Z.-Koreanen bereiken de grens van Mandsjoerije m Jjlt op t REDT AMBON WERKZAAMHEDEN HEMBRUG- P0NTEN VERLOPEN VLOT Onder de zweep Opnieuw Chinese troepen gesignaleerd Truman: Alleen Zuid-Koreanen zullen Mandsjoerijse grens bewaken VLEESPRIJZEN ZULLEN HOOG BLIJVEN Sanering van het kleuteronderwijs SNovember klaar? .Het weer Regeringsbeleid inzake Ambon veroordeeld f 15.95 De schoolstrijd in België Oplossing: Beperking van consumptie! India bezorgd over Chinese actie in Tibet Fransen verlengen dienstplicht MORGEN HALF DRIE A.M. SCHROEFJE UIT LONG VERWIJDERD Tol hoofd en harl GEEN COLLECTIEVE GRATIEVERLENING DRIE DODEN BIJ ONGELUKKEN VRIJDAG 27 OCTOBER 1950 74ste JAARGANG No. 248207 „In W.-Europa deze winter geen moeilijkheden" Iedere 14 dagen speciale DIANA-aanbieding GROTE VERGADERING APOLLO-HAL - AMSTERDAM Stichting „DOOR DE EEUWEN TROUW" - Giro 426 Leiden kan het ook Politieke delinquent en Bijzondere gxrnst voor sommige gevallen DE PLECHTIGHEDEN IN ROME Uitzending over Vlaams program radio Brussel Motie over deputatenveT' gaderirtg der A.R'. Vader van tien kinderen doodgedrukt Communist Hermans gaat heen als kamerlid BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. LJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbal tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. Een ogenblik heeft het Woensdag in de Tweede Kamer de schijn gehad, dat ook aan minister Lieftinck het spreekwoord bewaarheid zou worden \an de bekende kruik, die zo lang te water gaat, tot zij breekt. Er heerste een crisis-stemming, omdat de Kamer einde lijk eens het been stijf hield, waarop de minister op zijn beurt met zijn porte feuille begon te zwaaien en daarbij de Kamer bedreigae, dat het gehele kabinet hem zou volgen. Het is echter bij een portefeuille-zwaaien gebleven en de par tijen zijn uiteen gegaan tot 2 November om de verhitte gemoederen wat te kal meren. Alsdan zal wel blijken, dat de ministeriële kruik er weef een barst bij gekregen heeft, maar dit wil nog niet zeggen, dat zij breekt, want het mate riaal is van bijzondere hardheid. Onze lezers weten reeds uit de uit voerige verslagen waarom het gaat. De Kamer is thans bezig een aantal belas- tingontwerpen in het openbaar te be handelen. Nieuw zijn ze niet, want zij dateren al van het vorig jaar September. Men kan dus moeilijk beweren, dat de heren over één nacht ijs gaan. Wel blijkt dit ijs erg glad te zijn, daar zelfs minis ter Lieftinck, als geoefend rijder, menige scheve schaats reed. Er is echter tussen September 1949 en October 1950 nogal het een en ander geschied. De Westerse defensie begint op gang te komen en verslindt millioenen. Ook van ons land. De prijzen zijn zodanig gestegen, dat, wilde men nog een zekere welstand onder het volk handhaven, een paar nieuwe loonrondes noodzakelijk waren. Bij deze gang van zaken bleek de socia listische minister van Financiën vooral de lieden met middelgrote inkomens de eer waardig te keuren als melkkoe te fungeren. Deze methode heeft al her haaldelijk tot hevige spanningen aanlei ding gegeven. Men herinnere zich slechts de hevige critiek op de f 180-grens bij de jongste loonronde, waarvoor de re gering uiteindelijk dan ook moest zwich ten door ook de 5 pel. loonsverhoging boven de f 3600 toe te staan. Trouwens minister Lieftinck zelf was zich be wust wel wat al te ver gegaan te zijn en stelde dan ook enige belastingver laging voor de middelgrote inkomens in het vooruitzicht en stemde eveneens toe in een halvering van de schoolgelden. Een groot deel van de Kamer bleek echter geen genoegen te nemen met deze belastingverlaging. Nog te zeer achtten velen de middengroepen gedupeerd. En zo kwam van het Kath. Kamerlid dr. Lucas een amendement, dat een ver dere verlaging beoogde. Over de tech nische zijde van dit amendement zullen wij niet verder uitweiden, daar een enkele oogopslag reeds voldoende is om beelden op te roepen van de algebra- boekjes van Smits of Wijdenes. Dit amendement van de K.V.P.-vertegen- woordiger werkte echter als een rode lap op een stier. Lieftinck's woede cul mineerde in de uitroep van „onaan vaardbaar". Even tevoren had hij nog handig menen te manoeuvreren door voor te stellen een grotere verlaging toe to kennen aan de grote gezinnen met vijf of meer kinderen. De minister, wetende, hoezeer de K.V.P. steeds voor het grote gezin is geporteerd, meende hiermee de heer Lucas c.s. te kunnen vermurwen. De heer Lucas handhaafde evenwel zijn amendement. Toen kwamen de dreige menten: als het amendement-Lucas zou worden aangenomen zou van de huur verhoging niets terecht komen; de hal vering der schoolgelden zou geen door gang kunnen vinden enz. enz. Het slot- dreigement stond dan in het teken van het aftreden van het gehele kabinet Een merkwaardige methode van debatteren met de Kamer! Het was vooral mr. Oud, die heftig ageerde tegen deze methode. „De Kamer moet telkens werken onder de zweep van een kabinetscrisis" riep hij uit. Ook prof. Romme waarschuwde, dat hij, wanneer het gemeen overleg tussen Regering en Kamer werd aange tast, hij zijn medewerking aan deze aan tasting niet zou verlenen. Men mene nu niet, dat de meerderheid der Kamer, die achter het amendement van dr. Lucas stond, zo naïef was om te veronderstellen, dat minister Lieftinck het zonder de noodzakelijke millioenen, die de defensie enz. kost, kan stellen. Dr. Lucas wil echter een verschui ving. van lasten. Zo wil hij bijv een verhoging der omzetbelasting op de diensten van 3 tot 4 pet. Intussen is men tot dusver niet tot overeenstemming gekomen. Wij moeten nu afwachten, wat er 2 Nov. a.s. uit de bus zal komen. Noch Lieftinck, noch dr. Lucas wil van een wijken weten. Maar nadat de zitting Woensdag een paar uur geschorst was, kwam de Voorzitter met de mededeling, dat hij tóch nog wel een oplossing mogelijk acht. De zweep van een kabinetscrisis zal wel weer haar dienst doen. Of hanteert de Regering deze keer de rweep in de stille hoop, dat de Kamer niet zal bukken, zodat zij zelve het van zorgen moede hoofd ter ruste kan leg gen? De Belgische Kamer van Afgevaar digden kon gisteren niet stemmen over een onderdeel van de begroting omdat de socialisten, liberalen en communis ten en bloc de vergadering verlieten, na te kennen te hebben gegeven, dat zij niet accoord konden gaan met verho ging van subsidies voor parochiescho len. Er bleven 104 katholieken achter, maar voor aanvaarding van de begro ting is ten minste de helft plus één van het maximale aantal stemmen 212 vereist. De katholieken hopen de volgende week alle 108 stemmen, die rÜ kunnen opbrengen, in de strijd te kunnen werpen. Zuid-Koreaanse troepen hebben giste ren de grens van Mandsjoerije bereikt. Het zevende regiment van de Zuid-Ko- reaanse zesde divisie is gistermorgen Chosan binnengedrongen en heeft pa trouilles uitgezonden naar de grensrivier de Yalu Het Noord-Koreaanse verzet in Korea neemt echter toe. Een woordvoerder van het Amerikaan se achtste leger meldde, dat zowel de Zuid-Koreaanse eerste divisie bij Unsan als het tweede regiment van de zesde divisie bq Onjong, 15 k.m. ten Noord- Oosten van Unsan en ongeveer 90 k.m. van Mandsjoerije, rode aanvallen te ver duren hebben. Het Iweede regiment van de zesde divisie houdt volgens de berichten 10 k.m. ten Noord-Westen van Onjong stand tegen een aanval van een rood regiment, dat de Zuidelijken omsingeld heeft. Er. zijn zowel uit het Noord-Oosten als uit het Zuid-Oosten hulpkolonnes naar het omsingelde regiment onderweg. Zowel Reuter als U. P. maken vandaag weer melding van het deelnemen van Chinese communistische strijdkrachten aan de strijd in Korea. Volgens generaal- majoor ïoe Hae Heoeng, commandant van het tweede Zuid-Koreaanse corps, zqn 40.000 man van de Chinese com munistische 40e divisie bq Unsan in de strijd geworpen. Officieren van de Ame rikaanse militaire adviescommissie bij de Zuid-Koreaanse troepen bevestigen deze berichten. Russische adviseurs zou den de Chinese troepen vergezellen. (Omdat ook Donderdag berichten over Chinese gewapende bijstand aan Noord- Korea werden verspreid en later weer tegengesproken, geven wij deze nieuwe meldingen met het grootste voorbehoud. Een officiële bevestiging uit het hoofd kwartier van generaal MacArthur is tot dusver nog niet gekomen. - Red.) e De vliegtuigen der Verenigde Naties zullen in Korea voortaan slechts in actie gaan, wanneer de troepen verzoeken speciale doelen te bombarderen. De landing der verbonden troepen in de haven van Wonsan werd vertraagd door een groot veld van magnetische mijnen, dat in de haven was gelegd. De geallieerde legerleiding was reeds voor nemens de landing uit te voeren, toen Wonsan nog in Noord-Koreaanse handen was. De stad viel echter op 9 October j.l. reeds bij de bliksemsnelle opmars der Zuid-Koreanen, in bevriende han den, zodat er geen verzet was. Vliegtuigen der Verenigde Naties wer pen thans pamfletten uit boven de over blijvende Noord-Koreaanse bolwerken als die te Chongyin aan de Noord-Oost kust, Kangyl in het midden en Sonchon in het Westen van het Koreaanse schier eiland. In deze pamfletten wordt de ineenstorting van het communistische leger beschreven. De bevolking wordt er in medegedeeld, dat voortgezette strqd nutteloos is. President Truman verklaarde gisteren op een persconferentie te Washington, dat de Koreaans-Mandsjoerijse grens alleen zal worden bewaakt door Zuid- Koreaanse troepen. Hij deelde niet mede waar precies de andere Verenigde troe pen halt zullen houden. Truman zei verder, dat hij overweegt het Amerikaanse Congress in speciale zitting bqeen te roepen vóór het einde van het reces 27, November voor behandeling van ontwerp-wetten op belasting op extra-winsten, op huurprqs- contróle en op opheffing van Mawaiï en Alaska als staten. Hij zei, dat, als het Congress pas op 27 November weer bqeen zou komen, het vóór Kerstmis tqd te kort zou komen. In antwoord op een desbetreffende vraag zei hij, dat voor zover hq wist in Rusland slechts één atoombom tot ontploffing is gebracht en wel op 23 Sept. 1949. In antwoord op een vraag van een Nederlandse journalist verklaarde pre sident Truman vervolgens, dat de Ver enigde Staten deze winter in West- Europa geen moeilijkheden verwachten. De Nederlandse correspondent had ge zegd, dat het Nederlandse volk „be vreesd is voor moeilijkheden van de zijde der Sovjet-Unie". Verder sprak hij tegen dat generaal MacArthur niet op de hoogte was ge weest van de plannen om de atoom bom in 1945 boven Japan af te wer pen. Zulks was onlangs beweerd door de schrijver John Gunther. De presi dent zeide, dat het niet waar was. Hij vertelde, dat hij het bevel aan Mac Arthur had gegeven en dat MacAr thur het bevel om de bom te laten vallen had doorgegeven. De president verwees de verklaring van de republikeinse leider Harold Stassen naar het rijk der fabelen, vol gens welke de regering-Truman van plan was, na de verkiezingen het rode China te erkennen en zich dan voorstander te verklaren van toelating der Chinese communisten tot dc V. N. De president vroeg zich af waar Stas sen die inlichting vandaan had mis schien wel van Guy Gabrielson, voor zitter van de republikeinse partij. In de majestueuze Westminster Hall sprak Koning George VI, in gezelschap van Koningin Elizabeth, de Prinsessen Elizabeth en Margaret en de Koningin-Moeder, gisteren beide Huizen van het Parlement toe, ter gelegenheid van de opening van de nieuwe zaal voor het Lagerhuis, Is er een mooiere uitkijkpost over de bedrijvige 'Amsterdamse haven dan de 40 meter hoge bok van WerkspoorDe schilder, dio in het topje van deze bok zijn werkzaamheden uitvoert, voelt zich best op zijn gemak, hoewel zijn belangstelling uiteraard meer gericht is op de menie dan op het spel der stralen van de herfstzon in het water. Het publiek mag geen overdreven ver wachtingen hebben van verdere prijs dalingen van het vlees en het ligt zelfs in de Iqn der verwachtingen, dat in de toekomst prijsstijgingen van 10 a 20 pet zullen voorkomen, zo luidt de mening van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees. Het enige wat er op zit is consumptie beperken. Men acht bet technisch on mogelijk om van N.ederland een goed- koopte-eiland te maken. De sterk geste gen prijzen van voedergranen wettigen geenszins de verwachting, dat de var- kensprjjzen de gehele vleesmarkt richt zich hiernaar zeer sterk nog veel kunnen dalen om de varkenshouderij een bestaansmogelijkheid te geven. Wel bestaat er thans in Nederland voldoende mogelijkheid voor een zeer Advertentie Prachtig glad tuiglederen schouderhandtas met rits en binnenvalt v voor«w. SUPERKLASSE gunstige vleespositie. Van September 1950 tot Augustus 1951 zullen 2.700.000 varkens voor levering beschikbaar zijn. Dat betekent een stijging van de var kensvleesproductie van 20 pet. De var kensstapel bereikte een recordhoogte sinds het begin der dertiger jaren en ook de rundveestapel is weer op vooroorlogs peil. De vooruitzichten voor de export van bacon, geslachte varkens, ham, spek en vleeswaren laten zich dan ook zeer gunstig aanzien. De voedervoorziening geeft echter in kringen van de landbouw, veehan del, groothandel en detailhandel reden tot grote bezorgdheid. De behoefie aan veevoeder is beduidend hoger gewar de11 ongeveer 20 pet. en er zou uit de binnenlandse productie onge veer 230.000 ton gehaald moeten wor den. Hiertoe is de Nederlandse land bouw echter niet in staat. In genoemde kringen doet men dan ook een ernstig °p de Overheid om de moge- lijkheid onder ogen te zien van de import van veevoeder. Het Indiase departement van buiten landse zaken heeft vandaag een ver klaring uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat „de regering van India met grote bezorgdheid heeft kennis geno men van het bericht, dat de Chinese re gering eenheden van het Chinese leger opdracht heeft gegeven om Tibet bin nen te rukken." De Indiase regering heeft haar ambas sadeur te Peking verzocht de Chinese regering meé te delen, dat India deze ontwikkeling betreurt en erdoor verrast is. Ook heeft de Indiase regering haar gezichtspunt aan de Chinese ambassa deur te New Delhi te kennen gegeven. De Franse Nationale Vergadering heeft het voorstel van de regering om de dienstplicht van 12 op 18 maanden te brengen vandaag aanvaard. (Van een bijzondere medewerker) Het enige tijd geleden bij de Twee de Kamer ingediende ontwerp- kleuteronderwijswet geniet in de kringen, welke betrokken zijn bij het onderwijs, levendige belangstelling. Het is de derde poging welke wordt gedaan om het kleuteronderwijs bij de wet te regelen. De in 1870 en i920 door de regering ingediende wetsontwerpen werden later weer teruggenomen. Het „driemaal is scheepsrecht" moge bij dit ontwerp van minister Rutten toepas sing vinden! Tengevolge van het cvt- breken van een wettelijke regeling zijn op het gebied van het kleuteron derwijs, zowel wat de huisvesting der scholen als de bezoldiging van de leid sters betreft, toestanden ontstaan wel ke ingrijpen van de wetgever noodza kelijk maken. Het brengen van ver betering in de toestand van het kleu ter-onderwijs acht de regering primair te behoren tot de taak van de gemeen te- en schoolbesturen; het rijk kan hier een stimulans geven door het verlenen van bijdragen aan de scholen die aan de wettelijke eisen voldoen. Wanneer men verneemt, dat van de ruim 1000 Nederlandse gemeenten er maar 55 een of meer openbare kleuterscholen in stand houden, dan ontkomt men niet aan de indruk dat de gemeenten, over het algemeen genomen, zich nog niet veel aan deze door de regeringpri mair genoemde taak hebben laten gelegen liggen. Dat niettemin ongeveer 300.000 kinderen een kleuterschool be zoeken is vooral te danken aan 't werk van de besturen der bijzondere scho len. De terughoudendheid van de ge meentebesturen op dit terrein, zal van ongunstige invloed zijn op de subsidië ring van het bijzonder kleuteronder wijs onder de nieuwe wet; dit zal hieronder blijken. Het wetsontwerp huldigt het begin sel van de financiële gelijkstelling van het openbaar- en het bijzonder kleuter onderwijs. De regering is er van over tuigd, dat de levensopvatting van hen, die onderwijs geven, op kinderen van vier tot zes jaar wellicht nog van gro tere invloed is dan op kinderen van «le leerplichtige leeftijd. Men mag de in vloed van het kleuteronderwijs op het gemoedsleven van de kinderen dan ook niet onderschatten; de richting van het kleuteronderwijs, door de kinderen ge noten, heeft bovendien zeer dikwijls be slissende invloed op de keuze welke de ouders doen ten opzichte van het la ger onderwijs. Hoe denkt de regering nu, de stimu lerende taak van het rijk ten opzichte van het kleuteronderwijs te verwezen lijken? Volgens het wetsontwerp keert het rijk voor de openbare en voor de bijzondere kleuterscholen een bedrag uit, berekend naar f 40.per leerling. Bovendien bevat het wetsontwerp nog een subsidie-regeling voor de oplei dingsscholen. Wat de gemeenten betreft, moet men onderscheid maken tussen ge meenten die w e 1 en gemeenten die niet openbare kleuterscholen in stand houden. De gemeenten die open bare kleuterscholen in stand houden zijn verplicht aan de besturen van de bijzondere kleuterscholen per Jeerling een gelijk bedrag uit te kereA als de personele en materiële exploitatiekosten (na aftrek van de rijksbijdrage) van het openbaar kleuteronderwijs per leerling bedragen, alsmede een vergoeding voor de gebouwen. De gemeenten, die geen openbare kleuterscholen in stand houden, kun nen aan de bijzondere kleuterscholen een subsidie verlenen. Voor 958 van de 1013 gemeenten blijft de gemeentelijke subsidiëring van het bijzonder kleuter onderwijs dus facultatief. Wanneer men in aanmerking neemt dat in de provin cies Noord-Brabant, Limburg en Utrecht geen enkele openbare kleuterschool be staat, wordt het duidelijk dat het wets ontwerp op dit punt nog een ernstige leemte vertoont. De regering beseft dit blijkbaar ook, want zij beschouwt dit wetsontwerp als een eerste stap in de richting van een volledige sanering van het kleuteronderwijs. Het voor alle gemeenten verplicht stellen van rede lijke subsidiëring van het bijzonder kleuteronderwijs zou de financiële po sitie van menige gemeente te sterk aan tasten. In dit verband trekt nog een opmer kelijke bepaling de aandacht. Als een gemeente geen openbare kleuterschool exploiteert, doch wel het bijzonder kleu teronderwijs subsidieert, kunnen de voorstanders van het openbaar onder wijs de stichting van een openbare kleu terschool eisen. Het bijzonder kleuteronderwijs heeft hierbij ook een eminent belang, omdat dan automatisch de financiële gelijk stelling volledig in werking treedt. Deze bepaling kan evenwel ook tengevolge hebben dat een gemeente, welke het kleuteronderwijs nog niet subsidieert, zich wel tweemaal zal bedenken alvo rens daartoe over te gaan, want daar door beloopt zij de kans, genoopt te worden tot stichting van een openbare kleuterschool, waaruit weer voortvloeit volledige subsidiëring van "het bijzon der kleuteronderwijs. Wij hebben de indruk, dat dit deel van het ontwerp meer dan gewone aandacht van de Tweede Kamer zal krijgen, temeer om dat onzes inziens de memorie van toe lichting terzake niet geheel klopt met de tekst van het wetsontwerp. Hoe het ook zij, ondanks de beper kingen, welke het wetsontwerp nog be vat, het is te wensen dat het min of meer ingrijpend gewijzigd spoedig het Staatsblad zal bereiken. (Het ont werp noemt als datum van inwerking treding 1 Januari 1951!). Daardoor zal een belangrijke schrede worden gezet op de weg naar de zo noodzakelijke sanering van het kleuter-onderwijs. Advertentie AMSTERDAM: VAN WOUSTRAAT 82 FERD. BOLSTRAAT 54 6 CLERCQSTRAAT 28 HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 168 Om de mogelijkheden van deze gun stige vleespositie te kunnen benutten, zonder de binnenlandse markt te ver storen, moet de boerenstand niet met een reëel tekort aan voeder behoeven te worstelen. Het lijkt het Bedrijfschap beter buitenlandse betaalmiddelen be schikbaar te stellen voor de import van voeder dan voor de import van vlees, zoals dat thans gebeurd is om de vlees- waremndustrie in staat te stellen aan de buitenlandse vraag naar vleeswaren te voldoen. In de kringen van de landbouw heerst op het ogenblik een „vertrouwens crisis" nu de voedervoorziening dreigt vast te lopen en men is zelfs doende zeugen af te slachten. „Geen voer, geen varkens", zo redeneert men. Men ver langt een „overbruggingssteun" in de vorm van veevoeder, daar men bet, ge geven de huidige situatie, niet mogelijk acht, dat de Overheid zou zeggen, dat er op het ogenblik te veel varkens zouden zijn en dat er dus varkens opgeruimd zouden moeten worden. Het zou immers te dwaas zijn, dat de Overheid toe zou laten of zou bewerk stelligen, dat een van de belangrijkste „industrieën" van ons land gaat inkrim pen. „West" is de niet geheel overbodige toevoeging op het straatnamenbordje, dat staat aan de overkant van het Noordzeekanaal. Het is voor de argeloze voorbijganger tevens een aanduiding dat de expansiedrift van Amsterdam zich reeds uitgestrekt heeft tot aan de Hembrug, de Zaandamse Hembrug. Nieuwe Hemweg (West) heet de zo juist gereedgekomen verbindingsweg van Amsterdam naar Zaandam. En de oude weg, die achter de spoorbaan loopt heeft men Westhavenweg (West) ge doopt. Hij zal. vooral ten gerieve van het grote Fordbedrijf geheel opgeknapt worden. Deze beide lange grijparmen van de gemeente Amsterdam vinden hun einde bij een punt aan het Noord zeekanaal, waar het momenteel Ameri kaans toe gaat Er heerst een koortsachtige bedrijvig heid onder de tientallen werklieden, die onder het waakzaam oog van verschil lende ingenieurs van de Rijkswaterstaat werken aan de vernieuwing der fuiken, waarin tot dusver de grote Rijksponten een veilige beschutting vonden. De remmingwerken aan beide oevers wa ren in de loop der jaren zo zwak ^ge worden, dat meer dan eens de kapiteins der ponten vreesden, dat zij onverwacht de gehele zaak op zekere dag zouden rammen. Eindelijk greep Rijkswaterstaat in en zen werkte een plan uit dat in de kortst mogelijke tijd moest voorzien in nieuwe, van tropisch hardhout vervaar digde schoeiingen en meerpalen. Ir. Volkers deelde ons mede, dat de streefdatum 5 November is, dat wil dus zeggen, dat men wil pogen binnen veertien dagen deze onderneming aan de kant te hebben, want j.l. Maandag is men reeds begonnen. Let wel, zegt ir. Volkers, strééfdatum, dus het kan best wat later worden, want pech kan een mens altijd hebben. Neem bijvoor beeld nu eens dat grote kruisraam, waarmede men momenteel bezig is aan de Zaanse oever Het is kant en klaar op de wal in elkaar geslagen, maar nu blijkt het water toch nog zodanige in vloed te hebben dat het hout uitzet, met als gevolg, dat de reeds ingeheide meerpalen er precies niet meer inpas sen. Zelfs bij een zo gigantisch rem- mingwerk komt het op millimeters aan. Maar wij hebben tot dusver prachtig weer, gaat de ir. welgemoed verder, en de ploegen werken hard, van 's mor gens vier tot 's nachts twaalf uur. „En hoe gaat het hier met de drukte?" vragen wij aan pontwachter W. Ger man, die in een geïmproviseerd tentje aan de kanaaloever juist bezig is zijn ontbijt te verorberen, „ook last van mopperende en kankerende wachten den?" „Niks geen last hoor", zegt hij tus sen twee flinke happen door, „we heb ben hier een makkie. Trouwens dat 1 hebt u zelf ook wel kunnen merken was de enige passagier op het hele pontje! Er zou anders best een veer uit kunnen," voegt hij er nog aan toe. „Maar hoe zit dat met die arbeiders van de Ford, Bruynzeel en de Artille rie-inrichtingen?" vragen wij wel wat verwonderd. „Om u de waarheid te vertellen, ook dat kunnen wij best af. Als er al sprake mocht zijn van enige drukte, dan is dat alleen 's morgens van half zeven tot half acht en 's middags van half vijf tot zes uur. En voor de rest van de dag kan er best een pont uit. Trouwens het ene veer heeft maar een capaciteit van 75 man, de andere kan er echter wel 200 hebben. Nee, die drukte moet u zoe ken in Buitenhuizen of aan het IJ, hier liggen we soms minuten op een klant te wachten!" Zo heerst er rust, waar anders een drukte van belang was. Die drukte heeft zich verplaatst, vooral naar de IJ-ponten, daar zeer velen, komende uit de richting Alkmaar, de smalle Zuid- dijk van Zaandam verkiezen om zo in Amsterdam-Noord te komen dan om te rqden via Buitenhuizen. Prof. dr. P. H. G. van Gilse heeft in het Academisch Ziekenhuis te Leiden met een bronchoscoop een schroefje uit de long van het driejarig dochtertje van de familie Paardekooper te Leiden ver wijderd en daarmede aangetoond, dat men voor een dergelijke operatie niet naar Amerika behoeft te gaan. Het meisje had de vorige week Woens dag een schroefje van de stofzuiger op de grond gevonden en in haar mond ge stoken. Het schroefje, dat ongeveer één centimeter lang was, schoot in de lucht pijp en bleek later in een dqr onderste kwabben van de linkerlong terecht te zijn gekomen. Dit geval doet denken aan dat van mej. Tijsterman uit Amstelveen, die een speld in haar long had gekregen. Deze speld is in Amerika, eveneens met een bronchoscoop, verwijderd. Deskundigen zijn van mening, dat mej. Tijsterman in het geheel niet naar de V.S. had behoe ven te vliegen, daar deze operatie ook hier had kunnen geschieden. Om iets in de juiste verhoudingen I te zien, moet men het in perspectief ctat i bekijken, j u 1 VS Verwachting tot Zaterdagavond: Voor de Noordelijke provincies: Overwegend zwaar bewolkt met en kele regen- of sneeuwbuien. Meest matige wind tussen Oost en Noord. Temperatuur enkele graden boven het vriespunt. Voor het overige deel van het land: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige sneeuw. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen. Vannacht bijna overal lichte vorst. Overdag temperatuur om het vriespunt. Zon: 7.27—17.20; Maan: 17.53—10.39. Naar aanleiding van de verschillende berichten over collectieve gratie, die hier en daar zijn gepubliceerd, deelt men ons van bevoegde zijde mede. dat er geen voornemens zjjn tot collectieve gra, tieverlening aan politieke delinquenten. Wél zal ten aanzien van degenen, die een straf hebben te ondergaan van maximaal tien jaar en voor wie het tijdstip, waar op voorwaardelijke invrijheidstelling met ver af is, van geval tot geval wor den nagegaan, of er aanleiding kan wor den gevonden hen voor voorwaardelijke gratie voor te dragen. Ernstige gevallen van verraad en mishandeling b.v. komen daarvoor niet in aanmerking. De te verlenen graties geschieden geenszins omdat de opgelegde straf niet geacht kan worden juist te zijn. doch moeten worden gezien als een bijzondere gunst, bij het verlenen waarvan zoals ook bij commune delicten geschiedt gelet wordt op het gedrag van de be trokkene en op de gunstige mogelijkheid van reclassering. Later zal worden nagegaan in hoever re ook bij zwaarder gestraften om ge lijke redenen soortgelijk gunstbetoon mogelijk is. (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) Nederlandse radioluisteraars zullen de plechtigheden die op 1 November ter gelegenheid van de dogma-verklaring te Rome plaats vinden onder meer kun nen beluisteren in de Vlaamse uitzen ding van Radio-Brussel, des morgens tussen half negen en kwart vóór tien. Op een Donderdag te Utrecht gehou den buitengewone deputatenvergadering van de A.R. partij is een motie aan genomen, waarin wordt uitgesproken, dat hetgeen de bevolking van Ambon door de regering van Indonesië wordt aangedaan in strijd is met het recht door God verordend, en met hetgeen ten aanzien van de status der volkan van Indonesië is bepaald in de overeen komsten, die aan de overdracht der souvereiniteit door Nederland aan In donesië ten grondslag zijn gelegd. Voorts dat de Nederlandse regering deswege de plicht had en heeft in woorden en daden te bevorderen, dat aan de bevolking van Ambon recht wordt gedaan. Verder wordt het gevoelen uitgespro ken, dat het regeerbeleid, dat mede heeft geleid tot de huidige diep schok kende toestand, veroordeeld moet wor den en dat de regering alsnog maatre gelen van effectieve strekking heeft te nemen ten behoeve van recht en leven van de Ambonese bevolking. Besloten werd tevens deze uitspraak ter kennis van de regering en. het Ne derlandse volk te brengen. Donderdagmiddag is op de rijksweg MaastrichtVaals onder de gemeente Cadier en Keer een Amerikaanse jeep tegen een autobus van de Limburgse Tramweg Maatschappij gereden. De be stuurder van de jeep, de heer Ch. Mor- daent, werd zwaai gewond aan hoofd en benen, terwijl de naast hem zitten de Franse Canadees W. J. Stepher bq de botsing gedood werd. De jeep werd geheel vernield. Beide Amerikanen waren als employé verbonden aan de dienst van het Amerikaanse kerkhof te Margraten. De toestand van Mor- daent is nog vrij onzeker. Te Oeffeit (N.Br.) heeft zich Don derdag een ongeluk voorgedaan toen een paard van de landbouwer M. M. op hol sloeg. Daar niemand het onge val gezien heeft kent men de juiste toedracht niet. Toen men de bestuurder vond zat hij tussen paard en wagen bekneld. Een dokter kon slechts con stateren, dat de levensgeesten geweken waren. De ongelukkige laat een vrouw met tien nog jeugdige kinderen achter. Donderdagmiddag omstreeks half vier is op de hoek van de Pieter Langen- dijkstraat en de Wilhelminastraat te Amsterdam een Solexrijder, een 51-ja- rige Amsterdamse koopman, in bot sing gekomen met een zeswielige vrachtwagen. De koopman kwam on der de vrachtwagen terecht en is tij dens het vervoer naar het Wilhelmina- gasthuis overleden. Het communistische lid' der Tweede Kamer, de heer J. H. Hermans, te Vaals, die met vqf andere communisten werd gearresteerd wegens aanzetting tot de sertie van militairen, heeft tijdens zqn verhoor verklaard, dat hij zal bedanken als lid van de Tweede Kamer. Hij heeft verklaard, dat de C.P.N. de door hem en andere gearresteerden ge pleegde daden niet goedkeurt en dat zij zelf de consequenties daarvan zullen moeten dragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1