Zestigjarig „Aiberdingk Hip" begon met gilde-optocht 1 Raad stemde vóór bijdrage bijzondere scholen Jan Icas van Dijk en Jan Leeflang 40 jaar actief lid Van draak tot sociaal toneel AGENDA «flfip 1 Haarlemmers zagen Haarlems schoonheid Ook met EIEREN is Eieren, 10 stuks. 155° Jaarwedderegeling ambtenaren is er door Kwestie van 'n centimeter Splinters Dit jaar weer 2000 burgers meer Winnaars sportprijsvraag Winter NADER OVERLEG IS BEGONNEN Mgr. Huibers draagt Hoogmis op VRIJDAG 27 OCTOBER 1950 PAGINA 2 Twee jubilarissen Hij nam en gaf Chauffeur vrijgesproken Lezing in Teijlermuseum voordeliger! Anderhalf jaar geëist voor heling HET CAVAILLÉ COLL- ORGEL in Haarlems Concertgebouw Waterpolo RAAD HEEMSTEDE Burgerlijke S'tand Stroper joeg op zwijntjes Zilveren jubileum Katholieke Vrouwenbond vergaderde Verenigde Kath. Dammers Favoriet N ieuws Biljarten ZANDVOORT Trampleïn wordt Raadhuisplein JAARWEDDEN WETHOUDERS Geboorte-ovorschot schept grote problemen HAARL. MATRASSENHU1S H. DE GRAAFF MEDAILLE DER GE MEENTE ZANDVOORT Ziektekostenregeling voor gemeentepersoneel Amend ement-Lucas POST VOOR KOREA- VRIJWILLIGERS Waterstanden 'Prijshoudende markt Beurs van New York Beurs van Amsterdam Het is met de vieringen van de jubilea van de thans zestigjarige Rederijkers kamer „Aiberdingk Thjm" een beetje eigenaardig gegaan. Het zilveren jubi leum is nooit gevierd, omdat eerst in 1916 ontdekt werd door middel van een microscopisch onderzochte foto van een vermolmd vaandel wanneer de Kamer werd opgericht. Het gouden feest is een jaar te laat ge vierd en eerst nu zijn documenten te voorschijn gekomen, die bewijzen, dat de jubilaresse op 1 Augustus 1890 haar in trede deed in de katholieke Haarlemse gemeenschap. Bij gelegenheid van dit bijzondere feit werd op de 24ste Augus tus van dat jaar een grote gecostu meerde optocht van de rederijkers in de vijftiende eeuw, voorstellende het grondvesten ener nieuwe Kamér van rederijkers, gehouden. Wij hebben met eigen ogen het vergeelde gedrukte programma gezien en ook dat van een opvoering na het optreden van de zangvereniging Sint Bavo op 5 Oc tober 1890. Het programma vermeldde het blijspel „He trouwlustige vrijgezel" met meneer Kikkerbil als hoofdpersoon en „Het bedrogen drietal" (lachen, gie ren, brullen....) Zes en dertig personen deden mee, blazoendragers, twaalf hellebaardiers, schutters, poorters, lierstandaards enz. De eerste opvoering geschiedde in het oude gebouw „Sinc Bavo" aan de Smede- straat, bij gaslicht, met een hok als kleedkamer en met drie niet te ver wijderen deuren als décor. Een van de eerste bestuursleden was de heer Kromhout Sr., die later opge volgd werd door zijn zoon, die weer de vader is van de Kromhout, die thans bij Berkenrode in Heemstede speelt. Reeds in 1910 ging de Kamer op wed strijd en behaalde in Schiedam met „De aanhouder wint" de vijfde prijs. In 1911 werd groot succes behaald met het stuk „Neo of de martelaar der cata comben"; men was toen zo zeker van zichzelf, dat men zelfs een redacteur van onze krant durfde uitnodigen. Toen in 1913 de regisseur C. Boots overleed, gingen de heren J. de Lobel en C. Dam mers zich voor de Kamer interesseren. Deze heren besloten tot algehele afschaf fing van de draak op het toneel en van de alcohol in de spelers. Thans geldt nog steeds, dat een werkelijk lid, dat voor en tijdens de voorstelling alcohol-hou dende dranken gebruikt, geroyeerd wordt. Ons lijkt deze bepaling, juridisch gesproken, zeer aanvechtbaar. Het is niet doenlijk de geschiedenis van zestig jaren in kort bestek samen te vatten en daarom zullen wij enkele grepen doen, zonder ons daarbij aan de chronologie te binden. In 1919 werd voor het eerst een so ciaal stuk gespeeld, namelijk „De Hel las", waarmede twee jaar later op een wedstrijd in Eindhoven de ere-prijs behaald werd. Veertien maal werd in 1929 „Don Garcia de Moreno" gespeeld. Twintig jaar geleden kreeg de Kamer als eerste katholieke vereniging in Haarlem toestemming om gemengd te gaan spelen. Het debuut geschiedde met „Meesters en dienaren". Voor de oorlog verleende de Kamer assistentie bij de passie-opvoeringen van het K.R.O.-toneel onder regie van Paul Huf. Dertig jaar geleden figureerden thans nog werkende leden in de „Pa radijsvloek", waarmede het Schouw toneel zovele successen behaalde. Gemiddeld worden er vijf en dertig uitvoeringen per jaar gegeven. Het stuk, dat het hoogste aantal opvoerin gen beleefde, namelijk zeventig, is „Naar het volle leven", waarvan de baten ten goede zijn gekomen aan de Katholieke Blindenbond. De onlangs overleden ere-voorzitter F. Duyn Sr., stichtte in 1923 een vaan delfonds en is zich sindsdien zeer intens voor de Kamer blijven interesseren. Gerard Nielen was van 1918 tot 1931 regisseur van de Kamer en van 1918 tot aan zijn dood in 1947 voorzitter. Hij heeft zeer grote verdiensten voor Albertingk Thijm gehad, zoals trouwens ook Herman Moerkerk, die in 1931 de regie overnam en talijke stukken met goot succes heeft geleid. Zijn heen gaan was een enorm verlies voor A.T. Op zijn instigatie werd in 1934 de stu dio in de Lange Wijngaardstraat, na een verbouwing met eigen krachten, in ge bruik genomen. Bij het veertigjarig jubileum werd in het bijzijn van mgr., Aengenent, toen bisschop van Haarlem, „De roman van een krantenjongen" opgevoerd, op het gouden feest „Beatrijs" van Felix Rutten en in November zal het diaman ten feest bezegeld worden met een op voering, van Molière's Liefdelessen on der regie van Guus Boersma. Terwijl wij met het bestuur deze histo- Jan Icas van Dijk, 40 jaar werkend lid van A. T„ in een van zijn karakteritieke rollen. rie doornamen, werd ons een lange lijst overlegd van successen in Nieuwendam, in Schoonhoven, Nijmegen, Leiden, De venter en waar al niet. Bepalen wij ons tot de laatste jaren, dan kunnen wij zeggen, dat Albertigk Thijm thans geen onderafdeling meer van de R.K. Volksbond, maar een zelf standige vereniging voor alle standen, een vooraanstaande plaats inneemt on der de dilletantenverenigingen in Ne derland. In de oorlog is de Kamer officieel on dergedoken, maar de leden kwamen regelmatig bij elkaar voor het lezen van klassieke werken, het oefenen der wel sprekendheid en het geven van voor drachten over het eigen beroep. Er zijn thans vier en twintig werkende leden, van wie twee een veertigjarig ju bileum vieren, één het zilveren feest al achter de rug heeft, twee deze mijlpaal binnenkort passeren en vijf het koper hebben zien glanzen. Het bestuur bestaat uit de heren J. I. van Dijk, voorzitter, J. Teeuwissen, se cretaris, J. Leeflang, penningmeester, J Kruyver en mej. Micp Bejjk. Met „Aiberdingk Thijm" jubileren Jan Icas van Dijk en Jan Leeflang, die beiden veertig jaren lang hun krachten aan de Kamer gegeten hebben. Wij zul len Van Dijk waarlijk niet bij onze le zers hoeven in te leiden. Nieuw is ech ter, dat hij vast van plan is zijn toneel carrière als afgesloten te beschouwen, wanneer hij op de jubileumuitvoering de hoofdrol Sganarel in de „Liefdelessen" zal hebben gespeeld. Wij voor ons gelo ven nog niet in dat afscheid. De jubila ris heeft in 59 stukken op de planken gestaan en veelal karaktertypen vertolkt. Wanneer wij hem vragen, aan welk stuk hij de mooiste herinneringen heeft, noemt hij er zoveel op, dat het moeilijk is er een keuze uit te doen. Maar „De Nar" van Kees Meekel ligt hem nog iteeds na aan het hart en met veel plezier heeft hij ook de boerenknecht Verheijde in „De eike boom" leven gegeven. Men heeft hem kunnen zien als Fre- derik de Grote, als Jodenman, als kran tenjongen, stroper en wat al niet meer. Men ziet hem dagelijks als Jan Icas Rembrandt: Boxgia schaakmat (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: Oproer in de gevangenis (18 j.) 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Gisteren werd ik vermoord (str. volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15. u Frans Hals: Vicky en haar Indiaan (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. City: De held van de jungle (str. volw.) 2.15, 4.g0, 7 en 9,15 u. Spaarne: De verdwenen goudzending (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Vrijdag 27 October Concertgebouw: H.O.V. concert o.l.v. Toon Verhey; soliste: Eileen Ralf, pia no, 8 u. Zaterdag 28 October Schouwburg: Comedia met „De dood van een handelsreiziger", 8 u. f*ii •rr.-v -v Jan Leeflang, 40 jaar verbonden aan A. T., acteur-inspecient-penningmeester, van Dijk en dat is eerlijk gezegd ook al een voorstelling. De tweede jubilaris Jan Leeflang is door Herman Moerkerk eens zeer karak teristiek genoemd de tfianelijke moeder van de Kamer". Leeflang is niet zo'n groot speler als Van Dijk, maar hij heeft op vele andere terreinen zeer bijzondere verdiensten voor De Kamer. Jarenlang is hij penningmeester, inspecient en be heerder van de studio; men kan op hem rekenen, hij is correct, man van de klok, zuinig, kortom geknipt voor de baantjes die hij heeft. Genoeg er over. Het zal feest zijn, eerst Zondag voor de leden, die gezamenlijk een H. Mis bij wonen en daarna ontbijten; dan speciaal voor het bestuur, dat van half drie tot half vijf in de Leeuwerik zal recipiëren. De jubileum-opvoering is vastgesteld op 20 November, in de Stadsschouwburg. Een ere- en huldigingscomité, zowel be staande uit katholieke als niet-katholieke stadgenoten, heeft zich ter gelegenheid van het diamanten feest geformeerd. Onder deze titel opende de Katholie ke Werknemende Middenstand in hotel „Royal" de eerste van een serie cultu rele avonden, vastgesteld voor het win- terprogram 19501951. Men moet zelf diep doordrongen zijn van het schone en een fijnvoelend mens zijn om de schoonheid, zoals die zich in de ons oxnringende natuur aan ons voor doet, aan anderen te kunnen mededelen. In de persoon van de heer Beijk bleek de R. K. Werknemende Middenstand een zodanig iemand te hebben gevonden. Met liefde en toewijding is zijn verza meling tot stand gekomen en met vol enthousiasme behandelde de spreker de kleurrijke stof. Zijn wij Haai lemmers? Ja, maar wie de wonderschone kleurendia's over Haarlem en omgeving gezien heeft, komt tot de conclusie nog steeds een te weinig open oog te hebben voor zijn woonplaats. In een opeenvolgende flits van kleu renopnamen doorliep men Haarlemse hofjes, interieurs van musea, wandelde men langs grachten en door kleurrijke lanen, stond men stil bij karakteristiek gekartelde gevels en bewonderde men fraaie gebouwen. En op deze hele tocht was de wandelaar steeds vergezeld van de leerzame verklaringen van de heer Beijk. De avond werd door de secretaris ge sloten, die de hoop uitsprak, dat alle aanwezigen propagandisten zouden zijn voor de volgende avonden. Een radiotoestel en een groene mantel vormden de buit, die de 23-jarige schil der Van E. binnenhaalde, toen hij door een niet afgesloten achterdeur een wo ning aan de Kleverparkstraat binnen drong. Hij heeft zich slechts één dag de onrechtmatige bezitter van de goederen mogen noemen. Dinsdagavond is hij achterhaald. Het radiotoestel werd ge vonden in het huis van zijn vader, ter wijl hij de mantel aan zijn verloofde bleek te hebben cadeau gedaan. Tegen de buschauffeur W. v. D. te Heemstede werd veertien dagen geleden voor de Haarlemse rechtbank een straf van twee maanden hechtenis geëist plus intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar. Op 24 Juni had Van D. een mar. aangereden op het Stationsplein te Haarlem, waardoor deze zeer ernstig ge wond werd. Donderdag deed de recht bank uitspraak. Van D. werd vrijgespro ken, daar het ten laste gelegde, namelijk dat de schuld van het ongeval bij ver dachte lag, niet is bewezen. De heer mr. J. Everts, oud-secretaris van de Sociale Raad te Amsterdam, zal op Vrijdag 3 November des avond om 8 uur een lezing houden over „Psycholo gische beschouwingen over Oudedags- verzorging" in het Teijlermuseum, Spaarne no. 16. De lezing wordt georganiseerd door de Sociale Raad te Haarlem en de Af deling Haarlem van de Bond voor Maatschappelijke Werkers. Belangstellenden kunnen zich wenden tot de Sociale Raad, Jansweg 39. Advertentie Het was een oude bekende, die gisteren morgen in het beklaagdenbankje voor de Haarlemse politie-rechter stond. Zeventig jaar oud en niet minder dan zeventien maal veroordeeld, beide getallen om re spect voor te hebben! Nu luidde de beschul diging dat hij een partijtje ringen, die van Hief stal afkomstig waren, zou „geheeld" hebben. Deze misstap had de oude opkoper in April begaan. „Hoe kwam u er toch bij om die vijftig gouden ringen te kopen? U wist toch dat ze gestolen waren en dat u dat dus met mocht doen?" vroeg de president. „Het waren er maar zeven en dertig, mijnheer, en ze waren ook niet van goud! Ze hadden enkel maar een goudbadje ge had", was het verontwaardigde antwoord. „Overigens heb ik er al een hele hoop na righeid mee gehad", kwam er dan zielig achteraan. Er zou dan ook nog een horloge geweest zijn, maar de opkoper ontkende dit en de officier wist het ook niet zeker. Dat zou dan later wel uitgemaakt worden, besliste mr. Van der Valk Bouman tenslotte. De man, van wie de grijsaard de ringen gekocht had, zit al geruime tijd wegens diefstal in verzekerde bewaring. Hij moest nu een' verklaring voor de rechtbank afleg gen en terwijl de publieke tribune vol be langstelling toeluisterde, zette hij nauw keurig uiteen hoe hij de ringen destijds gestolen had. Bij een juweliers winkel in Noordwijk had hij een ruit ingeslagen; daar kwam een groot gedeelte van de buit vandaan. De rest was afkomstig uit Lisse. Het waren er ook geen zéven en dertig, maar négen en dertig verklaarde hij beslist. De officier van justitie was streng en on verbiddelijk in zijn eis. Hij vond verdachte een groot gevaar voor de samenleving en achhte een jaar en zes maanden gevange nis niet te hoog. Verdachte ging hierop erg zielig doen, maar daarvoor had mr. Van der Valk Bouman geen interesse. Hij noem de het aanstellerij. Uitspraak over veertien dagen. Behalve het mooie orgel in de Bavo- kerk, dat zich door zijn op oude wer ken ingestelde klanktimbres zo speciaal eigent voor Bachwerken, is Haarlem nog een kostbaar „Koninklijk Instru ment" rijk. Dit instrument, een Cavail- ié Coll-orgel, dot eerst een halve eeuw in het voormalige Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam heeft gestaan en vijf en twintig jaar geleden in ons Gemeen telijk Concertgebouw werd geplaatst, wijkt wat klank betreft veel van de cude orgels af. In de vorige eeuw ging men in Frank rijk orgels bouwen, waarop de nieuwe kleurschakeringen, die componisten zo- ais Liszt en Berlioz in hun orkestwer ken aanbrachten en die César Franck en andera Franse componisten zich in hun orgelwerken voorstelden, werden ge- imiteerd. De orgelbouwer Cavaillé Coll slaagde hierin het best. Hij intoneerde zijn orgels zo, dat men die schakeringen kon verkrijgen. Het instrument werd hierdoor niet alleen voor de kerk, doch ook voor de concertzaal geschikt. Voor de kerk ter begeleiding van meer mo derne zangmuziek, voor de concertzaal om niet gewijde muziek te kunnen ver tolken. Nu doet zich het eigenaardig geval voor, althans te Haarlem, dat de orgel bespelingen in de kerk veel beter wor den bezocht dan in de concertzaal. Zelfs de medewerking van vooraanstaande solisten en kamermuziekensembles leid de niet tot talrijker bezoek. Blijft men het orgel nog steeds als een uitsluitend kerkinstrument beschouwen? Die mindere belangstelling voor het concertorgel is te betreuren, daar in de wintertijd vanwege de lage temperatuur geen bespelingen in de kerk kunnen worden gegeven en in de concertzaal het moderne orgelrepertoire beter tot zijn recht komt dan op het Oude Baaf- Orgel. Ondanks genoemde minder gun stige resultaten hebben de heren Robert en Deinum 't initiatief genomen weder om een serie orgelconcerten te geven. Zij beogen hiermede 't zeer talrijke muziek- m innend publiek van Haarlem nog maals in de gelegenheid te stellen het niet voldoend gekende, prachtvolle or gel in de concertzaal als solo-instrument te kunnen beluisteren en waarderen. Men vergete niet, dat onze stad zeer bevoorrecht is. Zij alleen bezit een dus danig orgel van grote omvang; verder vindt men in Nederland slechts enkele kleine Cavaillé Cbil-orgels. De Haarlemse organist Jacob Bijster, die deze eerste bespeling gaf, had op zijn programma werken van César Franck, Maurice Duruflé, Albert de Klerk en van eigen hand geplaatst. Werken, uitmuntend geschikt voor dit orgel, daar zij de klankkleuren er van vereisen. Van César Franck droeg Bijster alle drie Choralen voor. Het minder beken de tweede Choral, wel eens minder toe gankelijk voor de hoorders genoemd, trok nu juist door de weloverwogen fraaie registratie op bijzondere wijze de aandacht. Dit meer rustig gehouden werk schonk een welkome afwisseling tussen het meer kloek aandoende eer ste en het zeer beweeglijke natuur lijk op het zangrijke middendeel na derde choral. Nevens de mooie strijk en heldere fluitregisters vielen in Franck's werken de fijn geïnterneerde tongwerken als solo-registers op. Van Duruflé introduceerde Bijster een Prelude en Fuga. Het voorspel maakt met zijn uiterst beweeglijk spel een iet wat grillige indruk De fuga vangt zacht en licht voortschrijdend aan, ver krijgt langzamerhand meer stuwing en wordt kort en krachtig afgesloten. On danks de veelal zeer moderne samen klanken is dit werk hoogst genietbaar. In Albert de Klerk's Ricarcare be wonderen we vooral de goed spreken de, sterk contrasterende thema's en de degelijke, logische opbouw. Bijster's tweede Choral boeit door de grote af wisseling in de bewerking der motie ven, in klankkleur, in rhythmische en dynamische schakeringen Ook hier een goede opbouw, die eerbied afdwingt en getuigt van artistiek inzicht. Jacob Bijster had zich geen gemak kelijke taak gesteld; hij heeft zich er echter knap van gekweten. Het hoofd doel: het orgel in zijn grote klankver scheidenheid te laten horen en er be langstelling voor te wekken is bereikt. De opkomst van het publiek was bo ven aller verwachting groot. Onder de aanwezigen bevonden zich vertegen woordigers van het gemeentebestuur en vele toonkunstenaars. OL. KOOP. Zaterdagavond a.s. zal HVGB een hoofdklasse waterpolotournooi om de „Vrijheidsbokaal" in het Sportfondsen- bad Haarlem organiseren. Het toumooi heeft een sterke deelname met de ploe gen van HZ&PC (Den Haag), De Meeuwen (Amsterdam), Zwemelub Haarlem en HVGB. Verder zal er een 10x66 meter vrije slag estafette heren om de „Afrika"- wisselbeker verzwommen worden, terwijl de dames zullen starten op de 100 meter schoolslag en vrije slag. Aan de start komen o.a.: IJ. Buffart (HZ&PC), J. Spoor, M. Cassee en J v. Waard (DWR), E. Hölsken (Haar lem) en D. Turkenburg (DWT). De wedstrijden vangen om 8 uur aan. Advertentie Hebt U wel eens van Speelgoedland gehoord Nog nietmaar wèl van Schous en dat is hetzelfde. Rijker collectie kinderfietsjes, autopeds, poppenwagens, hobbelpaarden, berennoemt U maar op: zag U nimmer tevoren. Komt U eens kijken en verras Uw kleuter met één van die vele speelgoed wonderen. waarvoor Schous alom bekend is. OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 GEHUWD: 26 Oct.: N. A. Buskcrmo- len en B. Klein; A. Meegdes en H. H. Blankert; J. Revers en D. Kool. GEBOREN: W. J. KlaverChristiaans. z.; T. van de VoorenBoekhold, z.; A. SmolenaarsStolvoort. z.: J. C. Fortgens Kok, z.; J. C. van der Klaauwde Vos, z.; E. Martenster Weeme z.; G. A Dries senvan Tol, d.; H. Kostervan Roon, d.; H. J. HooijHuijboom, d. In het holst van de nacht was een 42- jarige stroper op pad gegaan en had een gloednieuwe fiets gestolen, waarmede hij de Poellaan uit kwam. Een late wande laar joeg hem zo'n schrik aan, dat hij zijn buit weggooide en verdween. Het heeft hem niet mogen baten. Hij is Dins dag door twee rechercheurs aangehou den en ofschoon hij aanvankelijk ont kende, heeft hij later alles opgebiecht Zonder veel discussie werkte de ge meenteraad van Heemstede, die gister middag om vier uur onder voorzitter schap van burgemeester A. G. A. Ridder van Rappard vergaderde, een achttien punten-lange agenda af. Het belangrijk ste punt, de bijdrage aan de bijzondere scholen voor M.O. en V.H.O., waarover vorige maal zo'n druk debat ontstond, werd nu in twee minuten afgehandeld. Alle raadsleden stemden vóór over dit voorstel, dat vorige raadsvergadering aangehouden werd. De statuten van het Heemsteedse Sportpark worden in zoverre gewijzigd, dat de directeur der sportbedrijven voor taan ambtshalve lid van het bestuur zal zijn; hij zal als secretaris en als penning meester dienst kunnen doen. De voor zitter wordt door B. en W. uit de leden benoemd. De heer Reynders (Arb.) nu zou gaarne zien, dat een der wethouders zich met het voorzitterschap belastte. Overigens had hij liever gewild, dat het voorstel was aangehouden tot de begro ting uit was. De bouwterreinen aan Heemsteedse Dreef, Sportparklaan en Troelstrastraat zullen verkocht worden, zodat er bin nenkort een flink aantal huizen zal ver rijzen. Wethouder Bakhuyzen van den Brink zei hie», dat de grond, die de ge meente nu nog over heeft, aan een nieuw taxatieplan zal worden onderworpen. Toen de jaarwedderegeling ambte naren weer eens ter sprake Kwam, vroeg de heer Zeelenberg (V.V.D.), wat er precies onder de term „knik- verbetering" verstaan werd. De wet houder legde het hem nauwkeurig uit. Er zou hier eigenlijk sprake zijn van een spraakgebrek; wanneer men een grafische tekening zou maken van de salariëring van de ambtenaren, dan zou men ontdekken dat de grafische lijn een knik vertoonde. Vandaar de naam. Voor de betrokken personen volgt er uit deze verbetering, dat zij nu wat meer gaan verdienen. Bij de rondvraag kwam mevrouw Van Nispen-van Wely met de vraag: Kunnen de mensen er niet voor zorgen, dat er wat minder papier enz. op straat slin gert? Zij vond dit erg slordig staan en hierin konden de raadsleden haar vol komen gelijk geven. Er werd dus afge sproken. dat voortaan iedere burger niet alleen zijn tuintje, maar ook de straat voor zijn huis netjes zal houden. Heem stede zal er door aan schoonheid winnen. De heer Zegwaard (K.V.P.) maakte zich ongerust over een duplexwoning met een ruime zolder en een veel te klein dakraampje. De heer Van der Linden ergerde zich aan de vele automobilisten, die hun wagens Zondags op de Glipper- weg parkeren in plaats van op het parkeerterrein bij het sportpark. De bur, gemee6ter beloofde hem, dat hieraan ge werkt zou worden. Ten eerste komt er binnenkort een parkeerverbod op de Glipperweg voor de Zondag; ten tweede zullen er tot die tijd agenten voor waken, dat het niet te erg wordt met de parkeei- woede. Om vijf uur, de klok sloeg net, sloot de burgemeester de vergadering. Zelfs wanneer men door de stad rijdt in een auto, die geen hogere snelheid kan halen dan vijftig km, zoals die van de groenteboer P. K. uit IJmuiden- Oost en zelfs als men dan maar veer tig km. rijdt zoals die zelfde groente boer P. K. uit IJmuiden-Oost dan nog moet men uitkijken of er geen fietsers in levensgevaar komen te verkeren door gebrek aan ruimte. Dit ondervond de reeds meermalen genoemde groenteboer P. K. uit IJmuiden-Oost, die gisteren voor de Haarlemse rechtbank terecht stond. Hij had met volle snelheid ge tracht tussen een links van de Schoter- weg staande jeep met aanhangwagen en enige wielrijders aan de rechterkant door te glippen, hetgeen nauwelijks mis lukte, daar hij links een plukje van het zich op de aanhangwagen bevindende gras meenam en rechts een der fietsers. De centimeter kwam er in de rechtszaal bij beide partijen aan te pas om te be wijzen, dat er: 1. genoeg ruimte was om te passeren (dat bewees de groente boer); 2. dat er niet genoeg ruimte was om te passeren (dat zei de president). Bovendien werd het verdachte, die in het vuur van zijn rede een der getuigen met „verdachte" betitelde, zeer kwalijk genomen, dat hij aanvankelijk had wil len doorrijden, maar eerst nadat een der getuigen'het nummer van zijn wagen no teerde, was teruggereden. Verdachte be weerde echter niet geweten te hebben, dat hij de oorzaak was geweest van de gil, die hij had gehoord; hij had alleen gestopt, omdat hij vermoedde, dat er een mens in nood was. Het slachtoffer, de 45-jarige gevangen bewaarder H., hoorde als besluit een eis tegen de roekeioze groenteboer uitspre ken van een jaar rijverbod en twee maanden hechtenis. Op 30 Oct. a.s. herdenkt de heer P. H. Schouten, Spaarnhovenstraat 16, de dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Droste's Cacao en Choc, fabrieken te Haar lem. Veertien dagen geleden eiste de Officier van Justitie, mr. Van der Valk, Bouman, een maand hechtenis plus intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar te gen een man, die in beschonken toestand een aanrijding had veroorzaakt en zich uit gaf voor de adjudant van Westerling. Daar verdachte bovendien niet eens een rijbe wijs had, werd er ook nog een boete van f 75 subs. 30 dagen geëist. Gistermorgen werd uitspraak gedaan. Verdachte kreeg voor beide feiten een boete van f 75 of vijftien dagen, zodat hij ofwel f 150 moet betalen ofwel 30 dagen kan brommen. Een 12-jarige jongen, die gistermiddag om één uur over het Staten-Bolwerk fietste, liep door een onvoorzichtige manoeuvre een lichte hersenschudding op. Hij zwenkte n.l. onverwachts naar het midden van de weg en werd hier door aangereden door een bestelauto. In een Haarlemse garage zijn geduren. de de laatste maanden in totaal 3600 liter petroleum verduisterd door vier leden van het personeel. In drie dagen tijds werden zij echter allen aangehou den, alsmede een petroleumventer, die verdacht wordt van heling. Bevorderd tot arts aan de Gemeente lijke Universiteit van Amsterdam: mej. C. J. Grootenboer, te Haarlem. De Ned. Kath. Vrouwenbeweging hield dezer dagen een bijeenkomst in het Bisschoppelijk Museum. Mej. Bol- si'is schetste hier het vele werk, dat door de Maria-naaikrans als onaerstue- ling van de KVB werd verzet. Mej. Loots lichtte hierna, enige practische punten toe, waarna de gelegenheid werd gegeven om het resultaat van de arbeid van afgelopen jaren te bezichtigen. De heer Beyk hield vervolgens een boeiende causerie over de kathedrale basiliek; hij liet zijn toespraak van eni ge lichtbeelden vergezeld gaan. Mej. Bolsius wees er in haar dank woord op, dat de schoonheid van de Kathedrale Basiliek nog veel te weinig bekend is en stelde een rondleiding on der de deskundige leiding van de heer Beyk in het vooruitzicht. Voor de competitie van de N. D. B., afd P. N. H. D. B. district Kennemer land, werd gespeeld: 2e klasse 't NoordenV K. D. II 1. A. F. LeuffenTh. Kok 2. J. Dijkslag—Th. van Wort 3. H. Dienske—Th. Bandsma 4. M. van Leuven—P. Beelen 5. A. Bron—G. Hesselman 11 6. A. Blom—G. Kraak 0—2 7. W. Duba—R. Kok 8. F. ThiryG. Faay 9. W VermeerW. Besselink 10. W. LoofH. van Gastel Advertentie Aan onze zaak zijn verbonden gediplomeerde coupeuses, die Uw Japon maken voor 20, prima coupe. WOLLEN JAPONSTOF 140 cm. breed f 8.95 in 10 kleuren. Bartcijorisstraat 27, bij de Gr. Markt, Telef. 11770. 1—1 0—2 1—1 1—1 0—2 1—1 0—2 0—2 5-15 voor V.K.D. 3de klasse B. D. C. Ill—V. K. D. III 1. E. ReinhoutC. Castricum 02 2. D. van AsN. van Bakel 11 3. J. Verhaar—V. Andringa 2—0 4. N. N.S. Kuilman 20 5. J. BroosG. van Rooij 11 6. J. PommelenJ. Heijne 20 7. RomeijnJ. Opdam 20 8. G. KlousJos Groen O.F.M. 20 9. M. PlantH. Derogéé 20 10. E. StamTh. Andringa 02 14—6 voor B.D.C. Voor de onderlinge competitie werden gespeeld: Groep A M. Herben—C. Heesakkers 0—2 van BerkumA. Masteling 11 Groep B F. KoeleveldJ. Belterman 0—2 Woensdagavond werden de wedstrij den tussen H. v. Holland en D.E.S. be sloten. De wedstrijden eindigden gelijk, n.l. 88, C. Steffers J. de Bruyn Akkerman Peterse Itterson J. de Bruijn E. Goedemans J. Loerakker A. Goedemans T. Dinkla D. v. d. Linden Joop Thoolen De Vries v. Wunnik Steffers Baart Eindstand 5957 voor D.E.S. 50 20 21 5 0.95 50 50 21 7 2.38 40 40 34 5 1.17 40 27 34 5 0.79 50 20 28 5 0.71 50 50 28 6 1.78 60 50 30 9 1.66 80 80 30 12 2.66 115 115 35 20 3.28 120 44 35 7 1.25 95 95 36 10 2.63 120 113 36 11 3.13 80 74 30 12 2.46 80 80 30 12 2.66 375 375 23 67 16.30 225 215 23 41 9.34 Het Tramplein te Zandvoort heeft nimmer officieel die naam gekregen. Burgemeester en wethouders willen dit plein thans officieel aanduiden, doch vinden dat de naam „Raadhuisplein" be ter spreekt dan „Tramplein". Zij stellen de raad voor daartoe te besluiten. De leien dakbedekking van het raad huis te Zandvoort en van de Hannie Schaftschool verkeert in zeer slechte staat en moet noodzakelijk vernieuwd worden. Aan de Zandvoortse raad wordt daarvoor een crediet gevraagd van resp. 11.000 en 9.500. De gemeente Zandvoort heeft aan de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" gelden geleend voor wo ningbouw tot een totaal bedrag van 1.230.000. De gemeente heeft daarvoor geldleningen gesloten tegen 3(4% rente. Aan de raad wordt voorgesteld de wo ningbouwvereniging 4% rente te bere kenen. Het rentevoordeel ad rond 9.000 per jaar zal de gemeente dan reserveren en besteden in het belang van de volks huisvesting, voor zoveel betreft wonin gen in beheer bij genoemde vereniging. (Hieronder vallen ook de gemeente wo ningen). De Zandvoortse raad heeft zich op 28 Juni j.l. uitgesproken vóór de openstel, ling van het circuit op enkele dagen per week voor wandelaars en fietsers. B. en W. doen nu aan de raad mededeling van de terzake met de stichting „Touring Zandvoort" gevoerde correspondentie welke er toe geleid heeft dat het circuit op Woensdag- en Zaterdagmiddag voor wielrijders is opengesteld, maar voor wandelaars gesloten blijft. In de op a.s. Maandag te houden raadsvergadering komt dit punt weer aan de orde. Ter voorziening in de behoefte aan kasgelden zal de gemeente Zandvoort in 1951 kaskeldleningen aangaan tot een maximaal bedrag van 3.000.000 en een crediet opnemen bij de Bank voor Ned Gemeenten, groot 250.000. De jaarwedde van de wethouders van Zandvooit, welke vóórdien f 900.— per jaar bedroeg, is door Gedeputeerde Stften van Noord-Holland- van 1 Juli 1945 af vastgesteld op f 1125.— per jaar. ai u v°orstel van burgemeester Van Alphen besloot de raad destijds tot Ge deputeerde Staten het verzoek te rich- ten de jaarwedde van de wethouders, ln?a?n 1* Januari 1948, te verhogen tot f 1800.per jaar. Dit verzoek evenals een door burgemeester Van Fenema later gedaan tussenvoorstel om de wedde op f 1400.vast te stellen heeft geen resultaat opgeleverd. Ook bij nadere overweging konden Gedepu teerde Staten geen termen vinden om de jaarwedde van de wethouders te verhogen. De burgemeester blijft deze beslis sing betreuren, omdat de jaarwedde, niet in overeenstemming is met hetgeen van de wethouders wordt gevergd. Tengevolge van de gestegen kosten van levensonderhoud is de bezoldiging van het overheidspersoneel in 1950 tweemaal met 5 pet. verhoogd. Hierin ligt volgens de burgemeester een mo tief om aan Gedeputeerde Staten te verzoeken de jaarwedde van de wet houders met 10 pet. te verhogen Hij stelt de raad voor, een daartoe strek kend verzoek tot Gedeputeerde Staten te richten. Verondersteld mag worden, dat de Haarlemse bevolking ook dit jaar weer met ruim 2000 zielen zal zijn toegeno men, waardoor er 164.050 burgers in onze stad wonen. Het geboorte-overschot is nog altijd zeer belangrijk, zeker wanneer men in aanmerking neemt, dat de vestiging niet veel te betekenen heeft. Er zijn wat ge- repatrieerden ingeschreven, maar hun aantal heeft maar een geringe invloed op de totaalcijfers. Door het geboorte-overschot worden de huisvestingsmoeilijkheden steeds ver groot. Talrijke gezinnen, die met één kind nog draaglijk onderdak hadden, smeken nu het huisvestingsbureau om een betere behuizing. Zo bekeken moet de vooruitgang der bevolking zorglijk worden genoemd. Advertentie BIJVULLEN en VERNIEUWEN van MATRASSEN 3 morgens gehaald, s avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEF. 11485 Bij sommige gelegenheden als jubi lea e.d. doet zich te Zandvoort het ge mis gevoelen, dat van gemeentewege met op bijzondere wijze officiële hulde kan worden gebracht aan zeer ver dienstelijke burgers der gemeente. An- dere gemeenten reiken in dergelijke gevallen medailles of legpenningen uit. B. en W. willen dat ook de gemeen te Zandvoort een legpenning der ge- mfeente laat slaan. Deze zal dan kunnen worden uitge voerd in brons, verzilverd brons en zilver en bij besluit van hun college kunnen worden toegekend aan ingeze tenen der gemeente, welke zich hetzij te Zandvoort, hetzij in den lande op zeer bijzondere wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor de gemeenschap. Voor het politiepersoneel en voor de arbeidscontractanten in dienst der ge meente bestaat op het stuk van de ziek tekostenverzekering een tamelijk be vredigende regeling, welke de gemeen te resp. op f 5000 en f 2500 per jaar komt. De overige ambtenaren, die in vaste of in tijdelijke dienst der gemeente zijn, ontvangen daar zij niet verplicht verzekerd zijn echter op geen enkele wijze een tegemoetkoming in de kosten bij ziekte. Weliswaar komt in het amb tenarenreglement een bepaling voor, dat aan een ambtenaar, die in verband met ziekte van hem of de leden van zijn gezin over enig jaar abnormaal zwaar wordt belast, een tegemoetko ming uit de gemeentekas kan worden verleend, doch van deze bepaling wordt in de praktijk zelden of nooit gebruik gemaakt. Zij geeft de ambtenaar ook geen recht op een uitkering, doch plaatst hem in de minder prettige po sitie van iemand, die noodgedwongen om een gunst moet verzoeken. Naar aanleiding van verzoeken van personeelsorganisaties achten B. en W. van Zandvoort het gewenst dat voor het gemeentepersoneel en voor die ar beidscontractanten, die niet verplicht verzekerd zijn, omdat hun salaris boven de weistandsgrens ligt, een regeling wordt vastgesteld, die hun aanspraak geeft op een bijdrage in de premiën van vrijwillig gesloten ziektekostenverzeke ringen. Deze bijdrage zou moeten belo- pn een bedrag van 50 pCt. der betaal de premiën tot een maximum van 1100 per jaar. De kosten hiervan zullen f 4000 a f 5000 per jaar bedragen, doch terwil- le van de rechtsgelijkheid voor de ver schillende groepen van overheidsperso neel achten B. en W. deze uitgave ge rechtvaardigd. Resultaten Zondag 22 October le prijs (f 10): J. Stengs, Kerkweg 29, Heemskerk, 8 pnt. 2e prijs (f 7.50): H. J. Nelis, Madocra- straat 32, Haarlem (N), 7 pnt. 3e prijs (f 5): H. j. Prins, Hoofdstraat 168 b, Hillegom, 7 pnt. 4e prys (f 2.50): G. A. Vermin, St Jacobstraat 58, Zilk (post Hillegom), 7 pnt. Vier inzendingen met 7 pnt. werden uitgeloot. In Midden-Europa en Duitsland is gedurende de afgelopen nacht de eerste sneeuw gevallen! Een koude, die de temperatuur tot rondom het vriespunt bracht, verge zelde deze plotselinge komst van de tvinter. Do sneeuwstorm verplaatst zich langzaam naar het Oosten in de richting van Polen en Rusland. In Parijs daalde de temperatuur een tot drie graden onder nul en in de Ardennen werden vannacht tempe raturen van vijf graden onder nul gemeten. Brussel registreerde drie graden onder nul. Toen de voorzitter der Tweede Kamer Woensdag voorstelde de beraadslaging over het amendement-Lucas op liet wets ontwerp tot verlaging van inkomsten en loonbelasting te schorsen met welk voorstel de Kamer zich verenigd heeft voegde hij daaraan toe, dat de minister van Financiën zich bereid had verklaard nader overleg te plegen. Wij vernemen, dat dit overleg van de minister met de commissie van voorbereiding is geopend en dat de besprekingen nog worden voortgezet. In deze commissie van voor bereiding hebben zitting de leden en plaatsvervangende leden van de vaste commissie voor de belastingen. DoPfmatrorklarlrve; Wanneer Z. H. de Paus op 1 November de ten Hemelopneming van Maria tot dogma Verklaart, zal in de Kathedrale Basiliek St. Bavo te Haarlem om negen uur een plechtige Hoogmis worden op gedragen, waarbij Z. Hoogw. Exc. Mgr. J. P. Huibers in cappa magna aanwezig zal zijn. De bisschop zal in een korte toespraak de betekenis van deze gebeur tenis uiteenzetten en er zijn blijdschap over kenbaar maken. Postbladen, briefkaarten en luchtpost bladen tot tien gram, welke in een der tussenhavens zullen worden uitgereikt aan de militairen van 't Nederlandse deta chement Verenigde Naties op weg naar Korea, moeten uiterlijk 9 November a.s. in Nederland ter post worden bezorgd Op de adreszijde van de brieven moeten worden vermeid rang, naam en voorlet ters, legernummer, „Netherlands deta chement United Nations, aan boord Zuiderkruis". Frankering geschiedt vol gens binnenlands tarief. Zaterdag 28 October. Hoog water: 4.53 u. en 17.07 u. Laaf water: 0.41 u. en 12.53 u. AMSTERDAM, 26 Oct. 1950. Pe. aandelenmarkt heeft vandaag zeer wemtg fluctuaties te zien gegeven in de leidende fondsen. De grondtoon bleef ech ter vrij gunstig en de gisteren behaalde lich te koersverbeteringen konden in de meeste afdelingen behouden blijven, ondanks het feit, dat de handel ogenschijnlijk weer wat inkromp. Nadat het gehele beursuur met kleine marges was gehandeld, kwam het slot met slechts geringe koersafwijkingen. Aand. Kon. Olie werden verhandeld tussen 294 en 294% en verlieten de markt met een avance van pet. op 294%. Unilever moest pet. prijsgeven op 224 terwijl Philips op de vorige prijs van 233% sloot. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 26/10 25/10 36 37 45% 47% 77 81% 48% 49% 50% 51% 10% 17 67 07% 62 "A 04% 17% 13 17 VI 17% 41% 43% 50% 53% 59% 61 41% 43 31% 32% 40% 42 Vorig Opening slot 27/10 3% Nederl. 1948 98% 31/4 pCt fsled. 1950 98% 3-3% Nederland 1947 97 ft 97% 3 Ned. 62-64 oeLfac. 97% Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. 96ft Ned. Handel Mi] cert 150 A.K.O. 177%. 177 Van Berkels Patent 117% Calve-Delft cert. 181% Van Gelder 177 Kon. Hoogovens cert 142 Unilever oert. 244% 224 Ned. KabeJ 276 Philips 223% 233% Kon. Petroleum 294% 293 „Amsterdam" Rubber 133 130% Holt. Amerika Li)n 175% Kon. N. Stoomb. Mi) 337% 137 Ned. Scheepv. Unle 165% 165 H.VA. 120% 120% Dell Mij. cert. 117% 116%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2