Een grote ZIL VER VLOOT WALSENKONING Belevenissen van de struisvogel Rasmus l Longcentrum op Dekkerswald r Wij luisteren naar schare ALLERZIELENDAG Manus m m Duck, eei\ vart de 5 C aballeros* J M.V.V. „mag" niet naar Duitsland komen No. 51 1950 Voor niet-tuberculeuze patiënten Zondag a.s. de opening Leden Kon. Marechaussée te Apeldoorn geëerd 1 de kalenderman Verovering in de baai van Vigos op 23 «et. 1702 Tekencursus Dagelijks kinder- verhaal evin VRIJDAG 27 OCTOBER 1950 PAGINA 5 Gedenkplaat onthuld Leningen voor bijzonder Nijverheidsonderwijs ACHTSTE WEGVERKEERSDAG K.N.A.C. Mint Spitzen: Verkeerswet zeer modern 'KAMPIOENSRIT K.N.M.V.. GESTART -\ Duitses voetbalclub in haar wiek geschoten Sportsmppers Scheepvaartberichten Jmj HSifl Zulke deugnieten MARKTBERICHTEN (Van onze correspondent) Zondag 29 October a.s. zal dr. Fehmers uit Amsterdam, voorzitter van de Ver- eniging voor R.K. Herstellingsoorden voor Longlijders en Zwakke Kinderen, naar Sanatorium Dekkerswald te Groes- beek komen om een longcentrum te openen. Dit longcentrum is een nieuwe kliniek, Dr. van Spanje-Kliniek gehe ten, waarin niet-tuberculeuze longlijders opgenomen en behandeld zullen worden. Dekkerswald is het eerste sanatorium in Nederland, dat op zijn terreinen naast de klinieken en paviljoens voor T.B.C.- patiënten nu een dergelijk longcentrum bezit. Het staat los van het sanatorium, hoe wel het onder dezelfde directie staat als Dekkerswald, waarvan dr. A. J. Henne- man geneesheer-directeur is; de kliniek valt ook economisch-financieel onder Dekkerswald. Men kan dezelfde keuken, operatie- en röntgenkamer e.d. gebrui ken. De zorg ervoor berust verder bij een zogenaamd „longteam", dat uit acht specialisten bestaat; het verplegend personeel bestaat geheel uit lekenzus ters, waarover zuster Vaal de leiding heeft. In de zogenaamde Zweedse pa viljoens Dekkerswald II, die na de oorlog in gebruik zijn genomen, heeft men met deze alleen-leken-bezetting zulke goede resultaten gehad, dat men tot eenzelfde systeem voor deze kliniek besloten heeft. Vele longpatiënten, die in de sanatoria ter observatie aankomen, blijken geen tuberculose te hebben, maar aan andere ziekten zoals longkanker, longettering en longgezwellen te lijden. Men heeft reeds dergelijke patiënten op Dekkers wald behandeld en ook geopereerd, maar daar door de nieuwste resultaten van de wetenschap de behandelings mogelijkheden toenamen, is men tot de stichting van dit longcontrum overge gaan. Men heeft het naar Dr. van Span- j« genoemd, daar hij de oprichter en eerste voorzitter is geweest van de Ver eniging voor R.K. Herstellingsoorden. De kliniek, door architect Lau Peters uit Amsterdam gebouwd en uitgevoerd door de fa. J. J. de Groot Zoon te Nijmegen, is met de laatste vindingen van de techniek uitgerust en ook ar chitectonisch een zeer geslaagd geheel geworden. Het nieuwe gebouw heeft een inhoud van tweeduizend kubieke meter en kost te een ton. Met de inrichting en uitrus ting kwam men op een kwart miJlioen of ƒ11.500 per bed, hetgeen meer dan acht mille beneden het normale is, dank zij het feit, dat deze kliniek op het be staande Dekkerswald kan drijven. De economische exploitatie is mede mogelijk gemaakt doordat de mediscne staf van het T. B.-sanatorium deze niot- t.b.c.-longpatiënten behandelt. Op een persconferentie heeft dr. Henneman de journalisten een volle dige cursus over longziekten gegeven, waarbij ons leken zoveel duidelijk werd, dat ook deze medische sector vooral na de oorlog met dergelijke schreden vooruit is gegaan, dat men van mijlpalen in de geschiedenis van longziekten-behandeling moet spreken Vooral de resultaten, behaald in Ame rika, hebben ons ver vooruit gebracht Om de leden van het Wapen der Ko ninklijke Marechaussee, die in de jaren 19461950 in Indonesië zjjn gesneuveld, te eren, had de commandant van het Wapen ir. M. Tans gistermiddag om half één op het voorplein van de Koning Wil lem III-kazerne te Apeldoorn de nagela ten betrekkingen dezer in totaal acht tien jongemannen bijeen geroepen om in het bijzijn van autoriteiten en kamera den de nagedachtenis dezer mannen te eren met het onthullen van een plaat op het door ir. Voorendt ontworpen ge denkteken, dat Prinses Wilhelmina het vorige jaar ook op 26 October, de 135ste verjaardag van het Wapen, onthulde. Aanwezig waren o.a. de 90-jarige oud commandant van het Wapen, majoor G J D. Bauduin, gen.-majoor H. J. J W.' Durst Bntt, gen.-majoor W. J K Baay en de gen.-majoor b. d. J. Dwars Na de plechtige entrée van generaal-majoor ir M. Tans, die het ere-escadron met inge treden standaard en een detachement uit het personeel van het Wapen, dat in In donesië heeft gediend, inspecteerde, hield deze commandant een korte rede, .waar in hij hulde bracht aan de gevallen leden van het Wapen voor hun volharding en plichtsbesef Mevrouw Lamv. d. Born, uit Hilver sum, moeder van een der gesneuvelden, verrichtte de onthulling van de gedenk plaat. Daarna werden kransen bij het monument neergelegd. en in ons land zijn vooral dr. A. Klin- kenbergh, longchirurg te Utrecht, en prof. dr. Bronkhorst de pioniers, die met de toepassing van de pneumanec- tologie de genezing van longpatiënten een geweldige stoot in een nieuwe richting gaven. De observatie, opera tie en genezing is zó veelomvattend, dat het onmogelijk door één dokter kan geschieden, hij moge dan al spe cialist zijn. Daarom werkt men in een longcentrum zeer nauw samen jn teamverband, het zogenaamde long- team, dat van de grondstelling uit gaat, niet alleen de longen te gene zen maar ook de patiënten. A.s. Zondag zal niet alleen voor Dek kerswald, dr. Henneman en zijn staf een belangrijke dag zijn, maar ook voor de longtherapie en de daarin deskun digen van heel Nederland. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot nadere wijziging van de wet van 22 December 1919, hou dende machtiging tot het van rijkswege garanderen van de geldleningen ten be hoeve van de stichting en inrichting van gebouwen van gesubsidieerde bijzonde re scholen voor nijverheidsonderwijs. Bij de laatste wijziging in 1943 van de wet is dat bedrag verhoogd van f 35.000.000 tot f 160.000.000. Het bedrag' van de gegarandeerde leningen met lange looptijd is reeds ongeveer 32 mil- lioen, terwijl gegarandeerde kasgeld leningen tot een bedrag van ongeveer 25 millioen zijn aangegaan. Voor 1950 is voor het nijverheidsonder wijs een bouwvolume van 12 millioen toegestaan. Om hieraan uitvoering te kunnen geven, zullen tot dit bedrag eveneens fiarantieleningen moeten wor den gesloten. Het in de wet genoemde bedrag zal dus reeds in 1950 niet toerei kend zijn, zodat wordt voorgesteld het in de wet genoemde bedrag met 40 millioen te verhogen. (Van onze verslaggever) In Pulchri Studio te 'SrGrupenhage heelt de voorzitter van de KNAC, jhr. mr. J. Th. Af. Smits van Oyen, vanoch tend een welkomstwoord gericht tot de genodigden en belangstellenden by de achtste Wegverkeersdag van zijn orga nisatie. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, sprak het openingswoord uit en gaf daarin o.m. als zijn mening te kennen, dat de nieuwe Wegenverkeerswetgeving, waar- vah hij de behandeling op deze agenda ten zeerste toejuichte, crp 1 Januari 1951 in werking zou kunnen treden, waar mee de ruim 45 jaar oude Motor- en Rijtvielwet haar taak dan zou hebben volbracht. Zijn Excellentie wees erop dat het uitstekend werk van de Commissie voor Wegenverkeerswetgeving, ons nu een project heeft afgeleverd dat als een van de meest moderne op dit punt kan gelden en zich vrijwel geheel aansluit bij het internationale niveau, zoals dat is vastgelegd in de Conventie van Ge- nève in September 1949. Wanneer deze Conventie in werking treedt, aldus spr. en de meeste landen zullen beginnen zich aan de nieuwe regels aan te pas sen, heeft Nederland reeds een ver- keerswetgeving, welke hiermee vrijwel geheel in overeenstemming is. Minister Spitzen prees vervolgens de samenstelling van de agenda voor deze Verkeersdag en maakte vervolgens plaats voor mr. E. J. N. M. Bogaerts, hoofd van de afdeling Waterstaatsrecht aan zijn ministerie, die sprak over de meest markante verschillen tussen de De eerste nachtvorst had de bomen aan de Schelmseweg te Arnhem, die in fraaie herfsttinten prijkeneen extra kleurtje gegeven, toen daar vanmorgen om 8 uur de eerste drie rijders startten voor de Kampioensrit 1950 van de K.N.M.V., een zware betrouwbaarheids- rit van 1000 km. lengte. Starter Prins van de Arnhemse Mo torclub, vlagde als eersten de juniores Vortst, Amsterdam, Ds Krieger, Tiel, en IJzerman uit Barneveld weg en na hen volgden met de regelmaat van een klok iedere twee minuten drie deelnemers. In verband met de verschillende ge middelden voor de diverse klassen werd het starten soms enige tijd stopgezet om de volgende klasse, die een hoger ge middelde moet rijden dan de voor gaande, niet te laten inlopen op de voorgangers. Daardoor duurde het ge ruime tijd voordat alle rijders onge veer 150, waarvan 20 geselecteerde mi litairen en 20 politierijders waren vertrokken. Als laatste kwam de Heem- stedenaar Moeke, die in de zware klas se na de twee voorgaande ritten als tweede staat genoteerd achter Waayen- berg, uit Veenendaal aan de beurt. Het traject is geheel samengesteld door de .heer Sybrandy, lid van de sporteommissie van de K.N.M.V. On danks het fraaie weer zullen de deel nemers al hun kennis en behendigheid moeten gebruiken om zonder strafpun- ten het parcours uit te rijden. Het eer ste traject, van Arnhem naar- Valken burg, een afstand van bijna 360 km., die in 914 uur afgelegd moet worden, be gint met een gemakkelijk stuk van Arn hem naar Uden over de grote weg. Bij Uden beginnen de zwarigheden pas, want dan wacht de rijders een „stukje" terrein van 200 km. lengte met zandpa den, hei, secundaire wegen en alles wat maar door een kenner als de heer Sy brandy aan moeilijkheden ingeschakeld kan worden. Het laatste deel van het eerste traject, van Roermond naar Val kenburg, gaat weer over de hoofdwe gen. In Valkenbuirg krijgen de deelne mers de eerst grote rustpauze van 214 uur. ZATERDAG HILVERSUM I 402 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.15 zingende kerk, 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 lichte mus., 9.00 vrouw, 8,35 strijkkwartet, 10.00 kleu ter, 10.15 amusem.muz., 11.00 zieken, 11.45 lichte muz., 11.50 Als de ziele luistert, 12.00 Angelus, 12.03 lichte muz., 12.55 zonnewijzer, 1300 nieuws, 13.20 Italiaanse opera's. 14.00 amusem.muz., 14.20 Engels voor beginners, 14.40 dilet tanten, 15.15 kroniek v. letteren en kun sten, 15.50 kamerork., 16.30 schoonheid van het Gregoriaans, 17.00 jeugd, 18.00 film, 18.15 gram., 18.30 amusem.muz., 18.48 sport, Dit is leven. 19.00 nieuws. 19.15 actualiteiten. 19.23 bariton, 19.40 gram., 19.52 journalistiek weckoverz., 20.Q0 nieuws, 20.05 gewone man, 20.15 Lichtbaken. 20.40 steek eens op heren, 21.00 Negen heit de klok, 21.45 moeilijke gevallen, 21.55 amusem.mvz-> 22.30 pa- ter Jelsma. Avondgebed. 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 werk v. Mozart en Bartok. HILVERSUM II, 298 m. - VARA: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.33 amusem.muz.. 8 00 nieuws, 8.23 orgel, 8.45 zigeuner in 9 00 kiass. muz. VPRO: 10.20 herh. VARA: 11.34 pianowerk van zes Franse componisten, 12.00 J??? Tango-rumba-ork., 13.00, nieuws, 13.15 Banjollers, 13.45 amusem.muz., 14.00 dingen v. d. dag, 14.15 vrouwenkoor 14.30 kwintet, 14.50 Fries P10®1'', Jjj'iij jeugd AJC, 15.45 Van wieg tot graf, 16.00 amusem.muz., 16.30 sport, l6'451,kfnmfJ" ork., 17.30 Op de disselwagen, 17.40 in dustrialisatie, 18.00 nieuws, 18.15 amu sem.muz., 18.30 reger.uitz.. 19.00 artistie ke staalkaart, VPRO: 19.30. VARA: 20.00 nieuws. 20.15 blijspel, 21.45 socialistisch comm., 22.00 amusem.muz., 22,25 De commissaris vertelt, 22.45 amusem.muz., 23.15 theaterorgel, 23.30 amusem.muz oude en de nieuwe wetgeving. De twee de voordracht vóór de middagpauze werd gevormd door een betooj* van dr. H. C. Kuiler en ir. J. F. L. van Gils, over statistische feiten en perspectie ven. 'T De telegrammen waren gericht aan secretaris-generaal Trygve Lie, As- semblée-voorzitter Nasrollah Entezam en Veiligheidsraad-voorzitter Warren Austin. Zij waren ondertekend door de minister van Buitenlandse Zaken Chu En Lai. AKEN, 26 October Een woordvoer der van de Duitse voetbalclub Alemania heeft vandaag bekend gemaakt, dat de uitnodiging om in Duitsland te komen spelen, gericht aan de Maastrichtse voet balvereniging M.V.V., is ingetrokken. In de Drief die Alemania aan M.V.V. geschreven heeft staat o a., dat volgens persberichten de Nederlandse voetbal bond kort geleden zijn leden medege deeld had, dat geen goedkeuring gegeven zou worden voor het bezoek van Duitse clubs aan Nederland. Tevens hebben en kele leden van de K.N.V.B. het verzoek gericht aan de clubbesturen om nog geen wedstrijden tegen Duitae vereni gingen te spelen. In de brief wordt aan alle Nederlandse clubs gevraagd „deze onmogelijke toestand" te veranderen. De woordvoerder legde er de nadruk op, dat de club het hard vond de uit nodiging te annuleren, te meer daar Alemania reeds „tientallen jaren" vriendschappelijke betrekkingen met de Maastrichtse club onderhoudt. Een groep van 67 Russische athleten is gisteren in Praag aangekomen om zich het a.s. weekeinde te meten met een Tsjechische ploeg. De groep kwam per trein uit Boekarest, waar zij Za terdag en Zondag j.l. de Roemenen met 235.5125.5 verslagen heeft. Onmiddellijk na zijn redevoering in het nieuwe Lagerhuis stapte Churchill Donderdagmiddag in het vliegtuig naar Newmarket, waar hij juist op tijd aan kwam om zijn renpaard Colonist als eerste door de finish te zien gaan bij de grote race welke daar werd gehou den. Voor dé vroegere eerste minister leverde deze zege een bedrag van 1170 pond sterling op, Het programma van de bokswed strijden, welke 6 November a.s. in de Ahoy-hal te Rotterdam worden gehou den, is thans volledig. De hoofdpartij gaat tussen Luc van Dam en Job Roos om de Nederlandse middengewichttitel. Op 13 November a.s. bokst de Neder landse bokskampioen in het halfzwaar- gewicht, Willie Schagen, in Newcastle tegen de Engelsman Johnny Mc Gowan. Op 12 November worden in de Har monie te Leeuwarden de verenigings kampioenschappen keurturnen gehou den, georganiseerd door „Quick" (Hui- zum). Donderdagmorgen om 9 uur begaf de Deense zwemster Elna Andersen zich te Tarifa (Spanje) te water voor een poging de straat van Gibraltar over te zwemmen. Na ongeveer 8 uur moest zij haar poging wegens sterke tegen stroom opgeven. Voor de herfsttocht der K. N. A. C„ die op 3 en 4 November a.s. zal wor den gehouden, bedroeg het aantal in schrijvingen ruim 260. De waterpolo wedstrijd ZIAN (Den Haag) CN Barcelona (Spanje) eindigde in een B5 overwinning voor de Spanjaarden. De ruststand was 62 in het voordeel van CN Barcelona. AGATHA 26 te Djakarta, AKKRUMDIJK 26 te Suez, ALAMAK p. 26 Gibraltar, AL- BLASSERDIJK p. 26 Str. Florida, ALCY ONE p. 26 Kp. La Hague, ALDABI 27 te Montevideo, ALDERAMIN 26 bij Ebtdjau, ALGORAB 26 te Adam. ALMDIJK 26 te Mobile, ALNATI 26 bij Fernando Noronha, ALPHARD 26 bij Kp. St. Vincent, ALUDRA 26 bij St. Paul Rocks, ALWAKI 25 v. New York, AMSTELDIJK 26 v. R'dam n. Cuba, AMSTELKERK 26 v. Havre, AMSTELPARK 26 van Aden, ANDIJK 26 bij Kp. Race, AR- MILLA 26 n. Hongkong, ATLAS 26 v. Ga- lipoh, AVERDIJK 26 bij Lands End, AXEL- DIJK 26 bij Kp. Race. BANTAM 26 bij Marseille, BEVERWIJK 26 bij Bengtiazi, BO NAIRE 26 v. Madeira, BÓNTEKOE 26 n. Makassar, BRITSUM p. 26 Gibraltar, CAL- TgX PKRNIS p. 26 Lissabon, CALTEX UTRECHT 26 bij Suez, CERONIA 26 v. Cal- iimiiimmimtiiiiHiiitiiiiiititiiiiiiim IIIIHIIMIIIIJimitllllMIIIIIIIHIIIIIIIIIIII glUWII „Ik zag een grote schare, die niemand tellen kon, uit alle volken voor de troon. En 'alle engelen stonden om de troon en vielen er voor op hun aangezicht en aanbaden God." „Gij hebt ons verlost, o Heer en God, in Uw bloed uit alle stammen en talen, volken en natiën. Gij hebt ons voor God tot koningen gemaakt." „U prijst het roemrijke koor van de apostelen; U be lijden alle heiligen en uit verkorenen met eenparige stem: Heilig, heilig, heilig, is de God der heerscharen." Zo zingt de apostel Joannes, als hij op het eiland Patmos in een visioen God aanschouwt temidden van zijn heiligen en engelen. Zo zingt ook de hei lige Kerk. als zij de avond voor en de morgen van 1 Nov. het feest van alle heiligen viert. Iedere dag bijna heeft zijn eigen heilige. Heel het jaar door wordt onze aandacht ge vestigd op het voorbeeld van één van Gods grote dienaren. Maar het aantal heiligen, dat in de hemel Gods glorie beju belt, is zo groot, dat we ze on mogelijk allemaal gedenken kunnen. Daarom vieren we op de eerste November het feest van Alle Heiligen. De feestdag van Allerheiligen is zo be langrijk, dat het steeds een Zondag gebleven is. De dag ervoor moet een voorberei dingsdag voor het grote feest blijven: daarom vasten en ont houding. Op da eerste No vember gebeurt er echter nog meer. Ieder kan het opge merkt hebben: de feestvreugde van de ochtend slaat om in een droeve namiddagstem ming. Onmiddellijk op Aller heiligen toch volgt Aller zielen. 2 November noemen - aii„„ we Allerzielendag. Maar reeds burgs kerkhof prijkt op Aller- dc avond tevoren gaan we aan elendag met een schat van al die wachtenden in het Va- bloemen. Vooral het grote gevuur denken cn beginnen oorlogskerkhof te Margraten, we de stormloop op de poor- In de Belgische provincie ten van het Vagevuur om Limburg bestond vroeger een zoveel mogelijk zielen daaruit zeer typisch gebruik. Omstreeks te bevrijden Die stormloop vicr uur m de middag ging van gebed zetten bijna alle katholieken voort, als zij op de morgen van Allerzielen een van de drie Heilige Missen bijwonen, die iedere priester die morgen mag opdragen. Wel een zeldzame gelegen heid om de zielen in het Va gevuur te hulp te komen. iMaar.dan moeten we ook niet vergeten dat die zielen zelf totaal hulpeloos zijn: zij kunnen voor zichzelf niets meer doen. Zij zijn geheel af' Kinderen leggen bloemen op de graven van geallieerde soldaten. Het is al weer heel wat jaar tjes geleden, dat Manus de dorpen afliep om daar zijn ver schillende artikelen te verko pen. Manus was vooral bekend door de verkoop van kalenders. Zo gauw tegen het eind van het jaar de eerste kalenders verschenen, trok Manus met een stapel van die dingen er op uit, om een paar centen te ver dienen. Heel veel mensen wa ren dan ook gewoon, jaarlijks zo'n ding bij Manus te kopen. Ze noemden hem zelfs de kalendehnan. Toch vond Manus, dat hij lang niet genoeg van die kalen ders verkocht. En zo kwam hij op een keer op een heel slim ideetje. Het trof ook juist, dat Allerzielendag op 2 Novem ber dateert uit de oudheid. JBceda de Grieken en Romei nen eerden hun doden en had den de gewoonte om op be paalde dagen de graven van de overledenen te versieren. In de eerste christeneeuwen bestond er nog geen bepaalde dag voor de herdenking der afgestorvenen. Het was de abt Odilo van het klooster te Cluny, die in 998 zijn klooster gemeente voor het eerst ge zamenlijk deed bidden voor de gelovige zielen in het vage vuur. Zijn daad vond navol ging in vele kloosters en het duurde Riet lang of over de gehele Kerk werd op 2 No vember de Allerzielendag ge vierd. Bijna iedere landstreek heeft zijn eigen wijze van Al- lerzielenviering. Is Allerzielen in onze Noordelijke provincies een dag van huis- en kerk- devotie geworden, Limburg bleef echter het bevoorrechte gewest, waar de gemeenschap der heiligen ook en vooral bij de graven der afgestorvenen wordt herdacht. Ieder Lim- Overwinning op de Spaans-Franse vloot in de baai van Vigos, 23 Oc tober 1702 (oude Nederlandse prent in het Scheepvaartmuseum ie Amsterdam). Achter in de baai zie je de in een halve maan ge schaarde FTanse en Spaanse schepen, daarvóór een zware vlotver- sperring. In het midden de opzettende Engelse en Nederlandse sche pen, rechts daarvan de aan wal gezette troepen. Op de voorgrond, voor de ingang van de baai, schepen van de vloot der verbondenen. -- men naar liet kerkhof cn zij. die in de loop van het jaar een familielid hadden verlo ren. legden een kruis van stro op het graf. Daarna werd ge zamenlijk voor de overigdenen gebeden, waarna men weer naar huis trok, waar een pan- nekoekmaal werd gehouden. 's Nachts om twaalf uur gin gen allen naar het kerkhof te- hand is deze typische gewoon- 0 hankelijk van de mensen op te geheel m onbruik^ geraakt, aarde, of die hen door hun ge- TT_i bed en door hun boete en of fers te hulp komen. En dat doet iedere katholiek. Zorgen we toch, dat we bij die stormloop van gebed niet ontbreken. Vergeten we op (Slot) Het pannekoeken-eten op De zilvervloot bestond uit Allerzielendag of Allerheili- veertien Franse linieschepen, gendag is ook in Vlaanderen met meer dan zeventig stuk- op vele plaatsen in gebruik, ken geschut bewapend en drie Terwijl de moeder dan het Spaanse linieschepen en klei- deeg kneedt en de koeken nere schepen. Het Franse es- bakt, bidt de vader met de kader was bemand met 5800 1 November niet alle heiligen kinderen voor de gelovige zie- koppen Zij beschermden der van de hemel aan te roepen; len. De eerste koek heet „ziel- tien zilvergaljoens, geladen vergeten we vooral niet, in de tjeskoek" en degene, die deze met zilver en allerlei kostbare namiddag en op dei tweede krijgt, moet alvorens hem op handelswaar, zoals paarlen, November ook een handje mee te eten driemaal het Onze Va- edelstenen, amber, indigo, ta- te helpen om zielen uit het der bidden voor de gelovige bak, katoen, vanille, huiden en Vagevuur te verlossen. zielen. hout. Johann Strauss dirigeert ,,Aan de mooie blauwe Dor.au" 25 October was het 125 jaar geleden, dat de meester van de wals te Wenen werd geboren, johann Strauss, de vader, zag het levenslicht te Wenen in 1804. In de muziekkunst opge leid, speelde hij reeds op vijf tienjarige leeftijd viool. En al spoedig speelde hij in een or kest eerste viool. Toen hij ne gentien jaar oud was, vormde Strauss een eigen orkest en speelde meeslepende walsmu ziek. Zijn vader werd dan ook een beroemd man. Deze stierf in het jaar 1849. Johann Strauss, de zoon, zou zijn vader nog overtreffen. Hij werd, zoals wij reeds mede deelden, 125 jaar geleden gebo ren. Hij vormde al op jeugdige leeftijd een eigen orkest. Na de dood van zijn vader nam hij de leiding van diens orkest over en werd spoedig de ge vierde walsenkoning. Hij com poneerde meer dan vierhon derd vijftig walsen, waarvan er vele nog dagelijks gespeeld worden. Ook over de radio kun je de walsen geregeld horen. Wij denken bijvoorbeeld aan de „Aan de mooie, blauwe Do- nau", „Weens bloed" en de ope rette „Zigeunerbloed", zowel als de vrolijke opera „Vleer muis", welke geregeld worden uitgevoerd. De rest van de vloot en ook de zilverschepen waren zo diep mogelijk in de baai onderge bracht en niet door geschutvuur te bereiken. De bevelhebber van de zil vervloot zag wel in dat tegen stand nutteloos was en zag zich genoopt het bevel te geven om alle schepen in brand te steken, tot zinken te brengen of te doen stranden op de kust. Er was echter geen tijd genoeg meer om dat bevel grondig uit te voeren en zo gelukte het onze kapiteins vijf zilvergaljoenen te veroveren. Over het inrekenen van da rijke buit is weinig bekend. Men vertelt dat de maats de rea len 2.25) met hoeden uit de galjoenen schepten. De vanille stokjes zagen zij aanvankelijk voor tabaksstelen aan; enfin een zoete pruim zal hun voor de afwisseling wel gesmaakt hebben. Wel is bekend, dat er heel wat Spaanse matten tus sen schip en kaai (verdonke remaand) gevallen zijn. Gedurende de nacht boden de schepen een ontzagwekkend schouwspel Het behoeft geen betoog dat de bevelhebbers werden bejubeld, toen zij in ons land aankwamen; ieder naar de aard van zijn volk. In ons land kreeg men zijn (be scheiden) deel van het buit geld. Voor een admiraal kon er een gouden keten met penning en een of ander kost baar souvenir af. Verder moest hij het stellen met wat populariteit, het lezen van lofdichten en het bewonderen van gedenkpenningen. Het behoeft geen betoog, dat men grage ogen sloeg op het ver zonken goud en zilver. Vol gens een aannemelijke becijfe ring had de lading der zilver vloot een waarde van 120 millioen gulden, waarvan de Spanjaarden ongeveer vijf en twintig millioen konden red den. hij het dorp Nooitbestaan bin nenwandelde, toen hij de bur gemeester in zijn rijtuig er uit zag rijden. „Die gaat zeker naar stad!" dacht Manus. Eerst meende hij daar een strop aan te hebben. Burgemeester kocht altijd een kalender van hem. Alleen van hem en van niemand anders. En nu was hij er niet! Dus geen kalender? Maar toen kwam het idee. Zo, ineens maar. Parman tig stapte Manus naar het stad huis. (Wordt vervolgd) Vanuit het raam sloeg ik twee kleine hummels van 3 en 5 jaar gade. Waar hadden ze het toch zo druk mee? Kom, ik moest ze maar eens in de. gaten houden. De weg was leeg; nee toch niet. Daar kwa men twee heren aan en de peuters gingen ineens hand in hand wandelen. Toen zij bij de heren kwamen, zei de oud ste iets. Ik kon hel echter niet verstaan. De heren bukten zich. De oudste van de kinde ren zei weer iets en daarop liepen ze alle vier lachend door! „Toch eens aan die'he ren vragen, waarom ze zo'n pret hebben," dacht ik. Gauw het voortuintje in. „Heren, neem me niet kwa lijk, maar waren de hummels ondeugend?" „O, nee mevrouw, ze zeiden alleen; „uw schoen is los!" Waarop wij keken en zij ons beleefd bedankten voor de buiging." „Zulke rakkers toch, hoe ko men ze er op!" De hele verdere middag ver maakten zij zich er mee; ik liet ze maar rustig gaan, het was toch maar een onschuldig spelletje en de meeste men sen namen he.t goedmoedig op, ofschoon het niet eens 1 April was. Ingez. door C. C. R. H. Hier is Donald Duck, of Woerd Snater, de eend, ais één van de drie caballeros waar wij het vorige week over hebben gehad. Donald is de onvermoeibare, de roekeloze uitdager, de held, die altijd zijn hart en nooit zijn hereens laat spreken en die in de tekenfilm zijn uitgelaten avon turen beleeft. Staat hij er niet zwierig op, met die grote Me xicaanse hoed? Welnu, probeer Donald zó te tekenen. Eerst een rechthoek (stippellijnen) a-b-c- d maken, dan zie je al direct, dat de hals in het midden komt op de lijn M-M. Ook de onder kant van de hoed rust op deze lijn M-M. De rechterpoot (links) komt in het linkervak je en de linkerpoot (rechts) in het rechtervakje van het onder ste vierkant. Het lichaam van Donald Duck ligt meer naar links, zo je ziet, het bovenge deelte (jasje) in het midden. De kop zelf is nogal moeilijk: Iet op de stand van de snavel. De grote Mexicaanse hoed past in het bovenste vierkant. Dit zijn enkele aanwijzingen, die je als uitgangspunt kunt gebruiken. De afwerking valt dan nog al mee. Volgende week is Joe Ca- rioca aan de beurt. i OW.8R cutta n. Miri, CONGOSTROOM 26 te Dakar, CORYDA 26 te R'dam, DELFSHAVEN 26 bij Burlingo. DIEMERDIJK p. 26 Kp. Lu cas, DUIVENDRECHT p. 27 Ouessant, ERINNA 27 te Balikpapan, ESSO AMSTER DAM 26 n. Aruba, ESSO DEN HAAG 26 n. Aruba, ESSO ROTTERDAM 26 bij Oues sant, FELIPES p. 26 Riouw, GAASTER- KERK 27 te Antwerpen, GAROET 25 v. Dja karta, GOOILAND p. 27 Eil. Palma, GOU- B. B ox 6 Copenho jM. Maar Rasmus had staan kijken hoe het af zou £Pen en hij had al vast vier tuinslangen langs de nt van de weg opgesteld. Toen de dieven er aan rijden, draaide hij de kraantjes open. ,'t Re- pent," zeiden de dieven, en daar konden de wielen maar op. Intussen was Rasmus al in Calais aangeko- niet goed tegen. Zij werden zacht en zakten in men, maar er was geen schip te zien, dat hem naar elkaar. De paarden kregen er genoeg van en gingen Engeland kon brengenWat nu? er vandoor en toen gaven de dieven de achtervolging WE 27 te Zaandam, GROOTE BEER p. 26 Finisterre. HEELSUM 27 te Jacksonville, HEEMSKERK 26 v. Durban, HESTIA 26 bij Mona Passage, HYDRA 26 v. Ciudad Tru- jillo. ITTERSUM 26 v. Savanna, JUPITER 26 van Lissabon, KERTOSONO p. 26 Kp. Te- ner., KOTA AGOENG 26 n. Cheribon, KO- TA GEDE 26 n. Surabaja, LAERTES p. 26 Colombo. LEERSUM 26 bij Terceira, LEO- POLDSKERK 26 v. Genua, LINDEKERK 26 in Suezkanaal, LISSEKERK p. 26 Ouessant, LOMBOK 27 te Manilla, LOOSDRECHT 27 te Aden, LOPPERSUM 26 bij Oporto, MAAS- KERK 27 te Antw., MAPIA 26 v. Aden, MARKEN 27 te Bombay, MARFESSA 26 bij Bermuda. MENTOR 26 v. Heraklion MIDAS 26 v. A dam n. Savona, MURENA 26 bij Finisterre, MIJDRECHT 26 bij Kp. Verde NELLY p. 26 Socotra naar HJ™, NEW AUSTRALIA 26 te R'dam, NIEUW AM STERDAM 26 bij Scillies, NIGERSTROOM 26 v Siimebach, ORANJEFONTEIN 26 bij Kd Palmas, ORION 26 v. Piraeus, OTRAN- TO 26 v P Said n. A dam, OVERIJSEL 26 bij Oporto,' PAPENDRECHT p. 26 Punta- cardon, PLANCIUS 26 n. Buleleng, PRINS FRED HENDRIK p. 26 St. Cath. Point, PR. JOH WILLEM FHISO 26 bij Hebriden, PR. wtt T FM V 26 bij Valencia, PR. WILLEM VAN ORANJE p 26 Anticosti, RIDDER KERK 26 bij Finisterre. RIJN 27 v. Herno- sand, RIJNLAND 26 v. St. Vincent naar Montevideo. SAFARQEA p. 26 Guernsey. SARANGAN 27 te Petung. SAROENA 26 n. Pladju. SIBAJAK p. 26 K. Lahague. SKAR- GUM p. 26 Finisterre. SLAMAT 2C te Bahrein. SOESTDIJK p. 26 Gibraltar. STAD ALKMAAR 27 v. Lulea. STAD MAAS TRICHT 26 v. Gibraltar. STENTOR 27 te Alexandrië. TABXNTA 27 te Djakarta. TAMO 26 v. Santos. TIBA p. 26 K. Santa Mariagrande. VAN RIEBEECK 26 v. Singa pore VAN 'T HOFF 26 te Singapore. VE NUS 26 bij Oporto. VULCANUS p. 26 Cas- auets. WESTLAND 26 v. Paranagua. WIL LEM BARENDS 26 v. Cur. n. Kaapstad. WILLEM RUYS p. 26 Algiers. WILLEM STAD 26 bij Barbados. ZWIJNDRECHT p. 25 Ouessant. ZIJPENBERG 26 bij Fi nis terre. LANGENDIJKER VEILINGEN, 26 October. Consumptie-aardappelen bleven met prijzen van 7 tot 9 cent ongeveer op hetzelfde peil als de vorige week. Goede partijen werden weinig aangeboden. Pootaardappelen die te Broek op Langendijk over de veiling werden verkocht maakten hoge prijzen. Restanten eerstelingen drielingen konden boven 30 cent maken. Grove van 50—60 maakten 17.40. Ook de late soorten kon den goede prijzen maken, zij het op wat lager niveau dan de eerstelingen. Bevelan der b 2&—35 gingen voor 21 cent, 3545 voor 15 cent. Blauwe Eigenheimers a 2835 en 3545 maakten resp. 23 60 en 18.30, Al pha b 28—35, 35—45, 45—60 maakten resp. 14.90, 17 10 en 19.90. De uienhandel voor ex port bleef vrij goed, zij het, dat geen hoge re prijzen betaald werden, het verder weg zakken van de binnenlandse prijs werd toch voorkomen. Export betaalde 7 7.5 cent en binnenland 5 6. Drielingen van uien kon den 8 a 8.5 cent maken en werden voor Engeland verkocht. Ook de nep maakte weer een betere prijs en noteerde meestal 10 a 11 cent. Bieten bleven goed gevraagd, kleinen no teerden 6 7 cent en de grovere maten 4 a 5 cent. Andijvie was wat meer gevraagd en kon max. 9.20 brengen, in verhouding tot de meer centraal gelegen veilingen is deze prijs echter zeker te laag. Rode kool hand haafde zich ongeveer op hetzelfde peil van de vorige week. De grote kool leek wel iets minder gevraagd, doch ze werden toch nog alle verkocht, mooi klein goed kon 11 k 12 cent opbrengen. Gele kool bleef slecht gaan alleen de kleintjes werden verkocht tegen hoogstens 6 a 7 cent. De witte kool werd vrijwel geheel op genomen door de fabrieken voor 4 k 4.30. Ook de succesdenen weidden gekocht voor zuurkool voor 4.20 k 4.50. Groene kool bleef vrij ongunstig, wel werd practisch alles verkocht doch de prijzen, tussen 6 en 8 cent, waren te laag. De export voor de be zettingslegers houdt aan, wat voor deze koolsoort wel een hoopvol teken is. Bloem kool werd weinig aangevoerd, de prijzen waren mede onder de invloed van de zeer grote aanvoeren in de streek heel wat la ger. Goede kool maakte 20 k 25 cent. VEEMARKT DELFT, 26 Oct. Aanvoer: 27 runderen, 49 nuchtere kalveren, 160 varkens, 514 biggen, 20 schapen of lammeren. De prijzen waren voor kalfkoeien van f 725. tot f 850nuchtere kalveren van f 40 tot f 50.—, biggen van f 2 tot f 36, lopers van f 40 tot f 75, schapen van f 60 tot f 80. De handel was voor runderen kalm, voor nuchtere kalveren redelijk, voor varkens lui en voor biggen iets roeriger. MARKT BARNEVELD, 26 Oct. Pluim- veehandel. De pluimveehandel bood in de afgelopen week ongeveer hetzelfde beeld als in de voorgaande, er werden nu wat N.H. blauwe kuikens aangevoerd, floeh ze deden nog geen hoge prijzen. In de prijzen van oude slachlkippen kwam geen veran dering. Op de markt werd een flinke hoe veelheid wild aangevoerd. Als gevolg van deze grote aanvoer daalden de prezen iets, in het bijzonder van hazen. Prijzen oude kippen f 1.504.(per kg. f 1.301.55), .longe hanen f 1.003— (per kg. f 1.501.80), tamme konijnen f 1.254. per stuk. hazen f 1.505.50. fazanten £2 50 f 4.patrijzen f 1.002.60, wilde eenden f 1.251.60, wilde duiven f 0.350.50, wil de konijnen f 1 502.—. Eiermarkt: Vlotte handel. Totale aapvoer ca. 500.000 stuks. Grote eieren met een gemiddeld gewicht van 62—64 gram deden f 19.5021.per 100 stuks, kleine eieren met een gemiddeld gewicht van 4055 gram deden f 1417 per 100 stuks. De maximum prijzen lagen nog hoger dan f 21.— per 100 stuks, doch dit gola slechts enkele klei ne partijen bijzonder mooie eieren. Ten op zichte van vorige week stegen de buiten gewoon hoge prijzen dus weer. KAASMARKT GOUDA, 26 Oct. Aanvoer 264 partijen, eerste kwaliteit met rijksmerk f 2.102.17, tweede kwaliteit met ri.iksmerk f 2.05—2.09, extra kwaliteit tot f 2.25. Han del flauw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5