Nederlandse regering heeft niets nagelaten om geweld te voorkomen Chinese deelneming aan strijd in Korea niet waarschijnlijk Het eiland der demonen Gewapende infiltraties op N.-Guinea niet onmogelijk geacht Fiscale noodrecht wordt afgeschaft Vier doden bij Helmond FASTO ZESTIG DUIZEND KILO BOTER OVER DE GRENS GESMOKKELD Principieel ontoelaatbare concurrentie der Overheid Amerikanen betwijfelen het sterk Het conflict op Ambon Geen recht tot huiszoeking meer of recht om voorwerpen in beslag te nemen Zware eis tegen twee Nederl. planters kvy Het weer. Tot hoofd en hart V. J Correspondent van A.P. gesneuveld Duits geleerde door Russen ontvoerd? ZATERDAG 28 OCTOBER 1950 74ste JAARGANG No. 248208 Uitgebreide tegen maatregelen Politionele bevoegdheden alleen bij strafbare feiten Tito laat een bisschop vrij Belgische studenten staken Hegen onltgroeniingsverbod I I WATER BRANDEN Toestand dr. H'irschfeld bevredigend i -tm Jg 1 Intern, complot opgerold ACHT PERSONEN GEARRESTEERD Zuid-Molukse studenten vragen om bevel om het vuren te staken een (Vervolo op pao t>' NIEUW GEBED TOT DE H. MAAGD Specialist in radar en geleide projectielen Mgr. Beran te Praag in een gevangenis BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 our 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubb-el tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRUS 37. cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat het eiland Bali de reputatie genoot van een soort van aards paradijs. De onvergelijkelijke schoonheid van de natuur, de vriendelijkheid en vreedzaamheid van de kinderlijke be volking, de merkwaardige en spectacu laire zeden en gewoonten, de producten van een zeer hoog staande ambachts kunst. dat alles trok tal van interna tionale touristen naar deze parel in de gordel van smaragd, die zich slingert om de evenaar. De natuurlijke „onge reptheid" van Bali en zijn bewoners brachten de anti-christelijke humanis ten zelfs zózeer in vervoering dat zij betoogden, dat zending en missie die alleen maar zouden „bederven." Hun liberaliteit had geen bezwaar tegen de pompeuze en barbaarse lijkverbran dingsplechtigheden, waarbij vergeleken de kille ceremonies in Westerveld slechts fabriekmatig aandoen, noch ook tegen de fanatische zelfbedwelming, waarbii de Balinezen zich soms zelf- verminkten, noch ook tegen de demo nen. waarvoor zij in kinderlijke angst en vreze Reefden. Dat alles verhoogde immers de „schilderachtigheid." Maar het internationale toeristendom met zijn op sensatie beluste bijbedoelingen deden Bali en de Balinezen geen goed, en het Christendom zou de bijgelovige bevol king van de tyrannie der vreeswekken de demonen kunnen bevrijden. Sinds echter de souvereiniteitsover- dracht aan Indonesië heeft plaats gehad, is het met de vriendelijk heid en de vreedzaamheid van de be volking op Bali niet meer wat het ge weest is. Sinds 20 Augustus j.l. zijn er volgens de Indonesische territoriale chef-staf, majoor Sitanala, tachtig moordaanslagen, vier en twintig brand stichtingen en drie en dertig mislukte moordaanslagen gepleegd. De eerste moorden hadden plaats tijdens de pe riode na het vertrek van de Balinese prajoda's (voormalige Negara-politie) en vóór de komst van de APRI, in de periode dus, dat er een vacuum was in de uitoefening van de gewapende macht. Het heet, dat „onverantwoorde lijke elementen" toen de kans schoon zagen en benutten om oude veten te be slechten. Maar na de komst van de APRI bleven strenge maatregelen uit en nam het aantal aanslagen nog toe. Daaruit blijkt, dat het thans niet meer om het beslechten van oude veten gaat, maar om nieuwe tuchteloosheid en misdadigheid, waartegenover de nieu we gezagshandhaving volkomen te kort schiet. Bali is thans eerst recht het eiland der Demonen geworden, n.l. der Demonen, die door de ontijdige souve- reiniteitsoverdracht zijn opgeroepen en nog niet door de nieuwe souvereiniteits- dragers kunnen worden bezworen. De moeilijkheden met de Zuid-Mo- lukken, de guerilla's op Celebes, en thans ook Bali, zijn evenzovele symptomen van een ontbinding, die niet met geweld alleen kan worden gestuit. Het schijnt, dat de Verenigde Naties nu eindelijk op aandringen van Nederland tot de overtuiging zijn gekomen, dat zij de quaestie-Ambon fatsoenshalve niet langer kunnen negeren en dat haar UNCI met méér gezag dan enkel dat van woorden zal moeten worden' bekleed tegenover de afwijzende houding van Indonesië. Wij hopen, dat dat nu ook maar gebeuren zal, niet het minst in het belang van Indonesië zelf en het aanzien van onze Uniepartner in de wereld. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op de begroting van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, wordt medegedeeld, dat de regering, en naar zij meent te mogen stellen, het g«ehele Nederlandse volk, het conflict op Ambon dat tot wapengeweld heeft geleid, diep bereurt. In hoeverre thans voor Ambon de uitoefening van het zelfbeschikkings recht kan worden verzekerd, waartoe vóór het uitbreken der vijandelijk heden de centrale regering van Indonesië binnen het kader van de tot stand gekomen eenheidsstaat door middel van aan Ambon te verlenen locale auto nomie, bereid scheen, kan op dit ogenblik niet gezegd worden. De regering kan geredelijk verklaren, doch om redenen, die ongetwijfeld ge billijkt zullen worden, te dezer plaatse niet nader uiteenzetten, dat harerzijds niets is nagelaten wat mogelijk was om het aanwenden van geweld tegenover Ambon te voorkomen. De aan de regering gestelde vraag of zij langs andere weg dan door bemidde ling van dr. Nikijuluw met het oog op het zelfbeschikkingsrecht contact met de bevolking der Zuid-Molukken onder houdt, dient ontkennend te worden be antwoord. Ten aanzien van de krijgsver richtingen op Ambon en andere eilanden der Zuid-Molukken is aan de regering niet méér bekend, dan in de pers is ge publiceerd. Dat deze berichten zonder meer de conclusie wettigen, dat de re gering heeft gefaald in de waakzaam heid, welke zij met betrekking tot de uitvoering van het zelfbeschikkingsrecht aan de Tweede Kamer had toegezegd, vermag de regering niet in te zien. Een zodanige conclusie wijst zij met nadruk van de hand. De regering heeft niet berust in het niet nakemen van de zijde der republiek van de R.T.C.-accoorden op het stuk van het zelfbeschikkingsrecht. Aan de andere kant moet men van de regering niet eisen, dat zij met alle middelen zal trachten te bereiken, wat naar haar oordeel volstrekt onbereikbaar is ge worden. Een dergelijke politiek kan leiden tot voortschrijdende verwijdering tussen Indonesië en Nederland, maar niet tot enig nuttig resultaat. De regering is echter met enkele andere leden van oordeel, dat de ver nietiging van de deelstaten in strijd is met de ter R.T.C. gesloten overeenkom sten. Van practische betekenis acht zij de vraag of niet-nakoming van een onder deel der R.T.C.-overeenkomsten door Indonesië er toe moet leiden, dat ook Nederland op andere onderdelen de getroffen afspraken niet nakomt, zo als door enige leden met een beroep de „exceptio non adimpleti contractus" wordt bepleit. Wat de juridische zijde van deze kwestie betreft, meent de .re gering dat op deze figuur geen beroep kan worden gedaan om niet of slechts geclausuleerde nakoming van de over eenkomst op het punt van de overdracht van oorlogsmateriaal te rechtvaardigen. De regering acht ook uit een oogpunt, van beleid de practische toepassing van dit middel ondeugdelijk. Daarcm blijft haar streven er op gericht om de prac- Op voordracht van de minister van Financiën zjjn bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal twee ontwerpen van Wet ingediend, die beide be trekking hebben op het fiscale noodrecht. Het eerste ontwerp behelst de afschaffing van het fiscale noodrecht en vervanging daarvan door een algemene nieuwe regeling van de plicht van de burgers om aan de belastingdienst in lichtingen te geven in het belang van een juiste belastingheffing. Het tweede wetsontwerp houdt enkele overgangsbepalingen in ten aanzien van het con servatoir beslag voor belastingschuldigen. In gewone tijden moet, volgens de minister, worden gestreefd naar een even wichtstoestand tussen de bevoegdheden, die aan de belastingadministratie toe komen en de levenssfeer van de burgers, waarop deze administratie slechts bin nen zekere grenzen inbreuk mag maken. Met name heeft men hier op het oog de wijze, waarop de fiscus zich het feitenmateriaal verschaft, dat nodig Is ter bevordering van een juiste belastingheffing. tische verhouding tussen de beide lan den te doen aanpassen bij de verhou ding welke in de overeenkomsten is ge tekend. In antwoord op de vraag, in hoeverre er sprake is van een „blokkade" van Nieuw-Guinea door de Indonesische re publiek, kan worden medegedeeld, dat. van een blokkade niet kan worden ge sproken. Er zijn weliswaar moeilijkhe den in het goederenverkeer tussen In donesië en Nieuw-Guinea, doch deze zijn een uitvloeisel enerzijds van een al gemeen verbod dus niet alleen of in het bijzonder tegen Nieuw-Guinea ge richt van uitvoer naar het buitenland van bepaalde goederen, voor de uitvoer waarvan vergunning vereist isf ander zijds van het feit, dat in de aanvang geen betalingsovereenkomst bestond tussen Indonesië en Nieuw-Guinea, ten gevolge waarvan geen goederen in In donesië aangekocht konden worden. De ze betalingsovereenkomst is inmiddels tot stand gekomen. Ten aanzien van de nader verzochte inlichtingen over infiltraties van minder gunstige elementen in het gebied van Nieuw-Guinea wordt medegedeeld, dat alhoewel tot nog toe geen gewapende infiltraties zijn geconstateerd, verschil lende feiten er nochtans op wijzen, dat de mogelijkheid niet uitgesloten moet worden geacht, dat daarmede te zijner tijd rekening moet worden gehouden. Ongewapende infiltraties van anti-Ne derlandse propagandisten hebben reeds geruime tijd plaats, hetgeen is gebleken doordat verscheidene malen groepen van De fiscale maatregelen, die kort na de bevrijding ter sanering van 's lands-fi nanciën zijn getroffen, kunnen worden Verdeeld in drie groepen: A. De zekerheidsstellinger en de ver lenging van de navorderingstermijn, Welke bepalingen werden uitgevaardigd, omdat bij het einde van de oorlog een grote achterstand bestond. Van een bestendiging van de na oorlogse regeling voor de navordering wordt thans afgezien. De voor de be lastingschuldigen nog lopende zeker heidstellingen worden in snel tempo geliquideerd. B. Het recht van toegang en van huis zoeking, het recht om voorwerpen tot Rader onderzoek onder zich te nemen, het blokkeren en onderzoeken van safes en het conservatoir beslag. De toepassing dezer bepalingen leidt tot een aantasting van de rechtsfeer van de belastingplichtigen, welke slechts door het bestaan van zeer ab normale omstandigheden gerechtvaar digd is. De belastingheffing moet zich thans weer geheel gaan voltrekken in de administratieve sfeer. Het fiscale apparaat zal verder van zijn politionele bevoegdheden alleen gebruik mogen Waken in de gevallen, waarin een re- deljjk vermoeden bestaat, dat in een belastingzaak een strafbaar feit is ge pleegd. In het ontwerp van wet wordt dan ook voorgesteld bovengenoemde bepalingen in te trekken, c. De plicht om gegevens te verstrek ken en inzage te verlenen van boeken en bescheiden. In dit opzicht is het standpunt van de minister, dat een ieder, physiek per soon zowel als rechtspersoon, volledige medewerking moet verlenen om te be palen of en zo ja hoeveel hij zelf aan belasting verschuldigd is. De plicht om gegevens te verstrekken met betrek- £mg tot de belastingheffing van derden rfboort behoudens hetgeen terzake R bijzondere wétten is bepaald be- g-en en de handelingen die verricht worden in de commerciële sfeer. Krachtens het onderhavige ontwerp van wet is men slechts verplicht om toe te laten dat de administratie ten behoeve van de heffing van enige Rijksbelasting van derden, met wie een zakelijke re latie bestaat, inzage neemt van de boe ken en bescheiden. Wat de bestraffing van het niet nakomen dier verplich tingen alsmede van het verstrekken van onjuiste inlichtingen, of het ter in zage geven van valse boeken of andere bescheiden betreft, worden de belang- rijkste op het gebied van het belasting- recht bestaande strafbare feiten en de daarop gestelde straffen thans op een vormige wijze geregeld. Terzake van het tweede Wetsontwerp, houdende enkele overgangsbepalingen ten aanzien van het conservatoir beslag, wordt vermeld, dat de indiening nier van verband houdt met het feit, dat het Besluit Uitbreiding Bevoegdheden Belastingambtenaren met ingang van 1 Januari 1951 zijn rechtskracht ver liest en dus dan ook de bevoegdheid tot het opleggen van conservatoir be slag vervalt. Met betrekking tot de nog lopende beslagen wordt een nadere regeling ge troffen, voor zover deze niet vóór 1 Januari 1951 kunnen worden afgewik keld. Ten aanzien van deze laatste ge vallen zullen een aantal bepalingen nog gedurende een jaar van kracht moeten biijven. Mgr. Petar Gule, bisschop van Mostar (Joegoslavië) is door de Joegoslavische regering uit de gevangenis ontslagen, meldde Radio Vaticana gisteravond. Mgr. Gule werd in 1946 ten tijde van het proces tegen Mgr. Alois Stepinac en 200 andere katholieke geestelijken gearresteerd. Radio Vaticana voegde aan dit heug lijk nieuws toe dat in Joegoslavië in to taal meer dan 1000 geestelijken gevan gen zijn gezet en dat de meesten nog Vier inwoners van de gemeente So meren zijn Vrijdagavond het slachtoffer geworden van de ombewaakte overweg te Grindveen onder de gemeente Deurne bij Helmond. Tot zes uur hadden de 54- jarige A. Wjjlaars, zijn 25-jarige zoon Martinus, de 26-jarige J. Wijlaars, ge meente-ambtenaar, neef van eerstge noemde en de 27-jarige Fr. van de Mor tel onder Grindveen een controlepost betrokken van de kampioensrit van de K.N.M.V. Om (mgeveer half zeven keer den zij in een DKW-bestelwagen huis waarts. Bij het passeren van de over weg werd de wagen gegrepen door de personentrein Venlo-Eindhoven. De vier inzittenden werden op slag gedood, ter wijl de bestelwagen totaal werd vernield. De substituut-officier van Justitie bij de landraad te Situbondo, Halik, heeft in de zaak tegen de administrateur ir. J. M. H. J. Houben vier jaar gevange nisstraf met aftrek van de tijd doorge bracht in preventieve hechtenis geëist. De eis tegen de heer H. L. van Sloten was zes jaar met aftrek van preventief. Zoals bekend, ontstond Zaterdag 4 Februari j.l. op de koffie-onderneming Kaju-Mas in het Situbondose een schiet partij, waarbij de T.N.I.-soldaat Santoso door een schot uit de revolver van ir. Houben werd gewond en de T.N.I.-sol daat Karno door schoten uit de stengun van de heer Van Sloten dodelijk werd getroffen. Sinds 4 Februari j.l. bevindt de heer Van Sloten zich in voorarrest. Dit voor arrest heeft hij grotendeels doorgebracht in het ziekenhuis te Situbondo, waarin hij vrij spoedig na het incident moest worden opgenomen. Ir. Houben heeft sinds 4 Februari het regentschap Situ bondo niet mogen verlaten zonder toe stemming. Bijna vierhonderd Belgische studen ten zijn gisteren in staking gegaan om dat de deken van de Landbouw Hoge school te Gembloux het ontgroenen l^Verboden heeft. Ook de groenen zelf noen aan de staking mee. De stakers hebben posten uitgezet, die zestig stu denten beletten het gebouw te be treden. Perkt te worden tot de feiten die lig- niet zjjn vrijgelaten. deze lieden, mede als gevolg van aan wijzingen van de bevolking, zijn aange houden. Deze infiltraties vinden, ge woonlijk 's nachts, plaats met prauwen en andere vaartuigen van de naburige eilandengroepen uit, alsmede door het inschuiven van subversieve elementen in emigrantengroepen. De tegen vorengenoemde infiltra ties genomen maatregelen omvatten een uitbreiding van het politie-appa- raat, het stationneren van mobiele politieposten, geregelde militaire pa trouillegang, intensivering van de inlichtingendienst en een doeltref fende voorlichting van de bevolking. Medegedeeld wordt nog, dat van de sedert de souvereiniteitsoverdracht ge arresteerde 155 Nederlanders er inmid dels 104 weer in vrijheid werden ge steld. Het komt de regering ook met het oog op de belangen der overgebleven 51 arrestanten en hun familiebetrekkingen niet wenselijk voor om de namen der betrokkenen te publiceren. Met betrek king tot de materiële omstandigheden waarin zich de gedetineerden bevinden, hebben de regering geen ernstige klach ten bereikt. Advertentie Dit overkomt U niet meteen DRUKAUTOMAAT een ASW product van: A Verwachting tot Zondagavond: Vannacht op enkele plaatsen in het binnenland nevel of mist. Overigens half tot zwaar bewolkt met vooral in de kustprovincies enkele buien. Zwakke tot matige wind hoofdzake lijk uit Westelijke richtingen. In het Zuid-Oosten van het land iets minder koud, overigens weinig vcrandéring in temperatuur. 7.28—17.18 Maan Zondag: Zon 18.25—11.49. Maandag: Zon 7.30—17.17 Maan 19.11—12 50. In de ziekte van dr. H. Hirschfeld is geen verandering vanbetekenis opge treden. Zijn toestand wordt in het al gemeen als bevredigend beschouwd. Tot de vele gebieden, die onder het beheer van de Verenigde Naties staan, behoort ookKameroen, de vroegere Duitse kolonie in Oost-Afrika. Op de foto een stam hoofd, dat zijn stamgenoten een petitie voorleest, gericht aan de missie van de Verenigde Naties. Deze petitie behelst het verlangen naar lagere prijzen, hogere lonen, betere medische verzorging en snellere vooruitgang van de ontwikkeling van het gebied. Na geruime tijd van nauwkeurig on derzoek heeft de recherche der Invoer rechten en Accijnzen te Roermond te Weert cn Hunsel een groot internatio naal smokkelcomplot opgerold, dat zich bezig hield met een omvangrijke smok kel van roomboter naar België. In de loop van dit onderzoek werden zes Ne derlanders en twee Belgen in arrest ge steld; het gehele complot bestond echter uit vijftien personen. Naar ruwe schat ting hebben deze heren circa 60.000 kilo natuurboter illegaal de grens overge bracht. Op een goede dag stapte bij de zeven en veertigjarige winkelier E. in Weert de vier en dertigjarige Belgische slager K. uit Maeseyck, beter bekend onder zijn bijnaam „De Knevel", binnen. E. (Van onze Haagse redacteur) Namens de Senaat van het Zuid-Mo lukse studentencorps hier te lande werd gisteren te Den Haag verklaard, dat deze studenten aanvankelijk enigszins sceptisch stonden tegenover de Repu bliek der Zuid-Molukken (Republik Moluku Selatan), doch deze RMS thans volledig steunen. Men heeft in deze kring tegen de politionele acties geprotesteerd, zich één gevoeld met de andere Indonesiërs in de strijd tegen het kolonialisme en de totstandkoming van de RIS met vreugde begroet. Bij de oprichting van de Zuid-Molukse Republiek, toen er be richten kwamen, dat deze geprocla meerd was op de punt van de bajonet ten der ex-KNIL-soldaten, konden deze studenten daaraan ook niet hun adhae- sie geven. Latere berichten hebben evenwel uitgewezen enerzijds, dat de RI op een onrechtvaardige, onmenselijke en ondemocratische wijze te werk gaat en anderzijds, dat de RMS gedragen wordt door het ganse volk der Zuid- Molukken. Om deze redenen scharen de studenten zich aan de zijde van de Zuid-Molukse Republiek en vragen de Nederlandse Regering, de UNCI en de Veiligheidsraad een „Cease fire" te bewerkstelligen. Zij eisen voorts opheffing van de blokkade, terugtrekking van de RI-strijdkrach- ten en toelating van Rode Kruis hulp. In de uiteenzetting werd ook naar voren gebracht, dat na zes maanden blokkade, drie maanden sedert de eer ste directe aanvallen op de eilanden rond Ambon en een maand na de lan ding op het hoofdeiland, de militairen van de RI nog niet verder gevorderd zijn dan de plaats waar zij aan land kwamen. Indien dit alleen aan de te genstand van de groene en rode baretten te danken zou zijn geweest, geeft de RI zich wel een klap in het eigen gezicht, Dan zou namelijk de gevechtswaarde van één dezer mannen gelijk moeten staan met ongeveer 30 RI-soldaten, ge steund nog door scheepsgeschut en vliegtuigbombardementen. kwam met „De Knevel" overeen, boter te leveren voor de uitvoer. Hij dacht er echter niet aan, deze boter zelf de grens over te brengen. Daarvoor zou „De Knevel" echter wel laten zorgen. Later bleek, dat hij contact had gezocht met een ploegleider der Ned. Spoorwegen te Weert, die zich bereid had .verklaard de boter de grens over te smokkelen. De N.S.-man zocht op zijn beurt de medewerking van de acht en twintig jarige Weertse fabrieksarbeider A. T., die graag een tientje per vracht van vijf en twintig kilo wilde verdienen. De boter werd dus opgeslagen op een boerderij te Hunsel. De smokkelaars gingen per rijwiel naar deze opslagplaats, namen ieder een vracht van vijf en twintig kg. en fiet sten ermee naar de door „De Knevel" aangewezen boerderij te Molenbeersel. Tweemaal per nacht en ongeveer tien keer in de drie weken werd deze tocht herhaald. Bij de arrestatie bekende de win kelier E. niet alleen een grote partij boter voor de smokkel geleverd te hebben, maar voorts nog circa 5000 kilo boter te hebben geleverd aan „De Knevel" zelf. Deze had voor deze partij samengewerkt met de drie en vijftigjarige P. J- H. uit Weert, die de boter in zijn woning had opgeslagen. „De Knevel" haalde deze partij in verschillende hoeveel heden bij hem op. De boter werd betrokken bij de directeur van de boterfabriek in Weert, de zes en dertigjarige P. J. G. Deze zou met de uiteindelijke bestemming van de boter op de hoogte zijn geweest. Het vervoer geschiedde in auto's met dubbele bodem. Toen „De Knevel", niet vermoedend dat de kommiezen op hem loerden, door het Nederlandse grensplaatsje Roosteren wandelde, werd hij door de douane ge grepen. (Van een bijzondere medewerker) Dit onze Rijksoverheid er nogal eens op uit is het particulier ini tiatief het leven zo onaangenaam mogelijk te maken, mag als bekend worden verondersteld. Dit moge on prettig zijn, wanneer dat initiatief in stevige beginselvaste bodem is veran kerd. heeft het een behoorlijke kans uiteindelijk toch wel te zegevieren. Het kan evenwel gebeuren dat ondanks zulk een stevige bodem ieder pogen van particuliere zijde moet misluk ken, eenvoudig omdat de overheid methoden toepast, die alleen door een instantie kunnen worden toegepast die practisch ongelimiteerd in 's lands schatkist kan duiken en kennelijk denkt: de bèlastingbetaler is er toch goed voor. Wat ons thans ter ore is gekomen als nieuwste bewijs voor wat wij hier stellen, heeft ons de oren doen tuiten en werpt een schril licht op de unfaire, om niet te zeggen onoirbare middelen, die met name door het de partement van Sociale Zaken, afdeling beroepskeuze-voorlichting worden toe gepast, om het vrije particuliere initia tief in dezen niet alleen het leven onaan genaam te maken, maar eenvoudig te vermoorden. Er is over deze zaak al heel wat te doen geweest en meer dan eens is ook in deze kolom hierover geschreven. Het beroepskeuzecongres, in April van dit jaar te Utrecht gehouden, beluisterde o.m. een verdediging van dit rijkswerk uit de mond van de heer ir. de Wolff, departementschef van de afdeling be roepskeuzevoorlichting. De critiek, die op de verdediging los kwam, was niet bepaald mals en culmineerde in drie punten: a) de beroepskeuzevoorlichting van het Rijksarbeidsbureau tast de vrijheid der ouders aan door te trachten op hun plaats te gaan zitten; b) de wetenschappelijke waarde van het door deze dienst gepresteerde werd ernstig in twijfel getrokken; c) door het feit, dat alle adviezen gra tis werden uitgebracht (d.w.z. dat alle onkosten werden betaald uit de rijksmiddelen, terwijl voor het par ticulier initiatief geen cent subsidie werd beschikbaar gesteld), baseerde het Rijksarbeidsbureau zijn werk op grond van oneerlijke concurrentie. De punten b en c hadden vooral be trekking op de z.g. collectieve onder zoekingen, die op scholen werden en nog steeds worden afgenomen tegen de belachelijk lage vergoeding van f 0.75 per leerling. Eén van de debaters op het congres zeide, dat deze vergoe ding ternauwernood voldoende moest worden geacht om de kosten van het noodzakelijke materiaal te dekken, zo dat alle arbeidslonen eenvoudig voor rekening van de overheid kwamen. Sindsdien is er wel enige verbetering in de situatie gekomen, althans voor ae individuele onderzoekingen. Met ingang van Maart j.l. werd daar een tarief in rekening gebracht, zij het dan dat deze tarifering zoveel vrijheid laat aan de directeur van een gewestelijk arbeids bureau, dat practisch het ontvangen van gratis advies nog zeer eenvoudig is. Op zich is daar misschien niets op tegen, maar dan dient de overheid te zorgen dat ook de particuliere, op con fessionele grondslag gefundeerde bu reaux dezelfde dienst aan hun publiek kunnen bewijzen. Teneinde deze mo gelijkheid te bevorderen, is nu voor 1951 een geringe subsidie (slechts een fractie van de werkelijke kosten) toe gezegd. In ieder geval is dit principieel reeds van grote betekenis. Inmiddels bleef het tarief voor de collectieve on derzoekingen op f 0.75 gehandhaafd en bleef dit onderzoek verricht worden door practisch onbevoegde krachten. In dit feit vonden de in het Centraal Comité samenwerkende R. K., Prot. Chr. en humanistische beroepskeuzebu- réaux aanleiding te weigeren verder mede te werken aan propaganda voor het beroepskeuzewerk. waaraan ook het Rijksarbeidsbureau medewerkte Het R. K. Centraal Bureau voor On derwijs en Opvoeding, het eveneens volkomen oneens zijnde met deze werk methode, waarschuwde in artikelen in Ons eigen (school)blad de katholieke schoolbesturen. Hst Rijksarbeidsbureau trekt zich nergens iets van aan en gaat rus tig door. Intussen hadden de acties van de samenwerkende bureaux en het Centraal Bureau voor O, en O. wel dit succes, dat ook vele gemeentebesturen, ernstig twijfelend aan de wetenschap pelijke waarde van het gebodene. nie.s (meer) moesten hebben van het schone gefluit van de Rijksvogelaar. Ware nu van een en ander het gevolg geweest, dat de verantwoordelijke mensen bij het Rijksarbeidsbureau het weten schappelijk peil opvoerden en de ta rieven normaliseerden, dan zou er reden zijn geweest voor erkentelijk heid. Maar kennelijk gaat het het R. A. B. niet op de eerste plaats om ver hoging van het wetenschappelijk peil, maar schijnen de heren te hebben ge zworen tegen elke prijs het particulier initiatief te doden. Wat toch is het geval? Op grond van bovenaangehaalde overwegingen (vooral twijfel aan de wetenschappelijke waarde van het ge bodene dus) besloten reeds meerdere gemeentebesturen voorgenomen col lectieve onderzoekingen van de oud ste leerlingen der lagere scholen op te dragen aan particuliere bureaux (al of niet uitgaande van organisaties). Men had dan de zekerheid, dat er goed werk zou worden geleverd en tevens dat katholieke scholen konden worden bediend door katholieke bureaux, chris telijke scholen door christelijke bu reaux en openbare scholen door bu reaux op algemene grondslag werkend. Er is geen officiële bevestiging te verkrijgen van geruchten over Chinese in menging in de Koreaanse oorlog. Dergelijke geruchten doen sinds enkele dagen hardnekkig de ronde in kringen der U.N.O.-troepen. Het Ijjkt echter, volgens de laatste gegevens, niet waarschijnlijk, dat Chinese eenheden als' zodanig aan de strijd van de Noord- tegen de Zuid-Koreanen deelnemen. Een woordvoerder voor het achtste Amerikaanse leger heeft gisteren gezegd, dat de Zuid-Koreaanse eerste divisie een aanval van rode troepen waaronder Chi nese en Noord-Koreaanse eenheden 80 km. ten Zuiden van de Mandsjoerijse grens zou hebben teruggeslagen. De woordvoerder zei, dat, niettegenstaande van het front berichten komen van de Zuid-Koreanen, dat zij te vechten hebben tegen een grote troepenmacht van georganiseerde Chinese communisten, het achtste leger niet in de gelegenheid is deze berichten te verifiëren en dat er ernstig aan getwijfeld wordt of zij waar zijn. Het zou voor velen beter zijn, als zij hun mond het zwijgen oplegden en hun hart lieten spreken. Een hoge stafofficier van het vooruit geschoven hoofdkwartier van het acht ste leger zei: „Voor zover het mij be treft is het gerucht, dat zich 60.000 Chi nese communisten in Noord-Korea be vinden, zuiver een gerucht. Ik heb er geen gezien". Een andere officier uitte de veronderstelling, dat de Chinezen, waarop men stuit, grensbewoners zijn. „die zich vrijwillig" voor de dienst ge meld hebben. In alle hoofdkwartieren gelooft men, dat de Chinezen in ieder geval niet als deel van het Chinese rode leger meevechten. Een Amerikaanse woordvoerder heeft gezegd, dat een regiment van de Zuid- Koreaanse zesde divisie vandaag nog in moeilijkheden verkeerde. Een woordvoerder voor het vijfde Amerikaanse luchtleger heeft ver klaard, dat geen bewegingen waarge nomen zijn uit de richting van de Mandsjoerijse grens sedert Pyongyang verleder, week gevallen is. Geallieer de strijdkrachten zijn gisteren met een grote troepenmacht de Taeryong-rivier overgestoken om verder op te trekken naar de Noord-Westelijke hoek van Noord-Korea. De overtocht naar het Westen werd gedaan in Pakchon, 80 kilometer ten Noorden van Pyong yang, en op andere plaatsen verder naar het Noorden. Eenheden van d» 24ste Amerikaanse infanteriedivisie gingen achter de troepen van het Brit se gemenebest aan. Andere eenheden van de 24ste divisie trokken Noord waarts op naar Taechon, 105 km. ten Noorden van Pyongyang en ongeveer 88 km. beneden de Mandsjoerijse grens. Een woordvoerder voor het eerste legercorps zei, dat straalvlieg tuigen en mustang-gevechtstoestellen (Van onze Romeinse correspondent) De Heilige Vader heeft ter gelegenheid van de dogma-verklaring van MariaV Tenhemeldpneming zelf een nieuw gebed tot de Heilige Maagd gemaakt. Op het ogenblik, dat de processie Dinsdagavond van het Capitool op het St. Pietersplein arriveert, met de afbeelding van de Ma donna, zal Z. H. de Paus dit nieuwe gebed bidden in zijn privé-kapel. Door middel van luidsprekers zullen de gelo vigen op het St. Pietersplein de Paus dit gebed horen uitspreken. Eerst dan zal de tekst van dit nieuwe gebed bekend worden. gisteren vijf vijandelijke tanks en zes kanonnen buiten werking hebben ge steld. William R. Moore, de vermiste corres pondent van Associated Press, werd op Zuid-Korea gedood toen hij een gewon de luitenant hielp redden. Dit werd gis teren door een korporaal verklaard, die bij dezelfde actie gevangen genomen werd. Korporaal Carl Anderson zei, dat de veertigjarige journalist niet terugkeer de van een vrijwillige missie, waarbij hij op 31 Juli aan het front bij Chingu kwam. De Amerikaanse strijdkrachten deden toen een wanhopige poging de rode opmars naar Pusan te stuiten. Door het hoofdkwartier van de Duit se politie te Goettingen, in de Britse bezettingszone, is de juistheid beves tigd van persberichten, waarin werd medegedeeld, dat dr. Walter Zimmér- mann. een specialist op het gebied van radar en geleide projectielen, vier we ken geleden spoorloos uit Goettingen is verdwenen. De Britse autoriteiten stel len een onderzoek in naar de juistheid van berichten, volgens welke dr. Zim- mermann door de Russen werd ont voerd. Dr. Zimmermann was werkzaam op een nieuwe electriciteitsfabriek, waar met speciale apparaten van hoge fre quentie wordt gewerkt. De politie zoekt, behalve naar dr. Zimmermann, ook naar een ruim 2.000 kilogram we gend apparaat, dat op dezelfde dag als de specialist is verdwenen. Radio Vaticana meldde gisteren op gezag van Tsjecho-Slowaakse vluchte lingen dat de aartsbisschop van Praag, mgr. Joseph Beran, uit het bisschoppe lijk paleis is verdwenen. Men gelooft dat hij zich in de Pankratsjgevangenis tc Praag bevindt. Een woordvoerder ten paleize van de aartsbisschop heeft gisteren echter ver klaard dat de aartsbisschop zich daar nog bevindt. De woordvoerder, een ver tegenwoordiger van de communistische regering, zeide dat de aartsbisschop be zig is met het schrijven van een boek over de kerkelijke geschiedenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1