Nieuwe films in Haarlem DE WEEK IN STAD EN STREEK SLEUTELSenSLOTEN C. J. v. d. Broek Eén Haarlemse rechercheur tegen veertig belagers RIE GILHUYS: Een rol creëren is een ingewikkeld proces MERCEDES-BENZ BUNKER BIJ ZANDV00RTS CENTRUM VIJF METER LAGER L Schiet- en vechtpartij in de Groenendaalsteeg HGENDA Ook met CUSTARD is voordeliger! Custard, per pak 23c CABRIOLETS GARAGE VAN WIJK De grootste besteldienst A. B. C. Flatbouwers dragen de helft der f20.000.- kosten SLEUTEL WEG? Hyacinthen op glazen afl v.Empelen HERINGA WUTHRICH '7' ;:aV, ZATERDAG 28 OCTOBER 1950 PAGINA 2 HEEMSTEDE Nogmaals: bijdrage bijzondere scholen Uitslag examen E.H.B.O. SCHAKEN Schaakclub „Het Oude Slot" Zondagsdiensten R.K. Verenigingsgebouw SANTPOORT Kcrkbericht Zondagsdienst Ledenconcert HOV Eileen Raif picmo-solistc JAN LAARVELD Rembrandt Palace Frans Hals City Spaaine Burgerlijke Stand Luxor „Voor de toneelkunstenaar is toneel soms het omgekeerde leven" Repeteren kost inspanning Bij uitzondering ontvangen nog een kleine zending cabriolets 2-3 en 4-5 persoons _0 VER VEEN TELEFOON 10503 CAFETARIA „FLUKS" - „DE SLEUTELSPECIALIST Demonstratie der „Meister" Zig-zag Naaimachine JAN GEIJLVOET Jr. CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Chin. Ind. Rest. Hongkong Lunch a f 1.75 BLOEMENDAAL HARTENLUSTSCHOOL VOOR GED. STATEN In een café in de Groenendaalsteeg: te Haarlem ontstond gisteravond een ruzie, die zich naar buiten verplaatste en waar- hfj door de politie van vuurwapens ge bruik moest worden gemaakt. Het bu reau werd om tien uur gewaarschuwd, dat er in genoemd café goederen werden verhandeld, die vermoedelijk afkomstig waren van diefstal en dat het er nog al warm aan toe ging. Dus trokken twee rechercheurs op pad om de zaak te onderzoeken en de orde te herstellen. Toen de politiemannen in de Groenendaalsteeg aankwamen, werd juist een man hardhandig op straat ge worpen omdat hij zijn vertering niet wil de betalen. In het café, waarin zich der tig a veertig gasten bevonden, heerste een groot rumoer. Daarom begaf een der rechercheurs zich naar buiten om assis tentie te verkrijgen. Bijna onmiddellijk daarna werd er van buiten af een ruit kapot geslagen. De achtergebleven re chercheur ging kijken en zag nog juist een man weglopen. Daar hij vermoedde, dat deze zich aan de vernieling had schuldig gemaakt, ging hij hem achterna. Maar hij ontdekte al spoedig, dat hij zelf achtervolgd werd door een groot aantal personen, die vlak achter hem het café hadden verlaten. Op het moment dat hij de schuldige bij de kraag greep, kreeg hij een serie harde slagen in de nek, waardoor hij genoodzaakt was zijn arres tant los te laten. Zijn aanvaller was daar echter niet mee tevreden en zette een offensief tegen zijn belager in, dat toe nam bij de ontdekking, dat hij met een politieman te maken had. De cafébezoekers op straat begonnen ook op te dringen, zodat de recher cheur het nodig achtte zijn pistool te trekken en enige schoten in de lucht te lossen. Het resultaat van deze on gevaarlijke schietpartij was nihil. Daarom zag de rechercheur zich ge noodzaakt op zijn aanvaller te schie ten. die in het been getroffen werd. Inmiddels was de radio-politieauto op het sagveld gearriveerd. Toen was het gauw met de herrie gedaan. De gewonde, de 43-jarige G. van A. uit In ons raadsverslag van gisteren zijn enkele woorden weggevallen in de zin: Alle raadsleden stemden vóór over dit voorstel, dat vorige raadsvergadering aangehouden werd. Er moet na. staan: Alle raadsleden stemden voor aanhou ding van dit voorstel, enz. De strekking van de zin ondergaat hierdoor een hele verandering. Het voorstel om de Bij zondere scholen voor M.O. en V.H.O. een subsidie te verlenen, is niet goed gekeurd, doch het voorstel van wethou der Bakhuijzen van den Brink, dit voor stel aan te houden, vond bij de Raad algemene bijval. Het resultaat van het gehouden exa men voor het diploma E.H.B.O. te Heemstede luidt als volgt: Geslaagd zijn de dames M. Bloot-Ha mel, G. J. C. Boekwijt, P. Vonhof en de heren B. W. Pelder, K. Veeninga, N. B. Bloot, A, Th. Bölaïid, B. A. v. d. Doel, G. van Bruggen, J. Tierie, J. Brondsema en H Redelijkheid. Het examen werd afgenomen door dr. D. Heymans en de docent was dr. A. G. Degenaar. Donderdag 2 Nov. gaat weer een nieuwe cursus beginnen onder leiding van dr. A. G. Degenaar. Ook nu weer wordt deze gehouden in de Bronstee- school, iedere Donderdagavond van acht tot tien uur. Het toenemend aantal on gelukken, zowel in het verkeer als in de diverse bedrijven, maakt het nood zakelijk dat er veel meer leden van de E.H.B.O. moeten komen, teneinde zo snel mogelijk té kunnen helpen, waar zulks nodig mocht zijn. Een aansporing tot alle Heemsteedse ingezetenen om zich voor deze zo dringend nodige cur sus op te geven is hier op zijn plaats. Men kan zich dagelijks opgeven bij het secretariaat van de afd. Heemstede E.H.B.O., Lieven de Keylaan 19, alhier, tel. 29487 of op 2 Nov. aan de school. Het schaakseizoen werd geopend met een wedstrijd van „Het Oude Slot" te gen „Kennemerland", welke tot resul taat had dat het eerste tiental met een voorsprong van 54 en één afgebroken partij eindigde. De bondsarbitrage zal over deze laatste moeten beslissen, doch een Heemsteedse nederlaag is in elk geval uitgesloten. De Zondagdiensten voor artsen wor den op 29 October waargenomen door: Dr. A. J. van Ravenswaay, Zandvoort- selaan 70, te. 27913; Dr. J. G. W. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 28377; Dr. A. L. C. v. Lier. Pieter Aertslaan 6, tel. 29875. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 29818. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Politie en brandweer tel. 28850. Maandag 7.30 toneelrepetitie „Berken rode", 8 uur bestuur Pluimveevereni ging „De Eendracht, 8 uur Missie Naai- krans, 8 uur „Laudate Dominum", 8 uur bestuur H. B. C. Dinsdag 8 uur R.K. Harmonie „St. Michaël". Donderdag 7.30. toneelrepetitie „Ber kenrode", 8 uur Danskoor Viva Maria, 8 uur St. Vincentius. Vrijdag 7.30 toneelrepetitie „Berken rode", 8 uur tonèelreceptie „Door Een dracht Sterk". O. L. VROUW VAN ALTIJDD. BIJ STAND: ZONDAG H.H. Missen 7, 9 i Hoogmis) en 11 uur; 's middags 4 uur October-gebeden, 's avonds 7 uur plech tig Lof. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur. MAANDAG en DINSDAG 7.30 uur October-oefening. WOENSDAG Aller heiligen, H.H. Missen als Zondag en 6 uur extra H. Mis; 7.30 uur Zielenves pers. DONDERDAG begint het eerste drietal H.H. Missen om 6 uur, het twee de om 7 uur (gez. Requiem) en het derde om 8.30 uur, 's avonds 7.30 uur Lof. VRIJDAG H.H Missen 6.30, 7 (gez.) en 8 uur; 's avonds 7.30 uur Lof. ZA TERDAG 7.30 uur Broederschaps-Lof. Biechten DINSDAG 49 uur en ZA TERDAG 50 uur. Amsterdam, is naar het Grote Gasthuis vervoerd, waar bleek, dat het schot van de rechercheur het rechter been niet ge vaarlijk gewond had. De ruitvernieler, de 60-jarige steenhouwer W. de H„ is later aangehouden. Naar de herkomst van de verhandelde goederen wordt een intens onderzoek ingesteld. Staande bracht het publiek de dirigent Toon Verhey bijn zijn entrée op het po dium een ovatie in verband met diens verjaardag. Tevens sprak er uit deze korte huldiging de grote waarde ring die het concertbezoekende publiek heeft voor het vele schoons dat Toon Verhey met de H.O.V. gedurende het seizoen aan de luisteraars schenkt. Ook deze avond sprak uit het gehele uitgevoerde programma wederom die grote verzorging, die wij zo langzamer hand geneigd zijn als gewoon te accep teren. Reeds direct bij de inzet der „Egmont"-ouverture viel het stevig ge markeerde rhythme op. dat tenslotte eindigt in die feestelijke overwinnings roes van klanken, die de vrijheidsge dachte symboliseert. Een verrassing vormde het optreden van de pianiste Eileen Ralf. Geen uiterlijk effect in haar spel, maar een verantwoord kunstvol musiceren met het orkest, waarin een spirituele klavierpoëzie de boventoon voerde. Het geheel klonk als een ka- mermuziekvertolking. met als hoogte punt het in een geheimzinnige rust ver zonken tweede deel. Opvallend was haar rustige zingende toon, die het ge heel stempelde tot een bewogen weer gave geheel van binnenuit komend, waarbij het orkest zich volmaakt aan paste. En door zijn oprechte eenvoud, eerlijke vertolking die hoogst voldeed. Tot slot na de pauze Mozart's g-moll symphonie. Het universele van Mozart's begaafdheid moet men niet alleen be schouwen in betrekking tot aanleg voor alle genres, maar tevens dat hij als scheppend kunstenaar voor vele invloe den openstond, ook al verkeerde hij niet in, maatschappelijk genomen, gun-stige omstandigheden. Mozart kende naast vreugde en geluk, eveneens de vertwij feling, ontgoocheling en het leed. Dit uitte zich in zijn muziek. Zijn roeping was componeren, de enige drang die hij gedurende zijn leven gevolgd heeft, ook in de tijd van grote bekommernis. Het is nu uit zulk een laatstgenoemde perio de dat zijn geestesproduct de g-moll symphonie stamt. Het geheel is door drenkt van de geest ener smartelijke dramatiek, die reeds opgesloten ligt in het „seufzer"-achtige hoofdthema van het eerste deel. Geagiteerdheid, verbe tenheid, trots en krampachtigheid zijn de wezenskenmerken dezer symphonie, die als een aangrijpende kracht ien he mel stijgt, met hoop op een lichtere toe komst. Vlekkeloos was de uitvoering, die de ze dramatiek in fel beschenen kleuren projecteerde. Hulde voor de H.O.V. en haar dirigent, die deze verheven mu ziek aldus realiseerde. BIOSCOPEN: Rembrandt: Borgia schaakmat (18 j.); 2, 4,15, 7 en 9.15 uur; Palace: Oproer in de ge vangenis (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Gisteren werd ik vermoord (str. volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Vicky en haar Indiaan (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2. 4.30, 7 en 9.15 u.; City: De held van de jungle (str. volw.) 2.15, 4.30. 7 en 9.15 u.; Spaarne: De verdwenen goudzending (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Zaterdag 28 October Schouwburg: Comedia met „De dood van een handelsreiziger", 8 uur. Zondag 29 October Schouwburg: Comedia met „De verra der", 8 uur. Rembrandt: Populair wetenschappelijk film pros'anima (a. 1 11 uur. City: The Overlanders (a. 1.) 11 uur. Maandag 30 October Concertgebouw: Ned. Reisverenig. „Salz- kammergut-avond" m. m. v. zang- en mu ziekkapel „Baier" en de Mondsee Heimat Tanzgruppe, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): „Bedrijt en Kunstenaar" (Gobelins en de monstratie van het werk verricht in het restauratie-atelier voor gobelins). Geopend op werkdagen van 1016 uur. 's Zo. van 1316 uur (t.m. 12 Nov.). Museum Het Huis van Looy (KI. Hout weg 103): „Kunst Zij Ons Doel". Geopend op werkdagen van 1017 uur. 's Zo. van 1317 uur (t.m. 28 Oct.). Kunsthandel Leffelaar (Wagenweg 102) De kunst van het edelsmeden. Sieraden en ontwerp-tekeningen van Martinshof Eefde met toelichting van de heer en mevrouw J Th. Furstner. Geopend op werkdagen van 10—17 uur (t.m. 28 Oct.). 's Maandags van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar (Grote Markt) Wandtapijten en kleden van de handweverij De Knipscheer. Handdrukkleden van Lintjes en kunstnijverheid atelier De Veldhoeve. Geopend op werkdagen van 1017 uur (t.m. 4 November). APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 29 October tot 5 November waargenomen door Fa. G. C. Loomeyer Zn., Barteljo- risstraat 11, telef. 10175; Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-apo- theek, Teylerplein 79, tel. 17946. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, telefoon 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400: te Heemstede Fa Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. Kath. Bur. v. Huwelijksvoorlichting: Spreekuren: Medische leiders: dag. van 13 3014.30 of na afspraak. Spreekuren geestelijk leider: Dinsdags van 16.00—17.00 en 19.30—20.30 of na af spraak. Advertentie De duistere figuur van Cesare Borgia vormt deze week in Rembrandt het middelpunt van een historie, waarin naar goed gebruik in de zestiende eeuw bloed en liefdestranen rijkelijk vloeien, vooraleer het kwade is gestraft en het goede beloond. Ook hier zijn in trige en leugen favoriet en met veel flair maakt Borgia daarvan gebruik om verschillende staatjes onder zijn macht te krijgen. Maar hij vergeet, dat hij het slachtoffer kan worden van dezelfde verrader, wiens diensten hij zo voor treffelijk honoreert. Zo tenminste in deze film, waar de liefde gelukkig nog de nodige fleur in het geheel weet te brengen. (Achttien jaar). Charles Bickford en Barton Mac Lane spelen de hoofdrollen in de film „Op roer in de gevangenis." Het verhaal is gegrond op een werkelijk gebeurd ge geven, dat zich heeft voorgedaan in een Amerikaanse gevangenis: onder leiding van een onbetrouwbaar sujet komt een groot aantal gevangenen in opstand te gen de bewakers welk oproer tenslotte eerst na bloedvergieten kan worden gestopt. Een groot aandeel hierin heeft de gevangenisgeestelijke, father Joe. De film geeft een goed beeld van de toe standen in de hedendaagse gevangenis sen en is niet onverdienstelijk gemaakt. De katholieke keuring liet de toe gang vrij voor bezoekers van 18 jaar. Artsen: D. R. Ma naholt, Vinkebaan S3. Santpoort, tel. 8320. Apotheken: (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 14S, Santpoort, tel. 8249. „Vicki en haar Indiaan" is de Hol landse titel voor de film „It had to be you" in het Frans Hals Theater. Het is een fantastisch verhaal van een toekomstige bruid die niet kan besluiten te trouwen en dan ook tot driemaal toe op het beslissende moment, wanneer de dominé haar om het jawoord vraagt, haar „neen" ten antwoord geeft. Tenslotte trouwt zij met de man van haar fantasie, een brandweerman. Een vlotte film zonder meer. (Veer tien jaar). „De held van de Jungle" is natuurlijk weer Johnny Weisrmiiller, die ook dit maal een schone vrouw in zijn omgeving van olifanten, tijgers, apen en krokodil len weet Die schone vrouw is de doch ter van een wijs heer,, die in de wilder nis een gemeenschapje heeft opgebouwd, dat gelukkig is, ondanks de aanwezig heid van stapels diamanten. Dan komen echter de blanke schepelingen, die alles roven, maar door een stel gorilla's on schadelijk worden gemaakt. Dank zij Johnny, die vriend is van de aapmensen, wordt dit karwei geleverd en kan de wildernis-gemeenschap aan haar herstel beginnen. Aan gevechten geen gebrek, evenmin aan doden en wilde dieren. Wie er van houdt en niet te jong is kan wederom in extase raken voorde held van de jungle. Let eens op het gooi- en smijt-voor programma. Toppunt van onzin, maar recht op de man af. De eerste film, „Een nachtelijke tra gedie", bevat een hele massa verwikke lingen over een detective, die van een misdaad wordt verdacht; wanneer er tenslotte links en rechts in de warboel op los gemoord wordt om wat ruimte te krijgen, vallen er natuurlijk ook ver keerde slachtoffers. (14 jaar). Roy Rogers laat de spanning komen in „De verdwenen goudzending" (The gay ranchero). Ditmaal zit.de cowboy- GEBOREN; E. Stoute-van Kordelaar z.; P. W. Reinalda—Beugelink, z.; M. M Oudolf-van Niekerk, z.; C. J. W. Mul der-Poos, 2 z.; M. Klomp-Eland, z.; E. Faber-van der Sluis, d.; J. M. van der Burgt-Ketelaars, d. OVERLEDEN: G. T. Wallekers, 1 m.. Kampervest; C. J. van Lierop-Tulen, 39 jaat. Kamper taan. koning achter een spoorloos verdwenen goud-vliegtuig aan. Het behoeft geen be toog: er zit een bende schurken achter. Evenmin behoeft het betoog, dat Roy ze aan het kortste eind laat trekken en dat veertienjarige toeschouwers er plezier aan kunnen beleven. Edmond O'Brian is de man, die gis teren vermoord werd en hij speelt de ze rol met zoveel vuur, dat de toe schouwer er steeds door gegrepen wordt. Het enigszins onwaarschijnlijke verhaal van de man, die nog maar 48 uur te leven heeft om zijn moordenaar op te zoeken, wint erdoor aan geloofwaar digheid. Bij een fuifje in een drukbezochte bat krijgt mr. Bigalow een dodelijke hoeveelheid vergif naar binnen. Onder zoek wijst uit, dat hij nog maar twee dagen te leven heeft. En daar juist op dit ogenblik een zakenrelatie van Bi galow sterft, gaat hij op onderzoek naar zijn moordenaar, want niet ten onrechte vermoedt hij, dat de sleutel van het ge heim daar ligt. Bigalow slaagt er inder daad in zijn moordenaar te ontmaske ren. De film is volgens de K.F.C. voor strikt volwassenen goedgekeurd. nderdaadin zo'n ouderwetse knal klucht wordt de boel soms dende rend op z'n kop gezet en kunnen lichtelijk onwaarschijnlijke situaties voorkomen, maar overigens is toneel toch het leven zelfDe mensen, die wij op het toneel zien, zijn toch de. mensen die in de zaal zitten, onze medemensen van alledag, onze buren, vrienden, te genstanders, zusters en zwagers, kennis sen, collega's klanten en superieuren? Toneel is een copie van het leven, een spiegel van de zeden, een weerspiegeling van de waarheid, zoals Cicero al twee duizend jaar geleden volgens een zekere Aelius Donatus gezegd heeft Maar dit gaat, gelijk zoveel dingen in het leven, slechts tot betrekkelijke hoogte op. To neel is het gekristalliseerde leven, maar het kan nooit een gefotografeerde en gramofoonachtige, precieze weergave van het leven zijn. Want, om 'n keer een wetenschappelijke theoreticus van het drama te citeren, het is onmogelijk dat een toneelschrijver zijn figuren, die hij zelf gefantaseerd heeft, in bepaalde om standigheden precies de woorden laat zeggen, welke zij gesproken zouden heb ben. indien zij werkelijk geleefd en in die bepaalde omstandigheden verkeerd zou hebben. Het toneel kan geen gramo- foonplaat zijn van iets, wat nog niet ge beurd en nog niet gesproken is. Voor de toneelkunstenaar komt er nog een ander verschil tussen toneel en le ven bij. Voor de toneelkunstenaar is het toneel in zekere zin het omgekeerde leven, het leven van achteren naar vo ren. Rie Gilhuys verklaart ons dit. „Een van de stukken, die op het re pertoire staan, wordt in studie geno men," vertelt zij ons tijdens een interes sant gesprek, dat zij tussen een repetitie en andere besognes met ons kon voe ren, „en op een goeie dag komen allen, die er een rol in hebben, bij elkaar voor de lezing. De regisseur leest het stuk voor, iedereen luistert nieuwsgierig en belangstellend en na de lezing worden de rollen, verdeeld. Dat is dat, iedereen kent nu het stuk en zijn eigen rol, de repetities worden gehouden en lang zamerhand beginnen de figuren gestalte te krijgen. Wanneer je de ról gaat in studeren, moet je bij wijze van spreken van achteren naar voren werken; de woorden moeten verdwijnen, je moet ze ontleden en naar het gevoel zoeken, dat er achter steekt, en daarna laat je, in en door dat gevoel, cie tekst naar bo ven komen. In eenvoudige woorden ge zegd: in het gewone leven hoef je er niet naar te zoeken, hoe je zult praten; je bent immers vrolijk of uitgelaten, neerslachtig of geestdriftig, iemand maakt je blij, een ander ergert je of maakt je nijdig, en je spreekt daarbij automatisch op de juiste manier. Het gevoel geeft je de woorden in, en ook de juiste toon; wanneer je de honderdduizend hebt ge trokken, praat je niet. alsof je niet weet, wat je beginnen moet. Voor het toneel werken wij precies andersom. De figuur, die je moet spelen, is tenslotte een vreemde voor je, de rol is slechts een verzameling woorden. Om te beginnen laat je die woorden dus voor wat ze zijn, en je probeert te achterhalen, waarom ze gezegd zijn, aan welk gevoel en welke emotie ze ontsproten zijn, wel ke karaktereigenschap er achter steekt, welke blijdschap, droefheid of verbitte ring ze ingegeven heeft. Je concentreert je dus op het gevoel, daarna laat je uit die emotie de tekst voortkomen. Je gaat dus in omgekeerde volgorde te werk, het is een ingewikkeld proces, zoals u ziet." De theorie is niet. zoals gewoonlijk, vervelend, integendeel, zeer interessant, maar geeft geen verklaring van de prac- tijk. De werkwijze geeft geen verklaring van het mooie, het ontroerende en de sfeer van het resultaat bij deze actrice van Comedia. Rie Gilhuys boeit altijd, het is steeds op een of andere manier belangwekkend wat zij doet, men accep teert haar interpretatie van een figuur zonder reserve, hetgeen betekent, dat zij, via het ingewikkelde proces, tot de levenswarme natuurlijkheid van de door haar gespeelde figuur komt. Zij weet sfeer te scheppen, en dat is iets, wat door geen manier van werken verklaard wordt. Als voorbeeld diene haar rol in „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet". Geen klas sieke rol, wel een zeer knappe rol. U herinnert zich fel, hoe zij in dit badi nerende stuk als geest over het toneel zweefde; zij deed het geest-ig, zo grie zelig goed, dat de illusie volkomen was en wij het heel gewoon vonden, dat op het toneel behalve haar vroegere man Rie Gilhuys en Lucas Wensing in „Spel met het noodlot". niemand haar zag, ofschoon zij voor ons even werkelijk was als de andere personen in het stuk. Hoe zij het deed? Daar weet Rie Gilhuys, heei begrijpe lijk eigenlijk, geen antwoord op. „Je moet je stem aanpassen bij de nogal vreemde situatie, je loopt dansend en zwevend en het costuum is natuurlijk van groot belang; dat was trouwens volgens mijn aanwijzingen gemaakt. Kwestie van techniek. En voor de rest Neen, techniek alléén is het niet; wij zullen het dus maar houden op een soort intuïtie, het vermogen om sfeer te schep pen, en talent. Rie Gilhuys vindt de rol overigens niet iets om er veel praats over te maken. „Natuurlijk, het was nogal beweeglijk, ik was dikwijls op de scène en ik sprong en danste maar over het toneel heen en weer; in de pauze of na afloop ben je misschien blij, dat je even zit, maar je wordt er toch niet echt moe van. Dat zou bij een dergelijke rol niet mogen; zoiets moet je met zoveel plezier spelen, 't moet voor jezelf ook zo prettig zijn. dat je de lichamelijke inspanning met voelt. Een zware rol in een klassiek stuk, ook in een klassiek blijspel dat is nog iets anders. Dat eist een geestelijke con centratie, die je ook physiek wel dege lijk voelt. Wanneer na zo'n stuk het gordijn dicht is, heb je er wel behoefte aan om even een luchtje te scheppen, om gezellig en genoeglijk met anderen wat te praten over alles en niets, enfin, om iets anders te doen, los te komen van de geestelijke spanning eer je naar bed gaat." Niet alleen spelen is overigens ver moeiend. Ook repeteren kost inspanning. „Repeteren," vertelt Rie Gilhuys, „ook repeteren voor een blijspel, wil zeggen, dat je een figuur langzaam tot artistiek verantwoord leven moet brengen en dat vraagt studie en concentratie. Je hebt, nadat je met een rol kennis hebt ge maakt, al gauw een minder of meer dui delijk beeld van de figuur, je begrijpt de rol en je voelt het karakter aan. Maar dat wil niet zeggen, dat de figuur dade- Advertentie Advertentie kan zorgen, dat zij steeds tijdig aanwezig is. Bestel A.B.C., Barrevoetestr. 2, Haarlem - Tel. 18428, na 6 u. 14810—14155 lijk vierkant op de planken staat, zoals ze staan moet. Het is soms voelen en tas ten naar details, en dan kom je er op de repetitie toe, iets op een bepaalde ma nier tot uitdrukking te brengen, alleen om iets te doen. Daaraan heb je dan houvast, wat er aan bijkomstigheden en overtolligheden aan hangt, wordt er af gevijld en langzaam komt in samenwer king met de regisseur de kern, de goede kern, uit de verf. Je vindt nieuwe mo gelijkheden en aspecten en aan de hand van het besprokene op de repetitie ga je die mogelijkheden nader bekijken en proberen. Dat eist inderdaad inspan ning." De laatste fijne puntjes komen na de repetities, op de voorstellingen; dat is gedeeltelijk het werk van.... het pu bliek. „Over het algemeen kunnen we zeg gen, dat een rol na de repetities nog altijd groeit. We hebben enkele voor stellingen nodig om het stuk en je eigen rol tot bloeiend leven te brengen en daarvoor kunnen wij de reactie van het publiek niet missen. Welke die reacties zijn en hoe ze tot ons komen? Och, dat is niet alleen een kwestie van applaus en een gezellige lach op het juiste ogen blik. Wij constateren ook reacties, als er niets tastbaars of hoorbaars is, ik bedoel, wij voelen ook de stilte. Dat is geen sprookje. Er is altijd con tact tussen de zaal en ons. Het kan tien minuten duren of een halve avond, dat ligt aan het soort publiek, maar het contact komt er. En wanneer dat een maal bestaat, voelen wij ook de belang stelling, aandacht of ontroering, welke in absolute stilte tot uiting komt; voelen wij, of er nog iets veranderd moet wor den, of dat je spel goed is, dat het pakt, dat je het publiek meekrijgt". „Neen, voorkeur voor een bepaald genre heb ik niet. Als het stuk en de rol me maar iets zeggen, speel ik alles graag". Kan het publiek het daarmede niet eens zijnOok het publiek heeft geen uitgesproken voorkeur om Rie Gilhuys in een bepaald soort rollen te zien, om dat zij ons altijd iets te zeggen heeft en ons aanspreekt door het soepele gemak, waarmede zij zich in vrijwel elke situatie op het toneel weet aan te passen door de natuurlijkheid van haar spel, zonder enige gezwollenheid, eenvoudig en echt. Comediespel zonder comedie. Hk. A. Wanneer de nieuwe Midden-Boulevard te Zandvoort en de andere openbare werken in de omgeving van de Strand weg het volgend voorjaar zijn voltooid en dan ook in de loop van het jaar één of wellicht reeds twee van de aldaar geprojecteerde flatgebouwen zijn gereed gekomen, zal het aspect, dat het ten Westen van de Burgemeester Engel- bertsstraat gelegen deel van het weder- opbouwgebied dezer gemeente geeft, ongetwijfeld zeer ten goede zijn veran derd. Des te meer zal daarbij dan afsteken de enorme door de Duitse bezetters in de duinreep nabij „Sandevoerde" ge- VA e nieuwe grote zaal van gebouw J St. Bavo heeft iets voornaams en vriendelijks. Het voormalige uit zijn krachten gegroeide patronaats lokaal is nu een modern schouwburg je, met een zeer verantwoorde ruimte- verdeling, veel licht en mogelijkhe den tot sobere decoratie. De lange witte linker bovenmuur heeft al een weinig versiering gekregen; een voorproefje, dat naar meer doet ver langen. Toen ik deze weeft, m do pauze van een toneelopvoering, wat in de gang rondslenterde, dacht ik ineens aan de dagen van vóór de oorlog. Toen kon het gebeuren, dat in de ene zaal de fanfare repeteerde, in de andere een gemengd zangkoor en in de derde een toneelclub. Weer ergens anders kon dan iemand spreken over „de toe komst van de vakorganisatieen in zaal vijf klonk „houter de moed maar in" vanwege een koperen bruiloft. Tikje overdreven, merkt de oude Bavo-rot op. Goed, maar de verwar ring nam soms lachwekkende afme tingen aan. Op zo'n avond repeteerde de straks jubilerende rederijkerskamer „Alber- dingk Thijrn" in een bovenzaaltje een stuk, waarin twee zenuwpatiënten el kander te lijf gingen, „Het paardemid- del" heette die gezellige klucht van „mens, ik kan niet meer" en „nou moet je ophouden", In de zaal naast de vu rig repeterende dilettanten vergaderde de kiesvereniging, die vroeger meer aantrekkingskracht had dan ze in onze dagen kan opbrengen. Nu was er een politicus in de d-op, die wijsheid wilde gaan halen, bij de partij-bonzen dier dagen. Toen kende men dit soort wezen nog. HU ging op het geluid af dat rolde uit de kamer der rederijkers. Toen hij de deur ge opend had, ontdekte hij tot zijn teleur stelling, dat hij verkeerd was. „Ik zie, dat ik hier niet bij de kiesvereniging ben," verontschuldigde de politicus in spé zich, „ik ben echter op het geluid afgegaan. VA at hebben we deze week ook een J keer of acht gedaanHet geluid van de brandweer-sirene roept een krantenman in het geweer. Even later gaat dan de telefoon en deelt de wachtcommandant in de kazer ne aan de Gedempte Oudegracht mee, dat daar en daar brand is. De vrijwilli gers duiken in hun helm, verlaten met een sneltreinvaart de huiselijke haard en schieten als een pijl uit een boog naar het opgegeven adres, om dan daar dikwijls te ontdekken, dat het alarm zo goed als overbodig was, dat er geen vuur of rook meer te zien is. Men moet de brandweer nóch te vroeg nóch te laat oproepen en men dient er voor te zorgen, dat de schoorsteen behoor lijk geveegd wordt. Heel wat binnen brandjes ontstaan door te grote roet- afzetting in de rookkanalen. Hoe paraat onze brandweerlieden ook zijn, hoe be reid ze ook blijven om uw nalatighe den te bestrijden, ze hebben recht op uw begrip voor eigen verantwoorde lijkheid. ter begint, dient ieder medelijden te hebben met de brandverzekeringsmaat schappijen en met zich zelf, omdat goederen die vervangen moeten wor den méér geld vragenEn omdat u nu toch zo zorgzaam bent geworden, holt u meteen naar de waterput om de hoofdkraan tegen vorst af te dek ken. Per slot van rekening staat do consumptietent van het strand al op het terrein van de IJsclub. LUlHt.lt. Ha, denken die brandlui, met of zonder goud, dat is toch maar eens fijn gezegd. Laat ik ze dan als commentaar in het oor fluisteren dat eigenbelang een groot woord mee spreekt. Of denkt u, dat een journalist het zo leuk vindt om midden in de nacht geroepen te worden voor het verslaan van een brandje dat nooit was uitgebroken als de schoorsteenve ger eerder besteld was? Of van een brandje, ontstaan door de zeer cor recte huisvrouw, die voor het naar bed gaan de asbak met smeulende peukjes in de prullenmand wierp? Of van het fikkie op naam van de „gro te" zoon des huizes, die op bed lag te roken en in slaap viel? Vijf maal alarm binnen trier en twintig uur. zoals deze week is voor gekomen, lijkt nergens op. Nu de win- aatst vertelde mij een heer op leeftyd, dat hij zo tevreden was over de posterijen, die hom dagelijks verblijden met een stapel drukwerken. „Ik krijg niet veel post," zei de man, „hoogstens driemaal m de week een circulaire van een of under missiehuis met verzoek om een geldelijke bijdrage. Nu zie ik de P.T.T.-man naar mijn brievenbus stappen en dat geeft zo'n aangenaam gevoel van „je kunt nooit weten wat voor mooi nieuws er binnen rolt 7 Deze week was het een bijzondere brief, die ik vijfmaal gelezen heb en ivaarover ik graag wat meer zou wil len weten...." jje inhoud is aLs volgt: „Wij houden een noveen voor de wereldvrede, een heel eenvoudige: gedurende negen dagen één „Onze Vader" en één „Wees-gegroet" voor de wereldvrede. Wij hopen dat u deze noveen met verbreekt. Zij is begonnen bij de Eerw. Zusters van de H. Franciscus, Het is geen kettingbrief, maar een pracht-noveen. 'Als u niet wenst mee te doen, stuur dan s.v.p. deze brief naar de Eerw. Zusters Franciscanessen Moederhuis, Bennebroek. Deze noveen is in 1947 begonnen en is reeds vier maal de aarde rond ge weest. Op de 4de dag na ontvangst van deze brief ontvangt men een speciale genade of gunst. Het is be kend dat dit altya gebeurt. Maak zeven copieën van deze brief en zend ze vóór de 4de dag aan zeven vrienden. Voeg daarbij de naam van de persoon van wie u deze brief ont ving." Het antwoord geldt niet alleen voor de heer op leeftijd, maar voor allen, die zo'n brief ontvangen of willen verzenden. De Eerwaarde Zusters m Bennebroek hebben niets met deze zo genaamde novene te maken en de geestelijkheid staat er volstrekt afwij zend tegenover. SPAARNEBABBELAAR. bouwde geschutsbunker, die reeds thans vanal het strand een allerminst aantrekkelijk beeld vormt. Doordat de nieuwe boulevard aan zienlijk lager zal komen te liggen dan de duinreep in haar tegenwoordige ge daante, zal deze bunker 2: 4 meter en zullen bovendien een iets meer Noorde lijk gelegen mitrailleurpost en een klei nere bunker 1 tot ï'k meter boven het talud van de weg gaan uitsteken. Zij zullen daardoor het gezicht vanaf de boulevard op het strand belemmeren en de toekomstige bewoners van de flat gebouwen een minder prettig uitzicht bieden. Deze obstakels dienen te verdwijnen, en wel zo spoedig mogelijk. Het is n.l. vrijwel onmogelijk de praktijk heeft dit wel geleerd om, wanneer bebouwing langs de boulevard eenmaal aanwezig is, tot sloping over te gaan. Deze kolossale gevaarten zijn immers slechts door middel van spring stof te verwijderen. Veel ongerief en schade aan de nabij gelegen woningen, of wellicht zelfs erger, zou het gevolg zijn. Burgemeester en wethouders van Zandvoort hebben pogingen in het werk gesteld om het Rijk ertoe te bewegen voor dit object de bekende regeling (90 der kosten voor het Rijk en 10 voor de gemeente) toe te passen. Het Rijk is hiertoe eohter niet bereid, om dat de bunkers voor de aanleg van we gen en bouwwerken geen belemmering vormen. De kosten van het opruimen van de bunkers komen derhalve geheel voor rekening van de gemeente. Wanneer wordt volstaan met sloping van de grote bunkers tot het niveau van de begane- grondvloer, waardoor een plateau ont staat op ongeveer 1 m. onder de boule vard, (deze bunker zal derhalve met 5 meter verlaagd en daarna worden afge dekt) het opruimen van de mitrailleur post tot de bovenkant van de frontmuur en het afbreken van het dak van de Noordelijke bunker, zal dit een uitgave vragen van 20.000.Hierin is dan tevens begrepen het afwerken van de overblijvende delen van dc bunkers. De bouwers van de flatgebouwen aan de Midden-Boulevard hebben zich be reid verklaard hiervan een bedrag van f 10.000.— aan dc gemeente te vergoe den, mits de slopingswerkzaamheden uiterlijk op 1 Januari a.s. zijn voltooid. Advertentie ■■•■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■ia GROTE HOUTSTRAAT 23 Ter kennismaking met onze banket- J letters van 40 cent per ons, geven wij J van 30 October t/m 4 November a.s. S Oralis een staafje banket S bij een S prima kop koffie met room of slag- room voor slechts 25 cent. 5 Amandelspeculaas 30 cent per ons. S Advertentie 99 LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11403 Advertentie en bloembollen voor de kamer. BLOEMENMAGAZIJN Binnenweg 18 - Heemstede Telefoon 2-80-80 Advertentie op Dinsdag 31 Oct. a.s. tussen 3 en 6 nur. Komt U eens kijken? Doelstraat 35 - Haarlem - Telef. 13538 Reparatie-inrichting Advertentie Advertentie HAARLEM Advertentie betrouwbaar verzorgd door hoofdvert. Lips Slotenfabr. Advertentie BESTAANDE UIT: SOEP LOEMPIA BAMI OF NASIGOBENG - KOFFIE HAARLEM SMEDESTRAAT 21 Ged. Staten van Noord-Holland hou den op Woensdag 15 November, 's mid dags om twee uur, een openbare zit ting. Voor de ouders, die bij dit college destijds bezwaarschriften hebben inge diend tegen het besluit van de gemeen teraad Bloemendaal tot opheffing van de Hartenlustschool, is er dan gelegen heid hun bezwaarschrift mondeling toe te lichten. 3 '"Wi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2