ZO ZAGEN WIJ HAARLEM VANUIT DE LUCHT AHOY-HALLEN TE ROTTERDAM WORDEN MACHINEFABRIEK Concurrentie der overheid Poging tot moord op zijn vrouw ENAVO Zware straffen geëist tegen Schelde-directeuren VERKEERSCANTATE IN ACHT VERZEN ^Pullman C\ïiatraóózn Expositie-ruimte na reeds vol Vorst, wetten, alcohol en statistieken Pastoor Laur. Th. Mulder Orig. Pullman ZATERDAG 28 OCTOBER 1950 PAGINA 5 In alle er ristDc sigaret met de record omzet „Techni-show* 51" in vooruitzicht Tegen dader acht jaar geëist Geen nachtclub van Westerling DIRECTEUR P-E.N. v<\McxSt Provinciale Dienst STADION - AMSTERDAM AUTO - Liturgische weekkalender SOMBER BEELD ROND DE VISSERIJ Wctrdt het weer als in 1949? Wegverkeersdag van de K.N.A.C. Ze hebben aan 1214 leerlingen van (lagere) scholen gevraagd: als je vijf dubbeltjes hebt en je krijgt er twee bij wat heb je dan? 1212 antwoordden: zeven dubbeltjes 1 antwoordde: zeventig eent 1 antwoordde: 'n doogje Bond Street H.H. MISSEN OP ZONDAG DOCTOR FUSS Zilveren jubilaris* aan het T riniteitslyceum HET JUBILEUM VAN DOORTJE HESSELS in Beverwijk ten grave gedragen GEZONDE SLAAP:) MATRASSEN 1 pers132. 2 pers186. N.V. Woninginrichting 'i BINNENHUIS Juliana park 58-60-62 Tel. 13661 Kweker H. Carlee overleden De Ahoy-hallen te Rotterdam rallen van 30 Mei t/m Juni 1951 één ITrt>te machinefabriek in werking: zijn. Dan zal namelijk op dezelfde plaat*, waar dit jaar een schcepvaarttentoonstelling tot een daverend snece* werd, de eerste tentoonstelling „Techni-Show '51" gebonden worden, een expositie van machi nes voor de metaal- en houtbewerking, met inbegrip van maehinegereedschap- pen en staal. De „Stichting Technisch Centrum" organiseert de tentoonstelling, waaraan fabrikanten nit Nederland, België, Amerika, Engeland, Zweden, De nemarken, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Tsjeeho-Slowakije, Oostenrijk en Italië deelnemen. De vraag zou nu kunnen rijzen of de exposanten de Utrechtse Jaarbeurs hiermede verlaten hebben. De organi satoren kunnen deze vraag niet volledig en bevredigend beantwoorden. Elke ex posant van deze tentoonstelling, zo re deneren zij, is geheel vrij eveneens aan de Jaarbeurs deel te nemen, indien ge wenst zelfs aan twee Jaarbeurzen per jaar. Over dit onderwerp heeft men een enquête gehouden en men is daar bij tot de slotsom gekomen, dat het nut' tig effect van beide exposities (Utrecht en Rotterdam) moet beslissen over de toekomst. Dat er onder de exposanten voor de ze tentoonstelling een enorme belang stelling bestaat, bewijst wel het feit, dat de netto expositieruimte 7200 M2 vrijwel geheel binnen één maand volgeboekt werd door ruim zestig han delsondernemingen, alle onafhankelijke firma's. De totale geschatte waarde van de te exposeren artikelen bedraagt on geveer acht millioen gulden. De zwaar ste machines wegen 10.000 tot 15.000 ki' logram. De grootte van de stands vari eert van 700—200 m2. en minder. De meest moderne gereedschapswerktui gen zullen in bedrijf worden gedemon streerd, terwijl de meest fijne precisie- meetgereedschappen, metende tot één tienduizendste millimeter, getoond zul len worden. Metaalsoorten van „super- kwaliteiten", oplopend tot prijzen van tweehonderd gulden en meer per ki logram, zullen eveneens aanwezig zijn. De Nederlandse handel voor de me taal-en houtbewerking zal hier dus laten zien de nieuwste en meest moderne pro ductie-techniek, welke zij in de vorm van machines, gereedschappen en staal aan de Nederlandse industrie ten ver koop aanbiedt, om deze industrie in staat te stellen tegen de laagste prijs de (Vervolg van pag. 1) Het tarief dat deze bureaux moesten berekenen was vanzelfsprekend in overeenstemming met de wetenschap pelijke waarde en bovendien kon niet worden gerekend op Rijkssubsidie hier voor, want zijn wij juist geïnformeerd, dan is in de aanvankelijke voorwaar den, die volgend jaar zullen gelden voor het particuliere werk, bepaald, dat het subsidie niet zal worden gege ven voor collectieve onderzoekingen. Waarom deze bepaling is opgenomen is ons eerst thans geheel duidelijk gewor den: de comcurrentie-positie van het i t eens in gevaar komen, is het op zich zelf al geen grote schan de dat op dit gebied zulk een concur rentie bestaat?) Maar het vindingrijke A. B. staat niet voor één gat ge vangen. Bij één der gemeentebesturen, die reeds zo goed als tot overeenstem ming waren gekomen met een aantal van de bovenbedoelde particuliere bu reaux, werd thans het aanbod ontvan gen om het volgend jaar te komen met vijf academisch geschoolde psycholo gen voor het afnemen van een uitge breid klassikaal en individueel onder zoek, voor een gesprek met de ouders en de leerkrachten en voor het uit brengen van volledige rapporten en adviezen. Dit volledige wetenschappe lijk verantwoorde werk zal maanden lang vijf academici aan het werk hou- en (en daarnaast vanzelfsprekend nog de nodige wetenschappelijke en admi- aanglb^en avoorentie) en wordt thans gulden per o^rzo^i? SChrijVe dat het Rijksarbeidsbureau6 hier"in3dit nviet^toeleggerp3 20™ Dank zij de staatskas, waaruit de lei ders van het R. A. B. blijkbaar onge limiteerd kunnen putten, is deze in stantie in staat op korte termijn een Personeels- en materiaal-outillage uit de grond te stampen, wat voor geen enkel particulier bureau of bureau uit gaande van organisaties ook maar in de Verste verte mogelijk is. Dit is geen concurrentie meer, dit is geen poging tot doodslag van het particulier initia tief. Dit is eenvoudig een perfide schan de. Wij vragen: weet de Minister dit, weten onze Kamerleden dit? Beseft men goed wat hier gebeurt? In ieder geval naar onze overtuiging wéten de heren van Mill en de Wolff deksels goed wat ze doen en het zou hun nog dreigen te lukken bok ware het niet 'ijdig ontdekt. Thans dient naar onze mening alles m het werk te worden gesteld om deze schande te voorkomen. Onze gemeente besturen en onze katholieke schoolbe sturen, maar ook onze katholieke ouders mogen niet voor dit gewetens conflict worden geplaatst. De overheid dient zich tot haar wezenlijke taak te beperken en indien ze deze over schrijdt hebben de particuliere instan ties de plicht die overheid terug te dwingen. Onze Tweede-Kamerleden hebben hier een grote mogelijkheid en derhalve een grote plicht. We zijn vol interesse of deze plicht zal worden verstaan. De procureur-generaal bij het Haagse bijzonder Gerechtshof heeft in de zaak uife? Z" een 34~jarige hulpmonteur uii Leiden, acht jaar gevangenisstraf met aftrek gerequireerd en ter beschik kingstelling van de regering, wegens po king tot moord op zijn echtgenote. De «aagse rechtbank veroordeelde enige stJr=fgeledcn Z- tot zes jaar gevangenis- irai en ter beschikkingstelling van de egering nadat de Officier van Justitie '1 genoemd college acht jaar en ter be schikkingstelling had geëist. n mijn lange rechtersloopbaan heb tui den een geval gezien dat zo ge- vn jVan koel berekenend cynisme", nefi e de President van het Hof de ap pellant toe. bent uw vrouw in Leiden des orgens naar de keel gevlogen en toen hoorde dat zij alleen maar be- steloos en niet dood was, zei u tot de hou lü! "Dan zal Ik het, als ik vrij kom, s eens moeten proberen". beste kwaliteit op de markt te brengen. „De Nederlandse arbeider is zeer goed", zo menen de organisatoren, „en waarom zou ons land dan niet in staat zijn op elk front de concurrentie met het buitenland te weerstaan?" De maehine- handel weet wat hiervoor nodig is op grond van zijn internationale ervaring in alle productiecentra ter wereld en biedt zijn technische kennis aan om onze industrie tot het meest moderne productiepeil op te voeren en boven dien, als de industrie dit wenst, haar producten op buitenlandse markten af te zetten. In kringen van Europese machine- fabrikanten bestaat het streven om jaarlijks in een West-EnropeSe plaats een Europese machinetentoonstelling te houden. Er is althans dienaangaande overeenstemming bereikt tussen deze fabrikanten. Rotterdam bljjft echter de tentoonstelling voor de handel. Rest ons nog te vermelden, dat deze tentoonstelling, die een unicum is voor Nederland, haar voorgangsters heeft ge had in Engeland - Clympia Show - en Amerika - Chicago Fair. Westerling heeft tegenover de correspon dent van het A.M.F. te Brussel met de mees te nadruk het bericht tegengesproken, vol gens hetwelk hij het plan zou hebben in Brussel een nachtclub te openen. De Aero-Photo Nederland stelt ons in staat in de komende weken een serie belangrijke luchtopna men van Haarlemse stadswijken te publiceren. Deze prachtige fo to's zullen velen een duidelijk in zicht geven van de wijze, ivaarop onze stad is opgebouwd. Wij zul len u door de lucht meenemen naar het oude centrum, waarin de St. Bavo als een schip vaart, naar de nieuwe dichtbevolkte wijken in Haarlem-Noord en naar het ont wakende Oosten. Maar de eerste foto moet van het Stationsplein zijn, omdat daar op 1 November de Beijnesf abrieken voorgoed leeg komen te staan. De directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland, M. W. Snellen, heeft in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd met ingang van 1 Januari 1951 eervol ontslag uit de provinciale dienst ge vraagd. Hij was meer dan 26 jaren bij de provincie werkzaam in belangrijke diensten. Gedeputeerde Staten hebben voor de opvolging de volgende voor dracht samengesteld: 1. if* J* "en Boesterd, hoofdingenieur bij het ge meente-energiebedrijf van Rotterdam; 2. ir. J. K. Lij f er in g, eerst aanwezend hoofdingenieur bij het provinciaal elec triciteitsbedrijf in Friesland. Advertentie Maandag1 30 Oct. 202e AMSTERDAM I ZUTPHEN I ROTTERDAM {Maandag* 2-5 I Dinsdag •a 7-9 u van 2 5 Vrijdag'* van 2-5 «n 7-9 u. MET DE BEKENDE „ENAVO-GARANTIE^ De Officier van Justitie bij de bijzon dere kamer van de rechtbank te Rotter dam, zitting houdende te Middelburg, heeft Vrijdagavond tegen de twee Schel de-directeuren ir. W. en ir. Van T. een gevangenisstraf geëist voor de duur van de tijd door hen in preven tieve hechtenis doorgebracht. Bovendien eiste hij tegen ir. W. 30.000 boete subs, zes maanden en tegen ir. van T. f 15.000 subs, drie maanden. In de middagzitting kwam allereerst ir. H. C. W. aan het woord, die er be zwaar tegen maakte, dat brieven van de Schelde-directie, geschreven met het doel de Duitsers om de tuin te leiden, thans worden uitgelegd alsof zij de op vattingen van „De Schelde" weergeven. Verd. zei, dat men onmiddellijk na de bezetting uit proclamaties en boodschap pen de indruk kreeg, dat de bedrijven normaal moesten functionneren. Daarom werden Duitse opdrachten geaccepteerd- Men wilde de bezetters niet in de ver leiding brengen het bedrijf zelf in han den te nemen. Ir. Van T. verklaarde pas directeur te zijr. geworden, toen de eerste opdracht ten al waren aanvaard. Hij had zich in gespannen voor verder® opdrachten, om dat anders onvermijdelijk oorlogsbodems hadden moeten worden gebouwd. Van tal van kleine werken droeg hij geen kennis en het kwam hem onjuist voor hem daarom te vervolgen. Mr. Van Doom, hierna requisitoir ne mende, wees op de verklaring van ir. W., dat orders geéccepteèrd wérden om ZONDAG 29 October: 22ste Zondag na Pinksteren; Christus-Koning; Mis v. h. feest; 2 gebed v. d. Zondag; Credo; pre fatie v. Christus-Koning; laatste evange lie v. d. Zondag; wit. MAANDAG: Mis v. d. 22ste Zondag na Pinksteren; 2 tot alle heiligen; 3 naar keu ze; gewone prefatie; groen. DINSDAG: Vigilie van Allerheiligen; eigen Mis; 2 tot de H. Geest: 3 voor Kerk of Paus; gewone prefatie; paars. WOENSDAG; Allerheiligen; Mis v. h. feest; Credo; gewone prefatie: wit. DONDERDAG: Allerzielen: 3 H.H. Missen v. d. dag; prefatie v. d. overledenen; zwart. VRIJDAG: Mis v. Allerheiligen; 2 tot de H. Geest; 3 voor Kerk of Paus; Credo; ge wone prefatie; wit. Den Bosch, Breda, 5°ermond; H. Hubertus, bisschop, belijder; Mis Statuit; 2 Allerheiligen; Credo; gewo ne prefatie: wit, ook Eerste Vrijdag v. d. maand; plechtige votiêfmis ter ere v. h. cogitationes; Credo; prefa- lie v. h. H. Hart; wit. ZATERDAG: H. Carolus, bisschop, belli- ?m'u tstult: 2 Allerheiligen: 3 H.H. Vitalts en gezellen; (Roermond: 3 H Per petuus, 4 H. Vitalis); Crédo; gewone prè- fatie; wit. ZONDAG S November: 23ste Zondag na Pinksteren: Mis v. d dag; 2 Allerheiligen; Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid1 groen, Den Bosch: 2 H. Odrada: 3 Aller heiligen; Breda, Roermond: 2 H.H Reli kwieën; 3 Allerheiligen. het bedrijf te redden, maar waarom, zo vroeg spr., vonden de Duitsers dan. daw hij zo goed medewerkte? Spr. meende* trouwens, dat het ir. W. was. die de ash" dacht van de Duitsers op „De Schelde vestigde. Dat „De Schelde" zich later aan sloot bij het protest van de metaalbe drijven tegen de Duitse orders, zegt, volgens de Officier, niets, omdat toen reeds orders waren geaccepteerd. Mr. v. Doorn achtte de tenlastelegging bewezen en was van oordeel, dat een straf gerechtvaardigd was. Hij achtte het juist, dat beide verdachten na de be vrijding vijf en een halve maand ge vangen hebben gezeten. Hij vorderde daarna tegen beide verdachten boven genoemde straf. Als we het in Haarlem goed willen doen, dan mag deze foto binnenkort niet actueel meer zijn. En hoewel we menen, dat de wijziging van het Stations plein een kwestie van jaren kan worden, openen we de serie luchtfoto's van Haarlem toch met dit plein, omdat op 1 November de Beijnes-fabrieken definitief en officieel leeg staan. De foto is mooi, maar het beeld van de werke lijkheid schreeuwt om verbetering. De ruimte, die vrij kan komen na het slopen van de montagehallen, is indruk wekkend en duidelijk is uit de lucht te zien, hoeveel mogelijkheden het Stations plein straks kan bieden. Wij hebben destijds in onze krant een interessante moge lijkheid voor bebouwing geopperd; hotels en winkels, met daarboven een flat- bouw voor grote ondernemingen, die een spoorwegknooppunt prefereren. Of deze mogelijkheid verwerkelijkt zal worden, is voorlopig nog een open vraag. Wat een verkeer in de ruimte tussen station en Beijnes (z.g.). Autobussen, die er uitzien als sigaretten, rijden af en aan. En als u goed kijkt, zult u er niet minder dan elf op de hele plaat ontdekken. De verkeerssituatie op het plein is niet ongunstig. De taxi's staan keurig in een dubbele rij opgesteld. De oversteekplaats voor voetgangers komt zeer duidelijk naar voren (evenals het feit, dat er géén gebruik van gemaakt wordtOf het verkeerslicht op rood cf groen staat? Vermoedelijk hebben op dit moment de verkeersgangers in de Rozen straat vrije vaart. Achter het station ziet men duidelijk het Kennemerplein met de Julianaboom en de Bolwerkbebossing met op de achtergrond het ziekenhuis St. Joannes de Deo. Men zou niet vermoeden, dat na dif rustieke gedeelte een stadswijk komt van tienduizenden bewoners. In rederskringen is men lang niet ge rust over de ontwikkeling in de visserij, zoals deze laatste tijd aan het licht treedt. Dagelijks verdwijnen zo enorm grote hoeveelheden in de pufschuit ter ver werking door de vismeelfabrieken, dat de vraag gewettigd is, of er nog wpl een kans is voor het artikel vis. Beter is het echter de vraag te stellen, of er nog wel wat verdiend kan worden in dit bedrijf, want daar gaat het oft slot van zaken toch om. En wie dan een ontkennend antwoord geeft, loopt grote kans het bij bet rechte einde te hebben Wanneer men weet, dat de vis naar de vismeelfabrieken verdwijnt, omdat zij de minimum-prijs niet kan bedingen, dan is het zonder meer duidelijk, dat de pro ducent met verlies werkt. Op basis van de pufschuit is nu eenmaal geen lonende exploitatie mogelijk. De laatste dagen is er opnieuw een domper gezet op de goede verwachtin gen, die ondanks de tegenslagen waren blijven bestaan. België, waar wij zo on geveer het alleenrecht hadden wat be treft de import in dit land, heeft ook Scandinavië een kans gegeven. Het kwantum is slechts gering, maar de Noorderlingen kunnen veel goedkoper leveren en zo zat er niets anders op; dan ook onze prijs te verlagen, want andeis gaat deze markt onherroepelijk verloren. Het gevolg hiervan was, dat in twee da gen tijd de prijs van makreel terugliep van f 260 op f 90 per kist van 125 kg Koolvis zakte van f 100 tot f 43 per kist, schelvis van f 70 en f 80 tot f 40. Deze prijsdaling vindt plaats, nu er nog weinig vis wordt gevangen. Maar wat zal er gebeuren, als straks de aan voeren groter gaan worden? Dan zal een nog verder gaande teruggang geboekt moeten worden en dan is ook het vissen voor menselijke consumptie niet lonend meer. De haringtijd is voor de trawlers al weer voorbij en de makreelvangsten minderen met de dag. De twee peilers, waarop het bedrijf zich tot nu staande wist te houden, beginnen hun waarde v»eer te verliezen en wat nu? Reeds zijn enkele schepen weer naar de verre vis serij vertrokken. De grote vraag is op nieuw. of het iets zal opleveren. Zolang een of twee schepen naar IJslandse wa teren gaan, is het nog om te doen, maar straks is er voor meerdere schepen op de Noordzee geen droog brood meer te ver dienen en dan wordt de spoeling dun. Het blijft bovendien een niet te ontken nen feit, dat de IJslandse vis in kwaliteit na die van de Noordzee komt. De vang sten zullen dus groot moeten zijn en er zuilen behoorlijke afzetmogelijkheden moeten komen, wil dit kostbare experi ment met zijn lange heen- en terugreis rendabel kunen worden gemaakt. Het is geen wonder, dat er al weer gefluisterd wordt over een herhaling van 1949. Het zijn nog slechts geruchten, maar zij zijn alleszins verklaarbaar. Dé haring heeft niet genoeg opgeleverd om de rest van het jaar goed te maken en is het de reders dan kwalijk te nemen als zij er voor passen nog meer verliezen te lijden door in de winter door te varen? Ook met haringvisserij door de loggers is het een bedroevende geschiedenis. Nu er grote vangsten gemaakt worden is er geen afzet. Het is al zover, dat gevreösc) wordt voor een tekort aan tonnen. En dan te moeten aanzien, hoe Engelse drif ters in IJmuiden binnenvallen, hun vang sten in de wagons overslaan voor ver zending naar Duitsland, waar ook Ne derlandse klanten zitten, om dan weer zo gauw mogelijk naar zee te vertrekken en aan schot te gaan. Een kabel van het electriciteitsnet tus sen Z.-Beveland en Walcheren is bescha digd, met het gevolg, dat de tweede ka bel naar Z.-Beveland overbelast dreigt te worden. De Provinciale Zeeuwse Electri- citeits Maatschappij heeft er bij de Z.- Bevelanders op aangedrongen, dat ze drastisch bezuinigen op het electricjtelts. gebruik. DEN HAAG, Vrijdag 27 October. Het was zo koud dat de slootjes langs de spoorbaan vanochtend al verkild lagen onder een strak, in de ochtendzon glinsterend vliesje ijs en wij hadden ons al gelukkig geprezen met de opdracht, oog en oor onzer lezers te zijn bij de achtste Wegverkeersdag van de K.N.A.C. xn Pulchri Studio. Het idee van een smoortlete vergaderzaal, blauw van de sigaren- en sigarettenrook desnoods, leek ons bij deze Noord- of Zuid-Ooster, of wat ie anders was, verre van verwerpe lijk. Dat de kachels in het vroege uur, waarop de vergadering begon, nog niet als weldoende Sinterklazen met vuurrode wangen hun hitte in het rond bliezen, was natuurlijk een desillusie. Maar het troostte ons dat wij dit ongerief deelden met een minister (mr. Spitzen), een Commissaris der Koningin (Jhr. Quarles van Ufford), hoge politieke functionarissen en tenslotte met zo'n overvloed aan professoren, mr.'s, dr.'s e« ir.'s, dat wij-zonder-titel met dit ongemak gaar ne genoegen namen en ons troostten met de gedachte, dat wij tenminste beschut waren tegen de scherpe adem van de zijn tijd vooruitgesnelde, koude en vol gens het M.I. binnenkort ook sneeuw brengende vorst. habiele automobilisten, die zeer fre quent ongelukken weten te voorkomen. En blijkbaar omdat de atmosfeer bin nen en vooral buiten Pulchri aan pak jesavond herinnerde, beloofde hij ons namens de K.N.A.C. een Sinterklaas surprise. Maar voordat wij konden overwegen of wij onze lage dan wel hoge schoenen onder de schoorsteen moesten zetten, stond minister Spitzen al op het ge stoelte en stak de duimen achter zijn vest met de verklaring, dat die ver- keerswetgeving van ons tot de modern ste in de hele wereld behoort. Maar Zijne Excellentie trok rimpels in zijn voorhoofd, toen hij kort daarop moest erkennen dat er verhoudingsgewijs hier te lande méér verkeersongevallen aan het gebruik van alkohol te wijten wa ren dan in België, dat er maar een per honderd meer telt, terwijl het driemaal zoveel alcoholica consumeert. Aan de hand van dr. Glastra van Loon, voorzitter van het Medisch- Psychologisch Verkeerstechnisch Col- Er behoefde dus maar een dun vliesje rond onze spontane onbevangenheid te worden ontdooid aleer wij ons met overgave te luisteren zetten naar de Verkeerscantate in acht verzen, waar voor de K.N.A.C. ons haar invitatie had doen toekomen. Jhr. mr. Smit van Oyen, de voorzitter, verzorgde de proloog met een welkom aan ons allemaal en een spitse woordspeling aan het adres van minister Spitzen, van wie hij zeide, dat deze Nederland aan de spits van het moderne verkeer had gebracht. Maar bij complimentjes alleen liet hij het toch niet, hij somde vlot en ronduit een aantal bezwaren van de K.N.A.C. op, als bijvoorbeeld de zeer verzwaarde straf maxima voor chlpoSe verkeersdelicten en de onveranderd zware lasten, welke het motorverkêer drukken. Hij vond dat er best wat meer waardering kon zijn terécht voor de velé bedreven en lege. gingen wij honm soit qui mal y pense!! in de middagzitting nog wat dieper op de alkohol in. Wij leer den, dat niet alleen de Belgen van minister Spitzen, maar ook. de Noren (met een vijfvoud) en de Denen (met een twaalfvoud) steviger drin kers zijn dan wij, maar desondanks minder ongelukken veroorzaken. Wij leerden nog meer en het werd ons al lemaal zo klaar en duidelijk en over tuigend verteld, dat wij ons bij het apéritif-na-afloop vanzelf wat be heersten. al zouden wij met het ver voermiddel van ir. Den Hollander (die ook aanwezig was) even veilig huiswaarts zijn getogen, wanneer wij met liters hadden gegoocheld. Dat waren dus drie verzen van deze Verkeerscantate en wanneer wij bij de andere volstaan met de opsomming van titels en sprekers, betekent zulks niet dat die strophen minder goed gecomponeerd of minder belangrijk waren. Daar komen ze dan; vóór de pauze mr. E. J. N. M. Bo- gaerts met Markante verschillen tussen oude en nieuwe verkeerswetgeving en een ..tweelingvoordracht" van dr. H. C. Kuiler en ir. J. F. L. van Gils over statistieken en perspectieven. Verder in de middagverga dering een causerie van prof. dr. M. O. Colenbrander over Wegverkeer en ge zichtsvermogen, een peroratie van ir. J. W. van Wamelen over de veiligheid en de constructie van auto's en tot besluit een tweedelige voordracht van A. L. Roscam Abbing over opleiding tot traffic engineer aan de Yale Universiteit en de invloed van het éénrichtingverkeer (had u daar ooit aan gedacht?) op het zakenleven! Het zal u interesseren, dat in straten met één richtingverkeer de zaken meer floreren dan in de andere, hetgeen te danken zou zijn aan een grotere cn vlottere toeganke lijkheid. En tot slot van dit alles stelde men een paar vragen, schudde elkaar de hand sloot de bijeenkomst en keérde per auto mobiel natuurlijk! huiswaarts. Wij per trein, langs de inmiddels ontdooide slootjes Cr. Advertentie KATHEDRAAL 3T BAVO (Leld»*v»wt) 6.39, 7.30, 9 (Hoogmis) en XI uur. H. JOZEF Jansstraat): 8 44. 8, ».1S (Hoog mis) en U uur H ANTONIUS VAN FADÜA (Nieuw* Groenmarkt): 6.30. 7.30. B.30 (Hoogmis), 10, 11 en 12 uur. O. L. Vr. ROZENKRANS (Spasme): «45 7.30, 0 en 10.30 u. (Hoogmis) H. JOANNES DE DOPER (Amsterdam- Straat): 6 30. 7.30. 5.41 (Hoogmis), 10.» «n 11.45 uur ALLERH HART VAN JEZUS (JKlever- p&rkwég): «40. 7.45, 9. i0.30 (Hoogmis) sa 12 uur. H.H. ELISABETH EN BARBARA (Péitl Krugerstraat)6 30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. LIDU1NA (Rijksstraatweg): «30. ?40 8.30, 9.45 en 11.30 uur. O L. VROUW VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg)840. 140, 9 (Hoogmis), 10.15 en 11-30 uur. ALLERH DRIE6ENHEID (Bloemendaal) 7. 8.30, 10.15, 11.30. H SACRAMENT Bloemendaal)140 én 10.15 uur (Hoogmis). O. L. VROUW ONBEVLEKT ONTVAN GEN (Overveen); 7, 8, 9 (Hoogmis), 10.30 en 11.30 uur H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerden nout): 7.30, 9 (Hoogmis) «11 uur H. BAVO (Heemstede): 7.1». 8 49. 10 iHoogmis) en 11.30 uur O. L. VROUW HEMELVAART (Heem stede): 7, 0.30. 10.15 en 11.30 uur. H AGATHA (Zandvoort): 7. 8.30 en 10 (Hoogmis). H. ADELBERTUS (Spaamdara): 140 en 10 uur (Hoogmis). De firma Van der Putten te Haarlem is ondershands opgedragen de bouw van twee woningblokken, bestaande uit vier maal zes flatwoningen te Voorburg en de bouw van vijftien woningen en een garage in IJmuiden-OoSt. Toen het Triniteitslyceum enige ja ren geleden zijn kwart-eeuwfeest vier de, nam het om zo te zeggen een abon nement op een onafzienbare reeks zil veren ambtsjubilea, die misschien ver velend zouden kunnen worden, ware 't niet, dat de hedendaagse persoonlijk- fieidsnivellering de Triniteitse Senaat volkomen onaangetast had gelaten: geen standaard-type immers heeft daar het raadsel en de verrassing kunnen wegnemen. Een jubileum is een eigenaardig ge val; de jubilaris ziet terug op een stuk leven en heeft de sterke neiging, bij het opmaken der balans, ten opzichte van zichzelf „advocaat van de duivel te zijn, terwijl anderen als om strijd zijn ontijdige zaligverklaring willen procureren. Toch levert deze strijd der meningen voor de feesteling meestal voldoende moed en zelfvertrouwen op. om een nieuwe ambtsperiode aafi te durven. Maandag SO October zal dr. Fuss de dag herdenken, dat hij vijf en twintig jaar geleden bij het begin van het stu diejaar. aan het Lyceum Sanctissimae Trinitatis zijn ambt aanvaardde van leraar in de wiskunde en hij zal er niet in slagen zich die dag ongemerkt aan zijn dagtaak te begeven. Jarenlang eenzaam levend op de koe le hoogten der mathematische mystiek, is hij gegroeid tot de verpersoonlijking van aristocratische rust en nog steeds is hij omgeven van een onzichtbare be veiligende lijfwacht. Duizenden ochten den is hij ergens vanuit het mysterie der Aerdenhoutse bossen, in waardig tempo, naar de Zijlweg komen fietsen (de schande der haast is hem onbe kend) en duizenden middagen of avon den is hij, wederom in waardig tempo, in de schemer der schaduwen verdwe nen.... Heeft hij een vóórnaam? Wie zal het weten? Woont hij ergens? Wie zal het weten? Heeft hij een leeftijd? Wie zal het weten? Horen de sterren zijn cello-spel of doen dit zijn andere buren? Wie zal het weten? Wie heeft hem ooit zien eten? Wie heeft hem ooit driftig gezien? Wie zag bij hem ooit een lijntje scheef of een cirkel in ei- vorm? Wie zag hem ooit fluiten? Wi* hoorde hem ooit zingen? Wie heeft hem ooit (och, zetter, neem nu even de kleinste letter die je hebt!), wie heeft hem ooit achter een toch zo men selijke deur zien verdwijnen? Er hangen duizend raadsels achter gen gaaf en glimlachend vraagteken. Maar het vraagteken is het nederigste der leestekens! en het wijste! en het sierlijkste! Het bevat de bescheiden heid der aarzeling en is vele malen be minnelijker dan het arrogante uitroep teken! Doctor Fuss heeft in de afgelopen ja ren gegeven uit een geheimzinnige overvloed van onweegbaarheden. Nooit was het alledaags wat hij alle dagen gaf. Hij gaf een persoon zonder reser ve, een persoon die zich niet laat imi teren en niet makkelijk laat uitbeelden: de hoge toren der wiskunde biedt een ruim vergezicht voor wie zich niet blindstaart op de nabije, omklemde spits! Zijn vak is gebonden en exact maar dezelfde vaderlijkheid die de kleintjes deed wennen, behoedde de groten voor de wanhoop rond het eind examen. Heel de huidige schoolgemeenschap en de honderden die zijn leerlingen waren en nu zijn respecterende vrien den zijn, zullen allen dit beamen! Doc tor Fuss moet maar zo doorgaan! Want het was goed zo! Joan Kat. In tegenstelling met hetgeen wij Don derdag berichtten, blijkt de besloten viering van het feit, dat mej. A. D. Hes sels 75 jaar in het St. Jacob-Godshuis woont, niet Zondag, maar Maandag plaats te vinden. In de devote kapel van het Sint Jozef rustoord te Beverwijk werden gister avond dc plechtige Metten gezongen, voor .zielsrust van de huisgenoot em. pastoor Laur. Th. Mulder, voor zijn emeritaat pastoor te Westwoud. De in dit rustige milieu bijzonder im ponerende plechtigheid werd geleid door em. rector J. Nolet, als agens, geassisteerd door kapelaan H. F. Jansen van O. L. Vrouw van Goede Raad en pater E. van Iersel, aalmoezenier van de Arbeid in Kennemerland. Als cantores fungeerden rector R. L. M. van Ginkel van „Helio- mare" te Wijk aan Zee en kapelaan J. B. M. Schoonebeek van Velsen-Noord. Onder de talrijke aanwezigen in de kapel bevonden zich behalve de gees telijkheid van de Beverwi.ikse parochies, pastoor C. Pouw van Wijk aan Zee en pastoor W. J. J. M. v. d. Berg van Mon ster, ex. test. Aan de pliechtigc H. Requiemmis gingen hedenmorgen de Lauden vooraf. Zij werden geleid door deken B. G. Hos- man van Beverwijk als agens, met as sistentie van pastoor J. Mol van Uitgeest en kapelaan J. J. Tulp van St. Agatha. Cantores waren rector R. L. M. van Ginkel en kapelaan B. G. Stammeijér van Sint Agatha. Deken B. G. Hosman droeg de H. Mis op met dezelfde assistentie als bij de va- Uitgeest en pastoor H. J. Bangert van Westwoud. Pastoor W. J. J. M. v. d. Ber" deelde in een kort vriendenwoord mede, dat op vjrzoek van de overledene geen lijkrede gehouden zou worden. In de kapel bevonden zich tijdens de morgenplechtigheid behalve de geeste lijkheid van Beverwijk o.m. pater A. Wijtvliet M.S.F., overste van „Maris Stella" te Wijk aan Zee, verder pater Amatus O.M. Cap. van IJmuiden-Oosh pastoor G. H. J. Goes van Castricum, pastoor C. Pouw van Wijk aan Zee, ter wijl ook vertegenwoordigers van kerk en armbestuur van Westwoud blijk van hun meeleven gaven met het overlijden van hun oud-pastoor. Na de plechtige absoute heeft Deken Hosman de begrafenis geleid, die in het priestergraf van St. Agatha in de tuin van het Rustoord plaats had. Op eenvoudige en stille wijze was af scheid genomen van een priester, die zich in de twaalf jaar van zijn emeritaat vele vrienden had verworven in Ken nemerland. Advertentie In de leeftijd van 61 jaar is te Heem stede overleden de heer H. Carlee, de bekende Nederlandse dahlia- en lathy ruskweker, die op dat gebied talrijke nieuwe variëteiten op zijn naam heeft staan, waarmee hij op binnen- en bui tenlandse tentoonstellingen uitkwam. De overledene was vroeger voorzitter van de Nederlandse Lathyrus Vereniging en maakte deel uit van plaatselijke bestu ren van verschillende organisaties op tuinbouwgebied. De begrafenis vond vandaag plaats op dc Algemene Begraafplaats te Heem- Mede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5