KONING GUSTAAF VAN ZWEDEN OVERLEDEN Verbonden troepen krijgen felle tegenstand van N.-Koreanen Het gebed van Z.H. de Paus KWESTIE-AMBON NIET MEER IN VEILIGHEIDSRAAD? Een vitaal en populair vorst LOCOMOTIEF VAN SNELTREIN NAAR PARIJS ONTSPOORD Uitslaande brand in wagenpark werkplaats der N.S. 110.000 man rukken op naar grens van Mandsjoerije Beroep op Nederlandse moeders om voedsel voor de kinderen Onrustig weekeinde in Djakarta .Het weer Indonesië zou econom. concessies willen doen Tot hoofd en harl Zware sneeuwval in Oost-België Accoord bereikt over de belastingen? Man pleegt aanslag op buurvrouw MACHINIST GEWOND, STOKER GEDOOD AMBONEZEN VERLOREN 600 MAN Minister Teulings bij Z.H. de Paus BARAKKENCOMPLEX AFGEBRAND Twee schietpartijen, geen slachtoffers „MET HET VOLK VOOR MIJN LAND" Partijen plegen overleg En richt daarna wapen op zichzelf Toch nog onverwachts Twee doden door kolen- dampvergiftiLging Grote activiteit in Zuiden van guerilla's Feestmaal verstoord door vergiftiging Vijf gezinnen dakloos Door trein gegrepen en gedood a RESTITUTIE VAN SCHOOLGELDEN PLANTER VERMOORD MAANDAG 30 OCTOBER 1950 74ste JAARGANG No. 248209 éiiïWmètöik Zondagmorgen te half negen is in zijn paleis te Stockholm 's werelds oudste monarch, de 92-jarige Koning Gustaaf van Zweden overleden. Vrijdag werd hy tijdens een kabinetszitting onwel. Zijn toestand liet zich aanvankelijk niet ernstig aanzien. Hij bleef voortdurend bij bewustzijn, maar zijn krachten ver minderden snel. Zonder enige doodsstrijd kwam Zondagmorgen het einde. Slechts prinses Sybilla, weduwe van prins Gustaaf Adolf, de oudste zoon van de nieuwe koning, was bij zijn verscheiden tegenwoordig. Op het ogenblik dat de vlag op het paleis halfstok gehesen werd maakte de commandant van het garderegiment van het paleis de dood van Koning Gustaaf wereld kundig. De Zweedse radio herhaalde het doodsbericht met korte tussenpozen. Overal zag men de vlaggen halfstok gaan. In alle kerken werden speciale diensten gehouden, alle openbare bijeenkomsten werden afgelast. Tot de begrafenis van de vorst die voor de 12e November zal plaats vinden heerst er rouw in Zweden. De nieuwe Zweedse Koning, de 68-jarige Gustaaf de Zesde, heeft vanmiddag de eed op de Grondwet afgelegd. Het officiële communiqué, dat bij de dood van de koning is verstrekt, luidt als volgt: „Zijne Majesteit Koning Gustaaf de Vijfde, koning der Zweden, Othen en Wenden, is op 29 October 1950 op 92-jarige leeftijd en in het 43ste jaar van zijn bewind op Drottningholm-paleis zacht en kalm ingeslapen. De koninklijke rouw daalt zwaar over het land neer. Groot is de dankbaar heid voor de koninklijke daden van de vader des lands, die zich onderscheidde door ridderlijkheid, wijsheid en levendig plichtsbesef." Het devies van de overleden vorst was: „Met het volk voor mijn land". Op 8 December 1907 volgde hij zijn vader Koning Oscar de Tweede op. Van 18841891 was hij reeds in het ka der van de Zweeds-Noorse Unie onder koning van Noorwegen. Hij had voor de internationale politiek grote belang stelling. Tijdens de eerste wereldoorlog nam hij het initiatief voor de samen werking der drie Scandinavische lan den tot handhaving van hun neutrali teit. In October 1939 nodigde hij de koningen van Noorwegen en Denemar ken en de Finse president uit tot een conferentie in Stockholm. Tijdens de jongste wereldoorlog zette hij zich in tot hulp aan de door de oorlog geteis terde landen. Hij reisde zeer veel. In 1878 is hij door Koningin Victoria ont vangen. Meermalen was hij 'in Neder land. In 1923 bracht hij een officieel bezoek aan ons land. Hij onderhield een nauw contact met vele Europese staatshoofden en ontving in zijn paleis zeer vele buitenlanders. Koning Gustaaf was zeer bemind. Hij streefde niet naar populariteit. Hij gedroeg zich vriendelijk en een voudig en sprak alle onderdanen, hoge ambtsdragers inbegrepen, met ..jij" aan. Van onnodig vertoon hield hij niet. Met zijn liefde voor de tennissport Verwachting tot Dinsdagavond: Overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvel den. Matige langs de Waddenkust af cn toe vrij krachtige Zuid-Ooste lijke wind. Iets lagere temperatu ren met vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst. Zon 7.37—17.15. Maan 20.10—13.37. In Oost-België is Zondagavond een rware sneeuwlaag gevallen. Het verkeer raakte in de war en talrijke verblinde chauffeurs maakten ongelukken. Twee personen kwamen om het leven doordat een auto op een overweg door een trein werd gegrepen. Alie voetbalwedstrijden zijn in het gebied afgelast. (Van onze parlementaire redacteur) De verwachting, dat minister Lieftinck en dr. Lucas het wel eens zouden Worden in het geschil over het amendement van laatstgenoemde inzake een verdere verlichting in de inkom stenbelasting voor de middengroepen, schijnt bewaarheid te zullen worden. Toen Woensdag j.I. na het conclaaf van twee en een half uur besloten werd de verdere behandeling te schorsen tot Donderdag 2 November, scheen reeds een aanzienlijke mate van waarschijn lijkheid te bestaan, dat men het eens zou Worden. Dit lag ook in de rede, en wel in de eerste plaats, omdat de zakelijke mogelijkheden daarvoor niet geheel af wezig leken, in de tweede plaats omdat noch de minister noch de K.V.P. ver langend is naar het teweeg brengen Van een kabinetscrisis. De partijen zijn dus aanstonds met het overleg begonnen, en er schijnt thans gegronde reden aanwezig te zijn om aan te nemen, dat de moeilijkheden Practisch zijn overwonnen. In welke richting de oplossing gevonden zal gorden is nog niet precies te zeggen, «och men kan wel aannemen, dat ener- zijds de middengroepen een verlichting rollen krijgen als de K.V.P. minimaal noodzakelijk acht en de minister feite lijk ook niet heeft afgewezen, ander zijds *t begrip „middengroepen" een nau were begrenzing heeft gekregen, waar door de te vinden compensatie voor de te verwachten belastingderving minder Kroot van omvang is geworden, terwijl then bovendien over de methode, voi- Kens welke deze compensatie verkregen moet worden, elkander ook beter schijnt te verstaan. Men mag wel aannemen, dat de spanning goeddeels is verdwenen dn beide partijen eervol uit dit geding ie voorschijn zullen komen. Zaterdag heeft te Jutphaas de 47-jari- *e T., portier by de electro-apparaten- «abrieken aldaar, in overspannen toe stand een revolverschot gelost op de 49- lar>ge mevr. Z. Deze werd ernstig aan borst verwond. De man richtte ver- °Igens het wapen op zichzelf en pleeg de zelfmoord. Mevr. Z„ een buurvrouw an de dader, is naar een ziekenhuis te 'techt overgebracht. De reden van de v dslag en de zelfmoord is vooralsnog de politie een raadsel. verwierf Koning Gustaaf zich een al- zijdige faam. Hij zelf heeft deze sport in Zweden ingevoerd. Aan vele tour- nooien nam hij deel. Nog op 88-jarige leeftijd speelde hij. Toen moest hij op doktersadvies het spel staken. Ook van de. jacht was koning Gustaaf een groot liefhebber. Een goed voor beeld van zijn vitaliteit was wel dat hij in het late najaar van '46, enkele dagen na een ernstige aanval van influenza, in een hevige sneeuwstorm deel nam aan een fazantenjacht. De koning laat twee zoons na: Gustaaf Adolf, de nieuwe koning en prins Wil helm. Lennart, de zoon van prins Wil helm en twee zoons van koning Gustaaf Adolf hebben afstand gedaan van al hun rechten op de troon, toen zij een morganatisch huwelijk sloten. Uit alle delen der wereld werden te Stockholm Zondag telegrammen van rouwbeklag ontvangen. Z. H. de Paus, koningin Juliana en prins Bernhard, president Trun.'an, president Auriol, koning Faroek, koning George van Engeland, de president van Italië en ve le andere staatshoofden betuigden hun deelneming. Namens de Nederlandse regering heeft minister Stikker aan de Zweedse gezant te Den Haag zijn condo léances overgebracht. Op de Zweedse legatie, Lange Voor hout 28 ten Den Haag, liggen condo léance-register gereed voor diegenen, die hun deelneming willen betuigen met de dood van koning Gustaaf. De dood van ,de koning is eigenlijk nog onverwachts gekomen. Zaterdag had kroonprins Gustaaf Adolf zijn vader twee keer bezocht. Kort na middernacht keerde hy naar zijn verblijf in Stock holm terug. Per telefoon werd hij van het overlijden van de koning verwittigd. Kort na de dood van de koning arri veerden prins Wilhelm en prins Bertil ten paleize. De tekst van het certificaat van over lijden van koning Gustaaf luidt als volgt: „Z.M. Koning Gus taaf is vandaag in het Drottningholm- paleis rustig en vre dig op een leeftijd van 92 jaren, vier maanden en 13 da gen overleden, ten gevolge van een chronische bron- chiale catarrh, ge paarde gaande met bronchiectasis en veranderingen in de bloedsomlooporga nen, door zijn hoge leeftijd veroor zaakt". De datum van de begrafenis van ko ning Gustaaf is nog niet vastgesteld. In dien de traditie van de Zweedse konink lijke familie wordt gehandhaafd zal het stoffelijk over schot waarschijnlijk worden gebalsemd en daarna op een katafalk in de ka pel van het konink lijk paleis worden opgebaard. Het zal worden bijgezet in de kerk van Riddarholms, het Zweedse Pan theon, en wel in de crypte der Berna- dottes, naast de tombe van koning Oscar de Tweede. De overleden koning Gustaaf van Zweden toas efn hartstochtelijk jager. Toen hij in zijn laatste levensjaren niet meer achter het vrr- kon aangaan, liet hij een speciale jachtstoet maken. De drijvers joegen het wild langs hem heen en zo kon de oude monarch nog wel eens een treffer plaatsen. De locomotief van de sneltrein AmsterdamParys is Zaterdagmid dag omstreeks half zes voorbij het station Bergen in België ontspoord. Dank zij het feit, dat de rijtuigen in de rails bleven, kwamen alle reizi gers er met de schrik af; slechts enkelen van hen liepen lichte kneu zingen op. De stoker, de Belg Le Morcy, kwam helaas bij dit ongeval om het leven. Pas veel later slaagde men er in zijn stoffelijk overschot, dat onder de gekantelde locomotief lag, te bergen. De machinist liep een gebroken been op. Het parket van Bergen en Belgische en Franse ingenieurs zijn de gehele nacht bezig geweest om de oorzaak van het ongeval te onderzoeken. Men veronder stelt, dat het losslaan van de band van een der «wielen tot de ontsporing heeft geleid. De snellgcidsmeter is in beslag genomen. De sneltrein, die Zaterdagmiddag om 12.36 uur uit Amsterdam was vertrokken, verliet om 16.37 uur, met drie en twintig minuten vertraging Brussel. Bijna één uur later geschiedde het ongeluk. De trein heeft waarschijnlijk een vrij grote snelheid gehad. Toen de locomotief ontspoorde heeft de tender als stootkus sen gediend tussen de locomotief en de rijtuigen. De Zware rijtuigen hebben de locomotief honderdtachtig graden doen draaien, zodat zij, nadat de trein door de plotselinge vertraging snel tot stilstand was gekomen, met de neus in de richting van Bergen lag. De tender is bijna hele maal in elkaar gedrukt. De rijtuigen zelf schijnen ook beschadigd te zijn. Het mag een wonder heten, dat bij dit ongeluic niet meer dan één dode en één gewonde zijn te betreuren. Koning Gustaaf met het zoontje van Prins Gustaaf Adolf, Prins Karei Gustaaf. Prins Karei Gustaaf is thans Kroonprins geworden. Zijn vader kwam jammerlijk om bij de ramp van het K.L.M.-toestel bij Kastrup. De vlag ging gistermorgen halfstok op het Drottingholm- Paleis nabij Stockholm, waar de Koning ontslapen is. Zaterdagmiddag- kort na drie uur heeft in de wagenparkwerkplaats der Neder landse Spoorwegen te Amersfoort een uitslaande brand gewoed. Vrijwilligers en beroepsmanschappen van de Amersfoortse brandweer rukten met groot materiaal uit en bestreden het vuur enkele uren lang. Het complex gebouwen is gevestigd aan de Soesterweg, op een afstand van ongeveer een kilometer van het station, richting Amsterdam. Tegen zes uur had de brandweer het vuur onder controle en werd met de nablussing begonnen. De brand begon in een treinwagon, waaraan des morgens reparatiewerk- zaamheden waren verricht. Men gelooft, dat door het lassen het vulsel tussen de dubbele wand, waarin o.a. kurk ver werkt is, is zijn gaan broeien. Nadat de arbeiders naar huis waren gegaan, was er op deze Zaterdagmiddag niemand meer in de loods aanwezig, toen de wa gon in brand geraakte. Het gevolg was, dat de brand eerst werd ontdekt, toen het vuur de overkapping van de loods had aangetast en de vlammen er boven uit sloegen. Onmiddellijk rukte toen de fabrieks- brandweer van de Spoorwegen zelf uit onder leiding van commandant N. Eyke- naar, spoedig daarna gevolgd door de Amersfoortse brandweer, onder leiding van adjunct-brandmeester A. Visser. Het vuur werd met ongeveer zeven stralen bestreden. Daarbij beperkte de brand weer er zich in hoofdzaak toe het nog niet door het vuur aangetaste deel va.i de enorme loods nat te houden. De nablussing duurde geruime tijd; de schade bleef naar verhouding gering. in mi win iiitiiiiiiiii minium in iitimiiiiiii ii inn „I „I mimi, De verliezen van de A.P.R.I. bij de actie op Ambon kunnen worden geschat op 300 man, die van de Zuid-Molukken op 600 man, aldus hebben te Makassar uit Ambon teruggekeerde officieren van de A.P.R.I. medegedeeld. Zondagmorgen heeft zich te Weesp een tragisch ongeval voorgedaan. De vader van de heer G. kwam omstreeks kwart over tien zijn getrouwde zoon, wonende in een schuur achter een boerderij aan de Achtergracht, bezoeken en vond tot zijn grote schrik aldaar de twee leven loze lichamen van zijn zoon en diens vrouw, om het leven gekomen door ko lendampvergiftiging. Zes Zuid-Koreaanse divisies, drie Amerikaanse divisies en een brigade Britse troepen, in totaal ongeveer 110000 man, rukken op naar de grens van Noord- Korea met Mandsjoerije. Negentig duizend man staan nog ter beschikking van generaal MacArthur om hen op bedreigde punten in te zetten. Inderdaad is er nog sprake van zwakke plekken in het front, dat de verbonden troepen vormen. Bij Iwon, 270 km. ten N. van Wónsan, is de Amerikaanse zevende divisie aan land gegaan oyi de naar het Noorden vorderende Zuid-Koreanen te versterken De Noord-Koreanen verweren zich heftig. Zowel by Kando als ïlonjong en Majon wordt fel gestreden. Bjj Kojo, ongeveer 55 km. ten Z. van Wonsan, is een compagnie Amerikanen in een hinderlaag gevallen. De plaats werd later door de eerste Amerikaanse mariniersdivisie bezet. Het vijfde regiment van de Ameri kaanse 24ste divisie is Zondag het be langrijke wegenknooppunt Taechon, he melsbreed 60 kilometer van de Mand- sjoerijse grens, binnengerukt. Deze Amerikaanse troepenmacht kan thans in Noord-Westelijke richting op rukken naar Kousong, dat 22 kilometer verder aan de hoofdverkeersweg naar de grens gelegen is. Ten Zuiden van de Amerikanen ruk ken soldaten van de 27ste Britse brigade in Noordwestelijke richting op naar Kasan, gelegen aan de kustweg naar Mandsjoerije. Kasan ligt hemelsbreed ongeveer 90 kilometer ten Zuid-Oosten van de grens. De zevende Zuid-Koreaanse divisie, die naar Kando oprukt, ontmoet sterke te genstand. Bij Kojang zijn Amerikaanse parachutisten neergedaald. Vijandelijke aanvallen bij Donjong op de zesde Zuid- Koreaanse divisie zijn afgeslagen, even zo een aanval op de derde divisie bij Majon. De 24ste Amerikaanse divisie heeft een punt bereikt, 60 km. van de Mand- sjoerijse grens. Zij ontmoette slechts sporadische tegenstand. Een woordvoerder voor generaal MacArthur heeft Zondag verklaard, dat de verliezen van de Noord-Ko- reaanse strijdkrachten geraamd wor den op 333.000 man, maar dat zij in Noord-Korea en achter de linies in het Zuiden vermoedelijk nog over 37.000 strijders beschikken. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger heeft volgens Reuter mede gedeeld, dat de activiteit van Noord- Koreaanse guerilla's ten Zuiden van de 38ste breedtegraad zo groot is, dat een Amerikaans en een speciaal georgani seerd Zuid-Koreaans legerkorps zijn in gezet om haar tégen te gaap. Radio-Vaticana deelt mede, dat de kathedraal van Seoul door de commu nisten volledig geplunderd is. Van de schatten blijven nog enkel acht kelken, v/elke men tijdig had kunnen verbergen. In een Frans-Canadees klooster had men de lijken van 30 onthoofde Zuid-Korea- nen gevonden. De kathedraal werd als wapen-opslagplaats gebruikt. Na een feestmaal, gegeven ter gele genheid van de terugkeer van een mis sionaris bij de familie C. te Meerssen. zijn ongeveer acht personen onwel ge worden. De oorzaak is zeer waarschijn lijk vergiftiging tengevolge van het «ge bruik van ondeugdelijke vis, welke in een der gerechten was verwerkt. De dochter van de familie C. was er aan vankelijk zeer ernstig aan toe en de ontboden geneesheer die bij alle slacht offers vergiftigingsverschijnselen consta teerde, achtte haar overbrenging naar het ziekenhuis te Maastriciht noodzake lijk. De anderen waren min of meer ernstig ziek, maar bij hen waren de na delige gevolgen spoedig verdwenen. Do toestand van mej. C. was Zondagavond bevredigend. De passagiers van de verongelukte trein zijn Zaterdagavond om zeven uur met een andere trein naar Parijs ver trokken. Daar zijn zij Zondagmorgen om half één gearriveerd. Zondagmiddag waren de opruimings werkzaamheden nog niet ten einde. A.P. verneemt in Djakarta uit krin gen die in nauw contact staan met de leden van de Indonesische parlementaire missie die naar Nederland vertrokken is, dat Indonesië bereid is, de Nederlanders in ruil voor Nieuw-Guinea enkele con cessies op economisch terrein te doen. Bij de onderhandelingen zal de nadruk worden gelegd op de „mogelijkheid van de liquidatie van Nederlands eigendom in Indonesië", indien N.-Guinea onder de Nederlanders blijft. Zondagmiddag is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in de voorma lige militaire barakken achter de open bare lagere school te Puttershoek. Deze barakken waren sedert 1945 wegens woningtekort bewoond door een vijftal gezinnen. De brand greep in het licht brandbare materiaal snel om zich heen; de plaatselijke brandweer, geassisteerd door de brandweer van 's-Gravendeel, kon niet verhinderen, dat het gehele barakkencomplex tot de grond toe af brandde. Een begin van brand in de openbare school kon tijdig worden be zworen. De dakloos geworden gezinnen z(jn tijdelijk bij familie ondergebracht. Zaterdagavond omstreeks half acht ts op de onbewaakte overweg tussen Heeze en Sterksel, nader aangeduid Euvel- wijen, een ernstig ongeluk gebeurd. Mej. J. S„ die per rijwiel genoemde overweg wilde oversteken, werd gegre pen door een D-trein, die omstreeks 19.28 uur uit Heeze daar passeert. Zij was op slag dood. Z. H. de Paus heelt bij gelegenheid van de dogmaverklaring van Mana's Tenhemelopneming een gebed vervaardigd, dat Hij Dinsdag zeil zal voor bidden. De tekst van dit gebed is door het Vaticaan ter publicatie vrij gegeven. Wij drukken hier de ons door Ass. Press geleverde onofficiële vertaling uit het Italiaans af. „O, onbevlekte Maagd, Moeder Gods en Moeder van ons allen, wij geloven met al de vurigheid van ons geloof, dat Gij zegepralend met ziel en lichaam ten Hemel zijt opgestegen, waar de koren der. Engelen en de scharen der Heiligen U als Koningin hebben begroet. En wij verenigen ons met hen, om God de Heer, die V boven alle mense lijke schepselen heeft uitverkoren, te prijzen en te zegenen, en wij bieden U de verering van onze devotie en onze liefde. Wij weten dat Uw blik, welke de nederige en lijdende menselijke persoon van Jezus op aarde moederlijk heeft gekoesterd, zich verzadigt met godde lijke kennis en dat de vreugd Uwer ziel bij het beschouwen van de aanbid delijk Drieëenheid Uw hart met tederheid vervult. En wij, arme zondaren, voor wie de verheffing der ziel door het lichaam wordt gehinderd, wij smeken U onze zinnen te zuiveren, opdat wij van hier uit mogen leren God te verheerlijken: God alleen temidden der verrukking der schepselen. Wij vertrouwen dat Uwe barmhartige ogen neerzien op onze ellende en zorgen, op onze strijd en onze zwakheden, dat Uwe lippen zulten glimlachen bij onze vreugden en overwinningen: dat gij Christus' stem van ieder van ons hoort zeggen, zoals Hij van Zijn geliefde leerling Johannes zeide: „Ziet hier Uw zoon." En wij die Uwe hulp als onze moeder inroepen, nemen U, evenals Johan nes, als gids, sterking en vertroosting in het leven van onze geest. Wij bezitten de leven-gevende zekerheid, dat Uwe ogen, die de aarde be weend hebben, én gedfénkt zijn geweest in het bloed van Christus, naar de wereld gericht zijn, en oorlogen, vervolgingen en onderdrukking der rechtvaardigen en zwakken kunnen voorkomen. En wij, uit de schaduw van dit tranendal, verwachten van Uw hemels licht en Uwe zoete ontferming, verlichting van de smarten onzer harten, van de beproeving van onze Kerk en ons vaderland. Wij geloven dat Gij in de glorie, waarover Gij heerst, badend in zonne licht en gekroond met sterren, na Jezus de grootste vreugde en verblijding zijt van alle Engelen en Heiligen. En wij zien op van deze wereld, waarop wij als pelgrims voorbij trekken, naar U, ons leven, onze zoetheid en onze hoop, gesteund door het geloof in de toekomstige verrijzenis. Geleid ons met de zachtheid Uwer stem, na onze verbanning, tot Jezus, de gezegende vrucht van Uwe schoot, o gezegende, o liefdevolle, o zoete Maagd Maria." Z. H. Paus Pius XII heeft Zondag mi nister mr. F. S. C. J. M. Teulings in au diëntie ontvangen, aldus beeft Radio- Vaticana gemeld. Naar de diplomatieke correspon dent van A.N.P.-Aneta in Lake Suc cess verneemt, hebben de landen, die in de U.N.C.I. vertegenwoordigd zijn, er sedert de indiening van het rap port over Ambon door middel van hun diplomatieke vertegenwoordi gers te Djakarta bij de Indonesische regering op aangedrongen, dat her nieuwde pogingen zullen worden ondernomen om de kwestie-Ambon langs vreedzame weg op te lossen. 1 Van Nederlandse zijde zijn de laatste dagen pogingen gedaan, om de voorzit ter van de maand, Austin, een einde te doen maken aan zijn afwachtende hou ding en om het rapport van de U.N.C.I. althans op de agenda van de raad te plaatsen, ook al lag het niet in de be doeling van de Nederlandse delegatie zich in een eventueel debat over deze kwestie te mengen, tenzij de Raad zelf daarom zou verzoeken. De kans. dat Austin de zaak nog aan hangig zal maken, wordt uiterst klein geacht. Gedurende November zal de af gevaardigde van Joegoslavië het voorzit terschap uitoefenen en de algemene ver wachting is, dat deze zo mogelijk nog minder neiging dan Austin zal vertonen, de kwestie-Ambon op de agenda te plaatsen. Uit betrouwbare brond verneemt A.P. uit Djakarta, dat Indonesië nog minstens drie bataljons infanterie naar Ambon zal sturen. Radio-Am- bon heeft Zondagavond een beroep gedaan op de Nederlandse moeders om voedsel te sturen voor de onder- Zij, die geen gezonde vreugde kunnen ^v^erdragen, zijn ongezonde mensen.j voede Ambonese kinderen. Voorts vroeg men het Rode Kruis dringend om hulp. In Semarang heben talrijke Nederlan ders in de laatste dagen dreigbrieven ontvangen. De inhoud van deze brieven, die anoniem zijn, vertelt ontvangers, dat, indien de Ambonese militairen van het voormalige K.N.I.L. een actie beginnen of als N. Guinea niet aan de R.I. komt, alle Nederlanders uitgemoord zullen worden. Bewaakt door Zuid-Koreaanse sol daten trekken Noord-Koreaanse krijgsgevangenen op weg naar een kamp door de straten van Pyong yang. De straat waardoor zij lo pen heetStalinstraat. Het ligt in de lijn der verwachtin gen, dat een gedeelte der reeds betaalde school- en collegegelden over 't school jaar 1951 zullen worden terugbetaald. Wanneer namelijk de belasting-ontwer pen, die thans in de Kamer behandeld worden, op 1 Januari 1951 als wetten in werking zullen treden, is het logi sche gevolg daarvan, dat zij, die school- of collegegelden voor de gehele cursus hebben voldaan, restitutie krij gen van het teveel betaalde over de maanden Januari t.e.m. Augustus 1951. De belasting-ontwerpen voorzien er al thans niet in, dat deze restitutie niet zou plaats vinden. Djakarta heeft een onrustig weekeinde be leefd, met verscheidene schietpartijen in ver uiteenliggende stadsdelen, die echter, voor zover bekend, geen slachtoffers hebben ge- eist. Zondagavond brak er een hevige schiet partij uit langs de weg naar Meester Cor nells, die van ongeveer negen tot elf aan hield. De eerste berichten luidden, dat hierbij Ambonese militairen zouden zijn betrokken geweest, doch in een onderhoud met Aneta heeft generaal-majoor Scheffelaar gezegd, dat geen schot is gelost, hetgeen door een nauwkeurige controle van de munitievoor- raad is bewezen. Voorzover generaal-majoor Scheffelaar bekend is, begon het incident toen een wiel rijder in het voorbijgaan een pistoolschot lostte op de wacht van het geniekampe ment der APRI en een handgranaat wierp. De wacht van de APRI opende hierna het vuur met geweren en lichte mitrailleurs. Er rukte een gezamenlijke patrouille uit van de Indonesische- en de Nederlandse militaire politie, die de orde herstelde. Ernstiger was de schietpartij die zich hedenmorgen in de benedenstad voor deed en die met tussenpozen van de vroege morgen tot half tien 's ochtends heeft voortgeduurd. Om ruim twee uur werd een schot gelost in de richting van een gebouw waarin troe pen van de APRI zijn gelegerd. De wacht posten vuurden terug en kregen daarbij la ter steun, zodat er een algemene schietpar tij ontstond. Een patrouille van de Indone sische militaire politie wist tegen het aan breken van de dag een staking van het vuren tot stand te brengen. Later viel er weer een schot, waardoor een uur lang opnieuw een schietpartij ont stond. Toen deze was geëindigd werden dertig K.L.-militairen, merendeels Neder landers, gevankelijk weggevoerd. Van ne gen uur tot half tien was er een nieuw incident. De militairen van de K. L. zijn inmiddels vrijgelaten. Zij hebben hun wa pens teruggekregen. Belangrijke gebouwen en kruispunten van belangrijke straten werden vandaag zwaar bewaakt door politie en soldaten en op vele wegen waren barricades met prikkeldraad aangebracht. Naar Aneta verneemt is de assistent- tuinemployé H. R. van Haastert, van de rubber-onderneming „Djalupang", van de P- en T-landen, door een gewapende bende vermoord. De heer Van Haastert was bezig met het controleren van rub bercups BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1