PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING VOOR BEKEND STREEKGENOOT c PHILIPS H00GTEZ0N Hartelijke gelukwensen voor populaire Rederijkerskamer 3 AGENDA GROTE VRIENDENKRING ROND ZESTIGJARIGE LÉONIE MOLKENBOER Oproep van de Deken „Je bent niet in Korea". Brieven van lezers TAMMER Deken Kuilman: Weest trots op Uw prestaties en blij met Uw charitas „Twee zusjes in de keuken" Ook met RIJST is voordeliger! Per V2 kilo, vanaf 34c Feestelijke hulde in Saneta Maria V.-man voor Raad van Cassatie „PRO ECCLESIA" VOOR JAC. P. NIJSSEN SEMI-OPENBAAR CONSISTORIE Over dogma-verklaring Ml HERINGA WUTHRICH MAANDAG 30 OCTOBER 1950 PAGINA 2 Het 60-jarig jubileum vort Alberdingk Thijm" ZANG EN VRIENDSCHAP Diepenhrock-Duvosel- concert Burgerlijke Stand Winkel dicht, vlaggen uit Procureur concludeert tot verwerping 50-jarig jubileum H. W. Kromberg BRUTALE INBRAAK Dieven vcmden sieraden niet genoeg „GELUKKIGE JAREN" IN HAARLEM JEUGDCONCERT Feestmiddag voor ouden van dagen „Het begon in 'n gracht" in St. Bavo Weense avond Haarl. Gem. Koor Biljrtcompetitie F.B.H.O. Paardensport HEEMSTEDE /EXCURSIE VERENIGING „OUD HEEMSTEDE— BENNEBROEK" Feestavond Onderlinge Tuinliedenvereniging Begrafenis H. Carlée Onvoldoende verlichting op Kleverparkweg LAATSTE NIEUWS ACHTTIEN JAAR VOOR POOS EN SLAGTER Beurs van Amsterdam Beurs van New York WASSERIJ DUYN Verkoop en verhuur THEO v. AMERONGEN De Radio-Specialist van Heemstede RAADHUISSTRAAT 35 - TEL. 29449 HET BEKENDE en BETROUWBARE RADIO ADRES UIT DE OORLOG Weet U 1 nog? Er was geen spreker op de druk bezoch te receptie der diamanten Rederijkerskamer „Alberdingk Thym" die beter uitdrukte wat zij voor de Haarlemse gemeenschap bete kent dan deken Kuilman. Namens de katholieken van het dekenaat bracht hij hulde en dank aan deze ver- en'S'nS' die op toneelgebied prestaties heeft geleverd waarop zij terecht trots mag rijn. Wat het huwelijk betreft wordt na zekere tijd wel eens schertsend opgemerkt: „wat hebben ze het lang met elkaar uit gehouden", wat het toneel betreft kan deze opmerking veelal niet eens meer ge maakt worden, omdat de jalourie en an dere factoren hun vernielend werk reeds verricht hebben. In Alberdingk Thym, dat nu zestig jaar bestaat, is men steeds diep bewust geweest van de taak die een katho lieke diletantenvercniging heeft te ver vullen. Het wil heel wat zeggen, dat de Kamer twee leden heeft, die hun 40-jarig jubileum vieren, naast anderen, die ook al vele jaren hun beste krachten geven. Het amateur toneel heeft daardoor een grote steun ge kregen. Maar A.T. wist ook, waar dit ge vraagd werd voor een ernstig doel, de charitas te beoefenen, getuige o.a. de vele opvoeringen, die voor de R.K. Blindenbond werden gegeven. De deken kon het reci- pierende bestuur dan ook geen betere wens geven, dan dat de toekomst even schit terend zou mogen zijn als het roemrijke verleden en dat het hoge culturele peil gchandhoofd zou worden. Het bestuur, in officieel receptie-gewaad, aanhoorde deze toespraak met zichtbaar welgevallen en de velen, die reeds in de grote zaal van „De Leeuwerik" aanwezig waren om hun opwachting te maken, toon den hun bijval met dit „rapport" van de ken Kuilman. De voorzitter van de KA.B. wethouder A. Angenent, wees er op, dat de onder afdeling vermaak der Katholieke arbeiders beweging veelal een lastig kindje is. Hoe dan ook, in Haarlem is na jarenlange sa menwerking een splitsing ontstaan, waar door de Rederijkerskamer een breder terrein is gaan bestrijken. Dit neemt echter niet weg, dat de samenwerking, waar deze ge vraagd wordt, even hartelijk is. De heer Siebeling dankte namens de R.K. Blindenbond „St. Odilia" voor de mede werking en bood voor de studio een servies aan. De studio-bewaarder, jubilaris Lceflang, kan het oude nu bij zijn requisicten bij zetten. Ongeveer 50 jaar was A.T. aangesloten bij de N.A.T.U. (algemene bond van ama teur toneelgezelschappen) en dus was de voorzitter, de heer Kraneveld naar de re ceptie gekomen om zijn gelukwensen aan te bieden en te herinneren aan de uitste kende verstandhouding. Toen een katholieke organisatie werd op gericht beeft de Kamer deze bond verlaten. De toneelvereniging „Nieuw Leven" mag de studio vaak gebruiken en daar deze „in woning" nooit aanleiding gaf tot enige on aangenaamheid en de „twee zusjes in de keuken" nooit kibbelden kon de voorzitter een warme hulde niet achterwege laten. Spreker noemde het indertijd een zeer goed idee om elkanders uitvoeringen te bezoe ken, omdat daar ieder veel van geleerd heeft. Jubilaris Leeflang noemde hij een redder in de nood. Het centrum-comité „Koninginnedag" had de heer D. van Ellinckhuyzen afgevaardigd om te vertellen, hoezeer de bereidheid van de Kamer om op te treden, waar dit in het kader van oranje-feesten gewenst was, op prijs werd gesteld. Spreker liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een zil veren bekertje als prijs voor de toneelwed strijd. Dc voorzitter van Alberdingk Thym, de heef J. 1. van Dijk beantwoordde deze en andere sprekers met de welsprekendheid, die men van een oude rot in het toneel spelersvak mocht verwachten. Hij achtte zich gelukkig met de zeer waarderende woorden van de deken en begroette in de heer Angenent zowel de wethouder als de voorzitter der grootste standorganisatie. Bijzonder was hij echter ook getroffen door de gelukwensen van de heer D. Geluk, wethouder van onderwijs, kunsten en we tenschappen. En verder kwamen feliciteren vertegen woordigers van ale Haarlemse dilettanten- toneelverenjgingen, de heer Suerink namens het VV.K.A. (Werkverband Katholiek Ama teurtoneel) de heer H. Deinum, directeur van de Stadsschouwburg, de directies en toneelrecensenten der beide plaatselijke dagbladen, de heer J. B. Schuil oud-toneel recensent en vele leden van het ere-comité. Achter de lichtbakken op het toneel was een bloemenschat opgesteld, o.a. geschon ken door de Haarlemse toneelverenigingen, het W.K.A. kring Kennemevland, de Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel en door de Bouwvakarbeiders, door de winkeliers vereniging Plan-west Beverwijk, de ereleden en werkgevende leden der Kamer en door dc Nieuwe Haarlemsche Courant. Om vijf uur verenigden bestuur en wer kende leden zich aan een diner om een feestelijke dag, die met eén plechtige H. Mis in de St. Josephkerk begonnen was, gezellig te besluiten. De officiële schouwburgavond is op 20 November gesteld. Dan zal het geschenk der vrienden en donateurs worden aangeboden en de huldiging der 40-jarige jubilarissen Jan leas van Dijk van Jan Leeflang plaats hebben. BIOSCOPEN: Rembrandt: Borgia schaakmat (18 j.); 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Palace: Oproer in de ge vangenis (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Gisteren werd ik'vermoord (str. volw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Vicky en haar Indiaan (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De held van de jungle (str. volw) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De verdwenen goud zending (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 30 October Concertgebouw: Ned. Reisverenig. „Salz- kammergut-avond" m. m. v. zang- en mu ziekkapel „Baier" en de Mondsee Heimat Tanzgruppe, 8 uur. Dinsdag 31 October Schouwburg: Comedia met „Anna Lu- casta", 8 uur. Concertgebouw: Tweede Kamermuziek avond, Zara Nelsoca, cello en Geza Frid, piano, 8 uur. Frans Hals-theater: Les Enfants du Pa radis (HKG) 8 uur. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 29 October tot 5 November waargenomen door Fa. G. C. Loomeyer Zn., Barteljo- risstraat 11, telef. 10175; Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-apo- theek, Teylerplein 79, tel. 17946; Apotheek Het Gildenhuis, Koninginneweg 3, tel. 12038. Advertentie 60 jaar R. K. Rederijkerskamer Alberdingk Thijm. Het bestuur bij de tentoon stelling; v L n. r.- J. de Kruyver, W. Teeuwissen, J. Leeflang, Miep Beyk, J. van Dijk. „Zang en Vriendschap" zal het nieu we seizoen op Vrijdag 24 November met een vrijwel nieuw koorprogramma openen, waarbij gesproken kan worden van een „Diepenbrock-Duvosel con cert". Immers uitsluitend van deze bei de componisten brengt zij koorwerken ten gehore. Van Alphons Diepenbrock zijn op het programma geplaatst het a capella te zingen „Ecce quomodo mori- tur" en „Hymnus de Spiritu Sancto" met orgelbegeleiding. Beide werken zijn voor „Zang en Vriendschap" een eerste uitvoering. Van de oud-dirigent Lieven Duvosel worden uitgevoerd het prachtige „Aussöhnung" voor sopraan, koor en orgel door de Liedertafel in 1938 voor het laatst gezongen en een geheel nieuwe compositie „Tantum Er go", eveneens met orgelbegeleiding. Dit laatste werk werd in 1947 gecom poneerd, doch nog niet eerder uitge voerd. „Zang en Vriendschap" houdt dus dit werk ten doop en brengt daar mede een primeur voor Nederland. Het prachtige Cavaillé-Coll-orgel zal wor den bespeeld door een van Nederlands meest prominente organisten, onze stad genoot Albert de Klerk, die naast de begeleiding der koorwerken, zich ook solistisch zal doen horen in een viertal kleine eigen composities en „Vlaamse Bhapsodie" van Flor Peeters, de beken de Belgische organist. De sopraan-zangeres Dora v. Doorn- Lindeman zal, behalve de sopraan-solo in Duvosel's „Aussöhnung", verschillen de liederen ten gehore brengen, aan de vleugel begeleid door Emmy van Eden. GEBOREN: M. M. Holtmann—Zonne veld z; M. H. OerlemansBalm z; J. E. de LaatMichielsen z; A. Verlooijvan der Stam d; D. RijsdijkBultje d; W. J. C. Wiehemeijervan Gorkum d. GEHUWD: G. H. Rengelink en H. N. van Arum; R. A. Garms en F. Klijzing. OVERLEDEN; C. P. de Leyser, 70 j„ Kastanjestraat: L. A. Patoir, 67 j., Gast- huisvest; M. M. FrankenBos, 83 J„ Oosterstraat; J. W. Rusbach, 65 j„ Pot gieterstraat; J. L. B. Lingg, 9 m., Schouwt j eslaan. Gisterenmiddag vond in de aula van het R.K. Meisjeslyceum Sancta Maria de huldi ging plaats van Mej. Léonie Molkenboer. Deze welbekende muziek-paedagoge viert Dinsdag 31 October haar zestigste verjaar dag en omdat zij al 35 jaar als zang- en tien jaar als spraakpacdagoge werkzaam is, had zich een comité gevormd, dat haar gisteren in warme bewoordingen lof toe zwaaide voor al wat zij in de afgelopen ja ren presteerde. Om half drie was een aantal genodigden, onder wie de leden van het huldigings comité en enige naaste familieleden van mej. Molkenboer, in de aula verzameld. Ook de zusters Franciscanessen van Sancta Maria en een aantal leerlingen bevonden zich on der de belangstellenden. Met het bekoorlijke Franse lied „Venez, agrcable printemps", dat de Damiaatjes o.l.v. zuster Angéle zon gen, werd de jubilaresse ingehaald. En hoe wel mej.Molkenboer later verklaarde dat het begrip „printemps" op haar niet van toepassing kon zijn, toch kon iedere aan wezige het volkomen met de Damiaatjes eens zijn. Als eerste sprak mej. M. Nolte, voorzit ster van het Huldigingscomité en, als lelares van het Lyceum, collega van mej. Molken boer. Alvorens zich rechtstreeks tot mej. Molkenboer te richten, wijdde zij enige woorden aan haar, die deze gedenkwaardige dag niet meer mocht beleven, zuster Hor tense de vroegere rectrix van het lyceum. Van alle zijden waren er bij het comité mondelinge en schriftelijke bewijzen van belangsteling voor dit jubileum binnenge komen en uit meer dan één mond had mej. Nolte moeten horen, dat mej. Molkenboer deze huldiging zo echt verdiend had. Spreek ster roemde dan de toewijding en liefde waarmede de jubilaresse gedurende zoveel jaren haar taak, het geven van muziek- onderricht aan de deugd, had volbracht. Met inzet van haar gehele persoonlijkheid had ze gedurende al deze jaren van hard werken in een diep en waarachtig geloof haar steun gevonden. Mej. Nolte eindigde met de wens dat mej. Molkenboer nog vele jaren haar werk met Gods zegen zou mogen verrichten. Vervolgens sprak Dr. A. J. M. Kat, de directeur van het Muziek-Instituut van de kathedraal Sint Bavo. Deze huldebetuiging was geen loos gebaar noch een teken van holle conventie, maar een uiting van groot respect en een hartelijke genegenheid was er de ondertoon van, volgens Dr. Kat. De naam Léonie Molkenboer is hecht aan de muziek verbonden en daarom wijdde spreker een groot gedeelte van zijn rede aan deze wonderlijke levenstaal: de muziek. In de muziek ontdekken wij Gods schoon heid en het is de taak van hen die zich aan de muziek wijden, om ook anderen deze schoonheid te doen ontdekken. Mej. Molkenboer, zo vervolgde Dr. Kat neemt een waardige plaats in onder de telgen van het geslacht Molkenboer, dat zich op ieder gebied van kunst heeft onder scheiden. Is de naam Molkenboer onver brekelijk verbonden met het begrip Katho lieke culturele emancipatie, Leonie Molken boer vormt dc trait d'union met de toe komst. Sterk beïnvloed door traditie en milieu is ze door haar grote interesse voor de toekomst zo vervuld dat ze zelfs nog op de schoolbanken plaats neemt om de nieuw ste muziekonderwijs-methoden te leren Spreker hoopte dat haar nog vele jaren gegeven zouden zijn om aan de jeugd, die hunkert naar het schone, een inzicht te geven in de geheimen van de muziek. Dr. Kat bood vervolgens namens alle vrienden cn vriendinnen een enveloppe met inhoud aan en een album met alle hand tekeningen van de enthousiaste gevers. Hiervoor zal de jubilaresse de door haar zo zeer begeerde pick-up kunnen kopen die zij zal gebruiken voor het muzikale onderwijs op Sancta Maria. Zuster Christiana, rectrix van de school, schetste de taal die mej. Molkenboer opge legd is door juist datgene naar voren te brengen in de muziek dat de jeugd er niet in zoekt. De jeugd zoekt naar romantiek, maar juffrouw Molkenboer legt de nadruk op het sociale element, op de waarde van de volkszang en ze tracht de leerlingen een juist inzicht te geven in de muziek. Uit naam van alle collega's bracht zij een woord van hulde en zij besloot met de wens dat de jubilaresse nog vele jaren haar schone en scheppende taak in goede gezond heid zou mogen vervullen. Hierna sprak de heer P. Oomes, die evenals mej. Molkenboer aan de school voor Maatschappelijkwerk in Amsterdam verbonden is. Hij haalde op geestige wijze enige herinneringen op uit de lange tijd dat beiden al op dezelfde school werkzaam zijn. Mevrouw Koersen van Schaik sprak namens de school voor Maatschappelijk werk. Als oud-leerlinge dankte zij de feestelinge voor het genoten onderwijs. Namens de Damiaatjes, het zangkoor van leiding van mej. Molkenboer waren de ups Sancta Maria, sprak Joke Roozen. Veel ups en downs waren er in de afgelopen jaren geweest, maar door de uitnemende steeds de downs de baas geweest, zo sprak zij. De Damiaatjes zongen daarna Das Volks lied van Wilhelm Kienzl. Mej. Molkenboer dankte op de haar eigen bescheiden wijze voor al wat de sprekers ge zegd hadden. Zij toonde zich ook zeer er kentelijk voor alle hartelijkheid, samenwer king en belangstelling voor haar werk in de afgelopen jaren ondervonden. Na deze huldiging volgde een druk be zochte receptie. Vele oud-leerlingen en leer lingen maakten van de gelegenheid gebruik om de jubilaresse de hand te drukken. De Deken van Haarlem verzocht ons het volgende onder de aandacht van de lezers te brengen. Verwacht wordt, dat de feestdag van Allerheiligen in alle op zichten als Zondag gevierd wordt en dat zakenlieden hun bedrijf dus gesloten zullen houden. Daar op 1 November de Tenhemelopneming van Maria tot dogma zal worden verklaard, is het zeer wense lijk, dat de vlag met Pauselijke wimpel uitgestoken wordt. Voor de Bijzondere Raad van Cassatie diende Zaterdag het beroep van de tuin dersknecht P. R- uit Heemstede, die te Amsterdam tot de doodstraf is veroor deeld. Het Amsterdamse Bijzonder Hof heeft bewezen verklaard, dat R. in de bezet tingstijd als V-man voor dei Abwehr stelle Niederlande heeft gewerkt. R. is o.m. schuldig verklaard aan het verraad van een verzetsgroep te Heemstede, van illegale werkers te Haarlem en van on dergedoken geallieerde piloten en Jood se landgenoten. In 1944 heeft hij zich ten behoeve van de Sipo en de politieke in lichtingendienst te Haarlem ingedrongen in een illegale communistische organisa tie te Haarlem. Tien personen zijn daar. door gearresteerd. Twee van hen zijn in gevangenschap om het leven gekomen. Zijn raadsman, mr. Van Staay, voerde aan. dat R., gezien zijn karakter, minder weerstand kon bieden aan het kwaad. Naar pleiters oordeel is R. slechts een onbetekenend mannetje geweest in de Duitse contra-spionnage. De doodstraf achtte hij in dit geval een te zware straf. Deze zienswijze werd evenwel niet ge deeld door de procureur-fiscaal, mr. Bakhoven. Hij zag in R. een man met een door en door verraderlijke mentali teit. die zonder gewetensbezwaar op ge mene en provocerende wijze het vuile werk van V-man heeft uitgevoerd. Mede gezien het grote aantal slachtoffers, dat R. heeft gemaakt, concludeerde de pro cureur-fiscaal tot verwerping van het beroep. Uitspraak 18 November. Het gouden jubileum van de heer H. W. Kromberg, procuratiehouder en chef kassier bij het kantoor Haarlem van De Twentsehe Bank N.V., werd Zaterdag jongstleden onder grote belangstelling ten kantore in de Zijlstraat gevierd. Toen om half drie de heer Kromberg, vergezeld van zijn echtgenote, was bin nengeleid, werd hij allereerst bij monde van de rayon-directie toegesproken door de heer J. Schippers, die gewaagde van de grote zeldzaamheid van een 50-jarig bank-jubileum. Hij deed de gelukwensen der directie vergezeld gaan van die der Hoofddirectie te Amsterdam, namens wie hij een couvert met inhoud overhan digde, waarbij hij als Haarlems directie geschenk een gouden polshorloge voegde. Namens het personeel voerde de bu reauchef, de heer G. de Boer, het woord; deze voegde aan de felicitatie de aanbie ding van een bloemstuk toe. In een gees tige toespraak huldigde hij tenslotte in de jubilaris de man van eenvoud, be scheidenheid en goede collegialiteit. Als geschenk van het personeel bood hij een pick-up aan, alsmede een couvert met inhoud tot aankoop van platen naar eigen keuze. Dit geschenk werd namens het per soneel van de kas-afdeling door de heer J. Hessels nog met een serie platen ge completeerd. In zijn antwoord dankte de jubilaris voor de fraaie geschenken, en putte hij uit de rijke ervaring van zijn lange loopbaan op geestige wijze een reeks herinneringen. Terwijl het personeel in naastliggende localiteiten nog enige tijd de feestelijk heden voortzette, werd in de directie kamer gerecipieerd voor de clientèle der bank. Velen kwamen de jubilaris per soonlijk gelukwensen. De restauratie van het zeer oude dorpskerkje van St, Pancratius te Castricum is stopgezet. Nadat de toren en het koor waren vernieuwd, heeft men het verdere gedeelte van het kerkje in de zeer verwaarloosde toestand moeten laten. Minstens drie jaar zal van restauratie niets komen. Foto: duidelijk is het ver schil te zien tussen het gerestaureerde priesterkoor en het vervallen midden gedeelte van het zeer fraaie gebouwtje. Een noodbedekking wordt op het dak gelegd om verder verval tegen te gaam en het mogelijk te maken de diensten doorgang te doen vinden tijdens het gure jaargetijde. Bij regen moest namelijk de kerkdienst der Ned. Herv. Kerk worden afgelast, omdat men binnen even nat werd als buiten. Het St. Pancratiuskerkje, een van de oudste van Kenne- merland, zal kost wat kost van de ondergang gered moeten worden. Jac. P. Nijssen: „Pro Ecclesia et Pon- tifice". Pastoor Goossens van O.L. Vromv van Altijddurende Bijstand te Sant poort heeft gistermorgen na de Hoog mis medegedeeld, dat de heer <Iac. P. Nijssen van de H. Vader de hoge on derscheiding „Pro Ecclesia et Ponti- fiec" had ontvangen. De Pastoor ver zocht mevr. Nijssen haar man de on derscheiding te willen opspelden. Een korte plechtigheid, zinvol in de kerk verricht, voorafgegaan door een zeer hartelijk en van grote waarde ring getuigende toespraak van de Pastoor. Na afloop kwamen kerk- en arm bestuur met de gehele familie Nijssen in de pastorie bijeen. In geheel Kennemerland zal men met grote ingenomenheid kennis nemen van deze Pauselijke onderschei ding, verleend aan een figuur, die één van de eerste en vooraanstaande is In de streek, die voor zijn vele werk op velerlei terrein reeds meerdere on derscheidingen kreeg, maar voor wie deze toch wel de voornaamste, de meest gelielde is. Immers Nijssen is op de eerste plaats katholiek, leiding gevend in het sociaal- culturele leven van zijn omgeving, daarnaast komen zijn onschatbare verdiensten voor de tuinbouw en voor de gemeente Velsen, die hem vele jaren als wethouder ken de en als ltd van de gemeenteraad. Vooraanstaand, heeft hij zich niet temin nooit op de voorgrond geplaatst. Zijn werk was voor hem de vanzelf sprekende uiting van wat in hem leef- det is dat nog. want al verliet hij de Raad van Velsen, zijn werk als katho lieke voorman, als leidende figuur in de tuinbouwwereld van land en streek gaat voort, ondanks de druk der jaren, met jeugdig enthousiasme nog, met geestkracht en inzicht in de moeilijk heden en noden van vandaag. Deze Nijssen draagt nu de hoge onderscheiding „Pro Ecclesia et Pon- tiflce" op de borst. Hij heeft deze bij zonder verkregen door zijn verdien sten voor de parochie te Santpoort. Toen deze 18 jaar geleden werd op gericht, was hij de man, die de meest geschikte plaats aanwees, die zich be ijverde voor de stichting. Al die jaren is hij kerkmeester van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand geweest, nadat hij tevoren een achttal jaren kerkmees ter van St. Engelmundus te Driehuis was. De verdachte en de getuige pijnig den zich voor de politierechter over de vraag, wat een bepaalde agent in Korea moest doen. De getuige was namelijk deze betrokken agent en de verdachte zou hem op een avond toege voegd hebben, dat hij zijn vermaak maar aldaar moest gaan zoeken. De verdachte ontkende echter, dat hij dit gezegd had, want, zo zei hij. „wat moet die agent op zijn eentje in Korea gaan doen?" Het drama vond zijn voorspel in een druk bezochte vergadering van de op- kopersbond. Nadat een nieuwe penning meester was gekozen, kwam de fles op tafel en toen het al erg laat was gewor den, ging de opkoper G. met een vriend naar huis. Onderweg deed G. iets wat niet te pas kwam, een agent zag het en wilde hem meenemen naar het bureau. De vriend kwam hem te hulp; weldra stonden de agent en de vriend beiden aan G. te trekken, die door het geweld op de grond viel. De agent zou toen zijn revolver ge trokken hebben, volgens onze vriend. De agent zélf zei, dat hij in al zijn dienstjaren nog nóóit een revolver gebruikt had. En verdachte had toen ge roepen: „Je bent niet in Korea! Daar wordt al genoeg geschoten, dat moeten we hier maar niet doen, hè?" Dit zei hij tenminste, terwijl in de verbalen stond: „Je moet naar Korea gaan, daar kun je schieten." De Officier en de agent vonden dit heel iets anders. De eis was dan ook niet mild: zeven dagen gevangenisstraf. G., die toch ook niet zó braaf geweest was en dapper had meegeworsteld, hoorde tien dagen eisen. De politierechter had medelijden en maakte er een boete van dertig gulden van of tien dagen. Door een ruitje te verbreken zijn on bekenden Zaterdagmiddag of -avond binnengedrongen in een perceel aan de Middenlaan, die zij geheel doorzocht hebben. Uit een der kamers werden sieraden ontvreemd, die een waarde vertegenwoordigden van ongeveer drie duizend gulden en voornamelijk be stonden uit bijouterieën. Uit een andere kamer werd bovendien nog een huis- houdportemonnaie met wat klein geld meegenomen. Op Woensdag 1 November zal De Haagsche Comedie in de Stadsschouw burg de eerste voorstelling in Haarlem geven van „Gelukkige Jaren" (The Hap py Time) blijspel vol liefde door Sa muel Taylor, waarmee het gezelschap elders reeds grote successen behaalde. Algemeen werd vooral de sprankelende dialoog van dit fijnzinnige en gevoelige blijspel, dat vol van ondeugd, maar ook vol van idylle is, zeer geprezen. De regie is van Cees Laseur. De mede werkenden zijn: Cees Laseur, Paul Steenbergen, Elisabeth Andersen, Jan Retèl, Bob de Lange, Luc van Gent, An nie van Duyn, Bob van Leersum, Diny Sprock, Johan Valk, Peter Holland en Benita Groenier. Willem Deering ontwierp het décor. De costumes werden vervaardigd onder toezicht van Marga. Door omstandigheden waren wij he laas verhinderd het gehele jeugdcon- cert in de Waalse kerk aan het Begijn hof mede te maken. Hier concerteerden met een uitgelezen programma het Am sterdams Kamerkoor o. 1. v. Jan Boeke en de organist Dolf Hendrikse. Monde linge toelichting op het programma verschafte Jan Boeke. Hij wees op enkele stijlkenmerken der uitgevoerde programmanummers, en typeerde in het algemeen de werkwijze van enkele componisten. Het programma bestond uit werken van componisten uit de tijd van 1500 1700. Inderdaad een pracht-programma. Of het echter effectief is bij de jeugd hiermede te beginnen, is een dubieuze vraag. Ten eerste is orgelmuziek toch al niet zo populair bij deze categorie jonge luisteraars en ten tweede moet men daar toch wel een iets grotere en duidelij ker beschouwing bij geven, wil men het voor hen acceptabel maken. Wat wij van de uitvoering beluisterden klonk wat het Amsterdams Kamerkoor betreft uiterst beschaafd, terwijl Dolf Hen drikse op kunstzinnige manier zijn aandeel verzorgde. Zowel de middag als avonduitvoering was geheel bezet, hetgeen een verblijdend teken is. J. L. Voor de Ouden van dagen is weer een aangename middag te verwachten op Zaterdag 11 November in het Concertge bouw, L. Begijnestraat, 's middags 2 uur. Het is het bestuur van de Algem. Bond van Ouden van dagen gelukt alle oud jes weer een gezellige middag aan te kunnen bieden waarop het caberetgezel- schap „Wilja" geheel belangeloos zijn medewerking zal verlenen. O. a. treden op: Het geheugenwonder Schauw, de pianiste-accordeoniste Tilly Klapper, een goochelaar, een fakir en een humorist. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij de boden en het bestuur. Vanaf 30 Oc tober in de Boterstraat 12, Berkenrode straat 4, Slachthuistraat 51 zw„ Gen. Joubertstraat 11 rd. Indischestraat 5. De kringcentrum van de K.A.B. afd. Haarlem geeft Zondag 5 November, aan vang 8 uur, een openingsavond in de toneelzaal van gebouw „St. Bavo" in de Smedestraat. Leden van de kring zul len het blijspel „Het begon in 'n gracht" opvoeren, een vrolijke' geschiedenis in drie bedrijven en vier taferelen, waarin een nooit uit de plooi komende vrijgezel tot held wordt gebombardeerd. Zaterdag 4 November geeft Haarlems Gemengd Koor onder de titel „lm Wie ner Prater" een Weense avond in het Concertgebouw. Een grote schare van medewerkers is geëngageerd. Wij noemen hiervan de sopraan Erna Spoorenberg, die „Wiener Walzer" zingt. Ook de bekende zanger uit Wenen, Hans Grunhüt, de man van het afscheidswoordje „Servus" bij de uitzendingen van Vindabona Schram- mel'n, zal van de partij zijn. Hij zal de luisteraars in de sfeer brengen van het „Wiener Prater", daarbij geassisteerd door het ensemble „Wiener Donau Schwalben". Haarlems Gemengd Koor èn de man- nenzangvereniging Proza en Poëzie zingen werken van Strauss en Schubert, daarin bijgestaan door mej. Emmy van Eden aan de vleugel. Leiding en direc tie berusten bij Jan Booda. acht vb stad heemstede A-klasse: CentrumADO I 4-4, ADO II—SEG I 6-2, SEG II—BW 4-4, K.R.— Doelen 8-0, Zandvoort—>DWO 6-2. B-klasse: ADO I—N. West 2-6, Teles coop I-ADO II 6-2, K.R.Telescoop II 4-4, OostenZandvoort 6-2, BVVKan,'- toervest 4-2. C-klasse: Doelen I—Centrum 2-6, SEG —Doelen II 2-6, BVV—Oosten 4-4, N. West—K.R. 4-4, Telescoop—Duvelshoek 2-6 D-klasse: Centrum IADO I 2-6, ADO IIN. West 2-6, DuvelshoekCen trum II 8-0, K.R.—Oosten 6-2, DWO— BVV 4-4. E-klasse: ZandvoortADO I 2-6, ADO II—SEG 4-4, Oosten—BVV 2-6, Kamper vestTelescoop 6-2. Haarlem West rust. De bekende Haarlemse Jeugdrijv. „En Avant" hield Zaterdag op Elswout een in telligentiewedstrijd. Niettegenstaande het minder goede weer slaagde de wedstrijd volkomen en bleek, ondanks de snelheid waarmede werd gereden, nog voldoende aandacht over om aan de intelligentie- proef te voldoen. In de Haarlemse manege werden ae prij zen als volgt uitgereikt: **am. 1. Margaret Schroder, Bloe^ndaal Bam by 3.55; 2. Jonkv. P. v. WeJderen Rcn- gers, Heemstede, Teacher 3 58 3 Phien Timmer, Santpoort, Magius 4.15, 4 Elsje v. fnnr Haarlem. Monty 4.27, 5. Evelin Hertz, Haarlem, Mylord 5.05; 6 Willem Scholte, Bloemendaal, Matador 5.15. Met vijf grote touringcars hebben Zaterdagmiddag de leden van „Oud Heemstede-Bennebroek" een excursie ondernomen naar kasteel „De Haar" en de vele schatten bewonderd, welke daar vergaard zijn. In verschillende groepen werd na aankomst het kasteel bezichtigd en vooral in de ridderzaal viel het grote gobelin op, dat de strijd voorstelt tus sen goed en kwaad, een 'kunstwerk waaraan niet minder dan 60 jaar is^ge werkt: Ook een Spaans Misboek uit ae 15e eeuw trok door de uitvoering ae aandacht van allen, terwyl de kerk zich eveneens in de belangst lling mocht verheugen. Talloze gouden en zilveren voorwerpen en specimen van Oosterse kunst maakten dit bezoek wel tot de meest geslaagde excursie die de vereniging dit jaar heeft ondernomen. Na afloop werd in een hotel te Breu- kelen o.m. medegedeeld, dat men het volgend jaar een bezoek hoopt te bren gen aan het Zuiderzee-museum en aan Gouda ter bezichtiging van de beroem- de Goudse glazen. Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan gaf de Onderlinge Tuinliedenver eniging „Aerdenhout en Omgeving" Zaterdagavond een feestavond die een zeer geslaagde is geworden. De zaal van het Sportparkrestaurant was voor deze gelegenheid keurig versierd en met zang en muziek, afgewisseld door kienspel, slaagde men er spoedig in. een prettige stemming te brengen. Dat het feest zelf in de verschillende voor drachten het onderwerp was, ligt voor de hand en de makers hadden dan ook veel succes. Onder zeer grote belangstelling had Zaterdagmiddag de ter aarde bestelling plaats van wijlen de heer H. Carlee. Vele vrienden en belangstellenden woonden de begrafenis bij, onder wie de heren H. J. Voors, secretaris-penningmeester van de Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur, R. v. d. Hart, J. F Dix, F. Roozen en vele anderen uit de kwekerswereld. Bij de baar werd het woord gevoerd door ds. A. Oskam, Ned. Herv. Predi kant, die de goede hoedanigheden van de overledene schetste. Naar aanleiding van ons artikel over de straatverlichting in Haarlem, waarin wij aantoonden, hoe van gemeentewege overal belangrijke verbeteringen wor den aangebracht, schreef ons een lezer het volgende: „In uw artikel over Haarlem's ver lichting geeft u de gemeente een pluim op de hoed, die ze waarschijnlijk ock verdiend heeft. Toch is bij mij, bewo ner van de Kleverparkweg, het enthou siasme minder groot. Dat zult u kunnen begrijpen, wanneer u 's avonds eens langs deze weg wandelt vanaf de Kle verlaan. Op de Delftlaan tot Santpoort is alles schitterend, maar ik stel me voor, dat een automobilist die vanuit het Noorden de stad bereikt, bij de Kleverparkweg gekomen zal denken: ik geloof, dat ik hier verkeerd ben; hier is de stad niet, maar een of ander gehucht. Waar er cp flinke afstand gasvlammetjes branden, is het geen wonder, dat de auto zo gauw mogelijk zijn grote lampen ontsteekt. Sinds die mooie nieuwe verkeersweg in gebruik is gesteld, daveren er ge middeld per dag ongeveer 250 auto's langs deze weg, en dan is de huidige situatie niet bepaald gelukkig. En nu spreek ik nog maar niet over de bestrating (vooral aan de Oostzijde). In de zijstraten wordt er al weken ge werkt om de blauwe stcepranden nog mooier te leggen. Prachtig. Maar verlos ons liever eerst van die slechte bestra ting op zo'n drukke verkeersweg. De muren scheuren en in je bed lig je zelfs te schudden. Evenwel geef ik alle hoop niet op: de Velserstraat is nu prachtig en de Mo- lijnstraat wordt verbeterd. Wat komt er nu aan de beurt? M. B. Tijdens een semi-openbaar consistorie hebben 35 kardinalen, een aantal aarts bisschoppen en bisschoppen vanmorgen plechtig hun placet gegeven aan het be sluit van Z. H. de Paus, om de ten He melopneming van Maria tot dogma te verklaren. Tijdens het consistorie, dat vijf en dertig minuten duurde, hield de H. Vader van zijn troon in de zaal der benedicties, een korte toespraak tot 520 leden van de hiërachies der kerk, de grootste bijeenkomst van dignitarissen der Kerk in de geschiedenis, aldus meldt V. P. Gezamenlijk met hen, die de plechtig heid bijwoonden, bad de Heilige Vader, dat de Heilige Maagd Maria de katho lieke kerk zou verdedigen tegen de „druk van de zondige vervolging" en dat zij „alle dwalenden en zij, die mis leid werden, naar de eenheid der Kerk zou terugleiden. Dit consistorie wordt beschouwd als het belangrijkste, dat sedert 1946 door de Paus is gehouden. In 146 installeerde de Paus 24 nieuwe kardinalen. De Amsterdamse bijzondere strafka mer heeft de beide Haagse politieman. nen Poos en Slagter veroordeeld tot een gevangenisstraf van 18 jaar met aftrek van het voorarrest en ontzetting uit de politieke rechten voor de tijd van het leven. Poos kon zich bij het horen van de uitspraak niet beheersen en stond op het punt in elkaar te zakken De parket wachter kon hem nog bijtijds opvangen. Poos herstelde zich echter spoedig en verliet, de ogen ijaet tranen gevuld, met gebogen hoofd de rechtszaal. 3lA Nederl. 1948 3'/4 pCt Ned 1950 3-3»/, Nederland 1947 3 Ned. 62-64 oel.fac Inschr. Grthk '46 3 pCt Nea.^Handei Mn eert Van Berkels Patent Calve-Delft eert Van Geiaer Kon. Hoogovens eert Unilever eert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum ..Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N Stoomb Mn Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mt). eert. Vorig slot 98)s 98,', 9? 971; 96'', 150% 177 117 >2 131 Va 177 (A 140% - 224 272 231(4 292 (i 1311/4 174 (4 136 V 164% 120!/, 116% slot 30/10 97^ 178 292 129 136*4 164 120 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 28/10 36% 49 51 16% 67% 63% 17% 17% 43 52 60% 42% 31% 41% 27/10 35% 47 77% 49 50% 16% 67% 63% 18 17% 42% 52% 60% 42% 31% 41% Advertentie amstkku,\Mse.vaart20 tel.ïio# Advertentie HAARLEM Eleclrische installaties Luidsprekende Telefoon- installaties Advertentie Advertentie Het oudste adres voor Erres Radio e« Stofzuiger KLEVERLAAN 176-178 - TEL. 14753 (Betaling in overleg)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2