GUSTAAF DE ZESDE, 68 JAAR 1 ALLERZIELEN IN ROME PUROL De K.P.M. onteerde praedicaat „Koninklijke" Victor wederom in cassatie A.C.de BruijnK.A.B. zal nooit misbruik van machtspositie maken EERSTE NIEUWE SPOORSTATION TE ENSCHEDE GEOPEND De Tenhemelopneming van Maria Toelichting van Mag. dr. Maltha O.P. Voedsel op Ambon opgebruikt, niet de wil tot zelfbeschikking Bossche rechtbank maakt vormfout Afzonderlijke telefoon gids voor Amsterdam Emancipatie moet en zal zich voltrekken Ir. Den Hollander en de Commissaris van de Koningin dansen de „Hoaksbarger" Verdachten zijn „goed geweest MAANDAG 30 OCTOBER 1950 PAGINA 3 DE NIEUWE ZWEEDSE KONING BIJEENKOMST „DOOR JDE EEUWEN TROUW 2443 MILITAIREN IN EéN DAG ONTSCHEEPT Uii oogmerk van bezuiniging a HAAGSE K.A.B. VIERT 60-JARIG BESTAAN Grijp het kwaad in de wortel aan en neem vanavond één of twee HEFFING OP KAAS INGETROKKEN n-> BENOEMINGEN De Schelde-zaak 79 TWINTIG JAAR GEËIST TEGEN EX-INSPECTEUR De nieuwe Zweedse koning, Gustaaf de zesde, is thans 68 jaar; hij is de oud ste vorst, die op een dergelijke gevorder de leeftijd de troon bestijgt. Koning Gus taaf de zesde heeft echter leeds herhaal delijk de uitoefening der koninklijke taak tijdelijk van zijn vader overgeno men. Koningin Louise, geboren Mountbat- ten, is de tweede gemalin van de nieu we Zweedse vorst. Zijn eerste vrouw was prinses Margaret van Groot-Brit- tannië en Ierland, De vijf kinderen van koning Gustaaf vier zoons en een dochter zijn allen uit zijn eerste hu welijk. In 1923 werd hij met de huidige koningin Louise in de echt verbonden. De nieuwe kroonprins, Karei Gustaaf. is een zoon van prins Gustaaf Adolf, die in 1947 bij een vliegongeluk om het le ven kwan.'. De kroonprins is vier jaar oud. Hij heeft vier zusjes. Zijn moeder is prinses Sybella, geboren prinses van Saksen-Coburg en Gotha. De tweede plaats in de opvolgingslijn neemt prins Bertill in, die 38 jaar oud is en ongehuwd. Vanmiddag heeft de nieuwe koning tijdens een kabinetszitting de koninklij ke eed afgelegd in de raadskamer van het paleis. Daarna maakte hjj aan alle hooggeplaatste officieren en regerings functionarissen, die in de grote zaal van het paleis waren bijeengekomen, de dood van zjjn vader en zijn troonsbestijging bekend. Tevoren hebben de koninklijke prinsen en de ministers hem plechtig trouw beloofd. Koning George van Engeland heeft hofrouw voor de duur van veertien da gen voorgeschreven wegens het overlij den van Koning Gustaaf van Zweden. Koning Frederik en koningin Ingrid hebben. van Denemarken hebben hun voorgeno men officieel bezoek aan Parijs afgezegd. Het Deense hof zal vier weken rouw dragen. Het bezoek aan Frankrijk zal op zijn vroegst begin DecembyÉÉplaats Een recente foto van de thans over leden Koning Gustaaf V met zijn zoon Gustaaf Adolf die nu Koning is geworden. De foto werd gemaakt tijdens het feestdiner op de 92ste verjaardag van de oude Koning. ff Zaterdagmiddag heeft de stichting „Door de Eeuwen Trouw" in de Apollo- hal te Amsterdam een landelijke bijeen komst gehouden, waar volgens schat ting van de politie 3500 personen aan hebben deelgenomen. Tijdens deze ver- Kadering werd een resolutie aangenomen Waarin o.m. gewezen werd op de steun verlening van de K.P.M. „aan de Repu bliek Indonesia bij haar agressie tegen Ambon". Deze agressóe is niet alleen 'n flagrante strijd met de R.T.C.-accoor- den, maar wordt bovendien beschouwd *ls een duidelijk oorlogsmisdrijf. Het bestuur der Stichting zal aan H.M. de Koningin mededelen, dat het aan de K P.M. toegekende praedicaat „Konink lijke" door deze maatschappij wordt ont- eerd. De heer H. Coenradi, voorzitter der Stichting, stelde Nederland verantwoor delijk voor het gebeurde op Ambon om dat het de overeenkomst der R.T.C. had ondertekend, omdat de wapenen, die de T.N.I. in de strijd tegen Ambon gebruikt, door Nederland zijn achtergelaten en omdat de schepen der K.P.M., die onder Nederlandse vlag varen, de troepen van R.I. vervoeren. „Al is Ambon ver~ Aderlijk uitgeleverd aan de vijand, toch tal Ambon zegevieren. Het voedsel en de medicamenten op Ambon zijn opge bruikt; niet is opgebruikt de wil tot Zelfbeschikking en vrijheid". Op voorstel van de voorzitter werd besloten het volgende telegram aan H.M. de Koningin te zenden: „Nederlanders uit alle delen van ons land en van verschillende gods dienstige en politieke overtuiging, in de Apollohal te Amsterdam bij eengeroepen door de Stichting „Door de Eeuwen Trouw", diep bezorgd over de noodtoestand van het volk van Ambon, waaraan Nederland Zo vele verplichtingen heeft, welks mannen, vrouwen en kinderen thans met een gruwelijke hongerdood wor den bedreigd, tengevolge van een misdadige en mensonterende blok- Tussen acht uur Zondagmorgen en ®°n uur des middags zijn 2443 militairen ®n 56 burgers, die Zaterdagavond met de troepentransportschepen „Groote Beer" en „Skaugum" in Amsterdam zijn aangekomen, ontscheept. De „Groote Beer", die zijn vijftiende tocht als hos- Pitaalschip van Indonesië naar Neder land maakte, vervoerde 208 patiënten, van wie er negentig naar huis konden Werden overgebracht. Met toestemming van de autoriteiten heeft dit schip het ®tstc deel van de reis op topsnelheid Revaren, omdat één der burgeropvaren- rfüV.in levensgevaar verkeerde. Onmid dellijk nadat het schip aan de Java- kade te Amsterdam was gemeerd, werd deze patiënt naar een der hoofdstedelij ke ziekenhuizen overgebracht. Zijn 'rouw was reeds in IJmuiden aan boord gegaan. Advertentie B'j brandend maagzuur en Of twee Rennies eenvoudig laten smelten op de tong. Nog v °r D het weet, behoort de pijn tot het niee en' °ok voor u is er nu geen reoen la. r- bepaalde lievelingsgerechten te lte n voorbijgaan. Als er eens iets ver- de vaIt. hebt ge toch Uw Rennies bij Wat«M?. kunt ze innemen zonder Vrn,„ °t wat °°k, altijd en overal. Nennf» Apotheker of Drogist een pak in t» s' pracht remedie, prettig om nemen en.... zo doeltreffend. kade, smeken Uwe Majesteit om hulp voor dit edele volk". Aan de raad van ministers werd even eens een telegram verzonden waarin er bij de regering op aangedrongen wordt alsnog al het mogelijke en bijna onmo gelijke te doen, teneinde de Veiligheids raad tot ingrijpen te brengen, de UNO te bewegen de rechtvaardige zaak van Ambon onmiddellijk te behandelen en zelf de volle verantwoordelijkheid voor de Ambonese militairen op Java te aan vaarden door deze onverwijld over te brengen naar hun geboortegrond, of althans naar voor hen veilig gebied. Na de voorzitter voerde o.m. het woord generaal H. G. Winkelman, oud opperbevelhebber van Land- en Zee macht, de heer P. W. Lokolló, minister der republiek van de Zuid-Molukken, N. K. Vigeleyn Nikijuluw, vertegen woordiger der Zuid-Molukken in Ne derland, en Luitenant-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich. Voor de tweede maal is de 43-jarige J. N. Vietor, voormalig rechercheur van politie te 's-Gravenhage, voor de Bijzon dere Raad van Cassatie verschenen. De zaak Vietor, Leemhuis en Pegels houdt reeds gedurende geruime lijd de Neder landse bijzondere rechtspraak bezig. Na een uitvoerige behandeling voor de bij zondere strafkamer van de rechtbank te 's-Hertogenbosch, naar welk college de Bijzondere Raad van Cassatie de gevoeg, de zaak Vietor-Leemhuis en Pegels had verwezen, eiste de Officier van Justitie tegen hen resp. 20, 18 en 15 jaar gevan genisstraf met aftrek. De rechtbank ver oordeelde hen têt 11, 10 en 9 jaar gevan genisstraf met aftrek. Op twaalf punten had de Bijzondere Raad van Cassatie een speciaal onder zoek in deze zaak door de bijzondere strafkamer van de Bossche rechtbank gelast. Dit onderzoek zou speciaal be trekking moeten hebben op de moeilijke positie van politiefunctionarissen gedu rende de bezetting. Voorts in hoeverre zij zich hadden misdragen en of hogere ambtenaren hun eventuele schuld trachtten af te schuiven op de lagere. Welke laatste stelling door het trio Leemhuis, Pegels en Vietor meermalen was geponeerd. De bijzondere kamer van de Bossche rechtbank was echter evenals de Offi cier van Justitie bij genoemd college de mening toegedaan, dat op de door de Bijzondere Raad van Cassatie opgestelde twaalf punten, waaromtrent de Raad een nader onderzoek wenste, niet kon wor den ingegaan. Er werd arrest gewezen en van het trio tekende alleen Vietor wederom beroep in cassatie aén. De procureur-fiscaal, prof. Lange- meyer, wees de Raad en de raadsman van requirant mr. J. W. M. Reuser uit 's-Gravenhage op het feit, dat de bijzon dere kaimer van de Bossche rechtbank zich had schuldig gemaakt aan een vorm fout door V. óók terecht te laten staar, voor enkele ondergeschikte punten in de tenlastelegging, waarvan hij in eerste instantie door het Haagse Bijzonder Hof reeds was vrijgesproken. Vernietiging van het vonnis van de Bossche recht bank en verwijzing naar een aangren zende kamer zou hiervan zijns inziens het gevolg moeten zijn. „Dan kan ik mij zeer bekorten" repliceerde mr. Reuser die in zijn pleidooi vervolgens een spoedig ontslag van rechtsvervolging van zijn cliënt vroeg. Prof. Langenieyer schetste in zijn con clusie de uiterst moeilijke positie van de politie gedurende de bezettingsjaren. Toch was hjj de mening toegedaan dat requirant zich nog steeds niet bewust was van de schuld die hjj door zjjn ac ties bij de S.D. en Documentatiedienst en zijn jacht op de illegaliteit op zich geladen had. Hij achtte de door de bijzondere kamer opgelegde straf zeker niet te hoog, doch wijzend op de ge maakte vormfout concludeerde hij tot verwijzing van deze zaak naar een aan grenzende bijzondere kamer van een rechtbank. Uit de nieuwe naamlijst voor de inter- locale telefoondienst zullen vervallen de nummers van het plaatselijke Amster damse net. Deze nummers zullen in een afzonderlijke gids worden opgenomen. Van de persdienst van de P.T.T. verne men wij, dat zulks geschiedt uit een oogmerk van bezuiniging. Men stelt zich op het standpunt, dat, bleven de Amsterdamse nummers in de algemene naamlijst opgenomen, grote papier- en drukkosten zouden worden gemaakt, die niet meer verantwoord zijn. Immers, er zijn vele telefoonabonné's, die zelden of nooit met Amsterdam tele foneren. Dezen kunnen altijd via „in lichtingen" geholpen worden, indien zij zich niet de aparte Amsterdamse gids wensen aan te schaffen. Het ligt in het voornemen, zo verne men wij verder, in Augustus 1951 ook de stadsnetten Den Haag en Rotterdam uit de interlocale gids te nemen en daarvoor afzonderlijke gidsen verkrijgbaar te stellen. epic de noorman: ^Oe^onm^ eter Séeppen «fvwis a OK MAKTIN 26. Vcor de grootste hut van het nomadenkamp sprong Gonor uit het zadel, gevolgd door Eric en het. meisje. Eric's ogen vonden onmiddellijk de versierde lans, welke als teken van waardigheid voor de verblijfplaats van het stamhoofd stond geplant. Een dichte drom, die voor de ingang samenschool, week zwijgend uiteen toen de jonge aanvoerder snel op de hut toeliep. Alleen in de achterste rijen ging een zwak gemompel op, als wilden zij die daar stonden aangeven, hoe zij met Gonor meevoelden. Maar het scheen dat hun stemmen ook nog door iertiand anders vernomen werden, want het gemompel was nog niet weggestorven of in de deur opening verscheen een lenige mannenfiguur. Verrast wierp hij een blik op de jonge aanvoerder. „Toeghir!" riep Gonor verheugd uit, op hem toespringend. Mijn broederhoe goed is het u te zien, in dit uur!" Er schoof een strakke glimlach op de dunne lippen van de man. Met katachtige soepelheid kwam hij naar voren en wierp Gonor een onderzoekende blik toe. „Zie daar, mijn jongere broeder," zijn stem was slepend en zacht. ,,Ik dacht dat ge u nog bij uw paarden bevond. Hebt ge uw kudden zo maar in de steek durven laten, Gonor?" Er ging iets neerbuigends van hem uit. De jongen scheen er aan gewend te zijn en glimlachte verlegen, maar op de Noorman maakte het een uiterst onsym pathieke indruk. Zijn gelaat verstrakte en hij begon iets van Onga's terughoudendheid te begrijpen, toen er tijdens de rit over Toeghir gesproken was. Maar hij liet niets merken, al ontging er niets aan zijn scherpe blik. „Ik ben hier spoorslags naar toe gekomen, zodra ik hoorde dat mijn vader ziek was," hoorde hij Gonor helder zeggen. „Onga kwam mij waarschuwen. Zeg mij Toeghir, hoe is de toestand van het stamhoofd?" „Ah, Onga!" zei Toeghir langgerekt, zonder op Gonor's laatste vraag in te gaan. „De schoonste dochter van ons volk heeft zichzelf weer overtroffen, zie ik. Ge zijt als de lentewind, die over de steppen vaagt, Onga. Hoe gelukkig is mijn broeder een bruid als gij te bezitten. Soms komt het gevoel bij mij boven dat hij u ternau wernood waardig is. Maar mijn bewondering voor u is wellicht te groot om in woorden uit te drukken." Er viel een doodse stilte. Met een minachtende uitdrukking op haar gezichtje wendde het meisje het hoofd af en zelfs Gonor was verbaasd over het vleierige optreden van zijn broeder, die hij toch zo'n grote bewondering toedroeg. Ieder van de omstanders scheen te voelen dat Toeghir's schertsende woorden zeer slecht op hun plaats waren voor de tent van een stervend stamhoofd. Wellicht is uw bewondering te groot voor woorden," sneed een koude stem plot seling door de stilte. Maar in ieder geval is zij te klein voor goede smaak, heer Toeghir Als een kat wendde Toeghir zich om, terwijl zijn hand onwillekeurig naar zijn mes tastte, cn staarde woedend in de kopie, grijze ogen van de Noorman „Niemand behoeft er zich ongerust over te maken, dat de K.A.B. in de toe komst misbruik zal maken van de machtspositie, die zy op het ogenblik bezit", aldus sprak de heer A. C. de Brujjn, Verbondsvoorzitter, tijdens de herdenkingsbijeenkomst, die de Haagse K.A.B. gisteren in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen hield, bij gelegenheid van ha-ar 60-jarig bestaan. „Indien de K.A.B. van haar positie mis bruik zou maken, zou zij niet katholiek meer zijn. Direct na de tweede wereld oorlog", aldus ging de heer De Bruijn verder, „zouden wij dit gekund hebben. Men zou dan eens wat gezien hebben in Nederl-and!" Tevoren had de Verbondsvoorzitter er aan herinnerd hoe de oprichting van de K.A.B. de geestelijke bevrijding voor de volksmassa gebracht heeft. Thans heeft men reden tot juichen over een sterke K.A.B., die een einde heeft ge maakt aan de slaafse onderworpenheid van de arbeiders. De P.B.O. is het, die „de zomer der sociale gerechtigheid" zal brengen en zo is er waarlijk reden tot tevredenheid na deze zestig jaren. Er blijft echter nog zeer veel te doen over. We staan thans immers voor de eman cipatie in sociaal-economisch en tegelijk in cultureel opzicht. De emancipatie moet en zal zich voltrekken", aldus de heer De Bruijn, „en kan er dan verschil van mening over bestaan, dat daarbij allereerst de K.A.B. een taak heeft? Of zouden er andere organen bestaan, die dit met meer vrucht zouden kunnen doen? Deze taak behoort alleen aan de K.A.B.", zo betoogde hij verder, „en de K.A.B. zal die taak vervullen. De K.A.B. weet echter, dat ze daarbij de hulp van velen buiten de K.A.B. nodig heeft. Zij Advertentie Koorts Aan de voet van de pyra mids van Caius Cestius en in de schaduw van de Muro Aurelio ligt het vreemdelin genkerkhof. Hier rusten ar- tisten en poëten, die op hun reis in het zonnige Zuiden door de dood verrast werden of die, zelfs na hun sterven, geen afscheid wilden nemen van hun geliefd Rome. Tussen de donkere stam men van cypressen en pijn bomen liggen vergrijsde graf- zerkenwaarop we vele na.- men van het wereldrond af lezen: Londen, New ork, Stockholm, Sint Petersburg, Manchester, Minnesota, On tario. Het graf van Shelley ligt tegen de ruïnen van de oude stadsmuur. In dezelfde hoek vinden we de tombe van Keats, waarop staat geschre ven: „Hier rust iemand, wiens naam in het water is ge schreven". Wat verder is het graf van zijn trouwe vriend, de schilder Severn en on der een web van wild groeiende planten ligt de on echte zoon van Goethe. De Engelse landschapschilder Venry Coleman wilde be graven worden in de nabij heid van de „Campagna Ro- mana", waarvan hij de schoonheid zo meesterlijk wist uit te beelden. De mees te van deze graven zijn ver waarloosd en vergeten; geen vriendenhand komt er een bloem op leggen, het zon licht valt schaars door 't ge bladerte van de zware bo men, de avond daalt er vroeg en zwaar en geen lichtje blijft er branden. zoals op het grote katholieke kerk hof van Rome. De begraaf plaats is neutraal en wordt ook wel 't Engelse of 't pro testantse kerkhof genoemd. Wij lezen dan ook in hoofd zaak Engelse namen op de zerken. De Duitsers hebben hun eigen dodenhof dicht tegen de muur van Vaticaan stad. Wel duidt een lange rij Russische kruisen de plaats aan waar de bewoners van het Tsarenrijk begraven zijn. De namen zijn ons vreemd en de opschriften kunnen wij niet ontcijferen, maar bij een graf, waar de aarde nog vers en zwart is en waar twee bloemvazen naast een driearmig houten kruis staan, blijven wij peinzenTa- tiana Tolstoi, op één na de laatst overgebleven dochter van de grote Russische schrijver. Na de revolutie was zij met haar dochter npar Parijs gevlucht, waar zij, arme beroofde gravin, in haar onderhoud moest voor zien door onderwijs geven en vertalen. Toen haar dochter een Italiaan trouwde, kwam ook Tatiana naar Rome. Zij was er een bekende figuur geworden. Intellectueel en begaafd op velerlei gebied had zij een uitgebreide kring van vrienden: schrijvers, denkers en schilders. De laatste van haar vijfentach tig levensjaren wijdde zij geheel aan het boek, dat bin nenkort zal verschijnen: „Brieven van mijn vader". Ergens tussen ai het som bere groen en grijs wuiven lichtroze en witte anjelieren op hun tere stengels. De kleine grafsteen is hagelwit en de inscriptie is nog zwart en glimmend. Hier ligt een Deense moeder naast haar zoontje Lars en haar dochter tje Charlotte. De zesjarige y*\r*\E .v, jopgen en het elfjarige meis je, kinderen van een Deen se journalist, Werden het vo rig jaar verrast door de eer ste felle najaarsstorm, toen zij met hun vriendjes aan de oever van de Tiber speelden. De felle regenval deed in een minimum van tijd de stroom uit zijn bedding rij zen. Als een waterval guts te de rivier naar het dieper gelegen Rome. De kinderen vluchtten in een grot, maar na tien minuten vulde die zich met water en werden de kleinen weggespoeld. Er waren er, die zich zwem mend wisten te redden of die zich aan een boomstam drij vende wisten te houden. De kleine Denen klampten zich angstig aan elkaar vast en verdwenen in de diepte. Charlotte dreef de volgende morgen blank en stil als een waterlelie op het -vuilgele water van de Tiber. Lars werd pas dagen later ge vonden. De journalist bleef met zijn vrouw en een zes tienjarige zoon achter. Een jaar na het drama verdronk de ongelukkige moeder in de badkuip. De Deen heeft -Jtaar naast haar twee kinde ren ter ruste gelegd en elke twee dagen vult hij de drie vaasjes met verse bloemen. De maand October loopt haast ten einde. Al spoedig zullen er op alle graven van het vreemdelingenkerkhof wat bloemen liggen. Mis schien zal het maar één herfstaster zijn of de knop van een goudgele chrysant, misschien de laatste gouds bloem uit een tuinGeen enkel graf zal op de dag van Allerzielen vergeten worden. 1 November is hier in Ro me als een feestdag. Vaders, moeders en kinderen in hun beste plunje bestormen tram en autobussen om zich naar de kerkhoven te begeven. De bloemenstalletjes worden leeggekocht. Een lading dah lia's, rozen, anjelieren en chrysanten wordt verspreid over de graven van familie leden en vrienden van be kenden en ook van de onbe kende vreemdelingen, die ver van hun vaderland be graven zijn. C. P.—D. zal die hulp dan ook aanvaarden en waarderen". De directeur van het Vormingsinsti tuut van de K.A.B., dr. A. A. Olierook, sprak de herdenkingsrede uit. De bij eenkomst, die o.a. werd bijgewoond door prof. dr. L. J. M. Beel; het Kamer lid Bockg en enige leden van de Haagse gemeenteraad, werd opgeluisterd met zang van het „Rustenburger Knapen koor" en muziek van het harmonie-or kest „St. Gregorius de Groote". Des morgens heeft mgr. W. J. Pompe, Deken van Den Haag, in de St. Jaco- buskerk een plechtige H. Mis opgedra gen. Advertentie Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen De minister van Landbouw, Visserij en voedselvoorziening heeft de op 2 October 1950 afgekondigde „heffingsbeschikking uitvoer kaas 1950" met terugwerkende kracht, te rekenen van 2 October, inge trokken. De minister heeft daarbij over wogen. dat de handel bij de aankoop van vóór 17 September 1950 geproduceerde kaas niet heeft kunnen voorzien, dat bij export op kaas een heffing zou worden gelegd. Kaas komt nl. voor export eerst in aanmer king wanneer zij tenminste vier weken oud is. Vooruitlopend op deze intrekking van de beschikking, kon, als gevoig van de daling van de kaasprijzen, de heffing op uitgevoer de kaas reeds op 16 October 1950 op nul worden gesteld. (Van onze correspondent) Sinds de prille ochtend van Zondag 29 October denderen de treinen langs de hoge perrons van Enschede's nieuwe N.S.-station, het eerste geheel nieuw gebouwde van Nederland. Zaterdag middag is het in tegenwoordigheid van vele autoriteiten officieel geopend door de president van de N.S., ir. F. Q. den Hollander. In de nieuwe restauratiezaal waren tijdens deze plechtigheid aanwe zig de Commissaris der Koningin van Overijsel, ir. Ridder de v. d. Schueren, burgemeester M. v. Veen van Enschede, drs. D. Wansink, directeur N.S., ir. Schelling, de architect van het station en vele anderen. Ir. Den Hollander gaf het in zijn ope ningsrede grif toe, Enschede had een nieuw station nodig. Het oude „geval" van 1866 zag er deplorabel en deprime rend uit en het was eerder reizigers- werend dan reizigerswervend. Het sta tion is wel wat groot uitgevallen, maar we hebben gerekend op de groei, en burgemeester Van Veen stak zijn blijd schap om dit nieuwe gebouw, dat En schede's aanzien geheel veranderd heeft, niet onder stoelen of banken. Enschede's aanzien wordt voor een groot gedeelte inderdaad gekarakteri seerd door dit geheel betonnen gebouw. Het is een laag complex, zonder verdie pingen, als men de souterrains voor keukens (snufje van moderniteit) en rijwielbewaarplaats (1250 rijwielen) niet mederekent. Opvallend is de kleur, omdat men nergens het beton verdoe zeld heeft door stuca'doorswerk of lagen imitate-natuursteen. Opvallend en revo- lutionnair is ook het kwistig gebruik van claustra's, corkels en kruizen in vierkanten gevat, opvallend is de hoge schoorsteen, die als een toren (met uur werk) boven het platte geheel uitsteekt, in de top versierd met geprepareerd beton, dat er door de daarin vermaWi stukjes glas, van dichtbij uitziet als drakerig kermisgoed, maar dat hoog in die toren het effect geeft duizenden spiegeltjes te hebben (als de-zon er ten minste in weerkaatst). Ir. Schelling, de architect der N.S. voor de Noordelijke stations, houdt in tegenstelling met zijn collega voor de Zuidelijke, Van Ravenstein niet van versierselen. Dus geen beelden, waar burgemeester Van Veen nu eigenlijk wel voor gevoeld zou hebben, zoals hij liet doorschemeren. De officiële plooi van de plechtige gezichten verdween al spoedig, toen na de opening de Enschedese boefen dansers, de „Schaggenrieders" (plag- genrijders)met kleedwagens en al op het stationsplein verschenen. Ir. Den Hollander werd verblijd met een krentenwegge van bijna twee meter lang en honderd pond gewicht. Met een door de burgemeester aangereikt mes sneed de president der N.S. de eerste snede. Enkele ogenblikken la ter stond het gehele officiële gezel schap krentenbrood te smullen Muziekgezelschappen bliezen marsen en een mannenkoor zong een „Domme, Salvam fac Reginam". En toen steeg de pret ten top: de boerendansers hadden wat folklore ten beste gegeven en tot besluit nodigden de boerinnen de hoge autoriteiten uit ten dans, de „Hoaksbar ger". Onder grote hilariteit van Ensche de's en masse opgekomen bevolking dansten daar ir. Den Hollander, de Commissaris der Koningin, de burge meester de oude boerendans. Hijgend en wat onwennig, maar dat was juist het aardige er van. Z.H. Exc, de Bisschop van Haarlen: heeft benoemd tot Rector van het Jaco- bus-ziekenhuis te Dordrecht, de Weleerw. heer H. van der Heijden, die kapelaan was te Leiden. (O.L. Vrouw Hemelvaart). Enschedese boerendansers hadden uit dankbaarheid voor het gereed komen van het nieuwe station een z.g. Twent se „krentenwegge" meegebracht en aan ir. Den Hollander aangeboden. De Pre sident van de N.S. sneed zelf de wegge aan en deed alle aanwezige autoriteiten proeven. Zaterdag is de behandeling van de rechtzaak door de bijzondere strafkamer van de Middelburgse rechtbank tegen twee Schelde-directeuren, die verdacht worden van economische collaboratie met de vijand, besloten met de plei dooien van de raadslieden der beide verdachten, ir. H. C. W. en ir. H. W. van T. Voor eerstgenoemde trad op mr. H. H. Nauta uit Rotterdam, die stelde, dat het de officier niet is gelukt aanneme lijk te maken, dat verd. bewust, laat staan met opzet, de vijand hebben geholpen. De verdediger ging in op de moeilijke positie, waarin ir. W. zich na de komst van de Duitsers geplaatst zag. Hij be sloot: „Ik voor mij kan niet anders dan tot de conclusie komen, dat de verdach ten „goed" zijn geweest en daarmede is voor mij de zaak beslist". Hierna kreeg mr. A. C. W. Beerman, die ir. Van T. verdedigde, het woord. Hij voerde aan, dat niet alleen de Schel- de-directie hulp aan de vijand heeft ver leend, doch iedereen, die in ons bedrijfs leven werkzaam is geweest, hetzij par ticulier, hetzij openbaar. „Dat kan ook niet anders in een totale oorlog, waarbij het gehele economische leven in bezet gebied is ingeschakeld". Ir. W. merkte nog op, dat „De Schel de" millioenen guldens verlies op zich heeft genomen om te voorkomen, dat voor de Duitsers nuttig werk zou wor den geleverd. Uitspraak Vrijdag 10 November. Onder de titel „De Tenhemelopemng van Maria. Toelichting op een dogna verklaring", heeft mag. dr. A. H. Malthu O.P. bij de N.V. Gooi en Sticht een brochure hgt licht doen zien, waarin de auteur in een zestigtal bladzijden een toelichting geeft op de dogmaver klaring, die de Paus op 1 November aanstaande zal afleggen. Dé vraag, of Maria vóór haar Ten hemelopneming reeds gestorven was. laat de schrijver onbeantwoord als niet ter zake doende voor sijn algemene uit eenzetting. Hij wil zich voornamelijk bezig houden met de positieve kant van de grote gebeurtenis. Waar het wél om gaat, is belangrijker dan waar het niet om gaat. Magister Maltha toont dan aan, dat het gaat om de oude waarheid, dat Maria in de Hemel is ais „best-verloste" door Christus. Zij hoort in de Hemel thuis als wij allemaal. Zij is er echter met ziel en lichaam en dus de „meest normale" zalige. Dat is de reden dat fie dogmaverklaring van haar Tenhemelopneming od 1 Novem ber, dus Allerheiligen, zal- plaats heb ben. Sedert eeuwen hebben vele katholie ken nun best gedaan om de dogmaver klaring uit te lokken. Reeds in 1869, op het Vaticaans Concilie, hebben niel minder dan tweehonderd Vaders een petitie ondertekend voor de Assumptie Er is dus bijna een eeuw overheen ge gaan, voor de dogmaverklaring tot stand kwam. Maar toen was het dan ook zover, dat op een ondervraging van de Paus 94 percent der residerende bisschoppen een antwoord hebben ge zonden. Van de 1194 antwoorden waren ruim 98 percent vóór de dogmaverkla ring. Waarom er zoveel tijd verlopen moest, voor het grote woord gesproken werd, is moeilijk uit je maken. Het is aan de Paus ten deze de beslissing te nemen. En de vraag, of hier opper- tuniteitsredenen aanwezig waren, wordt door de schrijver helder en ruim beant woord met een zestal argumenten, die wij hier niet zullen weergeven, doch wij verzoeken u dit in de brochure zelf ;e lezen, in afwachting overigens van ie argumentatie, die de H. Vader zelf op 1 November klemmend en overvloe dig genoeg zal te berde brengen. Omtrent de gevolgen van de jong ste dogmaverklaring, laat de schrijver zich als volgt uit: Het katholieke le ven zal aan intensiteit winnen, waar schijnlijk zullen er heel wat congres sen, jubeltijden, bewegingen, devoties en misschien zelfs verschijningen plaats vinden, en dat alles zal meer mogen heten dan „roomse blijdschap" Zou men die verschijnselen dan de „mariale periode" in de geschiedenis van de Kerk willen noemen, dan be denke men, dat dit verschijnsel slecnts één van de vloedgolven is, die onophoudelijk aan dezelfde bron ontspringen. En tenslotte: door Maria te eren schaden wij niemand. Alle opportuniteitsoverwegingen zijn uiter aard van minder belang dan de ge- loofsoverwegingen. Is het waar, dat Maria ten Hemel is opgenomen met ziel en lichaam, of is het niet waar? Dat is de enige vraag, die er op aan komt. De dogmaverklaring bevestigt plechtig, dat het waar is. De Officier van Justitie bij de bijzon dere strafkamer van de Arnhemse recht bank heeft twintig jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de ex-inspecteur van politie te Nijmegen, tevens chef van de z.g. politieke dienst te Nijmegen, M. V. Volgens de dagvaarding zou verdachte indirect de oorzaak zijn van de dood van twintig Nederlanders die met zijn mede werking tijdens de bezetting werden ge arresteerd. De Officier van Justitie wees er op, dat slechts twintig gevallen zijn ten laste gelegd, doch dat het er in feite circa honderd zijn geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3