Te gast bij een jong en vrolijk volkje WIE KOMEN ER THUIS? m Burgemeester Van Alphenweg: „Paradestrasse der Wehrmacht" Stromboli Trinitariërs huldigen doctor Fuss Stromboli Hoe spelen de R.K. clubs? Zes zusters en twintig kleuters houden elkaar van dag tot dag bezig Nederl. Roode Kruis vraagt bloedgevers AGENDA Bunker bij de Strandweg zal 1 Januari verdwenen zijn en met „Nelly" KELTUM PLEET r DINSDAG 31 OCTOBER 1950 PAGINA 2 Zonnig leven in Kleine Theresiastichting Ingrid Bergman Huishoudelijke voorlichting i 1 Woorden van lof in het hader van de mathematica Tweede oudersavond Burgerlijke Stand Klaprooscollecte in Haarlem K.J.M.V. Taxi? Bel 1.2.3.4.5 HLO.V. LEDENCONCERT Pianoduo Reding/Piette Zilveren jubileum Gemeenteraad Zand voort tot 1 uur in de nacht Circuit en wandelaar Sloping bunker Het oecumenische vraagstuk Behandeld voor de St. Adelbertsvereniging K.A.B. Kring Oost Vechtpartij in Groenendaal- stteeg kreeg een staartje Frans-Hals volleybal- tournooi Hij had zijn handen vol met de Castel Bianco", Atlantis Ingrid Bergman Burgemeester naar Butiin Verenigde Kalh. Dammers Enorm succes heefi Expositie Etalage, Een prima 3-delig matrasstel Hoogovens en plan-Schuman POGING T MOO 'QT 3RD ZELF- Zandvoorts jeugd leert de na'tuur zien HEEMSTEDE De melksanering in Heemstede en Aerdenhout Vrije keuze melkhandelaar in het gedrang Et zijn er twintig en allemaal zijn het levenslustige gezonde rakkers. De jong ste is acht weken en de oudste bijna.vier jaar. Het is dus geen wonder dat hun verzorgsters, de zusters Dominicanessen van het Catharina-apostolaat uit Zwolle haar handen vol hebben met dit kleine goedje. Niet alleen de opvoeding van deze kindertjes vraagt vel tijd en zorg, maar er moet ook nog voor hun kleer tjes gezorg worden. Er moet worden gekookt, gewassen, genaaid-, het huis houden vraagt veel tijd en er moeten ook nog bezoekers rondgeleid worden. De zes zusters in de Theresiastichting zijn dan ook van 's morgens vroeg tot laat in de avond in touw. Al voor dag en dauw worden de klei nen wakker. Het duurt echter nog tot kwart over zessen eer de zusters de kleuters uit hun bedjes halen. Dan worden ze aangekleed en gewassen. Sommigen handige peuters trekken zelf hun schoentjes aan. maar de meesten moeten nog geholpen worden. Eten ech ter doen ze bijna allemaal zelf. Ze zit ten aan een lange tafel in hele kleine stoeltjes; het is het enige ogenblik van rust in het drukke huis, want de kin deren zijn gelukkig allemaal gezond en ze hebben een gezonde eetlust Het bordje pap, dit krijgen ze niet iedere morgen vliegt er in en ook met de boterhammetjes hoeven de Zusters niet te helpen. z Tot half tien is het dan stil. De zus ters gaan naar de heilige mis en al ze terugkomen krijgen de kleuters om half tien een kopje chocolademelk. De grote baby's en de kleuters spelen in de kleu terkamer, waar ook gegeten wordt. Ze spelen daar met veel' fantasie en het is aan alles te merken dat ze zich heel gelukkig voelen in hun kleine wereldje in de Bloemhofstraat. We zijn eens op een middag in de speelkamer op bezoek geweest. Boude- wijn liep met een grote pet op en speelde conducteur. Jan Hein had een kist in zijn armen en imiteerde een harmonicaspeler. „Ik ben Opa", zei hij en zuster Bernadette vertelde toen dat er iedere week een oud mannetje, dat ze Opa noemden, op de accordeon komt spelen. Dan is het groot feest voor de kinderen. Jan Hein en Bou- dewijn kenden nog een ander leuk spelletje, kwam een peuter me ver tellen. En even later kropen de twee rakkers, het zijn de ondeugendste van het hele stel, over de vloer. Boudewijn was een moederhert en Jan Hein was zijn kindje, vertelden de kinderen me. „Ze gaan als het mooi weer is altijd in de Hout wandelen en daar hebben ze een moederhertje gezien, dat ze Beppy noemen", legde zuster Bernadette uit, die meteen een grote kring maakte en de levenslustige dreumessen meevoer de op een vrolijk melodietje. Om half twaalf is het weer etenstijd en daarna moeten alle kinderen naar bed. Goed uitgerust brengen zij dan de middag weer door met spelen. Bij mooi weer zo veel mogelijk in de tuin, waar een grote zandbak is gemaakt. De baby's, die nog te klein zijn om met de kleutertjes te spelen, hebben een ëlgen vertrek, waar ze met elkaar in de box kunnen spelen. Ze hebben aller aardigst speelgoed en de zusters zijn lief voor hen. zodat ook deze kleintjes zich heel tevreden voelen in hun om geving. Om vijf uur wordt er weer gegeten en daarna ggan de kinderen in het bad. Dat geeft natuurlijk een groot plezier en dus veel spectakel. En als ze dan allemaal in hun nachtponnetje en pyamaatjes zitten, helpt de zuster de grootsten met hun gebedje, dat ze ge knield voor het kruisbeeld zeggen. Dan is de dag voorbij voor de kleutertjes en binnen enkele minuten is het muis stil od de slaapkamers. Klaas Vaak heeft hier nooit veel werk. want zo dra de kopje het kussen raken, vallen de oogjes toe. Voor de zusters is de dag echter nog lang niet afgelopen. Er ligt nog een stapel verstelwerk, er worden kleertjes gebreid en om half tien moeten de Advertentie Het Nederlandsche Roode Kruis te Haarlem doet een dringend beroep op alle Haarlemmers tussen 18 en 60 jaar om zich als bloedgever aan te melden, Er zijn er velen nodig. Een voorafgaan de keuring zal niet nodig zijn. De bloedafneming (ten hoogste een halve liter) is pijnloos en duurt slechts en kele minuten. Een kop koffie en een kwartiertje rust zorgen voor de rest. In alle ziekenhuizen van ons land wordt in steeds grotere mate gebruik gemaakt van gecondenseerd plasma. Tegenwoordig wordt het niet alleen aangewend om bloedverlies te compen seren, maar ook voor de vervaardiging van preparaten ter bestrijding van enige infectieziekten. De knapste medici kun nen echter niets beginnen als zij niet over de oergrondstof beschikken: bloed van gezonde mensen. Degenen, die zich als bloedgever wil len melden, kunnen een briefkaart schrijven (met vermelding van naam, adres en geboortedatum) aan het Ne derlandsche Roode Kruis, Paviljoens laan 3, Haarlem. Telefonisch kan dit geschieden onder nummer 21485. Op 13, 14, 17, 20 en 27 November wordt 's avonds bloed afgenomen in het St. Elisabeth's Gasthuis, ingang Groot- Heiligland. Wie voorkeur heeft voor een bepaalde avond, dat dit ook op geven. Iedereen ontvangt tijdig een oproep. Zij, die als bloedgever reeds staan ingeschreven, moeten zich niet opnieuw opgeven. Evenmin degenen, die begin 1950 in de Maria-Stichting bloed af stonden, want zij zullen automatisch een oproep krijgen. Hebben zij echter voorkeur voor een bepaalde datum, dan moeten zij dat wel melden. Ook dit jaar organiseert de Commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlich ting in de maand November de reizende tentoonstelling „Winterfeesten met onze kinderen". Tot Donderdag wordt de eerste ten toonstelling van een serie van vier ge houden in de Christiaan Huygensschool. Op 9, 10 en 11 November in het club- en buurthuis aan de Kampersingel, op 13 en 14 November in de kleuterschool aan de Corn, van Noordestraat en op 19. 23, 24 en 25 November in de Lange Margarethastraat 19. baby's nog voor de nacht geholpen wor den. Er zijn momenteel drie babytjes. De jongste is acht weken oud. De moe der van dit kleine hummeltje moet een ernstige operatie ondergaan en daar om is het kind zo dang hier. Als mama beter is, gaat het weer naar huis terug. Zo zijn er nog meer kindertjes, die slechts tijdelijk onverzorgd zijn. Er is b.v. een baby, waarvan de moeder bij de geboorte is overleden. Over een poosje zal de familie het kind wejp op nemen, maar tot die tijd is het hiér en krijgt het bij de zusters een liefdevolle verzorging. Maar op deze en nog enkele uitzonderingen na, is de There siastichting voor die kinderen, die thuis geen verzorging krijgen en voor de kin deren van ongehuwde moeders. Niet alleen de materiële verzorging van de kinderen is goed, ook de ge zondheidszorg. Dokter Hilbrink contro leert de kleintjes regelmatig en ziekte komt dan ook maar weinig voor. Eens in de maand komt de kapper en wor den dan alle kleutertjes geknipt. De man doet dit pro deo en de zusters ziin hem daarvoor zeer erkentelijk. Opvallend is, wanneer men de Theresiastichting binnen treedt, de huiselijke sfeer. Alle vertrekken zijn licht en luchtig gehouden, de zon heeft vrij toegang en zo kunnen de kleuters zich hier volkomen uitleven en thuisvoelen. Misschien zullen ze later, als ze volwassen zijn, nog eens met weemoed aan hun allereerste jeugdjaren in de Theresiastichting terugdenken. De zusters Dominica nessen doen in ieder geval al wat ze kunnen om de peuters een -weinig le- lensvreugde mee te geven als ze het huis verlaten. Want wanneer het kind vier jaar is geworden, gaan de deu ren van dit klleuterparadijs achter hem dicht. tf wm 'm^t mm Dit jonge volkje maakt het zichzelf vrolijk onder het moederlijk toezicht van de zusters. Maar de fotograaf is voor de kleuters een vreemde eend in de bijt. BIOSCOPEN: Rembrandt: Borgia schaakmat (18 j.); 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Palace: Oproer in de ge vangenis (18 j.), 2, 4.15. 7 en 9.15 u.; Luxor: Gisteren werd ik vermoord (str. volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Vicky en haar Indiaan (14 j.) 2 30, 7 en 9.15 u.; City: De held van de jungle (str. volw.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De verdwenen' goud zending (14 j.), 2.30, 7 cn 9.15 u. Dinsdag 31 October Schouwburg: Comedia met „Anna Lu- casta", 8 uur. Concertgebouw: Tweede Kamermuziek avond, Zara Nelsoca, cello en Geza Frid, piano, 8 uur. Frans Hals-theater: Les Enfants du Pa radis (HKG) 8 uur. Woensdag 1 November Schouwburg: De Haagse Comedie met „Gelukkige jaren", 8 uur. Frans Halsmuseum: Concert door Haar lems Trio, 8 uur. Wanneer eenmaal een school haar zil veren jubileum gevierd heeft, dan kun het niet anders of kort daarna begint een hele reeks van jubilea los te komen van leraren, die de dag gaan herdenken, dat ook zü vijfentwintig jaar aan de school verbonden zijn. Dezer dagen is dat het geval geweest met het Trini- teits-lyceum cn wel speciaal met de heer Fuss, leraar wiskunde aan deze in richting, over wie wü reeds Zaterdag een en ander publiceerden. De dag werd ingezet met een plechti ge H. Mis, die tot intentie van de jubi laris werd opgedragen door pater Van Straaten, rector van het lyceum, met assistentie van pater Distel, prefect, als diaken en pater Hutjens, conrector, als subdiaken. Begeleid door orgelspel van de heer Muiman zong het schoolkoor o.l.v. pater Duvergé de mis van Refice. Daarna volgde eert bijeenkomst in eafé- restaurant Brinkmann, waar de jubila ris door zijn collega's werd gehuldigd en men gezamenlijk het ontbijt gebruik te. De Bavo-zaal was geheel gevuld door de bevolking van het lyceum, toen om elf uur de officiële huldiging door de school plaats vond. Onder hen bevond zich ook pater Vlaar, prior van het Augustijnenklooster te Venlo en vroeger rector van het ly ceum, onder wie de heer Fuss zijn in trede op de school gedaan heeft. De prior van het klooster te Over- veen, pater De Wit, opende de rij spre kers, die de heer Fuss geluk wensten. Hij wees er op, dat het wel degelijk van belang is een jubileum te vieren, ook dat van degene, die niet aan uiter lijk vertoon hecht; want wil een goed leraar de invloed, die van hem kan uit gaan, ten volle benutten, dan heeft hij een lang leven nodig. Het feit, dat de jubilaris reeds 25 jaar heeft kunnen opereren, stemt daarom tot verheugenis. De prior liet zijn woorden vergezeld gaan van een geschenk in de vorm van een gedenkbord, dat na eerst moeizaam door twee knapen het toneel te zijn op- getorst, door een van hen aan de jubi laris werd overhandigd. Rector Van Straaten sloot zich in zijn woorden bij zijn voorganger aan, daar bij wijzend op de bijzondere plaats, die de heer Fuss, ondanks zijn totaal gebrek aan zucht naar publiciteit, al sinds on heuglijke tijden in hiet schoolleven in neemt. In een speech, die van het begin tot het eind één schertspartij was, bood daarna de heer K. Andriessen namens het lerarencorps een vulpen aan. JJne leerlingen, waarvan een uit de Kias waarover de jubilaris het speciale be- schermheer schap beeft, wensten in mono- en dialogen geluk en overhan digden hem boeken, bloemen en bon- bons. In enkele woorden dankte de heer Fuss de sprekers en aanwezigen voor hetgeen men hem op zijn feestdag ge boden had, en herdacht kort de tijd, die hij als leraar aan het lyceum heeft doorgebracht. Als besluit vertoonde t Ballet mima- ture van Het Ballet der Lage Landen een aantal zeer goed uitgevoerde dan sen, o.a. uit de tijd van Lodewijk XIV, la Balette des Cygnes, een Tarantella, Valse Triste en verschillende volksdan sen. Het publiek, vooral de ouderen, genoot zeer van het verzorgde pro gramma. Wegens het grote succes van de eerste avond waar mevrouw Clarenbeek sprak over de voorlichting in het gezin, zal op Donderdag 2 November a.s. na de bij eenkomst der H. Familie der dames van de St. Janparocnie in het jeugdgebouw aan het Teylerplein, nogmaals dit on derwerp behandeld worden, voor de ouders van de St. Janparochie. Deze avond wordt belegd door de Kath. Ac tie van de vrouwen. Er wordt weer gerekend op een volle zaal. GEBOREN: A. C. van Dijkede Rui ter z.; P. BeuneHendriks z.; T. van den BroekKoelstra z.; W. W. E. Smit Beenen z.; T. M. van HooffPersoon z.; L. M. MelchiorHcsselman z.\ C. E. van dér BlomVisser z.; G. C. de Nijsde Nijs z.; A. C. van Bruggen—Vogels z.; N. Flipphi—Schniedewind d.; K. I. M. GroeneveldDijkman Dulkes d.; A. M. Juijnvan Aurae d.; A. van Galen Vosse d.; M. KettelhakeLoth d.; A. S. RosiesWieclawska d.; G. M. E. Duis- terhofStevens d. OVERLEDEN: J. C. van Constant Wapstra, 82 j., Jan van Zurenstraat; G. van Maaswinkel, 80 j., Spaarne; S. Ha- zevoet, 81 j., Zuider Buiten Spaarne; W. L. Nolke, 77 j„ Kleverparkweg; M. van den Bogaard, 42 j„ Bomeostraat. De landelijke klaprooscollecte ten bate van het Nederlands Oorlogsgraver Comité wordt dit jaar gehouden op Za terdag 11 November a.s. 30.000 geallieerde soldaten hebben hun laatste rustplaats in Nederland gevon den. Het is ons aller plicht er aan mede te werken, dat althans hun graf niet vergeten wordt. De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, die de organisatie van deze collecte te Haarlem weer op zich genomen heeft, doet een dringend beroep op ieder, die Zaterdag 11 November a.s. enige tijd ter beschikking heeft, om zich als eollee tant(e) op te geven bij de U.V.V., Stad huis, Haarlem. In verband met het feest van Aller heiligen, houdt de KJMV a.s. Woensdag geen bijeenkomst, zulks in tegenstelling met het bericht in ons blad van Don derdag j.l„ waarin we een lezing aan kondigden van G de Kok, diocesaan- voorzitter van de KJMV. Adrert entte amstekdamschb rijtuig MIJ. Het Belgische pianoduo, bestaande uit Janine Reding en Henry Piette, zal me dewerken aan het 3e ledenconcert serie D. dat de H.O.V. o.l.v. Toon Verhey op Dinsdag 7 November a.s. zal geven. Het programma vermeldt vóór de pauze een tweetal werken van Joh Seb. Bach, n.l. de Suite in b kl. terts, waarin de fluitsoli worden gespeeld door Ma- rius Ruysink, solo-fluitist van de H.O.V., alsmede het Concert voor 2 piano's in C gr. terts, met Janine Reding en Henry Piette als solisten. Een eerste uitvoering van het Con cert voor 2 piano's van Bartok, welk werk oorspronkelijk eveneens a.s. Dins dag door het duo ten gehore zou wor den gebracht, kan helaas geen doorgang vinden, daar het orkestmateriaal niet tijdig gearriveerd is. Waarschijnlijk zal dit werk nu volgend jaar worden uit gevoerd. In de plaats hiervan zal het duo het Concert voor 2 piano's van Francis Poulenc uitvoeren. Als besluit van dit concert zal tenslotte worden uitgevoerd de Suite „L'Oiseau de feu" van Strawinsky. Op 5 October jl. was de heer F. J. Jansen, Bastiaanstraat 28 te Haarlem, 25 jaar in dienst van de C.A.V. „Volhar ding" alhier. Wegens ziekte van de jubilaris kon dit feit echter op die datum niet feeste lijk herdacht worden. Nu de heer Jansen weer hersteld is, zal de viering van het jubileum plaats hebben op Woensdag 8 November a.s. Des morgens om 10 uur zal hij ten kantore van de Coöperatie, Houtmarkt 1921, door bestuur, directie en personeel worden gehuldigd; verder zal hij deze feestdag in de huiselijke kring door brengen. Het zal de heer Jansen, die alom zeer gezien is, onge twijfeld niet aan belangstelling ontbre ken. Gistermiddag hebben twee recher cheurs de 17-jarige loopknecht L. v. L. en de 21-jarige los arbeider J. B. v. H. naar het bureau Centrum overgebracht, din in Haarlem-Zuid een hoeveelheid lood hebben gesloopt van het dak van een onbewoonde villa. Beiden hebben békend. If - -S-. I De 52-jarige bode aan de Haarlemse Rechtbank de heer J. A. Dekker is gis teren met zijn motor aangereden in de Prins Mauritsstraat door een auto, die geen voorrang verleende. De bode werd aan de voet gekneusd en is naar zijn woning overgebracht. Het motorrijwiel werd beschadigd. De Zandvoortse raad vergaderde Maandagavond onder voorzitterschap van de burgemeester, mr. H. M. van Fenema. De Maria-school kreeg ruim 600. voor de aanschaffing van leermiddelen in verband met de uitbreiding van het aantal leerlingen. De naam van het „Tramplein" werd gewijzigd in „Raad huisplein". Bij het voorstel tot invoering van een legpenning der gemeente be pleitte de heer Tates (V.V.D.) om slechts een zilveren legpenning te laten slaan (en geen bronzen of verzilverd bronzen) en de toekenning te doen ge schieden door de raad; de heer Siegers (K.V.P.) wilde het ontwerp door de raad goedgekeurd zien. De heer Linde man (K.V.P.) zag in toekenning door de raad groter openbaar huldebetoon. De voorzitter vreesde dat dan in de raad e?n discussie zou kunnen ontstaan, die aan het huldebetoon afbreuk zou doen. De raad besloot, alleen een zil veren legpenning te laten slaan; deze toe te doen kennen door B. en W. en uit te doen reiken in openbare raads vergadering. Het voorstel óm de verordening op de heffing van vergunnings- en verlofrecht te wijzigen gaf aanleiding tot een lang durige discussie. De heerWeber (A.Z.B.l wilde weten hoe B. en W. de aanslagen in het vergunningsrecht berekenen. Men past het systeem van de gemeente 's Gravenhage toe, maar de mensen weten niet hoe hun aanslag tot stand komt. Men heft nu 12.50 per 50 huurwaarde, maar men kan met 5. volstaan. Spr. wil deze zaak in de fi nanciële commissie behandeld zien De heer Siegers (K.V.P.) is het eens met de heer Weber. De caféhouders vermoe den dat niet alleen de omzet in sterke drank, maar ook die van andere artike len meetelt. Wethouder Kerkman (P. v. d. A.) wees er op, dat dit voorstel een gevolg, is van de wijziging van de Drankwet. De aanslagen wortten door B. en W. overeenkomstig de wettelijke bepalingen opgelegd. Spr. heeft het tweemaal meegemaakt dat tegen een aanslag geprotesteerd is, maar als de reclamanten met hun boeken voor de dag moesten komen, trokken zij hun bezwaar in! Tenslotte werd het voorstel aanvaard met de toezegging dat de hef fing van het vergunningsrecht in de fi nanciële ermmissie onder de loupe ge nomen zal worden, Het voorstel tot invoering van een ziektekostenregeling voor het gemeentepersoneel werd aan vaard nadat de heer Siegers (K.V.P.) had gevraagd om ook de zorgen van de middenstanders op dat punt te verlich ten. Hierna kwam in bespreking de be slissing van het bestuur van „Touring Zandvoort" om geen wandelaars op de Burgemeester van Alphenweg toe te laten. De heer Lindeman (K.V.P.) was weinig bevredigd door het beleid van „Touring Zandvoort". In de winter maanden zal er geen gedrang van auto mobilisten zich voordoen en dan kunnen de wandelaars ook toegelaten worden. Mevr. Mol (P. v. d. A.) geeft toe, dat de weg niet voor automobielen gesloten kan worden, maar daarem behoeft daar op niet geparkeerd te worden. De heer Sijtsma (P. v. d. A.) zegt, dat het de bedoeling was de weg aan te leggen om een recreatie-gebied open te leggen, nu is de race-baan het belangrijkste ele ment. De zaak is scheef gegroeid. Spr. wil dat Touring Zandvoort het raads besluit uitvoert. De heer Tates (V.V.D.) kan als lid van „Touring Zandvoort" verklaren dat het bestuur deze zaak ernstig heeft overwogen. De voetpaden zijn voor de voetgangers. Ir. van Kuijk (P. v. d. A.) zegt, dat het verkeer eist dat bepaalde wegen voor wandelaars en voetgangers worden verboden. De voor zitter meent dat oud-burgemeester van Alphen, die het plan voor deze wgg als toer-weg heeft naar voren gebracht, waarschijnlijk niet heeft vermoed, dat deze weg zó snel opgang zou maken. Als anecdote vertelt spr. dat zijn voor ganger van de Duitsers toestemming kreeg cm met de aanleg van deze weg door te gaan omdat het een „Parade strasse" voor de Wehrmacht zou wor den! Naarmate deze weg meer bekend wordt, zal het aantal automobielen, dat een toertje over de weg wil maken, toe nemen. In deze herfst was het aantal auto's groter dan in de zomer! Voetgan gers toelaten betekent spelende kinde ren, autopeds e.d. op deze weg en dat is levensgevaarlijk. Dan zou spr. genoopt zijn om de weg door de politie te laten afsluiten. Weth. Slagveld (C.H.) is door de rapporten overtuigd, dat het besluit van het bestuur juist is. De heer Siegers (K.V.P.) is van dezelfde mening, temeer omdat de burgemeester anders de weg voor alle verkeer zal laten sluiten. Ten slotte besloot de raad de zaak tot April aan te zien. De burgemeester stelde voor om aan Ged. Staten te vragen de wethouders salarissen met 10 te verhogen. De heer Siegers (K.V.P.) vond dit nogal schriel, het salaris wordt dan bijna 1250.maar spr. meent dat 1400. nog een minimum is. De heer Weber (A.Z.B.) wilde tot 15,00 gaan, maar de voorzitter toonde aan dat een verder gaand voorstel geen kans op succes heeft. Het voorstel om voor de sloping van het bovenstuk van de grote bunker bij de Strandweg 20.000 te voteren, ont lokte de heer Siegers (K.V.P.) de op merking dat men wel erg laat heeft gemerkt dat deze bunker in de weg staat. Spr. wijst op het gevaar van dé explosies. Spr. is erkentelijk voor de bijdrage van 10.000 van de bouwer van de fiatgebouwen, maar is huiverig voor de gestelde termijn van 1 Januari; het werk kan tegenlopen. Spr. wil de bun- De gisteravond gehouden en opmer kelijk druk bezochte eerste bijeenkomst in dit seizoen van de Adelbertsvereni ging te Haarlem, werd geopend door haar voorzitter, de heer J. A. Schip pers, met een piëteitvolle herdenking van de overleden geestelijk adviseur Mgr. Filbry, en een welkomstwoord gericht tot diens opvolger, drs. Th. Zwartkruis van het seminarie Hage- veld. Het gespreksonderwerp van de avond was gewijd aan hnt oecumenisch vraag stuk, op kundige en brillante manier ingeleid door een causerie van de Utrechtse kapelaan dr. F. Thijssen. Deze gaf voorop een bepaling van dit vraagstuk, zoals het onderscheidenlijk wordt geïnterpreteerd van reformato rische en katholieke zijde, ging vervol gens in od de historisch achtergronden der reformatie, daarbij benadrukkend de gemotiveerdheid van een gemeen schappelijk schuldbesef ten deze van katholieke zijde, om vervolgens over te gaan tot een bespreking van de huidige stand van zaken en wat dat alles te zeggen heeft aan de thans levende ka tholieken. Uitgaande vain de woord bepaling „oecumenisch", welke uitdruk king is afgeleid van het Griekse oikos (huis) stelde dr. Thijssen in het licht, dat de reformatorische christenen aan de ene kant streven naar een hereni ging der kerken in een nieuw gemeen schappelijk tehuis, terwijl de katholie ken van de andere kant gelovig weten reeds in dit huis te wonen en hun apos tolische werkzaamheid richten od een terugkeer daarbinnen van de afgeschei den broeders en zusters. Uit historisch oogpunt meende spreker mèt andere theologen de reformatie van destijds als onvermijdbaar te mogen beschou- men, gezien in het licht van de denk structuur en de praktijk in de Kerk zelf in die dagen. In verband daarmee stelde hij de belangwekkende vraag of ook thans zu'lk een reformatie zich zou voltrekken, wanneer de postulaten van de afgescheidenen van toen ongewijzigd zouden worden gehandhaafd. Hij was geneigd, die vraag ontkennend te be antwoorden. Voor het ogenblik constateerde spre ker een verheugende belangstelling van de andere christenen voor de Katho lieke Kerk, die opnieuw als een hen aansprekend en soms een hen beklem mend phaenomeen binnen hun gezichts kring is gekomen, waarop zowel de in houd wijst van het herderlijk schrijven der Generale Synode als het feit, dat deze brief verscheen. Uiteraard kwa men ook de pauselijke directieven voor het instituut van de Wereldraad der het oecumenisch gesprek ter sprake, het instituut van de Wereldraad der Kerken en de wijze voorzichtigheid van onze kerkelijke overheid bij het enta meren van de godsdienstige gedachten- wisseling met andersdenkenden. Dr. Thijssen rekende het tot een plicht van iedere katholiek, in het bij zonder van de meer ontwikkelden, hun volle en vurige aandacht aan het oecu menisch vraagstuk te geven, opdat onze medechristenen nooit domme onwe tendheid of wanbegrip zullen ontmoe ten zo vaak zij bij een katholiek te rade willen gaan omtrent de leer der Kerk en de praktijk der gelovigen. Een boeiende en verhelderende ge dachten-wisseling besloot deze leerrijke en inspirerende avond. Het bestuur van kring Oost der KAB deelt mede, dat men tot uiterlijk mor genavond zich nog kan opgeven voor de St. Willibrordusviering en feestelijk ont bijt, welke op Zondag 5 November a.s. plaats vindt. De H. Mis, waaronder al gemene H. Communie is 's morgens half acht in de St. Jan parochie. Daarna vie ring van het St. Willibrordusfeest in het jeugdgebouw Teylerplein. Bij het kring- bestuur kan men zich nog opgeven. De steenhouwer, die Vrijdagavond tij dens het opstootje in de Groenendaal- steeg in zijn kraag werd gegrepen omdat hij een ruit had ingegooid, blijkt aan de politie een valse naam te hebben opge geven. Hij staat in de burgerlijke stand genoteerd als W. N. en bovendien zes maal als zodanig in het politieblad. Daarom had hij zich verscholen achter het pseudoniem W. de Haan. hetgeen thans aan het licht is gekomen. Het Frans-Hals volleybal toumooi is het eerste officiële optreden van het volleybal in Haarlem geweest. Het was een zeer spannend toumooi, waar ten' slotte één van de twee organiserende verenigingen winnaar werd. Het tournooi werd georganiseerd door de „Volley-Stars" en E.H.V.C., die alle twee nog niet zo lang bestaan en opgericht zijn door jongelui van mid delbare scholen. Het spelpeil stond zeer hoog, vooral in de laatste wedstrijden. De uitslagen bewijzen dat het tournooi een spannend verloop heeft gehad. De ze waren als volgt: BrandweerStadhuis 20 KweekschoolVolley-Stars (2) 20 HBS b (1)—CIOS (2) 2—1 EHVC (1)Brandweer 20 HBS b (1)Kweekschool 2U VCK (2)—EHVC (2) 2—0 VCK (1)—CIOS (1) 2—1 IHJ (1)—Volley-St. (1) 2—0 HBS b (2)—Volley-St. (3) 2—0 HBS a (1)—VCK (1) 1—2 VCK (1)—VCK (2) 2-0 IHJ (1)—HBS b (2) 2—0 EHVC (1)—HBS b (1) 2—0 VCK (1)—IHJ (1) 2—1 EHVC (1)—VCK (1) 2-0 EHVC werd winnaar en ontving de beker. VKC werd tweede en ontving een medaille. De 23-jarige Haarlemse schilder R. S. v. E., die Vrijdag aangehouden is en ver dacht werd van inbraak in een wonmg aan de Kleverparkstraat waarbij hij een radiotoestel en een damesmantel meenam en deze distribueerde over zijn vader en verloofde heeft thans be kend. Hij voegde er aan toe, dat hij ook de uitvoerder was van inbraken in de Meester Cornells-, Vredenrijk-, Bega-, Reitz-, Tafelberg- en Bandoengstraat. Verder stal hij een rijwiel en opereerde met succes in Bloemendaal, Velsen en Zandvoort; dit alles had hij gepresteerd gedurende de afgelopen weken. „CASTEL BIANCO", aankomst Amsterdam 9 November 1950 HAARLEM: K. de Jong, Paul Kruger- straat 35; W. Steevensz, Corn. Speelman laan 13; J. van Doorn, Rozenprieelstraat 56; L. J. Lembeck, Jan Haringstraat 74. AALSMEER: J. H. Dema, Seringenstr. 19. HAARLEMMERLIEDE c.a.: J. F. M. Stol- ting. Osdorperweg 8, Halfweg. HEEMSTEDE: W. van Pel, Timorstraat 5. SASSENIIEIM: J. J. C. Bergman, Char- bonlaan 30. VELSEN: W. Kramer, Tussenbeksweg 56. ZANDVOORT: A. J. v. d. Velde. Dr. Ger- kesstraat 51 zw. „ATLANTIS", aankomst Amsterdam 10 November 1950 HAARLEM: J. Niehot, Middenweg 100; W Vogelensang, Saturnusstraat 8. AALSMEER: T. Veerman, Marktstraat 3. ZANDVOORT: M. A. v, d. Brug, Ooster parkstraat 46. „NELLY", aankomst Rotterdam 11 Nov. '50 HAARLEM: A. Beenders, Anjelierstraat 21; J. Burger, Wald. Pyrmontstraat 52; E. N. Guliker, Hooimarkt 26; J. Klop, Ten Katestraat 23; C. J. A. Plass, Alb Thijm- straat 33: W, F. Smit, Oranjestraat 73; A. F Stecnkist, Colensostraat 48 rd.; A. F. Eiferink, Beukenstraat 16; W. Groenewoud, Kleverlaan 145; J. Hendriks, Celebesstr. 28; H. H. J Koper, Feithstraat 9; M. Smalle- gange, Ged. Raamgracht 31; J. A. Stroo, Spaansevaartstraat 71; A. W. Schoffel, Pe- pijnstraat 10; A. J. Nater, Goltziusstraat 18; W J N. Timmers, Kritzingerstraat 1; H. Jonkman, Sontstraat 6. AALSMEER; D. G. Koning, Kastanje- 3 BEVERWIJKD. de Man, Rijvordtl. 61. BLOEMENDAAL: R. van Bommel, /.o- merzorgerlaan 11; A. C. Stumphler, Borger weg 5, Aerdenhout; A. S. Bersee Pr driklaan 164, Overveen; J. D. W. Bleeker, Kweekduinweg 7, Overveen. HAARLEMMERMEER: C. M^ Earcndregt, Sloterweg 1090; M Eveleens, SEAntomus straat 2, Nieuw Vennep: G. Valk, msser dijk 521. Advertentie ker 1 meter heger laten, gelijk met het wegdek. De heren Tates (V.V.D.) en v. d. Werff (C.H.) zijn niet enthousiast over het voorstel. De heer van Kuijk (P. v. d. A.) zou het betreuren als deze ergernis tot in lengte van jaren op het strand zou moeten blijven staan. De voorzitter zegt, dat de bouw van de flats tot voor kort nog in de lucht hing. Spr. heeft persoonlijk met de minister ge sproken om bepaalde financiële obsta kels uit de weg te ruimen. Deze bouw wordt een mooi begin van de wederop bouw van het centrum. Spr. toont aan dat de bunker niet een meter hoger kan worden gelaten: men moet deze tot op het terras wegwerken, anders krijgt men een onooglijk gezicht. De bouwer van de flats heeft aan zijn bijdrage geen bijzondere condities verbonden. Men zou op de verlaagde bunker een zitje kun nen maken of een theehuisje. Het slopen van de gehele bunker zou 43.000 kos ten en dat is niet verantwoord. Met 9 4 stemmen (die van de heren Lindeman, Siegers, Tates en Koning) werd het voorstel aanvaard. Bij de rondvraag vroeg de heer Blom (C.P.N.) of het waar is, dat het Butlin- kamp definitief van de baan is. De voor zitter deelde mede, op 3 November naar Butlin toe te gaan (niet voor re kening van de gemeente); het plan is niet van de baan, maar een modificatie is waarschijnlijk. Om elf uur ging de raad tot 's nachts een uur in besloten zitting. HEEMSKERK: H. Kuil, Rijksstraatw. 61 HEEMSTEDE: P. Stolwijk, Iepenlaan 12; L. A. Kerkvliet, Havenstraat 33; A. M. Kra mer, Herfstlaan 20; L. Hoppezak, Binnen weg 135. HILLEGOM: H. J. Walter, Venenburger- laan 33 LISSE: G. J. Beelen, Heerenweg 67; D. Vergunst, Vreewijk 44. NOORDWIJK: A. Cramer, Piet Heinstr. 70: H Veenstra, Dahliastraat 70; A. Wa- melink, Hoofdstraat 7a; T. Vink, Muider- straat 12. SASSENHEIM: H. J. Herreur, Bernhard- straat 8; J. Zuilhof, Hoofdstraat 118. VELSEN: A. J. van Son, Ger. Doustraat 47, IJmuiden; H. Lutke Schipholt, Rijks- weg 438, Santpoort; J. Heek. Driehuizer- kerkweg 91, Driehuis; H. Stoffels, Piet Heinstraat 74, IJmuiden; H. J- v. d. yen- de, St. Kluyskenslaan 25. Santpoort, A. Itramer, Kennemerlaan 83, T, van Maanen, Koningsweg 130, Velsen N., M Masereeuw, Huygensstraat 49, IJmui den. Aan de leden wordt medegedeeld dat a.s. Woensdag 1 Nov. (Hoogfeest van Allerheiligen) de wedstrijd VKD 1 HDC II niet doorgaat; wel wordt te ca. negen uur de wisselbeker aan de persoonlijke clubkampioen uitgereikt. Op Zondag 5 November. Wijk a. ZeeIVV DTS—DEM Velsen—ZVV VitesseAlways Forw HPSV—TYBB VVPHBC NAS—SLTO LijndenOnze Gezellen DSSASV TonegidoVVSB Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N.Z. Voorburgwal 6573. Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie JUWELIERS PLEET Tot 6 Nov. Helium tafelgerei Iets aparts! VAN ELLINCKHUUZEN Anegang 32 KELTUM SPECIALIST Advertentie tegen uiterst voordelige pr^s vindt U in 'n rijke sortering bij HAARL. MATRASSENHU1S H. OE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Verschenen is de Mem. van antw. op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot deelne ming in het uit te breiden kapitaal van de Kon. Ned. Hoogovens. Hierin wordt o.m. opgemerkt dat niet de minste vrees behoeft te bestaan, dat het Plan Schuman de beoogde uitbrei ding van het hoogovencomplex in ge vaar zal brengen. De minister acht het niet juist op het ogenblik in het openbaar nadere mede delingen të doen over de gevoerde be sprekingen. Het plan-Schuman verkeert nog geheel in het stadium van onder handelingen, welke intensief worden voortgezet. De enkele reeds in de pers verschenen berichten geven, afgezien van het feit, dat zij praematuur zijn, een zeer onvoljedig beeld. De minister is gaarne bereid de Ka mer nader in te lichten op dezelfde wij ze als hij dit t.a.v. de Tweede Kamer regelmatig doet. In een vlaag van levensmoeheid tracht te een 80-jarige inwoner van Amsterdam zich Maandagmiddag te Zandvoort van het leven te beroven. Nabij het Paviljoen aan de Noord-Boulevard liep hij de zee in. Hij trok evenwel de aandacht van voorbijgangers en werd later in bewus teloze toestand op het strand gebracht. De patiënt is naar een ziekenhuis ver voerd. De leerlingen van de Zandvoortse openbare en bijzondere scholen hebben Maandag een filmvoorstelling bijge woond, uitgaande van de stichting „Na tuur en Jeugd" te Voorburg. De films welke ten doel hebben de jeugd een gro tere kennis van en meer liefde voor de natuur bij te brengen werden op be vattelijke wijze toegelicht door de heer Voorhoeve. De jeugdige toeschouwers hadden dan ook hun volle aandacht ge richt op de soms spannende films, die het leven der dieren in beeld brachten. Tot slot hield de heer yoorhoeve een pleidooi voor de oprichting van een jeugd-natuurwacht, die moet waken te gen vernieling van plantsoenen e.d. Maandagmiddag kwam de vertrou wenscommissie voor de melksanering, welke de belangen van het publiek behartigt, onder leiding van mevr. Ku- batz-Brugman in „Het Wapen van Heemstede" bijeen. Als eerste punt van de agenda kwam een dringend verzoek aan de orde, ingediend door enige ingezetenen van Aerdenhout, om in deze commissie als vertegenwoordi ger van de melkhandelaren op te ne men de heer G. IVarmerdam, die daar de ontstane moeilijkheden als gevolg van de melksanering het best kan be oordelen. Aldus werd besloten en er zal een schrijven aan het Bedrijfschap voor Zuivel worden gericht om toe stemming. Van dit Bedrijfschap was een schrijven ontvangen waarin toe stemming werd geweigerd om de melkprijs voor Aerdenhout met één cent per liter te verhogen, teneinde al daar nog een bezorger in te schakelen. Het voornaamste punt van de agenda was een schrijven van de afd. Haar lem van de Ned. Ver. voor Huisvrou wen, dat gericht was aan het gemeen tebestuur van Bloemendaal en waarin geklaagd werd over de gevolgen van de melksanering te Aerdenhout. Beslo ten werd, dat de secretaresse van de commissie zich met deze afdeling in verbinding zal stellen, teneinde daar omtrent een nadere uiteenzetting te krijgen. Waar in het desbetreffend schrijven eveneens werd geklaagd over de kwaliteit van de melk, vond de heer Meijer het namens de melkhandelaren gewenst, er op te wijzen, dat de melk van de standaardisatiebedrijven wordt ontvangen en vervolgens door de han delaren aan de cliënten wordt ver kocht, zodat deze klacht nader moot worden onderzocht en daartoe de fa brieken ook ingeschakeld dienen te worden. Overigens verwees hij naar het rapport van de Keuringsdienst voor waren te Haarlem, waaruit bleek dat in verschillende gevallen het vet gehalte van de melk bij Heemsteedse melkhandelaren te hoog was, inplaats van te laag. Dit wijst er op, aldus spr., dat er bij de fabrieken nog wel eens iets hapert, ai is dit dan in het voor deel van de consument. Nadat een aantal klachten naar voren waren gekomen, welke ditmaal in het bijzonder het optreden van de bezor gers tegenover de cliënten golden, wel ke alle zullen worden onderzocht en waartegen strenge maatregelen zullen worden genomen, vestigde mevr. Kul- batBrugman de aandacht op een pu blicatie in een plaatselijk blad van 24 Maart 1950, waarin tijdens een onder houd met de ontwerper van deze sane ring de mededeling is gedaan, dat het publiek de keuze uit twee en waar schijnlijk zelfs uit drie leveranciers zou hebben. Spreekster vroeg aan de aanwezige melkhandelaren of deze mededeling inderdaad juist is en her innerde er aan-m shrdl shrdlu shrdlrr innerde er aan dat het de grootste en voornaamste grief van het publiek is, geen keuze te kunnen maken zoals voortdurend in uitzicht is gesteld. Door de heer Schoenmaker werd toe gegeven, dat deze mededeling inder daad is gedaan, doch dat in de praktijk is gebleken, dat bij toepassing daarvan het aantal bezorgers verdubbeld zou moeten worden. Daartegenover stelde mevrouw Kubatz-Brugman, dat op deze voorwaarden door het Bedrijf schap voor Zuivel toestemming is ver leend voor het invoeren van de sane ring en dat het da uitdrukkelijke wens is van de vertrouwenscommissie dat de voorwaarden gehandhaafd worden. De vertrouwenscommissie blijft daarom aandringen op het uitvoeren van de toegezegde beloften. Als gevolg van deze mededeling ont stond een langdurige discussie, waarbij de heer Schoenmaker opmerkte, dat het publiek in vele gevallen niet altijd de nodige medewerking geeft. Toch meende spreker, gerekend naar het aantal binnengekomen klachten, dat de sanering inderdaad als geslaagd kan worden beschouwd en hij meende dat over een maand het aantal klachten nog veel geringer zou zijn. Na een korte rondvraag, waarh^ o.m, werd gewezen op de situatie in Den Haag waar de melkhandelaren in over leg met de cliënten een vrijwillige sa nering hebben ingevoerd welke uit stekend werkt, werd deze vergadering ta ongeveer vijf uur met een dank woord gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2