ELF KERKEN GEWIJD AAN MARIA HEMELVAART Hun wisselend aspect in het landschap Nadelig saldobegrijpelijk IN DE DUITSE DIASPORA ZIJN KINDEREN DE „KLOPJES" barnes- handen mmr-'* m£m TORENS REIKEN NAAR DE HEMEL DE MADONNA VAN RENKUM flMEfl Gelei mm Elf maal een wens Terug naar de dagen der Middelzee Hart der Ommelanden Keuken en kerk ZwoIIe's glorie Ruim als een kathedraal Bij guur weer en huishoudelijke arbeid 99 De tekorten van Militair Gezag Moeilijke omstandigheden moeten geteld worden ook Elke H. Mis in de buitenstatie een feestelijke gebeurtenis DE KERKGANG EEN UUR VAN GENADE Particulier secretaris van Prins Bernhard DINSDAG 31 OCTOBER 1950 PAGINA 4 Wm£ïïy; (Van onze speciale verslaggever) De plechtige Dogmaverklaring van Maria ten Hemelopneming, op Allerheiligen te Rome, zal door gans Katholiek Nederland worden meegevierd, maar heel bijzonder in de meer dan zestig kerken en parochies, te onzent de Assumptio toegewijd. Die kerken vindt men in Noord en Zuid, in steden en dorpen, overal in deze gewesten, maar met een opmerkelijke voorkeur in Brabant, Gelderland en Zeeland, Zeeuws-Vlaanderen wel bij uitstek. Bescheiden Godshuizen in de dorpen, een ruïne nog slechts, zoals te Grubbenvorst, of een schamele nood kerk in het zwaar getroffen Eede, ver heffen zij in steden als Zwolle en Breda hun torens dominerend uit het stadsbeeld of hebben zij als te Utrecht de ruimte van een kathedraal. Wij hebben een keur dezer kerken be zocht, in elke provincie één, en een ruiker verzameld van wat daar alom in de lage landen groeide als bloemen van Mariaverering, al te vaak uit dis tels en doornen der verdrukking om hoog tot monumentaliteit van bouw en sierkunst. Daarbij trof ons telkens weer hoeveel het voorgeslacht wist te offeren voor de luister van Gods Huis, dat het onder bescherming stelde van Zijn verheerlijkte Moeder. En meer dan eens als wij in stille uren door die kerken liepen, ademden wij de geur in van het mysterie, dat morgen tot dogma wordt verheven, terwijl wij op zagen in de gloed der gebrandschil derde ramen, waar het klare herfst licht door binnenviel, het beeld der Assumptio tot wonderlijk leven ge bracht. Elf kerken hebben wij bezocht, die wij nooit tevoren betraden. Dat betekende, volgens een oud geloof, dat wij elf maal een wens mochten doen, een gebed stor ten, dat verhoord zou worden. Het was een gevoel van weelde, waarmee wij ver trokken, in het vooruitzicht van die elf wensen. In hoeverre het alle vrome wensen moesten zijn, vertelt de over levering niet, zekerheidshalve hebben wij het tijdelijke en eeuwige zorgvuldig afgewisseld, met het eerste beginnende, zodat de profane wensen in elk geval in de minderheid waren. Nu, als al die wensen inderdaad verhoord worden, zijn wij een zeer gelukkig mens en velen met ons. Maar ook zonder dat behouden wij van onze uitzonderlijke rondgang een nieuwe bevestiging in de H.H. Waar heden van ons geloof, voor welker be lijdenis en verkondiging de vaderen zich zoveel getroosten en die morgen te Rome een nieuwe bekroning vinden zullen. De pastorie van de kerk van Maria ten Hemelopneming te Wytgaard in Friesland heeft geen telefoon en zo had niemand er schuld aan, dat wij hier de pastoor al dadelijk met thuis troffen. Pastoor Verheuvel was juist zelf naar Rome, vertelde Pater Schouten van het klooster te Drachten, die ons in zijn plaats ontving. Maar deze kon ons over de kerk en haar historie niet veel wij zer maken omdat het Liber Memoriales, het dagboek der parochie, voor hem on vindbaar was. Misschien weet de juf frouw het, vroegen wij. Als U de pas toor kende, zou U weten, dat de Juf- De miraculeuze Madonna van E he± Heiligdom ie Renkum, een der elf kerken van Maria Hemel- vaari, die wij dezer dagen be- |j zochien, in de elf provincies van 1 ons land. Wij kozen deze kerken j§ uif de meer dan zestig, die in 1 Nederland aan de Tenhemelop- 1 neming van Maria zijn gewijd. Enkele dezer kerken werden in de oorlog verwoesf. Men vindi H (of iijdelijk vond) ze fe Aarden- burg, Achihuijzen, Amersfoort, 1 Apeldoorn, Assen, Bavel, Be- dum. Beek (N.B.)Belirum, Ber- gen op Zoom, Beugen, Borculo, M Breda, Dieren, Doeiinchem, 1 Eede (Zl.)Einighausen, Gorssel, Gouda, 'f Goy (U.), Grauw en Langendam, j| Grubbenvorst, Handel, Heemslede, De Heer (N.B.)j| Helmond, Houten, Huijber- gen, Kampen, Klarenbeek, 1 |j Kockengen, Leiden, Loosduinen, Mariënheem, Mau- rik, Middelhamis, Nederhorst den Berg, Nieuwkoop, I i Nispen, Oldebroek, Oudenrijn, Oude-Tonge, Ovezan- I de, Philippine, Raalie, Raamsdonkveer, Renkum, Reussel, Rhenoy, Sas van Gent, Stadskanaal, De 1 Steeg, Tholen, Utrecht, Veendam, Vianen, Vogelen- 1 zang. Voorburg, Werkhoven, Wytgaard, IJzendijke, j| Zuiddorpe, Zwolle. E liiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii. frouw het ook niet weet, antwoordde Pater Schouten In zulke situaties ls er althans op de dorpen altijd nog één uitkomst: het hoofd der plaatselijke school. Peter Rosegger heeft in een van zijn boeken de Waldschülmeister ver- vereeuwigd en diens figuur hebben wij later herkend irt zo menige met dorp of streek vergroeide schoolmeester, ook hier in Nederland. In de greidschool- meester van Wytgaard, als wij hem zo noemen mogen, haden wij ons niet ver gist. De heer P. J. Terpstra, hoofd der St. Gerhardusschool, tegenover de kerk, een lange, brosharige Fries, bleek de geschiedenis van zijn streek uitstekend te kennen. De greidschoolmeester bracht ons te rug naar de dagen der Middelzee, toen de Vissersbevolking van Wytgaard nog kerkelijk tot Wirdum behoorde, waar in 1580 de laatste pastoor de eerste dominé werd. Het kasteel der Cammingha's ter plaatse, Oenema State, was nadien do micilie en toevlucht der rondtrekkende Jezuïeten, die de ontredderde zielzorg op zich namen. Tot 1773 hebben zij hier gewerkt en pas in 1719 mochten zij met oogluiking der overheid een schuur- kerkje stichten, dat in 1871 plaats zou maken voor de huidige parochiekerk, aan Maria ten Hemelopneming gewijd. Het was pastoor H. J. von Schelve, die in 1859 eerst een kerkhof stichtte, het derde in Friesland na Ameland en St. Nicolaasga, en eindelijk aan P. J. H. Cuypers de opdracht kon verlenen een nieuwe kerk te bouwen. Het bouwfonds werd dooi" de parochianen zelf gevormd met bijdragen van 5 cent per week af, in zeven jaar tijds f 21.000. Altaren, orgel en tal van kerksieraden waren geschen ken. De vierhonderd parochianen van Wytgaard bezitten een mooi, stemmig kerkje, waarin de fraaie, twee eeuwen oude preekstoel zinvol aan het verle den herinnert en waar een Piëta staat, die als een der mooiste beelden van Friesland wordt beschouwd. Al even pretentieloos als die van Wytgaard verheft de parochiekerk van Maria Hemelvaart te Bedum haar torenspits boven het Groninger land. En als men langs het Boterdiep de plaats nadert is het veeleer de oude, thans protestantse en ernstig verval len kerk, die de aandacht trekt, met haar forse, verweerde, sterk overhellende torenstomp, waar om heen de winterkraaien vliegen. Deze toren en kerk vormen het tekenend opstjjgpunt van Hunsingo, gebouwd op de plaats waar in 810 St. Walfri- dus de marteldood stierf. Reeds de middeleeuwse kerk was aan Maria toegewijd en ook de in 1641, na de her vorming heropgerichte parochie had, met St. Paulus en St. Walfridus, Maria tot patrones onder de titel van Haar Tenhemelopneming. Het was pastoor In de gloed der gebrandschilderde ramen boven het priesterkoor van de Utrechtse Maria Hemelvaartkerk leeft het mysterie van de Tenhemelopneming en kroning van Gods Moeder, dat morgen te Rome tot dogma wordt verheven. Vroom, die in 1881 de huidige kerk bouwde, daartoe in staat gesteld door grote giften van zijn parochianen, in het bijzonder van de weldoenster mej de weduwe Jan Derks-Bos, die meer dere malen schenkingen deed, één keer van ƒ20.000 ineens. Met de huidige pastoor, de zeereerw. heer Tempel, hebben wij er het Librum Memoriales op nagelezen. De dag, dat Mgr. Schaepman de kei^c inwijdde, was onvergetelijk voor de parochie. Bouw pastoors van vandaag zullen watertan den als zij horen wat pastoor Vroom daar destijds over schreef: „Genoeglijk ging die dag voorbij, en evenmin als wij bij het kerkbouwen van het burgerlijk bestuur of van particulieren tegenkan tingen hebben ondervonden en nooit ge brek aan finanties, wij hebben, Gode zij dank, nog géld overgehouden. Zo had den wij ook op de dag der consecratie ons over niets te beklagen". De Commis saris der Koningin en de secretaris van Provinciale Staten kwamen kerk en be graafplaats in ogenschouw nemen, lezen wij verder» en deze, zo staat er, droegen der Heren verwondering weg. Architect Tepe uit Utrecht had dus wel voldoe ning van zijn werk en inderdaad gaat van het interieur een grote rust uit. Ge welf en wanden zijn crèmekleurig ge schilderd en de versiering is zeer so ber. En stellig is het een der „schoonste" kerken van l.et land, waar alles de be zoeker tegenblinkt, maar daarvoor staat zij ook in Groningen. Dit heiligdom van Maria, waar ook de devotie tot Wal fridus door pastoor Tempel weer tot leven is gewekt, vormt mèt het bedehuis der Gereformeerde Gemeente ter plaat se het warm kloppend, religieus hart van een wijd rondom vrijzinnige en godsdienstloze streek. De enige kerk van Maria Hemel vaart in Drente staat te Assen. Ook tot haar oprichting heeft een vrouw de stoot gegeven. Niet als in Bedum met een grote gift, maar eenvoudig en al leen door goed te koken. De gouver neur van de provincie Drente had m 1831 een katholieke huishoudster, An na de Veer. die voortreffelijk zijn ta fel verzorgde Omdat het haar op de duur te zwaar viel haar godsdienst plichten, bij gemis aan een katholieke kerk te Assen, in het afgelegen Veen- huizen te vervullen, zegde zij haar be trekking op. De gouverneur haastte zich toen om de bouw van een katho lieke kerk in Assen zelf te bevorderen. Ook hier was het aanvankelijk een bescheiden huiskerkje, dat in 1833 in gebruik kwam. De eerste godsdienst oefening werd bijgewoond door vijf tien katholieken, een aantal nieuws gierige Israëlieten en verschillende protestantefi, die met de bijbel in de hand het citeren der teksten door de eerste pastoor nauwkeurig contro leerden. In 1837 verrees er een kerkje aan het Singel, dat later voor een ander werd vervangen, thans langs de vaart naar Smilde. Het was pastoor Brenninkmeyer, die in 1880 het geleidelijk uitgebreide Godshuis van een toren voorzag en het interieur dank zij verschillende schen kingen zeer verfraaide. Het godsdienstig leven bloeide in de kleine parochie en wel zó, dat pastoor Brenninkmeyer, na een geslaagde Missie in zijn kerk, met dankbaar hart in zijn journaal vermelde: „rk heb van die dagen meer genoten dan ik ooit van een koperen of zilveren brui loft had kunnen genieten." De huidige parochiekerk, in het centrum der stad. dateert van 1934 en werd gebouwd in op dracht van pastoor Metz door architect J. van Dongen uit Apeldoorn. Zij vormt thans met school en parochiehuis het middelpunt van Katholiek leven in As sen en wijde omgeving, waar de wapens, van stad en provincie, die beide de Ma donna voeren, bewijzen, hoe oud de Maria-devotie hier is. De tegenwoordige herder, pastoor Vredendaal, toonde ons zijn kerk, die in gele baksteen is opge trokken en met een zadeldaktoren be kroond. In het interieur vallen de kruis wegmozaïeken en dat van St. Bonifacius op, waarvan de gouden steentjes in het zonlicht tot wonderlijk leven komen. Zwolle, evenals Kampen, bezit een middeleeuwse kerk, die eenmaal aan de katholieken ontnomen, hun later weer teruggegeven werd en toegewijd is aan Maria ten Hemelopneming. In Zwolle is het bovendien de kerk, die met haar toren, de bekende 71 meter hoge „Peperbus", het stads beeld beheerst en tot ver in de om geving zichtbaar is. Het blijft altijd een bijzondere gewaarwording om binnen onze grenzen en zeker boven de grote rivieren, een oude kerk te betreden, die katholiek is. De mid deleeuwen hebben hen helaas niet voor óns mogen bouwen. In Zwolle echter kregen de katholieken in 1809 hun vroegere O.L. Vrouwekerk terug. Generaties hebben sedert dien grote offers gebracht om het Godshuis in de staat te brengen, waar het thans in verkeert. Want bü de teruggave was het in een jammerlijk ver val geraakt, als stal, bergplaats manége en wat al niet meer, ge bruikt. Men is er op de duur zo gewend aan geraakt onze oude, thans protes tante kerken van boven tot onder witgekalkt te zien dat wij thans in de kerk van pastoor Wanders even te leurgesteld waren Het was er anders dan wij hadden ge dacht, donkerder en de beschildering en inrichting erg van de vorige eeuw Ook misten wij gra ven tussen de pla vuizen van de vloer, zoals dat bij een oude kerk hoort. Om het eer lijk te zeggen, hid den wij verwacht een protestantse kerk te zien, die kennelijk weer katholiek was gemaakt. Dit viel tegen. De lijnen echter verrieden de zuivere middeleeuwse kruiskerk als zodanig uniek in den lande, schepping van Berent van Covelens, stadsarchitect, en Henric Verdriet, zijn adjunct. En toen het grote orgel, dat beschouwd wordt als het meesterwerk van de Utrechtenaar Maarschalkerweerd, de ruimte met zijn klanken vulde, knielden wij neer in het dankbaar besef, dat het verleden tussen deze muren ook op ons gebed had ge wacht. Ruim als een kathedraal, zei pastoor Janseri trots, toen wij met hem de Maria Hemelvaartkerk aan de Utrecht se Biltstraat betraden. En inderdaad, de driebeukige hallenkerk, in 1894 naar ontwerp van architect A. Tepe voltooid, is wel in staat op de bezoe ker te imponeren. En onmiddellijk bij het gaan door de kerk valt de blik op de hoge, gebrandschilderde vensters boven het priesterkoor, die hemelvaart en kroning van Maria uitbeelden. De fraaie koorbank met het wapen van de Vicaris van de Kardinaal en de op merkelijke opaline-schilderingen langs het priesterkoor, zijn waard om ver meld te worden, maar wat ons in deze Kerk bijzonder opviel was de indruk van ouderdom, welke zij maakt. Niet door verval, integendeel, maar door een sfeer, die aan jongere kerken ge heel vreemd is en waarin het goed bidden moet zijn. Ook deze kerk draagt een oude traditie, die innig sa menhangt met' de geschiedenis van de vroegere Witte Vrouwenkrek, terug reikend tot in de dertiende eeuw. Hoger dan die der kathedraal reikt de toren van de Bredase Maria Hemelvaart kerk, welker spits met die van de his torische O.L. Vrouwenkerk het silhouet van de stad beheerst. De kerk aan de Ginnekenstraat dateert uit 1890 en werd gebouwd naar ontwerp van architect Jan Jurriën Langelaar uit de school vön Cuypers. Ook zij heeft een lange voor geschiedenis van vervolging en aruk, die in 1637 begint met de inname der stad door Frederik Hendrik. Na de Munsterse vrede wordt de zielzorg voorzichtig her vat, waarbij de Jezuïeten achtereenvol gens in Karre- en Waterstraat een wo ning en schuur als kerk gebruikten tot zij in 1740 de stad moesten verlaten De later verbeterde Waterstraatkerk werd in 1817 toegewezen aan de eerste pastoor van de O.L. Vrouweparochie en op het eind der tachtiger jaren onder pastoor Smeur vervangen door het huidige kerk gebouw, waarvan de zeereerwaarde heer Van Osta thans pastoor is. Achter het ruime voorplein verheft dit zich met zijn machtige toren, waarvan de bouw tot zulk een hoogte een evenement moet zijn geweest. Het is een mooie kerk, daar in Breaa, en over de versiering van het interieur schreef reeds de bouwpastoor: „het ko peren penningske van de arme weduwe smolt met het goud der rijken samen om in edele wedstrijd het Huis Gods op waardige wijze te versieren". In het gebrandschilderde torenraam achter in de kerk is de tenhemelopneming en kroning van Maria afgebeeld; in de vensterroos bidt Zij in de gedaante ener Orante der catacomben voor de parochie. In het lieflijk Vogelenzang, idyllisch aan de voet der duinen, bevindt zich een der kerken, welke in Noord-Holland aan Ma ria's ten Hemelopneming zijn gewijd. Het memoriaal-register vermeldt als bouwjaar iiÉiil De hallenkerk aan de Biltstraat te Utrecht als een kathedraal ruim van het mooie, neo-gothische kerkje, waar-» van de toren karakteristiek is voor het as pect van de omgeving, het jaar 1861 en als bouwmeester Molkenboer. Ook hier ver haalt de voorgeschiedenis van Reformatie en klopjes, maar een gedenksteen in de kerk herinnert ook met trots aan het be zoek van Koningin Sophie, de eerste echt genote van Willem de Derde. De hoge ven sters maken het kerkje licht en vriende lijk. Het tiert er letterlijk van vogeltjes, die als motief overal zijn verwerkt in frie zen, wand- en vloertegels, altaartapijten enz. Een afbeelding van Maria's ten Hemel opneming is aangebracht als schoorsteen stuk in de zaal van de pastorie, temidden der gebefte en gepruikte voorgangers van de zeereerwaarde heer Keyer, die thans te Vogelenzang staat. Voor Zuid-Holland brachten wij aan Via nen een bezoek, waar de katholieke drie beukige hallenkerk, door Tepe gebouwd, ietwat terzijde is gelegen van „de straat", de in de litteratuur zo bekend geworden plaats van handeling van Ina Boudier Bak- ker's roman van die naam. De eerste kapel te Vianen werd gesticht door Sweder van Vianen, doch ressorteerde onder de kerk van het naburig Hagestein. In 1345 werd zij tot parochiekerk verheven, toegewijd aan Maria's ten Hemelopneming evenals trou wens de Hagesteiner kerk, die moederkerk bleef. Na de Reformatie bedienden de Je zuïeten tot 1731 Vianen, dat spoedig een schuilkerk kreeg. Een gevelsteen in de buitenwand van de huidige kerk vermeldt de merkwaardigheid, dat de eerste steen voor haar voorgangster in 1807 werd ge legd door Johannes Goes, die in 1878. hoog bejaard, ook nog de eerste steen/metselde voor de kerk van nu. Vianen en Hagestein vormen één parochie, waarvan de zeer eerwaarde heer Adan thans pastoor is. Advertentie u Bjj het beoordelen van de verantwoor delijkheid van hoge functionarissen van Militair Gezag voor wat in het Voorlopig Verslag een „janboel" wordt genoemd, moet uiteraard rekening worden gehou den met de moeilijke omstandigheden, waaronder de zo veel omvattende taak van het militair gezag is verricht. In dit licht bezien kunnen tekortkomingen wel iswaar niet worden ontkend, maar zij zijn niet van die aard, dat voor een streng optreden aanleiding bestaat. Aldus wordt opgemerkt in de Memorie van Antwoord aan dc Tweede Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van de niet ten laste van de rijksbegroting ge brachte uitgaven en ontvangsten van het Militair Gezag. Men moet de uitkomsten van het be heer zien tegen de achtergrond van de grote moeilijkheden, waaronder moest v, orden gewerkt. Daarom vindt de rege ring het weinig opportuun, opnieuw over de werkzaamheden van het M.G. in brede beschouwing te treden. In alle gevallen, welke daartoe aanlei ding gaven, zijn functionarissen van Mi litair Gezag geldelijk aansprakelijk ge steld. De samenstelling van een overzicht van hetgeen aan verhaalde gelden uit dezen hoofde in 's R|jks schatkist is te ruggevloeid, zou echter een zeer om vangrijk en kosAaar onderzoek vergen, aangezien dit nifft mogelijk is zonder de talrijke archiefstukken, welke op deze invorderingen betrekking hebben, te raadplegen. De regering vestigt er de aandacht op, dat een apparaat, dat gedurende gerui me tijd onder uitzonderlijk moeilijke omstandigheden een deel van de over heidstaak heeft vervuld, bezwaarlijk an ders dan met een „nadelig saldo" heeft kunnen opereren, indien men in aanmer king neemt de vele en velerlei uitgaven, welke moesten worden gedaan, en de be trekkelijk geringe ontvangsten, welke daartegenover konden worden gesteld. Het voorstel, de Koninklijke Mare chaussee te belasten met een onderzoek bij de motorrevisiewerkplaats te Borne, is niet van de Algemene Rekenkamer uitgegaan, doch van het afwikkelings bureau Militair Gezag. Aan dit voorstel lag het vermoeden ten grondslag, dat de door de controlerende accountant geconstateerde tekorten niet uitsluitend aan gebrekkig beheer moch ten worden geweten, doch wellicht ten dele ontstaan waren, omdat bepaalde goederen bij de liquidatie van de werk plaats waren verdwenen. Tenslotte is de voorkeur gegeven aan een fiscaal onder zoek bij een aantal vroegere employé's. Hierbij is echter niets gebleken van ont vreemding of aanwending te eigen bate van goederen, afkomstig uit de motor revisiewerkplaats. De mededeling in het verslag van de Algemene Rekenkamer, dat in het ge bouw te Scheveningen van het Bureau Nationale Veiligheid voor een waarde van ruim f 75.000 aan inventarisgoederen is vermist, is niet geheel juist. Uit het desbetreffende rappo# van het contro lerende accountantskantoor blijkt, dat de vermissing betrekking heeft op het ge hele Bureau Nationale Veiligheid, dat in dertijd was verdeeld over ruim 50 ge bouwen of gedeelten van gebouwen in Nederland, Zo wordt Maria in Haar heerlijkheid vereerd in het stadje aan de rivier, zoals Zij hogerop aan dezelfde stroom te Ren- kum Haar heiligdom heeft en genade beeld, waarheen reeds in de veertiende eeuw de gelovige pelgrimeerden. Bij de Reformatie in veiligheid gebracht, ver bleef dit beeld meer dan twee eeuwen bij de Dominicanen te Utrecht, waar het tenslótte in 1849 na de bouw van een nieuwe kerk geheel vergeten raakte en op de rommelzolder belandde. Cadeau gedaan aan de koster, die het met witte verf liet overschilderen, dwaalde het van de een naar de ander en kwam tenslotte in het bezit van een niet-Katholiek, de heer J. B. van Stolk. Na diens dood schonk de weduwe het Madonnabeeld aan de parochie van Renkum terug. Ook uit de gruwel der verwoesting in de jaren 1944/45 werd het beeld moeizaam gered en geborgen in een kelder van het museum op de Hoge Veluwe. Op 19 Mei 1946 keerde het nogmaals plechtig te Ren kum terug. Ook de parochiekerk van Renkum ls aan Maria's ten Hemelopneming gewijd. In de oorlog zwaar gehavend vertoont zij na haar herstel nog de littekens daarvan in haar gewelven. Pastoor Janssen bracht er ons bij het miraculeuze beeldje, de Madonna met het Kind, door Wim Hartzing opnieuw voorzien van een bloeiende staf, kroon en appeltje, alles in zilver, precies zoals dat oorspronkelijk is geweest. „Moe der, zegen Nederland", staat er onder. Limburg mag dan bij uitstek een land van O. L. Vrouw zijn, er is thans nog maar één kerk van Maria Hemelvaart. Want die van Grubbenvorst werd in de oorlog ver woest, zodat alleen nog Einighausen bij Sittard op de dag van morgen een streepje voor heeft. De geschiedenis der parochie vangt hier in 1836 aan, nadat voordien de kapel ter plaatse onderhorig was aan Lim- bricht. De huidige kerk dateert van 1905 en werd gebouwd naar ontwerp van de Roermondse architect Franssen. Zij verheft zich met haar twee torens hoog uit het landschap, waar zich in het verschiet de steenberg van de Maurits aftekent in een walm van rook en smook. Er staat een De kerk van Maria Hemelvaart te Zwolle, zoals zij met haar 71 meter hoge toren, de bekende „Peperbus", in de stad en wijde omgeving domi neert. donker, oud Mariabeeld achter in de kerk als het ware van koolstof overtogen. de Madonna der Mijnen. Maar ook St. Isidoor prijkt er met ploeg, korf en stok als pa troon van de boeren. Pastoor Bastin her- dert dan ook gelijkelijk over landvolk en kompels. En eindelijk, te Eede in Zeeuws Vlaan deren, vlak bij de Belgische grens, in de landstreek, die zo bij voorkeur Maria s Hemelvaart in haar kerken eert, herinnert nog slechts een afzichtelijk verminkte to renstomp aan het Godshuis, dat hier eens s stond en tot tweemaal toe in deze oorlog, in '40 eerst en na hersteld te zijn, nog maals vier jaar later, gruwelijk werd verwoest. Maar de torenrest zal weer deeL uitmaken van de nieuwe kerk, wel- ker^bouw reeds is aanbesteed. Eede werd tijdens de oorlogshandelingen nagenoeg geheel vernield. Maar er is reeds en er wordt nog altijd ontzaglijk hard ge bouwd, overal nieuwe huizen en links en rechts vlaggen en meien op weer een nieuw dak. De kerk van pastoor Adriaar»- sen is thans voor de tweede maal gehuis vest in het zwaar opgelapte Jeugdhuis der parochie, maar dit is erg primitief en volkomen ontoereikend voor het gatal der parochianen. De nieuwe Maria He melvaartkerk zal te Eede dan ook de kroon zetten op het voortvarend weder- opbouwwerk, herboren als zij wordt urt het puin, waarin ook de zielzorg in don kere dagen letterlijk heeft gepionierd. EINSWARDEN, October. L.S. Of ik me ook goed aanpas bü de „Wandernde Kirche"! Nu ben ik weer verhuisd naar Einswarden, ongeveer dertig kilometer hoger, bijna aan het einde van de wereld. Daar lijkt het hier wel eens op, wanneer je door de verlaten Wesermarsch rijdt, per motor oj per fiets. Hier ben ik helemaal alleen, want de Pfarrer is in Zuid-Duitsland op zoek naar een paar zusters, die de wijkverpleging zullen gaan waarnemen en tevens in 't apostolaat te hulp zullen komen. Wat één apostolische leek, met enige scholing, hier betekent voor zielzorg, één zuster, één zielzorg helpsteréén onderwijzer, kan je bijna niet vermoeden. In deze diaspora-streken heb ik de volle betekenis van het leken- apostolaat pas leren beseffen. Een zielzorghelpster in Brake doet bijna alles behalve sacramenten toedienen en preken. Zij heeft een parochiesecretariaat, geeft godsdienstonderricht, doet huisbezoek, organiseert heel de caritas en leidt verenigingsavonden. De sacristie, de paramenten en het altaar zijn altijd keurig in orde. Hier in Einswarden kostert een jon ge man, maar ik kan het verschil merken. Je zou er bijna aan gaan twijfelen of mannen nu wel de meest aange wezen personen zijn om het kostersambt waar te nemen. Heb je dat boek „Christus en de Vrouwen" niet gelezen? En waarom lees jij altijd zo graag bij do zusters? Zo een instelling als van de Seelsorgshilfennnenkennen wij in Holland toch niet. Bisschoppelijk erkende instituten voor een tweejarige opleiding zijn en in Duitsland, bijv. in Freiburg, Elkeringhausen en Magdeburg. woon in overladen barokstijl, houden veel van wierook, orgelmuziek en prachtige gewaden. Bijkomstigheden, maar neem ze eens weg uit je eigen kerk, de gelovigen zouden het gemis niet kunnen verdragen. Hier moet dat wel. Een wierookvat maakt de rugzak weer zoveel zwaarder, de paramenten moeten primitief zijn, een orgel ont breekt dikwijls, is het er wèl, dan is er vaak geen organist. En dan de sfeer van veel Evangelische kerken! Geen ta bernakel, een paar kleine kandelaars, een versiering, die weer binnen de kort ste tijd irioet worden weggenomen, om dat de Evangelische gelovigen de kerk weer moeten gebruiken, geen godslamp, geen heiligenbeelden, geen kruiswegsta ties. Het is allemaal te begrijpen, maar een mens is nu eenmaal niet louter ver stand, zeker niet deze eenvoudige Sile- ziërs. Maar ik zou je vandaag schrijven over het parochieleven in de Wesermarsch. Van een parochie-gejpeenschap kan je nauwelijks spreken, omdat practisch el ke concentratie van gelovigen ontbreekt. De Ostvertriebenen moesten worden on dergebracht bij mensen, die er naar ver houding plaats voor hadden. Welnu, juist deze min of meer welgestelde boe ren wonen op een betrekkelijke afstand van elkaar, zodat de nieuwe inwoners sterk verspreid werden. Wil de pastoor een bepaald bericht doorgeven, het uur van de H. Mis bijv., of lectuur versprei den, dan gaat dat meestal langs de kin deren, die in de godsdienstles komen. De kinderen zijn de „klopjes" van de diaspora. Een werkelijke gemeenschap is er alleen tijdens de H. Mis. De gelo vigen hebben dan kilometerslang gelo pen, door dat verschrikkelijke weer van de Wesermarch, ep vinden dan letter lijk en figuurlijk een eerste „onderdak" in de kerk of wat zo heten mag. Ik heb dat de eerste Zondag in Bra ke meegemaakt en er diepe indrukken van meegenomen. Om acht uur moest ik negen kilometer ver mijn eerste H. Mis in een Evangelische kerk lezen De huishoudster stoorde zich niet aan mijn protest, toen ze mij tegen zeve nen een kop koffie voorzette met ei. Daarin was door dispensaties voorzien die ook voor de gelovigen golden. Tot vlak vóór H. Mis of H. Communie mocht gedronken worden, maar twee uur van tevoren moest men zich ont houden van vaste spijzen. Omdat ik de weg naar Ovelgönne niet kon vinden, ging er een leek mee, die de rugzak alias miskoffer zou dragen. Hij was een van de theologiestudenten, die in de vacantie practisch werk verrich ten in de diaspora. Zou dat ook niet iets zijn voor de priesterstudenten van onze groot-seminaries? In Ovelgönne was de kerk al halfvol. By het horen van de motor waren er verschillenden naar buiten gelopen. Bij na allen gaven de vreemde priester een hand. In de kerk was het bepaald ge zellig. Een paar vrouwen waren het al taar aan het versieren, dat hier geluk kig in elke Evangelische kerk te vinden is. Zachtjes praatten de gelovigen met elkaar en ik kon mq er in geen enkel opzicht aan stoten. Toevallig wonen in dit district van de parochie Brake ont heemden uit een zelfde streek van Si- Iezië. Zij kennen elkaar van vroeger en nü is hun voornaamste contactpunt de kerk. Er heerste een geest van hartelijk heid en blijheid, die ik later in andere buitenstaties maar zelden heb ontmoet Het was de lievelingsgemeente van pas toor. Als hü Paulus was, dan zou deze gemeente zeker Filippi heten. Het moest een hoogmis zijn. Het is hier altijd hoogmis. De diaspora-clerus doet haar best om van elke H. Mis op een buitenstatie een feestelijke gebeur tenis te maken. Zij zien in, dat de kerk gang voor deze out-laws geen traditio nele wandeling betekent, maar een uur van genade, waarop zij weer zoveel da gen moeten teren. De Sileziërs zijn zeer gevoelig voor wat wij bijkomstigheden zouden noemen. Zij zijn grote kerkèn ge- Gepreekt heb ik ook. „De H. Geest zal u de woorden ingeven", zei de se minarist mij heel plechtstatig, toen hij mij overhaalde om te preken. Maar hij was de enige, die lachte, toen ik voor de lezing van het Evangelie de naam van de feestdag „Erklarung Christi" niet zo spoedig vinden kon en maar over „Aufklarung" begon te spreken! Na de H. Mis kwam een moe der mij bedanken, omdat haar doch ter zulke gelukkige weken had mogen doorbrengen bij een familie in Noord- wijk. En een man vertelde enthousi ast over de kerk in zijn geboortedorp. „Wij hadden pas een tabernakel! Als de pastoor de sleutel in het slot stak, begonnen er plotseling honderden electrische kaarsen op het altaar te branden!" Nu heb ik bijna niets over Einswarden geschreven. Zondagmiddag hebben een dertigtal Evangelische ontheemden hier in de katholieke kerk een dienst gehad. Een vicarin ging voor en ik hoorde van haar, dat haar gemeente de kerk elke maand eenmaal gebruikte. De katho lieken moeten hier in de Wesermarsch dikwijls veel'meer vragen van dominee en kerkeraad. Vooral wanneer een pries ter een vaste zielzorgstatie heeft in een plaats, waar geen katholieke kerk is. Vergeet niet, dat de Evangelische ge meente de kerk maar éénmaal in de week gebruikt, maar de pastoor en zijn parochianen maken er elke dag gebruik van. Sommige dominees staan daarom hun kerk niet af of vragen een hoge huur. Ik geloof, dat ik voor vandaag weer genoeg heb geschreven. Herinner je pas toor nog eens aan die preek over de diaspora zonder collecte? W. G. P. S. Weet je, dat pater Werenfried van Straaten hier „de witte Paus" wordt genoemd? Met de Bisschop van Rome zou ik hem nu niet willen ver gelijken, maar een Bisschop van My- ra lijkt het wel! W. De particulier secretaris van Prins Bernhard, mr. J. Thomassen, heeft de wens te kennen gegeven binnenkort zijn functie neer te leggen. Bij K. B. is met ingang van 1 No vember benoemd tot particulier secre taris dr. F. A'. de Graaff te Heemstede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4