H PLECHTIGE EN ONVERGETELIJKE GEBEURTENIS IN ROME Achthonderd duizend gelovigen bij de dogma-verklaring Amerika wil „Ambon" met spoed in Veiligheidsraad t Mislukte aanslag op Truman HETE STRIJD ONTBRAND Chantage 4 Vuurgevecht voor ambtswoning van de president Eén dader en een agent overleden aan ver wondingen Lesvliegtuig neergestort Amerikanen in zware strijd met Noord-Koreanen Bekisting en betonnen pijiers storten ineen Tot hoofd en hart ONDER DOODSE STILTE SPRAK DE PAUS DE ALLESBESLISSENDE WOORDEN Onbeschrijfelijk moment KABINETSCRISIS VERMEDEN? Vergadering verdaagd V m Zes duizend woorden K.P.M.T0T HOGE BOETE VEROORDEELD _Het weer. Dalai Lama dóet beroep op India om asyl Z.-Koreaanse divisie vrijwel geheel vernietigd Campagne in China voor hulp aan Korea 100 NEDERLANDERS KOMEN TERUG DONDERDAG 2 NOVEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248211 (Van onze Romeinse correspondent) Zeven en dertig kardinalen, achthonderd bisschoppen, tweehonderd gemijterde abten en prelaten, vijf duizend geestelijken en naar men zegt niet minder dan acht honderd duizend gelovigen zijn gistermorgen op het St. Pietersplein ie Rome getuige geweest van de grootste en allerbelangrijkste kerkelijke gebeurtenis van deze eeuw: de plechtige definiëring van hei dogma van O. L. Vrouw Tenhemelopneming. Het was doodstil op het wijde, wereldomvattende plein toen Paus Pius XII, staande voor Zijn witte troon, hoog boven de trappen van de St. Pieter, die allesbeslissende en onfeilbare woorden sprak: „Op gezag van Onze Heer Jezus Christus, van de apostelen Petrus en Paulus en van Onszelf spreken Wij uit, verklaren en definiëren Wij, dat hel een door God geopenbaard dogma is, dat de Onbevlekte Moe der van God, Maria, altijd Maagd, na afloop van Haa£ aards leven mei lichaam en ziel tot de Hemelse glorie is opge nomen. En mocht er, wat God verhoede, iemand zijn, die wil ontkennen of in twijfel trekken wat door Ons gedefi nieerd is, hij wefe dat hij in hei Goddelijke en Katholieke Geloof ernstig ie kort schiet! En toen die woorden verklonken waren, brak over Rome een jubel los, zó meeslepend en overweldigend, zó ontroe rend en aangrijpend, dat hij nauwelijks in woorden ie van gen is. Hoog van de Janiculus donderden de saluutschoten, uit de Vaticaanse toren galmden de klokken, twee duizend witte duiven zwierden langs de hemel en van vlak bij de Si. Pieter tot aan het einde van de Via della Coriciliazione juichten, zongen en huilden de honderdduizenden, die uren en uren gewacht hadden op dit moment. B elastingon twerpen Q AMBON OVERWINT^ President rechtbank verbiedt vervoer van troepen Nederlandse instructeur zwaar gewond DE CHINESE INVASIE IN TIBET Vijf arbeiders te Veenen- dctal gewond Uit Russische hampen BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaaL et Nederlandse volk mag zich de zer dagen gelukkig prijzen met het bezoek, dat een zogenaamde Indonesische parlementaire commissie ,aan ons land brengt om de kwestie Nieuw-Guinea te bespreken. Zelf noemt deze commissie zich een voorlich tingscommissie. Of deze commis sie, althans enkele harer leden, meer hebben van een oplichtingscom missie laten wij aan de beoordeling onzer lezers over, nadat zij Dinsdag in ons blad van de verklaringen van de heer Mohamed Yamin hebben kunnen kennis nemen. De heer Yamin, bekend om zijn com munistische sympathieën, zeide namelijk bij zijn aankomst op Schiphol, dat, „in dien vóór 27 December niet door onder handelingen overeenstemming zou zijn bereikt omtrent de status van Nieuw- Guinea. er nog Nederlandse belangen zijn. die moeten worden beveiligd in Unie-verband". r#. Nederlandse belan gen zouden in Ir>!onesië in het gedrang kunnen komen doordat het Indonesi sche volk een uitlaat nodig zou hebben. Hij voegde hier nog aan toe, dat dit geen dreigement was, maar een realiteit. Misschien dat men in Djakarta derge lijke verklaringen als zijndn in overeen stemming met de realiteit betitelt, wij in Nederland noemen dergelijke taal ordinaire chantage. Niet onmo gelijk heeft de heer Yamin in Moskou, waar hij het vorig jaar nog een bezoek bracht, zulke methodes geleerd, wel licht is hij ook in zijn eigen Indonesi sche kringen aan zulks gewend, hij be denke wel, dat, wanneer hij op Schip hol Nederlandse bodem betreedt, hij in een beschaafd land is aangekomen, waar ook het Nederlandse volk van zijn gasten verwacht, dat zij beschaafd op treden. Dit deed de heer Yamin niet. Zijn dreigement betekende niets anders dan dit: wanneer jullie ons Nieuw- Guinea niet afstaat, dan zullen wij de Nederlandse belangen in Indonesië aan tasten. Wat dit aantasten in werkelijk heid betekent, is niet moeilijk te raden. De Nederlanders in Indonesië zijn niet zonder reden bevreesd Men zou misschien kunnen menen, dat dit een geheel persoonlijk optreden is van de heer Yamin en dat de Indo nesische regering zelf zich van een der gelijke chantage distancieert. Dit is ze ker niet het geval. Sinds de souverei- niteitsoverdracht hebben wij uit de mond van Soekarno zelf niets anders gehoord, dan dat vóór het opgaan van de zon in 1951 Nieuw-Guinea tot Indo nesië zou behoren. Ook dr. Soekiman. de voorzitter van bovengenoemde par lementaire commissie, verklaarde voor zijn vertrek naar Nederland, dat hij vertrouwde in Indonesië terug te keren met Nieuw-Guinea „in zijn zak". Ook hij uitte het dreigement, dat de Neder landse investeringen in Indonesië ge vaar zouden lopen in geval de Neder landers zouden weigeren Irian (Nieuw- Guinea) aan Indonesië over te dragen Gelukkig heeft men deze .-eer in of ficiële kringen in Den Haag van zijn verontwaardiging laten blijken. Derge lijke bedreigingen, aldus Den Haag, zullen op het Nederlandse volk en de Nederlandse regering een andere uit werking hebben dan men daarvan ken nelijk verhoopt. Als intussen dit de voorposten zijn de eigenlijke commissie moet nog ko men dan weten wij zo ongeveer al, op welk een „hoog" niveau de onder handelingen gevoerd zullen worden. Het lijkt ons goed. dat, alvorens de Ne derlandse regering besprekingen gaat voeren, zij eerst eist een herroeping van de woorden van Yamin en Soeki man, aangezien op een basis van chan tage geen onderhandelingen mogelijk zijn. Schermerhorn c.s. mogen misschien de Indonesische heren voet gegeven hebben met dergelijke methodes te werken, wij geloven niet dat het Ne derlandse volk en hopelijk ook de Nederlandse regering op dit ogenblik voor chantage zullen zwichten. Wij kennen onze Unie-partner zo langza merhand wel. Tenslotte moet ons nog een opmerking van het hart: Aan deze „voorlichtingscommissie" neemt ook een zekere Kasimo. voorzitter van de Kath. Ind. Partij, deel. Deze Indonesiër heeft tot dusver gelukkig gezwegen. Wij ho pen, dat onze katholieke politici zo ver standig zullen zijn de heer Kasimo dui delijk te maken, dat hij het best doet te Nb 1 ij v e n zwijgen, tenzij hij het niet met de methode van Yamin eens zou blijken te zijn. Ergens moet er een bruine pater ge weest zijn, die plotseling zijn ontroe ring niet meer meester - „Viva il Papa del l'Assunta" (Leve de Paus van de Tenhemelopneming) heeft geroepen en zijn kreet werd overgenomen door dui zend anderen, Het werd een ononder broken roepen, juichen, zwaaien en zingen, dat geen einde nam voordat de H. Vader Zelf Zijn stem versterkt door honderden luidsprekers het „Te Deum" inzette, dat door de menigte ^rieden \yeek is In de Tweede Ka mer de behandeling van het wetsont werp tof verlaging van de inkomsten, en loonbelasting geschorst, teneinde nader beraad mogelijk te maken over het amendement-Lucas, dat een verla ging van lasten betekende voor de middengroepen. Dit amendement wees minister Lieftinck namens het kabinet af, omdat compenserende maatregelen hierbjj niet werden aangewezen. Het amendement zou het Rjjk namelijk vijf en veertig millioen gulden kosten. Naar het A.P. ter ore komt is in de gistermiddag gehouden bijeenkomst van de belastingcommissie uit de Tweede Kamer met de minister van Financiën een modus bereikt op basis van een verminderd verlies aan belastingop brengst, waar tegenover een compen satie tot eenzelfde bedrag zou staan. I'en kabinetscrisis zal dus wellicht kunnen worden vermeden. Even voor de laatste vergadering in October van de Veiligheidsraad werd gesloten, heeft de voorzitter van deze maand, de Amerikaan Warren Austin, melding gemaakt van twee rapporten van de com missie der Ver. Naties voor Indone sië. Het ene was dat van 11 Octo ber, waarin de U.N.C.I. het voorstel doet, dat haar bevoegdheden zul len worden vergroot, het andere is van 28 October en handelt over de demobilisatie en de repatriëring van de Nederlandse troepen uit In donesië. .Gezien de op komst zijnde beëindi ging van zijn voorzitterschap, heeft de "eer Austin getracht het gevoelen van ne leden van de Raad te vernemen over de vraag, of deze kwesties door de ■'«ad nog dienden te worden behandeld gedurende zijn voorzitterschap; hij «reeg uit de antwoorden de indruk, dat de meerderheid der leden zulks niet Menselijk achtte. Sprekend als afgevaardigde van de Verenigde Staten deelde Austin mede, °penbaar te maken, dat de kwestie- Ambon door de Veiligheidsraad zo «Poedig mogelijk dient te worden be handeld. be Britse gedelegeerde Gladwyn jebb zei, nog geen tijd te hebben gehad "et tweede rapport te bestuderen. Hij roeë daar tijd voor alvorens het tijd- i-'P van bespreking ervan in behande- dp t ZOU komen- De Eranse gedelegeer- hi ,coste verenigde zich hiermede en Bat- zich het standpunt van zijn dele- !®we voor inzake de opportuniteit van in n discussie over de kwestie-Ambon bph i Veiligheidsraad. De Egyptische een Fawzi behield zich even ts,, s de mening zijner delegatie voor Uep-Sanzien van het "°f" en het „wan- ener behandeling, ïaan VerKadering van de Veiligheids- werd hierop verdaagd. Namens de Papuase politieke verte genwoordiging heeft de secretaris van deze vertegenwoordiging een verklaring uitgegeven, waarin o.a. het volgende gezegd wordt: „De uitlatingen van Yamin bij zijn aankomst in Nederland zijn voor het Papuase volk wederom een bewijs, dat de Indonesische rege ring en het Indonesische parlement Nieuw-Guinea tot een kolonie wensen te maken, aangezien het Yamin vooral na zijn persoonlijk bezoek aan Nieuw- Guinea overbekend zal zijn, dat het Pa puase volk geen opneming in het Indo nesische volk wenst. De woorden van Yamin bewijzen, dat Indonesië f»e^" rechtsstaat is, waar rechtvaardigheid heerst en dat intimidatie en chantage- methoden door overheidspersonen blijk baar ongestraft kunnen worden toege past. Deze zelfde vertegenwoordiging neemt stelling tegen de uitlating van onderne mers in Indonesië, die bij de Nederland se regeringals hun bevinding naar vo ren hebben gebracht dat N.-Guinea aan Indonesië gegeven moet worden. De Pa- puas zijn er verbaasd over, dat de on dernemers door Sukarno betrokken wor den in een zaak, welke helemaal geen ondernemerskwestie is. De kwestie N.- Guinea is geen kwestie van Nederlands kapitaal alleen, doch het is een heilige plicht van iedere Nederlander, het Pa puase volk te leiden tot het bereiken van de onafhankelijkheid van hun ge boorteland, aldus besluit deze vertegen woordiging. Het Nationaal Nieuw-Guinea-comité heeft belicht ontvangen, dat de stad Arnhem de plaats Manokwari op Nieuw-Guinea heeft geadopteerd. H.M. de Koningin heeft Woensdag een bezoek gebracht aan het bureau van de Rijksdienst voor het Nationale Plan te Den Haag. H.M. werd ontvangen door de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, de voorzitter van de vaste commissie, mr. J. Linthorst Homan. en de directeur van het bureau, mr. J. Vink. werd meegezongen en begeleid door, alle klokken van Rome. Het was een onvergetelijk en wellicht ook onbeschrijfelijk moment. De H. Va der met Zijn gouden gewaden en Zijn witte mijter, staande voor een witte troon en aan Zijn voeten de gelovigen, vertegenwoordigende alle naties, rangen volkeren en rassen. Daar stonden naast naamloze pelgrims uit Frankrijk en Ne derland. uit Brazilië en Afrika, uit Azië cn Canada alle leden van het Corps Di plomatique. Daar waren vrije diploma ten uit Polen, China cn Lithauen. Spe ciale missies uit ïtalië, Ierland, Spanje, Peru en San Domingo. Er waren twee Bourbonse prinsesjes, Don Juan, de Spaanse kroonpretendent, Robert Schu- man. Prins Karei van Liechtenstein, de Indonesische gezant in ambtsgewaad met rode fez, gezant v. Weede, minister Teu- lings en zelfs ergens onder de massa Franz von Papen, de man, die in Neu renberg de galg ontkwam. (Vervolg verslag op pag. 5) s «$-■». y X y Ken donderend gejuich klonk uit honderdduizenden kelen, toen de Heilige Vader gistermorgen staande voor zijn witte troon bovenaan de trappen van de St. Pieter de laatste woorden had uitgesproken van de Proclamatie, waarbij Maria's Tenhemelopneming tot^dogma werd. Onder de enthousiaste menigte op het Sint Pietersplein bevonden zich niet minder dan zeven en dertig kardinalen, achthonderd bisschoppen, tweehonderd gemijterde abten en prelaten en vijfduizend geestelijk-en. Het was de grootste kerkelijke gebeurtenis van deze eeuw. De plechtige afkondiging van het dogma van O. L. Vrouw Tenhemel opneming geschiedde door voorlezing van een Pauselijke bulle, die begint en derhalve voortaan wordt aan- geduidt met de woorden ,,Muni- f.centissionus Deus" („Allermilddadig- ste God). Deze bulle beslaat 26 vellen perkament en telt rond 6000 woorden. Met de samenstelling hiervan zijn vijf maanden gemoeid geweest en voor het perkament zijn de huiden van zes schapen gebruikt. De bulle is gestoken in een blauw lederen omslag, met het zegel van Paus Pius XII, een duif met een olijf tak in de bek. Ze zal in de archieven van het Vaticaan worden opgeborgen. iVan onze verslaggever) De president van de Amsterdamse Rechtbank heeft hedenmorgen in kort geding de K.P.M. verboden nog langer in dienst van de Republiek Indonesia troepen en materiaal te vervoeren naar Ambon op straffe van een boete van f 250.000 voor ieder schip dat ter be schikking wordt gesteld van deze Repu bliek en voor iedere reis in dienst van deze Republiek. De president overwoog dat Ambon terecht gebruik heeft gemaakt van het zelfbeschikkingsrecht der Indonesische volkeren, zoals dit recht is neergelegd in de Ronde Tafel Conferentie en dat in de Nederlandse wet is opgenomen. Daar echter de Republiek Indonesia de uit oefening van dit recht heeft verhinderd kan hier niet van een „opstand" worden gespróken. Wel mag men geen eigen rechter spelen, maar dit geldt meer voor de nationale rechtsorde dan de interna tionale. Voorts overwoog de president dat de Republiek der Zuid-Molukken volgens de Overgangsregeling 1949 geen erkenning behoeft en in feite bestaat zodat ze als partij voor de Nederlandse rechter kan verschijnen-. Dat de Neder landse rechter geen daden mag beoor delen van andere souvereine staten acht te de president in het algemeen juist al is de opvatting hieromtrent sedert 1945 gewijzigd maar het gaat volgens de president om een overeenkomst, die in het Nederlands recht is vastgelegd zodat hier Nederlands recht moet wor den toegepast. Wat de Republiek Indonesia tegenover Ambon doet achtte de president in strijd met het algemeen geldend menselijk recht dat in de Ronde Tafel Conferentie is neergelegd en de K.P.M. verleent haar medewerking daaraan door sche pen beschikbaar te stellen voor het vervoer van troepen en materiaal. Een beroep op de bestaande vervoersover* eenkomst tussen de K.P.M. en de Repu bliek Indonesia achtte de president hier niet op zijn plaats zodat hij kwam tot zijn bovenvermelde uitspraak. Twee leden van de revolutionnaire Nationalistische PartÖ *a» hebben gistermiddag, wild schietend met Duitse wapens, een P Jf gedaan door te dringen tot de ambtswoning van President Truman,^om een aanslag te plegen op de Amerikaanse staatsman. Agenten van de Geheime Dienst, die met de bewaking van Blair House de tijdelijke ambtswoning van Presi dent Truman belast zijn, wisten de aanslag te verhinderen. Nog voor zij het gebouw hadden kunnen binnendringen werden de beide aanvallers neergescho ten. Een van hen, Crisello Torresola, overleed onmiddellijk aan zun verwondin gen. De ander, Oscar Co(lazzo, kreeg een schot in de borst, maar hij zal zeer waarschijnlijk van zijn verwondingen kunnen genezen. Voordat zy bij de ingang van Blair House in elkaar zakten hadden de daders van de aanslag;~met hun Duitse automatische pistolen, drie agenten van de lijfwacht van President Tru man geraakt. Een van hen, de veertigjarige Leslie Coffelt, is vanmorgen vroeg in het ziekenhuis aan zjjn verwondingen in borst, maag en benen, overleden. Een van de twee andere slachtoffers is levensgevaarlijk gewond. Kort na de aanslag zou President Truman Blair House voor het bijwonen van een plech tigheid verlaten. Ondanks het incident heeft de President zich een uur na de aanslag toch naar Arlington begeven. Op het ogenblik van de schietpartij rustte Truman in een kamer op een der bovenverdiepingen van Blair House. Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt me4 nu en dan enige regen of motregen. Zwakke tot matige en later aan de kust krachtige wind tussen Zuid en West. Zacht voor de tijd van het jaar. Zon: 7.37—17.09. Maan: 23.59—14.56. De beide daders van de aanslag na derden Blair House van twee verschil lende kanten. De 37-jarige Collazzo, die de aanslag overleefd heeft, passeerde een wachthuisje en naderde een agent, die voor de stoep van Blair House met zijn rug naar hem stond toegekeerd. De agent draaide zich om, toen Collazzo drie meter van hem verwijderd was. Zonder een woord te uiten opende Col lazzo hierop het vuur. Hij raakte de agent in beide knieën, maar werd toen zelf neergeschoten door twee agenten die zich in het wachthuisje bevonden. Ondertussen was aan de andere zijde van de ingang van Blair House de nog jeugdige Torresola in actie gekomen. Hü schoot de houder van zijn „Luger"- revolver leeg op twee agenten een van hen was Coffolt, die aan zijn verwondingen is overleden, en de ander werd zwaar gewond en stortte daarna dood neer in een heg op de hoek van Blair House. Collazzo, die in het ziekenhuis aan een zwaar verhoor werd onderworpen, zou volgens A.P. bekend hebben, dat hij van plan was de President neer te schieten Op de meeste vragen weigerde hij echter antwoord te geven. Zijn echt genote, die eveneens lid is van de Na tionalistische partij van Porto-Rico, een eiland in de Atlantische Oceaan ten Oosten van Mexico, heeft verklaard, d?t haar man het huis had verlaten met de mededeling: „De inwoners van Porto- Rico kunnen niet langer de slaven van de Verenigde Staten zijn". Zij ontkende dat haar man communist was. De politie heeft haar later in hechtenis genomen en haar huis aan een nauwgezet onder zoek onderworpen. De Washingtonse politie is terstond een uitgebreid onderzoek begonnen naar de mogelijke aanwezigheid van meer Porto-Ricaanse revolutionnairen in de stad. Op het lijk van Torresola werden brieven gevonden, die klaar blijkelijk waren getekend door Pedro Albizu Campos, de leider van de na tionalisten in Porto-Rico. Een hiervan was gedateerd 21 September 1950 en luidde: „Indien het U om een of an dere reden nodig mocht blijken de leiding van de beweging in de Ver enigde Staten op U te nemen, kunt U dat zonder aarzeling doen". De politie zal terstond een onderzoek instellen om vast te stellen of deze aan slag beraamd was door een grotere groep of louter door deze beide mannen. Er is een grote Porto-Ricaanse kolonie in New York. Het assistent-hoofd van de Geheime Politie, Carl Dickson, verklaarde, dat niemand, die goed bij zijn hoofd is, ge tracht zou hebben op die manier zich een weg te banen naar het verblijf van de President. Truman, die op het moment van de aanslag rustte, werd door het vuur gevecht wakker en rende naar het open raam. Een politie-agent waarschuwde hem echter van het raam vandaan te gaan. De president verwijderde zich hierop van het venster en kleedde zich haastig aan. De pers-chef van Truman, Charles Ross, zeide na de aanslag, dat Truman van alle bewoners van Blair House het kalmste was geweest. Toen Ross een kwartier na de mis lukte aanslag aan de President kwam vragen of de plechtigheid op Arlington nog doorgang zou vinden, antwoordde deze: „Waarom niet?" Nadat het aantal detectives op Arlington in allerijl ver meerderd was, verliet Truman, verge zeld van een zwaar escorte, de achter ingang van Blair House. En nog geen uur nadat men gepoogd had hem te ver moorden, onthulde de President op het Arlington National Cemetery een ge denkteken voor veldmaarschalk sir John Dill. Truman was, naar zijn uiterlijk te oordelen, niet geschikt toen hü op de begraafplaats aankwam, maar zün ge laatsuitdrukking was grimmig. De meesten der 600 aanwezigen, onder wie minister Marshall, wisten niets van de moordaanslag en Truman repte er met geen woord over. Dit was de eerste directe aanslag op President Truman. Wijlen President Roosevelt werd op 15 Februari 1933 onder vuur genomen in Miami, Florida, toen de anarchist Joseph Zangara een schot op hem loste. Het schot miste, doch doodde de burgemeester van Chi cago, Anton Cermak. Zangara werd 20 Maart 1933 op de electrische stoel terecht gesteld. Een lesvliegtuig van de Indonesische luchtmacht is op het vliegveld Tjililitan neergestort. De kapitein van de Auri, Sunarto, hoofd van het bureau voor olie van de Auri, werd hierbü gedood. De Nederlandse instructeur Ellekom werd zwaar gewond naar het militair hospitaal overgebracht. Radio Peking heeft Maandag het eerste nieuws gemeld over de aanval van Chinese communistische troepen in Tibet. Het tweede veldleger zou Tsjamdo veroverd hebben. De strijd om deze stad heeft, volgens het radiobericht,-de ver dedigers vierduizend doden en gewonden gekost. Bevestiging van Tibetaanse zijde van de verovering van Tsjamdo is nog niet verkregen. Dat de situatie ernstig is, bewijst evenwel het beroep van de dalai lama op India om asyl, waar aan, naar Reuter meldt, de regering van India verklaard heeft te zullen voldoen. Intussen heeft de Chinese communis tische regering geantwoord op de nota, die de regering van India haar gezon den had betreffende de invasie op Tibet. „China bevrijdt Tibet, teneinde de intrigues van vreemde mogendheden om Tibet als uitvalsbasis tegen China te gebruiken, te verijdelen", zo verklaart de Chinese regering. Zij acht optreden een zuiver binnenlandse aangelegen heid. „Het is onjuist te spreken van een invasie", aldus de nota, „het is de be vrijding van 3.5 millioen mensen". Het Chinese antwoord wordt in offi ciële kringen van India uiterst onbevre digend geacht. De regering van India zou thans een tweede nota hebben gezonden, aldus meldt A.P. Van officiële zijde verneemt A.P. verder, dat de regering van India niet de bedoeling heeft de Indische missie te Lhasa en de drie handelsagentschap pen te Yatoeng, Gartok en Gyantse te rug te trekken, ingeval van een Chinese bezetting van Tibet. De regering zou tevens de kleine. In dische troepenmacht te Gyantse, hal- I Vergeldt geen kwaad met kwaad, I tracht het te verwijderen. j Nog altijd hebben de troepen der V.N. in de sector Unsan—Onjong—Hamhung het hard te verduren. Onjong is in com munistische handen. De Zuid-Koreaanse zesde divisie is hier, volgens A.P., vrij wel geheel vernietigd. De Amerikaanse eerste cavalerie-divisie is eveneens in zware strijd gewikkeld met communisti sche eenheden, die met Chinese commu nistische strijdkrachten zyn vérsterkt De Zuid-Koreaanse achtste divisie moest zich zelfs hergroeperen. Binnen 48 uur sloeg zij zes aanvallen af, waaronder er een was van communistische cavalerie, duizend man sterk. Alleen in het Oosten werden vorderingen gemaakt. Ameri kaanse troepen der 24ste divisie bereik ten van Sontsjon uit een punt op 35 km. van de Mandsjoerjjse grens. De Noord-Koreaanse radio te Sinuyi heeft Woensdag verklaard, dat het Chi nese communistische leger stellingen heeft ingenomen om de stuwdammen van de Jaloe-rivier te verdedigen. Er werd aan toegevoegd, dat ook een spe ciaal „vrijwilligerscorps" is opgericht om een aanval op het dammencomplex af te slaan. In China is Dinsdag een landelijke campagne voor Chinese hulp aan Korea intensiever geworden. Arbei ders- en boerenorganisaties zonden resoluties in, waarin zij actieve hulp voor Korea aanboden. Op vergade ringen werd geprotesteerd tegen „de herhaalde schendingen van Chinees grondgebied door Amerikaanse oor logsvliegtuigen". Amerikaanse functionarissen te Wash ington zeiden, geen openlijke Chinese in terventie op grote schaal in Korea te verwachten. Als redenen voor de Chinese inmenging noemden zij China's bezorgdheid voor de energiestations aan de Jaloe-rivier en China's verlangen om de „wederopbouw vart Korea onder niet-communistische auspiciën te vertragen". verwege tussen Lhasa en Kalimpong, handhaven ter bescherming van kara vanen, die tussen India en Tibet passe ren. Naar Reuter verder verneemt, zou volgens een aantal Tibetaanse kooplie den, de stroming in het Tibetaanse ka binet, die zich achter de door de Chi nese communistische regering gesteun de Pantsjen Lama schaart, de overhand in de regering te Lhasa verkregen heb ben. Het Engelse ilad „De Daily Ex press" meldt zelfs al communistische relletjes in Lhasa. De vijfde colonne der communisten zou talrijke huizen in brand gestoken hebben. Zes personen werden bij de ongeregeldheden gedood. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft Woensdag op een persconferentie ver klaard, dat de V.S. „een communistische agressie tegen Tibet" als een „hoogst ongelukkig en ernstig iets" zouden be schouwen. Woensdagmiddag omstreeks vijf u. zün de betonnen pijlers en de gehele bekis ting van de nieuw te bouwen fabriek achter de bestaande Hollandia-tricotagc- fabriek van de firma Gebroeders van Leeuwen te Veenendaal over een lengte van vijf en twintig meter ineengestort. De meeste arbeiders wisten zich te redden, doch een vüftal werd onder het beton en houtwerk bedolven. Twee Am sterdammers en een Veenendaler wer den zo ernstig gewond, dat zij naar het Julianazickenhuis moesten worden over gebracht. Hun toestand is niet levens- gevaarlük. De ambassadeur van de U.S.S.R. heeft ten departemente van Buiten landse Zaken te Den Haag medege deeld, dat dezer dagen ongeveer hon derd Nederlanders, die sinds de oor log daar nog in kampen vertoefden, uit de Sovjet-Unie op transport naar Nederland zün gesteld. Regelingen zijn in voorbereiding om deze groep Nederlanders aan de grens van de Oost-Duitse zone in ontvangst te ne men. Eni^rlei nadere bijzonderhe den ontbreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1