Een honderdtwaalf jarige industrie vernieuwt zich MAXIMUM VERMINDERING BIJ f 15.000.- INKOMEN 1 SCHOTH Steeds iets aparts Beijnes-Beverwijk officieel geopend ST. NICOLAAS. Splinters Dubbel stuk 26c HoespelendeR.K. clubs? BLIKSEMAFLEIDERS NELL HERBERT LANCE VEERSTRAAT 13 - TEL. 11178 Normaal ^Natuurlijk LAXEER-AKKERTJES afl v.Empelen BELANGSTELLING ZEER GROOT SilS i Doortje Hessels vierde feest in St. Jacob Ook met ZEEP Tevens verdere verlichting voor inkomens van f 3,000 tot f 9.000 Qmzetbelastingverhoogd met f31 millioen DEKEN KUILMAN meteen PRAATJE en een PLAATJE Oproep ten bate van KL Theresiastichting HERINGA WUTHRICH ARAPLUIES SLOT DEFECT? DONDERDAG 2 NOVEMBER 1950 PAGINA 21 Officiële inbedrijfstelling Oppervlakte van tien H.A. KUNSTHANDEL LEFFELAAR LES MAITRES DE LA PEINTURE Reproductie* naar oude •n moderne meesters mmm Waarom zoudt U tof de laatste week wachten met een geslaagde opname van Foto-Atelier FAILLISSEMENTEN E3U Vijf jaar voor berucht inbreker Burgerlijke Stand Comediaf' overtrof zichzelf „ANNA LUCASTA" Première in Stadsschouw burg te Haarlem Ongewenste afnemers op tournee werken Uw ingewanden met Jeugdige wielrenner in nood „Ik heb mijn beide remmen stuk geknepen" AFSCHEID EN JUBILEUM PERSONEEL STADS SCHOUWBURG Bus-chauffeur was brand weer te vlug af IS voordeliger! COMPROMIS LIEFTINCK—LUCAS HEEMSTEDE WINKELIERS KOMEN IN ACTIE -- WASSERIJ DUYN WANDELSTOKKEN „DE SLEUTELSPECIALIST" I I I (Van onze Beverwijkse redacteur) Beijnes en Haarlem waren twee begrippen, meer dan een eeuw lang met el kaar vergroeid. Maar het enge keurslijf van het Stationsplein van de hoofdstad van de Provincie paste niet langer bij wat een modern bedrijf vraagt, wil het kunnen concurreren, wil het blijven stand houden. De Spaarnestad zag de eer ste deftige rijtuigen achter de snelle paarden uit de Beünesfabrieken rijden, keek later op van de eerste wagons voor de ijzeren spoor, verbaasde zich niet meer over gestroomlijnde diesels in latere tijd en enorme autobussen. Honderd- twaalf jaar lang waren Be ij nes en Haarlem één. Nu is op het Stationsplein de grote stilte gevallen, nu ligt het werk stil aan de Vcrspronckweg. Een honderd- twaalfjarig bedrijf verjongde zich geheel op de herdenkingsdag van de stich- v1J?,2vember 1838 P,aats vond- Beijnes-Beverwijk gaat in een uiterst modern bedrijf een nieuwe toekomst tegemoet. Beverwijk ontvangt Beijnes met grote vreugde, omdat deze vestiging voor midden-Kcnnemerland, in zijn snelle industrie-ontwikkeling, van grote be tekenis is. Er moge een traditie groeien en een verbondenheid, zoals Beijnes en Haarlem die gekend hebben. Honderden belangstellenden waren gistermiddag in het rijk bevlagde Be verwijk, de stad verheugde zich over de nieuwe industrie-uitbreiding bij eengekomen, om de officiële opening van de Koninklijke Wagonfabriek Beij nes mee te maken. Dr. D. G. W. Spit zen, minister van Verkeer en Water staat, op de eerste plaats. Voorts Jhr. mr, J. Röell namens de commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, mr. H. J. J. Scholtens, burge meester van Beverwijk, H. Rorije,' chef Kabinet van de Minister van Econ. Za ken, W. G. Roesingh, namens de Direc teur-Generaal voor de Industrialisatie, Ir. Z. Th. Fetter, directeur-generaal van de Arbeid, een vertegenwoordiger van de Hoge Commissaris van Indone sië, drs. D. J. Wansink, directeur der Ned. Spoorwegen, buitenlandse gasten, afgevaardigden van tal van organisaties en industrieën, zoals Werkspoor, Am sterdam; Allan en Co., Rotterdam; Hoogovens, IJmuiden. Nadat de president-commissaris prof. dr. ir. J. Klopper de wens had uitge sproken, dat nu de plannen, die reeds jaren geleden bestonden, verwezenlijkt waren, met voldoening erj zegen voor de gehele maatschappij in deze fabriek gewerkt zou worden, heeft ir. G. O. J. van Ditzhuyzen, directeur, in vogel vlucht de geschiedenis van dit interes sante bedrijf verteld. Vooral stond hij daarbij stil bij de laatste twaalf jaar. Door alle moeilijkheden heen heeft Beijnes zich weten te handhaven, het geloof in het voortbestaan van het be drijf bleef, zowel uit historische over wegingen, als sociale en de zekerheid van gedegen vakkennis. Ir. H. J. M. Bekkers is de grote stuwer geweest bij de uitwerking van de plannen, die ten slotte onder de rook van Hoogovens verwezenlijkt zijn. Met trots kon hij gewagen van de uitstekende sociale en hygiënische voorzieningen, en grote dank bracht hij aan alle werkers, die het mogelijk maakten, dank zij hun eenheid, dat on danks de verhuizing, het bedrijf vrij wel ongestoord verder kon werken. Beijnes-Beverwijk moge nieuwe bloei betekenen, zowel voor Beverwijk als voor Beijnes. Min. Dr. D. G. W. Spitzen heeft na mens zijn ambtgenoot van Economische Zaken, doch ook namens Verkeer en Waterstaat gezegd, dat Beijnes een gro te belangstelling verdient, omdat met energie en durf is gewerkt. De geschie denis van het bedrijf getuigt daarvan menigmaal. Bijzonder waardevol is, dat na de bevrijding een sinds 16 Oc tober 1944 vrijwillig verlaten bedrijf, dat in desolate toestand verkeerde met taaie volharding werd herbouwd. De minister zag twee dingen bijzonder in het oog springen: de grote onderne merscapaciteiten van Beijnes en het voortreffelijke beeld, dat dit bedrijf .biedt van de verkeersontwikkeling door tijden van voorspoed en neergang heen. Het enthousiasme, waarmee 'n dit bedrijf gewerkt wordt zal m dit ge bouwen-complex zeker niet verflau wen. Beijnes-Bcverwük moge dienst baar zijn aan de maatschappij in vrede en vooruitgang. Met een druk op de knop voor de claxon, deed de minister symbolisch het werk en de werkers de nieuwe fa briek binnentreden.. De •oorzitter van de Commissie van Overlég, de heer A. Th. Terburg, kon toen namens het personeel gelukwen sen richten tot directie en commissaris sen. In goede samenwerking is dit Be verwijkse bedrijf tot stand gekomen: vreedzame jaren mogen alle werkers van hoog tot laag erin vinden. Bijzonder treffend was de toespraak van de weduwe van de overleden di recteur, mevr. P. J. Beijnes-v. d. Grin ten. Een aangrijpend ogenblik noemde zij het, Beijnes herrezen te zien, gro ter en beter dan ooit. Zij bood de di rectie, mede namens mevr. M. E. Beij- nes-Hollenkamp, plaquettes aan van de overleden directeuren, werk van de kunstenaar Brinkgreve, en hoopte, dat in samenwerking en begrip voor el- kaars moeilijkheden en onder Gods almachtige zegen, in de nieuwe fabriek veel goeds tot stand gebracht zou wor den. Hartelijk en geestig dankte drs. W. L. Beijnes, directeur, voor alle be langstelling. Hij richtte zich bijzonder tot de minister en tot het personeel. De BeUnes-fabriek is de bestaande toestand in het bedrijfsleven voor op sociaal-economisch gebied. Er heerst een grote mate van medezeggenschap. De directie zal er niet tegen opzien ook in de toekomst de problemen als aandeel ln de winst met het personeel samen onder de ogen te zien. Nadat hij nog een woora van grote waardering had gesproken tot de bui tenlandse gasten, deed hij mededeling, onder luid applaus, van een telegram van hulde aan Hare Majesteit de Ko ningin te zenden namens Directie, Com missarissen en het gehele personeel. Na afloop van deze plechtigheid heeft de heer C. Meijer namens het personeel een tegeltableau, voorstellende Pro metheus, schenker van het vuur en het gereedschap, aan de Directie aan geboden. Dit werk van Huib Deru is aangebracht op een buitenmuur van de montagehal. Het werd door drs. W. L. Beijnes in grote dank aanvaard. Beijnes-Beverwijk «trekt zich uit over een oppervlakte van 10 ha. De zeer ruime en lichte fabrieksgebouwen zijn alle van imponerende afmetingen. De Metaalhal beslaat niet minder dan 9730 m2, de Montagehal 5760 m2, de Hout hal 2250 m2. Het kantoorgebouw meet 55 m. in de lengte en is 16.5 m. breed. De gebouwen zijn onderling verbonden door een electrisch gedreven traverse, die tussen Metaal- en Montagehal het mogelijk maakt al het rijdbare mate rieel op elke willekeurige plaats in die hallen te brengen. In het Beverwijkse bedrijf werken 630 man. Haarlem heeft voorgoed afscheid ge nomen van deze belangrijke industrie. Advertentie nrrTWfé? Het personeel van da Beijnesfabrick te Beverwijk bood bi} de opening de directie een plaquette aan. Overzicht tijdens de onthulling. Advertentie De rechtbank te Haarlem hegft Dias dag 31 October failliet verklaard: Aartje van der Does te Driehuis, Zee weg 33. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curatrice: mej. mr. S. Boekman, te Haarlem. J, van Leeuwen, mach. looninpakker, te Westzaan, Parkstraat 13. Rechter- Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Cura tor: mr. E. M. J. Minderop, te Aarden hout. Tjeerd de Bruin, veehouder, te Pur- fnerend, Nieckerstraat 141. Rechter-Com missaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. Lieuwen, te Purmcrend. Bij beschikking van de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem d.d. 26 Oc tober 1950 is voorlopige surséance van betaling verleend aan: Jan Wieling, café-exploitant te Heem stede, Oosterlaan 9, met benoeming van mr. A. J. Fibbe, te Haarlem, tot be windvoerder; het verhoor der schuld eisers is bepaald op Maandag 4 Decem ber 1950, des namiddags te 2 uur Ir. F. O. den Hollander laat minister Spitzen de bar zien in de nieuwe restauratie wagen tijdens de rondgang, die de minister maakte, nadat hij de Beijnesfabriek te Beverwijk officieel had geopend. Hedenmorgen werd de machinebank' werker J. M. D. uit Dinteloord conform de eis tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek veroordeeld. Deze ver dachte stond terecht terzake Van het feit, dat hijin de nacht van 18 op 19 Maart getracht had in te breken in het kantoor van de gemeenteontvanger te Velsen. Op de zitting en ook tijdens de verhoren daarvoor ontkende de man hardnekkig. Uit de verklaringen van de elf getuigen cn aan de hand van ver schillende voorwerpen, die op de plaats van het misdrijf en in de onmiddellijke nabijheid daarvan gevonden werden, achtte de officier van Justitie, mr. v. d. Burg, de schuld bewezen. Van de 45 jaar, die D. oud is, heeft hij reeds 26 jaar in de gevangenis doorgebracht. Bij de zitting, veertien dagen geleden, werd voor het eerst de wirerecorder in de rechtszaal gebruikt. Het Steunfonds voor Oorlogsslacht offers der Kon. Marine en hun nagelaten betrekkingen dankt allen, die aanwezig geweest zijn bij het concert, dat de Marinierskapel ten bate van het Karei Doorman Fonds in Haarlem heeft gege ven. Het batig saldo bedraagt f 1.261.69. Wanneer iemand vijf en twintig jaar in dezelfde inrichting is, acht men dat terecht een reden, om hem geluk te wensen; als hij er nog vijf en twintig jaar nog verblijft, kijkt men elkaar eens aan en zegt; „Het schijnt hem daar best te bevallen!" Maar wat moet men dan wel doen, als iemand drie maal 25 jaar, dus in totaal vijf en zeventig laar, ergens is geweest? Mej. Anna Dorothea Hes sels, in de wandeling meer genaamd „Doortje" heeft gisteren ondervonden, dat men dat als iets heel bijzonders be schouwt, zelfs in de rusteloze wereld, die wij thans meemaken en aan de wieg waarvan zij eigenlijk gestaan heeft. Wij schreven vorige week reeds uitvoerig over dit uitzonderlijk jubileum, dat in het St Jacobs Godshuis gevierd wordt- Men zal zich ongetwijfeld nog herin neren, tenzij men in geheugen achter staat bij „Doortje", die zich nog din gen herinnert die reeds zesduizendmaal langer geleden zijn. De feestdag werd begonnen in de kapel van het weeshuis, waar een H. Mis tot intentie van de feestelinge werd opge dragen. Een feestelijk ontbijt daarna bewees, dat men ook in St. Jacob niet „van brood alleen leeft". Om half elf werd door het college van regenten een cadeau onder couvert aangeboden tijdens gen feest-receptie, waarop ook de deken van Haarlem aanwezig was. De gehele verdere dag was het een druk af en aan geloop van oude bekenden van de jubilaresse, die bewezen dat men de door ieder beminde „Doortje" niet is ver geten, zelfs al was men zo lang niet meer in het weeshuis geweest! GEBOREN: H. R. Grin—ten Brocke, z; J. HaanDollé, z; E. E. van der HelmSchuring, z; G. C. M. Stoelman Mica, z; H. de Jagervan der Vecht, z; J. J. Tukker—van der Ploeg, z; H. W. MeegdesBcnner, z; G. T. Jacobs Lukkien, 2 zoons; L. Walgien— Gooijer, z; A. Kampsde Rooij, z; M. BarkPauw, z; A. M, MollemaBos, z; J. Stoorvogelde Groot, z; C. A. Broek hofvan den Berg, z. A. BotterVos meer, d; M. BootKingma, d; H. E. ReumannHoogstede, d; C. A_ Alders— van der Peet, d; C. Kortde Graaf, d; M. G. SteegmanLauertu, d; J. W. War denaarVersteeg, d; P. HowellBlom, d; S. M. HandgraafPlus, d; L. G. SminkBongertman, d; W. Katz Spork, d. ONDERTROUWD: C. J. Knoop en J. W, Burghout; H. van de Beek en C. J. Bakker; J. van Heusden en J. B. Baas; E, V. W. Vercruijsse en C. Souwer; J. Kalf en H. H. M. Melius; G. H. N. Ger mans en D. M. de Jager; J. P. Jongkind en M. J. van den Berg; A. T. Potjer en T. M. Vet; P. G. J. Tillemans en P. Schmitz; H. B. P. A. Letschert en W. A. Mascbhaupt; C. Vermeulen en M. C. Koning; L. C. Richters cn A. E. Be rends; F. L. Janssen en L. J. Sinnige; T. G. van Haalem en A. Elferink; J. En gel en A. Keur; P. J. van Meel en E. Kool; B. A. van Soest en C. P. Sindorf; J. van Wonderen en C. Portegies; C. Vrolijk en A. M. M. Stute; J. L. Linde man en C. A. van Nes; B. L. de Groot en E. M. van Dijk. GETROUWD: L. E. J. van Niekerk en A. C. M. Bakkenhoven; J. Lansing en M. C. van Jaaren; M. Middel koop en Flaskamp; C. P. J. Prins en C. E. Roosen; C. G. Berendregt en G. C. Teunissen; J. B. Wolters en M. C. Vastenhout; E. de Jonge en A. van der Walle; G. J. van der Zon en G^ Moer kerk; J. Hagen en L, Heijn; G. 'Koster en C. A. A. van Dijk'; G. J. Somers en A. C. Schellenberg; G. W, Haffert en R. A van Norde; P Termaat en A. Woertman; T. C. Venema en M. G. W. Bindels; IJ. M. M. van Grlensven en W. T. de Werd; C. A. Sanberg en M. R. H. Kuiper; L. G Vroom en A. U. M. Brok; P. M. Sweers en H. P, Hofkes; A, Ge- schiere en M. Hillebrand; W. C. Bak ker en M. Klomp. OVERLEDEN: P. NieuwenhuisLeije- naar, 59 j., Dr. Leijdsstraat; M. H. Der- nison—Brink, 74 j„ Pres. Steijnstraat; D. RiemensMeester, 73 j„ Rijksstraat weg; J, Steenbakker, 85 j„ Hyacinten laan. P. C. Philippo, 56 j„ Maerten van Heemskerkstraat. J. Minderhoud, 44 j„ Gasthuisvest. M. C. de Clercq—van Scherpenberg, 94 j„ Kamperlaan. I Advertentie Wanneer u hieronder de inhoud leest van het toneelspel „Anna Lucasta", waarvan de toneelgroep „Comedia" Dinsdagavond de première in de Stads schouwburg gaf, dan is er kans, dat it aan goedkope en ouderwetse romantiek denkt of het gegeven zonder meer ris onaanvaardbaar beschouwt. Wanneer u echter de opvoering gezien hebt met de zeer sterke en zeer geslaagde bezetting, kunt u nóch tot de ene nóch tot de an dere conclusie komen, hoewel ik moet toegeven, dat het voortreffelijke spel de spannende dialogen, de brute humor en de brutale sfeer dc inhoud meer waarde lijkt te geven dan er aan mag worden toegekend. Men maakt kennis met een Poolse emigranten-familie in Amerika, die door jarenlange moeilijke tijden materieel en moreel aan lager wal geraakt is. De vader is een dronkaard en daarnaast een bijna waanzinnig orthodox man, die zijn oudste dochter de deur gewezen heeft, omdat ze zich vergooide. Anna Lucasta lijkt daardoor voorgoed verloren, maar de familie roept haar weer terug als de zoon van een rijke vriend van jaren her ten tonele verschijnt. Zij kan een spel letje spelen om de geldzorgen uit de weg te ruimen, een spelletje, dat de moeder niet inziet en waaraan de vader in den beginne noodgedwongen mee doet. Hij haalt Anna uit een bar en de twee jonge mensen ontmoeten elkaar in het ouderlijk huis. Ze worden wer kelijk verliefd op elkaar, maar op de trouwdag onthult de dronkaard het verleden van zijn dochter, die daarna weer bij de zeelieden in de bar haar slechte leven voortzet. Hier zou het ver haal uit kunnen zijn, waarbij dan de opmerking paste: wat een gedrag van deze christelijke vader! De vader sterft aan hartverlamming en het jonge paar gaat een naar wij hopen betere toe komst tegemoet. Het is moeilijk uit te maken welke Comedianen het meest geroemd moeten worden. Cor Hermus als de vader (een beklemmende creatie), Jan Teulings als de schurk van een schoonzoon (in woord, houding en gebaar plomp vol gehouden), Ellen de Thouars als de lichtekooi in de bar (een van haar beste rollen), Magda Janssens als de moeder, die geen kwaad wil zien, Truus Dekker als de fatsoenlijke onder de kinderen (beheerst gevoelig), Joan Remmelts als de levenswijze, bijna va derlijke barkeeper, Ko van Dijk als de zo aan de walkant opgepikte zeeman. Guus Hermus als de bruigom van Anna (rustig, zuiver, sterk, hoewel door de schrijver minder psychologisch juist uitgewerkt. De titelrol was aan Rie Gil- huys toebedeeld. Zij had de zware, in spannende opgave om aannemelijk te maken, dat die verdorven en op drift geraakte jonge vrouw tóch nog ware liefde kon en wilde geven. Rie Gilhuys speelde dat tijdens de eerste voorstel ling over het algemeen klaar, maar haar creatie zal straks zeker het hoog ste niveau bereiken. „Comedia" heeft met dit stuk onder de vierkante regie van de teruggekeerde Remmelts bewe zen nog een der sterkte ensembles in ons land te zijn. Dat Is zeker verheu gend voor Haarlem. v. W. De Haarlemse politie heeft van haar Kolhornse collega's een viertal woon schepenbewoners overgenomen, die in verschillende gemeenten, vooral in Haarlm, Schagen, Hoorn en omgeving, allerlei goederen gestolen hebben. Het zijn de 50-jarige schoenmaker M. C. met zijn 31-jarige echtgenote K. d. K., en zijn 28-jarige zoon, de los-werkman H.B.C. met diens 22-jarige vrouw C.M.V. Deze familie had in verschillende com binaties gewerkt, C.M.V. bekende in Haarlem o.a. 4 damesrijwielen te hebben ontvreemd, terwijl H.B.C. haar voor beeld volgde met 2 fietsen. Het viertal bekende ook enige diefstallen, waarvan geen aangifte was gedaan. Tevens heeft de politie enige personen aangehouden als verdacht van heling. tegen verstopping Zijn kleding wees het duidelijk uit: hij was wielrenner! En zijn gedragin- gingen waren dan ook dienovereen komstig. 's Avonds wanneer hij vrij was, racete hij door de straten van Beverwijk. Hij werd lid van een wiel- renclub en de solorennen werden échte wedstrijden. Alles ging goed, tot de 31ste Mei. De raceclub had weer een trainingswedstrijd georganiseerd en ook hij fietste in de voorste gelederen mee. Hij was zozeer door de overwinnings roes aangegrepen, dat hij geen acht sloeg op het verkeer (de races werden op de Noorderweg verreden) en in zijn onstuimige vaart een wielrijder aan reed. Deze man passeerde juist een grotq tractor met aanhang, toen er luid schreeuwend een renner voorbij vloog. Hij schrok hier zo van, dat hij naar links uitweek en in aanraking kwam met de fiets van onze sportsman. Deze had, naar zijn zeggen, krachtig geremd, ja zelfs zijn remmen stuk- geknepen, maar het gevolg was toch dat beiden over de grond vlogen. De aanrijder kneusde zijn pols en de aan- geredene moest naar het ziekenhuis, waar hij enige weken werd verpleegd. Acht weken kon de man niet meer werken. Vanmorgen stond de jeugdige wiel renner voor de Haarlemse: rechtbank. De Officier, mr. van den Burg was erg verontwaardigd over het harde rijden. „Veronderstel dat iedereen zo over de weg racete, dan kreeg je hier een gek kenhuis" zei hij en hij eiste twee we ken hechtenis. „Sport is erg mooi, maar het is een onding wanneer zij over dreven wordt," vervolgde hij. De verdachte had het laatste woord. „Mijnheer de voorzitter, als we niet op de openbare weg mogen racen, kan er dan niet een weg aangelegd worden waar we wèl mogen rennen?" vroeg hij. Uitspraak over veertien dagen. BIOSCOPEN: Rembrandt: Borgia schaakmat (18 j.), 2, 4.15. 7 cn 9.15 uur; Palace: Oproer in de ge vangenis (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Gisteren werd ik vermoord (str. volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Vicky en haar Indiaan (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De held van de jungle (str. volw.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De verdwenen goud zending (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. In het bijzijn van de gemeentelijke commissie voor advies voor toneel en het voltallige personeel van de Stads schouwburg, is in de bovenfoyer af scheid genomen van mevr. Jansen, die gedurende twee en dertig jaar de ves tiaire bediende. De directeur van de Schouwburg, de heer H. Deinum, noem de het besluit van zijn medewerkster om in volle kracht het werk te eindi gen, verstandig, temeer daar mevrouw Jansen op een welbesteed leven en een lange periode van arbeidzaamheid kan terugzien. Zij ontving als afscheidsge schenk een zilver doosje met inscriptie. De kellner v. d. Broek vierde zijn der tig-jarig jubileum en ontving de be kende zilveren speld, die hij nu ook met trots zal dragen. Wethouder Geluk bracht de waardering van het gemeen tebestuur over en bood namens de com missie van advies een bloemenmand aan. Van de collega's ontving mevrouw Jansen een luidspreker, terwijl de heer v. d. Broek op zijn beurt een herinne ring ter hand werd gesteld. Gistermorgen raakte een vrachtwagen op het Plein in brand, toen er bij het benzine-tanken brandstof gemorst werd op de hete motor. De bestuurder van een passerende NZH-bus greep onmid dellijk in met 2 brandblusapparaten, hetgeen een dermate groot succes had datt de brandweer even later voor niets arriveerde. B. en W, hebben besloten in te trekken het besluit van 4 Augustus 1939, waarbij de Gravqnstenenbrug in beide richtingen gesloten werd verklaard voor alle voer tuigen. Dit in verband met de opening van de nieuwe brug. In de Waalse kerk zal morgenavond de vijfde Bach-herdenking plaats hebben onder de titel „Das Orgelbiichlein". Het programma is afgestemd op Allerzielen. Jules Chapon exposeert in het Huis van Looy te Haarlem van 4 tot 27 November. Mr. F. van der Goot zal Zaterdag om drie uur de opening van de tentoonstelling verrichten. a De Officier van Justitie eiste heden morgen een gevangenisstraf van tien maanden tegen de landbouwer H. v. d. W. uit Beverwijk. Einde Maart had deze verdachte een bedrag van f 2000 ont vreemd uit het huis van zijn baas, de bollenkweker H. S. uit Velsen. V. d. W. had het geld uit een kamer gehaald, ter wijl zijn vriend H. G., eveneens uit Be verwijk, op de uitkijk stond. De op brengst hadden zij samen gedeeld. Tegen deze laatste verdachte werd een jaar ge vangenisstraf geëist. Uitspraak over veertien dagen. De secretaris van de IJsvereniging Haarlem en omstreken, mr. J. G. Bet- tink, deelde in de jaarvergadering me de, dat deze afdeling van de Ijsbond Hollands Noorderkwartier onvoldoende leden heeft. Er namen in de afgelopen winter 283 dames en heren deel aan de dorpentocht, maar er waren slechts enkelen lid. Het scheepvaartverkeer eist een zo lang mogelijk openhouden van de wateren rondom Haarlem, waar door het moeilijk is tochten te organi seren. Advertentie Het overleg tussen de minister van Financiën en de Commissie van Voor bereiding uit de Tweede Kamer heeft geleid tot twee nota's van wijzigingen. De belangrijkste afwijkingen tussen het ameridement-Lncas en de in de eerste nota van wijzigingen neergelegde verlaging van het tarief zijn de volgendes In het amendement-Lucas werd een geleidelijk oplopende vermindering ver kregen, welke voor gehuwden haar hoogtepunt zou bereiken bij f49.500 in komen, waarna z(j constant bleef. In het nieuwe regeringsvoorstel wordt het maximum van de vermindering, vergeleken met het geldende tarief, bereikt bij f 15.000 inkomen. Dit maximum bedraagt f 600 voor gehuwden zonder kinderen; voor gehuwden met kinderen ligt het iets hoger. Voor de inkomens boven f 50.000 (bij gehuwden) betekent deze wijziging enige verzwaring van belasting, vergeleken met het aanvankelijke regeringsvoorstel, dat een maximum-vet lich ting van f 1000 voor gehuwden zonder kinderen inhield. Voor de ongehuwden met een inkomen van 10.400 of lager hield het amende ment-Lucas, vergeleken met het rege ringsvoorstel, een grotere vermindering in dan voor gehuwden; het was in be langrijke mate daaraan te wijten, dat de verlaging, voortvloeiende uit het amen dement-Lucas in hoofdzaak ten goede zou komen aan de tariefgroepen I en II. Volgens het nieuwe regeringsvoorstel wordt de vermindering voor ongehuw den (boven die welke reeds in het oor spronkelijke ontwerp was vervat) be perkt tot de helft van de vermindering, welke voor de gehuwden uit de thans in gediende wijziging voortvloeit. De ver mindering voor ongehuwden over schrijdt bovendien in afwijking van het amendement-Lucas niet een bedrag van 350.dit maximum wordt bereikt bij 14.500. Het amendement-Lucas zou voor gro te groepen van gezinnen met kinderen vallende in de inkomensklassen van on geveer 3.000 tot 9.000, hebben geleid tot een hoger belastingbedrag dan het aanvankelijke regeringsontwerp in hield. Het nieuwe voorstel houdt voor deze gevallen een, zjj het in het alge meen geringe, verdere verlichting in. Het totale verlies aan opbrengst ten gevolge van de wijzigingen, vervat in nevenstaande nota, wordt geschat op f 31 millioen, waarvoor zoals reeds vermeld volledige compensatie is ge vonden in de omzetbelasting. Woensdagavond kwamen de leden van de winkeliersvereniging „Heem-, slede Zuid" in grote getale bijeen in café Schoen aan de Valkenburgeriaan teneinde met het oog op de komende feestdagen een grote reclame-actie op touw te zetten. De voorzitter, de heer D. Schoenmaker, wees er in zijn ope ningswoord op dat, waar de grote be drijven een sterke propaganda-actie voeren, ook de kleine middenstanders, ondanks de moeilijke tijden, niet ach ter mogen blijven. Uit de daaropvolgende discussies bleek, dat er verschillende bedrijven zijn die op last van hun organisaties aan dergelijke acties niet mee mogen doen, o.a. slagers, bakkers en sigaren winkeliers, doch deze gaven blijk van hun grote belangstelling. Be sloten werd nu de boekenpunten-actie binnenkort wordt afgesloten, deze punten over te stempelen en bij de winkeliers die mee mogen doen, ter beschikking te stellen voor uitgifte aan de cliënten bij het besteden en contant betalen van een bepaald bedrag. Deze punten moeten dan verzameld worden en dc eigenaar maakt, ook al heeft hij niet de meeste punten bij elkaar ge kregen, toch een grote kans om een zeer mooie prijs te winnen. De deel nemende winkeliers zullen van hun omzet een bepaald bedrag ter beschik king stellen, waarvoor zeer mooie prij zen worden gekocht. Deze actie zal lopen van half No vember tot eind December, zodat iedereen volop gelegenheid krijgt pun ten te verzamelen. Door middel van Ciiculaires zal het publick tot in bij zonderheden op dc hoogte worden ge bracht en ieder die punten verzamelt, heèft kans op een mooie prijs. Nadat aan het bestuur opdracht was gegeven, deze actie tot in bijzonder heden uit te werken, zodat half No vember een begin kan worden ge maakt, werd na een zeer drukke rond vraag deze vergadering opet een dank woord gesloten. Gisteren is de heer W. C. Bakker, wethouder van finantiën, in het huwe lijk getreden met mejuffrouw M. Klomp. De burgemeester fungeerde als ambte naar van de Burgerlijke Stand en hield een waarderende, treffende toespraak. De drie andere wethouders en vele hoofden van dienst woonden de plech tigheid bij. Deken J. J. A. Kuilman temidden van de kleuters, wier leventje mede be paald wordt door de uitslag van de col lecte op Zaterdag 4 November. „Een telefoontje.... of mevrouw Dito u morgen (Allerheiligendag) even kan spreken. Het gaat over een dringende zaak!" Zij kwant gisteren om half één precies. „Of u zo goed wil zijn, in de Nieuwe Haarlemse van Donderdag 2 November een stukje te plaatsen over de straat collecte voor de Theresia-Stichting in de Bloemhofstraat op Zaterdag 4 November a.s.?" Ik beloofde mijn best te zullen doen. Ik ging mij eerst eens oriënteren door een bezoek aan genoemde Stichting. En daar trof ik 19 kleine peuters, waarvan de oudste 3/, jaar was en 6 eerwaarde zusters, waarvan drie zichtbaar mager van het sjouwen met de kindertjes van boven naar beneden en van beneden naar boven. Ik informeerde, hoe dit „bedrijf" ge financierd werd. Voor sommige kinde ren werd f 1.25 per dag betaald, voor andere f 1.50 en in sommige gevallen f 1.75. Voor de Haarlemse kinderen had de Gemeente haar subsidie verhoogd van 20 tot 25 cent per dag. Voor de rest zorgde de Theresia Stichting. Maar dat resterende bleek een groot bedrag te zijn. De eerw. zusters eten ook mee en krijgen ieder jaarlijks een salaris van f 400Het huis, waar zusters en kinderen wonen heeft z'n onderhoud enz. „Hoe komt u aan die „rest" zusters?" „Door giften van goede mensen, vooral bij gelegenheid van de straatcollecte, die eenmaal in het jaar gehouden mag wor den in Haarlem". „Heeft u goede hoop op die straat- collecte?" „Ja, als er maar genoeg collectricen en collectanten waren; maar heel weinig hebben zich aangemeld". Katholiek Haarlem zo mag dat toch niet! Toe, help een handje! Het werk van de zusters is zo prachtig! Dames en heren, meisjes en jongens geeft u op als collectant 'voor Zaterdag 4 November aan een van de onderstaan de adressen, en wel deze of de volgende avond tussen 6-7 uur. En mochten er vaders en moeders zijn in Haarlem, die begaan met het lot dezer kinderen iets extra's willen gevenmijn gironum mer is 63897 en de bus van mijn pastorie bevindt zich Jansstraat 41. Katholiek Haarlem, ik reken op u. Deken J. J. A. Kuilman Het bestuur is als volgt samengesteld: Pres.: mevr. M. Brans-v.d. Well, Nieuwe Gracht 108, Haarlem; mevr. Kubatz- Brugman, Lucas v. Leijdenlaan 6 te Heemstede; mevr. Kerstholt-Bak, Konin ginneweg 105; Mevr. Beekelaar-Mens, Dr. Schaepmanstraat 36; mevr. Lampe de Wild, Hyacintenlaan 5; mevr. Vahr- meijer-Wijnands, Kleverparkweg 80 rd. mevr. Bonarius-Leising, Bilderdijkstraat 58; Mej. Reiber, Badhuisstraat 15, allen te Haarlem en penn. mevr. Dito-Schil ling, Adr. Pauwlaan 3b te Heemstede. Mevr.Koekens-Kuiper, Maraixstr. 51. In zijn toelichting op de vijfde nota van wijzigingen op het wetsontwerp tot verhoging van de Omzetbelasting zegt de.minister van Financiën o.m., dat aan. vaarding van het voorstel zal met zich brengen: 1. Een verhoging van het tarief voor het verrichten van diensten van drie percent op vier percent. Die verhoging zal echter niet gelden voor de bouw van onroerend goed en aanverwante werkzaamheden en ook niet voor het vervoer van personen en goederen. De meer-opbrengst hiervan wordt geschat op f 11.000.000. 2. Een vervallen van de vrijstelling voor bananen en sinaasappelen en der gelijke, waardoor die op dezelfde wijze zullen worden belast als citroenen. Om belasting-technische redenen zal voor die goederen wel een vrijstelling bij levering door de kleinhandelaar van toepassing zijn, zodat zij slechts bij in voer aan een heffing van vier ten hon derd en bij levering door een groothan delaar aan een heffing van een half ten honderd zullen zijn onderworpen. De meer-opbrengst zal ongeveer f 2.500.000 bedragen. 3. Een uitbreiding van het aantal goederen, welke aan de verhoogde hef-; fing van vijftien percent (weeldehef- fing) zijn onderworpen, waaruit een meer-opbrengst van f 7.000.000 kan worden verkregen. 4. Een uitbreiding van het aantsf goederen, welke aan het tussentarief zp onderworpen, waarvan de meer-r - brengst op f 1.500.000 kan worden ge steld. 5. Het scheppen van de mogelijkheid tot verhoging van de invoerbeiasting boven het voor leveringen /ioor fabri kanten geldende tarief in gevallen, waarin zodanige verhoging noodzakelijk is om een achterstelling van binnen landse ondernemers bij buitenlandse on dernemers te voorkomen. Bij gebruik making van die mogelijkheid kan naar zeer ruwe schatting een meer-opbrengst van f9.000.000 worden verkregen. Op Zondag 3 November. Wijk a. ZeeIVV DTSDEM Velsen—ZW VitesseAlways Forw. HPSVTYBB VVPHBC NAS—SLTO LijndenOnze Gezellen DSSASV TonegidoVVSB Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Advertentie STATIONSPLEIN 6 TEL. 21750 De keus is moeilijk want ALLES IS EVEN LEKKER!! Advertentie Amsterdamse va Aitf 20 ri i.. 11053 Advertentie HAARLEM Advertentie GR. HOUTSTR. 47, HAARLEM, TEL. 1S036 Advertentie op het gebied van bloem- sierkunst BLOEMENMAGAZIJN Bnnenwcjf 18 - Hecmsted® Telefoon 2-80-80 Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2