Tweede-Kamerleden dringen aan op verlenging dienstplicht Veilig F Verkeer Politieman handlanger in valse- dollarbiljettenzaak et?ic de noorman: fteyZonfrig s 1 ijl rote misdaden van een kleine man m Vorming W.-Earopees leger verheugend PHILIPS Tijdlimiet voor de examens Drie jaar geëist %o0L Wetsontwerp ingediend Twee nieuwe schepen voor de H.A.L. LEIDEN SINDS 1770 DONDERDAG 2 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 Tweede Kamer over uitlating van senator Connally Aceoord met reactie van staatssecretaris M oor man VESTIGING HTS PA NO SUIZA GAAT DOOR DUPLOUMPEN WIJZIGING HOGER ONDERWIJSWET Deel dienstplichtigen 1949 opnieuw onder de wapenen ,.ï>e regering acht het thans noodzake- Jlk, maatregelen te nemen om deze fl['"stplichtigen, althans voor het me- ondeel, opnieuw in werkeiyke dienst te 23.000 DUITSERS RUSTEN IN DE PEEL Centrale begraafplaats bij Venray Carel Scharten overleden Vervanging bezettingsrecht LON VOORZITTER HAN (81 JAAR) NAM AFSCHEID VAN B.T.O. EN D.Z.O. J aarver gadetnng in Haarlem I e n door LESLIE FORD De begrafenis van Gustaaf V Prins Bernhard zal Koningin vertegenwoordigen Repatriëring van de H.-brigade Vertraging onvermijdelijk door omstandigheden HOGE ONDERSCHEIDING VOOR MR. GIEBEN Eervol ontslagen als plv. Hoge Commissaris SLAGER WERPT HAKMES NAAR JONGEN G K.L.M.-vliegers ridder in, helt Legioen van Eer Bekneld 'tussen portier en deurstijl tTlt het Voorlopig Verslag van de Jw'eede Kamer over de begroting van [Jorlog voor 1951 blijkt, dat het vele 'eden heeft verheugd, dat de Noord- '"lantische Raad besloten heeft tot de germing van een geïntegreerd leger voor ®e verdediging van West-Europa op een Vroeg mogelijk tijdstip. Dit bericht ongetwijfeld een gunstige invloed gunnen hebben op de verhoging van de krachtsinspanningen der betrokken re- teringen en staven. Minder gunstig lijkt het bericht, dat 9b>trent de inschakeling van de Duitse jhankracht eerst in het voorjaar van '"51 besprekingen zullen worden ge- epend. Naar de mening dezer leden zal "et zeer bezwaarlijk zijn het troepen- Potentieel en de taak van het geïnte greerd leger vast te stellen, indien het Duitse troepcnpotentieel voorlopig nog "uiten beschouwing blijft. Deze en vele andere leden, die zich by het voorgaan de aansloten, zouden hieromtrent gaar de de mening van de regering ver- "eaien. Ligt het, aldus vragen deze leden, in het voornemen van de regering in de naaste toekomst de lichtingen op volle sterkte op te roepen en de dicnsttyd biet enige tijd te verlengen en kunnen deze maatregelen tegemoet worden gezien, als de door de staatssecretaris Van Oorlog bij de behandeling van de begroting 1950 in de Tweede Kamer naar voren gebrachte moeilijkheden Van financiële en materiële aard zijn overwonnen? Tegen welke tijd zullen deze moeilijkheden zijn overwonnen? Deze leden dringen nogmaals met klem er op aan de verlenging van de dienstplicht te doen geschieden inge volge een wijziging van de dienst plichtwet. Een aantal leden wil voorts graag vernemen welke overwegingen er toe Beleid hebben, de functies van staats secretaris van Marine en van Oorlog in eén persoon te verenigen. Is, zo vragen *>.i, deze maatregel van blijvende aard eh houdt zij in, dat de instelling van In het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Marine voor 1951 wordt vrij algemeen de aandacht gevestigd op de uitlating J"'n de voorzitter van de commissie van Buitenlandse Zaken van de Ameri kaanse Senaat, Connally, die als zijn jhening heeft uitgesproken, dat Neder- 'and niet moet trachten een vloot op te ""uwen, maar zich heeft toe te leggen °P de opbouw van leger en lucht macht. Gaarne zou men van de minister Vernemen in hoeverre deze uitlating overeenkomt met de mening van de Amerikaanse regering, omdat deze se nator toch een min of meer officiële Positie bekleedt. Ook zou men gaarne door de regering over worden ingelicht, hoe dit 'Uagstuk ligt in de officiële commis- van het Noord-Atlantisch pact, zo- Ms in de permanente commissie van de Plaatsvervangers in de Noord-Atlanti- ?"he Raad en in de standing group, "indt, zo werd mede gevraagd, de op merking van senator Connally steun m Engelse Marinekringen? Intussen kon men zich algemeen ver- 'higen met de wijze, waarop namens de ''"gering de staatssecretaris van Marine °P deze Amerikaanse uitlating heeft gereageerd. Met het Marinebeleid kon den de meeste leden der Kamer zich in gfote lijnen wel verenigen. Veie leden maren van oordeel, dat dit vertrouwen ttckt. een staatssecretaris voor de Luchtmacht niet te verwachten zal zijn? Vele andere leden zouden ten aanzien van de opbouw, zowel van het ministe rie als van de hogere legerleiding, een duidelijk schema willen ontvangen. Zij zijn nog steeds niet overtuigd, dat de opzet efficiënt is. De generale staf puilt uit van generaals en kolonels, die naast en vaak tegen elkaar werken en die van de troep weinig of niets weten. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat de besprekingen, welke met de direc tie van Hispano Suiza gedurende de laat ste weken zijn gevoerd, tot een goed ein de zijn geraakt. Als resultaat hiervan is aan de Hispano Suiza in Nederland op haar verzoek een vestigingsvergunning verleend. Zij zal een fabriek oprichten (Hispano SuizaNederland N.V.) voor snclvurend geschut fcn daarbij behorende munitie. Dit type geschut wordt zowel door de landmacht als door de luchtmacht ge bruikt. In de Gloster Meteors, welke, zo als bekend, door Fokker ten behoeve van de Belgische en Nederlandse luchtmacht worden vervaardigd, zijn de Hispano Suiza- wapens ingebouwd. De fabriek, waarin on geveer 500 arbeiders zullen worden tewerk gesteld, vereist een investering van onge veer 15 millioen Zwitserse franken, waar in geheel door Hispano Suiza zelf wordt voorzien. Waar de fabriek zal worden ge vestigd maakt nog onderwerp van studie uit. Zij zal in de loop van 1952 in volle dige productie zijn. De Nederlandse re gering zal bij de Hispano SuizaNeder land N.V. een initiële order plaatsen. Advertentie Philips AutoUmpen zorgen voor goed en ver zicht, en blijven tot het laatst toe helder. Ook bij dimmen voldoende licht, zonder verblinding van tegenliggers. Door de ingebouw de schokbreker weerstaan zij d« schokken van ruwe .wegen en kuilen. Autoradio TroubUUU (Magnetisch* looplamp) N V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND EINDHOVEN By de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wyziging van de Hoger-Onderwyswet. Het beoogt in hoofdzaak de nadelen tegen te gaan die het Technisch Hoger Ondcrwüs ondervindt tengevolge van de omstandigheid, dat studenten, die blijk geven het hoger onderwijs niet met vrucht te volgen, op ruimten en mogeiykheden aan de overvolle Tech nische Hogeschool beslag blijven leggen. In het ontwerp wordt voorgesteld de gelegenheid tot het afleggen vhn de beide delen van het eerste dus het propaedeutisch examen te ontzeggen aan hen, die zonder dat daartoe gel dige redenen aangevoerd kunnen wor den niet binnen nader te bepalen ter mijnen deze delen met goed gevolg hebben afgelegd. Het ligt voorshands in het voornemen voor het eerste examen een tydlimiet van 4 jaren te stellen, met dien ver stande, dat het eerste deel in elk geval binnen 2 jaar met goed gevolg moet zijn afgelegd. De minister is voorne mens met curatoren van de hogeschool in overleg te treden, alvorens bedoelde termijnen definitief vast te stellen. De termijnen zullen derhalve ruim vol doende zijn en niet alleen berekend zijn naar de nodige studietijd, maar zo ruim zyn, dat er voldoende tijd zal overblij ven om aan het studentenleven deel te nemen. Als geldige redenen voor het niet af leggen van het examen binnen de vast gestelde termijnen kunnen bijvoorbeeld genoemd worden: ziekte of een gemo tiveerde overgang naar een andere stu dierichting. De regeling zal met grote Dinsdag stond voor de Arnhemse Rechtbank terecht de wachtmeester bij de rijkspolitie te Grocsbeek G. A. R., die ervan wordt verdacht, zijn medewer king te hebben verleend aan handelaars •h valse dollarbiljetten. Afgaande op getuigenverklaringen en bepaalde omstandigheden en gedragin gen van de wachtmeester zou geconclu deerd kunnen worden, dat hij met de Groesbeekse chauffeur H. J. en de Am sterdamse handelsreiziger D. L. was overeengekomen in een café te Nijme gen op 3 Mei de Nymecgsc bloemen- koopman L. G. J. van L. te beroven van valse dollarbiljetten, teneinde deze als echt te verkopen en de opbrengst, die enkele duizenden guldens kon be dragen, onderling te delen. Ook zyn handlangers stonden terecht. De Amsterdammer gaf voor, van de "loemenkocpman valse dollars te willen kopen. Toen deze de biljetten had ge- naald, begaven peiden zich naar het 'oilet, om de transactie uit te voeren, daarop de wachtmeester hen volgde en onder bedreiging met zijn dienstrevol- ver de dollars, die inmiddels in handen Bij de Tweede Kamer is ingediend een Ontwerp van wet „onder de wapenen olijven van de dienstplichtigen". Aan de Memorie van Toelichting is het volgende Ohtleend: Van de dienstplichtigen, die in l949 de eerste oefening zijn begonnen, is ®en groot gedeelte reeds na ongeveer een "alf jaar te zijn geoefend, in de eerste "elft van dit jaar naar huis gezonden 0tn kader vrij te maken voor het volgen Van een hoogst noodzakelijke voortge- Zette opleiding naar nieuwe methoden, "en opleiding, waarbij het ook vertrouwd "joet worden gemaakt met de bedie- ^'ng van nieuwe wapens. Voorts is ook O-n aantal dienstplichtigen, die in oplei- p'hg zijn genomen tot officier en reeds order waren opgekomen, met vervroegd k' °ot verlof gegaan. van de Amsterdammer waren overge gaan, in beslag nam. Aanvankelijk werd R. gehouden voor een goed politieman, hij werd zelfs door zijn chef gefeliciteerd met zijn vangst maar geleidelijk aan deden zich verschillende vragen vot«r waarop R. geen afdoend antwoord kon geven Na de inbeslagneming van het geld had hij nl. de bloemenkoopman niet opge bracht. maar hem gelegenheid gegeven te ontvluchten, waar deze echter geen gebruik van maakte. Tal van zijn ver klaringen bleken niet te kloppen, reden waarom de zaak door de rechtbank uit gezocht werd. Tegen de wachtmeester werd Dinsdag wegens diefstal met ge weldpleging drie jaar met aftrek ge- eist. L.. de Amsterdamse vertegenwoor diger, hoorde twee jaar en drie maanden tegen zich eisen, H. J„ de Groesbeekse chauffeur, drie jaar en L. van L., bloe menkoopman, twee jaar. behoedzaamheid moeten worden gehan teerd: daartoe is zij ten overvloede nog met wettelijke waarborgen omgeven. Het tijdelijk karakter van de thans voorgestelde voorziening laat de weg open om het vraagstifk op een later tijdstip in een breder algemeen Ho- ger-Onderwijsverband te bezien. Het ontwerp behelst voorts de invoe ring in de Hoger-Onderwijswet van het diploma van metaalkundig ingenieur. In de Peel naby Venray rusten byna 23.000 doden onder 23.000 witte kruisen. In een zakelijke symmetrie rüen zich de kruisen eindeloos ver over drie hectaren pcclgrond. Temidden van deze doden stad staat een groot eenvoudig kruis, dat wit afsteekt tegen de gryzc lucht. Men heeft de stoffeiyke overschotten van alle Duitsers, die in ons land ge storven zijn gedurende de afgelopen oorlog, bij elkaar gebracht op een plaats dicht bij de grens. Hiervoor werd de Venrayse Peel uitgekozen. De 23.000 Duitsers zijn niet alleen ge sneuvelden, n.'aar ook zij die tijdens de bezetting een natuurlijke dood zijn ge storven of die zijn gedood door binnen landse strijdkrachten, illegaliteit enz. Bovendien ook zij die om wat voor reden dan ook, maar het meest wegens desertie, door de Duitsers zelf zijn ge fusilleerd of die de hand aan zichzelf sloegen. Dezer dagen zijn 12.000 kruisen van beton aangekomen om diverse houten te vervangen. Men hoopt in Februari 1951 alle graven van nieuwe kruisen te hebben voorzien. Het aantal graven zal dan tot 24.000 zijn gestegen. 28. „Ik ben Eric de Noorman, koning over het volk der Noren!" De stem van de Noorman klonk vast. Hij besefte dat hij tegenover het oude stamhoofd niet langer de bescheiden rol kon volhouden, welke hij voor Gonor gespeeld had. Hij wilde eerlijk tegenover hem staan, te meer daar hij voelde dat de man hem iets belangrijks te zeggen had. Eric de Noorman?" De heldere ogen, die hem geen moment hadden losgelaten, knepen zich even samen. „Uit Gonor's verhaal vermoedde ik reeds dat gij een groot krijger moest zijn. Maar de Noorman Hij wendde het hoofd. „Weet ge dat mijn volks sinds onheuglijke tijden een vete met het uwe heeft, o koning? Weet ge dat nog nimmer een Noorman mijn tent in vrede betreden heeft Erie voelde hoe zijn spieren zich onwillekeurig spanden. Inderdaad herinnerde hij zich thans dat er een oude vijandschap bestond tussen de mannen van de steppen en zijn volk van de zee. Doch zo lang was er geen krijg meer gevoerd, dat hij altijd in de veronderstelling had geleefd dat de vete vergeten was. Maar deze oeroude man moest de hevige gevechten nog hebben meegemaakt, de aanvallen op de Noorse grenzen, de snelle overvallen in de nacht. Onwillekeurig keek hij om naar Gonor. Doch de jongen had voor hun gesprek op een wenk van zijn vader de tent reeds verlaten en hij was alleen met de oude man, die hem onderzoekend aankeek. Toen speelde een wijze glimlach over diens' gerimpeld gelaat. „Ik ben een oud man, o koning der Noren. Te oud voor veten en dwaze strijd. Veel heb ik van u gehoord in mijn laatste jaren. Uw roem werd zelfs tot in het gebied van uw oude vijanden uitgedragen. Laat ons die vijandschap vergeten. De geesten zijn een oud man welgezind, dat zij hem in staat stellen op zijn sterfbed nog een vrede te tekenen. En ik ben u te erkentelijk voor alles wat gij voor mijn zoon deed, om u niet met vreugde te begroeten!" „Ge overdrijft," zei Eric bescheiden. „Gonor kan uitstekend op zichzelf passen '.'.Hij is een goed krijger. Maar hij is jong. Zeer jong en onervaren! Zeg mij, zijt ge op hem gesteld?" „Ik beschouw hem als mijn vriend!" „Een klein woord, maar groot wanneer het door een man als gij wordt uitgespro ken. De schaduwen trekken om mij heen, Noormanen binnen enkele uren zal ik naar het dal der Opperhoofden worden gebracht. Ik hou van mijn zoon." Hij trachtte zijn stem vast te maken, maar er trilde verdriet en wanhoop in door. „Ik zal niet meer in staat zijn hem te waarschuwen, om raad te geven. Daarom vraag Ik u neem mijn taak over en waak over mijn zoon. Er bedreigen hem gevaren die hij zelf niet begrijpt. Ik kan er niet over spreken. Hopelijk vergis ik mij en dan zouden mijn vermoedens te schaamteloos voor woorden zijn geweest. Maar waak over Gonor, Noorman! Waak over mijn zoon!" Zwijgend drukte Eric de magere hand, welke hem moeilijk toegestoken werd. „Ge kunt op mij rekenen, vader van de Steppen!" zet hij zacht. Zij keken elkander vast aan. „Dank, Noorman!" sprak de oude man eindelijk. „Thans rest mij nog een ding. Roep Gonor en Toeghir bij mij en vraag ook mijn beide krijgsoversten Je komen. Maar haast a. Reeds hoor ik de vage wiekslag van de Zwarte Vogel W. H. de Monchy, directeur van de HollandAmerika Lijn, heeft medege deeld, dat er in 1951 en 1952 twee nieuwe passagiersschepen in de vaart zullen ko men, t.w. de „Ryndam" en de „Maas dam", twee zusterschepen van ongeveer 15.000 b.r.t. Hiermee wordt een nieuwe schrede gezet op de weg naar herstel van de vloot dezer lijn en een belang rijke uitbreiding van reisgelegenheid verkregen. Er is dus voorlopig geen sprake van een tweede „Nieuw-Amster- dam" of van een vervangend schip voor de „Statendam", die in de oorlogsdagen verbrandde. De kosten voor de beide nieuwe schepen zullen geheel uit eigen middelen worden bestreden, hetgeen zeggen wil, dat de van regeringswege in uitzicht gestelde gelden nog onaange roerd blijven. In de nieuwe schepen worden geheel nieuwe beginselen toegepast voor het vervoer van passagiers in de toeristen klasse, welke op dit schip plaats biedt voor circa 850 passagiers. Op deze wijze is het mogelijk in de toeristenklasse een reis RotterdamNew York te maken voor 167.50 dollar. De „Rijndam" en de „Maasdam" wor den gebouwd bij de dok- en werfmaat- schappij Wilton-Fijenoord te Schiedam. De kiel van de „Rijndam" werd gelegd op 17 Dec. 1949 en naar verwachting zal het schip reeds in Dec. a.s. te water worden gelaten en dan in de zomer van 1951 in de vaart komen. Het zusterschip „Maasdam" zal ongeveer een jaar later gereed komen. Het is de bedoeling, dat de „Volen- dam" en de „Veendam" na het inge- bruiknemen van deze schepen uit de vaart worden genomen. In Florence, waar hij woonde, is de criticus en romanschrijver Carel Theo- door Scharten overleden. Hij is vooral bekend geworden door de romans, die hij schreef samen met zijn vrouw Margo Scharten-Antink. Hij was 14 Maart 1878 te Middelburg geboren, studeerde aan vankelijk voor notaris, publiceerde spoe dig een eerste bundel en kwam in de journalistiek terecht. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend wetsontwerpen tot vervanging van be zettingsrecht in de Ziektewet, de Inva liditeitswet en in de wet tot verzeke ring van mijnarbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouder dom. Advertentie IN PAKJES VAN 6 STUKS 15 CENT IN BUSJES VAN 25 STUKS 60 CENT Vitaal en met de allure van een man, die nog in de kracht van zyn leven staat, hanteerde de 81-jarige voorzitter van de „Boeren en Tuindersonderlinge" en van de „Diocesane Ziekte Onderlinge L.T.B.", de heer P. Han, de voorzitters hamer op de jaarvergadering, die beide instellingen Dinsdagmiddag in Haarlem hielden. Niet minder dan vier en dertig jaren waarin sedert 1922 als voorzit ter maakte de heer Han deel uit van het dagelijks bestuur. Maar op deze twee jaarvergaderingen was het toch de laatste maal, dat hij, gemoedelijk en met de onontbeerlijke sigaar in de mond, op de voorzittersstoel zetelde. De agenda vermeldde onder het punt bestuursverkiezing zonder meer het af treden van de heer Han, die zich niet meer herkiesbaar stelde. En onverstoor baar werkte de oude voorzitter dit voor hem zo belangrijke agendapunt af en constateerde, dat de afgevaardigden van de verschillende plaatselijke commissies accoord gingen met het bestuursvoorstel om de heer J. A. Bergmans in zijn plaats te benoemen. Maar de heer C. Freriks onderbrak de gewone gang van zaken door met. een hartelijk woord de heer Han dank te brengen voor alles, wat deze met zo veel liefde voor de B.T.O. en de D.Z.O. Advertentie In deze tijd géén veiliger belegging dan een échte Zaalberg-deken daarom do, "n komen. *'"t ligt in de bedoeling hen niet Ian- i* in werkelijke dienst te houden dan 1 A Dril 195L Ik geloof van niet hij was juist gla zen aan het spoelen. Wat mij aangaat" hij trok een ironische wenkbrauw omhoog „mijn lippen zijn verzegeld. Ik vind het alleen maar jammer, dat dc jongedame op het beslissende ogen blik geaarzeld heeft". Op dat ogenblik maakte Dorothy zien los uit haar groepje. „Zullen we naar binnen gaan en wat eten". Ze keek glimlachend jiaar me vrouw Stubblefield. „Het is een ge woon huiselijk dinertje. Ik heb de an dere gasten weggewerkt. Het leek me beter, het intiem te houden." Ze glimlachte opnieuw en wendde zich tot mijnheer Stubblefield. „Alleen één ding, E. B. Ik weet, dat het over dreven is, maar ik zou me een stuk meer op mijn gemak voelen als mijn heer Kramer dat pistool ergens neer legde waar we het allemaal kunnen zien op de schoorsteenmantel bij voorbeeld. Ik houd niet van schietwa penen. Ik zou me al wat gelukkiger voe len als niemand ze droeg. Tenzij je ie bedreigd voelt, natuurlijk". Ze glim lachte op een manier van je-weet-hoe- vrouwen-in-die-dingen-zijn en mijnheer Stubblefield toonde zich onmiddellijk bereid. Hij was een en al genadigheid. ..Maar natuurlijk, Dorothy. Net zoals je wilt hoor.Leg het daar maar achterom. „Nog iemand, die een wa pen bij zich draagt? Kom er gerust mee voor de draad." Niemand scheen er een te hebben. Kramer ging naar de haard en legde het automatische pistool op de schoor steenmantel met tegenzin, leek het mij. Nog twee andere gezichten ver trokken geen spier. Zowel Ellery Sey mour als mevrouw Stubblefield keken bepaald ongelukkig. Doch alleen mevrouw Stubblefield protesteerde. „Dat lijkt me niet erg vei lig, Enoch!" „Kom kom, Mutton, zo vat ik het niet op." Het was de gebruikelijke toon, waarop grote echtgenoten kleine vrouw tjes geruststellen. Milton keek mij aan en knikte plechtig. Mutton scheen nog niet verzoend. .Maar laat hij het dan ontladen, Enoch." „O, alstublieft". Dat was Dorthy. Ik dacht niet anders of dat was al ge beurd. Het was blijkbaar niet geschied, want Kramer deed het nu. Hij knoopte de patronen in een punt van zijn zakdoek en stopte ze in zijn zijzak. „Dat is beter." zei Dorothy. „Zullen we nu naar binnen gaan?" Ik geloof, dat we allemaal stuk voor stuk een steelse blik wierpen naar het kleine, dodelijke voorwerp op de schoor- neer, jongen". Hij keek gewild-grappig steenmantel, allemaal, behalve Susan Kent. Een diepe blos kleurde haar ge zicht en ze hield haar ogen neergesla gen, toen ze tegelijk met Ellery Sey mour de eetkamerdeur bereikte en bleef wachten tot de begaafde schrijver en ik naar binnen waren gegaan. Ik keek om. Freddie Mollinson was stil blijven staan om zijn sigaret uit te doven in een asbakje, maar blijkbaar dichter bij de haard dan met mijnheer Kramer's gemoedsrust te verenigen was. Hij ging tenminst niet naar binnen, voor Freddie voor hem uit was gegaan. Arme Freddie, dacht ik. Het valt niet mee uit de hoog te te doen, wanneer je ervan verdacht wordt een pistool te willen verdonkere manen. Het zou mij niets verwonderen wanneer dat de genadeslag was. die hem een paar minuten later al zijn zelfbe heersing deed verliezen. Het was een vreemdsoortige maaltijd De runderlappen schenen op het laatste ogenblik nog in de pan geworpen te zijn om hun* gever mild te stemmen. Ik stuitte tenminste in mijn portie op een plek, die nog bevroren was en de rest van het maal was onmiskenbaar op eend ingesteld en niet op vlees. „Ik heb een eigen ranch in Texas", zei mijnheer Stubblefield. „Ik heb de laatste vijf jaar genoeg stieren geslacht om een stad ter grootte van Cleveland elf dagen lang te voeden. Ze hebben de hele oorlog niet zonder vlees gezeten." Normaal gesproken betwijfel ik of dit wel een van de gelukkigste aanloopjes voor een tafelgesprek in Washington was op dat ogenblik, gelet op de vleesprij- zen als je vlees kon bemachtigen ten minste maar het bracht mijnheer Stubblefield op het onderwerp van zijn levensgeschiedenis. „Neem Seymour hier nu", besloot hij ten laatste. Hij leunde achterover en keek naar zijn eerste adjunct-directeur. ..Seymour had een idee. Hij verteldt het tegen mij en ik werkte het uit. Wan neer hij obstinaat wordt, dan behoef ik hem alleen maar aan die dag te her inneren. Hij zag eruit als de eerste de beste landloper half uitgehongerd, een broek, die glom als een spiegel en schoenen waar zijn tenen doorheen gluurden. De grootste gek kan nog wel een idee krijgen, maar wat schiet je ermee op als je niet genoeg hersens en lef hebt om het aan de man te brengen? Waar of niet, Seymour?" Het werd alles zo joviaal mogelijk gezegd, maar het zou me volstrekt niet verwonderd hebben als mijnheer Sey mour-overeind was gesprongen en zijn patroon de fruitschaal in het gezicht had geslingerd. Hij deed het niet. Hij zette zijn wijnglas neer en lachte. „Ongetwijfeld E. B." zei hij. „Ik kan me nog voorstellen hoe ik er uit gezien moet hebben. Het is al een wonder op zichzelf dat u me hebt binnengelaten". „Dat kwam door mevrouw Pottle". Mutton liet haar runderlapje een ogen blik in de steek en keek in het rond. „Er zijn mensen, die niet in sterren wichelarij geloven, maar mevrouw Pott le was er buitengewoon knap in. Ze werkte ook met kaarten. Ze zei tegen mijn man, dat hij uit moest zien naar een jongeman, en ze had er toch geen vaag vermoeden van wie ik en mijn man waren. Ze zei, dat die jongeman dezelfde initialen moest hebben als mijn man, maar het lukte haar niet, de initi alen zelf vast te stellen. De B kon ze wel vinden, maar de rest niet. E. B. S. Mijn man wou me -niet geloven, tot de volgende dag Ellerey B. Seymour zich liet aandienen. Zo is het begonnen. Ik geloof absoluut in de sterren". Ik keek in Milton Minor's richting, maar hij was druk aan het eten. (Wordt vervolgd). gedaan had. Zowel voor de afgevaar digden als voor de heer Han zelf, zo zeide spreker, zou het moeilijk zijn aan de nieuwe situatie te wennen en hij meende er dan ook goed aan te doen voor te stellen de scheidende voorzitter te benoemen tot ere-voorzitter. Het ap plaus van de afgevaardigden was vol doende om de heer Han in zijn nieuwe functie te bevestigen. De heer G. v. <1 Berg voerde het woord namens de or ganisaties. Zijn woorden van lof gaf hij concrete vorm door de heer Han een rookstel aan te bieden. Dat St. Deus Dedit niet achterwege bleef, moge van zelfsprekend zijn, als men bijvoorbeeld weet. dat de heer Han een der eerste voorzitters vap een werkgeversorganisa tie was. die een contract afsloot met St. Deus Dedit. Maar ook op velerlei ander gebied had de scheidende voor zitter de waardering gekregen van de landarbeiders en daarvan getuigde de heer J. Salman uit Haarlem, toen hij verklaarde: „Als we het allemaal ze met elkander eens konden worden, wat zou de wereld er dan mooi uitzien De directeur van het assurantiekan toor van de L.T.B., de heer W. van Ommen. memoreerde, hoe zijn vader steeds met respect over de heer Han had gesproken en nu hij zelf, vooral in de moeilijkste tijden, met deze had mogen samenwerken, kon hij slechts hetzelfde doen. De heer Van Ommen had eigenlijk woorden tekort om zijn waardering uit te spreken, maar met nadruk bracht hij de voor zitter dank voor diens steun, aan zijn vader en hemzelf gegeven. f Bij dat alles was de heer Han zelf betrekkelijk zakelijk. Er is nu eenmaal een tijd van komen en gaan en hij prees zich gelukkig, dat hij nog gezond en wel afscheid kon nemen. Treurig kon hij dus niet gestemd zijn, alleen maar blij en dankbaar. En die dank bracht hij wel drie- tot viermaal onder woorden, waar na hij rustig de draad van de vergade ring weer opvatte. Daarover zij alleen gemeld, dat na afhandeling van de ge bruikelijke agendapunten de afgevaar digden bij de jaarvergadering van de D Z.O. accoord gingen met het bestuurs voorstel om de maximum-grootte van het waarborgfonds te stellen op 100 pet. van de geheven voorschot-bijdrage. Verder deelde het bestuur mede, dat het gemeend had de premie met ingang van 1 Mei 1951 met 15 pet. te verhogen naar aanleiding van de uitkomsten van de verzekering tegen de kosten van zie kenhuisopname, medisch specialistische behandeling en bijkomende kosten over het huidige en de voorgaande boekjaren Deze mededeling was informatief be doeld, Besloten werd dan ook een en ander nader te bekijken. Later in de middag kwam ook de heer B. van Schijndel, directeur van het hoofdkantoor, ter vergadering en ook hij sprak waarderende woorden aan het adres van de heer Han. Z. K. H. Prins Bernhard zal volgende week Donderdag als vertegenwoordiger van Koningin Juliana de begrafenis bywonen van koning Gustaaf V, aldus meldt U. P. Tenminste drie koningen, drie kroonprinsen en verscheidene an dere personen van koninklijke bloede zullen 9 November bij de uitvaart te Stockholm aanwezig zijn. Koning Haakon van Noorwegen komt naar Stockholm voor de eerste maal sedert de bijeenkomst van de hoofden der Noorse landen in 1939, en seder de verhouding tussen Oslo en Stockholm bij de inval van de Duitser? in Noor wegen verslechterde. Koning Haakon wordt vergezeld door kroonprins Olav. Kroonprinses Martha van Noorwegen arriveerde verleden week in Stockholm. De Deense koning en koningin komen en ook de president van Finland zal waarschijnlijk de begrafenis bijwonen. De Ethiopische kroonprins, die in Euro pa reist, zal zijn keizerlijke vader ver tegenwoordigen. De hertog van Glou cester komt namens het Britse konink lijke huis en groothertog Jean van Luxemburg zal zijn moeder, de Groot hertogin, vertegenwoordigen. Van officiële zijde wordt het volgen de medegedeeld: De publicaties over vertraging in de afvoer van de H-brigade vinden hun grond in de navolgende omstandighe den. Enige duizenden Ambonese mili tairen, die destijd»4tot het KNIL be hoorden, zijn bij de opheffing van het KNIL gedetacheerd bij de Koninklijke Landmacht, zulks in afwachting van hun terugkeer naar Ambon. Zij ver blijven thans op Java. Krachtens het bepaalde bij de R.T.C.-overeenkomst hebben deze Ambonezen namelijk het recht op een plaats in Indonesië te hunner keuze af te vloeien. Hun ver voer daarheen moest geschieden in overleg met de burgerlijke autoriteiten, thans derhalve de burgerlijke Indone sische autoriteiten. Tot nog toe hebben dezen tegen te rugkeer van de betrokkenen naar Ara bon bezwaar gemaakt. Dit heeft ten gevolge, dat de verantwoordelijkheid van de Nederlandse legerautoriteiten voor deze groep Ambonezen gehand haafd blyft, in verband waarmede al thans een deel van de H-brigade nog tydelijk in Indonesië zal moeten ver blijven in afwachting van het resultaat van de terzake tussen de Indonesische en Nederlandse autoriteiten thans in gang zijnde besprekingen. De Nederlandse regering betreurt uiteraard deze vertraging in het schema der repatriëring, welke ech ter door de loop der omstandigheden onvermijdelijk is geworden. Intussen zal met bijzondere studie- belangen en andere zeer dringende re denen om voortijdig te repatriëren, zo veel mogelijk rekening worden gehou den. Zij, die misbaar zijn of worden verklaard, zullen onverwijld worden afgevoerd, waartoe zo nodig een aantal vliegtuigen van de KLM zal worden ingeschakeld. Bij K.B. is aan mr. A. H. C. Gieben, op zijn verzoek, gerekend van 5 October 1950, eervol ontslag verleend als plaats vervangend Hoge Commissaris van het Koninkrijk der Nederlanden bij de re gering van de Republiek Indonesië, on der dankbetuiging voor de uitnemende diensten, door hem als zodanig in zeer moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen; bij K.B. is hy voorts benoemd tot commandant in de orde van Oranje- Nassau. Toen enige jongens van ongeveer twaalf jaar een slagerij aan de Huizer- weg te Bussum binnenstapten, kwamen zij op het idee, de slager een beetje te piagen. De slager wopd zich hierover zó op, dat hij, juist op het moment dat de jongens de winkel wilden verlaten, een hakmes greep en er mee naar de jongens gooide. Één der jongens werd aan zijn been getroffen en bloedend verwond. Hij moest door een dokter worden verbonden. Tegen de slager werd procoes-verbaal opgemaakt. Advertentie Vi i Geneesmiddel tegen huidaandoeningen, de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. De president van Frankrijk heeft de heren A. van Ulsen en G. Bax, resp. chef vliegdiënst Europa en plaatsver vangend hoofd dienst instructie vliegend personeel van de K.L.M., benoemd tot ridder in het Legioen van Eer, hetgeen hun het recht geeft tot het dragen van het Ridderkruis. De beide K.L.M.-ers hebben deze hoge onderscheiding ontvangen op grond van de diensten, welke zij hebben verleend ter gelegenheid van het officiële bezoek van Koningin Juliana en Prins Bern hard aan Frankrijk. De 22-jarige Van H., magazijnknecht bij de firma Stevens te Helmond, is het slachtoffer geworden van een ernstig ongeval. Van H., die een vrachtauto een eindje weg wilde rijden, heeft, toen hij met zijn linkervoet nog op de grond stond, vermoedelijk bij het instappen met de rechtervoet de starter van de wagen geraakt. De auto, die in een ver snelling stond, zette zich plotseling in beweging. Van H. raakte bekneld tus sen het portier, dat door een muur werd dichtgedrukt, en de deurstijl. Enige mi nuten na aankomst in het ziekenhuis is het slachtoffer overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3