„Heft uw ogen in vertrouwen op tot Haar" ONBESCHRIJFELIJKE GEESTDRIFT OP HET ST. PIETERSPLEIN EINDELOZE STOET VAN FAKKELS^ VLAGGEN EN VAANDELS IN DE STRATEN VAN ROME ABDusiroOP Heilige Vader richt zich tot een geslagen generatie „Parade" van habijten en tabbaards Agenten vijf rijen dik met handen in 't haar Onbeduidende troonrede van de Engelse Koning Wij luisteren naar- Resolutie over Spanje aanvaart* Mislukte landing eist 29 doden Kinderen zijn wij van één moeder Bij plechtige afkondiging van het dogma Mgr. Damen en pater Rutten te Rome onderscheiden Grandioze processie met millioen gelovigen Met neon verlicht Churchill valt de regering aan SHAW OVERLEDEN TRYGVE LIE BLIJFT SECR.-GENERAAL Duitse herbewapening DONDERDAG 2 NOVEMBER 1950 PAGINA 5 Minister Teuhngs doet mede deling op receptie bij de plechtigheden van morgen. De rede van Z. H. de Paus Vs. Herstel vam diplomatieke betrekkingen toegestaan Sovjet-blok tegen Ministers nog niet tot overeenstemming gekomen Revolutie op Porto-Rico na twee dagen ineengestort Vliegtuig raakte door slecht zicht van de landingsbaan Staande voor Zijn witte troon, bo ven aan de trappen yan de Sint Pieter, heeft de H. Vader gister morgen, onmiddellijk na de plechtige afkondiging van het dogma, een rede uitgesproken, waarvan wij hier een officieuze vertaling volgen laten. Eerbiedwaardige broeders, beminde zonen en dochteren, die u gehaast hebt tot Ons te komen en gij allen, die luistert in dit heilige Rome en elke landstreek in de katholieke we reld: Gij die ontroerd zijt door de verhef fing van de leer der Tenhemelopne ming van de Allerheiligste Maagd met lichaam en ziel tot een dogma van het H. Geloof en die vervuld zijt van de vreugde, welke de harten van alle gelovigen overstroomt nu aan hun vurige verlangens is voldaan, wij voe len ons onweerstaanbaar gedrongen tezamen met u Onze stem te verhef fen in een hymne van dank tot de liefdevolle Voorzienigheid van God, die u de vreugde van deze dag heeft voorbehouden en Ons de vertroosting, op het voorhoofd van de Moeder van Jesus en Onze Moeder, Maria, de schitterende diadeem van Haar uit zonderlijk voorrecht te plaatsen. BIJ ondoorgrondelijk raadsbesluit Gods wordt de mensen van deze ge neratie, die zozeer geslagen is en zo vervuld van smart, die zo verdwaald is en zo misleid is, maar die ook met zo heilzame bezorgdheid zoekt naar het grote goed, dat verloren is ge gaan, een licht aan de hemel gesteld, stralend van reinheid, van hoop, van gezegend leven: daar waar naast de Zon der Gerechtigheid is gezeten Maria, Koningin en Moeder. Deze lang afgebeden dag is einde lijk tot Ons gekomen en eindelijk ge komen tot u. De stem der eeuwen, ja, wij zouden willen zeggen, de stem der eeuwigheid, heeft tot u gesproken in Onze stem, die met de bijstand van de H. Geest plechtig het eminente voorrecht van onze Hemelse Moeder voor u heeft geformuleerd. En uw roep van heden, die opklinkt op deze eerbiedwaardige plaats, reeds gehei ligd door de heerlijkheden van het Christendom, de geestelijke haven van alle volken en thans het altaar van uw overweldigende godsvrucht, is de roep der eeuwen. Als bewogen door de kloppingen van uwe harten en de ontroering van uwe lippen trillen de stenen zelf van deze patriarchale Basiliek en het is alsof tezelfdertijd sidderingen gaan door de ontelbare en oude tempels, die overal ter wereld zijn gebouwd ter ere van de Tenhemelopneming als monumenten van het H. Geloof en aardse fundamenten van de Hemelse glorietroon der Koningin van het heelal. Op deze dag van vreugde, onder deze hemel, kan het niet anders of tezamen met de golf van vreugde on der de engelen en in harmonie met die van de gehele strijdende kerk, zal op de zielen een regen van genade en kennis neerdalen, ter' bevruchting tot nieuwe heiligheid. Daarom verheffen Wij Onze ogen in vertrouwen van deze aarde tot dat verheven Schepsel Gods, op deze Onze tijd en in deze Onze generatie, roepende tot allen: „Verheft uwe har ten". Aan de vele angstige en onrustige zielen, de vruchten van een ontwortel de en woelige tijd, zielen in be nauwdheid, die niet kunnen berusten en die niet langer geloven in de goed heid van het leven en bijna niets an ders kunnen dan alleen het ogenblik kelijke aanvaarden zal de nederige en onbekende Maagd uit Nazareth, die thans glorierijk ir; de hemel troont, inzichten van hoger orde schenken en Zij zal hen bemoedigen, als Zij het oog richten op het lot dat Haar is be schoren, die, door God uitverkoren om de Moeder van het Vleesgeworden Woord te worden, deemoedig het be vel van de Heer heeft aanvaard. En gij die Ons boven allen ter harte gaat, die elk uur van Onze da gen en nachten met smartelijke be zorgdheid vervult, gij, de armen, de 'zieken, de uitgewekenen, de gevan genen, de vervolgden, gij wier han den geen werk vinden en die geen dak boven uw hoofd hebt, gij door het lijden getroffenen van elke rang en stand en uit elk land, gij voor wie het leven op aarde slechts tranen en ontberingen schijnt op te leveren, ongeacht wat ook gedaan wordt of behoorde te worden gedaan om u te helpen, heft uw ogen op tot Haar, die voor u de weg van armoede, minachting, ballingschap en smart is gegaan, wier hart aan de voet van het kruis met een zwaard is door stoken en Die thans zonder ophou den schouwt in het Oog van het Eeuwige Licht. In deze wereld zonder vrede, ge marteld door onderling wantrouwen, door verdeeldheid en tegenstellin gen en door haat, omdat het geloof is verflauwd en het gevoel van lief de en broederschap in Christus bijna is uitgedoofd, zullen Wij, terwijl Wij met alle vurigheid smeken, dat de Tenhemelopneming de warme liefde en het leven in de harten der men sen moge doen terugkeren, blijven verkondigen dat niets ons ooit moet doen vergeten, dat wij allen kinde ren zijn van dezelfde Moeder, Maria, Die leeft in de hemel, verbonden met het Mystieke Lichaam van Christus, als een nieuwe Eva, een nieuwe Moeder der levenden, die al le mensen wil voeren naar de waar heid en naar de genade van haar Goddelijke Zoon. Laat ons thans neerknielen godvruchtig bidden. Hierna knielde de Paus, die voor het uitspreken van deze rede Zijn zware mantel en Zijn mijter had afgelegd, neer en met luide stem bad hij op nieuw het gebed tot Maria, dat hij speciaal voor deze plechtige afkondi ging gemaakt had. (Vervolg van pag. 1) De dag wae prachtig begonnen. Geen regen zoals Maandag en geen kou, zo als Dinsdag, maar een wolkenloze, strak blauwe hemel, een warme zon en aan de einder, boven de Albaanse ber gen, wazige, witte nevelstrepen. Om half negen waren de zware, bronzen deuren van het Vaticaans paleis open gezwaaid en begon de plechtige pro cessie te trekken naar de machtige obelisk en vandaar omhoog de trap pen van de St. Pieter op. Voorop ging een lange rij monniken van allerlei orden en congregaties. Daarna volg den vierhonderd bisschoppen. Allen in een witte mantel, met een bran dende kaars en zingend de litanie van Alle Heiligen. Na de bisschoppen volg den de zes en dertig kardinalen in hun purperen staatsiekledij (een invalide kardinaal had reeds tevoren zijn plaats ingenomen) en na de kardina len, omstuwd door het gejuich van de menigte, Z. H, de Paus, voortgedragen op de Sedia Gestatoria. De H. Vader werd omringd door een erewacht met getrokken sabel. Na Hem volgden weer tweehonderd bisschoppen weer prelaten, weer lagere geestelijken. Een onafzienbare stoet. Een weelde van kleuren, en tinten. Wit en rood. Hel blauw en paare. Heel die stoet werd overstraald door het helle licht van de zon, die vonken sloeg uit de opgeheven zwaarden. Hij werd overspoeld met ge jubel, met Hosanna en „Viva il Papa" Zo trok hij voort. Van de obelisk om hoog de trappen van de St. Pieter op waar hij zichtbaar werd ook voor hen, die ver, ver naar achteren stonden en met hun kijkers de Paus zochten te ont dekken. En als er maar één was, daar ergens ver weg bij de Tiber, die een glimpje van het wit en gouden kleed van Zijne Heiligheid ontdekte, dan zwol het gejuich weer aan tot een jubel, die geen einde nam. Dat duurde voort totdat de Paus was gezeten op Zijn troon, die was geplaatst onder een tapijt met een oude afbeelding van Maria's Tenhemelopneming. En toen al dadelijk nadat de zangers van de Sixtijnse kapel in klaterende ge zangen hun vreugde hadden uitgezongen verzocht kardinaal Tisserant, vice- deken van het College van Kardinalen, aan Zijne Heiligheid Paus Pius XII het leerstuk van Maria's Tenhemel opneming volgens de eenstemmige wens van geheel de Kerk tot dogma te ver heffen. Toen voor het eerst viel er een stilte op het St. Pietersplein. Een ogenblik was het mogelijk zich los te maken uit de algemene aandacht en zijn blik te laten glijden langs de eeuwenoude colon- Ruim een millioen gelovigen hebben eergisteravond deelgenomen aan een grandioze processie van meer dun twee mijl lengte, die met de beeltenis van de „Madonna Salus Populi Romani" door de straten van Rome trok. In een zee van kaarslicht, haast bedolven onder de bloemen, werd de beeltenis voortgedra gen. Tal van kardinalen en meer dan vijfhonderd bisschoppen liepen in de stoet mee (Telegrafisch van onze Romeinsche correspondent) Rome, hedenmorgen Tydens een receptie bü Jhr. mr. M. W. van Weede, Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister bij de Heilige Stoel heeft de Minister van Binnenlandse Zaken, mr. F. G. C. J. M. Tenlings, gistermiddag een toe spraak gehouden tot de Gezant, waar in hij hem dankte voor de grote zorg, die hij aan de Nederlandse pelgrims besteed heeft. Minister Teulings richt te zich eveneens tot Monseigneur Jo sef Damen, de vice-rector van het Ne derlandse priester-college te Rome en procurator van het Nederlandse Epis copaat,, en tot Pater Rutten, algemeen procurator van de Orde van de Kruis heren, die hij speciaal dankte voor het ontzaglijke werk, dat hij tijdens het Heilig Jaar voor de Nederlandse pelgrims heeft verricht. Minister Teu lings deelde mede, dat Mgr. Damen en Pater Rutten tot Officier in de Or de van Oranje Nassau waren be noemd. De receptie werd bijgewoond door de hele Nederlandse pelgrims kolpnie, de Pauselijk Nuntius Mgr. Paolo Giobbe, de Bisschop van Semarang, Mgr. Mut- saerts en Mgr. Hansen. De voltallige be zetting van de Indonesische legatie u'a« eveneens aanwezig. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 31 October Drie uur lang is de grandioze processie met de Madonna „Salus Populi Ro- mani", die meer dan twee mijl lang was en waaraan naar men zegt meer dan een millioen gelovigen deelnamen, door de straten van Rome getrokken. Een eindeloze stoet van fakkels, vlaggen en vaandels, die langzaam voortging tussen de hoge huizenrijen, waarvan elk raam verlicht was, elk raam versierd met de rode tapijten, elk raam ook de uitkijkpost voor een tiental Romeinen, die het beste deel verkozen hadden. En beneden langs de trottoirband de brede men senhagen, dan weer biddend; dan weer juichend en zingend, applaudisserend en dan weer in een stilzwijgen dat altijd maar kort kon duren. Want telkens weer opnieuw trokken er nieuwe groepen voorbg, verenigingen en corporaties eerst, Mariacongregaties en groepen pelgrims naar het wijde lichte Sint Pie tersplein. Dan kwamen de priesters, orde na orde, congregatie na congregatie, in een parade van habijten en gewaden zoals men nooit tevoren had gezien. Griekse priesters met hoge zwarte mutsen en lange baarden, tabbaards in alle kleuren van de regenboog, witte boernoezen van <JC paters van Lavigerie, en een overweldigende meerderheid van Franciscanen, die het ditmaal in aantal he 11 ig^nprcn"jos'lan?e r^en Jezuieten' met zwarte kolaties zo deftig als op Eindeiyk dan in een zee van kaars licht, haast bedolven onder de bloemen en hoog zwevend boven de stoet wordt de Madonna aangedragen. In een zee van licht niet alleen, maar als voortgestuwd op de golven van het gejuich, door dc vlagen van de oude Maria-liederen en begeleid door een erewacht als nooit ter wereld een Madonna-afbeelding gehad heeft. Voorafgegaan door het kapittel van de Santa Maria Maggiore en onmld- dcllijk gevolgd door kardinalen in hun vuurrode meterslange statie-gewaden. En dan een stoet van meer dan vijfhonderd bisschoppen, In rijen van tien naast el kaar, een vloed van purper waaraan haast geen einde komt. Daarachter weer de vlag van Rome, met het trotse em bleem van het eeuwige Rome, S.P.Q.R. de senaat en het volk Van Rome. Vlak achter de vlag de senaat: de burgemees ter geheel alleen, met de rood-wit groene sjerp, daarachter alle wethouders en de raad haast in completo. Maar dan het volk van Rome! Vijf rijen agenten, stevig gearmd en achteruitleunend tegen elkaar kunnen de ondenkbaar dichte opdrin gende massa nauwelijks tegenhouden. Iedereen langs de route, die de Madon na langs zich trekken zag, heeft zich onverwijld achter de stoet aangesloten cn nu deze in de via della Conciliazione is, dringt een immense .vloed van mensen op. Het gedrang is angstaanjagend tot de via della Conziliazione uitmondt op het Sint Pietersplein en de menigte weer lucht kan krijgen om te gaan luisteren naar het gebed tot de Heilige Maagd, dat dc Heilige Vader straks zal gaan bidden. Dit gebed, dat tot Op dit ogenblik ge- hein.' moest worden gehouden, is voor tijdig bekend gemaakt. Al een paar dagen tevoren heeft de „Giornale d'Italia" de tekst kunnen publiceren al ging het dan ten koste van een omgekochte drukker van de Vaticaanse drukkerij, die drie uur later was ontdekt en ontslagen. En daar om worden de teksten op dit ogenblik, dat de Heilige Vader in Zijn huiskapei neer gaat knielen, reeds aan alle kios ken afgeleverd, tezamen met een extra editie van de „Osservatore Romano", die vandaag voor het eerst sinds mensen heugenis in kleurendruk verschijnt. En dan na de aankondigingen in vijf, zes talen wordt het stil op het plein en ieder kijkt op naar het verlichte raam van de privé-kapel van de Paus. „O Vergine Immacolata, Madre di Dio e Madre degli homini" klinkt de krach tige en jonge stem van de grijze Op perherder in een welluidend Italiaans, dat begrijpelijkwordt ook voor de honderdduizenden niet-Italianen. Wij geloven in Uw tenhemelopneming, wij weten dat Ge vol liefde op ons neer ziet, wij vertrouwen op Uw barmhar tigheid, wij zijn zeker vanUw hulp, wij geloven in Uw verheerlijking. „E allora", „And now", „In wenigen Augenblicken", „Et maintenant" zeg gen de luidsprekers, zal de Heilige Vader vanuit het venster van zijn ap partement aan U allen de Apostolische Zegen geven. De mensen juichen, worden stil en wachten. Iedereen kijkt op naar het Apostolisch Paleis, dat hel verlicht wordt door schijnwerpers. Een zwak licht aan het vijfde raam van de bo venste verdieping. Weer juichen de nades van Bernini. Een ogenblik maar, want dan verhief de Paus zich van Zijn zetel en met sterke stem door de radio voortgedragen naar alle landen ter we reld hoorde men Hem zeggen, dat Hij nu wilde overgaan tot vaststelling van het Dogma. Nog eenmaal echter wilde Hij neerknielen en de H. Geest om ver lichting cn bijstand vragen bij dit ge wichtige besluit. En hij knielde neer. En weer een ogenblik later klonk opnieuw zyn stem door de ruimte „Veni Creator, kom Heilige Geest. De zang werd overgenomen door de Sixtijnse kapel, door de kardinalen, de bisschoppen, de priesters, dc menigte. HU golfde van de hoge muren van de basiliek tot ver aan de oever van de Tiber. Dan viel hy stil. En op het St. Pietersplein stond iedereen roerloos. Hoog boven de menigte stond de Paus, de bulle in de hand en langzaam begon Hü te lezen: het moment van de plech tige definiëring van het Dogma was aan gebroken. Daarom, zo hoorden wij de stem van de H. Vader begeleid door het zach te geruis van de film- en televisie camera's boven op cfe colonnades nadat Wij telkens en telkens weer onze smeekbeden tot God gericht hebben en het licht van de H. Geest hebben afgeroepen, tot verheerlijking van de Almachtige God, Die vervuld is van een bijzondere liefde tot de Maagd Maria, tot eer van Zijn Zoon, de On sterfelijke Koning der Eeuwen, tot overwinning over zonde en dood en ook om glorie toe te voegen aan de verheven Maagd en tot vreugde en reden tot juichen voor de gehele Kerk. verklaren en definiëren wij Na de afkondiging, volgde tot grote verrassing van de honderdduizenden een Pauselijke rede, die wij elders op deze pagina afdrukken. Zij werd be sloten met het gebed tot Maria, dat de H. Vader speciaal voor deze dogma verklaring gemaakt heeft. Nadat de Paus plechtig de zegen Urbi et Orbi had gegeven, begaf hij zich in de St. Pieter, waar hij een plechtige Pausmis opdroeg. Advertentie Bronchitis ontstaat vaak uit een ver onachtzaamde kou en ontaardt allicht in chronische bron chitis,diesommigen dan tot levenslange „hoesters" maakt. akker s abdijsiroop is het middel dat, als een heerlijke balsem. Uw ademhaling verruimt. Uw aangetaste luchtwegen l zuivert. Uw hoest stilt en spoedig die ^ondragelijke kortademigheid wegneemt. ,'.S t/Vere/ds beste Hoests/roo/o mensen: de Paus gaat naar zpn ver trekken toe. En daar gaat het licht aan achter het tweede raam van de hoek van het paleis af gerekend. Alle lichten gaan uit, één slechts blyft branden. Hoog boven de honderdduizenden op het plein, vijftig meter boven het ge woel der juichende menigte gaan de ramen open en een lyst van neonlicht rond het raam, die voor de eerste maal na haar constructie aangloeit, laat dui- deiyk zien, hoe de binnendeuren wor den geopend en hoe de Heilige Vader in het wit gekleed snel naar voren komt en zich zegenend neerbuigt over het donkere doodstille plein om dan tenslotte Zijn grote kruis te tekenen over al diegenen die de Madonna, waarvoor Hij zo'n grote verering heeft, naar de Sint Pieter brengen. En even snel als hij gekomen is, gaat de Paus weer terug naar binnen; de menigte verspreidt zich snel en vijf honderd timmerlui beginnen in de avond aan het aanbrengen van de laatste afsluitingen en van de hoge troon boven aan de trappen van de Sint Pieter. En de pelgrims* gaan weer terug naar hun hotels en pensions en naar de hui zen van particulieren, waar zij zijn ondergebracht. Sommigen overnachten op divans, anderen in enorme tenten kampen; er zijn er zelfs, die de nacht in de autobussen zullen moeten door brengen Of die 's nachts om vier uur al weer weg zullen rijden van de dorpen en stadjes in de omgeving van Rome, waar zij bij gebrek aan slaapplaatsen moesten worden ondergebracht, om toch vooral een goede plaats te krijgen (Telefonisch van onze Londense correspondent) In traditionele luister opende de Koning van Groot-Brittannic °P Dins dag de nieuwe zittingsperiode van hel parlement met een troonrede. Dc troonrede bracht niets nieuws, bevatte geen enkele verrassing en was geheel kleurloos, tam en voorzichtig. Het aan gekondigde wetgevende program is uiterst schraal en zichtbaar opgevuld met onbeduidende wetsvoorstellen, zo als over het stropen van zalm, om de indruk te wekken van een echte troon rede. De enige twee aangekondigde wetsvoorstellen van meer belang, nameiyk tot gcdeelteiyke nationa lisatie van de suikerindustrie en tot het blijvend maken van een aantal uit- zonderingsmaatregelen welke de rege ring in staat stellen voor een belang- rük deel te regeren by Koninklijk Be sluit. zijn vaag gesteld en wekken de indruk dat ze in de troonrede werden opgenomen omdat anders misschien de aanhangers van de regering helemaal niet meer zouden begrijpen waarin so cialisme verschilt van andere gematig de partyen. Nog op dezelfde dag begon Churchill de aanval op de regering. Hij noemde de aanspraken van de regering op vaag gedefinieerde maar uitgebreide volmachten „niet een planmatige eco nomie maar een blanco chèque". De conservatieven hebben twee amendementen ingediend, waarin de woningbouwpolitiek en het zoeken van te grote volmachten worden veroor. deeld. Waarschijnlijk zal een van deze amendementen de volgende week leiden tot da eerste ernstige krachtmeting in het nieuwe parlement. Ook de liberaren hebben twee amende- tenten ingediend. Het ene betreurt de afwezigheid van enige toespeling op de toenemende duurte, het andere de af wezigheid van voorstellen voor het verlenen van zelfbestuur aan Schot land en Wales. Het is zeker dat de li beralen zich achter de conservatieven zullen scharen in de strijd tegen tè grote regeringsvolmachten. luiiitiiiiimimiiiiiitiHiimmmiMiiHiiiinitiiittiiiiHiitiMim De vermaarde schrijver George Ber nard Shaw is hedenmorgen om één mi nuut voor zes in zijn Engelse woon plaats Ayot Saint Lawrence overleden. Shaw, die enige tijd geleden werd geopereerd, was onlangs uit het zieken huis naar zün woning teruggekeerd. Eergisteren verergerde plotseling zyn toestand en gisteren geraakte hü geheel buiten bewustzijn. Een van de weinige bezoekers, die in zijn laatste ogenblikken by hem werden toegelaten, was een Anglicaanse geeste lijke. G.B.S., zoals George Bernard Shaw genoemd werd, bereikte de leeftyd van 94 jaar. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. - NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 prot. progr., 7.45 prot. pro gramma. 8.00 nieuws. 8.15 werk v. Saint Saëns, 8.30 amusem.muz., 9.15 zieken, 9.30 waterstanden, 9.35 conc., 10.30 prot. progr., 11.00 koor. 11.15 cello, 11.45 thea terorgel, 11.55 pianoconc. v. Rachmani noff, 12.30 mededelingen land- en tuin bouw, 12.33 amusem.muz.. 13.00 nieuws, 13.15 kamerkoor, 13.35 fragm. uit Tosca v. Puccini. 14.10 gram., 14.40 boek, 15.00 septet in Es v. Beethoven. 15.40 voor dracht, 16.00 kwartet v. Mllhaud, 16.20 gram., 16.30 lichte muz.. 17.00 Dat wil ik horen, 17.30 amusem.muz., 17.45 Fries progr., 18.00 gram-, 18.15 lezing, 18.30 trompetconc. in Es v. Haydn, 18.45 ge mengd koor, 19.00 nieuws. 19.15 reger.- uitz., 19.35 Vereniging Het Hoogeland, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 volkszang. 20.45 symph. in Es v. Mozart, conc. v. viool en ork. v. Mendelssohn, solist Jo Juda, 21.45 kerkorgel, 22.00 prot. progr., 22.15 bijbel en muziek. 22.30 bespreking dichtwerk Aart v. d. Leeuw, 22.45 prot. progr., 23.00 nieuws, 23.15 amusementsmuziek. HILVERSUM II, 298 m. - VARA: 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.33 amusem.muz., 8.00 nieuws, 8.18 operettefragm., 6.50 vrouw, 9.00 symph. in D v. Haydn, symph. in Es v. Sibelius. VPRO: 10.00 kinderen en mensen, 10.05 prot. progr. VARA: 10.20 amusem.muz., 10.30 vrouw. 10.45 Jonge Ned. kunstenaars, 11.15 feuil leton, 11.35 amusem.muz, AVRO: 12.00 amusem. en lichte muz., 12.30 land- en tuinbouw, 12.33 sport en prognose, 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muz., 14.00 kook les, 14.20 piano en bas-bariton, 15.00 Ons volk en zijn dichters, 15.20 theater orgel, 15.35 herh. hersengymn. VARA: 16.00 theaterorgel, 16.30 aethervenster voor de jeugd, 17.00 film, 17.20 Wij en de muziek, 18.00 nieuws, 18.15 felicita ties, 18.45 Denk om dc bocht, 19.00 meis jeskoor, 19.15 Beurs en buikriem, prij- zenpraatje. VPRO: 19.00 prot. progr,, 19.50 nieuws, 20.05 boek, 20.10 Diverti mento v. Haydn, Trois pièces v. Ibert, 20.35 prot. progr. VARA: 21.00 gram.- verzoekprogr., 21.30 jongeren-forum, 22.00 buitenl. weekoverz.. 22.15 amuse- mentsmuz. VPRO: 22.40 prot. progr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 Huwelijk var a tot z, 22.30 symph. v. Mozart. De speciale politieke commissie der V.N. heeft Dinsdagavond met 37 tegen 10 stem men besloten de regeringen der bij de V.N. aangesloten staten toe te staan volledige diplomatieke betrekkingen met Spanje te hervatten. Zij besloot tevens het verbod op de deel neming van Spanje aan het werk van de gespecialiseerde bureaux van de V.N. op te heffen. Behalve de landen van het Russische blok stemden tegen het plan: Guatemala, Israël, Mexico, Uruguay en Zuid-Slavië. Van de stemming onthielden zich: Australië, Birma. Cuba. Denemarken, Ethiopië, Frankrijk, India, Indonesië, Nieuw-Zeeland. Noorwegen, Zweden en Groot-Brittannië. Nederland stemde voor Dc Algemene Vergadering der V. N. heeft Woensdag met 46 tegen 5 stemmen en 7 onthoudingen een Amerikaans voorstel aanvaard om de ambtsperiode van Trygve Lie als secretaris-generaal der V. N. te verlengen met drie jaar. Tegen stemden: Wit-Rusland, Tsjecho- Slowakye, Folen, de Sovjet-Unie en Oekraïne. Van stemming onthielden zich: Australië. China, Egypte, Irak Syrië, Yemen en Saoedi-Arabië. Tevoren had de Assemblée een Rus sisch voorstel verworpen, dat een debat over de benoeming van een secretaris generaal uit wilde stellen en de Veilig heidsraad verzocht zijn pogingen om tol overeenstemming te komen over een candidaat voort te zetten. De uitslag van deze stemming was 37 tegen 9 bij 11 onthoudingen. Tevens werd een Iraaks voorstel verworpen om een commissie van zeven samen te stellen, welke binnen twee weken rapport zou moeten uitbrengen over de wijze waarop de impasse opgeheven zou kunnen worden De ministers van defensie der lan den van het Noord-Atlantisch Pact zijn niet tot overeenstemming gekomen over de kwestie der Duitse herbewapening. Zij hebben een beslissing uitgesteld en de zaak met de meeste spoed verwezen naar de militaire commissie en hun plaatsvervangers. In December zullen zij, naar Reuter meldt, opnieuw te Londen bijeenkomen. De revolutie op het eiland Porto-Rico der anti-Amerikaanse nationalisten, die onafhankelijkheid voor Porto-Rico na streven, is gisteren na twee dagen te hebben geduurd, ineengestort aldus meldt U.P. Volgens de autoriteiten eiste de revolte 40 doden en 34 gewonden. Thans zijn nog slechts zuiveringsope raties door de politie en leden van de Nationale Garde aan de gang, aldus luidt een officiële mededeling. Dinsdagavond is by zware mist een Viking-vliegtuig van de BEA komende van Parys by de landing op London Airport van de baan geraakt en tegen een stapel bulzen opgereden. Het toestel vloog onmiddeliyk in brand en explodeerde. Van dc 31 inzittenden overleefden slechts de stewardess en een passagier de ramp. Een overweldigende jubel brak over Rome los, toen Z. H. de Paus werd ge dragen langs de achthonderd duizend, die bij de plechtige dogmaverklaring rond de St. Pieter verzameld waren. Het toestel was het laatste dat met behulp van radar werd binnenge loodst. Alle andere toestellen werden naar buiten het mist-gebied gelegen vliegvelden verwezen. De machine landde normaal, maar is door hst slechte zicht van de landingsbaan ge raakt. Het verongelukte niet ver van de plaats waar in Maart 1948 een toe stel van de Sabena bij mist te pletter sloeg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5