Regering voelt zich nog veerkrachtig en geenszins vermoeid GRENS MIDDENINKOMENS TOT f 15.000 VERLAAGD AMERIKAANS REGIMENT BUNA GEHEEL VERNIETIGD VAN NIEL Een verstandige daad Grote waakzaamheid op gebied van binnenlandse veiligheid Talrijke arrestaties in Porto-Rico Lagere middeninkomens met kinderen profiteren echter weinig Geen kroning van Gustaaf VI Het weer Tot hoofd en hart Beveiliging vitale diensten CONTRACT MET K.P.M. WORDT NAGELEEFD Druk op verbonden legers in Korea neemt toe Jagerbommenwerpers uit Amerika? Nederland—België 1951 in 01. Stadion HORLOGES - KLOKKEN y*3 NOVEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248212 JAN MAENEN VIERT ZILVEREN FEEST Binnenl. veiligheid NA DE AANSLAG OP TRUMAN [Fransen ontruimen Laokay Minister Djttanda: Geen verandering in bestaande toestand K.P.M. in hoger beroep Nog geen ambassadeur der V.S. naar Spanje Compensatie door verhoging van omzetbelasting PRINS HEEFT GRIEP POGING TOT MOORD Vrouw krijgt twee jaar gevangenisstraf VOOR EN NA HET COMPROMIS DER INKOMSTENBELASTINGEN Opbouw luchtmacht Fokker zou nachtjagers gaan bouwen Steekpartij De opstand te Madiun Indonesische regering verbiedt communistische demonstraties GROTE HOUTSTRAAT 86 JUNGHANS BiVOX WEKKERS BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Omuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voer klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. f 130 per maand, f 4.80 per kwartaal Men kan niet zeggen, dat er hier in Nederland sprake is van algemene instemming met het besluit onzer Regering om aan dr. Marga Klompé opdracht te geven als Nederlandse afgevaardigde in de Poli tieke Commissie der UNO te stemmen vóór de opheffing van een resolutie van '46, waarbij Spanje niet waardig werd geoordeeld diplomatieke betrek kingen te onderhouden met de leden- staten der Ver. Naties. De Partij v. d. Arbeid heeft net zelfs haar plicht ge- echt in een resolutie onverbloemd stel ling te nemen tegen een heropname van Spanje op voet van gelijkheid in het internationale verkeer en Het Parool verklaart in zijn editie van 1 Novem ber „zich diep te schamen voor het standpunt der Nederlandse regering, die onder leiding staat van een socialis tische premier." Het Vrije Volk toont zich evenwel milder en bekent niet rouwig te zijn over het ongedaan ma ken der resolutie van '46. Het standpunt der Nederlandse dele gatie in de Politieke Commissie heeft men in ons blad van verleden Dinsdag, waarin een vraaggesprek met dr. Mar ga Klompé gepubliceerd werd, beter omschreven kunnen vinden dan men binnen het kader van een interview redelijkerwijs had mogen verwachten. Onze bekwame vrouwelijke afgevaar digde, die haar eruditie in de biologie tot aan de hoogste universitaire graad wonderlijkerwijs paart aan een ongewo ne scherpzinnigheid in politieke vraag stukken, heeft bij die gelegenheid uit eengezet, ten eerste dat een herstel der diplomatieke betrekkingen niet gelijk staat met het uitspreken van een goed keurend oordeel over Spanje's politie ke stelsel, en ten tweede dat, wanneer Spanje lid wordt van diverse UNO-or- ganisaties, het zich moeilijk zal kunnen onttrekken aan de voorschriften van die organisaties. De laatste stelling klinkt alleszins aannemelijk en voor de juistheid der eerste behoeft geen ander argument te worden aangehaald dan de onmid dellijk aansprekende praktijk inzake onze diplomatieke betrekkingen met (bijvoorbeeld) Rusland en onze erken ning van communistisch China. In dit verband dient nadrukkelijk op twee dingen te worden gewezen. Het gaat vooreerst niet aan te beweren, dat het Spaanse regiem enkel en alleen omdat het fascistisch is vloekwaardig zou zijn. Men versta ons wel: wij willen niet zeggen, dat wij een onverholen be wondering voor deze staatsvorm hebben integendeel, het zij volledig toegege ven, dat bij geen ander stelsel de ge varen voor ongerechtvaardigde vrijheids beknotting en schending der mensen- rechten zo groot zijn maar het is denkbaar, dat in zeker land gedurende een zeker tijdsbestek, en alle concrete omstandigheden in acht genomen, de de- mocratie, zoals wij die kennen, niet het hoogste heil betekent ja, minder gewenst zou°zijn dan een straf beleid, dat met harde hand orde op zaken stelt. Het hangt er geheel van af hoe die ene, die alle macht bezit, deze aanwendt, gemeten naar de maatstaf van het algemeen wel zijn. En dan dient men met opzijzetting van alle huichelarij eerlijk te bekennen, dat er nog een hemelsbreed verschil is tussen de praktijken van Franco's totali tarisme en die der communistische lan den. Anderzijds dient even openlijk te worden erkend, dat het Spaanse regiem zijn al dan niet onvermijdelijke ernstige schaduwzijden heeft. En dan denkt men dit is het tweede punt waarop wij wilden wijzen onwillekeurig direct aan de onvrijheid van godsdienst welke in Spanje heerst en die (hoezeer ten dele ook uit de plaatselijke omstandigheden te verklaren) nooit ofte nimmer valt goed te praten. Wie zich evenwel geneigd voelt hier over al te zeer door te draven zonder van betrouwbare gegevens te hebben kennis genomen, raden wij ten zeerste aan, het rapport over de situatie van de protestanten in Spanje te lezen, opge steld door een Ned. Herv. predikant (dr. H. van der Linden) en een R.K. priester (dr. F. Thijssen), die beiden Spanje heb ben bezocht en daar intensief kennis hebben genomen van de heersende toe standen op dat gebied. Naast wij zeg gen niet: tegenover wat wij gisteren in een hoofdartikel van De Volkskrant lazen omtrent „vervolgingen wegens geestelijke overtuiging" is het misschien interessant de volgende aanhaling te stellen uit het rapport van dominé Van der Linden, waar hij spreekt over de algemene situatie in Spanje: „Men kan ons inziens wat in Spanje ge beurt niet karakteriseren met het woord vervolging, wil men nog een woord over houden voor leed en onvrijheid van nog een heel andere dimensie dan wat in Spanje geschiedt. Wel mag men zeggen, dat de Protestanten in Spanje onder een gestage druk verkeren, die hun het leven zeer bemoeilijkt." Wat van al deze kwesties verder moge zijn, de resolutie, waartoe niet toevallig een aantal Zuid- Amerikaanse staten het initiatief hebben genomen, is inmiddels aangenomen, zij zal hoogstwaarschijnlijk de goedkeuring der Alg. Vergadering verwerven en daar mee zal de grove fout van '46 zijn te niet gedaan. Het is interessant te vermelden, dat Engeland zich van stemming ont hield, hetzelfde Engeland, dat bij een eerdere poging tot opheffing van de di plomatieke boycott tegen Spanje zijn af gevaardigde liet verklaren, dat zulk een opheffing gelijk zou staan met goedkeu ring van het regiem, hetzelfde Engeland, tenslotte, dat spoedig daarna er onmid dellijk voor te vinden was, communis tisch China te erkennen. Met een eender argument omtrent de impliciete goed keuring van het regiem komt nu ook Het Parool aandragen. Het zou een ver spilling van woorden zijn dit argument omstandig te weerleggen. Wij herhalen, dak men slechts behoeft te letten op de praktijk der diplomatieke betrekkingen in het algemeen, waaronder die met Rus land c.s. in het bijzonder. Het is te hopen, dat Spanje eerlang ook zijn gerechte plaats zal krijgen in de Atlantische verdediging en de Europese samenleving. In beide kaders zal het een partner van betekenis kunnen zijn en het Spaanse volk (wij zeggen niet: het Spaanse regiem) zou de rehabilitatie kunnen verkrijgen, waarop het recht heeft. Deze week is het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer Jan Maenen, bondsvoorzitter van de KAB Limburg en lid van het dagelijks bestuur van üe KAB Nederland, in dienst trad van £ez0 beweging, in verband hiermee zal bij Zondagmorgen, 5 November gehul digd worden tijdens een receptie in het bondsgebouw van de KAB Limburg aan Stationstraat te Heerlen. Als antwoord op de suggestie van Tweede Kamerleden, gedaan in het voor lopig verslag over het algemeen beleid der regering, als zou de regering ver moeid zijn hetgeen zou blijken uit de Troonrede merkt de regering in haar antwoord op, dat van een dergelijke vermoeidheid geen sprake is en dat zij veerkrachtig genoeg is om het hoofd te blijven bieden zowel aan de arbeid ais aan de teleurstellingen, waarvoor ze ongetwijfeld niet gespaard is gebleven. De regering wijst er op, dat veelal over het regeringsbeleid geoordeeld wordt met miskenning van de gevolgen die een vijfjarige oorlog en bezetting hebben gehad en dat tegenslagen en lasten, die het Nederlandse volk on vermijdelijk bij elk beleid te dragen zou hebben gekregen, niet aan een be paalde regeringspolitiek kunnen worden verweten. De vraag of de taakstelling van het parlement vernieuwd moet werden, zal ongetwijfeld bij de grondwetsherziening onder ogen worden gezien. De regering kah zich verenigen met de opvatting van de leden, die menen, dat de beslissing over de bezetting met een of meer staatssecretarissen aan het beleid van de minister van Buitenlandse Zaken moet worden overgelaten. Met de door sommige leden gemaakte algemene opmerkingen over het insti tuut van staatssecretarissen stemt de regering in. Ook naar haar oordeel heeft een staatssecretaris bij het aftreden van de minister zijn functie neer te leggen, aangezien de nieuw optredende minister de gelegenheid moet hebben te beslissen of hij aan een staatssecretaris behoefte heeft. Terugkomend op de Troonrede zegt de regering, dat zij goede nota heeft ge nomen van de wens der Kamerleden dat de Troonrede een boeiend staatsstuk zij. De geopperde bedenkingen zal zij graag nader overwegen. Het ligt in de bedoeling der regering om de bij haar inkomende voorstellen van de commissie voor de grondwets herziening zo tijdig te verwerken, dat haar eigen voorstellen bij de Kamer kunnen worden ingediend op een tijd stip, waarop afdoening door de Staten- Generaal vóór de verkiezingen van 1952 verzekerd mag worden geacht. Aan de Staatscommissie is ver zocht haar standpunt te bepalen ten aanzien van het door sommige leden voorgestane denkbeeld, dat in de Gfondwet tot uiting wordt gebracht, dat het Christendom een der grond pijlers is van het Nederlandse volks bestaan. Terecht is van verschillende zijden verband gelegd tussen de bescherming van de binnenlandse burgerlijke vrij heid en de internationale bedreiging van het communisme. De regering is bij voortduring waakzaam op dit ge bied. Zij volgt de ontwikkeling nauw keurig. Terzake van het weren van communistische ambtenaren kan een wijziging van de desbetreffende rechts positieregelingen worden verwacht. Bo vendien is de beveiliging van allerlei vitale overheidsdiensten en particuliere bedrijven in volle gang. Dat ook de in houd van het communistische dagblad ,.De Waarheid" niet aan de aandacht der regering ontsnapt, spreekt vanzelf. De regering wenst zich vooralsnog te beperken tot een nauwkeurig gade slaan van de ontwikkeling. De sterke teruggang van de lezerskring van „De Waarheid" sinds de eerste tijd na de oorlog is een teken van een genezings proces, da<t zich zonder dwang heeft voltrokken. De bedreiging voor West-Europa, die gelegen is in de overweldigende strijd macht, welke achter het IJzeren Gordijn staat opgesteld, dwingt de Europese landen in samenwerking met de V. St. en Canada het mogelijke te doen, hun strijdkrachten op te voeren tot een peil, dat voldoende zal zijn om, als het on verhoopt tot een aanval mocht komen, de eerste schok op te vangen en tijd te winnen voor een volledige mobilisa tie van het Europese en Amerikaanse potentieel. Het voornaamste doel is uiteraard een oorlog te voorkomen. Mo gelijk hoopt de Sovjet-Unie door het handhaven van enorme strijdkrachten de Europese mogendheden te dwingen zich een zodanige inspanning te ge troosten, dat sociale ontwrichting en onrust daarvan het gevolg zijn, hetgeen de communistische agitatie in de hand werkt. De ontwikkeling van de plannen, welke binnen het kader van het Noord- Atlantisch verdrag tot stand zijn geko men, schijnt vooralsnog de beste waar borg te bieden, dat de defensie in korte tijd op het vereiste peil kan worden gebracht. De totstandkoming van de Benelux zal, wat de zuivere militaire samenwer king betreft, niet van doorslaggevende betekenis kunnen zijn. Het verschil in opbouw en samenstelling van#het Ne derlandse en van het Belgische leger maakt het vooralsnog practischer deze afzonderlijk bij de Atlantische weer macht in te schakelen en dan eerst over te gaan tot de vorming van grotere Be- nelux-eenheden. Wat betreft de uitzending van troepen naar Korea, de regering heeft geens zins het gevoel dat Nederland een te grote rol in deze aangelegenheid heeft willen spelen. De contingenten welke andere landen# als Turkije en Siam ter beschikking der V. N. hebben gesteld zijn groter dan hetgeen Nederland heeft, opgebracht. Voor wat de Koninklijke Marine betreft houdt de regering vast aan de plannen, welke aan de volks vertegenwoordiging werden voor gelegd en die zij heeft goedgekeurd. Na het laatste defensiedebat ver schenen persberichten inzake het standpunt, dat andere Atlantische mogendheden innemen ten aanzien van onze vloot, geven geen aanlei ding tot gewijzigde opvattingen. Tenslotte merkt dev regering op, dat zij zich door de instemming van de Ka mer gesterkt voelt in haar pogingen om met kracht te streven naar een verwe zenlijking op korte termijn van het plan-Schuman. ..w Verwachting toP Zaterdagavond: Aanvankelijk in het Oosten van he4 land zwaar bewolkt met plaat selijk nog enige regen; overigens wisselende bewolking met enkel» verspreide buien. Matige Noorde lijke wind. Iets kouder. Zon: 7.3917.07. Maan: onder 15-11. De storm in het glas water van de fiscus bleek Donderdagmiddag aan het be gin van de vergadering der Tweede Kamer inderdaad gestild. Er lagen twee moties van wijzigingen met de daarbij behorende toelichtingen, waaruit men kon begrijpen, dat de heer minister van Financiën en de geachte afgevaardigden Lucas en Hofstra botje bij botje hadden gedaan en aldus gezamenlijk een nieuw voorstel hadden gebrouwen, door de minister ingediend, inzake de verdere ver laging van de inkomstenbelasting voor de middengroepen en de daaraan onver brekelijk verbonden compensaties. Het nieuwe voorstel komt kort gezegd op het volgende neer: In de eerste plaats is de grens van de middeninkomens ver laagd van f 50.000.die de heer Lucas blijkbaar nog als een middelmatig inko men beschouwde, tot f 15.000.Het maximum van de vermindering bij deze grens wordt dan f 600.voor gehuwden zonder kinderen en voor gehuwden met kinderen iets meer. Voor ongehuwden met een inkomen van f 10.400.of lager hield het amendement-Lucas in, vergeleken met het regeringsvoorstel, een grotere vermindering dan voor gehuwden, een van de redenen, waarom het amendement voor de minister onaanvaardbaar is geweest. Thans beloopt de ver mindering voor ongehuwden, boven die welke reeds in het oorspronkelijk ont werp was vervat, de helft van de vermindering, die voor gehuwden uit het nieuwe voorstel voortvloeien. De vermindering voor ongehuwden overschrijdt Nog steeds worden de Franse troepen in Indo-China verder terug gedreven. Gisteren trokken zij zich terug uit Laokay, een vooruitgeschoven Westelijke sleutelpositie aan de grens tussen China en Indo-China. Aan de Oostelijke zijde van de grens met China is Moncay nu nog in Franse handen. Öp de Franse- frontlijn van dit laatste steunpunt wappert op de voorgrond de Franse vlag. Aan de andere zijde- van de grens, in communistisch China, is de Chinese vlag aan het eind van de brug boven het witte gebouw nog juist te zien. De Franse troepen in Indo-China heb ben gisteravond het fort Laokay aan de grens ontruimd en hiermee heeft de Vietminh de volledige controle gekregen over de Noord-Westelijke grens van In do-China. Een Franse militaire woord voerder heeft verklaard, dat de ontrui ming goed verloopt. Vannacht hadden de laatste Fransen Laokay verlaten. Het garnizoen, dat zich Westwaarts terug trekt in het bergachtig gebied van de Thei, bestaat nit een bataljon en enkele compagnieën, tezamen ongeveer 1200 n:an. De minister van Verbindingen van In donesië, Djuanda. heeft roet betrekking tot de uitspraak in de zaak tegen de K.P.M. verklaard, dat de regering geen plannen heeft iets te veranderen aan de bestaande toestand, die gebaseerd is op de afspraak, dat het Groot-Archipel contract tot eind 1950 zal worden nage leefd. De minister wees erop, dat het uitgangspunt van deze aangelegenheid geheel in het politieke vlak ligt, hetgeen nog geaccentueerd wordt door de over wegingen. die de rechter aan het vonnis ten grondslag legde. Zijn persoonlijke mening over de uit spraak weergevend, zei Djuanda: „Dit maakt de toestand nóg moeilijker voor de aanstaande besprekingen, zowel ter Unie-conferentie als in de onderhande lingen met de K.P.M." De directie van de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij deelt mede, dat zjj in hoger beroep gaat tegen het vonnis, dat de president van de Amsterdamse arrondissementsrechtbank Donderdag jl. heeft uitgesproken in het kort geding van de republiek der Zuid-Molukken contra de K.P.M. President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie op de vraag, wanneer hij voornemens zou zijn een ambassadeur naar Madrid te zen den geantwoord, dat het „heel lang" zou duren eer de V.S. dit zouden doen. Truman weigerde zich verder hierover ui* te laten. In Porto-Rico zijn Donderdag na d« aanslag op president Truman talrijke nationalisten en communisten gearres teerd. Onder hen bevinden zich de leider der nationalistische partij, Albizu Cam pos, en de president en secretaris der communistische party. In totaal zouden 115 arrestaties zijn verricht. Nog een vijfhonderd vurige nationalisten zouden in aanmerking komen om achter slot en grendel gezet te worden. In de hoofdstad van San Juan heerste, aldus A.P., vrijwel een staat van beleg. Ook in New York werden drie nationalisten gevangen ge nomen. Tijdens een persconferentie heeft pre sident Truman de kwestie van de on afhankelijkheid van Porto-Rico aange roerd. Een verslaggever herinnerde de president er aan. dat hij bij zijn bezoek aan Porto-Rico in 1948 de mening had uitgesproken, dat de Portoricanen in staat moesten zijn zelf hun betrekking met de V. S. vast te stellen. Hij vroeg of Truman nog steeds dezelfde mening was toegedaan. De president antwoordde, dat hij nog altijd- van hetzelfde gevoelen was en wees er op, dat de Portori canen Amerikaanse burgers zijn en het recht hebben zich vrij te be wegen gelijk ieder ander burger. Truman herinnerde er aan, dat het Congress een constitutie voor Porto- Rico heeft goedgekeurd en hijzelf Porto-Rico zijn eerste inheemse gouverneur heeft gegeven en de eigen regering Portoricanen hun konden kiezen. De president zei, dat zijn posttae van daag de dag precies dezelfde is als toen en de Portoricanen zelf moeten beslis sen hoe zij hun betrekkingen met de V. S. wensen. Intussen hebben Portoricaanse natio nalisten verklaard, dat de toestand in Porto-Rico geen binnenlandse aangele genheid is, maar een kwestie, waarmede de internationale vrede en veiligheid gemoeid zijn. Zij hebben de secretaris generaal der V. N., Trygve Lie, verzocht de kwestie bij de V. N. aanhangig te maken. De Zweedse hofmaarschalk heeft Donderdag medegedeeld dat Koning Gustaaf de zesde niet zal worden gekroond. De nieuwe Zweedse Ko ning volgt hiermede het voorbeeld van zijn vader, die evenmin ge kroond wenste te worden, daar hij daaraan „te veel plechtigheid" ver bonden vond. In officiële kringen in Stockholm ver wacht men, dat prins Boudewijn of prins Albert van België naar Zweden zal komen, om Koning Leopold te ver tegenwoordigen bij de 'begrafenis van Koning Gustaaf de vijfde. Koning Gustaaf de vijfde heeft Don derdagavond zijn laatste tocht gemaakt, toen het lichaam van de overleden vorst overgebracht werd van het Drottning- holm-paleis langs de 12 kilometer lan ge weg naar het hart van de oude stad. De 63-jarige Pe-dro Albizu Campos, lei der van do nationalistische beweging in Porto Rico, die vorige week een op stand proclameerde om de onafhanke lijkheid van het land, dat thans onder Amerikaanse controle staat, te verkrij gen. Samen met de president en de secretaris der communistische partij in Porto-Rico en talrijke nationalisten en communisten is hij D onderdag ge arresteerd. bovendien niet een bedrag van f 350.- inkomen van f 14.500. Ook het voor de minister meest on aanvaardbare punt in het amendement- Lucas, namelijk dat het voor grote groe pen van gezinnen met kinderen in de inkomensklassen van f 3.000 tot f 9.000 een, verzwaring betekend zou hebben, is geheel verdwenen. Voor deze groepen houdt het nieuwe voorstel een verdere verlichting in, zij het dat zij in het alge meen gering is. De hele grap kost 31 mil- lioen, die gecompenseerd worden in de eerste plaats door verhoging van de omzetbelasting (11 millioen), op diensten van 34 procent, uitgezonderd voor de bouw van onroerend goed en transport- In de tweede plaats vervallen van de vrijstelling bananen, sinaasappelen, e.d. (2li millioen). In de derde plaats uit breiding van het aantal goederen die onder de weeldebelasting vallen (7 mil liocn). In de vierde plaats uitbreiding van het aantal goederen, die onder een tussentarief worden geplaatst (1 mil lioen). In de vofde plaats mogelijkheid tot verhoging van de invoerbelasting '9 millioen), welke laatste verhoging te vens dient als een bescherming van de binnenlandse industrie en derhalve nog al welkom wordt geheten door de Kamer. Overziet men het geheel, dan is de voldoening over het compromis slechts matig. Het is op zichzelf volkomen ge rechtvaardigd, dat in de inkomensklas sen tussen f 9.000 en f 15.000 een verdere verlichting wordt gegeven, die althans iets te betekenen heeft. De mensen, die onder deze groepen vallen zijn er wer kelijk heel kwaad aan toe. Maar het is heel wat minder bevredigend, dat de lagere middeninkomens met kinderen toch maar weinig van de verdere ver lichting profiteren. Deze mensen zijn er Zeven kilometer ten Zuiden van Unsan is een 5000 man teilend regiment van de eerste Amerikaanse cavalerie-divisie in de nacht van Woensdag op Donder dag door Noord-Koreaanse en Chinese communisten omsingeld en voor het grootste deel vernietigd. De overlevenden moesten met achterlating van doden en gewonden op eigen gelegenheid door de vijandelijke linies heenbreken. Het gelukte slechts een duizend man te ontkomen. In deze sector neemt de druk op de verbonden troepen nog steeds toe. Vier Zuid-Koreaanse divisies zagen zich genoodzaakt terug te trekken. Het gehele front is in beweging, maar van op rukken is op het ogenblik geen sprake meer. De linies worden soms 50 mijl teruggenomen of, waar geen omsingeling dreigt, geconsolideerd. De aanval op het Amerikaanse regi ment der eerste cavalerie-divisie was klaarblijkelijk goed opgezet en begon bij het invallen van de duisternis. Hij duur de tot Donderdagmorgen vroeg. De communisten kwamen van drie kanten opzetten en slaagden er in bin nen enkele uren de omsingeling te vol tooien. „Er waren niets dan Chinezen rond om ons," zei een sergeant, die de aan val had meegemaakt. „Ze waren volko men gek. Ze gingen vlak voor je staan lachen en er kwamen er steeds meer." De communisten waren uitgerust met bazooka's, automatische browninggewe- ren en Thompson-mitrailleurs. De gehele dag zijn pogingen gedaan het ingesloten regiment te bevrijden. Per helicoptère slaagde men er in gewonden te vervoeren. Sommige gewonden wer den meer dan tien mijl door hun kame raden gedragen. Om door de omsingeling heen te breken zwommen de soldaten de ijskoude Kuryong-rivier over. Velen hunner, die zich hadden ingegraven bij het plaatsje Ipsok, negen mijl ten Zuiden van Unsan, werden in hun slaap door de aanval verrast. De Australische regering heeft Don derdag bekend gemaakt, dat luitenant kolonel Charles Hercules Green, de com mandant van de Australische troepen in Korea, aan zijn verwondingen is over leden. Het Amerikaanse ministerie van De fensie maakte bekend, dat de Ameri kaanse verliezen in de Koreaanse oorlog tot 27 October 27.610 man bedroegen, onder wie 4.403 doden, 18.879 gewonden en 4.328 vermisteni Het leger' leed de meeste verliezen, n.l. 23.987 man, gevolgd door de mari niers met 3.142 man, de marine met 234 maft en de luchtmacht met 197 man. welk maximum wordt bereikt bij een namelijk ook uitermate slecht aan toe. Vermoedelijk hebben zij het nadeel van hun veel groter getal, waardoor een ver lichting veel hogere bedragen gaat kos ten. Als men werkelijk de intellectuelen wil beschermen, wil onderscheiden van de niet-intellectuelen met middeninko mens, dan zal men zich ernstig moeten bezinnen op andere methoden, op nieuwe kwalitatieve normen en speciale facili teiten, die men thans nog niet kent. maar tengevolge waarvan men met deze ver lichting maar zeer gebrekkig doordringt Y,c bevolkingslaag, waarin nu juist de intellectuelen gevonden worden. (Uitvoerig verslag pag. 5) Plundering kan in Korea met de dood gestraft worden. Maar voor talrijke Ko- reanen die onbewaakte voorraden goe deren en levensmiddelen aantreffen is de verleiding te groot. Ook deze Noord- Koreaanse vrouw is zo bevreesd dat zij honger zal moeten lijden, dat zij het risico neemt geëxecuteerd te worden en met een paar zakken meel op het hoofd een opslagplaats uit snelt. Prins Bernhard zal wegens griep, een paar dagen het bed moeten houden. De 45-jarige Trijntje E.. een geboren Duitse, wonende te Rotterdam, pleeg de in Mei 1947 een moordaanslag op D. De man was lijdende aan t.b.c. en uit vrees, dat ook de kinderen deze ziekte zouden krijgen, heeft ze getracht haar man het leven te benemen, dooi zuring zout te mengen door zijn levertraan en de melk. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft thans arrest in deze zaak gewezen. De vrouw werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorar rest en voorwaardelijk ter beschikking stelling van de regering met drie proefjaren. De Asser rechtbank had verd. tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. Inkomen 1800 Bestaand tarief aanvank. ontw, nieuw voorstel bestaand tarief aanvank. ontw. nieuw voorste] bestaand tarief aanvank. ontw. nieuw voorstel bestaand tarief aanvank. ontw. nieuw voorstel aanvank. nieuw voo: ont or3t< ;w. ;el 2400 3000 4200 6000 9000 12000 15000 bestaand tarief aanvank. ontw. nieuw voorstel 18000 bestaand tarief aanvank. ontw. nieuw voorstel 24000 bestaand tarief 40000 Ongeh. Geh. Geh. 2k. Geh. 51 188 95 19 155 48 148 39 339 198 80 293 131 19 288 121 511 319 157 22 454 234 72 445 216 69 905 602 361 99 829 488 252 809 448 231 1597 1109 796 379 1499 953 629 229 1456 871 572 209 2954 2122 1720 1156 2826 1925 1485 874 2743 1759 1350 781 4507 3300 2817 2133 4349 3069 2546 1810 4221 2813 2325 1639 6208 4610 4069 3284 6020 4349 3770 2929 5858 4013 3453 2642 8026 6030 5448 4595 7808 5739 5113 4206 7676 5430 4792 3844 11911 9133 8488 7533 11633 8782 8086 7032 11561 8533 7824 6747 23174 18489 17748 16643 22736 17979 17176 15951 22824 17889 17074 15822 Luitenant-generaal Aler, chef van de Nederlandse luchtmachtstaf, heeft aan het A.N.P. medegedeeld, dat Nederland voor de tactische luchtmacht een groot aantal tactische jagerbommenwerpers van de Amerikanen hoopt te ontvangen. Het ziet er naar uit, dat de eerste squadrons, die volgend jaar zullen wor den geformeerd, met het allermodernste materiaal zullen worden uitgerust. Dit betreft de vliegtuigen, maar men weet, dat er oneindig veel meer nodig is om een luchtvaartbedrijf op te bouwen. Alles wat maar mogelijkerwös in Ne derland kan worden betrokken, zoals werkplaatsuitrusting, tankwagens, radio, kleding en uitrusting, meubilair enz., wordt bü de Nederlandse industrie be steld. Voorts zal Fokker waarschijniyk de Meteor XI, de nachtjager, gaan bouwen. Het plan bestaat om, te beginnen met Januari, iedere maand een internatio nale luchtmachtoefening boven Europa te houden. Voorts zal er practisch ge sproken iedere week een oefening zijn. waarbij de gehele Nederlandse sector gezamenlijk oefent. Er is thans geen enkele reden, zo ging de generaal voort, om de M.Ij.D. op te doen gaan in de luchtmacht. „Wij van de luchtmacht althans denken er niet over van een afgebroken M.L.D. een stukje van de luchtmacht op te bouwen" De 26-jarige fabrieksarbeider J. A. de G heeft in de Groenesteinstraat te Den Haag de 27-jarige stamper G. W. S. als gevolg van ruzie door inwoning negen steken met een schoenmakersmes toe gebracht. S. werd niet gevaarlijk ge wond, De G. is gearresteerd. I Hebt vertrouwen m de goedheid der i mensen.i De Indonesische regering heeft in een speciale vergadering van het kabinet der R.I. besloten alle de monstraties, die door de S.O.B.S.I. waren aangekondigd bij de herbe grafenis der stoffelijke overschotten van de leiders van de opstand te Madiun, te verbieden. In een communiqué zegt de regering o.a. dat Amir Sjarifuddin c.s. de aan stichters zijn geweest van de opstand te Madiun, die duizenden slachtoffers heeft geëist en waardoor de nationale strijd werd verzwakt „op een ogen blik, dat wij tegenover een buiten landse vijand stonden." Daarom neemt de regering het standpunt in, dat de monstraties. massa-bijeenkomsten, het halfstok hijsen van rode en wit-rode vlaggen en andere wijzen om hen te eren, die hebben aangezet tot de op stand te Madiun, blijken van goedkeu ring zijn voor een opstand die ten doel had de staat te vernietigen, welke blij ken zeer zeker gevaar opleveren voor de algemene veiligheid en rust. Op deze overwegingen kan de regering dergelijke blijken van instemming niet toestaan. Naar wij vernemen wordt de voetbal wedstrijd NederlandBelgië 15 April 1951 in het Olympisch Stadion te Am sterdam gespeeld. De ontmoeting Ne derlandNoorwegen, vastgesteld op 6 Juni 1951. zal gespeeld worden in het Feijenoord-stadion te Rotterdam. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1