Resultaten van onderlinge besprekingen m \x Bond van Exploitanten wil tien millioen ter beschikking stellen H. Vader geeft drie gebedsintenties aan katholieke wereld Winterprogramma L.T.B. Verlichtingsvoorstel komt tegemoet aan wensen van dr. Lucas O Shampodor Wij luisteren naar ZWARTKOP Tweede Kamer over de belastingvoorstellen Nota's van wijziging Tevreden Niet sociaal Re- en dupliek Bezuinigen Heffing op autogebruik Geen wijziging bouwplan Nederlandse vloot r Nota aan de Tweede Kamer Bidden voor de vervolgden, groter versterving en voor behoud van huwelijk Gezin redden om gemeenschap te redden vermouth Torino Standpunt van hoofdbestuur in actuele en Sociale problemen Nederl. hockeyploeg kraakt Fransen: 7-0 Amsterdams elftal met DWS-halflinie J PAGINA NOVEMBER 1950 VRIJDAG OVERLIJDENSAANKONDIG1NGEM UIT WEELDETARIEF? Verklaring minister \s'Jacob Afzonderlijke telefoongidsen voor districten Invoering binnen enige jaren Pr# -Ir-: W Exploitatie van radiodistributie IN DE ZAAL DER ZEGENINGEN' Hr. Ms. Minister Lieftinck „BEZINNING EN BEZIELING" Vicieuse cirkel Vak- en standsorganisatie ST. NICOLAASPAKKETTEN Voor opvarenden van Evert sen" HUISVESTING VAN GEREPATRIEERDEN Geen tijdelijke vergunning voor samenwoning TWEE TROEPENSCHEPEN ONDERWEG Willem de Zwijger-prys voor Daniël Schorr •Oudste tolgaarder dood Toestand Karei Lotsy Morgen NederlandPakistan INDIA NODIGT NED. HOCKEYTEAM UIT MARKTBERICHTEN Scheepvaartberichlen V.. Vergadering van Donderdag, geopend te 13 uur; voorzitter dr. L. G. Korten- horst. Aan de orde is de voortzetting van de beraadslaging over de belastingvoor stellen. De heer VAN DEN HEUVEL (A.R) betreurt, dat in de besprekingen niet is betrokken de vraag of de grotere uit gaven wellicht gecompenseerd konden worden door het achterwege laten van bepaalde uitgaven. Spr. neemt aan. dat dr. Lucas zijn amendement nu iptrekt en zegt, dat er alle reden is te stemmen voor de wij zigingen van de minister. De compen saties acht spr. dus overbodig. Met na me heeft spr. bezwaar tegen de uitbrei ding van het aantal artikelen, dat onder de weeldebelasting valt. Spr. acht zich ook niet gebonden aan deze wijzigingen en zijn fractie zal tegen de meeste com pensaties stemmen. Dit geldt niet voor de mogelijkheid tot verhoging van de invoerbelasting. Deze moet billijk geacht worden. DR. LUCAS (Kath.) zegt, dat hü de vorige week niet mocht toegeven, om dat hij dan de verantwoordelijkheid voor het uitblijven van verdere verlich ting voor de middengroepen zou hebben gedragen. Spr. wijst erop, dat in de huidige situatie, waarin we werken met ingewikkelde formules, wijzigingen dik wijls leiden tot ongewenste consequen ties. Wat betreft de compensaties gaat spr. met de verhoging op de diensten wel accoord. Aan de andere mogelijkheden zitten grotere bezwaren, maar spr. zal zich niet verzetten. Spr. wil de dekkin gen uitdrukkelijk zien als dekkingen voor de grotere uitgaven, die het gevolg zijn van dcze verlichtingen. Inzake eventuele andere amendementen moeten de minister en spr. weer vrij tegenover elkaar kunnen staan. De heer HOFSTRA (Arb.) is ver heugd over de verlichting voor de minst draagkrachtigen. Dat de compen saties in hoofdzaak niet op hun schou ders komen, acht spr. ook een belang rijke verbetering. Spr. ziet de grenzen van de midden groepen liggen bij 6000 en 12000 en heeft de indruk, dat dr. Lucas deze aanmerkelijk hoger legde. Intussen is dit reden, dat spr. accoord kan gaan met de nu voorgestelde grens van 15000 eh dat hij zelfs de voorgestelde verlichting kan toejuichen. Temeer, daar nu aanvaardbare compensaties zijn voorgesteld. Een bezwaar acht spr. het, dat de regering thans de verlichting gedeel telijk doortrekt tot 40.003. Dit ver lies kan toch eigenlijk niet aanvaard worden, als we een rangorde van noden opstellen en bedenken, dat hiervoor compensaties gevonden moe ten worden b.v. op de diensten. Spr. zou het juist gevonden hebben, als de verlaging vanaf de hoogste grens van de middengroepen was verminderd en op 30.000 het oude tarief weer zou zijn bereikt. Een reeds ingediend amendement aangaande dit punt hand haaft spr. dus. Wordt dit aangenomen, dan zou dit 7 a 10 millioen het be drag van de verhoging op de diensten schelen. Met de verhoging van de invoerbelas ting gaat spr. accoord. Voorts acht spr. de uitbreiding van het aantal artikelen, dat in het tussentarief werdt geplaatst, juist evenals de uitbreiding van de „weelde-tabel". De derde compensatie die op de diensten acht spr. niet gelukkig, on danks het feit, dat uitzonderingen zijn gemaakt voor de bouw van onroerend goed en voor het transport. De midden groepen zullen hierdoor toch immers weer meer uitgaven krijgen. De zaak wordt dus zo, dat zij meer moeten betalen terwille van he.n, wier inkomen boven de 15.000 ligt. De voorzitter deelt mee, dat de heer Hoogcarspel hem heeft medegedeeld, zijn motie betreffende de lage en mid den-inkomens in te trekken. tussen de 1990 en de f 12.000 ligt. Met de verhoging op de invoerbelas ting is de regering niet eerder gekomen, omdat met het oog op de Benelux zo min mogelijk wijzigingen te prefereren wa ren. Spr. heeft er geen bezwaar tegen overlijdensaankondigingen uit de „weelde-tabel" te schrappen en vestigt er de aandacht op, dat gewone meu belen niet onder het weelde-tarief vallen. Het betreft uitsluitend „klein- meubelen". Met betrekking tot de diensten zegt spr., dat dr. Lucas terecht heeft ge zegd, dat hier het kleinste kwaad is gekozen. De verzwaringsvoorstellen betekenen een verzwaring van 0,1 pet. van het arbeidersbudget; de verlich- tingsyoorstellen hebben een veel gro tere invloed. t Spr. noemt de indruk, dat de verlaging van de inkomsten- en loonbelasting een compensatie i« voor de luuurverhoging, onjuist. Voorts merkt hij op, dat de laatste besprekingen ten gevolge hebben gehad, dat de laagste groepen een ver dere verlichting krijgen. Dr. LUCAS (Kath.) trekt zijn amen dement in. De heer HOFSTRA (Arb.) geeft nog een korte toelichting op zjjn amende ment, dat beoogt, de verlichting vanaf 15.000.te doen verminderen volgens een zodanig systeem, dat bij 33.000. de bestaande bedragen weer worden be reikt. Wanneer dit amendement wordt aangenomen, stelt spr. zich voor een amendement in te dienen tot het doen vervallen van de verhoging van de om zetbelasting op de diensten. De MINISTER zegt met betrekking tot het amendement-Hofstra, dat de catego- rie van de hogere inkomens de zwaarste lasten draagt in de weelde-sector. Ove rigens is spr. van mening, dat men zich tot op zekere hoogte aan een willekeuri ge keus schuldig maakt, als inen rede neert zoals de voorsteller doet. Spr. wil beslissing aan de Kamer overlaten, de dat hoewel hij het een bezwaar acht, het eventueel nog in te dienen amende- ment-Hofstra geen volledige compensa tie biedt. De stemmingen over de amendemen- ten-Hofstra (Arb.) en Hoogcarspel (comm.) en over de artikelen 1, 2, 3 en 4 worden aangehouden tot Vrijdag. Op art. 5 lid I heeft dr. Lucas (Kath.) een amendement ingediend, dat beoogt een gunstiger regeling te scheppen voor hen, die hun auto mede in pnve-gebruiK hebben. Een amendement van dezelfde strekking diende deze afgevaardigde m op art. 5 lid II. Dr. LUCAS licht de amendementen toe. Op hetzelfde art. heeft de heer VAN DE WETERING (C.-H.) een amende ment ingediend, dat beoogt bij de heffing rekening te houden met dc catalogusprijs van de auto's. De voorsteller licht dit amendement toe. De heer VAN DEN HEUVEL (A.R.) vraagt zich af, of het voorstel van de minister in alle delen gerechtvaardigd is. Dc regeling werkt te grof. Overigens stemt spr. wel in met de gedachte, die achter het voorstel zit. Spr acht in beide amendementen iets aantrekkelijks aanwezig, maar onthoudt zich nog van een definitief standpunt. De MINISTER merkt op, dat met de autokosten nog al eens luchthartig wordt omgesprongen, zodat bedragen die de fiscus toeKomen aan hem onthouden blij- ven. Nu draagt inderdaad het voorstel het karakter van ruwheid. Het streven naar een perfecte regeling moet schip breuk lijden. Het is verheugend, dat de sprekers toch de voorkeur geven aan een regeling in plaats van de huidige situatie. Spr. heeft bezwaren tegen het amende- ment-Lucas, omdat z.i. de mogelijkheid van tegenbewijs uitgesloten moet wor den ter vermijding van veel te langduri ge procedures. Meer waardering heeft spr. voor het amendement-v. d. Wete ring. Spr. stelt enkele kleine wijzigingen in dit amendement voor, waardoor reke ning wordt gehouden met de omstandig heden, dat auto's b.v. op Zondag wel worden gebruikt voor liefdediensten en dergelijke. Zodoende wordt ook tege moet gekomen aan bezwaren van de heer Van den Heuvel. De heer LUCAS (Kath.) zegt, dat het hem blijft steken, dat men niet zou mogen bewijzen, dat men ten onrechte zou moeten betalen. De additionele kosten wil spr. desnoods aan de minis ter cadeau doen. De MINISTER verde digt zijn standpunt tegenover de heer Lucas en zegt, dat het amendement- Van de Wetering toch zo gewijzigd kan worden, ook aan zijn bezwaren voor een groot deel tegemoet gekomen wordt. Dr. LUCAS (Kath.) zegt het amende ment-v. d. Wetering niet meer geheel te kunnen overzien. Dit is echter thans geen bezwaar, want er wordt nu toch niet ge stemd. Spr. handhaaft zijn eigen amen- dement nog maar. Er is een grens aan het brengen van offers. De MINISTER gaat nog kort in op de woorden van dr. Lucas, waarop deze ver klaart zijn amendement in te trekken. De minister neemt daarop het amende ment-v. d. Wetering over. De art. vijf en zes worden zonder stemming aangeno men. De vergadering wordt te 23.05 uur gesloten. „De in Engelse kringen te Wash ington heersende mening, dat de Ne derlandse regering meer dan te voren bereid is in te stemmen met dc jongste voorstellen over de rol van de Neder landse marine in de Europese defensie, is absoluut ongegrond", aldus heeft mr. H. L. s'Jacob, de Nederlandse minister van Oorlog en Marine, de dag voor zjjn terugkeer uit de V. S. naar Ne derland aan A.N.P.-Aneta verklaard. „In tegendeel", zo ging de minister voort, „men zou terecht kunnen vast stellen, dat de Nederlandse regering het pleit tot nog toe voor negentig pet. heeft gewonnen, er zal beslist geen wijziging gebracht worden in het bouw plan van de Nederlandse vloot. De op pervlakkige aantrekkelijkheid van het Engelse voorstel, dat Nederland zich op dc landstrijdkrachten zou concen treren en de maritieme defensie aan Engeland zou overlaten, heeft tot som mige mensen buiten Nederland gespro ken, doch niemand, die alle bestaande feiten en de werkelijke toestand kent, zou deze zienswijze lang kunnen hand haven", zo voegde minister s'Jacob hieraan toe. Wij hebben reeds gemeld, dat uit de nieuwe naamlijst voor de interlocale telefoondienst de nummers van het plaatselijke Amsterdamse net zullen vervallen, waarna Den Haag en Rotter dam volgen; deze nummers worden dan in een afzonderlijke gids opgenomen. De P.T.T. zal in de toekomst echter nog verder gaan. Over twee a drie jaar zal in elk telefoondistrict een districts- gids worden samengesteld, vermelden de alle abonné's van het gehele district. Deze gids wordt gratis verstrekt aan alle abonné's, die daarin voorkomen Er komen zestienafzonderlijke gid sen, n.l. dertien districtsgidsen en drie gidsen voor de plaatselijke telefoondien sten. De interlocale naamlijst komt dan geheel te vervallen. Iemand, die volledig gedocumenteerd wil zijn, zal zich dus (tegen betaling) van vijftien gidsen moeten voorzien. Hij heeft dan met de gids van zün eigen district of plaatselijke dienst, tezamen zestien telefoongidsen. - "f Voor het eerst in Nederland, zal men onder het genot van een kopje koffie of een kleintje pils naar een voetbalwedstrijd kunnen kijken of een hoorspel volgen op het scherm van een televisietoestelterwijl men even uitrust in een caféVoor lopig zal dit echter alleen in Eindhoven zijn en het programma, uitgezonden door Philips Experimentele Televisie, kan men driemaal per week zien. Wanneer echter de zendmast in Lopik klaar is en met de uitzendingen wordt begonnenzal men weldra overal in het land de programma's kunnen volgen. Een caféhouder in Eindhoven heeft zijn toestel in dc zaak opgesteld en aan gebrek aan belangstel ling niet te klagen. Dc minister van Verkeer en Water staat heeft de Tweede Kamer een nota doen toekomen in zake de exploitatie vorm van de radiodistributie. Hierin is het prae-advies opgenomen met betrek king tot de uitwerking van de belang rijkste practtsche punten welke zich voordoen bij herstel van de vroegere exploitatievorm der radiodistributie, sa mengesteld in onderling overleg tussen vertegenwoordigers van de Bond van Exploitanten van Radiocentrales (BERC) en van het Staatsbedrijf der P.T.T. De centrale organisatie zal aldus dit advies worden gevormd door de Bond van Exploitanten van Radiocentrales (B.E.R.C.) Het herstel van de particuliere exploitatievorm geschiedt door tussenkomst van deze bond. Er zal worden vastgesteld een datum van overgang. Van die datum af zijn de financiële resultaten voor reke ning van de exploitanten, die uiteindelijk de desbetreffende machtigingsgebieden zul len verkrijgen. De B.E.R.C. stelt zich ga rant voor de verrekening van lasten en baten met het Staatsbedrijf der P.T.T. over de periode van de vorenbedoelde over gangsdatum tot het tijdstip waarop de mach tiging wordt uitgereikt. De controle op het aantal abonné's en de verschuldigde luisterbijdrage zal geschie den door de B.E.R.C. die in verband met de omslag van verschillende financiële pos ten over het aantal aansluitingen zelf liet grootste belang heeft bij een juiste opgave. Het juiste bedrag van de restitutiesom, welke aan het Staatsbedrijf der P.T.T. moet worden terugbetaald, zal in nader overleg tussen dit Staatsbedrijf en de B.E.R.C. wor den vastgesteld. Dc B.E.R.C. Is bereid een garantie fonds ten bedrage van f 10.000.000 ter beschikking te stellen op de datum van overgang. Dit garantiefonds wordt door de B.E.R.C. van de leden verkregen door een heffing van f 25.per aanslui ting op basis van 400.000 aansluitingen. Bovendien zal aan dit garantiefonds wor den toegevoegd het bedrag, dat even tueel als compensatie voor de naar aan leiding van dc in 1941 plaatsgehad heb bende naasting betaalde belasting, zal worden .ontvangen (te ramen op f 6.000.000). De B.E.R.C. acht het mogelijk de exploi tatie ter hand te nemen op basis van een tarief van f 36.per jaar (buiten beschou wing gelaten de invloed, welke devaluatie gevolgen alsnog op materiaal en loonprij- zen kunnen hebben) mits het totaal aantal aangeslotenen op de particuliere bedrijven niet min of meer permanent beneden 300.000 daalt. Een tijdelijke daling beneden dit aantal kan zij het met enige moeite worden opgevangen. De minister verheelt zich niet, dat het critieke punt gelegen is in het ontbreken van voldoende reserve. Het aantal aanslui tingen is reeds gedaald van rond 520.000 tot 480.000. Deze daling zet zich nog steeds voort. Voorts dient te worden gerealiseerd dat. naar uit het overleg met zijn ambtgenoot van Financiën is gebleken, terugbetaling van de destijds door de radiodistribuanten betaalde belasting over de naastingssom men uit 's Rijks schatkist niet in overwe ging kan worden genomen, omdat aldus aan deze categorie van belanghebbenden een behandeling zou ten deel vallen welke on evenredig gunstig zou afsteken bij die wel ke oorlogsslachtoffers in het algemeen on dervinden. (Telegrafisch van onze Romeinse correspondent) In de „zaal der zegeningen^ heeft Z. H. de Faus gisteren vjjf en twintig kardi nalen en meer dan vijfhonderd aartsbis schoppen en abten, die de plechtige de finiëring van 't dogma van O. L. Vrouw Tenhemelopneming hebben bijgewoond, in een speciale audiëntie ontvangen, te zamen met een duizendtal andere geeste lijken, die in Rome het Maria-congres bijwonen. De Paus sprak de aanwezigen toe in het Latijn en gaf in zijn toespraak de gehele katholieke wereld drie inten ties tot gebed. De Heilige Vader zeide verder verheugd te zijn over de demon stratie van de eenheid van de Katho lieke Kerk bü de plechtige dogmaver klaring. De Paus spoorde de aanwezigen aan als eerste intentie tot de Moeder Gods te bidden voor die herders en gelovigen die in de onmogelijkheid verkeren zich vreedzaam met hun broeders te vereni gen. Met betrekking tot de vervolging dezer katholieken herinnerde de Heilige Vader eraan, dat hij door het verbieden van sommige ideologieën zich niet heeft willen richten tegen volSen of regerin gen, doch uitsluitend tegen de dwaal leren en de misleidende systemen. Met grote verontwaardiging wees de Paus de beschuldiging af, dat het Va- ticaan de oorlog zou willen of zou voorbereiden en hij herinnerde in dit verband aan de onophoudelijke en grote activiteit van de Kerk en het Vaticaan voor recht en vrede, vooral na de laatste oorlog. De Heilige Vader zeide over dit onderwerp steeds ondubbel zinnig gesproken te hebben. Hij ver klaarde te blijven hopen, dat de vrede bewaard kan blijven zonder de ver schrikkingen van een nieuwe wereld oorlog. Als tweede intentie spoorde dc Paus aan te bidden voor grotere versterving, boetvaardigheid en offerzin, volgens de voorschriften van God en van de Kerk. Hij betreurde de ondraaglijke uitwas van de grote luxe, die sommigen zich in deze tijd kunnen permitteren en waarmee het lijden en de ontberingen van zovelen een scherp contrast vormen. Het najagen van luxe en plezier, zo Advertentie De heer RITMEESTER (V.V.D.) zegt, dat de ontwerpen voor zijn fractie zeer veel aantrekkelijker zijn geworden. De moeilijkheden zitten thans echter in de compensaties. Zou het niet juister geweest zijn te zorgen voor een sluitende begroting en daartoe voor compensaties te zorgen. Dan zouden we thans hier vrij kunnen praten. Nu hangt de minister plotseling achter het huidige tekort een ijzeren gordijn en wil nergens meer over praten. De heer HOOGCARSPEL (Comm) betoogt, dat thans nog een verdere ver schuiving van. de directe naar de in directe belastingen wordt voorgesteld. Daardoor zijn de ontwerpen nog minder sociaal verantwoord geworden Spr. ves tigt er de aandacht op, dat de kinder rijke gezinnen, b.v. met een inkomen van f 2400, geen vermindering krijgen en dus ook geen compensatie voor de huur verhoging. Terwijl deze compensatie aanvankelijk toch primair was. Spr. verdedigt een door hem ingediend amendement ter verlaging van de belas ting met f50 voor de inkomens van f990 tot f 12.000. Dit zou mogelijk zijn als de defensie-uitgaven maar beperkt werden." De heer GORTZAK (Comm.) vraagt ten koste waarvan men de breuk tussen meerderheid der Kamer en kabinet heeft weten te lijmen. Ten koste van de „klei ne man", omdat deze nu meer voor zijn sinaasappelen en bananen moet betalen. In het weelde-tarief zijn artikelen opge nomen, die geen weelde-artikelen zijn. De minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck zegt, dat de regering de vorige week niet kon toegeven, omdat zü anders de verantwoordelijkheid op zich zou hebben geladen voor een re geling, die om financiële en sociaal- economische redenen geen aanbeveling verdient. Spr. recapituleert de gebeurtenissen van de vorige week en brengt hulde aan de voorzitter van de commissie van over leg uit de Kamer. Op verzoek van de commissie heeft spr. de nota's van wij ziging ingediend. Het thans ingediende verlichtings voorstel komt in hoge mate tegemoet aan de wensen van dr. Lucas en vormt teven» een combinatie van zün wensen en die van de heer Hofstra. De wens van "Je heer Hofstra om de verlaging voor de hogere inkomens te verminderen jtomt ter sprake bjj de behandeling van "et desbetreffende amendement. Met stelligheid moet spr. afwijzen het foorstel-Hoogcarspel om f 50 verminde- te verlenen aan hen, wier inkomen In een uitvoerig schrijven, dat bijna twintig pagina's omvat, heeft het hoofd bestuur van de L.T.B. voor de verschil lende afdelingen een uiteenzetting ge geven van het winterprogramma 1950— 1941 dat onder de titel „Bezinning en Rerieling" niet alleen enige practischc wenken voor bet afdelingswerk geeft, mLr waarin het hoofdbestuur tevens rijn gedachten laat gaan over bepaalde kwesties die in deze dagen speciaal aan de orde "zijn. Dit laatste vooral is voor ons aanleiding geworden om een en an der uit dat programma nader on^er de aandacht van de bclangstellenuen te brengen. Na een vurig pleidooi /ie L.T J3. levend te maken in de ,p S lfHhr stuur delingen constateert het hoofd1bestu dat het grote werk van de L.1.B- a wij Is zo ver af staat van de afdelings leden. En daarom zal het voor een juist begrip en een goede waardering noa s zijn, dat die leden allereerst waarnemen, dat de plaatselijke afdeling actief is en vruchtbaar werkt. Ook in Kring-verband kan men zien oriënteren omtrent de problemen, die aan de orde zijn en zo zal de taak van de L.T.B. in haar grete verband duide lijker omlijnd wol-den. Dringend wordt de afdelingen aan geraden eens een- avond te wijden aan een van de onderdelen van die taak, met name het voeren van een verant woorde sociale politiek. Daarbij wordt onwillekeurig alleen gedacht aan de regeling van de verhouding „werkgever en werknemer". Er is in de laatste jaren inderdaad heel wat geregeld op dit ter rein en het hoofdbestuur ontveinst zich niet, dat ai deze regelingen niet steeds met' groot enthousiasme door de leden zijn begroet. Er zou zelfs gesproken kunnen worden van een zekere opposi tie tegen de steeds verder gaande voor ziening op sociaal terrein, hetgeen tot uiting komt in uitlatingen als „Men krijgt wel eens de indruk, dat de rege ring niet zal rusten voordat de werk nemers van de wieg tot het fraf verze kerd zijn" en „Boeren en tuinders zijn tegenwoordig gepromoveerd tot onbe zoldigde ambtenaren". Het hoofdbestuur zegt dan ook er van overtuigd te zijn, dat verschillende van deze uitlatingen althans een kern van waarheid bevatten en dat andere schromelijk worden over dreven. Het zegt dan verder, dat het van het grootste belang is, dat de afde lingsleden daarover eens grondig wer den voorgelicht. Daarbij gaat het niet aan om elke klacht maar meteen te on derschrijven of er een schepje boven op te doen. Men zal zich er op de eerste plaats van bewust moeten zijn, dat de arbeiders recht hebben op een mens waardig loon en vooral ook op een menswaardig bestaan. Het hoofdbestuur stelt zich op het standpunt, dat naast het sociaal wenselijke het economisch mogelijke een rol speelt en dat op de lange duur de sociale zekerheid van de werkne mers afhangt van de economische ze kerheid van de ondernemers. In sommige sectoren van het agra risch bedrijfsleven schijnt de grens van het economisch mogelijke reeds bereikt of bedenkelijk dicht benaderd. Het is met het ocg daarop, dat naar aanleiding van de jongste loonsverho ging het hoofdbestuur zich op het standpunt heeft gesteld, dat voor de tuinders dispensatie daarvan moest worden aangevraagd. De ervaring, dat de'regering met haar tot nu toe gevoerde loonpolitiek in de bekende vicieuze cirkel van hogere lonen, hogere prijzen dreigt te geraken, waarbij het niet denkbeeldige gevaar bestaat, dat de kosten van de eerste levensbehoeften, met name de land- en tuinbouwproducten, afgeremd gaan wor den, deed het hoofdbestuur op het stand punt staan, dat een verdere verhoging der lonen, die niet gekoppeld wordt aan een verhoging van arbeidsproductiviteit (.bij voorbeeld het benutten van on werkbare uren en waar mogelijk ver lenging van arbeidstijd), niet langer verantwoord is. Natuurlijk kunnen de algemene omstandigheden zich zodanig gaan ontwikkelen, dat er offers moeten worden gebracht en natuurlijk zullen de ondernemers daarin hun deel moeten dragen Bij dat alles zal het noodzake lijk zijn, dat de leden van de L.T.B hun katholieke standsorganisatie trouw blijven en zich als één man scharen achter het hoofdbestuur. In z«n toelichting op het winterpro- gram gaat het hoofdbestuur dieper in op de huidige loonregelingen en noemt het onder meer een groot bezwaar, dat niet voldoende rekening gehouden wordt met de persoonlijke arbeidsprestatie. Het zal uiterst moeilijk zün zo zegt het verder daarvoor een bevredigen de oplossing te vinden, omdat de erva ring in het verleden heeft geleerd, dat, wanneer een zekere ruimte tussen mini- mum. en maximumloon wordt gelaten, bif een ongunstige conjunctuur dit voor nagenoeg alle werknemers, ongeacht hun capaciteiten, op het minimumloon terug valt. Suggesties uit de practijK. die daarin verbetering zouden kunnen brengen, zijn dan ook van harte welkom. Overigens moet men geen spoken zien waar ze niet zijn. Dat de laatste jaren nogal gesproken en geschreven is over medezeggenschap en winstdeling, wil nog niet zeggen, dat dit in zijn al gemeenheid en zeker met in de land- en tuinbouw, daadwerkelijk gaat wor den doorgevoerd. De gedachten daar over zijn nog lang met tot voldoende rijpheid gekomen, terwijl ook de om- stapdigheden daarvoor zeker momenteel niet geschikt zijn. Het sociale vraagstuk reikt echter verder dan alleen tot de verhouding werkgever-werknemer. Wanneer het gaat om de afbakening van belangen tussen pachter en verpachter, wanneer er sprake is van productie-, teelt- of prijsregeling, marktordening en fonds vorming, dan stelt dit vraagstuk zich eveneens aan de orde. Wanneer men bij voorbeeld in ons vaderland het nijpend gebrek aan cul tuurgrond waarneemt en daartegenover de grote wasdom, vooral van de agrari sche bevolking, dan zal net al spoedig duidelijk zijn, dat vele pachters in zeer precaire omstandigheden zouden komen te verkeren indien zij niet middels be paalde wettelijke voorschriften worden beschermd. Men kan het gerust zo stellen, dat een wettelijke regeling in dit verband sociaal noodzakelijk is. Aan de andere kant zal bij dat alles niet vergeten mogen wor den. dat een zuiver socialistische poli tiek. die gericht is op een zo groot mo gelijke of totale uitholling van het eigendom op langere termijn ook een ernstige bedreiging vormt voor het per soonlijk bezit van de pachter. Zo wijdt het hoofdbestuur ook grote aandacht aan productie- en teeltregeling, marktordening en fondsvorming en merkt daarbij onder meer op, dat hier ook het conjunctuurverloop van grote betekenis is. Met nadruk verklaart het hoofd bestuur tenslotte, dat men er goed van doordrongen moet rijn, dat de L.T.B. ook een vakorganisatie is. Het zal geen kwaad kunnen zo meent het wan neer in de plaatselüke afdelingen dit punt eens nader bezien wordt en een deskundige de leden daarover voorlicht. Tevens zal het wenselijk zijn het geven van vakcursussen te bevorderen, ook aan ouderen, het maken van excur sies naar modelboerderijen en proef velden. Daarmede zal ongetwijfeld bereikt kunnen worden, dat de belangstelling van de leden voor hun eigen stands- organisatie, die tevens vakorganisatie moet zijn, toeneemt. Aan het eind van zijn toelichting bespreekt het hoofdbe stuur de mogelijkheid van een overgang naar een ander beroep en de kwestie van emigreren. Daarop hopen wij later terug te komen. Ter gelegenheid van St. Nicolaas be staat, zü bet in beperkte mate, de mo gelijkheid luchtpostpakketten tegen speciale tarieven te sturen naar opva renden van Hr. Ms. „Evertsen". Deze pakjes moeten vóór 12 November ter post worden bezorgd. De briefpakjes, die niet zwaarder mogen zijn dan 500 gram, behoren geadresseerd te worden met: „Rang/kwal.-naam-stamboeknr.- a/b Hr. Ms. „Evertsen", Amsterdam- Schiphol-Marine". Verschenen is het verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot huisvesting gerepatrieerden 1950. Hier uit blijkt o.m., dat de minister de sug gestie om de mogelijkheid te openen een tijdelijke vergunning te verlenen in ge vallen, waarin deze gevraagd wordt voor samenwoning, op grond van practische bezwaren moest afwijzen. Een zodanige mogelijkheid, zo meende de minister, zou ongetwijfeld bij de gemeenten de drang oproepen alle vergunningen voor inwo nende huisvesting slechts voor beperkte duur te verlenen, mede om de verant woordelijkheid voor het verschaffen van definitieve huisvesting over te dragen aan de provinciale inspecteur. 28 October is het troepenschip „Em pire Brent" met 968 repatriërende mi litairen en hun gezinnen uit Tandjong Priok naar Nederland vertrokken. Er bevinden zich geen gesloten onderde len aan boord. Voorts is 30 October het troepenschip Waterman" met 1067 repatriërende militairen naar Nederland afgevaren. Aan boord van de „Waterman" bevin den zich detachementen van de Kon. Marine, van het voormalige KNIL en van de Kon. Landmacht, alsmede het 433e bataljon infanterie, een der on derdelen van de 'H-brigade. Daniël Schorr, correspondent van de Christian Science Monitor, is Donder dag de Willem de Zwijgerprijs voor de journalistiek toegekend voor een arti kel, dat beschouwd wordt als het beste, 'dat in 1949 over de Amerikaans-Neder landse betrekkingen gepubliceerd is. De prijs, die bestaat uit een gouden medaille en 2.500 dollar, werd tijdens een banket in het Waldorf-Astoriahotel te New York uit naam van Schorr, die zich in Den Haag bevindt, aanvaard door Erwin Canham, hoofdredacteur van de Christian Science Monitor. In het verhaal, waarmede hij de prijs won, geeft Schorr een relaas over de hulp. door de bewoners van Borculo verleend aan Warren in Arkansas, toen deze plaats in 1949 door een tornado getroffen werd. Op 90-jarige leeftijd is te Achteveld overleden de oudste tolgaarder van Nederland de heer J. van Laar, die ge durende 52 jaren de tol aldaar heeft bediend. Bij zijn gouden tolgaarders- jubiieum was hij onderscheiden met de medaille van de orde van Oranje Nas sau. Over de toestand van de heer K. J. J. Lotsy vernemen wij dat de patiënt, na dat hü het de laatste dagen wat minder goed gemaakt had, thans weer vooruit gaat. Hii voelde zich vooral gisteren veel beter en vandaag zal hij korte tijd uit bed mogen komen. Wanneer hij het zie kenhuis zal kunnen verlaten valt echter nog niet met zekerheid te zeggen. Advertentie Het Nederlands hockey-elftal heeft gisteren in de halve finale van het in ternationaal hockeytournooi te Barce lona met 70 van Frankrük gewon nen. Met de rust was de stand 20 voor het oranjeteam, dat deze middag uitste kend speelde en goed voor de dag kwam. Door deze zege komt Nederland Zondag in de eindstrijd tegen Paki stan, dat de Spaanse A-ploeg met 31 versloeg. In het troosttournooi won België met 20 van Zwitserland, ter wijl Spanje B het team van Wales een 3—0-nederlaag bezorgde. Het Amsterdamse voetbalelftal, dat op 11 November a.s. te Brussel tegen een Brusselse ploeg speelt, is als volgt sa mengesteld: Doel: Hagenaars (Volewijckers). Achter: Boonkamp en Mesman (bei den Blauw Wit). Midden: Fanger, Kil en Wiertz (allen DWS). Voor: Van Dijk, Tjepkcma en Koeke- bakker (allen Blauw Wit), Bakker en Van der Ruit (beiden Volewijckers). Reserves: Zimmermann (AFC), Kers bergen (Blauw Wit), Van der Hoeven (Ajax) en Homan (DWV). India heeft het Nederlands hockey- elftal geïnviteerd voor een tournée van zes weken door India, aldus meldt „De Tijd" van heden. Het is vanzelfspre kend, dat het bestuur van de Koninklij ke Nederlandse Hockey Bond zich eerst ernstig zal beraden alvorèns deze aan lokkelijke invitatie te accepteren. Het ligt in de bedoeling van de Hockey- bond van India, om, indien de tournée zal doorgaan, in verschillende steden in India drie testmatches tussen Neder land en India te organiseren, alsmede enkele wedstrijden tegen provinciale elftallen. Na de eerste dag van de strijd om het biljartkampioenschap van Nederland driebanden tweede klas is de stand: 1 Kampen (Haag); 2 Stoffelcn (Breda); 3 H. de Ruyter Jr. (Waalwijk). zeide de Paus, is kiaarblükelijk het re sultaat van een materialistische instel ling van het leven Do derde gebedsintentie luidt: Voor het behoud van de ongereptheid van huwelijk en gezin De ontbinding van beide noemde de Paus een kanker van de moderne maatschappij. Deze ont binding wordt in de hand gewerkt door immorele en pseudo-wetenschap- peiijke propaganda-lectuur die gericht is op de misleiding van de publieke opinie. De kern van het menselijk be staan kan alleen gered worden door handhaving van de Goddelijke wetten. Onder sociale zekerheid moet niet ver staan worden zekerheid door middel van gemeenschap, maar zekerheid in en met de gemeenschap, anders lijden het hu welijk. het gezin en de Christelijke levenshouding in het algemeen schade." De Paus wees verder in zijn rede op het gevaar van het Malthusianisme. Hij verklaarde, dat dc bouw van kleine wo ningen, de geboortebeperking kan be vorderen. Niet de Goddelijke orde moet veranderd worden, maar de sociale con dities. «De ondervinding leert, aldus de Heilige Vader, hoeveel weerstand het gezin nog heeft en hoe het gezin daarin alle andere instellingen overtreft. Wij moeten het gezin redden om de gemeen schap te redden. Al volgt de ene gieren de stormvlaag ook op de andere, de Kerk zal onwrikbaar staan. Alle aan vallen zullen afstuiten op de vaste wil tot eenheid. LANGENDIJKER VEILINGEN 2 Nov. Aardappelen worden vrijwel niet meer aangevoerd. Uien, middel, 6 tot 8 ct. Het sluiten van de Duitse grens schijnt de markt niet ongunstig te beïnvloeden, grove 6 tot 7 cent. Uien drielingen 6 tot 10 cent en nep van 10 tot 14. Bieten a 6.70 tot 8.30 met vlugge handel, ook de b bieten wer den verkocht. Slabonen 19 tot 70 cent, de kwaliteit wordt slecht waardoor grote prijsverschil len optreden. Andijvie 5 tot 9 cent, de laatste dagen van de week werd de handel slechter en kon de aanvoer slechts met moeite ge plaatst worden. Rode kool bleef nogal de belangstelling van de handel houden. Grote werden voor Engeland gekocht. Betaald werd van 5 tot 12 cent. Groene kool 6 tot 9 cent bij matige handel. Gele kool ging wat beter dan de vorige week, zij het bij zeer kleine aanvoeren. Betaald werd van 45 tot 8 cent. Witte kool was minder goed dan de vori ge week, hier en daar was weer wat door draai en de prijs bleef op 4 cent. Ook de succesdenen waren een paar dubbeltjes goedkoper en kwamen niet hoger dan 4.20. Door gebrek aan personeel schijnen de fa brieken de gehele aanvoeren niet te kun nen verwerken. De vraag naar zuurkool houdt goed aan, wat voor de Deense witte een factor ten gunste is. Enkele partijtjes bloemkool konden 15 tot 30 cent maken. MARKT BARNEVELD, 2 Nov. Pluimvee- handel. In de afgelopen week was er vrij veel vraag naar kippen van eerste kwali teit. Er was echter een groot aanbod van slechtere kwaliteit. De binnenlandse vraag is niet groot. Voor de export kunnen geen hoge prijzen gemaakt worden. Er was al een aardige aanvoer N.H. blauwe kuikens, maar ze was voor de export nog niet groot genoeg. Naar wild bestond een flinke vraag. T Prijzen: oude kippen f 1.004.-r- (per kg. f 1.351.60), jonge hanen f 1.003 25 (per kg. f 1.501.85) tamme konijnen f 1.254.25» oude eenden f 0.801.35. hazen f 2.505.50, fazanten f 2.504.—. patrijzen f 1.25—2 75, wilde konijnen f 1.502wilde eenden f 1.25—1.75. Eiermarkt: Zeer trage handel. Totale aan voer ca. 550.000 stuks. De prijzen daalden, iets: grote eieren tot f20.50 (met gemid deld gewicht van 6264 gram), jonge hen- neneieren f 14,f6.50 (met gemiddeld ge wicht van 4055 gram) per 100 stuks. KAASMARKT WOERDEN, 1 Nov. Op de kaasmarkt Woerden werden aangevoerd 183 soort f 2.06—2.12, 2e soort f 2.00—2.10, zwa re tot f 2.18. Handel flauw. PAARDENMARKT DEN BOSCH, 2 Nov. Op de Bossche paardenmarkt werden aan gevoerd 302 stuks, waaronder 51 veulens. De prijzen waren als volgt: Voljarigen van f700 tot f950, 2%-jarigen 600 tot 800. 1%-jarigen 500 tot 700, hengst veulens 250 tot 350, merrieveulens 300 tot 425, hitten en pony's 300 tot 600, slachtpaar- den 1.40 tot 1 65 per kg. geslacht gewicht. Eerstvolgende paardenmarkt Donderdag 7 December a.s. AAGTEKERK p. 2 Kp. Bon, ALBIREO p. 2 Lissabon. ALHENA p. 2 Madeira, ALNATI 2 n. Antwerpen, ALPHERAT p. 2 Kp. De Goede Hoop, AMSTELDIEP p. 2 Guardafui, AMSTELDIJK p. 3 Azoren, AMSTELLAND 3 n. Hamburg, ARNEDIJK p. 2 Key West, ATLANTIS p. 26 Malta. ATLAS 3 te Oran, AXELDIJK 3 te Rotterdam, BAARN 2 n. Callao, BANTAM 3 te Port Said, BLOM- MERSDIJK 3 te New York. BONAIRE 2 te Aden, ÈRITSUM p. 3 Gibraltar, CALTEX DELFT p. 2 Gibraltar, CERONIO 3 te Mi- ri, CISTULA 3 te Curacao, CONGOSTROOM 3 n. Lagos, COTTICA 3 te Paramaribo, ENA 2 n. Gent, ESSO DEN HAAG p. 2 Mona Passage, FRIESLAND 2 n. Bangkok, GOOI LAND p. 2 Fernando Noronha, HAARLEM 2 te Bremen, HECTOR 3 te Amsterdam, HECUB»\ p. 2 Beachy Head, HEELSUM 3 te New-Orleans, HEEMSKERK 3 te Mo zambique, HERA 3 te Maracaibo, HERCU LES 2 n. Mutzuna, HESTIA p. 3 Azoren, IRIS 2 te Amsterdam. JAPARA 2 n. Dji bouti. JUPITER 2 n. Palermo. KELBERGEN p. 2 Gibraltar. LARENBERG 3 te Amster dam, LOENERKERK 3 te Bahrein, MALEA p. 2 Socrota. MARKEN 2 n. Port Said. MENTOR 2 te Palermo. METULA 2 n. Na pels, MIDAS 2 n. Savona, MOLENKERK 2 te Acca. MUSI p. 2 Pantcilaria, NESTOR 2 te Tanger, NIGERTROOM 2 n. Plymouth. ORION 2 te Bourgas. POELAU LAUT 2 bij Kp. Degata. POLYDORUS 2 n. Belawan. SAROENA 3 te Miri. SIBAJAK 3 te Port Said. SLAMAT 3 te Koweit, STAD MAAS TRICHT p 2 Kp. Villano. STAD SCHIE DAM 2 n. Savona, STENTOR 3 te Isken- derun. TAWALI 3 te Kamaran, THESEUS p. 3 Finisterre. TIBIA p '3 Finisterre. TITUS 2 n Kumassi, VAN 'T HOFF p. 3 Guarda fui, VOLENDAM 2 n. Colombo, WATER MAN 2 n Colombo, WESTLAND 2 n. Ilheos, WILLEMSTAD 2 n. Puerto Limon, ZUI DERKRUIS 3 te Port Said. Advertentie ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. - KRO: 7.00 nieuws 7.15 zingende kerk, 7.45 Morgen gebed, 8.00 nieuws 8.15 amusem.muz., 9.00 vrouw, 9.35 nieuwe Franse liedjes, 10.00 kleuter, 10.15 Prélude v. Bach, 10.25 Hoogmis, 12.00 Angelus, 12.03 sopraan, liederen v. Fauré, 12.30 land- en tuin bouw, 12.33 pianoduo, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muz., 14.00 amusem.muz., 14.15 amusem.muz., 14.20 Engelse les voor beginners, 14.30 dilet tanten, 15.10 kroniek v. letteren en kun sten. 15.45 dilettanten, 16.15 amusem. muz., 16.30 schoonheid v. Gregoriaans, 17.00 jeugd, 18.00 film, 18.15 Nederland industrialiseert, 18.25 gram., 18.30 strijd krachten, 19.00 nieuws, 19.15 Dit is le ven, actualiteiten, sport, 19.28 conc.- orgel, 19.52 journalistiek weekoverz., 20.00 nieuws. 20,05 gewone man. 20.15 Lichtbaken, 20.40 Steek eens op heren, 21.00 Negen heit de klok, 21.45 moeilijke gevallen vragen om een oplossing. 22.15 weekend serenade, 22.30 Ave Verum v. Mozart, pater Jelsma, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 kamermuz. v. Bach. HILVERSUM II, 298 m. - VARA: 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymn.. 7.33 am - muziek, 8.00 nieuws, 8.23 orgel, 8.45 am.muz., 9.00 klass. muz. VPRO: 10.00. VARA: 10.20 herhalingen, 11.35 viool, 12.05 am.muz., 12.30 land- en tuinbouw. 12 33 am.muz. 13.00 nieuws, 13.15 am.muz., 13.45 zang, 14.00 amateurs, 14.30 am. muz., 15.00 boekbespr., 15.15 zang, 15.45 vragen. 16.00 nieuwe platen, 16.30 sport- praatje. 16.45 klass. muz., 17.30 jubileum- herinn.. 18.00 nieuws. 18.15 jubileum reportage. 18.35 sextet. 19.00 kunst- nieuws. VPRO: 19.30. VARA: 26.00 nieuws, 20.15 jubileumconcert, 21.15 soc. comm., 21.30 cabaret. 22.30 hoorspel. 23.00 nieuws, 23.15 amusementsmuziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5