Plan voor optreden tegen agressie goedgekeurd SERRES DEKEN K.A.J. en de massajeugd STRIJD OP AMBON GEËINDIGD Verbonden troepen graven zich langs de rivier de Chongchon in N' D CONSTELLATION UIT BOMBAY MET 48 PERSONEN VERMIST Vredespatrouille" bedreigde vrede moeten beschermen Zware aanvallen van de Noordelijken Omzetbelasting -Het weer Geen verhoging voor boeken, koekjes en biscuits Sleepboot verliest haar sleep Tot hoofd en hart v. J NIEUWE RUSSISCHE STAP VERWACHT ONDULATION PERMANENTE ZATERDAG 4 NOVEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248213 Alg. Vergadering van V.N. Djakarta deelt mede: INCIDENTEN ZIJN GESLOTEN „UNO-legers nog in offensief" Hl Britten en Indiërs in leger van Tibet? Rum naar Lake Success vertrokken Drie communisten in vrijheid In sneeuw en mist boven Franse Alpen ONLUSTEN OP PORTO-RICO EISTEN 27 DODEN EN 41 GEWONDEN Tito feliciteert Truman Ambassadeurs te Moskou bij Gromyko ontboden hugene A. DE JONG BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. 99 Advertentie De algemene vergadering der V. N. heeft Vrijdag met grote meerderheid van «temmen haar goedkeuring gehecht aan het Amerikaanse plan voor een inter nationaal systeem van collectieve veiligheid en een doelmatig optreden tegen agressie, wanneer de Veiligheidsraad door een veto in zijn werkzaamheden ver lamd is. Dit is het zogenaamde Plan-Acheson. Het plan heeft ten doel een aanval als hn Korea werd ondernomen een volgende keer voor te zijn. De maatregelen, die de Verenigde Naties menen te moeten nemen voor het behoud van de vrede, zullen nu niet meer direct op een veto van de Veiligheidsraad kunnen afstuiten De president van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, Nashrolla Entezam, heeft verklaard, dat dit de belangrijkste resolutie was die de vergade ring tijdens de zitting van 1950 had aangenomen. Wellicht was zij zelïs de be langrijkste resolutie die ooit door de Alg. Vergadering werd geaccepteerd, aldus de voorzitter. In de resolutie wordt het volgende bepaald: 1. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties kan binnen de 24 uur worden bijeengeroepen als in geval van agressie de Veiligheidsraad door een veto machteloos is. 2. De leden van de Verenigde Naties worden verzocht eenheden van hun na tionale strijdkrachten ter beschikking te stellen van de V.N. 3. Er moet een „vredespatrouille" wor den opgericht die snel ingezet zal kun nen worden op die plaatsen ter wereld waar de vrede bedreigd wordt. 4. Tenslotte zal een uit veertien léden samengestelde commissie geregeld be sprekingen houden over vraagstukken betreffende het behoud van de wereld vrede. Met overweldigende meerderheid ver wierp de algemene vergadering een reeks Russische amendementen, die de resolu tie zouden hebben verzwakt. De door de Verenigde Staten en zes andere landen gesteunde resolutie, waar bij alle leden van de U.N.O. verzocht wordt eenheden van hun nationale strijdkrachten af te staan ter bestrijding van agressie, werd aangenomen met 52 tegen 5 stemmen en 3 onthoudingen. De Sovjet-Unie en haar vier partners van de Cominform waren de enige te genstemmers. De Assemblee stemde ar- tikelsgewijze over het voorstel. Zelfs de vijf landen van het Sovjet blok sloten zich bij de meerderheid aan, toen gestemd werd over het artikel, dat voorziet in de oprichting van een „vre despatrouille", die zal optreden op die punten in de wereld, waar gevaar dreigt. Verwarm Uw bed behaaglijk met een VOOR BABIES EN VOLWASSENEN Verwachting tot Zondagavond: Over het algemeen zwaar bewolkt met op enkele plaatsen van tijd tot tyd enige regen. Meest matige Noord-Oostelijke wind. Iets lagere temperaturen. Zondag: Zon 7.41—17.06 Maan 6.20—15.23. Maandag: Zon 7.4317.04 Maan 2.43—15.34. Canada. De Britse minister van De fensie Emanuel Shinwell en de Nederland se staatssecretaris van Defensie mr. Focke- ma Andreae zijn in Ottawa aangekomen, waar zij besprekingen zullen voeren met dc Canadese minister van Defensie Brooke Claxton. Het res'ultaat was in dit geval 57 tegen 0 en 2 onthoudingen. De Assemblée bepaalde dat de vol gende landen gedurende de eerstkomen de twee jaar zitting zullen hebben in de „vredespatrouille": China, Columbia, Tsjechoslowakije, Frankrijk, India, Irak, Israël, Nieuw Zeeland, Pakistan, Zwe den, Rusland, Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten en Uruguay. In de „commissie voor de collectieve maatregelen" (eveneens bestaande uit de vertegenwoordigers van veertien lan den) die de middelen tot bestrijding van agressie zal bestuderen en daarover in September aan de Veiligheidsraad of de Assemblée rapport zal uitbrengen, wer den de volgende landen benoemd: Aus tralië, België, Brazilië, Burma, Canada, Egypte, Frankrijk, Mexico, de Philippij- nen, Turkije, Groot-Brittannië, de Ver enigde Staten, Venezuela en Joegoslavië. De Algemene Vergadering heeft ver volgens met 40 tegen 5 stemmen en 12 onthoudingen een resolutie goedgekeurd, waarin Roemenië, Bulgarije en Honga rije veroordeeld worden, omdat zij de mensenrechten met de voeten treden. De politieke commissie van de Alge mene Vergadering der V. N. heeft Vrij dag een - acht-mogendheden-voorstel goedgekeurd, waarin agressie onver schillig of openlijk dan wel door middel van een vijfde colonne gepleegd de zwaarste misdaad tegen de wereldveilig heid genoemd wordt. Dit was het voornaamste punt uit de resolutie, waarin pogingen van een land om de wettig gevormde regering van een ander land met geweld of bedreiging omver te werpen veroordeeld worden. Verder wordt in de resolutie op de landen der Verenigde Naties een beroep gedaan om te streven naar toezicht op en vernietiging van wapens voor massa- vernietiging, zoals de atoombom. Op liet Sluis-eiland. te IJrnuiden is men druk bezig met de bouw van een nieuw station voor Scheveningen Radio. De technische verbeteringen, die in het door de architect dr. ir. J. Einmen ontworpen gebouw worden toegepast, zijn legio, en voor visserij en koopvaardij zeer belangrijk. O.a. zal in de toékomst door de afde ling Scheepstelefonie de verbinding met dertig schepen tegelijk behandeld kunnen worden en zal ook Duplex Telefonie mogelijk zijn. Het in aanbouw zijnde radio-station Te Djakarta is officieel medege deeld, dat de vijandelijkheden op Ambon zijn geëindigd en dat de hoofdstad zich in Indonesische han den bevindt. De Indonesische regering heeft later een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat zij van kolonel Ka. wilarang de mededeling heeft ontvan gen, dat de rood-wi'tte vlag in de stad Ambon is gehesen om kwart over twaalf Javatjjd op 3 November. „De regering hoopt, dat het Ambon-pro- bleem hiermede ten einde is en dat de betreurenswaardige incidenten gesloten zijn". Zij prijst het leger, de vloot, de luchtmacht, de civiele diensten en de bevolking, die bij de oplossing van dit probleem hebben medegewerkt en zegt, dat zij zich ervan bewust is, Nog steeds beuken de communistische legers in Noord-Korea op de stellingen der verbonden troepen, die vooral by Unsan en Taetsjon op 80 km. van de Mandsjoerijse grens het uiterste moeten opbrengen om zich te handhaven. De langgerekte verbindingen en de moeilijkheden bij de bevoorrading spelen de U.N.O.-troepen thans parten. Berichten van het front zijn ook Vrijdag weinig rooskleurig. Amerikaanse, Britse en Zuid-Koreaanse troepen hebben zich langs de rivier de Chongchon ingegraven. Zij staan bloot aan aanvallen van zwaar uitgeruste Noordelijke strijdkrachten, waaronder vele Chinese troepen, zo meldt een correspondent van Reuter bij het Amerikaanse eerste corps. Men weet niet hoeveel Noord-Koreanen en Chinezen er bij elkaar zijn. Het aan tal zou 50.000 kunnen bedragen. Zij zijn uitgerust met tanks, zware artillerie en «nelvurend raketgeschut. Bij luchtverkenningen zouden grote troepenbewegin gen aan beide zijden van de Mandsjoerijse grens zijn waargenomen. Het Noord- Koreaanse luchtafweergeschut wordt door radar geleid. In het gebied van Unsan en Taetsjon waar de communisten een tegenoffen- sief voeren, hebben de aanvallers een punt in de buurt van Kunouri, minder dan 80 km. van Pyongyang, bereikt. Zy waren blijkbaar van plan de verbonden troepen ten Noorden van de rivier de Chongchon af te snijden. Enkele eenhe den zouden reeds overvleugeld zijn. Sterke tegenstand ten Westen van Unsan heeft de pogingen om een inge sloten regiment van de Amerikaanse eerste cavaleriedivisie te bevrijden ver ijdeld. Een ander regiment zou echter uitgebroken zijn en zich weer bij de verbonden troepen gevoegd hebben. Troepen der V.N., die zich na 48 uur van hevige communistische aanvallen hebben hergroepeerd. bereiden zich voor op de verdediging van een brug genhoofd nabij Andju aan de Westkust. Een Amerikaans luchtverkennings- rapport schat, dat drie communistische divisies zich tegenover de eerste cava- lerie-divisie en de eerste Zuid-Koreaan se divisie ten Zuiden van Unsan bevin den. De 24ste divisie, waarvan de linker flank o.a. gevormd wordt door de bri gade van het Britse gemenebest, heeft de grootste terugtocht in Korea moeten maken om de rechterflank te bescher men, die 48 uur lang is blootgesteld ge weest aan verwoede aanvallen. Elemen ten van de divisie, die in het begin van de week in twee dagen 80 km. langs de Westkust oprukten tot binnen 20 km. van dc Mandsjoerijse grens, hebben Donderdag bevel gekregen zich terug te trekken. Andere eenheden hadden zich opgesteld bij de toegangen tot over gangen over de rivier de Chongchon. De eerste cavaleriedivisie, gehavend tso k.m: OETSJA rsASONO S JO SAN JOKTONC ONGTSJIN AN6MOÏLAI «[I WEGEN ANTSJO WONSAN JONGJANG 50434 V. PELT Naar Reuter verneemt verwacht men, dat de V. S. om een spoedver gadering van ae Veiligheidsraad zullen verzoeken als generaal Mac- Arthur bevestigt, dat Chinese com munistische troepen in groten getale in Korea worden gebruikt. Het feit, dat steeds maar berichten binnenko men over Chinese troepen in Korea heeft ernstige bezorgdheid gewekt bij vele delegaties. De interventie door Chinese troepen in de Koreaan se oorlog zou als een ernstige daad van „agressie" worden beschouwd en de kans op een spoedige erken ning van Peping in gevaar brengen. Deden van de bemanning var> een Amerikaans oorlogsschip onderzoeken een oord? Koreaanse vissersboot, die onder de kust werd aangehouden. De vissers toerden er van verdacht mijnen te hebben gelegd. door het noordelijke offensief in de rich ting van Unsan, heeft Vrijdag het con tact met de tegenstanders verbroken. De positie van de divisie is niet bekend gemaakt. De Amerikaanse tweede infanterie divisie bevond zich Vrijdag in het ge bied ten westen van Taetsjon. Een woordvoerder van het hoofd kwartier van generaal McArthur te Tokio verklaarde Vrijdag dat wanneer men het gehele Noord-Koreaanse oor logstoneel in ogenschouw nam. gezegd kon worden dat de strijdkrachten der Verenigde Naties „nog steeds in het otensief zijn". De woordvoerder be schreef de slag in de sector van Unsan als ..ernstig, doch niet beslissend of critiek". De woordvoerder verklaarde verder nog dat de Noord-Koreaanse strijd krachten Donderdag dertien gevechts wagens hebben veroverd. Het Zuid-Koreaanse ministerie van sociale zaken in Seoul heeft vandaag be kend gemaakt, dat de oorlog in Korea tot dusver in totaal 284.233 slachtoffers onder de burgerbevolking heeft geëist, waarvan 109.417 doden. Het aantal vermisten is 75.917, gewon den 89.115, gevangenen 9.784. Toen de roden op 25 Juni Zuid-Korea binnenvielen, was het officiële bevol kingscijfer van Zuid Korea 20.388.64b 86 leden van het Zuid-Koreaanse par lement zullen, naar Reuter meldt, bin nenkort een wetsontwerp indienen, waarin het aftreden van het kabinet geëist wordt op grond van ..verkeerde inlichtingen" die in het begin van de oorlog aan de bevolking zouden zijn e- gevcn Het heengaan van Svngman Rhee als president zou echter niet worden ge- eist. Een woordvoerder van MacArthur heeft vanmiddag verklaard, dat thans twee Amerikaanse cavalerie-rggimenten zijn afgesneden. Een cavaleric-eenheid van dc eerste divisie, die met andere onderdelen is aangevuld, doet pogingen hen weer te bevrijden. Bij de voortzetting van het debat over de belastingontwerpen heeft de Tweede Kamer gistermiddag dan einde lijk het geruchtmakende art. X van de wijzigingen op de inkomstenbelasting aanvaard met 76 tegen 6 communisti sche stemmen. Dat obstakel was dan overwonnen. Het amendement-Hofstra, dat de mogelijkheid aanwees om dc verhoging van de omzetbelasting over bodig te maken, was vlak daarvoor ver worpen met alleen de socialistische en de communistische stemmen voor. Op twee punten is de minister toch nog conciliant geweest. De koekebak- kers hebben al de toezegging van hem, dat de koekjes en biscuits niet in het tussentarief zullen worden opgeno men, doch onder het thans geldende tarief zullen blijven. En toen de heer v. d. Wetering nog maar bleef aan houden, verklaarde hij zich bereid diens amendement geheel over te nemen, mits hij het advies van de heer Hooy volgde en de suikerwer ken en de chocoladeartikelen uitzon derde. Het amendement-Hofstra om boe ken buiten de verhoging te houden vond ook gehoor. De minister wilde ze zelfs bij de kleinhandel geheel en al vrijstellen. f Uitvoerig verslag pag. S) Het Sovjet-Russische persbureau Tass meldt, dat het 9de Tibetaanse regiment naar dc Chinezen is overgelopen en dat twee Britten en twee Indiërs in de slag bij Tsjangtoe zijn gevangen genomen. De Chinese autoriteiten zouden een onder zoek hebben ingesteld naar de reden waarom deze buitenlanders in het Tibe taanse leger vochten. Naar verluidt bevinden de Chinezen zich op het ogenblik bij Nagchuka onge veer 230 kilometer van Lhasa. In Ti betaanse kringen in Kalimpong wordt de val van Chamdo als een grote ramp be schouwd Een gedeelte van Tibets beste tioepen bevond zich daar. dat het R.M.S.-probleem zich heeft ont wikkeld tengevolge van de activiteit van „elementen, die de werkelijke principes en doelstellingen van de staat Indonesië verkeerd hebben uitgelegd. De Indonesische regering hoopt thans op de volle steun van het volk bij het herstel van de Zuid-Molukken na het afsluiten der oude geschiedenis en hoopt, dat een nieuwe periode in een atmosfeer van eenheid en vrede voor de Indonesische natie zal worden ge opend", aldus het communiqué. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Rum. is heden aan het hoofd van een delegatie van vijf perso nen per vliegtuig uit Djakarta ver trokken om zich via Nederland naar Lake Success te begeven. Bij zijn vertrek waren o.a. aanwezig ongeveer 50 jeugdige Ambonezen,, die spandoeken droegen met de leuzen: „Wij willen onafhankelijkheid voor de re publiek der Zuid-Molukken", „Alle in woners van de Molukken staan achter de republiek der Zuid-Molukken" en: „Waarom geen Rodekruis Missie naar Ambon?" De demonstratie, die uitging van het secretariaat der Zuid-Molukken te Dja karta, veroorzaakte geen incidenten Rum zal omstreeks 19 November in Nederland zijn voor het houden van een onderlinge contactbijeenkomst van alle Indonesische vertegenwoordigers m West-Europa. De Nederlandse sleepboot „Hudson van L Smit en Co's internationale sleepdienst, heeft Vrijdagmiddag voor de Belgische kust haar sleep, een kraan van 38 m. lang en 12 m. breed, die door de werf Gusto gebouwd is voor de Franse regering en bestemd voor de haven van Algiers, verloren. Er waren twee runners aan boord van deze kraan. Vrijdagmiddag ongeveer half twee is de „Blankenburg' eveneens van Smit ter assistentie van de „Hudson" uitge varen. De sleep was op dat tijdstip nog intact, maar daar men in vliegend weer zat waren er moeilijkheden. Later heeft de „Hudson" haar sleep verloren. De kraan, die de sleepboot „Hudson' gisteren op de Noordzee heeft verloren is vannacht gestrand bij Duinkerks» De twee runners die zich aan boord van de kraan bevonden, zijn in goede wel stand. Vandaag zouden de sleepboten ..Hudson". „Blankenburg" en „Schelde" alsmede een bergingsvaartuig pogingen in het werk stellen, de sleep vlot te krijgen. De Maastrichtse rechtbank heeft Vrij dag in raadkamer besloten de commu nisten N. F. J. Bitter, P. J. Bertrand en J. Droomers, die, verdacht van aanspo ring tot desertie van Nederlandse mili tairen, waren aangehouden, in vrijheid te stellen. Ten aanzien van de drie an dere verdachten in deze zaak, het ge wezen Tweede Kamerlid J. H. Her mans en P. L. F. van Buren Lensink en H. Leenders is gevangenhouding bevo len. Waarschijnlijk zal de Maastrichtse rechtbank de zaak binnen enige weken in openbare zitting behandelen. (Van een bijzondere medewerker dat vele tienduizenden tot haar gelede ren toetraden. Nimmer steeg het ledental boven de 12.000. Maar wie aan de hand hiervan zou durven' beweren, dat de „J.W.", zoals ze bij afkorting werd ge noemd, geen grote betekenis had, vergist zich deerlijk. Op dH ogenblik kunnen we ze met naam en toenaam noemen: hooggeplaatste ambtenaren op departe menten en gemeentehuizen, journalis ten, gevestigde middenstanders, be kende organisatieleiders, die zonder eni ge reserve onmiddellijk willen erkennen, dat zij hun maatschappelijke en culturele opgang voor 't grootste gedeelte hebben te danken aan de „Jonge Werkman". Maar in betekenis ver uitgaande boven het uiteraard altijd nog betrekkelijk geringe aantal uitblinkers, zijn daar door heel het land de duizenden huis vaders, die juist in de Jonge Werkman leerden welke eisen een gezonde samen leving stelt. En naar getuigenis van die het weten kunnen, waarbij wij overigens in alle bescheidenheid onze eigen erva ring willen stellen, kan Katholiek Ne derland in ontelbare gevallen nog op ge zond gezinsleven wijzen dank zij de voor malige J.W.. thans K.A.J. Onmiddellijk na de bevrijding zag het er in Nederland naar uit, dat de overheid de geweldige betekenis van zulke jeugd bewegingen zou erkennen door haar ook financieel in staat te stellen haar invloed op de gehele arbeiders-jeugd-massa sterk te doen toenemen. Wreef op 25 Augustus 1946 Nederland zich niet even de ogen uit, toen het daar niet minder dan 30.000 Kajotters onder de moeilijkst denkbare omstandigheden naar Amster dam zag komen om daar hun godsdien stig. maatschappelijk en nationaal Credo uit te jubelen. Werden en worden de vakscholings- en herscholingscursussen niet op de eerste plaats gevuld met jonge kerels, die in de K.A.J. leren, dat vak kundige ontwikkeling plicht is tegen over zichzelf en de gemeenschap. Vor men niet in ons leger juist de in de K.A.J. gevormden de kernen waar aal moezeniers en officieren trots op zijn. Richt zich niet de K.A.J. met zijn zieken- dienst, zijn pioniersgroepen. zijn massa avonden, zijn contactgroepen, werkelijk tot de massa der Nederlandse arbeiders jeugd? Wie zal de betekenis peilen van het feit, dat op karwei en fabriek het lichtzinnig gesprek manmoedig door een Kajotter wordt afgesneden of tactisch wordt omgebogen. Heel het bovenstaande rechtvaardigde ook in de ogen uer overheid aanvanke lijk het verlenen van een ruime subsidie „voor de massajeugd". Totdat daar nu plotseling een eind aan is gekomen. Ten departemente schijnt men plotseling ontdekt te hebben, dat de 45.000 jonge arbeiders, die bij feestelijke gelegenheden wel eens een wit scniller- hemd aantrekken, geen „massa" meer vormen, omdat zij.... tot de geünifor meerde jeugd behoren en geen massa werking verrichten! Zo kan het gebeuren, dat medio 1950 er een laconiek briefje van het departe ment komt. waarin kort wordt medege deeld, dat het subsidie 1950 wordt ge halveerd, het subsidie 1951 geheel wordt ederland telt zijn Kajotters met tienduizenden. Ruim 45.000 jonge arbeiders in Nederland weten zich onderling verbonden in één machtig ideaal: de arbeidersjeugd zo gelukkig mogelijk te maken. Zij weten zich ver bonden ook met de honderdduizenden uit alle landen ter wereld, waar vrijheid leeft en Christendom bloeit. Zij weten zich, kunnen zich weten althans, naar het woord van Mgr. Cardijn, dat deze sprak op het onlangs te Brussel gehou den jubelcongres: ,.dc waarborg van ver nieuwing. van verlossing, van de enig ware revolutie." Zijne Heiligheid de Paus onderstreepte bij die gelegenheid de grote betekenis van de Kajottersbeweging met deze woorden: „De gedachte, die aan de oor sprong ligt van Uw beweging, en het doel dat zij nastreeft zijn thans in zeker opzicht doorgedrongen in de huidige ge- daehtenstromingen. zelfs buiten katho lieke kringen: te weten, dat het hoofd zakelijk gaat om de ziel van de arbei ders, haar opvoeding en haar ontwikke ling. Zelfs de materialisten, die nog on langs beweerden tegemoet te komen aan de verlangens van de arbeiders door te ijveren voor de klassenstrijd, komen er nu toe aan de arbeider een culturele waarde te geven. Verder wees de Paus in deze gelegen heidstoespraak ook op het probleem van de vervlakking en het wegkwijnen van uitgeleefde zielen, die vervreemden van de Kerk en het godsdienstig leven, door dat zij slachtoffers zijn van een epidemie, die hen heeft aangetast. „Het zijn," aldus de Paus, „schimmen van mensen, die nooit voidaan zijn van bioscoop en sport, die dag en nacht verzadigd worden met beuzelachtige nieuwtjes, lichtzinnige muziek, pikante illustraties en die inner lijk te leeg geworden zijn om zichzelf ernstig om zichzelf te bekommeren." Uit de mond van de hoogste gezag drager op aarde werd hiermede voor de zoveelste maal het probleem van de massamens gesteld. Hoe moet het ons verheugen, dat ook in Nederland dit probleem wordt gezien, het bestaan er van erkend door tienduizenden jonge arbeiders en arbeidsters. Het probleem van de massamens is immers niet alleen een godsdienstig-zedelijke aangelegen heid: het is een maatschappelijk pro bleem van buitengewone importantie. Het is de inzet van de „Untergang des Abendlandes", van de „Opstand der hor den", het vormt de grote „Schaduw van morgen". Christelijke cultuurfilosophen waarschuwden reeds jaren vóór de oor log in steeds dringender bewoordingen: we gaan met heel onze Westerse bescha ving ten onder, wanneer we het wilde beest, dat massa heet, niet in toom kun nen houden. Maar in toom houden was niet voldoende: dat alleen immers zou nog herinneringen kunnen oproepen aan een dresseur, die, op zijn eigen krachtige wil steunende, de hyena en de jakhals in een hoek drijft. Hoewel we overigens van oordeel zijn, dat het massaprobleem op de allereerste plaats een vraagstuk van leiders- en kernvorming is, zou elke vergelijking: wild beest-dompteur: mas samens-leiding loch een diepe belediging inhouden voor de koninklijke waardig heid, die ondanks alles schuil blijft gaan, ook in de meest afgestompte mens. ingetrokken en over 1949 nog een be- e Kajotterij bestaat in Nederland hoorlijke portie moet worden terugbe- onder deze naam nog slechts 5 taald' jaar. Maar reeds op de Heerlense» TT Katholiekendag in 1912 verdedigden vindt U dit te gek om los te lopen? Poels en Hermans een eigen organisatie- Nu, wjj zijn van het zelfde gevoelen Als vorm naar stand voor de jonge arbei- er geen geld meer is om subsidie te ge- ders, waar dan ook in 1916 deze vorm van jeugdstandsbeweging ging ont bloeien. Enkele jaren later waren het in het Aartsbisdom Mgr. Van Schaik en Jos. Veldman, die in prachtig samenspel tussen priester en leek „De Jonge Werk man" ten leven wekten. Het is waar, nooit is deze beweging een werkelijke massa-organisatie geworden in deze zin, ven, dan zeggen we: jammer, we zullen ons zien te redden. Maar laat men ons niet met het verhaal aankomen, dat de K.A.J. van 1950 niet aan massawerking zou doen. Dit is eenvoudig gebrek aan inzicht en tekort aan begrip voor het wezen van het massa-probleem. Een Constellation van de Air India op weg van Bombay naar Londen wordt sinds Vrijdagmorgen, toen het te Geneve had moeten landen, vermist. Officials op het vliegveld van Gre noble zeiden, dat de piloot van de Constellation in zijn laatste radiobood schap zijn positie had opgegeven „bo ven Allevard" in de Franse Alpen, waaraan hij had toegevoegd dat het toestel door „krachtige winden uit het Westen" in de richting van de Mont Blanc werd gedreven. De piloot had verder gemeld dat zijn benzinevoorraad toereikend was om tot half twee in de lucht te blijven. Men vreest, dat de Constellation in de Aipen is neergestort. Er hing een zware mist en op sommige plaatsen woeien hevige sneenwstormen. Aan boord van het vliegtuig bevon den zich veertig passagiers, allen In diërs en Pakistaanse zeelieden, die in chartervlucht vlogen, en een beman ning van acht koppen. Franse Alpinisten zoeken de bergen af naar sporen van het toestel. Zij concentreerden zich op het gebied van de Mont Blanc, waar volgens een boer uit Villarogtr bij de Italiaanse grens omstreeks half drie vanmiddag twee «r Volgens Vrijdag bekend gemaakte officiële cijfers zijn, naar Reuter meldt, 27 personen om het leven gekomen en 41 gewond geraakt bij de onlusten op Porto-Rico. 224 personen, onder wie nationalistische en communistische lei ders, zijn in voorlopige hechtenis. President Truman heeft vandaag onvei wacht een bezoek gebracht aan de twee leden van zijn lijfwacht, die bij de tegen hem gerichte aanslag gewond werden. De president begaf zich te voet van het Witte Huis naar het ziekenhuis, waar de agenten Joseph Downs en Donald Birdzell verpleegd worden. Truman was in gezelschap van leden van de geheime dienst. Na afloop zei de president, dat dc agenten goed voor uitgaan. Het Joegoslavische persbureau Tanjug meldt, dat maarschalk Tito president Truman een gelukwens heeft gezonden met zijn ontsnapping aanslag op zijn leven. Het telegram luidde: „Mijnheer de president, sta mij toe u mijn har telijke gelukwensen aan te bieden in verband met de mislukte terroris tische daad tegen uw persoon." Tegen de echtgenote van de om het leven gekomen nationalist Torresola is in New York een aanklacht ingediend. Zij wordt ervan beschuldigd medeplich tig te zijn aan de samenzwering tegen president Truman. Mevrouw Torresola werd tegen een borgtocht van 50.000 dollar vrijgelaten. Het verhoor zal 9 November plaats vinden. De procureur deelde het hof mee, dat er geen bewijzen zijn, dat zij actief heeft deelgenomen aan de voorbereidingen op de gebeurtenis bij Blair House, doch dat zij wel haar volledige instemming heeft betuigd met de aanslag op het leven van de president. A Is ge iets met de mensen wilt de len, geef dan uzelf en niet uw bezittingen. zware ontploffingen waren gehoord. Ook dorpelingen bij Moutiers, 50 km. van de Mont Blanc, meldden een toe stel gehoord te hebben dat laag over vloog, doch niet laag genoeg om het te kunnen zien. De monniken van het St. Bernards klooster, dat ongeveer 30 km. naar het Noord-Oosten ligt, hebben het geluid van de ontploffingen ook gehoord. Zij zeiden, dat het uit de richting van de kleine St. Bernard kwam. Het wordt daarom als zeker aangenomen, dat het toestel in de bergen te pletter is ge vlogen. Te Lake Success wordt, naar Reuter verneemt, verwacht, dat de Sovjet-Unie binnenkort een poging zal doen om en kele bijzondere politieke vraagstukken tot een oplossing te brengen. In kringen van dc Sovjet-Russische delegatie te Lake Success is verklaard, dat een nieu we stap kon worden verwacht, voordat de Algemene Vergadering in December haar zitting zal besluiten. Binnen de komende vier weken zou de Sovjet-Unie een bijeenkomst kunnen voorstellen van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken om alle hangende geschilpunten opnieuw in ogenschouw te nemen. De ambassadeurs van de V.S., Enge land en Frankrijk zijn Vrijdagavond apart ontboden op het Russische minis terie van Buitenlandse Zaken. Tevoren had de Amerikaanse ambassadeur, ad miraal Alan Kirk, een bezoek gebracht aan de Russische vice-minister van Bui tenlandse Zaken, Gromyko. Advertentie 55 „Tiède Douce" - „New York" DE MOOISTE FRANSE EN AMERIK. LAUWE PERMANENT Absoluut geschikt voor alle haarsoorten Haarverven - Blonderen - Kleur- spoelingen - Amerikaans - France Jacobijnestraat 13 - Telef. 1 8 7 3 1 Nationaal-Internationaal bekroond Pas terug uit Weenen en Brussel met de nieuwste coiffures.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1