DE WEEK IN STAD EN STREEK WIJHEN Welkom van Katholiek Thuisfront aan gerepatrieerde militairen Onsympathieke houding ST. NICOLAAS. NELLHERBERT LANCE VEERSTRAAT 13 - TEL. 11178 JOHN GOB AU, geboren acteur en toneelspeler in hart en nieren A GEBR. Mr. Th. M. J. de Graaf benoemd tot burgemeester van Lisse ts er f VA Feestelijke avond in Haarlems Concertgebouw van A.V.R.O. Ernstige aanrijding in Haarlem-N. AGENDA De weg van Antwerpen naar Amsterdam ging niet over rozen Naar Holland Iedere dame is verwend Molendijk's Permanent SLEUTEL WEG? „DE SLEUTELSPECIALIST" „Ik kom graag naar die mooie Bollenstreek met haar wereld-reputatie welverzorgd bloemwerk aft v. Empelen Radio Moors HERINGA WUTHRICH BESTELDIENST A.B.C. ver/aarsAafender I KOFFIE EN THEE 4TTENTIE: ADRESSEER UITSLUITEND UW BRIEVEN ZATERDAG 4 NOVEMBER 1950 fAGIttA 1 HEEMSTEDE Buitgewone ledenvergade ring Heemsteedse Poloclub R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten SANTPOORT Zondagsdienst Kerkbericht Motorrijder zwaar gekwetst BESOMMINGEN Opening Nieuwe Gravestenenbrug Burgerlijke Stand Waarom zoudf U tof de lastStC week wachten met een geslaagde opname van Foto-Atelier Chin. Ind. Rest. Hongkong Lunch a f 1.75 Voor BLOEMENMAGAZIJN CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Laat Uw goederen goed vervoeren en neem dus Barrevoetestr. 2, Haarlem - Tel. 18428, na 6 u. 14810 14155 ,H E T TOVERVISJE" „DE WONDERSCHELP"? dj Het zag er gisteravond naar uit, dat de bijeenkomst, georganiseerd voor de gerepatrieerde militairen door Katholiek Thuisfront Haarlem, meer een praat- dan een pretavond zou worden. Maar alles ten spüt is het voor de honderden, die de grote zaal van het Concertgebouw vulden, toch op het laatste uitgedraaid, zij het dan, dat voorzitter Bosman rade loos scheen en zichzelf tevens reddeloos beschouwde. Maar zo'n vaart heeft het tenslotte toch niet gelopen en de som bere mededelingen in zijn welkomst woord behoefden gelukkig niet op de creditzijde van Katholiek Thuisfront ge schreven te worden. Intussen kon hij er wel zijn voldoe ning over uitspreken, dat velen aan de uitnodiging van Katholiek Thuisfront gehoor hadden gegeven, in het bijzonder maj. J. B. v. Croonenburg, hoofdaalmoe zenier van Katholiek Thuisfront, de aal moezenier van het Haarlemse garnizoen, geestelijke adviseuds, officieren en be stuursleden van Sint Martinus. Speciaal sprak hii woorden van dank aan het adres var» de hoofdaalmoezenier, die steeds zoveel steun had verleend, en van de heer B. Brans, die als hoofdredacteur van het „Trefnunt" zoveel werk voor K T. had verzet. Maar daarna moest de heer Bosman de alleronpleizierisste mededeling doen. dat door een onsympathieke houding van de A.V.R.O. gaf echter later bericht, dat in het water was gevallen. Katholiek Thuisfront had zich namelijk van de medewerking verzekerd var» de bekende humorist Willv Vervoort, die zich daar. toe gaarne had bereid verklaard. De A.V.R.O. gaf etchter later bericht, dat V/illy Vervoort diezelfde avond voor haar moest optreden op een van de tour- rées en dat er wel een plaatsvervanger zou komen. Het Thuisfront kon daarmede niet accoord gaan. de afspraak met Wüly Vervoort werd gehandhaafd en niets duidde er op. dat er enige wijziging zou komen, totdat gisteravond kort voor de avond zou beginnen de A.V.R O. met het laconieke bericht kwam. dat Willy Vervoort eerst in Alkmaar zou optreden en dan naar Haarlem zou komen om zijn program ma af te werken. Pierre Palla zou hem dan voorlopig vervangen. Willy Ver voort wist niet beter, of deze regeling was gemaakt in overleg met het Thuis front. maar alles bij elkaar dreigde de avond in Haarlpm volkomen te mis lukken, dank zij deze unfaire geste van de A.V.R O. en het uitblijven van Pierre Palla. Maar genoeg daarover. Daar was ge lukkig nog de Haarlemse accordeonnist Herman Theunissen, die zijn virtuositeit overduidelijk demonstreerde en het was Vrijdagavond hield de Heemsteedse Poloclub, onder leiding van de heer A. J. Braam een buitengewone ledenver gadering. welke noodzakelijk bleek te zijn als gevolg van enige mutaties in het bestuur In zijn openingswoord merkte de voorzitter op. dat nu juist een jaar geleden in de H.P.C. enige moeilijkheden waren ontstaan, zodat de leden aan hem vroegen een reorganisa tie tot stand te brengen, welke helaas niet geheel gelukte, doordat hij niet voldoende tiiri beschikbaar kon stellen en aan de medewerking van de leden ook nogal een en ander ontbrak. Wil de vereniging alle moeilijkheden over winnen de oppositie tegen het be stuur heeft ook geen goed gedaan dan zullen inderdaad alle krachten moeten worden ingespannen. Gelukkig zijn er enige hoopvolle symptomen, die er op wijzen dat de kern van H.P.C. goed is Na enige discussie werden in de plaats van de aftredende bestuursleden, de heren A. J. van Huisstede, W. van Zadel en J v d. Renst gekozen de he ren C. A. Schipper, die tevens tot voor zitter werd benoemd, E. Prager en J. J. Wensing. Vervolgens werden nog gevormd de polocommissie, zwemcom- missie, adspirantencommissie, pers- en propragandacommissie en materiaal commissie. De voorzitter bracht dank aan de af getreden bestuursleden, in het bijzon der aan de heer Van Huisstede, die we gens zijn gezondheidstoestand helaas niet aanwezig kon zijn en verzocht de secretaris, een dankschrijven aan hem te willen zenden. Hij bracht eveneens hulde aan het lid Joris Tjebbes en hoopte dat hij nog meer seconden van de 100 m zou knabbelen. Zondag: 8 uur opvoering „Het geheim van dr. Spencer" door de R.K. Toneel groep „Berkenrode". Maandag: 8 uur opvoering „Het ge heim van dr. Spencer" door de R.K. Toneelgroep „Berkenrode" 8 uur Lau- date Dominum. 8 uur bestuur H. B. C. 8 uur Missie-Naaikrans. Dinsdag: 8 uur R.K. Harmonie „St. Michaël". 8 uur Kath. Gemengd Koor. 8 uur Kerkveiling van bloembollen. Woensdag: 2.30 en 8 uur opvoering „Assepoester" door het Kath. Kinder koor. 7.30 damclub „St. Bavo". 8 uur Melodia. Donderdag: 8 uur dameskoor Viva Maria 8 uur St. Vincentius. Vrijdag: 8 uur toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". y 'De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 5 November waargenomen door: dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 47. tel. 29903; dr. J. G. M. v. Wal- sem. Bronsteeweg 32, tel. 28032 en dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 19920. Wijkverpleging: Zuster P. Mant, Camplaan 17. Geopende apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206208, tel. 28320. Politie en brandweer: tel. 28850. Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236, Santpoort, tel. 8510. Apotheken (ook nachtdienst): Bloe- mendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 2500 22181. O. L. Vrouw van Altydd. Bijstand. ZONDAG H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis' en 11 uur. 's Avonds 7 uur Lof. In de ■week H.H Missen 7 en 8 uur. MAAN DAG: 7.30 uur Maria-Garde. DINSDAG 8 uur Maria-Congr dames. WOENS DAG: 7.30 uur H. Familie jeugd-afd DONDERDAG 8 uur H. Familie heren VRIJDAG: 7.30 uur Lof. ZATERDAG: 7.30 uur Broederschapslof. Biechten Za terdag 59 uur op de allereerfete plaats aan hem te dan ken, dat de stemming er niet minder door werd en het wachten op Willy Vervoort een gezellig onder onsje werd De klok van Arnemuiden gaf weer goed geluid, de sluizen van IJmuiden bleken nog steeds favoriet en de Jingle Bells klonken als nooit tevoren. Bovendien bracht oude Geertje de no dige afwisseling met haar visie op het moderne meisje. Hoofdaalmoezenier Van Croonenburg greep maar meteen de gelegenheid aan om met sterke argumenten aan te tonen, dat de taak van Katholiek Thuisfront nog lang niet ten einde is en hij deed dan ook op iedereen een vurig beroep om het Thuisfront te blijven steunen. Na de pauze werd het pas „hardstikke pike" zoals het achter ons gezegd werd. Op de muziek van Herman Theunissen deinde de hele zaal mee, de Appeltjes van Oranje smaakten uitstekend en ten. slotte kon voorzitter Bosman breeduit lachen, toen hij Willy Vervoort mocht aankondigen. Dat lange wachten was overigens niet tevergeefs geweest. Een vol uur hield deze zijn mensen bezig met frisse hu mor, geestige vondsten en rapheid van tong, waardoor eigenlijk alle leed was geleden. Vervoort wist, hoe hij zijn men sen moest aanpakken en bleek die kunst op een kostelijke manier te verstaan. Tony Boucher, „de bloem van Sumatra" deed voor hem niet onder en de bloemen plus een onvervelst enthousiasme onder streepten het succes van deze welkomst, avond. Een loterij omlijstte dit program ma, waaraan notaris Brans zijn vakkun dige medewerking kon verlenen. Een vrachtwagen, bestuurd door de 46-jarige groentehandelaar F.H.B., heeft gisteravond een motorrijder aangereden, zodat deze en zijn duopassagier in ern stige toestand naar het St. Joannes de Deo-ziekenhuis moesten worden ver voerd. De motorrijder, de 26-jarige elec- tricien MiD», kreeg een zware hersen schudding, een schedelbasisfractuur, cn een dubbele rechterpolsfractuur, ter wijl zijn linkeroor nagenoeg afgerukt werd. De passagier, de 24-jarigc J.S., liep een hersenschudding en een linker polsbreuk op. De toestand van M.D. was hedenmorgen naar omstandigheden re delijk. De vrachtauto wilde vanuit de Mar- nixstraat met een te korte bocht naar links de Duinoordstraat inrijden en ver leende daarbij de van de andere kant komende motorrijder geen voorrang. Deze vloog daarop tegen de rechterzijde van de wagen en werd tegen de grond geslingerd, met bovenvermeld gevolg. De motor werd zwaar beschadigd, de vrachtwagen slechts licht; beide voer tuigen zijn door de politie in. beslag ge nomen. Getuigen van dit ongeval worden verzocht zich met het Hoofdbureau in de Smedestraat, afdeling Verkeerspolitie, in verbinding te stellen. IJMUIDEN, 3 November. 1 stoom trawler f 18.300; haringloggers: Kw. 83 f 10.200. Kw. 32 f 850, Sch. 78 f 2940; kusi- vissers Bunsch. 33 f 4.100, IJm. 213 f 175, Kw. 189 f 27. Prijzen per kg.: Heilbot f 2.45, grote tong f 2.402.20, gr. m. tong f 1.551.46, kl. m. tong f 0.950.82, tong ■I f 0.82—0.68, tong II f 0.81—0.60, tarbot I f 1.32—1.08. Per 50 kg.: tarbot IV f 29. tongschar f 84, schol II f 4512, schar f 168, haring f 16.5010.70, makreel f 288, grote schelvis f 5756, gr. m. schelvis f 54.5050, kl. m. schelvis f 53.50 f 43, schelvis I f 48.5038.50, schelvis II f27.5022.50, wijting f 13.508, grote gul f 5036. middel gul f 4226, kleine gul f 22.50, kleine haai f 20.50—12.50, ham f 3834, hake I f 46, hake II f 39, poontjes f 8.308. kleine rode poon I f 1713.50. Per 125 kg., grote kabeljauw f 18816?. grote koolvis zwart f4542, grote kooi- vis wit f 67, grote leng f 70, Aanvoer 3648 kisten, waaronder 1045 haring. BIOSCOPEN: Rembrandt: Stromboli (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u»; Palace: Kinderen van de straat (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Weg des verderfs (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u»; Frans Hals: Gekooide meisjes (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Christopher Columbus (a. 1.) 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De man die de moed had (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u.; Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 4 November Schouwburg: Het Vrije Toneel met „De familie Gregory", 8 uur. Concertgebouw: Haarlems Gemengd Koor o. 1. v. Jan Booda, m. m. v. H. O. V., 8 u. Zondag 5 November Schouwburg: Het Vrije Toneel met „Zo gaat 't soms", 8 uur. Concertgebouw: Leerlingenuitvoering Eer ste Haarlemse Accordeonschool. Rembrandt: Populair wetenschappelijk filmprogramma (a. 1.) 11 u. City: The Overlanders (a. 1.) 11 n. Maandag 6 November Schouwburg: A.T.G. met „De getemde feeks", 8 uur. Concertgebouw: Italiaans Operaconcert m. m. v. de H.O.V., 8 uur. Frans Halsmuseum: Dr. J. R. H. de Smidt over „Pascal, Molière en La Fontai ne" (V.U.-cursus) 8 uur. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse Apotheken wordt van 4 No vember tot 12 November waargenomen door: Apotheek van Rijn, Kl. Houtweg 15, tel. 10539; Fa. C. G. Loomeyer Zn., Zijl- weg 34, tel. 12495; Nolf's Apotheek, Kruis straat 26, tel. 11174; Schoterbos-Apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 25711. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, telefoon 11900; Margriet, Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. Kath. Bur. v. Huwelijksvoorlichting: Spreekuren: Medische leiders: dag. van 13.3014.30 of na afspraak. Spreekuren geestelijk leider: Dinsdags van 16.0017.00 en 19.3020.30 of na af spraak. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal Donderdag 9 November om half vier 's middags offi cieel de nieuwe Gravestenenbrug openen. De winkeliersvereniging „Spaarnwouder- straat" zal daarna aan de genodigden een tea aanbieden. GEBOREN: G. A. Portegiesvan Doorn, z; A. Mantjevan Huis, z; M. MolD'haene, z; M. H. Lokenberg- Maas, H. DweelaardCuyon, d; H. Beijerbergen van HenegouwenPluim, d; I. van dei HoevenLampe, d. GEHUWD: P. A. Roorda en J. P. Volkmaars OVERLEDEN: M. L. H. Smit, 44 j„ Kleverlaan; C. M. Jacobs, 2 j.. Nachte gaalstraat; B. M. Moolenaarde Ligt, 61 j., Dutrystraat; J. A. van Hest, 59 j., Voorduinstraat. Advertentie V'P*f JOHN GOBAU msterdamse toneelkunstenaars blij ken in zeker opzicht toch hokvast te zijn. Vroeger, laten vüe zeggen veertig jaar en langer geleden, woonden zij veelal in de Pijp, de buurt tussen Stadhouderskade en Ceintuurbaan, in het Zuiden van Amsterdam dus. Dat was in de tijd, dat het toneel zijn diena ren geen goud had aan te bieden (nu loei?) en dat. bijvoorbeeld Esther de Boervan Rijk, die 's avonds als konin gin op het toneel stond, 's middags van een collega hoorde, wanneer zij de trap deed: „Mag ik even passeren, majesteit?" In dat Zuiden, maar een beetje verder, in het nieuwe Zuiden dus, wonen ook nu nog acteurs, en daar ontvangt ons ook John Goban in zijn flat. Het gebaar waarmede hij ons ontvangt, is dat van een acteur, breed, maar ook joviaal en hartelijk, en als hij om een opmerking glimlacht, zien wij hem dadelijk in drie, vier rollen voor ons. Doch overigens is hij thuis alles be halve „comediant". Ga zitten, sigaar of sigaret en wat wil je drinken? Gezellig, oprecht gastheer, en helaas bescheiden. Interview? Waarom? Wat zullen we over ons zelf praten, of vertellen dat ik, om -maar iets te noemen, het gemak kelijkst een rol leer, wanneer ik met mijn linkerhand over mijn rechtervoet strijk? Ons werk spreekt voor ons". Dat is natuurlijk waar, en in het geval van Johan Goban spreekt dat werk dui delijke taal. Mooie, overtuigende taal, gesproken door honderd figuren in dui zend situaties, altijd warm en zuiver van hart tot hart. Dat rare toneel van ons. waar iedereen op z'n tijd een klaagzang over schrijft, dat de artisten geen rust gunt en dat steeds een strijd is tussen artistieke verlangens en zakelijke moge lijkheden, datzelfde Nederlandse toneel telt vele rijke en gezegende talenten onder zijn dienaren. Talenten die ons dikwijls vol schone verwachting naar de comedie doen gaan.ga maar weer zitten, wat het stuk is, zullen we wel af wachten, maar zéker is, dat we weer mooie momenten zullen beleven van nartenveroverend, gezellig komisch, geestig of ontroerend spel. Onder die talenten neemt John Go- bau een voorname plaats in. Een prach tig talent, dat een goede school heeft gehad en thans gelukkig bij een gezel schap speelt, waar hij de kansen krijgt, die hem waardig zijn. Hij is wat men noemt een geboren acteur, die u niet alleen boeit, die u ook mééneemt door zijn zuiver aangevoelde, volbloedige, gevoelige, warme creaties. Een toneel speler in hart en nieren, tot in de wor tels van zijn haren, doch ook met ge heel zijn hart. Hij zou niet anders wil len. „Ik heb nu bijvoorbeeld een zware roi in twee stukken uit het vorige sei zoen, die sinds September ook nu gelukkig! almaar worden gespeeld. Ds Handelsreiziger en Goud en Antiek. Ik kan u verzekeren, dat het een por-, tie is, en na afloop van de Handelsrei ziger ben je wat je noemt physiek ab soluut leeggepompt. Als je dan, dik wijls na een flinke reis per bus, thuis komt, denk je wel eens, hoe het zijn zou in een ander beroep. Maar verder dan die gedachte komt het nooit; laat mij maar bij het toneel. Hard werken hoort er bij in Nederland, daar kan geen acteur of directeur iets aan ver anderen, en je hart is er nu eenmaal bij „Ach ja" zo zegt hij later 't zal er bij mij wel ingezeten hebben, zoals dat heet. Wanneer er op school iets T T T at is daar nou an de hand? 1/1/ vroeg een niet-ingewijde tus sen de velen, die de illumina tie van de Paterskerk aan de Groen markt bekeken. „Ter ere van de dogma-verklaring" antwoordde een wél-ingewijde. Toen liep de vragensteller maar door, dat was hem te machtig. Maar U moet niet doorlopen als u deze witte waterstaatskerk, met de klokken-dobbelsteen en het gouden kruis in top in het vizier krijgt. Die paters hebben even willen demonstre ren, dat Maria de Koningin der Min derbroeders is. Zelfs na de Litanie voe gen ze er deze aanroeping trots bij. De voorgevel van de Paterskerk is dan met bloemen, guirlandes en hon derden gloeilampjes versierd. Het was een prachtig gezicht toen de paters in hun bruine pij aan de overkant naar de vorderingen van de electricien keken Was ik als in een droom naar Padua gereisd? Stonden hier Sint Antonius en Sint Franciscus te staren naar de witte kerk, waarin koster Leeflang een revolutie voorbereidde? Het oude schilderij, voorstellende de Tenhemel opneming van Maria, haalde hij van een hoge zijmuur, om het een triom- phan telijke plaats vlak boven het hoogaltaar te geven. De marmeren ko lommen, die voor mij altijd echt blijven, ook al zeggen boze tongen dat de schilder er fneer van weet, werden omstrengeld met mild getinte najaars- bloemen. die de hemel zochten. Van de balcons aan de galerijen hingen kostbare Perzische tapijten neer en licht overstraalde al dat feestelijke, de Moeder Gods ter ere. Echt weer iets van de Franciscanen, de Broeders al- toos-blij, die in onze Haarlemse ge meenschap zo'n bijzondere plaats heb ben. Er wordt wel eens gezegd, dal hun kerk aan de Groenmarkt een schouwburg is, dat die amphitheaters en gaanderijen tot oneerbiedigheden aanleiding geven en dat daar maar Mis gelezen wordt aan de lopende band vijftig minuten mét preek. Maar houdt die Minderbroeders in de gaten! Stampvol is die kerk steeds in het za ken-centrum, waar de woonhuizen meer en meer verdwijnen. Van één ding hebben die Altoos- Blijen der witte kerk met de witte lampjes bijzonder verstand: van de volks-psychologie. 't Is alles show in de wereld. Uiterlijk vertoon, waarach ter geen innerlijke kracht schuilt. Waarom zou men dan niet een wereld- omarmende, stil-makende innerlijke kracht aan méér mensen schenken door deze met pracht en praal te om floersen tot meerdere eer van God? A Is U de schouwburg binnen bent A\ gekomen, via twee geüuniformeer- de kaartjes-scheurders, kijkt de juffrouw van de garderobe verlangend naar U uit. Als iemand met burgerzin geeft U hoed en jas mitsgaders shawl en handschoenen af, omdat uw ach terbuurman niet veel prijs stelt op Uw struisveren of hoge bolversiering en ook omdat het binnen lekker warm is en het bewaarloon in het entree-geld. verrekend werd. De juffrouw achter de toonbank helpt U correct, in de hoop, dat U dat zelf na afloop van de voorstelling ook zult zijn en wanneet U meent, dat haar diensten het alle daagse overtreffen, komt Uw porte- monnaie tóch op de proppenal was het alleen maar om een program ma te kopen. Laten we niet naar binnen gaan - het brandscherm is nog niet opge haald en er eens even op toezien hoe keurig die garderobisten zijnDe di recteur van de schouwburg houdt^e in ere en het gaat hem aan het hart, dat er van één, mevrouw Jansen - met grote kinderen en kleinkinderen afscheid genomen moest worden. Twee en dertig jaar was zij 's avonds op haar post en statistici hebben uit gerekend, dat zij meer dan 500.000 maal een jas heeft aangenomen en eer lijk teruggegeven, waarbij dan hoe den, parapluies, tassen en andere za ken buiten beschouwing blijven. Nog nooit heeft zij rustig een toneelstuk kunnen zien, wél flarden, door de kier van een deur of om een hoekje. Ik ben bij haar afscheid geweest en ik heb er veel door geleerd. Al haar zwart-witte collega's spraken haar aan met oma en ze gaven haar een af scheidszoen met tranen in de ogen. Kijk, dacht ik, dat is de juiste ver standhouding. Ja, die dames van de vestiaire Yhogen wel eens even in 't zonnetje gezet worden. Ze vormen een avondgemeenschapje, breien voor el kaar en gaan in de nacht naar huis om weer andere plichten op te nemen. U gaat 'n avondje uit na een drukke dag. De juffrouw van de vestiaire zet dan haar werk voortmaar met een goed humeur, dat zonnig samengaat met beleefdheid. Haarlem is 'n jubilaris. Een pa pieren van zeventig, die de zin rijke naam „Floralia heeft. Dit maandblad voor bloem en tuin, gebo ren en getogen in de bloemenstad, is in een zeer aantrekkelijk dik kleedje verschenen en de inhoud is niet het minst door het historische gedeel te het lezen en kijken waard. De oud hoofdredacteur W. van Gorcum her innert zich uit zijn prille jeugd, dat de kopij steeds door middel van post duiven werd overgebracht van de kwekerij des heren Sutherland Roy aards naar de stoom-drukkerij. Men tnist in die oude tijd geen raad met de tomaat, die in het Nederlands „Appeltje der Liefde" werd genoemd. „In onze Indische bezittingen wordt ze gekweekt om ene geurige sambal uit te bereiden" luidt het antwoord op een desbetreffende vraag. En wat denkt U van de advertentie: „Flinke ongehuwde tuinman gevraagd in Rusland (De Krim). Jaarlijks sala ris 300 a 400 gulden, benevens f 60. voor de heen- en f 60.voor de terug reis." Vooral die terugreis lijkt ons erg interessant! Groot was de sensatie om „Welrie kende Dahlia's" en zeer velen waren geschokt door de Wenken voor kopers van kanarievogels." Historie en up to date artikelen gé ven dit feestnummer een grote waar de. We knappen er van op in deze sombere herfstmaand! SPAARNEBABBELAAR voor te dragen of te spelen was, kwam ik er altijd aan te pas, maar dat was me niet echt genoeg, ik wou naar het amateurtoneel. Dat kon wel, maar er was een bezwaar, al was 't dan geen artistiek bezwaar. Ik kón er alleen komen met een lange broek, en die had ik niet. Hier of daar leende ik dus dit stuk requisiet en zo kwam ik dan met andere toneelliefhebberen op de plan ken te staan, waar wij heel mooi, d.w.z. heel dik en dramatisch speelden. Over dag op de schoolbanken en 's avonds de Kunst. Het was de gewone weg bij ons in Antwerpen om toneelspeler te worden. Een toneelschool bestond er in nfijn tijd niet; als je aanleg had en je kreeg de kans, leerde je het een en ander wel in de practijk, en natuurlijk kreeg je wel wenken van de oudere collega's, die je wel hielpen bij een of andere scène, de weg wezen in de schminkdoos, enz. De regisseur, die de voorstelling leidt in een bepaalde opvatting en stijl, kwam cr toen nog niet zo erg veel aan te pas; hij lette alleen zo'n beetje op het af gaan en opkomen, de groepering enz. Do beginnende actrices en acteurs kregen in die dagen vooral hun kans in de zgn. lever de rideau, een één-acter, die vóór het grote stuk werd gespeeld. Dat één-actertje was er al tijd bij, ik herinner mij het stukje nog, waarin ik mijn eerste succes had. Dat was „Fanny's Sonnet" en het leuke is, dat het geschreven was door iMaurits Sabbe, die ik vroeger als leraar had gehad. Na dat voorproefje kwam dan de hoofdschotel Henri de la Gardère en al dat moois, of De Heks van Sar- dou. waarin ik maar eventjes vijf rol len kreeg. Niet misselijk hè? Of een jong acteur ook kansen kreeg! Uit die tijd herinner ik mij ook: „Onschuldig op de galeien", een ge weldig drama in twaalf bedrijven of zo; ze deden het niet minder in die da gen. In dat stuk romantiek zat ik op een gegeven ogenblik hoogdravend te minnekozen met de beelderig mooie heldin, op een bank tegen een eik, die beschreven was als zijnde eeuwen oud. Ik schijn het er toen vrij dik opgelegd te hebben, want de eeuwenoude eik gleed tegen de vlakte; ik stond kalm op en plantte de woudreus weer over eind. Extra attractie voor het publiek! Maar toen kwam 1914; ik vluchtte met mijn moeder naar Holland. En daar was de boodschap: werk vinden. Na tuurlijk als toneelspeler, wat zou ik an ders moeten beginnen? Holland scheen echter niet bar doordrongen te zijn van mijn talenten; ik kon nergens voet aan de grond krijgen en toen er geen an dere kan-s meer was, kreeg ik pas moed om bij Royaards te solliciteren. Ik kreeg warempel antwoord, ik moest me eens laten horen. Nu had ik gelukkig de Bas- sanio gespeeld in „De koopman van Ve netië" en ook een rol in Vondel's „Jeph- ta", daar zou ik bij de klassieke Royaards wel een goede beurt mee ma ken. Tussen haakjes, in Antwerpen had ik een paar voorstellingen van Royaards gezien, zijn „Jonkvrouwe de la Seigliè- re", „De Violiers", ..Adam in Balling schap" enz. Ik vond het geweldig mooi en ik had zeker nooit gedacht, dat ik zelf eens onder leiding van die grote kunstenaar zou spelen. Goed, ik ging mijn Bassanio dus nakijken, aan de Jephta kwam ik pas toe op de morgen, dat ik bij Royaards op auditie zou ko men, omdat ik het boekje niet eerder kon krijgen. Ik zie me nog zitten op een bank op het Frederiksplein, waar ik van negen tot half elf eventjes Vondels verzen in mijn hoofd zou pompen. Pre cies op tijd bij Royaards, ik aan het voordragen en griezelig gauw weer op straat. Ik was de tekst door de zenu wen hopeloos kwijt en bovendien had ik Royaards het boekje gegeven met het verzoek me op weg te helpen, als ik soms bleef steken. Dat was precies het stomste, wat ik doen kon. Royaards wil de immers nooit een souffleur bij zijn voorstellingén hebben. Ja, ja Enfin, later mocht ik terugkomen om mijn verzen nog eens te laten rollen, ik kreeg een proef-engagement voor een maand; ik heb meegespeeld in het jubi leumstuk van de oude Al. Faassen en vrij gauw had ik een engagement van twee jaar. Ik ben bij Royaards geble ven, totdat het gezelschap uit elkaar ging en wij met Magda Janssens, Louis Saalborn, mijn grote vriend Oscar Tour- niaire en anderen het Nieuw Nederland» Toneel begonnen". John Gobau blijft praten over de kunst, die zijn leven vult, en eerlijk gezegd is er veel bij, dat wij reeds we ten Want dat elke rol hem lief wordt, dat elke nieuwe figuur hem voortdu rend bezighoudt, totdat hij één met het karakter is geworden, waardoor zijn creatie zo innig en menselij k wordt; dat na twee minuten op het toneel John Gobau verdwijnt en daar werkelijk de handelsreiziger staat, die met zijn vrouw en zoon praat en luchtkastelen bouwt dat weten wij allen, omdat zonder dat Gobau niet de grote acteur zou zijn, die hij is. Ondanks de rare entrée engageerde Royaards hem in 1914, omdat hij ta lent zag in John Gobau; wij, zoveel jaren later, kunnen dat oordeel slechts van harte onderschrijven. Hk. A Advertentie 0* Advertentie met Saatpoorterplein 1 Haarlem - Vel. 19196 Advertentie LANGE VEERSTRAAT 16 .PEL. 11493 Advertentie Advertentie bestaande uit: SOEP LOEMPIA, BAMI OI< NASIGOKENG - KOFFIE HAARLEM - SMEDESTRAAT 21 Advertentie Na een wachttijd van maanden heeft Lisse thans weer een burgemeester. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 16 November 1950 tot burgemeester van Lisse benoemd mr. Th. M. J. de Graaf sinds 1 December 1946 burgemeester van Maasdriel. Mr. Th. M. J. de Graaf werd geboren te Gilze-Rijen op 27 November 1912, bezocht het gymnasium van het St. Norbertuslyceum te Roosendaal, alwaar hij in 1931 eindexamen deed. Hij studeerde aan de Rijks universiteit te Utrecht Indologie en slaagde in 1935 voor het doctoraal exa men; daarna Indisch Recht, waarvoor hij in 1936 doctoreerde. Hij was van 1937 tot 1946 rechterlijk ambtenaar in Nederlands Indië. Na zijn repatriëring werd hij benoemd tot burgemeester van Maasdriel en Kerkdriel. Sinds 21 Sep tember 1948 is hij lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P., in welke functie hij als Indonesisch specialist optreedt. Wij hadden hedenmorgen een pret tig onderhoud met de nieuwe burge meester, die het eerste contact met zijn nieuwe gemeente heeft gekregen door middel van een gelukstelegram, dat wethouder en secretaris zonden. Mr. de Graaf verheugt er zich op naar de mooie bollenstreek te gaan met haar internationale reputatie. Van Lisse weet hij weinig anders, dan dat de bloemententoonstelling Keukenhof buitengewoon mooi is, hetgeen hij in de afgelopen vroege zomer als toerist zelf heeft kunnen vaststellen. Laten wij ons liever bepalen tot de gemeente, waarvan de burgemeester na bijna vijf jaar de leiding in handen te hebben gehad, nu afscheid gaat nemen. De gemeente Maasdriel, die uit drie dor pen bestaat ir» de Bommelerwaard, werd zeer zwaar door de oorlog getroffen. In 3944 moest de bevolking volledig eva cueren en het oorlogsgeweld verwoestte bijna alles wat er stond. Alle kerken werden bijna onherstelbaar beschadigd. Bijra niemand, die terugkwam, kon zijn woning zonder meer betrekken. Het was dus voor de jonge burgervader een kwestie van overleggen en nog eens overleggen om de wederopbouw van zijn gemeente zo spoedig mogelijk tot stand te kunnen brengen. „Bent U tevreden over wat bereikt is?" vroegen wij. „Met veel medewerking staat de zaak er nu zo voor, dat de wederopbouw practisch zijn beslag heeft gekregen, al zijn er nog wat restjes over." „Toen ik in Maasdriel kwam", aldus de burgemeester, „waren er geen stra- ten. Nu ik er vertrek zijn er trottoirs en de wegen hebben een goede klinkerbe strating gekregen." „Hoe stond het met het verenigings leven in Uw gemeente?" „Ik ben voorzitter van de sociaal- culturele commissie in de Bommeler waard en uit dien hoofde hebben wij zeer veel prachtig werk kunnen ver richten voor het platteland. Het ver enigingsleven is dan ook op een behoor lijk peil gekomen en de overheid heeft gestimuleerd wat particulieren verder uitbouwden." Mr. De Graaf is nu burgemeester van een gemeente, die voor ruim 80 pro cent katholiek is. De raad bestaat uit negen katholieken en twee protestanten „Ik kom dus nu in een meer gemeng de gemeente", aldus de burgemeester, „maar dat verheugt mij in zekere zin omdat de samenwerking met de protes tanten in Maasdriel zo uitstekend was." „Is u gehuwd, burgemeester?" vroe gen wij enigszins onbescheiden, „Dat is niet onbescheiden," luidde het antwoord, „ik ben trots op mijn vrouw en niet minder gelukkig met mijn vier kinderen *en als u het dan precies wilt weten, ze zijn 12, 11, 3 en 1 jaar oud en ik hoop dat het flinke Lissenaren zullen worden. Tussen 11 en 3 jaar ligt een reeks van jaren, die ik in de Ja panse krijgsgevangenschap heb doorge bracht." ,Als specialist voor Indonesische za ken in de Tweede Kamer komt u nu wat dichter bij Den Haag te wonen," merkten wij op. „Dat is prettig, maar van bijkomstige aard, want ik verheug me er vooral op een goed burgervader in Lisse te zijn. Dat zal me de meeste levensvreugde geven." De heer en mevrouw De GraafThe- ling hopen spoedig in hun nieuwe ge meente te komen kennis maken. Ons dunkt dat men gerust de vlag mag uit hangen. Binnenweg 18 - Heemstede Telefoon 2-80-80 Advertentie RADIO Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Advertentie HAARLEM Advertentie VAN NELLE slelt sen leuke, wiet versjes en plaatjes verluchte, ver jaars kalender beschikbaar tegen Inlevering van 120 waardepunten. Doe Uw kinderen een plezier I Geef ze dan deze verjaarskalender, een blijvende verslering voor de kinderkamer. Stuur 120 waardepunten aan: VAN NELLE. POSTBUS 817. ROTTERDAM en de kalender wordt U gratis en franco toegezonden. Bent U reeds in het he** van de Piggetmeeboeken: f Bestel ze bij Uw kruidenier. Spaar voor elke plaatjesserie 120 waardepunten Waardepunten vtndt U op alle varpakkingen aan VAN NELLE, Posibus 817, Roiierdam, afdeling „Reclame", mei vermelding van „Verjaarskalender".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2