COMMUNISTEN HELPEN NOORD-KOREANEN" DE In Korea nog een zware strijd voor de boeg" C D Voet bij stuk Nieuwe backs in Nederl. Elftal Communiqué van MacArthur r Amerikaans initiatief „grootste stap naar wereldvrede" Constellation uit India op de Mont Blanc ontdekt Verkiezingen in de Ver. Staten Het weer. Verkiezingsrede van Truman Sterke concentratie achter onschendbaar heiligdom van Mandsjoerijse grens V.N. wachten een rapport af Jongen verbrand bij vuurtje stoken Geert overlevenden te verwachten Toch nog uitgebreide reddingspogingen Rijstepap vier cent duurder TWEE ECHTPAREN OMGEKOMEN Tot hoofd en hart J MAANDAG 6 NOVEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248214 De Jong en Mertens opge steld,. Stoffelen herkozen 99 99 AANVAL OP DE ISOLATIONISTEN Zonder de Chinese communisten mei name ie noemen heefi generaal Douglas MacArthur vandaag in zijn och- iendcommuriiqué verklaaro, dai „elementen van vreemde communistische strijdkrachten de Yalu-rivier (de grens tussen communistisch China en Noord-Korea) zijn overge stoken en Noord-Korea zijn binnengerukt. Achter hei on schendbaar heiligdom van de naburige Mandsjoerijse grens," zo vervolgt generaal MacArthur, „heeft een sterke concentratie plaats gehad van divisies, die eventueel als reserve moeten dienen, mei alle materiaal, dal er bij hoort." MacArthur noemt hei „een zaak van de ernstigste internationale betekenis of en in hoeverre deze reserven naar voren zullen worden gebracht om de eenheden, die ihans in de strijd slaan, ie versterken." Amerikaanse diplomaten benaderen de hele kwestie mei de uiterste voorzichtigheid. In Washington en Lake Success weigerde men vanmorgen commentaar ie leveren. Er be stonden echter niet onmiddellijk plannen om de Veilig heidsraad bijeen ie roepen en ie vragen communistisch China tot agressor ie bestempelen en om machtiging ie verlenen'tot het nemen van militaire stappen tegen hei bewind van Mao Tse Tung. Droevig ongeval in spoor wagon te Rotterdam TOESTAND OP KOREA GESTABILISEERD Verbonden troepen handhaven nieuwe linie r* Losgeslagen kraan in Vlissingen Op onbewaakte overweg Matroos gestikt DE COMMUNISTISCHE INVASIE IN TIBET LINKSGEZINDE MONNIKEN SCHUIVEN DE PANTSJEN LAMA NAAR VOREN b SU f 7? a OORLOGSSCHADEVERGOEDING Kwestie ter sprake in kring ArnhemNijmegen K.V.P. Staatsloterij BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor BeverwijkStumphiusstr. 45, tel. 3928 Bijkant. Dmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 .Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaaL e geenszins ongegronde bezorgd heid, dat de Nederlandse rege ring mogelijk zou toegeven aan de van zekere Amerikaanse en Engel se zijde uitgeoefende druk om ons te concentreren op de lucht- en land macht binnen het kader van de At lantische verdediging en onze mari tieme aangelegenheden geheel aan Amerika en Engeland over te laten, heeft de nieuwe minister van Oorlog en Marine, mr. s'Jacob goeddeels weggenomen. Hij verklaarde de dag voor zijn terugkeer uit de Verenigde Staten, dat men in Engelse kringen te Washington ten aanzien van het standpunt van de Nederlandse rege ring absoluut ongegronde illusies koesterde en dat de Nederlandse rege ring het pleit tot nog toe voor negen tig procent heeft gewonnen. Er zal beslist geen wijziging gebracht wor den in het bouwplan voor de Neder landse vloot. Uit deze verklaring blijkt, dat Nederland dus wel degelijk voor de opbouw van zijn vloot heeft moeten pleiten en dat dit pleit „tot nog toe" voor „negentig procent" ge wonnen is. Deze reserves „tot nog toe" en „voor negentig procent", dus niet voor de volle honderd procent, wet tigen een „Blijft op uw hoede", te meer daar het huidige bouwplan voor onze vloot nauwelijks toereikend kan worden geacht voor de handhaving van onze buiten-Atlantische verplich tingen in N.-Guinea en de Antillen. Het stemt echter tot voldoening, dat de regering onze vloot niet wil laten verdringen door hen, die eraan heb ben medegewerkt, dat wij voortijdig uit Indonesië werden weggedrongen. Als zij nu maar voet bij stuk houdt. Verwachting tot Dinsdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijke opklaringen en hier en daar, voorna melijk in het Noorden van het land, enkele lichte buien. In de nacht en ochtend plaatselijk mist, voorname lijk in het Zuiden van het land. Meest matige wind tussen Noord- en Noord- Oost. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 7.45—17.02. Maan: 4.08—15.45. De keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft het Nederlands Elftal, dat Zondag 12 November te Antwerpen tegen Bel gië speelt als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: De Jong (A.D.O.) en Mertens (Willem II), Midden: Van Schijndel (S.V.V.), Ter louw (Sparta) en Stoffelen (Ajax) aan voerder. Voor: De Graaf (Limburgia), Rijvers (N.A.C.), Van Melis (Eindhoven), Len stra (Heerenveen) en Clavan (A.D.O.) Als reserves zijn gekozen Van Kaalte (Blauw Wit), Krijgh (B.V.V.), Bies- brouck (R.C.H.) en Snoek (Eindhoven) Zondagmiddag is de achtjarige W. K. uit de Keizerstraat te Scheveningen bij het vlotje varen in de waterpartij bij de Verheullweg te water geraakt en verdronken. Vanochtend heeft generaal MacArthur verklaard dat elementen van vreemde communistische strijdkrachten Noord-Korea binnengetrokken. De opperbevelhebber van de Verenigde Strijdkrachten doelde uiteraard op Chinese communisten. Hier onderm vraagt een Amerikaanse luitenant enkele Chinezen die op Kore aans grondgebied, dicht bij de Mandsjoerijse grenswerden gevangen genomen. President Truman heeft Zaterdag te St. Louis in Missouri, de streek waaruit hjj afkomstig is, zijn enige verkiezings rede voor de democratische party ge houden voor de verkiezingen die morgen in de V.S. worden gehouden. Zijn rede werd per radio en televisie uitgezonden. Truman verklaarde, dat er „in Korea nog een zware strijd voor de boeg ligt, on danks de militaire overwinningen van de strijdkrachten der V.N." en dat „de leiding, die Amerika genomen had bij de actie van de V.N., om de communistische agressie in Korea te keren, de grootste stap rfear de wereldvrede" was geweest, die bij zijn leven was gedaan. Truman deed een scherpe aanval op de republikeinse isolationisten. Het stem men op hen zou gelijk staan met „te •temmen voor nationale zelfmoord." Volgens de president hadden de repu blikeinen „elke belangrijke progressieve maatregel voor het welzijn van het volk in de afgelopen 17 jaar bestreden". Thans stonden zij voor een onmogelijke taak. „Zij pogen een verkiezing te winnen met een staat van dienst, waarvoor zij zich schamen en een program, dat zij willen verbergen. De republikeinen pogen ons bang te maken door te zeggen, dat het land de laatste schreden naar het socia lisme zet. De winsten van particuliere ondernemingen belopen thans meer dan 40 milliard dollar per jaar. Er zijn meer particuliere handelsondernemingen dan ooit te voren. Niemand, behalve een re publikein, zou dat socialisme noemen", aldus Truman. De president beloofde, dat de democra tische partij verder zou gaan met het „fair deal"-program voor het tot stand brengen van een billijke arbeidswetge ving. door de republikeinse wet van TaXt en Hartley op te heffen en door te wer ken voor een beter onderwijs, een betere openbare gezondheid en voor de wei- Vaart van de boeren. De menigte applaudisseerde herhaal delijk en in het bijzonder, toen hij ver klaarde, dat het Amerikaanse initiatief om de agressie op Korea terug te slaan „de grootste stap naar wereldvrede in zijn leven" was geweest. Op een gegeven ogenblik werd de president onderbroken door de kreet „Geef ze d'r van langs, Harry". „Dat zal ik", antwoordde de pre sident. Truman, die zwaar bewaakt \vfr cl maakte een einde aan het gejuich met de opmerking, dat de democratische partij „per minuut zo en zoveel" moest beta len voor haar radio- en televisietyd. De verbonden troepen konden Zon dag hun inderhaast geformeerde verde digingslinie in Noord-West-Korea handhaven, ondanks hevige aanvallen van Noord-Koreanen en Chinese com munisten. Dank zij versterkingen uit het Zuiden kon de verdediging niet worden gebroken. Een militaire woord voerder te TokTo zei, dat de toestand „gestabiliseerd" was. Afdelingen van de Amerikaanse tweede divisie hebben een versperring opgericht 'op de verkeersweg 40 km ten Z.O. van Kunuri. In de sector van de 24ste divisie, een 30-tal km. ten noor den van Anu, werden verscheidene aanvallen afgeslagen. Vliegtuigen van de V.N. namen actief aan de strijd deel. Aan het Noord-Oostelijk front vielen de verbonden troepen aan. Zij ontmoe ten sterke tegenstand. De mariniers waren in hevige gevechten gewikkeld ten Zuiden van het strategisch belang rijke reservoir van Chosin. De Zuid- Koreanen omsingelden een communis tische afdeling nabij Kiltsju. Volgens de correspondent van Reu ter zijn waarnemers te Tokio van me ning, dat de interventie van China de campagne in Korea ten zeerste heeft vertraagd. In het gunstigste geval zou Naar verluidt wachten de Amerikaanse regering en de defegatie bij de V. N. op een meer met feiten gestaafd rapport van MacArthur, dat naar men aanneemt op het ogenblik van Tokio onder weg is, alvorens men tot drastische beslissingen zal komen. Er bestaat geeif vrees, dat de Sovjet- Unie een optreden van de V. N. met een veto zou blokkeren. Op grond van het plan voor de vrede van Acheson, dat Vrijdag door de Algemene Vergadering werd aangenomen, is de Algemene Ver gadering gemachtigd de kwestie in eigen handen te nemen indien de Veilig heidsraad door een veto niet in staat zou zijn iets te ondernemen. Zodra het rapport van MacArthur in Lake Success was ontvangen, vonden er telefonische beraadslagingen plaats tus sen de leden van de V. N„ die in de Vei ligheidsraad zitting hebben. Welinge lichte kringen zeiden dat Ales Bobier van Joegoslavië, de voorzitter van de Raad voor November, er door de Ver enigde Staten van op de hoogte was ge steld, dat zij niet wensten dat eer. bui tengewone zitting op dit ogenblik bijeen zen worden geroepen, aldus meldt U.P. Diplomatieke kringen waren het er ondertussen over eens. dat de situatie die was geschapen door de Chinese communistische interventie in de Ko reaanse oorlog de ernstigste internatio nale crisis van de afgelopen jaren vorm de. Zij legden er de nadruk op, dat de zorgvuldigste behandeling van deze si tuatie noodzakelijk was om het gevaar van een groter conflict te vermijden. Zij zeiden, dat één manier om deze crisis te behandelen misschien was om deze crisis zelf aan het woord te laten. Een communistische Chinese diploma tieke missie is thans op weg naar Lake Success om in de Veiligheidsraad deel te nemen aan de debatten over Formo sa, die 15 November zullen beginnen, doch andere bronnen zeiden, dat de in vasie van Korea wellicht tot gevolg zou hebben, dat de Veiligheidsraad gedwon gen zal zijn de uitnodiging aan de di plomaten uit Peking in te trekken. „De militaire positie van de strijd krachten der V. N.", aldus begint het communiqué van MacArthur, „in de Westelijke sector van Noord-Korea is thans voldoende gestabiliseerd en de inlichtingen betreffende de indificatie van: vijandelijke eenheden zijn voldoen de op hun waarde geschat, om mij in staat te stellen, de situatie, die uit de operaties der laatste paar dagen ont staat, in het juiste perspectief te stellen. De Koreaanse oorlog was practisch tot een eind gebracht door de omsinge ling van vijandelijke elementen ten Noorden van Pyongyang en de bezet ting van het Oostelijke kustgebied. Dit leidde tot een stijging van het aantal krijgsgevangenen in onze handen tot belangrijk meer dan 135.000. Samen met het verlies van 200.000 man uit anderen hoofde bracht dit het totale verlies van de vijand op 335.000 man, hetgeen een ruime taxatie van de gehele militaire sterkte van Noord-Korea nabij komt. „Tegenover deze overwinning van de strijdkrachten der V. N. hebben de communisten een der aanstotelijkste daden van internationale bandeloosheid van de hele geschiedenis gepleegd. Zonder enige kennisgeving van bellige- rentie zijn elementen van vreemde communistische strijdkrachten de Yalu- rivier overgetrokken en Noord-Korea binnengerukt". ,JDe communisten hebben op slinkse wijze een val opgesteld, die er op bere kend was de strijdkrachten der Ver. Naties te vernietigen. Doch", zo ver volgt MacArthur, „dit potentiële gevaar is met een minimum aan verliezen ver meden, slechts door tijdige ontdekking van het plannetje en door handig ma noeuvreren van de UNO-bevelhebber, die in die sector de verantwoording draagt". „Daardoor is een grote militaire te genslag afgewend", zegt MacArthur. „Thans is de situatie als volgt: Terwijl de Noord-Koreaanse strijdkrachten, waarmede wij oorspronkelijk slaags waren, zijn vernietigd of van hun militaire betekenis beroofd, staat thans een nieuw en fris leger tegenover ons, gesteund door de mogelijkheid van grote vreemde reserves aan manschappen en materiaal, gemakkelijk binnen het be reik van de vijand, maar buiten de grenzen van onze tegenwoordige mili taire werkingskring". „Onze huidige missie is immers be perkt tot de vernietiging van de strijd krachten. die thans in Noord-Korea te gen ons in het veld staan, teneinde het doel der V. N. te bereiken, n.l. eenheid en vrede te brengen aan het Koreaanse volk en de Koreaanse natie". Ondertekend: Douglas MacArthur, opperbevelhebber. Vuurtje stoken door kinderen is oor zaak geweest, dat een hunner, een jon getje van vijf jaar, niet meer uit een brandende wagon kon vluchten en aan het vuur ten offer viel. Zondagmiddag omstreeks kwart over drie waren op het spoorwegemplace ment aan de Hilledijk te Rotterdam, waar wagons vol stro stonden bestemd voor het vervoer van bananen, vijf jon gens aan het spelen in en om de wagen en op het moment, dat de vijfjarige Roeland Reiche zich binnen bevond, stak een der jongens bij de ingang de brand in het stro. Het gevolg was, dat de vijf jarige Roeland zich niet meer redden kon. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar was eerpt nog onkundig van het feit. dat er zich in de wagon nog een knaapje bevond. Later doken er geruchten op, dat een kleine jongen was vermist, die bij het treinmateriaal aan het spelen was geweest. Een brand meester heeft zich toen in de wagon ge waagd, maar hij kon slechts het onher kenbaar verminkte lijkje bergen. m Van 1 Januari af mogen geen geschilderde ladders meer gebruikt worden. Dit is bepaald door een ministeriële beslissing, welke ten doel heeft het gebruik van ondeugdelijke ladders zoveel mogelijk te beperken. De verflaag kan eventuele breuken en zwakke p'aatsen 'in de ladder onzichtbaar maken en zo ongelukken veroorzaken, welke bij een ongeverfde ladder voorkomen hadden kunnen worden. Alle schilders zullen nu moeten krabben, ondanks het feit, dat een schilder in Den Haag heeft uitgerekend, dat het schoonmaken van alle geverfde ladders in het land ruim m mülioen kost Bovenstaande schilder is al vast begonnen met het schoonmaken van zijn ladder. De Constellation van de Indiase luchtvaart maaschappij, die sinds Vrijdag, met veertig passagiers en een bemanning van acht koppen aan boord, werd vermist, is gistermiddag op de helling van de Mont Blanc de hoogste berg van Europa ontdekt. Vanuit een gecharterde Dakota van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij heeft men de wrakstukken van het vliegtuig duide lijk waargenomen, op de Noord-Westelijke helling in de richting van het bekende Franse wintersportplaatsje Chamonix. De Indiase luchtvaartmaat schappij heeft gisteravond bekend gemaakt, dat alle acht en veertig inzit tenden van het toestel, naar aangenomen moet worden, om liet leven zijn gekomen. „Er viel geen levend wezen te bekennen en ik vrees, dat memand de ramp heeft overleefd", zo verklaarde de eerste-piloot van het Zwitserse vliegtuig, by zijn terugkeer te Genève, Het zwaar beschadigde vliegtuig, waarvan de cabine nog gedeeltelijk in tact schijnt te zijn, is ongeveer twee honderd meter onder de ruim 4800 meter hoge top van de Mont Bianc in de sneeuwlaag terecht gekomen, dicht bij de „Vallof'-schuilhut, die ongeveer 260 meter lager ligt. Hoewel men vreest dat de inzittenden zijn omgekomen, zullen toch pogingen gedaan worden het wrak zo snel mogelijk te bereiken. Nadat vanmorgen voedsel, medica menten en kleding per parachute zijn Het bedrijfschap voor Zuivel heeft onder goedkeuring van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning bepaald, dat met ingang van vandaag aan de consument voor rijste pap, bereid met gestandaardiseerde melk, vier cent per liter meer mag worden berekend dan voor andere pappen, bereid met gestandaardiseerde melk. Dit geldt zowel voor rijstepap in literflessen als voor het zgn. los ver kochte product. Tot nu toe golden voor al deze pappen, ongeacht de ingrediën ten, die er in verwerkt werden, dezelf de prijzen. Reeds gestegen rijstprijzen maken thans de prijsstijging van de rijstepap noodzakelijk. Zoals Zaterdag nog in een groot ge deelte van onze oplage kon worden ge meld is de kraan die op weg naar Noord- Afrika losgeslagen was van de „Hudson" bij Duinkerken aan de grond gelopen. De twee runners bevonden zich in goede welstand. De „Hudson" en de sleepboot „Blankenburg" alsmede het bergings vaartuig de „Meermin" hebben de kraan inmiddels losgekregen en Zondagavond is zy in Vlissingen aangekomen. Zij heeft weinig schade opgelopen. afgeworpen, zouden ervaren Alpinis ten uit Chamonix de zware en zeer gevaarlijke tocht naar het wrak on dernemen. Het beklimmen van de Mont Blanc wordt in deze tijd van het jaar uiterst precair geacht. Bij goed weer vergt de bestijging in de zomer, wanneer een kabelbaan de bergbe klimmers tot op een hoogte van on geveer 2400 meter brengt, ongeveer zeven uur. Men hoopt vandaag dè kabelbaan in gereedheid te kunnen brengen, maar ook als men er gebruik van zal kunnen maken, zal de tocht door de slechte weersomstandigheden, de talrijke lawines en sneeuwstormen van de laatste dagen, veel langer duren. Een reddingsbrigade, die gis termiddag uit Chamonix vertrok, irj de hoop het wrak vandaag te kunnen bereiken, moest gisteravond noodge dwongen terugkeren. Een zeer zwaar transporttoestel van de Amerikaanse luchtmacht, een C 82, die de „vliegende goederenwagen" ge noemd wordt, zou vandaag boven de Mont Blanc cirkelen en samen met een klein, licht toestel van een ervaren Franse Alpenpiloot, aanwijzingen geven aan de reddingsbrigades, die o:a. uitge rust zijn met radio-apparaten. In Wiesbaden staat verder een Ame rikaanse reddingsploeg gereed om met parachutes boven de Mont Blanc neer te dalen, voor het geval alle andere reddingspogingen zouden falen. Deze parachutisten hebben een medische op leiding en een bergtraining gehad. Morgen zal het Amerikaanse volk ter stembus gaan om 471 leden van 'net Congres, het hoogste wet gevende lichaam in de Verenigde Staten, te kiezen. In enkele van de 48 Staten zullen ook nieuwe gouverneur^ en an dere hoge functionarissen gekozen wor den. In enkele steden zullen bovendien nog verkiezingen gehouden worden voor de stedelijke functies. Bij deze verkiezingen gaat het om de 435 zetels van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden de „tweede" Kamer van het Congres en 36 van de. 96 ze tels van de Senaat de „eerste" Kamer van het Congres. De zetels in het Huis worden verdeeld in evenredigheid met de bevolkingscijfers. In de Senaat is elke Staat, ongeacht zijn grootte, verte genwoordigd door twee Senatoren. Ge woonlijk treedt om de twee jaar slechts eén derde van het aantal Senatoren af en worden verkiezingen gehouden voor de bezetting van 32 zetels. Dit jaar moe ten bovendien nog vier nieuwe leden gekozen worden die slechts voorlopig de plaats innemen van twee leden die hun functie hebben neergelegd en twee an dere die gestorven zijn. Eigenlijk kiest het kiezerscorps bij alle verkiezingen voor nationale functies tus sen de candidaten van de twee grote Amerikaanse politieke partijen, de De mocraten en de Republikeinen. Deze candidaten werden door de partijen in de loop van het jaar door middel van verkiezingen of onderlinge afspraken tussen de Staten aangewezen. De Demo cratische Partij bezet thans zowel in het Huis als in de Senaat de meeste zetels. Bovendien heeft zij na de-verkiezing van Harry S. Truman tot president, in 1948, de uitvoerende macht van de Federale Regering in handen. Gedurende meer dan een maand voor de datum van de verkiezing reizen de candidaten door hun Staat of kiesdistrict om stemmen te werven. Elke candidaat tracht met zoveel mogelijk kiezers in contact te komen en hun dan zijn opvat tingen kenbaar te maken over wat hii ais belangrijke kwesties beschouwt. De candidaten richten het woord tot de kie zers door middel van de radio of tele visie en in grote vergaderzalen spreken zij voor een talrijk publiek. Ook ziet men hen wel op hoeken van straten, op fabrieksterreinen of op andere voor het publiek toegankelijke plaatsen kleine gioepjes mensen toespreken. Aangezien 1950 geen jaar is, waarin 'een nieuwe President moet worden ge kozen Presidentsverkiezingen hebben om de vier jaar plaats draagt de ver kiezingscampagne geen nationaal karak ter. Candidaten voor plaatselijke func ties werven doorgaans stemmen door te spreken over onderwerpen, die voor de kiezers van hun Staat of district van direct belang zijn. Het merendeel der candidaten van de Democratische Partij verdedigt het programma van President Truman, terwijl hun tegenstanders daar kritiek op uitoefenen en beweren, dat zij met minder kosten voor een doeltref fender regering kunnen zorgen. Op de verkiezingsdag begint het stem men al vroeg in de morgen en dit wordt tot na het invallen van de duisternis voortgezet om alle stemgerechtigde kie zers in de gelegerlheid té steilen hun stem uit te brengen. Het invullen van het stembiljet heeft plaats in een klein, afgesloten stemhokje, zodat alleen de kiezer weet op wie hij gestemd heeft. Wanneer de tijd voor het stemmen ver streken is, worden de stemmen geteld en de met grote belangstelling verbeide resultaten worden zo spoedig mogelijk per radio en door middel van de dag bladen bekend gemaakt. Ofschoon de verkiezingen in Novem ber plaats hebben, zullen de leden var. 't Congres, hun functie pas aanvaarden als het 82ste Congres op 3 Jan. 1951 bijeen komt. Het huidige Congres, het 81ste, zal op 27 December zijn slotzitting hou den. In de meeste steden en Staten aan vaarden de nieuw gekozen ambtenaren hun functies eveneens pas in Januari. Zaterdagavond omstreeks negen nur is op de onbewaakte overweg, ter hoog te van blokpost 13, op de grens van de gemeenten Nootdorp en Zoetermeer, een personenauto gegrepen door de trein, die omstreeks die tijd uit Den Haag in de richting Gouda passeerde. De auto werd totaal vernield en de vier inzittenden, twee dames en twee heren, de echtparen J. Tabben en P. Vroegh uit Naaldwijk, kwamen om het leven. Zy laten resp. acht en twee kinderen achter. de strijd nog wel de gehele winter du ren. De Noord-Koreanen zijn door de hulp van China in staat gesteld hun verdediging te organiseren. Aangenomen wordt dat er twee Chi nese divisies in Noord-Korea vechten van tezamen 50.000 man sterk en vol gens de laatste geruchten zelfs 130.000 man. Te Tokio vraagt mén zich af, of China van plan is de verbonden troe pen de zee in te drijven, dan wel slechts een bepaalde strook grond als buffer wil bezetten. De 19-jarige Michel Braun, matroos op de „Karei Doorman", is Zondagmor gen in de ouderlijke woning aan de Pa rallelweg te Maastricht dood in bed aan troffen. In de slaapkamer hing een dich te rook. Het slachtoffer is vermoede lijk overleden tengevolge van verstik king en had ernstige brandwonden aan het onderlijf. Braun was Zaterdag met verlof thuis gekomen, na de vorige week met de „Karei Doorman" uit Engeland te zijn teruggekeerd. Hij is 's avonds laat naar bed gegaan en waar schijnlijk een sigaret rokende in slaap gevallen. Het beddegoed moet zijn gaan I smeulen. I Wentel uw ergernis niet medemensen. af op uw \%MONGOLI e WEGEN 100 200 Kr lome v if L KUNDOSffi-jafföZANTON ../INDO CHINA I TSJAMDOJo Tl BET LHASA ®£«hmapu IT*frs GIAMOA- ANC Pp) batang TSJELA SHIGA7ZE M. Everest NAAR TSJOE NGKING CVANGTSe TSJETAN PUNAK BHUTAN OW)J£ EL INDIA V Pt LT-PA Een oppositiegroep van linksgezinde monnikken heeft het volledig bestuur van de Tibetaanse regering te Lhasa overgenomen, aldus melden gezagheb bende Tibetaanse kringen te Kalimpong, volgens Reuter. Deze groep bestaat uit volgelingen van de 14-jarige Pantsjën Lama, die aanspraak maakt op het gees telijk leiderschap over de Tibetanen en naar verluidt met de Chinese strijd krachten Tibet is binnengetrokken. De oppositiegroep heeft agrarische onder wijshervormingen in Tibet geOst en zou ook hervorming van het leger eisen, uit gevoerd door Chinese adviseurs, alsmede het stationneren van Chinese troepen in het land. Volgens welingelichte Tibetaanse bron nen heeft de vice-president van de „vrije Tibetaanse regering", Gesje Sjerab Gyamtso, vóór het binnenmarcheren van de troepen uit China in Tibet aan de Dalai Lama en zijn regent, Takta Rim- potsje, een ultimatum doen toekomen, waarin erkenning van de Pantsjen Lama werd geëist. Het ultimatum was, aan een pijl gestoken, per speciale koerier naar Lhasa gezonden, aldus meldt Reuter. Volgelingen van de Pantsjen Lama zou den thans pogen de Dalai Lama gevan gen te nemen. Volgens radio-Peking zijn thans ook Chinese communistische troepen uit de provincie Sinkiang het Noord-Westen van Tibet binnengetrokken. De troepen, bestaande uit Chinezen, Mongolen en Kalmukken, waren reeds 160 tot 250 km. op Tibetaans gebied, halfweg Gartok, aan de Zuid-Westelijke grens van Tibet. Langs deze plaats loopt de handelsweg van Kasjmir en India naar Sjigatse en Lhasa. Sjigatse is de op een na grootste stad van Tibet. Volgens gewoonlijk be trouwbare bronnen zullen deze troepen niet op tegenstand stuiten, daar de mees te Tibetaanse troepen in het Oosten ge- stationneerd zijn (Van een speciale verslaggever) Een voorstel, Zaterdagmiddag uitgebracht tijdens de vergadering van de kring ArnhemNijmegen van de K.V.P., waarin het partijbestuur der K.V.P. wordt ge vraagd in onderhandeling te treden met de Katholieke Kamerfractie teneinde een be langrijke bespoediging te verkrijgen in de uitkering der oorlogsschade-vergoeding, is voor de Kring- en vice-partijvoorzitter, de heer Chr. Matser aanleiding geweest om enige hartige woorden over deze materie te zeggen. Want de lange termijn, waar over deze uitkering wordt uitgesmeerd heeft grote sociale en maatschappèlijke na delen voor de betrokkenen. De heer Matser was er persoonlijk van overtuigd dat een uitkering ineens van de vergoeding voor oorlogsschade in velerlei opzicht beter was voor de betrokkenen. De wettelijke regeling bepaalt weliswaar dat de uitkering in vier termijnen zal ge schieden. maar spreker geloofde dat er van deze zgn. kwartuitkeringen veel niet te recht komt op de plaats waar het hoort, nl. het herstel van de tijdens de oorlog gele den schade. Bovendien heeft de laatste tijd wel bewezen dat men steeds minder voor het geld kan krijgen. Bij een uitkering in eens is het mogelijk aankopen van grotere omvang te doen en daarenboven heeft de getroffene dan een goed overzicht van de kansen die de huidige wettelijke regelin gen hem bieden. Voorts heeft de vergadering zich bezig gehouden met de geconstateerde systema tische achterstelling van de katholieken in ons land. Het kvingbestuur was bereid deze kwestie nader te bestuderen en te trachten concrete gegevens hierover te verzamelen. Deze achterstelling is niet alleen geconsta teerd op politiek terrein maar ook op so ciaal en cultureel gebied. Het partijbe stuur zal hiervan in kennis worden gesteld. Tijdens de vergadering hield dr. W. L. de Kort een inleiding over de „Nood voorziening kinderbijslag voor kleine zelfstandigen", waarin hij het lange uit blijven van een kinderbijslag-regeling voor zelfstandigen weet aan de grote moeilijkheden die de practische uitvoe ring van deze regeling in de weg staan. Als grootste bezwaar tegen deze nood- regeling noemde dr. De Kort het feit, dat geen enkele deur wordt geopend voor een definitieve regeling. Boven dien is de inkomengrens van 2.000 gul den, zoals de noodregeling vaststelt, te laag. Deze had bij de 3.000 moeten lig gen. En wanneer de noodregeling be paalt dat voor elke 100 gulden inkomen boven de 2.000 gulden het recht op bij slag voor een kind vervalt, dan is dit sociaal gezien niet juist. Zelfs indien deze verbeteringen zouden kunnen wor den aangebracht, zou de noodregeling niet tevreden stellen. Maar dat moet ook niet, want anders zou zij een te lange adem hebben. In de 511de Staatsloterij, vierde klasse, eerste lijst, is een prijs van f 25.000 ge vallen op no. 8931.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1