Stampvolle schouwburg huldigde jubilerende Cor Ruys I Duizend vrijwilligers bewezen trouw aan Grondwet en Oranje Steun Wettig Gezag harde realiteit MEJ. M. LEMBECKf Ook met GROENTE is Doperwten blik 66 c JULES CHAPON, gevoelig talent exposeert in museum Huis van Looy" HAARLEMS GEMENGD KOOR HARDHOREND? Familie Gregoryop toneel en in de zaal AGENDA I 1 HERINGA WUTHRICH MAANDAG 6 NOVEMBER 1950 PAGINA 2 HAARLEM ZAG DÉFILÉ NATIONALE RESERVE Het défilé Burgerlijke Stand Weinig spreken, veel doen voordeliger! K.A.B. VIERDE ST. WILLIBRORD Haarlemse verzekeringsagent aangehouden Verdacht van oplichting voor f4000 Weens programma PAUSELIJKE ONDER SCHEIDING VOOR H. A. KUIPERS Veertig jaar collectant in Haarlem-N oord ,Zo gaat 't soms" GEMEENTERAAD BOUWEN IN HAARLEM OOST 224.000 m3. zand moet gekocht worden Zorgeloosheid leidde tot brand Pantoffelhelden V erkeersongeval De Dodenherdenking St. Christoffel TAFELTENNIS H.B.C. 1G.T.T.C. 1 T oneeluitvoering Vuilnisemmers worden duurder WASSERIJ DUYN BENOEMINGEN F. H. Louman bediend Biljarten HEEMSTEDE „Assepoester" BLOEMENDAAL Vier jeugdige dieven aangehouden BloemendaalNoordwijk ZANDVOORT Raad bezichtigde woningen Politie voerde „Als de klok waarschuwt" op Eéti dag heeft Haarlem kunnen aanschouwen, welk een enthousiasme er in Noord-Holland bestaat voor democratie en Vorstenhuis; de dag, waarop ruim duizend weerbare mannen uit alle hoeken en steden van Noord-Holland defileer den; uit Andijk, Abbenes, Lisserbroek, Ursem en Weesperkarspel, en uit alle andere plaatsen waar men de noodzaak van de oprichting der Nationale Reserves heeft ingezien, 's Morgens trok reeds de drumband van het luchtdoelartillerie regiment „Betuwe", de trots van overste Van Driem, feestelijk uitgedost door de belangstellende Spaarnestad. In kleine formaties trokken de reservisten 's middags langs het stadhuis op de Grote Markt. Niet met de pijnlijke nauwgezetheid van Engelse keurtroepen of de dreunende reuzenstappen van de voormalige Wehr- macht, maar met de losse, haast vanzelfsprekende correctheid van mannen, die weten, dat zij slechts zijn opgeleid om wille van een bittere noodzaak. ff Een bittere noodzakelijkheid: dat is de oprichting van het nationaal instituut Steun \Vettig gezag, zo sprak wethouder Geluk in de raadszaal van het stadhuis, waar een groot aantal autoriteiten bijeen kwam vlak vóór het défilé. Daar waren Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, com missaris der Koningin; kolonel J. Termaten en luit. kol. H. W. Lenderink van de Nationale Reserve; luit. kol. G. J. H. van Geldrop en res. kap. F. Dijkslag van de Reserve grensbewaking; majoor J. de Gast en F. Offermans van de Rijkspolitie; hoofd commissaris J. Fontijne; commissaris W. J. Gorter; hoofdinspecteur A. L. de Boer en hoofdinspecteur A. F. Suurendonk van de gemeentepolitie; luit kol. H. van Laar; commandant vrijwillige politie te Amster dam en hoofdinspecteur G. J. W. Vreeman uit Zandvoort. Verder waren aanwezig vele leden van S.W.G., o.a. de heer L. J. P. N. A. Bouwman, voorzitter provinciale commissie, de heer J. J. W. Boerrigter, lid nationale raad, de heer H. G. Smit, secre taris en- burgemeester J. F. Jansonius van Haarlemmermeer en ten slotte hoofdinspec teur W. C. van Blitterswijk en luit. kol. H. de Vries namens de garnizoenscomm. Haarlem. Wethouder Geluk herinnerde aan de hoop op een blijvende vrede, die bestond toen de Asmogendheden op de knieën waren gedwongen; er is evenwel een nieuwe vijand komen opdagen, die van buiten en van binnenuit de constitutio nele monarchie wil doen ineenstorten. Daarom is het Atlantisch pact tot stand gekomen; maar om een ondermijning van binnen af te voorkomen is meer nodig. Wij hopen, aldus spreker, dat de Natio nale Reserve nooit zal behoeven op te treden; maar als het nodig is, zullen wij weten, wat ons te doen staat. De heer Bouwman dankte de wethou der voor zijn woorden en voor de steun, die in Haarlem, zoals in de andere plaatsen van het gemeentebestuur is ontvangen. Dank zij deze steun zijn er thans 120 plaat selijke afdelingen in Noord-Holland, met in totaal meer dan 4000 getrainde vrijwil ligers, waarvan er 900 deelnamen aan de demonstratie. Toen de opgedrongen menigte op de Grote Markt, die vol belangstelling in grote getale was komen opdagen, tot de trottoirs van het plein waren terugge weken, en de autoriteiten de zaal hadden verlaten en zich hadden opgesteld op het bordes, marcheerde de Koninklijke Militaire Kapel o.l.v. kapitein Rocus van Ieperen naar voren en stelde zich op in front met het stadhuis. Negenhonderd man van de Nationale Reserve defileerden hierop langs de saluerende militairen en de civiele autori teiten op het bordes; een zware opgave, daar de weg hier een flauwe bocht maakt en de mannen de ogen op de autori teiten gericht moesten houden. De commis saris der Koningin complimenteerde hen later met de uitstekende wijze, waarop zij deze mars uitgevoerd hadden. De zusters van de Mariaschool zon den ons bij het overlijden van mej. M. Lembeck het volgende „In memoriam": Vrijdagmorgen, 3 November, om half zeven overleed zacht, zonder de minste doodstrijd, mejuffrouw Miep Lembeck, in leven lerares in de Duitse taal aan de Mariaschool in dc Koningstraat. Ruim 20 jaren heeft zij aan het onderwijs in deze school haar beste krachten gege ven. Had zij in haar gezonde jaren haar lesuren aangevuld met lessen aan de Ulo, aan de Gedempte Oude Gracht en later nog in korte tijd aan de St. Lucia- school, de laatste jaren beperkte ze haar werkzaamheden tot de Mariaschool, waarin ze zich het beste thuis voelde. Trouw deed ze haar werk, altijd op tijd en alleen verzuimend, als haar kwaal dit hoognodig maakte. Niemand, behalve, 'n enkele ingewijde, vermoed de hoe die kwaal, die zo vroeg 'n eind gemaakt heeft aan haar vruchtbaar leven, voortwoekerde in haar lichaam. Ze gaf met opgewektheid les, altijd vriendelijk en tot hulp bereid voor col lega's en leerlingen. Door haar onver moeide plichtsbetrachting en persoonlijk diep godsdienstig leven, was zij 'n voor beeld voor allen en ging er onbewust een weldadige invloed van haar uit. Tegen Kerstmis kon zij haar pijn niet meer helemaal verbergen en in Februari moest zij noodzakelijk in de Mariastich- ting opgenomen worden. Het was haast niet te geloven, dat we die opgewekte figuur niet meer in de school zouden zien en vooral de kinderen verzetten zich tegen de gedachte, dat ze nooit meer les zouden krijgen van juffrouw Lem beck. Helaas is het nu werkelijkheid ge worden, maar we misgunnen haar de hemel niet. Met voorbeeldig geduld en overgave heeft ze lang geleden en de Goede God zal haar zeker met liefde ontvangen hebben. Niettemin betreuren we het heengaan van deze prettige col lega en beminde onderwijzeres. In ons gebed zullen wij aan haar blijven den ken. In de parochiekerk van de Allerheilig ste Drieëenheid te Bloemendaal werd hedenmorgen de gezongen requiemmis opgedragen in het bijzijn van de ecrw. zusters, lekenpersoneel en de meisjes der hoogste klassen. De begrafenis vond plaats op de begraafplaats „Sint Bar bara" te Haarlem. ONDERTROUWD. J. Weismuller en W. A. Verkaik; A. A. Pit en E. S. Hal- bertsma. GEBOREN. I. E. V. van Haaien— Schulpen, C. WesselingLouwen, P. M. RuigrokRoest, M. B. Beliënvan Steijn, E. C. TolHarren, M. R. Duiven voordenDekker, A. A. Holsappel Teljeur, N. VerheulBeneker, G. M. VisserVerbeek, z; H. F. de Winter de Boéf, A. M. L. Jonkervan der Huu- re, d. OVERLEDEN. J. Weststeijn, 68 j., Bosch en Hovenstraat; C. Bruneel, 12 m., Bakenessergracht; C. J. J. Kuijpers, 52 j„ van Baerlestraat; H. ter Smitten, 85 j-. Korte Poellaan; M. H. G. Lembeck, 49 j» Kamperlaan. Hierop volgden een 75 man sterke afde ling van de Haarlemse reservcpolitie, 15 man van de Zandvoortse, 10 van de Bloe- mendaalse en 250 van de Amsterdamse rcscrvepolitie, en daarna nog 40 man van de reserve rijkspolitie district Amsterdam, deze laatsten in tegenstelling met de ande ren onder commando van beroepsperso- neel van eigen kader. De politie afdelingen waren voorafgegaan door de Haarlemse politie-muziekkapel, die in ijzig stilzwijgen het plein was opgemarcheerd, en eerst daarna losbarstte in geestdriftige geluiden. In het Krelagehuis werd 's avonds voor de deelnemers aan het défilé een bijeen komst gehouden, waarop ook aanwezig was kapitein J. J. Grannelia, chef staf vrijwillige politie te Amsterdam. Nadat allen geluncht hadden, opende de heer Bouwman de bijeenkomst. De voorzitter van de prov. comm. Noord-Holland wees er met nadruk op, dat, zoals minister president Drees op de S.W.G.-Ianddag te Dordrecht sprak „boven alle organisato rische maatregelen staat de geest en de vastbesloten wil om het grondwettelijk gezag en het huis van Oranje te hand haven." Hierna speelde de Haarlemse politie- muziekkapel o.a. het Wilhelmus en „lang zal hij leven" ter ere van een der leden van S.W.G., die ondanks zijn verjaardag de bij eenkomst niet had willen verzuimen. De heer D. G. Sanders, de secretaris van gewest Vcluwe van S.W.G., hield een vurige rede, waarin hij betoogde, dat men boven alle theorie het realisme moet durven stel len; hiervoor is een groot deel van de Ne derlandse bevolking bang, maar de Natio nale reservisten weten wat de enige voor waarde is om de vrede, de veiligheid en de vrijheid te handhaven. De laatste onlusten in Oostenrijk mogen ons een voorbeeld zijn: een vastbesloten volk wees daar de dicta- Advertentie De verschillende reservediensten van het District Noord-Holland, hebben Zaterdagmiddug toen de avond al viel, een défilé gehouden voor de Comm. der Koningin van Noord- Holland en B. en W. van Haarlem. torialc terreur en intimidatie resoluut af. Er is veel gesproken, en weinig gezegd, al dus citeerde spreker; het is aan ons dit te veranderen. De E.V.C. dient dit wel te verstaan: geen Nederlander heeft het recht, van een objectief arbeidsconflict een propa ganda-object te maken. Wij kunnen hun methoden niet meer dulden. In Korea is de volle last van de vrijheids verdediging neergekomen op Amerika, en duizenden Yankee's zijn gesneuveld. Wij kunnen niet steeds anderen onze kastanjes uit het vuur laten halen; ons moeilijk in vuur te brengen volk moet zijn zaak be grijpen, en vrijwillig trouw zweren aan recht, grondwet en Oranje. Tenslotte werden honderd Barneveldsë eieren, een cadeau van het gewest-Veluwe, onder de vrijwilligers verloot. Tot slot van dc dag speelde nogmaals de politiekapel verschillende werken, en werden films vertoond over de landdag te Dordrecht, de overdracht van de paleis wacht te Amsterdam, de bevrijding van Nederland en de film „Moeder des lands". Met deze bijeenkomst werd een provin ciale demonstratie besloten, die één ding moet hebben duidelijk gemaakt aan allen, die van plan zijn in de toekomst hun vader land te verraden: het vrije Nederlandse volk durft een vuist te maken voor het ge zicht van een belager van de oude vrijheids principes. Een vuist, die in vrede weet te arbeiden, maar die zonodig fel zal toeslaan. Een niet bepaald luidruchtig deelne mer aan het kunstleven in Haarlem is Jules Chapon. Wel eens gezien eens voor de eerste keer en altijd stil zwijgend aanvaard, wetende dat hij schildert; maar een bepaald duidelijke omschrevenheid van associaties werd in het algemeen niet opgeroepen door het silhouet of de uitgesproken naam van Chapon. Van vandaag af kan men Chapon ken nen, want in het Huis van Looy heeft hij gedurende deze maand zijn werken in respectabel aantal hangen en het komt ons voor als een vorm van openbare ken nismaking met de collega's en het publiek van Haarlem, deze expositie; van nu af kan men inderdaad leren en weten wie Chapon is: een gevoelig talent. Niet direct van de schoolbanken af, maar bij de aanvang van zijn geestelijke volwassenheid leerde hij het vak bij Ver- wey en nadien bij Boot en hervond na dien spoedig het contact met de eigen persoonlijkheid, zo hij dit ooit gemist heeft, hij toonde zich een goed leerling door de bekwaamheid van de meester te scheiden van diens persoonlijke visie en hij sloeg de weg in die het hart hem ingaf. Het weinig spectaculaire van zijn bin nenschuiven in het Haarlemse kunste- naarsgezelschap, waarover wij hierboven spraken, blijkt na de confrontatie met het werk een kenmerk van zijn karakter te zijn. De middenzaal waar de atelier werken geplaatst zijn is ook zo stil. Stil in bewondering, in vreugde, ontroe ring en stil ook waar hij' aanklaagt. Het stil-zijn is de exponent van zijn gevoels leven, waar andere naturen zich niet luid genoeg uiten kunnen. Het ene is beter noch slechter dan het andere, een kwes tie van persoonlijkheid en het ene èn het andere kunnen komen uit een grote diepte van gemoed. Chapon de stilte, harmonisch. Het kleurengamma heeft geen luider stem dan de fluistering van nuances grijs, een schemer van kleur, maar in een volgehouden spanning met dramatische kracht, die iedere bedoeling beangsti gend accentueert. Deze befloerste emoties van de pein zende schilder, die in de beslotenheid van het atelier zijn beeldend vermogen dienstbaar heeft gemaakt aan het ge voelsleven in vrije contour, zijn gevat tussen de opener klank van voor- en nazaal. In de hier hangende buitenstudies spreekt niet de in zichzelf gekeerde be- doeler, maar de machtige en soms blije natuur, die de ontvankelijke schilder doorspoelt en zich door hem uitbundig laat verheerlijken, zijn geest ont-ladend en zijn bedachtzaamheid verwaaiend of oplossend zoals de hoge drijvende flar den witte wolken vervormd worden en oplossen uiteindelijk tegen het azuur der oneindigheid. L. T. De kring Oost van de K.A.B. heeft op waardige wjjze de feestdag van St. Wil- librord gevierd. De dag begon met een H. Mis, opgedragen door de nieuwe geestelijke adviseur kapelaan A. C. Cras. Na de H. Mis werd het feest buiten kerkelijk voortgezet in het jeugdgebouw op het Teylerplein, waarbij de muzikale omlijsting werd verzorgd door het amu sementsorkest „Animato". Voorzitter B. Reynders opende de bijeenkomst, waarbij hij zijn vreugde uitsprak over de grote deelname. Ver volgens installeerde hij officieel kape laan Cras als geestelijk adviseur. Kape laan Cras wees in zijn toespraak op de betekenis, die St. Willibrordus heeft voor Nederland en speciaal voor de K.A.B.waarna hij hieririt zijn conclusie trok hoe het leven van de katholiek- georganiseerde arbeider behoort te zijn. De Voorzitter dankte de adviseur voor zijn vurige woorden en sprak namens allen het vertrouwen uit, dat de samen werking tussen bestuur en kapelaan Cras zeer goed en effectief zal zijn. De heren H. Moors en A. van Baaren hielden hierna een samenspraak over de roeping van St. Willibrord. Tenslotte werd de bijeenkomst door de voorzitter gesloten met een oproep, om nog meer activiteit te ontplooien, vooral inzake de komende vormings avonden. Op verzoek van de Haarlemse politie werd in Santpoort een 49-jarige verze keringsagent aangehouden. De man Is afkomstig uit Haarlem en wordt er van verdacht zich schuldig te hebben ge maakt aan oplichting voor een bedrag van vierduizend gulden. Jan Booda's Gemengd Koor, bekend door zijn goede uitvoeringen van Orato rium- en Passiewerken (o.a. Bach's Weih- nachtscantates en Kodaly's Psalmus Hongaricus!) onderbrak wederom zijn traditioneel repertoire en gaf een Weense avond. Zo iets doet voor velen wellicht iets vreemd aan, doch waar de vooraan staande orkesten ook een enkele maal een speciale Weense muziekavond ge ven. is dit voor een oratoriumkoor even eens toegestaan. Zowel orkest als koor beoefenen dan een lichter genre muziek. Een genre, dat ook meer of minder waardevolle werken bevat. Sopraan soliste en koor hadden het beste in dit z.g. lichte genre gekozen Het program ma werd echter ontsierd door het op treden van de Weense zanger Hans Griinhut, begeleid door de „Wiener Donau Schwalben", een Schrammel Quar tet, bestaande uit twee violisten, een accordeonist en een guitarist. Niet, dat wij bezwaar maken tegen het laten zien en horen van de samenstelling en het klankgehalte van zo'n ensemble. Ook niet tegen Grünhut als vocalist goede stemmiddelen, doch zijn repertoire was op dit concert absoluut misplaatst. De door hem voorgedragen liedjes heb ben het cabaretkarakter en dat niet eens van het beste gehalte. Grünhut's intro ductie met een dronkemansliedje met de volgens hem nodige gestes na het op treden van de sopraansoliste deed al bijzonder bedenkelijk aan. Laten we verder deze medewerking buiten beschouwing het afzonderlijk optreden van de instrumentalisten, was niet onaardig dan kunnen we over de meeste nummers met lof gewagen. Bo ven alles uit straalde de zang van Erna Spoorenberg. Zij vertolkte met haar weelderig, fijn geluid op charmante wijze liederen en de „Frühlingsstim- men"-wals van Joh. Strauss. Bewonderenswaardig gaaf klonken de coloratuurpassages (het lach-refrein van „Mein Herr Marquis" verrukte daar door) en haar uitbeelding van het Ween se genre kan men zich moeilijk muzikaler voorstellen. Tot dit laatste droeg haar mimiek en gestes bij, iets wat voor de concertzaal volstrekt niet overbodig toe- leek. Als men nog van een gemis zou willen spreken, dan was het dat van een kleurrij ke. orkestbegeleiding. De overige nummers waren voor ge mengd dames- of mannenkoór. Hiervan stonden die voor dameskoor bovenaan. Schubert's Duitse dansliederen voldeden door fraai evenredig klankvolume en goe de typering uitstekend en het „Wien du Stadt" werd mooi genuanceerd. Het refrein stellen we ons echter iets minder nadrukkelijk, meer zuiver legato voor. Fijne dynamische schakeringen had diri gent Booda in „Mörgenblatter" aange bracht Hierin vormden het dames- en herenkoor een hoogst klankrijk geheel en werd een echte Weense sfeer, voor zover het Hollanders mogelijk is, aangebracht. Qua samen- en welluidende fortezang was het mannenkoor in Schubert's „Der Gondelfahrer" gelukkiger dan in Strauss' „Wienerwald-Geschichten". Behalve de beheerste en begeesteren de leiding van dirigent Booda, dient de uiterst verzorgde pianobegeleiding van mej. Emmy van Eden te worden ver meld. Nevens het echt-zangerig kwam ook zo nodig het pittig rhythmisch ele ment in deze begeleiding ten volle tot zijn recht. Fraaie bloemstukken werden aange boden, spontaan applaus weerklonk tel kenmale en de belangstelling was verre van gering! OL. KOOP. Advertentie Hoorapparaten vanaf 175. THEO V. AMERONGEN De Radio-Specialist van Heemstede RAADHÜISSTR. 35 - TELEF. 29449 Gisteren jubileerde in de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara de heer H. A. Kuipers, vice-president van het college kerkcollectanten van deze parochie. Veertig jaar lang heeft hij de gelovigen in staat gesteld hun offers te brengen voor diege nen die dit nodig hebben. Voor de bewo ners van Haarlem-Noord is hij een bekend en geacht man. Om negen uur werd tot intentie van de jubilaris een H. Mis opge dragen. Onder grote belangstelling van de verschillende colleges van collectanten, kerk- en armbestuur, de Katholieke Actie en zeer vele vrienden en bekenden reikte pastoor A. W. J. Lühn de onderscheiding Pro Ecclesia et, Pontifice aan de heer Kui pers uit. 's Middags maakten velen van de gelegenheid gebruik de jubilaris in café- restaurant Bolwerk te feliciteren. De heer C. Heilkes, voorzitter van het collectanten college, en pastoor Lühn voerden hier het woord en herinnerden aan de mooie taak die de heer Kuipers veertig jaar lang ver richt heeft. ff* De Stadsschouwburg was Zaterdag te klein, toen Cor Ruys zijn veertig jarig jubileum vierde in de komedie „De familie Gregory" van Wynyard Browne. Nu is een uitverkocht huis cds deze voortreffelijke acteur met zijn gezelschap een wekend in onze stad doorbrengt niets bijzonders, maar dit maal zat er een weemoedig kantje aan voor de velen, die geen plaats konden krijgen, omdat ze op de eerste plaats voor Ruys en op tweede plaats voor het stuk waren gekomen. Het gekozen spel was ook wat wee moedig. Het is de geschiedenis van een Anglicaanse geestelijke, die aan zijn pensioen toe is en vlak daarvoor ont dekt, dat hy zijn kinderen niet be grepen heeft en dat vooral zijn jongste dochter, die uit huis vertrok, verre leefde van het woord, dat hij predikte. Men maAt kennis met de drie kinde ren; Jenny, die bij hem gebleven is, maar wil trouwen; Mick, die in dienst is, maar clandestien het kerstfeest thuis komt vieren en Margaret, die aan de drank verslaafd is na een mis stap en op de vooravond van het hoog feest dronken thuis komt met haar broer. Dan zijn er nog twee oude da mes, die als trait d'union fungeren om het gesprek op gang te houden, ter wijl een neef zich daar nu en dan bij voegt. Geen stuk van formaat, weinig han deling, soms langdradig, maar volop geschikt om Cor Ruys in de gelegen heid te stellen te tonen, dat hij niet alleen komiek is, maar ook een ernstige rol voortreffelijk en met talrijke van hem bekende fijne facetten kan spe len. Vooral in het derde bedrijf wist hij met weinig woorden de innerlijke strijd van de geestelijke, die zegt „een zielige vergissing begaan te hebben" meesterlijk uit te beelden. Nell Koppen toonde een aandoenlijk lieve dochter, Caro van Eyck een door het leven verbitterde vrouw. Sara Heyblom en Kitty Kluppell stelden de tantes voor (de eerste wat te ge chargeerd), Ton van Duinhoven de zoon (oprecht jongensachtig), Wim van den Brink de de adspirant verloofde en Gijsbert Tersteeg de neef. De pauze werd gehouden na afloop van het stuk. Daarna begon de huldi ging van de jubilaris, die temidden van zijn gezelschap en omringd door enige leden van het ere-comité aller eerst een ovatie in ontvangst moest nemen. Wethouder Geluk, voorzitter van het comité, was er niet zo erg over tevreden, dat Ruys in een interview voor de radio had gezegd; wij spelen ook wel in de provincie, zoals in Haar lem of Deventer. Hoevele weekends heeft Ruys niet in de vijfde stad des lands doorgebracht? De wethouder noemde de jubilaris de grootste Nederlandse acteur in het komische genre, waardoor de avonden van zijn optreden zowel een hoog kunstgenot als plezier gaven. „Kom neg vele malen in onze schouwburg" besloot spreker, die daarna een enorme krans met een lint in de stedelijke kleuren liet aanbrengen. Een enve loppe met inhoud kan de jubilaris naar eigen goeddunken gebruiken. De heer J. B. Schuil, nestor der vaderlandse critici, wees er op, dat „Cor" bij het publiek zowel tranen van het lachen als van ontroering wist op te roepen. „Het liefste zie ik Ruys, als ik hem niet zie", verklaarde hij. Na mens de gemeentelijke commissie voor toneel bood hij een fraaie bloemen mand aan. Dr. Tjebbo Franken, voorzitter van het Ned. Toneelverbond, hield een geestig toespraakje over de waarde van het jubileren, voelde de pols van de feesteling en gaf hem de verzeke ring, dat hij de reeks van huldigingen wel zou halen. Tenslotte zei de directeur van de schouwburg, de heer H. Dienum, dat Ruys en zijn gezelschap altijd de ge dachte bij hem oproepen: van harte welkom, blij, dat jullie er weer zijn. Bloemen van de directie, van de familie Gregory in de zaal, een kistje sigaren van de jongens van het toneel en toen Ruys zelf in een alleraardigste monoloog. „Ik weet wat niet wat ik zeggen moet en zo" begon hij „maar wel wil ik de wethouder verklaren, dat het samenvoegen van Haarlem en Deventer als „de provincie" mij zeer onwaarschijnlijk lijkt. Het kan een slip of the lip zijn, maar het is eerder een moment van krankzinnigheid geweest. Hoe zou zo iets in m'n hersens kunnen opkomen! De jubilaris dankte allen hartelijk, werd hoe langer hoe nieuws gieriger naar de familie Gregory in de zaal, die geen krimp gaf en achtte zich zeer vereerd door de aanwezig heid van de commissaris der koningin. Tegen twaalf uur middernacht ver zamelde een select gezelschap zich rondom de feesteling in „Teisterbant". Eerlijk gezegd, de bezoekers der pre mière van het Engelse blijspel „Zo gaat 't soms", Zondagavond in de Haarlemse Stadsschouwburg, hebben 'het beter ge troffen dan die van Zaterdag, ook al misten ze de hukUging van.Ruys. Weer zo'n blijspel zonder veel inhoud, maar heerlijk geschikt om alle zorgen te vergeten en alleen maar te lachen of binnenpretjes te hebben. Ge maakt kennis met de dwaze hertog van Bristol, en zijn lichtelijk abnormale familie, die een kasteel bewonen, maar de dagelijk se kost niet meer kunnen opbrengen. Dan komt er plotseling een rijke Ame rikaan met zijn beeldschone dochter in huis, omdat de auto vlak voor het kas teel weigerde verder te gaan. U begrijpt wel wat er dan allemaal kan gebeuren en zeker als u weet, dat Cor Ruys de adellijke oom Charles, die de duiten alles vindt qn behoorlijk excentriek is, voorstelt. Laat ik het verhaal niet ver der verklappen en constateren, dat Ruys niets heeft nagelaten om de figuur van de oom zo absurd mogelijk te maken. En hij improviseerde zo dartel, dat zijn mede-spelers soms moeite hadden niet mee te bulderen met het publiek. Cor Ruys is werkelijk groots in zulk rollen! Van de vele figuren die de auteur Lonsdale laat optreden dienen vooral genoemd te worden Ton van Duinho ven, die door een betrekkelijk onbenul lig rolletje wist te bewijzen, dat hij meer dan gewoon talent bezit. Deze jonge acteur is ongetwijfeld veelbelo vend. Gijsbert Tersteeg en Kitty Knap pert toonden een goed stukje toneel in het derde tafreel, dat op een zolderka- mrtje speelt. Eric van Ingen zocht zijn succes teveel in de carricatuur (de Her- toga, waardoor het talent van Cor Ruys echter nog duidelijker sprak. Een gezellige voflrstelling, die duizen den in. de toekomst zal amuseren. BIOSCOPEN: Rembrandt: Stromboli (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Kindeken van de Straat (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Weg des verderfs (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Gekooide meisjes (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Christopher Columbus (a. 1.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: De man die de moed had (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 6 November: Schouwburg: A.T.G. met „De getemde feeks", 8 uur. Concertgebouw: Italiaans Operaconcert. Dinsdag 7 November: Schouwburg: De Nederlandse Comedie met „Leer om leer", 8 uur. Concertgebouw: H.O.V. o.l.v. Toon Ver- hey. Solisten Janine Reding en Henry Piette (piano-duo), 8 uur. Frans Halsmuseum: Dick Boer over foto grafie. (V.U.-cursus). De raad der gemeente Haarlem komt Woensdag 8 November des middags om 2 uur in openbare vergadering bijeen. Voorgesteld wordt de garantie voor de geldleningen van vijf woningbouw verenigingen bij de Nat. Levensverzeke ring Bank met twee jaar te verlengen, omdat de woningen een grote achter stand hebben in het onderhoud, waar voor de aflossing opgeschort moet worden. De stichting van een dienstgebouw met bewaarderswoning op de Noorder begraafplaats zal f 64.000.kosten. Er was een crediet van 60.000,aange vraagd. Een crediet van ƒ5500,wordt ge vraagd voor het maken van een z.g. lichtbrug op het toneel van de Stads schouwburg. B. W. vragen in 1951 kasgeld te mo gen opnemen tot een maximum bedrag van tien millioen gulden. Daar het de bedoeling is te beginnen met het bouwen van woningen op de gronden ten Zuiden van de Amsterdam- stvaart en ten Oosten van het Van Zeg- gelenplein, moeten deze gronden bouw rijp gemaakt worden. Binnen acht maan den moeten 224.000 m3 zand worden aangevoerd, waarvan de kosten geraamd worden op 679.000Een gedeelte van het werk zal nog dit jaar worden uitge voerd. Zaterdag omstreeks de middag werd de brandweer gewaarschuwd, omdat in de woning aan de Kinderhuissingel 108 brand was uitgebroken. Het bleek, dat een bed op een zolderkamertje met de zich daarop bevindende dpkens en lakens grotendeels was verbrand, doordat men vergeten wa§ een electrische deken af te zetten. De bewoners waren het vuur gelukkig snel meester door het bran dende bed naar buiten te werpen en het daar met emmers water te blussen; de brandweer behoefde nauwelijks in te grijpen. In de binnenstad is Zaterdag een 50- jarige vrouw aangehouden, een zekere M. v. d. W., die ervan verdacht werd zeven paar -pantoffels en overschoenen te hebben gestolen in een schoenwinkel aan de Grote Houtstraat, waar zij werk ster is. Een veegauto, die Zaterdagmorgen op het Plein in de richting Wagenweg reed, verleende geen voorrang aan de Am sterdamse tram. Het gevolg was, dat de laatste tegen de linkerachterzijde van de auto reed en hem enige meters mee sleurde. Beide voertuigen werden be schadigd, terwijl ook een verkeerszuil, die in het ongeval betrokken raakte, in een scheve stand werd achtergelaten. De traditie van de katholieke arbei dersbeweging om op de Zondag na Al lerzielen een dodenherdenking te hou den, heeft nog steeds de grootste belang stelling, hoewel deze Zondag iets min der was dan vorige jaren, maar daar zijn misschien enkele redden voor. De dodenherdenking begon des mid dags om drie uur in de parochiekerk H.H. Elizabeth en Barbara met een plechtig lof gecelebreerd door de geeste lijke adviseur kap. J. van Ingen en de kapelaans L. Brabander en A. C. Cras. Verschillende liturgische gezangen wer den uitgevoerd. Kapelaan Brabander hield een predicatie over de lijdende zielen in het vagevuur, daarbij opwek kend tot gebed voor de overledenen. Na dit plechtig lof begaf men zich naar het kerkhof St. Barbara, waar velen onder leiding van de verkenners, de kape laans J. van Ingen en A. C. Cras met het kruis biddend langs de graven to gen waarbij men bloemen strooide op de graven. Op dc dezer dagen gehouden maan delijkse vergadering van dc R.K. Ver. van handelsreizigers, agenten en ver- zekerings-inspecteurs ..St. Christoffel", opende de geestelijke adviseur, kapelaan Cras, een nieuwe rubriek, genaamd: „In alle ernst", waairin vraagstukken op geestelijk gebied behandeld worden en waarvoor ook zeer veel belangstelling bleek te bestaan. Hierna werd door een der leden een discussie ingeleid over het onderwerp: „Hebben beurzen en tentoonstellingen waarde voor de ver tegenwoordigers". Op de December-ver- gadering worden ook de dames ver wacht, nadere mededelingen volgen nog. Herenavond om 8 uur vindt in het clublokaal van HBC aan de Lanck- horstlaan de belangrijke ontmoeting plaats voor de le klasse van de NTTB tussen HBC 1GFFC 1 Belangstellenden zijn van harte wel kom. Op Maandag 6 en Woensdag 8 Nov. zal de R.K. toneelvereniging „Ardelion" een toneelstuk opvoeren in drie be drijven „De kleine Apostel". De aanvang is bepaald op 8 uur. Het Spel brengt ons in het milieu van een volkslogement. Schrille levensomstandig heden als daar kunnen heersen en kin derlijke onschuld, die weer wondere dingen doet, geven na veel lief en leed een „happy end". Wie voortaan een nieuwe of tweede vuilnisemmer van de gemeente wil ko pen, moet in plaats van vijf gulden zes gulden betalen. Advertentie AMSTKRlï A MSE V A VUT 20 TUL. 11053 Advertentie HAARLEM Electrische installaties Luidsprekende Telefoon* installaties De nieuwe burgemeester van Lisse Mr, Th. M. J. de Graaf Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot: kapelaan te Rotter dam (H. Petrus), de weleerw. heer J. P. Knook; tot kapelaan te Loosduinen, de weleerw. heer F. L. Kok; tot kape laan te Bovenkarspel, de weleerw. heer A. C. W. Berkhout, die kapelaan was te Rotterdam (H. Petrus); tot kapelaan te Hazerswoude-Dorp, de weleerw. heer J. A. Visser, voorheen kapelaan te Zeven hoven. Naar wij vernemen is de heer F. H. Louman, voorzitter van de R. K. Blin- denbond St Odilia, in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen en aldaar voorzien van de Sacramenten der Ster venden wegens een zeer ernstige acute ziekte. Tussen de verenigingen Groenendaal uit Heemstede en Hof van Holland uit Haarlem worden momenteel clubwed strijden gespeeld. Na de eerste wedstrijden was de stand 1010. De tweede ontmoeting gaf Hof van Holland een voorsprong van 1822. Dinsdag 7 en Vrijdagavond 10 Nov. ko men de Heemstedenaren naar Hof van Holland (Grote Markt), alwaar de wed strijden worden besloten. Het Katholiek Gemengd Kinderkoor zal op 8 November ,in het R.K. Ver enigingsgebouw, Herenweg 101, de kin- deroperette Assepoester' opvoeren, 's Middags is er een voorstelling voor de kleinen en 's avonds voor de groten. Er zal tevens eer loterij worden ge houden. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie elders in dit blad. Gedurende de laatste maanden kwa men er bij de Bloemendaalse politie ge regeld aangiften binnen van diefstal. Houders van consumptietenten op het Bloemendaalse strand hadden er over geklaagd, dat er grote hoeveelheden li monade, biscuits, zuurtjes, chocolade,crè me enz. verdwenen. Vrijdagavond heeft de Bloemendaalse politie vier jongelui uit Haarlem aangehouden; deze hebben de diefstallen bekend. De oudste van dit edele kwartet was zeventien jaar; zijn drie vrienden telden slechts zestien jaar. Het elftal van de Bloemendaalse po litie speelt morgen in de competitie van de Nederlandse Politie Sportbond een wedstrijd tegen het elftal van de Noord- wijkse politie. Zaterdagmiddag bezichtigden de le den van de Zandvoortse gemeenteraad het complex van 38 woningen dat aan de A. J, van der Moolenstraat is ge bouwd, door de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht", onder archi tectuur van de heer B. J. J. M. Stevens te Haarlem. De leden waren vol lof over de ligging, de indeling en de af werking van deze woningen. Hierna werd namens het bestuur een overzicht gegeven van de groei der vereniging. In 1924 werden 68 woningen gebouwd; in 1946 kreeg da vereniging bovendien het beheer over 146 gemeentewoningen Sedertdien bouwde de vereniging 207 woningen; zij heeft in aanbouw 44 wo ningen en maakt plannen voor een nieuw complex van 21 woningen. Voor de volgende jaren heeft men op het oog het terrein ten Noorden van dè hockey velden, waarvoor architect Stevens reeds schetsmatig een indeling maakte. De grote zaal van „Zomerlust" te Zandvoort was Zaterdagavond geheel gevuld met genodigden en leden van het politie-personeel, toen de politie- sportvereniging het toneelstuk „Als de klok waarschuwt" opvoerde". De korps chef, de heer Vreman, heette de aanwe zigen welkom, in het bijzonder wet houder Slagveld en verschillende raadsleden. De heer Vreman deelde mede dat in het korps stemmen waren opgegaan om een toneelclub op tè rich ten. Om versnippering te voorkomen, werd besloten, dat de sportvereniging zich ook op het toneel zou wagen. Spr. riep de clementie in van het publiek omdat dit optreden voor alle spelers hun debuut op de planken was. Deze clementie was overbodig want dit vro lijk mysterie, waarin herhaaldelijk van de vuurwapenen gebruik moest worden gemaakt, werd op vlotte wijze ten tone-j le gebracht. Bijzondere vermelding ver-} dienen de administrateur Rutgers als kapitein Brouwer, de adjudant van der' Wal als de sinistere Sinne, de recher cheur Kok als dokter van Gendt en de agent Schraa als Bolke, de bootsman. Van de dames noemen wij de dames Fopkema, Methorst, Kok en Meems. Na afloop moest het gezelschap een wel- i verdiende ovatie van het publiek ia ontvangst nemen. -*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2