Wasserij „KLEVEH1MHK" „Ook al is Ambon bezet, de strijd wordt voortgezet" CRic PE noorman: ^eyZcrnbig NOG 250 LANDGENOTEN ACHTERGELATEN De grote misdaden van een kleine man SPIT HULDE AAN GEVALLEN MILITAIREN IN DE ST. JAN TE DEN BOSCH èn lekker! In dienst van Duitse formaties in krijgsgevangenschap geraakt AKKERTJES r Wij luisteren naar Gezond Maakt VELE TEVREDEN huisvrouwen Plechtige H. Mis Meer dan 80 pet. der Zuid-Molukken nog in handen der Ambonezen Dringend beroep op Rode Kruis Indon. missie voert besprekingen Nederlanders uit Rusland in Berlijn WEK DE GAL IN UW LEVER OP DIPLOMATIEKE BAN TEGEN SPANJE OPGEHEVEN MAANDAG 6 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 Bent U daar ook reeds Mj? Uw was met DHIE DAGEN thuis Santpoorterstaat 41-49, Tel. 10131 REDBAND VERKLARING BUREAU ZU1D-MOLUKKEN Troepen uit West en Oost weer thuis Yamin niet ontevreden Peerless-malrassen WASSENAAR Het kart echter nog geen volledig lid der V.N. worden Districts wedstrijd E.H.B.O. door LESLIE FORD Wie pijn lijdt, leeft maar halfl „Nederlandse Concentratie" Nieuwe politieke organisatie opgericht Nieuwe eisen tegen directie Wilton-Feijenoord (Van onze Brabantse redactie) Op initiatief van het Centraal Bureau ▼an Katholiek Thuisfront is Zaterdag: in de St. Jan op plechtige en roerende wijze hulde gebracht aan onze gevallen mili tairen. Met een plechtige H. Mis, waaronder een dodenwacht en een militaire ere wacht hun eerbewijzen brachten, werd de nagedachtenis geëerd van allen, die hun leven voor het vaderland hadden gegeven. Deze plechtigheid werd o.m. bijgewoond door mgr. W. Mutsaerts, bis schop van 's-Hertogenbosch, door de ministers Teulings en Van Maarsevecn, door de commissarissen der Koningin in Limburg en Overijssel, terwijl de com missaris der Koningin in N.-Brabant zich deed vertegenwoordigen door de chef- kabinet, de heer A. Kieboom, door ge neraal A. A. Sitzen, militair bevelhebber Zuid, namens de minister van Oorlog, door mgr. J. van Straelen, hoofdleger aalmoezenier en door de burgemeester van Den Bosch, nr. H. J. M. Loeff. Van tien uur af stroomden de nabe staanden der gevallenen uit alle delen van het land de Kathedraal binnen, waar de officieren-leden van de ARKO de plaatsen aanwezen. Toen even voor half elf de dodenwacht met plechtige, inge houden stap naar voren scheed om zich te gaan opstellen aan weerszijden van de met vlag en helm gedekte katafalk, was de kerk tot de uiterste hoeken ge vuld. Hoofdvlootaalmoezenier, mgr. J. de Sain droeg de H. Mis op met assistentie van overste R. Verhoeven, gewestelijk aalmoezenier van de luchtmacht en overste W. Beuken, gewestelijk aalmoe zenier voor het Zuiden. Het verenigd zangkoor onder leiding van cantor J. Dirks voerde de Requiemmis van Perosi uit. In 'n korte predicatie herinnerde aal moezenier Verhoeven aan het offer, dat de gevallenen hebben gebracht. Uit eigen aanschouwing kon hij de nabestaanden verzekeren, dat ook in Indonesië de laatste rustplaatsen der gesneuvelden met veel piëteit worden verzorgd. „Er is voor gezorgd, dat nog jarenlang elke week H.H. Missen voor de gevallenen kunnen worden opgedragen", zo verze kerde hij. Met bazuinsignalen werden de voor naamste delen der H. Mis aangekondigd. Een diepe ontroering maakte zich van de aanwezigen meester toen de militaire erewacht en de dodenwacht onder com mando van lt. v. d. Boom hun eerbewij zen aan hun gevallen kameraden brach ten. Tal van moeders waren haar trazien niet meer meester. Nadat mgr. De Sain de absoute had verricht, werd met het Wilhelmus deze mooie herdenking besloten. Advertentie COmCTISflERY WORKS •OOSEMDAAl HOLLAND TURNHOUT BElGlt Indien het bericht betreffende de be zetting van Ambon, zoals dit Zaterdag te Djakarta officieel werd medegedeeld (en dat wü nog in het grootste deel van onze oplage konden opnemen) juist is, dan betekent da^ nog niet dat de strijd op de Zuid-Molukken geëindigd is, al dus bericht het bureau der Zuid-Moluk ken te Den Haag, Aangenomen mag worden, aldus dit bureau, dat de rege ring van de „republiek Zuid-Molukken" zich thans bevindt op Ceram, vanwaar de strijd om de onafhankelijkheid wordt voortgezet. Meer dan tachtig procent van het grondgebied van de Zuid-Molukken is nog in handen van de republiek Zuid- Molukken, aldus meldt hetzelfde bu reau, en het voegt hier het volgende aan toe: Ceram is zo goed als geheel in han den der Zuid-Molukken. Op Ambon is in handen van de R.I. de stad Ambon, Hitu en de Tulehu-sector tot Suli. Het gehele Noord-Westelijk en het Zuidelijk deel van het eiland Ambon zijn dus nog onbezet, ook het vliegveld Laha aan de Ambon-baai. Op Buru is nog slechts de negorij Namlea met het daarbij liggen de vliegveld in handen van de R.i. De eilanden Haruku, Saparua en Nusa Laut zijn niet bezet. Het Bureau Zuid-Molukken maakt verder bekend dat de vertegenwoor diger van de republiek Zuid-Mo lukken zich telegrafisch tot het In ternationale Rode Kruis te Genève en het Australische Rode Kruis te Canberra heeft gewend met het vol gende verzoek: „Er zijn thans geen politieke beletselen meer oim dit arme volk, uitgehongerd door zes maanden blokkade, ziek en ellendig door ontbering, i.v.m. oorlog en na tuurramp, te helpen. Verzoeke drin gend met de grootst mogelijke spoed en van de dichtstbijzijnde plaatsen uit waarnemers te zenden, opdat mede een bloedbad uit wraak en verdere ellende worde voorkomen". Een hooggeplaatst Nederlands ambte naar in Djakarta heeft medegedeeld, dat de militaire verovering van Ambon „om gevoelsredenen te betreuren is, doch wij hopen, dat zij de oplossing van de Ambonese kwestie zal bespoedigen en dat aan de Zuidelijke Molukken am nestie zal worden verleend en het land autonomie zal verkrijgen". De „New York Times" van Zaterdag besluit een beschouwing over de kwestie der Zuid-Molukken en het rapport van de U.N.C.I. als volgt: Het betreft hier niet een botsing tussen Indonesië en Nederland, of een tussen Oost en West, het is duidelijk een kwestie, waarin Indonesië en de Verenigde Naties de enige partijen zijn. De U.N.C.I., een orgaan van de V.N., wordt thans verloochend en over het hoofd gezien, juist door de regering die zij bedoelde te steunen en die de vrede, die door de U.N.C.I. moest worden bevorderd, heeft ver broken. Het is de taak van de V.N., er voor te zorgen, dat het gezag van de U.N.C.I. wordt versterkt door het lichaam, dat deze commissie in het le ven heeft geroepen. De enige persstem, die tot dusverre in Indonesië t.a.v. het vonnis in de zaak Zuid-Molukken contra K.P.M. beschik baar is, is die van de „Kengpo". Het blad zegt, dat het vonnis een zeer duide lijk beeld geeft van de zwakke positie, die de Indonesische regering ten aan zien van haar interinsulaire verbindin gen inneemt, n.l.: afhankelijk van een buitenlandse scheepvaartmaatschappij. „De uitspraak versterkt en bevestigt de juridische grondslag van de onafhanke lijkheid van de republiek der Zuid-Mo lukken op grond van de R.T.C.-overeen- komst. Doch dit vraagstuk behoort niet uitsluitend tot de competentie van de Nederlandse rechtbank, maar vormt een internationaal conflict tussen de Unie- partners. Indien over deze kwestie een oordeel moet worden geveld, dient zij voorgebracht te worden bij het Interna tionale Hof van Justitie", zo meent het blad. De secretaris van de Hapuase politie ke vertegenwoordiging, de heer N. Jou we, heeft medegedeeld, dat de vice- voorzitter van de vroegere 4.000 leden tellende „Partai Kemerdekaan Indone sia Irian Papoeas" te Seroei en alle le den van het hoofdbestuur van deze par tij zijn afgetreden, aangezien zij zich niet meer kunnen verenigen met de politiek van de reeds meer dan een jaar in Djakarta vertoevende voorzitter, Si- las Papare, wiens politiek het volk van Nieuw-Guinea slechts schade berok kent. Men voelt zich bedrogen door de politiek van Papare en schaart zich nu geheel achter de delcgatie-Ariks c.s. om het Papuase volk onder Nederlandse leiding tot ontwikkeling en zelfstandig heid te brengen, aldus deze mededeling. Zaterdag is te Amsterdam ontscheept het troepentransportschip „Castel Bian co", dat D7 leden van de K L. en 797 manschappen van het voormalige K.N. I.L. aan boord had. De „Oranjestad", met aan boord militairen en burgers uit West-Indië, is Zondagochtend ont scheept. De Indonesische parlementaire missie onder leiding van dr. Sukiman, heeft vorlpe week reeds contact gehad met dr. Drees, met de minister van Unie zaken, mr. Van Maarscveen, met Staats secretaris Blom en voorts met de voor zitters van de beide Kamers en met de leden van de commissie voor Uniezaken uit de Tweede Kamer. Morgenavond zal de missie een bespreking hebben met de leden van de commissie voor Unie zaken uit de Eerste Kamer en later op de avond met vertegenwoordigers van de I'artjj van de Arbeid uit de Eerste en Tweede Kamer. Yamin heeft aan het A.N.P. verklaard niet ontevreden te zijn over zijn eerste contacten in Nederland. „Wij zijn", al dus Yamin, „overtuigd dat de kwestie N.-Guinea tussen Nederland en 'ndo- •nesië zonder inmenging van derden kan worden opgelost. Wij willen de oplos sing ook bepaald niet zoeken door tus senkomt van derden. Het feit, dat deze missie eerst naar Nederland is gegaan en niet naar het buitenland, bewijst al dat wij in alle eerlijkheid naar een overeenkomst met Nederland willen streven. Wij hopen ook, dat het niet nodig zal zijn andere landen te be zoeken." V777V?. 31. Uit de koude blikken welke de omringende krijgers Tocghir hier toewierpen maakte Eric op dal deze ook onder zijn eigen volk niet zeer bemind was. Hij begon iets te doorgronden van de wijsheid van de oude man, toen deze zijn jongste zoon als opvolger aanwees. Toeghir scheen trouwens ook te voelen, dat hij te ver was gegaan eh met het gemak van iemand die een ander, maar even onoprecht masker opzet, wijzigden zijn gelaatstrekken zich in een uitdrukking van nederigheid. „De raad der oudsten zendt mij'om u te zeggen dat de cirkel der inwijdingsvuren is ontstoken, o mijn dappere jonge broeder. Men wacht u om u, volgens de riten onzer stamvaderen, tot stamhoofd te wijden." Zonder antwoord te geven draaide Gonor zich om en liep langzaam door de wijkende rijen der nomaden naar het grote plein, dat midden in het dorp tussen ae tenten was vrijgehouden. Terwijl hij zijn jonge vriend met de ogen volgde, hoorde Eric uit die richting langzame trommen een laag rhythme inzetten. Het late zonlicht deed Gonor's fier opgericht hoofd duidelijk uitkomen tussen de rijen, welke zich direct achter hem sloten. Het rhythme der trommen werd zwaarder. Er lag een vreemde plechtigheid over het hele toneel. Geboeid volgde de Noorman de stroom van nomaden, die nu het plein omsloot. Eerbiedig mompelend ruimde men plaats voor hem in op een der voorste rijen, vanwaar krijgsoversten en hoge krijgers toe keken hoe de jongen, eenzaam nu in de wijde cirkel, zonder vrees naar het midden De honderd Nederlanders, die Zaterdag uit Russische gevangenschap in Berlijn zijn aangekomen, verkeren allen in goede gezondheid. Die repatriërende gevangenen staan in West-Berlijn nu onder de zorgen van het Nederlandse Rode Kruis, doch het ligt, naar wjj vernemen, in de bedoeling, dat zij zo spoedig mogelijk verder zuilen worden getransporteerd naar West-Duits- land. In een der doorgangskampen aan de grens der Britse en Russische zone zullen zij dan gedurende enkele dagen moeten verblijven, teneinde het ge bruikelijke onderzoek te ondergaan. Deze groep Nederlanders zoals verwacht werd behoren zij tot degenen die in dienst van Duitse formaties in gevangenschap zijn geraakt heeft in de laatste maanden vertoefd in een kamp te Kiev. Volgens de verklarin gen van de terugkerenden zouden nog enkele honderden Nederlanders, die in gelijke omstandigheden gevangen zijn genomen, in kampen in de Sovjet- Unie verblijven. Advertentie V «rtt JUplakkra" ■it bed prinsen. WK» moet uw lever een uter «al tm «w ingewanden aoen stromen, anders ver teert uw voedsel met, het bederft. raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER s LEVERFIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eiat Carter's Leverpilletje*. De repatrianten verblijven in de Rode- Kruiskampen te Wannsee (Amerikaanse sector) en Hernisdorf (Franse sector). Aan do Pools-Duitse grens kregen zij nieuw ondergoed en overalls. Twee leden van de Nederlandse militaire missie heb ben hen hier afgehaald. Op het Oost- Berlijnse Schlesischen Bahnhof was o.a. de consul-generaal A. Millenaar aanwe zig. Leden van de Nederlandse kolonie te Berlijn hebben hen in de kampen begroet. In een gesprek met een correspondent van Reuter vertelden de repatrianten, dat zij tijdens hun verblijf van zes jaar in het kamp Kiev niet rechtstreeks naar hun familie mochten schrijven. Brieven aan Duitsers, die bereid waren ze naar Nederland door te zenden, konden echter wel verstuurd worden. Een deel van de Nederlanders heeft meegewerkt aan do wederopbouw van Kiev, een ander deel werkte in fabrieken of op het platteland. Gevraagd naar hun behandeling in het kamp gaven zij ten antwoord: „Wij wer den de laatste paar weken uitstekend be handeld, maar laat ons zwijgen over de jaren daarvoor." Over het algemeen waren de man nen, van wlc de mecsten tussen de 25 en 30 jaar oud z(jn, niet genegen in bijzonderheden te treden over hun leven in de Sovjet-Unie „omdat wij nog 250 landgenoten hebben achter gelaten aan wie is beloofd, dat zij binnenkort zullen worden vrijge laten." Zij verklaarden verder, dat er nog een aanzienlijk aantal perso nen van andere nationaliteiten zich in kampen in 't gebied van Kiev be vonden, onder wie Hongaren, Jocgo- slaven, Roemenen. Tsjechen, Fransen, Noren, Denen en zelfs een Brazi liaan. Naar U.P. meldt zijn er niet honderd Nederlanders gerepatrieerd, doch vijf en negentig. Van de honderd die te Berlijn aankwamen zijn er n.l. vijf afgevallen, die Duitsers bleken te zijn, doch die zich voor Nederlanders hebben uitgegeven. Aan de correspondent van U.P. hebben zij verteld van de slechte behandeling die zij in Rusland hebben ondergaan. Als men hen er aan herinnert, dat zij wegens hun dienstneming bij de vijand in Nederland moeilijkheden kunnen on dervinden, halen zij hun schouders op en zeggen dat niets zo erg kan zijn als wat zij in Rusland hebben doorgemaakt. Zij zeggen dat „vrij veel" Nederlanders in gevangenschap gestorven zijn. Zij noemen ook enkele namen van gestorven landgenoten, o.a. Piet van Kempen uit Scheveningen (gestorven na mishande ling door Russische bewakers na een mislukte ontvluchtingspoging), Hein Helsloot uit Amsterdam (gestorven aan uitputting in December 1948) en Martin Zaaman uit Bergen-op-Zoom (gestorven na een ziekte in Februari 1949). Hieronder volgen met enig voorbe houd ten aanzien van de juiste spelling van familie- en straatnamen de eerste namen van deze Nederlanders, zoals wij die van de persbureaux Reuter en United Press ontvingen. Cornells Fonhof, Karnissenstr. 9a, Rot terdam; Arie Kuyl, Sliedrccht; Jacob Ga- della, Zeist; Leo van der Wal, Brunssum; Jacob Steenhouwer, Den Haag; Jan Ra- vesteyn, Rotterdam; Jan Reint.s. Vlagt- wedde, Groningen; Theo van der Kuyt, Noordmolendwarsstr. 16, R'dam; Frans van der Ven, Echt (L.)Arie van der Lee, Verwersdijk 51. Delft; Martin Bouw man, Bolslandstr. 23. R'dam; Johannes Penders, Zuzandstr. 55, Alphen a. d. Rijn; Pierre van den Heuvel, Boschstr. 66, te Neeritter; Cornells Laatsch, Tweebosch- str. 82, R'dam; Jacobus of Willy Snyders, Wilhelminakade 76, R'dam; Cornelis de Boer, Midlum; Herman Rosenthal, Maria- str. 12c. Schiedam; Cornelis van der Hooft, Halfweg; Geert Jansen, Latauer- str. 50, Kerkrade; Pieter van der Graaf, van Lennepstr. 51c, R'dam; Arie de Rid der, Harlingen; Jan Severin, Mistieweg, Winterswijk; Gerrit Erbrink, Marnixstr. 257, Amsterdam; Jan Weiter, Hulssen bij Arnhem; Jan van Breugel, Broekseweg 73, Eindhoven; Jochem Ruiters. Obelstr. 65. Heerlen; Bernhardus Agterberg, te Utrecht; Geert v. d. Veldt, Tweynders- laan 23, Heerlen of Haarlem; Martin Flekken, Heinsbergerweg 31, Roermond; Karei Jordaan, Geleen; Jurriaan Beuse- kom, Amsterdam; Frederik Waslander, Heerenveen; Hein Reuvels, Brunssum; Cornelis van Gils, Dorpsstr. 43, Wagen berg Cornelis Andries, Merelstr. 12, Hilversum; Benjamin Wetselaar, Jauber- str. 10a, Leiden; Bouke Hogenberg. Dan- kerbraeck Herman Hubers, Venlo; Jan Meyer, Zwolle; Frits Groothuis. Arn hem; Piet Voorspui, Valkenburg; Victor Rosier, Leiden; Willem Wesselink, Apel doorn; Johan Jorissen, Glanerburg en Harry Visser, Oss. Honderd vroegere leden van het „Neder landse Legioen", die bij de ineenstorting van het Nazi-regiem door de Russen krijgs gevangen zijn gemaakt, worden nu, vijf jaar later, vrijgelaten. Per trein arriveerden zij op het Schlesischer Bahnhof te Berlijn, vanwaar zij via een Brits kamp naar Ne derland zullen terugkeren. van het plein liep. Daar, naast een kleine verhoging, gedekt met een wolvenvacht en met een schedel gesierd, wachtte de medicijnman van de stam en nodigde hem zonder woorden uit plaats te nemen. Het gedreun der trommen werd hard, dreigend bijna. Het vulde de hele ruimte, bonsde na in het bloed van ieder die luisterde, steeg tot een wilde spanning. Lang zaam begon de medicijnman zijn dans om het jonge opperhoofd. Zijn hoofd was met een gewei gedekt, zijn hand droeg een lang, glimmend zwaard De mannen met de trommels rezen op en bewogen zich in een wijde boog om hem heen. Steeds feller werd het rhythme. Zij omcirkelden de eenzame figuur in het midden een ogenblik, om dan uiteen te wijken en achter hem te gaan staan. Traag vervaag de hun rhythme, werd zachter en kreeg een bijna vragende ondertoon. En tegen die achtergrond zette de medicijnman een eentonig lied in. „Is deze man gekozen om ons te leiden over de steppen?" zong hij. En als uit cén mond antwoordden allen, die om het plein geschaard stonden: „Ja, hij is gekozen om ons over de steppen te leiden.'" Met een hoge kreet richtte de medicijnman plotseling zijn zwaard op Gonor's borst. „Zeg mij dan, o volk, is deze man waardig om een eer zo groot te dragen!" zong hij wild. En het gedreun der trommen werd dreigender dan ooit te voren Advertentie HAARLEMS BEDDENSPECIALIST Jansweg; 17 Ook de Algemene Vergadering van de V.N. heeft Zaterdag met grote meerder heid van stemmen besloten de diploma tieke ban tegen Franco-Spanje, die vier jaar geleden door de V.N. werd uitge vaardigd, op te heffen. Nadat de preambule van de resolutie der acht landen met 38 tegen 9 stemmen en 11 onthoudingen was aangenomen keurde de Algemene Vergadering het eerste deel van de resolutie, waarbij de aanbeveling dat de ambassadeurs uit Madrid zullen worden teruggetrokken, wordt herroepen, met 38 tegen 10 stem men en 12 onthoudingen goed. Het twee de deel van de resolutie, waarbij het besluit dat Spanje niet in de speciale bureaux der UNO mocht worden opge nomen werd herroepen, werd aangeno men met 39 tegen 10 stemmen en 11 onthoudingen. De gehele resolutie werd aangenomen met 38 tegen 10 stemmen qn 12 onthoudingen. Ondanks deze concessies verrichtten de V.N. niets, wat Franco-Spanje als een volledig lid in de wereldorganisatie kan brengen, evenmin trokken zjj de veroor deling in welke in de resolutie van 1946 tot uitdrukking wordt gebracht ten aanzien van de hulp aan de as-mogend- heden tijdens de tweede wereldoorlog. Aan de stemming over het opheffen van het diplomatieke embargo was het besluit voorafgegaan om geen debat over de resolutie te houden. Volgens een proeedurebepaling, die verleden jaar is aangenomen, kan de Assemblee De Kath. Bond EHBO, afd. Noord- Holland, hield in Ijet gebouw HKB te Haarlem de jaarlijkse districtswedstrijd. De eerste prijs voor de junioren ging naar Haarlem met als commandante mevr. G. OudMoes; de eerste prijs voor de senioren was eveneens voor Haarlem met als commandant de heer C. H. Leenes. De prijzen bestonden uit zilveren medailles en een wisselbeker die tot heden in het bezit was geweest van de afdeling Uithoorn. De beide Haarlemse ploegen zullen nu Zondag 12 November Noord-Holland op de grote landelijke wedstrijd, die in Utrecht zal wórden gehouden vertegen woordigen. De tweede prijzen gingen naar Uit hoorn, de commandantsprijs viel ten deel aan mej. J. Pappot van de Senio- renploeg uit Uithoorn. Advertentie Ze keerde zich naar mijnheer Stubble. I nodig hebben, in tijden als deze". field. „Ziet u, hij heeft een groot ge deelte van zijn geld in de rubber ge stoken. E.B. Stelt u werkelijk belang in rubber?" Het was de wetenschappelijke Dro mer, die antwoordde: „Natuurlijk stelt E.B. belang in rubber", zei Ellery Sey mour. „Wie doet dat niet?. En omdat iedereen het schijnt te weten, kunnen we net zo goed vertellen, dat we in onderhandeling zijn met het Beheer der Oorlogs Activa over een fabriek in Louisiana. Het spijt me erbij te moeten zeggen, dat we geen toverformulè be zitten, zoals Mollinson schijnt te den ken. Maar die hebben we ook niet no dig. We hebben iets beters. We hebben Enoch B. Stubblefield. Die is tovenaar genoeg". „Toe mevrouw Stubblefield, laat hem toch president worden! Toe, laat hem toch president worden!" Ik hield mijn hart vast. Ditmaal dacht ik, dat Milton Minor het werkelijk te ver had gedreven: Milton blikte kalm naar mevrouw Stubblefield en keek toen even kalm en volkomen zelfverzekerd de kring rond. '„Het is mij volle ernst. Indien E. B. de rubbermarkt naar zijn hand kan zetten en ik weet zeker, dat hij dat kan dan is hjj precies de man die wij Ik hoorde hem die laatste woorden zeggen, doordat ik vlak naast hem zat. Of dc anderen het allemaal hoorden, weet ik niet. Er klonk een gekletter. Joe Kramer stond naast Dorothy, die aan het koffieblad zat. Zijn kop en scho tel waren op het zilveren blad gevallen en in een dozijn stukken uiteengespat. Hij staarde naar de schoorsteenmantel. „Dc pistool, mijnheer. Ze is weg". Aller ogen staarden eerst naar hem en vervolgens naar de schoorsteenman tel. Hij had gelijk. Tegen de muur, op de plek waar de pistool had gelegen, lag een kleine, zwarte sigarettenkoker, die anders op het consoletafcltje lag. „Stomme ezel", zei Milton bedaard te gen mij. „Natuurlijk is het weg. Wat verwachtte hij anders?" Hij keek nieuwsgierig naar dc jonge blonde reus. „Waarom doet hij zo verbouwereerd? Snap jij dat?" „Het kan niet weg zijn!" Dorothy sprong overeind. „Het kan onmogelijk!" Ze zweeg en keek, eerst naar de siga rettenkoker, die Kramer in zijn hand hield en toen naar de schoorsteenman tel. Toen boog ze zich voorover en drukte op de bel naast de schoorsteen. „Een van de bedienden moet het er gens anders neergelegd hebben". Ze was weer beheerst en zakelijk. „Het is gewoon dwaasheid te veronderstellen, dat een van ons het weggenomen zou hebben". Milton Minor kleurde. „Kom mee Grace", mompelde hij, „wij nemen de benen". Hij stond op. „Ik zou natuurlijk graag tot het scheiden van de markt blijven, Dorothy", zei hij, maar Grace moet 's ochtends om half vijf op. Ik ge loof, dat ik haar maar beter naar huls kan brengen Je wilt ons wel veront schuldigen. nietwaar? Wil je ons nog laten fouilleren, voor we weg gaan?" Dat was niet nodig en dus gingen we. Mevrouw Stubblefield deed erg meewa rig. Ze vond opstaan om 5 uur veel te vroeg voor iemand, die pas om 9 uur naar bed was gegaan. Het was op dat ogenblik zowat 11 uur. „Waarom schrijf je geen romans in plaats van levensbeschrijvingen?" vroeg ik, toen we langs de brugoprit op de Massachusetts Avenue in mijn wagen stapten. Milton haalde zijn schouders op. „Quelle différcnce, chère madame?" Ik schudde het hoofd. „Ik vind mijn heer Stubblefield een monster. Ik heb al heel wat grote industriëlen ontmoet, maar dat waren allemaal bezadigde en bescheiden mensen. Als ik Ellery Sey mour was, dan had ik hem al lang een oplawaai verkocht, dat verzeker ik je." „O nee, da* zou je niet", zei Milton koel. „Je zou al lang aan die spelde- prikken gewend zijn. Iedere salon-psy chiater zou het doorzien. E. B. weet dat hij tamelijk afhankelijk is van Seymour Hij wil hem ergeren en dat weet Sey mour. Hij is gevat genoeg. En hij is bo vendien écn prettige kerel en nogal eer lijk". „Bedoel je dat van die tovenaar? Die lange redo die hjj afstak? Was dat ge vat of eerlijk?" „Ik heb mijn antwoordenboekje in mijn andere pak laten zitten?" zei Mil ton. We reden over de brug. De regen had een ogenblik opgehouden, maar het was warm en drukkend. Milton stak een sigaret op en wierp hem na het eerste trekje al het raampje uit. „Ik haat Washington" zei hij. „Het klimaat stinkt er". Aangezien dat zo onomstotelijk vast staat, dat het geen wederwoord be hoeft, zweeg ik. Ik keek langs hem heen om te zien of er licht brandde in het geelbakstenen huis in het blok voor het mijne. „Lieve help," riep ik uit. „Wat lieve help"? „Kolonel Primrose is terug," zei ik. „Nu kunnen we Hij onderbrak me kreunend. „Toe, Grace, waarom trouw je die kerel niet en laat het daar verder bij". „Als niemand er langer op zinspeelde, dan zou ik het misschien doen", zei ik. „Maar ik laat me geen man opdringen om mijn vrienden een genoegen te doen en sergeant Buck tegen me in het harnas te jagen. En met het oog op mijn gezondheid, durf ik het tweeman schap Primrose-Buck niet te scheiden. Ik heb altijd geloofd, dat Sherlock Hol mes aan dokter Watson's vrouw vergif ingegeven heeft je zult je wel her inneren, dat ze verdacht vroeg stierf. Bovendien zouden mijn kinderen er niets mee op hebben." „Vergeet, dat ik er zelfs maar aan heb durven denken." Ik keerde de wagen en stopte voor mijn deur. (Wordt vervolgd). En waarom zoudt gij pijn lijden? Be strijdt Uw pijnen met AKKERTJES'die de giftige stoffen, die er de oorzaak van zijn, verwijderen. Ook bij hoofdpijn, kies pijn, zenuwpijn en vrouwenpijnen doen 'AKKERTJES'hun werk snel en goed, zon der maag, hart of nieren aan te tasten. helpen direct haar eigen discussies beperken, wanneer hierom wordt verzocht door een derde van de aanwezige en aan de stemming deelnemende leden. In dit geval werd hiertoe besloten met 33 tegen 5 stemmen en 15 onthoudingen. Het was aan de le den slechts toegestaan hun stem toe te lichten voordat tot de definitieve stem ming werd overgegaan. Een nieuwe politieke organisatie is Zaterdag te Utrecht opgericht. De „Ne derlandse Concentratie", zoals deze groep zich noemt, wil „de zelfstandig heid van onze Nederlandse natie op nieuw bevorderen" en „een geestelijk en moreel gezond, sterk en onafhanke lijk Nederland scheppen". Zij stelt zich ten doel naast Rusland en Amerika een „derde macht" tot stand te brengen, hetgeen zij wil bereiken door de natio nale souvereiniteit zo strikt mogelijk te handhaven. De voorzitter van de groep, mr. W. Beernink, verklaarde uit drukkelijk dat de „Nederlandse Concen tratie" geen politieke partij is en dat zij ook geen politieke partij wil worden. „De Nederlandse Concentratie", zo werd op de oprichtingsvergadering gezegd, „is tegen het streven naar West-Europese unificatie, omdat zij van mening is dat slechts een zelfstandigheidspolitiek van de West-Europese landen een conflict tuisen Oost en West kan voorkomen". „Dan weet Stalin" aldus een der spre kers, „dat bijvoorbeeld Nederland en België geen Amerikaans bruggehoofd willen vormen". „De N.C. wil een poli tiek ingang doen vinden die met alleen anti-communistisch, anti-materialistisch en anti-nationaal-socialistisch is. doch Nederlands zal zijn. Zij wil daartoe actie voeren binnen de politieke partijen. De K.V.P. hoopt zij op een andere koers te kunnen doen varen". „Het contact met onze koloniën en vroegere koloniën", zo werd verklaard, „moet zo innig mogelijk zijn en Neder landse emigranten zullen een gebied moeten toegewezen krijgen waar zij bij een wonen en waar een nauwe band met het vaderland zal kunnen onderhouden blijven". Voor de Bijzondere Raad van Cassatie is Zaterdag het cassatie-beroep voortge zet van de directie van Wilton-Fijen- oord". Mr. Baron van Tuyll' van Seroosker- ken, de procureur-fiscaal,hield thans zijn conclusie in deze zaak. Zonder dwang hebben verdachten, aldus de pro cureur-fiscaal, hun contracten met de bezetters verlengd. Van enig „werkelijk gemeend" verzet is niets gebleken. De collaboratie is daarom zo ernstig omdat deze hooggeplaatsten zo een slecht voor beeld aan het volk hebben gegeven. Hq concludeerde voor M. tot een ge vangenisstraf van een jaar en vier maanden, voor T. een gevangenisstraf van een jaar en vjjf maanden en voor W. tot bevestiging van de opgelegde boete van 50.000 Het Amsterdamse Bijzondere Hof had T. en M. nog een boete opgelegd, resp. van ,f 30.000 en 20.000. Uitspraak 25 November, DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. - KRO 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 symphonette-orkest en solist, 9.00 vrouw, 9.30 waterstanden, 9.35 Lichtbaken, 10.00 voor de kinderen, 10.15 gram., 10.40 schoolradio, 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.30 land- en tuinbouw, 12.33 zang en orgel, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws en Kath. nieuws, 13.20 pia- nodup, 13.40 gram., 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd, 17.45 gram., 18 ?0 lichte muziek, 18.48 sport, dit is leven, jeugd, 19.00 nieuws, 19.15 actualiteiten, 19.25 tenor, sopraan en viool, 19.52 po litiek overz., 20.00 nieuws. 20.05 de ge wone man, 20.12, radio philh.-orkest en solist (in de pauze ca. 20.35: gesprek rond de tafel), 21.35 actualiteiten, 21.45 clavecimbelrecital, 22.10 trio en piano, 22.45 Avondgebed. 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. - AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. kerkdienst. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 prot. kerkdienst, 9.15 gram., 9.30 populair concert. 10.30 vrouw, 10.35 gram., 10.50 voor de kinde ren, 11.00 planovoordracht, 11.30 zieken, 12.00 promenade-orkest cn solist. 12.30 land- en tuinbouw, 12.33 platteland, 12.40 promenade-orkest cn solist, 13.00 nieuws, 13.20 financ. weekoverz., 13.30 orgel, sopraan en viool, 14.00 vrouw. 14.30 „il matrimonio segreto", opera, 15.30 onze Amerikaanse bureaux, 15.45 gram., 16.30 jeugd, 16.50 kinderkoor, 17.15 gram., 17.45 reg.uitz.: „Nieuw-Guinea-contac- ten met primitieven", 18.00 nieuws, 18.15 pianospel, 18.30 orkestconcer\ 19.00 Pa ris vous parle, .19.05 gram., 19.20 fan fare-orkest, 19.45 de bouw van kruisers voor de Kon. Marine, 20.00 niwiws, 20.05 actualiteiten, 20.15 gev. programma., 21.35 gram., 22.00 ..goedemoed", 22.15 orgelconcert, 22.45 buitenlands overz., 23,00 nieuws, 23.15 gram. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3