AMERIKA VRAAGT SPECIALE ZITTING VAN VEILIGHEIDSRAAD Rusland beschuldigt Engeland en V.S. van „bloedige interventie" Vóór die tijd informeel overleg Verbonden troepen herstellen zich Vice-premier Bulganin brengt hulde aan rood-China Geen voorbeeldig werkgeefster D Roken veroorzaakt geen longkanker IN MEI VIJFTIEN BA TAL JONS Weer in staat terug te slaan Twee doden bij schiet partij te Bandung „Amerikanen verdrijven' Het weer Maar maakt er vatbaarder voor Waarschuwing vooral tot jongelui gericht FRANSE BERGGIDS OMGEKOMEN Tot hoofd en hart DINSDAG 7 NOVEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248215 DE CHINESE INTERVENTIE Kentering in Britse politiek tegenover China? Amerikaan schiet twee Yak's neer Specialisten bij kard. Mindszenty DE DOGMA-VERKLARING Beoordeling van in Nieuwe Kerk geuite meningen Radio Peking: DAGORDER VAN SOVJET-LEGER De Nationale Reserve Permanent kamp „Golflinks" bij Arnhem Reddingsploeg keert van Mont-Blanc terug ZAAK-0VERH0FF UITGESTELD I BUREAU: SMEDESIRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 .Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ApVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. De regering: van de Verenigde Staten heeft de voorzitter van de Veiligheids raad gevraagd de Raad morgenmiddag in een speciale zitting bijeen te roe pen, om de „ernstige toestand" te bespreken, die geschapen is door de Chinese interventie in Korea. Ernest Gross, plaatsvervangend hoofd van de Ameri kaanse delegatie, heeft bij de Joegoslavische voorzitter Ales Bebler om deze bijeenkomst verzocht, kort nadat gisteren te Lake Success een speciaal rapport van generaal MacArthur was aangekomen, waarin de V. N. formeel op de hoog te worden gesteld, dat troepen van communistisch China de strijd hebben aan gebonden met de verbonden legers. De Veiligheidsraad zal morgenmiddag om Vijf uur Nederlandse tijd bijeenkomen. „Ondertussen", aldus heeft Gross op een persconferentie verklaard, „zullen de V. S. met alle leden van de Veiligheidsraad, met inbegrip van de Sovjet- Unie indien deze aan dergelijke besprekingen wenst deel te nemen op informele wijze overleg plegen over de vraag wat gedaan moet worden om op te treden tegen de communistische Chinese interventie, die werd ingezet op een ogenblik, dat de troepen van de V. N. de Koreaanse oorlog bijna ge wonnen hadden". 6 J 8 MacArthur besluit zijn rapport, dat voor de rest veel overeenkomst vertoont met het communiqué, dat wij gisteren biina volledig gepubliceerd hebben, als volgt: De voortdurende ontplooiing van Chi nese communistische strijdkrachten op Korea en de vijandige houding door der gelijke troejien aangenomen, zowel in als buiten Korea, zijn zaken, die ik verplicht ben onmiddellijk mede te delen aan de U.N.O. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft verklaard, dat de uitzet ting van een Britse vice-consul uit Moekden gevolgd is op diens weigering om de bouw van een scherpschutterskuil op het terrein van het consulaat toe te staan. Radio Peking heeft Zaterdag be kend gemaakt, dat de betrokkene. Leve Steventon. opdracht werd gegeven China onmiddellijk te verlaten, omdat hij de autoriteiten van de Veiligheidsdienst te gengewerkt zou hebben, toen zij een ..schuilkelder bij het consulaat wilden laten bouwen". Londcnsc diplomaten zijn echter van mening, dat de Chinese communisten bezig zijn het gehele ge bied aan de Mandsjoerijse grens gereed te maken voor militaire activiteit en dat zij er de voorkeur aan geven, dat zich hier geen autoriteiten uit het Westen bevinden. Moekden ligt ongeveer 200 km. van de Koreaanse grens. Dc Engelse ondersecretaris voor Buitenlandse Zaken. Ernest Davies. heeft gisteravond in het Lagerhuis In het rapport van MacArthur. dat de V.S. officieel bij de Veiligheidsraad heb ben ingediend, wordt een gedetailleerd overzicht gegeven van speciale Chinese eenheden, waarvan de aanwezigheid op Korea door strijdkrachten van de V.N. is vastgesteld en door officieren van de geheime inlichtingendienst werd beves tigd. Driemaal, zo meldt MacArthur, is door luchtdoelartillerie, die aan de Mandsjoerijse zijde van de grensrivier de Yalu was opgesteld, op vliegtuigen van dp V.N. boven Noordkoreaans grondgebied geschoten. Hierbij is tweemaal een militair vliegtuig van de V.N. verloren gegaan, aldus Reuter. Volgens het rapport bevinden zich in Noord-Korea ongeveer 7.500 man Chinese troepen en verder nog twee regimenten van de 124ste divisie van het geregelde communistische leger. Ook is een aantal geallieerde vliegtui gen, n.l. „F-51-Mustang-jageis", in het begin van deze maand door zes tot ne gen straalvliegtuigen aangevallen. Het rapport van de opperbevelhebber van de strijdkrachten van de V.N. meldt verder nog. dat Zaterdag j.l. in totaal 35 Chinese militairen krijgsgevangen wa ren gemaakt. Amerikaanse en Zuid-Koreaanse Strijdkrachten hebben in het gebied van Paktsjon in de nacht van Zondag op Maandag ononderbroken gevochten met door hun linies heen sijpelende vijandelijke eenheden. Zij zijn Maan dag anderhalve kilometer terugge trokken, maar hielden later krachtig stand aan een linie, acht kilometer ten Noorden van het bruggehoofd van Andju. Dit bruggehoofd moet eerst door de vijand worden heroverd, wil hij in Zuidelijke richting kunnen door stoten. Het schijnt het onmiddellijke doelwit te zijn van de nieuwe stoot der communistische troepen, die thans met hernieuwde kracht is ingezet. In hetzelfde gebied werden ook de brigade van het Britse Gemenebest en andere meer in Oostelijke richting op gestelde Zuid-Koreaanse eenheden, he vig aangevallen. Deze aanvallen wer- Een woordvoerder van Mac Arthur's hoofdkwartier te Tokio heeft medege deeld, dat de troepen der V. N. er na vier dagen van harde strijd thans in zijn geslaagd een krachtige verdedigingsstelling te betrekken in het gebied ten Noord-Westen van de Tsjongtsjon. De vijand poogt niet meer de verbonden strijdkrachten te verdrijven. De verbonden troepen zjjn evenwel nog in het defensief. Een woordvoerder van het aehtstc Amerikaanse leger verklaarde, dat de situatie in Korea in dc afgelopen 24 uur „zeer is verbeterd". „Onze linie wordt gestabiliseerd en niet slechts in de zin dat wjj in staat zjjn de com munistische aanvallen af te slaan, doch ook in de betekenis dat wij thans hard terug slaan", verklaarde hij. den afgeslagen. zonder dat terrein be hoefde te worden prijs gegeven. De controle over Andju zou de Noordelijken in de gelegenheid stel len de verbonden troepen in het ge bied van Kunuri te bedreigen en zou de Amerikanen dwingen hun vooruit geschoven vliegveld te Sinandju prijs te geven. De verovering van Andju zou ook de toegangen tot Pyongyang open stellen. Een woordvoerder te Tokio heeft verklaard dat „vreemde" versterkin gen voor de NooiVelijken nog steeds uit IMandsjoerije de Yalu „in behoorlijke getale" oversteken. De Noordelijke aan vallen tegen de stellingen der ver bondenen aan de Tshongtshong'-rivier waren voor het merendeel uitgevoerd door opnieuw samengestelde Noorde- delijke strijdkrachten. De Noord- Koreanen hadden tien divisies met verschillende afzonderlijke brigades opnieuw geformeerd, aldus de woord voerder. Hij weigerde een schatting te geven van de totale sterkte der Noor delijken, maar verklaarde, dat deze meer was dan 20.000, een getal, dat de vorige week door officieren van de geheime dienst was genoemd. Troepen der V. N. zijn naar het Noorden gezonden om de nieuwe linie in het Noord-Westen te versterken en de bedreiging van guerilla-strijdkrach- ten in de rug, welke door een woord voerder „nog steeds ernstig" genoemd werd, te bestrijden. In het midden en Oosten van de ge allieerde linie rukken de Amerikanen en Zuid-Korcanen nog steeds op naar de Mandsjoerijse grens. Piloten rappor teerden, dat zij Zuid-Koreaanse troe pen hadden gezien in een plaats op 24 km. ten Noorden van Kiltsju op de 41e breedtegraad in het Noord-Oosten. Piloten van Amerikaanse jachtvlieg tuigen hebben verklaard gisteren aan gevallen te zijn door een straalvlieg tuig van Russische makelij, dat uit IMandsjoerije kwam. Het toestel vloog later over de Yalu terug. De piloot van een Amerikaanse mustang heeft Maan dag twee vliegtuigen van het Russische Yak-type by de Mandsjoerijse grens neergeschoten. De katholieke nieuwsdienst te We nen heeft vernomen, dat in verband met de gezondheidstoestand van kardi naal Mindszenty, die zoals bekend ver slechterd is, de hulp van verscheidene specialisten is ingeroepen. De Hongaarse regering wenst te voorkomen, dat de Primaat in gevan genschap sterft. Er zou zelfs overwo gen worden de Kardinaal uit de ge vangenis te ontslaan. Maandagavond heeft te Bandung een schietpartij plaats gehad, die begon met de ontploffing van een granaat op het dak van een woonhuis nabij het K.L.- kampement. Een korporaal van de Indo nesische militaire politie, die een onder zoek wilde instellen, werd in het donker beschoten en gedood. Hierop volgde een schietpartij met lichte wapens, waarvan nog geen officiële lezing beschikbaar is. Een Nederlandse dame werd door een verdwaalde kogel gedood, haar zoontje werd gewond en moest naar het zieken huis worden vervoerd. Op 1 November j.l. werd in de Nieu we Kerk te Amsterdam door dr. R. B- Evenhuis en prof. dr. G. C. van Niftrik een bijeenkomst gehouden naar aanlei ding van de dogma-verklaring van Maria Tenhemelopneming. De meningen, die daar tot uiting kwamen zullen op Vrijdag 10 Nov. a.s. des avonds om 8.15 uur in de kerk van de H.H. Petrus en Paulus (Papegaai). Kalverstraat 58, nader besproken en naar haar inhoud beoordeeld worden door drs. Pater Joh. van der Stecgt, directeur van de Open Deur. Toegang vrij. verklaard, dat de Britse regering nauwkeurige en zorgvuldige aandacht schenkt aan de interventie vanChi nese communistische troepen in Ko rea. Davies gaf echter tevens te ken nen, dat zij niet aanstonds de bedoe ling had de erkenning van Peking- China in te trekken. In het Britse kabinet wint echter toch het verzet veld tegen de politiek van minister van Buitenlandse Zaken Bevin om naar vriendschappelijke betrekkin gen met communistisch China te streven zo verklaren ingelichte kringen en in officiële kringen zegt men, dat de ge hele kwestie der Britse betrekkingen met Peiping onder de loupe wordt geno- men. Bevin srhjjnt er echter niet van te willen weten terug te komen op zijn oorspronkelijke politiek van erkenning van het regime Mao Tse Tung als ge zagdrager in China. Drieduizend Chinezen strijden aan de zijde van de Noord-Koreancn, aldus heeft radio-Peking vandaag bekend ge maakt. Op de Noordelijke oever van dc Yaloe staan nog tienduizend Chinezen gereed om Korea binnen te trekken. Het zijn arbeiders en boeren, die vrij willig dienst hebben genomen om ter verdediging van hun land tegen de Amerikanen te vechten. Dc Chinese interventie, zeide radio- Peking, zal het getij van de strijd doen keren en de Noord-Koreanen in staat stellen de „Amerikaanse imperialistische agressors" te verdrijven voor zij hun positie kunnen consolideren. ■V - Voor publicatie in de Engelse bladen in verband met het bezoek van het Koninklijk Paar aan Engeland van 21 tot 24 November zijn een aantal fotografen in de gelegenheid gesteld foto's op Paleis Soestdijk te maken. BOVEN: Een zeer mooie foto van H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. ONDER: De Prinsesjes Marijke, Beatrix, Margriet en Irenekijken plaatjes. In twee dagorders aan het Russische leger heeft de Sovjet-Unie gisteravond Amerika en Engeland beschuldigd van „bloedige interventie" in Korea. Deze beschuldiging ging vergezeld van de waarschuwing, dat het verzet tegen het optreden van „dc aanstichters van een nieuwe wereldoorlog onder de aanhan gers van de vrede" toenam. Dc dagorders werden gisteren uitgegeven, aan de vooravond van de jaarlijkse herdenking van dc Octobcr-revolutie. Tijdens de traditionele herdenking in het Bolshoi-theater te Moskou, waar verscheidene Sovjet-functionarissen spraken, verklaarde de Russische vice- premier Nikolai Bulganin, dat de Russische geleerden „de geheimen van de atoomenergie meester zijn". Sprekend over de buitenlandse politiek bracht de Sovjet-maarschalk hulde aan communistisch China, omdat het troepen naar Korea heeft gestuurd, en sprak de waarsrhuwing uit, dat de Amerikaanse strijd krachten een „totale nederlaag" zouden kunnen leiden, aldus meldt U. P. „Nadat onze geleerden de kerngehei- .men van de atoomenergie hadden ont sluierd, hebben zij op het ogenblik nieuwe problemen ter hand genomen, waarvan de oplossing een bijdrage kan leveren voor de ontwikkeling van ons land," aldus verklaarde Bulganin. 150 K M TÉJÏTSJO MOE SAN ONG SONG MOEJANG SANSOE HANqKO MJONGTSJO MM WON 5JOSAN OOR1DURENDE OPMARS OER ZUID KORE ANEn JOKTONO ONGTSJ NGMOE LR TSJANGSONG oei jon ^•ICOEJANGbA '<%WjÓngp J~' WEGEN DOOR V N. IBOEPE N ANTSJO PBiJSGE&EVEN GEBiEO AC&ESNtOEN V K. ONSAN Pjongjang troe pen In zijn rede. weike de belangrijkste was, welke op de bijeenkomst werd uitgesproken, legde hij verder de na druk op hetgeen bereikt is bij de economische wederopbouw van Rus land, waardoor de industriële en agrarische productie „de vooroorlogse cijfers thans nadert of overschrijdt." Bulganin noemde het echter onver geeflijk, dat sommige takken van de industrie niet de doelen van het vijf jarenplan bereikt hebben. Sprekende over de meningsverschillen tussen de V. S. en Rusland herinnerde Bulganin er aan. dat Stalin onlangs ge zegd heeft, dat verschillende staatsstel sels toch met elkaar kunnen samenwer ken. Bij de V. S., zo merkte hij op, ont breekt het echter aan de wil tot samen werking. Bulganin beschuldigde de westelijke geallieerden een tiental malen 't accoord van Potsdam geschonden te hebben. Gr.- Brittannië en de V. S. verweet hij het Atlantisch Pact in het leven geroepen te hebben en zo lang mogelijk bezettings troepen in West-Duitsland en Japan te willen houden. Naar Bulganin verklaarde bedraagt de huidige sterkte van de communistische partijen, de Sovjet-Unie niet meegere kend, 18 millioen leden. „De oorlogshitsers maken gebruik van alle soorten dreigementen, maar het Sovjet-volk heeft goede zenuwen en is niet gemakkelijk onder de indruk te brengen. Het Sovjet-volk is in staat zich zelf te verdedigen en zo nodig met de wapens in da hand zijn vaderland te verdedigen," zo besloot de spreker. Verwachting tot Woensdagavond: Aanvankelijk weinig wind, later matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht in de Noordelijke kustpro vincies van zee binnendrijvende wol kenvelden met enkele buien. In het binnenland weinig bewolking met op vele plaatsen lichte vorst en tegen de ochtend nevel of mist. Morgen overdag aanvankelijk nog op vele plaatsen lichtbewolkt. later op de dag geleidelijk meer bewolking, maar tot aan het einde van de mid dag bijna overal nog droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7.46—17.00 Maan: 5,37—15.59 (Van een bijzondere medewerker) Overheid staat in ons land nu juist niet bekend als een voor beeldig werkgeefster. Vóór de laatste wereldoorlog bleef het peil van de bezoldiging der overheidsdienaren beneden dat van vergelijkbare functies in het particuliere bedrijfsleven. Sedert dien is daarin geen verbetering geko men; integendeel. De kosten van le vensonderhoud zijn sedert 1939 met on geveer 120 pCt. gestegen. De lonen in het particuliere bedrijf liggen nu onge veer 100 pCt. boven het peil van 1939. En hoe staat het nu met het overheids personeel? Dit is weer verder bij het personeel in het particuliere bedrijf ten achter gekomen, zoals de volgende cij fers voor typerendte administratieve functies aantonen: 1938 Nov. 1950 gestegen met Schrijver f 1500 f 2640 76 Adj.-commies f2400 f3960 65 Commies f 3078 f 5025 63 Hoofdcommies f 4100 f 6610 61 Referendaris f 5130 f 8200 60 Administrateur f 5985 f 9525 50 Wil men een duidelijker bewijs voor de blijkbaar doelbewuste tenachterstel ling van het overheidspersoneel door de sedert de bevrijding aan het bewind gekomen „progressieve" kabinetten? Doch uit deze cijfers blijkt niet al leen een streven om het welvaartspeil van het overheidspersoneel zoveel mo gelijk te drukken, zij openbaren ook een neiging tot gelijkschakeling, waar door de lagere inkomens uit de mid dengroep het ergst werden gedupeerd. Dat dit streven naar nivellering nog steeds in het beleid van de Regering een belangrijke rol speelt, is wel geble ken bij de hardnekkige poging der Re gering om de laatste 5 pet. loonsverho ging tot de loongrens van f 3.600 te be perken. Alleen het krachtige verzet van de Tweede Kamer heeft deze po ging verijdeld. Het systeem van nivellering werkte door tot in de bezoldiging van de hoogst geplaatste ambtenaren. Wij zeggen: „werkte door", want op 13 October is in Staatsblad K no. 108 een Koninklijk Be sluit gepubliceerd, waarbij met terug werkende kracht tot 1 Januari 1950 de bezoldiging van een groot aantal func tionarissen, die een inkomen genieten van f 800 of meer per maand, belangrijk is verhoogd. Hieronder volgt de nieuwe situatie voor enkele functies: Nov. geste- 1950 gen met f 12.600 84% 13.200 93% 16.200 110% 24.000 75% 1938 f 6.840 6.840 7.695 13.680 Raad-adviseur R ij ksbou wmeest. Secr.-generaal Minister De veelbesproken en op zich niet on gerechtvaardigde salaris-verhoging van de ministers maakt nog een bescheiden indruk als men die vergelijkt met wat dc secretarissen-generaal wisten te be reiken! De bovenstaande voorbeelden kun nen met vele andere worden aange vuld. Wij volstaan hiermede omdat daaruit voldoende duidelijk blijkt, dat de Regering de tendenz naar achterstelling in bezoldiging van het overheidspersoneel bij het parti culiere personeel en die van nivel lering heeft doorbroken, maar alleen voor de hoogst geplaatste functiona rissen! De rechtvaardigheid eist, dat het gehele overheidspersoneel van deze ge wijzigde politiek profiteert. De huidi ge gang van zaken bevestigt weer eens het oude gezegde, dat degene, die het dichtst bij het vuur zit, zich het best warmt! De middengroepen hebben er recht op dat hun bezoldiging wordt aangepast bij die van de top-figuren, zodat de door het Koninklijk Besluit K. no. 108 ontstane gaping wordt opge vuld. Dit zal weer van gunstige invloed zijn op de salariëring van de lagere functionarissen. Het is onontkoombaar dat het Ko ninklijk Besluit K. no. .108 consequen ties zal hebben voor het gehele over heidspersoneel. Zal dit snel gebeuren? Wij hebben er een hard hoofd in! De overheid is nu eenmaal geen voorbeel dig werkgeefster! (Van onze verslaggever) De concrete onlangs gepubliceerde waarschuwing van een deskundige patholoog-canceroloog te Amsterdam, dat zware rokers meer dan anderen gevaar lopen longkanker op te doen. was waarlijk niet bedoeld om iemand het rookgenot te vergallen. Als men tegenover de waarschuwing als „tegen wicht" de naam Churchill uitspreekt, het nog steeds zeer gezonde symbool van zware rokers, dan interpreteert men de waarschuwing verkeerd. Want het is gelukkig niet zo, dat alle zware rokers longkanker oplopen. Het is zelfs verre vandaar,zo vertelde dr. Korteweg ons in een onderhoud, dat wij met hem had den. Maar de onderzoekingen in ver scheidene landen ondervraging van de patiënten b.v. hebben uitge maakt dat veel roken de longen bij zonder gevoelig maakt voor kanker. Waarschijnlijk doet het er niet toe of men geregeld een pijpje „smoort", zijn genot zoekt in vele sigaretten of aan sigaren de voorkeur geeft. Dat blijft allemaal om het even. Het gaat hier om personen man nen en óók vrouwen die reeds twintig cf meer jaren intensief roken, aldus deelde een deskundige ons mede Longkanker komt doorgaans op wat latere leeftijd en is dan het resultaat van vele jaren rook„genot". De waar schuwing is dan ook op de eerste plaats bedoeld voor de jongelui: Rook niet te veel, want over twintig of meer jaren ben je veel vatbaarder voor longkanker dan anderen. Degenen, die het roken al vele jaren intensief be oefenen doen goed met zich' te matigpn, maar het gaat hier op de eerste plaats om de rijpende jeugd! Een paar cijfers kunnen het steeas toenemende gevaar illustreren. In 1925 overleden honderd personen aan long kanker, in 1949: 1325! Zelfs als men re kening houdt met de groei en het ouder worden van de bevolking en de verbe tering van de medische diagnose dan is het aantal gevallen nog acht a negen Met de invoering van de oorlogs organisatie is dezer dagen de defi nitieve opzet van de Nationale Re serve tot stand gekomen. In Mei a.s. zullen vijftien bataljons zijn gefor meerd (16.500 man), voorzien van staven en verzorgingseenheden. Dit verklaarde de inspecteur der Natio nale Reserve, kolonel J. Termaten, gistermiddag te Utrecht tegenover een aantal verslaggevers. De Nationale Reserve is ingevolge deze oorlogsorganisatie provinciegewijze verdeeld in districten. De provincie Groningen en Drenthe vormen samen één district. Ieder district is weer on derverdeeld in zes stukken, die ieder één compagnie zullen leveren. De zes compagnieën tezamen vormen het ba taljon, dat elk district in Mei 1951 ge reed moet hebben. Door het grotere aan tal vrijwilligers zullen de provincies Noord- en Zuid-Holland evenwel meer dan één" bataljon kunnen opstellen. Aan het hoofd van deze bataljons ko men luit.-kolonels te staan, reserve-of ficieren. De districtscommandanten, be roepsofficieren, zijn depötcommandan- ten en als zodanig belast met de oplei ding, indeling en de mobilisatie-voorbe reidingen van de vrijwilligers. De vijf tien bataljons van de Nationale Reserve zullen worden uitgerust met Engels materiaal, dat reeds aanwezig is. Kolonel Termaten verklaarde te ver wachten, dat de opstelling van deze vijftien bataljons vóór Mei a.s. zonder veel moeilijkheden zal verlopen. Het aantal vrijwilligers bedraagt thans nog ruim 7.000. Hij baseerde zijn verwach ting op het aantal aanmeldingen, dat dank zij een bredere werving en effec tievere en attractievere opleiding een stijgende lijn vertoont. Over de opleiding van de vrijwilli gers deelde de kolonel nog het volgen de medj=: In het eerste jaar worden de vrijwilligers in 200 uren opgeleid tot soldaat, een opleiding, die vergelijkbaar is met de drie maanden durende eerste oefening van de dienstplichtigen. In het tweede jaar van hun opleiding komen de vrijwilligers bij elkaar voor oefenin gen in pelotons, compagnies- en batal- jonsverband. Deze opleiding duurt min der dan 200 uren, waardoor de batal jonsstaven tijd beschikbaar krijgen voor opleidingen e.d. Voor cursussen en kampoefeningen krijgt de Nationale Re serve de beschikking over het kamp- Golflinks nabij Arnhem. Dit permanen te kamp zal deze maand nog in gebruik worden genomen. Alle vrijwilligers zul len eens per jaar gedurende één week in dit kamp verblijven. De aanwerving en selectie van de vrijwilligers blijft de taak van „Steun Wettig Gezag". De kolonel verklaarde tenslotte dat hij er naar streefde om alle geestelijke stromingen in ons land in de Nationale Reserve vertegenwoordigd te doen zijn. Van zijn staf maken o.m. een R.K. gees telijke, een dominee en een humanist deel uit. De Nationale Reserve ziet hij als een consequentie van de geestelijke weerbaarheid van ops volk, een weer baarheid, die z.i. dan pas sterk kan zijn, indien inde bestaande stromingen meer kracht wordt ontwikkeld. maal zo groot. Voor vrouwen is dit aan tal vijf maal zo groot geworden. De oorlog heeft het aantal gevallen van longkanker door neg niet precies vast gestelde oorzaken doen dalen, maar na de oorlog is de stijging met ongeveer honderd doodsgevallen per jaar. In En geland is deze stijging al zo grpot als vijf jaar geleden bij ons. En de curve van de statistiek loopt ook bij ons steeds sterker naar omhoog! In 1931 was bijna de helft -an alle kankergevallen bij mannen aan maagkanker toe te schrijven, in 1949 nog slechts een derde. Maar long kanker nam in 1931 vier procent van alle gevallen voor zijn reke ning en in 1949: zestien procent! Be strijding hiervan is dan ook niet op de eerste plaats een kwestie van geld (b.v. voor het kankerfonds) maar van het opgeven of de sterke vermindering van een (rook) gewoonte. De oorzaak van longkanker is zeer dik wijls in ons land terug te brengen tot te veel rokerf. Het leven en werken in een bepaalde omgeving, die met veel stof is geladen, behoeft geen longkanker tenge volge te hebben. Mijnwerkers bijv. hebben minder last van deze ziekte dan andere mensen. Men kan dus zeker niet zeggen, dat het wer ken in een met stof bezwangerde om geving wel eens de oorzaak van de ziek te kan zijn. De oorzaak is moeten we er nog weer over kankeren? de si gaar, de sigaret of het pijpje, wat al te veel aangestoken resp. gestopt. Een geroutineerde Franse berggids die een reddingsploeg naar het wrak van de Indiase Constellation leidde, is gistermiddag laat in een gletscherspleet van de Mont-Blanc gestort en door een sneeuw-lawine om het leven gekomen. De reddingsploeg, een Franse militaire berg-patrouille van vijftig man, is daar op de terugtocht begonnen. Zeer waar schijnlijk zal men nu eerst betere weers omstandigheden afwachten, aangezien dc mogelijkheid, dat men nog overlevenden zal aantreffen, toch uitgesloten moet worden geacht. De temperatuur bij de top van de Mont Blanc, waar Vrijdag de Constellation van dc Air India met 48 inzittenden verongelukte, is tot 45 graden beneden het vriespunt gedaald. Piloten van vliegtuigen, die gisteren op nieuw de omgeving van het wrak heb ben afgezocht, vertelden, dat het vlieg weer in dit gebied door de straffe win den uiterst gevaarlijk was. De omgekomen berggids, de 42-jarige René Payot, was een van de eersten, die zich voor de reddingspogingen aanbood. Een paar honderd meter van de plek van het ongeluk is zijn broer elf jaar geleden eveneens door een lawine om het leven gekomen. Drie militairen, die met touwen aan Payot verbonden wa ren, hadden anderhalf uur nodig, voor dat zij het stoffelijk overschot van hun leider uit de kloof en onder de sneeuw vandaan hadden gehaald. De vertegenwoordigers van de Indiase luchtvaartmaatschappij hebben gister avond te kennen gegeven te hopen, dat geen onnodige risico's meer genomen zullen worden bij het opsporen van de stoffelijke resten van de 48 inzittenden van het toestel. De rechtszaak tegen de heren W. v. d. Bake Callenfel en C. F. Overhoff, firmanten van de fa. Kerkhoven en Co., die hedenmorgen voor de Amsterdamse rechtbank zou dienen, is tot 12 Decem ber uitgesteld wegens ziekte van de Of ficier van Justitie. Men moet in zijn leven altijd pro- eren beschadigingen te voorkomen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1