DE WEREID ROND ZO ZAGEN WIJ HAARLEM VANUIT DE LUCHT HET VORSTELIJK PAAR NAAR ENGELAND Twee staatsieritten door Londen Gast van Koning George en Koningin Elizabeth Pontecorvo in Rusland lUc* JËk I Staat koopt fabriekscomplex te Amsterdam Banket op het Buckingham-palace Bezoek aan een liefdadige instelling OVER DE RECHTVAARDIGHEID VAN DE AANVAL Zaak-Mr. Visser voor de Hoge Raad Als opslagplaats voor Defensie DINSDAG 7 NOVEMBER 1950 PAGINA 4 DE NIEUWE KINDERPOSTZEGEL Programma Kon. bezoek aan Engeland Verklaring in Engelse Lagerhuis Engelse regering wint stem ming over woningbeleid Militaire artsen naar Korea Receptie voor jeugd organisaties Een Nederlands gastmaal SOVJET-RESOLUTIE BIJ V.N. Gericht tegen Amerikaanse politiek in Korea WESTEN STELT VOORWAARDEN Voor bijeenkomst van de Grote Vier Dr. J. Hondius overleden Opzet gewijzigd Er zijn meer luchtfoto's van ons stadscentrum gepubliceerd. Maar deze spant toch wel de kroon, omdat zij met behulp van zeer bijzondere lenzen geknipt werd, waardoor o.a. de indruk verkregen wordt, dat het vliegtuig zéér laag gevlogen heeft. Fors en groots verheft de oude St. Bavo zich boven de gebouwen en huizen rondom. Het standbeeld van Loutje op de langwerpige vluchtheuvel is er 'n centimeter bij en de mensen op het rond-point (er is waarschijnlijk een acrobaat aan 't werk) zinken weg als nietige atomen. De fotograaf van Aero-photo „Nederland" heeft het stadhuis op de achtergrond gelaten (men ziet nog juist de toren), waar hij de winst boekte van het Spaarne, dat onverbrekelijk aan de stad verbonden is. Op zo'n luchtfoto krimpt alles als het ware ineen. Links ziet men de bovenverdieping van het Paleis van Justitie, met daar achter, alsof er geen tussenruimte was, het dak van het Concert gebouw. En hoger de bankbiljetten-drukkerij van Enschede. Wie de moeite neemt om goed te kijken, kan talrijke- andere belangrijke gebouwen ontdekken. De vleeshal, waartegen he4 lelijke obstakel der Ned. Handel Maat schappij gedrukt ligt. Het Waaggebouw in volle zon.aan de overkant van het Spaarne, nabij de Gravesteenenbrug, de prach tige gevels van twee gerestaureerde historisch waardevolle huizen. De toren van de Bakenesserkerk, het Bisschoppelijk en Teyler's Museum. Maar.... Haarlem heeft ook een nieuwe stad. Hoe architecten van naam die hebben opgebouwd zult U de volgende week zien. Om teleurstelling te voorkomen, delen wij mede, dat het ons op grond van copyright niet mogelijk is afdrukken op geglanst pa pier ter beschikking van de lezers te stellen. Wellicht wordt U in de naaste toekomst een mogelijkheid geboden om in het bezit te komen van deze unieke foto's. Ambonezen op Java protesteren Standpunt C.H.U. Marie Van Eysden- ernstig ziek -Vink NÏPf Ri ANPBI .AM) J M M Ri \M) NEDERLAND N LDLRLAND 2c Rood 5 c3 Bronsgroen 6c4Groen lO"c5 Violet 20 "c7 Blauw BEDRIJFSGROEP WEGVERVOER IN EEN IMPASSE Tegen optreden van confessionele bonden TEGEN OMZETBELASTING OP SINAASAPPELEN Adres aan Tweede Kamer Dr. Henri Polakschool in Israël? Inauguratie prof. dr. H. Engel Film en televisie Regeling gewenst Commissie voor Cultuur- Sociologisch Onderzoek wm ma yam Gedurende het officiële bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan Londen, dat over twee weken zal beginnen en vier dagen zal duren, zullen twee staatsieritten door de Britse hoofdstad worden gemaakt. Tijdens dit by mensenheugenis eerste officiële bezoek, dat een regerend vorst of vorstin van ons land aan Groot-Brittannië brengt, zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard de gasten zijn van Koning George en Koningin Elizabeth. Op het Buckingham-palace zal een banket worden aangeboden, en in „Guildhall" zal een noenmaal worden gehouden. De heenreis geschiedt met de kruiser „Ja cob van Heemskerk" en de terugreis per vliegtuig. Dat zal de eerste keer zijn, dat een regerende vorst of vorstin, na een officieel bezoek aan Engeland, de terugreis per vliegtuig zal aanvaarden. Uit het programma voor het bezoek blijkt weer duidelijk de grote belang stelling, die onze vorstin koestert voor het jeugdwerk; de dag voor haar ver trek zal Koningin Juliana in het ge bouw van de Nederlandse ambassade een receptie bijwonen, welke wordt ge houden voor vertegenwoordigers van jeugdorganisaties. Dezelfde dag zal zij eveneens een bezoek brengen aan de nederzetting „Time and talents" te Bermondsey, in Londen's „East-End", waar jeugdige personen een opleiding genieten zowel op kunstgebied als in handenarbeid. Koningin Juliana en Prins Bernhard vertrekken met hun gevolg op 20 No vember uit Rotterdam. De volgende dag ontmoeten zij in het Nauw van Calais een escorte Britse torpedojagers en R.A.F.-vliegtuigen, terwijl de Britse kruiser Cleopatra voor de haven van Dover saluutschoten lossen zal. De Hertog van Gloucester, broer van de Britse Koning, zal te Dover aan boord van de Heemskerk gaan om de Koningin en de Prins op Engelse bodem welkom te heten. Te Dover zal op de kade een erewacht staan, wanneer het hoge gezelschap aan wal gaat om met een speciale trein naar het Londense Victoria-station te rijden, waar men omstreeks drie uur zal aankomen. Ter begroeting zullen op het perron aanwezig zijn de Britse Koning en Ko ningin, Prinses Elizabeth, de Herto gin van Gloucester,, Prinses Alice, de Gravin van Athlone en de Burggraaf van Athlone. Geëscorteerd door cava lerie zullen de hoge gasten naar het paleis rijden. Later op de dag zal Koningin Ju liana tezamen met haar gemaal naar Westminster Abbey rijden om een krans te leggen op het monument voor de Onbekende Soldaat. Daarna zullen De Engelse minister van bevoorra ding Strauss heeft Maandag in het La gerhuis medegedeeld dat men er niet aan behoeft te twijfelen of de verdwe nen atoomgeleerde prof. Pontecorvo bevindt zich in de Sovjet-Unie. De minister zeide, dat de regering vernomen heeft dat Pontecorvo com munistische familie in Italië had, een feit dat nooit aan het daglicht was ge treden. hoewel naar zijn antecedenten een diepgaand onderzoek is ingesteld. „Voor zover bekend had hij geen docu menten bij zich", vertelde Strauss. Hij gaf toe dat Pontecorvo beschouwd wordt als een specialist op het gebied der cosmische stralen. Het is bekend dat Rusland zich voor dat terrein der wetenschap sterk interesseert, in ver band met het zoeken naar een kracht bron die dodelijker wapens dan de atoombom zou kunnen opleveren. In antwoord op een vraag van de conservatieve afgevaardigde Patricia Hornsby-Smith, zeide de minister, dat bij het atoomonderzoek in Engeland genaturaliseerde Britten in dienst zijn, te weten zes Duitsers, drie Oostenrij kers, een Zwitser, een Pool, een Frans man en een Amerikaan. De Britse Labourregering heeft Maandag in het Lagerhuis een door de conservatieven uitgelokte stemming over haar woningbouwbeleid gewon nen. Driehonderd stemmen werden uit gebracht vóór en tweehonderd acht en tachtig tegen dit beleid. De conserva tieven betwistten de verklaring der re gering, dat het land zich slechts twee honderd duizend nieuwe huizen per jaar kon permitteren. Zij stonden er op dal driehonderd duizend als het streefgetal zou worden vastgesteld. zij, alvorens op de Nederlandse am bassade 'n receptie te geven, 'n bezoek brengen aan Koningin-Moeder Mary. Des avonds zal te hunner ere in het paleis een galabanket gegeven worden. De volgende ochtend ontvangen de Koningin en de Prins in Buckingham Palace het corps diplomatique. Te twaalf uur zullen zij met groot gevolg en een escorte cavalerie uitrijden naar de Guild hall, waar zij door de Lord Mayor zui len worden toegesproken en de lunch gebruiken. Des middags gaan de koninklijke be zoekers naar de Nederlands Hervormde kerk in Austin Friars en 's avonds bie den zij de Koning en de Koningin een diner aan in Claridge-hotel, voordat zij een receptie van de regering bijwonen. Tijdens de laatste dag van hun ver blijf te Londen zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard een bezoek brengen aan het nieuwe Lagerhuis en een re ceptie van de Nederlandse kolonie in de ambassade met hun aanwezigheid op luisteren. Tezamen met de Koning en Koningin zullen zij aanzitten aan een lunch, in zijn ambtswoning aangeboden door Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Vrijdag 23 November keren de hoge gasten, geëscorteerd door vliegtuigen van de R.A.F., per vliegtuig naar Ne derland terug. Rusland. Rusland zal de graanzendin- gen naar Engeland met 20 percent vermin deren op grond van een nieuw contract dat tussen de beide landen getekend werd, aldus is officieel bekendgemaakt. De Sovjet Unie stemde erin toe in het komende jaar in totaal 800.000 ton graan te verzenden. De kleinere hoeveelheid zou voornamelijk het gevolg zijn van slechte oogsten in de Sovjet Unie in het laatste jaar. Oostenrijk. Verscheidene duizenden in woners van Wenen verzamelden zich gis teravond voor het station om 441 Oosten rijkse krijgsgevangenen te begroeten die terugkeerden uit Rusland. De gevangenen waren eenstemmig van oordeel, dat zij ..goed behandeld waren gezien de Russische le vensomstandigheden" Italië. ,,De huidige sociaal-economi sche toestand van Italië wordt gekenmerkt door het voortbestaan van een onrechtvaar dige kapitalistische structuur -en door de hachelijke levensomstandigheden van de ar beiders in dat land", zo wordt verklaard in een resolutie die het Italiaans christelijk vakverbond na afloop van zijn congres heeft goedgekeurd. Vaticaanstad. De laatste voorbereiden de stap voor de zaligverklaring op Zondag van Marguerite Catherine Bourgeois, de Canadese stichtster van de orde der zus ters van O L. Vrouw, is gisteren gedaan. In aanwezigheid van Paus Pius XII werd het decreet voorgelezen, dat er geen be zwaren tegen de zaligverklaring zijn. Indo-China. Volgens onbevestigde be richten zouden ongeveer 30.000 Chinese soldaten Indo-China zijn binnengegaan om daar tegen de Fransen en de Viet-Nam te strijden. De Franse militaire en civiele auto riteiten stellen op het ogenblik een onder zoek in. Men heeft nog geen bevestiging ontvangen van betrouwbare zijde. Tibet. Pandit N.ehroe, de Premier van India heeft verklaard niet te vrezen, dat het conflict in Tibet zich tot India zal uit breiden, .hoewel de gebeurtenissen in Ti bet ongetwijfeld hun weerslag in India zul len hebben". De beide militaire artsen, de officie ren van gezondheid J. J. van Gogh en A. J. van Meurs, dis met het Neder landse detachement Verenigde Naties naar Korea zullen gaan, zullen Vrij dagavond 10 November a.s. per vlieg tuig van Schiphol naar Singapore ver trekken. In Singapore zullen zij over stappen op de „Zuiderkruis", die het detachement naar Korea brengt. (Telefonisch van onze Londense correspondent) Londen, hedenmorgen Uw correspondent kan aan het giste ren officieel vanuit Buckingham Palace gepubliceerde program voor het bezoek van het Nederlandse koninklijke echt paar nog de volgende bijzonderheden toevoegen. De „Jacob van Heemskerck", de kruiser waarmede Koningin en Prins zullen oversteken naar Dover, zal onder het bevel staan van kapitein ter zee C. J. W. Wannig. De welkomstbetuigin gen welke op Dinsdag 21 November, de dag van aankomst, door het koninklijk echtpaar in ontvangst zullen worden ge nomen in het oude palcis van St. James zullen worden aangeboden door de bur gemeester van de Londense gemeente Westminster namens hem zelf en de hem vergezellende wethouders en gemeente raadsleden, en door de voorzitter van de Londense Graafschapsraad namens hem zelf en de hem vergezellende wethouders en leden van de graafschapsraad. De gisteren in het officiële programma aangekondigde receptie in de Nederland se ambassade op Dinsdag 21 November vervalt. Het bezoek van het koninklijk echtpaar aan Austin Friars, de verwoes te kerk van de Nederlands Hervormde gemeente te Londen, op Woensdag 22 November, zal worden benut om de in Engeland wonende Nederlanders in staat te stellen hun Koningin en Prins te be groeten. Het gisteren door Buckingham Palace gepubliceerde program vermeldt niet dat er na het bezoek aan Austin Friars een bijeenkomst zal plaats vinden in de ambtswoning van de Nederlandse ambassadeur te Londen, jhr. Michiels van Verduynen, waar de leden van de staf van de Nederlandse ambassade te Londen, van de Nederlandse afdeling van de Westelijke Unie en van de Ne derlandse afdeling van de Organisatie van het Noord-Atlantisch Pact zuilen worden voorgesteld aan het koninklijk echtpaar. Omtrent het staatsiediner, dat op dezelfde dag door de koninklijke Op een wel zeer ongelukkig tijdstip beeft de Sovjet-Unie gisteren een re solutie ingediend bij de Politieke Com missie van de V.N. over „de verplich tingen van de staten, ingeval van het uitbreken van vijandelijkheden". Ter wijl in de Veiligheidsraad de Ameri kaanse gedelegeerde Warren Austin ..louter ter informatie" een rapport van generaal MacArtbur voorlas over de interventie van communistisch China in Korea, overhandigde Rusland in do Politieke Commissie een voorstel, dat een scherpe definitie tracht te geven van „agressie" en waarin vijftien situa ties worden aangemerkt, die niet be schouwd dienen te worden als recht vaardigingen voor een aanval. In de resolutie, die kennelijk gericht is tegen de Amerikaanse politiek ten opzichte van Korea en communistisch China, wordt die staat als aanvaller aangeduid, welke oorlog verklaart, een andere staat met strijdkrachten binnen valt, grondgebied of schepen van een land bombardeert, vliegtuigen aanvalt, zonder vergunning grondgebied van een staat binnengaat of door middel van de marine een blokkade instelt. Geen enkele aanval van de ene staat op een andere, aldus de Sowjët-resolu- tie, kan worden gerechtvaardigd met ai gumenten van politieke, strategische of economische aard. In het bijzonder zouden staten niet als rechtvaardiging kunnen gebrui ken de achterlijkheid van een land in technisch of economisch opzicht. beweerde tekortkomingen in zijn bestuur, een revolutionnaire of con- tra-revolutionnaire beweging, bur geroorlog, wanorde of stakingen of het economische of sociale stelsel van een staat. Noch zou een aanval gerechtvaar digd zijn door schending van inter nationale verdragen of handelsover eenkomsten, het verbreken van diplo matieke betrekkingen, economische boycot, immigratiewetten, weigering om buitenlandse troepen door te la ten, godsdienstmaatregelen of grens incidenten. Tijdens de zitting van de Veiligheids raad drong de Joego-Slavische voorzit ter, dr. Ales Beoler, aan op een bijeen komst van de Grote Vijf in over eenstemming met de resolutie, die de vorige week is aangenomen om over leg te plegen over critieke vraagstuk ken. Verder verklaarde hij te hopen, dat alle kwesties over het lidmaatschap van de V.N. spoedig geregeld zouden zijn. In dit verband noemde hij alleen Italië met name, hetgeen als een nieuw bewijs kan worden gezien van de be langrijke verbeteringen in de betrek kingen tussen Italië en Joego-Slavië. De Westelijke mogendheden zullen spoedig antwoorden op het Russische voorstel voor een viermogendheden- conf eren tie over Duitsland. Uit diploma tieke bron verneemt A. P., dat er waar schijnlijk op het Russische voorstel zal worden ingegaan, maar daar er voor waarden gesteld zullen worden, welke Rusland van te voren zal moeten aan vaarden. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft reeds een ontwerp-antwoord opgesteld, dat met Frankrijk en Groot-Briannië besproken wordt, aldus A. P. Dr. J. J. E. Hondius, sinds 1939 rec tor van het vrijzinnig christelijk ly ceum te Den Haag, is Zondagmorgen plotseling overleden. Dr. Hondius is conrector geweest van het Amsterdams lyceum en rector van het gymnasium te Sneek. Hij was privaat-docenf in de epigrafie aan de gemeente-universi teit te Amsterdam. bezoekers zal worden aangeboden aan de koning en koningin van En geland en een aantal genodigden in het Claridge-hotel te Londen, ver dient vermelding dat 42 man perso neel van het Nederlandse Hof zul- len overkomen voor het bereiden en serveren van de maaltijd. Lin nen, porcelein, tafelzilver en een schat van bloemen zal uit Holland worden gezonden om deze maaltijd te maken tot een volkomen Neder lands gastmaal. Het menu zal wor den verzorgd door de chef de cui sine van het hof van H.M. Koningin Juliana. De chef zal morgen een be zoek brengen aan het Claridge-Ho- tel voor de eerste voorbereidselen. Op Donderdagmiddag zal het Konink lijk echtpaar een bezoek brengen aan het „Time and Talent Settlement" in de zwaar door de oorlog geteisterde Oos telijke Londense gemeente Bermond sey. Dit bezoek vindt plaats op verzoek van Koningin Juliana, die de wens te kennen heeft gegeven tijdens het staat- siebczoek kennis te nemen van een wel dadige instelling. De „Time and Talent Settlement" in Bermondsey dankt zijn ontstaan aan het initiatief van een groep welgestelde dames, die vijftig ja ren geleden besloten hadden „Tijd en Talent" ter beschikking te stellen van Bermondsey, een toen .nog arme ge meente van Londen, berucht om zijn achterbuurten. Men begon met een bescheiden club, waarin maaltijden werden geserveerd aan een twintigtal fabrieksmeisjes, werkzaam in een Londense oliefabriek. Sindsdien heeft zich de instelling aan merkelijk uitgebreid en beschikt nu over vier tehuizen. Inmiddels Is even wel de armoede van vijftig jaar gele den in de gemeente verdwenen en de instelling legt zich nu toe op het ver schaffen van maatschappelijke trefpun ten, waar kinderen, volwassenen en ouden van dagen van beider geslacht alle vormen van maatschappelijk ver keer kunnen vinden. Ongeveer duizend kinderen en vol wassenen maken gebruik van de club instellingen Men organiseert er gezel lige avonden, bibliotheken, vacantie- excursies en zomerkampen. De oor spronkelijke opzet van het „Time and Talent Settlement", welke aanvankelijk bedoelde enige levensvreugde te bren gen in de achterbuurten van de Oost- Londense gemeente, heeft zich dank zij de maatschappelijke verbeteringen ge wijzigd. Men streeft nu naar het in le ven houden van democratische en chris telijke idealen in gemeenschappelijk verband. De ontmoeting van het koninklijk echtpaar met vertegenwoordigers van Engelse jeugdorganisaties op Donder dagmiddag, 23 November, vindt even eens plaats op verlangen van H. M. Ko ningin Juliana. Het begrip jeugdorga nisatie zal worden geïnterpreteerd in de meest wijde zin. Tengevolge hiervan is het mogelijk geworden dat ook de stu denten van Oxford en Cambridge en andere Engelse universiteiten bij deze gelegenheid vertegenwoordigd zullen zijn. Meer dan honderd Ambonese jonge lui hebben te Djakarta een verklaring aan de UNCI overhandigd, waarbij zij gedemonstreerd hebben. Zuid-Molukse vrouwen te Surabaja hebben via de UNCI een brief aan de Veiligheidsraad gericht, waarin gezegd wordt, dat „op da Zuid-Molukken onschuldige vrou wen en kind-eren gedood worden door granaten van Indonesische agres- soren, die de menselijke rechten van het volk der Zuid-Molukken aan tasten." Zij vragen de Raad om op dracht te geven het vuren te staken. Andere Ambonezen in Oost-Java hebben de Veiligheidsraad getelegra feerd. dat de berichten over de bezet ting van Ambon „slechts propaganda zijn om elke bespreking in de Raad te voorkomen." Het hoofdbestuur van de Christelijk- Historische Unie heeft als zijn mening uitgesproken, dat de Nederlandse rege ring de roeping en de plicht heeft om in het conflict, dat ontstaan is tussen de Republiek Indonesia en Ambon, alle middelen, welke in haar bereik liggen, aan te wenden om hieraan een einde te maken, zowel in Unieverband als bij de internationale organen, welke tot taak hebben de vrede te bevorderen. Ten aanzien van Nieuw-Guinea werd uitgesproken, dat krachtig dient te wor den gestreefd naar handhaving van het De 86-jarige oud-actrice Marie van EijsdenVink is ernstig ziek. Enige weken geleden kreeg zij een hartaan val en sindsdien is de toestand achter uitgaande. i.f i ».sv< v(«sr «ff sow H BEELDGROOTTE 22_27m.m. ZEGELGROOTTE 26_3lmm. KAMTANDING I 2 3/4 12 '/2 De ledenraad van afgevaardigden, het hoogste orgaan in de Nationale Organi satie voor het Beroepsvervoer wegtrans port (N.O.B.), vergaderde Zaterdag te Utrecht onder voorzitterschap van de heer E. van Donkelaar te Ede. Deze heeft opgemerkt, dat de bedrijfs organisatie voor het wegvervoer in een impasse is komen te verkeren. Vorige maand nam de N.O.B. (evenals de Ned Vereniging van Transport Ondernemers) het besluit zich voorshands te onthouden van deelneming aan de bestuurswerk zaamheden van de bedrijfsgroep weg vervoer. De vergadering van afgevaar digden stond in zijn geheel achter dit besluit. Het ontstaan van een Katholieke en een Protestants-Christelijke bond in het goederenvervoer heeft de N.O.B.aldus de voorzitter, zeer teleurgesteld. Ge- vreeds wordt, dat de behartiging van de vakbelangen in het gedrang zullen ko- aard. De bedrijfsgroep wegvervoer is men door overwegingen van politieke naar de mening van de N.V.T.O. en de N.O.B. bedoeld als een organisatie van ondernemers en zij achten het ten enen male ontoelaatbaar, in het bestuur daar van de werknemers een aantal zetels te doen bezetten gelijk aan het aantal werk geverszetels, waarom de werknemers bonden hebben gevraagd. De toelating van vertegenwoordigers van een twee tal confessionele bonden in het bestuur wordt een versnippering van krachten genoemd, hetgeen niet in het belang wordt geacht van de transportonderne mer. >v (Van onze Haagse redacti«ir) Voor de Hoge Raad der Nederlanden onder presidium van mr. W. A. J. M. Fick, vond hedenmorgen de behandeling in cassatie plaats van de zaak-mr. W. A. J- Visser, gewezen burgemeester van Den Haag. De economische politierech ter had mr. Visser in het begin van dit jaar veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf en een boete van twin tigduizend gulden subs, drie maanden. Na de behandeling door het gerechts hof werd deze straf teruggebracht tot een detentie van drie maanden en tien duizend gulden boete, subsidiair twee maanden. Tegen deze uitspraak was be trokkene, die hedenmorgen zelf niet verscheen, in cassatie gegaan. De raads man van requirant, mr. A. E. K. Ny- singh, liet alle rumoer rond deze zaak buiten zijn betoog en beperkte zich tot de interpretatie van de begrippen „op nemen van" en „beschikken over" bui tenlandse betaalmiddelen. (Zoals bekend had mr. Visser in Maart 1948 50.000 Zwitserse francs van de rekening van een zekere Bonté opgenomen bij de Schweizerische Kredit Anstalt). Zijn uit eenzetting kjvam neer op de stelling, dat de uitspraak van het gerechtshof in deze kwestie verder gegaan is dan de ten laste legging. 21 November zal de procureur-generaal zijn conclusie nemen. Er was slechts zeer matige belangstel ling voor deze rechtzaak. (Van onze verslaggever) Op de wekelijkse huizenveiling !n „Frascati" te Amsterdam, heeft Maan dagavond de Staat het fabriekscomplex van de gefailleerde „Verenigde Efa-Pro- dukabedrijven" aan de Amstel in Am sterdam-Zuid aangekocht als opslag plaats voor het Departement van De fensie. De koopsom bedroeg bijna zes ton. De Efa-Produkabedrijven, die stof zuigers en andere electrische appara ten vervaardigden, zijn enige tijd' gele den gefailleerd als gevolg van het wan beheer van de directie. Zij gaven aan 400 man werk zodat de nieuwe bestem ming van het fabriekscomplex werkge legenheid voor 400 man doet 'verloren gaan. Het gemeentebestuur van Am sterdam heeft nog herhaaldelijk ge tracht een koper voor de bedrijven te vinden maar dat was tevergeefs. Vori ge week is het complex in drie perce- De ondervakgroep Binnenlandse Groentehandel voor import van groen te en fruit en de vakgroep Detailhandel in aardappelen, groente en fruit hebben gezamenlijk een request gericht aan de Tweede Kamer, waarin zij er op wijzen, dat door de grote haast, welke bij de behandeling van de recente regerings voorstellen wordt betracht, het gevaar bestaat, dat beslissingen worden ge nomen. waarvan de consequenties niet ten volle zijn overwogen. Zij vragen met grote ernst en nadruk de aandacht voor de gevolgen, voortvloeiende uit de we derinvoering van de omzetbelasting voor sinaasappelen en bananen. Requestran- ten vrezen, dat door een verhoging van de prijs van sinaasappelen en bananen deze producten buiten het bereik zullen komen van de grote massa van onze bevolking. Een aantal Nederlanders heeft een comi té gevormd", dat zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen voor de stichting van een middelbare school, gericht op de landbouw, die zal moeten verrijzen in de Kiboets Beth Öasjita in Israël. Het ligt in de bedoeling, dat aan deze school de naam zal worden verbonden van wijlen dr. Henri Polak. De directeur van het Zoölogisch Mu seum te Amsterdam, prof. dr. H. En gel, heeft het ambt van hoogleraar in de zoögeographie en hoofdstukken uit de systematische zoölogie aan de ge meentelijke universiteit van de hoofd stad aanvaard met het uitspreken van een rede in de aula der universiteit over; Het belang van het zoölogisch museum voor wetenschap en maat schappij. len geveild. Ze werden ingezet op to taal twee en een halve ton. De machi nes werden afzonderlijk geveild voor vijf en een halve ton en de bij het complex behorende villa voor f 37.500. Bij het afmijnen Maandagavond brach ten de gebouwen in combinaties eerst drie en een halve ton op tot ze tenslot te als één complex werden afgemijnd, hetgeen nog eens twee en een halve ton extra opbracht, zodat de totale koopsom bijna zes ton bedraagt. Voor al het hoge bedrag, dat bij het afmijnen werd geboden, bracht grote verrassing onder de aanwezigen. De belangstelling van de makelaars was enorm groot. De bedrijven hebben bij de verkoop totaal bijna een millioen en twee ton opgebracht. Sinds de televisie haar intrede heeft gedaan in de samenleving zijn er tal van vragen gerezen, die vooralsnog moeilijk te beantwoorden zijn. Voor wat ons land betreft, is een van de belangrijkste vragen: hoe gaat de televisie zich verhouden tot de film? Het filmbedrijf in Nederland is sterk georganiseerd en daardoor als het ware aangewezen om deel te nemen aan de regeling van de televisie. In het jongste nummer van het Offi cieel Orgaan van de Ned. Bioscoopbond wordt aan deze vraag aandacht ge schonken in een uitvoerig hoofdartikel, waarin o.m. gewezen wordt op de con currentie, die met name de omroepen gaan ontketenen, wanneer zij de tele visie voor zich zouden opeisen. Het zal nog wel jaren duren, zo zegt het blad, voor de televisie waarlijk een gevaar voor het filmbedrijf kan zijn, maar het lijkt een kwestie van wijs beleid om reeds nu te overwegen, op welke wijze een ongewenste concurrentiestrijd kan worden voorkomen. Dit klemt te meer, omdat de televisie een zeer dure aange legenheid is en iedere strijd op dit terrein handen vol geld zal kosten. Het ware daarom gewenst, dat de regering naar goed Frans voorbeeld een verstan dig overleg tussen de betrokken par tijen inleidde. Maandagmiddag heeft Prins Bernard op paleis Soestdijk de installatie verricht van de commissie voor cultuur-socio- mgisch onderzoek. Deze commissie be staat uit twaalf hoogleraren in de socio logie. Prof. dr. E. W. Hofstee (Wage- ningen) voorzitter, prof. dr. B J. Bou- man (Groningen)prof. dr. R. van Dijk (vrije univ. Amsterdam), prof. dr. Sj. Groeman (Utrecht), prof. dr. F. van Heek (Leiden), prof. dr. W. R. Heere (Tilburg), prof. dr. S Hofstra (Amster dam), prof. dr. A. N. J den Hollander (Amsterdam) dr. Ph. J Idenburg (dir. centraal bureau voor de statistiek), prof. ar. J. P. Kruyt (Utrecht), prof. dr. A. Oldendorff (Nijmegen), prof dr. F. L. Polak (Rotterdam). Het bestuur van het Prins Bernhard- fonds heeft deze geleerden bereid ge vonden gezamenlijk een aantal onder zoekingen te verrichten die een betere kennis van de problemen en de noden van het Nederlandse culturele leven moeten verschaffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4