Democratische meerderheid in Senaat behouden als RIJVERS als beroepsvoetballer naar Frankrijk Driejarige kleinzoon van vorst van Nepal tot koning uitgeroepen Zonderlinge methode Dewey herkozen als gouverneur van de staat New York ENGELSE DRIFTER RAMT EEN SCHEVENINGS VISSERSVAARTUIG Mooi weer begunstigt verkiezingen in VS. RUSLAND HERDENKT DE REVOLUTIE Gevluchte familie recht op de troon ontnomen Chinezen naderen Lhasa Het weer Explosie in Engelse chemische fabriek Tot hoofd en hart Prins Bernhard naar Malta Hollandse boot gezonl [en, bemanning gered N< r."1 WOENSDAG 8 NOVEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248216 Parade en redevoeringen tegen Westerse imperialisten Tibetanen zullen de stad niet verdedigen Vazal van het „imperialisme Drie doden; één vermiste vijf en twintig gewonden Amerikaans vliegtuig in Rocky Mountains verongelukt? Russen te Tokio weer terug in Geallieerde Raad Het plan-Schuman SUIKERWERKEN EN CHOCOLADE Blijven in tussentarief omzetbelasting Ambon strijdt nog steeds voort Lenstra bezwijkt echter niet Lenstra blijft amateur Snoek linksbinnen 102-jarige ter stembus VERZEKERING AAN ROOD-CHINA Strijdkrachten der V.N. zullen grens eerbiedigen TWEE KINDEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN RUSTIG VERLOOP mmMrnsmÈm. ï-O... - :-- sS,.- rj. w r j. BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M van Run. Vi/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaaL Duizenden soldaten en burgers mar cheerden over het Rode Plein te Mos kou, ter viering van de 33ste verjaar dag van de Sovjet-revolutie, terwijl militaire leiders hun sympathie uitspra ken met de Koreaanse communisten, „die de strijd hebben aangebonden met de agressie". Maarschalk Semion Budenny. die van soldaat in het leger van de Tsaar op klom tot commandant van de commu nistische cavalerie, fulmineerde tegen de „Anglo-Amerikaanse imperialisten" in een rede van de balustrade af van het granieten mausoleum van Lenin. Naast hem stonden de plaatsvervangen de premier Molotof, Nicolai Bulganin, maarschalk Klementi Voroshilov, Andsti Mikoyan en andere leden van het Po litburo. De Amerikaanse ambassadeur Alan Kirk en de Britse ambassadeur David Kelly en andere leden van het corps diplomatique sloegen de plechtigheid gade vanaf een speciale loge vlak onder het mausoleum. Na een uurlang voorbijtrekken van gemotoriseerde eenheden, zware en lichte artillerie, zichzelf voortbewegen de kanonnen, tanks en raketkanonnen, trokken naar schatting 2 millioen ar beiders, studenten, ingenieurs en groe pen van verschillende intellectuele be roepen langs de ere-tribune. De parade duurde ongeveer vijf uur. De premier van India, Jawaharlal Nehroe en generalissimo Josef Stalin wisselden telegrammen ter gelegenheid van de herdenking. Nehroe zei in zijn telegram o.a.: „Wij vertrouwen er op, dat de vriendschap tussen India en de Sovjet-Unie de zaak van de wereld vrede zal bevorderen". Stalin dankte °P zijn beurt voor de „hartelijke geluk wensen". Nadat de koning van Nepal Maandag met zijn gezin zijn toevlucht had ge zocht in de Indiase ambassade te Khat- mandu, de hoofdstad van zijn koninkrijk, en de premier van Nepal twee maal te vergeefs getracht had een onderhoud met hem te krijgen, hebben het parlement en de Raad van Ouderen gisteren in een spoedzitting besloten een driejarige kleinzoon van de gevluchte vorst als ko ning tc installeren, „teneinde de vrede en rust in Nepal te waarborgen". Tevens werd de gevluchte vorstelijke personen het recht op de troon ontnomen. De koning van Nepal, een grensstaat tussen Tibet en India, vervult slechts re presentatieve functies. Het land, dat het enige overgebleven koninkrijk der Hin does is, wordt in feite bestuurd door de minister-president. In Nepal is ook het ambt van minister-president erfelijk. Bij het overlijden van een eerste minister, wordt deze opgevolgd door de oudste van zijn broers, die hem overleven. Zijn zoon komt pas voor het ambt in aan merking als hij de oudste mannelijke telg van de familie is. Nepal levert Groot-Brittannië de be kende Gurkha-troepen, die tot de al lerbeste strijdkrachten van het voor malige Brits-Indische leger behoren en die ook nu nog in verschillende delen der wereld in Brits verband strijden, o.a. in Malakka. Het land telt bijna zes Voorhoeden van de door de Chinezen geleide Tibetaanse troepen zijn, naar wordt gemeld, voorbij Phondo Dzong, 70 km van Lhasa, de Tibetaanse hoofd stad. Volgens de laatste schattingen tel len de voortrukkende Chinese en Ti betaanse volkslegers ongeveer 70.000 man. In Lhasa zijn strenge veiligheids maatregelen genomen. Zonder vergun ning kan men de stad niet binnenkomen of verlaten. De nieuwe „interim-regering" heeft de troepen, die Lhasa bewaken, opdracht gegeven, geen weerstand te bieden aan de communisten, maar zich te beperken tot de handhaving van orde en gezag. Volgens welingelichte zegslieden te Kalimpong zullen de Chinees-Tibetaanse strijdkrachten naar Sjif;atse de zetel van de Pantsjen Lama oprukken en een symbolische macht in Lhasa station neren. Alleen een enorme krater (op de voorgrond) is over van de chemische fabriek cp Brambic in Engeland. Het gebouw op de achtergrond werd ook geheel ver nield door de explosie, waarbij vier mensen werden gedood en 25 gewond. Een enorme explosie heeft gistermid dag een van de gebouwen van een che mische fabriek op het Britse eiland Bramble totaal verwoest, waardoor drie personen om het leven kwamen en vijf en twintig werden gewond. Een jeugdi ge arbeider van de fabriek, waar spring stoffen worden vervaardigd voor de in dustrie, wordt nog vermist. Er is onmid dellijk een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing. Het eiland Bramble ligt 8 km. ten Zuiden van Harwich. Ooggetuigen verklaarden, dat onmid dellijk na de ontploffing dikke wolken witte rook wel duizend meter hoog op stegen. Deze rookkolom was te zien te Walton-on-Maze, op 13 km. van de plaats van het ongeluk, terwijl men in een gebied met een straal van 30 km. de ontploffing gehoord heeft. Te Clacton, 20 km. van Harwich, zijn de ramen van de huizen stuk gesprongen. Sinds gisteravond wordt een vliegtuig van de Amer. luchtvaartmij. North west Airlines vermist, dat met zeven tien passagiers aan boord en een be manning van vier koppen een vlucht maakte van Helena naar Butte, over de Rocky Mountains. Men neemt aan dat de bemanning in een sneeuwstorm de koers is kwijtgeraakt en dat de vlieg machine in de bergen is verongelukt. Ondanks de slechte weersomstandig heden zijn onmiddellijk Amerikaanse vliegtuigen opgestegen om naar het toestel te zoeken. Alle een en twintig inzittenden zijn Amerikanen. Voor de eerste maal sinds Mei van dit jaar heeft de Russische delegatie van daag deelgenomen aan een vergadering van de geallieerde raad te Tokio. Gene- raal-majoor A. P. Kislenko, plaatsver vangend leider van de Russische dele gatie, die enkele maanden geleden in Japan is teruggekeerd, woonde de zit ting bij, aldus meldt A. P. De Russen hebben de vergaderingen van de Raad voor het eerst in December geboycott. Daarna woonden zij weer enkele zittin gen bij, doch sinds Mei bleven zij voort durend weg. Vandaag zijn te Parijs de besprekin gen tussen de zes mogendheden over het plan-Schuman weer heropend. Waarschijnlijk zou het neteligste vraag stuk van het plan, dat der prijzen, op de conferentie besproken worden. Het probleem is de prijzen van steenkool en staal in de zes deelnemende landen aan normen te binden en de douane tarieven hieraan aan te passen. Verwachting tot Donderdagavond: Vanavond en vannacht: Zachter, regen en langs de kust een krachtige tot harde en in het binnenland een krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Morgen overdag: Wisselend be wolkt met hier en daar enkele buien, voornamelijk in het Noorden van het land. Aanvankelijk krachtige, later langs de kust een harde tot storm achtige Zuid-Westelijke wind; onge veer dezelfde temperatuur als van daag. Zon: 7.48—16.59. Maan: 7.12—16.16. millioen inwoners en heeft een opper vlakte van 130.000 vierkante kilome ters. Zijn Noord-grens valt over een afstand van ongeveer achthonderd km samen met de Zuid-grens van Tibet. De ambassade van India heeft asyl verleend aan de koning van Nepal, Maharajadjiraja Tribhuvana Bir Bikram Jung, en zijn familie, onder wie de kroonprins. Het is schier onmogelijk om de juiste redenen, welke tot deze gang van zaken geleid hebben, te bepalen, maar van de zijde der Nepalse ambassade in New Delhi werd te kennen gegeven, dat het hier een van die „paleisrevoluties" be treft, die plaats hebben in landen, waar het volk weinig of geen invloed op de regering heeft. Er werd op gewezen, dat reeds lang bekend was, dat de koning en zijn kroonprins voorstanders warer van het geven van een „verantwoordelijke" re gering aan het volk. Woordvoerders uit de kringen der In dische regering verklaarden, dat India de koning van Nepal en de leden van zijn gezin veilig naar India zou kunnen overbrengen. Er bestaat een wekelijkse luchtverbinding tussen India en Nepal. De Chinese communistische radio brandmerkte Nepal kortgeleden als een „vazal van het imperialisme". De Tweede Kamer heeft gisteren een nieuwe middag doorgebracht met am pele behandeling der verschillende be- lastingontwerpen, waar nu alles vreed zaam bij is geworden. Kamerleden ma ken hun wensen kenbaar, de minister willigt ze in, of maakt duidelijk, waar om hij daartoe niet in staat is. Conflic ten ontstaan er niet meer. Van belang is het lot, dat een aantal amendementen op de omzetbelasting on derging. Het gewijzigde amendement- v. d. Wetering om een serie banket bakkersartikelen uit het tussentarief te nemen, werd door de minister overge nomen. De heer v. d. Wetering had de chocolade- en suikerwerken eruit ge haald. Een amendement van de heer Hoogcarspel om ook deze beide soorten van heerlijkheden uit het tussentarief tc lichten werd verworpen. Nog meer amendementen van de heer Hoogcarspel werden verworpen, waarbij om beurten enkele leden van andere partijen de kant van de voorsteller kozen. De A.R.-heer v. d. Heuvel probeerde nog met een amendement de gehele ver hoging van de omzetbelasting op diensten ongedaan te maken. Het kel derde op het bestand van K.V.P. en P. v. d. A. (Verslag op pagina 4) Naar de regering van de Zuid-Moluk- ken mededeelt strijdt Ambon nog steeds voort. De voedseltoestand is moeilijk. Zieken en gewonden lijden vreselijk door gebrek aan alles,. In een telegram aan het bureau Zuid-Moluk- ken te Den Haag wordt voorts verzocht de UNCI en de Veiligheidsraad drin gend te vragen on> interventie voor: de uitoefening van het zelfbeschikkings recht, de zeer spoedige terugkeer van de Ambonese militairen van Java naar Ambon en de onmiddellijke vrijlating van Ambonese gijzelaars te Djakarta. 'Van een bijzondere medewerker) D-. sterke groei van de Nederlandse bevolking en de beperktheid van de middelen van bestaan, hebben in ons land het werkgelegenheidspro bleem in het leven geroepen. Een van de middelen, waarmede de Regering dit probleem wil oplossen, is emigratie. In 1951 denkt men 24.000 personen te emigreren naar Australië, 2000 naar Nieuw-Zeeland. 8000 naar Canada en 6000 naar andere landen, o.a. Brazilië en Argentinië. Voor velen van deze 40.000 personen zal het Rijk de kosten, aan de emigratie verbonden, geheel of gedeeltelijk moeten betalen. Dat dit een kostbare geschiedenis is, blijkt wel hieruit, dat voor 1951 daarvoor een be drag van f 5.000.000 op de Rijksbegro ting is uitgetrokken, tegen f 1.100.000 in 1950 en f 300.000 in 1949. Hierbij moet men bovendien in het oog houden het niet in cilfers uit te drukken na deel. dat de Nederlandse volksgemeen schap lijdt doordat veelal geschikte en jonge Nederlanders hun toekomst in den vreemde gaan zoeken. De landen, die emigranten opnemen, eisen gezonde mannen en vrouwen, die een vak ver staan en in de kracht van hun leven zijn. Deze landen profiteren dus van de zorg, welke de Nederlandse gemeen schap aan de emigrant heeft besteed van de wieg tot het moment, waarop hij zich tot een goed vakman heeft ont wikkeld. De kosten daarvan hebben wij op f 20.000 per persoon horen schatten, maar dit cijfer kunnen wij uiteraard niet verifiëren. Nieuw-Zeeland is bereid tot ruime financiële tegemoetkoming in de ver voerskosten; Australië is daartoe ook niet ongenegen, Argentinië en Brazilië willen steun verlenen voor de koloni satie van landbouwers. Doch naar onze mening behoren deze landen veel ver der te gaan en aan Nederland een ver goeding te geven voor de kosten, welke aan elke Nederlandse emigrant zijn be steed en waardoor deze voor het land van vestiging een waardevolle aanwinst is. Wij zwijgen hierbij maar van de staatsschuld, welke rond f 2600 per hoofd der bevolking bedraagt en door elke emigrant wordt achtergelaten, waardoor de druk uit dien hoofde op de achterblijvende bevolking wordt verzwaard. Daarom onderhandelt En geland momenteel met Australië over het overnemen van een evenredig deel van de staatsschuld voor elke Engels man, die naar Australië emigreert. Financieel-economisch gezien biedt de emigratie dus voor de Nederlandse volksgemeenschap weinig aanlokkelijke aspecten. Er moeten evenwel offers worden gebracht om de gevolgen van de overbevolking te bestrijden. Maar dan doet het toch wel vreemd aan, dat, terwijl de Nederlandse regering alle moeite doet om Nederlanders naar het buitenland te doen emigreren, tege lijkertijd tienduizenden bui tenlanders ons land binnen komen. In 1948 vestigden zich hier, komende uit het buitenland, 30.713 personen en in 1949 21.011 personen. Indonesië is hierbij buiten beschouwing gelaten. We vragen ons deze cijfers beschouwende af of het geheel der door de overheid op het gebied van de emigratie en immigratie genomen maat regelen wel sluitend is. Ingevolge een in 1934 tot stand gekomen wet tot re geling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen, mogen dezen in Nederland alleen arbeid verrichten als zij een schriftelijke vergunning hebben van de minister van Sociale Zaken. Wij kunnen niet beoordelen of men te vrij gevig is met deze vergunningen, maar vragen ons toch af, of ten deze niet een strengere maatstaf moet worden aan gelegd. Daardoor zal de stroom van buitenlanders, die zich in Nederland vestigen, worden beperkt. Als Neder land direct en indirect millioenen besteedt om zijn bevolking door emigra tie te verminderen, dan doet het toch vreemd aan, dat het effect van deze in spanning voor de helft wordt te niet gedaan door vestiging in ons land van vreemdelingen. Naar wjj vernemen zal het Nederlands Elftal voor Zondag a.s. een belangrijke verzwakking ondergaan door de ab sentie van Kees Rijvers. De Bredanaar heeft namelijk een contract getekend voor de Franse eerste divisieclub St. Etienne en zal dus niet meer worden opgesteld, ook al zou zijn armblessurc zulks toelaten. Nadat reeds vijf andere clubs, namelijk Nice, Roubaix, Rijssel, Nancy en Ra cing Club de Paris, de Bredanaar tever geefs hadden gepolst, zwichtte Kees Rij vers voor de grote som, welke St. Etienne hem bood. De geruchten, inzake het vertrek van Abe Lenstra als prof naar het buiten land, blijken op fantasie te berusten. In een onderhoud, dat wij met Lenstra had den, vertelde hij, dat na de oefenwed strijd van 1 November enige Italianen hebben getracht een gesprek met hem aan te knopen. Maandag 1.1. kreeg Len stra bezoek van enige Fransen uit Rou baix, die eveneens probeerden de Fries over te halen. Ook nu weigerde Lenstra op een aanbod in te gaan. De Heeren- veense speler denkt er niet over prof te worden. In verband met het niet meer be schikbaar zijn van Rijvers is de voor hoede van het Nederlands Elftal voor de wedstrijd op Zondag 12 November te Antwerpen tegen België als volgt sa mengesteld, van rechts naar links: De Graaf (Limburgia), Lenstra (Heeren veen). Van Melis (Eindhoven), Snoek (Eindhoven) en Clavan (ADO). Lenstra is dus van de links- naar de rechtsbin nenplaats verhuisd terwijl Snoek links binnen wordt. Een uur van onbedachtzaamheid j \^sleept vaak jaren van ellende na zich^J RECHTS RIJVERS, eindelijk gezwicht voor een stevig bedrag aan Franse francs. LINKS LENSTRA: Mij niet ge zien.... Naar Reuter uit Valetta (Malta) ver neemt zal Prins Bernhard 27 November per vliegtuig op Malta aankomen en daar tot 30 November verblijven. Het is waarschijnlijk dat zijn bezoek samenvalt met dat van de „Karei Doorman", die deze maand geëscorteerd door torpedobootjagers en onderzeebo ten naar Malta komt. Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen zal de Prins tijdens zijn verblijf Prinses Elizabeth ontmoeten. Men ver wacht dat de Prinses 25 November op Malta aankomt. Parijs. Vanmorgen vroeg zijn twee drukkers van het dagblad „Le Figaro" aan de Champs-Elysées door een hevige ont ploffing gewond. Volgens de politie was een bom geplaatst tegen de ventilator van de zetterij. Voor het gebouw van de „Figaro" hebben m de loop van dit jaar communis tische relletjes plaats gehad uit protest te gen de publicatie van de mémoires van ma joor Otto Skorzeny, die Mussolini uit zijn gevangenschap bevrijdde. By de gisteren gehouden Amerikaanse verkiezingen hebben de Democraten hun meerderheid in de Senaat behouden, aldus meldt Reuter hedenmorgen uit Ten gevolge van het gunstige weer is de opkomst bij de Amerikaanse verkie zingen zeer groot geweest. Ruim 42 millioen kiezers hebben hun stem uitge bracht. In 1938, toen eveneens verkie zingen werden gehouden, waarbij het presidentschap niet op het spel stond, werden 37 millioen stemmen uitgebracht. Het ontbreken van de Amerikaanse ver kiezingssfeer, die vooral typerend is voor de presidentsverkiezingen, was opval lend. Er was hoegenaamd geen vacantie- stemming, hetgeen voor een deel mogc- lijk te verklaren is, omdat duizenden gezinnen door de sti-yd in Korea in rouw gedompeld zyn. Vanmorgen om vijf uur Nederlandse tijd werd het laatste stem bureau pas gesloten. In New York rukte gistermorgen om vier uur, twee uur voordat de stembu- reaux opengingen, een enorme politie macht van negentien duizend man uit, teneinde ongeregeldheden te voorkomen. Speciaal in New York is de verkiezings campagne wel een van de bitterste ge weest, die men in jaren gekend heeft. In heel Amerika vormde de buitenlandse politiek een van de belangrijkste punten Dewey, eens bijna president van de Verenigde Staten, is gisteren herkozen als gouverneur van de staat New York. President Truman, die per vliegtuig een retourvlucht van Washington naar Independence maakte om zijn stem uit te kunnen brengen, verklaarde na af loop zo zeker te zijn van het succes van de democratische partij, dat hij niet van plan was laat op te blijven om de verkiezingsuitslagen af te wachten. „Ik ga evenals in 1948 wat slapen, om dat ik weet, dat het goed zal aflopen", vertelde hij aan verslaggevers. Op de vraag van een journalist of hij demo cratisch gestemd had, antwoordde Tru man lachend: .ëatuurlijk. Wat zou U anders van de president van de V.S. verwacht hebben?" De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft gis teravond de wodka van de Russische ambassade moeten versmaden, omdat hi j de voorkeur gaf aan het vervullen van zijn stemplicht. Hij was uitgenodigd voor de galareceptie ter gelegenheid van de jaarlijkse herdenking van de October- revolutie op de Russische ambassade, maar omdat hij zijn stem moest uitbren gen te Sandy Springs, dat 15 mijl van Washington ligt, kon hij onmogelijk aan de uitnodiging gevolg geven. Mevr. Anne C. Milne, een 102-jarige dame, Is gisteren ook ter stembus geto gen. Sedert de invoering van het vrou wenkiesrecht in 1920 heeft zy geen enke le keer verzuimd van haar recht gebruik te maken. Volgens de Amerikaanse wetgeving moesten gisteren alle bars, café's en res taurants gesloten zijn tijdens de uren dat er gestemd werd. Hiervan was echter uit gezonderd de bar in het hoofdkwartier van de V.N., die gisteren goede zaken deed. Het hoofdkwartier van de V.N. ge niet extra-territoriale rechten. Toen ver leden jaar op de verkiezingsdag de bar was gesloten, hebben de afgevaardigden van Columbia en Polen een storm van protest laten horen, waarop de wetsge- leerden in de boeken doken en tot de conclusie kwamen, dat de bar kon wer ken binnen de voorschriften van de wet gever. De eerste volledige plaatselijke uitsla gen kwamen, evenals in 1948, uit Harts Location, een gehucht in New Hamp shire, dat slechts 10 kiezers telt. 6 stem men werden uitgebracht op de republi keinse candidaten voor een zetel in resp. de Senaat en het Huis van Afgevaardig den en 4 stemmen op de andere candida ten. Maar vreemd genoeg viel de uitslag van de verkiezingen voor het gouver neurschap met 5 tegen 4 stemmen uit ten gunste van de democratische candidaat. De interimcommissie voor Korea van de V.N. heeft gisteravond met algemene stemmen een door Carlos Romulo (Phi- iippijnen) ingediende resolutie aangeno men, waarbij de regering van Rood China de verzekering wordt gegeven dat de Noord-Koreaans-Mandsjoeryse grens zal worden geëerbiedigd door de strijd krachten van de V.N. In de resolutie wordt verder verlangd dat UNO-verte- genwoordigers met spoed de situatie in het Noord-Koreaans-Mandsjoerijse grens gebied zullen onderzoeken. De resolutie werd in sommige kringen beschouwd als een voorbereiding voor het leggen van de fundamenten voor een beroep van de Veiligheidsraad op de Chinese communisten, om zich terug te trekken met de verzekering, dat de Noordelijke grens van Korea geëerbie digd zal worden. Niets werd gezegd over de enorme hydto-electrische centrale aan de Yalu. De Veiligheidsraad zou vanavond om vijf uur Nederlandse tijd in spoedzitting bijeenkomen om op ver zoek van de V.S. over de Chinese inter ventie in Korea te spreken. Twee kinderen van de familie Bakker te Zuid-Scharwoudc, een jongen van negen en een jongen van één jaar, zijn Dinsdagavond bij een brand om het leven gekomen. De vader, die zich reeds ter ruste had begeven, werd om tien uur door het gillen van een zijner kinderen gewekt. Met moeite wist hij zijn vijfjarig doch tertje te bereiken en het gelukte hem haar naar buiten te brengen. Het negen jarig zoontje, dat zijn vader gewekt had, kon echter door de hevige rook ontwikkeling niet naar beneden komen en is gestikt. Het jongste kind, een jongen van één jaar, kon door de vader niet meer bereikt worden; het vuur greep te hevig om zich heen. Ook dit kind kwam door verstikking om het leven. Op de Noordzee is de Scheveningse logger Geertruida Jacoba SCH 35, na een aanvaring met de Engelse drifter Mate, gezonken. Alle opvarenden kon den in veiligheid worden gebracht, ter- wijl de drifter, die ook schade opliep, behouden in IJmuiden kon worden binnengesleept. De aanvaring vond plaats Dinsdag middag rond vier uur op ongeveer 25 mijl West van IJmuiden. De Engelse drifter voer op de Nederlandse logger in, waardoor deze vrij spoedig zonk. Onmiddellijk na de melding van de aanvaring vertrok uit IJmuiden de sleepboot Nestor op zoek naar de plek des onheils. Daar werd wel de Engelse drifter aangetroffen, maar van de log ger was niets te vinden. De Nestor is daarop, na tevergeefs gezocht te hebben, met de drifter op sleeptouw naar IJmuiden vertrokken. Dit sqhip had een groot gat in de boeg, dat met zei len provisorisch gedicht kon worden. De Engelse drifter kwam tegen tien uur in IJmuiden binnen, waar hij in de Bergingshaven een plaatsje kreeg en waar twee sleepboten reeds op hem la gen te wachten om hem droog te pom pen, of althans drijvende te houden. Aanvankelijk meende men, dat het met de Nederlandse logger wel los zou lo pen. Doordat de radio-installatie onder in het schip is geplaatst, dacht men, dat deze door binnenkomend water on bruikbaar was geraakt, maar in deze fatale afloop wilde voorlopig niemand geloven. Vanuit Scheveningen vertrok ken de schepen Noordster SCH 236, Wouder SCH 19 en Bep SCH 15, in de hoop hun collega te kunnen vinden. Zij moesten onverrichterzake terug keren, toen zij vefnamen, dat een kot ter uit Goeree alle opvarenden aan boord had genomen en naar Scheve ningen bracht. De Geertruida Jacoba SCH 35 was eigendom van de rederij De dames v. d. Zwan. Het schip was in 1917 gebouwd, had een tonnage van 133 ton en werd voortgedreven door een 100 pk. Dutch motor. De Engelse drifter, die behou den binnen gebracht kon worden, was de Mate LT 35 van de rederij Hobsons uit Lowestoft. De jongste opvarende van het op de Noordzee gezonken Scheveningse vis sersvaartuig, de 14-]arige scheepsjon gen Henk Vink, die direct huiswaarts keerde. Hij stilt zijn honger, onderwijl vertellend van de ramp. New York. De Democraten hebben de Senaatszetels van de staten Illinois en Maryland ver loren en mogelijk ook die van Connecticut. De Republikeinse senator Robert Taft (Ohio) had vanmorgen een grote voorsprong op zijn Democratische tegen stander. Vanmorgen wezen de eerste uitslagen van de gisteren in Amerika gehouden verkiezingen op winst voor de Republikeinse party. Deze winst is echter niet zo groot, dat het overwicht van Truman's Democratische partij in het Congress gevaar loopt. Toen ongeveer een derde deel der stemmen geteld was, bleken de Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden vier zetels gewonnen te heb ben. Zij zouden er echter 45 bij moeten winnen om in het 435 zetels tellende Huis de overhand te krijgen. De Republikein Thomas Dewey is herkozen ais gouverneur van New York. De partijloze Vincent Impelliterri is burgemeester van New York geworden. De staat Connecticut heeft nu een Republikeinse inpiaats van een Democratische gouverneur. President Roosevelt's zoon James zal in Californië waarschijnlijk verslagen worden door gouverneur Earl Warren, een Republikein. Een andere zoon van Roosevelt, Franklin D. Roosevelt Jr., behield zijn zetel in het Huis van Afgevaardigden. Bij deze verkiezingen ging het om 432 zetels van het Huis van Afgevaardigden (de Tweede Kamer), om 36 van de 96 zetels in de Senaat (de Eerste Kamer) en om het gouverneurschap in 32 van de 48 staten. Tenslotte moeten enkele stedelijke functionarissen gekozen worden. in de verkiezingsstrijd. Duizenden bur gers waren gisteren in de stemlokalen door de partijen officieel aangesteld, om fraude te voorkomen. Een belangrijke nieuwe schakel in het. verkeer tussen Zuid-Nederland en het Ruhrgebied is tot stand gekomen door het herstel van de Rijnbrug bij Krcfeld- Uerdingen. De West-Duitse minister-president Arnold hield bij de openstelling van de brug een rede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1