de H.O.V. Het graf van Hamid Ben Abdel Kader Belangrijke uitvoering door Ook met CHOCOLADE is 60 procent van KNIL-gezinnen „De Schelp" is katholiek BLIKSEMAFLEIDERS in Zohra Rais Ismaël vertrok uit Marokko en vond het graf van haar man in Kapelle MOORD OP DE BOTERMARKT Oude en moderne werken Voor betere foto's ATELIER NELL HERBERT Letters vanaf 40 Kapelaan Blom uit Zandvoort geestelijk verzorger Antoon Molkenboer voltooit decoratie Nederland toch winnaar in Barcelona WOLLEN DEKENS WILTON KARPETTEN SLAAPKAMERKLEEDJES VELOURS MOQUETTE KARPETTEN MOQUETTE TAPIJT WEEFSTOF SLAAPKAMER 3.25 HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 8 NOVEMBER' 1950 PAGINA 2 KLAPROOSDAG 1950 IN HAARLEM Gemeenteen Zieken fondsen Nadere regeling voor verpleging in ziekenhuizen Verdachte morgen voor de Haarlemse rechtbank HULDIGINGSAVOND N.Z.H.-PERSONEEL FAILLISSEMENTEN ter- ■■pMMHP ST. NICOLAAS KINDERFOTO'S OOK IN KLEUREN voordeliger! cf. Burgerlijke Stand SPAARNDAM Geslaagde toneeluitvoering HEEMSTEDE Geen spreekuur BLOEMENDAAL Spreekuur burgemeester WONINGBOUW IN ZANDVOORT Huldiging Jac. Bonset Touring „Zandvoort" Oprichting contactorgaan Handelsver. Middenstand .Voor Scheveningse kerk R.K. OPENBARE LEES ZAAL EN BIBLIOTHEEK Plaatselijke prijzen- commissies Biljarten H. v. HollandGroenend. R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" Biljarten Biljartuitslagen F.B.H.O. VERBETERING STRAAT VERLICHTING „Donors", meldt u! Betrouwbaarheidsritten op circuit Voetbal „PR0PAGAHDA-VERK00P voor OUDE PRIJZEN" 60 x 115 14.90 WIE WINT de LINCOL-naCE-AUTO WASSERIJ DUYN OVERVEEN Sint Maartentocht Toen Hamid Ben Abdel Kadar naar Nederland kwam, had niemand de tijd om ook maar een ietter aan dit bezoek te wijden. Hij vervulde dan ook geen ar.dere diplomatieke missie voor zijn sultan, dan dat hij de sobere uniform droeg van het Franse Leger, te hulp gesneld bij het heftig verzet van ons land tegen een Duitse overmacht. Het is allemaal zo vlug gegaan, dat Hamid Ben Abdel Kadar nauwelijks geweten moet hebben, waar zijn voet op de wereld stond, toen een Duitse kogel zich door zijn helm boorde. Op het soldatenkerk- hof van Kapelle rust nu een Marokkaan in Zeeuwse aarde. Zeker heeft daarom menigeen die de doden eer wilde bewij zen. wat langer stilgestaan bij dit graf en daarbij gedacht aan dat verre en voor ons zo vreemde voorland van het Atlas gebergte. Ergens in dat Marokkaanse volk moeten toch mensen zijn, die deze man missen in hun leven en werken. Zohra Rais Ismaël Ben Larbi mist haar man. Zij eet het brood van haar ouders weer en dan is daar het kind, dat met zijn overmoedige blik op de vader gaat lijken. Vaak turen haar donkere ogen in de richting van het Noorden, want voorbij de zee en verder dan Frankrijk, ja misschien wel ter hoogte van die stei, rust haar man in een vreemd land. Ei groeit een nieuw verlangen in het hart van deze vrouw. Geslachten lang waren haar voorouders nomaden en daarom komt na jaren net uur waarop de stem van het bloed het sterkste is. Op een dag verlaat Zohra met haar zoon de stad Marakech. Zij keren de middagzon, de rug toe om 2500 k.m. Noordwaarts het graf te zoeken van een Marokkaans sol daat. Of de reis van deze vrouw een sprookje, een drama ol een epos was. blijft voor ons een raadsel. Wij weten alleen, dat zij cp een dag in October 1950 plotseling in het kantoor van het Neder, landse Oorlogsgraven Comité te Amster dam stond, zwijgend als een mystieke voorpost van een onbegrepen wereld deel. Buiten de zes papieren guldens, welke haar zoon in de hand klemt, heeft Zohra in de plooien var. haar Oosters kleed nog een papier geborgen en daar op staat een naam: Hamid Abdel Kadar! De employé van het Oorlogsgraven Comité, die toen uit de leggers de gege vens van deze soldaat haalde, zal voor altijd beweren, dat er zelfs in een kaar tenbak poëzie en romantiek schuilt Want die kaart heeft een Marokkaanse vrouw geleerd dat haar man wel ir. een vreemd land, maar zeker niet tussen vreemden begraven ligt en ZÜ heeft dit mogen zien met dezelfde ogen, die van uit Marrakech nog vol onzekerheid in de richting van het Noorden hebben ge tuurd. Drie dagen lang is zij met haar zoon de gast geweest van ons volk, dat de vrijheid ook aan haar offer dankt. Ze heeft door de zorgen van het Nedertand- se Oorlogsgraven Comité gelopen op de Zeeuwse grond, waar hij viel, en heeft de bloemen geschikt en neergelegd op zijn soldatengraf in Kapelle. Zohra Rais Is maël Ben Larbi heeft gemerkt, dat Ne derland niet vergeet en hoe ons volk dank brengt aan haar en de tienduizen den andere nabestaanden van de geal lieerde soldaten uit Frankrijk, Engeland, Canada en Amerika. Want zoals Zohra Rais Ismaël Ben Larbi op het graf van haar man bloemen heeft geschikt, hebben ook duizenden Britse, Amerikaanse en Canadese fami lieleden gestaan bij een soldatengraf en zich daar met hun verdriet verzoend, toen zij zagen dat het Nederlandse Oor logsgraven Comité, tezamen met de honderden adoptanten de laatste rust plaats van hun gevallenen met liefde omringen als waren het de graven van hun eigen landgenoten.... Toen zij na drie dagen de verre reis terug begon, heeft zij eerst in het Ma rokkaans veel gezegd, waarvan men weinig begreep, totdat zij op de foto's van het graf wees en haar ogen vochtig zijn gaan blinken. Dan begrijpt iedereen, omdat een vochtig oog de taal is van het hart. Er. wie de taal van het hart verstaat, weet daarop ook het antwoord: wij blijven de ereschuld inlossen aan de 30.000 geal lieerde soldaten, die ver van hun vader land in onze bodem rusten. Dat is onze belofte aan Hamid Ben Abdel Kadar. Daarom dragen wij voor hem en zyn 30.000 strijdmakkers op 11 November een Klaproos. En ook daarom durft de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers nogmaals een beroep te doen op ieder, die Zater dag 11 November enige tijd ter beschik king heeft, om zich als collectant(e) op te geven bij de Unie Vrouwelijke Vrij willigers, Stadhuis, Haarlem. Bedenkt, dat de opbrengst van een collecte even redig is met het aantal collectanten. BIOSCOPEN: Rembrandt: Stromboli, (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Kinderen van de straat (a. 1.), 2, 4.15, '7 en 9.15 u.; Luxor: Weg des verderfs (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Gekooide meisjes (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 U-; City: Christopher Columbus (a. 1.), 2 15. 4.30, 7 en 9.15 u.: Spaarne: De man die de moed had (18 j.l, 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 8 November Frans Halsmuseum: Piano-recital met toelichting door Johan Patist, (V.U.-cursus) 8 uur. Schouwburg: Dansavond Harald Kreutz- berg. Donderdag 9 November Concertgebouw: Christelijke Oratorium ver. „Door Zang Vriendschap" o 1. v. Si mon C. Jansen m. m. v. de H.O.V., 8 u. Schouwburg: R.K. Torteelver. Ludamus met „Tien kleine negertjes", 8 uur. De gemeente heeft met de te Haarlem werkende algemene Ziekenfondsen een overeenkomst gesloten, waarbij is bepaald, dat op de leden, die daarvoor een premie van 8 cent per week betalen, geen verhaal zal worden toegepast krachtens de Armen wet, indien zij, buiten de verplegihg in een der Ziekenhuizen gedurende 42 dagen, wel- ke voor rekening van de Ziekenfondsen komt, verpleging behoeven voor rekening van de gemeente. Bij het aangaan van de ze overeenkomst bestond er een zekere ver houding tussen de kosten, welke hieruit voor de gemeente voortvloeiden en de op brengst van de gezamenlijke premie. De voortdurende en sterke stijging van de kos ten van verpleging en het handhaven daar bij van het bedrag der premie heeft deze verhouding zeer ten nadele van de gemeen tekas gewijzigd. B. en W. zijn de laatste jaren weerhouden om over te gaan tot ver hoging van de premie door de omstandig heid, dat de ziekenfondspremie bij her haling en in sterke mate is verhoogd voor de vrijwillig verzekerden en wel zodanig, dat voor een grote groep van deze verze kerden deze premie reeds te zwaar drukt. Bovendien was het niet mogelijk een split sing te maken naar het inkomen van de Morgenochtend zal voor de Haarlem se rechtbank terecht staan de 48-jarige keilner J. A. te Haarlem, die in de morgen van 31 Juli j.l. op de Botermarkt de vishandelaar A. Schraal met een mes doodde. De moord geschiedde te midden van de kooplieden en de marktbezoekers en de dader liet zich gemakkelijk arres teren. De man had even te voren een splinternieuw mes in een winkel aan de Grote Houtstraat gekocht. Aanleiding tot deze moord was een sedert jaren be staande nauwe relatie van de visventer met de echtgenote van de keilner. Ver dachte staat wegens móórd terecht. Er zijn zes getuigen gedagvaard en de ver dediging berust bij mr. J. A. van Waar den. Op Vrijdag 10 November zal de jaar lijkse huldigingsavond plaats vinden van N.H.Z.-personeel. dat dit jaar jubileerde. Om half acht zullen de jubilarissen fees telijk ontvangen en toegesproken wor den door de voorzitter van het Jubi leumfonds. Dc harmoniekapel der tram- en busmannen zal zich laten horen en verder wordt een cabaretrevue opge voerd onder de titel „Schenk mij Uw glimlach". Hierin treedt o.a. Lou Bandy OP- De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft Dinsdag 7 November failliet verklaard de C.V. „Select", Radio- en Electro-technische Industrie, Haarlem. Korte Poellaan 23. Rechter-Commissa- ris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. S. Groen, Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden op geheven de faillissementen van: C. J. Borsboom, tuinder, Beverwijk. Arendsweg 179 Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. Th. G. A. Mulder, Beverwijk. J. H. Roffel, houtbewerker, Zaandam, Blauwe Arendspad 24. Rechter-Commis saris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. H. M. C. Dekhuijzen, Zaandam. A. Duineveld, rijwielhandelaar, Vel- sen-Noord, Curator: mr. A. W. Hellema jr., Haar lem. M. Haseth, handelende onder de firma Metaalwarenfabriek „Hago", Haarlem Vogelkoopsteeg 9. Rechter-Commissaris; 5lr- C. G. Bijleveld. Curatrice: mej. mr. S. Boekman, Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van J. C. Sprenkeling. koopman, Zandvoort, Zandvoortselaan 19. Rechter-Commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. L. J. Venhuizen, Haarlem Door J. J. Kapiteyn te Heemstede, alleengerechtigd en bedrijfhoudende onder de firma Juffermans Kapiteyn te Lisse, is een verzoeK ingediend tot verlenging van de aan hem verleende surséance van betaling voor de tijd van anderhalf jaar. Het verhoor der schuldeisers zal plaats vinden in het gebouw van de ar rondissementsrechtbank te Haarlem op Maandag 4 December om 15.30 uur. De medewerking van het Belgische piano-duo Janine Reding en Henry Plette, dat concertwerken van Bach en Poulence had gekozen, leidde tot een weloverwogen, styiistisch programma: vóór de pauze uitsluitend Bach, er na alleen modern werk, nevens Poulencen Strawinsky's orkestsuite „L'oiseau de feu". Ter inleiding speelde de H.O.V. Bach's tweede orkestsuite, geschreven Vwor strijkinstrumenten, fluit zeer belangrijk onderdeel voor solo-fluit en clavecimbel. Dit instrument wordt gewoonlijk weggelaten, daar de thans groter bezette strijkorkesten de aanvul ling ervan niet meer behoeven. Alleen in de Polonaise voelt men bij enkele maten een zekere leegte. In dezelfde zaal speelde eens het hoofdstedelijk orkest deze Suite met 52 strijkers éti 7 fluitisten. De klank van de strijkers was volumineus, die van de fluitisten te hel en te doordringend. Gevolg: het polyphone stemmenweefsel w_s moeilijk te volgen. Dirigent Ver- ney zorgt echter voor een juistere klank verhouding, waardoor met alleen de om spelingen van de melodie, doch ook de meer ingewikkelde stemmenloop van de fuga middendeel van de Ouverture goed was te volgen. Bovendien wer den de verschillenue karakters van de onderdelen goed uitgebeeld. Een bijzonder cacnet hecht het fluit spel in deze Suite aan het geheel bij dalternatieven. Vooral bij de Polonaise Is dat spel kunst, en virtuoos geschre ven. En even kunstig en virtuoos, alhoe wel niet groot van toon, droeg de solo- fiuitist Marius Kuysink deze melodie- omspelingen voor. Hield dirigent Verhey in de Suite de klank van net strijkorkest zo transpa rant mogelijk, eveneens was dit het ge val in ae begeleiding bij het concert voor 2 piano's. Daardoor sloot het or kest goed aan Dij het soiospei, dat steeds helder en duidelijk klonk. Hoe ingewik keld de thema-bewerkingen ook waren, men kon ze altcos gemakkelijk volgen, aihoewel men soms niet precies kon be palen in weike partij ze voorkwamen. Het samenspel was namelijk zo homo geen, dat de be-de partijen als een ge- neel aandeden. Alleen in de forti deed het spel van Henry Piette iets kloeker aan dan dat van Janine Reding. Waar beide spelers wel geheel in overeen stemden, was de opvatting van deze mooie Barok-muziek. Het con- certwerK deed hoogst stijlvol en voor naam aan. Trouwens hun gehele optre den maakte een gedistingeerde indruk. Vervolgens een concertwerk van Pou- lenc. Doorgaans fel gerhythmeerde mu ziek, in de Allegri afgewisseld met ietwat lyrische middensatzen, die wei afwisseling bieden, doch niet diep van gedachte zijn. Het Larghetto, aldra meer bewogen van aard, schenkt nog de meeste voldoening. In de boekdelen trek- 1-Noord, Wjjkerstraatwëg"W47a.*' Reen-1 ken de instrumentatie, o.a. veelvuldig -Commissaris: mr H J Ferwerda sebruik van slagwerk en de aanwending -- - van gestopte trompetten, alsmede de uiterst handige aanwending van korte, kleurmengeling, de vereiste rhythmische effecten en kon het melodisch element, voor zover aanwezig, duidelijk laten uit komen. Dit alles benodigd om de hoor ders de handeling-zonder-ballet in al haar schakeringen voor ogen te toveren. Men kan hier terecht spreken van een uiterst slagvaardig, meer nog van een artistiek aanvoelend orkest. Voor dit concert toonde men meer dan gewone belangstelling. Ovationeel ap plaus voor solisten en orkest. Dirigent Verhey werd na het eerste nummer reeds enige malen teruggeroepen! OL. KOOP. Vrijdag 10 November zal ir, J. C. Kaars Sijpesteijn, president-commissaris van de N.V. Nederlandse Linoleumfabriek te Krommenie, voor de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del spreken over „Het omslagstelsel van de oudendagherziening". Hij zal dit doen in restaurant Brinkmann 's middags om kwart over een. Advertentie Bespreekt U vooral tijdig LANGE VEEKSTRAAT 13 - TÈLEFOON 11178 verzekerden en het bedrag van de premie afhankelijk te stellen van het inkomen. Of schoon ook thans nog verhoging van de premie om die reden niet wenselijk is, kan toch ook de huidige toestand niet gehand haafd blijven. B. en W. hebben daarom de overeenkomst met de Ziekenfondsen tegen 1 Januari a.s. opgezegd en hebben met die fondsen over leg gepjeegd om tot een oplossing te gera ken. Daarbij hebben de Ziekenfondsen zich bereid verklaard een eigen aanvullings fonds te stichten en tegen dezelfde premie van 8 cent per week de leden te verzeke ren voor een verpleegduur van 180 dagen met inbegrip van de 42 dagen, welke voor rekening van de hoofdverzekering komen. Onder de verzekering zuilen niet vallen de volgende verstrekkingen, die in de hui dige gemeentelijke verzekering geheel of gedeeltelijk waren opgenomen: Voortgezette verpleging na 180 dagen, verpleging bij op neming wegens sociale indicatie, verpleging wegens tuberculose, verpleging in herstel lingsoorden, sanatoria voor t.b.c., tehuizen voor ongeneeslijken en verpleging wegens geesteszieken. Personen, die voor rekening van de ge meente een dezer verplegingen moeten on dergaan, zullen in de toekomst in de kos ten daarvan moeten bijdragen, zo zij daar toe in staat zijn. Dit verhaal van kosten komt derhalve in plaats van' een ingrijpende premieverho ging. Hierbij moge in aanmerking worden genomen, dat zij, die een bijdrage in de kosten niet kunnen betalen in dezelfde po sitie blijven ten aanzien van eventuele ver pleging en dat zij, voor wie deze premie te laag was, thans naar vermogen moeten bijdragen. B. en W. achten dat een voor deel, omdat nu inderdaad de bijdragen naar draagkracht worden geheven en niet, zo als thans, iedereen, ongeacht zijn inkomen, hetzelfde moet betalen. Een voordeel van deze nieuwe regeling is, dat deze overheveling naar de Zieken fondsen geheel past in de ontwikkeling van het Ziekenfondswezen; dat voor liet aanvullingsfonds van de Ziekenfondsen de zelfde weistandsgrens zal gelden als voor de hoofdverzekering van de ziekenfondsen; dat een groot gedeelte van de verzeker den zich voor betaling van de kosten van verpleging niet meer bij de gemeente be hoeft te melden en tenslotte het practi- sche voordeel van vereenvoudiging van ad ministratieve bemoeiingen van de gemeente. De ziekenfondsen zijn bereid alle be staande risico's over te nemen en derhalve geen selectie toe te passen, op de verze kerden, die op 31 December a.s. in de ge meentelijke aanvullende ziekenhuisverzeke ring zijn ingeschreven. Zij zijn echter niet In staat om op deze verzekering schade te lijden en stellen daarom voor hun mede werking de voorwaarde, dat de gemeente zodanige garantie verleent dat het aanvul lingsfonds over dat Jaar vijf procent van de bruto-premie zal reserveren en dat, zo dra de resultaten over 1951 bekend zijn, over eventueel verdere, uiteraard tijdelijke, hulp nader zal worden beslist. B en W. achten deze voorwaarde redelijk en zijn, op grond van de cijfers over 1949, welke betrekking hebben op de verpleging tot maximaal 180 dagen, van mening, dat hier voor nauwelijks, althans geen grote, uit gaven te verwachten zijn. Advertentie De Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen organiseert op drie Zondagen in Januari in de gemeente lijke concertzaal een groot nationaal concours. GEBOREN: M. G. SpoorKoopman z.; A. L. MulderKloosterman z.; J. van VeenendaalHulsebosch z.; I. W. Hage Augustinus d.; A. W. van der Horst van Aalderen d.; M. C. Marchand- Uitermark d.: W. W. DamstraBuis d.; M. G. MilatzKamp d.; A. A. Spoor— van der Wateren d.; G. H. van Ooster houtNijssen d.; S. Gerritsenvan Wijk d. ONDERTROUWD: B. van Dijk en M W. Rotteveel: D. M. van der Vliet en E. ter Haak. GEHUWD: C. M. Osinga en A. S. M Stoelinga; J. H. Löhr en J. Wanders; R Rijers en C. M. Hoogestijn. OVERLEDEN: C. Spaargaren. 55 j.. Burgwal; H. Barendse, 79 j„ Waldeck Pyrmontstraat; J. Wit, 83 j., Maerten van Heemskerkstraat. grillige motieven in het orkest de aan dacht. De solo-partijen zijn wel uiterst frappant geschreven en zuiver pianis tisch gedacht. Het geheel doet geestig aan, blijft de aandacht trekken en ver rast menigmaal. Men kan echter niet bepaald spreken van muziek, die boeiend en indrukwekkend is. Onze waardering gaat daarom niet zozeer uit naar dit veeleisende werk zelf, dan wel naar de vertolking ervan, die respect afdwingt. Waardering voor werk én spel moest men hebben voor de volgende Suite. Voor „L'oiseau de feu" componeerde Strawinsky eerst balletmuziek in een grote orkestbezetting, destijds een eis in Petersburg. In deze muziek is Stra winsky niet meer de „academische" maar ook nog lang niet de „verstarde' of z.g, „mechanische" componist Hier staat Strawinsky nog onder invloed van de zuiver-Russische muziek, is het rhyth me niet bepaald primair en kan men nog enigszins van melodie spreken. Toen de componist later uit deze muziek een or kestsuite voor concertgebruik samen stelde, wendde hij een kleinere bezet ting aan. die hem echter nog voldoende in de gelegenheid stelde een grote af wisseling in klankkleuren aan te bren gen. Wellicht werd juist door de klei nere bezetting die kleurschakering fijner van gehalte, het rhythmisch element minder nadrukkelijk aangebracht en de typering der onderdelen bijna even dui delijk en begrijpelijk als in verband met de toneelhandeling. Was het optreden op de vorige avond van onze H.O.V. als opera-orkest een verrassing het eerste nummer voor orkest alleen uit Verdi's „La forza" be hoorde door het geacheveerde, k'ank- rijke spel tot de beste nummers van de avond moet men bewondering heb ben voor de kort daarna volkomen juiste instelling op Bach's polyphone muziek de uitvoering van Strawinsky's werk, zij het met Poulenc als overgang, dwong grote eerbied af. Dirigent Verhev verkreeg de juiste Hotel ,,De Schelp" te Zandvoort is thans ingericht als woonruimte voor de uit Indonesië gerepatrieerde KNIL-mi- litairen. Niet minder dan 96 gezinnen hebben in dit hotel onderdak gevonden, een totaal van 425 mensen, die blijkens hun uitlatingen het best naar hun zin hebben. Van de repatrianten is 60% katholiek. Hun geestelijke verzorging wordt behartigd door kapelaan J. Blom, die iedere dag het hotel bezoekt om het contact met zijn gelovigen zo sterk mo gelijk te houden. Door zijn eigenlijke bezigheden in de parochie wordt de taak van de kape laan als geestelijk verzorger van de repatrianten echter zeer bemoeilijkt. Daarom zoekt men naar een andere oplossing. Het ligt in de bedoeling een aalmoezenier in te schakelen, die de opvangcentra afreist en dan steeds twee dagen in Zandvoort zal blijven. De aal moezenier zal op deze wijze veel inten siever kunnen werken. De protestanten onder de gerepa- trieerden worden op geestelijk gebied verzorgd door ds. L. Ie Mat. De domi nee heelt de geestelijke verzorging van de protestantse KNIL-militairen in de gehele provincie Noord-Holland, maar hij moet de meeste zorg besteden aan de afdeling in „De Schelp", welke ver reweg de grootste is. De verdere belangen van de gezin nen worden behartigd door een sociaal verzorgster, een gezinsverzorgster en een kraamverpleegster. Er zijn in „De Schelp" ongeveer 250 kinderen tot zestien jaar. Het grootste probleem wordt gevormd door de kinderen van ongeveer 15 Spaarndams toneelgezelschap „Ar- delcon" gaf Maandag de première van het toneelstuk in drie bedrijven: „De kleine Apostel" van v. Riemsdijk. En ondanks het kleine toneeloppervlak wisten de spelers zich aardig te roeren en gaven ze een werkelijk boeiend spel. Alle figuren werden op de juiste wijze uitgebeeld met ais uitblinkers de ver tolkster v. Franciska (Gatha Balm) en de logementhoudster juffrouw Schat, (Annie Balm). Het was over het ge heel een mooi en ooeiend spel, dat bij ae reprise vandaag wei weer een volle zaal zal trekken. Zondag te acht uur zal hetzelfde stuk worden opgevoerd in het R.K. Verenigingsgebouw te Spaarn- woude ten bate van de missie op de Phiiippijnen van Pr. Reichwein MSC. Burgemeester A. F. A. Ridder van Rappard is Vrijdag 10 en Woensdag 15 November verhinderd spreekuur te houden. De burgemeester van Bloem endaal zal in plaats van op Vrijdag 10 Novem ber spreekuur houden op Donderdag 9 November van 10 tot 11 uur jaar. Blijkens de ervaringen kunnen de jongens niet worden onderge bracht in ambachtsscholen, omdat zij te veel hebben gemist, en de meisjes kunnen nog veel moeilijker een pas sende werkkring of opleiding vin den. Hotel „De Schelp" zal nog minstens tot 1952 door de regering worden vast gehouden ten behoeve van de KNIL- repatrianten. Op 1 November j.l. waren te Zand voort 87 woningen in aanbouw, namelijk 43 voor particulieren en 44 voor de wo ningbouwvereniging „Eendracht maakt Macht". Na de huldigingen te Amsterdam en Haarlem zal de Zandvoortse toonkunste. naar Jac. Bonset ook in zijn woonplaats gehuldigd worden ter gelegenheid van zijn gouden jubileum. Er heeft zich een uitvoerend comité gevormd en een ere- ccmité. De huldiging zal plaats vinden op Dinsdag 21 November in „Monopole". De Zandvoortse zangverenigingen zullen dan uitvoeren Bonset's grote werk „Hymne aan de kunst" voor koor en sopraansolo. De koren zullen ook afzon derlijk nog enkele werken van Bonset ten gehore brengen. De stichting „Touring Zandvoort" was in 1950 reeds betrokken bij 52 evenemen ten welke te Zandvoort plaats vonden en er staan er nog enkele op het program ma. In de kiosk werden aan 3826 personen inlichtingen verstrekt, bovendien wer den 10.000 toegangsbewijzen voor de Amsterdamse waterleiding verkocht er 3300 lijsten van hotels en kamerverhuur. ders verstrekt. Door het bureau werden verspreid 110.000 folders van Zandvoort. 106.000 folders van de Alg. Ned. Vereni ging voor Vreemdelingen Verkeer: „4 evenementen" welke voor waren ge wijd aan Zandvoort, en 5000 folders met foto's van Zandvoort. De laatste aan personeelsverenigingen en touringcar ondernemers, enz. Het aantal begunsti gers nam toe met 220. De burgemeester van Zandvoort heeft zich gewend tot de besturen van de Zandvoortse Handelsvereniging en van de Middenstandsvereniging „De Hanze" met het voorstel, een contact-orgaan te vormen waarin, mét de burgemeester, voor elke vereniging twee afgevaardigden zitting zullen nemen. De burgemeester wil in dit orgaan de suggesties bespre ken, door hem. in zijn nieuwjaars-rede 1949 gedaan, en waarin hij de midden stand opwekte na te gaan hoe door effi ciënte bedrijfsvoering, opleiding van personeel, étalage-verzorging, reclame, prijspolitiek e. d. de bedrijfsresultaten kunnen worden opgevoerd. Dit contact orgaan kan tevens een middel zijn om op eenvoudige wijze de wensen en ver langens van de middenstand ter kennis van het gemeentebestuur te brengen. De niiddenstandsverenigingen hebben be sloten, aan de vorming van dit contact orgaan mede te werken De Haarlemse kunstenaar Antoon Molkenboer is deze week gereed geko men met de decoraties voor de Scheve ningse St. Antonius Abt-kerk. Toen deze kerk in de jaren 19251927 door de architecten ir. Joseph en Pierre Cuypers werd gebouwd, stelde de toen malige pastoor H. J, van der Ven een plan tot decoratie op, dat er aldus uit zag: Achter het hoofdaltaar zou een schil dering worden aangebracht ter herden king aan een gebedsverhoring geduren de een epidemie in deze parochie Rondom zouden glas-in-lood-ramen ko men met bloemmotieven, die de twaalf christelijke deugden symboliseerden. Op de triomfboog, die het gedenktafereel omlijstte, zouden beelden uit het leven van Sint Antonius Abt, de patroon van de kerk. worden aangebracht. Aan de schilder Antoon Molkenboer werden ontwerpen voor deze decoratie gevraagd en nadat zijn werk was goed gekeurd kwam. in 1925 de gedenkschil- dering tot stand en werden de glas-in- lood-ramen geplaatst. De decoratie van de triomfboog moest wegens de economische moei lijkheden voor onbepaalde tijdsorden uitgesteld. In Januari van dit jaar be sloten de tegenwoordige pastoor Th. Blom en het kerkbestuur de decoratie te doen voltooien. De thans gereed ge komen decoratie van de triomfboog bevat beelden uit het leven van Sint Antonius Abt. Daarbij ziet men Sint Antonius Abt als de rijke jongeling, die zijn goederen uit deelt, als de kluizenaar, die de beko ringen afweert, als de ordestichter en als de prediker. De eerste schetsen voor deze decora ties, in 1925 opgezet, werden na de op dracht uitgewerkt in de aula van de school Cordi Sacratissimo, door pastoor en kerkbestuur als atelier ter beschik king gesteld van de schilder. Daar kwam tot stand het gedenk-mozaïek-carton. Dit werd daarna in mozaïek uitgevoerd in een atelier te Parijs. De belangstelling door deze arbeid gewekt, had tot ge volg, dat op uitnodiging van het Franse ministère des beaux arts de cartons, stu dies en mozaïek-fragmenten werden ge- exposeerd in het nationaal museum Jeu de Paume (Parijs 1927), daarna op uit nodiging van het Nederlands Historisch Instituut te Rome in het Paleis Cancel- leria aldaar, onder bescherming van de Kardinalen Vannutelli, Van Rossum en Fruehwirth (1928). De huidige pastoor Th. Blom en zijn kerkbestuur hebben in Januari j.l. het zelfde atelier, waar Molkenboer vóór 25 jaren werkte, wederom te zijner be schikking gesteld om nu hier op ware grootte uit te werken zijn cartons, voor de triomfboog-beschildering, die met be hulp van zijn leerling-assistent, de jon ge schilder Leo van Hallen, op de muur in de kerk zijn overgebracht, in de eigeri Verdaccio-techniek, die reeds in Ame rika en het Rotterdams St. Franciscus- gasthuis was toegepast. Aangeschaft door de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70, zijn enige nieuwe boeken, over ac tuele problemen: De God die faalde; ervaringen met het communisme; geschreven door Arthur Koestier, André Gide. Louis Fischer, Ignazio Silone, Richard Wright, Ste phen Spender. A. Lodewyckx: Australië waarheen? A. H. Maltha: De Tenhemel opneming van Maria; toelichting op een dogmaverklaring. J. Peters: Hedendaag se visies op de mens; gesprekken op Drakenburgh. J. M. L. Peters: De taal van de film; wezen, werking, schoon heid en belang van het expressiemiddel film. Pius XII: Humani generis; ency cliek over enige moderne philosophische en theologische dwalingen, die een be dreiging vormen voor de grondslagen van de katholieke leer. J. D. Rempt: Emigratie; kansen voor jonge Nederlanders in het buitenland? H. A. Schönhage: Groot-Brittannië, land van stille revoluties. G. L. Tichel man: Nieuw-Guinea, land der toekomst. P. Wesscling: Mijn eeuwige stad. Hedenavond om acht uur zal er in gebouw Sint Bavo een bijeenkomst wor den gehouden van de prijzencomnrissies uit Haarlem en omliggende gemeenten. Op deze bijeenkomst zal een nadere uit eenzetting worden gegeven van de re cente overheidsmaatregelen op het ter rein van de prijzenpolitiek, alsmede van de taak- der plaatselijke prijzencommis sies bij de uitvoering van die maatrege len. Hieronder v(<gt de stand van de P/r- soonlijke kampioenschappen 4e klas, na drie gespeelde wedstrijden: 1. J. Burger 6 225 84 13 2.67 2. A. de Rooij .6 225 89 19 2.53 3. C. v Hemsbergen 4 219 83 14 2.64 4. C. v. Meershoek 4 202 98 15 2.06 5. J. de Bruijn 2 185 92 10 2.01 6. C. Broertjes 1 173 97 14 1.78 7. C. de Kuiper 1 179 103 14 1.74 8. J. v. Beem 0 148 94 14 1.57 Donderdag 9 Nov. en Vrijdag 10 Nov. worden deze wedstrijden voortgezet in café 't Wapen van Vlaanderen, Wester gracht, Haarlem. De biljartuitslagen tussen H. v. Hol land en Groenendaal luiden als volgt: Wester 65 65 36 8 1.80 Aufderheide 50 31 36 4 0.86 Arie Bakker 70 70 34 9 2.05 Wunnik 70 67 34 10 1.97 v. d. Berg 85 78 /27 16 2.88 Kroon 105 105 27 16 3.88 v, Beem 50 50 23 19 2.17 Hoenderdos 40 27 23 3 1.17 Wester 65 65 29 11 2.24 Wagenvoort 60 41 29 9 1.41 Kooiman 140 95 22 15 4.31 Hoek 180 180 22 49 8.18 C. Jansen 75 74 38 12 1.94 Loerakker 80 80 38 8 2.10 H. v. d. Erf 100 54 27 9 2 v. d. Feldt 80 80 27 23 2.96 v. Vessum 50 50 35 9 1.42 v. Dam 40 37 35 6 1.05 J. Jansen 70 59 33 14 1.78 Rozenhart 55 55 33 7 1.66 v. Beem 50 39 33 10 1.18 Vinken 50 50 33 6 1.51 land. Vrijdagavond worden de wedstrij den besloten. In de wedstrijd Rolland 2HWP 1 is de afgebroken partij SchippersStol- voort door laatstgenoemde gewonnen, waardoor de definitieve uitslag is ge worden VA2% in het voordeel van H.W.P. De uitslagen van de onderlinge win tercompetitie zijn: Groep 1: J. de LangeH. Verstegen 01 E. de ReeJ. v. Emmerik V4 Groep 2 G. Burgman—P. v. Deyzen 0—1 J Reeuwijk Sr.R. Faase 01 B. Spoor—G. v. Egmond 1—0 Groep 3 B. Overdijk—G. Lunenburg '/a— P. KloosJ. v. d. Berg 1—0 G. Reeuwijk Jr.P. Filmer 10 A. KomenTh. Schoorl Sr. 10 G. v. d. Stoop—J. Meyer 0—1 Groep 4 G de Vos—G. Beelen 1—0 H Holtkamp—L. v. d. Valk 1—0 B. Goedemans—H. Boon 0—1 J Banken—A. P. Schoorl Jz. 1—0 G Ensink—H. M. Holtkamp J.' Banken—A. P. Schoorl Jr. 1—0 J. Gosen—L. v. d. Valk 1—0 G. BeelenH. Boon 0—1 R J Versnel—G Goedemans 1—0 H'. Holtkamp—A.'P. Schoorl Jr. 0—1 De uitslagen om het districtskampi oenschap in de vierde klasse district Haarlem van de N.B.B. zijn als volgt: 1. J. Burger; 2. A. de Rooij; 3. C. van Hemsbergen; 4. C. van Meershoek; 5. C. de Kuiper; 6. J. de Bruin; 7. C. H. Broertjes; 8. J. van Beem. A.-Klas. CentrumA.D.O. I A D.O. II—S.E.C. I S.E.G. II—B.V.V. K.R.Doelen ZandvoortD.W.O. B.-Klas. A.D.O. I—H. West Telesc. IA.D.O. II K.R.Telesc. II OostenZandvoort B.V.V.Kampervest C.-KIas. Doelen ICentrum S.E.G.Doelen II B.V V.—Oosten H. West—K R. TelescoopDuvelshoek D.-Klas. Centrum IA.D.O. I A.D.O. IIH. West. DuvelshoekCentrum II K.R.Oosten D.W.O.—B.V.V. E.-Klas. ZandvoortA.D.O. I A.D.O. II—S.E.G. OostenB.V.V. KampervestTelescoop H. West. Een wielrijder, die gisteren omstreeks de middag in de Gen. Cronjéstraat een andere fietser rechts wilde passeren, raakte met zijn voorwiel het achterwiel van de ander, waardoor hij kwam te vallen. Hierbij sloeg hij met het hoofd tegen een geparkeerde auto; met een hersenschudding is hij naar het Joannes de Deo-zjekenhuis overgebracht. Als advocaat en procureur bij de ar rondissementsrechtbank te Haarlem is beëdigd mr. M. B. Cohen, wonende te Aerdenhout, Grenslaan 4 In het Kostverloren-villapark wordt de bovengrondse electrische leiding door een ondergronds net vervangen. Een ge volg hiervan is, dat ook de straatverlich ting gewijzigd en verbeterd zal worden. Aan de Wilhelminaweg, Stolbergweg, Emmaweg en Julianaweg zullen 16 nieu we straatlantaarns worden geplaatst. De afdeling Zandvoort var. het Neder landse Rode Kruis roept mannen en vrouwen van 18 tot 60 jaren op om zich beschikbaar te stellen als „donor" voor de bloedtransfusiedienst. Men kan zich aanmelden bij de heer J. van der Ven, Emmaweg 13. Op Zaterdag 11 November zullen des avonds van 6 tot 9 uur op het circuit van Zandvoort door leden van de R.A.C.-West proeven afgelegd worden in de door die organisatie te houden betrouwbaarheldsrit voor automobielen. Het Zandvoortse politie-elftal won de competitiewedstrijd tegen het elftal van de Katwijkse politie met 32. 2—6 2—6 2—6 2—6 6—2 0—8 4—4 4—4 6—2 0—8 6—2 4—4 6—2 2—6 6—2 2—6 6—2 6—2 4-4 6—2 2—6 Rust. Naar wij vernemen is het bericht dat Nederland de zegepalm van het hockey- tournooi te Barcelona met Pakistan zou moeten delen onjuist. Nederland blijft dus winnaar. Advertentie l//f prachtige Perzische In het kader van onze speciale voor kinderledikant j qq Leuke dessins 90x130 *Tm Zwaar wollen ijzersterke kwaliteit, prachtige Perzische dessins 200 x 280 Wollen voor overgordijnen 1 30 br. in diverse dessins, a <en EQ 200x 280. 107. Effen geheel wol 70 breed 12.70 voor overgordijnen 1 20 br. Blank eiken bestaande uit: 3-deurs garderobe- kast, 2 persoons ledikant, 2 nacht kastjes, tafel en 2 stoelen. Prima afwerking KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Advertentie HAARLEM Advertentie Vraag gratis formulier aan de Lincol- winkelier, 25 November inleveren. H STAM, Dr, Spaarne 20, Haarlem. Advertentie AMSTtlU)AMSR VAART 20' TKI„ 11053 De jaarlijkse Sint Maarten-optocht, die voor de Overveense jeugd wordt ge organiseerd, is verschoven van Vrijdag op Donderdag 9 November; dit in ver band met het Vrijdag in de parochie te houden Aanbiddingsfeest. De route is ais volgt vastgesteld: Om 7 uur vertrekt de stoet van de kerk te Overveen. Daarna gaat men ever de Korte Zijlweg, Ramplaan, Schoonoordlaan. Bloemveldlaan, Zd. Tuindorplaan, Nd. Tuindorplaan, Schoon, oordlaan, Ramplaan, Rollandslaan, Dick, manstraat, v. d. Duynstraat, v. Raep- horststraat, Croesenstraat, Rollandslaan, Hospeslaan, Lambracht van Dalenlaar.', Pieter Wantelaan, Hospeslaan. Rollands laan, Ramplaan, Korte Zijiweg. Hier eindigt men weer voor de kerk. (Nagekomen familiebericht) Heden overleed tot onze diepe droefheid, voor zien van de H.H. Sacramenten der Stervenden in de ouderdom van 86 jaar, onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader en Overgrootvader de Heer CORNELIS GERARDUS JOZEF ALKEMADE Weduwnaar van Francisca Petronelia Van der Weijden De overledene was begiftigd met het erekruis- Pro Ecclesia et Pontifice en was lid van de Derde Orde. Noordwijk: J. P. L. van Eeden—Alkemade A. W. van Eeden St. Oedenrode: L. P. J. Alkemade H. A. H. Alkemade—de Jongh en Kinderen Noordwijk: C. M. Ruigrok—Alkemade H. J. Ruigrok, Kinderen en Kleinkind Noordwijk; C. G. J. Alkemade Th. G. AlkemadeDolle en Kinderen 's Hertogenbosch; Eerw. Zuster Marie Margarethe (Francisca Alkemade) Katwijk: P. M. BraunAlkemade C. J. F. Braun en Kinderen Rotterdam: Eerw. Zuster Marie Mechtildes (Marie Alkemade) Amsterdam: G. P. A. Alkemade Pr. Tilburg: Eerw. Zuster Marie Josepha Francisca (Margaretha Alkemade) Noordwij kerhout: E. A. J. van Buijtenen—Alkemade P. F. W. van Buijtenen en Kinderen Noordwijk, 8 Nov. 1950. Breloftpark 9. De plechtige H. Mis van Requiem zal worden opgedragen in de parochiekerk van de H. Jeroen te Noordwijk op Zaterdag 11 November a.s. te 9.30 uur, waarna begrafenis. De voorafgaande stille H. Mis is te 7.30 uur. Geen bezoek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2