Koekjes, poffertjes, tussentarief van oliebollen enz. omzetbelasting uit VIF en Jong Leven verliezen in tafeltenniscompetitie HET DOMEI ftVftOUW N.-Koreanen en Chinezen trekken in N.-Westelijke sector terug Voor het NATTE jaargetijde OOK NA ALLERZIELEN Eerste punt voor Wifra Langste luchtgevecht in Koreaanse oorlog NOVEMBER r Wij luisteren naar Registratie- en zegelwet in Tweede Kamer Chaves gepasseerd voor Belgisch Elftal? Engeland tegen Wales Uitputtingsoorlog voor verbonden legers f .J WOENSDAG 8 NOVEMBER 1950 PAGINA 4 Amendementen De registratiewet GOEDE VOORUITZICH TEN VOOR MIJ. „WALVIS VAART" Bad- en zweminrichtingen en de omzetbelasting De minister Boekhouder verzon een overval Om eigen zonden te bedekken Mooie prestatie van Bartali Nieuw Europees record 200 m. schoolslag vorder denkt koopt motvrii Scheepvaartberichten MARKTBERICHTEN (Vergadering van Dinsdag; geopend te 13 uur; voorzitter dr. L. K. Korten- horst). Zonder stemming worden aangeno men de wetsontwerpen: vereenvoudi ging van de voorschriften omtrent de verklaring van vermoedelijk overlijden en de boedelscheiding in het burgerlijk wetboek; en de naturalisatieontwerpen van M. P. Boks en 19 anderen, H. W. J. Grigoletto en 20 anderen, Ch. Althoff en 20 anderen en K. M. A. Aufderheide en 19 anderen. Voortgezet wordt d« behandeling van de belastingontwerpen. Het gewijzigde amendement-Van de Wetering (C. H.), dat beoogt, biscuits, koekjes, gebak en ander banketbakkerswerk met uit zondering van ontbijtkoek en peperkoek poffertjes, wafels, oliebollen en pe- tates-frites uit de tabel van het tussen tarief van de omzetbelasting te schrap pen, wordt door de minister overgenomen. Het gewijzigde amendement-Hoog- carspel (comm.), dat beoogt, behalve bovengenoemde artikelen, ook choco lade en chocolade-artikelen met uit zondering van couverture suiker werken en suikergoed en consumptieijs uit deze tabel te schrappen, wordt ver worpen met 5 tegen 75 stemmen. (Voor stemmen de comm. en de heer Cornelis- sen (V.V.D.). Het amendement-Hoogcarspel (comm.) dat beoogt uit deze tabel te schrappen behangselpapier, linoleum, lincrusta en dergelijke vloerbedekking, en gedroog de vijgen, rozijnen, krenten, gedroogde pruimen en gedroogde abrikozen, wordt verworpen met 5 tegen 75 stemmen. Voor stemmen de comm. en de heer Roosjen (A.R.). De amendementen-Hoogcarspel (com munist), welke beogen boeken en door de minister aan te wijzen tijdschriften vrij van omzetbelasting te laten, worden verworpen.. Voor het eerste stemmen de comm. en de heren Verhoeven (Kath.) en Weiter (Kath. Nat.) en voor het tweede de comm. en de heer Weiter (Kath. Nat.). Het amendement-Van den Heuvel (A.R.). dat beoogt, de verhoging van omzetbelasting op het verrichten van diensten te voorkomen, wordt verwor pen met 29 tegen 51 stemmen. (Tegen stemmen de Kath. en P.v.d.A.). De amendementen-Hoogcarspel (CP N), die beogen de verhoging van om zetbelasting voor de leveringen door kleinhandelaren te voorkomen, die voorts beogen de belasting op de in voer te vervangen door een verlaging op de Nederlandse producten en ten slotte tot doel hebben uit de weelde- tabel te schrappen: versterkers, sigaret tenpapier, boekenplanken, krantenhan gers, naaikistjes, voetenbankjes, boter- koelers, gas- en electrische fornuizen, geizers en geïllustreerde modebladen, worden verworpen, gedeeltelijk met 4 76 stemmen, gedeeltelijk bij zitten en opstaan. Enkele amendementen trekt dc heer Hoogcarspel in. zijn fractie stemt in die gevallen tegen de desbe treffende posten van het ontwerp. De uitbreiding van de weelde-tabel als zodanig wordt aangenomen met 50 29 stemmen; voor stemmen de P.v.d. A., de KVP en de heer Weiter (Kath. Nat.). Aan de orde is de behandeling van de artikelen van het w.o. wijziging en aanvulling van de registratiewet 1917. Op art. 1 C heeft de heer JANSSEN (KVP) een amendement ingediend, dat beoogt het tarief van het recht van re gistratie bij Ianderijenruil niet te ver hogen, doch tiet bestaande tarief te bandhaven, teneinde ianderijenruil zo weinig mogelijk te belemmeren. De indiener licht het amendement toe. De MINISTER VAN FINANCIEN is bereid aan deze wens tegemoet te ko men en dient een nota van wijziging in, waarop het amendement wordt in getrokken. Op art. 10 heeft de heer HOFSTRA (P.v.d.A.) een amendement ingediend, dat beoogt de termijn van twee jaar. binnen welke het herstel in de vorige toestand dient plaats te vinden te doen vervallen. De indiener licht het amendement toe. Op art. 4 (lid 2) heeft mr. BURGER (P.v.d.A.) een amendement ingediend, dat beoogt de nieuwe toestand, welke wordt geschapen, dadelijk te doen in gaan en de opschorting te voorkomen. De heer HOFSTRA (P.v.d.A.) spre kende over het amendement Burger De Nederlandsche Maatschappij voor de Walvisvaart deelt in het verslag over 't vierde boekjaar mede, dat de to tale opbrengst der producten f 12.469.261 beliep. Ofschoon dit aanzienlijk lager is dan de opbrengst in het boekjaar 1948/49 (f 18.433.160), is het mogelijk ge weest de exploitatiekosten eveneens be langrijk te verlagen, n.l. f8.762.631 tegen f 12.276.730. De totale productie bedroeg 13.030 ton traan en 955 ton bijproducten (v. j. 17.679 ton traan en 1014 ton bij- producten). Na afschrijvingen en reser veringen resteert een voordelig saldo van f532.369 (f638.084), waaruit een dividend van 6 pet. (7 pet.) wordt voor gesteld. Het bedrag ad f 12.727.759, dat thans totaal is afgeschre ven op de vloot, waarvan de aanschaf- waarde f 20.684.752 bedraagt, acht de di rectie bevredigend. Door aankoop van nieuwe jagers wordt in het lopende seizoen met 72 jagers aan de vangst deelgenomen. In de fabrieksinstallatie van de „Willem Barendsz" zijn weer enige wijzigingen aangebracht, die de productiemogelijk heid zullen verbeteren. De na Januari ingetreden periode van slecht weer was de voornaamste oor zaak, dat de totale traanproductie bene den de verwachting is gebleven. De voor uitzichten voor het komende seizoen oordeelt de directie gunstig. De gehele traanproductie is wederom voorverkocht aan de Nederlandse regering tegen f 1.223,50 per ton, eerste soort, tegen vorig jaar f 925 per ton. De lening Her- stelbank paraisseert met f 1.500.000 op de balans per ultimo Juni 1950 (v. J. f3.000.000). De bedrijfsorganisatie bad- en zwem inrichtingen vertegenwoordigende alle badhuizen en zweminrichtingen in Ne derland heeft mede handelend op ver zoek van Nederlandse bonden resp. voor badhuizen en voor onoverdekte zweminrichtingen een telegram gezon den aan de minister van Financiën en aan de leden van de Tweede Kamer met l«et verzoek „te bevorderen dat haar tak van dienstverlening ontheffing van omzetbelasting wordt verleend." zegt, dat het verband tussen de beide amendementen niet zo nauw is, als men doet voorkomen. Spr.'s amendement is rneer op de toekomst gericht en betreft niet het rechtsherstel. Overigens is het juist, dat het amendement Burger pas waarde krijgt, als spr.'s amendemeht is aangenomen. De MINISTER VAN FINANCIEN zegt, geen overwegend bezwaar te heb ben tegen het amendement-Hofstra, te meer daar inderdaad dikwijls na ge ruime tijd pas blijkt, dat de overeen komst nietig of vernietigbaar is. Spr. neemt het amendement over, maar adviseert een redactionele wijziging. De heer HOFSTRA (Arb.) brengt de door de minister aangegeven wijziging in zijn amendement aan. MR. BURGER (ijrb.) zegt, dat hij niet het oog op het verleden heeft. Hij wil evenwel bereiken, dat de wet voor ieder gelijke gevolgen heeft. De heer VAN DEN HEUVEL (A.R.) verdedigt zijn reeds eerder ingenomen standpunt. De MINISTER VAN FINANCIëN zegt, dat indien het amendement-Burger zou worden opgenomen in de wet, ook door hem als ongewenst erkende gevolgen zouden optreden, omdat dan alle oude gevallen ook recht op terugbetaling zouden krijgen. Het is dus stellig niet slecht een middel tot gelijke be handeling in de toekomst. Spr. verzoekt intrekking of redactiewijziging. MR. BURGER (Arb.) wenst zijn amen dement nog niet in te trekken en zegt niet. op korte termijn een wijziging te kunnen aanbrengen. De beraadslaging over het amendement en over art. 4 wordt geschorst. De arti kelen 1. 2 en 3 worden aangenomen. Aan de orde is de behandeling van het w.o. wijziging en aanvulling van de zegelwet 1917. Op art. 1 (onderdeel V) heeft de heer RITMEESTER (VVD) een amen dement ingediend, dat beoogt de on derhandse en notariële schuldbe kentenissen, opgemaakt ter zake van door de lagere publiekrechtelijke licha men en daardoor gelijk te stellen rechtspersonen ter voorziening in hun kapitaalsbehoeften opgenomen gelden, niet met effecten gelijk te stellen. De indiener licht het amendement toe. toe. De MINISTER VAN FINANCIëN zegt geen behoefte te hebben om door een ongelijkheid in het zegelrecht te stimu leren f1" mogelijk grotere investeringen van de lagere publiekrechtelijke licha men t.o.v. het bedrijfsleven. Voorts kon spr. niet accoord gaan met de stelling, dat de lagere publiekrech- teli kc lichamen nu maar vrij moeten blijven van zegelrecht, omdat het voor de overheid toch een kwestie is van vest zak-broekzak. Dit gebeurt ook niet. als het andere belastingen en overheidsbe drijven betreft.. Een kwestie, die overi gens wel eens in haar geheel kon worden bezien. De heer RITMEESTER (VVD) hand haaft het amendement. De vergadering wordt te 17.50 uur ge sloten. echter Buy- Noch V.I.F. noch Jong Leven heeft het in z(jn vierde wedstrijd voor de hoofdklasse van de tafeltenniscompeti tie tot een overwinning kunnen bren gen. V.I.F. verloor van U.T.T.C. met 73 en Jong Leven kreeg met dezelfde cijfers klop van Sparta 2 M.T.T.C. heeft het tegen het sterke Sparta niet kunnen redden. Met liefst 1U0 werden de Maastrichtenaren kansloos verslagen. Ned. Lloyd klom door een 73 overwinning op Never Down naar de tweede plaats van de ranglijst. Door het plotseling verhin derd zijn van C. Pelser kwam Ned. Lloyd siechts met twee man achter de groene tafel. Gevolg: een 30 achter stand. Dit prikkelde blijkbaar de Lloyd-speiers, want zowel L). Bierman als J. Boon wonnen al hun partijen. Rapid bracht het tegen Wilra met verder dan -een gelijk spel. Holswilder en Lorsheyd wonnen ieder twee par tijen, terwijl H. Clausen het vijfde punt voor Rapid binnenbracht. Bij Wifra was R. Willemstein weer goed op slag en won zijn partijen. Barna leed zijn tweede neueriaag' in successie en wei tegen Well Shot. Verrassend was hier het goeda spel van de* zestienjarige Louis, die tegen de geroutineerde spe lers Jtiogendoorn en Osnabrugge twee winstpunten voor Well Shot Behaalde. Sparta 3 3 0 0 6 28— 2 Ned. Lloyd 3 2 1 0 5 18—12 Quick 3 1 2 0 4 18—12 Well Shot 3 2 0 1 4 14—16 M.T.T.C. 4 2 0 2 4 19—21 Rapid 3 1113 16—14 Wifra 3 0 12 1 9—21 Barna 2 0 0 2 0 14—16 Never Down 3 0 0 3 0 921 In afdeling B van de Overgangsklas se heeft V.I.F. het tegen het bezoekende U.T.T.C, niet kunnen bolwerken. Toch had de uitslag, gezien het verloop van de wedstrijd, net zo goed in het voor deel van V.I.F. kunnen eindigen, daar de meeste partijen met gering* verschil werden verloren. A. Oosterlaag kon het deze keer niet tot een overwinning brengen. H. Vlug en J. Oosterlaag won nen ieder een partij. Het dubbelspel leverde tenslotte nog het derde punt voor V.I.F. op. A.s. Zaterdag gaat V.I.F. op bezoek bij Hilversum. Het zal voor de V.I.F.-ers niet meevallen om beide punten mee naar huis te nemen. Een gelijk spel kan echter zeker wel be haald worden. Overige uitslagen: Bar na 2—'t Balletje 6—4; AVGA—Hilver sum 46; K.K.K.Quick 82. enkelspelen. Samen klopten zij het sterke Sparta-dubbel du Vonk. De komende Zaterdag gaat Jong Leven te gast bij het Amsterdamse A.V.G.A. Indien de zaken van meet af aan energiek worden aangepakt, kan een overwinning worden verwacht. Overige uitslagen: Rapid 2Disnie 2—8; A.M.V.J.- -A.V.G.A. 2 5- -5. Sparta 2 4 3 1 0 7 31— 9 Disnie 4 3 1 0 7 28—12 A.V.G.A. 2 4 1 2 1 4 21—19 A1M.V.J. 4 1 2 1 4 16—24 Rapid 2 4 1 1 2 3 20—20 Jong Leven 4 1 1 2 3 18—22 Winfried 3 1 0 2 2 12—18 T.O.G. 2 3 0 0 3 0 4—26 Het competitie-programma voor Za terdag 11 November luidt: Hoofdklasse: Well ShotNed. Lloyd; QuickNever Down; BarnaRapid. Overgangsklasse B: 't Balletje Quick 2; HilversumV.I.F.; U.T.T.C. A.V.G.A.; Barna 2K.K.K. C: Disnie T.O.G. 2; A.V.G.A. 2Jong Leven; Sparta 2A.M.V.J.; Rapid 2Win- fried. (Van onze redacteur) Een Nijmeegs 26-jarig boekhouder meen de handig te zijn en hing bij de politie een omstandig verhaal op over een onbekende man, die zich gistermorgen om 8 uur bij hem op het kantoor van de brandstoffen- handel. waar hij werkzaam is, vervoegae om kolen te bestellen. Toen hij bezig was met het uitschrijven van de bon. had de onbekende hem een klap verkocht, waar door hij enige ogenblikken buiten westen raakte. In die tijd moet de man kans ge zien hebben om met vijftienhonderd gulden I in zijn zak de benen te nemen. De Nu- meegse politie vertrouwde het zaakje ech ter niet en stelde een onderzoek in, dat als een boemerang terugleidde naar de jonge boekhouder en dat uitwees, dat hij het verhaal over de onbekende gefingeerd had om zichzelf te dekken. Nu zit hij in arrest wegens het benadelen van zijn werk gever. De samenstelling van net Belgisch elftal, dat Zondag 12 November te Ant werpen tegen Nederland zal uitkomen, is als volgt: Doel: Meert (Anderlecht). Achter: Vaillant (Anderlecht) en Voussure (Racing Brussel). Midden: Van der Auwera (R.C Mechelen). Carré (FC. Luik) en Mees (F.C. Antwerpen). Voor: Lemberechts (F.C. Mechelen). een nog nader aan te wijzen speler. Mermans (Anderlecht). Anoul (F.C. Luik) en Sermon (Anderlecht). De nog aan te wijzen rechtsbinnen zal vandaag na de training worden geko zen. Alles hangt echter van de conditie van Van Steelant af. Indien hij weer fit is zal hij de rechtsbinnenplaats inne men. terwijl Freddy Chaves als re serve gekozen zal worden. Het Belgisch Jeugdelftal. dat Zondag zal spelen tegen het Nederlands Jeugd elftal, is als volgt samengesteld: Doel: Dresen. Achter: Boffin en Thellin, Midden: Close. Bellon en Van Huffel. Voor: Valkenborg, Houf, Hoorens, Straetmans en Faes. Het Belgische militaire elftal, dat Za terdag te Turnhout tegen het Neder landse militaire elftal zal uitkomen, is als volgt: Doel: Geerts. Achter: Devries en Schroeyens. Midden: Kiebooms. Geelen, Maertens. Voor: Jadot, Verbueken, Coppens, Cox, Wouters. De samenstelling van het Brussels elftal, dat Zaterdag tegen het Amster dams elftal uitkomt, is als volgt: Doel: Loeckx. Achter: Puttaert cn Saenen. Midden: Debast, Van Houdt en Ver- nimmen. Voor: Charlier. Van den Bossche, De- win Van de Plas en J. Dirickx. De Nederlandse zwaargewichtkam pioen Jan Klein verloor al in de tweede ronde van zijn gevecht te Amsterdam tegen de Amerikaan Steve McCall door k o. Nicolaas won op punten tftn de Belg Jacob. K.K.K. 4 4 0 0 8 31— 9 Barna 2 4 3 1 0 7 25—15 Hilversum 4 3 0 1 6 20—20 U.T.T.C. 4 2 1 1 5 21—19 V.I.F. 4 2 0 2 4 18—22 Quick 2 4 1 0 3 2 17—23 't Balletje 4 0 0 4 0 15—25 A.V.G.A. 4 0 0 4 0 13—27 Jong Leven heeft het in afd. C Spar ta 2 niet erg lastig kunnen maken. On getwijfeld was Th. Kramer deze keer de bestet speler bij Jong* Leven. Tegen J. du Buy verloor hij slechts op het nippertje, terwijl hij tegen Vonk en Muller twee winstpunten behaalde. Putman noch Van Gaaien kon het tot een overwinning brengen in de Het Engelse elftal, dat 15 November tegen Wales uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Williams (Wolves); achter: Ramsey (Tottenham) en Smith (Arsenal); midden: Wright (Wolves), Leslie Compton (Arse nal) en Dickinson (Portsmouth); voor: Fin ney (Preston), Mannion (Middlesbr.)Mil- burn (Newcastle), Baily (Tottenham) en Medley (Tottenham). De laatste wegwedstrijd van het Itali aanse seizoen, een tijdrace voor ploegen van twee renners over een afstand van 93.4 km., is gewonnen door Magni—Bevilacqua: 2. Fausto en Serge Coppi: 3. Salimbem— Albani; 4. KüblerConté en 5. Koblet— Brun. Gino Bartali reed alleen, buiten me dedinging, aangezien zijn maat Corrieri op het laatste ogenblik verstek had laten gaan Hij leverde een zeer bijzondere prestatie door op vier na de beste tijd van de dag te maken. Tijdens zwemwedstrijden te Upsala in Zweden heeft de Duitse zwemmer Herbert Klein het Europees record 200 meter schoolslag verbeterd door een tijd voor hem te laten afdrukken van 2 min. 31.8 sec. Het oude record stond sedert 16 October j.l. op naam van Klein met 2 min. 32,5 sec. te Kre- feld gemaakt. Als een enorme zeepbel zweeft dit in Italië gebouwde hefschroefvliegtuig boven de Plaza Venezia in Rome ter gelegenheid van de opening van de „Week van de hef schroef vliegtuigen", die aldaar gehouden wordt. Gedurende deze iveek zullen op het vliegveld van Rome demonstraties met helicoptires gegeven worden. Onder de aanwijzingen van een verkeersagent zoekt een hefschroef vliegtuig een parkeerplaatsje. De toestand aan het front in Korea heeft de laatste 24 uur geen grote wijzi gingen ondergaan. Terwijl de Noord-Koreanen in het Centrale en Noord- Oostelijke front krachtige aanvallen ondernemen op de stellingen van de verbonden legers, trekken de Noord-Koreaanse en Chinese strijdkrachten in de Noord-Westelijke sector zich tot grote verbazing van de geallieerde offi cieren terug. In dit gebied hebben zij de verbonden legers vorige week meer dan tachtig km. teruggedrongen. Sommige waarnemers zijn van mening, dat de Cltinezen zich hergroeperen voor een aanval op grote schaal of dat zij zich zullen ontplooien in nieuwe stellingen. Men zinspeelt op de mogelijkheid, dat de Chinezen alleen van plan zouden zijn een buffergebied te behouden, waar door de hydro-electrische werken aan de Yalu-rivier die vitaal zijn voor Mandsjocrije beschermd kunnen worden. Militaire kringen der V.N. hebben volgens A.F.P. echter te Tokio ver klaard, dat de Chinezen zeker niet alleen tussenbeide zijn gekomen, om de water kracht-centrales te beschermen, maar vooral om de troepen van de V.N. in een kostbare uitputtingsoorlog te betrekken tijdens de harde en langdurige Noord- Koreaanse winter. Volgens deze kringen wijst momenteel echter niets erop, dat communistisch China de bedoeling zou hebben zich ten volle en op grote schaal in de Koreaanse strijd te mengen of dat het een groot offensief zou voorbereiden om de strijdkrachten van de V.N. terug te drijven. Gisteren hebben Amerikaanse Mus tangs een overwinning behaald in het langste luchtgevecht, dat zij in de Koreaanse oorlog hebben uitgevochten Zij verdreven een groep in Rusland ge bouwde straalvliegtuigen, waarvan er drie werden neergeschoten. Een hier van was volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht een jager van het gevreesde type MIG-15. De twee andere waren Yak-9 straalvlieg tuigen. De Amerikaanse toestellen wer den niet getroffen. De woordvoerder zei, dat geen van de drie vliegtuigen Russische kentekenen droeg en dat geen van de piloten gevan gen kon worden genomen. Hij zei, dat de MIG-15 „iets sneller" is dan de „Shoo ting Star", een Amerikaanse straaljager De leiding van de Amerikaanse lucht macht heeft medegedeeld, dat de Ameri kaanse vliegers boven Korea thans ope reren tot aan de door de Yalu gevormde grens met Mandsjoerije. Het oorspronke lijk uitgevaardigde verbod om de Mand- sjoerijse grens dichter dan vijf kilometer te naderen is opgeheven. De vliegers der Amerikaanse „Mus- tang"-jagers, die in gevecht zijn geweest met vijandelijke straalvliegtuigen, heb ben medegedeeld, dat de communistische vliegers, met wie zij thans te maken hadden, „zeer bekwaam" zijn cn beter dan de bemanningen der „Yaks", waar mede zjj tot nu toe in contact waren. Nu de herfst zijn intrede heeft gedaan met regen en koude dagen wordt de warme kleding weer voor de dag ge haald en, zo nodig, aangevuld. Als het binnen onbehaaglijk is, is de eigengebreide jurk links boven heerlijk warm. De japon is gemaakt uit marine blauwe wol met rode en witte strepen, welke dwars lopen en dus uitsluitend geschikt zijn voor slanke figuren. Rechts boven: een modieuze regen mantel van zachte, wollen gabardine, met opstaande kraag, wijde mouwen, ceintuursluiting en zakken met slippen. Een sportief regenhoedje, dat onder de kin wordt vastgemaakt, completeert het' geheel. In het midden: vier voorbeelden van moderne, elegante parapluies, die niet alleen voor de regen dienen, maar (en dit is wel de voornaamste factor) ook als sieraad gelden. Van links naar rechts ziet u parapluies van donker groene zij, roomkleurige zij, rood flu weel en een van herfstblad-bruine zij. Voor het jonge meisje, dat graag tegen de herfststormen optornt, is het links onder afgebeelde pakje een ideale dracht. Het jack is van donkergroen ribsfluweel met als versiering een fraaie leren riem. De broek is van lichtbruine wollen stof. De bijpassende schoudertas garandeert volledige bewegingsvrijheid. Tot slot een pyama, waarvan het eigenlijk zonde is om er mee in bed te stappen. Dit nachtgewaad is gemaakt van bordeaux-rood satijn met fleurige Oosterse figuren. Op Allerzielendag valt het de meeste Katho lieken niet moeilijk om eens een extra gebedje voor de overledenen te storten. De Dodenvespers op Aller heiligen brengt ons al te voren in de stemming, de Toties-quoties-aflaat biedt ons al een zeer gemakkelijke gelegenheid om wat voor onze dierbare afgestorvenen te doen en de drie H.H. Mis sen op Allerzielendag zijn een rijke bron van genade, die God door de H. Kerk voor de gelovige zielen opent. Wat we echter dikwijls vergeten is, dat de gehele maand November Allerzie- lenmaand is. Dat we dus maar niet mogen volstaan met een enkele extra gods dienstoefening op 2 Novem ber, maar dat ook de andere dagen van deze maand bij uitstek geschikt zijn om onze plicht van naastenliefde je gens de overledenen te ver vullen. Inderdaad is het bid den voor de gestorvenen een plicht van naastenliefde, die wij niet mogen verwaarlo zen. In de eerste plaats na tuurlijk een plicht als het betreft ouders, familieleden en verwanten. Wij hebben immers geen ander middel meer om hun onze erkente lijkheid voor wat zij voor ons deden te tonen. Ons ge bed is de enige uiting van dankbaarheid, die ook over het graf heen nog waarde heeft. Daarom ppreekt het wel vanzelf, dat wij deze maand in ons gebed ook bij zonder gedenken allen, die in de oorlog hun leven heb ben gegeven voor ons vader land en onze vrijheid. Zij zijn ook voor ons gestorven. Daar om bidden wij gedurende de maand November voor hun zielerust, wetend dat zelfs het kleinste schietgebedje van groter betekenis voor hen is dan het kostbaarste monu ment. Groter waarde zal ons gebed nog hebben als wij ook de gevallen vijanden niet hiervan uitsluiten. „Hebt uw vijanden lief", heeft Christus ons immers geleerd. We mo gen hieruit gerust besluiten, dat voor Gods oog het gebed voor een vijand die toch ook onze naaste is, groter waarde heeft dan dat voor onze vrien den. Ten slotte zijn er in het Vagevuur zeker ook vele zie len, die door iedereen ver geten en verlaten worden. Laten wij ook hen nog eens bijzonder gedenken. Als we deze maand bij het bidden van het rozenhoedje eens tel kens vaststellen voor wie we dit gebed gaan offeren, zal het makkelijker zijn om onze krans van rozen met eerbied en aandacht te vlechten. Geef desgewenst bij elk tientje aan voor wiens ziele rust ge het bidt. Zo zal ster ker dan ooit bij ons leven de Gemeenschap der Heiligen, wanneer wij, als leden van de strijdende Kerk, ons ge bed aanbieden tot heil van de lijdende Kerk aan de Ver heerlijkte Maagd Maria, het roemrijkste lid van de Zege pralende Kerk. ZONDAG: Preisoep aardappelen, vlees, stoofpe ren (chocoladevla). MAANDAG: Rest soep aardappelen, rest vlees en jus, witte kool. DINSDAG: Aardappelen, ei, bloemkool, botersaus (watergruel). WOENSDAG: Bloemkool soep van een rest bloemkool aardappelen, bruine bo nen, bieten. DONDERDAG: Aardappe len, gehakt, andijviesla (rijst met boter of margarine en suiker). VRIJDAG: Aardappelen, gestoolde vis, worteltjes (karnemelksepap) ZATERDAG: Stoofpot, aardappelen, blokjes kaas, koolraap. In November begint de nadering van de winter al duidelijker merkbaar te wor den. We zien het ook aan het verdwijnen van de zo mergroenten. Er komen nu stapelgroenten aan de markt, koolraap, bieten, Pfen en koolsoorten. De an dijvie wordt schaarser, doch wij kunnen hiervan nog wel een keertje sla bereiden. (Met gesnipperde appel en een slasausje is ze zeer sma kelijk). Laten wij daarbij niet ver geten om, nu de winter komt, de andere belangrijke voedingsmiddelen, zoals melk, kaas, peulvruchten, vlees en vis en zo mogelijk eieren en fruit, geregeld in onze menu's te verwerken. Zij zullen ons helpen de win ter zo goed mogelijk door te komen. Een juiste voeding geeft ons weerstand tegen koude en verkoudheden. Wij laten hier nog enige recepten voor 4 personen volgen: Preisoep Ui liter water (en groen- tenat), bouillonblokjes, 1 bosje prei, 40 gr. (5 eetlepels) griesmeel, 1 uitje, een klontje boter of margarine, een scheut melk, zout, aroma. De prei in kleine ringetjes snijden, wassen en smoren in de boter of de margarine. Het water, de bouillonblok jes en het griesmeel toevoe gen. De soep aan de kook brengen en pl.m. 10 minuten laten doorkoken. Dc ïoC%Sft- maken met melk en aroma. Stoofpot aardappelen, blok jes kaas, koolraap. IV2 kg. aardappelen, 1(4 kg. koolraap, 200 gr. jonge kaas, zout (peper), boter of margarine (aardappelmeel). De koolraap in plakken snijden, schillen en in blok jes verdelen. De aardappelen schillen en in kleine stukken snijden. De koolraap opzet ten met een weinig water, boter of margarine en zout. Na 10 minuten de aardappe len toevoegen Als het ge heel gaar is, de stoofpot op smaak afmaken met zout (en peper) en eventueel het vocht (dat als saus dienst doet) bijbinden met wat aange mengd aardappelmeel. Zor gen dat de stukjes aardap pel en groente niet stuk gaan bij het omscheppen. De blokjes kaas op het laatst door de stoofpot mengen. Deze mogen niet meekoken, daar ze hierdoor taai zouden worden. Advertentie AAGTEKERK p. 8 Ouessant, AKKRUM- DIJK 7 van Marseille, ALBIREO 7 te Rot terdam, ALDERAMIN 7 v. Pt. Noire, ALGE- NIB 8 te R'dam, ALGORAB p. 8 Gibralt., ALMDIJK 7 v. Galveston, ALPHACCA 8 te Chester, ALWAKI 8 te Recife, AMSTEL VEEN 6 v. Pt. Arthur, ARIADNE p. 7 Co- rone. ATLAS 7 van Gibr., A VERDIJK 7 v. N. York, BORNEO 7 te Pt. Sudan. BRIT- SUM p. 7 Finisterre, CALTEX DELFT 8 te Pt. Said, CAMPHUYS 7 v. Makassar. CE- RONIA 8 te Singapore, DUI VEND RECHT 7 van Dakar, EDAM p. 7 Scillv, F.EMDIJK 8 te R dam. EEMLAND 8 te Santos. ERIN- NA 8 te Hoi'lo. ETREMA 8 te Cristobal, FARMSUM 8 v. IJmuiden, GAASTER- KERK 8 v. Teneriffe, HAARLEM 8 te Am sterdam. HELENA 8 van Pta. del Gada. HOOGKERK p. 8 Kp. del Armi, ILOS 8 te Philadelphia. JUPITER 7 te Piraeus. KLIP- FONTEIN 8 te A'dam, KOTA BAROE p. 7 Pt. d. Galle, KOTA INTEN 8 te Suez. LAAGKERK 8 te Madras. LANGKOEAS 8 te Pt. Swettenham, LEERDAM p. 7 Seilly, LEERSUM p. 7 Andros eil., LINDEKERK 8 te Bahrein. LÏSSEKERK p. 7 Napels. MA- LEA p. 7 Pt. Sudan, MARKEN p. 6 Perim, MEERKERK p. 7 Perim. MENTOR 7 v. Ca- dix, MODJOKERTO p. 8 Lissabon. MOLEN- KERK 7 bii St. Thomas. MUIDERKERK 7 te Aden. MUREN p. 8 Perim. MUSI 7 te Pt. Said, NIGERSTROOM 7 v. Gibraltar. OBERON 7 v. Barakona. ONDINA 7 v. Alexandrië, ORION 7 te Yerakini. PRINS WILLEM II 7 te R'dam. PRINS WILLEM V 7 v. Southampton. RADJA 8 in Panamakan.. ROSSUM p. 8 Finisterre, ROTTT 7 v. Ba- liknapan, ROTULA p. 8 Gibr. SALATIGA 8 te Pt. Swettenham, SAMARINDA 8 te Cheribon. SANANA p. 8 Lissabon, SAROE- NA 8 t.e Pladjoe, SCHIE 7 v. Niekerie. SCHIEDIJK p. 8 Key West. STAD ARNHEM p. 8 Finisterre, STAD LEIDEN p. 7 Mona- pass., STAD SCHIEDAM p. 7 Kp. St. Vin cent, STAD VLAARDINGEN 7 te Vlaar- dingen, TAMO 7 van Pto. Alegre, TASMAN 8 te Singapore, TELAMON 8 te N. York, THESEUS 8 te Gibralt., TJIBESAR 7 v. Dlakarta, VAN RIEMSDIJK 8 te Cheribon, VEENDAM 8 te R'dam, WAAL 7 v. Aruba, WATERMAN p. 8 Minlcoy, WESTLAND 7 V. Bahia, WILLEMSTAD 8 te Kingston, WINSUM p. 8 Ouessant, ZEELAND 7 van N. York. VEEMARKT DOETINCHEM, 8 Nov. Op de te Doetinchem gehouden veemarkt werden aangevoerd: 858 runderen, waaronder 198 vette runderen, 135 vette kalveren, 275 nuchtere kalveren, 110 schapen, 7 geiten, 9 paarden en 722 biggen. Totaal aangevoerd 2116 stuks vee. De noteringen waren als volgt: kalf- en melkkoeien f 600900, kalfvaarzen f 600 f 825, guste koeien f 500650, guste vaarzen f 425525, pinken f 340460, graskalveren f 180240, nuchtere kalveren f 3565, scha pen f 7090, lammeren f 4560, geiten f 33 f 45. biggen f 2532, alles per stuk, vette kalveren f 1.602per kg., levend gew., vette koeien en vaarzen eerste kwaliteit f 2.552.70, tweede kwaliteit f 2.302.45 p. kg. geslacht gewicht, stieren f 2.102.25 per kg. geslacht gewicht. GRAANBEURS GRONINGEN, 7 Nov. Ro de tarwe 19.2023.40, witte tarwe 19.20 23.40, inlandse rogge 20.2028.winter- gerst 24.2029.70, zomergerst 26.2029.70, Mansholtgerst 29.7030.70, witte haver 23.2027.95, groene erwten 33.2540.50, paardenbonen 28.2533.50, wierdebonen 28.2533.25, waalsebonen 35.2546.25, kool zaad 50.30—59.80, karwijzaad 85.40—117.40, blauw maanzaad 10050133. KAASMARKT BODEGRAVEN, 7 Nov. Aanvoer 124 partijen. Eerste soort f 2.07 f 2.12, tweede soort f 2.022.06, Zware tot f 2.22. Handel flauw. PAARDENMARKT UTRECHT, 6 Nov. Op de Utrechtse paardenmarkt werden he den aangevoerd 273 paarden. De prijzen va rieerden voor luxe paarden van 800 tot 950, werkpaarden van 625 tot 850, oude paar den van 400 tot 600, paarden boven drie jaar van 600 tot 750, paarden beneden drie jaar van 450 tot 600, veulens van 225 tot 325, hitten van 300 tot 650. De handel was matig. TABAKSINSCHRIJVING. 8 Nov. waren de monsters te bezichtigen van 4810 pakken Ja- vatabak, aangekondigd bij inschrijving te Rotterdam op 10 November a.s. Dit is de laatste inschrijving van dit jaar, die aldaar gehouden wordt. Het aanbod bestaat uitsluitend uit Besoeki- tabak. In het begin der merkenlijst van deze inschrijving komt de volgende bemre- king voor: „N.B. Alle pakken zijn na aan komst alhier ontsmet". Tengevolge van aantasting door Lasio- Derma, nadat de tabak van de onderneming was verladen, komt bij vele pakken hier en daar wormvraat voor, hoofdzakelijk bij de tabak aan de schilden en buitenkanten. Dit is dan ook de reden, dat deze inschrijving uitgesteld werd. De tabak schijnt echter door de behandeling in het geheel niet ge leden te hebben, en ze is over het alge meen prima van soort. Wij noemen als zeer goede bladpartijen: 497 pn. GM/Besoeki 642 pn. JF/Besoeki. Ook de 117 pn. DB zijn prima van soort. De ze partijen bestaan hoofdzakelijk uit 4e lengten, met enkele merken 3e lengten. In het stukblad komen eveneens goede merken voor, geschikt voor omblad. Bij het losblad. met name GRS, zijn prima par tijen die zeer goed binnengoedmateriaal vormen. Men verwacht buitenlandse belangstel ling, o.a. van Engeland en Denemarken. DONDERDAG HILVERSUM I. 402 m. - KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 7.30 gram., 7.45 Mor gengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw, 9.30 waterstanden, 9.35 gram., 9.40 schoolradio. NCRV: 10.00 gram., 10.15 morgendienst, 10.45 orgelconcert. KRO: 11.00 zieken, 11.45 schoolradio, 12.00 Angelus, 12.03 lunchconcert, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws. 13.20 zang en piano, 13.45-* gram. NCRV14.45 vrouw, 15.30 pianorecital, 16.00 bijbellezing, 16.45 gram., 17.00 jeugd, 17.30 vocaal ensemble, 17.50 reg.uitz., „naar een on bewoond eiland aan Bantams Zuidkust", 18.00 gram., 18.15 gram.. 18.30 land- en tuinbouw, 18.45 gram., 19.00 nieuws, 19.15 levensvragen van allerlei aard, 19.30 „in dienst van het vaderland", causerie, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws. 20.05 gevarieerd progr., 22.00 gram., 22.15 buitenl. overz., 22.35 kerkkoor en solis ten, 22.45 prot. kerkdienst, 23.00 nieuws, 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. - AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 gram. VPRO: 7.50 prot. kerkdienst. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 orgelspel, 8.30 gram., 9.00 prot. kerkdienst, 9.15 gram., 9.30 popul. concert. 10.30 vrouw, 10.35 gram., 10.50 kinderen, 11.00 mannenkoor. 11.20 gram., 11.45 tuinbouwpraatje. 12.00 piano en orgel, 12.30 mededelingen, 12.33 in 't spionnetje, 12.38 gram., 13.00 nieuws, 13.15 AVRO-allerlei, 13.20 Metropole orkest, 13.45 U kunt het geloven of niet, 13.50 gram., 14.00 vrouw. 14.30 sopraan en piano, 15.00 zieken. 16.00 „van vier tot vijf", 17.00 jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 sportpraatje, 18.30 gram., 19.00 repor tage of gram., 19.30 orkestconcert, 19.45 „opvoeding tot staatsburger", causerie. 20.00 nieuws, 20.05 actualiteiten, 20.20 Radio Philh. Ork. en soliste, 21.15 ronde tafelgesprekken over internationale vraagstukken, 21.45 am.muz., 22.15 „let op de bel", 23.00 nieuws, 23.15 sport- actualiteiten, 23.30 dansorkest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4