Drie tunnels onder IJ ontworpen HET PARADIJS BLEEF IN DE PYRENEEËN m o i Ziekenfondsvraagstukken Sigarettensmokkelaars veroordeeld Andorra la Vella, kleinste en gelukkigste hoofdstad Vijf berggidsen bereiken top van de Mont Blanc Een voor auto's, twee (met roltrappen) voor wielrijders en voetgangers Kosten honderd millioen gulden U\ Uitspraak in zigeuner- drama Twee Ambonese leiders gearresteerd Op zoek naar het neergestorte vliegtuig MET ROELAND DE BERGEN IN WOENSDAG 8 NOVEMBER 1950 PAGINA 5 Rapport aan gemeenteraad van Amsterdam Overbelast TOCH EERST DE IJ-TUNNEL Bromfiets MEER VERPLICHT VERZEKERDEN? Mening Tweede Kamer leden verdeeld In een snel tempo werkt de gemeente Amsterdam thans de problemen at, waarvoor deze stad is geplaatst. Eerst verscheen het rapport over de plaats van het stadhuis, daarna dat over de uitbreiding van de waterleiding en als derde is Dinsdag aan de gemeenteraad aangeboden bet rapport over de IJtun- nels. Daarin komt de directeur van de Publieke Werken, jhr. ir. J. E. van Heemskerck van Beest, tot de conclusie, dat drie tunnels noodzakelijk zijn: een voor auto's (1600 meter lang. 12 meter breed, kosten 56 millioen gld.), een voor personen, met zeven roltrappen, bijna vlak naast de autotunnel, (300 meter lang, 15 meter breed, kosten 22 millioen gld.) en een voor personen, met negen roltrappen, meer naar het Westen gelegen (300 meter lang, 17 meter breed, kosten 26 millioen gld.). De totale kosten ad 104 millioen gld. zijn op de huidige materiaalprijzen en lonen gebaseerd. De autotunnel is ge projecteerd van de Prins Hendrikkade bij het Scheepvaarthuis onder het spoorwegemplacement door naar het Kraaienplein in Noord. De personentun- nel daarnaast is gedacht van de De Ruyterkade aan de Oostelijke zijde van het Oostelijk viaduct naar het C.S. naar het huidige station van de N.Z.H.V.M. aan de Noordzijde van het IJ; de tweede personentunnel denkt men zich van de De Ruyterkade aan de Westelijke zijde van hetzelfde viaduct naar de plaats, waar de huidige (dan gedempte) jachthaven ligt naast de uitmonding van het Noordholl. Kanaal. De bouwtijd van elke tunnel zal on geveer drie jaar bedragen. Eerst dient de autotunnel te worden gebouwd, dan de personentunnel ernaast, die voldoen de is om het gewone dag- en Zondags- verkeer van wielrijders en voetgangers op te vangen, en dan tenslotte nog de tweede personentunnel, die nodig is om ook het spitsverkeer (thans 300 wielrij ders per minuut!) te kunnen verwerken. De huidige pontverbinding van de De Ruyterkade naar het Tolhuis blijft ook na de bouw van de drie tunnels in stand, zij het zeer beperkt, om die voer tuigen op te kunnen vangen, die niet door de autotunnel kunnen: bakfietsen, bespannen voertuigen, handkarren, enz. Er is nog niet beslist of er tol geheven zal worden voor de autotunnel, maar men heeft met de mogelijkheid wel re kening gehouden door het begin van de tunnel in Noord zeer breed te projec teren met dus voldoende ruimte voor tolgaardershuisjes en opstelruimte voor auto's en tevens ook extra opstelruimte voor auto's die moeten wachten voor de ophaalbrug over het Noordholl. Kanaal bjj het (te vergroten) Kraaienplein. Natuurlijk heeft men speciale aan dacht besteed aan de verkeersmoeilijk heden, die de tunnels met zich meebren gen, in het bijzonder de autotunnel. Vooral de toch al zo grote overbelas ting van de Amsterdamse binnenstad is het moeilijkste probleem. Daarom heeft men ook de Prins Hendrikkade gekozen als uitmonding van de autotunnel, omdat die aansluit op de bijna voltooide binnenring in Amsterdam. Voorts kan men van de P.H.-kade vrij gemakkelijk naar Oost en West komen. Voor een ver binding met Zuid denkt men zich een doorbraak van de te verbreden Buiten Bantammerstraat over de Waalseilands- gracht en door de buurt van de Keizers- en Koningsstraten naar de Zwanenburg wal, waar via een nieuwe brug over de Amstel en de te verbreden Bakkers- straat het Rembrandtsplein wordt be reikt. De Utrechtsestraat zal dan ook verbreed moeten worden. Opgemerkt zij, dat het gemeentebe stuur al mret deze doorbraak heeft re kening gehouden bij de bepaling van de plaats van het nieuwe stadhuis en de sanering van de voormalige Joden buurt. Het autoverkeer, dat uit de tunnel komt en van deze doorbraak gebruik zou willen maken, zal dan rechtstreeks vanuit de tunnel onder de Prins Hen drikkade worden doorgeleid. Overigens heeft men aan de uiteinden van de tun nel ook verkeerslichten ontworpen om het verkeer te regelen. Op de plaats van de brandweerka zerne aan de De Ruyterkade is een ven tilatiegebouw gedacht. Mocht nog een tweede in de toekomst nodig blijken dan zal men daarvoor alvast de fundering in Noord leggen. Om een geleidelijke overgang van het daglicht naar de kunstverlichting te verkrijgen zfjn gla zen lichtkappen ontworpen De aanleg van de autotunnel door het grote spoorwegemplacement zal in een open bouwput gebeuren. Het treinver keer wordt natuurlijk niet onderbroken. De tunnel onder het IJ. die 12 meter diep komt te liggen, wordtjin segmenten verzonken. De Kamer van Koophandel voor Noord-Holland heeft in een adres aan Burgemeester en Wethouders van Amsterdam gepleit voor de voorrang van een tunnel bij de Hembrug boven die onder 't IJ. Jhr. Ir. J. E. v. Heems kerck van Beest, directeur van P. W. van Amsterdam, deelde ons desge vraagd als zijn mening mede. dat het gemeentebestuur van Amsterdam dat nooit aan de bevolking van de stad zou kunnen verantwoorden en dat het dus nimmer met dit denkbeeld kan instemmen. Voorts vernamen wij nog, dat er ook een tunnel gedacht is onder de Oranjesluizen, geheel aan de Ooste lijke zijde van Amsterdam. Voor de te dempen jachthaven bij de ingang van 't Noord-Holl. Kanaal te dempen ten behoeve van de per- sonentunnels zal geen nieuwe wor den gegraven. KRAAIE PLEIN A.OvM m 0<S» CENTRAAL STATION DA D Bij de aanleg zal men tevens het IJ aan de Noordzijde 70 meter verbreden, door de jachthaven, die toch weinig meer gebruikt wordt, te dempen en het station van de N.Z.H.V.M. te verplaat sen. Tussen de uitgangen van de beide personcntunnels in Noord is een auto busstation gedacht. De autotunnel krjjgt vier rijbanen, terwijl de roltrappen van de beide personentunnels voldoende zijn oin 1650 neergaande en 1250 opgaande wielrijders per uur te kunnen verwer ken (neergaan gaat met grotere inten siteit gepaard dan opgaan,!). Dit is minder dan oorspronkelijk was begroot (nl. 2000 per uur) op grond van waar nemingen en proefnemingen met arbei ders uit de werkverschaffing op de ter reinen van de Centrale Markthallen. De tunnels zullen de voetgangers en wiel rijders 19 meter diep voeren! Door de personentunnels pa elkaar te bouwen kan men met de ervaring, op gedaan bij de eerstgebouwde, rekening houden, b.v. met de thans nieuwe, nog onbekende factor: de bromfiets! Het rapport is uitgebracht door het z.g. Tunnelbureau, dat in 1940 is opge richt en dat grote wijzigingen heeft ge bracht in de reeds in 1940 ingediende tunnelplannen. Toen waren een auto tunnel (met een geheel ander tracé) en slechts één personentunnel ontworpen, maar gebleken is dat indien met één personentunnel wordt volstaan, men zulk een reusachtig roltrappenhuis zo groot als de Stadsschouwburg! als een caisson zou moeten verzinken dat de risico's, daaraan verbonden, veel te groot zouden worden. Daarom betekent de bouw van twee personentunnels ook geen grotere uitgaaf omdat de risico berekening veel eenvoudiger wordt. Ook combinatie van een voetgangers- en de autotunnel zou te grote risico's met zich meebrengen zodat het geen bezuiniging zou betekenen. De Maastrichtse rechtbank heeft uitspraak gedaan in het zigeunerdrama dat 11 Mei 1949 in een café te Sittard voorviel. Daar bij kwamen twee personen om het leven, drie anderen werden tijdens een algemene vechtpartij tussen zigeuners zwaar gewond. De rechtbank veroordeelde de vader S. A. Rosenberg (de oude Marks) wegens dood slag op Peter Basili tot zeven jaar gevan genisstraf conform de eis van het Openbaar Ministerie. Het neerschieten van A. Basili. een broer van de eerstgenoemde verslage- ne, werd niet bewezen verklaard. r-.Y.01lC'r,r.. de tweede verdachte Wilhelm Y-„af; ;,b 1' S en a a m d Bubi, wegens zware mis- vevaaial ïa1^ ,e^n mes van twee personen veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. ?,„Was "ïeAen een half jaar. Het be de rechtbank °P noodweer verwierp A B C O autotunnel OOSTELUKE TUNNEL VOOR FIETSERS EN VOETGANGERS (MEEUWENLAANTUNNEL) WESTELIJKE TUNNEL VOOR FIETSERS EN VOETGANGERS (JACHTHAVENTUNNEL» PONT VOOR WAGENS KARREN, BAKFIETSEN .q Verschenen is het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot uitbreiding van de toepas sing van het Ziekenfondsenbesluit. Hieraan is het volgende ontleend: Naar de opvatting van vele leden is het uit gangspunt van de voorgestelde regeling kennelijk opportunistisch van aard: door de groep verzekerden, die niet self-supporting zijn, te verkleinen, wil de regering het tekort van de vrijwil lige ziekenfondsverzekeringen vermin deren. Naar het oordeel van deze leden hangt de vraag naar de juistheid van dit uit gangspunt nauw samen met. de princi piële vraag of het gewenst is een zo oot mogelijk deel der bevolking te brengen onder de figuur der verplichte verzekering. De voorstanders van deze gedachte baseren hun standpunt op de onbil lijkheid, dat de overheid als werk geefster ten aanzien, van haar eigen werknemers niet de verplichting ten deze op zich neemt, die ze aan de werkgevers uit het bedrijfsleven op legt, terwijl zij anderzijds zulks wel doet met betrekking tot de personen, die vallen onder de werking van de noodwet-Drees. Dit heeft ten gevolge, dat het te kort bij de vrijwillige ziekenfonds verzekering mede wordt veroorzaakt door het overheidspersoneel, dat vrij willig is verzekerd. Deze leden bepleitten het onder de werking van deze wet brengen van de ambtenaren en de gepensionneerden van het Rijkspensioenfonds, het pensioen fonds van de Nederlandse Spoorwegen en ondernemingspensioenfondsen, voor zover pensioentrekkenden van onderne mingspensioenfondsen niet uit anderen hoofde onder deze wet kunnen worden gebracht. De militaire politie te Djakarta heeft twee Ambonese leiders, Nanlohy en Delima. gearresteerd. Dit geschiedde, nadat meer dan duizend Zuid-Moluk- kers voor het ministerie van Gezond heid een demonstratie hadden gehou den, waarbij aan minister Leimena een verklaring werd aangeboden. waarin de troepen van ae Indonesische weer macht worden beschuldigd van gru welen tijdens de campagne op Ceram. De arrestatie van beide leiders werd medegedeeld door familieleden: een officiële bevestiging er van was niet te verkrijgen. De ere-medaille. verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, is verleend aan F. N. Vogel te Amsterdam, chef de bureau bij de N.V. J. J. Bouvy en Zoon's zoutziederij „De Pauw" te Muiden; in brons aan H. Vroons, deeg maker bij de Koninklijke Beschuit- en Koekfabrieken firma J. H. Haust en Zo nen N.V. te Amsterdam. De bijzondere politierechter te Amster dam behandelde een aantal zaken tegen sigarettensmokkelaars. De Amsterdammer C. was niet ver schenen en werd bij verstek veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf plus verbeurdverklaring van de 5000 in be slag genomen sigaretten. De rechter las uit de stukken voor, dat C. een auto had gehuurd en een chauf feur in dienst had genomen om de ge smokkelde partijen sigaretten, die hij in de Rotterdamse haven opkocht, te ver voeren. C. kreeg drie maanden omdat hij reeds vele malen veroordeeld is wegens econo mische delicten, de laatste keer tot zes maanden. De 34-jarige P. uit Amstedam was aan gehouden, terwijl hij in het bezit was van ruim 20.000 gesmokkelde sigaretten, die hij uit de Amsterdamse haven had betrokken. Omdat zijn strafregister nog blanco was, werd hij veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar, terwijl de in beslag genomen sigaretten ën de auto, waarmee ze werden ver voerd, werden verbeurdverklaard. Destijds had hij deze auto, die aan hem toebehoort, zoals P. ter zitting verklaar de, laten inschrijven op naam van een vriendin uit Rotterdam om aan ver beurdverklaring te ontkomen. Hij heeft er echter -geen rekening mee gehouden, dat de rechter zich met afvraagt op wiens naam de auto is ingeschreven. De 39-jarige Amsterdammer G. van der L. V., die van de vorige verdachte sigaretten had gekocht om ze weer te verkopen, werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Een partij gesmokkelde sigaretten, die in zijn woning werd aangetroffen, werd ver beurdverklaard. De volgende verdachte was de 29-jari- ge Amsterdammer R., die bekend staat als „de chauffeur, die met zijn auto me dewerkt aan allerlei zwarte zaakjes". Ditmaal had hij met een andere Am sterdammer, de 27-jarige B.. in de haven een grote partij gesmokkelde sigaretten gekocht. Op hun tocht door de stad wer den zij, toen B. In de Hemonylaan bij een „klant" vertoefde, aangehouden. B. sloeg Van een lezer van mijn artikelen over de ziekenfondsverzekering heb ik een brief ontvangen, waar in hij vragen stelt, welke van belang stelling voor de vrijwillige verzekering getuigen en waarin hij enige opmerkin gen maakt, welke ernstige overweging verdienen. Laat mij naar aanleiding van die brief daarom hier een en ander ver tellen. Om vrijwillig bij een Algemeen Zie kenfonds verzekerd te kunnen zijn, moet men een inkomen hebben beneden een bepaalde grens. Die inkomensgrens geldt zowel voor mensen, .die zich aan melden, om vrijwillig verzekerd te wor den, als voor mensen, die reeds vrijwil lig verzekerd zijn, maar het niet kunnen blijven, indien hun inkomen boven de grens stijgt. De grens is gesteld op een jaarlijks inkomen van 3.750.met dien verstande, dat bij de toepassing van de grens een bedrag van 150.op het bruto-inkomen in mindering wordt ge bracht voor elk kind, behorende tot een van zekere categorieën (de desbetreffen de regeling is vroeger in dit blad ver meld). De lezer nu vraagt, of het juist is, dat de Algemene Ziekenfondsen, om vast te stellen of iemands inkomen beneden de grens valt, het inkomen volgens het Be sluit op de Inkomstenbelasting als maat staf nemen. Het antwoord op deze vraag is, dat de Algemene Ziekenfondsen van de (can- didaat-) verzekerde kunnen vorderen, dat hij zijn laatste belastingaanslag to ne. Echter heeft die aanslag betrekking niet op het lopende, maar op een afgelo pen jaar. Dit levert een moeilijkheid op, waarin tot dusverre niet is voorzien. Het is mogelijk, dat de aanslag betrek king heeft op een inkomen boven de grens, terwijl het tegenwoordige inko men van de (candidaat-) verzekerde daaronder valt. Is dit het geval, dan zal hij het aannemelijk moeten maken, bij voorbeeld aan de hand van zijn boeken. Het is ook mogelijk, dat de aanslag betrekking heeft op een inkomen bene den de inkomensgrens, terwijl de (can- didaat-)verzekerde thans een inkomen boven die grens geniet. Misschien doet zich wel eens een geval voor, waarin uit zijn levenswijze kan worden afgeleid, dat hij een inkomen boven de grens heeft, hoewel hij dit ontkent. Er wordt wel eens verteld, dat mensen in auto's of dames in dure bontmantels gehuld op het fondsspreekuur komen, maar het is de vraag, of hierbij niet generalise ring of overdrijving in het spel is. Heeft een dokter ernstige vermoedens, dat een fondspatiënt een inkomen geniet, het welk hem niet voor de ziekenfondsver zekering in de termen doet vallen, dan kan hij mededeling daarvan doen aan het Algemeen Ziekenfonds, dat dan een onderzoek kan instellen. Het is echter uit de aard der zaak niet gemakkelijk zekerheid te verkrijgen. Tenslotte moet in aanmerking worden genomen, dat voor de belastingaanslag zekere aftrekken kunnen worden toege- op de vlucht, maar werd na enige waar schuwingsschoten overmeesterd. R. werd veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf en verbeurdverklaring van de in beslag genomen goederen en B. kreeg eveneens een maand gevangenis straf. waaraan de rechter echter onmid dellijke gevangenneming verbond. De laatste verdachte was de 64-jarige vrouw G„ wiens strafregister niet min der dan 29 delicten vermeldt. Zij had van R. en B. gesmokkelde sigaretten gekocht en werd veroordeeld tot een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, omdat zij een attest van haar huisdokter overlegde, waaruit blijkt, dat deze arts een verblijf in de gevangenis schadelijk voor haar gezondheid acht. past, welke bij de toepassing van de in komensgrens voor de vrijwillige zieken fondsverzekering geen rol mogen spe len. De lezer vraagt voorts, of bij een va riabel inkomen het inkomen over eafi jaar dan wel het gemiddelde inkomen in enige achtereenvolgende jaren als maatstaf geldt. Het antwoord hierop luidt, dat als maatstaf geldt het inko men over een jaar. Een andere vraag is: Vanwaar het grote verschil tussen de inkomensgrens voor vrijwillig-verzekerden en de loon grens voor verplicht-verzekerden (waar bij neveninkomsten buiten beschouwing blijven, hetgeen het verschil nog groter maakt)? Dit laatste vindt zijn oorzaak in het feit, dat de verplichte ziekenfondsver zekering is gekoppeld aan de Ziekte wet, krachtens welke het overeengeko men vast loon in geld als maatstaf geldt, terwijl bij de vrijwillige verzekering de grootte van het totale inkomen be slissend is. Er is inderdaad een groot verschil tussen de loongrens voor de verplichte en de inkomensgrens voor de vrijwil lige verzekering. Wat de loongrens voor de verplichte verzekering betreft, in de wet telijke regeling is zij op dit ogenblik nog bepaald op f 4500.Mi nister Joekes heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend tot ver hoging van die loongrens tot f 4725. Ten einde te voorkomen, dat zij, die op 31 Augustus 1950 verplicht-verzekerd waren ingevolge de Ziektewet, doch wier loon ten gevolge van de loonsver hoging meer dan f 4500.per jaar is gaan bedragen, van 1 September 1950 tot aan het tijdstip van inwerkingtre ding van de gewijzigde wet een hiaat in hun verzekering zouden zien ont staan. ligt het in de bedoeling van de regering te bevorderen, dat voor deze personen aan de gewijzigde wet terug werkende kracht wordt verleend tot 1 September 1950. In verband hiermede zullen de Raden van Arbeid en de Be drijfsverenigingen de verplichte verze kering van hen, die op 31 Augustus 1950 verplicht verzekerd waren inge volge de Ziektewet en het Ziekenfond senbesluit en wier overeengekomen vast loon in geld op of na 1 September 1950 meer dan f 4500.doch niet meer dan f 4725.per jaar bedraagt, handhaven. Aan de Algemene Ziekenfondsen is verzocht, ten aanzien van de verplichte ziekenfondsverzekering van de betrok kenen eenzelfde gedragslijn te volgen. Wat de inkomensgrens voor de vrij willige ziekenfondsverzekering aangaat, deze is bepaald op f 3750. Vroeger was zowel de loongrens voor de verplichte als de inkomensgrens voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering op f 3750 gesteld. Toen destijds de loongrens tot f4500 werd verhoogd, heeft de in komensgrens deze verhoging niet onder gaan in verband met de moeilijke finan ciële toestand der vrijwillige verzeke ring, welke de laatste jaren tekorten op levert, die door grote subsidies moeten worden gedekt. Verhoging van de in komensgrens zou het aantal vrijwillig- verzekerden en daardoor het totale te kort der vrijwillige verzekering nog doen toenemen. Misschien zijn lezers ge neigd te vragen, of men dit niet kan voorkomen door de premie afhankelijk te maken van de hoogte van het inko men, zodat verzekerden met een laag inkomen een lage, die met eed hoog in komen een hoge premie zouden moeten betalen. Uitvoering van dit denkbeeld echter gaat met niet geringe administra tieve moeilijkheden gepaard. A. J. LUIKINGA. Administrateur bij dë Ziekenfondsraad. Als OnZfe Lieve Heer ons nog eens een kans gaf zouden wij herder willen zijn in Andorra, een jonge herder wel te verstaan. Wij zouden elke morgen naar de peruqueria gaan en ons een Spaanse friction doen geven, ons laten polijsten en confijten en heel de lieve, lange dag naar abrikozen ruiken. In de schemerstonde zouden wij Valdespino drinken of Anis Infernal, op het terrasje onder de acacia's van de plaga. Wij zouden een erfdochter vrijen in St. Julia de Loria, in Canillo of Massana, rijk en mooi, zoals alle erfdochters ziin in alle zes parochies van het land. Wij zouden herdersuurtjes beleven aan de oevers van de bruisende Valira en plechtig huwen in het schemerig Romaanse kerkje van St. Eticnne te Andorra la Vella. Wü zouden lang en gelukkig leven, zonder politiek, zonder Licftinck, zonder duizend verordeningen, zonder krant en zon der klok, in vrede en vrijheid, met slechts één illusie van eenmaal te zetelen in het Casa d'la Vall als lid van de Conseil, een driekantige steek op ons hoofd. Waarmee wij alleen maar willen zeggen, dat het verloren paradijs in de Pyre neeën ligt, tussen Frankrijk en Spanje: de staat der vrije herders Andorra. Franse berggidsen hebben vandaag de plek op de Mont Blanc bereikt, waar Vrijdag de Constel lation van de Air India is neergestort. Van hun bevin dingen is nog niets bekend. Men neemt evenwel aan, dat zij geen overleven den van de ramp gevonden hebben. De Franse berg gidsen, die op de top van de Mont Blanc zijn aangeko men hebben 'n bood schap van de Franse rejyering om hun pogingen wegens de grote gevaren te staken, in de wind geslagen. De bood schap werd per pa rachute bij hen neergelaten, maar «ij zetten hun tocht Voort. De reddingspa- 'fouille van het franse leger is op ^vel der regering halverwege terug- •®keerd. y< Drie van dc berggidsen tijdens de tocht naar de top van de Mont Blanc, die op de achtergrond te zien is. Van het ogenblik af, dat wij van de kaart van Europa benul kregen, hebben wij er een voorgevoel van gehad. Andorra intrigeerde ons méér dan Monaco, Liechten- stein, San Marino en zelfs het onafhankelijk gebied van Moresnet, ergens achter Vaals, dat na de eerste wereld oorlog overigens door België werd ingepalmd, waarna het Vierlandenpunt ter plaatse ophield te bestaan. Dwerg staatjes zogoed als enclaves waren voor ons het caviaar van de geografische dis en Andorra leek daarbij het lek kerste hapje. Maar het zou lange jaren duren voor wij eindelijk, en dat was dezer dagen, te Ax les Thermes uit het station komende voor een busje stonden. Het busje had iets van dat van de heer Cupido, autobuson dernemer op Terschelling. Het busje was blauw en knus met precies de allure van zijn Terschellinger confrater. Maar het reed niet over Midsland, Formerum, Landerum, Hoorn naar Oosterend, doch vermeldde met overigens evenveel bescheidenheid: 1'Hospitaiet, Soldeu, Canillo, Encamp, Escaldas, Andorre la Vieille. Het was ook duur der dan dat van Cupido. Een retourtje Ax-Andorra kost te vijftien gulden. Een schaapherder hoedt zijn kudde op de beuen der Pyreneeën, aQkrtus- sen de vrije staat Andorra besloten ligt. PA p zoek naar het verloren paradijs in onze ver dwaasde, ontredderde wereld moet U de trein nemen naar Toulouse. Hier stapt meover op het boemeltje, dat drie en een half uur nodig heeft om door het lieflijk Ariège Ax les Thermes te berei ken. Er zullen buiten het seizoen maar weinig men sen uitstappen hier. Enkelen van hen klimmen in een kleine autobus, die voor het station wacht. Ax les ThermesAndorra staat er op. Dat kan niet mis sen. Het kost enkele reis acht gulden en het duurt nog eens drie volle uren. Heen en terug kost maar vijftien gulden, doch dat moeten wij V beslist ont raden, hoe voordelig het ook schijnt. Naar het paradijs neemt men geen retours, hoogstens wij, die er over schrijven moeten. Méér nog dan Cupido's transport be tekende dit busje dan ook de weg naar avontuur. Wij installeerden er ons in met enkele landslieden, zó geknipt uit de film Farrebique, en een baarlijke Maria Lecina, zonder anjelieren welis- ■waar. maar met minstens haar ogen en de glans van heur haar. Het werd een grandioze tocht, a) spoedig hoog de bergen in, door haarspeldbochten en langs ravijnen, die ons met afgrijzen vervulden. Wij zagen de Pyreneeën in al hun bars geweld en toen zelfs daar de wakkere voortgang van ons voertuig niet in het minst vertraagde, vernoem den wij het naar Roeland, de held van Roncevalles. Het busje van Cupido op Terschelling, het busje van Roeland in Andorra. In dat besluit werden wij nog versterkt door het geluid van de mach tige claxon, dat van tijd tot tijd voor ons uitklonk. Zó en niet anders moest Roeland's krijgstrompet Oliphant heb ben weerklonken in de ure des gevaars. Onze Oliphant was niet minder waaks. Bij elke hoek van de serpentineweg trompetterde hij luid. En al waren het dan geen Saracenen, die hij duchtte, te genliggers in dit landschap mochten stellig zo riskant heten. De grens tussen Frankrijk en Andor ra passeerden wij te Cabanas du Pas de le Casa op 2085 meter hoogte. Er ston den wat rommelige barakken en voor het eerst zagen wij de vlag der onaf hankelijke herders: rood, geel en blauw. Formaliteiten waren er slechts aan Franse zijde en toen men er passen en koffers bekeken bad, reed Roeland, ons busje, monter Andorra in. Oliphant trompetterde luid en een ezel over de grens hief even de kop op. Nu nam de weg, die tot over 2400 meter steeg, pas recht dronkemansallures aan, zich ein deloos slingerend eerst verder naar bo ven en dan langzaam aan het dal in. En ook wij werden licht in het hoofd, niet alleen van óe ijle, kille berglucht, hier op deze hoogte, maar ook van het wisselend zicht op het landschap. Tot in de wolken reikten de naakte kam men der Pyreneeën, zó onder de beitel van Onze Lieve Heer vandaan. Zij had den de kleur van terra cotta en heel oud zilver in duizend nuances van licht en schaduw. Lager langs de glooiingen was een bronzen deken gespreid van herfstmos en dorrend gras. En naarma te de weg weer daalde naar de vallei, passeerden wij de zoom van naaldbos, die ons van het loofhout scheidde, het vlammende woud zelf in alle najaars kleuren: bloedrood, oranje en primula- geeL Diep in het dal en tegen de hellingen omhoog weidden grote kudden, duizen den dieren, cie zich schier onwezen lijk voortbewogen tussen de struiken en al het gesteente, door reuzenhand er in de oertijd overdadig uitgestrooid. Tel kens versperden beige en muisgrijze runderen de weg, die slechts traag voor Roeland plaats maakten, of dromden schapen voor ons uit, de zwarte bel hamels in hun midden, terwijl de hond hen tactisch van de rijbaan drong. Chauffeur en herders wisselden een groet. En verderop waren het muildie ren, paarden of ezels, die staartzwie- pend een stap opzij deden. Het bleken welopgevoede beesten, daar in Andor ra, want de mogelijkheid van uitwij ken was op sommige plaatsen al zeer miniem. Ook het eerste dorp. dat wij ontmoetten, Soldeu. was boven de weg tegen de berg gestapeld: een hotel, een minuscuul kerkje en een handvol hui zen, opgetrokken in de natuurlijke bouwsteen, overal in het land te grijp: losse keien, vaardig tot muren gemet seld en door de tijd grauw verweerd, de glooiende daken met donkere leien gedekt Het bleek de gewoonte van Roeland om er even op adem te komen. Wij klommen het busje uit en tussen de huizen naar boven, loerden in ge heimzinnig duister van deurgat en vensterspleten, waar zwoele etensgeur ons uit tegemoet kwam. Behalve de kok van het hoteldie in ambtsge- waad zeer demonstratief langs de weg ging staan, zagen wij geen mens. Slechts het water scheen er te leven, dat overal van de berghang ritselde, gorgelde en klaterend neerkwam, ter- wijl in het ravijn de Valira bruisend haar weg zocht. Er scharrelden wat kippen rond en van ver klonk af en 'Og het klokqelui van het weidend vee. Met de bergen rondom, hoog en ruig en hun flanken in woeste herfsttooi, bomen en bloemen fel ge kleurd, stond men verdoold in een fffndere wereld. Tot onze voet, hier in Soldeu. op de brokkelige straattreden, onder tegen het grauwe kerkjetus sen allerlei afval iets blauws en wit tigs raakte: de lege huls van een pakje, die zich nog daar opzichtig manifesteerde. Wij bukten er naar en lazen Spaans noch Frans, maar in goed Nederlands: Castella wast witter dan wit! Zelfs tot Soldeu. dachten wij, reikt de vaderlandse zindelijkheid. Het busje reed nu de bewoonde we reld in. Het stopte om de haverklap en leverde her en der pakjes af, precies weer als Cupido op Terschelling. Wij passeerden Canillo, zagen het heiligdom van Notre Dame de Meritxell, hoog tegen de berg, waar het miraculeus Ma donnabeeld der Patrones van de Val leien wordt vereerd, het al mondaine Encamp met Hotel Rosalides, duurste van het land, dé zender Radio Andorra, in de stijl der locale monumenten, hoog de masten op een nabije top, de electri- sche centrale, die Andorra, maar ook een stuk Frankrijk van stroom voorziet. Het dal der Valira verruimde zich nauwe lijks, maar kreeg steeds meer een para dijselijk aanzien, vol welige vegetatie, de weidegrond als sawah's met lage steen- wallen terrasvormig tegen de bergen op gebouwd. Op het mooiste punt verhief zich de studio van Radio Andorra, een blank paleisje als uit een droom, dat louter muziek in de aether ademt Eindpunt: Placa del Princip Benlloch De hulzen werden groter en hautai ner. De ruwe steen van hun muren was met pleister bedekt; geel en rood en violet, met balcons en jalouzieën, hun aanzien volop Spaans, Catalaans als men wil. Ons busje stopte enkele malen in Escaldas, de luxueuze „voor stad" van Andorra zelf, die, ofschoon maar één lange straat met wat buur ten achteraf, aardig blijk gaf wel eer der een vreemde te hebben gezien en te weten wat die nodig heeft. Tot Roe land eindelijk in een wolk van stof en onder luid trompetten de Plaga del Princip Benlloch op reed, driehoekig centrum van Andorra la Vella, de kleinste hoofdstad van Europa, berg- metropool der toekomst, gelukkigst oord wellicht ter wereld, bogend op 800 jaar vrede, op de grootste vrijheid èn orde, op welvaart en zeer schone dochters en op de afwezigheid, hier en in alle zes parochies van de staat, van iets. dat ook maar zweemt naar Lief- tinck. Die eerste avond zaten wij op het ter rasje, onder de acacia's van de plaga. Wij hebben Valdespino gedronken en Anis Infernal en geluisterd naar een sprookje uit Andorraanse monden, het sprookje van dit land, terwijl wij één oog waag den aan veel, dat lieflijk daar flaneerde in de zoele schemer. Wij hopen dit sprookje na te vertellen en u duidelijk te maken waarom wij zo gaarne, één keer nog herder wilden zijn in deze val leien. FRED. THOMAS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5