ZEER GERING OVERWICHT DEMOCRATISCHE PARTIJ VEILIGHEIDSRAAD ZAL CHINA ONTBIEDEN Truman krijgt het moeilijker Zullen Republikeinen achterstand in gouverneurszetels inlopen Tachtig super for ten bombarderen N.-Koreaanse hoofdstad Sinuiji Ook de kinderbijslag moet worden verhoogd Bus rijdt op wachtende personen in Acheson treedt niet af Opnieuw gevecht met Russische straaljagers Mac Arthur voert versterkingen aan Om te antwoorden op beschuldigingen van MacArthur Levenslang voor 72-jarige man Chinezen in Lhasa? .Het weer Tot hoofd en hart BELASTINGONTWERPEN AANVAARD DONDERDAG 9 NOVEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248217 OFFICIEUZE UITSLAG VERKIEZINGEN V.S. Ongewenste bron te Antwerpen Spuitend water richt voor millioenen schade aan ZEVENTIG DODEN Droeve balans van twee vliegtuigongelukken LABOUR LIJDT NEDERLAAG IN LAGERHUIS „Gevaar-voor uitbreiding van conflict in Korea" Premier van Nepal onderdrukt revolte Ala de vlucht van de koning Laatste gang van Gustaaf de Vijfde FILMKEURING IN DJAKARTA Geen reeks opnamen van Koninklijk Huis MEVROUW HERTOGH NAAR SINGAPORE Na jongste loonronde Wetsontwerp ingediend Medegewerkt aan oprollen illegale organisaties Eén dode en één gewonde Door trein in het water geslingerd SCHOEISEL EN HUISRAAD Vooralsnog geen prijs maatregel Gen. Eisenhower spoedig in Europa? lllf PRINS BERNHARD VLIEGT NAAR ZWEDEN Tocht was „niet al te best" Fundamenten gevonden van kapel BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon:'Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 .Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal Truman's optimisme heeft gisteren bij de verkiezingen een gevoelige deuk gekregen. Niet dat zijn partij die der Democraten niet de meerder heid heeft behouden, maar deze meer derheid is, vooral in de Senaat, waar zij slechts een overwicht van twee zetels heeft, zodanig geslonken, dat Truman's buitenlandse politiek er hoogstwaar schijnlijk wel door zal worden beïn vloed. Reeds thans hoort men stemmen opgaan, die eisen, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, die toch al weinig favoriet was bij de Repu blikeinen, zal heengaan. Intussen is Amerika's president er de man niet naar om zich door teleurstellingen uit het veld te laten slaan. Integendeel: hij is de typische vertegenwoordiger van dat Amerikanisme, dat altijd in succes ge looft en een tegenslag zodanig weet te incasseren, dat het een basis moet vor men voor een nieuw succes. Hetgeen be wezen zal moeten worden bij de presi dentsverkiezingen in 1952. Zo heel erg verwonderlijk is het ove rigens niet, dat de Democratische partij bij deze eigenlijk tussentijdse verkiezin gen zo weinig succes boekte. Tussentijdse verkiezingen in de Ver. Staten plegen meestal voor de regerende partij nadelig te werken. Daarbij komt, dat juist op de dag der- verkiezingen het er ten gevolge van de Chinese inmenging niet zo erg florissant in Korea uitzag. Mac- Arthur heeft zijn overwinning nog niet volledig kunnen incasseren en het zijn vooral de Republikeinen, die Truman en zijn politieke medewerkers en adviseurs hiervan de schuld geven. Trouwens de Republikeinen hebben steeds veel critiek op het buitenlandse politieke beleid der Democraten gehad. Er zijn er onder hen velen, die veel liever terug zouden wil len keren naar de oude isolementspoli- tiek en vooral Amerika willen afhouden zich al te diep in het Europese wespen nest te steken. Velen van hen zouden ook veel liever wensen, dat de V.S. al hun politieke en economische macht op het Verre Oosten zouden concentreren. Wat dit voor West-Europa zou beteke nen laat zich gemakkelijk' denken. De Rus speculeert niet zonder reden steeds op een verandering in koers van Ame rika's buitenlandse politiek. Intussen zou Moskou zich vergissen als het van de Republikeinen een toegevender hou ding zou verwachten. De felle anti-com munistische actie, die soms wel zeer ex treme vormen aannam, is vooral aan het optreden der Republikeinen te danken. Stonden deze verkiezingen voor Huis van Afgevaardigden en Senaat in de eerste plaats in het teken der buiten landse politiek, ook de binnenlandse po litiek der Democraten is er niet zonder kleerscheuren afgekomen. Dit blijkt wel uit het feit. dat Truman's naaste mede werkers en trouwste aanhangers van zijn Fair Deal-politiek het vaak tegen overigens onbekende republikeinse te genstanders hebben moeten afleggen. De overwinning van senator Taft, tegen wie de machtige vakbonden een front had den gevormd, is hiervan ook een spre kend bewijs. Zoals men ziet is er voor Truman weinig reden om met genoegen op de uitslag van deze verkiezingen terug te Zien. Amerika's president krijgt een moeilijke twee jaar om te regeren. Des te moeilijker, omdat hij, juist omdat van Amerika grotendeels het wel en wee van de wereld, vrede of oorlog, afhangt, in de komende twee jaar, die wel eens de definitieve beslissing zouden kunnen brengen, een sterke steun van heel zijn volk dringend behoeft. West-Europa's lot is er immers ten nauwste bij betrokken. Ondanks de grote winst, die de Republikeinen bjj de belangrijke verkiezingen in Amerika hebben geboekt, behouden de Democraten in het Congress toch nog de meerderheid, hoewel hun overwicht vooral in de Senaat zeer ge ring geworden is. Volgens de nog niet officiële einduitslag bezetten de Demo craten in de Senaat nu 49 zetels en de Republikeinen 47. De democratische meerderheid liep hier terug van 12 zetels tot 2. In het Huis van Afgevaardigden behaalden de Democraten 234 zetels tegen de Republikeinen 200, waardoor de democratische meerderheid terugliep van 90 zetels tot 34. Volgens U. P, is de einduitslag als volgt: In het Huis van Afgeyaardigden: Democraten234 (vroeger 259). Republikeinen: 200 (vroeger 169). Bovendien behaalden de Onafhankelijken 1 zetel. In de oude samenstelling van het Huis had de American Labor Party I zetel en waren er 6 vacatures. In de Senaat: Democraten: 49 (vroeger 54). Republikeinen: 47 (vroeger 42). Naar A.Pmeldt, ziet het er bovendien naar uit, dat de Republikeinen bij de verkiezing van de nieuwe gouverneurs de meerderheid op de Democraten heb ben veroverd. Van de 33 gouverneurs- zetels, die Dinsdag gekozen moesten wor den, hebben de Republikeinen er reeds 20 gewonnen, terwijl zij verder aan de kop liggen in de nog onbesliste strijd om de resterende 3 zetels. Tien zetels gingen naar de Democraten. Zouden de Repu blikeinen ook de drie nog onbesliste zetels winnen, dan zouden zij in totaal 26 van de 48 gouverneurschappen bezit ten. De vorige verhouding was 29 Demo craten tegen 19 Republikeinen. Het bezetten van het gouverneurschap betekent gewoonlijk een versterking van de partij in de desbetreffende staat. Een groot aantal politieke functionarissen worden door de gouverneur, die in zijn staat de hoogste vertegenwoordiger van de uitvoerende macht is, benoemd. De grote winst van de Republikeinen als gevolg van hun verkiezingscampagne tegen de huidige buitenlandse politiek wordt te Washington gezien als een aan wijzing, dat het nóg moeilijker zal wor den de Amerikaanse buitenlandse poli tiek uit te stippelen, aldus meldt A.P. De nederlaag in de staat Illinois van de Democratische fractie-voorzitter se nator Scott Lucas wordt beschouwd als het voorspel van nieuwe republikeinse aanvallen op de huidige Amerikaanse buitenlandse politiek. Deze politiek was de voornaamste inzet bij de campagne m Illinois, welke gewonnen werd door de republikein Everett Dirksen. Het schijnt verder vrijwel zeker, dat de Marshall-hulp opnieuw verminderd zal worden. De tegenstanders van het Marshall-plan zullen misschien probe ren Groot-Brittannië uit te sluiten van de Marshall-hulp, omdat deze daar niet. meer nodig zou zijn. Het is waarschijnlijk, dat, wanneer, het 82ste Congress straks in Januari bijeenkomt, de nadruk gelegd zal wor den op de vermindering van het ge vaar van de communistische agressie voor de V.S. Tijdens de verkiezings campagne hebben de Republikeinen reeds betoogd, dat de regering-Truman in feite de communistische agressie aangemoedigd heeft. Het staat nu wel haast vast, dat het grootste gedeelte van het Fair Deal-pro- Terwijl de activiteit aan de fronten in Korea in de afgelopen vier en twintig uur betrekkelijk gering was, de strijdkrachten van de V. N. boekten kleine vorderingen langs de gehele linie was de bedrijvigheid in de lucht zeer groot. Tachtig superforten voerden een hevig bombardement uit op de tijde lijke communistische hoofdstad Sinuiji, aan de monding van de Yaiu, de grens tussen Noord-Korea en Kood-China. Amerikaanse jagers raakten op nieuw in gevecht met straaljagers van Russisch fabrikaat. De aanval op Sinuiji was de grootste luchtaanval, die sinds de oorlog op Korea is uitgevoerd. schip „Leyte" de opmars naar het isjosjm-bekken in het gebied aan de Oostkust van Noord-Korea hervat. Aan het Noord-Westelijk front is Jonghjon, ongeveer 24 kilometer ten Noord-Oosten van Andjou gelegen, ge heel vernietigd. Vanmorgen werd' een tweede straalvliegtuig „Mig 15" neerge schoten. gramma van President Truman voor on bepaalde tijd opgeschort zal blijven. Des ondanks zal de President waarschijnlijk in zijn „State of the Union''-boodschap bij de opening van het nieuwe Congress aan het gehele Fair Deal-programma vasthouden. Gezien de hoge bedragen, welke voor dc Amerikaanse militaire in spanning nodig zijn, zal het Congress echter wel de uitgaven in de civiele sec tor zo veel mogelijk willen beperken Dc democraten hebben met hun meer derheid van twee zetels in naam de con trole van de Senaat behouden, doch het is niet zeker, dat President Truman on der alle gevallen op de 49 democratische senatoren zal kunnen rekenen. In het verleden hebben enige democraten wel eens „gerebelleerd", door bij bepaalde belangrijke politieke vraagstukken in d Senaat met dc republikeinen mee te stemmen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Dean Acheson, heeft ver klaard, dat hij niet voornemens is af te treden met het oog op de verkiezings uitslag. Acheson zei dit op zijn weke lijkse persconferentie, naar aanleiding van een vraag om commentaar op een verklaring van de vooraanstaande repu blikein Harold Stassen. die had gezegd dat de uitslag der verkiezingen beteken de, dat het Amerikaanse volk geen ver trouwen meer had in het Amerikaanse buitenlandse beleid en dat Acheson als minister van Buitenlandse Zaken diende af te treden. Acheson verklaarde verder nog niet v?n mening te zijn, dat de verkiezings uitslag een verwerping van de Ameri kaanse buitenlandse politiek door de Amerikanen betekende. Hij voegde hier aan toe, te hopen en van mening te zijn, dat deze uitslag geen uitwerking zal hebben op de leiding der Amerikaanse buitenlandse politiek. Een vloot van 80 B-29 superforten en ongeveer 225 jagers bestookte de stad met explosie-middelen, brandbommen, palmbommen, raketten en kogels. De bommenwerpers wierpen 632 ton explo sie-middelen en brandbommen. De ja gers bestookten vliegvelden, afweerge schut en andere belangrijke doelen. Te rugkerende piloten schatten, dat de com munistische hoofdstad voor 90 pet. ver nield is. Elders langs de Chinese grens ver nietigden Amerikaanse F-80 straalja gers en F-51 mustangs minstens één in Rusland gemaakte MIG-15 straaljager en beschadigden vier andere in een serie luchtgevechten. De Amerikaanse vliegtuigen kregen geen treffers. Stoottroepen van de Amerikaanse ma riniers hebben, geholpen door vliegtui gen van het Amerikaanse vliegkimp- Een kleine bron op het terrein pan een van de scheepswerven te Antwerpen, waaruit al geruime tijd voortdurend wa ter opborrelde, nam Dinsdagmiddag plot seling zeer grote afmetingen aan en ver anderde in een fontein met een middel lijn van zes meter, aldus meldt het A.N.P. Een in aanbouw zijnd droogdok, dat 'n lengte heeft van 190 meter, een breedte van 26 meter en een diepte van ruim zeven meter, liep in een uur tijds geheel vol, waardoor een graafmachine van SO ton in het overstroomde dok kan telde en schade aanrichtte aan het Pompstation. Na enige tijd begon een gedeelte van de grond langs het dok te zinken, braken de kabels der hoogspanningsleidingen en raakten de Waterleidingen onklaar. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De *chade wordt op verscheidene rnilhoe- nen geraamd. MacArthur heeft gisteren een zevende Amerikaanse divisie de derde infan- terie-divisie uit Japan laten komen om de verbonden troepen te versterken. Ook de communisten voeren versterkin gen en voorraden aan. Piloten hebben een convooi van 100 voertuigen van de Man(isjoerij.se grens naar het Noord- Westelijk front zien rijden. Beide par tijen bereiden zich voor op de komende grote en mogelijk beslissende veldslagen. Er bestaat thans absolute zekerheid, dat zowel de 48 inzittenden van de Con stellation van de Air India, die bij de top van de Mont Blanc is neergestort, ais de 22 personen aan boord van het viermotorige Amerikaanse toestel, dat in de Rocky Mountains verongelukte, om het leven zijn gekomen. De vijf Franse berggidsen, die op eigen risico de top van de 4800 m. hoge Mont Blanc hebben beklommen, deel den, toen zij het wrak bereikt hadden ïadiografisch mee, dat de Constellation V a SInS tegen de bergwand geëx plodeerd is en men mag aannemen, dat de 48 inzittenden op slag dood waren Na een levensgevaarlijke tocht van twee dagen, een van de meest dramati sche heldendaden uit de geschiedenis van het Alpinisme, zijn de vijf Fransen vannacht behouden in St. Gervais te ruggekeerd. Zij hadden 24 uur lang niets kunnen eten, omdat al hun levens middelen bevroren. De piloot van een Amerikaanse heli- coptere ontdekte gisteren het uitgebran de wrak van het toestel van de North West Airlines honderd meter onder d 2750 m. hoge top van de Continenta Divide Een reddingsploeg, die korte tijd later de plek bereikte, meldde, dat de achttien passagiers en de bemanning van vier koppen, om het leven waren gekomen. Dc Engelse regering heeft Woensdag een nederlaag geleden in het Lagerhuis. Het betrof echter geen punt dat besliste over het al dan niet aanblijven van de regering. Het conservatieve Lagerhuislid Kenneth Pickthorn bad een voorstel ingediend om leden het recht te hergeven gedurende de laatste tien minuten - voor een debat zelf wetsvoorstellen in te dienen. Dit voorstel werd met 235 tegen 229 stemmen aange nomen. ...O - De spoorbrug bij Zaltbommel, die het tot nu toe steeds met enkel spoor heeft moeten doen, wordt thans voorzien van dubbel spoor. De eerste van de vier over spanningen is gereed en men is nu bezig met de constructie en montage van de tweede overspanning. Een overzicht tijdens het werk; op de voorgrond de bestaande brug voor enkel spoor. De Veiligheidsraad, die gisteravond op verzoek van Amerika bijeen kwam, om het rapport van generaal MacArthur te bespreken, waarin verklaard wordt, dat troepen van communistisch China in Noord-Korea tegen de strijdkrachten van de V.N. strijden, heeft besloten Rood China in de Raad „te ontbieden", om ant woord te geven op de beschuldigingen van MacArthur. Het Engelse voorstel hiertoe werd met acht stemmen tegen twee (Nationalistisch China en Cuba) en één onthouding (Egypte) aangenomen. De V.S. en Frankrijk, die vóór stemden, verklaarden, dat zij de vertegenwoordigers van het regime te Peking zouden be schouwen als gedaagden. De Raad ging uiteen zonder de datum voor de volgende vergadering vast te stellen. Een zelfde voorstel van Rusland dat echter in andere bewoordingen was gesteld was eerder verworpen. Ja cob Malik, de Russische vertegenwoor diger, verzette zich onmiddellijk na de opening van de vergadering tegen de behandeling van het rapport, dat, naar hij zeide, afkomstig was van „de leider van de Amerikaanse interventie-strijd krachten in Korea". Hij noemde het rapport van „de generaal, die op Korea vecht en te keer gaat" tendentieus. Ma lik's verklaringen deden enig rumoer onder het publiek ontstaan, waaroo onmiddellijk --iret eie<;trische „stilte1'' aanflitste. De Amerikaanse gedelegeerde, War ren Austin, verklaarde, dat de „30.000 Chinese communistische soldaten", die zich in Korea bevinden en die „in aan tal nog steeds toenamen", geen vrijwil ligers zijn, zoals Moskou en Peking ze genoemd hebben, maar georganiseerde militaire eenheden. „De Chinese communisten hebben een groot gevaar opgeroepen: het gevaar, dat het huidige conflict niet tot Korea be- Manschappen van de Amerikaanse Marine, gekleed in de speciale uitrusting, die hen in staat stelt lange tijd onder water te vertoeven, zijn bezig de haven van Wonsan te zuiveren van de mijnen, die door de communistische troepen werden gelegd. Na de volbrachte dagtaak brengen zij hun rubberboot op het strand. De premier van de kleine onafhanke lijke staat Nepal heeft een groep leger officieren gearresteerd en ontwapend die een revolte hadden beraamd tot hulp van de gevluchte koning. De regering van India heeft opdracht gegeven tot scherpe waakzaamheid langs de grens van bet koninkrijk, dat in de schoot der Hima- laya-bergen ligt, aldus meldt U.P. Het verluidt, dat de ontwikkelingen in Tibet een stimulans zijn geweest voor „bepaalde niet-communistische elementen" in Nepal om meer kraent bij te zetten aan hun reeds Jang ge stelde eis, dat aan de Nepalezen meer invloed op 's lands bestuur zal worden gegeven. De gevluchte koning gevoel de sympathie voor deze eis. De natio nalisten verklaren, dat hij zich aan de zijde van de „krachten der vrijheid' heeft geschaard en vrijwillig in ba - lingschap is gegaan, schrijft de politie ke medewerker van de „Press Trust of India". De nationalistische partij in Nepal is thans voornemens een democratische re gering in te stellen, met een constitutio neel vorst aan het hoofd van de staat De nationalisten noemen de kroning van de driejarige kleinzoon van de vorst tot koning „in strijd met de grondwet en onwettig", daar de koning geen afstand van de troon heeft gedaan. Het driejarige prinsje zou volgens de nationalisten uit het paleis ontvoerd zijn, om hem tot ko ning te kunnen kronen. Drie koningen, tien prinsen, een pre sident en twee en veertig ambassadeurs schreden vandaag in de stoet, welke ko ning Gustaaf de Vijfde van Zweden be geleidde op zijn laatste gang van het koninklijk paleis te Stockholm naar de kerk van Riddarholm, het eiland der edelen, waar sedert de 18e eeuw de Zweedse koningen begraven worden. Duizenden Zweden, zelfs vanuit het hoge Noorden des lands, hadden zich langs de route opgesteld, die overhuifd werd door guirlandes van sparregroen met koninklijke monogrammen, uitge voerd in goud en blauw en gele ban derolles omfloerst met zwarte crêpe. Om elf uur vanmorgen werd de laat ste wacht van edellieden en officieren, die bij de baar van de vorst de wacht hadden gehouden, ontbonden. Mariniers droegen de kist naar het met zes paar den bespannen rijtuig, In de kerk van Riddarholm werd een eenvoudige lijk dienst gehouden. Het stoffelijk over schot van Gustaaf de Vijfde werd daar na bijgezet in de crypte der Bernadot- tas. Op dat ogenblik losten torpedoja gers in de haven van Stockholm twee en veertig saluutschoten, een en twin tig ter nagedachtenis van de overleden koning, een en twintig ter ere van ko ning Gustaaf de Zesde. perkt blijft. De V.N. hebben hun best ge daan dit gevaar te vermijden. Amerika heeft getracht hetzelfde te doen", aldui verklaarde Austin. Hij vervolgde: „Deze Raad is de bewaker van de internatio nale vrede en veiligheid en moet van het Chinese regiem eisen, dat het zijn troepen van Korea terugtrekt en van verdere onwettige hulp rechtstreeks of indirect aan de Noord-Koreaanse agressor afziet". Het Indonesische blad „Merdeka" be richt, dat de commissie voor de film keuring te Djakarta nieuwe richtlij nen heeft vastgesteld in verband met de nog onvoldoende verzekerde veiligheid Zo zouden cowboyfilms en films, waarin moorden voorkomen, voor pu blieke vertoning geweigerd worden, in dien het peil door het aanbrengen van coupures niet kan worden opgevoerd. Voorts zullen films met een politieke strekking. die voor een bepaald land onaangenaam zijn. worden afgekeurd, terwijl tevens vastgesteld werd. dat films, waarin een reeks opnamen voor komen van de Nederlandse koninklijke familie, geweigerd zullen worden, „ten einde ongewenste complicaties te voor komen". Films met flitsen van de ko ninklijke familie (journaals) kunnen worden vrijgegeven. Mevr. Hertogh uit Bergen op Zoom is voornemens naar Singapore te gaan, teneinde voor het Hoge Gerechtshof al daar te getuigen inzake de bekende kwestie met haar dochter Bertha, aldus meldt A. P. De behandeling van deze zaak begint 20 November. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de Kinderbijslagwet. Uit de memorie van Toelichting blijkt dat in verband met de jongste loonsverhoging van 5 pet. het gewenst is een overeenkom stige aanvulling ten aanzien van de kinderbijslag van loontrekkenden te bewerkstelligen. Daar een zuivere verhoging van 5 pet. van de kinderbijslag, welke wordt uitgedrukt in een bedrag per dag, zou leiden tot onhanteerbare be dragen, lijkt het redelijk daarbij re kening houdende met de omstandig heid, dat de thans geldende bedragen ook afgeronde bedragen zijn de kinderbijslag op hele centen af te ron den en voor het eerste kind te stellen op f 0.44 per dag voor het tweede en derde kind op 0.49 per kind en per dag en voor het vierde en volgende kind op 0.60 per kind en per dag. Ook het gemiddelde dagloon, dat minstens moet worden verdiend om over alle werkdagen van een kwartaal voor kinderbijslag in aanmerking te komen en dat laatstelijk op 4.is gebracht om te voorkomen, dat de kinderbijslag buiten verhouding tot het loon komt te staan, dient met 5 pet. te worden verhoogd en derhalve te wor den gesteld op 4.20. Aangezien kinderbijslag wordt uit betaald na afloop van elk kalender kwartaal over het afgelopen kwartaal, zullen de verhogingen pas kunnen wor den toegepast met ingang van 1 Oct. '50. De Bijzondere Strafkamer bij de rechtbank te 's-Gravenhage heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 72- jarige J. F. C. H. te 's-Gravenhage, die heeft terecht gestaan wegens medewer king aan het oprollen van illegale or ganisaties, waarbij enige tientallen do den te betreuren zijn. De Officier van Justitie had tegen hem de doodstraf geëist. Met het oog op zijn hoge leeftijd heeft de rechtbank deze eis niet gevolgd, doch H veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Gistermiddag omstreeks vijf uur ston den op de Rijksstraatweg te Duiven- drecht enige personen op de bus van Utrecht te wachten. Doordat dc weg ter plaatse glad was, slipte een uit de rich ting Utrecht komende luxe personen auto en reed op de wachtenden in. Twee dames werden tegen de grond geslin gerd. De 62-jarige mevr. J. M. B. werd op slag gedood, terwijl de 38-jarige mej. E. J. d'O. met zware verwondingen naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. De Rijkspolitie van de groep Ouderamstel stelt een onderzoek in. Omdat de slagbomen van de bewaak te overweg op de Rijksstraatweg Breda -Oosterhout door een thans nog onop gehelderde oorzaak niet gesloten waren, werd gistermorgen de met een paard bespannen wagen van de 19-jarige voer man A. B. uit Breda gegrepen door een dieseltrein uit de richting Tilburg. A. B. wist zich +ijdig in veiligheid te brengen. Het paard werd echter op slag gedood en de wagen geheel vernield. Tenslotte heeft zich op de Diezebrug te Den Bosch nog een ernstig ongeluk voorgedaan. De trein uit Nijmegen, die gisteren om tien minuten voor zeven de stad binnenreed, heeft waarschijnlijk op de brug een voetganger van achteren, aangereden en in het water geslingerd. Van de verongelukte is alleen een boe kentas gevonden. In een der Bossche bedrijven wordt echter iemand vermist, en wel de 40- jarige Van L., vader van tien kinderen. Op vragen van het Tweede-Kamer lid Suurhoff (P. v. d .A.) in verband metde stijging van de prijzen voor schoeisel, woninginrichting en huisraad, heeft de minister van Economische Za ken geantwoord, dat de prijsbeweging voor genoemde goederen in het alge meen in overeenstemming is met de richtlijnen, die hij bij het Kamerdebat over de loon- en prijspolitiek heeft aan gegeven. Er bestaat vooralsnog geen aanleiding speciale maatregelen ter zake te treffen. Mocht de verdere ontwikkeling daar toe aanleiding geven, dan zullen bijzon dere prijzenbeschikkingen worden vast gesteld. Volgens een üitzending van Radio- Peking is het Chinese „volksleger" de Tibetaanse hoofdstad Lhasa binnenge trokken, aldus meldt Reuter. Generaal Eisenhower heeft Woensdag te Fort Worth in Texas verklaard, dat het hem toescheen, dat hij naar Europa zal moeten gaan om daar een militaire plicht te vervullen. Eisenhower heeft zijn verklaring la ter aangevuld met de mededeling, dat hij nog niets positiefs wist over zijn toe komstige taak. China, In Chinese nationalistische leger- kringen op Formosa wordt beweerd, dat een communistische legerdivisie, bestemd voor het front in Korea, in opstand is gekomen en zich gevoegd heeft bij de nationalistische guerillastrijders ten Zuiden van Peking. A -. De K, L. M. leidde in 1935 voor het eerst stewardessen op, om haar dienst te laten doen in de vliegtuigen. Gisteren werd dit feitdat het stewardessencorps vijftien jaar bestaat, op Schiphol feestelijk herdacht. De gastvrouwen van de lucht maken een rondedans op het platform om een der £onstellations. Verwachting tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige lichte regen: of motregen. Overwegend matige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 7.50—16.57; Maan: 8.50—16.40. In een hevige sneeuwstorm landde gis termiddag Z.K.H. Prins Bernhard in zijn particuliere Dakota op het Stock- holmse vliegveld Bromma, waar hij werd begroet door Prins Bertil van Zweden en de Nederlandse gezant, jhr. mr. P. D. E. Teixeira de Mattos. Prins Bernhard, die naar Zweden vloog om vandaag teraardebestelling van Ko ning Gustaaf V bij te wonen, verricht te zijn landing onder moeilijke weers omstandigheden op bekwame wijze, aldus meldt Reuter. Na de begroeting vertelde Prins Bernhard de Zweedse Prins, dat zijn tocht „niet al te best was geweest". Op de vleugels van zijn toestel begon zich ijs af te zetten, hij had moeilijkheden met zijn antenne en een of twee platen van de romp van zijn Dakota zaten los. Bij bodemonderzoekingen onder Haar steeg door de Heemkundige kring Onzenoort. zijn fundamenten blootge legd van een 17e eeuwse kapel. Deze resten zijn ontdekt aan het begin van de Onzenoortlaan. alwaar volgens de historische bronnen twee kapellen moe ten hebben gestaan. De resultaten van de ontdekkingen wettigen een verdere deskundige navorsing naar de herkomst I Zolang ge veel woorden nodig hebt om iets uit te leggen, is het uzelf niet j Vduidelijk genoeg. J De belastingontwerpen zijn eindelijk door de Kamer heen. Ze zijn alle aan vaard, enkele zonder stemming, zoals het wetsontwerp tot verlaging van in komsten- én loonbelasting. De omzet belasting werd aanvaard met 59 tegen 26 stemmen. Tegen stemden A.R., St. Ger., V.V.D., en de heer Weiter. Tot besluit van de middag heeft de Kamer nog een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp Huisvesting gerepatrieerden 1950. Mr. De Graaf toonde in het algemeen wel insteming, maar had toch bedenkin gen, zodat hij amendementen tegen het ontwerp in het veld zal brengen. Hij was van oordeel, dat de gemeen telijke autonomie te veel in het ge drang dreigt te komen, terwijl hij te gelijkertijd ook de rechtszekerheid voor de betrokkenen bij lange na niet tot het maximum gegarandeerd achtte. In die opvatting vond hij sterke steun bij mr. Ten Hagen, de socialistische woordvoerder, die zeer ingrijpende amendementen in petto heeft, tenzij minister Teulings hem in het vooruit zicht stel een herziening van de woonruimtewet in de loop van dit zit tingsjaar, waarbij dan het onderha vige wetsontwerp tijdelijk als een noodwet beschouwd kan worden. Deze beide sprekers zijn, evenmin trouwens als de heer Algera (A.R.), al lerminst gekant tegen het feit, dat deze huisvesting centraal wordt geregeld door de landsoverheid. Men is het er al gemeen over eens, dat dit noodzakelijk is, doch men ziet in, dat de betrokkenen hun waarborgen in het recht van beroep moeten hebben, terwijl ook de gemeen ten hun zeggenschap moet worden, ge laten, waar dit mogelijk is. (Uitvoerig verslag op pag. 5) Denemarken. Een straaljager van het Deense leger is gistermiddag boven het vliegveld Karup op Jutland neergestort. Twee officieren lieten daarbij het leven. Het verongelukte toestel was Denemarken's enige twee-persoons Gloster Meteor-leskist. Oost-Duitsland. Het Oost-Duitse parle ment heeft Otto Grotewohl herkozen als premier. Deze herkiezing kwam na een formeel aftreden van de voorlopige rege ring. De nieuwe lijst van ministers zal Woensdag a.s. worden bekend gemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1