ONHEILSPELLENDE STILTE AAN FRONTEN IN KOREA Resolutie V.S. over terugname van Chinese troepen uit Korea? Diplomatie thans even belangrijk als strategie Nieuwe telling geëist in Connecticut (?)EHRES DÉKEN 155* Zweden neemt afscheid van Gustaaf de Vijfde Stroom moet tijdens piekuren met 10 pet. beperkt worden Deelnemers wereldschaaktournooi in Amsterdam aangekomen Joegoslavisch anti-agressieplan met grote meerderheid aanvaard Tot hoofd en hart Inbraak bij juwelier TELEFOONSTAKING IN AMERIKA .Het weer Frederiksplein blijft de aangewezen plaats BEVOLKING VAN INDIA MOËT GEREED ZIJN OM AANVAL UIT TIBET TE WEERSTAAN Maurice Thorez gaat naar Rusland toe Duizenden sloegen de begrafenisstoet gade BRIE KONINGEN IN DE STOET Uiterste zuinigheid gevraagd Reshevsky favoriet Nederlands afgevaardigde bestrijdt Sovjet-resolutie AUTO RIJDT SLAAP KAMER BINNEN VRIJDAG 10 NOVEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248218 Maar in de lucht gaat strijd verder De Am. verkiezingen Democratische meerderheid in Senaat in gedrang? 35.000 employé's leggen het werk neer Nieuw Amsterdams Stadhuis Gemeenteraad tegen bouw in voormalige Jodenbuurt VEILIGHEIDSRAAD VANAVOND BIJEEN Fjjsyii Vice-premier Patel doet beroep op zijn volk Voor medische behandeling TOGLIATTI WEER HERSTELD ALS WE NIET ZUINIG GENOEG ZIJN. In 1952 geen piek uren meer VERGADERING POLITIEKE COMMISSIE MEER KOLEN DAN VORIG JAAR Maar met anthraciet is het nog zuinig-aan PROF. ROMME STRUIKELT IN HET KAMERGEBOUW Per auto naar huis toe Voor f 10.000 gestolen in Roermond BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnemen'en 20300 Postgiro 143460 Bijkantoor BeverwijkStumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: EtonifaciussU. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaaL Al meer dan acht en veertig uur hangt een vreemde en onheilspellende stilte over de fronten in Korea. In het Noord-Westen rukten Amerikaanse mariniers zonder ernstige tegenstand te ondervinden een paar duizend meter op langs een weg in de richting van de belangrijke stuwdam Tsangjin, die zij nu tot op vijftien km. genaderd zijn. Vijf dagen geleden boden de Chinezen en Noord- Koreanen hier nog met veel succes verbitterde tegenstand. Zuid-Koreaanse troe pen veroverden twee steden, waarvan er een verlaten was, terwijl in de andere geen tegenstand werd geboden. Alleen in de lucht ging de strijd voort. Een of ficier van het Achtste Amerikaanse Leger heeft verklaard, dat de oorlog „nu in een vreemd stadium is gekomen, waarin de diplomatieke stappen waarschijn lijk even belangrijk zijn als de militaire". Er zijn steeds meer aanwijzingen, dat de Chinezen en mogelijk ook de strijdkrachten van de V. N. een grote veldslag trachten te vermijden, terwijl de Veiligheidsraad zich bezighoudt met de beschuldigingen, die Amerika tegen Rood-China heeft ingebracht, inzake de interventie in Korea. heeft de Amerikaanse bevelhebber ge neraal Walton H. Walker, .ondanks het voortdurend binnen komen van pa trouille-rapporten, volgens welke het gebied voor de geallieerde linies slechts door lichte strijdkrachten wordt ver dedigd en in sommige gevallen zelfs geheel, verlaten is, zijn divisie-com mandanten klaarblijkelijk opdracht gegeven niet tot de aanval over te gaan. Naar schatting staan in het noordelijke gedeelte van het Koreaanse schiereiland 60.000 man Chinese communistische troepen en evenveel Noord-Koreanen tegenover ruim 200.000 geallieerde mili tairen. Vermoedelijk zijn nog 60.000 Chinese militairen naar het Noord-Kcr- reaanse strijdtoneel onderweg, aldus meldt Reuter. Op het westelijke uiteinde van de geallieerde verdedigingslinie patrouil leerden Britse en Amerikaanse troepen tot op ongeveer vijf kilometer van hun bruggenhoofd te Andju. De Zuid-Kore- anen, die het verlaten Tokchon binnen drongen, bezetten meer naar het Noor den hoger gelegen gebied, waarbij zij lichte tegenstand ontmoetten. Amerikaanse vliegtuigen hebben tien duizend brandbommen laten vallen op Pukchin, een knooppunt van wegen,'dat ongeveer 110 kilometer ten Oosten van de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad Sinuyi is gelegen. Bommenwerpers boekten voltreffers op de zuidelijke bogen van spoorbruggen over de Yalu en op een brug in een weg, ongeveer tachtig kilometer meer stroomopwaarts. Zij werden hevig door luchtdoelartillerie beschoten. Dit blijkt zeer duidelijk uit de militair zeer ongewone tactiek, welke in de af gelopen vier dagen door beide partijen is gevolgd. De Chinese communistische strijdkrachten verbraken gedurende he' weekeinde het contact met de troepen der Verenigde Naties en begonnen terug te trekken, welke terugtocht ook nadien is voortgezet. De Chinese eenheden trok ken terug op een tijdstip, waarop zij niet onder druk der verbonden troepen stonden en terwijl de gealiieerden in de verdediging waren gedrongen. Sinds dien is aan beide zijden behoedzaam gemanoeuvreerd, waarbij klaarblijkelijk het streven voorzat elkanders zwakke plekken af te tasten. Ook aan de zijde der verbonden troepen is het tactische voordeel van de situatie niet ten volle benut. Zo De Amerikaanse republikeinse partij zal een nieuwe telling eisen der stem men voor de scnatoriale zetel van Con necticut, aldus meldt A. P. De republi keinse candidaat, Prescott Bush, werd in deze staat door de democraat Wil liam Benton verslagen. De meerderheid van Benton bedroeg minder dan 1000 stemmen. Als de nieuwe telling tot re sultaat zou hebben, dat Bush gekozen zou worden verklaard, zouden de repu blikeinse cn de democratische partij elk 48 zetels in de Senaat hebben. De democraten zouden echter toch nog een overheersende positie innemen, daar de stem van de voorzitter van de Senaat, vice-president Barkley meetelt ais de stemmen staken. De „Pravda", het officiële dagblad van de Russische communistische partij, schrijft in een zeer kort commentaar op de Amerikaanse verkiezingen dat het feit, dat slechts veertig van de 93 mil- lioen stemgerechtigden in de V S. van hun stemrecht gebruik hebben gemaakt, de onverschilligheid van de grote mass* t.a.v. het resultaat aantoont. „Verkiezin gen in de V. S.", aldus de „Pravda" „vormen slechts een krachtmeting tus sen twee grote pastijen, die in wezen even reactionnair en burgerlijk zijn" Een grote nationale staking van 35.000 employé's van Amerikaanse telefoon maatschappijen heeft gisteren het tele foonverkeer in vele delen van de V.S, ontwricht. De staking strekt zich uit over 43 staten. 17.000 employé's van Western Electric cn 18.000 employé's van de Michigan Bell Telephone Cy hebben gisteren het werk neergelegd. Onderhan delingen over looneisen werden Woens dagavond afgebroken. In tal van kleinere plaatsen met een niet-geautomatiseerd net stond het tele foonverkeer geheel stil, omdat de tele fonisten staakten. In grote steden als Washington, Pittsburgh en Indianapoiis werden alleen zeer dringende interlocal» gesprekken behandeld. In slechts vijf van de 14 interlocale centrales van de American Telephone and Telegraph Cy werd in het geheel niet gestaakt. In zes andere interlocale centrales van die maatschappij varieerde het aantal stakers van 10 tot 75 procent. De overgrote meerderheid der staker? is aangesloten bij het C.I.O. In Pittsburgh kwam het tot een treffen tussen politie en een groep stakers. Drie stakers werden gearresteerd. Twee politieagenten, die vrijaf hadden en par tij voor de stakers hadden getrokken werden ook gearresteerd en geschorst. Advertentie II!gi Verwarm Uw bed behaaglijk met een Verwachting tot Zaterdagavond!' Aanvankelijk zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Morgen overdag wisselend bewolkt met en kele verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid- West. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 7.52—16.56; Maan: 10.26—17.16. De voordracht van B. en W. van Am sterdam om het terrein tussen het Wa- terlooplein en de Amstel in de voorma lige Jodenbuurt te bestemmen voor de bouw van een nieuw stadhuis heeft in de ogen van de Amsterdamse Raad geen genade kunnen vinden. Na uitvoe rige bespreking gedurende twee dagen in middag- en avond zittingen verwierp de Raad Donderdagavond het voorstel van B. en W. met 28 tegen 15 stemmen. Het gevolg is dat het raadsbesluit van 19 December 1935 gehandhaaft 'blijft, bij welk besluit de gemeenteraad met alge mene stemmen het terrein van het af gebrande Paleis voor Volksvlijt begrensd door Oosteinde, Westeinde en Singel gracht als plaats voor een. nieuw stad huis aanwees. De V.S. zullen vanavond in de Veiligheidsraad waarschijnlijk een resolutie in dienen, waarin wordt aangedrongen op het terugtrekken van de in Korea strij dende Chinese troepen, aldus melden A.P. cn U.P. Op verzoek van Amerika, Frankrjjk en Engeland komt de Veiligheidsraad vanavond opnieuw bijeen om de besprekingen over het rapport van generaal MacArthur, waarin de Chinese interventie in Korea gemeld wordt, voort te zetten. Het definitieve besluit over de resolutie wordt echter niet verwacht voordat de Chinese communisten een kans gehad hebben antwoord te geven op de beschuldigingen van generaal MacArthur. De Veiligheidsraad heeft het regime van Mao Tse Tocng Woensdag uitgenodigd een vertegenwoordiger in de Raad te laten verschijnen. •O WMwm ||:-v De Amerikaanse eis om vanavond een vergadering van de Veiligheidsraad te houden volgde na een dag van beraad slagingen in het bureau van de Ameri kaanse delegatie in New York. Zowel de Palestijnse kwestie als Ko rea staan nu op de raadsagenda voor vanavond, maar de V. S. zullen verzoe ken de Koreaanse kwestie eerst te be handelen. Denys Lowson (links), de nieuwe Lord Mayor van Londen, met zijn voorgan ger Sir Frederick Rowland, na de tra ditionele „afscheids''-ceremonie in het historische stadhuis van Londen, De nieuwe Lord Mayor is de jongste, die ooit tot dit gewichtige ambt is benoemd. Ookin lengte overtreft hij al zijn voorgangers. De vice-premier van India, Vallabhbai Patel, heeft gisteren op de bevolking van zijn land een beroep gedaan, zich voor te bereiden om een eventuele inval uit Tibet op India te weerstaan, aldus meldt A.P. Patel herhaalde het Indiase stand punt, dat de communistische invasie in Tibet ongerechtvaardigd was en dat de Chinese angst voor een inval in of uit Tibet ongegrond was. Porter McKeever, woordvoerder van de Amerikaanse delegatie, deelde aan de pers mede, dat het duidelijk de taak van de Veiligheidsraad is zo spoedig mogelijk al het mogelijke te doen om te voorkomen, dat het Koreaanse con flict zich uitbreidt. Hij verklaarde dat men niet kon toestaan, dat Chinese ro den zelf het tijdstip van hun aankomst in Lake Success bepalen. McKeever voegde daaraan toe: tot dusver zijn wij niet aan de weet kunnen komen, wan neer de Chinese delegatie zo ongeveer verschijnen zal. Ondertussen heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de Amerikaanse ambassade in Praag op dracht gegeven visa uit te reiken aan negen afgevaardigden van communis tisch China, die de besprekingen van de Veiligheidsraad over Formosa zullen bijwonen. Zij zullen zich niet buiten New York mogen begeven. De Veiligheidsraad heeft <jle regering te Peking in September j.l. uitgenodigd vertegenwoordigers naar Lake Success te zenden i. v. m. de bespreking van haar klacht, volgens welke de V. S. Formosa met hun strijdkrachten zouden zijn binnengevallen. De Amerikaanse ambassade in Praag heeft in dit verband medegedeeld, dat nog geen enkele vertegenwoordiger van het Chinese bewind in Peking een vi sum voor de V. S. heeft aangevraagd. Het personeel van de ambassade is zelfs niet op de hoogte, of de Chinese communistische delegatie zich reeds in Praag bevindt. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft een Russisch ver zoek ingewilligd om toestemming te ver- lene voor het landen van een Russisch vliegtuig op het vliegveld Orly bij Pa rijs, dat Maurice Thorez, secretaris-ge neraal der Franse communistische par tij, naar Moskou zal brengen voor een, medische behandeling. Thorez, die ver gezeld zal worden door zijn vrouw, de communistische volksvertegenwoordig ster Jeanette Vermeersch, is nog steeds ziek tengevolge van een bloeduitstorting in de hersenen, die hij een maand ge leden heeft gekregen. De leider der communisten in Italië, Palmiro Togliatti, heeft gisteren een kliniek te Rome „geheel hersteld" ver laten, tien dagen nadat hij daar een ope ratie heeft ondergaan. Naar U. P. meldt, heeft Togliatti zijn kameraden gevraagd, hun zevende na tionale congres uit te stellen tot Febru ari, zodat hij na enige tijd gerust te hebben persoonlijk de leiding op zich zou kunnen nemen. In een communiqué dat door de partij werd uitgegeven werd gezegd, dat het directoraat van de par tij heeft besloten op het voorstel van Togliatti in te gaan. rolles omfloerst met zwarte crêpe. De stoet werd voorafgegaan door De rouwstoet met het stoffelijk overschot van Koning Gustaaf V op weg naar de Ridderkerk te Stockholm. Het Zweedse volk en tal van vorste lijke en officiële personen uit binnen- en buitenland hebben gisteren op in drukwekkende wijze afscheid genomen van Koning Gustaaf de Vijfde van Zwe den. De nieuwe Koning, Gustaaf de Zes de, schreed als eerste achter de lijk wagen. Hij werd gevolgd door zijn broer Prins Wilhelm en door Prins Bertil. Daarna volgden Koning Frederik van Denemarken, Koning Haakon van Noor wegen, de President van Finland, Juho Paasikivi, gevolgd door Prins Bernhard, de Kroonprins van Ethiopië, Asfa Was- san, de Kroonprins van Noorwegen, de Hertog van Gloucester, die de Britse koning vertegenwoordigde, en Graaf Mountbatten van Burma, broer van de nieuwe Zweedse koningin. Achter deze stoet liepen twee en veer tig ambassadeurs, o.a. van Indonesië en de Sovjet-Unie, die allen de overleden vorst begeleidden op zijn laatste gang van het koninklijk paleis te Stockholm naar de kerk van Riddarholm, het eiland der edelen, waar sedert de 18e eeuw de Zweedse koningen (begraven worden. Duizenden Zwédenzelfs vanuit het hoge Noorden des lands, hadden zich langs de route opgesteld, die overhuifd werd door guirlandes van sparregroen met koninklijke monogrammen, uitge voerd in goud en blauw cn gele bande eenheden van de Zweedse strijdkrach ten, die omfloerste vaandels meevoer den. Ook het paard van de overleden Koning, Ducat, werd meegevoerd. Langs de weg waren zes Zweedse muziekkapellen, een kapel van de Britse marine en een van de Ameri kaanse marine opgesteld. De stoet trok over drie bruggen naar het eiland, waarop de uit de dertiende eeuw da terende Ridderkerk staat, en passeerde hierbij Zweedse, Britse en Amerikaan se oorlogsschepen, die de vlag halfstok hadden en waarop erewachten waren opgesteld. Om elf uur gistermorgen werd de laat ste wacht van edellieden en officieren, die bij de baar van de vorst de wacht hadden gehouden, ontbonden. Mariniers droegen de kist naar het met zes paarden bespannen rijtuig. In de kerk van Rid darholm werd een eenvoudige lijkdienst gehouden. Het stoffelijk overschot van Gustaaf de Vijfde werd daarna bijgezet in de crypte der Bernadottes. Op dat ogenblik losten torpedojagers in de ha ven van Stockholm twee en veertig saluutschoten, een en twintig ter nage dachtenis van de overleden koning, een en twintig ter ere van koning Gustaaf de Zesde. (Van onze Haagse redactie) In de periode van 13 November tot en met 27 Januari a.s„ de z.g. piekperiode, zal tijdens de piekuren van 's morgens half 8 tot 9 uur en 's avonds van half 5 tot 6 uur van het publiek en van de industrie een nog grotere medewerking nodig zijn, om het stroomverbruik nog meer te beperken dan in de voor afgaande jaren. Van Overheidszijde vertrouwt men er op, dat die medewer king ondervonden zal worden en daarom zijn ook dit jaar dwingende maatregelen tot een minimum beperkt. Het laten branden van lichtreclames en étalageverlichting tijdens de piek uren is verboden. Ook de buitenverlich ting van openbare gebouwen is dan niet toegestaan. De verlichting en verwar ming in electrische treinen en tram moet tot de helft worden beperkt. De vrijwillige medewerking van de industrie bestaat o.a. hierin, dat men werkzaamheden, waarbij veel electrische energie wordt gebruikt, zoveel mogelijk buiten de piekuren laat plaats vinden. Daarnaast zullen de werktijden verscho ven worden. Fabrieken, die ook nog over een eigen opwekbedrijf beschikken, zul len dit tijdens de piekuren gebruiken. Voor de kantoren geeft de Overheid het voorbeeld; de werktijden vangen aan om 9 uur en eindigen 's middags om half 5. De radio zal tijdens de piekuren haar uitzendingen onderbreken. Parti culieren zullen uiteraard tijdens deze uren de uiterste zuinigheid moeten be trachten. Gebeurt dit alles niet, dan zal het kunnen gebeuren, dat op een gegeven moment de stroom eenvoudig uitge schakeld moet worden. Wat dit bete kent laat zich denken! Nederland heeft nu eenmaal rekening te houden met een tekort aan „veilig vermogen". Het beschikbaar productievermogen der centrales bedraagt op het ogenblik 1.210.000 k w. Over het station Lutte- rade (L.) kunnen we nog 90.000 k.w. uit Duitsland en België krijgen, terwijl men vanuit de mijncentrales kan reke nen op een productie van 50.000 k.w. Het „veilig vermogen" bedraagt dus in totaal 1.350.000 k.w. (1.210.000 90.000 50.000 k.w.). De maximale belasting der centrales geraamd zonder beperking in de piekuren bedraagt echter 1.500.000 k.w., zodat er dus een tekort is van 150.000 k.w.; 10 pCt. van de maximale belasting. De beperking in de piekuren zal dus tot Koningen en Prinsen in de rouwstoet. Van links naar rechts: Do nieuwe Zweedse Koning Gustaaf VI; Prins Bertil; de Deense Koning Frederik; Prins Wilhelm van Zweden; de President van Finland Paasikivi; de Kroonprins van Ethiopië en Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden. Functionarissen in India hebben een aan Radio-Peking toegeschreven bericht dat de Chinese troepen Lhasa, de hoofd stad van Tibet zouden zijn binnenge trokken, tegengesproken. Een Indisch hlad heeft gemeld, dat de Chinezen zich Wel in het zicht van de Tibetaanse hoofdstad bevinden. -Het in het Engels verschijnende blad zfidustani Standard schreef gisteren, dat "et beslag had weten te leggen op een ••geheime" Chinese kaart, waarop in rgroter China" waren opgenomen Tibet, fjepa), Sikkim en Bhutan en delen van oord-Assam tot de rivier de Brahma putra in India. Het blad zei deze kaart gekregen te hebben van Tibetaanse handelaren, die zaken hadden gedaan met Chinese troepen. Volgens onbevestigde berichten uit Kalimpong zou de Tibetaanse Nationale Vergadering in voortdurende zitting bijeen zijn ter bespreking van Chinese ontwerp-voorstellen over de toekomst van Tibet. Peking zou de zeggenschap eisen over de Tibetaanse verdediging, de buitenlandse betrekkingen en ver bindingsmiddelen. In ruil hiervoor zou een garantie gegeven worden, dat Pe king zich niet zal bemoeien met bin nenlandse aangelegenheden en gods dienstige instellingen. Een J oegoslavisch anti-agressieplan, een voorstel tot stuiting van een oorlog zodra die is uitgebroken, is gisteren door de Politieke Commissie van de Algemene Vergadering aangenomen met 51 tegen 5 stemmen bü 2 onthoudingen. Het voor stel was ingediend in de vorm van een resolutie. Alleen het Russische blok stemde tegen en dus was het duidelijk, dat het in de Algemene Vergadering de vereiste tweederde meerderheid kan krijgen. Het Joegoslavische voorstel houdt in, dat elke natie, die bij eventuele vijan delijkheden wordt betrokken, binnen 24 uur na het uitbreken daarvan moet verklaren bereid te zijn haar strijd krachten terug te trekken en zich neer te leggen bij voorwaarden, waarover strijdende partijen het eens zulten wor den of bij voorwaarden die door een bevoegde U.N.O.-instantie zullen wor den gedicteerd. De betrokken staten zouden de onlangs in het leven geroe pen vredes-commissie van de V.N. moe ten uitnodigen naar het strijdgebied te komen. Hierna begon de Politieke Commissie de besprekingen van een Russische resolutie, welke ten doel heeft het be grip „aanval" te omschrijven. De Nederlandse afgevaardigde D. J. von Balluseck verklaarde dat volgens ver schillende leden van de Commissie voor Internationaal Recht het onmo gelijk is een definitie van agressie te geven. Volgens Von Balluseck be hoorde tot die leden ook een bekende Russische jurist. Hij voegde hieraan toe, dat minister van Buitenlandse Zaken Andrei Vishinsky onlangs in de Politieke Commissie er blijk van heeft gegeven „een geheel andere op vatting van agressie" te hebben dan die, welke op het Handvest van de V.N. is gebaseerd. China. Italië probeert diplomatieke be trekkingen met Rood China aan te kno pen, hee£t graaf Carlo Sforza, de Italiaan se minister van Buitenlandse Zaken, in de Kamer van Afgevaardigden meegedeeld. West-Duitsland. Fritz Sehaeffer, de mi nister van B'inanciën, heeft bij de Bonds dag de eerste volledige ontwerpbegroting van de jonge republiek ingediend. Het ont werp voorziet in uitgaven tot een bedrag van ruim 13 milliard mark, Hiervan ma ken de bezettingskosten 36 pet. uit. (Van onze verslaggever) Uitgezonderd de Joegoslaaf Pirc, de Tsjech Foltys, de Italiaan Szabados en de Belg O'Kelly, zijn gisteren alle bui tenlandse deelnemers aan het Wereld schaaktournooi dat van 9 November tot 11 December in Amsterdam wordt gehouden, in ons land gearriveerd. Het eerste treffen van de schaakmeesters speelde zich 's avonds af in een der za len van het Victoria-hotel; maar het was er een van de alleronschuldigste en allergezelligste soort. Er werd n.l. niet geschaakt, er werd alleen maar kennis gemaakt voor zover het nog nodig was en er werd een glaasje sherry of een kop koffie gedronken; er werden ook voorzichtige prognoses gemaakt, tijdens welke de naam van de Amerikaan Reshevsky wel heel veelvuldig werd genoemd. De Nederlanders, op Van Scheltinga na, schitterden nog door af wezigheid gisteravond. Dr. Max Euwe maakte in Eindhoven zijn debuutvoor de televisie en Kramer, v. d. Berg en Donner hadden het om andere redenen laten afweten. Tournooileider v. Harten, in deze schaakhoogtij dagen kennelijk in zijn element, overzag de hem welbekende situatie met een allerbeminnelijkste glimlach en de innemende vriendelijk heid van zijn „rechterhand", de schaak meester Prins, deed bijna de spijt ver geten, die menigeen bekruipt bij de ge- I Het is gedaan met de maatschappij I I als de voornaamste kern, het gezin, uit elkaar spat, dachte, dat deze jeugdige dienaar van Caïssa niet zelf aan de wedstrijd deel neemt. Vanavond, tijdens de ontvangst van de deelnemers door het Gemeentebe stuur in het Stedelijk Museum, wordt de loting gehouden en Zaterdagmorgen worden in „Krasnapolsky" voor de eer ste keer de degens gekruist. Wij hopen op dit schaakevenement van bijzonde re allure in ons blad van morgen uit voerig terug te komen. ®HHi resultaat moeten hebben, dat de vraag naar electricitcit met 10 pCt. afneemt. Uiterste zuinigheid is inderdaad ge boden, wil men dit bereiken. Het zai eerst 1952 moeten worden wanneer de machine-capaciteit der ëen- trales vergroot is en het electrisch kop- pelr.et gereed zal zijn vooraleer de stroomlevering ruimer kan worden, zo dat we van de piekuren verlost zijn. Voorlopig kan de electriciteitsproductie, in de uren dat fabrieken en kantoren nog werken en tegelijk overal de ver lichting aangaat en alle mogelijke elec trische apparaten in werking worden gesteld, aan de plotseling zeer grote vraag naar stroom niet voldoen. Gedurende het tijdvak MeiSeptem ber 1950 kwam in ons land uit eigen productie en invoer aan voor huisbrand geschikte vaste brandstoffen 351.000 ton méér ter beschikking dan in de over eenkomstige periode van 1949. De totale huisbrandvoorziening is dus beter dan vorig jaar. Er zy evenwel op gewezen, dat de hoeveelheid anthraciet niet op overeen komstige wijze is verruimd. Integendeel, reeds thans staat vast, dat de totale anthracietaanvoer niet toereikend zal zijn om de ook dit jaar wederom toege nomen vraag naar deze kolensoort te bevredigen. Dit tekort aan anthraciet draagt een blijvend karakter, omdat de productie van anthraciet zowel in Lim burg als in de landen, waaruit Nederland deze kolensoort importeert, dalende is. De voor het stookseizoen 1950/1951 beschikbaar komende hoeveelheid huis brand zal die van 1949/1950 met ten minste 400.000 ton overtreffen. Derhalve mag worden verwacht, dat zich bij een normale winter geen bijzondere moei lijkheden zullen voordoen. (Van onze parlementaire redacteur) Aan prof. Romme is gisteravond tij dens de vergadering van de Tweede Ka- roer een ongeval overkomen, tengevolge waarvan hij zich naar huis heeft moeten begeven. Toen hij de Ridderzaal verliet waarschijnlijk om een ogenblik Us gaan naar het vaste gebouw der Tweede Kamer is hij voor het kleine toren deurtje, dat de toegang voor de Kamer leden tot de Ridderzaal vormt, geval len over een laag stenen muurtje, dat zich daar ter plaatse bevindt. Prof. Romme bezeerde een zijner scheenbenen vrij hevig. Hij verloor een ogenblik veel bloed. Maar aangezien de katholieke fractie een medisch specia list heeft, was Jr. Moll onmiddellijk aanwezig om het been te verbinden. Prof. Romme heeft nog een tijdje de ver gadering bijgewoond, doch is daarna per auto naar huis gegaan. Men heeft goede hoop, dat hij over enkele dager» weer op zijn post zal zijn. Toen een inwoner van Terheyden bij Bre da te bed lag, werd hij plotseling bedolven onder een laag puin. Een auto was nl„ zijn slaapkamer komen binnenrijden, nadat zij eerst de gevel van het huis had geramd. Een groot gedeelte van deze gevel was in de voorkamer van de woning beland, met het nodige geraas uiteraard. De heer G., die invalide is, kon slechts met grote moeite onder het puin vandaan worden gehaald. Gelukkig bleek hij niet ernstig gewond te zijn. De chauffeur van de auto een Engelse legerwagen was er ernstiger aan toe. Hij moest naar het St. Ignatiusziekenhuis in Breda worden over gebracht. Donderdagmorgen ontdekte de Roer- mondse juwelier O. dat dieven zich in de nacht toegang hadden verschaft tot zijn werkplaats en alles wat daar aan reparatie en sieraden aanwezig was hadden meegenomen. Ook de vitrines en toonbankladen in de winkel waren geplunderd. Een groot aantal gouden en zilveren horloges; gouden ringen, dia manten en briljanten was verdwenen tot een gezamenlijke waarde van tien a twaalfduizend gulden. Een man is, verdacht van de diefstal, aangehouden. Een groot gedeelte van de grootmeesters voor het Wereldschaaktournooi was Donderdagavond in het Victoriahotel te Amsterdam aanwezig. Op de foto Reshevsky, Stahlberg, Najdorf, Tartakower, Gudmunsson, Kotctiatter, Rossolima, Trufonovic, PiLntk, Van Nchelttnga en Prins.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1