MacArthur werpt verdedigingslinie op in Noord-Korea snsp Luxe-rijtuigen op de grote lijnen Naar een geleidelijke vereniging van grote en kleine Orden? Vaderlandsliefde en Apostolaat ZES LANDEN EISEN TERUGTREKKING VAN CHINESE COMMUNISTEN Ook meer kinderbijslag voor kleine zelfstandigen FASTO Goed samenspel is nodig Belangrijke besprekingen in Rome D HET WERELDSCHAAKT0URN00I Zuid-Koreanen en Amerikanen maken contact Malik geeft V.S. weer de schuld van alles Inkomensgrens verhoogd Rode Kruisvliegtuig naar Ambon Zwaar luchtoffensief duurt nog voort Sluiting H. Deuren CHINA m .Het weer Lijn naar het Noorden krijgt Woensdag ue primeur Directeuren van „De Schelde" gevonnist Mevr. Hertogh toch naar Singapore Kennismaking met de meesters Tot hoofd en hart ZATERDAG 11 NOVEMBER 1950 74sfe JAARGANG No. 248219 NA DE JONGSTE L00NR0NDE VEILIGHEIDSRAAD OVER KOREA Zuivering van guerilla- strijders Chef staf Apri gesneuveld MAXIMUMPRIJZEN VOOR AARDAPPELEN Na 1 Januari a.s. fll MILLIOEN K.G. FRUIT EN GROENTE DOORGEDRAAID WATER BRANDEN? Boeten van f 5000 f 10.000 en T reinontsporing Mevr. Fischer onderscheiden Met Rode Kruis-medaille BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon Redactie 21544; Advertenties 21545 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiusstr 45, tel 3928 Eijkant. Umuiden: Bonifaciusstr 27 tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week. 1 1-60 per meend, f 4.80 per kwartaal. De liefde tot zijn land is ieder lage landen maar al te gemakkelijk aangeboren", zong Vondel drie- ingang vinden, evenals in de jongste honderd jaar geleden in zijn tijd het communisme voor een niet ge- „Gysbreght van Aemstel". Het is een ring deel zijn verspreiding dankt aan waarheid, die wij niet altijd even een gebrek aan sociale rechtvaardig- sterk ervaren. Zij doet zich minder heid, dat allerminst bij de Katholie- gelden in de jeugd dan op rijpere leef- ken mocht worden verwacht. Het is tijd, eerder in den vreemde dan thuis, tengevolge van onze halfheid, dat wij in tijden van oorlog hartstochtelijker de poorten van het Godsrijk voor ve- dan in tijden van vrede. Wat vader- len hebben gesloten, de naam van landsliefde precies is, laat zich moei- God hebben doen lasteren. De houding lijk onder woorden brengen is het van menig Katholiek in zijn geloofs- met alle liefde niet zo? maar dat zij en gebedspraktijken maakt, dat de buitenstaander het niet de moeite waard acht nader van de R.K. Kerk kennis te nemen. r~j eker, de Katholieken zijn niet het Katholicisme, maar in al zijn kracht blijft toch het woord van tot een werkelijk heimwee worden kan, spreekt uit de versregels van P. C. Boutens: Mijn hart wou nergens tieren En nergens vond het vreê Dan tussen Uw rivieren j Nabij uw groote zee.... - TT Christus gelden: „Zo moet Uw licht Vaderlandsliefde wortelt dieper dan schijnen voor de mensen, opdat zij uw eigenbelang, familie- of partijbelang, goede werken mogen zien en uw Va- en hoezeer ons, nuchtere Nederlan- der verheerlijken, die in de hemel is" ders, alle chauvinisme, alle overdre- (Mat. 5, 16). Daadwerkelijk christen ven vaderlandsliefde vreemd is, de dom, en geen naam-christendom, is meesten onzer weten nog uit eigen er- een eis van deze tijd. Zowel het besef varing hoe deze liefde zich offergezind van Gods onverdiende gaven in het kan inzetten voor de zaak van allen. ware geloof als de bewustwording van Deze „allen" vormen een gemeenschap 0nze schuld t.a.v. zovele afdwalingen, door traditie en cultuur, door stoffe- moet er ons toe zetten het apostolaat lijke en geestelijke belangen. Tot de te beoefenen, niet enkel te bidden om geestelijke belangen nu behoort ook de komst van het Rijk Gods, maar ook de godsdienst. Dat hij op zeer bijzon- ons gei00f uit te dragen door woord dere wijze mede onze vaderlandsliefde en daad. Heel bijzonder klemt deze bepaalt, blijkt wel heel duidelijk uit plicht van apostelen te zijn jegens ons de verzetsliteratuur tijdens de oorlogs- ejgen vaderland, zoals wij lezen in jaren. vraag 536 van onze Catechismus, ter- Inmiddels is de godsdienst niet een wijl in vraag 538 concreet wordt aan- aangelegenheid, waartoe de gemeen- gegeVen, hoe wij dit apostolaat het schap de mens verplichten kan. Zij best kunnen beoefenen, n.l. door eeq steunt op een persoonlijke en vrije voorbeeldig katholiek leven, door an- keuze van de mens voor God. Zijn ge- deren in kennis te brengen met het weten zegt hem, dat hij God meer katholieke geloof (maar zullen wij er moet gehoorzamen dan de mensen dan zelf vaak niet méér van moeten (Hand. 529), ook al zouden deze weten?en door het gebed voor onze mensen zijn eigen vaderlanders zijn niet-katholieke medeburgers, en werd hij om zijn geloof door hen Hoe beter Katholiek, hoe beter va als een landverrader gebrandmerkt, derlander. Want door liefde te wek- Anderzijds kan het vaderland slechts jcün Voor de ware godsdienst, bevor- gediend zijn met principieel godsdien stige mensen, mannen en vrouwen, die hun geloof uit overtuiging bele ven, omdat alleen dan de eerbied voor het gezag, de onderhouding der wet ten en de onderlinge eenheid het best gewaarborgd zijn. In dit opzicht be tekent godsdienst een niet geringe bij drage aan het welzijn van het vader land. Gezien God slechts in waarheid ge diend wil zijn (Jo. 4, 24), zal ook het welzijn van het vaderland het best bevorderd worden door de ware gods dienst. Dit welzijn toch ontleent zijn wezenlijke waarde aan de relatie, waarin het staat tot het bovennatuur lijke. Helaas is het mede de schuld van de Katholieken zelf, dat velen on zer landgenoten van de ware gods dienst zijn afgedwaald, de Kerk heb ben verlaten. Door het bederf, dat hoofd en leden der Kerk had aange tast, kon eens de Reformatie in deze deren wij niet enkel de vrede en een heid in de Nederlandse gemeenschap, maar voorkomen wij ook, dat de na tuurlijke goederen dier gemeenschap worden geschaad. Een afwijking van het bovennatuurlijke wreekt zich im mers steeds in een afwijking van het natuurlijke, waarvan zovele wetgevin gen in de moderne staat het droevig bewijs leveren. Willibrord-Zondag, gewijd aan de propaganda voor binnenlandse aposto laat, moge ons een ogenblik op de hierboven uiteengezette waarheden doen bezinnen. Het gaat om hart en vurigheid bij ons, Katholieken, los te slaan, een nieuwe aandrift wakker te roepen om het erfdeel der vaderen te wreken, waartoe met betrekking tot ons eigen vaderland de Rooms-Katho- lieke godsdienst behoort, eens door Sint WilUbrcrd hier verkondigd. P. CLIMACUS BAYER O.F.M. DE STRIJD IN ÏNDO-CH1NA. Een delegatie van Franse officieren heeft de frontlijn overschreden om met officieren van de Viet-Minh-troepen de uitwisse ling vam krijgsgevangenen te bespreken. De onderhandelingen hadden tot resul taat, dat een aantal gevangenen werd uitgewisseld. De besprekingen vonden in de open lucht plaats. In het midden Franse officieren; links en in het midden (met handen op de heupen en tropenhelmen op) communistische officieren, gekieed in Amerikaanse uniformen met Franse onderscheidingstekens. Gisteren en vanmorgen was de situatie aan het front in Korea nog ongewijzigd; de beide partijen zijn in de lucht zeer actief, maar aan de fronten zelf blijft de bedrijvigheid beperkt tot intensieve patrouillegang en kleine schermutselingen. De belangrijkste gebeurtenis aan het front was gisteren ongetwijfeld de ontmoe ting van Zuid-Koreaanse en Amerikaanse troepen ten Zuid-Oosten van Tokchon. Op het smalste punt van wat men de taille van Noord-Korea zou kunnen noemen maakte het achtste Amerikaanse leger contact met het tiende corps van de Zuid- Koreanen. Hierdoor heeft MacArthur een sterke verdedigingslinie opgeworpen tegenover de 120.000 man rode troepen, die zich naar een Amerikaanse woord voerder volgens A.P. verklaard heeft thans in Noord-Korea bevinden. Zes landen, de V.S.. Frankrijk, Engeland, Cuba, Ecuador en Noorwegen, hebben gisteravond gezamenlijk in de Veiligheidsraad een resolutie ingediend, waarin de raad verzocht wordt de Chinese communisten te bevelen zich uit Korea terug te trekken. De resolutie verzekert Rood China echter dat de wettige belangen der Chinezen in de grenszone aan de Yalu-rivier, waar voor China be langrijke hydro-electriscbe installaties gelegen zijn, beschermd zullen worden. De zes landen maken het in hun resolutie duidelijk dat zij willen dat alle Chi nese communisten Korea verlaten, ongeacht of zij strijden met de overblijfselen van het Noord-Koreaanse leger als eenheden van het Chinese leger, dan wel als individuele vrijwilligers. Men verwacht dat Nationalistisch China en India vóór de resolutie zuilen stemmen, zodat de vereiste zeven stemmen zeker verkregen zullen worden. Mogelijk zullen ook Egypte en Joegoslavië vóór stemmen, doch men verwacht dat Rusland er zijn veto tegen zal uitspreken. Dit zou dan voor de V.S. het sein betekenen om het gehele probleem binnen 24 uur in de Alge mene Vergadering te brengen. Dit wordt mogelijk gemaakt door het Anti- Agressieplan, dat kort geleden aangenomen is. de V.N. vertegenwoordigd was. Hij zei, dat Amerika, nadat de Raad bijna een maand geleden besloten had de Chinese communisten uit te nodigen op 15 No vember in Lake Success te verschijnen om hun beschuldigingen over Ameri kaanse agressie tegen Formosa te staven, nog geen instructie gegeven heeft hun visa te verlenen. Dit is in strijd met een verklaring van de Amerikaanse ge delegeerde Ernest Gross, die de pers Donderdag verteld heeft, dat hiertoe in structies zijn gezonden naar het Ameri kaanse consulaat in Praag. De Chinezen zijn echter niet op liet Praagse consu- laat verschenen om die visa in ontvangst te nemen. Malik zei, dat de vertegen woordigers ongetwijfeld in Lake Success zouden zijn geweest, indien de visa ver strekt zouden zijn. Ondertussen heeft de Veiligheidsraad gisteravond nog geen beslissing genomen over de resolutie en er is evenmin een datum vastgesteld, waarop de Raad op nieuw over Korea zal beraadslagen. Gisteravond heeft de Veiligheidsraad af gerekend met twee obstructiepogingen van Jacob Malik, de Sovjet-gedelegeerde die achtereenvolgens probeerde de Pa lestijnse kwestie als eerste punt van be spreking te handhaven en vervolgens krachtig protesteerde tegen de bespre king van de zes-landen resolutie. Hij was van mening dat men eerst de komst van de vertegenwoordigers van Rood- China moest afwachten. Malik verklaarde, dat een vreedzame regeling van het geschil in Korea slechts verkregen kon worden door het terugtrekken van „de buitenlandse in- terventionisten", waarmee hij klaar blijkelijk niet de Chinese communisten bedoelde, maar de strijdkrachten van de V.N., die hij herhaaldelijk als „aan vallers" betitelde. Hij gaf de V.S. de schuld van het feit, dat communistisch China thans niet in Advertentie Verschenen is de Memorie van Ant woord der ministers van Sociale Zaken en van Financiën op het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp „noodregeling kinderbijslag kleine zelf standigen". Hieruit blijkt, dat een voor stel tot verhoging van de kinderbijslagen van 0,23 en 0,28 op 0,32 en 0,37 uitgaande van de veronderstelling, dat voor ongeveer 120.000 kinderen kinder, hijslag moet worden verleend de kos ten der regeling zou verhogen met on geveer 3,5 millioen per jaar. De rege ring staat, afgezien nog van de daaraan verhonden kostenverhoging, afwijzend tegenover dit voorstel, omdat bij ®e aanvaarding hiervan de noodzakelijke marge tussen de noodregeling en de de finitieve regeling te gering zou worden Evenwel meent de regering, dat er Het Internationale Rode Kruis zal een vliegtuig met voedings- en ge neesmiddelen naar Ambon sturen. Het is nog niet bekend, wanneer het vliegtuig zal vertrekken, aldus heeft Radio-Indonesia medegedeeld. Volgens Radio-Indonesia heeft de mi nister van Voorlichting der R.I. Péllau- pessy verklaard, dat Ambon thans wordt gezuiverd van guerillastrijders. De Indo nesische regering zal proberen het Zuid- Molukse vraagstuk op te lossen door de bevolking van de eilanden er van be wust te maken, dat zij deel uitmaakt van het Indonesische volk, aldus de minister. De luitenant-kolonel van de Indone sische landmacht Siamet Rij adi, die chef - staf was bij de operaties in de Zuid- Molukken, is Zaterdag 4 November bij de bezetting van Ambon gesneuveld. Voor consumptie-aardappelen zullen na 1 Januari 1951 maximumprijzen van kracht worden, welke verschillend zullen zijn voor zand- en kleiaardappelen en welke naar mate het seizoen vordert zullen stijgen. Voor zandaardappelen zullen de volgende maximumprijzen worden vastgesteld: in Januari 12 cent, in Februari 13 cent, in Maart 13)4 cent, m April 14 cent, in Mei 14)4 cent en in Juni 15 cent per kg. Voor kleiaardappelen zullen de maximumprijzen twee cent per kg. hoger worden vastgesteld. Deze prij zen zullen gelden bij de aflevering aan consumenten in de winkel. Voor thuisbe zorgen zal ten hoogste één cent per kg. extra in rekening mogen worden ge bracht. wél aanleiding is de bedragen van de kinderbijslag, overeenkomstig de ver- ging, welke in verband met de laatste loonsverhoging in de kinderbijslagver zekering voor loonarbeiders zal worden aangebracht, te wijzigen van 0,23, on derscheidenlijk 0,28 per dag, in 0,25, onderscheidenlijk 0,30 per dag. De hieraan verbonden kosten belopen on geveer ƒ780.000 per jaar. De ministers hebben /oorts teneinde enigermate tegemoet te komen aan de dienaangaande geuite wensen en mede met het oog op de omstandigheid, dat sinds de indiening van het onderhavige wetsontwerp de kosten van het levens onderhoud zijn opgelopen, aanleiding ge vonden de voorgestelde inkomensgrens te rekenen van het derde kind af van 2000 tot 2400 per jaar te verho gen; voorts zal het oplopen van de in komensgrens per volgend kind tot ƒ200 per jaar worden verhoogd. De kosten, welke deze verhoging met zich mede brengt, zullen tussen de 2,5 en 3 millioen per jaar bedragen. Op een vergadering van christelijke boeren en tuinders, gehouden te Dub beldam, heeft de heer Havenaar, lid van het hoofdbestuur van de Chr. Doeren en Tuindersbond, verklaard, dat er dit jaar 111 millioen kilogram groente en fruit zijn doorgedraaid. Volgens deze woordvoerder bevinden zich op de Chinese oever van de rivier de Yalu nog 300.000 Chinezen. Hij schatte, dat in Noord-Korea op het ogenblik evenveel Chinese als Noord- Koreaanse militairen zijn. Ten Westen van het punt, waar de verbonden legers contact maakten, openden de communU- tische troepen gisteren bij Kunuri een zwaar spervuur met mortieren en andere wapens op de stellingen van de troepen der V.N. Aanvankelijk nam men aan, dat hiermede de periode van rust aan het front geëindigd r.ou zijn. Korte tijci later keerde de rust echter weer terug. De Zuid-Koreanen in het Verre Noord-Oosten, die gisteren enkele ki lometers oprukten, staan nu op onge veer 120 km. van de grens. Verder loopt de geallieerde linie ongeveer 75 tot 80 km. ten Zuiden van de grens. Voordat het vijandelijk offensief be gon hadden de geallieerden op één punt dg grens reeds bereikt en op een ander punt waren zij hiervan nog slechts 25 km. verwijderd. Onder de druk van het zware offen sief van de luchtstrijdkrachten van de V.N. schijnen de Chinezen en Noord-Ko- reanen zich ondertussen verder terug te trekken in het uitgestrekte, beboste ge bied van Noord-Korea. Bombardementsvliegtuigen en straal jagers hebben de vijandelijke aanvoer- linies bij en ten Zuiden van de grens rivier de Yalu opnieuw zwaar bestookt Boven de monding van de Yalu voerden Amerikaanse en communistische straal jagers twee langdurige luchtgevechten. Er wordt geen melding gemaakt van verliezen. Amerikaanse straaljagers heb ben ten Zuiden en ten Zuid-Oosten van Sinuyi, aan de monding van de Yalu, aebt vijandelijke tanks vernield en twee buiten gevecht gesteld. Vaticaanse zegslieden hebben volgens E.P. meegedeeld, dat Paus Pius XII waarschijnlijk op Maandag II December een geheim consistorie bijeen zal roepen om kardinalen-legaten te benoemen voor het verzegelen van de Heilige Deuren bij het einde van het Heilig Jaar. De Heilige Deuren van de basilieken van bint Pieter, Maria de Meerdere, St. Jan van Lateranen en St. Paulus buiten de Muren zullen voor 25 jaar worden ver zegeld op Kerstavond, het officiële einde van het Heilig Jaar. De legaten zullen de deuren van drie basilieken sluiten, terwijl de Paus zelf waarschijnlijk de deur van de Sint Pie- tei zaj sluiten. Volgens gebruik zullen de deuren door dezelfde kardinalen wor den ees'°'en die hen verleden jaar open- 0£ OORLOG IN M KOREA Haenonq Hipt ftokken de le Chm.froepenop16 Oef. Korea binnen lonajin Soefho-shjwdam voorzitf rijp en NUureavan stroom. Cdpdcitejf 700.000 kifo\iuaf|- Hjesanjin Bevoorrading* cenl-rumder NKofgaqm |Op 20 Oct trok ken Chin pen Korea ïgn noeidjoe Tsjongj Mancbroer CHINA Hoenonam Bruggenhoofd der VN. over de T Ision rivier KOREA M y Formosa DoorVN-troepen bezet ICARTQ-50175 Dit overkomt U niet met een DRUKAUTOMAAT een ASW product van: Verwachting tot Zondagavond: Wisselend bewolkt met enkele bui en. Matige tot krachtige wind a vankelijk tussen Zuid en Zuid-West. later ruimend naar Zuid-West tot West en aan de kust tijdelijk wellicht tot hard toenemend. Iets lagere tem peraturen, vooral des nachts. Zondag: Zon 7.54—16.54 Maan 11.50—18.11. Maandag: 12.52—19.26. Zon 7.55—16.53 Maan (Van een bijzondere medewerker) Het moge als bekend worden veron dersteld, dat jaarlijks niet minder dan 12.000 jonge boeren zich geplaatst zien voor de keuze: emigreren of in loondienst gaan werken. Dat. wan neer loondienst wordt gekozen, bij de zoon van de zelfstandige boer een ge voel van maatschappelijke degradatie ontstaat, is verklaarbaar. De boer heeft zijn eigen gezonde trots en hij heeft daar recht op. Standsfierheid is een goed het verdedigen overwaard Dit geldt niet alleen voor de boeren, maar voor alle standen, voor elk eerzaam be roep. Alleen de man die een zekere trots heeft op zijn beroep en het daarin gepresteerde, bezit het grote goed van de arbeidsvreugde; hij draagt a.h.w. het besef met zich mede te voldoen aan de Goddelijke opdracht „de aarde te be heersen en dienstbaar te maken aan alle mensen". Traditie en standscultuur in middels hebben vooral in boerenkrin- gen een sterke sociale gebondenheid ge schapen, waarvan de verbreking elk rechtgeaard lid van die stand afschrik wekkend voorkomt. De boerenzoon, die, in tegenstelling tot zijh andere broers bijvoorbeeld, een ambacht kiest, ervaar:;, doordat hij op een gegeven moment tot die ontdekking komt, dat hij. in de vriendenkring van zijn broers welis waar wordt geduld, maar slechts zelden als een gelijke wordt aanvaard. De vraag of de materiële welstand bij de een groter is dan bij de ander is een factor van slechts bijkomende beteke nis. Op grond van deze feitelijke situa tie is het verklaarbaar, dat de boeren zoons er betrekkelijk weinig voor ge voelen industrie-arbeider te worden. 7oor de landarbeiders ligt de zaak wel ders. Niet alleen immers zijn zij de loondienst gewend, maar velen hunner zijn van tijd tot tijd reeds verplicht an dere dan landbouwwerkzaamheden te verrichten, zodat een omschakeling hier op beduidend minder bezwaren van geestelijk-culturele aard stuit. 1 Merkwaardig is intussen, dat de aver sie tegen fabrieksarbeid vooral in krin gen, die geslachten-lang deze arbeid hebben verricht, hand over hand toe neemt. Ons sterkste industriegebied Twente bijv. kent onder1 de fabrieksar beiders, in de textiel sterker dan in de metaal, de bijna tot slagwoord geworden leuze: mijn kind niet meer naar de fa briek. Een direct gevolg hiervan was o.m„ dat de aanwas van leerlingen in de textielbedrijven er ernstig door stag neerde. Oorzaken van dit verschijnsel zijn naar onze mening op de eerste plaats het verleden, daarnaast de sociale desintegratie. De wissel uit het verle den, nu gepresenteerd, betekent in feite nog steeds: wantrouwen, niet op de eerste plaats veroorzaakt door de grote materiële tegenstellingen, die destijds bestonden en voor een deel nóg be staan, maar meer door het feit. dat wel iswaar de economische factor in het bedrijfsleven volkomen werd geanaly seerd en benut, maar aan de mens als totaliteit niet die aandacht werd ge schonken. die de waardigheid van de mens verdient. (Van onze correspondent) De reizigers op de grote lijnen naar het Noorden zullen a.s. Woensdag, als zij geluk hebben, de primeur kunnen beleven van de nieuwe D-trejnrijtui- gen, die de Nederlandse Spoorwegen voor het binnenlands vervoer op de lange afstand hebben besteld. Wie voor het eerst gevlogen heeft, kent de onzegbare sensatie van zonder schokken, zonder de cadans der rail koppelingen voort te stormen, slechts begeleid door het nauwelijks hoorbare, zachte gezoem der motoren. Voor wij het wisten waren wij in Amsterdam. De snelheid was niet te bespeuren geweest, maar des te meer ziet men het de wagens aan. Tur quoise geschilderd met blauwe banden en lichtgrijs dak maken zij een licht voetige of lichtwielige? indruk en het interieur met zijn niet te schelle T.L.-verlichting, zijn groene canapé's tweede klasse, en bruinieren fauteuils derde klasse doet slechts denken aan snelheid, gerieflijkheid, comfort. Comfort niet alleen in de coupe's en couloirs, waarin talloze kleine nieu- Wigheidjes zijn aangebracht, die onop vallend maar juist daarom zo handig zijn, doch ook in het halve bagagerij- tuig, dat een comfortabele restauratie wagen is met een bar-vormig buffet. In Amersfoort vertelde ir. den Hol lander ons nog het een en ander over de nieuwe rijtuigen, die bij Beijnes en Werkspoor worden gebouwd. Op 20 Mei 1951 zullen de veertig 3e klas-, twintig le/2e klas- en tien bagage/res tauratierijtuigen als complete treinstel- len, getrokken door een der vijftig vier- assige Franse locomotieven in dezelfde kleur, dienst doen tussen Leeuwarden, Groningen, Enschede en Maastricht enerzijds en Amsterdam, den Haag en Rotterdam anderzijds. Misschien zal de nu nog lege tele fooncel naast de restauratie dan een toestel hebben en een informatrice haar plaats hebben ingenomen in de drukste treinen. Dan zal men ook zijn piaa i kunnen reserveren. Tot zolang zal het nieuwe materieel tussen het oude dienst doen. Het lang verwaarloosde Noorden krijgt Woensdag de primeur. Woensdag is in Vaticaanstad een groep vooraanstaande kloosterlingen en regu liere geestelijken in besloten vergadering bijeen geweest ter bespreking van een reorganisatie van de bestaande katholieke orden, waartoe 1.200.000 mannelijke en vrouwelijke leden over de gehele wereld behoren, aldns meldt Reuter. De bedoeling hiervan zou zijn, de religieuze orden tot grotere activiteit in de we reld aan te zetten, met name op het gebied van onderwijs en sociaal werk; en de gehele organisatie van bijna 1000 orden van mannelijke en vrouwelijke reli gieuzen door geleidelijke vereniging van de kleine orden met de grote doeltreffender te maken. Tenslotte zou men volgens Reuter willen eeraken tot een betere verspreiding van de bezittingen. De bijeenkomst is de eerste stap tot uitvoering van een door de Heilige Va der geïnspireerde campagne, om de meest gedisciplineerde krachten van de Kerk te stimuleren en voor effectievere actie geschikt te maken. De Paus open de de campagne twee maanden geleden met een aansporing aan de geestelijk heid, waarbij hij de nadruk legde op de noodzaak van vurige toewijding aan de taak van het geven van geestelijke lei ding aan de 420 millioen katholieken in de wereld. De volgende stap in de beweging tot reorganisatie zal een belangrijk congres zijn van 800 vertegenwoordigers van religieuze orden uit alle delen van de wereld, dat op 26 November te Rome begint, aldus meldt Reuter. Hoewel geen officiële mededeling is gedaan over de bijeenkomst van Woens dag, neemt men volgens Reuter aan, dat zij werd bijgewoond door on geveer 80 vertegenwoordigers van de belangrijkste orden van mannelijke re ligieuzen, die tezamen 400.000 leden tel len. Tot de deelnemers behoorden o.a. Jezuieten, Franciscanen, Capucijnen, Benedictijnen en Dominicanen. De advocaat, die namens de ouders van Bertha Hertogh zal optreden in het proces, dat 20 November a.s. in Singa pore zal werden gevoerd, heeft de nood zakelijkheid betoogd, dat de moeder van Bertha Hertogh naar Singapore zal overkomen, teneinde in het proces even tueel als getuige te kunnen worden ge hoord. Mevr. Hertogh verblijft thans nog te Bergen op Zoom; Vanmorgen is op het Centraal Station te Amsterdam bij het vertrek van de trein van 07.46 uur naar Alkmaar een kleine botsing ontstaan met een range rende locomotief. Daarbij werd één rei ziger aan het hoofd gewond. Twee rij tuigen ontspoorden. De buitenzijden van het vierde en vijfde perron zijn niet bruikbaar voor het vertrek in de rich ting Zaandam. De bijzondere strafkamer van de ar rondissementsrechtbank te Middelburg heeft vonnis gewezen in de zaak tegen de oud-directeur van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen ir. H. C. W. en de directeur van deze maatschappij, ir. H. W. van T„ Ir. W. werd veroordeeld tot een boete van f 10.030, subs, vier maanden hechte nis. Ir. van T, tot een boete van f 5000 subs, twee maanden hechtenis. De eis luidde tegen beide verdachten: een ge vangenisstraf voor de duur van de tjju in voorlopige bewaring doorgebracht (5)4 maand), alsmede tegen W. f 30.000 subs, zes maanden hechtenis en tegen van T. f 15.000 subs, drie maanden hech tenis. In de vergadering van het hoofdbe stuur van het Ncderlandsche Roode Kruis heeft de voorzitter, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Zuylen, meegedeeld, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd de medaille van het Rode l^ruis toe te kennen aan mevr. A. Fischer van Ros- sum, arts. Dit is geschied als blük van waardering voor haar voortreffelijke arbeid ten bate van de mobiele teams van het Nederlandsche Roode Kruis in In donesië en voor haar vele belangrijke arbeid in de laatste zeer moeilijke pe riode als algemeen vertegenwoordigster van het Nederlandsche Roode Kruis in Indonesië. De medaille van het Rode Kruis is een regeringspnderscheiding, ingesteld bij K. B. van 5 October 1910, die slechts zeer zelden wordt verleend. Franse jagers en bommenwerpers heb ben gisteren een aanval uitgevoerd op het hoofdkwartier van de rebellen, een dorp bij de grens tussen China en Indo- China, waar volgens berichten van de Franse inlichtingendienst Ho Tsji Minh, de leider der Vietminh-opstandelingen een conferentie had met Russische en Chinese militaire adviseurs. (Van onze verslaggever) Vrijdagavond werden de deelnemers aan het Wereld Schaaktournooi, dat vanavond in Amsterdam begint, in het Stedelijk Museum door het gemeente bestuur ontvangen. Burgemeester d'Ailly heette hen de Amerikaan Reshevsky en de Tsjech Foltys waren verhin derd met vriendelijke woorden in het Frans welkom en daar mee was dit monstertournooi ge opend. De voorzitter van de Kon. Ned. Schaakbond voegde er het zijne in het Duits aan toe. Maar de plechtigheid was pas compleet toen de heer Prins namens de Stichting „Internationaal Schaak tournooi", die het tournooi heeft georga niseerd, de aanwezigen in het Neder lands en Engels had toegesproken. Onder toezicht van de burgemeester werd daar na de loting gehouden. Stuk voor stuk kwamen de deelnemende meesters naar voren, om hun nummer te trekken. Inmiddels, het verloop van deze loting had dit vrij verrassend resultaat, dat de „big match" van dit tournooi tussen Reshevsky en Najdorf reeds in de eerste ronde zal worden verspeeld. Euwe heeft met zwart de Joegoslaaf Pirc tot tegen stander. De rest va» het programma, dat vanavond in een der zalen van de Ef fectenbeurs wordt afgewerkt, bestaat uit de volgende partijen: PilnikFoltys, Van ScheltingaDonner. KramerO'Keliy. T artakowerRossolimo. StahibergKottnauer. TrifunovicVan der Berg. GudmunssonGolombek. SzabadosGligoric. Joego-Slavië. Volgens de laatste gegevens van het Vaticaan zijn in Joe go-Slavië, na de oorlog 228 katholieke geestelijken terechtgesteld en 1.726 tot gevangenisstraffen veroordeeld. e moeilijkheden, die deze stem ming onder talrijke arbeiders voor het vooral industriële bedrijfsleven hebben betekend, spraken vooral in personeelstekort en te geringe productieve activiteit. Toch staat Nederland voor de nood zaak verder te industrialiseren. Jaar lijks melden zich 60 tot 100.000 mannen op de arbeids„markt". Slechts een klein deel wordt opgevangen door emigratie, een groot deel blijft, al zou men het an ders willen, aangewezen op de fabriek matige bedrijven. Zaak is het derhalve de aversie, die bij fabrieksarbeid ontstaat, om te buigen in het tegendeel. Wil men dit met kans op succes bereiken, dan dient de aange legenheid in haar oorzaken te worden aangepakt. Dan moet om te beginnen de industrie arbeider worden duidelijk gemaakt, dat er niets minderwaardigs zit in zijn maatschappelijke positie. Het bestaande minderwaardigheidsgevoel heeft. wij herhalen dit, zijn oorzaken in het ver leden en deze zijn zowel van psychische als van materiële aard. Een van de eerste eisen zal derhalve moeten zijn een gezond personeelsbeleid, beginnende bij een goede personeelsse- lectie. waardoor, weliswaar nog niet voor 100 pet. zeker, maar toch in be langrijk grotere mate zal worden ver kregen, dat de juiste man op de juiste plaats komt. Voorts dient er naar te worden gestreefd, dat binnen het kader van bedrijf en onderneming een echte, menselijke werkgemeenschap ontstaat. Is de sfeer in een onderneming ge zond. dan is dat onder de arbeiders, niet alleen van die onderneming, maar in breder kring, vrij spoedig bekend. Dan spreken de arbeiders van een „beste baas", een „fijne zaak om te werken". Toch menen we, dat er nog een twee de zeer belangrijke kant aan deze kwes tie is, die in dit verband onze volle aan dacht verdient: het onderwijs. Laten we één voorbeeld nemen. De jongen die zijn zes klassen lagere school heeft doorlo pen kan direct naar de U.L.O., maar wil hij naar een ambachtsschool, dan moet hij nog minstens een jaar wachten. Dit feit, gevoegd bij de reeds be staande aversie tegen handenarbeid in het algemeen, dringt in de richting van de „boordjes-beroepen". Het zou van ontzaglijke betekenis zijn indien reeds op de lagere scholen be- roepenkennis en beroepenvoorlichting tot de verplichte leervakken zou gaan behoren. We herinneren hierbij aan het uitstekend betoog van de heer v. d. Vlist, gehouden op het beroepskeuze congres, dit voorjaar te Utrecht gehou den. Welke prachtige perspectieven opent alleen deze vorm van onderwijs al. Ze ker, het vordert omschakeling van onze kweekscholen; het lesmateriaal moet worden aangepast en niet onwaarschijn lijk zelfs regionaal onderscheiden zijn. Of het hiermede ook kostbaarder zou worden, wagen we te betwijfelen. Het „zitten blijven", een verschijnsel, dat de Nederlandse staat vele millioenen elk jaar weer kost, zou zeker verminderen. We hopen van harte, dat bij de komen de begrotingsdjebatten een goed samen spel zal ontstaan tussen Economische Zaken en O., K. en W. Dan toch ontstaat een groeiende ze kerheid, dat in de toenemende industrie de mens niet wordt vergeten; dan is ook het economisch belang van Nederland het beste gediend. Wie niet weet waar hij heen moet gaan, heeft te lang stilgezeten. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1