Communistisch China komt niet over Korea spreken Wel afgevaardigden naar de voor kwestie-Formosa Wensen Truman en Mac Arthur militaire bases VERBONDEN TROEPEN RUKKEN LANGZAAM VERDER OP Besprekingen op bredere basis? Felle fabrieksbrand in Groningen m Oorzaak nog onbekend de oorzaak van het vuur, da^ vermoede- Zes Juli te Milaan De Chinese interventie MEVR. HERT0GH NAAR SINGAPORE Drs. Wim Snitker overleden Indonesië zou voornemens zijn Nederl. N.-Guinea met geweld te bezetten DEMENTI VAN DEN HAAG Het weer. Grote steun van vliegtuigen ZEVENTIG MAN IN AMERSFOORT Prins naar Argentinië,. Chili en Uruguay Brandkast van KLM te New-York gestolen Chinezen nog 500 km van Lhasa Churchill bij aankomst te Dover? Morgen staking in Italië Thorez vertrokken Enorme schade is nog niet te schattenf Nieuwe senatoren in Egypte Beroep van Van der Vaart Smit verworpen Tot hoofd en hart Franse studenten in grotten omgekomen Brand in transformator te Geertruidenberg K.L.M. gaat op Canada vliegen 8 a 9000 supporters en 7 doelpunten tegen MAANDAG 13 NOVEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248220 Toch debat over resolutie Bezield met vechtlust om kind terug te krijgen Journalist en litterator KWESTIE-NIEUW-GUINEA De winter is al in aantocht... Uit Rusland terug Onderzoek Dinsdag afgesloten? Volgend jaar KARD. MICARA VOLGT KARD. %LAVITRANO OP U nie-conferentie Zaak-Vietor naar Straf kamer te Roermond Fabrieksbrand in Enschede Burgemeester van Harlingen gaat naar. Harlingen Congres I.V.V.V. Stroomvoorziening Noord- Brabant ernstig gestagneerd Ten gerieve van emigranten Nederlands Elftal, Amster dam, Rotterdam en de militairen BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimete»- hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per mjn.-hoogte. De administratie behoud» zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per f 1A0 per meand, f 4.30 per kwartaal. De Chinese communistische regering heeft Zaterdag officieel medegedeeld, dat «y de „Chinese interventie in de Koreaanse oorlog" niet in de Veiligheidsraad wil komen bespreken, wel zou de Chinese regering afgevaardigden sturen ter bespreking van de „Amerikaanse gewapende interventie in de kwestie-Formosa". Deze laatste kwestie zou de rode Chines regering gecombineerd willen zien met die van de „gewapende interventie (door de UNO-strijdkrachten) in Korea" en met de Chinese beschuldiging van „agressie tegen China door de Verenigde Staten". De V. N. zijn er officieel van op de hoogte gesteld, dat morgen een communislisch-Chinesc delegatie van negen personen uit Peking zal vertrekken voor bijwoning van de besprekingen in de Veiligheidsraad ten aanzien van do beschuldiging van „Amerikaanse gewapende interventie op Formosa". De aan vang van het debat in de Veiligheidsraad over Formosa is gesteld op Woens dag a.s. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N., heeft een telegram ontvan gen van de communistisch-Chinese mi nister-president en minister van Bui tenlandse Zaken, Chu En-lai. waarin medegedeeld wordt, dat Wu Shu Cftuan is aangewezen de besprekingen in de Veiligheidsraad over de kwestie-For mosa bij te wonen. De Verenigde Staten zullen er in de Veiligheidsraad krachtig op aandringen dat hun eisen inzake terugtrekking van Chinese troepen uit Korea worden in gewilligd, zulks niettegenstaande de Chinese regering heeft geweigerd ge hoor te geven aan de uitnodiging van de raad tot bijwoning van de behande ling van die kwestie, zo lieten goed ingelichte kringen te Washington giste ren uitkomen. Die kringen zeiden dat, in weerwil van de Chinese weigering, het debat over de zesmogendhedencon- ferentie Dinsdag of Woensdag ook zon der aanwezigheid van een Chinese de legatie zal worden voortgezet en dat over die resolutie waarschijnlijk aan het eind van de week kan worden gestemd. Op een in een radio-interview gestel de vraag, of de kwestie van de deelne ming van Chinezen aan de oorlog in Korea door de Veiligheidsraad geregeld Bezield met een vechtlust om alles te doen wat in haar vermogen is om haar kind terug te krijgen is mevr. Hertogh de moeder van Bertha Hertogh, Zaterdagmiddag om kwart voor vier met een K.L.M.-vliegtuig naar Singapore vertrokken. Haar reis is mogelijk gemaakt door het comité-Bertha Hertogh in Bergen-op-Zoom. Behalve de heer Hertogh was geen enkel familielid bij het vertrek aanwezig. Wel deden enige comitéleden mevr. Hertogh uitgeleide. Dezen deelden mede, dat nog niet vast- als hoedanig mevr. Hertogh in het proces te Singapore zal optreden; men houdt zich er echter van overtuigd, dat haar komst een belangrijke bijdrage zal kunnen leveren bij een eventuele teruggave van Bertha aan haar ouders. In Singapore staat mevr. Her togh onder de hoede van de Nederlandse consul aldaar. De heer J. van der Linden, een der co mité-leden, deelde nog mede, dat Bertha 24 Maart 1951 veertien jaar wordt. Manssor Adibi, de echtgenoot van Bertha, is bij een motorongeluk ge wond. Men verwacht dat al§ gevolg hiervan, de behandeling van de zaak zal worden uitgesteld. Na een langdurige ziekte is drs. Wim Snitker, parlementair redacteur van „de Volkskrant", toneelschrijver en radio spreker, Zaterdagavond na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Ster venden, in de Maria-stichting te Haar lem overleden. Wim Snitker, die in 1902 te Amster dam werd geboren, studeerde geschiede nis en letteren te Nijmegen. Zijn jour nalistieke loopbaan begon hij bij „De Maasbode". Later werkte hij mee aan de Katholieke Illustratie, waar hij zich een goede naam verwierf als novellist. Op 1 Januari 1945 trad hij als parlementair redacteur in dienst van „de Volkskrant". Als litterator verwierf Snitker zich vooral bekendheid door zijn toneelstuk ken, waarvan wel de bekendste zijn: „Het spel van den kelk" (gewijd aan Ariëns) en „Het wollen pantser]', een in opdracht van de paters Carmelieten ge schreven stuk over het scapulier. Over bekend zijn verder zijn vele korte ver halen en vertellingen. Woensdagmorgen zal in de St. Bavo te Heemstede de plechtige Requiemmis Worden opgedragen door prof. Zwart kruis van het klein-seminarie „Hage- veld", waarna de begrafenis geschiedt °P het katholieke kerkhof te Heemstede. zou kunnen worden, heeft dr. Ales Beb- ler, de Joegoslavische afgevaardigde, die thans het voorzitterschap van de raad bekleedt, geantwoord, dat er in aan zienlijke mate niet-officiële raadplegin gen plaats vinden tussen de vijf perma nente leden van de Veiligheidsraad over „sommige van de voornaamste kwes ties" De correspondent te Canberra van de „Sunday Sun" geeft als de mening van een „betrouwbare diplomatieke zegsman" weer, dat president Truman en gene raal MacArthur het er over eens zijn, dat de Verenigde Staten machtige militaire bases in Nederlands Nieuw-Guinea moeten vestigen. Volgens deze correspondent zou generaal MacArthur aan president Truman als zijn mening te kennen hebben gegeven, dat Australië van vitaal belang is als een militaire basis voor de Verenigde Staten in de Zuidelijke Pacific en dat een Nederlands-Australisch beheer over geheel Nieuw-Guinea van essentieel belang is voor de veiligheid en verzekering van de positie van Australië. Acht November heeft Z. H. Paus Pi us XII de bul voor de dogmati sering der Tenhemelopneming van de H. Maagd ondertekend. Van deze bul las Hij op Allerheiligen tijdens de grootse historische bij eenkomst op het Ut. Pietersplein de proclamatie voor. Een speciaal mktstel werd de Heilige Vader voor deze ondertekening door de Italiaanse katholieken aangeboden. De verbonden troepen bleven Zondag in Noord-West-Korea, onder sterk toe nemende tegenstand der communistische troepen, langzaam vorderen. Waar nemers zijn van mening dat het tempo versneld is, om, zo mogelijk, een winter- campagne te voorkomen. De verbonden troepen rukken voort in sneeuw en regen. Zij worden in de lucht krachtdadig door Amerikaanse vliegtuigen gesteund, die 400 vluchten ondernamen en de oprukkende strijdkrachten uit de lucht voorzagen van uit rusting en voorraden tot een gezamenlijk gewicht van 1200 ton. Honderd van vliegdekschepen afkomstige Amerikaanse marinevliegtuigen verwoestten de Noordelijke bruggen over de Yalu, waarover voorraden der communistische troepen werden aangevoerd. Zuid-Koreaanse militairen, die hun luchtdoel-artillerie gebruikten als veld geschut, moesten gedurende de gehele nacht van Zaterdag op Zondag vechten om in hun stellingen ten Noorden van de Chongchon stand te kunnen houden. Zaterdagmiddag zyn de zeventig uit Russische kampen vrijgelaten Nederlan ders in Amersfoort aangekomen. Zjj werden ondergebracht in één der ba rakken van het voormalige concentra tiekamp, die het ministerie van Oorlog hiervoor heeft afgestaan. Eerst kregen zij een maaltijd en daarna werd direct met het onderzoek begonnen, teneinde hen zo spoedig mogelijk naar huis te kunnen sturen. Reeds kon een aantal van hen naar hun woonplaats terugkeren. Tegen een aantal van de teruggekeer den (ongeveer dertig) bestaan, zoals bekend, verdenkingen wegens politieke misdrijven. Men hoopt het onderzoek Dinsdag middag a.s te kunnen afsluiten. Daarna zat het departement van Justitie be- <?r verder met de delin- gebeuren. Verschillende in- rflt gaan ,van het standpunt uit, rhn reeds voldoende IV opleggen van een eventuele strafmaat zal rekening wor den gehouden met de tijd, die de ge vangenen reeds in Russische karnen doorbrachten. Enige ex-gevangenen hebben, vólgens D.P.A., op doorreis naar ons land in Hannover verklaard, dat een Neder landse journaliste, mevrouw Meysberg, redactrice van het vroegere dagblad „Het Volk", in de Sovjet-Unie tot 25 jaar dwangarbeid is veroordeeld. Mevr. Meysberg zou tijdens de oorlog in dienst van de S. D. hebben gestaan. Prins Bernhard zal in het begin van het volgende jaar een bezoek brengen aan Chili, Argentinië en Uruguay, al dus heeft het Nederlandse gezantschap te Santiago officieel bekend gemaakt. De Prins zal in April voor een bezoek van vijf dagen in Santiago arriveren en daarna doorreizen naar Argentinië en Uruguay. Op het kantcor van de K.L.M. fe New York is een honderd kg. wegende brandkast met een inhoud van 3.035 dollar gestclen, aldus meldt U.P. De Heilige Vader heeft Zaterdag kardinaal Micara benoemd tot prefect van de Heilige Congregatie voor de Religieuzen, ale opvol ger van de drie maanden geleden overleden kardinaal Lavitrano, aldus meldt Reuter uit Vaticaanstad. Kardinaal Micara blijft mede aan het hoofd van de Heilige Congregatie der Riten. Zij werden drie malen achter elkander door communistische troepen ter sterkte van een bataljon aangevallen. Daaren tegen hebben onderdelen van de briga de van het Britse Gemenebest en van de 24ste Amerikaanse divisie infanterie, die in de nacht van Zaterdag op Zon dag zes kilometer zijn opgerukt, vanuit hun bruggenhoofd aan de Chongchon. gemeld, niet op vijandelijke eenheden te zijn gestuit. BU Hdbongsonni hebh-n het achtste en het tiende leger, dat aan West- en Oostkust vecht. Zondag contact met el kaar gekregen, waardoor een ononder broken verdedigingslinie van West- naar Oostkust is verkregen. In de achterhoede zyn de guerillastryders nog steeds ac tief. Zoals gemeld zijn de in Noord-Korea tegenover elkander staande strijd machten ongeveer even sterk in man kracht (circa 200.000 man elk), doch de uitrusting der verbonden troepen is beduidend beter. Men meent, dat vijf geallieerde divisies en de brigade van het Britse Gemenebest staan te genover drie Noord-Koreaanse divi sies en zes divisies der communistische Chinezen, die evenwel kleiner zijn. De Noord-Koreanen, die weten in Mand- sjoerije een vijftigtal Chinese commu nistische divisies achter zich te heb ben, trekken zich weinig aan van de verliezen aan manschappen. De Chinese troepen, die onlangs Tibet zijn binnengetrokken, hebben hun opmars 500 km. van Lhasa, de hoofdstad van Tibet, ge staakt, zo werd gisteren te New Delhi in een regeringscommuniqué medegedeeld. Het hoofd van de Indiase missie in Lhasa heeft volgens dat communiqué gemeld, dat de Chinese legers niet vérder zijn opgerukt dan tot Poyoe, dat 500 km. ten Oosten van Lhasa ligt. Betrouwbare bronnen zeiden gisteren, dat de Indiase regering China heeft verzocht het vuren in Tibet te staken, dat aan dat verzoek niet werd voldaan maar dat de In diase regering er genoegen mee heeft ge nomen dat de Chinezen hun opmars hebben gestaakt in Oostelijk Tibet, ver van Lhasa, in een gebied dat volgens vele atlassen bin nen de Chinese grenzen ligt. Goed ingelichte kringen zeiden, dat van daag te Lake Success de tekst van Tibets verzoek om interventie van de U.N.O. zal worden bekend gemaakt. Zij zelden, dat India het Tibetaanse verzoek zal steunen, omdat de Indiase regering van oordeel is, dat China zich heeft schuldig gemaakt aan ,,ongeprovoceerde agressie". Het is mogelijk, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard, wanneer zij te Dover aankomen voor het staatsbezoek aan Engeland, ook begroet zullen worden door Winston Churchill, die nA „lord warden of the cinque ports" is. Drie communistische en twee niet- communlstische vakorganisaties in Ita lië hebben alle industriële arbeiders opgeroepen voor een staking van vier uur op Dinsdag a.s. als gevolg van het doodlopen der besprekingen, over een nieuw systeem van looneontracten met de regering en werkgevers. De leider der Fianse communisten Maurice Thorez is Zaterdagmiddag in gezelschap van zijn vrouw en August Lecoeur, die men algemeen als zijn op volger beschouwt, naar Moskou vertrok ken. Een twee-motorig Russisch vlieg tuig heeft met toestemming der Franse regering Thorez van het vliegveld Orly nabij Parijs opgehaald. Thorez lijdt aan de gevolgen van een beroerte en zal te Moskou worden behandeld. Het ver trek van Lecoeur kwam geheel onver wacht. Hij had de autoriteiten niet me degedeeld, dat hij van plan was Thorez te vergezellen. „Naar te Canberra wordt gezegd,' heeft de Nederlandse regering aan de Ver enigde Staten te kennen gegeven, dat er geen vreedzame oplossing mogelijk is met betrekking tot de eisen van Indo nesië inzake Nieuw-Guinea, dat alle on derhandelingen zijn vastgelopen en dat Indonesië als zijn stellig voornemen heeft te kennen gegeven, Nederlands Nieuw-Guinèa met geweld te zullen be- bezetten". schrijft deze correspondent. „President Truman heeft daarna de Ne derlandse regering laten weten, dat Amerika aan Nederland steun zal ver lenen bij het afwijzen van de eis van Indonesië en de Nederlandse regering heeft goedgevonden, dat de Verenigde Staten voorrang zullen hebben bij het vestigen van militaire bases in Neder lands Nieuw-Guinea" In bevoegde Haagse kringen werd bo venstaand bericht als „volslagen onzin" gekenmerkt. Men merkte bovendien op, dat de conferentie over Nieuw-Guinea, nog moet beginnen en dus van een „vastlopen der onderhandelingen" geen sprake kan zijn. „Het doet mij genoegen te kunnen mededelen, dat de algemene situatie in Oost-Java zich uitstekend ontwik kelt. De algemene veiligheid is thans in vergelijking met enkele maander, geleden zeer sterk toegenomen autodiefstallen komen in Oost-Java niet meer voor en in vergelijking met andere provincies in Indonesië is de provincie Oost-Java „ideaal" te noemen", aldus heeft Mas Samadi- kun, de gouverneur van Oost-Java, tegenover Anëta verklaard. De verklaring van de uit Oost-Java af komstige parlementsleden in een brief aan de regering inzake de toename van onveiligheid in Malang en Surabaja is te overdreven. Zorgwekkend is de toestand By aankomst op het vliegveld Magu- wo te Djocjakarta heeft de minister van Staat, Harsono Tjokroaminoto, aan Ane- ta verklaard, dat men zich op de 20 November a.s. te houden Unie-conferen tie niet zal beperken tot het bespreken van sociaal-economische problemen al leen; de besprekingen zullen op eën bredere basis worden gezet en ook mili taire vraagstukken zullen ter tafel wor den gebracht, in het bijzonder de repa triëring van het KL, waarvan de uit voering nu op vele moeilykheden blijkt te stuiten. (Van onze correspondent) Een riant gebouw in de Oude Boteringestraat, hoek Butjestraat, te Groningen, waarin zich bevonden de confectiefabriek en tricotage- en manufacturen engros van de firma Leefsma, een groot bedryf waaraan ongeveer 100 man personeel werken, het makelaarskantoor en de woning van de heer W. L. van Muylwyk en een reclamebureau van diens zoon, is in enkele uren, na een felle brand, veranderd in een rokende zwart geblakerde ruïne, waarin slechts.nog de bene denverdieping met de kantoren en een gedeelte van het magazyn gedeeltelijk espaard gebleven. De schade is zeer groot en is bij benadering niet vast te tellen. Alleen in de magazijnen bevond zich tijdens de brand voor byna 600.000 aan stoffen en goederen. Een belangrijk deel daarvan ging verloren door brand of kreeg een ernstige waterschade. De kapitale machines en het gebouw, dat toebehoort aan de firma Leefsma, vertegenwoordigden een hoge waarde. De oorzaak van deze brand, die op schudding bracht in Groningen op Zon dagmorgen, is nog niet bekend. Voorbij- S^sers zagen des morgens om half 8 plotseling vlammen uit de bovenste veraiepin® van het gebouw, alwaar zich de ateliers bevinden van de confectie- iabriek. Gelijktijdig kwamen de bewo ners van de middenétage, de familie Van Muylwijk, naar buiten gerend, nauwe lijks m de gelegenheid kleding te red den, vrijwel zo uit bed. De brandweer arriveerde direct met groot materieel, twee motorspuiten, de Magiruslaader en manschapwagens en bond met vele stralen de strijd aan te gen de knetterende en loeiende vuurzee. Eerst werden de belendende percelen beveiligd, want het leek er op, dat deze ook door t vuur aangetast zouden worden Met zeven stralen vatte de brandweer daarna de als een fakkel brandende huizen aan. Onderwijl probeerden buren nog wat huisraad te redden, doch het bleef bij enkele kleine stukken, zoals een pendule, wat boeken, een kan en de poes. Personeel van de confectiefa briek sleepte daarna uit alle macht de voorraad stoffen uit het reeds gedeelte lijk brandende magazijn. De strijd tegen de vuurzee duurde tot ongeveer tien uur. Toen kon gezegd worden, dat de brandweer na een hardnekkige strijd met dubbele ploegen het vuur meester was, hoewel het na blussingswerk* nog vele uren vorderde en tot in de middag voortduurde, Zoals gezegd, was de waarde van de voorraad stoffen in de magazijnen ruim een half millioen. Slechts een gedeelte kon gespaard blijven, doordat het tijdig naar buiten was gebracht. lijk is ontstaan op het atelier van de confectiefabriek. Het personeel was Za terdagmiddag om 1 uur naar huis ge gaan en niemand is meer in het gebouw geweest. De brand trok vanzelfsprekend zeer grote belangstelling, doch de politie zorgde voor een behoorlijke afzetting. Op het terrein van de brand ivaren o.m. aanwezig de burgemeester van Gro ningen, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, de Officier van Justitie, mr Meindersma, en de inspecteur van het Brandwezen, de heer Comello. Overzicht van de enorme brand, die Zondagochtend gewoed heeft in de grote confectiefabriek van de firma Leefsma in de Oude Boteringe straat te Groningen. Het vuur greep snel om zich heen en spoedig stond het grootste deel van het fabrieks gebouw in lichter laaie. zeker niet: men heeft in Zuid-Malang en aan de grens van de residentie Malang en Surabaja enige ordeverstoringen in de vorm van rampokpartijen door kleine benden gehad. Politietroepen van de mo biele brigade in samenwerking met het leger zijn thans hard bezig de gebieden te zuiveren. De verandering in de si tuatie is natuurlijk niet direct merk baar, doch de toestand gaat langzaam maar zeker vooruit. Wij zijn de situatie meester. Waarnemers van de centrale regering, die een inspectietocht door Oost-Java maakten, hebben aan Aneta's correspon dent medegedeeld, dat er in de laatste tyd enige activiteit van communisten merkbaar is, hoewel sinds de Madiun- affaire de PKI haast geen invloed had op de bevolking. In de residenties Ma- diun, Kediri en Bodjonegoro stoort de bevolking zich in het geheel niet aan PKI-propaganda. Generaal Osman EI Mahdi Pasja, Egyptisch stafchef, is op pensioen ge steld enige uren na het ontslag van de opperbevelhebber van het Egyptische leger, maarschalk Mohamed Haidar Pas ja. Dit besluit werd bekend gemaakt door de minister van Justitie na afloop van een kabinetszitting. De minister zei, dat deze maatregelen werden genomen op advies van de open bare aanklager, die klaar is met zijn verslag over het „wapenschandaal" dat betrekking heeft op de aankoop van on bruikbare wapens en munitie van Italië in de Palestijnse oorlog. Intussen hebben Zaterdag, aldus Reuter, drie Egyptische ministers, on der wie de minister van Financiën, de regering verlaten, terwijl verschillende andere ministers van portefeuille ge wisseld hebben. Serag El Din Pasja, de minister van Binnenlandse Zaken en secretaris-generaal van de Wafdis- tische (regerings)-partij, heeft de portefeuille van financiën overgeno men, waarmee zijn positie schijnt te zijn versterkt Hij wordt als de twee de man van de partij beschouwd. Eer ste is premier Nahas Pasja. Bij koninklyk decreet zyn voorts gis teren dertien nieuwe senatoren be noemd, acht Wafdisten en vyf onafhan- kelyken, waardoor de sterkte van de Wafd (regerings)-partij in de Senaat dicht by de volstrekte meerderheid is gekomen. De uitbreiding van de Senaat houdt verband met de bevolkingsaan was. De partijsterkte in de Senaat is thans: 88 Wafdisten, 4! onafhankelijken, 22 constitutionele liberalen, 18 Saadisten, 5 Kotlisten. 2 nationalisten en 4 vacatures. De Wafdisten komen op het ogenblik twee zetels voor de volstrekte meerder heid te kort en men verwacht dat zij er enige zetels bij zullen krijgen wanneer over het lot van deze zetels zal worden gestemd. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep verworpen van de 62-jarige dr. H. W. van der Vaart Smit, die in cassatie was gegaan tegen een vonnis van de Bij zondere Strafkamer te Den Haag, welke hem veroordeelde tot een gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek van voorarrest. Requirant was tijdens de bezetting leider van het Nederlands Christelijk Persbureau. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft hierna uitspraak gedaan in de zaak tegen de 43-jarige J. N. Vietor, rechercheur van politie te 's-Gravenhage, die in beroep van cassatie was gegaan tegen het vonnis van de Bijzondere Strafkamer te 's-Her- togenbosch, waarbij hij tot een gevangenis straf van elf jaar werd veroordeeld. De Raad venvees de zaak voor een hernieuw de behandeling naar de Bijzondere Straf kamer te Roermond en wees het verzoek om ontslag uit de voorlopige hechtenis af. Vrijdagavond heeft een brand de brei- afdeling van de confectiefabriek Stema van de heer S. Nieuwenhuis aan de Al- leeweg te Enschede verwoest. Twee kostbare breimachines, totaal een waar de vertegenwoordigend van f 30.000. werden vernield. De totale schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt geschat op f 60.000. Vandaag (Maandag) is de burgemees ter van Harlingen, de heer A. E. Hanne- ma vertrokken naar het Harlingen in Texas, zulks op uitnodiging van zijn Amerikaanse collega. Teneinde het con tact tussen deze beide plaatsen te ver stevigen en de Amerikaanse Harlingers een duidelijk beeld te geven van het Harlingen in Friesland, is er een groot en uitvoerig foto-album samengesteld, dat namens de gemeente Harlingen aan .de burgemeester van Harlingen (Texas) wordt aangeboden. Door middel van fotomateriaal kan de Harlinger gemeen teraad in Texas een indruk krijgen van het Friese landschap, de Friese kleder dracht en natuurlijk het Harlingen zelf met zijn haven en havenwerken, de in dustrieën, stadsgezichten en markante geveltjes. Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met nu en dan regen, of hagelbuien. Matige tot krachtige, in de kustprovincies tijde lijk harde Westelijke wind. Iets kou de*. Eon: 7.51—KAL Maan: 13.32—2« A3. I Op onze eip. t wegen lopen we vaak vast.J Een ondersoekingsgroep van zes Fran se studenten, die Zaterdagavond voor onderzoekingen waren afgedaald in de grotten van het Jura-gebergte, werden gistermorgen vroeg, toen zij zich op 490 meter onder de oppervlakte bevonden, plotseling ingesloten door stijgend wa ter, dat afkomstig was van een onder grondse stroom. Het water heeft hun de terugtocht onmogelijk gemaakt. Reddingsploegen, waaronder ook een brandweerbrigade uit Parijs, hebben ge tracht, de studenten te bereiken. Zondagmorgen werden drie lijken ge borgen. Zondagmiddag werden nog drie lijken door het naar boven spuitende water naar de oppervlakte gebracht. Slechts één lid van de groep werd gered. Hij had 24 uur aan een uitste kende rotspunt gehangen en was geheel uitgeput toen redders hem bereikten. De uitvoerende raad van het „Inter nationaal Verbond van Vrye Vakver enigingen" is van 9 tot 11 November on der voorzitterschap van Paul Finet, de voorzitter van het ABW. te Brussel in vergadering bijeen geweest. De raad heeft tijdens deze conferentie besloten het wereldcongres van het IVW op 6 Jnli te Milaan te houden. Dit congres zal een week duren en zal worden voor af gegaan door een vergadering van de uitvoerende raad. De raad heeft verder besloten de reso luties toe te passen, die eind October door de regionale Europese conferentie te Brussel werden aangenomen. Met be trekking tot Spanje zal de uitvoerende raad alle nationale vakbonden oproepen er bij hun onderscheidene regeringen op aan te dringen de beslissing van de V.N. waarbij wordt toegestaan opnieuw di plomatieke relaties met Spanje aan te knopen ongedaan te maken. De alge mene raad verklaarde zich verder voor stander van een wijziging der statuten van de Europese Raad in die zin dat ook niet-regeringsorganen in deze raad zitting kunnen hebben om hun advies uit te brengen bij problemen van econo mische en sociale aard. Een delegatie van het IVW, bestaan de uit de heren Brown (Amerika), Ku- pers (Nederland) en Knight (Engeland), zal zich nagr Griekenland begeven om aldaar van nabij de ontwikkeling der vrkbondorganisatie te volgen. Hedenmorgen omstreeks half zeven is brand uitgebroken in een transformato renhuis van de P.N.E.M. in Geertrui denberg. De stroomvoorziening tn Noord-Brabant is hierdoor ernstig ge stagneerd geweest gedurende twee pe riodes van een half uur en drie kwar tier was de stroom uitgeschakeld. Door overschakeling op een tweede transformator heeft men het euvel voor een deel kunnen herstellen, doch de stroomlevering is door deze brand nog beperkt. Nog dit jaar zal aan een aantal emi granten voor Canada de gelegenheid worden geboden om per vliegtuig naar hun nieuwe vaderland te vertrekken. In samenwerking met de Nederlandse Regering heeft de K.L.M. voor de maanden November en December een programma voor een aantal emigranten- vluchten opgesteld. De eerste vlucht zal reeds vermoedelyk op 23 November kunnen worden uitgevoerd. Hoofdzakelijk zullen voor deze Ca nada-vluchten de voor emigrantenver- voer omgebouwde Constellations „Til burg" en „Pontianak", die elk 51 zit plaatsen hebben, worden ingezet. ANTWERPEN, 12 NOVEMBER Tussen de 8 en 9000 Nederlanders had den het er, ondanks de sombere voor spellingen, toch maar op gewaagd. Zy vergezelden het Nederlandse voetbal team naar Deurne, lieten zich nat rege nen. lieten zich vastklemmen in een onbetamelijke verkeerspuzzle. maar lie ten zich toch blijmoedig horen, toen het volkslied de halfjaarlijkse krachtproef tegen de Rode Duivels inleidde. Daarna echter hebben ze niet veel kans gehaq zich nog te laten horen. Na een korte periode van gelijk opgaand spel en zelfs een zeker overwicht, wer den de Nederlanders teruggedrongen en toen Terlouw, toch al spelend op halve kracht, het veld uit moest, was het meteen gebeurd. Tien minuten na dat Krijgh ten tonele was verschenen, was de stand 3—0 voor de Belgen en toen de man van het scorebord de laat ste hand aan zijn publicatie legde, wa ren de cijfers zelfs 72. „Een motie van wantrouwen in het beleid van de Keuze-Commissie", zegt onze sportre dacteur op pagina 4. Overigens was deze nederlaag in België de enige niet. Brussel en Ant werpen wonnen met 41 respectieve lijk van Amsterdam en Rotterdam, terwijl de Nederlandse militairen met 31 van hun Belgische strijdmakkers verloren. Alleen het jeugdelftal zege vierde. Met 42. Er is dus nog hoop op een blijde voetbal-toekomst!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1