GESNEUVELDE GEALLIEERDE MILITAIREN GEËERD ei? ic de noorman: eter Séef?/?en i Zenuwpffit VAL DA De grote misdaden van een kleine man Critiek van voorzitter Van der Weijden op L.E„l.-rapport en Overheid r Uitbreiding Ziekenfonds- besluit Wij luisteren naar Herdenking in Nieuwe Kerk te Amsterdam De coördinatie van religieuze orden gerepatrieerde* naar werkkamp-lemmer Russisch optreden in Oostenrijk „De boer is het trekpaard bij uitnemendheid van de Nederlandse economie1 KRACHTIG OPTREDEN VAN BRITSE AUTORITEITEN Ernstige aanvaring op Westerschelde MAANDAG 13 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 ITALIAANSE OPERAZANGERS NIET IN GROTE STEDEN Radiogroeten voor militairen in de Oost ARTSEN NAAR KOREA VERTROKKEN Onderscheiden GEEN AANVRAGEN VOOR RIJ-EXAMENS Prof. Gerritsen en Michel van der Pias bekroond SCHUMANOVER BIJEENKOMST VAN GROTE VIER DISTRICTSDAG W.K.A. OP 3 DECEMBER mmmm verstoort Uw leven en belet J U te werken! Het middel dat f direct en afdoend helpt, heetM Veehouders van de L.T.B. te Haarlem bijeen Vredescongres van Sheffield naar Warschau verplaatst ,Jnga" gezonken, gehele bemanning gered Neem een doos echte VERKOUDHEID door LESLIE FORD Wordt vervolgd) Bestudering verzekering overheidspersoneel „WILLEM RUYS" NAAR INDONESIË NIEUW FRIES KLOOSTER TE WITMARSUM? Paters Augustijnen vijftig jaar in Friesland Scheepvaartberichten Zeven jaar voor George Kettmann Margaretha Bourgeoys zalig verklaard Motorrijder bij botsing gedood (Van onze verslaggever) In de Nieuwe Kerk te Amsterdam werd Zaterdagmiddag tijdens een treffende plechtigheid de nagedachtenis van de gevallen geallieerde militairen uit beide wereldoorlogen geëerd. Aan weerszijden van een in het middenschip van het kerkgebouw opgestelde katafalk- had een erewacht van het Garnizoens bataljon Amsterdam plaats genomen. De Amsterdamse Politickapel speelde toe passelijke koraalmuziek, terwijl het Am sterdamse A Capella Koor Bel Canto o.l.v. Alphons Vranken een koorwerkje van Hendrik Andriessen „Vrede" en een „Beati Mortui" van de dirigent uitvoerde. De muziek diende als omlijsting van de herdenkingsrede die de heer H. Götzen, voorzitter van het „Nederlands Oorlogsgraven Comité", uitsprak en waarin hij releveerde dat deze herden king samenviel met het tijdstip, waarop in het Verre Oosten de strijd opnieuw is ontbrand. „Misschien", zo zei spr., „vallen daar op dit moment, terwijl wij hier samenzijn, wéér mensen. Met af schuw zien wij dit nameloze leed. dat zich als één grote klacht tot God ver heft". In het vervolg van zijn rede her dacht de heer Götzen allen die achter bleven, vroeger en nu. „Wij nijgen het hoofd", zo zei hij, „en wij beseffen dat wij mededelen in een collectieve schuld, omdat wij los van God ons leven wilden bouwen". Elf Schotse Doedelzakspelers in rood en groen gekleurde tunieken brachten hun bizar-plechtige muziek ten ge hore toen talrijke autoriteiten na de toespraak van de heer Götzen bloe menkransen bij de katafalk neerleg den. De plechtigheid werd o.m. bijge woond door vice-admiraal N. A. Kost van Tonningen namens H.M. de Ko ningin en Prins Bernhard, door vice- admiraal H. C. W. Moorman namens de Nederlandse Regering, door de ambas sadeurs van Canada, Groot-Brittannië, België, de U.S.A., Frankrijk, Australië, Noorwegen, Zuid-Afrika en Tsjecho- Slowaküe, door de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. d'Ailly, door mi- (Van een bijzondere correspondent) In aansluiting op het Zaterdag in ons blad gepubliceerde Reuter-bericht betref fende de hervorming van enige religieuze orden kan nog het volgende gemeld worden. Overwogen zou worden de co ördinatie te bewerkstelligen van ver schillende orden en congregaties met een gemeenschappelijk doel, waarby elke in stelling echter het eigen karakter, zoals dat door de stichter in de regels is vast gelegd, zou moeten behouden. Alle religieuzen die leven volgens de regel van Sint Benedictus zouden zich nauwer moeten verenigen met de Bene dictijnen en Trappisten. De bedel-orden. zouden moeten samengebracht worden met de Dominicanen en Franciscanen. Verschillende reguliere congregaties zouden gegroepeerd kunnen worden rond de Jezuïeten, de Redemptoristen, de La zaristen of de Salesianen. De Zuster congregaties kunnen worden verenigd rond de Ursulinen en enkele andere grote orden en congregaties. De regel dat postulanten een zoge naamde bruidschat moeten meenemen, een regel die bij enige vrouwelijke con gregaties nog bestaat, zal waarschijnlijk veranderd worden. Een dergelijke bruid schat immers heeft onder de huidige economische en financiële toestanden met veel betekenis meer voor de con gregatie. Wellicht zal ook de clausuur van enige orden en congregaties gewij zigd moeten worden, Het hoofddoel van deze coördinatie zou zijn een meer actief a'3(??:,0 aa* van aRs mannelijke en vrou welijke religieuzen. Een apostolaat dat sTndigheden. de moderne Wsom- Een groep Italiaanse operazangers i« door de Nederlandse regering gein toe stemming verleend op te treden in de steden Amsterdam, Rotterdam Den Haag en Utrecht. Een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken deelde desgevraagd mede, dat deze maatregel is genomen om de Nederlandse Opera te beschermen, welk gezelschap op het ogenblik een moeilijke tijd doormaakt ondanks een jaarlijkse regeringssubsidie van 350.000. Van regeringszijde, zo voegde hij hieraan toe. is er geen enkel laet^"'aar om de Italiaanse zangers op te ii.A'r in kleinere steden zoals terrein v„„ «."SSïïMl ft?" Het openbaar lichaam „De Noordoost-iut» Polder" heeft goedkeuring verlee„d IanhPt ministerie van Binnenlandse Zaken om het werkkamp Lemmer in de Noord-oost-poider te verbouwen tot gezinsbarakken voor uit Indonesië gerepatrieerde gezinnen. Aan militairen van de Koninklijke Ma rine. de Koninklijke Landmacht of de Luchtstrijdkrachten, die dienst doen op Java en Nieuw-Guinea, kunnen door ver wanten van deze militairen per radio groeten worden overgebracht. De Wereld omroep (PCJ) verzorgt deze uitzendingen. Belanghebbenden kunnen deze groeten per soonlijk uitspreken, waartoe zij op eigen kosten naar Hilversum dienen te komen. De groeten kunnen echter ook door de om roeper worden voorgelezen. Dan is dus geen reis naar Hilversum nodig. Zij, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, moeten zich schriftelijk wen den tot de afdeling radio van de Marine- voorlichtingsdienst. Koninginnegracht 12, 's-Gravenhage, onder opgave van eigen naam, rang, adres en stamboeknummer of legernummer van de betrokken militair. Met hetzelfde toestel, waarmede mevr. Hertogh naar Singapore vliegt, begaven zich Zaterdag ook twee Nederlandse artsen naar dezelfde stad. Hun definitieve bestemming ligt echter verder, namelijk de havenstad Pusan in Korea. Het zijn de art sen A. J. van Meurs en J. J. van Gogh, die zich in Singapore zullen inschepen op het troepentransportschip „Zuiderkruis", waarmede de Nederlandse vrijwilligers voor Korea zich naar het Koreaanse gevechts terrein begeven. De Franse regering heeft benoemd tot Officier in het Legioen van Eer de heren J. A. van Houten, hoofd van de directie Voorlichting Buitenland en mr. H. F. van Tienhoven, hoofd van het bureau West- Europa van de directie Europa, beiden aan het departement van Buitenlandse Zaken. litaire attache's van vele landen en door verschillende Kamerleden en hoogge plaatste Nederlandse militairen. Met het „The last Post" en het be trachten van een minuut stilte werd de herdenking besloten. Na afloop daarvan .legde de heer Percy Cleydon uit Co ventry, vertegenwoordiger van de Stan dard Motors Branch van de British Le gion waartoe ook het corps van de doedelzakspelers behoorde een krans bij het Nationale Monument op de Dam. Ook deze korte plechtigheid, die grote publieke belangstelling trok, werd door de reeds genoemde autoriteiten bijge woond. Wij vernemen, dat met het oog op de voor bereiding van de overgang naar de toepas sing der nieuwe verkeerswetgeving er reke ning mede zal moeten worden gehouden, dat door het Centraal Bureau voor de algifte van rijvaardigheidsbewijzen, van 25 Novem ber tot en met 31 December a.s. geen aan vragen voor een rij-examen in behandeling kunnen worden genomen. Het bestuur van de Jan Campertstich- ting te 's-Gravcnhage heeft besloten de hoofdprijs van de stichting, de Constan- tijn Huygensprijs, voor het jaar 1950 toe te kennen aan prof. dr. F. C. Gerretson te Utrecht ter bekroning van zyn ge hele oeuvre. Het bestuur wenst in het bijzonder in prof, dr. F. C Gerretson te eren de dich ter van de bundel „Experimenten" (ver schenen onder het pseudoniem Geerten Gossaert) en de schrijver van vele be langrijke essays en van het monumen tale werk „Geschiedenis van de Konink lijke". Naar aanleiding van de in 1949 uit geschreven prysvraag heeft het be stuur besloten de dichter Michel van der Plas voor zyn bundel „Going my way" te bekronen met de Jan Cam- pertprys, een prijs bestemd voor dich ters, niet ouder dan 30 jaar. Het bestuur heeft geen termen aan wezig geacht tot het bekronen van een Nederlandse roman, verschenen niet la ter dan 31 December 1948, met de Vijver- bergprijs. Voor de over 1949 uitgeschreven prijs vraag bestond de jury uit drie bestuurs leden der stichting, de heren mr. F. Bor- dewijk, dr. J. Hulskêr en mr. M. Nijhoff. De Koning van Nepal is Zaterdag op het vliegveld by New Delhi in India gearriveerd. Particuliere troepen van het nationa listische Nepalesc congres, dat de afge treden koning steunt, zyn Zaterdag de plaats Birganj in Nepal binnengerukt en hebben er een tegen-regering inge steld. Gisteren werd in dc buitenwijken van Khatmandu, de hoofdstad van de kleine staat Nepal tussen India en Tibet, gevoch ten tussen regeringstroepen en de strijd krachten van het Nepalse Congress. Volgens deze berichten hebben de verzetstroepen op negen punten de aanval ingezet op de strijd krachten van de autoritair regerende mi nister-president. De Oo3tenrykse minister van Binnen landse Zaken, Oskar Helmer, heeft gis teren in de Sovjet-Russische zone van Oostenrijk, een toespraak gehouden, waarin hy verklaarde dat de Russen nog nimmer een dergeiyke druk op de Oostenrijkse functionarissen hebben uit geoefend als in de laatste tyd het geval, is. Hij verklaarde dat de Russische mili taire bevelhebbers het Oostenrykse re geringsapparaat in de war sturen, be noemingen en overplaatsingen van amb tenaren beletten, zich inlaten met de rechtspraak en zich zelfs niet ontzien door de bevolking vry gekozen burge meesters te arresteren. „De communisten worden thans in Oostenrijk met de dag meer gehaat. Zij zijn hierin waardige opvolgers van de Nazi's, die bij de bevolking ook steeds meer gehaat werden", zeide minister Helmer. De Britse regering heeft Vrydag door haar ambassadeur Sir David Kelly te Moskou by de Russische regering een krachtig protest ingediend tegen het op treden der Russische autoriteiten in Oos- tenrijk. In een Zondag te Thionville gehouden rede heeft de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Robert Schuman, ten aanzien van het Russische voorstel tot het houden van een conferentie der Grote Vier verklaard, dat men een tast baar bewys nodig heeft dat de Sovjet Unie werkeiyk een vreedzame regeling der hangende kwesties wenst. In een gemeenschappelijke, vreedza me Europese krachtsinspanning moet ook Duitsland zyn rol spelen, aldus Schuman. Maar dan moet Duitsland het oude imperialistische natiohalisme ver vangen door een geest van gemeen schap. De jaarlijkse districtsdag van het W.K.A., diocees Haarlem, zal dit jaar gehouden worden in Amsterdam op Zon dag 3 December a.s. Des morgens wordt om 10 uur in de St. Nicolaaskerk een H. Mis opgedragen door de moderator, de zeereerw. heer Joës v. d. Boogerd, waar na een korte vergadering wordt gehou den in Krasnapolsky. Een drietal prac- tische werkbeurten over décors, costu- mering en grime zullen aanleiding geven tot vragen stellen, waarmee deze dag een wetenschappelijk tintje zal krijgen. Het R.K. Amsterdams Toneel geeft 's middags een opvoering van het mys teriespel „Des soudaens dochterken". 37. Lenig rolde Eric zich buiten het bereik van Raven's hoeven en sprong overeind. Hij wierp een blik op de hengst, die snuivend was blijven staan. Het leek hem dat het dier thans vlak bij het punt was, waarop hij de macht van een ruiter noodge dwongen zou erkennen. Een hevig verlangen bekroop de Noorman een tweede sprong te wagen, maar hij zag Toeghir op zich toekomen en, zich hun afspraak herinnerend, maakte hij ridderlijk plaats voor hem. .Thans is het uw beurt!" zei hij. Hij zelf zou in dit geval afstand van zijn recht tot berijden hebben gedaan, wetend dat de triomf de man toekwam, die zo lang en zo hard met het dier had geworsteld. Maar Toeghir bezat niet zoveel sportiviteit. Er speelde een lachje vol leedvermaak om zijn lippen, toen hij een paar krijgers beval Raven een nieuwe riem om te snoeren, „ik zal u tonen hoe men een koning der Steppen temt., vreemdeling mompelde hij snoevend, en liep op het trillende dier toe. Het kostte hem aanzienlijk minder moeite dan Eric om Raven te bestijgen. Het paafd was uitgeput, dat was duidelijk. Wel bokte en sloeg het achteruit, maar de bewegingen waren matter. De nomaden, die het toneel gadesloegen, bemerkten dit ook en geen enkele roep tot aanmoediging steeg op, zoals dat tijdens Èric's pogingen het geval was geweestDit zwijgen prikkelde Toeghir. Woedend besloot hij te tonen dat hij het ros meester was. Hij wilde hem breken, hem machteloos maken, trillend van onder worpenheid. Met een gesmoorde uitroep hief hij zijn rijzweep op en striemde de stei gerende Raven fel over de neus. Een wild gehinnik klonk. op. Dol van pijn en schrik wierp het prachtige dier zich omhoog. Het leek of het dier al zijn verslapte krachten wakker riep. Zijn hoeven sloe gen donderend op de aangestampte aarde. Als een losschietende stalen veer schoot hij naar voren in een korte bokkende beioe- ging en wierp de man op zijn rug van zich af. Schreeuwend sloeg Toeghir tegen de grond met een schok die hem half verdoofde. Enkele nomaden sprongen haastig toe, begrijpend dat Raven thans alle bezinning verloren had. Doch zij kwamen te laat. Hoog verhief de zwarte hengst zich op zijn achterpoten. De leren riem die hem bond knapte af als een dunne draad toen hij zich met al zijn kracht naar voren wierp. Een der krijgers deed nog een wanhopige poging om het dier bij de halster te pakken maar de staalharde hoeven van het dolgeworden paard smakten hem terzijde. Gillend weken de toeschouwers uiteen toen de hengst op hen toesprong. Hij brak door dc laatste hindernis heen. En terwijl de verwarring haar hoogtepunt bereikte, verhief hij zich in een prachtige sprong en stormde de vrijheid tegemoet Advertentie (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Op Donderdag kondigden eerste mi nister A'ttlee en de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Chuter Ede, in het Lagerhuis aan dat de regering zich ten aanzien van buitenlandse bezoekers aan het vredescongres in Sheffield het recht voorbehield ongewenste elemen ten uit het land te weren (Ons blad van Vrydag). Hoezeer het de Britse re gering ernst was bleek tijdens de na- week toen in talryke Engelse haven sleden en op talryke Britse luchtvelden de buitenlandse communisten en mede reizigers in groepen de toegang tot Groot-Brittannië werd geweigerd. Prof. M. Joliot-Curie uit Frankrijk was een van de velen die niet werden toegelaten. Slechts een aantal minder gevaarlijke delegaten mochten het land binnenkomen. Onder hen bevond zich Pablo Picasso. Het resultaat van dit drastisch optreden van de regering is geweest dat er naar schatting slechts driehonderd buitenlandse afgevaardig den zijn toegelaten, die tezamen met tweehonderdvijftig Britse delegaten slechts ongeveer een kwart vormen van het aantal oorspronkelijk op het congres verwachte afgevaardigden. Gisteren kwam dan ook bevel uit Praag dat het vredescongres, dat heden te Sheffield zou worden ge opend, verplaatst moest worden naar Warschau. Vandaag vindt in Sheffield slechts een besloten verga dering plaats voor de hier aanwezige afgevaardigden, welke waarschijn lijk zal worden gevolgd door een openbare protestvergadering in de loop van de avond. Er is nog niets bekend omtrent de noodagenda voor heden, doch het is zeker dat men van de gelegenheid gebruik zal ma ken om het rode gemoed te luchten over het gebrek aan medewerking van de Britse immigratie-autoritei ten. Naar verluidt, zullen de buitenlandse afgevaardigden, die erin geslaagd zijn Sheffield te bereiken, tezamen met een groot deel van de Britse afgevaardig den op kosten van de Poolse regering en van de Poolse Nationale Vredes- commissie in Tsjechische vliegtuigen naar Warschau worden vervoerd. Zondagochtend om half drie is by het uitvaren van de buitenhaven van Ter- neuzen het van Gent komende Finse stoomschip „Inga" in aanvaring gekomen met de „Axeldijk". De „Inga" liep een groot gat aan bak- boordzijde op en fs later by de Weste- ïyke strekdam van de Terneuzense mid denhaven gekapseisd en gezonken. De gehele bemanning, bestaande uit 28 kop pen en een passagiere, kon worden ge red. De „Axeldyk" heeft Zondagmiddag zonder assistentie de reis naar Antwer- pen voortgezet. De bemanning van de „Inga" is voorlopig in een hotel te Ter- neuzen ondergebracht. De k;T.B. is vandaag weer gestart met de traditionele jaarvergaderingen van de verschillende vakgroepen. Vanmorgen kwamen dc veehouders in Haarlem by- een en het was daar de voorzitter van de vakgroep, de heen M. P. van der Weyden, die in een lange rede de vele problemen aansneed, welke de vcehou- dery betreffen. De heer Van der Weij .1 deed dat op de hem eigen geestige, maar scherpe wijze, en daarbü meende hy weer eens een hartig woordje te moeion spreken aan het adres van het L.E.I. en de Overheid, waar zoals hij dat uit drukte de boer het trekpaard by uit nemendheid is voor de Nederlandse eco nomie. Nadat spreker nog eens met nadruk verklaard had, dat de melkprijs voor vele veehoudersbedrijven dé bepalende factor is, waarvan zal afhangen, of de boer een inkomen heeft of niet, gaf hij aan, welke andere factoren het bedrijf ongunstig kunnen beïnvloeden en zeide hij met betrekking tot het befaamde L.E.I.-rapport: Met al deze factoren moet bij het samenstellen van het L.E.I.-rapport rekening worden gehouden. Wij twij felen niet aan de deskundigheid van de samenstellers, maar het behoeft toch geen verwondering te baren, dat op de vergadering van onze vakgroep de wens verleden jaar al te kennen werd gegeven, dat ook de organisaties vooraf eens zouden kennis nemen van de cijfers en de manier van opstellen en interpreteren en van de proefbe drijven. Het is wel een weinig bevredigende toestand, dat de veehouders langs de radio of pers op zekere dag te horen krijgen, dat hun hoofdproduct weer voor een jaar lang is verkocht gewor den. Wij weten nu eenmaal, dat er ar- tisten zijn, die door het opstellen en interpreteren van cijfers en toekomst verwachtingen inzake verhogingen van productie en prijzen tot elk van te voren gewenst resultaat weten te ko men. Maar de veehouders weten ook, dat bij het oneindig aantal variaties, dat zelfs in het veehoudersbedrijf voor komt, geen patentmiddel bestaat dat voor alle bedrijven en omstandigheden waarde heeft om tot goede resultaten te komen. Zij weten, dat boeren, afgezien van alle nieuwe bedrijfsmethoden, voor een groot deel ervaringswerk blijft en dat eigenlijk pas als het jaar is afge lopen men weet of men goed heeft ge daan of niet. Zij weten, dat door groot stikstofgebruik de veevoederwinning vergroot kan worden en de veestapel vergroot. Maar zij weten ook, dat een hierop sterk vergrote veestapel in een zeer droog jaar voor grote gebieden juist tot een rampjaar kan leiden. Ten aanzien van de overheidspolitiek merkte de heer Van der Weijden op: Wy nemen als vaststaand aan, dat de Overheid eeriyk streeft naar een rede ly ke verdeling der lasten in de samen leving. Maar we beseffen heel goed de moeiiykheden om weerstand te bieden daar waar de massa naar voren treedt met het argument, dat de 5% loonsver hoging geen soulaas biedt, als de pryzen omhoog zouden gaan. Waar de landbouw echter, wat de arbeidsproductiviteit be treft, ver vooraan gaat, geloven we, dat ten aanzien van de arbeidsproductiviteit tt bU andere maatschappeiyke groepen maar openhartige woorden gesproken moeten worden door de Overheid. Uitvoerig ging spreker daarna in op de komende landbouwpolitiek, waar bij de vraag wordt opgeworpen, of de kostprijsberekening gebaseerd moet zijn op de bestaande toestanden of op be drijf smogelijkheden en daaraan voegde hij de opmerking toe, dat de boeren geen kostprijsberekeningen wensen, ge baseerd op bedrijfsmogelijkheden, wel ke aangegeven zijn door mensen, die niet persoonlijk de gevolgen van de grote risico's behoeven te dragen, als het mis uitkomt. „De beste bedoelingen zitten daarbü ongetwijfeld voor", zo zeide hy, „maar van andermans leer is het goed riemen snijden." Ook de t.b.c.ïbestrijding bracht de heer Van der Weijden ter sprake. „De voorgenomen verplichte bestrijding op grote schaal van de t. b. c. onder het rundvee brengt vele boerenharten in beroering. Laten we het maar eerlijk bekennen zo ging hy verder dat vele vee houders zelf reageren, aldus, dat zij door de teleurstellingen en ongewisheden bij de bestrijding der t. b. c. wanhopen aan het uiteindelijke resultaat. Maar hoe dan ook, deze slopende pest onder onze rundveestapel, deze gesel voor de volksgezondheid moet worden aange grepen om haar uit te drijven. De t. b. c. onder het rundvee onder mijnt de volksgezondheid, zij onder mijnt het productie-vermogen van de veestapel en de financiën van de boer er bestaat groot gevaar, dat deze op de duur de export van Vee en zuivel gaat verlammen. Vandaar dat ons geen andere weg openstaat, dan onze mede werking te verlenen, nu de overheid met 10 millioen guldens bijspringt om deze gevaren uit ons volks- en land- bouwleven te verdrijven. Het plan zal u door dr. Kramer in grote trekken worden uiteen gezet. Tenslotte behandelde spreker het „probleem van de landarbeider". Naar aanleiding daarvan zeide hü letterlijk: Ik zou willen, dat men zou erkennen, dat de arbeiders van het land op de zelfde wijze zouden moeten. worden behandeld als de arbeiders in de nüver- heid! Kon men hier eens komen aan de uitvoering van dit princiep. Meer verlangen we niet, maar ook niet min der. Wanneer de overheid zich gerechtigd zou achten de zweep van productiever hoging te hanteren, met de kwade kan sen daaraan verbonden voor de boer alleen, dan zal men er op moeten re kenen, dat de dag spoedig komt, dat de organisaties zich genoodzaakt zien, hun leden te waarschuwen, dit spel niet meer mede te spelen en deze wedloop te staken. Advertentie P> A S Tl LLE S TEGEN 23 „Ga door. Lees de rest ook". Dorothy's stem klonk als een doods klok. „De politie maakte vannacht bekend dat er op korte termijn sensationele onthullingen te wachten zyn in verband met de koelbloedige moord op Betty Livingstone, een jonge, blonde toneel speelster, die gisteren kort voor mid dernacht, in een acteurslogement op I Street no. 801 door het hoofd werd ge schoten. „Een luxe auto die,, na contröle van het nummerbord bleek toe te behoren aan een welbekende vooraanstaande vrouw te Washington, wier naam de politie nog niet bekend wenst te ma ken, werd waargenomen, gaande naar haar privé-verblijf in Georgetown. De- tectiven vernamen van de bedienden, dat de vrouw zelf het huis had verla ten en dat het hun onbekend was waarheen zü zich had begeven. Haar vertrek bleek echter overhaast te zijn geweest, daar haar avondjapon op de vloer was geworpen. De politie kwam deze wagen op het spoor, dank zij de tegenwoordigheid van geest van mevrouw Mamie Kelly, de eigenaresse van het logement, waar de tragedie zich heeft afgespeeld. Me vrouw Kelly bevond zich by een vrien din in het aangrenzende huis en zag de wagen stil houden. Om niet nader om schreven redenen vatte zij argwaan op en noteerde het nummer van de wagen. Ze zag een vrouw het huis binnengaan en hoorde de wagen kort daarop weg rijden. Ze heeft het schot niet gehoord, om dat zij juist naar een radio-uitzending luisterde. Ze was zich van geen onheil bewust, totdat zij zich naar de tweede verdieping begaf en over de tuin heen naar haar eigen huis keek. Ze zag daar Betty Livingstone voor het open raam op bed liggen. Zij vermoedde nog niets, tot ze enkele minuten later naar huis ging en zich naar de kamer van het meisje begaf om het licht uit te draaien. Ontdekt hebbende, dat Miss Living stone dood was, belde zij onmiddeliyk de politie op. Er waren geen sporen van een worsteling en uit de kamer bleek geen enkel voorwerp te ontbreken. „Mamie Kelly heeft verklaard, dat Betty Livingstone Maandag was geko men en de kamer voor Dinsdagnacht had besproken. Ze had mevrouw Kelly verteld, dat ze deel zou nemen aan een opvoering in een particulier huis en dat ze in de buurt wilde logeren. De politie 2et haar nasporingen naar de vermiste vrouw voort Gezien Dorothy's reactie, had men re delijkerwijs van mij een dergelijke kun nen verwachten. Ik geloof, dat ik ver slagen had moeten zijn. Maar ik was het niet. Ik was alleen maar woedend. Woedend op kapitein Lamb, op ser geant Buck, op kolonel Primrosee, om- geut Buck, op kolonel Primrose, om- dienden in mijn privéverblijf, die al leen uit Lilac bestonden. Ik legde de krant neer, stond op en ging naar Dorothy's kamer, pakte de te lefoon en draaide Hobart 6-3-6-3. „Lilac", zei ik. Uit de manier waarop zij „Hallo" zei, kon ik heel goed opma ken, dat er minstens een half dozijn de- tectiven rondom het huis verschanst zaten. „Wat is dat allemaal voor onzin? Waar is het briefje, dat ik voor je heb achtergelaten?" „In de vuilnisbak, mevrouw Grave. Daar heb ik het in gegooid." Het was zonder twijfel de meest juiste plek. Ik ging ernstig voort, wel bewust van het feit, dat er enkele pa ren oren meeluisterden. „Haal het eruit en geef het aan kapitein Lamb, als hij tenminste bij je is. En laat mij met hem spreken. Hij is er toch, nietwaar?" „Ja, mevrouw. Hy drinkt hier even een kopje koffie." Ik hoorde de zware stem van de chef van de afdeling criminaliteit der districtspolitie. „Hallo, mevrouw Latham. Waar bent u op het ogenblik?" „Doe niet dwaas", zei ik. „Ik ben in het huis van Theodore Hallet op de Massachusetts Avenue. U kunt hierneen komen. En laat iedereen met zijn vin gers van mijn luxe auto afblijven; ik ben bang dat hij anders in elkaar zakt." Hij had natuurlijk net zo goed de krant gelezen. Ik hoorde tenminste een geluid, dat op voorzichtige vrolijkheid scheen te duiden. „Ik kom dadelijk, mevrouw Latham. ..Ik heb me dodelijk ongerust over u gemaakt." Ik legde de hoorn neer. Dorothy was naar de deur gekomen en stond me ver bouwereerd aan te kijken. „Het spijt me, kind", zei ik. „Maar ik kan beter mijn verstand gebruiken, nietwaar? Ik doe beter me aan de zijde van recht en orde te scharen." Ze knikte. „Wij allebei. We hadden vannacht dadelijk moeten waarschu wen." Ze ging op het ontbijtblad toe, dat de meid tegelijk met de krant had bin nen gebracht. „Laten we een kop koffie drinken. Er 'staat ons nog het een en ander te wachten. Ik ga een douche nemen en me aankleden. Ik hoop alleen maar. dat Theodore niet^ wakker wordt, voordat ze zijn geweest." Terwijl ik mijn koffie dronk, las ik de krant opnieuw. Er waren enkele punten, leek mij, die belangrijker waren dan het feit, dat ik als een welgestelde, ♦voorname dame werd bestempeld een term, die van toepassing schijnt te zijn op iederen, die bij een moord betrokken is en niet van de steun leeft. Het meisje heette Betty Livingstone, niet Bertha Taylor. De krant maakte geen gewag van de grijze pruik en de zwarte japon en sjaal. En de pensionhoudster had maar één vrouw het huis binnen zien gaan. „Luister eens, Dorothy", zei ik. „Het heeft geen zin ons allebei in opspraak te laten brengen. Mamie Kelly heeft maar één van ons tweeën gezien." Ze schudde het hoofd. „Ik wil hele maal niet edel schijnen, kind, maar ik geloof in: eerlijk duurt het langst. Ik vertel nooit een leugen, tenzy ik zeker weet, dat het me helpen zal. Ik ga nu maar naar beneden; als ze komen, wil ik erbij zyn." Ik kwam juist onder de douche van daan. toen ze weer in de deuropening verscheen. Verschenen is de Memorie van Ant woord van de minister van Sociale Za ken op het rapport der Tweede Kamer over het wetsontwerp: uitbreiding van de toepassing van het ziekenfondsbe- sluit. Zoals bekend, hebben de vereni gingen van ambtenaren ia het over de rechtspositie der ambtenaren gevoerde overleg unaniem de wens te kennen ge geven, dat voor de geneeskundige ver zorging van de ambtenaren en van hun gezinsleden een vorm zou worden ge vonden, welke zou zijn af te stemmen op de voor het politiepersoneel geldende voorziening. Bij de minister bestaat nu bereidheid aan deze wensen tegemoet te komen. Momenteel vindt overleg plaats tussen de ministers van Financiën en van Bin nenlandse Zaken; er wordt naar ge streefd nog dit kalenderjaar een begin- selbcslissing tot stand te brengen, zodat in 1951 de uitvoering daarvan ter hand zal kunnen worden genomen. Uiteraard moet daarby door de minister van Bin nenlandse Zaken een voorbehoud wor den gemaakt voor het geval van onvoor ziene omstandigheden. Tot slot deelt de minister mede, dat het niet in de bedoeling van de regering ligt het overheidspersoneel by algemene maatregel van bestuur onder de -cr- plichte ziekenfondsverzekering te bren gen. De verzekering van deze groep ver eist nadere bestudering; eventueel zullen bepalingen daaromtrent eerst in het ont werp van wet tot regeling van het Zie kenfondswezen worden opgenomen. Met de „Willem Ruys" van de Kon Rotterdamsche Lloyd, die vrijwel geheel wag volgeboekt, zijn Zaterdagmiddag meer dan achthonderd passagiers naar Indonesië vertrokken, tezamen vertegen woordigend zestien nationaliteiten. On der hen bovenden zich J. J. Wijnsouw, chef-staf Landmcaht van de Neder landse militaire missie in Indonesië, W. A. Scheuerman, luitenant-kolonel en lid van die militaire missie, Mgr. A. Sugya- pranata, bisschop van Semarang, en 32 Nederlandse geestelijken. Aan de Lloydkade te Rotterdam begon Zaterdagmiddag de ontscheping van de 1498 militairen, die met het troepen transportschip „Nelly" uit Indonesië in het vaderland terugkeerden. Namens de regering werden de jongens toegespro ken door de minister van Marine en van Oorlog, mr. H. L. s'Jacobs, die o.m. opmerkte, dat hij de militairen in In donesië heeft zien scheep gaan. (Van onze correspondent) In 1951 is het een halve eeuw geleden dat de paters Augustynen zich in Wit- marsum vestigden met kerk en klooster, het eerste klooster in Friesland na de hervorming. Dit gouden bestaansfeest zal herdacht worden met de eerste steenlegging van een nieuwe vleugel voor het Vormingscentrum „Vinea Do- mini", dat in 1947 officieel werd ge opend. Deze vleugel is ontworpen door de Leeuwarder architect Arjen Witteveen en zal het begin zijn van een geheel nieuw Fries klooster. Vinea Domini (Wijngaard desHeeren, genoemd naar het dichtstbijzijnde kloos ter dat in 1186 werd gesticht door de Praemonstratensers) heeft in de korte tijd van haar bestaan reeds bewezen, dat dit instituut van grote betekenis is voor geheel het Noorden. Er zyn reeds vele bijeenkomsten gehouden en tal van onderwerpen besproken door katholie ken en niet-katholieken. Teneinde evenwel uitvoering aan dit plan te kunnen geven heeft de praeses, pater Amatus van Straaten, zijn oog ge richt op bezitters van giro- of bankre keningen, die automatisch een kwartje willen overschryven. 4000 klanten is reeds voldoende om de aflossing en de rente te betalen. AAGTEKERK 12 te Antw., AALSDIJK M te Bremen, AALSUM 13 te Antw., ABBE- KERK p. 12 Ouessant. AKKRUMDIJK p, 12 Ouessant, ALCHIBA 11 v. Narvik, AL- DEGONDA 13 te Pladjoe, ALGORAB p. 13 Bona, ALHENA 13 te Rio Jan., ALPHA RL p. 12 Kp. San Tome, ALWAKI 12 te Ric Janeiro, AMSTELDIEP p. 12 Kreta, AM- STELLAND 12 n. A dam, AMSTELPARK p 13 Ouessant, ANDIJK 12 te Bremen, A* NENKERK 11 te Sydney, ARIADNE 12 n Gibraltar, A VERDIJK 11 v. Boston, BAARN 12 v, Supe, BACCHUS 12 t,e Ciudad Bo. livar. BALI 12 op Weser. BARENDRECH1 p. 13 Dover, BAUD 13 te Singapore, BENG- KALIS 12 v. Djakarta, BENNEKOM 13 n Amsterdam, BEVERWIJK 13 te Slax, BO NAIRE 11 te Dover, BORNEO 11 v. Pt Said, BOSKOOP 12 te Curasao, BREDA 13 te Aruba, CALTEX FERNIS 11 v. Rast® nura, CALTEX THE HAGUE 12 te Suez CALTEX UTRECHT p. 12 Rasfartaki CAMPHUYS 11 v. Almado, CERONIA 11 v Singapore, CONGOSTROOM 11 te Pt. Noi re, CORILLA p. 12 Pantellaria, DALERDIJK 11 te San Francisco, DELFLAND 13 ts Hamburg, DELFT 13 te La Guaira, EEM- DIJK 12 te Antwerpen, EENDRACHT p. B Malta, ERINNA 12 te Mirt, ETREMA 12 M Las Piedras, GOUWE 11 n. Alexandria GROOTEKERK 12 v. Mikindani, HAARLEM p. 13 Ouessant, HELENA p. 11 Azoren, HE RA 11 n. Mobile, HERCULES p. 11 Kp. Te- nez, HERMES 12 v. Bahia, HOOGKERK 11 v. Suez, INDRAPOERA 12 v. Djakarta. JA GERSFONTEIN 13 te Lorenzo Marq., JA PARA 12 te Suez, JOH. v. OLDENBARN& VELT p 11 Perim, JUPITER 13 te Is tar»- boel, KLIPFONTEIN 12 v. Southampton KOTA AGOENG 12 te Semarang, LAAG- KERK 13 te Calcutta, LEMSTERKERK M v. Aden, LEOPOLDSKERK 13 te Hamburg, LEUVEKERK 11 te Damman, LINDEKERK 11 te Rastanura. LISSEKERK 13 v. Suez, LOENERKERK 12 v. Damman, LOMBOK 13 te Singapore, LUCITA 13 te Avonmouth, LUNA p 12 Pantellaria. MAASHAVEN 13 te Montevideo, MAASKERK 12 v. Mon rovia, MACUBA p. 12 Gibr., MADOERA 13 v. Vlissingen, MALEA p. 12 Kreta, MAL VI- NA 12 te Djibouti, MAPIA 12 te Tilbury; MARKEN 12 te Suez, MEERKERK 13 U Alexandrië, MENTOR 12 te Antwerpen. ME- TULA 12 te Pt. Said. MIDAS 12 te Sao Felin. MIRZA 12 te Singapore, MITRA p. 12 Algiers, MOLENKERK 13 te Lobito, NT- GERSTROOM 17 te A "dam, NIOBE p. 13 Holtenau. OBERON 12 te Baltimore, OMA- LA 13 te Miri, ORANJE 13 v. Aden, ORES TES 12 v. Balboa. RION 11 te Izmir, PARK- HAVEN 12 v. Santos, PERNA 12 te Pt Said, PLANCIUS 13 te Djakarta. POELAE LAUT 13 te Seuz, RADJA 12 te Pt. Arthur; RIOUW 12 te Newportnews, ROEBIAH 13 te Makassar. ROEPAT 12 te Londen, RON DO 11 v. Calcutta. ROTULA p. 12 Malta, RUIP 12 v. Rio Janeiro, SAIDJA 11 v. Mul berry, SAMARINDA 12 v. Surabaja, SANA- NA p. 12 Bougaroni. SCHERPENDRECHT p. 12 Kp. Bon, SIAOE 13 te Djakarta, SIBI- GO 12 te Palembang. SLAMAT 11 te Basra, STAD ALKMAAR 11 n. Emden. STAB ARNHEM p. 11 Gibr., STAD BREDA 11 bij Finisterre, STAD LEIDEN 12 v. Balboa, STAD SCHIEDAM 12 te Savona. STAB VLAARDINGEN p. 12 Bergen, STENTOR 11 v. Iumasol, STREEFKERK 12 v. Karachi TABIAN 12 v. Djakarta, TANKHAVEN 11 n. Saigon, TERNATA 12 te Singapore, THEMISTO p. 11 Azoren, THESEUS 11 n. Algiers, TIBIA 13 te Port Said, TITUS 11 te Izmir, TJIBADAK 12 v. Mauritius. TO- SARI 11 v. Baltimore. TROMPENBERG 13 v. Antwerpen. UTRECHT 11 te Port Albe- rin. VAN RIEBEECK 12 n. Semarang, VAN 'T HOFF 11 v. Pt. Sal'd. VENUS p. 1? Dun- geness, WAAL 12 n. Houston. WATERMAN p. 11 Perim, WILLEM RUYS 12 van Southampton, WILLEMSTAD 12 v. Aru ba. WOENSDRECHT 12 te Savanna, ZIJ PENBERG p. 13 Gibraltar. De Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse Arrondissementsrechtbank heeft de 52-jarige voormalige hoofd redacteur van het nationaal-socialisti- sche blad „De Misthoorn", de heel George Kettmann uit Amsterdam ver oordeeld tot een gevangenisstraf vooi de tijd van zeven jaar met aftrek van het voorarrest. Margaretha Bourgeoys, die de congregatie der zusters van O. L. Vrouw te Montreal stichtte, in 1620 te Troyes in Frankrijk werd geboren cn in 1700 te Montreal overleed, is Zondag in de St. Pieter zalig verklaard Meer dan 1000 Canadese bedevaartganger» en de Canadese ambassadeur in Italië woon den de plechtigheid bij. Zondagmorgen zeven uur is op Nieuwe Hemweg bij Amsterdam een motorrijder met een auto in botsing ge komen. De 46-jarige bestuurder J. D. uil Haarlem, die met een schedelbasisfrae- tuur en een hoofdwonde in zeer ernstige toestand naar het WilhelminagasthuM te Amsterdam werd overgebracht, ii daar later overleden. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 Morgengebed, 7.30 sluiting, 9.00 nieuws. 9.10 huisvrouw, 9.30 water standen, 9.35 Lichtbaken, 10.00 kleuters, 10.15 lichte muz., 10.45 schoolradio, 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio. 12.00 Angelus, 12.03 Metropole-ork., 12.30 land- en tuinb., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws. 13.20 actualiteiten, 13.25 gram., 13.35 pianospel, 14.00 kamerork. en soliste. 14.45 gram., 15.30 Lof, 16.00 Zieken, 16.30 sluiting, 18.00 pianoduo, 18.15 vraagge sprek, 18.25 lichte muz., 18.48 sport, „Dit is leven", jeugd,, 19.00 nieuws. 19.15 actualiteiten, 19.23 „Hier is Euro pa", een progr. over de Marshall hulp, 19.52 pol. overzicht, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man, 20.12 klein koor, 20.30 hoorspel van Lanseloet van De nemarken. 21.45 Maastrichts Stedelijk Orkest en solist, 21.55 Radio Philh. Ork. en soliste, 22.40 gram., 22.45 Avondge bed, 23.00 nieuws, 23.15 comment, we- reldschaaktournooi, 23.20 gram. HILVERSUM H, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 sluiting, 9.00 nieuws, 9.10 morgenwijding, 9.25 gram., 9.30 popul. conc., 10.30 van vrouw tot vrouw, 10,35 gram., 10.50 kleuters, 11.00 sopraan en piano, 11.30 zieken, 12.00 gram., 12.30 land- en tuinbouw, 12.33 platteland, 12.40 orgel en accordeon, 13.00 nieuws, 13.20 financ. weekoverz., 13.30 Promenade-ork., 14.00 vrouw. 14.30 gram., 15.30 „Onze Amerikaanse bu ren". 15.45 gram., 16.10 kinderkoor, 16.30 sluiting, 18.00 nieuws, 18.15 pianospel, 18.30 dansorkest. 19.00 „Paris vous parle", 19.05 gram.. 19.20 gitaarspel, 19.45 „De schoonheid der schepping", causerie, 20.00 nieuws, 20.05 actualitei ten, 20.15 gevar. progr., 21.20 gram., 22.00 „Goede moed", 22.15 pianoconc., 22.45 buitenlands ovenc., 23.00 nieuws, 23.15 gram.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3