Nederlaag voor Oranje débacle voor KC Nederlandse verdediging na het uitvallen terlouw reddeloos ineengestort van AMSTERDAM EN ROTTERDAM MET 4-1 VERSLAGEN EERSTE WOORD AAN NEDERLAND LAATSTE AAN BELGIË Nederlandse jeugd Binnen vijf minuten van 1-2 tot 4-2 doet het beter Ook Kraak nu machteloos Doelpunten van Van Melis en De Graaf voor Oranje Superieur spel der Belgen naar waarde beloond Brussels binnentrio levert goed spel üim HATTRICK VAN LEMBERECHTS Vlot spelende aanval MAANDAG 13 NOVEMBER 1950 PAGINA 4 4 IfilliÉii (Van onze sporiredacieur) ANTWERPEN, 12 November Eindelijk dan heeft h|»i legioen van Deurne zijn grote dag beleefd. Heiheeft er de verkillende, stromende regen door vergeten en zijn er gernis ingeslikt over de verkeersknopen, welke hei moest overwinnen, voordat het de poorten van zijn stadion kon bereiken. Het heeft alle teleurstelling en ontgooche ling van vele wedstrijden, waarin het tegen de Hollanders maar niet wilde lukken, metersdiep begraven onder een lawine van begeesterende bijvalsbetuigingen vanwege de meedogenloze les, welke zijn Rode Duivels vanmiddag het Nederlands Elftal mef 7~2 hebben gegeven. Een zeer zwak Nederlands Elftal? Het legioen een zorgl Dat heeft na jaren nu eindelijk zijn wensen en verlangens eens bevredigd gezien in 'n stellig niet ongebruikelijke, maar ditmaal foch wel verbijsterende suprematie van zijn ploeg, welke niet alleen een voortreffelijk veldspel demonstreerde met een technisch machtsvertoon en een posiiiespelleije waar de Nederlanders eenvoudig niet tegen op konden, maar die nu ook in de afwerking van haar aanvallen dat technisch meesier- schap legde, waarmee ze deze tevoren slechts pleegde óp ie zetten. Slechts één wens van het legioen is onbevredigd ge- blevenr Tevergeefs heeft hei zijn favorieten ook ditmaal gebeden en gesmeekt om het ,,iien-iien-tien". En dit zeker niet omdat 't Belgische team daar niet voor gevochten heeft, maar omdat de elf verslagen jongens in oranje, die mei hun laatste restje aan wilskracht en energie „het gezicht" pro beerden ie redden, de Keuze-Commissie al thans voor de voltooiing van deze débacle konden behoeden. BelgiëNederland 72 Belg.Ned. (jeugd) 24 4—1 4—1 3-1 AntwerpenR'dam Brussel—A'dam Belg.—Ned. (Mil.) Ook Kr aak niet Staking wijkt voor „NederlandBelgië" Militairen verliezen in België Toestand Lotsy goed Geen verzachtende omstandigheid Drie doelpunten Tóch Van Melis Ook Rotterdam Vertwijfeld kijkt K''aak achterom en Lemberechs juicht, want de bal pas seert de lijn van het Nederlandse doel, dat ook Krijgh (liggend) niet voor doorboring kan behoeden: 1—0. De Keuzp Commissie.... Het is na tuurlijk altijd zo dat bij een min of meer smadelijke nederlaag de critiek naar een zondenbok zoekt. Maar waarachtig het wordt haar daarbü ditmaal niet al te moeilijk gemaakt. Zonder enige twijfel was er zelfs tegen deze absoluut supe rieure Belgen een elftal samen te stellen, dat met niet meer dan een of enkele doelpunten verschil de vlag had moeten strijken. Niet alleen w ij hebben gepro beerd de K. C. uit te leggen dat de op stelling als centcrhalf, van Krijgh tegen de robuste Belgische ploeg een fiasco zou worden, omdat de Bossenaar in phy- sicke zin om van het andere nog maar te zwijgen volstrekt niet tegen Mer- mans zou zijn opgewassen. Waarlijk, het is voor de brave Krijgh een bittere pil geweest, dat h ij het bewijs voor het vol komen verkeerd beleid van de K. C. heeft moeten leveren. Toen een gebles seerde Terlouw na een half uur het veld moest verlaten en Krijgh zijn entree deed, was het keerpunt na een vrijwel gelijkopgaande strijd gekomen. Precies zes minuten hadden de Belgen nodig om de Nederlandse defensie uit elkaar te rukken. Daarna lag de weg naar doel zó volkomen open, dat zij met het groot ste gemak in vijf minuten tijds drie doelpunten hadden gescoord en er zeker nog evenveel hadden bijgemaakt, wan neer ze onderling niet een soort heilige oorlog waren gaan voeren over de vraag, wie de volgende klap op het Hoofd van Jut zou geven. Overdrijving? Onze notities van de volslagen ommekeer in het strijdbeeld overtuigen ons dat onze herinnering aan deze periode niet een fantasiebeeld is dat achteraf door de snelle voltrekking van het vonnis werd geschapen. Vier maal achtereen zetten de Belgen bij de stand 30 in het middenveld een aanval op en volvoerden deze zonder dat één Nederlander een voet aan de bal had ge kregen. Het was werkelijk een wonder méér dan bij de wedstrijden waarin Kraak als redder in de uiterste nood de meest wonderlijke saves verrichtte dat het bij die drie wonden in het Ne derlandse verdedigingssysteem is geble ven. Defensie-systeem? Er was van enig systeem geen spoor meer over. Krijgh, nen lezen als ze daar acht op wilde slaan, dat Terlouw's voorganger Möring weer in prima conditie is en op dit ogen blik stellig uitverkoren had moeten wor den boven Krijgh. Zij had moeten en kunnen weten, dat Schijvenaar niet zo jong meer, inderdaad, maar gerouti neerd, altijd betrouwbaar en door erva ring volledig bekend met het spel var. de snelle Lemberechts haar eerste man was geweest, om de helaas geblesseerde Van 'der Sluis te vervangen. Maar er schijnt in de K. C. een geest te zijn ge varen, welke haar blind maakt voor dat. gene wat blijkbaar voor niemand ver borgen is. Wij hebben gewaarschuwd voor het schijnsucces van de vijf doel punten in Bazel en voor de „waardeloze overwinningen" in de oefenwedstrijden tegen betrekkelijk zwakke tegenstan ders. Goed, wij kunnen dan misschien niet van de K. C. verlangen dat zij alles leest wat er op dit gebied wordt gepu bliceerd. Maar zij heeft zich toch blijk baar in slaap laten sussen door de vijf tien doelpunten in genoemde drie wed strijden en eerlijk gezegd twijfelen wij er nog aan, of zelfs de onnodig zware nederlaag in Deurne haar de ogen heeft geopend En misschien rekenen wij de Keuze Commissie dit nog wel het zwaarst aan: dat zij geheel onnodig nieuwe brandstof heeft geleverd voor het vuurtje van degenen die het amateu risme eruit willen branden „omdat het nu eenmaal niet anders kan". Wanneer het Nederlands Elftal bijvoorbeeld met 31 had verloren en dat was ge zien het eerste deel van de wedstrijd heus niet zo mal geweest dan had men niets anders kunnen zeggen dan dat het toch eigenlijk niet was tegen- gevallen. Nu echter zal men weer wij. zen op de emigratie van Wilkes, Rij vers, Lakenberg, Appel. De Harder, Timmermans e. a. maarten on rechte omdat niet het gemis van deze uitstekende aanvallers, maar de zeer ondeskundige samenstelling van de achterhoede voor déze wedstrijd, deze zware nederlaag heeft geleid. En daarbij willen wö dan heel nadruk kelijk vaststellen, dat geen van onze spelers ook maar iets te verwijten zon zijn. Er is geen sprake geweest van slap heid of gebrek aan overtuiging, geen sprake ook van een minderwaardig heidsbesef. Hoewel ze waarschijnlijk alle elf wisten dat het behalen van een overwinning onder déze omstandigheden tot de theoretische onmogelijkheden be hoorden, hebben ze zich met veel élan onmiddellijk na het beginsignaal in de strijd geworpen en het was duidelijk, dat de verhouding van het eerste kwar tier hen heel wat vertrouwen heeft ge schonken. Het kon weer precies worden als bij andere wedstrijden, waarbij de Belgen óók technisch sterker waren, maar waarbij de granièten wil van onze nationalen de weg naar doel resoluut blokkeerde. En toen eenmaal die hagel van doel punten op hun hoofden was neergeklet terd, hebben ze zich desondanks niet ge wonnen gegeven. Wij hebben respect voor de manier waarop onze elf het hoogst onaangenaam karwei, dat hen nog restte, hebben opgeknapt. Er viel niet veel eer meer aan te behalen, er viel alleen nog maar te hopen dat zij ten slotte die rijk vloeiende bron 'van Bel gische productiviteit toch weer konden stuitten. Wel, dat is hen tenslotte gelukt en het moge voor de verliezers van Deurne een schrale troost zijn eigen lijk hebben ze daarmee hun persoonlijk aandeel in deze al te duidelijke neder laag volledig afgekocht. De zwaarte daarvan komt tenvolle neer op het hoofd van de Keuze Commissie niet de zondenbok, maar de zondaar! Wel ke in deze nederlaag gerust een motie van wantrouwen mag zien. Na dit alles zouden wij er de voor keur aan willen geven om op de indi viduele prestaties van de spelers welke deze hopeloze strijd moesten strijden, niet al te diep meer in te gaan. Eigen lijk is het zo, dat men van vrijwel al len wel goede dingen heeft gezien, zodat we bijvoorbeeld Van Melis, sinds zijn eerste optreden in dit milieu, beslist vooruitgegaan vonden. Maar het was bij hem, zoals bij het gros zijner kameraden toch zo, dat hij de maat van het ge middeld goede hetgeen nu eenmaal niet voldoende is toch niet kon over schrijden. De voorhoede heeft vooral in de eerste periode wel enige malen goed geope reerd en tenslotte in de tweede helft voor een paar volwaardige doelpunten gezorgd. Maar de ijver en goede wil van Snoek en De Graaf konden hun tekort komingen toch evenmin go i maken als die van Van Melis, terwijl Clavan bij lange niet is toegekomen aan de belof ten welke zijn spel soms inhield en Lenstra zijn kwaliteiten niet volledig productief heeft gemaakt. In de middenlinie waren Van Schijn- del en Stoffelen beter dan in Bazel, maar bedierf de Schiedamrr er veel door zijn zeer onnauwkeurig afgeven. Stof felen behoorde nog tot de besten van het team. Terlouw, die pas na veel aar zelen en eigenlijk helemaal niet con amore aan de strijd was begonnen, hield het vol zolang hij kon, maar moest toen capituleren, waarna het succes van zijn plaatsvervanger noodzakelijker wijs bijna omgekeerd evenredig was met diens goede bedoelingen en voor- Het personeel van de Antwerpse Tram, dat ter ondersteuning van zijn looneisen van plan was Zondag 24 uur het werk neer te leggen, heeft bij stemming be sloten de staking in verband met de voetbalwedstrijd BelgiëHolland uit te stellen. beeldige ijver. De beide backs De Jong en Mertens begonnen goed, maar had den er bij het Grote Offensief niet veel vat meer op. Zelfs Kraak kwam er niet helemaal onderuit. Hij was minder vast dan wij dat van hem gewend zijn en moest daardoor verschillende schoten laten gaap, die l'.ij onder normale om standigheden zou hebben gehouden. Maar tenslotte heeft Kraak al zo dikwijls een wedstrijd, of althans een eervol resul taat uit het vuur gesleept, dat men hem een overigens bescheiden aandeel in de impasse van zijn ploeg moeilijk euvel kan duiden. Een enkele alinea over het spel der Belgen, maar niet omdat dit niet meer zou verdienen. Het was dikwijls subliem. Prachtig positiekiezen en afgemeten samenspel, ditmaal ook besloten met me nig goed schot, getuige het eindcijfer van de score. Carré was een oersolide en zeer gave stopperspil, maar de voor hoede bestond permanent uit vier man en de vijfde zat er vaak ook tussen, zodat de strakke lijn van het Magische Vierkant bijna nimmer intact was. De beide backs vormden het minste deel van de ploeg, maar onze aanvallers wis ten daar toch niet van te profitéren als de roodhemden, die onze hele de fensie, zoals trouwens gezegd, keer op keer uit haar verband speelde. In de voorronde van het internationaal militair voetbaltoumooi 1951, werd te Turnhout een wedstrijd gespeeld tussen de militaire ploegen van België en Ne derland. De Belgen wonnen met 31. De ruststand was 10 voor de Belgen. De toestand van Karei Lotsy, voorzit ter van de K.N.V.B., die in het zieken huis te Haarlem wordt verpleegd, is zeer bevredigend. Men verwacht, dat hij over ongeveer twee weken het ziekenhuis zal mogen verlaten, waarna de K.N.V.B.- president nog geruime tijd rust zal moe ten houden om volledig herstel van krachten te verkrijgen. v Moegestreden, verslagen en besmeurd verlaten ze het laatste der oranjehemden. veld. Stoffelen alt (Van onze sportredacteur) BRUSSEL, 11 November Er valt misschien nog over te twisten of de cij fers waarmee het Amsterdamse voet balteam volgens de regels van de kunst aan het gladde veld van Daring werd vastgeprikt, niet wat barmhartiger had den mogen zijn dan de 41 waarmee de Brusselaren tenslotte hun meerderheid demonstreerden. Maar dat is dan toch wel de enige restrictie, welke men aan deze ondubbelzinnige victorie van de Belgen mag verbinden. Zij demonstreer den een overwicht in tempo, positie- kiezen en balbehandeling, waaraan onze jongens eenvoudig niet konden tippen ANTWERPEN, 12 November De wedstrijd tussen de jeugdelftallen van &VW1 OVW1 UlUUi WVVit. IVllJKU, met handen en voeten reddeloos over Belgie en Nederland, die als voorgerecht van net treffen der seniores werd rtrIn,-. '.l „rtrrinn>! u'flE niivf nnnanfr^L'L„liiL' Het. wiPrlnmit ionp-Hf'Iftdl hooiin Eerlijk gezegd keken we er een beetje verbaasd van op, toen tijdens de eerste periode van de wedstrijd op Deurne, het gevecht meer op de Belgische dan op de Nederlandse speelhelft werd geleverd. Het eerste schot kwam van onze niiddenlinic, toen Van Schijndel, na een maar half weggewerkte hoek schop, een kogel afleverde, die buiten bereik van Meert juist langs de ver keerde kant van de paal ging. Ook de tweede poging om de verdediging van de Belgen te desorganiseren kwam van onze middenlinie, waar Terlouw een te hoog schot loste, na een goede combinatie tussen de geestdriftige De Graaf en diens buurman Lenstra. Kraak moest daarna ook even ingrijpen en wel toen Van Steelant als een stormram op zijn doel kwam losdaveren, op een moment, dat de voortreffelijke Zwitserse scheidsrechter Lutz een buitenspelgeval over het hoofd zag. Maar het gevaar verplaatste zich spoe dig weer, toen Meert allebei zijn handen uit de mouwen moest steken om een uitstekende kopbal van Van Melis, na een goede combinatie met Ciavan, uit zijn doel weg te slaan. door naar Van Melis, maar het duurde iets te lang voordat de Eindhovenaar hem onder controle had en Meert kon dan ook redden. Toch scheelde het maar een haartje of Nederland had desondanks de leiding genomen. Meert kon evenwel opnieuw ingrijpen, toen Lenstra vallend een lang niet gemak kelijk schot loste. Eerlijk gezegd was daarmee het be langrijkste deel van het Nederlands ini tiatief voorbij. Met twee schoten van Lemberechts o zo gevaarlijk weer! luidden de gastheren een offensief in, dat steed# dreigender vormen aannam en dat de taak voor de op halve kracht en erg voorzichtig spelende Terlouw te zwaar maakte. Zijn vervanging door Krijgh werd gevierd met een pittige ko gel van linksbuiten Sermon tegen dc paal en daarna met een hele reeks niet ongevaarlijke situaties voor het Neder landse doel, waarbij De Graaf door een schot, dat Meert tot hoekschop moest verwerken, even wat opluchting bracht. Maar dat klopte toch niet helemaal met de bedoelingen van de Belgen, die het spel verplaatsten en drie hoekschoppen achter elkaar mochten nemen. Bij de laatste daarvan was Kraak al gepasseerd, maar Mertens stond op de goede plaats en redde de situatie. Onmiddellijk daarop dreigde er gevaar van de Nederlandse linker vleugel en dat gevaar groeide, toen Lenstra listig over de lage voorzet heenstapte. De bal huppelde vrolijk geleverd aan de willekeur van zijn supe- dieure tegenstanders, kreeg waarlijk geen voet aan de grond, rende keer op keer van kastje naar de buur en moest zijn directe tegenstander, de forse Mer- mans, precies evenveel vrij spel geven als zijn voorganger Vermeer op die on zalige Woensdagmiddag in Huddersfield. aan de Engelse scoringnjachine Tommy Lawton. Mermans was geen Lawton, ge lukkig niet, want dat dan de „tien" zou zijn gekomen, die al jaren geleden de verpersoonlijking van een soort voetbal veld werd, lijdt voor ons niet de minste twijfel. Overdrijven wij heus niet? Wij hebben er deze alinea's eens op nagelezen, ons afvragend of wij ons niet te veel door de cijfers waarmee het succes van de Bel gen werd getekend, hebben laten impo neren. Maar dat gewetensonderzoek heeft geen enkele verzachtende omstan digheid opgeleverd voor het beleid van de K. C. Zij moest weten en zij wist het, omdat zij haar waarnemers heeft en omdat zij het links en rechts heeft kun- Advertentie Tegen Kou Die Vastzit Bestrijdt hardnekkige kou van twee kanten tegelijk Apoth. on Drog. Imp. N.V. Rowntroo, A'dam opgediend, was zeker niet onaantrekkelijk. Het Nederlands jeugdelftal begon veelbelovend. Er bleek verband in te zitten. In de voorhoede werd goed ge combineerd en vooral de rechtervleugel Vermunt (RBC)Van Beurden (BW) trok er meermalen met" vlot samenspel tussenuit. In de verdediging was het voornamelijk de linksback Van Mourik van Ajax, die de jonge Rode Duivels op het laatste moment de voet dwars zette. door een goede goal van linksbinnen Straetmans, die Je bal voor zijn voeten kreeg, nadat doelman De Rijk een schot van Hoorens niet geheel onder controle kon krijgen. meer doen, dan de bal hard in eigen doel trappen (24). Begrijpelijk, dat nu het tempo even zakte bij de Nederlanders. Bovendien werd het veld, door de aanhoudende regen zeer zwaar zodat de vermoeidheid een woordje ging meespreken. De be tere lichaamsconditie der Belgen werd nu ook merkbaar, maar de Nederlandse verdediging met Van Mourik en doel man De Rijk aan het hoofd hield verder stand. De onverwachte voorsprong van de Nederlandse jeugdpioeg bleef verder onaangetast. Maar al gauw hadden Mermans en de zijnen in de gaten, dat het verdedi- gingsblok-Krijgh veel minder solide was dan dat van Terlouw. Zij verzwaarden hun druk en de kwieke Lemberechts, naar binnen gekomen op een passje van links, passeerde Kraak met een hoog schot onhoudbaar: 10. En het leek of nu meteen het hek van de dam was. Nog geen minuut later wéér zo'n overrom- peling-in-blitztempo. Nu een pass naar Mermans, die zo vrij stond als een vo geltje m de wijde lucht en die geen enkele Nederlander de gelegenheid gaf, zijn kans om zeep' te brengen, óók Kraak niet, die hij vhn dichtbij passeerde: 2—0. Nog geen vier minuten later was het zelfs 3—0, toen na vier aanvallen, waar bij doelpunten eigenlijk wonder boven wonder uitbleven, Anoul er alleen door heen kwam. En om, nu maar heel duidelijk te laten zien, dat er ook geen hoop was voor het eventuele „beruchte kwar- tiertje", dat dé Nederlanders tijdens de rust konden hebben uitgedokterd werd het ruim drie minuten na de hervatting zelfs 4—0 door een prachtig schot van Lemberechts. Daarna was het woord weer even aan de Neder landers. die te vroeg juichten, toen Van Melis een hoge bal van Lenstra feilloos inschoot, maarjuist na dat de scheidsrechter voor buitenspel had gefloten. De Oranjehemden bleven nu enige tijd in de aanval, maar hun overwicht leek van geringe betekenis, totdat Stoffelen. circa veertig meter van het doel verwij derd een vrije schop mocht nemen en Van Melis met een mooie kopbal voor het eerste tegenpunt zorgde. Wéér lieten de Belgen echter duide lijk weten, dat zij zich tegen iets der gelijks hadden gewapend, want nog in dezelfde minuut had Mermans uit een voorzet van links met een kopbal de stand op 5—1 gebracht. Weliswaar maak ten anderhalve minuut later op hün beurt de Nederlanders weer een lucht sprong. toen een hoog schot van De Graaf de Belgische verdediging had ver rast (52): maar nog geen vier minuten daarna demonstreerde de heer Anpul een staaltje solospel, dat enkele Neder landers te machtig was en dat resulteer de in een schot, waarbij de bal tussen de benen van Kraak doorrolde en pas achter de lijn weer door de Stormvogel kon worden achterhaald: 6—2. Daarmee was de aardigheid er heus een beetje af. Toen Lemberêchts boven dien vijf minuten later de stand tot 72 opvoerde, begon het opgetogen legioen *Un favorieten om de „tien" te smeken waarop het Nederlandse publiek vele jaren geleden de Belgen had willen trac- teren. Maar evenals toen, bleef die smaad de verslagen tegenstander ook nu bespaard. Hoewel de achterhoede vaak nog volkomen aan scherven lag en Kraak bij menige Belgisi^ie aanval met zijn armen zwaaiend als in wan hoop om hulp en bijstnnd scheen te roepen, bleef het bij zeven doelpunten van onze gastheren veertien doelpun ten tégen in twee interlands! en veel had het zelfs niet gescheeld, of de ach terstand was nog verkleind. De laatste Nederlandse hoop op een ietwat draag lijker resultaat ging echter in rook op toen de Fries met zijn schot-ineens niet het doel, maar de paal trof. Een half uur lang golfde het spel op het spekgladde veld en i{i stromen de regen heen en weer met de Belgen iets sterker, doch met Nederlandse aanvallen, die lang niet ongevaarlijk waren. Een goed opgezette aanval bracht de bal bij midvoor Bennaars, die een schiet kans had. De man uit Bergen op Zoom zag echter dat zijn linksbinnen, de kleine Van der Kuil er nog beter voor stond. Met een hakje kreeg Van der Kuil de bal toegespeeld en een tel later dook doelman Dresen dapper maar vergeefs naar de rechterhoek. Het Nederlandse jeugdteam had de leiding genomen. Nog geen drie minuten later was het 11 toen de Belgische arbiter zijn land genoten voor een vermeend hands-ge val van de Juliana-spil Smeets in het strafschopgebied, een strafschop toeken den. Smeets die met zijn rug naar de scheidsrechter toeliep, had de bal met zijn borst meegenomen, maar hoe de jongens ook protesteerden, de spellei der bleef beslist naar zijn arm wijzen. Het doelpunt, dat uit deze onverdiende straf ontstond, werd door het Belgische publiek op de zich langzaam Vullende tribunes met afkeurend geloei begroet. De Nederlandse ploeg was even ont moedigd door deze pech en binnen vijf minuten namen de Belgen de leiding Na de hervatting waren het aanvan kelijk de Belgen, die de toon aangaven. Met snelle uitvallen via de vleugels werd aanval na aanval op De Rijks doel on, demomen en menig benauwd moment ontstond in het Nederland strafschopge bied. Plotseling echter maakten - onze landgenoten zich los en na een kwartier spelen kwam de gelijkmaker. Een vlijm scherpe pass van de AFC-er Feldman was goed gericht. Bennaars, die de bal goed aan zijn voet hield, lokte doelman Dresen uit zijn hok, om hem vervolgens kalm te passeren. Hiermede werd een Nederlands offensief ingeluid en binnen twee minuten stond het Nederlands jeugdelftal met 42 voor. Een soloren van de snelle Rijnvis werd met een felle schuiver besloten. Het was i geen onhoudbare bal, maar de nerveuse Dresen viel half over het leder heen en tergend langzaam rolde het over de doel lijn. Onmiddellijk na de aftrap waren de oranjebroeken weer weg. Weer was het Rijnvis, die de bal vrij kreeg, een hoge voorzet volgde voor de voeten van de toestormende Vermunt, die in volle ren ineens inschoot. Dresen miste en Thellin, de linksback, kon toen niet veel anders en het was dan ook alleen te danken aan het taai volhouden van de hoofd stedelijke ploeg, dat zij minder dan 16 minuten vóór het einde nog slechts met 21 achterstand en dus in theorie nog alle kans op een succesje had. Maar toch niet veel meer dan in theo rie, De Brusselaren hadden ook daar vóór de toon aangegeven en ook in de pauze, toen ze met 10 vóórstonden, had het er alle schijn van dat ze lijn recht op een victorie zouden afstevenen. Dat dit in de eerste helft nog niet was gebeurd, is zeker met op de laatste plaats een gevolg geweest van het feit, dat de Belgen in het begin toch weer niet de afwerking konden vinden voor hun absoluut superieur veldspel. Hoe wel de Amsterdamse defensie ook in die periode haar tanden al op elkaar moest zetten om de agressieve tegen stander niet te laten glippen en of schoon ze zich daarbij stellig niet vlek keloos verweerde, wisten de gastheren toch maar niet de stootkracht te vinden om van deze meerderheid te profiteren. Er was zelfs geen sprake van enige Belgische druk omdat de groenhemden hun Amsterdamse tegenstanders de eerste officiële ploeg in ons land welke met rugnummers was uitgerust! steeds de kans gaven zich te herstellen en de gaten te dichten. En zo duurde heb tot 30 minuten na de hervatting vóórdat een listig pass-je van midvoor Dewin, rechtsbinnen Van den Bossche in vrije positie vond; een korte dribbel en een schot waar Hagenaars niet aan kon tippen: 10. Nu werd het krachtsverschil toch wel even duidelijker geaccentueerd. Eenmaal h!ëf de Nederlandse kolonie" de handen in wanhoop ten hemel, toen Hagenaars een paar meter voor zijn doel op de grond lag en een der uit blinkende Belgische binr.enspelers, linksbinnen Van der Plas, met de bal aan zijn voeten voor de gapende doel- mond zwierf. Maar tenslotte bracht Fanger toch weer redding in de nood en vlak daarop wendden de Belgen zélf het gevaar af, toen Van den Bos sche opnieuw de bal van Dewin voor zijn voeten kreeg gespeeld, maar nu via de paal naast schoot. Diezelfde Van den Bossche zou overi gens zijn kans in de tweede helft beter benutten, maar niet dan nadat een der niet overtalrijke Nederlandse aanvallen reeds twee en een halve min. na de her vatting de gelijkmaker had opgeleverd. Na een half afgeslagen Nederlandse at taque had Mesman de bal opgevangen en weer opgebracht. Van der Ruit kreeg de pass precies vóór de lijn te pakken, zette afgemeten voor en met een strak ke kopbal scoorde de naar binnen ge komen Van Dijk via de handen van doelman Loeckx. Dat bracht de aardigheid er weer in, maar het prikkelde tevens de Brus selaars om hun tempo nog even te ver hogen. Het gevolg daarvan was dat Ha genaars het aardig druk kreeg en onder meer alle moeite had met een schot en daarna met een kopbal van Van den Bossche, welke hij beide „in de vlucht" ving. Een schot van Dewin maakte hij op dezelfde manier onschadelijk. Toch lieten ook de Nederlanders zich niet onbetuigd. Een hoog schot Van Wiertz op de zijlijn gelost, kon Loeckx nog maar juist over de lat kiepen en de prachtige kopbal, waarmede Koeke- bakker deze hoekschop bekroonde, werd ook maar op het nippertje ge weerd. Daarmee was echter het aller laatste kruit verschoten. De Belgen namen nu de teugels in handen, maar het duurde toch nog tot een kwartier voor het einde aleer een lage bal van Charlier, waar Van den Bossche listig over heenstapte, Hagenaars verraste (21). Vijf minuten later was het pleit beslecht, toen v. d. Bossche keurig doorbrak en de Volewijker met een prachtig schot geen schijn van kans gaf en vier minuten voor tijd werd het zelfs nog 41, toen Hagenaars een schot van Charlier voor de voeten van Dierickx stopte en deze de bal onmiddellijk re tourneerde (41). Gedurende de gehele wedstrijd zijn de Antwerpenaren sterk in dc meerderheid geweest. Dat de rust met een blanco stand inging, hadden onze landgenoten slechts aan Fortuna te danken, hetgeen na de hervatting wel bewezen werd. Na rust waren slechts vijf minuten ge speeld toen de Antwerpenaar Van Looy (linksbinnen) de score opende. Hierna werd er een sterke druk op het Rotter damse doe] uitgeoefend, hetgeen de Ne der landse achterspelers vaak in moei lijke situaties bracht. In de 23e minuut konden de Rotterdammers niet verhin deren dat de linksbuiten C. de Hert uit een goed aangegeven pass de stand op 20 bracht. Nu waren het de Rotterdammers, die in het offensief kwamen en reeds na twee minute,n verkleinde Benningshof met een fraai doelpunt de achterstand: 21. De Belgen zetten alles op alles om een zege te behalen en nog tweemaal vonden zij het Nederlandse doel. Het was Mersie die beide laatste doelpunten voor zijn rekening nam. 'Abe Lenstra (midden) en Clavan (rechts) maken een luchtsprong van vreugde. Zij hadden er reden voor, want v an Melis maakte het eerste doelpunt voor Nederland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4