Eiland-politiek Betekenis van de invasie in Tibet Engeland poogt Europese eenheid te belemmeren" Felle repliek van Churchill op klaagtirade van Bevin BELANGRIJKE STIJGING VAN PRIJZEN WOLLEN STOFFEN TE VERWACHTEN CANADEES VLIEGTUIG IN DE FRANSE ALPEN VERONGELUKT Niet het moment om de troeven op tafel te leggen" Indonesisch volk wordt overstroomd met leuzen Tot hoofd en hart Labour in Lagerhuis verweten: _Het weer Mgr. J. P. Huibers 75 jaar 3 Industrie zoekt naar een goed vervangingsproduct onderweg President van Venezuela neergeschoten Noodtoestund afgekondigd Möring bedankt voor invitatie Aardbeien-oogstfonds Minstens twee doden DINSDAG 14 NOVEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248221 99 De aartssaboteur! Zware Zuid-Wester Schepen in moeilijkheden Mevrouw Hertogh in Singapore Egypte en Truman's plan Handel voor grote moeilijkheden Vijftig pelgrims aan boord en bemanning van zeven leden Reddingsploegen ROOFOVERVAL OP COASTER In verband met wedstrijd D. W.S.Enschede Beverwijkse veiling ont vangen f 20.000 terug TREIN ONTSPOORD BIJ VERSAILLES 99 Officiële opening Unie-conferentie Redevoeringen van Drees en Rum SUKARNO OVER NIEUW-GUINEA BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor BeverwijkStumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaclusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. f 130 per maand, f 4.80 per kwartaeL Churchill's schoonzoon Duncan San dys, vergiste zich gisteren in het Lagerhuis, toen hij namens de op positie verklaaide, dat net vrije Europa Ontsteld zou zijn over de woorden van de Britse onder-minister van Buiten landse Zaken, die onomwonden zeide, dat Engeland er niet aan dacht de Fran se voorstellen tot vorming van een Euro pees leger te aanvaarden en evenmin van plan was deel te nemen aan een Europese federatie. Het continentale West-Europa wist dit namelijk reeds lar.g. Het wist reeds lang, dat Engeland alles in het werk stelde om de Assem blee van Straatsburg zoveel mogelijk in haar werk te dwarsbomen en haar hoogstens te gebruiken als een soort „praatcollegeHet mocht immers geen parlementair lichaam worden, dat in staat zou zijn zijn inzichten aan de Euro pese regeringen (lees: Engeland) op te dringen. Nog belangrijker misschien en zeker nog actueler de dag van vandaag is Engelands boude weigering mede te werken aan de tot-stand-koming van een Europees leger. Ook dit is voor de ingewijden geen ontstellend nieuws meer. want wie de Britse kronkel-poli tiek om onder het plan-Schuman uit te komen, heeft gevolgd, wist, dat Engeland niets zou nalaten om ook dit plan te tor pederen. Terwijl het vrije Europa tegen over de dreiging uit het Oosten smeekt om de vorming van een krachtig een heidsfront, bestaande in het oplichten van een verenigd Europees leger, onder verantwoordelijkheid van een Europees minister van verdediging, saboteert En geland ook déze poging. Engeland wenst op zijn eiland rustig toe te zien hoe het continentale West-Europa reilt en zeilt. Vooral wenst het geen enkel greintje van zijn souvereiniteit priis te geven. Dat moeten anderen maar doen en dan het liefst in het voordeel van Engeland zelf.... Dat, heeft Nederland wel met Indonesië ondervonden. Engeland heeft overigens reeds zoveel' eeuwen van dit systeem geprofiteerd, waarom zou het deze traditie niet voortzetten? Het hoopt thans weer in de controverse tussen Frankrijk en Duitsland te kunnen inter veniëren ten eigen bate. Want, zoals men weet, wil Frankrijk geen zelfstandig Duits leger, maar wel een integratie van Duitse troepen in één Europees leger. Engeland, aldus verklaarde de Britse onder-minister Davies gisteren, is niet bereid, verplichtingen op zich te nemen alvorens het weet, tot op welke hoogte nationale souvereiniteit moet worden prijsgegeven. Wij zeggen niet, dat wij tot in lengte van dagen gekant zullen blijven tegen een supranationale autori teit. die de zware industrie van Europa centraal zal beheren, doch elk voorstel zal op zijn eigen mérites beoordeeld worden. Wij kunnen niet het risico lo pen, dat wij bevoegdheden afstaan, die onze vrijheid om de Britse economie te „plannen" in gevaar zouden kunnen brengen, aldus Davies. En zo staat West-Europa alleen. Dan maar zonder Engeland heeft Frank rijk reeds gezegd. Doch zal het innerlijk zo verdeelde Frankrijk hiertoe in staat zijn? En op welke steun kan Duitsland rekenen van Amerika, zelfs tegen de Franse wensen in? West-Europa gaat 1951 tegemoet even zwak en militair even onvoorbereid als jaren tevoren. Plannen op papier genoeg, maar in werkelijkheid staat het met lege handen. Dank zij mede de tegenwer kende kracht van Engeland. De heersers in het Kremlin juichen, en niet zonder reden. De sinds de Noord-Koreaanse com munistische agressie tegen Zuid- Korea allesoverheersende vraag voor gans Oost-Azië en indirect voor geheel de wereld is en blijft, of en waar de door Moskou aangedreven commu nistische legers tot staan zullen kunnen worden gebracht. Onder leiding van de Verenigde Staten hebben de Verenigde Naties zich in Zuid-Korea schrap ge zet en na veel bittere tegenslagen oogst ten zij eindelijk succes. Geen volledig succes nog, daar de communistische Chinezen zich thans in de bijna vol tooide hete oorlog hebben gemengd met bedoelingen, waarnaar men alleen maar beducht kan gissen. Te Lake Success heeft men China naar aanleiding daar van voor, de vierschaar willen dagen, maar het laat verstek gaan en is alleen bereid voor de U.N.O. te verschijnen, wanneer er ook over Formosa, waar Tsjang Kai Sjek zich heeft terugge trokken, zal worden gesproken. Onder tussen zijn Chinese communistische troepen ae lama-staat Tibet binnenge rukt z.g.n. om de bedreiging van een inval in het Rode China van Tibet uit af te wenden en het Tibetaanse volk uit de greep van het Amerikaanse impe rialisme te bevrijden. Een soortgelijk voorwendsel als Hitier indertijd voor het inpalmen van buurlanden gebruik te. En evenals Hitler in zijn buurlan den vijfde colonnes vond om zijn machtspolitiek op landverraderlijke wij ze te steunen, hebben de rode Chinese troepen in Tibet ook actieve collabora teurs en een z.g. Tibetaans volksleger gevonden. Een indirect gevolg van deze agressie tegen Tibet is de paleisrevolu tie en de burgeroorlog, welke thans m de staat Nepal, gelegen in de schoot van het Himalaya-gebergte, teisteren. Deze gebeurtenissen hebben in In dia grote bezorgdheid gewekt. Men weet, dat Pandit Nehroe, de premier van India, steeds een verzoe nende houding heeft aangenomen te genover het rode China en de illusie koesterde een Aziatische „derde macht" te kunnen vormen tussen Moskou en het communistische Aziatische blok enerzijds en het door de Amerikanen voorgegane democratische Westen. Deze houding van India is van grote invloed geweest o.a. op die van Indo nesië in het Koreaanse conflict. Zal er echter thans, nu India d^^ode Chinese troepen aan zijn grenzen "ziet verschij nen. een verandering in de politiek van Pandit Nehroe komen en zal men daar van ook de terugslag in Indonesië gaan bemerken? De vice-premier van India, Wal- labhbai Patel, heeft op de bevolking Van India, waar de economische en so ciale omstandigheden nog van die aard zijn, dat het communisme er succes kan oogsten, een beroep gedaan zich voor te bereiden op een mogelijke inval uit Tibet in India, De dreigende realiteit schijnt het dus van de gevaarlijke il lusie te gaan winnen. Wij zeggen ..schijnt", want ten opzichte van Oost- Azië kan men gewoonlijk slechts van •■blijken" spreken, wanneer het te laat (Telefonisch van onze Londense correspondent). Gisteren debatteerde het Lagerhuis over de resultaten van de bijeenkomst van de Raad van Europa in Straatsburg. Een onschuldig toehoorder bij dit debat zou licht tot de conclusie hebben kunnen komen dat, als eerst maar I.abour de macht overdraagt aan de conservatieven, het uur van de Europese eenheid zou zijn aangebroken. Want terwijl degenen, die namens de regering, het woord voerden, voornamelijk reserve en voorzichtigheid preekten en duidelijk maakten dat noch de vorming van een Europees leger, noch de benoeming van een Euro pees minister van Defensie hun goedkeuring had. verweet de oppositie aan Labour dat zij moedwillig poogde de eenheid van Europa te belemmeren. Het debat gaf aanleiding tot een on vriendelijke woordenwisseling tussen Bevin en Churchill. Bevin hield een uiterst teleurstellende rede met talrijke leemten, waar men verwacht zou heb ben, dat hij in détails zou treden betref fende de Straatsburg-resoluties. Hij zei- de, dat hij en de regering hadden ge hoopt, dat de combinatie van een Assem- blée en een Commissie van Ministers zou blijken de ideale oplossing te zijn bij het streven naar daadwerkelijke Europese eenheid, doch dat „twee of drie heren in Europa, die zo verlangend wa ren ministers aan de kaak te stellen, om dat zij tot een andere partij behoorden, die grote gelegenheid hadden bedorven." En met typisch Beviniaanse klaaglijk heid besloot hij deze tirade met de be wering, dat hij geen enkele misdaad be dreven had. Waartegen had hij zich dan wel verzet? Hij had zich tegen niets ver zet. En daar schoot Churchill overeind en verzocht de minister van Buitenland se Zaken terug te willen denken aan het congres in Den Haag. waar hij, Bevin, al zijn invloed had gebruikt om te boycot ten en om te verbieden, dat socialistische leden aanwezig zouden zijn. Bevin ont week deze stoot en kloeg verder. We derom schoot Chuchill overeind, toen Bevin jeremieerde over de Europese Be weging. Er waren moeilijkheden gescha pen door „die zogenaamde Europese Be weging", zei Bevin, niet altijd openlijk, en het was moeilijk de onderhandelingen voort te zetten, terwijl dit soort semi- Verwachting tot Woensdagavond: Aanvankelijk krachtige en vooral tijdens buien nu en dan harde wind tussen Wes4 en Noord-West, in de loop van de nacht geleidelijk afne mend. Morgenochtend flinke opkla ringen, maar later op de dag toe nemende bewolking en tegen de avond opnieuw kans op regen met aanwakkerende en naar Zuid-West tot Zuid krimpende wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 7-59—16.50. Maan: 13.58—22.21. sabotage plaats vond achter de schermen. „U is de aartssaboteur!" riep Churchill boos. Doch Bevin ging verder en bracht geen troost voor degenen, die hun hoop hebben gebouwd op *n verenigd Europa. Doch het verdient hier vermelding, dat met de ijver van Churchill, zijn schoonzoon Duncan Sandys en Sir Max well Fyfe niet mag vereenzelvigen met de opinie van de conservatieve partij als zodanig. Indien alle parlementsleden hun hart eenswerkelijk blootlegden en oprecht zeiden of zij voor of tegen Churchill's opvattingen omtrent Euro pese eenheid zijn. zouden niet-Engelse enthousiasten voor Europa's eenheid wel eens kunnen schrikken van het nega tieve resultaat. Wegens de zware Zuid-Westerstorm, die Maandag woedde, zijn in de middag en avond successievelijk de loxisdicn- sten van IJmuiden, Hoek van Holland en Vlissingen gestaakt. De Sch. 77 „Albatros" van de rederij C. Roeleveld te Den Haag, die een ge broken roer had en door de Sch. 4 van dezelfde rederij naar Scheveningen werd gesleept, is overgenomen door de sleep boot „Blankenburgh", die het schip naar Vlaardingen bracht. De bemanningen van beide Scheveninger vissersvaartuigen konden het niet alleen tegen de storm bolwerken. De Gr: ninger kustvaarder „Da Capa" verkeert in moeilijkheden in de Golf van Biscaje daar de schroef van het schip is vastgelopen. De „Da Capa" is met een lading aard appelen en graan onderweg naar Casa blanca. Zij heeft elf man aan boord. De kapitein heeft assistentie gevraagd. Mevrouw Hertogh is vandaag te Sin gapore aangekomen. „Ik zal al het moge lijke doen om mijn meisje terug te krij gen," zo deelde zij de aanwezige journa listen door middel van een tolk mede. Zij voegde hieraan toe. dat zij zou trach. ten Bertha voor de behandeling van de zaak voor het gerecht te spreken. In Augustus van het vorig jaar is op luisterrijke en ontroe rende wijze het gouden priesterjubileum van Z. H. Exc.. mgr. J. P. Huibers, de bisschop van Haarlem, door gans zijn diocees gevierd. Vandaar dat thans geen uiterlijke ophef zal gemaakt worden van zijn vijf-en-zeventigste verjaardag op morgen 15 November. Niettemin zullen heel het bisdom, en ook velen daarbuiten die dag hem, die in de vollezin des woords een „pastor bonus", een goede herder, voor de hem toevertrouwde kudde is, in hun gebed bijzonder gedenken, .opdat God hem nog lang voor het Haarlemse moge behouden en hem wijsheid en kracht moge blijven schenken om de grote zorgen van het bestuur van zijn diocees op voorbeeldige wijze te blijven dragen. De Egyptische ministerdr. Hamed Za- ki, verklaarde Zondag in een interview dat het Egyptische kabinet besloten had Truman's „Punt Vier Programma", betrekking hebbende op het verlenen van technische bijstand, te aanvaarden. (Van onze speciale verslaggever) Het aanstaande voorjaar zullen de prijzen voor wollen stoffen zowel in de dames- als herenmode een belangrijke stijging ondergaan. Een stijging, die zo omvangrijk kan zijn, dat een confectiefabrikant en directeur van een grote maatkleermakerij zich gedrongen voelde ons deze voor te stellen als: „Een plot selinge hevige slag, die zal neerbeuken op de toch reeds danig gekrompen koop kracht van het Nederlandse publiek". Deze zegsman kan daaruit niet anders concluderen dan dat na de maanden Maart en April, wanneer de enorme prijs stijgingen van ruwe wol ook in het eindproduct zullen zjjn doorgewerkt, kleding uit zuiver wollen stof van eerste kwaliteit voor de gemiddelde Nederlander een luxe zal worden. Eenzelfde mening is ons voorgehouden van de zijde van de groothandel. En dat, terwijl ons volk ziich in de jaren na de oorlog voor wat zijn kleding betreft zich voornamelijk heeft uitgesproken voor eerste klas kam- garens. die uit zuivere wol zijn geweven. Men heeft ons cijfers genoemd, die een beeld vermogen te geven van deze prijsstijgingen. De mogelijkheid bestaat dat men in het voorjaar 2030 en zelfs 40 procent meer zal moeten betalen voor wollen kleding. In detaillistenkringen noemde men positief stijgingen van 80 100 gulden voor een maatcostuum en van 4050 gulden voor confectie. oorlog van dit uitzonderlijk hoge cijfer echter in het niet, want vanaf 1939 namen de wolprijzen met ongeveer 500 procent toe. Men dient hierbij echter wel rekening te houden met het feit dat dit schattin gen zijn, gebaseerd op de huidige uit zonderlijk hoge dagprijzen van de wereld-wolmarkt, zonder daarbij te re kenen met een mogelijke daling van de bijna loodrecht stijgende curve van de prijsindicaties. Bovendien is in deze schattingen niet verdisconteerdI de in vloed die het publiek zelf door zun vraag en koopkracht op deze ^«gingen kan uitoefenen. Ter geruststelling mag hierbij worden vermeld, dat de industrie thans zoekt naar nieuwe mogelijkheden om deze prijsstijgingen te compenseren in wolstoffen, waarin voor 40 procent celwol of katoen is verwerkt, zodat men zich ook na April een costuum of man tel zal kunnen aanschaffen tegen de huidige prijs, maar dan genoegen moet nemen met mindere kwaliteit. In een uitgebreide reeks interviews met industriëlen, groothandelaren en detaillisten in de woilenstoffensector hebben wij getracht oorzaken, achter gronden en gevolgen van de jongste plotselinge prijsstijgingen in de grond stoffen te achterhalen. Wij mogen ais richtsnoer hiervoor nemen de prijsindi caties van de termijn-markt van Ant werpen. Al vindt op de markt dan geen verhandeling van goederen in natura plaats, de prijsaanduidingen aldaar zijn immer scherp gesteld en maatgevend voor de Nederlandse wolindustrie. De Antwerpse termijnmarkt dan no teerde 1 Augustus j.l. een prijs van 199 Belgische francs per kilo wol „type d'Anvers" en 7 November j.l. de som van 301 Belgische francs, zodat in nauwelijks twee maanden tjjds een prijsverhoging voor wol van meer dan 50 procent plaats vond. De grootste prijsstijgingen vielen waar te nemen rond 9, 10, 24 en 28 Augustus, op wel ke dagen de marktnotities van Antwer pen de stemming ter beurte „excité" opgewonden noemden. Van Januari tot Augustus 1950 waren de wolprijzen reeds met rond 35 procent gestegen zodat in dit jaar alleen een stijging van 85 procent te noteren viel. Gere kend vanaf de periode van voor de Deze immense stijgingen hebben na tuurlijk hun oorzaken. De belangrijkste daarvan moet het feit zijn, dat de we reldproductie van wol de consumptie nog steeds niet heeft ingehaald. 710 Mil- lioen schapen leveren thans 1.720.000 ton wol en dat is precies evenveel als 778 millioen leden van de „witgewolde kudde" in 1939 bijeenbrachten. Tegen over deze niet gestegen productie staat tmnterlt toegnomen consumptie van ton van voor de oorlog tot 1.970.000 ton in 1949. Dat desalniettemin ij stee<?s aan de vraag kon worden voldaan ligt goeddeels aan de gunstige wereldvoorraadpositie, tijdens de oorlog gevormd. In ons land is verhoudingsge wijs de consumptie in belangrijk ruime re mate gestegen dan in de rest van de wereld, dit als gevolg van het grote be volkingsaccres ën het groter verbruik van wollen stoffen over de hele linie. Waar. het oorzaak van de plotselin ge stijgingen van de laatste twee maan- den betreft, komt in deze dorre cijfer reeks het emotionele Koreaanse conflict als hoofdschuldige in de beklaagden- bank. Bepaalde regeringen met name Rusland en Amerika hebben voor hun steeds in omvang toenemende mili taire behoeften door hun wolaankopen de wolmarkt uit het evenwicht gebracht. Ondanks de bekend zijnde aanstaande wijzigingen in de Amerikaanse handels- DOlitiek in dezen, gronden de industriëlen op deze factor hun overtuiging, dat het voorlopig nog niet gedaan is met de hoge wolprijzen, tenzij de bewapenings- en recruteringswedloop een vroegtijdig einde zou nemen. Daarnaast heeft de grote nervositeit, die zich sedert de Ko reaanse uitbarsting van de handel heeft meester gemaakt, de prijs ontzettend doen stijgen en alle tot dan toe bestaan de prijscalculaties uit het lood geslagen. Bij dit alles behoeft het geen betoog, dat vele industriëlen in deze tijd met de handen door het grijs wordende haar woelen. De prijsstijgingen van 500 pro cent in tien jaar tijds hebben hun in- vesteringen met eenzelfde percentage doen toenemen, waarbij kun risico niet is achtergebleven. Zelffinanciering is in deze zaak, mede tengevolge van de Het publiek' heeft wel eens gemeend in de hauseperiode de dupe te zijn geworden van ongeoorloofde prijs verhoudingen en winsten van de zijde van de handel. De lezer kan in dat opzicht echter tamelijk gerust zijn, want van officiële zijde kon men ons toevertrouwen dat althans in de confectie over het algemeen geen ongehoorde winsten zijn gemaakt. Waar de schijn tegen de handelaar was, kon deze zijn goed recht staven, al moet daarbij worden vermeld dat het bezoek van controle-ambtenaren in verschillende gevallen na overleg prijsverlagend werkte. Concurrentie en bedachtzaamheid bij het publiek hebben hierin in zekere mate even eens de hand gehad. scherpe belastingpolitiek in de onderne ming, dan ook uitsluitend voor de bij zonder kapitaalkrachtigen weggelegd. Hoe dit alles ook moge zijn, deze slagen vallen het zwaarst in de hoek waar de gewone man pleegt gezeten te zijn. Hij kan zich gelukkig prijzen wanneer hij zich in de hausseperiode van Sep tember en October voor een nog schap pelijke prijs een nieuw pak heeft aan geschaft, want, al is het niet zo zoals men dikwijls ten onrechte meent dat de prijsstijging van de ruwe wol in de zelfde verhouding doorwerkt in het eindproduct, dit laatste ondervindt daar toch, zij het in mindere mate, de gevol gen van. Het is immers alleen de prijs van de stof die stijgt en niet die van het arbeidsloon etc Het is ingevolge een bepaling van de minister van Economische Za ken van 27 September j.l., in vele ge vallen niet mogelijk de hogere vervan gingswaarde nu reeds door te berekenen, waardoor de verhogingen geleidelijk plaats zouden kunnen vinden. Een han delaar mag voor vele met name ge noemde textielgoederen die vervan gingswaarde eerst dan doorcalculeren. wanneer hij „reeds dezelfde of nage noeg dezelfde goederen tegen hoger prijs heeft ingekocht en in zijn magazijn voorradig heeft." Overigens heeft men ons in krin- gen van de 'groot- en kleinhandel verzekerd, dat het nog niet mogelijk is de vervangingswaarde door te berekenen, daar dan de prijzen nu reeds zodanig zouden stijgen, dat het publiek niet meer kan kopen. Men wacht daar liever mee totdat de tijd gekomen is dat men niet anders kan Tenslotte,wat het gemengde product ter compensatie van de duurdere wollen stof fen betreft, behoeft men zich geen zor gen te maken dat men hiermede in de zelfde' misère zal geraken als indertijd met de zogenaamde oorlogskleding, die Op nog geen honderd kilometer van, de plaats, waar 3 November een toe stel van de Air India met 48 personen aan boord tegen de helling van de Mont Blanc te pletter vloog is Maan dagavond te zeven uur, een DC 6 van de Canadese Luchtvaartmij., veronge lukt. Het toestel maakte een sjieciale vlucht van Rome naar Montreal en had vijftig pelgrims aan boord, die Zondag de Zaligverklaring hadden bijgewoond van de Canadese zuster Marguerita Bourgeois. De bemanning bestond uit zeven koppen. Reddingsploegen zjjn onmiddellijk naar de plaats van de ramp vertrokken. Het toestel is neergekomen op de Oblion en de Franse Alpen halverwege tussen Grenoble en Gap. De Oblion is 2730 meter hoog. De top is reeds met sneeuw bedekt: bewoners van het dorp Corps en St. Etienne des Voley zagen het toestel overkomen en hoorden later een hevige explosie. Er schoten steek vlammen omhoog. Dadelijk werden reddingspatrouilles uitgerust, die de moeilijke tocht naar het verongelukte toestel begonnen. Aan boord van het toestel bevonden zich geen bekende personen. Het had in Rome reeds motorstoringen, waar door het vertrek werd uitgesteld. Aan vankelijk had het om 11 uur op Ciam- pino moeten opstijgen. Het startte nu pas te 3 uur. In Parijs moest het nog 16 passagiers ophalen. Hetzelfde vliegtuig zou Woensdag weer in Rome terug zijn om 22 Canade se bisschoppen naar Montreal te bren gen. In de afgelopen nacht alarmeerde de stuurman van een in de haven van IJmuiden liggende Coaster de politie. Hij zou kort tevoren in zijn hut zijn neergeslagen en beroofd zijn van een bedrag van f 350. De politie heeft on middellijk een onderzoek ingesteld en arresteerde kort daarop de 35-jarige kok van de Coaster J. v. S. Het vermiste geld werd aan boord van het schip on der een loper teruggevonden. De recher che stelt omtrent de motieven een on derzoek in. De kok blijft ontkennen schuldig te zijn. Maandagochtend is de president van de militaire junta van Venezuela, luite nant-kolonel Carlos Dclgado Chalband, doodgeschoten toen hij per auto zijn woning verliet. Luitenant-kolonel Chal band was een van de leiders van de mili taire opstand, die in 1948 de regering van Romulo Callegos omverwierp, waarvan hij zelf minister van defensie was. Met de luitenants-kolonel Jimenen en Llovera Paez vormde hij toen een driemanschap, dat het bestuur van de staat overnam en alle macht aan zich trok. Bijzonderheden over de wijze waarop de aanslag is uitgevoerd, zijn nog niet officieel bekend gemaakt. Volgens U. P. heeft de adjudant van de president Bacalao, die in de auto van Chalband was gezeten, meegedeeld dat de aanvallers ongeveer dertig man sterk waren en in burger gekleed. De auto van de president moest plotseling stoppen voor een wagen, die voor hem uit reed. Plotseling werd het vuur op Chalband geopend. De president werd zwaar getroffen en overleed in het zie kenhuis. de adjudant kreeg een kogel door zijn borst en been en liep een schotwond op aan het hoofd. De chauf feur bleef ongedeerd. De beide overblijvende leden der junta hebben voor geheel Venezuela de noodtoestand afgekondigd. In de hoofdstad Caracas gold een uitgaans verbod. Samenscholingen van meer dan drie personen zjjn verboden. Van vijf uur 's avonds tot zes uur 's ochtends is het ieder verboden op straat te komen. Naar wij vernemen heeft Möring een invitatie ontvangen voor de wedstrijd van het Bondselftal tegen het Rotter damse team op Zaterdag zs. De En- schede-spil heeft echter gemeend te moeten bedanken in verband met de voor zijn club (Enschede) zeer beladg- rijke competitiewedstrijd voor de dag daarop tegen DWS te Amsterdam. Toen in 1949 de ingemaakte aardbeien- pulp niet helemaal kon worden ver kocht. besloot het Centraal Bureau van de Veilingen daarvoor een speciale maat regel te treffen. Om deze schadepost te dekken, heeft het bureau in dat jaar van de nieuwe oogst 4 cent per kilo inge houden, namelijk 2 cent per kilo om de 3 millioen kilo pulp van de oogst 1949 te betalen en 2 cent per kilo als bijdrage voor een te vormen fonds en om eventu ele latere tegenvallers te kunnen opvan gen. De oogst 1949 kon echter toch ge heel geplaatst worden, zodat een deel van het geld vrijkwam. Besloten is nu 1 cent per kilo terug te betalen. Aan de Beverwijkse veilingen zal ongeveer 20.000 worden terugbetaald. Maandagavond is bjj Versailles op het station van Montreuil de sneltrein uit Parijs op een lege trein gereden en ont spoord. Twee passagiers kwamen hierbij om het leven, maar men vreest, dat nog vijf of zes personen onder de wrak stukken bedolven liggen. Zeven en Twin tig passagiers zijn zwaar gewond, twin tig licht gewond. kromp. De huidige moderne techniek stelt de fabrikanten in staat een stof te maken, die aan elke redelijke eis vol doet. De conferentie in het kader van de Nederlands-Indonesische unie zal Maan dag drie uur in de vergaderzaal van de Eerste Kamer officieel worden geopend met redevoeringen van de minister-pre sident van het ontvangende land, dr. W. Drees, en de voorzitter van de Indonesi sche delegatie, mr. R. Rum. Na de ope ning zullen de delegaties in besloten zit ting overgaan tot de vaststelling van de regeling der werkzaamheden. De Nederlandse delegatie zal worden gevormd door de ministers mr. J. H. van Maarseveen, voorzitter, dr. Van den Brink, L. Götzcn, mr. P. Lieftinck en Staatssecretaris mr. H. S. Blom. Frankrijk. Een groot deel van Oost- Frankrijk wordt met overstroming be dreigd, nu de rivieren na 48 uur on onderbroken regen sterk gezwollen zijn Bij Grenoble is een hydro-electrische installatie door een grondverschuiving beschadigd en verscheidene alleenstaan de huizen en gehuchten in de buurt van na elke regenbui vijf centimeter in-- 'Bourg zijn geïsoleerd, doordat de Ain buiten de oevers is getreden. Te Lyon heeft men voorbereidingen getroffen om een duizendtal mensen, die aan de oever van de Rhone wonen, te evacueren. Op een bijeenkomst van politieke leiders in het plaatsje Negara op West- Bali werd aan Sukarno tijdens diens bezoek de vraag gesteld wat er zal ge beuren, indien 1 Januari N.-Guinea niet bij Indonesië zal worden gevoegd. Su karno antwoordde, dat de Indonesische regering op het ogenblik doende is, Ne derland er van te overtuigen, dat met het loslaten van Nieuw-Guinea ook een Nederlands belang is gediend. Door dit loslaten zou de thans nog bestaande conflict-situatie worden beëindigd. „Ik kan u tlians echter niet zeggen wat er zal geschieden. indien N.-Guinea niet aan Indonesië wordt „teruggegeven". Dit is niet het moment om de troeven op tafel te leggen", aldus Sukarno. Gedurende zijn gehele reis door de kleine Sunda-eilanden, bracht Sukarno op massa-vergaderingen N.-Guinea ter sprake, aldus meldt Aneta. Ook was op alle bezochte plaatsen, klaarblijkelijk als een gevolg van een intensieve voor lichtingscampagne, het aantal spandoe ken, erebogen, vanen en borden, waar op de aansluiting van N.-Guinea bij In donesië werd gevraagd, legio. Op som mige eilanden, voornamelijk op Lombok en Bali, was de Merdeka-groet veelal vervangen door de kreet „Irian" (N.- Guinea. Op de spandoeken was o.a. te lezen: Zonder Irian geen 100 pet. vrijheid, denk om de Nederlandse investeringen, Drees, zonder Irian geen vrede. Mr. A. K. Pringgodigdo, de Indonesi sche secretaris-generaal van de Neder lands-Indonesische Unie, zal Woensdag naar Nederland vertrekken, vergezeld door de heer Latumeten, woordvoer der van het ministerie van Voorlichting der R.I., die toegevoegd is aan het se cretariaat der Unie en tevens belast is met het contact met de pers. Ook vertrekken Woensdag mr. Su- hardjo en mr. Wirjono Prodjodigoro, die namens de minister van Justitie der R.I. in Nederland besprekingen zullen voeren over de procedure van het Uniehof, die een van de punten der agenda van de Unieconferentie vormt. Het Bureau Zuid-Molukken meldt: Daar dr. Nikijuluw met ingang van 1 November zijn werkzaamheden als ge meentearts van Rotterdam weer moest hervatten, heeft hij met ingang van die datum zijn werk als vertegenwoordiger van de republiek Zuid-Molukken in Nederland overgedragen aan de heer E. A. Kayadoe. Verder meldt dit bu reau, dat aan het Hitufront troepen van de R.I. met wapens en munitie zijn overgelopen naar de Ambonezen. De president-directeur van de K.L.M., dr. Plesman, is Maandag in Djakarta gearriveerd met een K.L.M.-toestel uit Australië, dat emigranten derwaarts had gebracht. Mensen, die veel geluk hebben, zijn Vzelden gelukkig. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1