Nieuwe selectiemethoden in Nederlands leger ericdenoorman: 10eZoning etst Sdeppen Veehouders willen meer in de melk te brokken hebben jAiisen neus en Oppen De grote misdaden van een kleine man tteeAf In Nederland 500.000 koeien besmet Overpeinzingen Beoordeling nu vooral onder diensttijd Ook V.S. niet voor conferentie van Vier Bij vaststelling van de officiële melkprijs Vakgroep L.T.B. in 1 ASPIRIN tiotrrfVpffiufe. Overheidsplan wil paal en perk stellen Bijeenkomst Grote Vier Koningin kochten vergat kinderpostzegels DINSDAG 14 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 De juiste man op de juiste plaats WILDE ZWIJNEN BIJ GROESBEEK Rumoer in Surinaamse Staten Haarlem bijeen Kleine voorstellen V redesdorp Voor een tientje Een verstandig woord Serenade Bij verkoudheid .„.arl J f en rheumatische pijnen "^V, Dr. Kramer over t.b.c.-bestrijding onder rundvee Jaarverslag St. Franciscus Xaverius Bevin: communiqué Praag nog geen basis MacArthur als „oorlogsmisdadiger" Lekker door LESLIE ford de fijnste chocolade-drank van Snorrebor (Wordt vervolgd) 2 (Van onze correspondent) De belastingbetaler is over het alge meen geen vriend van het leger. Niet zozeer omdat hij de noodzaak van deze instelling in de wereld van na de zonde val niet zou erkennen, als wel omdat het er z.i. aan efficiency en bekwaam beheer mankeert. En dit dan weer als gevolg van het feit dat in het leger de juiste man niet op de juiste plaats zou staan. De tijd dat iedere dienstplichtige alleen medisch gekeurd werd en dat vervolgens de gymnasiasten en HBS-ers Officier, de MTS-ers en MULO-leerlin- gen onderofficier en de rest korporaal of „niets" werd, is al lang en definitief voorbij. Wanneer de dienstplichtige nu ongeveer een jaar voor zijn oproeping gekeurd wordt, wordt hij ook meteen getest. Tot voor korte tijd was deze test zeer uitgebreid en zo had elk der dertien indelingsraden in Nederland zijn selectie-officier en zijn psychiater. Van dit standpunt is men echter sinds de opkomst van 1950-11 afgestapt. De 19 a 20-jarige jongen is meestal nog te weinig gevormd, dan dat een be oordeling van een jaar oud nog Voor de volle 100% haar waarde 2ou hebben, wanneer de dienstplichtige eenmaal recruut wordt. De indelingsraden bepalen er zich voortaan toe de globale geschiktheid van dé dienstplichtige voor een be paald wapen of in een bepaalde rich ting vast te stellen, doch een nadere specificatie van zijn ambities en ca paciteiten geschiedt van nu af aan bij de troep, waarheen ook de selectie officier is overgeplaatst. Hier eerst begint men van' ieder soldaat een staat bij te houden waarop zijn vaardig heden, zijn karakter, zijn gedrag e.d. zowel door zijn commandanten als door de selectie-officier worden be oordeeld. een mening, die lang niet altijd gelijkluidend is. Tijdens de drie maanden elementaire opleiding wordt zo iedere recruut onder de loupe genomen en op den duur kris talliseert dan een aantal uit. dat ófwel naar de Kaderschool (voor onderofficie ren) gaat. ófwel in het selectie-centrum Amersfoort nog eens aan de tand wordt gevoeld betreffende z|jn geschiktheid Voor reserve-officier of beroepsofficier. Ook degenen die cadet willen worden aan de K.M.A. worden hier. maar dan direct uit het burgerleven, op hun ge schiktheid beoordeeld. Iedere groep wordt tijdens zijn twee daagse (voor de K.M.A. driedaagse) test geobserveerd en gedeeltelijk ook geleid door een ..gewone" troep-officier eh een selectie-officier, terwijl per twee groe pen een psychiater aanwezig is. De candidaten worden hier op veler lei wijze beproefd. Niet slechts een lang "iet malse hindernisbaan en negen moeilijke practijkgcvalien in de open lucht, waarbij elk om beurt het com mando voert, zijn hun deel. (Kan U een loodzwaar vat over een Z m. hoge schutting werken met behulp van een lange en een korte plank, terwijl U zelf om aan de andere kant te komen alleen over de schutting mag klimmen?). Ook een korte improvisatie over een onder werp uit vijf gekozen en gevolgd door debat; een z.g. soclodrama, d.l. een ge ïmproviseerd toneelstukje van twee man over een opgegeven (meestal pijnlijk) geval uit het leven van alledag, en een technische test moeten de drie officie- De zegsman van het State Depart ment Michael McDermott heeft Maan dag verklaard dat de Verenigde Staten het eens z|jn met Engeland, dat de jongste voorstellen van Rusland voor een viermogendheden bespreking over Duits land, geen geschikte grond bevatten voor besprekingen. H|j meende dat Amerika wellicht spoedig op de Russische nota zou ant woorden. ren per groep een indruk geven, waar na in een (soms wel langdurig) debat tussen hen de beslissing valt. Ook de selectie-instanties kunnen fa len. En er zijn nu eenmaal meer dienst plichtige M.T.S.-ers dan er officieren bij de Technische Troepen nodig zijn -om een der meest gehoorde klachten maar te noemen. Maar de juiste man op de juiste plaats blijkt toch het ideaal. Als wij goed gezien hebben, hoeft de belas tingbetaler daarover niet al te veel zorg te hebben. In de omgeving van Groesbeek bij Nijme gen zijn de laatste dagen verschillende wil de zwijnen uit het Reichswald tot in de bos sen van Groesbeek doorgedrongen. Op het terrein van Dekkerswald zijn er twee neer. geschoten. De openbare behandeling van de Suri naamse begroting 1950 te Paramaribo was Maandagavond in een half uur afgelopen De voor ter moest namelijk de zaal laten ontruimen na enkele waarschuwingen te hebben doen horen. Het Statenlid Pengel had de bijval van het publiek verkregen toen hij de leden, die uit de N.P.S.-fractie traden, „politieke vodden" noemde en ver klaarde de voorzitter niet te erkennen. Op de vergadering van de vakgroep veehouders van de L. T. B., welke gis teren in Haarlem werd gehouden en waarvan wij gisteren de openingsrede van de voorzitter, de heer M. P. van der Weyden, reeds uitvoerig publiceerden, vormde zoals te verwachten was de kwestie van de melkprijs weer een der hoofdpunten van de agenda, terwijl evenzeer belangrijk als interessant de inleiding was, die dr. Y. M. Kramer, di recteur van het melkcontrölestation in Den Haag. hield over het voorgenomen T.B.C.-bestr|jdingsplan. Voordat de heer Van der Weyden zijn Openingswoord uitsprak, deed hij de minder prettige mededeling, dat de heer A. C. Paardekooper ernstig ziek in het Sint Elisabeth-ziekenhuis te Leiden is opgenomen en dat zijn toestand der mate verergerd was, dat hij van de H.H. Sacramenten moest worden voor zien. De'voorzitter memoreerde de bij zonder grote verdiensten van de heer Paardekooper voor de veehouders-or ganisatie en de verschillende instanties, waaraan hij werkzaam is. Een kort ge bed tot zijn herstel besloot deze mede deling. De gebruikelijke agendapunten wer den vlot en zakelijk afgehandeld, waar bij wij melden, dat de heer A. C. Paar dekooper en J. J. van Scllie (Haarlem) in het vakgroepbestuur werden herko zen, eerstgenoemde tevens als lid van het hoofdbestuur van de L. T. B. Niet minder dan zeventien voorstel len waren er binnengekomen betreffen de de melkprijs, waarbij in het alge meen aangedrongen werd op een rede lijk ondernemersloon. De kring Duin streek bijvoorbeeld zag dit gaarne ge steld op minstens 10 pCt. en maakte tevens nog al wat bezwaar tegen de ge heimzinnigheid rond het L.E.I.-rapport. De Kring Leiden vroeg O.m. een lonen de melkprijs, waarin zijn verdisconteerd alle productiekosten en een redelijk on dernemersloon en waarin de mogelijk heid tot reservering is ingesloten. Te vens vroeg deze Kring niet alleen het vetgehalte als waardebepalend element te beschouwen, maar ook de overige melkbestanddelen, waarvoor dus ook de grondprijs verhoogd dient te worden. Aangedrongen werd ook op directe me dezeggenschap van de standsorganisaties in de aan te wijzen bedrijven, welke door het L.E.I. worden gekozen, ter verkrijging van een juist bedrijfsge- middelde. Het vakgroepbestuur bleek de mening omtrent al die L.E.I.-geheimzinnigheid te onderschrijven. Wat de melkprijs zelf betrof was het van mening, dat de gegarandeerde basisprijs van het ko mende melkjaar 18 cent moest zijn bij een vetgehalte van 3.5 pCt. vet. Het voorstel van de Kring Leiden had de volle instemming van het bestuur. Maar daarmee was de zaak nog niet afgedaan. Vanuit de vergadering kon men zich met die 18 cent niet vereni gen, indien deze niet een nettoprijs was. Ook het L.E.I. had het weer hard te ver duren en men vond, dat het maar eens uit moest zijn met die geheimzinnig heid rond dat L.E.I.-rapport. waarop te lezen staat; „Nadruk verboden, niet voor publicatie". Op aandringen van de vergadering en opuitnodiging van de voorzitter gaf de heer Roeleveld, die zitting heeft in de veehouderij-commissie, een in- en overzicht in dat rapport. De heer Roeleveld, die vorige jaren nogal eens met critiek Op dat rapport naar voren was gekomen, moest nu verkla ren. „dat hij zijn boerenpetje voor het prachtige stuk werk van dat rapport moest afnemen". Wij zullen niet op de details van deze technische uiteen zetting ingaan, maar speciaal willen wij de verklaring vermelden van de spreker, waarin hij zeide. dat ook hij van mening was, dat een melkprijs van 18 cent te laag is. Zijn voorstel was 19 cent en tenslotte heeft hij ih het rapport aantekening gevraagd van zijn stem tegen de prijs van 18 cent. AI die geheimzinnigheid was naar sprekers mening niet bepaald bevredi gend en voorgesteld was dan ook om het rapport tijdig rond te zenden, al thans naar de voorzitters van de ver schillende vakgroepen. „Er wordt," zo zeide hij, „eerlijk spel gespeeld. Als het L.E.I.-rapport er niet was geweest, was de melkprijs wellicht gesteld op 16 V, of 17 cent." Ir. de Ridder, de secretaris van de Stichting voor de Landbouw, gaf daar na nog een kleine toelichting en daarbij bracht hij naar voren, dat het L.E.I. al leen de zgn. kale kostprijs berekent zonder rekening te houden met het on dernemersloon e.d.. allés dus objectief gezien. Daarna wordt er pas gesproken over de werkelijke melkprijs in verband met de beloning van de veehouder. De voorzitter van dé veehouderijcom missie zo zeide hij speelt geen handje-klap met de minister en heeft tegen de minister woordelijk gezegd, dat hij met hem niet handelt óver de melk prijs als op een veemarkt. Een uitvoerige discussie volgde nog. het standpunt van het bestuur kon niet direct genade vinden en tenslotte was het de heer Van der Feet (Spaarnwou- de), die het verlossende voorstel ter ta fel bracht (overgenomen door het be stuur)) om zich wel accoord te verkla ren met de prils van 18 cent, indien daarnaast een gesloten veevóederdistri- butie gegarandeerd wordt. Terwijl de communisten onder druk en toejuichingen van Moskou in het Verre Oosten agressie plegen en een hete oorlog voeren tegen de legérs van de V. N. in Korea en tegen Tibet trachten de Russen met zgn. „vredes- acties" de al te goedgelovigen in het Westen zand in de ogen te strooien. Irt de satellietstaten, waar hun knechten het voor het zeggen hebben gekregen, doen deze acties officieel veel opgeld. Zo hebben de burgers van Luebdenau in de Russische zone van Duitsland beslo ten hun gemeente „vredesdorp te noe men. Op elk huis heeft men een vredes duif geschilderd en men is bezig er een „vredesmonument" op te richten. Maar in alle openbare gebouwen en scholen grijnst het gelaat van de grote vredes- duivenmelkcr uit het Kremlin als lachende derde over zoveel gewenste onnozelheid de „vreedzame" burgers van Luebdenau tegen In een Parijse bar zat een zekere Raymond Boule met drie vrienden. „Ik ben levensmoe, ik spring in de Seine" zei hij mismoedig. „Ik wed om 1000 francs (zijnde een tientje) dat je het niet durft", zei een van hen. „Top", zei Boule. Hij sprong in de Seine en ver dronk voor hun ogen. „Wij dachten nooit, dat hij het durf de", zeiden de vrienden later voor een Parijs gerechtshof. Zij werden alle drie veroordeeld tot een majnd gevangenis straf wegens het niet verlenen van hulp bij levensgevaar. Je moet je leven wel erg verknoeid hebben om het zelfs geen tientje meer waard te achten. Dr. Rajandra Prasad, de president van India, heeft onlangs verklaard: „Als ik er de macht toe had, zou ik het verto nen van films met zgn. „sex appeal" verbieden. Zulke films richten ver woestingen aan in onze maatschappij en hebben een sterke invloed op het ge moed van mannen en vrouwen". Hij zei ook nog. dat hij gaarne: „meer beper king in het verkeer der sexen" zou zien en spoorde het volk aan om weerstand te bieden aan de maatschappelijke stro- »wir.<T ri;« modernisering wordt ge- ming. die hoemd Het was op de eerste Al-Indische con ferentie voor moraal en sociale hygiëne, dat hij dit alles zei, maar voor het Wes ten houden zijn woorden een evenmin overbodige lezing in Te LS Plata in Argentinië wilde Juan Villalba zijn geliefde een serenade brengen. Hij stelde zich met zijn guitaar op voor haar woning in de Calle Diecio- cho en zong uit zijn overvolle borst. De balcondeuren gingen open en een vrouw vroeg om meer liederen. Nu, dat -vas niet aan een dove gevraagd. Villalba zong geestdriftig en verliefd, tot hij plotseling bemerkte dat hij voor de gek werd gehouden. De „vrouw was de broer van Zijn geliefde, die de kleren van zijn zuster had aangetrokken. De vurige zanger verwisselde zijn guitaar voor een revolver en schoot. Villalba zit thans in de cel en zijn mogelijke aan staande zwager ligt met een schot in het been in een ziekenhuis. Ook het Zuivelfonds hield de gemoe deren enige tijd bezig en het bestuur kon accoord gaan met het voorstel van de Kring Leiden tot medezeggenschap der standsorganisaties in het beschik kingsrecht aangaande de in het Zuivel fonds gestorte gelden. Het gaat hier zo werd opgemerkt over boerengeld, dat helaas ook door niet-veehouders wordt beheerd. De v.ergadering kon accoord gaan met het prae-advies van het bestuur op de voorstellen betreffende de kaas. De be ruchte „loslopende honden" vroegen wéér de aandacht en het bestuur wees er op. dat er nog geen landelijke rege ling is getroffen en dat het dus de ge meenten en provincies moeten zijn. die verordeningen moeten maken. Betrek kelijk vlot en zonder grote oppositie van de vergadering gingen de voorstel len onder de hamer doör met betrek king tot de bouw van arbeiderswonin gen, de varkensprijs. de omzetbelasting en de veeverloskundigen. Tenslotte kwam de kwestie over het veevoeder ter sprake. Uit de veertien voorstellen, die daar omtrent waren ingediend, bleek wel, dat de meeste afdelingen zich niet kun nen verenigen met de huidige gang van zaken. Tenslotte was men het toch eens met het praeadvies van het vakgroep bestuur en speciale aantekening werd gemaakt van de rede van minister Mansholt, welke deze hield ter verdedi ging van zijn beleid in de vergadering van de K. N. B. T. B. in Den Bosch. Daarin zeide hij vast te houden aan de uitgestippelde landbouwpolitiek. Met betrekking tot de voederpositie van de varkensstapel zal echter een overbrug- gingstoelage gegeven worden aan mest- varkens tot een aantal van 2.700.000 stuks. Voor de inleiding, die dr. Y. M. Kra mer hield over de t.b.c.-bestriiding on der het rundvee, verwijzen wij ngar ons verslag elders in dit blad. 38. De wanorde, die Raven's vlucht in het kamp veroorzaakte, was onbeschrijfelijk Vrouwen en kinderen renden schreeuwend dooreen. Krijgers ijlden naar de plaats waar de paarden stonden, teneinde een poging te wagen de weg stormende hengst te achtervolgen. Anderen riepen elkander verwarde bevelen en voorstellen toe. Zo hevig was het rumoer, dat Eric de wijste partij koos en, in plaats van de umnorde nog te vergroten, terugweek naar de tenten tót hij buiten het gewoel was. Hij waagde zelfs geen poging om het paard na te zetten. Tijdens zijn eerste ontmoeting met Gonor, had hij Raven uit zien breken, en hij tuist dat iedere achtervolging nutte- loos was. „De koning der Steppen is sneller dan ieder ander ros", zei hij wijsgerig tegen Onga, die naast hem was komen staan. „Ik wed dat er geen enkele poging om hem te achterhalen zou zijn ondernomen als Gonor op het ogenblik het bevel voerde." Onwillekeurig dwaalde zijn blik tussen de tenten door naar de eenzame plek, waar de jonge aanvoerder zijn nachtwake hield. Toen greep hij plotseling de arm van het meisje. „Onga! Kijk!" In de verte hadden zijn scherpe ogen enkele schimmen ontdekt. Zwarte mantels maakten twee van hen geheel onherkenbaar, en de derde, die hun thans een bevelend gebaar gaf, kon hij evenmin thuisbrengenMaar wat hem veel meer verontrustte was, dat de drie gestalten snel de rand van het kamp verlieten en in de richting van de eenzame tent verdwenen. Wat is daar gaande?" mompelde de Noorman, terwijl hij Onga zachtjes meetrok Dit bevalt me allerminst." Het meisje deelde zijn ongerustheid. Angstig volgde zê hem toen hij geruisloos en snel in de richting ging, waarin de mysterieuze gestalten zich verwijderd hadden. Zij moesten in de schaduw der bomen hun laatste woorden gewisseld hebben, want hij ontdekte hen pas weer toen hij niet ver van hen af was, en haastig dekking moest zoeken achter een paar stammen. „Heer!" fluisterde Onga. „Wat hebben zij in de zin?" De ène verlaat hen. De beide gemantelden gaan in de richting van de tent waarin Gonor rust," dacht de Noorman hardop. „Het lijkt me duidelijk genoeg, kind!" Hij veerde overeind„Wacht hier!" En als een schaduw verdween hij in de duisternis. Terwijl hij met katachtige lenigheid voortsloop, hield hij de beide donkere ge stalten nauwkeurig in het oog. Dat dit een moordaanslag op Gonor was, stond voor hem vast. Zij hadden gebruik gemaakt van de verwarring die Raven's vlucht ver oorzaakte om toe te slaan. Inwendig verwenste hij zichzelf, dat hij zijn aandacht ook maar een ogenblik door het paard had laten afleiden. Ten koste van alles moest hij eerder dan de beide sluipmoordenaars de tent bereiken. Gelukte hem dat, dan hadden zijn vlugge hersens reeds een plan klaar. En zo nietzijn lippen persten zich grimmig samen Advertentie -Q A BAYER VEV Vr/ >Op de vergadering van de vakgroep veehouders van de L.T.B. te Haarlem heeft de directeur van het melkcontröle station te Den Haag, dr. Y. M. Kramer, een zeer belangrijke voordracht gehou den over de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee. Dr. Kramer bracht in eerste instantie naar voren, dat na de tuber - culinatie (inspuiting met tuberculine) de reacties meestentijds al te positief worden opgevat. Deze reacties blijken namelijk niet altijd voor de volle 100% aan de werkelijkheid te beantwoorden. Het is er zo mee gesteld, dat sommige koeien wel met t.b.c. besmet zijn, maar niet reageren, terwijl andere, die geheel vrij zijn, wel reageren. Het eerste geval kan worden Verklaard uit het feit, dat de t.b.c. bij een koe in een zo ver stadium verkeert, dat het lichaam niet kan reageren. Deze problemen maken derhalve de bestrijding van de t.b.c. buitengewoon moeilijk, ofschoon hierboven gesigna leerde gevallen beperkt zijn. (Van alle reacties kan men toch 97% als aan de werkelijkheid beantwoordend beschou wen). Dr. Kramer wees dan ook op het gevaar om een dier aan té kopen, dat men niet kent. Met een zekere nadruk pleitte hij er voor, dat de köop vergezeld zal gaan van papieren, waaruit blijkt, uit welke stal de koe afkomstig is. Hoewel de bestrijding van de t.b.c. betrekkelijk gemakkelijk genoemd kan worden, omdat de ziekte zich langzaam verbreidt, wordt het onderzoek toch zeer bemoeilijkt door de zgn. open lijders. Deze kunnen namelijk slechts voor 10% worden opgespoord, terwijl er een tofaal is van 40%. De overgeble ven 30% aan besmette gevallen wordt dus het grootste gevaar. Dringend noodzakelijk noemde dr. Kramer het om de reageerders en de niet-reageerders van elkaar gescheiden te houden. In welke mate die isolatie achterwege blijft, in die mate zullen or ook teleurstellingen komen. Spreker wees bovendien op het ge vaar van de t.b.c.-verspreiding onder de mensen door de dieren. Hij illus treerde dat met enkele sprekende cijfers: bij een onderzoek is gebleken, dat 25% van de boerenkinderen met t.b.c. was besmet, terwijl dat percen tage van de andere kinderen slechts 8 bedroeg. Nederland telt momenteel 250.000 boerderijen, waarvan er 100.000 met de t.b.c. te kampen hebben. Déze 100.000 boerderijen hebbü b|J elkaar maar liefst 500.000 reageerders, waarvan b.v. In Zuid-Holland 80.000. Dr. Kramer besprak daarna het over heidsplan. dat de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee radicaal wil aanvatten. Er 1 komt den spaarheffing op die bedrijven, welke reageerders bezitten. De boer krijgt zijn geld terug, wanneer zijn be drijf t.b.s.-vrij is. mits dat het geval is binneti een tijdsverloop van vijf jaar. Van iedere reageerder, die de veehou der laat slachten, krijgt hij dan in geld de slachtwaarde van het dier terug plus f 175.Op die manier moet het aantal t.b.e.-gevallén wel tot een minimum be perkt worden. In het goedverzorgde en zeer gede tailleerde jaarverslag 19491950 van de missievereniging St. Franciscus Xave rius wordt medegedeeld, dat in totaal aan de missie over de gehele wereld f 6275 is uitgekeerd. De kalenderactie heeft een prachtig hoogtepunt bereikt. De opbrengst was f 1.721.25. Het resul taat van de busjes-afdeling was ook bevredigend. Wel is er minder ontvan gen dan verleden jaar (f 3.304.tegen f 4.723.maar toen kon men spreken van een samenloop van gunstige om standigheden. Ruime aandacht wordt besteed aan de brokkenactie in het Wigwamprogramma van de K. R. O. Ook dit jaar werd de grens van f 2000 overschreden. De opbrengst be liep ruim f 2150. Tenslotte de boeken- en tijdschriften- actie. Naar de verste uithoeken tot in de kleinste nederzettingen in de rim boe zijn boeken en tijdschriften gezon den. Op Java moest het voorbereidend kleinseminarie van boeken worden voorzien; in Surakarta kon men de me dische missiepriester dan een beschei den bibliotheekje helpen, de Trappis ten, die een nieuw klooster op Java stichten, konden in het bezit worden gesteld van een kleine 200 boeken' enz. Wat de tijdschriftenactie betreft, er Zijn 473 personen die 501 missionaris sen van lectuur voorzien. Zo is er bij St. Franciscus Xaverius dus op velerlei gebied activiteit en ook resultaat, dank zij veler ijver voor de missie. LONDEN, hedenmorgen. Gisteren deelde Bevin in het Lager huis mede, dat de Britse regering, in overleg met de regeringen van Ame rika en Frankrijk, nog bezig is het Russische voorstel tot het houden van nieuwe viermogendhedenbesprekingen te bestuderen. Hij zettei eveneens in het kort uiteen wat de houding was van de Britse regering met betrokking tot dit Russische voorstel tot het houden van besprekingen op de basis van het communiqué van Praag. Bevin dan zei, dat de Britse regering van mening was dat het communiqué van Praag niet een toereikende basis kon vormen voor besprekingen over de hangende problemen, zulks o.m. omdat dit communiqué voorstellen bevatte welke reeds eerder z|jn besproken en welke onaanvaardbaar zijn voor de be zettende mogendheden en voor Duits land zelf. Bovendien had de Sovjet- regering, ondanks de protesten van de Westerse mogendheden, tot heden ge' weigerd de uitgebreide en semi-militak- re organisaties in Oost-Duitsland op te heffen. Vice-premier Koeo Mo Djo, leider der Chinese communistische delegatie van het vredescongres, dat Donderdag te Warschau begint, heeft medegedeeld, dat zijn delegatie zal voorstellen gene raal MacArthur tot oorlogsmisdadiger te verklaren. Korea, zo zeide hij, diende het centrale vraagstuk voor allen te zijn, die betrok ken waren bij het vraagstuk van de we reldvrede. MacArthur was d voornaam ste organisator van agressie in het Ver re Oosten en een provocateur, die tracht te de Koreaanse oorlog tot een wereld conflict te maken. De delegatie zou te vens eisen, dat alle „buiten'andse agres sieve strijdkrachten" uit Korea terugge trokken zouden worden. Te Warschau zijn werklieden dag en nacht bezig met de voorbereidingen voor het vredescongres. De stations worden met bloemen en banieren, voorzien van opschriften in veie talen, versierd. Het congres zal bijeenkomen in de nieuwe opmaakzaal van Dom Slowo Pölskiego, „het huis van het Poolse woord", naar verluidt de grootste drukkerij van Europa. Een maand geleden heeft men de ar beiders „verzocht" de outillage zo spoe dig mogelijk in gereedheid te brengen omdat de organisatoren verwachtten, dat de Britse autoriteiten zouden weige ren de nodige visa voor Sheffield te verstrekken. Advertentie „Wat heb ik vannacht met dat briefje gedaail>Grace? Aan jou, heb ik het toch niet gegeven, wel? Ik bedoel dat briefje van Bertha Taylor." Ik schudde mijn hoofd. „Je had het in de zak van je regenjas." „Dat dacht ik ook, maar daar is het niet meer." Ze keek me nadenkend aan. „Zou je denken, dat Theodore het mis schien weggenomen heeft?" „Maar waarom in 's hemelsnaam?" vroeg ik. „Je hebt het natuurlijk laten vallen, toen we uit de auto stapten." Ze haalde haar schouders op. „Ik dacht, dat ik het wel aan kapitein Lamb zou kunnen laten zien. Ais je klaar bent, kom dan beneden. We kunnen net zo goed gewoon doen." Ik voltooide vlug mijn toilet en ging juist op het raam toe, tóen kapitein Lamb's wagen de oprijlaan opkwam. Ik ging naar beneden. Op dat ogenblik wist ik nog niet, dat ik, behalve kapitein Lamb, ook sergeant Phineas T. Buck onder ogen zou komen. En evenmin wist ik, dat Theodore Hallet zo vastbesloten was mijnheer Enoch B. Stubblefield's politieke eerzucht vrij baan te geven, dat hij tot dat doel bereid was alles in de war te schoppen of, om zijn eigen meer parlementaire uitdrukking daar voor te gebruiken: geen middel onbe proefd té laten. Tussen Dorothy en mij bestond een stilzwijgende overeenkomst om met geen woord van het pistool te reppen. Theodore echter begon erover zodra hij de kamer binnen kwam. Maar tot op dat moment had ik ook nog niet beseft, hoeveel de campagne voor mijn heer Stubblefield wel voor hem bete kende. Sergeant Buck beklom juist de mar meren trap, toen ik die begon af te dalen. Het duurde even voor ik hem herkende, want hij had zijn hoed afge nomen, iets wat ik bij mijn weten nooit eerder had bijgewoond. Hij had zichzelf tot in de puntjes onderhanden genomen. Zijn modderkleurige haren waren stuk voor stuk, met militaire angstvalligheid, over zijn kale kruin gerangschikt en vastgeplakt. Ik daalde verder de trap af, niet geheel zonder medelijden, zoals je voelt voor een vis, die uit zijn element gehengeld is. Toen hij mij zag, bleef hij bij de deur staan, beteuterd. Ik had gedacht, dat zijn gezicht de kleur van beslagen koper aan zou nemen, zoals altijd wanneer hij tegen mij spreekt en verwachtte half en half, hem te horen zeggen, dat het ditmaal mijn beurt Was om rekening en verantwoording af te leggen. Maar hij deed het geen van beide. Hij trad op zij, zodat ik de biblio theek kon binnen gaan, daarna volgde hij mij en sloot de deur. „Het is volkomen mijn schuld, niet die van mevrouw Latham", zei Dorothy „Mevrouw Latham is alleen maar met mij meegegaan". Ik kan me niet herinneren sergeant Buck ooit eerder te hebben zien zitten. Hij had altijd als een tinnen soldaat achter de deur op wacht gestaan. „Die Betty LivingsL me is gisteravond hier geweest ter gelegenheid van een partijtje. Ze noemde zichzelf Bertha Taylor mevrouw Lawrence Taylor. Ik had haar nog nooit ontmoet en even min van haar gehoord. Ze bleef niet lang en toen ze weg was, vond het meisje een briefje, aan mij gericht, dat ze in de kleedkamer had achtergelaten. Ze vroeg me daarin haar te komen opzoe ken; het was belangrijk. Ik was bang om alleen te gaan. Ik vroeg mevrouw Latham me te vergezellen, waarin ze met tegenzin toestemde". Ze zweeg, waarschijnlijk omdat ze verwachtte, dat kapitein Lamb enkele voor de hand liggende vragen zou doen, maar hij wachtte zwijgend. „Ze had me het adres van haar pen sion en het nummer van haar kamer opgegeven. Toen ik klopte, keeg ik geen antwoord. Ik dacht, dat ik voor de ver- verkeerde kamer stond. Toen besefte ik, dat er iets gruwelijks gaande was en we gingen terug en keken opnieuw naar binnen. Toen zijn we direct naar buiten gegaan om de politie te waarschuwen, maar we konden nergens telefoneren. Zodra we bij mevrouw Latham thuis waren, belden we' sergeant Buck op. Hij zei, dat hij u zou waarschuwen". „Hij heeft me inderdaad gewaar schuwd", zei kapitein Lamb bedaard. „Ik was er toen al, althans onderweg. Die mevrouw Kelly gilde als een bezetene en er reed toevallig juist een patrouille wagen door de straat. Van daaruit hebben ze zich dadelijk met het hoofdbureau in verbinding ge steld mevrouw Kelly heeft daar niets mee te maken gehad. Ze was te dron ken om zelfs Iemand te waarschuwen." „Ze was anders niet dronken genoeg om mijn autonummer niet op te schrij ven", zei ik. Er lichtte even iets in kapitein Lamb's ogen. „Ik denk. dat ze er een oogje op wil houden, wie in haar huis komt. Het zou haar vandaag of morgen wel eens te pas kunnen komen." Hii wendde zich weer tot Dorothy. „U hebt dat briefje natuurlijk nog, mevrouw Hallet." „Nee, ik heb het niet. Toen ik het vanochtend opzocht om t u te laten zien, zat het niet meer in mijn mantel zak. Ik moet het ergens verloren heb ben." „Da's vervelend," zei kapitein Lamb De manier waarop hij dat zei beviel me niet onverdeeld. „Misschien kunt u zich nog een paar bijzonderheden her inneren", opperde hii zachtzinnig. ..Bi' voorbeeld, waarom het zo dringen was." Dorothy keek mil aan. „Ik herinner me niet meer bijzonderheden, jij? Ze zei, dat ze vroeg zou vertrekken, om dat het klimaat hier ongezond was alsof ze wist.' dat er gevaar dreigde." Kapitein Lamb keek haar een ogen blik ernstig aan. Toen keerde hij zich tot mij. „Hebt u er nog iets aan toe te voegen, mevrouw Latham?" „Ik heb 't erg haastig gelezen", zei ik. „Er stond ièfe in dat de voordeur tot half één open bleef en toen was het al over twaalven Daarom lag mijn japon op de grond. Wij moesten voortmaken om het nog te halen." «Uil "lUVMIlIHflMMtllllIHHtlltllllllllllllMllllllltlllllllllllllINMIMiË ,Jn Utrecht, alweer in Utrecht, is weer eens een nieuwe politieke orga nisatie opgericht, die geen politieke partij is en het ook niet wil worden. Nu. de N.S.B., de Nederlandse Unie, de Nederlandse Volksbeweging heb ben in het verleden bewezen, wat daar in de praktijk van terecht komt. Naast de „Vaderlandse Kring" hebben we nu de „Nederlandse Concentratie". Het Christelijk-Historische Kamerlid mr. W. Beernink heeft er zich voorge spannen. Geen kleine jongen, maar dat zijn die van de „Vaderlandse Kring" evenmin. Allemaal klinkende namen met eèn metalen klank. De „Nederlandse Concentratie" wil de zelfstandigheid van onze Neder landse natie opnieuw bevorderen en een geestelijk en moreel gezond, sterk en onafhankelijk Nederland scheppen. Dat het met de zelfstandig heid, van onze Nederlandse natie niet zo best gesteld is, heeft de door Amerika en Engeland en de Verenigde Naties bedisselde en geforceèrde ge schiedenis met Indonesië bewezen, maar zonder de Marshall-dollars za ten we nog lelijk in de puree. Het is heel mooi om op te komen voor je volkomen zelfstandigheid, maar je moet een grote mogendheid zijn om daarmee enig succes te kunnen oog sten. En een grote mogendheid zijn we nu eenmaal niet meer, nu Indone sië voortijdig van ons is losgescheurd, en we zullen het voorlopig ook wel niet meer worden. Daar kun je over huilen, maar tranen veranderen er geen sikkepit aan. Gedane zaken ne men nu eenmaal geen keer, ook niet als ze verkeerd zijn gedaan en een verkeerde keer hebben genomen. Dat mag niet erg idealistisch klinken, maar realistisch, is het wel. Het idea lisme van de „Nederlandse Concen tratie" lijkt me zo op het eerste ge zicht niet bijster realistisch, want ze wil niets van een West-Europese unificatie weten, omdat zij van mening is, dat slechts een zelfstandighetdspo- litiek van de West-Europese landen een conflict tussen Oost en West kan voorkomen. Dan weet Stalin, zo zei een der sprekers, dat b.v. Nederland en België geen Amerikaans brugge- hoofd willen vormen. Ja weldat klinkt heel aardig, maar Stalin zal zich daar weinig aan gelegen laten liggen, wanneer hem dat tc pas komt Voor hem zijn alle democratische en niet-communislisch e mogendheden Amerikaanse satellieten, die geen an der verlangen hebben dan een impe rialistische wereldoorlog tegen de Sov jet-Unie te beginnen. Dat zal oók mr. Beernink hebt niet uit het hoofd kun nen praten, omdat Stalin het nu een maal voor zijn propaganda in zijn hoofd wil houden. Bovendien zal Sta lin in zijn vuistje lachen, wanneer er geen Europese unificatie in enigerlei vorm tot stand komi, want, dan zal hij betrekkelijk zonder slag of stoot de West-Europese mogendheden successie velijk kunnen inpikken, zoals hij het. met de Baltische landen en de andere randstaten heeft gedaan. De „Neder landse Concentratie" droomt van een derde macht tussen Amerika en Rus land, maar een derde macht zal het alleen tussen deze twee grootmachten uit kunnen houden als zij zelf even machtig en sterk is als de buffers, waar ze tussen zit. En West-Europa zal zich met opoffering van zekere na tionale zelfstandigheden juist moeten aaneensluiten om ook maar enige kans te hebben zo sterk en machtig te worden. De „Nederlandse Concentra tie" is anti-communistisch, anti-mate rialistisch pn miti-nation aal-socialis tisch. en alleen Nederlands. Maar wat betekent dat Nederlands? Democra tisch Nederlands? Nederland kan zich slechts door samenwerking in groter verband staande houden. Zijn de he ren vergeten, wat de onzalige neutra liteitspolitiek van vóór de oorlog ons heeft gekostNee, die „Nederlandse Concentratie" lijkt me een doodgebo ren kindje en het kan niet hygiënisch zijn. het lang boven aarde te laten staan. Het toenemend aantal politieke miskramen bewijst intussen. dat er iets met het ofiiciële gemengde poli tieke huwelijk in Nederland niet in orde is." Er stapte gistermiddag een goede klant het rijdend postkantoor dat Kinderpost zegels verkoopt, binnen. De bus, waarin dit postkantoor is ondergebracht, was het hek van Paleis Soestdijk binnenge reden en hij stond nog niet lang voor het paleis teen de Koningin binnen kwam om Kinderpostzegels te kopen. Zij sloeg in voor haar gehele gezin. Com plete mapjes met prentbriefkaarten werden contant gekocht, evenals een paar vellen Kinderpostzegels. Toen het rijdend postkantoor weer aanstalten maakte zijn reis te vervolgen en de Koningin intussen het paleis was binnengegaan, ging de deur van het paleis plotseling weer open en kwam de Koningin de trappen afgesneld. „Ik heb mijn zegels vergeten". Inderdaad, ae bléken nog bij het loket te liggen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3