AMERIKAANSE TROEPEN BIJ HET PU JON -STUWMEER Mariniers ontbreekt het aan munitie en winterkleding De school als reclameobject D bleek Dochter van de minister99 Amsterdamse modiste te zijn Laat hetgeen geschiedde rusten „Het weer Tot hoofd en hart Treinbotsing te Napels STRAALJAGER LANDT OP RIJKSWEG Gen. Urbina bij poging tot ontvluchten gedood Franse divisies helft van Atlantisch leger een Ernstige ongevallen door het verkeer WOENSDAC 15 NOVEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248222 MEVROUW HERTOGH SPREEKT HAAR DOCHTER BERTHA „Ik ga nooit met u mee" Kal De strijd in Nepal Binnen tien dagen ten einde? MILLIONNAIR DOOR 'N VOETBALPOOL V eiligheidsr aad morgen bijeen Ongeveer 50 gewonden En ramt bijna auto De aanslag in Venezuela U.N.O.-commissie voor de Balkan blijft Botsing op de lijn A'dam-Baarn Aan de zwier in Bergen Thans voor de Alkmaarse rechtbank Twee vrouwen verdronken Schip op de Oosterschelde gekapseisd NAT SIR TOT VRIJHEIDSSTRIJDERS: Wapens moeten worden ingeleverd M BRUTALE OVERVAL OP EEN EENZAME BOERDERIJ TE UDDEL Daders in hoofdstad gearresteerd President Manuhutu vermoord MONONUTU NAAR PEKING? Twee doden en acht gewonden Pluimveemarkten heropend Vogelpest bedwongen BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. I3muiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. V/rvd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. Aan de rand van het grote Changjin- feservoir, dat electrische stroom levert aan Mandsjoerije, hebben Amerikaanse mariniers gisteren een belangrijke stad bezet. In een telegram van de troepen te velde werd gezegd, dat de mariniers in hun wintcruitrus'ting de bittere koude waardoor de activiteit aan de andere fronten miniem was, trotseerden en deze stad, Hagaro, bezetten zonder tegenstand te ontmoeten. Zij namen een hoeveelheid wapens en munitie in be slag. F en patrouille van de Zevende Divi sie, welke 25 km. verder naar het Noord-Oosten opereert, bereikte de Oostelijke oever van het Pujon-stuw- meer. Verder naar het Noorden trokken troepen van deze divisie in de bittere kou en sneeuw op in de richting van de Mac-dsjoerijsc grens. Een officier van de mariniers, die teruggekeerd is van het front bij het bevroren Changjin-stuwmeer. heeft be richt, dat de mariniers gebrek hebben aan winterkleding, opleggers voor het vervoer van tanks en munitie. Volgens zijn schatting had slechts de helft van de mariniers in deze sector winter kleding. In een communiqué van het hoofd kwartier van MacArthur wordt mede gedeeld, dat „winterkleding, welke be doeld is om de gevechtstroepen in Korea tegen kou cn nat weer te be schermen. onderweg is naar de troe pen. welke zich het Noordelijkst be vinden." Het schijnt, dat de Noord-Koreaanse troepen achter het front hun bedrijvig heid verhogen. Twee aanvallen worden gemeld uit het gebied bij Taejon en eer. andere te Sadong. 15 km. ten Oos ten van Pyongyang. Burgers hebben, volgens A.P., bericht, dat communist! - De dertienjarige Bertha Hertogh hecfl toen haar moeder haar te Singa pore 'bezocht., verklaard: ..Ik houd met van u en zou dit ook nooit kunnen. Ik ga nooit met u mee." Mevr. Hertogh zag haar dochter vandaag voor het eerst in het huis van het meisje, dat nu getrouwd is met eeii Maleise onder wijzer. Bertha klemde zich vast aan haar pleegmoeder, Aminah. Deze laatste herhaalde in een twist gesprek met, mevr. Hertogh, dat deze acht jaar geleden op Java het meisje aan haar gegeven had. Het antwoord van mevr. Hertogh was: „Je liegt. Ik wil mijn kind." Het meisje, dat gekleed was in Maleis eostuum, zei tegen haar moeder: „U liet mii achter en gaf mij aan Aminah. Nu wilt u alleen maar moeilijkheden veroorzaken. U bent natuurlijk mijn moeder, maar ik ben een Mohamme daanse. Ik zal nooit mijn echtgenoot verlaten:" Slechts met moeite wist mevr. Her togh haar dochter te bewegen zich een kus te laten geven. Bertha ontweek aan vankelijk iedere toenadering en weiger de zelfs haar moeder een hand te geven. Later zag mevr. Hertogh toch nog kans haar dochter weer te kussen. Met tranen in de ogen verliet zij de - naar Reuter meldt „armoedige" woning van Ber tha en haar pleegmoeder, vergezeld van een vertegenwoordiger van het Neder landse consulaat, die bij deze dramati sche ontmoeting aanwezig was geweest. sche troepen twee steden aan de voor naamste aanvoerweg van Ssoul naar Pyongyang bezet houden. Temperaturen van zes graden onder nul verlammen de activiteit behalve in het Noordwesten, waar naar schat ting 90.000 Chinese communisten te genover het Amerikaanse eerste korps staan. Aan het front der mariniers in het Noordoosten is het nog kouder. Ijzige winden van de bergen stort ten zich op de Amerikanen en de in gewatteerde katoenen uniformen ge stoken Chinese roden aan het Noord westelijk front. Door de Amerikaanse legerleiding is gisteren te Washington medegedeeld dat in Januari a.s. 40.000 dienstplichti gen' onder de wapenen worden geroe pen. Hiërdoor zullen in Januari 1951, sinds het uitbreken van de oorlog in Korea, 250.000 man bij. het Amerikaan se leger onder dienst zijn gekomen. Vloot en luchtmacht van de Verenigde Staten zorgen voor aanvulling hunner gelederen door het aantrekken van vrijwilligers. r. Ms**»» (Van een bijzondere medewerker) Verwachting tot Donderdagavond: Vanavond weinig, maar later ge leidelijk toenemende bewolking met vooral morgen opnieuw regen. Matige tot krachtige naar Zuidelijke richtin gen krimpende wind, morgen echter tijdelijk matige wind uit uiteenlopen de richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 8.01—16.48 Maan: 14.15—23.45 De Nepalese ambassadeur te New Delhi (Indiaheeft gisteravond een bericht over het huwelijk van prins Gyanandra, de drie jarige kleinzoon van de naar India gevluch te koning van Nepal, tegengesproken. Vliegtuigen van de nationalistische Nepa lese Congrespartij hebben boven de hoofd stad. Katmandoe, pamfletten uitgeworpen waarin wordt gezegd, dat de hoofdstad ge bombardeerd zal worden, inden de rege ringstroepen de strijd voortzetten. Te Birgandj en Semra worden met spoed landingsbanen in gereedheid gebracht. Bei de plaatsen zijn in handen der nationalis ten. In kringen der nationalisten verklaart men, dat de strijd tegen het erfelijke regiem van de premier binnen tien dagen beëin digd zal zijn. Uit Boetouwal. het grootste district van Nepal, worden opstanden ge meld. R00KL0G IN NEPAL Shau) C «KATMAN 3irg*h DIA sfciMtm-. ABèh AÜ-Jd Een Engelse voetbalpool heeft Dinsdag een gecord-bedrag van 104.417 pd. st. (ruim 1.050.000 gulden) uitgekeerd voor een inzet van 6 stuiver aan een man die acht gelijke spelen voorspeld had van de wedstrijden van Zaterdag j.l. De geluk kige winnaar, een Londenaar, wenste geen publiciteit. W-. N De Veiligheidsraad zal morgen verga deren over de klacht van de Chinese interventic in Korea, zo heeft een Brit se woordvoerder medegedeeld De raad zal wederom verzocht worden de voor gestelde gezamenlijke rdsolutie te be handelen volgens welke op communis tisch China een beroep zal worden ge daan zijn troepen terug te trekken. Volgens de woordvoerder zou niet ge stemd worden voordat de Chinese (communistische) delegatie te Lake Success is aangekomen. Intussen is bekend geworden dat de negen gedelegeerden voor Bood China uit Peking naar Lake Success zijn ver trokken om de besprekingen in de Vei ligheidsraad bij te wonen. Amerika. President Truman heeft het Congress verzocht tijdens de aanstaande zitting vier milliard dollar aanvullende be lastingen op buitensporige winsten goed te keuren Italië. De 48-urige staking van bus- en tram-personeel in de grote steden van Ita- hë eindigde om middernachtè Er deden zich geen ernstige incidenten voor. Prins Charles, de oudste zoon van Kroonprinses Elizabeth, maakte giste ren een verjaardagsritje in Green-park te Londen. Het Prinsje werd twee jaar. Zijn hofhouding, bestaande uit een Schotse verpleegster en een rechercheur in zwart pak, liepen achter de wagen, Londenaars keken nieuwsgierig toe, toen het gezelschap voorbij reed. Uit Napels komt het bericht, dat on geveer 50 personen gewond zijn. doordat gisteren een sneltrein uit Rome ingere den is op een trein, die op het station van Sant' Antimo bij Napels stond. Het laatste rijtuig van de trein op het station werd door de locomotief van de sneltrein totaal vernield. De spoorwegautoriteiten verklaarden, dat er geen doden waren. Brandweerlieden uit Napels en Caser- ta werken bard. om de lijn zo spoedig mogelijk vrij te krijgen. Het spoorweg verkeer tussen Napels en Rome zal voor lopig gestremd zijn. Een Engelse straaljager, vermoedelijk van de Britse bezettingstroepen in Duits land, de Vampire VZ 325, heeft heden morgen omstreeks elf uur een noodlan ding moeten maken op de rijksweg SneekBolsward. Toen de wielen het wegdek raakten, bemerkte de piloot, Michael Smart, tot zijn grote schrik, dat voor hem uit een kleine volkswagen reed. Uiteraard had de straaljager een aanmerkelijk grotsre snelheid dan de auto, zodat de vlieger naar rechis moest uitwijken. Gelukkig stonden er geen bomen langs de weg. Eci» ooggetuige vertelde, dat de Vam pire een zwaai naar rechts maakte en met de neus in de iangs de weg lopende sloot terecht kwam. Even later klom Smart, geheel ongedeerd, uit bet nfet ernstig beschadigde toestel. De volkswagen is doorgereden. Aan genomen wordt, dat de chauffeur niet bemerkt heeft in welk groot gevaar hjj heeft verkeerd. Officieel is gisteren te Caracas (Vene zuela) bekend gemaakt dat generaal Rafael Simon Urbina Maandagavond ge dood werd bij een poging om te ont vluchten. Urbina werd hier officieel beschouwd als een van de leiders van het complot om president Delgado Chalbaud te ver moorden. In de verklaring wordt gezegd dat Urbina pocgde te ontvluchten toen hij werd overgebracht van de gevangenis Cerro de Obispo naar de gevangenis Carcei Modelo. Hij werd onmiddellijk door zijn bewakers gedood. Urbina heeft in een van Venezuela s revolutionnaire oorlogen als generaal gevochten maar in het geregelde legei had hij deze rang niet. Dit betekent, dat hij voor een civiel hof terecht zou heb ben gestaan voor de moord op presiden, Chalbaud en dat, ingeval hij schuldig zou zijn bevonden, niet de doodstraf te gen hem zou worden geëist. Urbina werd Maandag met 20 anderen gearresteerd wegens het vermoorden van de presi dent. Urbina is volgens mededeling van Venezolaanse zijde dezelfde Rafael Simon Urbina onder wiens leiding in Juli 1929 het fort Amsterdam op Cu racao overmeesterd werd. De Franse minister van Defensie Jules Moch heeft vanmorgen in de Raad van de Republiek meegedeeld, dat Franse divisies de helft van het Atlan tische leger moeten vormen. Frankrijk beschikt momenteel over drie divisies op oorlogssterkte, drie op halve sterkte een divisie welke gefor meerd wordt en een welke juist gebo ren is. De Amerikaanse wapenzendingen zul len spoedig voldoende zijn voor de vol ledige uitrusting van 9 divisies. De Politieke Commissie van de Alge mene Assembiée van de V.N. heeft gis teren met overweldigende meerderheid een resolutie aangenomen om de UNO- commissie voor de Balkan nog een jaar in functie te laten. De resolutie was door vijf landen in gediend. De uitslag van de stemming was 52 tegen 6 zonder onthoudingen. Tegen stemde het Russische blok. De resolutie gaat thans ter bekrachtiging naar de Assembiée. Dinsdagavond is de electrische trein die te 7.39 uur uit Amsterdam in Baarn moest arriveren ter hoogte van post I even ten Noorden van de voetbrug'ont spoord. Het tweede rijtuig kwam dwars ever de spoorverbinding Baarn-Am- sterdam te liggen, waardoor het verkeer in beide richtingen geblokkeerd werd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Zolang de stagnatie niet opgeheven is, wordt het reizigersvervoer van Am sterdam naar Amersfoort en verder via Utrecht geleid. Het verkeer BaarnHil versum wordt met auto's onderhouden en de diensten van BaarnAmersfoort geschieden per dieseltrein in halfuur diensten. De opgravingen, die dr. Zacharia Ghoneim reeds drie jaar leidt in de omgeving van Luxor aan de Nijl, hebben tot de Ontdekking van het graf van de hogepriester Mentemhet, de Prins van Thebe, geleid. Mentemhet was 700 jaar voor Christus gouverneur van Boven-Egypte en schijnt een fabelachtige levensloop gehad te hebben, als men tenminste de hieroglyphen op de wanden van het graf moet ge loven. Zandstormen hadden het graf in de loop der eeuwen so sterk bedekt, dat het vijftig meter onder de grond geraakt was. Het werd gevonden op korte afstand van de tempel van Koningin Hatsephut, de eerste heerseres in de geschiedenis. Onder toezicht van dr. Zacharia (gekleed in wil hemd met donkere trui) wordt een sarcophaag met een opmerkelijk goed gebleven mummie uit de graftombe gedragen. 99 Voor de Alkmaarse rechtbank, gepre sideerd door mr. A. D van Regteren Altena, diende gistermorgen de zaak te gen J. A. J. van G„ een Amsterdamse modiste, in 1917 te Arnhem geboren, die zich in het tijdvak van 29 Mei tot 14 Juli heeft schuldig gemaakt aan groot scheepse oplichting te Bergen (N.H.). Zij gaf zich uit aldus de tenlasteleg ging voor de dochter van minister Van Maarseveen en noemde zich mr. dr. Van Gelder, terwijl zij voorwendde, dat zij in dienst van het ministerie van Justitie belast was met een geheime op dracht. Zij maakte in Bergen goede sier en leefde op grote voet ten koste van de pensionhouder C. W., in wiens pen sion de „Boshoek" zij met haar vrien din Helena A. haar intrek had geno men. Vriendinnen en vrienden maakten grote verteringen als gasten der loeide dames. Toen eindelijk achterdocht ont stond maakte zij zich schuldig' aan diefstal van een chèque tert nadele van de Amsterdamse meubelfabrikant G. J. van R., die zij bovendien vervalste. Ook deze diefstal en valsheid in geschrifte waren haar ten laste gelegd. De Officier van Justitie, mr. A. W. Holsteyn, achtte zich niet in staat te re quireren zonder nader te zijn ingelicht omtrent de psychische structuur van deze verdachte. De rechtbank verwees de zaak daarna terug naar de rechter-commissaris voor Toen schipper J. M. uit Rotterdam met zijn twee zoons aan boord van een ander schip dan het zijne, de haven van Wemeldinge binnenkwam werd al spoe dig bekend dat zich op de Oosterschelde een verschrikkelijk ongeluk had voor gedaan, waarbij de vrouw van de schipper en hun dochter om het leven kwamen. Omstreeks kwart over zes Maandagavond voer het ruim twee duizend ton grote sleepschip ..Amer" met schipper M. en zijn gezin op de Oosterschelde op weg naar België. De „Amer" was geladen met zand en trok een ander schip. Tengevolge van de storm kapseisde de „Amer" plotseling. De 47-jarige vrouw van schipper M. en hun 15-jarige doch ter kwamen in het water terecht cn verdronken. De schipper en zijn twee zoons slaagden er in naar het gesleepte schip te zwemmen en daar aan boord te komen. het uitbrengen van een dergelijk rap- poi't. Hierna stond terecht haar gezellin uit haar Bergense tijd. Helena A. Zij had, toen zij in October 1949 gevangenbe waarster was in Amsterdam, voor het eerst met G. kennis gemaakt, die haar destijds vertelde, dat zij pro forma in de gevangenis vèrtoefde voor het in stellen van een onderzoek. De 48-jarige H. A. was eveneens oplichting subs, he ling meer subsidiair schuldheling ten laste gelegd. De Officier van Justitie achtte ha%r medeschuldig aan oplichting en meende, dat in ieder ge\)al schuldheling bewezen geacht moet worden. De officier stelde het op prijs, dat eerst ecil psychiatrisch rapport ook over deze vröuw zal wor den uitgebracht. De rechtbank besloot de zaak terug te verwijzen naar de rechter-commissaris voor het uitbrengen van een psychia trisch rapport. Het verzoek tot onmid dellijke invrijheidstelling, dat door de verdediger werd gedaan, werd afgewe zen. aar éénvijfde van Neerlands be volking op de schoolbanken zit. baart het geen verwondering, dat fabrikanten en ondernemingen gaarne van die massa gebruik maken om aan hun producten bekendheid te geven. In deze kolommen hebben we al meerdere malen gewezen op een be paalde belangstelling van buitenstaan ders voor de school. We zijn nooit erg enthousiast geweest over die belang stelling. Wij wensen de school de school te laten en vragen op de eerste plaats rust voor het geven van geregeld on derwijs. Ieder vakman zal het beamen; niets zo goed voor de school als een geregelde gang van zaken. Zeker, er kunnen zich gevallen voor doen. dat 't verantwoord is deze jeugd in te schakelen om een of ander doel te bereiken. Maar de veelvuldige pogin gen. die vooral weer de laatste ti'd aangewend worden, om de jeugd bii de een of andere reclame te betrekken, zullen op de duur beslist tot gevolg hebben, dat de hoofden van scholen zich voor geen enkel geval meer zullen interesseren. Het wordt ook inderdaad te erg. Voor ons ligt een stapel verzoeken en reclamecampagnes, de 'lagere school toegezonden binnen het tijdsbestek van enkele weken. Het liikt ons de moeite waard er een greep uit te doen, om door deze voor beelden aan te tonen, dat er een zekere tendenz bij velen bestaat, om van de school een reclameobject te maken. Ongevraagd werden door een fabrikant een paar honderd folders toegezonden, om die onder de leerlingen te versprei den. In een begeleidend schrijven wordt dan wel aanbevolen, die verspreiding door enkele leerlingen buiten te laten doen, maar als dit Zonder leiding ge beurt. veroorzaakt een dergelijke uit deling te veel lawaai, zodat in feite het personeel toch voor de distributie op komt. Een massale reclame dus, zonder enige bezorgingskosten. Die „school meesters" doen dat wel! Een zelfde gedachte bezielt ook de vereniging, die een teken- en kleur- wedstrijd via de schoof uitschrijft. Zo maar, krijgt de school honderd of meer grote vellen papier bezorgd, waar op verschillende bekende handelsmer ken zijn afgebeeld. De afbeeldingen moeten bijgewerkt en gekleurd en mo gen alleen in klasseverband ingezonden worden. Óm de animo voor deze. voor de school vrijwel nutteloze bezigheid wat los te slaan, worden prijzen uit geloofd. De grote geldsbedragen zijn natuurlijk bedoeld om de hoofden van scholen in dit reclamenet te vangen. Duizend gulden voor een aan te schaf fen filmapparaat of een te maken va- cantiereis door de winnende klas zijn natuurlijk wel verlokkelijk. Maar wij zijn beslist tegen een derge lijke speculatie cp de scholen. Wil de vereniging haar handelsmerken onder het publiek bekend maken. dan kan zij daarvoor de winkelstand zelf in schakelen of de posterijen in de arm nemen. De school is daar niet het instituut voor. Wij betreuren het, dat ook liefdadi ge instellingen, die een beroep op de scholen doen', van deze ,.gok"-methode gebruik maken. Als alleen het vooruit zicht of de kans op een beloning de jeugd tot enige liefdadigheid kan aan zetten. dan is het met de hulpvaardig heid van de jeugd slecht gesteld. Wij voor ons zijn daarvan nog niet over tuigd en verwachten van de jeugd ook nog wel hulp en offers zonder moge lijke beloning. Dit is echter slechts een opmerking, die niet ons eigenlijke onderwerp van vandaag betreft. Weer terzake komend treffen we eer, nieuwe aanbieding aan. Iedere school kan in 't bezit komen van gratis ver- keersleermiddelen. Ook al Iets om di rect op in te vliegen. Vooral als er een pracht verkeersleermiddel wordt aange boden; liefst ter waarde van tweehon derd gulden. Maar, voor wat hoort wat! Het Bureau, dat deze aanbieding doet kan het leermiddel niet cadeau geven de meeste scholen zijn ook niet dade lijk bereid, een bedrag van tweehon derd gulden voor een verkeersleermid del uit te geven. Er moesten dus ande ren gevonden worden, die de kosten op zich namen. Het Bureau heeft daartoe een aantal grote firma's bereid gevon den. Die financieren nu deze reclame. Maarde schooljeugd moet er voor werken. Die moet merken verzamelen. Merken van allerlei artikelen door die fabrikanten uitgegeven. Waar de kin deren die merken vandaan halen, doet er niet toe. Op de eerste plaats thuis en bij familieleden. Daar er echter nog een prijzensysteem aan verbonden is, voor wie de meeste punten behaalt, zullen de uitslovers onder de jeugd ook de goten en vuilnisbakken nazoeken, om het aantal punten van hun klas en school maar zo hoog mogelijk op te voeren en zelf in aanmerking voor een prijs te komen. Daar voor ieder merk een vier- of vijftal punten gegeven wordt en het totaal vereiste aantal pun ten om in het bezit van het begeerde leermiddel te komen, tweehonderd duizend bedraagt, moet er natuurlijk een ware merken jacht ontstaan cn duurt het in de regel een half jaar voor de school in het bezit van het leermiddel komt. En al die maanden maken dus leer kracht en leerling reclame voor de op het formulier voorkomende fabrikan ten. Wij kunnen het niet duidelijk genoeg herhalen: wij achten de school daar niet het instituut voor. Wij weten, dat vooral in de grote steden, de school alles doet om de leer lingen een goed verkeersinzicht bij te brengen. - De honderdste verkeersbrigadepost in Amsterdam die dezer dagen met enige plechtigheid is ingesteld, bewijst toch wel, dat hoofden en onderwijzers zeer sympathiek tegenover het verkeerson- derwijs staan. Maardat zij zich ter- wille van het verkeer tot reclameagen ten maken, daar kunnen wij niet mse accoord gaan. Het schijnt een geest van deze tijd te zijn, de school overal voor in te scha kelen. „De leerkrachten doen dat wel", denkt men zeker. Men begint het in sommige kringen als iets vanzelfspre kends te beschouwen. Zo vinden wij nog een verzoek van een vereniging, o. het hoofd van de school naam en adres van de leerlingen der hoogste klas wil inzenden, om van het kantoor der ver eniging de nodige reclame aan de ouders te kunnen sturen. Verschillende verenigingen en fabri kanten bieden aar., over doel en fabri kaat lezingen op school te komen geven. Wij ontkennen .niet. dat hier een goed element yooi de jeugd in zit, maarwe achten toch ook deze din gen op de lagere school niet op hun plaats. Wat de tegenwoordige jeugd nodig heeft, is: een rustige sfeer, veel minder afleiding. Er ligt nog veel meer op de stapel: Marshall biedt gratis filmstroken aan; rijks- en stadsspaarbanken vragen om medewerking, maar het is wel voldoen de voor dit keer. De houding van vele hoofden, die al deze aanbiedingen rustig naast zich neerleggen, zal de buitenwereld ten slotte wel doen inzien, dat de school niet als reclameobject gebruikt wenst te worden. L*e Indonesische minister-presi dent, Natsir, heeft Dinsdag een radio rede gehouden tot ..hen, die actief deelnamen aan de Indonesische vrij heidsstrijd en die thans nog niet de weg terug naar het normale bur gerleven wisten te vinden". Wij verkeren, aldus Natsir, in het sta dium van onze strijd, dat ons aller toewijding en inspanning vraagt voor de opbouw van het land. Ten aanzien van oude grieven geldt: Laat hetgeen geschiedde rosten. Wij moeten met een nieuwe blad zijde beginnen. Er zijn inderdaad vele zaken, die als doornen in ons vlees zijn Toch dienen wij onze ogen niel te sluiten voor de con crete resultaten van onze strijd. Natsir zei zijn oproep te richten tot hen, die niet tevreden zijn met de hui dige resultaten van de gezamenlijke strijd en tot aegenen die, toen zij stre den voor de Indonesische onafhanke lijkheid, werden verwikkeld in conflic ten in eigen kring. „Daarnaast", ver volgde hij. „zijn'er lieden die zich af zonderen van onze gemeenschap, om dat zij deze beschouwen als een ge schikt veld voor het uitleven tiran hun Nu de beide daders achter slot en grendel zitten, heeft de gemeentepolitie te Apeldoorn de sluier opgeheven, die zij. in het belang van het onderzoek, had gelegd over alles dat verband zou kunnen houden met een brutale roof overval die Vrijdagavond j.l. is ge pleegd in het Veluwse dorpje Uddel. In een kleine afgelegen boerderij aldaar, bewoond door de landarbeider D. v. Z„ die met zijn vrouw en twee kinderen van tien en dertien jaar thuis was, werd omstreeks half negen hard op de deur geklopt. Op de vraag, van Z. wie daar was, werd gëen antwoord gegeven. Er werd nog tweemaal geklopt, maar de „be zoekers" maakten zich niet bekend. Van Z. pakte een riek en begaf zich naar buiten. Maar hij had nog maar net een voet buiten de deur of hij kreeg een zware klap op het hoofd. Van Z. vluchtte naar binnen en begaf zich met vrouw en kinderen naar de deel. Intussen had een der mannen spoedig bleek, dat er twee overvallers waren op het dak weten te klim men. Daar sloeg hij met behulp van een paal vijf ruiten van het bovenlicht stuk en klom vervolgens naar binnen. De linnenkast werd opengebroken, doch toen deze geen geld scheen op te leveren, begon de onverlaat de angstige bewoners met een knuppel te dreigen. Tenslotte wist hij de vrouw er toe te brengen het enige geld dat in huis was, een bedrag van naar schatting vijf en zeventig a honderd gulden, dat zich in èen kinderspaarpot bevond, af te geven. Daarmede verdween de bandiet via het bovenlicht. Eerst na enige tijd durfden de bewoners de woning verlaten en zich naar de buren begeven, die öp hun beurt de politie Waarschuwden. In samenwerking met de centrale recherche te Amsterdam gelukte het gisternacht de beide daders aldaar te arresteren. Het zijn de vier en twintig jarige landarbeider C. D„ die als hoofd dader kan worden beschouwd, en diens medeplichtige, de twintigjarige suiker werker H. W.. beiden uit Amsterdam. Zij zijn naar Apeldoorn overgebracht en op het bureau van politic opge sloten. I Het is jammer, dat zovelen de „wijs- j heid" niet weten toe te passen. J hartstochten. Over deze categorie spreek ik hier niet." Vervolgens las de Sultan van Djocja, Hamcngku Buwono, die vice-premier is, een verklaring der Indonesische re gering voor, waarin wordt medege deeld. dat degenen, die in het bezit van wapens zijn, zonder hiervoor vergun ning te hebben, tussen 28 November en 4 December a.s. in de gelegenheid zul len worden gesteld deze in te leveren. Hun zal het mogelijk worden gemaakt dienst te nemen bij de Indonesische strijdkrachten of bij de politie. Deze bekendmaking is tot nader order niet van toepassing voor Borneo en Zuid-Celebes. Dinsdag is te Djakarta medegedeeld, dat de zender-Ambon onbeschadigd in handen van de Indonesische strijd krachten was gevallen. Van welinge lichte zijde ontving het Indonesische persbureau „Antara" bericht, dat de president van de republiek Zuid-Moluk- ken, Manuhutu, en de leider van de strijdkrachten. Pattimena, door hun eigen soldaten gedood werden, vóór dat Molukse troepen het eiland Ambon verlieten. Minister-president Menzies van Australië heeft te Canberra medege deeld. dat het Australische departe ment van Buitenlandse Zaken niet beschikt over gegevens, waaruit zou kunnen blijken, dat de Verenigde Staten voornemens zijn op het gebied van Nederlands Nieuw-Guinea uit gebreide militaire bases in te richten. Menzies zei dit in verband met het bericht in de „Sydney Sunday Sun" dat van het inrichten van dergelijke Amerikaanse bases in Nederlands Nieuw-Guinea melding maakte. De liberale Australische afgevaardig de, Athoi Townley, heeft in het Huis van Afgevaardigden voorgesteld, dat Austra lië de kwestie van Nederlands Nieuw- Guinea zou voorleggen aan de Ver. Na ties. „Het is tijd, dat er maatregelen worden genomen om president Sukarno, die in deze kwestie steeds arroganter en driester optreedt, in toom te houden aldus Townley. Het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken treft voorbereidingen voor het vestigen van een vertegenwoor diging bij de regering van communistisch China in Peking, aldus meldt Radio- Indonesië. Het is waarschijnlijk, dat de vroegere Indonesische minister van Voorlichting, Mononutu benoemd zal worden tot zaakgelastigde bij de rege ring van de Chinese volksrepubliek. Maandagmiddag is op de Observan- tenweg te St. Pieter bij Maastricht een vrachtauto van een aardappelhandcl, be laden met aardappelen, vermoedelijk door de gladheid van dei weg geslipt en gekanteld langs de aflopende helling. In de cabine bevonden zich drie per sonen, van wie de chauffeur, de 28-jarige J. G. K. uit Maastricht, nog uit de wagen probeerde te springen. Hij raakte echter bekneld tussen het portier van de cabine en kwam vervolgens onder de zware auto terecht. Toen men de ongelukkige tenslotte had weten te bevrijden, was hij reeds overleden. Het slachtoffer was ge huwd en vader van twee kinderen. De twee andere personen, die in de cabine waren blijven zitten, liepen geen noe menswaardig letsel op. Te Schermerhorn op de kruising van de Oterlekerweg en de Noorderweg werd Maandagmiddag de 71-jarige be lastingconsulent A. R. uit Stompetoren door een vrachtwagen aangereden en op slag gedood. De chauffeur van de auto, die toebehoorde aan een expeditiefirma uit Uitgeest, treft geen schuld, daar de heer R. plotseling per fiets de weg over wilde steken en de bestuurder van de wagen geen gelegenheid meer had uit te wijken. Tenslotte zijn Maandagavond op de Rijksweg tussen Meppel en Steenwijk ter hoogte van het dorp Ni.jeveen een per sonenauto en een bestelauto op elkaar gereder. Hierbij liepen acht personen verwondingen op. Het gunstige verloop van het optre den van de pscudo-vogelpest in ons land, geeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aanlei ding, de bestaande verbodsbepalingen in verband met deze hoenderziekte te verzachten. Alle verbodsbepalingen betreffende vervoer, het houden van markten en verkopingen in de rest van ons land, worden ingetrokken, alleen het verbod van keuringen en tentoonstellingen blijft voorlopig voor het gehele land bestaan. Daarnaast blijven de verbodsbepalin gen omtrent in- en doorvoer van het buitenland uit, gehandhaafd. In Oostzaan is echter bij een particu lier in het Noordeinde de pseudo-vogel- pest weer uitgebroken. Circa honderd kippen zijn Dinsdagmiddag naar het destructorbedrijf te Purmerend vervoerd en vernietigd. De omliggende pluimvee- bedrijven zijn uit voorzorg verdacht ver klaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1