Prof. Romme wil in kabinet brede basis spoedig hersteld zien eric de noorman: lOe'XZoftm# De grote misdaden van een kleine man jussen neus en (lippen TWAALF ARTIKELEN VOOR WANDELAAR IN KENNEMERDUINEN SIROOP BONNEMA Valsheid in geschrifte Overpeinzingen Drs. W. Snitker in Tweede Kamer herdacht Romme steunt beleid inzake Ambon faJtot! Geen football-pool te IJmuiden Zeven ingangen en straks een doorgang naar de zee /uicAZt-i/xft ttuee/ Philosophicum van het Aartsbisdom r de beste Qjltvlom- WOENSDAG 15 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 Vakgroep Akkerbouwers L.T.B. 1950 nat jaar voor de akkerbouw DEMOCRATISCHE PARTIJ DER ANTILLEN EN P. v. d. A. Auto voor Stichting 19401945 Gepoogd zijn vrouw te vergiftigen Hazelhoff moet Manilla verlaten Kind door auto gegrepen en gedood Exclusieve geschenken voor Sint Nicolaas Het Kantenhuis Bij ministeries niets bekend Zes maanden geëist tegen bankdirecteur PIETER VAN DER MEER DE WALCHEREN Officier Oranje-Nassau Behandeling Surinaamse begroting uitgesteld NICO WITTEMAN 17 November gaan de hekken open Wat moet en wat niet mag AU P/P G - co ut 6/natie Doorgang naar zee door LESLIE FORD Prof. Fortmann tot president benoemd Levenslang geëist tegen tuinder Hij wurgde zijn echtgenote van Snorrebor Voor een goede Sint Chocoladeletters dus Kostelijke vergelijking Slager Getuigschrift Reuzen-varken Voor zover vergrijsde en in de historie van het parlement ervaren lieden zich kunnen herinneren, is het nog nooit voorgekomen, dat een der Kamers officieel nota heeft genomen van het overlijden van een parlementair redacteur. Cister- middag is het, tot grote verrassing van de journalisten, gebeurd. Aan het begin van de vergadering verzocht voorzitter Kortenhorst de aanwezigen op te staan en hield hij een korte rede van piëteit en nagedachtenis aan drs. Wim Snitker, de parlementaire redacteur van „De Volkskrant", die dezer dagen overleden is. De voorzitter herdacht hem als een journalist van grote bekwaamheid en hij meende, dat er reden bestond om dit te doen op deze plaats, omdat Snitker een dergenen was, die stem geven aan de volksopinie en door hun taak deel uitmaken van de grote familie, die de volksvertegenwoordiging is. Minister-president sloot zich namens de regering bij deze woorden aan. Wij, de journalisten, die zo juist in de perskamer in eigen kring onze overle den collega herdacht hadden, waren zeer getroffen door deze geste van de Kamer voorzitter en de minister-president, omdat zij een sterk bewijs vormde van de menselijke betrekkingen, die tussen regering en volksvertegenwoordiging ener zijds en de journalisten, die in het bijzonder geroepen zijn hun daden, besluiten en beraadslagingen bij het volk te vertolken, gegroeid zijn. Het was een zinvol gebaar, inzonderheid de gewetensvolle journalist, die Snitker geweest is, waardig. De belangrijkste sprekers van de middag waren de heren Tilanus en Romme, de laatste weer zover hersteld van zijn val vaat de vorige week en oratorisch bijzonder goed op dreef. Bij- beide geachte afgevaardigden was men natuurlijk het meest benieuwd naar hun mening over de basis van het ka binet, doch de heer Tilanus wenste zich daar in het geheel niet over uit te laten. Wel sprak hij rondweg zijn vertrouwen uit in minister s' Jacob, nadat hU niet zonder enige bitterheid had gesproken over het heengaan van de heer Schok king. Hij meende, dat diens gezag was ondermijnd in redevoeringen in de Ka mer en artikelen in de pers. waarvan het luce clarius was, dat zij van insiders afkomstig waren. Gesteld al, dat dit zo zou zijn, dan zou het er bijzonder weinig toe doen. De vraag is alleen maar, of de critiek op de heer Sehokking juist en gegrond was. De woorden van de heer Tilanus gaven eigenlijk te verstaan, dat de regering, door de heer Schokking los te laten, geweken is voor een onder grondse partijdige campagne. Ons dunkt, dat de regering dit niet op.zich kan la ten zitten. Prof Romme sprak wel over de basis. Hij wilde aannemen, dat de regering geen verschuiving in de verhoudingen be doeld heeft, maar hij kon toch niet ge loven, dat de versmalling van de basis, die hij erkende, een blijvend effect van de portefeuillewisseling zal zijn. Deed dit reeds de oren spitsen, nog scherper luisterde men toen prof. Romme de hoop uitsprak, dat de huidige politieke samen stelling slechts een tijdelijk verschijnsel zal zijn en dat zo spoedig mogelijk de oude verhouding hersteld-zal worden, aangezien de ontwikkeling bewijst, dat de brede basis nodig is. Deze laatste constatatie geheel voor rekening vam prof. Romme latend, moet men deze uitlating zien als een duidelijke aanwijzing dat er een chris telijk-historische minister moet komen. Dit kan door uitbreiding van het ka binet, maar het ligt meer voor de hand veronderstellen, dat het zal gaan door vervanging van een der zittende ministers. Wei, de ministers zaten er vanmiddag allemaal, zodat men de he ren kon monsteren. Als het dus gaat om vervanging, om zuiver politieke redenen en niet om geschiktheid of bekwaamheid, dan zoekt men bjj een minister zonder politieke kleur. De heer Götzen zal naar onze mening niet aftreden, Aangezien dan zou blijken, dat hü niet meer vervangen behoeft te worden. Derhalve richtten aller ogen zich na weinige ogenblikken op minister Spitzen, die zat te lezen. Het is geen alledaags verschijnsel, dat prof. Romme de publieke opinie zo goed vooruit informeert. Ook over de derde macht van de heer Oud zou prof. Romme gaan spreken, maar dit deed hij op een zeer bijzon dere manier. Hij zei eerst, dat die der de macht, wilde zij die naam verdenen, toch iets meer zou dienen te zijn dan een simpele samenwerking, er zal toch ook een zekere homogeniteit moeten zijn, vervolgde hij, en die.Maar hier brak prof. Romme af, omdat het te vroeg zou kunnen zijn zich daarover uit te spreken. De heer Tilanus was er iets positiever over. Hij verdedigde een derde macht althans bij voorbaat en zei, dat deze geen conservatieve concentratie zou zijn. Overigens keerde hij zich wel tegen de liefhebberij van een nationale Vanmorgen kwam de vakgroep-akker bouwers van de Ij. T. B. in algemene vergadering te Haarlem bijeen. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter, de heer H. A. Giesen, het uitzon derlijk natte jaar, waarmede de akker bouwers in 1950 hebben te kampen ge had. Door al die regens zo zeide hij zjjn de opbrengsten der gewassen wel zeer nadelig beïnvloed en ook de kwa liteit liet te wensen over. De graangewassen, peulvruchten en het vlas gaven zowel kwalitatief en kwan titatief aanmerkelijk minder dan nor maal Vlas moest veelal slecht genoemd worden. De aardappelen zijn nog wel goed gegroeid en gelukkig zijn de prij zen va.i het pootgoed zeer goed, zelfs hoog, te noemen, doch het onkostencij- fer is van dien aard en omvang, dat lang niet ieder aardappelperceel nog winst zal 'opleveren, ook al zijn er nog veel gelukkige gevallen te noemen. In het kort behandelde de heer Gie- Sen daarna de arbeidsvoorziening en meende hij te moeten opmerken, dat men gerust kan zijn voor het komende jaar, nu men heeft kunnen beluisteren, dat de overheid voornemens is veel minder middelen ter beschikking te stel len voor uitvoeringswerken door Bu- reau-Oogstvoorziening. Minister Mansholt gaf immers op de vergadering van de K. N. B. T. B. in Den Bosch te kennen, dat men zich vooreerst bij het bouwplan moest in stellen op moeilijke arbeidsvoorziening en tweedens. dat het eigenlijk abnor maal is, dat de overheid al te gemakke lijk voor 't feit wordt gesteld voor inscha keling van arbeidskrachten door mid del van Oogstvoorziening. De landbou wers zullen ook in dezen (langzaam) moeten leren, aldus de minister, zich zoveel mogelijk zelf te helpen en niet te veel tegen de overheid te blijven aan leunen. De heer Giesen was toch echter van mening, dat de akkerbouwers dit standpunt niet geheel kunnen delen. „Ons akkerbouwbedrijf", zo zeide hij. is nu eenmaal een bedrijf met een sterk wisselende arbeidsbehoefte en met verschillende toppen. Met de bes te wil ook met tussenkomst van de Rijksarbeidsbemiddeling kan men niet steeds geholpen worden, laat staan aan vakkundig personeel. Tenslotte ging de heer Giesen nog «ven in op de akkerbouw-politiek van <Je regering, waarna men aanving met het afwerken van de agenda. concentratie, waarom de Vaderlandse Kring zo roept. Andere punten uit het debat zijn de federalisering van Europa en het Indo nesische beleid. Wat het laatste betreft. hee(t prof. Romme thans uitdrukkelijk zijn vertrouwen uitgesproken in het be leid, dat de regering na de souvereini- teitsoverdracht geyoerd heeft. Het be schamende van het optreden der rege ring inzake Ambon zag hij niet in dit aan het adres van mr. Oud. De re gering heeft alles gedaan wat zij maar doen kon. Wel suggereerde hij, dat zij alsnog eventueel zal aanbevelen het houden van een plebisciet te bevorde ren. Inzake Europa zei prof. Romme: als het een alternatief is géén federaal Europa of een federaal Europa voorals nog zonder Engeland, dan kies ik het laatste. Verder suggereerde prof. Rom me, sprekende over gezinspolitiek, de stichting van een gezinsraad om een goede en meer afdoende gezinspolitiek te projecteren. (Verslap op pagina 4) Advertentie Naar de heer E. Jonckheer, bestuurs lid van de Democratische Partij der Ne derlandse Antillen, tijdens de behande ling der begroting heeft medegedeeld, is er een Verstandhouding tussen het be stuur van zijn partij en dat van de Partij van de Arbeid tot stand geko men. Elk van beide partijen blijft ge heel onafhankelijk verantwoordelijk voor eigen beleid. Er heeft geen gelijk schakeling noch inschakeling plaats. De importeur van de „Morris Ox- ford"-auto's, J. J. Molenaars Automo bielbedrijf te Amersfoort, heeft de 2.000ste auto, die in Nederland werd geassembleerd, een nuttige bestemming gegeven. De directie heeft deze wagen n.l. aangeboden aan het hoofdbestuur van de Stichting 19401945. De Officier van Justitie bij de Arn hemse Rechtbank, mr. De Vries, heeft acht jaar gevangenisstraf geëist tegen de 37-jarige los arbeider C. J. W. te Nij megen, wegens poging tot vergiftiging van zijn vrouw in Februari en Maart j.l. De Nederlandse journalist Hazelhoff, die korte tijd te Manilla onder arrest is geweest wegens verdenking van het plan om mr. Soumokil van Ambon te ontvoeren, heeft van de Philippijnse immigratiedienst het verzoek gekregen Manilla te verlaten. Zijn visum is niet vernieuwd. Vandaag zal hij per vlieg tuig naar San Francisco moeten ver trekken. Dinsdagmiddag ongeveer half een werd op de Monsterseweg te 's-Graven- hage bij de ingang Ockenburg de 11- jarige G. H. wonende aan de Monsterse weg, aangereden door een personenauto en op slag gedood. De jongen sprong van een rijdende groentewager en werd door de personenauto, bestuurd door de 42-jarige S. R. M., uit Amsterdam, ge grepen. Advertentie Kalverstr. 124 A'dam «if In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Lolerijwet 1905 hebben de ministers van Justitie en van Financiën o.m. het volgende medegedeeld: Aangaande een football-pool te IJ muiden zijn noch bij het ministerie van Justitie, noch bij de politie ter plaatse concrete gegevens bekend. Indien hier te lande football-pools moechten wer ken in nauw verband met buitenlandse football-pools, dan is de kans groot, dat bij de uitvoering deviezenvoorschriften worden overtreden. Tot dusver kon, voor zover bekend, een dèrgelijk geval van deviezenovertreding niet worden achterhaald. Het Openbaar Ministerie blijft ter zake evenwel diligent. Een football-pool, afgestemd op de uitslagen van voetbalwedstrijden in Nederland zal, indien voor het aanleg gen daarvan geen vergunning is ver leend, moeten worden beschouwd als eenverboden loterij. Maandagmiddag heeft voor de Utrechtse reehlbanK terecht gestaan de 37-jange F. C. J. M. M., .bankdirectuer te Utrecht, ter zake van het doen plegen van valsheid m geschrifte, tweemaal gepleegd. Uit het ver hoor van verd. bleek, dat een crediet was verleend, eerst van f 22.500, daarna ver hoogd tot f 32.500, op een aantal voorwer pen van kunst, die bij acte als onaerpand werden verbonden. Deze lening was ech ter niet verstrekt door de bank, onder di rectie van verd., maar door een drietal particulieren, van wie er twee commissa ris zijn van de bedoelde bank. Verd. nu zou de acten, waardoor de stukken ver bonden werden, hebben opgesteld en ze daarna ter tekening hebben voorgelegd aan de 40-jarige W. P. B., koopman te Utrecht, aan wie de lening was verleend- B. had de acten niet eens behoorlijk gelezen, ook al omdat ze volgens zijn verklaring niet helemaal gereed waren. In ieder geval zou eerst later gebleken zijn, dat door deze acten ook verbonden waren verschil lende voorwerpen van kunst, die niet aan B. toebehoorden, doch die hem in consig natie waren gegeven. De Officier van Justitie vond het ge pleegde feit ernstig en eiste een gevange nisstraf van zes maanden met aftrek. Mr. Ravenswaay. de verdediger, verzocht de onmiddellijke invrijheidstelling van ver dachte. De Officier van Justitie meende, dat hiervoor geen termen aanwezig zijn, maar na bespreking in de raadkamer ver leende de rechtbank de onmiddellijke in vrijheidstelling. Uitspraak 28 November a.s. De letterkundige Picter van der Meer de Walcheren uit Breda, die onlangs zijn zeventigste verjaardag vierde, is door H. M. de Koningin benoemd tot Officier in de Orde Van Oranje Nassau. De versierselen verbonden aan deze onderscheiding zyn hem te Breda door burgemeester mr. dr. Cl. Prinsen uit gereikt. De openbare behandeling'van de Su rinaamse begroting 1950 is na de ver stoorde Statenvergadering thans voor onbepaalde tijd uitgesteld. Leden van de N.P.S. hebben zich op de fiets naar de woningen van verschillende leden der coalitie begeven en hebben daar tumult veroorzaakt. Ter gelegenheid van de 50e verjaar dag van Nico Witteman zal onder auspi ciën van een klein vriendencomité een tentoonstelling worden gehouden van diens edelsmeedwerken en emaux. De tentoonstelling, die wordt ingericht in de kunsthandel M. L. de Boer aan de Keizersgracht te Amsterdam, zal Zater dag 18 November om drie uur des mid dags worden geopend door dr. N. R. A. Vroom, hoofd van de afdeling kunst zaken van het ministerie van O., K.enW. 39. Het geluk was de Noorman gunstig. De weg, welke de beide sluipmoordenaars naar de eenzame tent namen, leidde door laag kreupelhout, dat hun gang zeer be moeilijkte. EHc echter had een richting gekozen die minder begroeid raas, en hij bereikte de tent een paar seconden eerder dan zij. Een zucht van verlichting ont- snapte hem, terwijl hij zonder het minste gerucht op de ingang toerende. Van de beide mannen was niets te zien. Maar een naderend gekraak in het kreupelhout duidde aan, dat zij hier over enkele ogenblikken zouden zijn. Zijn vingers vonden de riemen, welke de voorhang van de tent bijeenhielden. Terwijl hij ze razend snel ontknoopte, hield hij onrustig de richting in het oog van waaruit het gekraak klonk. Reeds bewogen de laatste struiken toen hij een opening gemagkt had, gfoot genoeg om hem door te laten. Als een schim schoof hij naar binnen. Het was een kwestie van secondenbedachthij grimmig, de riemen snel weer vastknopend, en onderwijl de tent opnemend. Zijn plan was gemaakt; hij wist dat het een meer dan roekeloze onderneming beloofde te worden, ook als hij snel genoeg n:as. Zijn ógen waren thans aan de schemering gewend en hij onderscheidde duidelijk de vele wapens, die langs de wanden van de tent stonden opgesteld. Niet ver van hem af, op een lage rustbanjclag Gonor verzonken in een rustige slaap. Maar juist toen de Noorman zich oprichtte zag hij hoe de slapende jongeti bewoog. Wat hem deed ontrvaken wist de Noorman niet, en hij gunde zich ook geen tijd er over nu te denken. Reeds naderden buiten voetstappen. Als Gonor hem ontdekte en hem aansprak was alles verloren. „Wie is daarmompelde de jongen slaapdronken. Hij kwam moeizaam overeind. Er was geen andere keuze. Met een sprong was de Noorman bij hem en sloeg hem neer. Zonder een kik te geven viel Gonor bewusteloos terug op zijn leger. „Het spijt me, mijn vriend!" fluisterde Eric, terwijl hij de jongen haastig optilde. „Maar het gaat om je leven. En tijd voor uitleg is er niet!" Hij schoof de roerloze gestalte terzijde en greep wild naar de deken. De voetstappen waren buiten tot stilstand gekomen. 'Zij waren bij de tent. Reeds trachtten ze de riemen los te maken. Eric trok de deken over zich heen en wierp zich op de legerstede. Zijn lichaam onttrok Gonor aan het gezicht en voor ieder die binnenkwam moest het wel lijken of er slechts één man op de bank lag. Hij had geen seconde later moeten zijn, want nog voor hij stil lag zag hij hoe de voorhang behoedzaam terzijde werd geschoven. Een koude spanning kwam over -hem... Natuurlijk weet iedereendat hij bij het betreden van een natuurreservaat de zware verplichting op zich neemt de flora en fauna ongerept te laten. Maar de practijk wijst nog steeds uitdat het weten niet altijd gevolgd wordt door het in de practijk. handhaven van het gebod. Daarom mag niemand het ir. Roderkerk, directeur van de stichting „Het Nationale Park de Kennemerduinen'*, euvel dui den, dat hij strenge voorschriften heeft, op de naleving waarvan niet minder streng zal worden toegezien. Vrijdag 17 November zullen omstreeks negen uur de hekken van dit nieuwe natuurreservaat voor de grote stadsbevolking in het Westen ontsloten worden en dat wil dan zeggen, dat men voortaan iedere dag van zonsopgang tot zonsonder gang kan dwalen in een duingebied van zeldzame schoonheid. 7. Verstoor geen vogelnesten en raap geen eieren. Zeven ingangen zijn er, om u het zo gemakkelijk mogelijk te maken. Drie aan de Bloemendaalse Zeeweg, op 200 meter, en 1200 meter van het strand en 500 meter ten Westen van de Prise d'eau van de Haarlemse, Waterleiding. Verder nabij het Kopje, even ten Noorden van de ingang van de Bloemendaalse Alge mene Begraafplaats en aan de Noord grens van het terrein op 400 en 1200 meter van het strand. U kunt het ter rein zo maar binnen lopen of fietsen auto's zijn verboden maar ge kunt er zeker van zijn. dat op een onver wacht ogenblik naar een toegangskaart wordt gevraagd. Vijf duinwachters, vijf terreinwerkers en drie jachtopzieners hebben het recht te onderzoeken of u de kleine cijns betaald hebt: dertig cent voor een volwassene, de helft voor kinderen benaden twaalf jaar en niets voor een puk beneden de vijf. Tot 1 April i951 mag u voor een rijksdaal der zo dikwijls komen als u verkiest, na die datum zullen dag-, maand- of jaarkaarten worden uitgegeven. En dan wilt u graag weten waar die kaarten verkrijgbaar zijn. Een Haarlem mer kan terecht bij de kiosk van „Haar lems Blo^i" op het Stationsplein. Maar met evenveel vreugde zal men hem en zijn gasten helpen in de paviljoens „Het Karrewiel" aan zee, „Het Witte Huis" aan het begin van de Zeeweg en „De Uitkijk" bij het Kopje. Hotel Duin en Kruidberg is ingeschakeld, zoals „Rust hoek" aan de Bloemendaalseweg. En wie in Santpoort verblijft lope even naar Bloemendaalsestraatweg 135 of Hagelingerweg 141. Ziezo, de kaarten zitten in uw porte feuille en het reservaat ligt wijd-open. Maar kent u de toegangsvoorwaarden? Wij laten' ze hieronder volgen, omdat een gewaarschuwd man voor twee geldt. 1. Men mag zich niet buiten de we gen en paden begeven. 2. Geen voertuig mag worden mee genomen, behalve een gewone fiets (dus ook geen bromfiets). 3. De hond en de kat moeten thuis blijven. 4. Wie naar het oordeel van het toezichthoudend personeel on voldoende gekleed is, wordt bui ten het hek gezet. 5. Hetzelfde geldt voor degenen, die de orde en rust verstoren. 6. Roken is verboden en dus ook vuurtje stoken. Advertentie DANK ZIJ DE I DEALE 8. Pluk of vervoer geen planten of delen daarvan (Botaniseren wil dus alleen zeggen: kijken en af blijven!). 9. Konijnen of fazanten mogen geen hondenleven hebben. Tracht ze niet te vangen of te doden. 10. Ge loopt tegeji de lamp, als ge afval, als papier, schillen e.d. zichtbaar achterlaat. 11. Leveren of verkopen van wa ren is niet toegestaan. De ijsco man moet dus buiten het hek blijven. 12. Is een terrein afgezet een bord zal het veelal aangeven be denk dan, dat er een reden voor is en blijf er buiten. Deze toegangsvoorwaarden zijn op de achterzijde van de kaarten gedrukt, zij het in meer ambtelijke termen. Ook op de borden bij de ingangen kunt u le zen wat er van u verwacht wordt. Gedurende de wintermaanden zal slechts wandeling op de verharde we gen worden toegestaan, daar de paden nog in orde gemaakt moeten worden. Rijwielen worden slechts tosgelaten op de beide wegen, die aansluiten op het landgoed „Duin en Kruidberg" en de verbindingsweg tussen deze beide we gen. Waar het fietsen verboden is, zal men een stalling aantreffen. De weg langs de prise d'eau van de Haarlemse Waterleiding is voor de houders van toegangskaarten in het algemeen ver boden. Slechts het oversteken is toege staan. Er is nog veel werk aan de winkel. Over de mooiste duintoppen zullen pa den leiden en op de hoogste punten zal een platform, met een omheining van dennenhout komen. Maatregelen wor den overwogen om de duinplanten vochtig te houden. De flora en de fau na, die er zijn, moet men handhaven en die er geweest zijn moeten terugko men. Er zijn besprekingen gaande met het Hoogheemraadschap Rijnland en de Rijksdienst voor het Nationale Plan om een doorgang naar zee te maken. Het voordeel daarvan is, dat het klau teren over de laatste duinruggen sterk zal verminderen. Op vele plekken z&l met behulp van bordjes de richting en kilometer afstand worden aangegeven. Verdwalen op zichzelf ook wel eens een aardige bezigheid kan dus niet voorkomen. Het mooiste deel van het complex is in het Noord-Oosten, nabij Duin en Kruidberg gelegen. De Kennemerduinen gaan dan Vrij dag zonder vlagvertoon open. Een prachtig stuk ongerepte natuur is aan u én ons toevertrouwdLaten wij dit pand, dat onze vaderen buiten onze ge zichtskring hielden, bewaren met een dankbaar hart, een wijs inzicht en een straffe discipline. Dan zal het een zegen voor vele geslachten zijn. 25 „Ik verzeker u kapitein Lamb, dat wij niets van Betty Livingstone rfweten," zei Dorothy ernstig. „Tot gisteren had den we noch van haar, noch van Bertha Taylor ooit iets gehoord. Het is voor ons beiden een volkomen raadsel." En dat was het ogenblik, dat Theodo re Hallet had uitverkoren om als een bom op ons kaartenhuis te vallen. „U. heren, vertegenwoordigt, als ik goed begrijp, de politie." Hij kwam ze nuwachtig en drukdoenerig binnenge- dribbeld. .Ik kan 'u niet zeggen, heren, hoe blij ik ben dat u hier bent. Geen poging mag onbeproefd blijven. Wij moeten degene vinden, die dat pistool hier heeft gebracht. Ik vertrouw, dat men u van de zijde van de heer Stub blefield de vrije hand in deze zaak ge geven heeft, want of die vrouw riu goed bij haar verstand is of niet. we kunnen niet toestaan, dat ze ons op deze wijze lastig valt. Ik heb hem geadviseerd, de zaak in handen, van de politie te geven zodra ik dat vreemde briefje had ge lezen dat zij aan mijn vrouw had ge richt. Ik heb mij dadelijk telefonisch met mijnheer Seymour in verbinding gesteld. Ik Eindelijk zweeg hij. Waarom in 's he melsnaam had hij niet eerder gezwegen, vroeg ik mezelf af. Mijn bewondering voor Dorothy kon niet groter zijn dan op dat ogenblik. Ze bewaarde haar kalmte en rees rustig overeind, koel en onbewogen als een vijver. „Hebt u dat briefje gezien, mijnheer Hallet?" Kapitein Lamb sprak met be drieglijke kalmte. „Inderdaad". Theodore wierp een vlug ge blik op Dorothy. „Ik ben er van over tuigd, dat mijn vrouw het mij niet kwa lijk kan nemen, dat ik haar correspon dentie heb gelezen, maar ik achtte het zeer belangrijk, dadelijk handelend op te treden". „Wou je zeggen, dat je het briefje uit mijn zak hebt gehaald, Theodore?" vroeg Dorothy rustig. „Nee, liefste, het viel er uit. Toen ik je mantel ophing. Je had hem over een stoel gelegd. Hij was nat en ik wist, dat hij anders zou krenken". „Ik dacht dat je naar bed was gegaan" „Dat was ik ook. Maar ik had zo'n gevoel, dat die lijst toch ergens moest zijn. Ik voelde, dat je niet zo laks had kunnen zijn, als je voorgaf. Ik wist, dat je vermoeid was, en...." „Dat briefje mijnheer Hallet", zei ka pitein Lamb, „waar is het". „Op mijn vrouws schrijftafel. Wilt u dat ik het haal?" „Als u zo goed wilt zijn alstublieft Kapitein keck Theodore na tot hij dc kamer uit was. Hij wendde zich opnieuw tot Dorothy. „Laten we nog eens van voren af aan beginnen, mevrouw Hallet", zei hij ge duldig. „Die vrouw, die mijnheer Stub- blefield lastig viel, nietwaar? Is daar Enoch B. Stubblefield mee bedoeld. Het is uw plicht ons alles te vertellen wat u weet, mevrouw Hallet". „Het is niet mijn plicht u meer dan dat te vertellen, kapitein Lamb", zei Dorothy koeltjes. .Het is niet mijn plicht, gevolgtrekkingen te maken. Ik vertelde u, dat die vrouw gisteren hier was. Ze ging ginds de trap op en die kamer bin nen en ze vertrok enkele ogenblikken later langs dezelfde weg. Indien mijn heer Stubblefield zich lastig gevcdlen achtte dan was dat zijn zaak, die u beter met hemzelf kunt bespreken. Het voor val met dat pistool staat hier helemaal los van. Het heeft niets te maken met Betty Livingstone". Theodore kwam terug, zo geheel en al met zichzelf bezig, dat hij niel uusierde. „Ik vrees dat eventuele vingerafdruk ken „Laat u dat maar aan mij over, mijn heer Hallet.... Is dit het briefje?" Dorothy keek er naar en knikte. Kapi tein Lamb stak het in zijn zak zonder het te hebben gelezen en wendde zich tot mij. „Ik had graag, dat u met mij meeging, mevrouw Latham' 'zei hij ernstig. „Neemt u uw hoed of wat u nog meer bij u had, mèe. Ik zal u een poosje nodig hebben". Ik ging naar boven om mijn tas te halen en de regenjas, die ik de vorige avond had gedragen. Ik vÉblde me weinig op mijn gemak. Natuurlijk hadden we Theodore moeten waarschuwen. Ook al had hij het ochtendblad gelezen, waar voor hij zich echter waarschijnlijk geen tijd had gegund, zodra hij wist, dat de politie in huis was dan nog was er voor hem geen reden om de blonde Betty Livingstone in verbinding te brengen met de grijsharige vrouw in hel zwart, die hem zo dwars zat in zijn toe komstverwachtingen voor een nieuwe wereld. Toen ik binnenkwam had Theodore kapitein Lamb midden op het tapijt ge- enterd. „Ik reken erop, dat u alles wat tot schadelijke publiciteit aanleiding kan geven, eerst op mijn hoofdkwartier zult laten zeven, kapitein", hoorde ik hem zeggen, toen ik binnenkwam. „Morgen ochtend om twaalf uur wordt het offi cieel geopend op de Connecticut Avenue nummer 46. U kunt zich op dat adres te allen tijde met mij in verbinding stellen". Ik keek naar Dorothy. Ze hield haar ogen gesloten in een soort peilloze wan hoop, zich voorbereidend, leek het mij, op de schok, die komen zou, wanneer wij vertrokken waren en Theodore de naakte feiten onder de ogen zou hebben te zien. Ik schikte mij in de kussens van de achterbank van de politieauto, naast ka pitein Lamb. De sergeant stapte naast de chauffeur in. „Wanneer Buck hier denkt, dat kolonel Primrose er geen be zwaar tegen heeft, mevrouw Latham, dan hsfd ik graag, dat u met mij no- eens een kijkje ging nemen in die kame in dat huis in 1 Street. Alles is er no; net eender, behalve dan, dat het lij weggehaald is. Om u de waarheid te zeggen, vertrouw ik uw vriendin me vrouw Hallet niet geheel en ai". Ik keek naar de zwarte rechthoek voor mij, die sergeant Phineas T. Buck's rug voorstelde. Ik kreeg de indruk dat er een zoutpilaar voor me zat. „Met het grootste genoegen, kapitein Lamb", zei ik. (Wordt vervolgd) ~r Weëens het toenemen van het aantal priesterstudenten in het Aartsbisdom Urecht komt er plaatsgebrek op het Groot-Seminarie „Rijsenburg" te Drie bergen. waar ïbt nu toe zowel de philo sophic als de theologie gedoceerd werd. Tér «lossing van de moeilijkheid heeft het Aartsbisdom het in de nabijheid van Zeist gelegen landgoed de „Dijnsel- burg" aangekocht, waar met ingang van September 1951 de philosophiestudenten hun intrek zullen nemen. Zijne Em. Joh. Kardinaal de Jong heeft met het treffen van de nodige voorbereidingen belast de zeereerw. hooggeleerde heer prof. drs. H. J. H. M. Fortmann, die door hem is benoemd to' president van het Philcsophicum van de „Dijnselburg" te Huis ter Heide. Prof. Fortmann blijft voorlopig hoogleraar aan het Groot-Seminarie „Rijsenburg" te 'Driebergen. De Officier van Justitie bij de Haagse arrondissementsrechtbank heeft gisteren tegen de 26-jarige tuinder Johannes B. uit 's-Gravenhage wegens moord op diens 25-jarige echtgenote levenslange gevangenisstraf geëist. Dr. J. L. van Laer, die een onderhoek naar de geestvermogens van B. had ingesteld, gaf als zijn mening te kennen, dat de verdachte ten tijde van het mis drijf zijns inziens volkomen toereke ningsvatbaar was geweest en niet leed of geleden.had aan een ziekelijke stoornis van zijn geestvermogens. „Het aan deze man ten laste gelegde feit, namelijk moord, ligt hier wel in de meest eenvoudige en brute vorm voor ons", zei mr. Kemper hierna in zijiï re quisitoir. De verdachte erkent het feit; hij heeft de opzet gehad te doden, van te voren heeft hij alles in gereedheid ge bracht, hij heeft een luikje in de gang vloer gezaagd, een gat gegraven in de grond, zijn vrouw naar het huis gelokt en haar in de gang gewurgd. Hij is listig te werk gegaan. Heeft de politie aanvan kelijk de indruk gegeven, dat zijn vrouw zelfmoord had gepleegd. Hoe komt deze man, met de betrekke lijk geringe motieven, die hij had, tot deze daad? vroeg de Officier zich af. „Ik kan het alleen maar verklaren door het feit, dat hij last van haar had." Mr. Kemper was van mening, dat nergens van enig berouw bij verdachte sprake is, en dat het inzicht in de ernst van het misdrijf hem volkomen ontgaat. „De rust en de bestialiteit, waarmede hij te werk is gegaan, getuigen van de gevaar lijkheid van deze man. Ik eis derhalye levenslange gevangenisstraf", aldus mr. Kempcr. De verdediger, mr. W. Geuchies, vroeg zich in zijn pleidooi af in hoeverre iemand, die een moord begaat, normaal is Hij drong er tenslotte bij het college op aan, bij de toepassing der strafmaat de uiterste clementie in acht te nemen. am* iiaiiiiiiiuiiimmiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiifi -,ium ui mm „Moet je horen, wat me laatst overkomen is" zei Snorrebor. „Ik was op bezoek bij m'n getrouwde zoon in Arnhem. Hij is monteur in een ga rage en maakt het best. Hij heeft een knappe woning. Niet groot, maar te groot is maar last. Een beste jongen en z'n vrouw mag d'r wezen. Hij is zogezegd een beetje een intellectueel, moet je weten. In de voorkamer heeft hij een plank met boeken, waar hij erg groots op is. Je kunt je dus begrij pen, dat ik verstomd stond, toen hij op 'n avond al die boeken stuk voor stuk in de kachel stopte. „Waarom doe je dat, zijn ze niet ge schikt voor dë kinderen?" vroeg ik Doorzichtig. „Welnee, vader, ik maak plaats voor de vijft'/n telefoongidsen, die op komst zijn," antwoordde hij. Advertentie De twintigjarige Oost-Berlijnse lood gieter Guenther Metscher had op zekere dag een beetje te diep in het glaasje ge keken en verloor daardoor de voorzich tigheid uit het oog, waarmee men in de Oost-zone de naakte waarheid moet be kleden om geen moeilijkheden met de communistische autoriteiten te krfjgen. In zijn overmoedig opgewekte stemming stond de loodgieter erop tegenover een lid van de Oost-Duitse „volkspolitie" een allegorische vergelijking te maken met betrekking tot de Oost-Duitse regering. „De Oost-Duitse regering", aldus zeide Metscher, „gelijkt het meest op een gans, want zij is zo vet als Pieck (de Oost- Duitse staatspresident), zij gaggelt als Grotewohl (de Oost-Duitse minister-pre sident) en zij bevuilt de hele Oost-Duitse zone". Noch de volkspolitieman, noch het Oost-Berlijnse gerechtshof kon deze schilderachtige vergelijking waarderen. Metscher's vergelijking werd als „ten dentieus" en „het verspreiden van een gerucht, dat de vrede in gevaar brengt" gebrandmerkt, maar hoe „kostelijk" zi.i niettemin was, zal de loodgieter nu wel weten, want zij kostte hem een jaar ge vangenisstraf. Alleen communisten mo gen tendentieus zijn in het rijk van de Moskouse vred - vrijheid. In Triëst arresteerde de politie een slager, die Katten en honden slachtte en het vlees als kalfsvlees verkocht. De man bekende, dat hij dat al tien jaar lang had gedaan. In zijn slagerij werden ""O - - katten- en honeenvellen aangetroffen. Het Joegoslavische Titoïstische blad „Omlandina" geeft over de Sovjet-Rus sische minister van Bwtenlandse Zaken Andrei Wisjinski het volgende getuig schrift: „Hij heeft het achter de mouw. Hij is een symbool van de huichelarij. Hij zit op twee stoelen. Hij is voor de vrede van de Russische hegemonie, die bestaat in het de baas spelen over an dere landen, in het omvormen van vrije landen tot Russische provincies, in het produceren van maarschalken voor de export cn in het zetten van het lot der beschaving naar eigen hand. Hy be schouwt Moskou als het middelpunt van de zon". De beide Zweedse geleerden, professor Goesta Haeggqvist en dr. Allan Bane, die enige tijd geleden erin geslaagd zijn reuzenkonijnen te fokken, hebben thans met gebruikmaking van Colchicine een reuzenvarken in het leven geroepen. Maar evenals de kunstmatig gefokte reuzenkonijnen is ook het reuzenvarken steriel, zodat men nog niet kan zeggen, dat hun experimenten van invloed zul len zijn op de vleesproductie en de vlees- prijzen. In ons land bezitten wij ook één reuzenvarken, maar dat is, hoewel ook kunstmatig, niet langs biologische weg tot stand gekomen. We bedoelen het monumentale geldvarken, waarin de be lastinggelden verdwijnen. Advertentie Als Uw maag in lichtelaaie staat - of brandend zuur U naar de keel stijgt dan brengen een paar Rennies tabletten dadelijk uitkomst. Geen wonder, dat tien duizenden verbruikers in alle beschaafde anden van de wereld zweren bij dit oret- tige middei. Rennies zijn nog smakelijk ook en simpel om in te nemen. Gewoon maar 'aten smelten op de tong, zonder water of wat ook Nu zijn de Rennies ook eén voor één verpakt, om de mensen te ge rieven, die zo graag altijd Rennies bij zich steken om altijd en overal gewapend te zij'n tegen de verschrikkingen van bi an dend maagzuur Rennies zijn verkrijg baar bij alle Apothekers en Drogisten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3