Tussen Vadertje Stalin en Vadertje Staat Bevolking van Finsterwolde in het communistisch net gevangen f HET DOMED NI DER VROUW Moeder Bernadette heeft de zorg voor 550 kinderen HET KA ZUINIGER Stukje benepen dorpspolitiek 'lull: w Voor het geld van de kinderpostzegels kopen we een piano Het is nu snoekbaars te eten de tijd om WERELDCONGRES VOOR TABAK WOENSDAG 15 NOVEMBER 1950 PAGINA 5 Onhoudbare toestand ■m - m n t JS SI S- i u RH9I Ik het onweerstaanbare Tentoonstelling in Indisch Museum RAAD VAN FINSTERWOLDE WEER BIJEEN Pleidooi voor voogdijraden Bij toezicht op pleegkinderen Onderwijs in Indonesië Bezoek aan psychiatrische inrichting „Boldershof" mmrnw? iKÉÈÉ V, II i Ml L Onbevoegd uitoefenen van geneeskunde (Van onze speciale verslaggever) Te Finsterwolde woont een grote arbeidersbevolking langs de rand van zand grond en Dollardklei, die zich sinds haar vestiging steeds in aantal gehandhaafd heeft. Evenals de boeren ter plaatse zijn het krachtige, robuuste, individualis tische typen, zoals men in ons land nauwelijks elders aantreft. Dit individua lisme uit zich bij de arbeiders vooral in een sterke neiging tot anarchistische gevoelens. Ondanks de schijn van het tegendeel is ook nu nog de Finsterwoldse arbeidersbevolking in wezen anarchistisch, zoals de boeren, ondanks hun sym pathie voor andere stromingen, in wezen nog altijd de liberale boeren nit de negentiende eeuw zjjn gebleven. Tussen beide groepen bestaat een sterke over eenkomst. Beide zijn gesteld op een zo groot mogelijke vrijheid. De boer als leider van zijn bedrijf wenst en duldt geen enkele inmenging van wie dan ook; de arbeider tracht zich steeds weer los te maken van de banden met de boer, door hem als dwang gevoeld. Tot deze conclusie kwam kort voor de oorlog drs. YV. Steigenga in zijn proefschrift: „Werkgelegenheid en werkkrachten in de agrarische productie". Zij vormt een sleutel tot het probleem, dat Finster wolde reeds lange tijd voor de overheid vormt en deze gemeente in Nederland over de tong doet gaan nu een wetsontwerp aanhangig is, waarbij aan de bur gemeester alle bevoegdheden worden toegekend, die anders berusten bij de Raad of het college van B. en W. Dit betekent dus, dat Finsterwolde, als tweede gemeente na Beerta in 1933'35 een Regeringscommissaris krijgt. Finsterwolde staat al sinds lang in kwaad gerucht. Het ligt in het Oosten Van Groningen, het Oldambt, Zuidelijk van de Dollard, niet ver van de Duitse grens, daar waar volgens de spraakma kende gemeente geen land meer acuter is, de wereld om zo te zeggen met kran ten dichtgeplakt. En toen wij er dezer dagen heengingen, naar dat Finsterwol de in opspraak, maanden vrienden en magen ons tot voorzichtigheid: 'n steen door de ruit van onze auto was het min ste, dat we verwachten mochten. Het bleek zo heel anders: een vriendelijk gastvrij, brandschoon dorp in een land, dat dampt van welvaart. En in het Ho tel-Café-Restauramt „De Unie", waar wij neerstreken, was het volop feest De dochter van de burgemeester trouw de juist en wij mochten de a.s. Rege ringscommissaris begroeten als geluk kige vader en schoonvader, in plechtig jacket, een anjer in het knoopsgat. Nee, wij hadden ons Finsterwolde een beetje anders gedacht. Zo met veel krotten, verval en allerlei teke nen van misère. Maar het stelde zich voor in blakende welstand, ondanks het trieste weer en regen tot ver over eindeloze velden, als een monter her bergzaam oord met kapitale boerde rijen, een dorpsstraat met winkels, kerk, gemeentehuis en school, en flin ke complexen moderne arbeiderswo ningen. Wij hebben rondgekeken op de erven en behoefden aan de maand van het jaar niet te twijfelen, hier en daar een reusachtig varken op de leer als een terechtgestelde wederdoper. En de kinderen, die wij uit schopl za gen gaan, waren blozend en gezond, flink uit de kluiten gewassen en za ten zonder uitzondering behoorlijk in de kleren. De mensen, met wie wij spraken, bleken vriendelijk en alles ademde rust. Dit was dus Finsterwolde, waar naar het inzicht der regering de belangen der gemeenschap het best zouden werden gediend door het uit schakelen van de in vrijheid gekozen gemeenteraad, een der ernstigste maatregelen in een democratisch land. De bevolking van Finsterwolde telt thans S.250 zielen. Bij de volkstelling van 1947 waren er op een aantal van 3.194 niet min der dan 1.725 onkerkelijken tegen 1.378 Ned. Hervormden, 83 van andere Protes tantse richtingen en 8 Katholieken. Bil de laatste verkiezingen kregen de communis ten van 1173 uitgebrachte stemmen er 1.022, de P.v.d.A. 285 en Gemeentebelang 466. Alle niet-communistische leden van de stem- bureau's waren vervangen door communis ten, De gemeenteraad, waarin de C.P.N. reeds in 1933 een meerderheid kreeg, be staat thans uit 6 Communisten tegen 2 P.v. d A. en 3 Gemeentelang Beide wethouders zijn communist, de burgemeester, de heer H Tuin Jr., behoort tot de P.v.d.A. De C.P.N'. heeft dus in Finsterwolde het heft in handen en bestuurt de gemeente naar haar inzicht. Dit leidde herhaaldelijk tot conflic ten cn telkens weer moesten Ged. Staten of uiteindelijk de Kroon ingrijpen of de rechterlijke macht in .kwesties worden ge moeid. Om de situatie in Finsterwolde goed te begrüpcn, dient men terug te gaan in het verleden. Op het einde van de vorige eeuw was de toestand in dit landbouwgebied zeer slecht met bijna Oosterse tegenstellingen van grote rijkdom bij enkelen en de bitterste armoe onder de arbeiders, die 's zo mers weinig verdienden en elke lan ge winter door werkloos en zonder inkomen waren. De agrarische crisis der negentiger jaren verergerde nog de ellende én het was in die tijd, dat er hier een man kwam, met baard cn lokken en heel zijn verschijning als een profeet: Domela Nieuwenhuis. Het verpauperde landvolk begroette en aanvaardde hem als een Messias. Het Recht voor Allen! en heel de an archistische ideologie vond gretig in gang bij de mensen, aan wier geaard heid het zo sterk beantwoordde. Voor Finsterwolde bleef Domela de profeet en zijn denkbeelden leefden voort. De voormannen van het socialisme, van de latere S.D.A.P., een Luitjens, Schaper, Zinnique Bakker, die na hem kwamen, kregen nimmer eenzelfde contact, wèl Wijnkoop en Van Rave- ■tein, na de afscheiding, met hun ra dicale, communistische ideeën. En daarnaast faalde de Kerk. Het modernisme vervreemdde de mensen van de godsdienst. Vrijzinnige predi kanten werden naar Finsterwolde be roepen. Grote boeren en de intellectu ele notabelen luisterden geboeid naar hun theologische uiteenzettingen, maar de arbeiders preekten zij de kerk uit. Zonder steun van het geloof, zonder be scherming van de religieuze gemeen schap, voelden deze mensen zich uitge stoten en verlaten en werden met hun radicale, individualistische en weinig critische geestesgesteldheid een makke lijke prooi van het extremisme. De lei ders daarvan hebben hun kansen bij dit sobere, hard werkende en zo lang uitgebuite volk goed gebruikt om zich in Finsterwolde een machtspositie te veroveren. De communisten maakten na de eerste wereldoorlog hun intrede in de raad en tijdens de crisis van het be gin der dertiger jaren was de tijd rijp om hun de meerderheid en daarmee de macht te bezorgen. Sindsdien en vooral na de bevrijding werd er in deze ge meente wat men zou kunnen noemen: volksdemocratie'tje gespeeld op de bre de, geduldige rug van de Nederlandse wetgeving. Tot eindelijk en ten lange leste een enkele staartzwiep aan dat gekriebel een eind zal maken. Want inderdaad, het is een naargees tig gekriebel waar het eigenlijk om gaat. Een stuk benepen dorpspolitiek in het teken van de klassenstrijd. Min der de feiten dan wel de sfeer en men taliteit rondom de gebeurtenissen heb ben de toestand onhoudbaar gemaakt. Burgemeester Tuin deelde er ons het een en ander van mee in een onder houd, dat wij met hem hadden op het gemeentehuis. Datzelfde gemeentehuis was eens dorpscafé en de eigenaar een geestverwant van Domela. Hier kon deze dan ook in de negentiger jaren op vergaderingen spreken: de wind die hij er zaaide, waait nog steeds op storm kracht tijdens elke raadsvergadering Kapitale Groningse boerderij m het centrum van Finsterwolde. Vordering van woonruimte in deze grote boerenhuizen is billijk, maar leidde door de gevolgde metho den tot onverkwikkelijke Situaties. 38? f...::v binnen deze muren, al is het dan ook van andere geest en heel wat minder allure. Het communisme van thans is niet bepaald anarchistisch. Burgemees ter Tuin kent Finsterwolde en zijn pro blemen door en door. Hij werd hier ge boren en getogen, zélf uit een land arbeidersgezin. Hij weet van de ellen de van vroeger en is de vooruitstreven de P.v.d.A,'er. Maar tegenover de com munistische intimidatie, demagogie en methode van overbieden en overvragen, staat hij zijn mannetje. Ondanks alle bedreigingen, die hij in de loop der jaren te horen kreeg. Dit was al de manier van intimida tie. vertelt hij, tijdens de crisis van 1930. Wie niet naar der rode heren pijpen danste, werd gewaarschuwd voor het nabije ogenblik, dat de com munistische revolutie in Duitsland uit zou breken, die heus niet bij Nieuwe Schans stil hield. Hetzelfde doet zich thans opnieuw voor. Wie zich niet schikt, wordt bedreigd met de a.s. komst van de Russen, die zoals een der communistische wethouders ver klaarde met open armen zullen wor den ontvangen. Het uur der afreke ning is dan aangebroken, hoort men er bij. De burgemeester gaf verschillende staaltjes van terreur, die bevestigden wat wij tevoren in het dorp hadden gehoord. De ook hier weerloze mid denstand durft tijdens een winkel week niet te vlaggen uit vrees voor de rode boycot. Zij tekent geduldig in op lijsten voor communistische verkie zingsactie en durft geen lectuur van die zijde te weigeren Alleen de grote boeren tonen nog geen vrees, maar verweren zich met alle ten dienste staande middelen in de klassestrijd, die tegen hen ontketend is en waar bij het vuurtje door de rode leiders trouw wordt gevoed en opgepookt. De communisten beroepen er zich op, dat zij zich strikt aan de wet houden, dat de financiën kloppen en dc begro ting sluit. Dit is inderdaad juist cn ook dal Finsterwolde het de laatste jaren heel wat oeter maakt Niemand in het dorp ontkent dat. Maar het is de reinste demagogie, aldus de burge meester, wanneer de communisten de eer daarvan voor zich opeisen. Dat er bii het gemeen tebeleid geen brok ken werden ge maakt is te danken aan het feit. dat telkens opnieuw raadsbesluiten door Ged. Staten wer den vernietigd. De communisten be roepen zich op de volkshuisvesting, welk door hen zo verbeterd zou zijn. De nuchtere cijfers spreken andere taal: van de 148 nieuwe arbeiderswoningen, die vóór en na de oorlog werden gezet, zij cr 82 gebouwd toen Finsterwolde nog een burgerlijke meerderheid had en rieze kunnen een vergelijking met jon gere bouwcomplexen uitstc kend door staan. Verdere „successen", zoals bij de woonruimtcvordering. zijn geheel in de politieke sfeer getrokken. Dat tal van grote boeren op hun hof steden ruimte moeten afstaan is iets. dat ieder billijkt; de wijze echter waar op een geheel communistische com missie vordert, is volkomen on Nederlands, 'in een geest en volgens methoden, die hier niet gewenst zijn. speculerend op het klasse-instinct, het revolutionnair sentiment en in ruste loze agitatie toegespitste verhoudingen. Een der ernstigste moeilijkheden tussen burgemeester en communisti sche meerderheid ontstond bij een arbeidsconflict, dat op de bekende wijze door C. P. N. en E. V. C. uit gelokt en met valse voorstelling van zaken op de spits gedreven, tenslotte over de kas van het Burgerlijk Arm bestuur dreigde te worden uitgevoch ten, geheel tegen de voorschriften in. Hier moest de Kroon ingrijpen en de tactiek der communisten tegenover de misleide mensen ging niet op. Prompt werden daarop één voor één de ambtenaren, die in deze de overheids bepalingen hadden nageleefd door de communistische meerderheid ontsla gen. Ook dit werd natuurlijk door hogerhand ongedaan gemaakt, maar het illustreert de onhoudbare toe stand, die geleidelijk aan in Finster wolde is ontstaan. Zo kan men nog reeksen voorbeelden noemen, afge zien van de sfeer van scheldpartijen en beledigingen, die de alsdan on schendbare heren binnen de muren van de raadzaal ten beste geven „och MUIS ontsnapt haal een doos bij Uw Drogijtt Slachtmaand is in Finsterwolde geen Kaam alleen, overal tegen de huizen hangt het varken aan de leer. i Het doel van het wereldcongres voor tabak, dat in September 1951 te Amster dam zal worden gehouden, wordt als volgt omschreven: men wil een over zicht verkrijgen van de tegenwoordige stand der tabaksvraagstukken in de verschillende landen der wereld, de oor zaken nagaan van de verschuiving in het gebruik van verschillende tabaks producten en onderzoeken op welke wijze een zo effectief mogelijke interna tionale samenwerking kan worden ver wezenlijkt ter bevordering van 't we tenschappelijk onderzoek, de cultuur, de handel in ruwe tabak en de industrie. Tijdens het congres zal in de licht bal van het museum van het Indisch Instituut een tentoonstelling van mon sters bladtabak gehouden worden. Het zal de eerste maal zijn, dat op een ten toonstelling monsters van tabak in bla den van alle tabakproducerende landen der wereld zullen worden bijeenge bracht. De medewerking van de regerin gen dezer landen is ingeroepen om voor de tentoonstelling een voor haar land representatieve inzending te doen ge reedmaken. Voorts wordt de mogelijk heid overwogen van een expositie op het gebied van machines voor de tabak verwerkende industrie en nevenin dustrieën op de najaarsbeurs 1951 te Utrecht. Het werkcomité herinnert er aan. dat op de in September j.l. te Rome gehou den Europese tabaksconferentie een commissie is ingesteld met de opdracht voorstellen betreffende het "totstand- brengen van een wereldomvattende sa menwerking op tabaksgebied aan het wereldcongres te Amsterdam voor te leggen. Het gymnasium „Immaculata Concep- tionis" ofwel de Latijnse school te Ven- ray, thans onder beheer van de paters Minderbroeders aldaar, zal op 2 Mei 1951 zijn 300-jarig bestaan vieren. Donderdag a.s. sal, op initiatief van de communistische raadsmcerderheid, te Finsterwolde weer een spoedeisende raadsvergadering worden gehouden, ter bespreking van de plannen der regering, om de raad zijn bevoegdheden te ont nemen. Er wordt in Finsterwolde op het ogenblik met luidsprekerauto's e.d. actie tegen de regeringsvoorstellen gevoerd. In het Voorlopig Verslag van de vas te commissie voor privaat- en straf recht uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp „Voorzieningen betreffen de het toezicht op de verzorging en op voeding van pleegkinderen" wordt op gemerkt, dat het een communis opinio is. dat de reorganisatie van de Voogdij raden wenselijk en urgent is. Het staat wel vast, aldus de vaste commissie, dat de Voogdijraden in hun huidige samen stellingen niet ten volle geschikt zijn het toezicht op zich te nemen. De keuze zal moeten gaan tussen deze te reorgani seren instellingen en de geneeskundige inspectie van het Staatstoezicht op de volksgezondheid. Tegen het standpunt van de minister in meent de vaste com missie, dat het toezicht moet worden opgedragen aan de te reorganiseren voogdijraden. Zij dringt er bij de rege ring op aan het wetsontwerp in dier voege te wijzigen. Mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van hei departement van O., K. en W„ zal zich Donderdagavond naar Indonesië begeven tot het voeren van besprekin gen met het Hoge Commissariaat over onderwijsaangelegenheden van Neder landers in Indonesië. Burgemeester H. Tuin Jr. van Finster wolde, straks regeringscommissaris in zijn gemeente, maar zich wel wachten om buiten te herhalen, op gevaar van voor de rechter ter verantwoording te worden geroepen. Zelfs de onpolitieke volks feesten lieten de communisten niet met rust, zij wensten het 'recht van veto over de programma's, alleen om dat de Landelijke Ruitervereniging, bestaande uit jonge boeren, er vriend schappelijk met andere bevolkings groepen aan deel hadden genomen. Het felicitatietelegram, trouw bij meerder heidsbesluit van de Raad van Stalin op diens verjaardag verzonden, is ten slotte alleen maar vermakelijk. net grote probleem in een zuiver agrarische gemeente als Finsterwolde is bii dit alles het gebrek aan werkge legenheid in de winter, wanneer een paar honderd mensen zonder verdien sten komen. Ajgezien van het feit, dat Finsterwolde niet gunstig ligt voor vestiging van industrieën, mag het begrijpelijk heten, dat men huive rig is om m deze atmosfeer een be drijs te beginnen, hoé arbeidzaam de mensen er ook zijn. Dat deze atmos feer weer een gevolg is juist van het uitblijven van enigerlei industrie, schept een vicieuze cirkel, die alleen door regeringsmaatregelen doorbroken kan worden. Want de beste bestrij ding van het communisme is het zijn voedingsbodem te ontnemen. Waar het de mensen redelijk goed gaat, daalt de animo voor welk extremisme ook. Van de burgemeester zijn wij naar het schoolhoofd gewandeld, de heer E. Klok, die op communistisch standpunt staat. Ook de heer Klok wist ons veel van Finsterwolde te vertellen, waar heen ,iij twee jaar geleden van Stads kanaal over ging. Evenals de burge meester prees hij de bevolking als stoer, arbeidzaam en zuinig. Er wordt zomers goed verdiend, vertelde hij, want tal van boeren stoppen de arbeiders nog boven de tarieven op allerlei wijze toe Er wordt dan ook geen armoe geleden! Elke arbeider heeft bovendien zijn tuingrond, van welks opbrengst hij boven de eigen behoeften nog verkopen kan. Op een bevolking van ruim 3.000 zielen worden zo'n 800 varkens gehou den. Maar de arbeiders zouden precies kunnen berekenen wat een boer zoal verdient en daarover gingen dan de ge sprekken in de scheersalon, als er toe vallig geen sport aan de orde was. Ronduit gezegd: de arbeiders benijdden de boeren hun grote winst, al konden zij natuurlijk niet weten hoeveel Lief- tinck daar weer van af nam. Dat inte resseerde hen ook niet: laat Lieftinck ze maar een been uittrekken, hoe meer hoe liever. Zó was de stemming. Van de winterse arbeid in werkver schaffing wist de heer Klok dit be zwaar. dat de slikken van de Dollard. waar landwinning geschiedt, onher bergzaam zijn en het werk er zeer zwaar is. Het bracht ook het landar beidersvak is discrediet. De jeugd richt zich op de stad. op Winschoten. Van de hoogste klas der lagere school, waar kinderen van arbeiders, midden stand en boeren bijeen zitten, gaat 90 pet. op voor M.U.L.O., Ambachtsschool of H.B.S. En wat nu het conflict met de regering betrof: de heer Klok meende, dat voor de huidige maat regelen geen enkele aanleiding be stond. Men had stipt de wetten na- i Aan het begin t>an deze eeuw, toen Frankrijk zijn religieuzen uitstootte, ves tigden de „Filles do la Sagesse", in het grijze habijt met hagelwitte fichu en de pittoreske witte mutskap, zich in Druten, Gelderland, waar ze alle werk deden dat gehoorzame handen vinden, die niet het werk om het werk zoeken, maar slechts helpen willen waar het nodig is, louter tot Gods glorie. Ze legden de doden af, ze naaiden en verstelden en toen iemand vroeg of ze een paar geesteszwakke hinderen wilden verzorgen, deden ze ook dat met liefde. En dat was het begin van de stichting „Boldershof" in Druten, waar thans vijf honderd vijftig zwak zinnige kinderen verpleegd worden. Er is eigenlijk maar plaats voor vierhonderd, maar de aanvraag is zo groot en zo dringend, dat men ieder hoekje van het huis oenut heeft. En nog staan er zevenhonderd vijftig op de wachtlijst. Kinderen van ..Boldershof" spelen samen met de zusters Boldershof heeft een B.L.O.-school, waar de zwakbegaafden buitengewoon lager onderwijs krijgen en daarna met huishoud- en handwerkonderwijs zover gebracht worden dat ze zich in de sa menleving kunnen redden. Ongeveer honderd en twintig leerlingen volgen deze school, de overige vierhonderd pa tiëntjes en patiënten, wier geest zo ern stig gestoord is, dat ze niet voor enige vorm van onderwijs in aanmerking ko men, worden hier van hun tweede tot hun een en twintigste jaar (in de prak tijk is het altijd langer, want waar moe ten ze blijven?) verpleegd met een zo liefdevolle en hartelijke toewijding en een zo waarachtige blijmoedigheid, dat men na een bezoek aan dit huis er diep van onder de indruk is. Acht en vijftig religieuzen en aoht en twintig lekenhelpsters die zowel mee de huishouding verzorgen als hier als leerling-verpleegster worden opgeleid, wijden zich aan deze kinderen, die tot de treurigste raadsels behoren in het scheppingsplan en die met het normale menselijke contact zo moeilijk te bena deren zijn. Maar die met liefde en goed heid, met inzicht en vastheid en vooral met eindeloos hartelijk geduld toch misschien méér simpel geluk is te ge ven dan men kan bevroeden. Wijd staat het hart van de zusters open voor deze kinderen van wie ze ieder gebaar, 'edere hulpeloze klank begrijpen en spontaan beantwoorden. En wat er in de geest van deze kinderen nog openstaat voor sfeer, voor onvoorwaardelijke toewij ding aan" hun persoon, voor een aardig prettig tehuis met bloemen en planten, voor fleurige kleren, mooie strikken in het haar, frisse, verzorgde slaapzalen, moet hier een gevoel van content-zijn ondergaan, indien een dergelijke erva ring in deze onnaspeurlijk reagerende zielen mogelijk is. Er zijn meerdere psychiatrische in richtingen, zowel voor jongens als voor r eisjes, in ons land, maar veel te wei nig. In het geheel wachten er momen teel vijfduizend kinderen op opname. Niet, zegt de geneesheer-directeur dr. F. J. van Hellemondt, met nadruk, omdat het aantal geestelijk onvolwaardige kinderen na de oorlog zou zijn toegeno men. maar omdat èn. de bevolking zeer is uitgëbreid, èn de vele samenwonin gen het thuishouden van een kind dat niet is als de anderen en dat extra zorg behoeft.' moeilijk maakt, „We zouden er graag meer willen nemen, de moeders zijn ons zo dank baar", zegt de overste, Moeder Ber nadette, die al veertig jaar hier is. Zo vol als haar hart is van liefde voor haar kinderen, is haar hoofd gevuld met zorgen en cijfers. „Waar gebruikt u het geld van de kinderpostzegels voor?" vragen wij en wij begrijpen dat het al tienmaal in gedachten is uitgegeven voor 't wer kelijk tot zijn bestemming komt. „Wij willen er een piano voor ko pen", zegt ze, „we doen het nu met een geleende. Vorig jaar hebben we er radio voor genomen. Onze kinde ren zijn dol op muziek. We hebben hier zelfs een muziekwonder". Ze gaat haar halen, een meisje van vier en twintig, maar uiterlijk van on- defineerbare leeftijd, dat zich zelf niet kan aankleden, nauwelijks kan spreken en haar eerste H. Communie niet kan doen. iMaar wat ze aan mu ziek door de radio hoort, ook klassiek, speelt ze feilloos na. Chopin", zegt iemand, en dan grij pen die handen die tot niets in slaat zijn, de toetsen en er vloeit een wals van Chopin uit, terwijl de speelster haar ongeconcentreerde blik naar links en naar rechts richt alsof dit spel niet bij haarzelf hoorde. Dit kan niet waar zijn, denkt men bij zichzelf, waar is het levensbeginsel dat deze techniek be heerst? Haar handen blijven spelen. „Als we haar niet weghalen, gaat ze de hele avond door", zegt de zuster. Een eigen piano voor dat huis van die vijf honderd vijf tig kinderen, die een beetje vreugde vinden in muziek, die kunnen ze kopen voor het geld van de kinderpostzegels. Wie heeft het hart om zijn brieven, vanaf aanstaande Maandag als de verkoop begint, met de gewone zegels te frankeren? A. Bgl. Onlangs zag ik op straat een dienstmeisje bezig met schrobben. Ze had een net, lichtgrijs rokje aan, een helderrood truitje en een paar keurige schoenen. Ze zag er beslist heel aardig uit, maar toch hebben wij ons afgevraagd, hoelang deze kle ren werkelijk netjes zullen blijven, als het meisje er dit werk mee doet. Zonder twij fel zal het mooie grijze rokje modderspatten krijgen en de dure schoenen want zelfs de goedkoopste schoenen zijn tegenwoordig nog aardig prij zig zullen van dit natte karweitje ook niet beter wor den. Het rokje zal gewassen of gestoomd moeten worden en de schoenen versteld. Dit kost geld en het goed gaat er niet op vooruit. Het is opval lend, dat juist nu iedereen klaagt dat alles zo duur is, men minder dan ooit moeite doet om hetgeen men heeft te beschermen. Het schijnt, dat vooral de vrouwen op dit punt nog wel wat kunnen le ren. Geen man zal er aan denken om met zijn goede kleren aan naar zijn werk te gaan. Een timmerman, schil der of chauffeur zal niet zon der werkjas of overall aan de slag gaan. Maar de vrouwen en meisjes, die tegenwoordig in alles zo graag de mannen imiteren, zijn in dit opzicht veel minder verstandig. Hoe wel wij kunnen begrijpen, dat een meisje vandaag de dag de straat niet meer gaat doen op klompen, zoals haar voor gangster een twintigtal jaren geleden dat gewend was, zou iets meer practisch inzicht toch wel van belang zijn. Waarom b.v. voor dit werk niet een paar rubberschoenen of -laarzen aangetrokken? En waarin de keurige rok en blouse niet bedekt met een fleurige katoenen mouwen- schort, dat zich gemakkelijk laat wassen en het goede, dure goed beschermt tegen vuil en spatten? Hetzelfde zien we trouwens bij de kinderen. In hoeveel gezinnen worden in huis nog schorten gedragen? Als wij vroeger uit kwamen, was het eerste wat we te doen hadden onze mantels uit en onze schorten aantrekken. Er was geen sprake van, dat je ging spelen zonder schort. Toch waren in die tijd de kleren heel wat goedkoper dan nu en behoefde onze moeder in die tijd beslist heel wat minder ,e rekenen om rond te komen dan nu. Wij weten, dat het leven duur is, dat textiel en schoeisel bijna niet te betalen zijn. waar waarom zijn er nog altijd zoveel vrouwen, die dan met dit kostbare goed zo nonchalant omspringen? Wees zuinig op uw goed! Het is inderdaad makkelijker het te repareren (of te laten repareren) dan het heel te houden, maar laten we dan ook bedenken, dat we met hersteld of opgelapt goed nooit zo netjes zijn als met nieuw. In de etalages van vishan delaren, op de stalletjes van marktkooplieden en de kar ren van visventers ziet men tegenwoordig weer 'n lang gerekte. groen-grijze vis met smalle, bruine öwarsstrepen en een fraaie opaalglans. Dit is de snoekbaars zo men dit nog niet wist een zeer smakelijke zoetwatervis „zonder graten" en met blank vlees. De naam zou een kruising doen' vermoe den tussen de snoek en de baars, doch van zo'n krui sing is geen sprake! Sinds het begin van deze eeuw is de snoekbaars verbreid over dc zuivere, wijde wateren van ons land en de laatste jaren vond deze aanwinst van onze visstapel vooral in het „zoet" geworden IJssel- meer een ideale kans tot ontwikkeling. Snoekbaars „zonder graat" wil zeggen dat deze vis geen andere graten heeft dan de grote ruggegraat en de ribben. Nu er weer alle dagen verse aanvoer is. verdient het ze ker aanbeveling, deze vis ge regeld te gebruiken. Snoekbaars kan gekookt, gebakken of gestoofd wor den. Men geeft de vis met aardappelen of purée, met verschillende soorten saus, zoals botersaus, tomatensaus, kerriesaus, peterseliesaus, mosterdsaus, zure saus, ge smolten of gebruinde boter of margarine. Als groenten passen erbij: spinazie, rode kool, bieten, wortelen, bloemkool, andijviesla, wit lofsla, sla van rode kool. (Onderstaande recepten zjjn voor 4 personen) Snockbaarsmoten of -filets bakken. Voor het bakken van snoekbaars kan men het bes te moten of filets nemen. 4 moten of filets, zout. bo ter, margarine of olie, bloem, gehakte peterselie. De filets of de moten zou ten. het zout even laten in trekken (hiertoe de vis bijv in een vergiet leggen met een bord er onder). De mo ten of de filets hierna liefst afdrogen en door losse bloem halen of paneren. De boter, de margarine of de olie in een koekenpan heet laten worden. De vis eerst aan één zijde goudbruin en gaar laten worden. Ze ver volgens keren en aan de an dere zijde bruin en gaar bakken. De vis liefst niet va ker keren, daar filets ge makkelijk stuk gaan. Als de vis gaar is (baktijd plm. 8 minuten voor filets, 10 a 15 minuten voor moten) de stukken op een schotel leg gen en bestrooien met ge hakte peterselie. Snoekbaars stoven in kerrie saus. 1 kg. snoekbaars, liter bouillon of water, 1 dl. (ruim kopje) melk, 40 gr. (4Vs eetlepel) bloem, 50 gr. (ruim 3 eetlepels) boter of margarine, 1 uitje, 1 flinjj theelepel kerrie, zout, ma. De vis schoonmaken, was sen en zouten. De visfilets afspoelen en zouten. Het uitje snipperen. De boter of de margarine smelten en hierin de ui en de kerrie fruiten tot de ui gelijkmatig lichtbruin van kleur is.. Het vocht toevoegen en deze wa terige saus met saus en aro ma op smaak afmaken en aan de kook brengen. De vis hierna plm. 20 minuten zachtjes aan de kook bren gen. De vis op een schotel leggen. De bloem aanmengen met wat koud* water en hier mede het vocht binden. De saus over de vis schenken. Gevulde snoekbaarsfilets stoven. 4 snoekbaarsfilets, peper, zout, 2 sneetjes wittebrood, 2 uien, 2 eetlepels'gehakte sel derij, aroma, boter of mar garine. aardappelmeel. De ui en de selderij smo ren in wat boter of marga rine. Het brood weken, zeer goed uitknijpen, fijnmaken en door dit mengsel roeren. Aroma, peper en zout toe voegen. De filets wassen, af drogen en licht zouten. De binnenkant van de filets be leggen met een laag van het mengsel. De filets oprollen of dubbel klappen en er een katoen draadje omheen bin den. De filets in een panne tje of vuurvaste schotel overdoen (opgerolde recht op zetten, dichtgeklapte neerleggen). Er een weinig water en naar smaak nog 'n klontje boter of margarine aan toevoegen en de filets in dè dichtgedekte pan of vuur vaste schotel in 15 a 20 mi nuten gaar stoven. De filets uit het vocht nemen, dit bij- binden met aangemaakt aardappelmeel en deze saus bij het opdoen over de vis gieten. geleefd. Het element van klassestrijd in de uitvoering ontkende hij vol strekt niet. Maar dat werd een kwestie Type van landarbeiderswoning, ruim en geriefelijk, zoals er tientallen reeds na de vorige wereldoorlog onder bur gerlijk" bestuur te Finsterwolde werden gebouwd. De com munisten echter eisen van de volkshuisvesting de eer voor zich alleen op. van inzicht. De hele zaak was, dat ho gerhand Finsterwolde te lastig vond. Van al deze strubbelingen nu mérkt men niets in het dorp. Nog altijd is er werk bij de boeren, en zolang als er werk blijft is er rust. Maar wanneer straks de laatste bieten zijn vervoerd en het ploegen gedaan is, begint de wirnter- werkloosheid en de misère der werk verschaffing. Dan komt weer de tijd voor vergaderen en ageren en het „op jutten" van de mensen, zoals de burgemeester het karakteriseert. De gsest van Vadertje Stalin zweeft over het winters Fin sterwolde. Velen geloven in de ver kondiging van zijn nabije komst en in het paradijs, dat volgen zal. Maar voorlopig gaan de zaken nog Vadertje Staat aan, die van de Russische ma nieren in zijn huis houden niet langer gediend blijkt. Advertentie oen verstandige vrouw koopt uitsluitend gemltlnlseerde wol en wolgoedi De Hoge Raad heeft het cassatiebe roep behandeld van de magnetiseur H. H. L. te Maastricht tegen een vonnis van. t*e_ rechtbank te Roermond van 4 Juli 1950, waarbij hij wegens het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunde in twee gevallen te Echt is veroordeeld tot tweemaal f 100 boete, subs, tien da gen hechtenis. Mr. R. van Oppen uit Heerlen lichtte een cassatiemiddel toe. waarbij hij o.m. betoogde, dat reeds lang geleden oppositie is gerezen tegen de vaste jurisprudentie van de Hoge Raad inzake het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Herhaaldelijk is namelijk beslist, dat ook de z.g. onstof felijke geneeswijze behoort tot de ge neeskundige raad of bijstand. De oppo sitie komt vooral van de zijde der ju risten. De advocaat-generaal, prof. Hooy- kaas, zal 28 November concluderen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5