RUSSISCHE GEHEIMEN SNEEUWSTORMEN BEMOEILIJKEN OPERATIES IN KOREA SchumanFrankrijk wil zeer nauwe samenwerking met Engeland en V.S. Haagse jeugd met speelgoed het stadhuis binnengetrokken Engeland wijst Faroek's eis van de hand Rumoerige zitting van raad van Finsterwolde Amerika steunt Nederland K.R.O. BESTAAT 25 JAAR Tot hoofd en hart De aanval op het vlieg tuig van Thorez UITSLAGEN VIJFDE RONDE VEERPONT GEKANTELD Burgemeester verlaat de raadzaal 24 KOEIEN VERBRAND AUTO RIJDT OP KANON .Het weer. Klokacrobatie Amerikaans Episcopaat spreekt ontsteltenis uit Amerikanen ruim dertig kilometer van de Mandsjoerijse grens Neutrale zone Dezelfde belangen, dezelfde gevaren CHINA'S HULP AAN KOREA Sovjet-Unie zal tegen resolutie veto uitbrengen BOMAANSLAGEN TE ROME AMSTERDAM—CAÏRO IN 6Vz UUR 94 personen verdronken in Joegoslavië Mr. Reinink naar Indonesië Grendel sloot schuurdeur aan binnenka'nt af Invasie van wilde zwijnen Eén zwaar en drie licht gewonden W orstver gif tiging Inzake Nieuw-Guinea De V. S. hebben Nederland verzekerd, dat zij het verzet te gen de Indonesische aanspraak op Nederlands Nieuw-Guinea steunen, zo heeft Michael McDermott, een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, te Washington verklaard, aldus be richt Reuter. McDermott ontkende echter, dat de V. S. zich militaire bases in Nieuw-Guinea trachten te ver schaffen. LONEN TAXICHAUFFEURS Beslissing uitgesteld tot 15 December over zwakke houding der Christelijke landen VRIJDAG 17 NOVEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248224 Zonder veel tegenstand te ontmoeten lijn de verbonden legers gisteren langs het gehele front in Noord-Korea verder opgerukt naar de Mandsjoerijse grens. In het Noord-Oosten werd de grootste Vordering gemaakt. Hier rukten name lijk de infanteristen van het Ameri kaanse 17e regiment 8 km. op door de met ijs bedekte heuvels van Pungsan, ondanks tegenstand van rode tanks, ar tillerie en infanterie. De Amerikanen staan aan dit gedeelte van het front' thans op nog geen 23 km. van de Mand sjoerijse grens. Langs het 48 km. lange front in het Noord-Westen maakte het gehele eerste corps, bestaande uit Amerikaanse, Brit se en Franse troepen, vorderingen. Er werd vrijwel geen tegenstand ontmoet. Hoewel de temperatuur iets was geste gen, werden de operaties bemoeilijkt door een sneeuwstorm. Er werden ter reinwinsten van 6.5 km. geboekt. Slecht weer bemoeilijkte de operaties van de luchtmacht. 18 B-26 bommenwerpers bombardeerden de spoorwegstad Mansi aan de Chinese-communistische bevoor- radingslijn. Jagers en bommenwerpers bestookten het gebied van Chongju, dat even achter het front ligt en andere bommenwerpers deden een aanval op de grensstad Sakchu. Bij Wonsan aan de Oostkust gaven 200 guerilleros zich over aan de Amerikaan se derde divisie. Britse, Turkse en Ame rikaanse troepen zuiverden verkeers- en spoorwegen, waarlangs in allerijl winteruitrusting wordt aangevoerd voor de fronttroepen. De Britse minister van defensie, Ema nuel Shinwell, heeft gisteren in het La gerhuis meegedeeld, dat de Britse ver liezen in Korea in totaal 51 doden, 158 gewonden en vijf vermisten bedragen. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft bekend ge maakt, dat de Amerikaanse verliezen in Korea op 10 November 4.798 doden, 19.740 gewonden en 4.343 vermisten be droegen. Radio Vaticana meldde gisteravond, dat volgens de laatste berichten uit Ko rea tenminste negen Europese katholie ke priesters, onder wie vier Ierse en vijf Franse, door de communisten zijn ver moord. Onder de Ierse slachtoffers be vindt zich de apostolische prefect van Koanyu, pater Patrick Brennan. Van gezaghebbende zijde wordt te Washington door Reuter vernomen, dat de Britse en Amerikaanse rege ringen reeds sinds enige tijd grondige studie maken van een aantal voorstel len, welke beogen een geneutraliseer de en gedemilitariseerde buffer-zone langs een of beide zijden van de Yangtse te scheppen, waardoor het door de Chinese communisten be stuurde Mandsjoerije van de Koreaan se republiek zou worden gescheiden. Het verluidt doch dit is niet offi cieel bevestigd dat voorlopige voor stellen van de neutralisering en.demi litarisering van de Yalu via een „neu trale" mogendheid ter kennis van de communistische Chinese regering zijn gebracht. Deze voorstellen zouden Pe king voor het vertrek van de Chi nese communistische delegatie naar Lake Success hebben bereikt. De hiervoor genoemde plannen zullen mo gelijk aan de delegatie worden voorge legd. Vernomen wordt dat, voor wat betreft Engeland en de Verenigde Sta ten, de uiteindelijke beslissing er van zalafhangen of de Chinese communis tische delegatie een vijandige of een „redelijke en op samenwerking gerich te" houding zal aannemen tegenover de pogingen der Verenigde Naties, om de internationale spanning in het grens gebied van de Yalu te verzachten. De grote vloot vliegboten, die Engeland sinds 1935 bezit, wordt in de jaren 1950 tot en met 1953 geheel vernieuwdTijdens deze vernieuwing wordt op de routes der vliegboten mot landvliegtuigen gevlogen. De nieuwe 10-motorige „Princess"- vliegboten, die in gebruik zullen worden genomen, zullen in staat zijn 105 pas sagiers te vervoeren. De „Somerset", een vliegboot van het oude type, verlaat haar basis voor de laatste vlucht naar Afrika. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, verklaarde gisteren in een toespraak tot leden van de Amerikaanse club te Parijs, dat nauwe samenwerking met Engeland en de Verenigde Staten de hoeksteen vormt van de Franse buitenlandse politiek. Omtrent het Duitse vraagstuk en het voor stel van het Kremlin voor het houden van een Vier-Mogendhcden-Conferentie zeide Schuman", dat overeenstemming over de hoofdzaken tussen Parijs en Washington bestond. De meningsverschillen zijn van technische aard. Minister Schuman verklaarde verder nog, dat er thans „enige geruststellende elementen in de internationale toestand zijn. Nergens is de wil aanwezig om de bestaande spanning om te zetten in een ramp van reusachtige afmetingen, daar niemand daarvoor de verantwoordelijkheid op zich durft te nemen". Wu Hsie Chuen, leider van de negen vertegenwoordigers uit Rood China, die op weg zijn naar New York, om in de zitting van de Veiligheidsraad te komen spreken over de Chinese interventie in Korea. Sprekende over het bericht, dat een Amerikaanse jager een aanval zou hebben gedaan op het vliegtuig, waarmee de communistische leider Maurice Thorez naar Rusland vloog, zei Schuman: Wij moeten degenen, die de internationale spanning gaan de houden door incidenten te creë ren of uit de lucht te grijpen, welke een bedreiging vormen voor de vre de, brandmerken. Ik vraag me af. wie er van een dergelijke heldendaad profijt zou trekken. Wij hebben Thorez bereidwillig een visum ver schaft en als iemand hem wil vol gen, dan zal daartegen van Onze zij de geen bezwaar bestaan. Schuman bracht hulde aan de Ame rikanen voor de morele en materiële hulp, die zij aan Frankrijk verleend hebben. Wij zullen nooit vergeten, zei hij, dat onze Amerikaanse vrienden ons in de meest critieke ogenblikken ter zijde stonden. Tijdelijke verschillen van politiek inzicht zijn onvermijdelijk, voegde hij eraan toe, doch hij was er zeker van, dat daarvoor mettertijd een oplossing zou worden gevonden, om dat wij dezelfde belangen hebben, de zelfde gevaren kennen en dezelfde op lossing wensen de veiligstelling van de vrede en de vrijheid van de volken. De Sovjet-Unie heeft in de Veilig' beidsraad medegedeeld, dat zij haar veto zal uitbrengen tegen de resolutie, waar in een beroep wordt gedaan op de Chinese communistische regering om haar troepen uit Korea terug te trekken. Het bekendeslot te Berlijn, dat door bommen gedeeltelijk werd verwoest wordt op last van de autoriteiten in de Oostelijke sector gesloopt. Een der vleugels is reeds geheel verdwenen Enkele stukken beeldhouwwerk, die het gebouw sierden en in onbeschadigde toestand verkeren, zullen in musea wor den ondergebracht. Trifunovic—Rossolimo li—li Rcshevsky—Euwe li—li v. ScheltingaFoltys lili PircTartakower 01 StahlbergKramer afgebr. GligoricDonner afgebr. GolombekNajdorf afgebr. pilnikO'Kelly afgebr Szabadosv. d. Berg lili Gudmundsson—Kottnauer li—li De resultaten van de gisteren afge broken partyen, die hedenmorgen niet meer hervat zijn, luiden als volgt: StahlbergKramer 10 GligoricDonner Uli GolombekNajdorf 01 De stand is nu; 1 en 2. Gligoric en Stahlberg 4 pnt. 3, 4 en 5. Reshevsky, Rossolimo en Najdorf 3% pnt. 6 en 7. Euwe, Tartakower 3 pnt. 8. O'Kelly Z% pnt. en 1 afgebr. partij. 9, 10 en 11. Pirc, Trifunovic en Szaba dos Ui pnt. 12. Pilnik 2 pnt. en 1 afgebr. partij. 13, 14, 15 en 16. v. d. Berg. Gud mundsson, v. Scheltinga en Donner *2 pnt. 17 en 18. Foltys en Kottnauer l'A pnt. 19. Golombek 1 pnt. 20. Kramer li pnt. Voor uitvoerig verslag van de vüfde ronde zie pag. 7. (Van onze Haagse redactie) Was het ochtendprogramma van het Koninklijk bezoek aan Den Haag nogal koeltjes in opzet en uitvoering, des mid dags op het stadhuis werd deze feest dag toch inderdaad een feest. Zware padvinderstrommen en de vrolijke klanken van dwarsfluiten onze Lon- dense correspondent vindt, dat deze in strumenten weemoedig miauwen, maar in Den Haag klinken ze zo gek nog niet —'bespeeld door een heel corps van jonge muzikanten, trokken het Koninklijk Paar naar een der ramen om te kijken naar een défilé van de Haagse jeugd, die met vele vlaggen was uitgetrokken. Het miezerweer van de mistroostige morgen was opgeklaard en het werd nu flink druk in het hartje van de stad. Doch alleen maar buiten blijven, dat was toch iets te weinig voor deze kinderschaar. Met z'n zeshonderd trok ken zij de gangen van het eerbied waardige gebouw binnen, aan een lang koord allerlei speelgoed meevoerend: poppen en poppenhuisjes, winkeltjes, locomotieven en autootjes. Dit speel goed is gemaakt en gegeven door de Haagse jongeren voor de minderbe deelde kinderen in het Oosten des lands, Wier ouders in de laatste oor logsjaren de Hagenaars hielpen aan voedsel. Een gedeelte nog maar van deze enor- Gisteren zön byna gelijktydig in het Centrum van Rome twee bommen ont ploft, waardoor de kantoren van de Republikeinse Party en de Socialisti sche Eenheidspartij zwaar werden be schadigd. Voor zover men kan nagaan, zU'n er geen persoonlijke slachtoffers. De laatste dagen zijn te Rome al meer van dergelijke aanslagen gepleegd, meestal op gebouwen van rechtse par- wen. De politie gelooft dat leden van de aan neo-fascistische partij er schuldig zijn. me speelgoedverzameling 25000 stuks werd bij deze gelegenheid aan de Landsvrouwe getoond en de 15-jarige Annie Donker heeft in een kort woord aan de Koning het hoe en waarom ver teld, zich vrijmoedig, zonder een tekst te raadplegen richtend tot de Vorstin: „Majesteit!De Prins stond er gea museerd, een sigaar in de mond, bij toe te zien. Dit was nu werkelijk een fleurige ver toning, een joyeus gebeuren op deze wel erg formeel ingerichte dag. Want toen de kinderen van de Haagse Jeugd Actie met hun speelgoed het stadhuis weer verlaten hadden, wachtte het Koninklijk Paar, na een rustpauze in het oude paleis van Koningin Emma op het Lange Voorhout, in de Trèveszaal op het Binnenhof de derde reeks van kennis makingen: het voorstellen van de burge meesters der gemeenten in de provincie Zuid-Holland. Zonder verwijl heeft Groot-Brittannië de eis van Egypte, dat de Britse troepen uit de Suezkanaalzone moeten wordn teruggeroepen, van de hand gewezen. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken deelde te Londen op een persconferentie mee, dat Groot-Brittannië niet het recht van de Egyptische regering erkent om het in 1936 voor de tijd van 20 jaar gesloten verdrag eenzijdig te annuleren. Koning Faroek heeft gisteren by dc opening van het parlement verklaard, dat zyn rege ring het verdrag van 1936 niet langer als rechtsgeldig beschouwt. Dc woordvoer der van het Foreign Office verklaarde echter, dat het Britse defensie-contact met Egypte zou voortduren. De K.L.M.-constellation PH—TDH (Hol land), die Woensdagavond met gezagvoerder Kavenhill van Schiphol naar Indonesië is vertrokken, heeft het traject Amsterdam Gairo m een zéér korte tijd afgelegd. Door gynstige staartwind legde de „Holland", die 44 passagiers vervoerde, de ruim 3400 km. lange afstand af in 6 uur en 39 minu- i®?1, co= gemicWelde snelheid bedroeg dus bijna 525 km. per uur. Normaal leggen de KLM-Constellations deze afstand af in iets meer dan acht uur. Vier en negentig personen zijn om het leven gekomen, toen een overvolle veer pont op dc rivier de Save in Joegoslavië van zijn kabels lossloeg en kantelde. Slechts één opvarende bracht het er levend af, terwül tot dusverre het stof- felyk overschot van zeventien van de vier en negentig slachtoffers is geborgen, aldus meldt A. F- Volgens het officiële relaas van de ge beurtenissen moet de schuld van de ramp gezocht worden bij een dorps functionaris, die eiste dat de pont zou overvaren, omdat hij zijn vrouw naar het ziekenhuis aan de overzijde van de rivier wilde brengen. Aanvankelijk werd ook hij gered, maar later is hij aan zijn verwondingen overleden. De pontbaas had bezwaren tegen het overvaren, om dat de boot overvol was en er een sterke wind stond. De secretaris-generaal van het ministerie van O. K. en W., mr. H. J. Beinink, is gis teravond van Schiphol naar Djakarta ver trokken. Mr. Beinink zal daar besprekingen voeren met het Hoge Commissariaat over onderwijsaangelegenheden van Nederlanders in Indonesië. Voor de tweede maal binnen tien da gen is de in meerderheid communisti sche raad van Finsterwolde in spoed eisende vergadering bijeengekomen. Ook nu weer prijkte op de agenda het punt: bespreking van het wetsontwerp inzake voorziening in het bestuur van Finster wolde. Zóver is het op deze vergadering echter niet gekomen, want nog voordat dit punt in behandeling kon worden ge nomen, verliet de burgemeester van Finsterwolde de raadzaal. De communistische wethouder Haa- ken had ernstige critiek op de notulen van de vorige vergadering. Burgemees ter Tuin wees er op. dat men geen raadsstenograaf had „en het ondoenlijk was de ellenlange betogen der commu nisten op te nemen". Hij was evenwel bereid enkele correcties aan te brengen Wethouder Haaken stormde plotse ling op de publieke tribune af toen hij een fotograaf ontdekte. Hij uitte zijn bezwaren over het feit, dat de burge meester toestemming had gegeven aan deze fotograaf om te fotograferen. Hij wenste te weten, welke pers deze man vertegenwoordigde De burgemeester wees er op, dat de fotograaf zich op de publieke tribune bevond, waartegen geen enkel bezwaar kan worden ge maakt. Hierna kwam een geschil ter sprake over de aanleg van een bepaald sport terrein. De communisten uitten bezwa ren tegen een rapport van de Planolo gische Dienst in zake de plaats van dit sportterrein. De communisten hadden n.l. een bepaald terrein op het oog, dat door de Planologische Dienst was afge wezen om de slechte ligging. Wethou der Haaken wenste deze zaak uitvoerig te bespreken en vroeg zelfs de verga dering te schorsen om met de commis sie van lichamelijke opvoeding over deze zaak van gedachten te wisselen. De burgemeester verzette zich daar tegen, waarop de wethouder mededeel de er een voorstel van te zullen maken Vier-en-twintig koeien kwamen in de vlammen om, toen gisteravond een felle brand woedde in de kapitale boerderij „Hqrrelbos", gelegen tussen Bedum en Onderdendam in Groningen. De brand werd ontdekt door de fami lie Elzinga, die deze boerderij bewoont. Men was in het woonhuis en ontdekte plotseling een gloed aan de achterkant van de boerderij. Toen één van de fami lieleden naar buiten ging zag men de vlammen hoog oplaaien aan de achter het woonhuis liggende schuur. Onmid dellijk probeerde men van de binnen zijde de stallen te bereiken, hetgeen evenwel niet meer mogelijk was, door dat het vuur te snel om zich heengreep. Ook gelukte het niet van buiten de deur te openen, doordat een zware gren del de schuurdeur aan de binnenkant afsloot. De brandweer uit Bedum was spoedig ter plaatse, doch het gelukte haar al leen het woonhuis te redden. Een grote voorraad hooi en stro, alsmede vier en twintig koeien kwamen in de vlammen om. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat, in verband met het steeds meer in Iandbouwcultuur brengen van het voor een groot deel platgeschoten „Reichs- wald" in het Duitse grensgebied om Kleef, de wilde zwijnen steeds meer hun toevlucht zoeken in de bossen op Nederlands gebied. In de omgeving van Groesbeck en Nijmegen komen zij zelfs in kleine kudden voor. Wilde zwynen werden waargenomen in de Meerwijk, op Heumensoord en op Dekkerswald. Men verwacht, dat zij nog dieper ons land zullenbinnendringen. De Britse geleerden en de deskundigen van ma rine en luchtmacht breken zich het hoofd over drie Russische mysteries. Dat zijn: 1. Waarom concentreert Rusland zich zó op het onderzoek naar de cosmi- sche stralen, dat blijkbaar zelfs deskundigen uit an dere landen er bij worden gehaald? 2. Waarom bouwt Rus land slagschepen van het pre-atomisch tijdperk? 3. Waarom is Rusland plotseling begonnen met de bouw van lichter-dan- lucht bestuurbare lucht schepen? Van deze raadselen is dat der cosmische stralen De cosmische stralen zijn versplinterde atomen, die ergens uit de ruim te neerregenen. Hun oor spronkelijke 'krachtbron zou de atoombom ver in de schaduw stellen. In dien men die krachtbron bij de hand zou hebben, zou dit kunnen leiden tot wapens, zoals men zich die niet kan voorstellen. De meeste Westerse ge leerden geloven echter dat dit nooit gebeuren kan. Maar toch heeft Rus land deskundigen op het gebied van de cosmische stralen geroepen, zoals de Hongaarse professor Lajos Janossy en de Britse re gering gelooft dat haar specialist op hetzelfde het grootst en het meest terrein, prof Bruno Pon- verontrustend. Voor 7o tecorvo. zich ook in de ver de Britse geleerden Sovjet-Unie bevindt, kunnen oordelen en daarbij bevindt zich ook de nieuwe Nobelprijs winnaar voor physica, prof. Cecil Powell heb ben de cosmische stra- De slagschip-puzzle is eigenlijk niet veel klei ner. Na Bikini gingen de Westerse mariniers en in elk geval die van de len geen destructief nut. Verenigde Staten en En M.a.w. zij kunnen de Sovjet-Unie geen substi tuut voor de atoombom of geland hun plannen herzien in het licht van de resultaten der proeven een nieuw en machtiger met de atoombom. Resul- wapen verschaffen. De links georiënteerde prof. Powell is geneigd te denken, dat de Russen al leen zuiver wetenschap pelijk werk op het oog hebben. Dochandere ge leerden zijn sceptischer en kunnen haast niet aanne men. dat de Russen in dit stadium van de wereldza ken zo altruïstisch zou den zijn. taten die volgens hun mening leerden hoe in de toekomst een oorlog ge voerd zou worden. En toch, zo heeft men ver nomen, gaat Rusland door kostbare dreadnoughts te bouwen, die in het Wes ten als ouderwets worden beschouwd. Twee van die 35.000 tons slagsehe.pen zijn al in dienst. De kiel werd in 1942 gelegd. Twee an dere zijn in aanbouw en een vijfde nadert zijn vol tooiing. Bij de huidige stand van de maritieme oorlogvoering zouden al deze dure schepen grote tobbes zijn en moet men zich dus afvragen: be waart Rusland een ge heim of heeft het nooit van Bikini gehoord? Rusland is een uitge strekte natie en de be langstelling voor bestuur bare luchtschepen bete kent misschien alleen maar, dat men zoekt naar alternatieve trans portmethodes. Maar mis schien zit er nog heel wat meer aan vast en omdat niet wat binnen de gren zen gebeurt genegeerd kan worden, begeeft men zich ook wat deze zaak betreft in speculaties. Sedert 1946 hebben de Russen geëxperimenteerd met kleine, tamelijk snel le luchtschepen van onge veer 155 voet lengte. Een daarvan is kennelijk gedu rende de oorlog gebouwd en dit leidt tot bezorgd heid. Rusland heeft zijn bondgenoten nooit ver wittigd, dat het geduren de het conflict met Duits land luchtschepen bouw de en de reden waarom de luchtvaartindustrie, die toen alle zeilen moest bij zetten, ook nog deze ac tiviteit moest ontplooien, is niet bekend. Men wil hier niet uit het oog verliezen dat grote luchtschepen lang en hoog kunnen vliegen en reus achtige ladingen mee kun nen nemen. (U. P.) De voorzitter zei, dat wanneer dit voorstel werd aangenomen hij de raad zou verlaten. Het voorstel, dat tenslotte toch in stemming werd gebracht, is met zes tegen vier stemmen aangenomen. Eén lid van de rechtse fractie onthield zich van stemming. Burgemeester Tuin pakte hierna zijn papièren bijeen en verliet de raadzaal onder honend gelach van de publieke tribune. De raad ging hierop naar huis, nog vóór dat het eigenlijke punt, waar voor de vergadering was bijeengeroe pen, in behandeling was genomen. Een personenauto, bestuurd door de heer D.. eigenaar van het hotel „De Mallejan" te Vierhouten, is gisteravond in de buurt van Elspeet tegen een stil staand kanon aangereden. De loop van het kanon drong dwars door de auto. Mevrouw D„ die haar man in de auto vergezelde, werd zwaar gewond. Haar echtgenoot en een andere passagier, een dame uit Nunspeet, werden minder ernstig gewond. Allen zijn naar het ziekenhuis Salem te Ermelo vervoerd. De auto werd totaal vernield. Militairen waren bezig geweest het kanon te koppelen. Zij verklaarden, waarschuwingssignaler. aan de autobe stuurder te hebben gegeven. In Boven Smilde is het gezin H. Olijfe vergiftigd door het eten van verkeerde leverworst. Vader, moeder en drie kin deren werden op medisch advies over gebracht naar het Academisch Zieken huis te Groningen, alwaar ze in de ba rakken werden opgenomen. Verwachting tot Zaterdagavond: Vannacht hier en daar mist en voornamelijk in de Oostelijke pro vincies lichte vorst. Morgen tijdelijk meer bewolking met slechts enkele verspreide buien en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. In de nacht tijdelijk zwakke, overigens matige Westelijke wind. Zon: 8.04—16.46 Maan: 14.39—1.04 Blijkens de gisteren verschenen Staats courant, heeft het college van Rijksbe- middelaars de beslissing over de lonen van dc taxichauffeurs uitgesteld tot 15 December a.s. Jan de Cler, Piet Lustenhouwer en Dico van der Meer, het drietal van „De klok heit negen", luistert naar opnamen van 't bekende Za terdagavond- programma. Jan de Cler, Dico van der Meer, Piet Lustenhouwer is het drietal, dat niet alleen „De klok heit negen" maakt, maar onder andere ook als Leo Pagano een H|HP Mlsl ^ËIB interlandwedstrijd verslaat in het kBkj f'*' llif UNS .Hup Holland"-lied hel gloedvol gr- BHE1 J9H sproken verslag in gedurfde rijmen over- sIM brengt. Zij zijn zo ttan elkaar gewaagd, 9' vertellen zij, dat zij na afloop van het HkyC|J| '«17 JljB karwei nooit meer weten, aan wiens SSH^HHI ^|8B fantasierijk brein een dichtregel ontsnapt f MÈk is. De onderlinge verhoudingen zijn bo- B5 - ÉÊtk vendien enigszins ingewikkeld. Alexan- BA Ja|| der Pola en Jan de Cler maken samen Maw||l het eindlied van de klok. De muziek HS||/ JflfSHB wordt uitgezocht door Jan de Cler en Dico van de Meer. De arrangementen Hg|p ÊmËmmm maakt Klaas van Beeck, die bij het drie- «HH Jl^VH tal hoog in aanzien staat om zijn muzi- MflSI: kale humor. Ook trouwens om zijn 8MB werkwijze: hij moet muziek horen om j As» zelf geïnspireerd te raken op eigen me- vtófP%JÏ lodieën, die hij noteert in merkwaardige hieroglyphen, onleesbaar voor anderen, zodat hij zelf de arrangementen uitmoet schrijven. De meezingliedjes zijn van 5 j „m x| Piet Lustenhouwer en Dico van der Meer. De titelregel ontstaat het eerst, 'HUH daarna de melodie, vervolgens pas de WMM woorden. Jan de Cler maakt zelf het ■«■■■■■■■■■ill i isstsofïsai-!.: Van Tutten-lied. Piet Lustenhouwer Zó zegt de gewone man er het zijne van heeft de eindbeslissing bij het muzikale Maar Wam Heskes is geen gewone man'. overleg. m m De historie van de groei van de K. R. O. vinden onze lezers uitvoerig be schreven op pagina 3 van dit nummer. Hij is ongewoon knap in stemimitaties. Overigens is hij maar de helft van de gewone man, de andere helft is Toon Rammelt, die de teksten schrijft, die in de mond van Wam Heskes weer leven krijgen. De Katholieke bisschoppen van de V.S. hebben op bun jaarlijkse bijeen komst hun ontsteltenis uitgesproken over de apathische houding van de christelijke landen en het onbeteke nende van hun zwakke protesten tegen de vervolging van de katholieken in de landen achter het IJzeren Gordijn. In een resolutie betreuren zij de ver volging, die gepaard gaat met terreur, het verdrijven en vermoorden van mil- lioenen onschuidigen op een schaal, die het grootste barbarisme, in de ge schiedenis gepleegd, nog overtreft. I Sonis is het goed te berusten in din- j gen, die men niet begrijpt. j Wim Quint, die verbluffende acrobati sche toeren met zijn stem kan uithalen, heeft een rustige goedmoedigheid, die hem blijkbaar bijzonder geschikt maakt voor kinderuitzendingen en de vele an dere dingen, die hem bij de K.R.O. zijn toevertrouwd. BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 .Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. f 1.60 per maand, 1 430 per kwartaaL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1