KABINET OP BREDE BASIS Mensen op reis ffii het Dcuibovk ito*1 •JAK WHENÓÉIAAR Tien procent van Volkswagens in Nederland clandestien over de grens gevoerd In duistere nachten met grote snelheid naar Zaid-Limbarg Gancia De grote misdaden van een kleine man ft Prof. Romme dringt aan op herstel 1 Overpeinzingen Wi SANATOGEN ichVz^ O, DIE Memorie van grieven ingediend Smokkelhandel leeft weer op Prima chauffeyurs WienNeerlands bloed klonk in Texas ZUINIG MET STROOM IN DE PIEKUREN Doeltreffend gebruik van de koopvaardij VRIJDAG 17 NOVEMBER 1950 PAGTNA 5 Men levensvreugde door meer gezondheid Het Zenuwsterkende Voedsel Op vrije voeten gesteld Audiëntie Zuid.-Molu.kh.en en K.P.M Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken L.S.K.-soIdaat verdronken Sa vermoulh Torino door LESLIE FORD Harlingens burgemeester in Harlingen Anders dreigt afsluiting van Snorrebor 1 Atlantisch Gezagsorgaan VERWARMINGSINSTALLATIE OVERGEDRAGEN Koninklijke gift voor gerepatrieerden Advertentie en meer gezondheid door Sanatogen, het heerlijke versterkingsmiddel, waarmee U oververmoeidheid en zenuwklacbten in korten tijd overwint. (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Romme heeft gisteren tijdens de replieken op de Algemene Beschouwin gen in de Tweede Kamer verklaard, dat naar zjjn mening de brede basis de basis van het kabinet, zoals die bestond in 1948 spoedig hersteld moet wor den. Zonder die basis zou dit kabinet destijds niet tot stand zijn gekomen, het zou dus zo moet men uit de woorden van prof. Romme concluderen poli tiek irreëel zijn het kabinet op een veranderde basis te laten voortbestaan. Nauwelijks had prof. Romme deze woorden uitgesproken, of voor de geamu seerde ogen der journalisten begon zich een levendige bedrijvigheid te ont wikkelen op het vlak der kabinetsformatie. Minister s'Jacob sprak met mi nister Spitzen, formateur Van Schaik sprak met minister Spitzen, de een voor de ander verdween in de ministerskamer. Het persisteren van prof. Romme is lastig voor het kabinet, maar het is even logisch als begrijpelijk. Men kan maar niet toelaten, dat een kabinet, nadat het eenmaal op een bepaalde overeenstemming en in een- bepaalde i^leurverhouding tot stand is gek(*nen, in de loop der tijden voor zijn ogen van kleur verandert. Ér zit nu geen C.H.-man meer in het kabinet en de heer Tilanus vindt dit klaarblijkelijk best. De heer Oud heeft al een désaveu tegen het kabinet gelanceerd met inbegrip van zijn partijgenoot Stikker met wiens Indonesisch beleid hij zich niet eens heeft verklaard. Waar moet dat heen? Straks zitten er feitelijk al leen nog katholieken en socialisten in dit kabinet van de brede basis, bene vens enige kleurloze figuren en dan staat de K.V.P., die de brede basis heeft gewild, alleen dit kabinet te dekken, welke brede basis mislukt is- Dat dit allerlei lastige en nadelige consequenties zou hebben voor de po sitie der K.V.P. ligt voor de hand. Ook de niet-bewonderaar van de bre de basis zal erkennen, dat prof. Rom me volstrekt gelijk heeft door er aan vast te houden, dat het kabinet van thans hetzelfde kabinet moet zijn als het kunstig mozaïekwerk, dat forma teur Van Schaik in 1948 in elkaar heeft geschoven. Het was uiteraard het meest interes sante punt van de replieken. Men kon er jammer genoeg niet op reageren, aan gezien prof. Romme de laatste fractie leider was, die het woord voerde. De heer Oud had prof. Romme tevoren na dere opheldering gevraagd. Nu, die heeft hij nu dus. Overigens was het leuk de heer Oud te horen verklaren (dit naar aanleiding van de opmerking, dat een derde macht een conservatieve concentratie zou zijn) dat hij conservatief is in de evangelische zin. Mr. Oud, evangelistDan de heer Schouten. Die zegt tenminste zon der meer. dat hij niet conservatief is. De heer Romme heeft hem er intussen aan herinnerd, dat hij hem geen ant woord heeft gegeven op twee vragen: had Nederland terzake van Ambon mi litair moeten optreden; op welke punten Advertentie „Ik |c«f md gulden voor }e plaat» I" chocolade am aak t betert Zn het licht van een Schiedamse lan taarnpaal lezen wij: „Café-Restaurant-'. Het ziet er netjes uit, dus stappen wij naar binnen voor onze eeuwige uit smijter. Op een krukje buigt een ober zich geeuwend naar de diendoek in zijn handen. Aan de leestafel zit een heer als een razende velletjes papier vol te schrijven. Uilsmijter-ham-koffieiegeeuwt de ober door een luikje. Hij draait aan zen paar knoppen, waarna een juf frouw met een mannenstem de holle, lege zaal probeert vol te zingen. De man aan de leestafel denkt alleen te zyn en rekt zich eens lekker uit. „Hé, jij ook hier", galmt het dan en. wij herkennen een bevriende stadge noot. „Wat voer jij in 's hemelsnaam uit in Schiedam? En jij zit te pennen als een razende". „Luister en vertel niet verder. Ik ben een boek aan het schrijven". De ober komt met twee kleine glaas jes, vanwege de ontmoeting in Schie dam. Als wij over de eerste slok en onze verbazing heen zijn, vuren wij een stel vragen af. „Een boek? Zijn er nog geen boeken genoeg? Waarover? ,Je weet, ik heb maar één hobby: Film. Ik 'oen bezig aan een boek over de Film als probleem. Man, denk nou eens goed na. Wat heeft tegenwoordig meer invloed op de mensen dan de bioscoop? Vraag jij eens aan tien men sen waar zij vanavond liever naar toe gaan: naar het Lof of naar de bios. Weet je, dat er over de hele wereld 70 millioen mensen minstens één keer per Week naar de film gaan? Schuif die gordijnen open en kijk naar buiten, dan zie je de macht van het witte doek. ledereen loopt en houdt zijn sigaret vast, kleedt zich en kamt zijn haren, glimlacht en groet zijn kennissen, zoals hij of zij dat in de bioscoop gezien heeft. En over die invloed ben ik nou een boek aan het schrijven". „Dus jij zou het liefste zien, dat alle bioscopen gesloten werden?" Onze film-vriend schudt zijn hoofd, Wer ons wanbegrip en zijn leeg glaas je. „Natuurlijk niet. De moderne mens 15 niet meer los te maken van het ver schijnsel Film. Maar ik hoop duidelijk te. maken in mijn boek, dat iedereen niet alles slikken moet, zonder smaak, Zonder critiek of protest. Het is al net nis met dit borreltje: van goede kwa- htcit, met mate en bewust, dus niet als Oewoonte, genoten, kan .je er gezond °v blijven en oud mee worden. Proost!" komen de grondtrekken der Nederlandse natie in de door het kabinet gevoerde politiek niet tot uiting? Verder is nog interessant op te mer ken, dat naar de mening van jhr. v. d Goes van Naters de heer Tilanus en zijn directe medeslanders wel geschikt zijn om samen te werken. Prof. Romme is aangevallen op zijn preferentie voor een gefedereerd Euro pa zonder Engeland. Hij antwoordde nu: met Engeland gaarne alle medewerking die we kunnen krijgen, maar dan spreekt men over heel iets anders dan over fe deratie. Die wil Engeland niet; het wil geen ^upra-nationale organen. De aankondiging van de besparingen van minister Licftinck is door iedereen met blijde instemming ontvangen. Doch de heer Hofstra was niet blij en maakte onderscheidingen. Primair, zei hjj, zou het wel eens nodig kunnen zijn te let ten op het heden (levenspeil); secun dair op de toekomst (de investeringen). Vijf van de zes voormalige Russische gevangenen, die aan de zorg van de Haagse recherche waren toevertrouwd, zijn voorlopig op vrije voeten gesteld. De Aartsbisschop van Utrecht, Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong, zal in de komen de week alleen Donderdag audiëntie verlenen. Advertentie Na de uitspraak in kort geding door de president der Amsterdamse recht bank in de zaak van de republiek der Zuid-Molukken contra de K. P. M. op 2 November, is de K. P. M. in hoger beroep gegaan. Hedenochtend diende mr. Masthoff voor de K. P. M. een me morie van grieven in bij de president van het Hof. Mr. J. A. J. Bottenheim stelde zich namens mr. Berkhouwer voor de republiek der Zuid-Molukken en vroeg veertien dagen beraad voor antwoord, welk verzoek door de pre sident werd ingewilligd. De directeur-generaal der P.T.T. maakt bekend, dat van 18 tot en met 23. van 26 tot en met 30 Dec. 1950 en van 2 tot en met 6 Jan. 1951 Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken (familiegesprek- ken) met een maximale duur van drie minuten zijn toegelaten over de recht streekse radio-telefoonverbindingen met Indonesië. Suriname en de Nederlandse Antillen tegen het verlaagde tarief var. f 10.50 voor de eerste cn 12.75 voor de tweede Indonesische zone en tegen het verlaagde tarief van 12.60 voor Paramaribo, Willemstad/Curagao en Oranjestad/ Aruba Dc Koninklijke Marechaussee heeft uit een beek op de hof Espclo bij Havezathe het lijk opgehaald van de 22-jarige L.S.K.-soldaat P. M. van Gerven uit Vaikenswaard. Het slachtoffer was Zon dagavond bij kennissen op bezoek ge weest in de omgeving en om ongeveer drie uur naar de vliegbasis Twenthe te ruggekeerd. Vermoedelijk is hij door de duisternis misleid en met zijn fiets naast in plaats van over het bruggetje over de beek gereden. Het heeft drie dagen ge duurd voordat men zijn stoffelijk over schot heeft gevonden. epic de noorman: "Z)e Rafting eter Steppen m inx*o 41. Voor de man zijn zwaard had kunnen trekken, flitste het wapen van de Noorman reeds te voorschijn. De scherpe punt drukte dreigend tegen z'n borst. „Geen beweging," gebood Eric, „of...!" Maar die bedreiging was niet eens nodig om de man te doen verstarrenHet blinkende wapen was welsprekend genoeg, en boven dien overtuigde het bliksemsnelle optreden hem dat ieder verzet nutteloos was. Met uitpuilende ogen staarde hij vaar de Noorman. Die wierp een snelle blik naar de struiken, waaruit een zacht gekraak opklonk. Een ogenblik later kwam Onga te voorschijn, cn hij slaakte een zucht van ver lichting. Gedreven door haar angst voor Gonor had zij geen acht geslagen op Enc's waarschuwing om achter te blijven, maar was ze snel en zo geruisloos mogelijk de beide mannen gevolgd. Zij had zelfs een knuppeltje opgeraapt als mogelijk wapen. Maar dc Noorman gebaarde haar geruststellend dat zf dat wel kon laten vallen. „Ilc kwam nog op tijd. mijn kind!" Hij wees grinnikend op de sluipmoordenaar voor hem. Hoewel m'n komst niet helemaal gewaardeerd schijnt te worden. Kent gc deze man?" Ze deed verrast een pas nader. „Maar dat is... dat is Regan. Een krijger van mijn eigen stam." Haar gezicht werd rood van verontwaardiging. „Hoe kunt ge tot zulk een laag hartigheid komen. Hij hij is toch uw stamhoofd! Tijdens zijn inwijding hebt ge hem toch ook trouw beloofd, Regan! Verklaar uIk begrijp dit niet...!" De sluipmoordenaar zag een uitweg en trok een zo medelijdend mogelijk gezicht. „Ik werd gedwongen. stamelde hij. Gij kent mij toch, Onga? Ge weet dat ik mij hier anders nimmer toe zou lenen Men dwong mij. Ikik." Doch Eric sneed zijn verward gejammer scherp af. „Toen gc mij als uw makker begroette, was er anders weinig van die dwang te merkehwaaronder gc thans zo gebukt gaat," zei hij droog. „Ik heb nooit erg veel waarde gehecht aan het berouw van beroepsmoordenaars nadat hun aanslag mislukt was. Zwijg nu. Ik heb andere plannen en wijmoeten ons haasten. Wilt ge naar binnen gaan, Onga, cn enige riemen halen? Ge zult daar ook een tweede man aantreffen. Bind hem en sleep hem in het struikgewas. Ik wil geen enkel spoort achterlaten." Ze was ietwat verbaasdmaar voldeed zonder vragen 'aan z'n verzoek. Terwijl zij zich met de man bezig hield die Eric zo geluidloos onschadelijk had gemaakt, bond de Noorman Regan de handen samen. Hij keek toe hoe Onga de voorhang van de tent afsloot. „Wat zijn thans uw plannen?" vroeg het meisje, zich oprichtend. „Regan vertelde ons dat hv onder dwang handelde, nietwaar? Zelf hebben wij de derde man gadegeslagen. Ik ben zeer verlangend hem te leren kennen." Hij gaf zijn gevangene een doorborende blik. „Dit is uw enige kans om. uw waardeloos leven te redden, Regan. Breng ons naar uw opdrachtgever! Ik ben benieuwd te zien wie de aanstoker is van dit duivelse complot n de loop der jaren is het bij mij thuis een vaste gewoonte gewor den, dat ik op mijn verjaardag, tussen de overige presentjes, een hen gelsport-attribuut kan aantreffen. Zoals ik van tevoren welhaast zeker mag veronderstellen dat ik in het bezit kom van een nieuwe pijp en eveneens kan rekenen op óf een sjaal óf een das, zo zie ik tevens, en met belangstelling, de komst van een nieuwe reel, een net of een serie lepeltjes tegemoet. Ik wil ingevoerde aan de man gebracht wor den. S." (Van een verslaggever) Nog niet zo heel lang geleden is er een tijd geweest dat smokkelaars van den bloede een baantje moesten aannemen in de industrie omdat er in het vak hun ner vaderen weinig meer te verdienen was. Die periode is voorbij en een opleven de smokkelhandel bezorgt de douane en marechaussee weer handen vol werk. Naast de gewone smokkel in koffie, thee, metaalwaren en wat al niet meer die sedert jaar en dag omdat er grenzen zijn door een bepaalde kaste wordt -be oefend trekt sedert dit jaar een nieuw, veel ruwer en groter aspect de aan dacht van de betrokken autoriteiten: de smokkel op grote schaal van Duitse auto's. Mede als gevolg van de hoge invoerrechten op deze wagens levert deze smokkelhandel handen vol geld op. Een zeer moeilijk te bepalen aantal Volks wagens, die in Nederland rijden, zijn dat staat nu wel vast op illegale wijze over de grens gebracht. Er zijn schattingen gemaakt, die vaststellen, dat van alle in Nederland aanwezige Volkswagens tien procent gesmokkeld is Vooral aan de grens tussen Zuid-Lim burg en Duitsland schijnt deze smokkel te floreren en reeds verschillende malen heeft de douane de hand op gesmokkelde auto's weten te leggen. Teneinde de om vang er van vast te stellen en drastisch ingrijpen mogelijk te maken, is het wel licht nodig, dat alle bezitters van een Volkswagen in ons land een nieuw na- tionaliteitsbewijs voor hun auto aanvra gen, want het merendeel der gesmokkel de Volkswagens wordt gedekt door een vals nationaliteitsbewijs, hetgeen alleen bij controle over de gehele linie te ach terhalen is. Jle} Zuid-Limburgse grensgebied, va." |G.,kop van de Selfkant tot het meest zuidelijke Drielandenpunt, waar veel heuvelachtig terrein met bossen en zand paden de grenscontrole zeer moeilijk maakt, rollen in de duistere nachten de Volkswagens over de grens. Het zijn on verschrokken, vastberaden en uitsteken de chauffeurs, die dit werk uitvoeren. Voor tweehonderd tot tweehonderdvijf tig gulden jagen zij in grote snelheid de wagens over de slechte wegen naar hun contactpunten op Nederlands gebied. Voor het echter zover is, hebben zich aan de Duitse zijde van de grens veel duistere handelspraktijken afge speeld. Daar heeft een handelaar een auto gekocht, deze weer doorverkocht aan een ander, die er wel weer iemand voor weet die in de keten opgenomen is, zodat, via vier tot vijf eigen aars, de wagen eindelijk aan de grens belandt. Daar wordt hij overge spoten, motor- en chassisnummer wor den weggefraist en andere erin gedre ven, een Nederlands nummerbord wordt erop bevestigd cn het geval is klaar voor „transport". In Duitsland worden de wagens als gestolen aangegeven en in geval van verzekering wordt ook de uitkering op gestreken. In Nederland worden de Volkswagens op de automarkten cn waaq- al niet meer aan de man gebracht en daar er een goed vervalst nationaliteits- bewijs aanwezig is, is er niemand die er iets op aan kan merken. Een gesmok kelde Volkswagen kan voor ongeveer duizend gulden goedkoper dan een legaal En om de onverschrokkenheid van de smokkelchauffeurs te demonstreren: Op een nacht kregen patrouillerende douane-beambten in de Selfkant een ge smokkelde Volkswagen in het vizier, die met grote snelheid over de grens raasde. Zij openden 't vuur. De banden werden stuk geschoten en de benzinetank werd geraakt, maar desalniettemin wist de chauffeur zijn wagen in bedwang te nou- den en door te rijden. Even later von den de douaniers de zwaargehavende wagen langs de weg, maar van de chauf feur was geen spoor te vinden. Ondertussen is de eerste Volkswagen smokkel al voor het gerecht geweest en er zullen spoedig nog enkele zaken vol gen. Men weet niet of men met een bende of met een reeks ongeorganiseerde smokkelaars te doen heeft. In beide ge vallen zal het opsporingswerk evenwel zeer moeilijk zijn. hierbij even opmerken, dat het reeds zogenaamde „vis-cadeautje" in de regel het best in de smaak valt. De macht der gewoonte ls een niet te onderschatten macht. Zo keek ik bij de laatste gelegenheid nogal verwonderd rond. Ik miste iets. Daarom telde ik de aanwezige lieden zowel als de snuiste rijen en ik constateerde dat dit althans klopte. De roethoorn was er, de zelf- binder eveneens; ook dat was in orde. Maar het was niet in de haak dat er geen vis-bullen waren te bespeuren. En ik was zo vrij te informeren of men enig nut zag in het verbreken van goe de oude tradities. Waarop een mij zeer wel bekende dame mij wees op de por tefeuille die ik van haar had gekregen. Het was weliswaar een eenvoudig, maar zeer solide geval. Ten eerste had ik al zo'n papier-vergaarplaats en ten tweede snapte ik niet recht wat het ding met vissen heeft uit te staan. Op verwijtende wijze werd mij toen gevraagd, door diezelfde dame natuur lijk, of ik dan helemaal vergeten was hoe ik onlangs door het oogje van de naald gekropen was. De electrische cen trale begon te werken en mij ging, niet een lichtje, maar hèt licht op. Dit stuk koeienvel nu, deze portefeuille zou moe ten dienen om actes, vergunningen en al dergelijke, soms voddige, dan weer waardevolle,, met moeite verkregen pa piertjes te herbergen. Voorheen zat dit gedoe gedeeltelijk in mijn visjasje cn voor de rest in een sigarenblikje geborgen in mijn tas. Bovendien kwam ik ook in de een of andere la of kast wel eens zo'n vergunning tegen. Zo, doende kon het gebeuren, dat ik, bij het water gekomen, aan het vissen was zonder dat ik de nodige paperassen bij me had. Teneinde moeilijkheden met dienders te voorkomen, had ik alles zorgvuldig bij elkaar gescharreld en een, naar ik meende permanente, plaats Gistermiddag werd het hoogste punt van het in aanbouw zijnde Groothandels gebouw te Rotterdam bereikt. De heer H. J. M. Peeperkorn, directeur van de Maatschappij tot financiering van het Nationaal Herstel N.V., hees in tegen woordigheid van vele genodigden de vlag op de enorme betonconstructie. 27 „Maar moord is een vreemd iets, me vrouw Latham. Als de moordenaar iemand geweest is, die u beiden her kend heeft, dan zal hij zich ongerust maken, nietwaar? Hij zal denken: Mis schien hebben die twee dames, me niet gezien. Misschien deden ze ook maar net of ze me niet zagen, om heelhuids weg te komen. Waarmee ik maar zeg gen wil, dat u en mevrouw Hallet goed op uw tellen dienen te passenKunt u me volgen?" Ik knikte. Ik begreep het angstig goed. „Uitstekend. En nu, wat weet u van Betty Livingstone. U hoeft het me niet dadelijk te vertellen. Ik stuur u nu naar huis om er over na te denken Belt i' mevrouw Hallet op en vertelt u haar, wat ik u hier heb laten zien. En ik zou graag weten, wat voor een pruik en wat voor soort kleren het waren"; „Een grijze pruik", zei ik, „een droge, warrige pruik. En de japon was van de goedkoopste kunstzij met vlekken erop van de regen". „Bericht voor u, kapitein." Een detec tive kwam aan de deuj en overhandig de over mijn schouder heen een telex bericht. Kapitein Lamb pakte het aan en las het. Hij keek langs me heen naar sergeant Buck. „U had gelijk. Ze was door een New Yorks theater-agentschap gehuurd voor een vertrouwelijke opdracht hier in Washington. Haar adres moest het Preston Hotel zijn. Dat is bij het sta tion. In orde Buck. Breng mevrouw Latham naar huis en zorg dat ik je binnen het half uur in het Preston Ho tel tref." „Ik kan wel alleen naar huip gaan", zei ik. „Ik zal zo vrij zijn, u naar huis te brengen." Ik hoop, dat de sergeant het minder grimmig bedoelde dan het klonk. Hij kan het ook niet helpen, dat hij het uitgesproken type is van de ouderwetse legersergeant, uit de goede oude tijd, toen de moeders van de re- cruten nog geen klaagbrieven schreven naar het congres. Ik hoopte tenminste, dat het dat was en zei: „Dank u, ser geant", alsof ik het meende. VIII WIE IS BERTHA TAYLOR? Mijnheer Ellery Seymour stond in de deuropehing van mevrouw Kelly's ka mer ongeduldig te wachten. Ik kreeg zo'n idee, dat kapitein Lamb misschien niet wist, wie het was, die hij op zich liet wachten en ik bleek het bij het rechte eind te hebben. „Kent u mijnheer Ellery Seymour, kapitein Lamb?" vroeg ik. „O, komt u binnen, mijnheer Sey mour." Ellery Seymour knikte tegen mij, ter wijl sergeant Buck de opzichtige kamer binnenstapte, die mevrouw Kelly de hare noemde. Ik zag de dame zelf maar een ogenblik haar haar was zo oran je als een mandarijn voordat kapi tein Lamb haar verzocht ons alleen te laten. „Gaat u zitten, mijnheer Seymour, ik was al van plan me met u in verbinding te stellen. Ik was van mening, dat u ons de helpende hand zou kunnen rei ken." Ellery Seymour glimlachte een kort ogenblikje tegen mij. „Ik neem aan, dat mevrouw Latham u ai ten dele heeft verteld, wat ik u kwam mededelen", zei hij, „ik maak me werkelijk ongerust over deze kwestie." Het was hem aan te zien. Uiterlijk leek hij even onbevangen en beheerst als altijd, maar er scheen hem iets te hinderen als bij een man, die over werkt is en doorzet, vechtend tegen zijn zin om de boel erbij' neer te gooien en eens flink vacantie te nemen. „Ik heb geprobeerd contact te krijgen met u, toen ik hier vannacht of liever gezegd vanochtend was", ging hij voort „Maar u was al weg en de agent bij het hek sommeerde iedereen om door te lo pen, zodat ik niet de kans kreeg, mezelf bekend te maken. Het gaat over de vrouw, van wie dat meisje gisteren de rol heeft gespeeld. Bertha Taylor. Haar naam is Bertha Elizabeth Taylor en zii had een dochter, wier toneelnaam Bettv Livingstone is. Ik veronderstel, dat wij ons gisteren door de onderlinge gelij kenis tussen die twee hebben laten mis leiden. Mevrouw Latham zal het u al wel verteld hebben" „u kende dat meisje dus?" Kapitein Lamb sprak, voordat ik iets had kun nen zeggen; met opzet vermoed ik „Ik wist, dat ze bestond, kapitein", zei Seymour. „Ik wist niet, dat ze hier was. Ik dacht, dat het haar moeder was. Zowel de Stubblefields als ik wa ren die mening toegedaan. Het is niet de eerste keer, dat Bertha Taylor erop uitgetogen is, om mijnheer Stubblefield schrik aan te jagen; hoewel het de eer ste keer is geweest dat het in het pu bliek gebeurde. „Wat zou haar kunnen bewegen mijn heer Stubblefield schrik aan te jagen, mijnheer Seymour?" vroeg kapitein Lamb. „Wat heeft die geheimzinnigheid tp hpfplfPnpn'" Ellery Seymour schudde zijn hoofd. „Het is een zielige geschiedenis, kapitein Lamb. Bertha Taylors man was bij ons in diénst. Hij was een knappe kop, maar een ongeregelde werker. Ik was van me ning, dat we hem moesten houden ter- wille van zijn talenten, maar mijnheer Stubblefield dacht er anders over. Hij vond dat hij meer dan geduldig met Taylor geweest was en hij ontsloeg hem. Toevallig was Taylor toen juist met een buitengewoon lastig karwei bezig aan een dam, die we in aanbouw hadden. Hij ging er de volgende morgen heen en schoot zichzelf door het hoofd. Mijnheer Stubblefield was er erg door van streek. Inplaats van drie maanden duurde het een jaar, eer het werk klaar was. Niet temin liet hij zich overhalen, Taylors vrouw een lijfrente te geven. De ge schiedenis had haar geestesgesteldheid geen goed gedaan." Kapitein Lamb zweeg een ogenblik. „Wanneer kwam u er achter dat het niet mevrouw Taylor, maar haar dochter was?" (Wordt vervolgd/ gegeven in het zijvakje van mijn tas. En nu, waarde collega, lees nu wat mij is overkomen. Op een mooie herfstdag zat ik, achter hot riet verscholen, nauwlettend mijn pen te bespieden. Ik had het op karper voorzien maar het stukje aardappel lag sinds een uur of zeven nog altijd onbe roerd. De plas, waarin ik viste was eigendom var, een hengelvercniging die er veel zorg aan besteedde en er regel matig karper in pootte. Ze lieten je dan ook een lieve duit neertellen om er slechts met één hengel in te mogen vis sen. Het valt te begrijpen dat een strikte controle werd uitgeoefend, niet alleen door bevoegde bestuursleden dier vere niging maar ook van politiewege. Het verwonderde mij dan ook geens zins dat, na een „zitting" van een paar uur, ik de bekende uniform, met een man erin verscholen, op mij zag toestap pen. We wisselden een groet, de weer berichten, en ik verwachtte al: „Zou ik misschien even uw papieren enz." te horen, toen ik de Rotterdammer nauw merkbaar omhoog zag komen. De Hermandad-dienaar beet mij toe: „Beet", en zweeg verder als het graf. Luttele seconden daarna zonk het dobbertje weg. Ik hoprde: „Ha", waar op volgde: „Nu slaan". Inderdaad volg de ik die raad in zoverre dat ik vast- tikte. Als eCn bezetene ging de vis er vantussen en het gewone, doch opwin dende gevecht van hengelaar met een zware karper nam een aanvang. Onze vriend cle krachtpatser was van goeden huize en pas «ia een kwartier kon ik het wat kalmer aan doen. De raad gevingen waren tot dusver niet van de lucht geweest cn ik had in de gaten dat mijn geestelijke bondgenoot zelf ook een verwoede hengelaar was. Ik was over de eerste emoties heen en r op een overzichtelijke manier ging ik te werk om de vis uit te putten. Ik maakte geen fout en ruim een half uur nadat ik beet had gekregen, trad ik als overwinnaar uit het strijdperk: een twaalf-ponder lag uitgeput onder mijn hengeltop. Zonder verdere tegen stand werd nij door de politie-agent met trillende handen geschept. Na de vangst nog een poosje te hebben be wonderd, groette hij cn ging heen, elders zijn plicht vervullend. Het was tegen de middag dat ik me bedacht dat hij had verzuimd om naar mijn vergunning te vragen: zonder twij fel" vergeten door de opwinding die het vangen van grote karpers met zich mee brengt. Voorwaar geen schokkende gebeurte nis, zult u zeggen. Laat u zich r.iet drin gen doch wacht mijn thuiskomst af. Want eenmaal achter een kop thee ver scholen. antwoordde ik op de vraag, of ik ook moeilijkheden met de politie had gehad. „Juist helemaal niet, integendeel." "Waarop als wederwoord volgde: „Nou, dan heb je geboft, zeg. Je papieren in dat Ritmeester-blikje heb je op je bureau laten liggen!" Wat er op dat ogenblik door mijn hoofd gegaan is en welke taal ik gebe zigd heb: vraag mij er niet naar. Maar u weet nu in ieder geval hoe voor mij de weg naar een portefeuille door het oog van de naald leidde. y> f» Het honderd man sterke middelbare school-orkest van de Amerikaanse stad Harlingen in Texas speelde Woensdag het „Wien Neerlands Bloed" toen de burgemeester van het Nederlandse Har lingen, de heer Hannema, uit het vlieg tuig stapte. Daar was de Fries wel even van onder de indruk. Zichtbaar ont roerd was hij toen achttien Harlingers, die de burgemeester hadden uitgeno digd, hem verwelkomden. De heer Han nema heeft naast de vele geschenken ook zijn burgemeestersketen meege bracht. Hij zal die Vrijdagavond op de receptie dragen. Het stelde hem teleur, dat de Amerikaanse burgemeesters niet zo'n keten hebben. „Hoe moet je hier nou een burgemeester herkennen", ver zuchtte hij. Het ministerie van Economische Za ken vestigt er de aandacht op, dat op het naleven van de voorschriften be treffende beperking van het electrici- teitsverbruik tijdens de piekuren streng zal worden gelet. Speciaal waar het be treft het in acht nemen van de bepa lingen inzake etalage- en reclamever lichting, buitenverlichting van openbare gebouwen, inrichtingen voor publieke vermakelijkheid, hotels, café's, restau rants enz. zal nauwlettend worden toe gezien. Bij het niet nakomen der voor schriften stelt men zich bloot aan af sluiting van de electriciteitstoevoer. umvatHiiifiiiiiiiiMiNiiiiiuiiniuiimiiiiiiiiiiiiiiiiuaiiiiiiMiiiS „Is het niet om uit je vel te sprin gen," viel Jan Snorrebor Jr. uit, die ja renlang in dienst in Indië is geweest en de twee halve politionele acties heeft meegemaakt, „Ter ere van het koninklijk bezoek aan Den Haag'vlag- den alle buitenlandse legaties, behalve die van de naties achter het IJzeren Gordijn en God-betere-het het Hoge Commissariaat der Republiek Indone sië, terwijl H. M. de Koningin toch het hoofd van de Nederlands-Indonesische Unie is." „Vind je dat. zo zonderling?" vroeg vader Snorrebor schamper. „Indonesië heeft siiids de souvereiniteitsoverdracht wel vaker neiging vertoond om liever solidair met Moskou dan met het Wes ten te schijnen. En dat is geen wonder, want aan een democratisch gekozen re gering en parlement zijn ze daar nog niet toe en met Ambon hebben^ze ge handeld als Noord-Korea met Zuid- Korta. Goede manieren behoef je van de huidige machthebbers van het om zijn oude cultuur vaak zo hoog gepre zen Javaanse volk niet direct te ver wachten. Dat heeft de chantage-poli tiek van Soekarno en Yamin in verband met Nieuw-Guinea wel bewezen." „Ja, vader, daarin moet ik je helaas gelijk geven en misschien is het wel goed, dat de heren duidelijk laten zien, dat ze de fictie van de Unie eigen lijk aan hun bruine hiel lappen. Die fictie heeft ons reëel al veel te veel gekost." „Net als. die andere fictie, dat er in Indonesië orde en rust en een sterk gezag zouden heersenNu is door ram- pokkers de hele tabaksoogst van Be- soeki naar de bliksem gegaan, om van de vele mensenlevens nog maar niet te spreken. Het zal mij benieuwen, wan neer de Nederlandse regering er einde lijk tabak van zal krijgen." „Och, die is toch dc sigaar," ant woordde Jan. De 12 landen van het Noord-Atlan tische Pact zjjn overeengekomen, een „gezagsorgaan voor de scheepvaart" op tc richten, dat in geval van oorlog be last zal worden met het toezicht op de gemeenschappelijke koopvaardijvloot en de toewijzing van koopvaardijschepen. De voornaamste taak van het orgaan zal zijn, er voor te zorgen, dat de koop vaardijvloot van de Atlantische landen, die naar schatting 75 millioen ton be vat, 'doeltreffend wordt aangewend ter ondersteuning van de gemeenschappe lijke militaire krachtsinspanning. De 12 landen, die deel uitmaken van het nieuwe gezagsorgaan, beschikken teza men over bijna 90 procent van het we- rel Itonnage. De oprichting van het nieijxye gezags orgaan werd gisteravond bekend ge maakt door het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken. De op richtingsvergadering heeft vier dagen geduurd en werd bijgewoond door des kundigen uit alle bij het Atlantische Pact aangesloten landen. (Eigen bericht) In tegenwoordigheid van mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, zal het Comité „Warmte voor de Karmel te Egmond" op Woensdag 29 November a.s. de nieuwe verwarmingsinstallatie aan de zusters Carmelietessen overdragen. Prinses Wilhelmiria heeft aan „Pelita", van welke stichting H. K. H. erevoorzitster is en che ii! samenwerking met „Nederland helpt Indië" onder de naam „Hulp aan ge- repatrieerden" velerlei steun verleent aan de gerepatrieerden, die slachtoffers zijn van de oorlog met Japan, een belangrijke schen king gedaan uit de opbrengst van de ten toonstelling „De Vrouw", welke opbrengst te harer beschikking werd gesteld. Advertentie Acht van de tien mannen cn vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor Rheumatische pijnen. Dat komt omdat, als die eerste jeugd ach ter de rug is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regelmatig Kruschen te nemen. De zes minerale zou ten van Kruschen hebben een natuurlijke aansporende werking op die bloedzuive rende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de onzuiverneden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopende werk te doen. Rheumatische pijnen maken chagrijnig, want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de weg. Wordt liever weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dagelijkse ge woonte

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5