Bloedige gevechten Noord-Oost-Korea Nieuwe functie voor dr. Marga Klompé in Raad van Europa 0ERRES locomotief m Grote aanval op Seoul te verwachten Rapportrice Algemene Commissie Wij zouden graag alle militaire macht ruilen voor eeuw van vrede" LAND IN OORLOG MOET BEREID ZIJN 24 UUR NA UITBREKEN VIJANDELIJKHEDEN TE STAKEN Radio „Anno Santo" volgende maand naar plaats van bestemming Tot hoofd en hart Ontslagrecht Guerilla's groeperen zich rond Kim V.S. EN NIEUW-GUINEA Zuid-Korea wenst geen bufferzone Europa het toneel van beslissing Onafhankelijkheid van Lihye erkend Ingewikkelde emballage-problemen HET INCIDENT MET THOREZ' VLIEGTUIG Het weer Gligoric en Stahlberg leiden OVULATION PERMANENTE ZATERDAG 18 NOVEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248225 Onjuist bericht over steun van Nederlands verzet DEMONSTRATIES VERBODEN IN EGYPTE OOK PIECK NAAR MOSKOU Verklaring van generaal Bradley Voorstel tot uitbreiding van de Ameri kaanse Nationale Garde-divisies V.N. aanvaarden resolutie: Als tegenpartij ook zo handelt ZIJ, DIE VIELEN Installatie dwingt bewondering af Televisie-installatie gereed Geen sprake van een aanval" DEKEN KARD. MINDSZENTY IN EEN KLINIEK Op bevel van Stalin zou onderzoek zijn ingesteld „SCHOLEN VOOR OUDERS" ZWARE STRIJD IN NEPAL Wereld schaaktournooi w nurxixiu oefoteycu butj! FALCON REGENKLEDING Jbugene A. DE JONG BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk' Stumphiusstr. 45, tel. 3928 Bijkant. IDmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur; 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur; W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal Bij dc opmars naar de Mandsjoerjjsc grens heeft een tank-colonne van het Amerikaanse 17e regiment gisteren ten Zuid-Westen van Kapsan (Noord-Oost- Korea) een bloedige slag geleverd met de communisten, die vanuit een nauw ravijn het vuur op de Amerikanen openden. Het gevecht, dat drie uur duurde, eindigde met de dood van 125 communisten. Corsairs van de mariniers bestookten de vluchtende vijand met raketbommen. De commandant van de colonne hoopt in het begin van de vol gende week de Mandsjoergse grens te bereiken. Bij zuiveringsacties achter de linie werden gisteren 500 communisten ge dood, het hoogste gemiddelde in deze week. De communisten namen wraak door de gehele stad Kapyong in brand te steken. Ruim 8.000 inwoners moesten de vlucht nemen. Vrijwel langs het ge hele front vermeden de communisten ieder belangrijk treffen. Zij trekken echter troepen samen in de bergen. Een woordvoerder schatte de sterkte van de communistische troepen in het Noord- Westen op 100.000 man. De legers zijn uitgerust met Amerikaanse artillerie, die door de Chinese communisten ver overd is op de nationalistische troepen van Tsjang Kai Sjek. l>e Zuid-Koreaanse minister van Binnenlandse Zaken, Chough Pong Ok, verklaarde gisteren te Seoul, dat de communistische guerilla's een groot scheepse aanval op Seoul in de zin heb ben. Tengevolge van een mechanische sto ring in de overbrenging per telex, is M. McDermott. de woordvoerder van het State Department, door Reuter onjuist geciteerd met betrekking tot het stand punt van de V. S. ten aanzien van de Indonesische aanspraken op Nieuw- Guinea. (Dit bericht is in ons blad van gisteren opgenomen. Red.) McDermott heeft gezegd: „Er is geen enkele grond voor het bericht in een Sydneys blad, dat de V-S. Nederland steun hebben toegezegd in Nederlands' verzet tegen de Indonesische eisen ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea". Hierin zijn bü het seinen weggevallen de woorden „Er is geen enkele grond voor het bericht in een Sydneys blad. dat", zodat er ten onrechte stond: Mc Dermott hteft gezegd, dat de V.S. Ne derland steun hebben toegezegdenz. A. P. vernam Vrijdag van gezag hebbende zijde in Washington, dat Amerika voor wat betreft de komende conferentie over Nieuw-Guinea een strikt neutrale houding zal innemen. De Egyptische minister van Binnen landse Zaken, Raoud Sirag El Din Pasja, heeft in verband met de studentcnrelle- tjes van de afgelopen dagen alle demon straties verboden. Zoals bekend droegen de betogingen voornamelijk een anti- Brits karakter. Woensdag kwam een stu dent om het leven, vermoedelijk door een kogel die uit een dagbladgebouw werd afgevuurd. In totaal werden Woensdag en Donderdag veertig perso nen gewond. Als hoofdleider der guerilla's noem de hij generaal Kim Chaik, voormalig commandant van de Noord-Koreaanse strijdkrachten te velde cn tot de bevrij ding van deze stad bezettingscomman dant van Seoul. De minister wees er echter op, dat het beste regiment der Zuid-Koreanen, het 17de, plus een Zuid-Koreaans poli- tie-regiment en onderdelen van de Amerikaanse 25ste divisie, aangevuld met Philippijnse en Turkse regimenten, een aanval zijn begonnen tegen de ge vaarlijkste enclave der communisten, 75 a 90 kilometer ten Noorden van Seoul. Te Tokio is gisteren meegedeeld, dat het aantal Zuid-Koreaanse burgers, dat in de loop der vijandelijkheden is ge dood of terechtgesteld, 111.732 bedraagt. 106.604 werden gewond en 57.777 wor den vermist. De Zut d-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken, kolonel Ben Limb, heeft op een persconferentie te Wash ington verklaard, dat het instellen van een „bufferzone" als neutraal gebied langs de grens van Korea en Mandsjoe- rije geen „wijze stap" zou zijn. „Elke duimbreedte van dit gebied behoort aan het Koreaanse volk." De volgende alternatieven worden genoemd: 1. Geen enkele militaire be zetting van het betrokken gebied Het gevaar is daarbij dat een dergelijk „vacuum" geen lang leven beschoren zal zijn. 2. Bezetting door Aziat'sche strijdkrachten: Zuid-Koreanen. Philip- pino's en Siamezen bijvoorbeeld. Dc Oost-Duitse president Wilhelm Pieck is gisteren uit Berlijn naar de Sovjet-Unie vertrokken Voor een medische behandeling van vier weken. Koning Farouk van Egypte heeft dezer dagen in het Egyptische parlement me degedeeld, dat zijn regering de onmid dellijke terugtrekking van alle Britse troepen uit Egypte zal eisen en een vereniging van Egypte en de Soedan onder de Egyptische troon. Op de foto: Koning Farouk op zijn troon in het parlement, terwijl zijn rede wordt voorgelezen door minister-president Nahas Pasha. Rechts de voorzitter van het parlement Zahi Elorabi Pasha. Het Britse vliegkampschip „Triumph" is uit de Koreaanse wateren, waar het o.a. deelnam aan de landingsoperaties te Intsjon, in de thuishaven Portsmouth terug gekeerd. Een lid van de bemanning toont vol trots enige souvenirs, een hoofd deksel, dat door Japanse koelies wordt gedragen en een Japanse miniatuur-pijn boom, die hij uit het verre Oosten heeft meegebracht. De vandaag beginnende zitting van de Europese Assemblee te Straatsburg had gisteren een verrassend voorspel door het onverwacht terugtreden van de Franse minister voor Europese Zaken, de socialist Guy Moilet, als rapporteur van de Algemene Commissie, waarin al het belangrijke politieke werk der Assemblee wordt verricht. De commissie koos unaniem dc Nederlandse dr. Marga Klompe, haar enig vrou welijk lid, tot rapportrice. Daarmee is aan deze Nederlandse afgevaardigde een van de belangrijkste en Invloedrijkste posten in de Assemblée opgedragen. ff Generaal Omar Bradley verklaarde gisteren te Atlanta, dat het een schokkend feit is, dat de democratieën der wereld slechts dc atoombom hebben om het hoofd te bieden aan communistische agressie. De voorzitter van de verbonden chefsstaf waarschuwde de Westelijke naties, dat zij hun eigen militair apparaat moeten opbouwen indien zij een ramp willen voorkomen en een doeltreffend middel willen bezitten om een vijand af te schrikken. Wij bezitten nu de atoombom, aldus Bradley, doch wij zouden haar gaarne ruilen voor een oprechte, eerlijke koers in de wereld. Wij zouden gaarne alle militaire macht ruilen voor een eeuw van vrede. het „toneel der beslissing" is en dat een communistisch succes hier de „vrije wereld" zou kunnen vernietigen. ff ff Bradley zei, dat het een vernederend en schokkend feit is, dat, toen wij Ame rikanen in Korea bezig waren, wij geen behoorlijk militair potentieel meer ach ter de hand hadden, waarmee wij ons op een ander front tegenover een vijand zouden hebben kunnen plaatsen. Wij v/aren waarachtig zonder kracht achter gelaten, niet bij machte een andere of algemene aanval onder de ogen te zien. Wij kunnen een dergelijk nodeloos in de waagschaal leggen van onze veilig heid niet gedogen. Als een eerste stap moeten wij de krachten van onszelf en van onze geallieerden in West-Europa opbouwen, waardoor wij een ramp zou den kunnen voorkomen. Hij stelde voor. dat alle Amerikaanse nationale garde-divisies cn enkele re serve-eenheden zouden worden aange vuld met 85 tot 90 percent der dienst plichtigen, in plaats van de normale 50 percent, waarbij iedere soldaat twee of meer jaren actief dienst moet hebben gedaan. Als dit vervuld wordt zouden sommige divisies terstond voor het front gereed zijn als dat nodig is, aldus Bradley. gisteren te Chicago voor de vereniging van directeuren van Amerikaanse nieuwsdiensten verklaard, dat Europa In kringen der Assemblée heeft, aldus het ANP, de eenstemmige benoeming van Dr. Klompé geen verwondering gewekt. Hoewel zij slechts als plaats vervangend afgevaardigde naar Straats burg is gekomen, heeft mej. Klompé vanaf het begin der Assemblée een hoogst actieve rol gespeeld en is zij opgevallen door haar weloverwogen en strikt zakelijk oordeel. Haar menigvul dige heldere interventies in de Assem blée en in de Politieke Commissie heb ben te Straatsburg sterk de aandacht getrokken en hebben in de vorige ver gadering een weg gewezen uit de nete lige situatie, waarin zij door de scher pe tegenstelling der fronten gekomen was. Dr. Klompé heeft haar grote erva ring in commissiewerk (opgedaan als Nederlands gedelegeerde bij de Ver enigde Naties) in Straatsburg ten nutte kunnen maken. Als plaatsver vangster voor Serrarens, die zelf de functie van voorzitter van de Sociale Commissie op zich moest nemen, heeft zij alle zittingen der Politieke Commissie bijgewoond en intens aan het politieke werk der Assemblée deelgenomen. Zij deed het eerst van zich spreken, toen zij in de sub-com missie voor Overzeese Gebieden door een uitgebreid rapport over Neder lands ervaringen bij de relaties met overzee de richtlijn der verdere dis cussies bepaalde. Moilet bood gisteren zijn ontslag aan, onmiddellijk nadat de commissie in besloten vergadering voor de eerste bijeenkomst van de huidige hervatte zitting van de Assemblee Was bijeen geweest. Hij is het niet eens met enkele van zijn Franse collega's, met name de voorzitter van de commissie, Georges Bidault, over het tempo waarin de raad naar een Europese superstaat moet koersen De Algemene Vergadering der V.N. heeft gisteren een Joegoslavische resolutie aangenomen, inhoudend dat ieder land dat in oorlog is, zich bereid moet ver klaren binnen 24 uur na het uitbreken der vijandelijkheden deze te staken, wanneer dc tegenpartij hetzelfde doet. De uitslag der stemming was 49 tegen 5 met één onthouding, namelijk India. Dc resolutie verklaart dat indien een land in een dergelijk geval weigert de vijandelijkheden te staken cn zijn troepen terug te trekken, „dit in overweging zal worden genomen bü de bepaling der Verantwoordelijkheid voor het ver breken van de vrede" wachting van de Chinese communistische delegatie die de volgende week in Lake Succes verwacht wordt. Met dezelfde stemmencijfers zond de Assemblée naar de Internationale Juri dische Commissies een' door de Russen opgestelde definitie van agressie, geba seerd op de beginselen die destijds door de voormalige Sovjet-ambassadeur in Washington, Maxim Litwinov, opgesteld zijn. Rusland en zijn bondgenoten had den er op aangedrongen dat de bedoelde definitie onmiddellijk door de Assemblée zou worden goedgekeurd. De arbeid der Verenigde Naties ligt op het ogenblik geheel stil op het ge bied van alle kwesties, die met de Ko reaanse oorlog te maken hebben in af- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen van de Kon. Landmacht in Indonesië zjjn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht (naar eerst thans ais vaststaand kan worden aan genomen): soldaat J. Raaphorst, le- gernr. 271231088, afkomstig uit Noord- Wijk, na vermissing op 10 April 1949; soldaat J. C, de Jager, legcrnummcr 290910175, afkomstig uit Rotterdam op 7 November 1950. Zjj rusten in vrede. Met 45 tegen 5 stemmen en 3 ont houdingen verwees de Assemblée naai haar interimcommissie de Kleine Assemblée een Joegoslavisch voor stel tot het instellen van een Perma nente Commissie van Goede Diensten, die zal pogen bij conflicten tussen landen onderling verzoening tol stand te brengen. Met 50 tegen 5 stemmen en één ont houding werd een voorstel aangeno men, dat de leden aanbeveelt in te stemmen met het beheer over de atoomenergie op basis van het voorstel- Baruch. De meerderheid der Assem blée heeft zich met dit voorstel kun nen verenigen. De Sovjet-Unie wees het van de hand. Het voorziet tevens in een poging tot afschaffing van andere wapens van massa-vernietiging, een regeling der bewapeningen en strijdkrachten onder supervisie der U.N.O., het verminderen van de bewa peningen en het gebruiken van de daardoor vrijkomende gelden ten be hoeve van de sociaal onontwikkelde landen. Met 49 tegen 0 stemmen en 7 onthou dingen werd een resolutie aanvaard, die een veroordeling van oorlogszuchtige propaganda inhoudt. De Algemene Vergadering heeft voorts haar goedkeuring gehecht aan het defi nitieve ontwerp, waarbij aan Libye aan het einde van dit jaar volledige onafhan kelijkheid als souvereine staat wordt toegekend. Met 50 tegen 0 stemmen en onthoudingen van het Sovjet-blok en Egypte werd het voorstel, dat ook voor ziet in het verlenen van economische bijstand aan de voormalige Italiaanse kolonie, aangenomen. De secretaris-generaal der Ver. Naties, Trygve Lie, heeft gisteren een persoon lijk beroep op de Algemene Vergadering gedaan om zijn uit tien punten bestaand vredesplan te steunen. Rusland heeft echter een reeks voor waarden gesteld, waardoor de hoop op onmiddellijke vorderingen te niet gedaan wordt. Een van de Russische voorwaar den, gesteld in een Vrijdag ingediende resolutie, was, dat bij de besprekingen van de Veiligheidsraad, die het gevolg zouden zijn van de uitvoering van Lie's plan, rood China in plaats van nationa listisch China vertegenwoordigd zou zijn. Lie heeft geopperd periodieke confe renties van de Veiligheidsraad te houden in de hoofdsteden van de landen, die er lid van zijn. (Van onze speciale verslaggever) Op zeven grote dricassige 25-tons goederenwagens van de Nederlandse Spoor wegen vertrekt eind volgende maand Radio „Anno Santo", de 100 K.W. korte- golfzender die door Katholiek Nederland aan Z. H. dc Paus werd geschon ken, naar zijn bestemming in Vaticaanstad. In een der grote hallen van de N.V. Philips Telecommunicatie Industrie (N. S. F.) in Hilversum worden mo mentcel de laatste controles verricht voordat de verpakkingstechnici met hun verantwoordelijke taak kunnen aanvangen. De in totaal 125 ton' wegende zender- installatie met een omvang van onge veer 300 m3 stelt ingewikkelde embal lageproblemen als men bedenkt dat b.v. de grote transformator 3.10 m hoog is en 7200 kg weegt. De laatste van de zeven „kuilwagens" die de N.S. uit de oorlog is overgebleven zal voor dit doel worden benut, daar anders de hoogte een onoverkomelijke hinderpaal voor ver voer zou blijken. De feitelijke bediening van de om vangrijke apparatuur kan in Rome ge voeglijk aan één man worden toever trouwd die een makkelijke dag zal heb ben achter de bedieningslessenaar. De gehele installatie de meest ingewik kelde ooit door het menselijk brein ont wikkeld, verzekerde ons een technicus wordt bediend door middel van een aan tal knoppen op de lessenaar. Toen een van deze knoppen bij een demonstratie werd ingedrukt zette zich met een mo- notoom zoemen een installatie in bedrijf welker ingeniositeit elke leek en vak man met grote eerbied vervult. Doch welke installatie voor de katholiek meer betekent dan een feilloos stuk vakman schap of een waardig nationaal ge schenk. Het betekent een zekerheid dat de stem van waarheid en liefde in de aether niet meer zal behoeven onder te doen voor die van haar bestrijders. In een geheel andere hoek van het omvangrijke bedrijf staat de Nederland se tclevisieinstallatie voor de definitie ve zender in Jaarsveld eveneens gereed. Binnenskamers heerst nog geen enkele zekerheid over de plannen. Radio en Nozema hullen zich in stilzwegen, Hil versum wacht waar de provisionele studio en zender zullen komen, elkeen wacht op het verlossende woord, doch de industrie werkt gestaag door aan plannen en opdrachten, totdatja, totdat er iets moet gebeuren. Bijvoorbeeld met de installatie, want deze is gereed, doch de studioruimte in Jaarsveld moet nog geschapen worden. Op een terrein van de N.S.F. staat de 20 meter hoge top van de 220 meter hoge zendmast voor Jaarsveld voor con- Te Parijs teruggekeerd, heeft een Franse officier, die zich aan boord be vond van de Sovjet-Russische Dakota, waarmede Maurice Thorez, de Franse communistische leider, naar die Sovjet- Unie is gebracht, aan de Franse auto riteiten verslag uitgebracht over het „incident" boven Frankfort. Hij verklaarde o.m.: „De reis verliep normaal tot de Luxemburgse grens toen poogde de Franse marconist de verbinding met Frankfort tot stand te brengen, zonder daarin evenwel te slagen. Na een nieuwe poging, is om 14.05 uur een Amerikaans straalvlieg tuig, klaarblijkelijk van het type F 80. de Dakota van achteren en rechts ge naderd. „Het vloog tweemaal rondom ons toestel, waarna het zich links van ons verwijderde". Het heeft het Sov jet-vliegtuig niet aangevallen, doch scheen alleen een verkenningsopdracht uit te voeren. De Sovjet-piloot is toen de wolken ingevlogen en de Sovjet-Russische marconist nam de plaats van zijn Franse collega in, zodat deze geen verbinding met Frankfort meer kon tot stand brengen." De Franse officier verklaarde nog, dat hij de Sovjet-piloot er niet toe had kun nen overhalen opnieuw op de hoogte van 5000 voet, die door de controledien sten was voorgeschreven, te vliegen. Pas om 14.25 uur plaatselijke tijd, toen het vliegtuig zich boven de Sovjet- Zone van Duitsland bevond, stemde de bemanning erin toe weer op de voorge schreven hoogte te vliegen en de radio- post opnieuw ter beschikking van de Franse marconist te stellen. Bjj aankomst op het vliegveld te Schönefeld weigerde de Franse officier schriftelijk te verklaren, dat het Sovjet vliegtuig was aangevallen. Het Ameri kaanse vliegtuig had geenszins van zijn wapens gebruik gemaakt, aldus de officier. tróle opgesteld. Binnen heerst dat ogen schijnlijk warrige bedrijf van wel tech nici en ingenieurs, vlammende beelden op 625 beeldlijnschermen en passieloze kwiklampen, dat de geboorte van dit nieuwe medium, dat zoveel zorgen reeds heeft gebaard, schijnt te moeten begeleiden. In de technische kraamka mer is men enthousiast over de nieuw- geboorne en rusteloos in het streven naar nog groter perfectie. „In Engeland heb ik meegevaren op de televisievolg boot van de grote jaarlijkse bootrace op de Theems", vertelde ons een technicus. „Het werd donker en ik kon de boten bijna niet meer onderscheiden; maar op het scherm was het bijna klaarlichte dag: het oog van de camera overtreft het menselijk oog verre". „Geef ons geld en tijd en wij knutse len alles in elkaar met uitzondering van een levend mens", zei ons een ander in alle ernst. Het maakte ons, ongespecia liseerd mens wat huiverig, maar het typeert wel het optimisme dat alle tele visiemannen bezielt. Europa was het enige gebied waar een agressor bereid zou kunnen zijn ondanks vergeldingsmaatregelen risi co's te nemen, daar het een uitgebreide „industriële schat" herbergde. „Het communistische imperialisme" diende uiteindelijk in Europagde beslissing te nemen of het uitbreiding door verove ring zou nastreven of- door aanpassing aan de „vrije wereld". Slechts Europa vormde de doorslaggevende factor, die het communisme een nederlaag zou kunnen besparen in het geval van een conflict. Dit wetende hadden de communisten samengezworen om het Amerikaanse volk af te leiden van de voorrang, die Amerika geschonken had aan zijn ver plichtingen inzake de verdediging van Europa Zij hadden de Amerikaanse kracht op een dwaalspoor willen brengen door een uitputtingsstrategie. De com munisten wensten Amerika van de ene crisis tussen Oost en West naar de andere te jagen. Hoe verwarrend deze tactiek ook moge zijn, zij zal ons niet van Euro pa afleiden, aldus Vandenberg. Advertentie m Verwarm Uw bed behaaglijk met een ELECTRISCHE Verwachting tot Zondagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen en meest krachtige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. La-ter wisselend bewolkt met nu en dan buien; matige tot krachtige en in de kustprovincies af en toe harde wind tussen Zuid-West en West. Vannacht op de meeste plaatsen iets minder koud; overdag dezelfde of iets la gere temperaturen dan vandaag. ZONDAG: Zon: 8.06—16.44. Maan: 14.48—2.19. MAANDAG: Zon: 8.08—16.43. Maan: 14.57—3.33. HELPT DE BISSCHOP KEKKEN BOUH/E/V/ i (Van een bijzondere correspondent) Naar in Vaticaanse kringen wordt bekend gemaakt is kardinaal Mind- szenty, de primaat van Hongarije, uit de gevangenis ontslagen en in een kliniek te Pest opgenomen. Deze maatregel zou door de Hongaarse rege ring genomen zijn r.a een onderhoud van drie Russische specialisten, die op bevel van Stalin zelf de gezondheidstoe stand van de kardinaal hadden getest cn daarbij tot de bevinding kwamen, dat opneming in een kliniek noodzakelijk was. Reeds eerder meldden de persbureaux, dat de toestand van de kardinaal de Hongaarse regering reden gaf tot voort durende zorg. In September stelden Hon gaarse zenuwspecialisten reeds vast, dat kardinaal Mindszenty een ernstige crisis nabij was. Men vreesde evenwel, dat de kardinaal door een behandeling in een zenuwinrichting het volle gebruik van Radio-Vaticana verklaarde gisteren dat nieuwe „scholen voor ouders" zijn ingesteld in Hongarije „om de commu nistische opvoeding der kinderen in de openbare scholen te coördineren met de Bolsjevistische opvoeding thuis". De Vaticaanse radio zei, dat de ouders ver plicht zijn deze scholen te bezoeken en dat deze scholen bedoeld zijn om alle „tegenstand van de ouders ten aanzien van de Bolsjevistische opvoeding hunner kinderen te overwinnen". Het Indische blad „Statesman" deelde gisteren uit Raxaul mee, dat er zich op het ogenblik tussen de regeringstroepen van Nepal en de opstandelingen hevige gevechten aan het ontwikkelen zijn. De gevechten vinden plaats ongeveer 10 km van de stad Birganj, het bolwerk van de nationalisten. De regeringstroepen doen grote moeite de stad te heroveren, doch de nationa listen hebben zware versterkingen in de strijd geworpen. Onder de burgerbevol king van de stad is een paniek ontstaan. Vele burgers vluchten in de richting van de Indische grens. zijn geestelijke vermogens zou herkrij gen. Naar verluidt poogt men dit gevaar thans te bezweren door het toedienen van voor het lichaam onschadelijke in jecties. Ondertussen zou de Hongaarse regering een communiqué opstellen, waarin zij de vrijlating van de kardinaal in zo voorzichtig mogelijke bewoordin gen te kennen geeft. De kardinaal zal evenwel Hongarije niet mogen verlaten. Dat zijn gezondheidstoestand ernstig is blijkt uit een bericht van Reuter uit Va ticaanstad, waarn wordt medegedeeld, dat hij kunstmatig gevoed moet worden, omdat hij lijdt aan een verlamming van de gelaatsspieren. Ook zou de kardinaal zijn geheugen hebben verloren. Drie van de vier afgebroken partijen uit de vijfde ronde zijn gistermorgen zonder verder spelen beëindigd. Kramer gaf zijn partij tegen Stahlberg op. Nadere analyses hadden hem aangetoond, dat zijn schijnbaar redelijke stelling onhoud baar was. Ook Golombjek gaf zijn partij tegen Najdorf gewonnen, terwijl onze landgenoot Donner tegen de leider Gli goric een zeer kostbaar half puntje ver overde. Pilnik en O'Kelly tenslotte streden Vrijdagmorgen nog vele zetten verder zonder dat een van beiden kans zag een winstvoortzetting te vinden. Na een kwart van het toumooi luidt nu de stand: 1 en 2. Gligoric cn Stahlberg, 4 punten. 3, 4 en 5. Reshevsky, Najdorf en Rosso- limo, 3 y, punt. 6. 7 en 8. Tartakower, Euwe en O'Kelly, 3 punten. 9. 10, 11 en 12. Pilnik, Pirc, Trifunovic en Szabados, 2% punt. 13, 14, 15 en 16. Van Scheltinga, Gud- mundsson, Donner en v. d. Berg, 2 punten. 17 en 18. Kottnauer en Foltys, 1J£ punt. 19. Golombek, 1 punt. 20. Kramer, punt. I Leiding geven is alleen kunnen staan op een eenzame hoogte. J Advertentie ï-MelcH SCHltP^S (Vair een bijzondere medewerker) Wanneer uit iets een werkelijk goede verstandhouding tussen werkgeVer en werknemer blijkt, dan is dat wel uit de wijze waarop een dienstbetrekking wordt beëindigd. In de kleine onderneming, waar nog iets ge bleven is van de patriarchale verhou ding tussen ondernemer en arbeider, gaat het als regel op een tamelijk ge moedelijke wijze. „Het werk is op, je zult naar iets anders moeten uitkijken En bij het afscheid nemen na de laatste loonbetaling is het dan heel normaal, wanneer gezegd wordt: „als ik weer een klussie heb, zal ik je wel waarschuwen". Deze gemoedelijkheid voerde inmid dels ook nog wel eens tot misbruik. Zo lang wij het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen (B.B.A.) nog niet kenden, kwam het tamelijk dikwijls voor, dat tegen het gewoonterecht in bij deze kleine ondernemingen en ook bij grotere niet degene werd ontslagen, die het laatst in dienst was getreden, maar dat om redenen van persoonlijke aard een ander uit liet personeel het slachtoffer was. Persoonlijke sympathie- en en antipathieën speelden hier dik wijls een belangrijke rol. Persoonlijk herinneren wij ons een ontslag, omdat wij met de werkgever van mening ver schilden overde practijk van het christendom... Eveneens een herinnering: een ontslag op een Woensdagmiddag zonder inachtneming van de wettelijke opzegtermijn, eenvoudig omdat het werk op was. En het kleine werkgevertje kon het eenvoudig niet betalen, wanneer hij ons nog een week had laten „lopen". Zijn dit slechts zeer simpele voorbeel den, in veel ernstiger mate speelde de ontslagkwestie een rol, wanneer de werkgever zonder meer zijn bedrijf wenste in te krimpen, of zelfs op te hef fen, teneinde daardoor een groot of gro ter persoonlijk gewin te behalen. Wie herinnert zich uit de voor-oorlogse ge schiedenis niet de beruchte affaire van de Helmondse draadpagelfabriek. Voor een groot bedrag verkocht de onderne mer „zijn" zaak aan een buitenlands concern en enkele honderden arbeiders werden met een jodenfooi in de hand naar de werklozen-kassen gezonden. Dat deze toestand uitermate onbevre digend was en tot grote sociale onrecht vaardigheden aanleiding gaf, was duide lijk. In de kringen van de vakbewegin gen was men van oordeel, dat een af doende regeling van het ontslagrecht eerst zou kunnen worden bereikt na een volledige organisatie van het be drijfsleven en bij homogeen samengaan van de ondernemers en arbeiders. Tij dens de Duitse bezetting werd een ont slagverbod ingevoerd, ogenschijnlijk naar analogie van het reeds jarenlang in Duitsland bestaande ontslagrecht. De motieven evenwel waren puur natio- naal-socialistisch en afgestemd op de oorlogsbehoefte. Men wilde toen koste wat kost voorkomen, dat een bedrijf of onderneming zou trachten tot een ver minderde productip te komen en daartoe o.a. arbeiders zou ontslaan. Een ver plichting de mensen in dienst te hou den tot het Rijksarbeidsbureau toestem ming tot het ontslag gaf (hetgeen inter aard onder Duitse invloed niet zo heel erg gemakkelijk ging) dwong de onder nemers op straffe van grote geldelijke verliezen naar productieve arbeid om te zien. En die werd hun wel door de Duit sers geboden. Inmiddels werd in Londen het Bui tengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen voorbereid. En teneinde enige lijn te krijgen in de omschakeling van de oor logsproductie naar de vredesproductie, moest dezelfde beschermende maatregel ten aanzien van ondernemers en arbei ders worden getrokken. Het treft de aandachtige beschouwer, dat ook hier de motieven, die tot het huidige ontslag recht voerden, zijn ontleend aan het noodrecht: de omstandigheden dwongen tot deze maatregel. In de eerste na-oor- logse jaren hebben wij herhaaldelijk te maken gehad met het feit, dat een ar beider bij een bepaalde onderneming weg wilde, eenvoudig omdat hij bij een andere zaak een aantal guldens per week meer kon verdienen. Hierbij trok hij er zich niets van aan of hij 2 dan wei 20 jaar in het bedrijf, waar hij wilde vertrekken, werkzaam was. Op dat mo ment moesten de ondernemers worden beschermd en o.i. niet ten onrechte. Zou deze maatregel toen niet zijn genomen, dan zouden tal van economische belan gen ernstig zijn geschaad. Inmiddels is (Vervolg op pag. 3) Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 134)39 Advertentie 17 x w „Tiède Douce" - „New York" DE MOOISTE FRANSE EN AMERIK. LAUWE PERMANENT Absoluut geschikt voor alle haarsoorten Haarverven - Blonderen - Kleur- spoelingen - Amerikaans - France Jacobijnestraat 13 Telef. 18 7 3 1 Nationaal-Internationaal bekroond Pas terug uit Weenen en Brussel met de nieuwste coiffures.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1