Ceram, het Moedereiland der Zuid-Molukken Mensen op reis In Holland staat een huis Zilveren K.R.O. is jubileum viering begonnen CKefarine 4 'OJ/u «dr\ Ere-tentoonstelling Kees Verwey in Frans Halsmuseum Waar de strijd om zelfstandigheid en vrijheid wordt voortgezet Ju ^pullman *~Y¥latrcióóen. Pontificale Hoogmis in Hilversum Vier bondgenoten tegen pijnen en griep. Bijzonder geschenk voor de K.R.O. VAN HET WITTE DOEK Model-inrichting van een duplexwoning te Velsen ZATERDAG 18 NOVEMBER 1950 PAGINA 7 G.'C oüvreur&Fils CHAMPAGNE VERSOBERING IN DE SIGARENVERPAKKING De „Karei Doorman" in haven van Malta mmmm De domper op de marinekaars Ambtenaren met blakende werklust GODSDIENSTIGE PROBLEMEN BIJ EMIGRATIE Priesters beraden zich Aankomst troepenschip „Amarapoora" Unie-conferentie Samenstelling van de delegaties (GEZONDE SLAAP:! HANDTEKENINGEN VOOR Z.-MOLUKKEN Indonesische Parlementaire Commissie vertrokken Kasimo: „Standpunten zijn vastgelegd Officiële opening JUBILEUM BIJ DE RAAD VAN ARBEID H.H. MISSEN OP ZONDAG Derde Orde HEEMSTEDE RK. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten K.A.B. KRING OOST Veel belangstelling voor emigratie Palace Frans Hals City Rembrandt Spaarne Waterstanden REPATRIËR1NGS- EN TROEPEN SCHEPEN Dezer dagen werd bericht, dat de Zuid-Molukse regering Ambon had ver laten en dat deze republiek de strijd tegen de republiek Indonesië naar het eiland Ceram had verplaatst. Wat weet de Nederlander af van dit verré, grote eiland met een oppervlakte Van 60 pet. van Nederland en zijn ruim 100.000 zielen tellende bevolking? Van Noesa-Ina het moedereiland zijn brokstukken afgescheurd en weggedre ven, zo vertelt men in de Zuid-Molukken, en dat werden de eilanden Ambon en de Oeliassers en de Bandagroep. Zoals het grote eiland op de kaart is gete kend, lijkt het inderdaad op een moeder, die haar armen uitbreidt om haar kin deren daarin op te nemen en te omhelzen. Allen, die in deze streken geleefd hebben, hebben wel eens het geluksge voel gekend als een lustig landwindje, de siboe-siboe bij het krieken van de dag van de zich ai duidelijker aftekenen de kusten woei. Het was een frisse bries, die de zeilen deed bollen van de vaar tuigen. die voeren naar de kleine eilan den. Het was alsof in de morgenscheme ring een moeder neuriënd haar kindje in de armen wiegde. Zo is het gonzen van de wind, die van het land en de grote stromen van Noesa Ina komt en zachtkens de volgeladen prauwen voort stuwt van de Molukkenbewoners, die van Ceram afvaren. Deze vaartuigen brachten sago, het volksvoedsel; atap, de dakbedekking, vervaardigd uit de bla den van de sagopalm; gaba-gaba, de bladnerf van die palm, waarvan men de wanden van de huizen vervaardigt; hout en gemoetoe, de vezel van de arènpalm, waarvan men touw draait. Zij brachten al datgene, wat dienen kon om de mens te voeden en te beschutten. Uit de orem- baai's. de inheemse vaartuigen, stijgt het gezang der inzittenden op; jolige liedjes en gewijde zangen in de oude, bijna, ver geten landstaal. Zij zijn lieflijk en wel luidend en zachtkens worden de zangen begeleid door tifa (trommel) en gong. Zij ontroeren de harten van de inzitten den der vaartuigen en van de mensen, die aan de witte stranden wonen. Kijk, de bleke maan staat nog aan de hemel en de dageraad is nog niet aangebroken. De dorpelingen komen naar de baai en zij huppelen over het strand, roepend: ..Daar zijn de schuiten, beladen met leef tocht en bouwmateriaal." De weggedreven eilanden zijn afhan kelijk van het Moedereiland en dat gaf en gaf maar in overvloed. Zó stellen de Molukkenbewoners het voor. De weggedreven eilanden zijn als kinderen, afhankelijk van de moeder, het grote en zorgende eiland. Een Moluks zeemansliedje luidt: „Langs het zwerk jagen de woeste, zwarte wolken. De storm steekt op, de branding beukt de stranden. Komt, bergt de zeilen, want de oceaan begint te kol ken. Wij weten niet hoe wij straks zul len landen". Thans is de stom? opgestoken over de romantische kusten der Zuid-Mo lukken en poogt de republiek Indone sië met geweld en in strijd met de in ternationale voorschriften en wetten der humaniteit zijn wil op te leggen aan de vrolijke vrijheidlievende lands kinderen. Dit zal echter verre van ge makkelijk, zo niet onmogelijk zijn. Wanneer er ooit een gebied zich leende voor de guerillastrijd, dan is dat het zeer geaccidenteerde, woudrijke Ceram, wanneer ooit een bevolking geschikt ware daartoe, dan is het de Ceramse Alfoer en in het algemeen onder de verzamelnaam Ambonees bekend staande Molukk-nbewoner. Algemeen bekend zijn zijn voortreffelijke mili taire eigenschappen. Rumphius zegt het volgende van de Alfoerse bergbe woners: „Sy zyn zoo scherp in 't ge- zigte en snel in 't lopen, datse een Advertentie GEBR. BOER wild varken in vollen loop konnen agterhalen". Dc Cerammer beschouwt het oorlog voeren van een geheel ander standpunt dan wij. Hij vindt het niet alleen heel gewoon en natuurlijk een verschil van mening met het geweer in de hand uit te vechten, maar hy bemint het „main prang", het oorlogsspel. Hand over hand won de kerstening veld en men moet alle waardering heb ben voor de grote vooruitgang door be stuur, missionnering, zending en onder wijs gebracht. In geestesgesteldheid en beschavingstoestand van het volk zijn daardoor ongetwijfeld gunstige verande ringen gekomen. Men dient ook rekening te houden met het feit, dat het jonge geslacht onder andere en betere omstan digheden is opgegroeid. Veel van hetgeen karakteristiek en belangwekkend was en schoonheid be zat ging te loor en zal vooral in deze revolutionnaire tijden voorgoed verdwij nen. Het spreekt vanzelf, dat de geheel andere levensomstandigheden, gewoon ten, verhoudingen in levenswijze, voor al op de mannen invloed hebben uitge oefend. Of de man er zich innerlijk mee verzoend heeft, lijkt weinig aannemelijk. Zij, die van middelbare leeftijd en ouder zijn, tonen nog een grote gehechtheid aan de romantische herinneringen van het verleden. Enige jaren vóór de Japanse bezetting sprak een reiziger een Cerammer, die op Java en Sumatra was geweest en die hoog opgaf over de voordelen, die de toenmalige toestand van orde en rust, .,de pax Neerlandica", voor de bevol king, ook die van Ceram, bood. Blijk baar was de bedoeling de .toean", met wie hij pas in aanraking was gekomen, welgevallig te zijn. Al pratende werd hij er toe gebracht, van zijn vroegere leven te vertellen en, geheel opgaande in zijn verhalen, schilderde hij met enthousiasme het verloop van de gueyilla-strijd tegen de Kompania (het Gouvernement) in het binnenland van Ceram, en de onderlinge gevechten tussen negorijen, waaraan hij in zijn jonge jaren nog had deelgenomen en waarover hij door de ouden had ho ren vertellen. Toen hij zijn verhalen be ëindigd had, werd leukweg opgemerkt, dat hij wel de nieuwe tijd had geprezen, maar het verleden blijkbaar toch ook veel aanlokkelijks voor hem had gehad. Hij scheen even van zijn stuk gebracht, keek de vrager een ogenblik onderzoe kend aan en zei toen: „Och, mijnheer, wij mennen zijn tegenwoordig ailen vrou wen geworden." In de toon van zijn stem klonk spijt door. minachting zelfs, voor dc minderwaardige positie, die de man volgens zijn mening in een rustige, ordelijke samenleving innam. Dc inge boren zucht tot avontuur vond geen of weinig bevrediging. Hierin kan een ver klaring worden gevonden voor dc onvol daanheid der mannen van die tijd; een onvoldaanheid, die hen dikwijls uit de negorij dreef en hen een zwervend leven deden beginnen. Zij lieten zich aanwer ven voor het leger en de politie, ver trokken als onderwijzer of klerk naar el ders, ver weg van de Molukken. Hier uit zou kunnen worden afgeleid, dat de grondtrekken van het volkskarakter de zelfde zijn gebleven, een factor, die bijs ter onaangenaam is voor de Republik In donesia met betrekking tot de militaire acties in de Zuid-Molukken. Alles wijst er op, dat de strijd nog niet geëindigd is. Het Zuid-Molukse „inci dent" is nog niet gesloten G. L. T. DE ABC EILANDEN Boeroe en Ceram Ambon E.RAM BENGO' UAN&ESCTA A lie elf zitplaatsen in de restau- ratte zijn bezet met dorstige en hongerige reizigers. Buiten zakt de loodgrijze lucht steeds dichter op Culemborg. De kellner gaat bedrijvig rond. „Wat mag hot zijn, mevrouw, me neer?" „Twee uitsmijters met koffie," buigt meneer zich buiten zijn Zweedse krant. „Wenst u nog een aperatiefje voor af, vermouth, sherry of port?" pro beert de ober to verkopen. „Nee, dank u!" „Hei. kellner, mijn een pilsier Steekt een oude werkman-met hangsnor zijn vinger als een school jongen omhoog. „Niet liever een glaasje vermouth, meneer?" vraagt de kellner hoopvol. „Bejju besuikerd! Pils!" Èen bejaard, fijn dametje, breekbaar als een suikerpoppetje, bestudeert de kaart. „Oóber," piepzingt haar ijl stemme tje, „mag ik een kopje soep met een saucijzenbroodje?" „Wat denkt u van een klein glaasje sherry vooraf, mevrouw?" buigt de kellner zich naar het dametje. „Sherry? Om deze tijd? Om vijf uur? Nee, jongeman, het is nu geen tijd voor sherry." „En u, meneer?" wendt de ober zich maar gauw af, naar een jonge jonge man, in hei-gele schoenen en een bont- blauwe das met pouden draken. „Gif mij maer uns un portje." De zon komt op over het gezicht van de kellner. Zwierig zwaait hij het dienblad naar het tafeltje. Een heel klein flesje klokt zijn inhoud in een glaasje. „Koppie koffie," beveelt een heer met heel kleine grijze krulletjes rond zijn oren. „Ook misschien een aperatiefje?" lacht de ober verleidelijk. „Wat heb jij toch met je aperatief je? Wil jij ons allemaal aan de drank hebben? Wat betekent dat?" valt Grijskrul uit. De kellner trekt een bedremmeld gezicht. „Nou, vertel op! Duigt dat spul soms niet? Moet je van dat goedje af?" De ober neemt een stotterende aan loop en bekent: Onze baas heeft een wedstrijd uit geschreven, wie de meeste flesjes apé- ratief verkoopt, meneer!" (Van onze verslaggever) Een pontificale Hoogmis, opgedragen door de Pauselijke Nuntius Mgr. Paolo Giobbe in de fraai versierde St. Vitus- kerk te Hilversum, opende hedenmorgen op luistèrrijke wijze de viering van het zilveren jubileum van de K.R.O. De H. Mis werd o.a. bijgewoond door Z. Em. Joh. Kardinaal de Jong, H.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, W. Mutsaerts, en de monsignori dr. ,W. Koenraadt, F. Hen- drikx en F. Feron, vicaris-generaal van de bisschoppen van Breda, Den Bosch en Roermond. Voorts de ministers dr. F. Rutten en mr. F. Teulings, staatssecreta ris mr. J. M. L. Th. Cals, de leden van de Raad van State mr. dr. L. N. Deckers en H. F: M. baron van Voorst tot Voorst, de Provinciaal der Dominicanen, de hoog- eerw. pater P. L. Teeuwen O.P., J. E. baron de Vos van Steen wijk en dr. L. Houben, respectievelijk Commissaris van de Kohingin in de provincies Noord- Holland en Limburg, Mgr. J. de Sain en Mgr. H. .J. J. M. van Straelen, de Hoofd- vloot- en de Hoofdlegeraalmoezenier, kanunnik dr. A. Jansen, president van de Kath. Vlaamse Radio-omroep, de recto- res mangifici van Nijmegen en Tilburg, resp. prof. mr. F Duynstee en dr. W. R. Heere, de heer Zaffrani, secr.-gen. van Radio Italiana, de heren M. Hankart en J. Boom van het hoofdbestuur van het N.I.R. te Brussel, de heer A. C. de Bruijn, voorzitter van de K.A.B.. vice-admiraal L. A. C. M. Doorman, voorzitter van Kath. Thuisfront, Chr. Matser, vice- voorzitter van de K.V.P., mr. F. Op de Coul, directeur van het Kath. Onder wijsbureau en nog talloze hoge geeste lijke en wereldlijke hoogwaardigheids bekleders. De celebrant, Mgr. Giobbe, werd ge assisteerd door de troondiakens prof. J. B. Kors O.P., voorzitter van de K.R.O. prof. A. J. M. Mulders, hoogleraar aan de Kath. Universiteit te Nijmegen en lid van Advertentie De 4 bestanddelen van Chelarine „4" tezamen in één tablet ver enigd vormen het beroemde ge neesmiddel, dat vaak uitkomst brengt, waar andere middelen (alen. T«B« pl|n«> M griep BB ROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET 20 tabletten i 0.7S In een Vrijdag te Utrecht gehouden vergadering van een groot aantal si garenfabrikanten is het besluit geno men, in de lagere prijsklassen een aan tal versoberingen door te voeren op het gebied van de verpakking en van de modellen. Door deze bezuinigingsmaat regel en door de te verwachten afschaf fing van de omzetbelasting verwacht men de rentabiliteit enigszins te verbe teren en de werkgelegenheid te bevor deren. Dit besluit zal het de sigaren- industrie mogelijk maken, ondanks de oplopende grondstofprijzen en andere nadelige kostprijsfactoren, de kwaliteit van de sigaar onaangetast te laten. Advertentie Het vliegdekschip „Karei Doorman" en de torpedojager „De Bitter", zijn Vrijdag in de haven van Malta aange komen. De oorlogsbodems zullen, zoals gemeld, deel nemen aan door de Britse Middellandse zeevloot te houden oefe ningen, die twee weken zullen duren. HUNTER de Export-Virginia van v blijvend goede kwaliteit het hoofdbestuur van de K.R.O. Diaken ad Missam was mr. A. Diepenbrock, landelijk secretaris der K.A. en bisschop pelijk commissaris van de K.R.O., sub diaken pastoor I. P. J. Kaarsgaren, lid van het hoofdbestuur van de K.R.O., presbyter-assistens deken H. F. Frank en ceremoniarius kap. J. A. J. L. Snoeren. Het „Ecce Sacerdos" van Bruckner werd gezongen door het koor van de St. Vitus- kerk. De Schola van de K.R.O., onder leiding van Dom B. Brockbernd O.S.B., zong de wisselende gezangén. De vaste gezangen van de Mis „Ascendo ad Pa- trem" van Palestrina werden uitgevoerd door het koor van de St. Nicolaaskerk te Baarn onder leiding van de heer C. Laoüt. De lagere assistentie bij het op dragen van de H. Mis werd verzorgd door de fraters van St. Ludgerus Kweek school. Onder de talloze geschenken, die in deze dagen aan de jubilerende K.R.O. worden aangeboden, bevinden zich twee zogenaamde „talking drums", als ge schenk van de Sociëteit van Afrikaanse Missiën in Cadier en Keer. De trom men zijn gebruikt door de Keh van de Asofatse van Ho Bankoe beneden Volta (Goudkust). De trommen zijn gemaakt uit het hout van speciaal daartoe met een omvangrijk ceremonieel gewijde bomen. De vliezen, die de trommen be dekken, zijn vervaardigd uit de huid van het oor van vrouwelijke olifanten. De invoering van de spertijd heeft tot gevolg dat de ambtenaren op ministe ries na half vijf door gebrek aan licht hun werkzaamheden moeten staken. Zo als ons echter is gebleken, zijn er amb tenaren, wier blakende werklust niet door de domper der duisternis kan wor den gedoofd. Op het ministerie van Ma rine is men namelijk op het idee geko men kaarsen te betrekken uit het ma gazijn van de huishoudelijke dienst ten einde na half vijf besprekingen en an dere werkzaamheden bij kaarslicht te kunnen voortzetten. De secretaris-generaal van het minis terie van Marine is evenwel van oor deel dat kaarslicht brandgevaar ople vert. Om te voorkomen dat het minis terie een prooi der vlammen zal worden door de yver van zyn ambtenaren, heeft de secretaris-generaal in een brief aan de afdelingshoofden „tot zijn leedwe zen" het gebruik van kaarsen en petro leum als verlichtingsobjecten moeten verbieden. Naast de sociale en economische vraagstukken bij emigratie zijn de gods. dienstige problemen van grote impor tantie. Het is daarom een gelukkige ge dachte van de priesters in het Bossche diocees om zich op deze speciale proble men te beraden. Zij zullen volgende week tezamen komen op Loyola te Vught om gezamenlijk zich voor te bereiden op het geven van voorlichting aan hen, die willen emigreren. Vele belangrijke spre kers zullen hierover het woord voeren o.a. de commissaris der Koningin prof. dr. J. De Quay. Het troepenschip „Amarapoora" wordt in de morgenuren van Zondag met re patriërende militairen uit Indonesië voor Hoek van Holland verwacht. De ontscheping van de opvarenden zal 's middags drie uur in de haven van Rotterdam beginnen. De Nederlandse delegatie voor de a s. Unieconferentie is ais volgt samenge steld: Voorzitter: mr. J H van Maarseveen. Leden: prof. dr. J. R. M. van den Brink, L. Götzen, dr. N. S. Blom, prof. mr. P. Lieftinck. Adviseurs: mr. S. Th. J. Teppema (Econ. Zaken), mr. F J J. C. J. M. van Meerwijk (Financiën), mr. C- M. Pool (Landbouw), drs. A. B. Speekenbrink (Buitenl. Zaken), drs G H. J. Abeln (Econ. Zaken), mr. J. H. O. Graaf van den Bosch (Financiën), dr. J. W de Stoppelaar (Minuor). drs. P. G. Ridder (Minuor), mr. G. E. Baron van Ittersum (Buitenl. Zaken), drs. B. van Eldik (Buitenl. Zaken), mr. H. van Santwijk (Minuor), J. H. Weggeman (Minuor), J. H. Boerstra (Minuor), drs. R. H. Haentjens (Financiën), G. J. Mulder, (Financiën), drs. E. P. M. Tervooren (Financiën), J. M. H. Timmermans (Econ. Zaken), J. de Waard (Econ. Za ken), mr. J. H. Hoogestegen (Minuor), mr, F. E. J. van der Valk (Minuor), mr. J. J. Bookmaker (Buitenl. Zaken), Jhr. mr. H. T. van Panhuys (Buitenl. Zaken), mr. V. J. Suermondt (Econ. Zaken) Secretariaat Nederlandse delegatie: mr. J. A. J. van Gorkom, mr. J. Aber- son. De Indonesische delegatie: Voorzitter: mr. Moh, Rum. Leden: Ir. Djuanda, dr. Sumitro Djo- johadikusumo, mr. Sjafruddin Prawira- negara. Adviseurs: mr. Ali Budiardjo,, mr. Pardi, mr. Kusnun, hr. Genet, drs. Tan- goan Po, mr. Sahardjo, mr. Besar Mar- tckusumo. Advertentie De Actie tot het verzamelen van hand. tekeningen van Nederlandse Vrouwen ter ondersteuning van een adres aan de Verenigde Naties om het mogelijk te maken, dat voedsel en medische hulp ten snelste ter beschikking komen van het volk der Zuid-Molukken, heeft zulk een groot succes gehad, dat het reeds een week geleden verantwoord leek hierover contact met de UNO op te ne men. Honderdduizenden handtekeningen zijn hij het Comité binnengekomen. Wij wil len trachten het millioen te bereiken. Waar geen enkel politiek motief, slechts meeleven met mensen in nood onze beweegreden is, doen wij nogmaals een beroep op alle vrouwen en vrou wen-organisaties. Zendt lijsten met handtekeningen naar Javastraat 86, Den Haag. A. KnoppersValkenier, Presidente Mr. L. H. Gallois, Secretaresse. (Van een speciale verslaggever) De Indonesische parlementaire com missie, die enige tijd in ons land heeft vertoefd, is Vrijdagavond per K.L.M. naar Djakarta vertrokken. De heer -Ka simo, het katholieke lid van de delega tie, verklaarde voor het vertrek op Schiphol dat de besprekingen, gevoerd in Den Haag, „het wederzyds begrip hadden doen toenemen". Gevraagd naar zijn verwachtingen om. trent de op handen zynde Iriaanse con ferentie in Den Haag antwoordde de heer Kasimo: „De omstandigheden zijn wel moeiiyk en de wederzydse stand punten zijn vastgelegd". En toen men hem het juist gisteravond gepubliceerde Reuter-bericht voorlegde, volgens hetwelk Amerika „het verzet tegen de Indonesische aanspraak op Nederlands Nieuw-Guinea" zou steunen, constateerde de heer Kasimo: „Zoals u weet, is onze minister van Buitenlandse Zaken op het ogenblik in de V. S. Hij zal wel informeren of het bericht juist is. Maar als het juist zou zijn, zal het uiteraard de onderhandelingen bemoei lijken." De heer Yamin beperkte zich er toe te verklaren dat hij nu „meer optimis tisch" was dan bij zijn aankomst in Ne derland. Gisteravond is voor een groot en exquis gezelschap belangstellenden van erheidszijde, uit kunstenaarskringen en an vrienden, de ere-tentoonstelling ge opend van werken van Kees Verwey die dit jaar vijftig jaar geworden is. Namens het Nederlands Kunstverband sprak jhr. F. Teding van Berkhout. Hij achtte het feit dat de jubilaris het Frans Hals museum ter beschikking kreeg, terwijl de gemeente een museum voor heden daagse kunst bezit in het Huis van Looy, een eerbewijs van het gemeentebestuur aan de vijftigjarige» Zijn waardering voor de morele en financiële steun die de gemeente in ,de laatste tijd aan alle beoefenaren der beeldende kunsten verleent, wilde hij bij zijn erkentelijkheid voor dit eerbewijs insluiten. De vertegenwoordigers van KZOD be groette hij en sprak de hoop uit dat zij mits van een verjongde geest bezielü alle Kennemer kunstenaars in zich zou mogen verenigen. De jubilaris wenste hij als Haarlem mer namens alle mondige stadgenoten geluk. „Man, welk een begenadigde zijt gij!" riep jhr. T. v. B. uit, „datYij de dingen der schepping zo kunt zién en aan uw medemensen meedelen". Cornells Veth, theoretisch het gezel schap inleidend tot het zien van Ver- wey's werk, analyseerde op puntige wijze persoon en werk van de exposant. „Verwey is een ernstig man" deelde hij zijn gehoor mee, „maar tevens een schalk, hetwelk een te weinig gevolgde traditie is onder de schilders". Als slachtoffer van die Verwey se schalksheid noemde hij zichzelf, toen het van hem geschilderde portret een achter grond verkreeg, meer passend bij een gedecolleteerde jongedame. In de analyse van het oeuvre be schouwde Veth traditie, experiment en nabootsing der natuur als verschijnselen op zich zelf en de wijze waarop deze vorm hebben gekregen in Verwey. Hij noemde de kenmerken van deze hard nekkige schilder die hem tevens on derscheidden van de anderen. „Kees Verwey zou Kees Verwey niet Heden herdacht onze stadgenoot de heer C. Koker, adjunct-inspecteur bij de Raad van Arbeid, het feit, dat hij gedu rende veertig jaar in overheidsdienst werkzaam was. In verband daarmede is hij vanmorgen in de vergadering van het raadscollege door de voorzitter op zeer waarderende wijze toegesproken en heeft deze de jubilaris voor zijn ijver en grote toewijding dank gebracht. Vervolgens is hij in de kring van ?ijn collega's nog ge huldigd en zijn hem geschenken uitge reikt. KATHEDRAAL ST. BAVO (Leidsevaart) 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. JOZEF (jansstraat): 6.45, 6, 9.15 (Hoog mis) en 11 uur. H. AN TONI US VAN PADUA (Nieuwe Groenmarkt): 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis), 10. 11 en 12 uur O. U Vt. ROZENKRANS (Spaarae): 6.15 7.30, 9 en 10.30 u. (Hoogmis). H. JOANNES DE DOPED (Amsterdam straat): 6 30, 7.30, 8.45 (Hoogmis), 10.30 en 11.45 uur. ALLERH. HART VAN JEZUS (Klever parkweg): 830, 7.45, 9, 1030 (Hoogmis) en 12 uur H.H. ELISABETH EN BARBARA (Pauj Krugerstraat)6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. LIDUINA (Rijksstraatweg): 6.30, 7-30 8.30, 9.45 en 11.30 uur. O. L. VROUW VAN ZEVEN SMARTEN EN ST. BAVO (Rijksstraatweg): 6.30, 730 8.45 (Hoogmis), 10.15 en 11.30 uur. ALLERH. DRIEëJËNHElD iBioemendaal) 7, 8.30, 10.15, 11.30. H. SACRAMENT (Bloemendaal): 730 en 10.15 uur (Hoogmis). O. L. VROUW ONBEVLEKT ONTVAN GEN (Overveen)7, 8, 9 (Hoogmis) 10.30 en 11.30 uur. O. L VROUW HEMELVAART (Heem stede): 7, 8.30, 10.15 en 11.30 u. H. BAVO (Heemstede)7.15, 8.45, 10 en 11.30 uur. H. AGATHA (Zandvoort)7, 8.30 en 10 uur. H. ANTONIUS VAN PADUA (Aerden- houtBentveld): 7.30, 9 en 11 uur. De leden van de Derde Orde „Maria Onbevlekt" te Haarlem worden er op attent gemaakt, dat de Visitatie-verga dering, die Maandag a.s. gehouden wordt, niet des avonds 8 uur, doch om half acht begint. Zondag, n.m. 8 üur, opvoering van het blijspel „O Bella Donna Lucia" door de R.K. Toneelvereniging „Door Eendracht Sterk". Maandag, 8 uur, Cecilia-avond van het Kerkkoor „Laudate Dominum", 8 uur Missie Naaikrans, 8 uur bestuur H.B.C. Dinsdag, 4 uur, repetitie Kath. Kin derkoor, 8 uur repetitie Kath. Gemengd Koor, 8 uur repetitie Kerkkoor „Lauda te Dominum", S uur repetitie R.K. Har monie „St. Michael". Woensdag: 7.30 uur clubavond Dam club „St. Bavo", 8 uur repetitie Meio- dia. Donderdag. 8 uur, repetitie Dames koor „Viva Maria", 8 uur vergadering St. Vincentius. Vrydag, Toneelrepetitie „Door Een dracht Sterk". De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 19 November waargenomen door: Dr. K. I. Kout, Herenweg 197, tel. 26224 en Dr. W. v. d. Linde. Heem- steedse Dreef '253, tel. 16850. Wijkverpleging Zuster G. E. v. d. Hoek, Kerklaan 32, tel. 29464." Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206-208, telef. 28320. Politie en Brandweer: telef. 28850. Gisteravond werd de eretentoonstelling van do Haarlemse schilder Kees Verwey officieel geopend. Onder meer voerde jhr. F. Teding van Berkhout namens het Nederlands Kunstverbond het woord, zijn als hij ook niet wat zou willen zeg gen". Aldus kondigde de exposant zich zelf aan en in deze trant, met voor inge wijden vermakelijke zinspelingen, die de samenkomst een sfeer van intimiteit verleenden, dankte hij het gemeentebe stuur vertegenwoordigd door weth. A. J. M. Angenent, de directeur van het museum, de heer H. P. Baard en beant woordde hij de sprekers. Voor een goed bezette zaal hield de voorzitter, de heer B. Reynders, een korte inleiding over bovengenoemd vraagstuk, daarbij aansluitend hoe al- lerwege druk werd uitgeoefend over opvoering der arbeidsproductie en des noods verlenging van de arbeidstijd. Spr. deed een beroep om alles niet langs zich heen te laten gaan, maar mee te leven met dat wat voor onze arbeiders op het spel staat. Na enkele mededelingen over het St. Nicolaas- feest en de volgende vormingsavond op Donderdag 7 December a.s. over de so ciale wetten, gaf voorzitter het woord aan de spreker van deze avond. Emigreren is bestaansmogelijkheden scheppen, familiebanden verbreken, aanpassn aan gewoonten en andere toe standen. Emigreren gaat l\et gehele ge zin aan. Mocht een der leden van het gezin bezwaar hebben, dan moet men niet gaan. Amerika. Australië en Nieuw- Zeeland immigreren alleen op werkge versverklaring. In Frankrijk kunnen al leen landbouwers immigreren. Canada heeft een gemengde bevolking en een behoorlijk katholiek geloofsleveri, goe de sociale verzekeringen, hoofdzakelijk voor landbouwers. Lonen ongeveer 75 dollar per maand. Nieuw-Zeeland is speciaal ingesteld op landbouw en visserij. Er is daar geen standenverschil Er zijn daar zeer goe de sociale maatregelen. Alleen is er plaats voor geschoolde arbeiders en landbouwers. Wie naar Nieuw-Zeeland wil emigreren kan veel hulp onder vinden van de missionarissen. De kindertoeslag wordt niet zo als in ons land aan het hoofd van het gezin uitgekeerd, maar aan de vrouw. Australië heeft hoofdzakelijk vee teelt. De arbeider die naar Australië wil emigreren moet van alles kunnen Australië vraagt alle soorten arbeiders. Men mag niet ouder zijn dan 50 jaar. De minimum-leeftijd is 21 jaar. Men leeft er in kampen, dus van huiselijk leven is geen sprake. Twintig pet. van de bevolking is katholiek. Emigranten naar dit werelddeel wenden zich tot een katholiek priester in Australië,, die vele noden zal weten te lenigen Hierna opende zich een uitgebreide gedachtenwisseling omtrent emigreren. Voorzitter deelde mede, dat zij die plan nen hebben om te emigreren, zich moeten wenden tot het R.K. Emigratie bureau, Parklaan, Haarlem. Ook de Katholieke Arbeiders Beweging wil de behulpzame hand bieden, mits men zich persoonlijk wendt tot de districts bestuurder van de K.A.B. Vermelden wij tenslotte nog dat deze avond werd omlijst door de conferen cier Fred Bredschneyder uit Amster dam, die veel sueces had met zijn op treden. Aan het 'slot der bijeenkomst bracht de voorzitter een dankwoora aan de spreker van deze avond, die geheel dui delijk het emigratievraagstuk had uit eengezet. Het was 'n goede avond voor de Kring Oost der K.A.B. Moge de tweede vormingsavond dezelfde belang stelling hebben. De jonge boer Dardo is het zinne beeld en middelpunt van het verzet der Lombardijse boeren tegen de dwinge landij van graaf Van Hessen in de wel zéér romantische kleurenfilm „De vlam en de pijl". Als alle helden van roman tische films verricht Dardo de stoutste stukjes op het gebied van behendigheid, kracht, list en charme. Zijn fantastische ondernemingen en die van zijn helper Piccolo zijn niet helemaal zonder hu mor verteld. Zo nu en dan heeft het er zelfs aardig de schijn van, dat de maker van deze film zichzelf en de held gron dig in het ootje neemt door de waarlijk stoutmoedige fantasie, waarmee hij Dardo's lotgevallen uitbeeldt. Veertien jarigen mogen gaan constateren, dat deze momenten vast niet de slechtste zijn! De film „Aan de rand van de af grond" (Flesh and fantasy) is een raam, waarin een drietal andere films zijn ondergebracht. Het raam behandelt de vraag, in hoeverre iemand beïnvloed kan worden door dromen of waandenk beelden. Het antwoord wordt gegeven in de drie films, die van een angstige suggestieve beklemming zijn; de laatste van de drie toont eindelijk een soort oplossing. Misschien krijgt men bij het lezen hiervan dei in-druk, dat het gaat om een van die moderne rolprenten, waarin men met alle geweld iets cultu reels heeft willen stoppen of gezochte problemen aan het publiek voorlegt; of wellicht zelfs, dat het een wetenschap pelijke film is. Niets is minder waar; het gaat hier over een thriller, die een van de best© is, die wjj de laatste tijd hebben gezien. Voor zeer jeugdige personen en diegenen, die over niet al te sterke zenuwen beschikken, bereikt de film het tegenovergestelde van het geen er in wordt uitgebeeld: een ge moedsrust die verkregen wordt na een tijd vol ingebeelde angst. De hoofdrol len worden gespeeld o.a. door Edward G. Robinson, Barbara Stanwyck, Char les Boyer, Robert Cummings en Anna Lee. (Veertien jaar). „De onsterfeelijke wals" is weliswaar een oude film, maar een van het goede soort, waar men veel genoegen aan zal beleven. Wie immers houdt niet van de heerlijke Weense melodieën? Johann Strauss' meesterwerken kan men in deze film heel goed beluisteren; en bo vendien ziet men natuurlijk ook nog de bekende liefdesgeschiedenis, al is de historische kant van deze rolprent dan ook niet bepaald de sterkste. prolongeert Willi Forst's Weense pro ductie „Wiener Madeln", de licht-ver- t eerbare amusante muziekfilm, die blijkbaar ook in Haarlem talrijke be wonderaars vindt. En naar wü geloven niet ten onrechte. Luxor „Odette", de film die gemaakt werd naar het werkelijk gebeurde tragische verhaal van de moedige Odette Chur chill, wordt eveneens nog een week ge prolongeerd. Bestaan er naast vrouwenhaters ook mannenhaatsters? Misschien wel, maar in de film die in dit theater vertoond wordt, blijkt meer een loopje met de liefde genomen te worden, dan dat er grote woorden voor nodig zijn. „Ik houd van je, maar ik wil het niet weten, zodat ik doe of ik je haat." Enfinhet loopt toch mis, of goed.van welke kant u het maar bekijkt. De tweede hoofdfilm laat een drama zien, waarin een poema, de ko ning der wildernis, bijna tot het eind blijft leven. Een jongen, die eerst moest leren wat vrees was, voor hij zijn moed ontdekte, zegeviert op het wild en op de liefde. Wat wilt u nog meer! IJMUIDEN. Zaterdag 18 November. Hoog water: 11.01 u. en 23.41 u. Laag water: 6.15 u. en 18.46 u. Zondag 19 November. Hoog water: 12.15 u. Laag water: 7.38 u. en 19.56 u. Maandag 20 November Hoog water: 0.44 u. en 13.11 u. Laag water: 8.42 u. en 20.54 u. «iMARAPOERA <R. Lloyd), pass. 17 Nov. Ouessant; 19 Nov. 2 u. n.m. te Rdam verw ZUIDERKRUIS,16 Nov. van Singa pore n. Poesan. Na langheel lang op de wachtlijst gestaan te hebben, kregen zij eindelijk een woning toegewezen. De lang be geerde kennisgeving van het huisves tingsbureau lag in de bus en daarop stond het nieuwe adres: een Auplex-wo- ning in een van de nieuwe wijken. Dit betekende het einde van veel ellende, maar tevens het begiy, van een reeks problemen, waarvan de veelheid de trouwlustigen deed duizelen. L>e Velsense Commissie inzake Huis houdelijke Voorlichting en Gezinsleiding heeft zich deze zorgen aangetrokken en vanaf Maandag zal gedurende 10 dagen de duplex-woning aan de Waalstraat nr. 45 een toonbeeld zijn van wat met een normale beui's op het gebied van wo ning-inrichting valt te bereiken De idee om deze expositie in te rich ten vond zijn reden in het feit, dat de sociale werkster in de gemeente Vel sen in vele huisgezinnen allerlei prul len vond en grote, onhandige meube len, waardoor er volle kamers ontston den. waarin geen plaats was voor het kind om eens rustig te spelen. De wet houder van Openbare Werken bleek met dezelfde gedachten rond te lopen, zodat de Commissie daar een gewillig oor vond om voor korte tijd een huis beschikbaar te stellen. Met de middenstand werd overleg ge pleegd en na vele besprekingen kwam ook daar de zaak in orde, zij het, dat minder zakenmensen meedoen, dan aan vankelijk werd verwacht. Deze hebben echter volledig hun schouders onder het project gezet en ondenfleiding van de binnenhuis-architecte mevr. Nige- man kwam een mooi en modern, maar ook practisch en niet duur geheel tot stand. Het doel van deze tentoonstelling is de mensen en vooral diegenen, die een kans maken een duplex-woning toege wezen te krijgen, er op attent te maken, dat deze kleine huizen, die aan een kant niet ideaal zijn, met kleur en lijn tot een gezellig tehuis zyn te maken,'wat dan toch altijd verre te verkiezen is boven inwoning. De ervaring bij de in richting is dan ook geweest, dat door middel van kleur en lijn een ruimte suggestie kan worden verkregen. Zowel beneden als boven is de du plex-woning modern ingericht, waarbij voor bijna ieder vertrek een andere weg werd gevolgd. Beneden in de keuken is alles electrisch en boven is gas ge bruikt. In een der kamers is zeil ge bruikt voor vloerbedekking, een andere kamer doet het met balatum en een derde dankt zijn gezelligheid aan een gespijkerd kleed. Op deze manier is met beurzen van verschillende dikte rekening gehouden. Hetzelfde geldt voor het meubilair. Het merendeel is in lichte kleur ge houden, terwijl ook de uitvoering licht maar degelijk is. De meubelen nemen dus betrekkelijk weinig ruimte in, maar door een goede combinatie en des kundige inrichting ging dit niet ten koste van de gezelligheid, maar deze werd er juist door verhoogd. In een der kamers is een kinderhoek je ingericht, want ook het kind heeft recht op een eigen plaats in huis. Dit behoeft echter geenszins de kamer on plezierig en rommelig te maken. Het zelfgemaakte speelgoed is opnieuw een bewijs, dat het heus niet altijd veel geld behoeft te kosten om het aanvaard baar te maken. Maandagmiddag 2 uur zal de tentoon stelling officieel worden geopend door de wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Visser. Daarna blijft de expositie gedurende 10 dagen voor het publiek geopend en de Commissie in zake huishoudelijke voorlichting en ge zinsleiding hoopt natuurlijk,dat zeer velen deze kans zullen benutten om eens een kijkje te komen nemen. In Haarlem kwamen onlangs rond 3.000 mensen de tentoonstelling bezichtigen, wel een bewijs, dat er interesse voor bestaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 7