DJAKARTA WAS ZONDAGMORGEN GEHEEL AFGESLOTEN Dr. DREES: VASTHOUDEN AAN BEGINSEL DER R.T.C. K.R.0. door ijverige ledenwerving thans grootste omroepvereniging in ons land Amerikanen minder dan twintig km. van Mandsjoerije af Vooraanstaande personen tijdens veiligheidsactie" gearresteerd Gesloten accoord basis voor verhouding met Indonesië Vijf doden bij auto-ongeval A Mevr. Hertogh ontvangt een dreigbrief Tot hoofd en hart Dergelijke actie ook elders in Indonesië Mr. ir. B. Haveman Uitslagen zesde ronde Het weer Symbolisch geschenk als jubileumgave MGR. HUIBERS: „STOUTSTE VERWACHTINGEN VAN STICHTERS ZIJN OVERTROFFEN" Russen en Roemenen moeten terug 'ei MORRIS iejoteycu fmj! 100.000 communisten zouden zich ingraven MAANDAG 20 NOVEMBER 1950 74sfe JAARGANG No. 248226 Regeringscommissaris voor de emigratie? Unie-conferentie geopend De stand is nu: EEN MAAND SALARIS EXTRA K Als verstekeling in Vlissingen LEGER DER V.S. OP 3.200.000 MAN? LAMSHUID WANTEN Proces begonnen Openingswoord van prof. Kors GELUKWENS VAN Z.H. DE PAUS f 13.000 gestolen Voor de vierde maal gered Zingend de haven binnen Beschuldigingen van Radio-Peking H. Mis in de St. Dominicus- kerk HOEST, GRIEP... BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel, 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 430 per kwartaal. Een aantal leiders van de P.K.I. en de Sobsi, een der directeuren van de Java- se Bank, de heer P. Spies, het voormalige Chinese lid van de Volksraad, de heer H. Kan, de hoofdredacteur van het links georiënteerde dagblad „Seng Hoa Pau", Wang Chi Wen, de voormalige staatssecretaris voor Binnenlandse Veiligheid, Suriasantoso, behoorden tot de personen, die Zondag tijdens een '"gheidsactie" in Djakarta werden aangehouden. Door deze actie werd .tadsieven gedurende zeven uur volkomen stilgelegd. De trams en bus- i eden niet, treinen en vliegtuigen konden evenmin vertrekken. Sukarno, >er vliegtuig naar Malang zou vertrekken om zijn zieke moeder in Blitar te JAfzoeken, stelde zijn vertrek uit tot na twaalf uur 's middags, toen de actie weer even spoedig eindigde als zij begonnen was. Vele van de aangehouden personen werden in de loop van de middag weer vrijgelaten. Voor zover Zondagavond na gegaan kon worden bevonden zich toen nog de heren Spies, Kan en Wang Chi Wen in arrest. De schattingen over '.iet aantal verrichte arrestaties lopen ver uiteen, n.l. van een dozijn tot tweehon derd. Aneta vernam voorts van welin gelichte zijde, dat bij de actie ook een aantal wapenen in beslag werden geno men. Over de redenen van aanhouding, van b.v. de heer Spies, tast men ook bij de Javase Bank in het duister. De Javase bank heeft zijn hoofdkan toor vandaag gesloten uit protest tegen het feit, dat de directeur, de heer Spiess, is gearresteerd. Volgens Aneta zijn nog andere Neder landse burgers gearresteerd. Zij bevin den zich in de gevangenis op Bukit Duri te Djati Negara (Meester Cornelis). Ook ten huize van de economische adviseur van het Hoge Commissariaat, drs. Spee kenbrink, die op het ogenblik in Neder land vertoeft, is een huiszoeking ver richt. Van gezaghebbende zijde werd aan Aneta medegedeeld, dat soortgelijke veiligheidsacties ook elders in Indone sië zijn genomen. Deze zelfde kringen gaven te verstaan, dat de actie duidelijk aangeeft, dat de regering waakzaam is. Antara, heeft bekend gemaakt, dat de procureur-generaal van Indonesië, dr. Tirtawinata, is ontslagen „omdat hij er niet in geslaagd is de affaire-Westerling tot een goed einde te brengen en in de zaken tegen Sultan Hamid II en tegen kapitein Aziz weinig voortgang is ge maakt". De actie, die een rustig verloop had, sloot Djakarta, Pi-iok en Djatinegara 'ge heel af. Van de zijde van het ministerie van Voorlichting werd aan Aneta mede gedeeld: „De veiligheidsactie werd uit gevoerd in het kader van een spoedig herstel van de orde en veiligheid in In donesië. Zij kan beschouwd worden als een uitvloeisel van de rede, die minister president Nalsir in de afgelopen week over de gewapende groepen heeft ge houden en van de bekendmaking van Sultan Hamengkubuwono over de inle vering van wapens". Hoewel dit niet werd medegedeeld, zijn de maatregelen waarschijnlijk ge troffen in verband met mogelijke de monstraties naar aanleiding van de we- derbegrafenis te Surakarta van de leiders van de opstand van Madiun. Inmiddels vernam Aneta, dat o.a. het hoofdkwartier van het centraal comité van de P.K.I. door de politie werd onderzocht, waar men o.m. een proefdruk van het nieuwe nummer van de „Bintang Merah" fRode Ster) in beslag nam. In dit nummer stonden artikelen, die be trekking hadden op de Zondag ge houden herbegrafenis van Sjarifud- din c.s. In dit verband zij herinnerd aan bepaalde uitlatingen over de monstraties, die van de zijde van de Sobsi en de P.K.I. zouden worden ge organiseerd op deze dag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiimi (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen is het te verwach ten dat minister Joekcs binnenkort aan de Tweede Kamer zijn beslissing kenbaar zaj maken inzake de veelomstreden rege ling van de organisatie van de emigratie Ongeveer tezelfder tijd is ook de publi catie te verwachten van het rapport van de commissie-Schilthuis welke commissie het vraagstuk der landbouwemigratie be studeerd heeft. Ter inleiding op de plan nen van de minister vond Zaterdagmor gen ten departemente een bespreking plaats tussen de minister van sociale za ken enerzijds en vertegenwoordigers van de organisaties die zicli met emigratie bezig houden anderzijds. Het is niet on waarschijnlijk, dat men zal komen tot hel instellen van een regeringscommissariaaf voor de emigratie. Mr. ir. B. W. Have man. economisch adviseur in algemene dienst bjj het ministerie van Verkeer en Waterstaat, wordt genoemd als de toe komstige regeringscommissaris. Het com missariaat zou dan komen te ressorteren onder het ministerie van Sociale Zaken „Het heeft geen zin de ogen te sluiten voor de meningsverschillen, v.elke thans nog de goede verhouding tussen onze landen in gevaar brengen. Wanneer men echter van beide zijden vasthoudt aan het beginsel van dc R.T.C,, dat nim mer door bedreiging of geweld, maar enkel door overleg of wat rechtsgeschillen betreft desnoods door het Hof van Arbitrage onze moeilijkheden zullen moeten worden opgelost, is er geen reden om op de duur aan de mogelijkheid van een redelijke oplossing te wanhopen, indien wij beiden de oprechte begeerte hebben om in vriendschap te leven en in ons verkeer de normen van de ware demo cratie te eerbiedigen". Aldus verklaarde dr. Drecs in zijn rede, die hij heden middag hield bij de opening van de tweede conferentie van ministers der Ned.-Indon. linie. In het begin van zijn rede heeft de minister-president er op gewezen dat de R.T.C., ondanks de ernstige bezwaren, die daartegen in Nederland en Indonesië van verschillende zijden werden aange voerd. tot overeenstemming had geleid. Wanneer men nu sommige uitingen in Indonesië en in Nederland beluistert, lijken de verwachtingen voorbeen goede samenwerking niet gerechtvaardigd. Er zijn er. die de gesloten overeenkomsten als een dwang voelen, die hen belet terug* te grijpen naar de ongeordende doorzet ting van eigen verlangens, waaraan zij tot elke prijs de voorkeur geven. Er zijn anderen, die op grond van gebeur tenissen in dit jaar reeds menen te moe ten constateren, dat de samenwerking niet zal slagen. De volkerengemeenschap zou met een terugtred niet gebaat zijn. De internationale wereld zou het als een ernstig verlies voelen, wanneer Neder land en Indonesië niet in staat zouden blijken de samenwerking te verwezen- De uitslagen van de Zaterdagavond gespeelde Ge ronde van het Interna tionale Schaaktoumooi luiden: O'KellyNajdorf afgebr. (zeer gunstig voor Najdorf) DonnerGoJoinbek 1—° v. d. BergGligoric afgebr. (gunstig voor v. d. Berg) KottnauerSzabados 1 EuweGudmundsson TiTi FoltysRcshevsky afgebr. (Reshevsky staat beter) Rossolimov. Scheltinga afgebr. (v. Scheltinga staat beter) KramerTrifunovic afgebr. (moeilijk voor Kramer) TartakowerStahlberg TiTi Pilnik-Pirc afgebr. (gunstig voor Pilnik) Afgebroken partijen: FoltysReshevsky 01 O'KellyNajdorf 0—1 (Ook de reeds beëindigde afgebroken partijen zijn verwerkt) 1, 2 en 3. Najdorf, Reshevsky en Stahlberg, 4 Ti pnt. 4. Gligoric, 4 pnt. en 1 afgebroken 5. Rossolimo, 3Ti pnt. en 1 afgebroken partij. 6 en 7. Tartakower, Euwe, 3Ti pnt. 8. O'Kelly, 3 pnt. 9. Donner, 3 pnt. 10. 11 en 12. Pilnik, Pirc, Trifunovic, 2'/. pnt. en 1 afgebroken partij. 13, 14 en 15. Kottnauer. Gudmundsson en Szabados, 2'/. pnt. 16 en 17. v. Scheltinga, v. d. Berg, 2 pnt. en 1 afgebroken partij. 18. Foltys, l'/i pnt. 19. Goiorabek, 1 pnt. 20- Kramer, Ti pnt. en 1 afgebroken party. lijken, welke beide landen, met opoffe ring vaak van eigen wensen, ter R.T.C. hebben geprojecteerd en daarna hebben aanvaard. Er staan hierbij grote belan gen op het spel, belangen die ver uit reiken buiten de sfeer van onze beide landen zelf. Nederland aanvaardt de gesloten ac- coorden als basis voor zijn verhouding met Indonisië. Er zijn ook in Nederland velen, die gaarne een andere basis voor deze verhouding zouden hebben gezien. Voor de Nederlandse regering kan dit echter geen reden zjjn om aan te sturen op afwijking van geldige aangename overeenkomsten. Dr. Drees is ervan overtuigd, dat de Indonesische regering deze visie voor wat Indonesië betreft deelt. Sinds de eerste ministersconferentie is er veel geschied, dat niet ten voordele van onze verhouding strekte. Kwesties in verband met het zelfbeschikkings recht enerzijds, ontoelaatbaar optreden van onverantwoordelijke elementen anderzijds, hebben die verhouding op een zware proef gesteld. Bovendien heeft het Nieuw-Guinea-vraagstuk grote spanningen verwekt. Spr. zei er tenslotte van overtuigd te zijn, dat de tweede samenkomst van ministers in Unieverband kan leiden tot resultaten, die voor beide partijen be vredigend zijn. Ook op punten waarin niet aanstonds een voor beide partijen bevredigende oplossing kan worden ver. kregen, kan het overleg niettemin leiden tot wegneming van misverstanden en vergroting van het onderling vertrou- Verwachting tot Dinsdagavond: Vanavond nog opklaringen, overi gens meest zwaar bewolkt met tijde lijk regen. Krachtige tot harde en aan de kust later wellicht stormach tige wind lussen Zuid-West en Zuid. Oost. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 8.09—16.42; Maan: 15.08—4.45. Op de Rondweg om Harderwijk reed vanmorgen een uit de richting N ij kerk komende personenauto, waarin zes stucadoors waren geze ten. De auto, die met een snelheid van ongeveer tachtig kilometer schijnt te hebben gereden, kon 4e bocht niet nemen en botste tegen een uit de tegenovergestelde richting komende trailer. Vijf van de zes in zittenden van de personenauto, allen uit Hooglanderveen, werden gedood. Ter gelegenheid van het zilveren ju bileum van de K.R.O. heeft het gehele omroeppersoneel één maand salaris als gratificatie gekreg«en. Overzicht tijdens de feestelijke bijeenkomst in Gooiland te Hilversum ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de K.R.O. V.l.n.r.: mr. J. M. L. Th. Cals, staatssecretaris van O.. K. en W„ Mgr. J. P. Huibers, minister-president dr. W. Drees, Mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk Internun tius, Prof. dr. J. B. Kors O.P., Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts en minister dr. F. J. Th. Rutten. Op de 2de rij zijn nog te zien: mr. Van Hellenberg Hubar, burgemeester van Hilversumin gesprek met dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, en Prof. dr. De Quay, Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant. In Vlissingen in de marechaussekazer- ne bevinden zich op het ogenblik vier Russen en twee Roemenen, die te Rot terdam als verstekeling op verschil lende schepen zijn aangetroffen. Het wachten is hier op het Russische stoom schip „Olga", dat dezer dagen wordt ver wacht en waarmede deze verstekelingen worden teruggezonden. Volgens welingelichte kringen te Washington zou het Amerikaanse minis terie van Defensie een voorstel bestu deren om de actieve sterkte van de ge wapende strijdkrachten binnen ander half jaar tot 3.200.000 man uit te brei den, mits het Congress de geweldige bedragen hiervoor zou voteren, aldus meldt Reuter. Volgens dit plan zou de uitbreiding van de vloot tot het midden van het volgend jaar duren en daarna op onge veer dezelfde omvang gehandhaafd blij ven. De uitbreiding van de luchtmacht en het leger zou nog enige tijd worden voortgezet. Daarnaast zou het voorstel een verzoek omvatten aan het Congress om de dienstplicht van 21 maanden tot ten minste twee jaar te verlengen. Door de natte lege straten van Londen galoppeerden gisteren de cavalerie en de paarden met de koetsen, welke voor het Nederlandse en Engelse Konings paar bestemd zijn. Het was de generale repetitie van het Koninklijk bezoek, dat deze week zal plaats hebben. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Mevrouw Hertogh, heeft Zondag in Singapore een anonieme brief in het Ma leis ontvangen, waarin zij wordt gewaar schuwd haar gerechtelijke actie, om haar dochter terug te krijgen, te staken. Een functionaris van het Nederlandse consulaat te Singapore en een Neder landse vrouw, bij wie mevrouw Hertogh thans verblijft, hebben dergelijke brie ven ontvangen mes betrekking tot de rechtszaak, die vandaag voor het Hof te Singapore heeft gediend. De brieven zijn in handen gegeven van de politie, die maatregelen heeft ge nomen voor de bescherming van de drie geadresseerden. Onder grote publieke belangstelling heeft vanmorgen te Singapore het Hoge Gerechtshof een begin gemaakt met de behandeling van de zaak-Bertha Her togh. Bertha had in de zaal plaats ge nomen naast Aminah, haar pleegmoe der. Slechts drie meter van haar af zat haar moeaer, die er kalm en be heerst uitzag, in gezelschap van de Nederlandse consul-generaal. Moeder en dochter deden geen poging elkaar te groeten. Mr. Shearn, de advocaat van de ouders van het meisje, betoogde allereerst, dat het kind nooit door Aminah is geadop teerd en dat het huwelijk van Bertha krachtens de Britse, de Nederlandse en de Mohammedaanse wet ongeldjg is. Hij bracht in herinnering dat Bertha 24 Maart 1937 geboren is en dat zij dertien jaar oud was, toen zij met Mansur Adabi in het huwelijk trad. Zij werd 10 April 1937 gedoopt in de St. Nicolaas- kerk op Java. Zelfs wanneer zij nu een Mohamme daanse is, zo zei Shearn verder, dan moet het huwelijk omdat Bertha ge domicilieerd is in Nederland volgens de Mohammedaanse wet ongeldig worden verklaard, wegens „gebrek aan bevoegd heid". Aminah en Bertha verlieten de zitting, toen mr. Shear de vraag stelde: „Wat is de toekomst voor dit kind, indien zij de vrouw van Adabi blijft?" (Van onze speciale verslaggever) Met 112.930 nieuwe leden in een jaar tüds, is het ledental van de K.R.O. ge stegen tot 265.102; dc K.R.O. is thans de grootste omroepvereniging in het land. Deze klap" op dc vuurpeil „weerklonk" aan het slot van de herdenkingsbijeen komst van het zilveren jubileum van de K.R.O. in „Gooiland" te Hilversum uit dc mond van mr. E. J. A. Verdijk, de leider van de Jubileumactie. Het daverend applaus, dat op de aanbieding van dit symbolische en toch zeer reële geschenk volgde, vormde een waardig slotaccoord van het feest, dat op zo luisterrijke wijze 's morgens in de St Vitnskerk met kopergeschal was geopend. Geen kerk in het Gooi heeft ooit zulk een ceremoniële pracht aanschouwd, als Zaterdag bij de pontificale Hoogmis werd ten toongespreid. Het „Ecce Sacer- dos" van Bruckner weerklonk met glanzend kopergeschal, toen de stoet van Bisschoppen en Abten de, tot in de gewelven met bloemen versierde kerk betrad. De strenge staatsie van de Latijnse kerkvorst Mgr. Paolo Giobbe, de prachtige zang van de K.R.O.-Schola onder leiding van Dom. Brockbernd O.S.B., van het unieke koor der St Nicolaaskerk te Baam onder leiding van Carel Laoüt en van het parochieel z.angikoor, schiepen die voorname katholieke sfeer van offer, gebed en cultuur, die bij het jubileum van zulk een vooraanstaand instituut als de K.R.O. niet kan ontbreken. Het „Te Deum" aan het slot was meer dan een prachtig stuk muziek: het was een vurig „Dank U", dat opwelde uit het hart van de leiders van de K.R.O., die in de afgelopen 25 jaar hoogste glorie en diepe vernedering hebben gekend. Die serene dankbaarheid sprak op tref fende wijze uit het openingswoord van de voorzitter van de K.R.O., prof. J. B. Kors O.P., 's middags bij de herdenkings bijeenkomst. Een getuigenis, zoals het alleen kan worden afgelegd door de priester, die de Katholieke Radio Om roep leidt met het katholieke aposto- laatsideaal, zoals het pastoor Perquin voor ogen moet hebben gestaan. „Het is zo natuurlijk en daarom zo redelijk, dat het katholieke volk de hoogste goederen, die het van God heeft ontvangen, de boodschap des heils. en de schatten van Gods liefde met alle mogelijke middelen wil doen leven in Zijn geest en Zijn hart en zich steeds meer bewust wil maken van de rijkdom, welke het in zijn geloof bezit. Want is het Godsrijk niet gelijk aan een schat, aan een kostbare parel, voor welks gewin men alles verkoopt, wat men bezit? Daarom hebben wij onze pers, daarvoor ook onze radio." Een ge tuigenis van geloof in de grote taak van het Christendom op cultureel gebied. Wij geloven, dat het Christendom ook nu nog de grote cultuurdrager is, zo als het dit voor de Europese wereld en daarbuiten was in de voorbije eeuwen en dit ook blijven zal in de eeuwen die komen gaan." Een loflied op de schoon heid en tevens op de onthechting, een verdediging van de plaats van de katho lieken in de vaderlandse cultuur, daar mede gaf de voorzitter verantwoording voor het bestaan van de K.R.O. De namen van de werkers van het eerste uur weerklonken opnieuw: pastoor Perquin, de kraehtmens, de stuwer, de doorzetter, jhr. Ch. Ruys de Beeren- brouek, die zieh niet schaamde om als groot-propagandist het katholieke volk op te roepen tot offervaardigheid voor zijn omroep. Eén naam kreeg een byzon- dere vermelding: de directeur de heer Paul Speet, medewerker van het begin af en nu een allround radioman, geacht in binnen- en buitenland, onvermoeid wer ker en groot kenner van het radiohgdriff. De Apostolische internuntius Mgr. Paolo Giobbe besteeg toen het spreekgestoelte om dc gelukwensen aan te bieden van de Leider der Christenheid zelf: Paus Pius XII. Prof. Kors las de tekst van de brief, De letterlijke tekst van de geluk wens welke Paus Pius XII ter gele genheid van het 25-jarig bestaan van de KRO aan Kardinaal De Jong richt te luidt als volgt: Het vijfde lustrum dat de „Katho lieke Radio Omroep" rijk aan ini tiatieven van een stralend en werk dadig geloof volgemaakt heeft en welk feit hij weldra zal vieren.' is de reden waarom Wij U en de overige Bisschoppen van Nederland, zijn gees telijkheid en gelovigen ten zeerste prijzen om het werk, dat zo voortref felijk is uitgevoerd en verzorgd, en terwijl Wij met Vaderlijke liefde allen zegenen, die deze omroep leiden, er hun krachten aan geven en hem be gunstigen, hopen Wij vurig, dat oren en harten met steeds levendiger be langstelling mogen luisteren naar zijn zeer gewaardeerde stemmen, gewijd aan de waarheid, de liefde en de menselijkheid. Gegeven te Rome, bij het graf van St. Petrus. 9 September 1950, PAUS PIUS XH Bij de fruitkweker en bloembollen handelaar C. B. in het dorpje Hem (gem. Venhuizen) hebben inbrekers zich na verbreking van een ruit toegang verschaft en een bedrag van f 13.000 weten toe te eigenen. Van de dader(s) ontbreekt ieder spoor. Dc politie stelt een onderzoek in. De Nederlandse familie Schram, vader, moeder en drie jongens van negen, zeven en vijf jaar, werd Zaterdagavond voor de vierde maal gered. Hun vaar tuigje, de sloep „Amy II". geraakte op weg van Weymouth naar Cork (Ierland) in een storm in nood. Er werden nood seinen gegeven en een reddingsboot van Torbay sleepte het vaartuig in de haven van Brixham, terwijl, naar A.P. meldt, de drie zoons klappertandend en tot op de huid toe nat in de kajuit liedjes za ten te zingen. Schram verklaarde tegenover Reuter, dat hij zich mogciyk in Cork zou vesti gen, als hij er kon komen. Het oorspron kelijke plan was naar Zuid-Amerika te emigreren. Frankrijk. In het Parijse blad Sa- medi-Soir heeft een artikel gestaan, waarin gezegd wordt, dat Frankrijk overweegt vrouwen tussen de 18 en 40 jaar voor de militaire dienst op te roe pen. Een materialist wordt tenslotte een I pessimist, omdat de materie altijd teleur stelt.i Troepen van de zevende Amerikaanse divisie hebben Zondag Kapsan, dat door bomaanvallen geheel is vernield, genomen en zyn vervolgens 15 km. op gerukt. Zij bevinden zich op minder dan 20 km. van de Mandsjocryse grens. Eenheden van de 29ste Britse brigade, dc tweede groep Britse strijdkrachten in Korea, zün op weg naar het fropt. De Zuid-Koreaanse „KapitooT'-aivi- sie rukt langs dc Oostkust op naar de grens van Siberië. De Amerikaanse kruiser St. Paul baant voor deze troe pen met geschutvuur een weg. Intussen verluidt, dat 100.000 Chinese en Koreaanse communisten zich over een front van 100 km. ingraven bjj de grote electrische centrales van de Jaloe- rivier. Een zegsman van het achtste Ameri kaanse leger heeft Zondag meegedeeld, dat in Noord-West-Korea de roden plot seling bij Tokchon teruggetrokken zijn. Tot dat ogenblik was de rode druk op dit deel van het front vrij sterk ge weest. Een te Tokio opgevangen uitzending van radio-Peking meldt dat 600.000 Chi nese vrijwilligers worden aangeworven om in de „grensstreek" te dienen. Radio-Peking voegt er aan toe, dat de Zuid-Koreaanse troepen, die de Mandsjoerijse grens te Tsjosan hadden bereikt, 26 October Chinees grondgebied hebben gebombar deerd en „zodoende het voornemen hebben getoond om Chinees grond gebied aan te vallen". In een uitzending van radio-Peking werd voorts gezegd, dat Amerikaanse vliegtuigen in het tijdvak van 10 tot en met 14 November 28 maal boven Chi nees grondgebied gevlogen hadden. In negen gevallen hadden zij gebombar deerd en met de boordwapens gescho ten. Volgens radio-Peking waren bij deze acties 339 Amerikaanse vliegtuigen be trokken. Zes Chinezen zouden door de aanvallen zijn gewond en meer dan 160 huizen verwoest. die gericht was aan Z. Em. Kard. de Jong, later in vertaling voor. Het was een opgewekte minister president, die de gelukwensen van de regering kwam aanbieden. Een open hartig woord, dat getuigde van begrip en waardering, van erkentelijkheid door de gehele regering van eigen in zichten. „Uw arbeid is de gehele natie ten goede gekomen". „Uit de geschei denheid is toch samenwerking ge groeid". zeide de minister-president, die bijzonder getroffen was door de woorden van pastoor Perquin, die in de radio vooral een vorm van aposto laat zag. De radio heeft er toe bijge dragen dat men elkanders meningen leerde kennen. „Blijft zegenrijk wer ken voor het gehele volk" was de slot wens van dc minister-president, wiens komst en rede door allen bijzonder op prijs werden gesteld. „De stoutste verwachtingen van de stichters zijn overtroffen", zeide Mgr. Huibers namens het Hoogw. Episcopaat. De Haarlemse bisschop heeft de groei van nabij meegemaakt en het was geen won der dat zijn gehele rede bijna jubilant optimistisch was. „Een vreedzaam apos tolaat, dat heeft bijgedragen tot de ver heffing van het volk". „Nergens ter wereld bestaat een instrument als dit." „Wij zijn er dankbaar voor dat wij een eigen radio bezitten en wij verlangen die ook te bezitten en te behouden." „Voor de toekomst zullen twee dingen nood zakelijk zijn: „Onze Omroep moet in staat zijn de beste krachten aan te trekken en ook zijn beste krachten te geven voor het hoge doel en zij moet kunnen rekenen op de morele en financiële steun van het gehele katholieke volk." Het aantal feestredenaars was daar mede nog niet uitgeput: Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, burgemees ter van Hilversum en oud-penningmees ter van de K.R.O., gaf menige snedige opmerking over de omroep en deszelfs problemen ten beste en bood het be stuur namens de gemeente een klok aan. De adjunct-regerimgscommissaris voor het Radiowezen mr. Ph. de Vries zette bijzonder de verdiensten van prof. Kors en de heer Soeet in het licht en mr. A. B. Roosjen, de onder-voorzitter van de Ned. Radio Unie, zong op oud-vader lands strijdlustige wijze de lof van de bloeiende radioomroepverenigingen, van de voortreffelijke samenwerking en van de bloei van het huidige radiobestel. Het werd toen tijd voor de cadeaux. Dr. E. Teeuwen van de Katholieke Ra diohond in het bisdom Roermond, bood namens zijn bisdom een verdubbeling van het aantal K.R.O.-gidsabonne's aan en tevens 'n tweetal schilderijen, gecon- terfeit door Wong Lun Hin van de voor- A zitter en de directeur: knappe doeken, wier omvang echter het probleem van de studiouitbreiding nog nijpender maakt. De klap op de vuurpijl vermeldden wij reeds aan het begin van dit verslag. Het veroorzaakte een stroom van ap plaus in de geheel bezette zaal. „Bij de K.R.O. is de meerderheid in de beste handen" zegt men in Omroepkringen. De herdenkingsbijeenkomst, die beslo ten werd met een dankwoord door prof. Kors, werd naast de Zaterdag j.L en de in het verslag vermelde personen o.m. nog bijgewoond door: minister mr. A. A. M. Struycken, prof. dr. J. E. de Quay, Commissaris van de Koningin in de pro vincie Noord-Brabant, HoogEerw. pater S. van Nuenen, provinciaal van de Augustijner Orde. Hoogw. Heer M. A. van de Laar O.C.S.O., abt van de O. L. Vrouweabdij te Tegelen en voorts de leden van de Radioraad, van het bestuur der NRU en de overige omroepvereni gingen. De receptie bracht een schier ein deloze stoet naar de zalen van Gooi land. Wie het bestuur de handen wil de drukken moest zich een wachttijd als tijdens de oorlog voor een sigaret- tenwinkel getroosten. Een zeer grote schaar van autori teiten op kerkelijk en wereldlijk terrein, medewerkers en personeelsle den van de KRO en NRU, musici en „hoorspelers", omroepers en reporters. Geen onderdeel van het omvangrijke omroepbedrijf, dat zo lange tijd vraagt om het goed te leren kennen, ontbrak naast autoriteiten en vrienden, die bij het bestuur hun opwachting maakten. In de foyer stond een deel van de geschenken uitgestald, waaronder een fraaie Friese staande klok van de „Spaarnestad" te Haarlem bijzonder opviel. De viering werd Zaterdag besloten met een diner van bestuur en ere gasten. Uit dezelfde kerk: de St. Dominicuskcrk in de Spuistraat te Amsterdam, van waar uit 25 jaar geleden de eerste Hoogmis werd uitgezonden, zond dc K.R.O. ook Zondag de Hoogmis uit. En gezongen werd dezelfde Mis als destijds, n.l. de Missa in hon. Re- ginae Pacis van W. van Kalmthout, onder dezelfde dirigent (G. H. Kimmijzer) en met dezelfde organist (Evert Haak). Onder de leden ran het leer koor berond zich een zevental, dat ook op die gedenkwaardige Rozenkransdag van 1925 de Mis heeft ge zongen. Celebrans kon ditmaal echter niet pastoor L. Perquin O.P. zijn, die in de pastorie van deze kerk de K.R.O. oprichtte, want hem was niet beschoren om het zilveren Jubi leum nog te kunnen meevieren. De H. Mis werd tot zijn intentie opgedragen door de Hoogeerw. Pater Provinciaal der Paters Dominicanen, pater L. Teeuwen O.P. met assistentie van pater A. Vismans OP. ais presbyter-assistens, pastoor G. van Kalmt hout O.P. als diaken, pastoor C. Bollen O.P. als subdiaken en pater V. v. Elburg OP. als ceremoniarius. Prof. dr. J. B. Kors O.P., voorzitter van de K.R.O., hield de predi cate, waarin hij herinnerde aan de wel sprekendheid en apostolische ijver van pastoor Perquin z.g. In de met vele bloemen, versierde kerk hadden o.m. Mgr. G. P. J. v. d. Burg, De ken van Amsterdam, wethouder W. Stein- metz, verscheidene kath. raadsleden, be stuur, directie en zeer vele medewerkers van de K.R.O. en de KJR.O.-Gids plaats genomen. Advertentie De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1