WASSERIJ „K LE VERPARK Glorieuze dag voor Nederlanders tflicDE noorman: De grote misdaden van een kleine man «feuG03 Prachtige prestaties van Van de Berg en van Van Scheltinga Rode-Kruis vliegtuig met medicamenten naar Ambon Reg^ringsbijdrage tot steun geheel onvoldoende Britse bladen over het koninklijk bezoek aan Engeland Jaarvergadering van verpleegsters- federatie in Utrecht r Wij luisteren naar zegi: RAZE WASSERIJ AAA UW DEUR Donner behaalt een brillante over winning Ook In don. ministers naar het eiland hangerigkoorts! AKKERTJES f§ Paul de Groot spreekt in Finsterwolde Geef ze 'n gezonde" verrassing 10, Verzorging achter bij andere landen Hulp aan deserteur Hermans c.s. Dinsdag voor de rechtbank „Mogen de Engelse en Nederlandse vlag nog lang tezamen wapperen" C^enLEDIKANTEN Mosselen op menu? K.. .J MAANDAG 20 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 HET SC HAAKT OU RN OOI TE AMSTERDAM Verzamelwoede van hand tekeningen H. Gregorius voor B. Deiters BLINDEN IN DEN HAAG BIJEEN door LESLIE FORD ZWITSALETTEN s Wereldtournooi accordeon- spel Officiële publicatie Zij stelt Uw linnenkast nooit teleur. Uw was niet drie dagen thuis. Haarlem Santpoorterstraat 4149 Telef. 10131 (Van onze speciale verslaggever) Wat de toekomst onze vijf landgenoten in dit monstertournooi verder ook brengen moge. Zaterdag was het hun dag. Een glorieuze dag, waarop v. d. Berg in een van de vreemdste partijen, die wü tot dusver in dit tournooi zagen, Gligoric be dwong; waarop v. Scheltinga, na een volkomen rustig begin, Rossolimo plotsklaps schier wanhopig maakte; waarop Euwe koeltjes als altijd zijn vierde remise partij bevocht en waarop Donner tenslotte ondanks zijn opvallend bleke teint en ondanks die veelbetekenende shawl om zijn hals Golombek neersloeg in complete „Reshevsky-stijl"! Alleen Kramer, de arme Kramer, kon ook nu nog niet behoorlijk op dreef komen en het is maar de yraag of hij zijn afgebroken partij tegen Trifunovic remise zal kunnen houden. Doch, ter zake. Vermeien wij ons eerst met die partijen, die het Nederlandse hart en niet te vergeten dat van Reshevsky en Najdorf zo bij zonder aangenaam waren, v. d. BergGligoric dus. Volgens ons theorieboek was dat een Konings-Indische partij. Doch met alle eerbied voor de theorie: die om schrijving zegt u even weinig over het spel als het aantal zetten over de kwali teit daarvan. Het was n.l., zoals al opgemerkt, een bijzonder singuliere partij; een partij, waarbij op de eerste dertig zetten niet minder dan twaalf paardzetten, zo wel van wit als van zwart, voorkwamen. Welnu, toen die party vijftien zetten oud was, toen keek iedere Nederlander in de Beurs onverschillig, of hij nu een erkend meester of een aankomend derde-klassertje was iet of wat medelijdend naar die arme v. d. Éferg, die door een serie van die verrassende paardzetten zo zeer in moeilijkheden was geraakt, dat een nederlaag onontkoombaar scheen. En wellicht geloofde ook v. d. Berg zelf daarin. Want uitgerekend voor die ene zestiende zet, gebruikte hij een vol uur bedenktijd Ogenschijnlijk baatte echter zelfs dat niet. Want zijn stelling bleef muurvast. Hii kon nn de damevleugel niet voor- en niet achteruit en, eerlijk gezegd, "dereen zat te wachten op het moment, waarop Gligoric met groot machtsver- nTsltg Weefu^enTot^erwondering van iedereen - v. d. Berg zelf uitgezon derd—begon de jonge Nederlander zichzelf langzaam maar zeker los te werken. Het gevold was dat ook Gligoric nu steeds meer tijd moest gebruiken en toen a gn^J%ïïn '*torke 33ste zet <pg4) speelde de zet, die hem een beste pion v. d. Berg J tijdachtcrstand practisch ingelopen. Er volgden nog ernaar spannende minuten, toen in geforceerd tempo de veertig zetten mocs- f!" ^nrLn volg"maakt, doch v. d. Berg bleef sterk spelen en de afgebroken stelling biedt hem zeker winstkansen. En dat tegen de leider van het klassement.. v. Scheltinga deed het niet minder. Hij koos tegen Rossolimo ook al een fi guur uit de allerhoogste regionen een Caro-Kannverdediging en ontwikkelde na een vrij rustig begin plotseling een zo vinnige activiteit, dat Rossolimo zich het verlies van de kwaliteit voor een pion moest laten welgevallen. Ook hier kwam toen het tijdnood-duiveltje om het hoekje .kijken, doch ook hier gaf de Nederlander geen krimp en de afgebro ken stelling is zodanig, dat Rossolimo's remise-kansen uiterst gering moeten worden geacht. De derde man, Donner, was Zater dagavond, zo mogelijk, nog sterker. Hij gunde zich in een Nimzo-lndische partij tegen Golombek niet de tijd om behoorlijk te rocheren. Hij bouwde di rect een scherp offensieve stelling op, begon dan met g4 en Ld5 een storm loop op de zwarte koning en had reeds op de 21ste zet tegen de veel te pas sieve Engelsman een zo overwegende stelling, dat de winst hem niet meer kon ontgaan. Het duurde echter nog tot de 37ste zet,Ivoordat Golombek na een gruwelijke vervvoestingsslag op z«n damevleugel de koning omlegde. Euwe, helaas, was niet zo brillant. Hij had Gudmundsson als tegenstander en de IJslander presteerde het zo waar om in een Réti-opening tegen onze land genoot die toch nog altijd de koning der theoretici genoemd mag worden als bizarre tweede zet b5 te spelen. Het verging hem echter merkwaardigerwijs uitstekend, want Euwe zag zoals hij zelf toegaf vele goede voortzettingen over het hoofd en eerlijk gezegd mocht hij blij zijn. dat Gudmundsson op de 20ste zet remise aanbood. Want toen had de IJslander stellig enig voordeel. En nu dan na de Nederlanders de bui tenlanders. En van hen allereerst; de favorieten. U kent, nemen wij aan dat klassieke gezegde: de wegblijvers had den ongelijk. Welnu, dat had U Zater dagavond als U er niet bij was. Want behalve van dit éclatante spel van een drietal Nederlanders had U dan ook nog getuige geweest van de eenvoudig fabel achtige partij van Najdorf. Stel U voor: Najdorf zwoegend tegen O'Kelly. Naj dorf, van wie iedereen weet dat hij niet met minder dan de eerste prijs genoegen wenst te nemen, en die Zaterdag tegpn een onverstoorbare Belg met zijn keurig geplakte haren maar geen voordeel kon bereiken. Of erger nog: voor een niet doorslaande aanval had Najdorf zich een lelijke dubbelpion laten welgevallen. Hij stond bepaald niet beter, kwam in drin gende tijdnood, liet zijn omgeving met luide stem weten, dat hij stilte, abso lute stilte verlangde en deed dan in een poging tot intimidatie? G Kelly een remise-aanbod. De Belg weigerde Doch wie schetst Najdorf's vreugde, toen O'Kelly direct daarop een lelijke blun der maakte en in een practisch verloren stelling moest afbreken. De Argentijn glom van genoegen en het scheen hem een behoefte Reshevsky die zelf slechts met de uiterste moeite winst kansen had weten te scheppen per soonlijk van dit uitzonderlijk „zwijntje" op de hoogte te stellen. Voor de overige partijen: zie de uit slagen. Konings-Indisch Wit: v. d. Berg Zwart: Gligoric 1. dl Pf6: 2. c4 g6; 3. g3 Lg7; 4. Lg2 0—0; 5. Fc3 d6; 6. Pf3 Pbd7; 7. 0—0, e5; 8. e4 TeS; 9. L3 ed4; 10. Pd4 Pc5; 11. Tel a5; 12. Dc2 Pg4; 13. PcD5 Pe5; 14. Le3 c6; 15. Pa3 Ped3; 16. Te2 Pb4; 17. Dbl Dde7; 18. Pb3 Pcd3; 19. Td2 a4; 20. Pel Pc5; 21. L1'4 Le5; 22. Le5: de5:; 23. Pc2 Pe6; 24. Pe2 Ta6; 25. Pe3 Ta8; 26. Ddl Pe5; 27. Pc3 a3; 28 b3 Pe6; 29. Pc2 Dc5; 30. Kh2 Da5; 31. Dei Pc5; 32. Dc3 Pe6; 33. Pg4 Tf8; 34 De5: De5: 35. Pe5; Pc5; 36. Pc3 Te8; 37. f4 h5; 38. Tal Kg7; 39. Ta8 Le6; 40. Te8 Te8: afgebroken. Zaterdagavond is een vliegtuig van het Internationale Rode Kruis uit Genève naar Rome vertrokken op weg naar Am- bon. Het vliegtuig is geladen met medi camenten. Met een speciaal legervliegtuig zijn Vrijdag de Indonesische minister-presi dent, Natsir, de ministers Assaat (Bin nenlandse Zaken) en Pellaupessy (Voor lichting) en de gouverneur der Zuid- Molukken, Latuharhary, naar Ambon vertrokken. De ministers zullen met de bevelhebber van de strijdkrachten van Oost-Indonesië, kolonel Kawilarang, be sprekingen voeren over het zo spoedig mogelijk herstel van orde en rust in de Zuid-Molukken. Naar verwacht wordt, zal dit bezoek tien dagen duren. In de Remonstrantse kerken van Ne derland is Zondag een kanselboodschap voorgelezen, waarin o.a. een beroep wordt gedaan op alle instanties, die bij machte zijn te bevorderen, dat de Chris telijke barmhartigheid tegenover de ge teisterde bevolking van Ambon onbe lemmerd kan worden betracht. Gehoopt wordt, dat aan het volk van Ambon bij de eindiging van het gewelddadig con flict recht zal worden gedaan en mense lijkheid betracht. Zondagavond arriveerden uit Djakarta op Schiphol mr. Sjafruddin, ir. Djuanda en dr. Sumitro, resp. minister van Fi nanciën, Verkeer en Waterstaat, en Eco nomische Zaken van Indonesië, ter bij woning van de Unie-conferentie. De mi nisters Van Maarseveen, Götzen en Van den Brink waren ter verwelkoming aan wezig. Djuanda zei, dat de generale scheep vaartovereenkomst op deze conferentie niet ter sprake zal komen, aangezien eerst de onderhandelingen tussen de In donesische regering en de K.P.M. moeten worden afgesloten. Over de muntaanpas- sing deelde Sjafruddin mede, dat de cer- tificatenprijs voorlopig ongewijzigd zal blijven. Sumitro verklaarde nog, dat op do in ternationale tinconferentie te Genève moeilijkheden waren gerezen, omdat de allocatiè, die Amerika aan Indonesië had willen toewijzen, volgens Indonesisch in zicht te laag was. De ministers waren van mening, dat men in ongeveer één week de agenda van de Unie-conferen tie zou kunnen afwerken. De minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië, Rum, is uit New York in Nederland aangekomen. Hij is verwel komd door minister Van Maarseveen. Volgens officiële observaties, aldus het dagblad „De Java-Post", heeft de com munistische party, zij het niet openlijk, een aandeel in de ongeregeldheden in het Besukische en het Zuid-Malangse. Het blad wijst voorts op de toenemende acti viteit van de communisten in Oost-Java, waar zij ten dele onder leiding staan van uit het buitenland geïnfiltreerde lieden. Van de labaksmaatschappü „Djclbroek" zijn Zaterdagnacht zes tabaksschuren in vlammen opgegaan, aldus meldt Aneta uit Surabaja. Advertentie Druk de infectie grondig de kop in Neem één of twee "AKKERTJES",kruip onderde eninkorte tijd bent Uweeropgeknapt./Y/|\ helpen direct.' (Van onze correspondent) Na de raadsvergadering van Donder dagavond, hebben de communisten Za terdagmiddag in Finsterwolde een open luchtmeeting met luidsprekers georgani seerd. De algemeen secretaris van de C.P.N., Paul de Groot himself, was voor deze gelegenheid naar Finsterwolde ge reisd. De „geestelijke vader" van de deining in Finsterwolde, de communistische wethouder Haken, begon de meeting/met een toelichting te geven op het beleia van de communisten aldaar, hoe best ze de zaken voor elkaar hadden en hoe smadelijk ze thans worden behandeld. Maar een regeringscommissaris krijgt hier geen kans, zo verzekerde hij. Daarna schetste Paul de Groot een tekening van de binnen- en buitenlandse politiek. Ook hjj steunde Finsterwolde en prees de kameraden voor wat ze ge daan hadden. De voorgenomen maat regel keurde hij fel af. Er werd ter vergadering een motie aangenomen waarin geprotesteerd wordt tegen de aanstellingsplannen van een regeringscommissaris. Deze motie wordt ter kennis gebracht van de regering en de volksvertegenwoordiging. Ook begon men Zondag met het ver zamelen van handtekeningen .voor een petitionnement over dezelfde maatregel. En men doet zijn uiterste best, want wanneer men 80-90 procent weet te ver zamelen, zo was ter vergadering gezegd, dan zou de maatregel geen kans van slagen hebben. Z. H. de Paus heeft de heer Berngrd Deiters, directeur van N.V. Berghaus, wegens bijzondere verdiensten voor het missiewerk de ridderorde van de H. Gregorius verleend. De eretekenen werden hem in zijn woonplaats Bussum overhandigd door pastoor G. de Geus van de St. Vituskerk in tegenwoordig heid van de procurator van het Vica riaat Oslo, pastor Aug. Rottier. 43. Een hevige verbijstering greep Toeghir aan, toen hij Eric ontdekte onder de mantel van een zijner getrouwen, en begreep dat de Noorman met al zijn plannen op de hoogte was. Doch die verbijstering duurde nog geen seconde. Met een woedende uitroep rukte hij zijn zwaard uit de schade en stortte zich op Eric. Dood hem!" gilde hij een tweede fnan met Mongoolse trekken toe, die zich nu pas uit de schaduwen losmaakte. Wij zijn verraden! Het gaat tussen hem en ons!" „Inderdaad, het gaat tussen u en mijToeghir!" De stem van de Noorman werd bijtend en kort. „Maar ik zal u niet doden! Terzijde! Weg met dat zwaard!" Hij was met een lónige beweging terzijde gesprongen om Toeghir's wilde uitval te ontgaan. Nu, beseffend d$t hij met hem afgerekend moest hebben, eer de Mongool kans kreeg zijn meester te helpen, schoot zijn eigen wapen als een zilveren flits uit. Zo snel stootte hij toedat zijn tegenstander geen tijd kreeg om te pareren. Een scherpe pijn vlamde plotseling door Toeghir's arm, toen Eric's zwaard zijn mouw doorboorde. Met een schreeuw struikelde hij achteruitterwijl zijn wapen hem uit de hand vloog. IngarSnel! Kom mij te hulp!" kreet hij de Mongool toe, naar de plaats tastend waar zijn arm pijnlijk ontveld was. Op hetzelfde ogenblik zag Eric de Mongool bij de flambouw staan, welke het vertrek verlichtte. Kennelijk stond de man op het punt het licht te doven. In de duisternis zouden zij een kans hebben te ontkomen. Doch Eric schonk hem geen gelegenheid. Met een goedgemikte vuistslag deed hij Toeghir achterover storten cn nog voor diens lichaam de grond bereikte sprong hij op de Mongool toe Advertentie por grote rol (Van onze Haagse redacteur) De Haagse Dierentuinzaal is een ge legenheid, bijzonder in trek bij groepe ringen, die willen demonstreren en op poneren. J.l. Zaterdag was er toch wel een heel bijzondere bijeenkomst: een protestvergadering, die enkele honder den blinden, slechtzienden en vrienden van het blindenwezen tezamen had ge bracht. Daar zou een relaas vol deelneming over te schrijven zijn. Doch daarmee komt men weer in de toon van het be klag. En het is geen beklag, dat de blin den wensen; zij willen voorzieningen. Die voorzieningen waren getroffen in een ontwerp van de Rijks Blinden- Commissie, dat de ondersteuning van blinden losmaakt van de Armenwet. Met de verlening van een wekelijkse uitkering die de blinden een minimum levenspeil doet bereiken, zou jaarlijks l'A millioen gulden gemoeid zijn. Dit ontwerp is evenwel niet geaccepteerd door de Regering; ƒ35.000 is er voor 1951 uitgetrokken voor sociaal zwakke blinden. Pater Andreas, Capucijn nit Grave, zat dit natuurlijk zeer hoog: hij stelde de millioenen, die uitgetrokken wor den om te tekorten van de K.L.M. te dekken tegenover deze armzalige vijf en dertig duizend gulden, die absoluut onvoldoende zijn om de blinden te hel pen in hun nood; het instituut in Gra ve had het vorig jaar alleen dit be drag als tekort. Hij kwam nog met meer cijfers; jaarlijks behoeft de ka tholieke blindenzorg voor het werk in Noord-Brabant, Zeeland en een deel van Gelderland rond 65.000; wanneer men nu weet, dat de gemeenten teza men ƒ5000 aan subsidie uittrekken, is het gemakkelijk te berekenen, welke taak hier voor de liefdadigheid ligt. De Nijmeegse dominee J. Wit sprak in dezelfde geest: zonder hulp van de over heid blijven de blinden tweederangs burgers. Betere verzorging zou de Re gering op den duur minder kosten na goed onderwijs is de blinde immers meer waard in 't productie-proces. De se cretaris van „Het Nederlandse Blinden wezen", F. G. Tingen, stelde als derde spreker o.m., dat de blindenzorg ten on zent achter is bij die in andere landen. Men heeft tenslotte een motie aange nomen, waarin geprotesteerd wordt te gen het standpunt van de Regering en een beroep wordt gedaan op de leden der Staten-Generaal om zich achter het eerder genoemde afgewezen ontwerp te stellen. Dinsdagmiddag drie uur zullen voor de Maastrichtse rechtbank terecht staan wegens het opzettelijk bevorderen van en/of hulpverlenen aan de desertie van de dienstplichtige soldaat A. R., die bij liet commando luehtvaarttroepen te Nijmegen was ingedeeld en in het laatst van Augustus tijdens een verlof was gedeserteerd en naar België wilde uitwijken: F. J. Bitter, J. H. Hermans, H. Leenders, P. van Buren Lensinck, en P. J. Bertrand, die enkele weken geleden zijn gearresteerd. i (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. The Listener", het weekblad uitgegeven door de B.B.C., bevat in het laatste nummer een redactioneel hoofdartikel, getiteld „Groet aan de Nederlanders." Wèiniq Europese noties," aldus dit artikel, „kunnen zich beroemen op een meer opmerkelijke geschiedenis dan de Verenigde Nederlanden." Het artikel citeert de uitspraak van professor Toynbee, waar deze verklaart, dat Nederland zich in de geschiedenis meer onderscheiden heeft „dan enig stuk grond van eendere om vang op het Noord-Europees laagland." Het artikel wijst op de grote onafhanke lijkheidszin van het Nederlandse volk en op hun strijdvaardige ondernemings geest, welke het best gekarakteriseerd wordt door de drooglegging van de Zuider zee een verbazingwekkende prestatie in de geschiedenis van onze dagen. Het artikel 'besluit: „Gelukkig, aldus heet het, een land zonder geschiedenis. Indien de Nederlanders vandaag niet in staat zijn zich. te beroemen op het bezit van de grootste schilders en geleerden, en een van de grootste rijken ter wereld, zoals zij dat in de zeventiende eeuw konden doen, zijn zij toch een tevreden volk met een hoog geboortecijfer en een verbazingwekkend productieve landbouw. Of schoon zij deel uitmaken van de Verenigde Volkeren, de Raad van Europa en de Noord-Atlantische Defensie, zijn zij er zich ten volle van ^ewust dat hun wel vaart altijd bedreigd zal worden, als er een oorlog mocht komen. Doch zy zyn besloten hun vrijheid te verdedigen achter hun uyken correspondent) van Nederlandse (Van onze De Federatie van Nederlandse Ver enigingen, die de belangen van de ver pleging en de verplegenden behartigen m.a.w. het overkoepelend orgaan van alle verpleeg(st) ersbonden in Neder land hield Zaterdag te Utrecht haar algemene jaarvergadering. Opleiding en financiële positie hebben, blijkens het jaarverslag van de secretaresse, wel de belangijkste objecten van activiteit in het afgelopen jaar uitgemaakt. Voor de opleiding van leerlingver pleegsters is het hard nodig dat meer gediplomeerde krachten worden aange steld, hetgeen echter alleen mogelijk is wanneer de opleidingsziekenhuizen ge subsidieerd worden. De gezondheidszorg hangt zeker ook van. de kwaliteit der verpleegstersopleiding af. Hoewel voor de salarissen der wijkver pleegsters eindelijk een minimumbedrag bindend is vastgesteld, zal men niet rus ten voordat dit ook met de periodieke verhogingen het geval is. De met ingang van 1 September j.l. verplichte pension nering der wijkverpleegsters vormt ech ter een eerste stap naar de vurig ge wenste soortgelijke maatregel voor all'e verpleegsters. Bij het ministerie van Sociale Zaken heeft de federatie, na juridisch consult, een rapport ingediend aangaande een eventueel in te voeren tuchtrecht voor verpleegsters. Ook met het ministerie-van O., K. en W. zocht de federatie contact, en wel in verband met de a.s. reorganisatie der H.O.-wet. Mede dank zij dit contact, heeft de commissie tot reorganisatie dezer wet voorzien in verplichte stages van medische studenten in ziekenhuizen door inschakeling als hulpkrachten in de verplegingsdienst. De federatie bracht echter ook de wenselijkheid naar voren van een stage voor medische studenten op sociaal-hygiënisch terrein. Althans voor a.s. artsen, die op dit terrein werk zaam zullen worden, is dit zeer gewenst. Na de lunch sprak prof. dr. R. Rem- melts, directeur van het Instituut voor praeventieve geneeskunde te Leiden, over deze zo jonge, zo ook in zijn resultaten vaak weinig spectaculaire en daarom bij medische studenten, jon ge artsen en chirurgen vaak zo weinig in tel zijnde tak van medische weten schap, Advertentie met garantie-certificaat 29 I)e sergeant en ik stonden ieder aan een korte kant van mevrouw Kelly's voorkamer. Na een minuut kwam de kapitein terug. „Ze hebben juist een vrouw opgepakt, die een pistool over de brugleuning wilde gooien," zei hij. „Ze gedroeg zich nogal eigenaardig op straat. Een ver keersagent kreeg haar in de gaten. Wacht hier even. Ik ben dadelijk te rug." Er zijn massa's pistolen in Washington en massa's vrouwen, die reden hebben om een van die pistolen in de Potomac Rivier te gooien, hield ik mezelf voor. Het kon onmogelijk Dorothy Hallet zijn. Ik herhaalde dat steeds weer opnieuw voor mezelf, be seffende, dat het heel goed wél kon en dat het waarschijnlijk ook zo was. Het scheen zo'n onnozele oplossing. Ofschoon als ik er goed over nadacht, dan was de hele historie van het pistool verre van duidelijk geweest. Het was minstens even redelijk of onredelijk de brede en soms tamelijk eenzame Ge- denkbrug uit te kiezen, als gebruik te maken van het eerste het beste sofakus sen, zoals ze de vorige avond had ge daan. Het enige, dat mij troostte was, dat het niet het pistool was, dat kapi tein Lamb vermoedde, dat het zou zijn. Hét kon niet het pistool zijn, waarmee Betty Livingstone was vermoord. Doro thy Hallet was in mijn gezelschap ge-' weest. Niettemin was het allemaal verwar rend. Waarom zij nu met een pistool moest rondlopen en trouwens, wat zij eigenlijk met een pistool moest doen, was even raadselachtig als de vreemde gebeurtenis van de vorige dag. Ik trok mij terug van het raam aan de voorkant. Plotseling hoorde ik, boven het spek takel op straat uit, een kinderstem. Zonder twijfel was het kind de eigenaar van de haveloze poppenwagen die schreeuwde: „Mamma, mamma! Daar is die juffrouw mamma. Daar is die juf frouw, die gisteren op visite kwam. Zeg het tegen die agent mamma! Dat is did juffrouw!" Ik ging naar het zijraam. Ik zag het kindje, dat zenuwachtig van de ene voet op de andere sprong, zijn ene handje om een stijl van het hek, terwijl het met de andere naar de voordeur wees van het huis, waarin wij ons bevonden. Ik zag sergeant Buck snel naar het raam aan de straatkant toegaan, maar ik kwam zelf niet van mijn plaats. Ik was te verbluft, denk ik. Ik had immers nog niet goed kunnen geloven, dat't Dorothy was. En als, wat het kind zei, werkelijk iets be tekende, dan wist ik er geen weg meer uit. Wat Dorothy me over het pistool had verteld, had ik niet geloofd, maar wel, dat ze nooit eerder Betty Livingstone of Bertha Taylor had gezien. Ik had er een afschuw van te moeten geloven, dat ze daarin tegen mij gelogen had. En dat kreet het kind toch luidkeels over de straat en in de oren van de verslagge vers, die in de straat zwermden, geflan keerd door, wie weet, hoeveel fotografen, die als even zovele boze geesten hun toe stellen lieten klikken. Er waren haastige voetstappen. De deur, die kapitein Lamb gedeeltelijk achter zich dicht getrokken had," vloog open en daar waren ze. Het was Dorothy Hallet helemaal niet. Het was Susan Kent, die even geschrok ken was, mij te zien, als ik haar. „Ze valt flauw. Water!" Een van de mannen pakte een stoel en duwde haar daar op. Maar ze was niet flauw gevallen. „Alleen maarde warmte", zei ze. De agent, die haar binnen had geleid, haalde een klein automatisch pistool uit zijn zak en legde het op Mamie Kelly's tafel. „Zo warm is het niet. zus", zei hij. „Het weer tenminste niet." Kapitein Lamb duwde hem opzij. Hij keek enkele ogenblikken naar Susan en vervolgens naar 't pistool op tafel. „Hoe heet u, juffrouw? vroeg hij kalm. „Susan Kent.' „Waar woont u?" „Massachusetts Avenue nummer 2701 A." „Nummer 2701 A?" vroeg kapitein Lamb. Hij keek haar scherp aan. „Dat is toch het huis van Theodore Hallet?" „Ja, wij wonen in het tuinhuis." „Hoe heet uw man?'' „Dat dat doet er niet toe", zei Susan Kent. „Ik wil niet, dat hij hier ook in gemoeid wordt. Hij heeft er piets mee te maken." Ze had niet omhoog gekeken en ze deed het nu ook niet. Ze zat met haar handen over haar schoot gevouwen, erg bleek, maar ze hield zich bewonderens waardig in bedwang. Ik wist niet goed of ik trots of boos op haar moest zijn. „Ze wilde ons haar naam rfiet zeggen", zei de agent, die haar had binnenge bracht. „Ze „Goed, goed", zei kapitein Lamb „Waarom noemde u uw naam niet?" „Ik wilde niet, dat iemand zou weten wie ik was. „Ik ik wist niet, dat me vrouw Latham hier zou zijn." Lamb wierp mij een vluchtige blik toe „Wat deed u met dat pistool, me vrouw Kent?" „Ik wilde het in de rivier gooien". „Waarom?" „Omdat ik het niet in huis wilde heb ben." Kapitein Lamb knikte ernstig, zijn ogen behielden hun scherpe blik. „Toe vallig zoeken we juist naar een pistool van dit kaliber", zei hij bedaard. Hij raapte het op, bekeek het aan dachtig, opende het en bracht het aan zijn neus, ging toen naar de deur en verliet de kamer. Een ogenblik later was hij terug zon der pistool en hoorde ik buiten een auto starten en wegrijden. „Verder dus, mevrouw Kent", zei Lamb. „Is dat pistool van u?" Susan schudde zwijgend haar hoofd. „Nee? Wat heeft u er ons dan over te vertellen? „Ik heb het gevonden." „Goed, en waar?" Lamb was zo geduldig, alsof er geen Preston Hotel bestond. Susan aarzelde voor de eerste keer, een ogenblik slechts. „Het lag in het portaal van ons huis, toen ik vanochtend naar buiten ging otn de melk te halen. Het lag op de vloer." Hij keek haar een beetje raar aan. (Wordt Cervolgd) De „Sunday Chronicle" wijdt een hoofdartikel aan het bezoek onder de titel „Een koninklijk welkom". Het artikel is verlucht met een foto van het koninklijk echtpaar en roept het namens de lezers van het blad een hartelijk welkom toe. Het noemt het als „een grote gebeurtenis" en verzekert de hoge bezoekers dat hen in Engelgnd een hartelijk welkom wacht. Het blad wijst op de versie ringen in de Mali, 'waar de Britse en de Nederlandse vlag zij aan zij hangen, en besluit met de wens: „.Mogen zij lang tezamen wapperen!" De „Sunday Graphic", de „Empire News", de „Sunday Dispatch" en de „News of the World", de eerste in een lang artikel, de andere in korte para grafen, zien in het diner in het Claridge Hotel het hoogtepunt van het bezoek en vermelden allen, dat het een Nederlands gastmaal zal zijn, toebercrèfc en geser veerd door Nederlandse chefs en lakei en. De „News of the World" is onderne mender dan de andere drie bladen, want het doet een gissing naar de aard van het menu, waarbij het meer inspiratie toont dan ue medewerker van de „News Chronicle", die op Zaterdag als zijn me ning gaf, dat er mosselen op het menu zouden staan. De „News of the World" zegt met opvallende beslistheid: „Het menu zal o.m. bevatten paté, schildpad soep, tong, kip en ijs bereid op Neder landse wijze en meegebracht uit Hol land." De „Sunday Graphic" spreekt bo vendien over de zeventig koffers, welke de koninklijke bezoekers heten mee te brengen en welke o.m. de zorgvuldig geheim gehouden geschenken zouden be vatten, welke door Koningin Juliana zullen worden overhandigd aan hel Britse koninklijke echtpaar. De „Sunday Express" wijdt een uit voerig en sympathiek artikel aan de bij zondere moeilijkheden, verbonden aan de positie van een Prins-Gemaal in het aU\ - men en van Prins Bemhard in het bij zonder, dit in verband met de omstan digheid, dat bij de troonsbestijging van Prinses Elizabeth een eendere toestand zal ontstaan in Engeland voor de Hertog van Edinburg. Het artikel besluit met een terugblik op de moeilijkheden on dervonden in dezelfde positie door Prins Albert, de Gemaal van Koningin Victoria. Gisteravond arriveerde met de dag boot „Prinses Beatrix" van Hoek van Holland de voorhoede van het Neder- Advertentie CE ANTI-PUN TABLETTEN landse hofpersoneel dat de maaltijd in Claridge zal verzorgen. Onder deze voorhoede bestaande uit 19 man bevindt zich de chef de cuisine, A. van der Lin den. De serviezen en het tafelzilver ar riveerden met de zelfde boot. Vandaag komt uit Holland een KLM-vliegtuig met 3000 bloemen uit Aalsmeer, serin gen, rozen en anjelieren, en morgen arriveert een ander vliegtuig met voed sel en fruit voor het koninklijk staatsie diner in Claridge. MILAAN, 19 Nov. Het wereldtournooi accordeonspel is gewonnen door Italië, Tweede en derde waren België en Frank rijk ex aequo. De derde prijs viel ten deel aan de Ita liaan David Anzaghi (14 jaar), de tweede en derde ex aequo aan de Belg Edgard Derioux en de Fransman Maurice Vittenet. Vierde was de Engelse Gwenda Wilkin. Ér werd deelgenomen door België, Frankrijk, West-Duitsland, Engeland. Italië, Nederland, Polen en Zwitserland. Het tournooi werd gehouden onder aus piciën van de Internationale Accordeon Confederatie (Ci. A). Verenigde Naties. Mevrouw Edith Sampson, Amerikaans gedelegeerde bij de Sociale en Culturele Commissie van de Algemene Vergadering der Ver. Naties, heeft de Sovjet-Unie er gisteren van beschuldigd meer dan 1.000 „stoor zenders" te gebruiken, die het luisteren naar buitenlandse radio-programma's tot een verschrikking maken. NA-INLEVERING BANK EN- MUNTBILJETTEN EN ZILVERBONS De Nederl. Bank maakt bekend, dat de gelegenheid tot het aanvragen van na-inlevering van bank- cn muntbiljet ten en zilverbons die bij de geldzuive- ring buiten omloop zijn gesteld op 31 December 1950 definitief zal worden gesloten. Houders Van de hier bedoelde, voor 7 Mei 1945 gedateerde, betaalmid delen, die alsnog van de gelegenheid tot na-inlevering wensen gebruik te maken, dienen ten spoedigste een desbe treffende aanvraag in te dienen. Aan vragen tot na-inlevering dienen te wor den gesteld op formulieren die uitslui tend verkrijgbaar zijn bij De Nederland- sche Bank N.V„ bureau na-inlevering bin nenland, Nieuwe Doelenstraat 5, Am- terdam-C., tegen betaling van f 0.50 (bij schriftelijke bestelling van formulieren dient een bedrag van f 0.50 per stuk in postzegels te worden bijgevoegd). De aandacht wordt er op gevestigd, dat vergoeding slechts kan worden overwogen in die gevallen, waarin de huidige houder de biljetten reeds in zijn bezit had op 8 Juli 1945, voorzover het betreft biljetten van f 100 of op 25 Sep tember 1945, voor wat betreft de overige buiten omloop gestelde betaalmiddelen. t DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 Morgengebed, 7.30 sluiting, 9.00 nieuws. 9.10 huisvrouw, 9.35 Licht baken, 10.00 kleuters, 10.15 gram., 10.40 schoolradio, 11.00 vrouw, 11.30 school radio, 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.30 land- en tuinbouw, 12.33 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 lunch concert, 13.50 reportage, 14.25 gram., 14.40 zang en piano, 15.00 kamermuz., 15.30 Ziekenlof, 16.00 zieken. 16.30 slui ting, 18.00 amusem.muz., 18.25 cowboy liedjes, 18.48 sport, ,,Dit is leven", jeugd, 19.00 „8372", 19.15 jeugd, 20.00 nieuws, 20.05 de gewone man. 20.12 Maastrichts Stedelijk Orkest, koor en soliste, 21.00 toespraak door prof. mag. dr. J. B. Kors O.P.. 21.10 trio, 21.35 amusem.orkest en soliste, 22.10 cabaret, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 wereldschaaktour- nooi, 23.20 gram. HILVERSUM II, 298 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn„ 7.30 sluiting, 9.00 nieuws, 9.10 prot. kerkd., 9.25 gram., 10.30 huisvrouw, 10.35 gram.. 10.50 kin deren, 11.00 pianovoordracht, 11.30 zie ken, 12.00 orgel en viool, 12.33 platte land, 12.40 pianoduo, 13.00 nieuws, 13.20 financieel weekoverz., 13.30 orkestconc.. 14.00 vrouw, 14.30 gram.. 15.30 „Onze Amerikaanse buren", 15.45 kinderkoor, 16.00 reportage, 16.35 sluiting, 18.00 nieuws, 18.15 pianospel. 18.30 Promena de-orkest.. 19.03 „Paris vous parle", 19.08 gram., 19.25 fanfare-orkest, 19.50 „Her scholing van officieren en onderofficie ren in de Amerikaanse zone van Duits land", 20.00 nieuws. 20.05 actualiteiten, 20115 gevar. programma, 21.15 de ant- woord-man, 21.30 reportages, 22.00 goe de moed, causerie, 22.25 viool, clavecim- bel en viola da gamba. 22.45 buitenl. overzicht, 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND. BBC, home service 330 m.: 23.15 strijkkwartet. BBC, light programme, 247 en 1500 m.: 12.15 lichte muz., 13.15 dansorkest, 14.00 BBC Welsh Orchestra, 16.00 lichte muz 16.45 dansmuziek, 17.30 lichte muziek, 18.30 populair concert. 19.00 orgelspel, 21.30 operakoor en -orkest en solisten, 23.20 dansmuziek, 0.15 lichte muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 lunchconcert, 13.20 lunch concert. 15.40 amusem.muz., 17.05 kamer muz., 18.00 omroeporkest en solist, 18.30 blaasorkest, 20.05 dansmuz,, 21.30 orgel concert. 23.00 „Die Schwarze Spinne", opera, 0.15 lichte muziek. BRUSSEL, 324 m.: 12.32 lichte muz., 16.00 omroeporkest en solist, 22.15 lichte muz.. 23.05 gram. 484 m.: 12.05 omroeporkest, 19.00 om roeporkest, 20.30 „Rose Marie", operette, 22.30 dansmuziek. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 en 249 m.: 12.30 orkestconcert, 14.05 pianoconcert, 19.00 orkestconcert, 23.15 kamermuziek. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3