Koninklijk Paar in Engeland aangekomen RUSSISCHE VROUW SPOORLOOS UIT HAARLEM VERDWENEN In de greep van Stalin of van de liefde? Geraffineerd Donderend saluut davert langs de krijtrotsen van Dover Amerika, Engeland en Canada zullen iets over atoomgeheim bekend maken RUM: DE VERHOUDING NEDERLAND- IND0NESIË HEEFT TERDEGE INHOUD Tot hoofd en hart J Het weer. Uitslagen zevende ronde Mysterie in schaduw van de Schouwburg 'ee MORRIS iefoieycu imj! Van Maarseveen tot voorzitter benoemd FRAUDE OP SCHIPHOL Verwerping van beroep geconcludeerd DINSDAG 21 NOVEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248227 Engelse loods onder scheiden Russische gevangenen voor Strafkamer Strijd in Nepal loopt ten einde SLACHTOFFERS BIJ AUTOBOTSING 170 personen in arrest te Djakarta SS-er naar Afrika of Moskou? Weloverwogen vertrek? Leyenaar komt m actie De verdwenen S.S.-er DE UNIECONFERENTIE Bij aanleg van start- en rotbanen Zaak-mr. Visser Onbegrijpelijke ontsnapping Onbeantwoorde vragen BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. ITmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Ruft. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 37 cents per week. f 1.60 per maanÖ, f 4.80 per kwaftaal Het door de communisten op touw gezette „vredescongres' te Shef field werd hals over kop naar Warschau, de hoofdstad van de Poolse satellietstaat onder directie van Mos kou overgebracht, omdat de Britse douane een aantal communistisch ge zinde congressisten niet op Engelse bo dem wenste toe te laten. Dat overbren gen naar Warschau had voor de com munisten echter het bezwaar, dat daar door de fictie, als zou dit congres geen communistische aangelegenheid zijn, moeilijk viel te handhaven. Hoe groot dit bezwaar .voor de communistische volksbedriegers is, heeft de zgn. Stock- holmse vredesactie bewezen, die alleen van uitgesproken communisten, notoire medereizigers en min of meer oneven wichtige intellectuelen adhaesie oogst te. Om aan dit bezwaar te ontkomen en het Warschause congres althans de schijn van een communistisch onderonsje te ontnemen, hebben zij er de heer John Rogge, bestuurslid van de Amerikaanse progressieve partij, waarvan Henry Wallace oprichter en voorzitter is ge weest, de gelegenheid gegeven om een half uur lang tegen de politieke machts concentratie van de Sovjet-Unie en te gen het economische imperialisme van de Verenigde Staten te fulmineren. Om de juiste betekenis hiervan te zien, moet men zich herinneren, dat de Amerikaanse progressieve partij, die bij de verkiezingen in Amerika nooit een voet aan de grond heeft kunnen krij gen, zeer tegemoetkomend is tegenover /de Sovjet-Unie en haar machtseisen en dat Wallace het voorzitterschap neer legde, toen hij tot de overtuiging kwam, dat zijn partij de onbetrouwbare Sov jet-Unie al te zeer in de valse kaart speelde De heer John Rogge nu keurde het ooenlijk af. dat de communisten in Korea en Tibet hun toevlucht tot geweld hadden genomen en sprak de hoop uit, dat het nieuwe China evenals het Joego-Slavië van Tito een eigen weg, los van Moskou, zou gaan. Hij keerde zich dus niet tegen het com munisme in het algemeen, maar recht streeks tegen het jioor Moskou gepre dikte communisme enizijn practijken. Tegen een kerk- en democratische vrij heid vernietigend nationaal-communis- me a la Tito heeft hij dus blijkbaar geen principiële bezwaren. Na deze de monstratie van zgn. „vrije menings uiting" heeft echter ter neutralisering van de daarvan uitgegane invloed op het congres Radio Moskou verklaard: „Deze provocerende toespraak, waarin de bandieten van Tito geprezen wer den. heeft alom onder de gedelegeerden grote verontwaardiging gawekt". Niet temin schijnen sommige gedelegeerden achter de schermen te Warschau thans onder leiding van Rogge te beraadsla gen over een zgn. niet-communistische vredesbeweging. Het niet-communis tische karakter van een dergelijke be weging onder leiding van een Tito-prij- zende Amerikaan lijkt ons echter aller minst betrouwbaar. Dat. de communistische aanstich ters van het Warschause congres met hun geraffineerde, maar niettemin doorzichtige camouflage-po- flitiek succes oogsten lijdt geen twijfel. De verkiezing van de wereldbekende schrijver Thomas Mann in het presi dium van het congres is een van die listige pogingen om wereldbefaamde figuren te annexeren. Deze In wijde kring vereerde en bewonderde niet- christelijke humanist, die voor het nazi-régime in Duitsland indertijd naar Amerika vluchtte, en onder de oorlog in de „Voice of America" een verbeten en grimmige strijd voerde tegen het zijn rasgenoten uitroeiende Hitlerdom, heeft echter verklaard, dat deze ver kiezing buiten, zijn medeweten is ge schied en dat hij niet met het congres vereenzelvigd wil worden. Het is al erg genoeg, dat mannen als professor Juliot-Curie en Pablo Picasso, wiens kunst in de Sovjet-Unie voor binnen lands gebruik als „ontaarde kunst" wordt veroordeeld, als volbloed com munisten aan de Warschausche ver toning deelnemen. Wanneer het Amerikaanse Episcopaat zich moet beklagen over de betrekke lijke slapte en gelatenheid van de Christelijke naties tegenover de com munistische bedreiging en politiek van Moskou, dan komt ons onwillekeurig het bijbelwoord in de geest, dat de kin deren der duisternis slimmer noemt dan de kinderen c'es lichts. De Nederlandse kruiser „Jacob van Hecmskerck" met Koningin Juliana en Prins Bernhard aan boord is hedenmiddag om 13.15 Ned. tijd in de haven van Dover binnengelopen. Terwijl het schip door de buitenhaven voer, weerklonk er een donderend saluut van de kustbatterijen, die op de krijtrotsen standen opgesteld. Om precies half tien gisteravond is H. M. „Jacob van Heemskerck", toen. twee sleepboten de luchtverdedigingskruiscr „slaags" gelegd hadden, zijn tocht naar Engeland begonnen om het Koninklijk Paar naar Dover te brengen, waar het vanmiddag om kwart over twaalf zou arriveren. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, vice-admiraal Rost van Tonningen, chef van het Mi litaire Huis van Hare-Majesteit, en enige leden van dtf Hofhouding hadden zich eveneens ingescheept om Koningin en Prins bjj hun officieel bezoek aan Enge land te vergezellen. De torpedojagers „Tjerk .Jliddes" en „Marnix" escorteer den de oorlogsbodem. Reeds enige uren voor het vertrek van het Koninklijk paar stond een zeer talrijk publiek langs de afzettingen aan de Parkkade, de gure Novemberwind trotserende, te wachten om straks een glimp op te kunnen vangen van de aan komst van het Koninklijk paan en ge tuige te zijn van het moment, dat het schip het anker zou lichten. Intussen hadden het agenten var\ politie druk met het verjagen van straathonden, die da afgezette ruimte afsnuffelden. Die bezigheid van agenten dient dgn altijd tot vermaak "ar. het puh'ipk. Ondanks alle activiteit kon toch niemand verhin deren, dat een der honden juist op het moment, dat Koningih en Prins onder luide toejuichingen arriveerden, van zijn aanwezigheid blijk gaf! *S Middags was reeds de Engelse loods. Cinque Ports Senior Pilot D. Manguv, die het schip over de Noord zee zou brengen, aan boord gekomen. Vice-Admiraal Rost van Tonningen reikte hem daar een Koninklijke on derscheiding uit: Officier in de Orde van Oranje Nassau. Ook de Kon. Ma rinierskapel, die geleid zal worden Maandagavond hebben H. M. Konin gin Juliana en Z.K.H. Prins Bern hard zich aan boord van Hr. Ms. Luchtverdedigingskruiser „Jacob van Heemskerck" ingescheept. De „Jacob van Heemskerck" heeft, ge ëscorteerd door de torpedoboten Hr. Ms. „Mamix" en Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" het Koninklijk Paar naar Dover gebracht. H. M. Koningin Juliana betreedt, gevolgd door Z.K.H. Prins Bernhard, de Jacob van Heemskerck". in de eerstkomende dagen zullen de Verenigde Staten, Engeland en Canada iets van hun atoomgeheimen prijsgeven, aldus meldt A.P. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van bevoorrading deelde mede, dat dit geschiedt als resultaat van een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de drie bureaux voor de atoom energie, welke in Februari van dit jaar te Londen achter gesloten deuren heeft plaats gevonden. Deze conferentie was de vierde van een reeks van zulke con ferenties, die van tqd tot tijd worden gehouden om te beslissen wat van de lijst der geheimen afgevoerd kan worden. De woordvoerder deelde mede, dat de onthulling waarschijnlijk betrekking zou hebben op de werking van de ovens, waarin splitsbaar materiaal wordt ver brand om energie voort te brengen. Dc voorzitter van de Amerikaanse atoomenergie-commissie, Gordon Dean, heeft Maandag verklaard, dat het verraad van de Britse spion De meeste is degene, die dient. Klaus Fuchs de Russische atoomge leerden meer dan een jaar en moge lijk zelfs meer dan twee jaar vooruit had geholpen. Hij noemde Fuchs een der mannen van een uitgelezen grogp van onge veer 150 geleerden, die „alles over de bom weten", en zei, dat zijn be kentenissen zeer schokkend waren geweest voor de Amerikaanse atoom deskundigen. Op een groot aantal vragen zei Dean, dat de Amerikaanse voorraad atoom bommen wijd verspreid is om de geva ren voor een vijandelijke sabotage te verminderen. door kapitein der mariniers, Gijsbert Nieuwland, had zich reeds inge scheept. Tegen half negen arriveerde Rotter dams burgemeester, mr. P. Oud Ook vice-admiraal Willinge bevond zich op dat taoment aan boord. Om precies tien voor negen arriveerden H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard aan de Parkkade. Zij werden verwelkomd door burgemeester Oud en vice-admi raal Willinge. Hare Majesteit was ge kleed in een turquoise robe, waarover een korte bpntmantel. Zij droeg verder een lichtgroene toque met veer. Prins Bernhard droeg de admiraalsuniform. Er vonden, daar het na zonsondergang was, geen eerbewijzen plaats ert ook de schepen waren om dezelfde reden niet gepavoiseerd. Wel ging op het moment, dat het Koninklijk paar aan boord ging, de Koninklijke standaard in top. Vier luitenants ter zee tweede klasse fun geerden als valreepsgasten. Op het dek werd het Koninklijk paai? begroet door de commandant van de „Jacob van Heemskerck", kapitein ter zee C. Wa ning, die vervolgens de officieren van zijn schip aan Koningin en Prins voor stelde. lichtte de kruiser het anker. Vrijdag a.s. keelt het Koninklijk paar per vlieg tuig naar Nederland terug. Mochten de weersomstandigheden zulks niet toela ten, dan zal „Smaldeel 4", dat tijdens het Koninklijk bezoek aan Londen een bezoek aan de oorlogshaven Plymouth brengt, de taak van het vliegtuig over nemen. Om precies kwart over negen werd de valreep weggetrokken cn even later lichtte de kruiser het anker. Voor de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank zullen Woens dagmiddag zes van de onlangs uit Russi sche krijgsgevangenschap teruggekeerde Nederlanders terechtstaan. Hun is ten laste gelegd het vrijwillige in Duitse krijgdienst treden. Nepalese regeringstroepen hebben Maandag Birganj bezet en meegedeeld, dat slechts een dorp nog in handen van de opstandelingen is. Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking mei vooral in de Westelijke helft van het land nu en dan buien en ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. In het Noorden van hei land aanvanke lijk nog harde, overigens krachtige tot matige wind tussen Zuid cn West. Zon: 8.11—16.4L Maan: 15.2(1—5.58. De uitslagen van de gisteravond in de Effectenbeurs te Amsterdam ge speelde zevende ronde luiden: PircO'Kelly 1—® StahlbergPilnik 10 TrifunovicTartakower 34—34 Van ScheltingaKramer 3434 ReshevskyRossolimo afgebr. (gewonnen stelling voor wit) GudmundssonFoltys afgebr. (moeilijk te beoordelen) SzabadosEuwe afgebr. (Euwe iets beter) GligoricKottnauer afgebr. (gering voordeel voor wit) Golombekv. d. Berg afgebr. (remisekanscn) NajdorfDonner 10 (Zevende ronde, hedenmorgen uit gespeeld) Gligoric—Kottnauer 34—% GudmundssonFoltys 3434 ReshevskyRossolimo 10 Golombekv. d. Berg 10 Szabados—Euwe, opnieuw afge broken. De stand is nu: I, 2 en 3. Najdorf, Reshevsky en Stahlberg 534 pnt. 4. Gligoric 5 pnt. 5. Rossolimo 434 pnt. 6 en, 7. Pirc en Tartakower 4 pnt. 8. Euwe 354 pnt. en 1 afgebr. partij. 9. Trifunovic 334 Pnt- 10. 11, 12, 13 en 14. O'Kelly, Donner, Pilnik, Kottnauer, Gudmundsson 3 pnt. 15. Szabados 234 put. en 1 afgebr. partij. 16 en 17. V. Scheltinga, v. d. Berg 234 pnt. 18 en 19. Golombek en Foltys 2 pnt. 20. Kramer 134 pnt. ERNSTIG 'AUTO-ONGELUK TE HAR DERWIJK. Op de Rondweg te Harder wijk is gisteren een personenauto, waarin zich zes inzittenden bevonden, in volle vaart tegen een vrachtauto gebotst n vervolgens tegen een twee de vrachtwagen gereden. Van de zes inzittenden van de personenauto verlo ren er viif het leven. Bovenstaande foto werd kort na het ongeval genomen. Links de omgevallen vrachtwagen, met daarachter de tweede vrachtauto; ge heel rechts de verwoeste personenwagen. 0 Zoals gisteren reeds in een groot deel van onze oplage kon worden gemeld, zijn bij een auto-ongeval te Harderwijk een personenwagen kwam in botsing met een trailer vijf personen om het leven gekomen. De namen van de slacht offers zijn: de 53-jarige H. J. van Bek- kum uit Amersfoort, zijn gehuwde zoon de 30-jarige A. W. van Bekkum uit Amersfoort, de 24-jarige A. J. van Bek kum uit Hoogland, de 16-jarige N. G. van Velzcn uit Hoogland en de 45-jarige R. Overhorst uit Amersfoort. De 46-ja- rige J. Burgers uit Hoogland werd zwaar gewond. Allen waren werkzaam in het bouwbedrijf. Volgens niet-bevestigde berichten zouden Zondag in Djakarta ongeveer 170 personen in hechtenis zijn genomen. De Javasche Bank was vandaag weer geopend. Vanmorgen heeft de Neder landse Hoge Commissaris, de heer Lam ping, in verband met de huiszoeking bij de heer Speekenbrink, een demar- ché gedaan bij het Indonesische minis terie van Buitenlandse Zaken. Van de zijde van het Hoge Commissariaat vernam Aneta voorts, dat Maandag ten huize van de heer Speekenbrink een inspecteur van politie voor het gebeur de verontschuldigingen heeft aangebo den. In Haarlem ligt een geheimzinnige buurt. Soms klinkt daar Russische muziek, hoort men het gerinkel van Russische instrumenten en het gebons van dansen de voeten. Er wonen tamelijk veel Russen, daar in de buurt van de Stadsschouw burg. Russische vrouwen, die getrouwd zyn met Hollanders of met Russische halfbloeden. Jaren geleden stierf daar een oude man; en de buurt zag een de monstratie van een Oosterse begrafenisplechtigheid, waarbij Russische priester klederen de plechtigheid opluisterden. De Russen hebben hun eigen kring angst vallig gesloten. En zij zijn niet bepaald grote minnaars van dit lage land. Achter de Schouwburg ligt het Tuinlaantje. Daar woont de 27-jarige los arbei der Leyenaar, die tijdens de oorlogsjaren in Duitsland verzeild raakte en daar de thans 25-jarige Russin Ulana Tschebitok leerde kennen. Zij was in een ge vangenenkamp ondergebracht. Zij kregen elkaar lief en besloten zo gauw mo gelijk te trouwen, hetgeen ook gebeurde. Het ïykt een romance, nietwaar? Toch was het een begin van een vreemde historie, waarin de politie tot nu toe ver geefs naar een oplossing zoekt. Sinds twee weken is Ulana verdwenen, zonder een spoor achter te laten. En met haar verdween één van haar kinderen. Bovendien wacht in de Jan Steen straat de familie Duyn op het eerste bericht van hun zoon Will, die op dezelfde dag is vertrokken; zijn lot is zeer onzeker, daar zyn verdwUning in nauw ver band staat met die van de Russin en haar kind. Advertentie BaRTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Wij zijn naar het Tuinlaantje gegaan om een nader onderzoek in te stellen. Helaas troffen wij de heer des huizes niet thuis; wel troffen wij er een vrouw aan met een Oosters voorkomen, die ge brekkig Hollands sprak en ontkende, dat er van de geruchten, die over de ver dwijning van de Russin de ronde doen, ook maar iets waar is. Daar dit wel zeer sterk uitgedrukt was en de Russische afkomst van de dame die voor ons stond, onmiskenbaar, informeerden wij beschei den, of zij soms de dame was, over wie dan die onverantwoordelijke geruchten gingen, waarop zij antwoordde met „Neen. ik woon hier zdleen maar in". Daar dit antwoord de zaak veel duis terder had gemaakt, zijn wij ons licht gaan opsteken bij de buren. Deze ver- .telde ons, dat Leyenaar met zijn Rus sische vrouw sinds 13 Februari hier woont. Het gezin bestond verder nog uit twee kinderen, de 4-jarige Tineke en de 1-jarige Herman; daar de man met zijn onregelmatige arbeid bij de boeren de kost voor zijn gezin nief geheel kon ver dienen, ging Ulana twee dagen m de week werken bij een familie in Heem stede. Op die dagen bracht zij dan haar twee kinderen naar een kinderbewaar plaats. Op een Donderdagmiddag, aldus ver telden ons onze zegslieden, kwamen ver schillende Russische vrouwen met haar kinderen naar het huis van Leyenaar. „Het leek wel een processie," zo zei men ons. Vermoedelijk is dat bezoek bedoeld geweest als een afscheid. De volgende morgen dus op een Vrijdag ging Ulana oudergewoonte weer op weg naar haar betrekking. Het vreemde was evenwel, dat zij deze keer alleen haar dochtertje Tineke naar de kinderbewaarplaats bracht en haar zoontje meenam. Sindsdien heeft men niets meer van haar vernomen. Er is echter een zeer duidelijke aan wijzing. Al sinds geruime tijd verbleef in Haarlem een Russisch zeekapitein, Lavinsky, die voorgaf voor de commu nisten naar Zweden te zijn uitgewe ken. Hij had al eens een Zweedse vrouw meegebracht naar Nederland, maar deze kon het hier niet uithouden en is teruggegaan. Deze Rus was een geregeld hpzoeker van het huis van Leyenaar, waar hij vaak lange ge sprekken voerde met zijn landgenote. Hij was een zeer opvallende verschij ning, daar hij een lange zwarte baard droeg. Deze man is na de verdwijning van de Russin nooit meer teruggezien. Waarschijnlijk is dit voor een groot deel hieraan te wijten, dat de man de dag voor zijn vertrek zijn lange baard geheel heeft weggeschoren; hierdoor was het zeer moeilijk geworden, via buitenstaanders na te gaan, wan neer de kapitein vertrokken was. De heer Leyenaar had volgens de bu ren direct na het vreemde gebeuren te- gèn een winkelier gezegd: „Wat me nu is overkomen, Is me nog nooit gebeurd: ze hebben mijn vrouw ontvoerd." Wij heb ben deze uitlating onmiddellijk gecon troleerd en het bleek, dat Leyenaar zich inderdaad in deze zin heeft geuit. Ook blijkt hij reeds spoedig na de vermissing die tot uiting was gekomen, doordat het dochtertje niet uit de kinderbewaar plaats werd gehaald de politie te heb ben gewaarschuwd. Déze heeft de zaak onmiddellijk energiek ter hand genomen, en daarbij verschillende invallen gedaan, waaj-van één in Haarlem-Noord waarover wij u verderop meer willen vertellen evenwel zonder resultaat. Desondanks wil het geloof aan een ont voering er bij de buurtbewoners niet in; zij houden het ervoor, dat Ulana uit vrije beweging met de kapitein naar Rusland is gegaan. Daar ons onderzoek dus was vastgelo pen, hebben wij ons naar de kinderbe waarplaats in de Asterstraat begeven. De directrice van deze inrichting, mej. S. Maathuis, bleek echter van de ver dwijning niet op de hoogte te zijn. Wel wist zij ons te vertellen, dat „Tschebi- Na dr. Drees voerde de voorzitter van de Indonesische delegatie, Rum, het woord bij de opening van de minis tersconferentie te Den Haag. Hij ver geleek de Nederlands-Indonesische Unie met een huwelijk, waarin het eerste jaar bepalend is voor de vraag of de twee partners een basis kun nen leggen voor een harmonisch sa mengaan. In dat eerste jaar moeten bei de' partijen ieder hun taajt werkelijk le ren verstaan, opdat deze sleutel tot een goed huwelijk wordt verzorgd en be waard tot het welzijn van beide partij en. Vaak geschiedt het, dat in het eerste jaar een ernstig conflict ontstaat en de wijze waarop de partners deze moeilijk heden te boven komen zal hun leven in de toekomst bepalen. Rum zei vervolgens dat de tech nische commissie de onderwerpen voor deze tweede ministers-confe rentie reeds heeft voorbereid. „In dien wij voorlopig de kwestie West Nieuw Guinea, die nog vele moei lijkheden oplevert, ter zijde stellen, dan kunnen wij de balans van het eerste jaar opmaken". Wjj zouden van onvoldoende reali teitszin getuigen, als wü daarbij niet zouden denken aan het feit, dat naast de gebeurtenissen, die onze verhouding verslechterden, er ook belangryke ge beurtenissen zyn, die aantonen, dat on ze verhouding inhoud heeft, nog steeds voortgang kan vinden en groeit tot wel- zün van onze volken. Wy waarderen ten zeerste, dat de Nederlandse regering hoewel zq zich bewust was van de mo gelijkheid, dat grote moeiiykheden de verhouding tussen Nederland en Indone sië in gevaar zouden kunnen brengen toch voornemens was om met ernst ver der te werken op basis van de reeds be reikte overeenkomst. Dr. Drees zei, aldus spr., dat zowel in Nederland als in Indonesië vele bezwa ren tegen de R.T.C. zijn gerezen. Ook bij de uitvoering van die R.T.C. hoort men vele stemmen, die niet accoord gaan met datgene, wat ten uitvoer wordt ge bracht. Daarnaast hoort men dikwijls stemmen uit kringen van beide landen, die bij de andere partij een gevoel van wantrouwen opwekken dat de goede verhouding in gevaar kan brengen. Dit alles is een consequentie van het wezen van een democratische staat, die aan ieder dc gelegenheid laat om zich te uiten, niet slechts om zich accoord of niet accoord te verklaren, maar ook of zij zulks met een goede of met een niet goede bedoeling doen. Maar zowel de R.T.C.-overeenkomst als de uitvoering er van beschouw ik, aldus Rum, als de kracht en de inspanning van dat deel van het volk van Nederland en van In donesia, dat overtuigd en bewust is, dat de weg der onderhandeling en overleg de enige weg is, die moet worden be wandeld. Hierna werd minister Van Maarse veen op voorstel van de Indonesische delegatie benoemd tot voorzitter van de conferentie, terwql mr. Rum tot vice- voorzitter werd benoemd. Vandaag zal de eerste werkvergadering worden ge houden, waarin de agenda definitief zal worden vastgesteld. In de vergaderzaal van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Den Haag is gis teren de conferentie van ministers in het kader van de Nederl.-Indonesische Unie begonnen. Aan de hoofdtafel van links naar rechts: Sjafruddin Prawiranegara; Sumitro Djojohadikusomo; ir. Djuanda; mr. A. K. Pringgodigdo; mr. Mohammed Rum; dr. W. Drees; mr. J. H. van Maar seveen; dr. P. J. A. Idenburg; prof. P. Lieftinck; prof. dr. J. R. M. van den Brink; L. Götzen; mr. N. S. Blom en mr. Th. H. Bot. Het commando van bet district Am sterdam der Rijkspolitie deelt mede: De recherche van de Rijkspolitie op Schiphol heeft aangehouden een hoofd- uitvoerder benevens een directeur van twee aannemersmaatsehappqen, zulks in verband met een gepleegde fraude bq het aanleggen van start- en rolbanen op die luchthaven. De verdachten zqn voor de Officier van Justitie te Haarlem ge leid. De omvang van de fraude is nog niet vastgesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. De procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden heeft geconclu deerd tot verwerping van het beroep van de oud-burgemeester van Den Haag, mr. W. A. J. Visser. Deze had cassatie aangetekend tegen de uitspraak van het Haagse Gerechtshof van 5 Mei 1949, waarbij hij, met vernietiging van het vonnis der rechtbank te 's-Gravenhage, is Veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf en een boete van f 10.000 we gens overtreding van het Deviezen- besluit. tok" (zoals de Russin kortweg in haar boeken genoteerd stond) dikwijls haar nood had geklaagd over haar huwelijk en haar heimwee naar Rusland. (Het verdient vermelding, dat haar echtge noot, zoals wij later hoorden, zeer onder de indruk scheen van haar vertrek en ontkende, dat er tussen zijn vrouw en hem moeilijkheden hadden bestaan.) Toevallig kwamen wij evenwel in ge sprek met een der meisjes, die dc kin deren in de inrichting verzorgen. Deze jongedame vertelde ons, dat zij kapitein Lavinsky zeer goed kende: hq had een maal zelfs tegen haar vader, v. d. L., gezegd: „Als je honderd gulden wilt verdienen, moet je de neus van mijn grote vijand afsnijden". Hij wilde zich or echter niet verder over uitlaten, wie die grote vijand was. Maar met dit ge zegde, dat overigens natuurlijk weinig bewijskracht heeft, kregen wij een nieuw spoor in de zaak. Want in de buurt van v. d. L. woonde ren familie, waarvan de zoons communistische sym pathieën hadden; behalve één, die in de oorlog S.S.-er was geweest en daarvoor vier jaar had gezeten. Deze jongeman, de 23-jarige W. Duyn uit de Jan Steen- straat, was van plan naar Afrika uit te wijken. Toen Lavinsky eenmaal bij hen over de vloer kwam, was al spoedig het nlan gerezen met zijn zeiljacht, de „Fri- sia", naar het zwarte werelddeel over te steken. De Rus toonde aanvankelijk niet zeer veel genegenheid voor de ge wezen S.S.-er, maar later stemde hij er in toe. zo gauw de wind gunstig was naar Afrika te varen. Zijn familie ver telde ons, dat Will onmogelijk geweten kan hebben, dat er een vrouw mee zou gaan; „Hij was anders vast niet eens meegegaan". zo verzekerde men ons. Op zekere dag waaide de wind inder daad uit de goede hoek en voor zijn naaste familie eigenlijk wist wat er ge beurde, was de jongeman vertrokken en men heeft niets meer van hem ge hoord. De politie, door Leyenaar inmiddels gealarmeerd, deed, zoals wij hierbo ven reeds meldden, enige invallen. Inderdaad wist men het jacht van de Rus te achterhalen, vóór het uit de haven van IJmuiden was vertrokken; maar er was geen spoor van de ver dwenen vrouw te vinden. Wel trof men de geween S.S.-er aan. en zo kwam men op het denkbeeld, een na der onderzoek naar deze man in te stellen. In het holst van de nacht deed de marechaussée een inval in de Jan Steenstraat, waar men de Russin nog dacht te kunnen aantreffen: tever geefs! „Zij moet in een koffer ontko men zijn", was het bescheid van de marechaussée. Volgens verklaringen van de buren van Leyenaar had deze vrij spoedig na het raadselachtig verdwijnen van zijn vrouw met zijn zoontje, zijri dochtertje Tineke naar zijn moeder in Den Helder gestuurd. Achteloos langs het huis wan delend, constateerden wij evenwel, dat bet kind inmiddels al weer terug is. ter wijl de Russische vrouw, die ons zoals wij in het begin van dit relaas meld den, opendeed, daar direct na het ver dwijnen van de eigenlijke vrouw des huizes is ingetrokken, samen met haar man Veen, die een afstammeling schijnt te zijn van de oude man, die destijds met zoveel Oosterse ceremoniën is be graven. zoals wij reeds vermeldden in de aanhef van dit artikel. Deze geschiedenis, waarvan tot nu toe practisch niets tot de buitenwereld was doorgedrongen, wijst op enige zeer ern stige feiten. Want zowel, wanneer Ulana ontvoerd is, zoals Leyenaar zegt, ais wanneer zij met goedvinden van haar man is vertrokken, dan duidt dit op de oftveiligheid hier in Nederland, waarbij Russisehe onderdanen met geweld naar Rusland kunnen worden teruggevoerd; of op een gebrek in het beveiligingssys teem tegen de spionnage. Maar wanneer waar is, wat men algemeen aanneemt, n.l. dat de vrouw haar man vrijwillig verlaten heeft om terug te gaan naar haar vaderland met de Russische kapi tein, dan is dit alleen maar een trieste historie. Wat echter moeten wq denken van de verdwenen jongeman? Over zijn lot tasten wij volkomen in het duister. Zal de Rus hem inderdaad naar Afrika bren gen? Dan heeft hij echter op dc een of andere raadselachtige en onmotiveerbare wijze de vrouw bedrogen, die immers niet een ander doel kan hebben gehad dan te repatriëren. Maar wat te doen, indien de Rus zoals men eveneens denkt geen politiek vluchteling is maar een agent van de N.K.V.D.? In dat geval heeft hij ongetwijfeld de jongeman in een val gelokt om hem als oorlogsmis dadiger naar de Sovjet-republiek te slepen. Waar is het jacht „Frisia" gebleven? In Rotterdam is het gesignaleerd; een visserssghuit op de Noordzee schqnt het zeer snel varende vaartuig ontmoet te hebben. „Het was in een oogwenk ver dwenen", zo vertelde men ons. Er is maar een oplossing: dé politie zal moeten trachten licht te blazen in dit duistere geval. Licht in deze donkere samenzwering, die zich heeft afgespeeld onder de Oosterse bewoners van Haar lem rond de Schouwburg. Misschien valt alles mee. Misschien Ter bevordering van de zang van kana ries gebruiken de fokkers verschillende methoden. Een kanariefokker uit Hes sen in Duitsland tracht door middel van een gramofoon zijn gevleugelde „scho lieren" tot het voortbrengen van nog schonere rollers en trillers te inspireren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1