Goudsmokkelaar door Haarlemse politierechter veroordeeld l&UÜUS „Alberdingk Thijm" viert 60-jarig jubileum met Molière's Liefdelessen Bevordering Haarlemse industrie Nederlandse Bachvereniging Haarlemse politie-inspecteur veroordeeld Hartelijke huttiging door talrijke vrienden van de Kamer AGENDA Amerikaans koopman wilde met 17 kilo goad naar Israël 1 jaar gevangenisstraf 5 DECEMBER GEEN ONGELUKKEN IN HAARLEM Het moet mogelijk zijn Stijlvolle uitvoering van drie cantaten In verband met onderzoek in „Velser affaire" Hoe spelen de R.K. clubs? STEUN WETTIG GEZAG 10% KORTING!! Slechts korte tijd Haarlems Matrassenhuis 'n goede naaischaar WEBER DINSDAG 21 NOVEMBER 1950 PAGINA 2 Glorie-avond voor Jan Icas van Dijk en Jan Leeflang Speciale stichting noodzakelijk VRIJWILLIGE ZIEKENFONDS VERZEKERING Wat het gemeentebestuur zal bijpassen R.K. Hockeyclubs in Haarlem Chauffeur stort van steiger Jacques Fath in Haarlem Burgerlijke Stand „Liefdelessen" „Waarom ook niet?" DECEMBERMARKT Niepwe rector Gymnasium Spreekuur burgemeester t HEEMSTEDE Een nieuw parochiehuis Feestmiddag ouden van dagen Spreekuur B. en W. BLOEMENDAAL De Hartenlustschool ZANDVOORT Patronaat geopend G. P. WJJDEMAN t NIEUW-GUINEA Lezing voor K.N.I.L militairen TAFELTENNIS N.K.S. H.B.C. neemt de leiding Sinterklaas bezoekt de Cronjé Contactavonden op 4 en 6 December REP A T RIË RINGS- EN TROEPEN SCHEPEN Taxi? Bel 1.2.3.4.5 VOOR GRAMOPHOON PLATEN I uitgebreid klassiek repertoire 1 KRUISWEG 49 TELEF. 11532 1 'n nuttig cadeau Gr. Houtstraat 188 b/d Houtbrug Met veel fleur en gratie, omringd door talrijke vrienden en onder het be langstellend oog van autoriteiten hebben de rederijkers van Alberdingk Thijm" het zestigjarig bestaan gevierd van hun Kamer. En waar de Stads schouwburg gisteravond tijdens de jubleumvoorstelling gevuld was met honder den belangstellenden uit velerlei kringen, zo moge daaruit blijken, welke plaats Alberdingk Thijm" zich gedurende de afgelopen zestig jaq,r heeft verworven in het Haarlemse leven, het katholieke leven in het bijzonder. Daar was iedereen van overtuigd, een ere-comité, indrukwekkend van samenstelling, was er om dat te bewijzen, een jubileum-comité, niet minder indrukwekkend, spaarde zc/rg noch moeite om de jubileum-voorstelling, waarin „Alberdingk Thijm" uiteraard zelf het grootste aandeel zou nemen, met een hartelijke huldiging te doen besluiten. En zo is dat gisteravond ook gebeurd, toen na de „Liefdelessen" van Molière de Kamer en haar leden door een keur van sprekers werd bezongen en speciaal Jan Icas van Dijk en Jan Leef lang veel woorden van hulde aan hun adres konden beluisteren. Toen na de pauze het doek omhoog ging, bleken de zeventiende-eeuwers van nauwelijks een kwartier terug een ver rassende metamorphose ondergaan te hebben en glunderend namen zij meer nog dan op hun paasbest geklert! het hartelijk applaus in ontvangst, dat hun vanuit de zaal royaal werd ge schonken. Rector H. Brans stak als voorzitter van het jubileum-comité maar meteen van wal en huldigde de leden van „Al berdingk Thijm" als mensen, in wie de drift nog leeft ,,in een ander te sprin gen" en die hij liever toneelminnaars dan dilettanten noemde. Zijn woorden van hulde waren dan ook oprecht en dat de afgelopen jaren goed waren ge weest, had hij bewezen gevonden in de afgelopen voorstelling. „Da's goed geflikt" zeide rector Brans, die woor den aanhalend uit het spel, en hij was van mening, dat „Alberdingk Thijs" op de brug stond, die geslagen ligt van het beroeps- naar het amateurtoneel. On der luide instemming van de aanwezi gen reikte rector Brans tenslotte een geschenk onder couvert over aan de voorzitter van de Kamer, Jan Icas'van Dijk, die in zijn dankwoord tot alle goede gevers zeide: „Wij hebben ge speeld met vreugde!" De enveloppe reikte hij overigens met een vorstelijk gebaar over aan de penningmeester, Jan Leeflang. „Niet knap, maar karakteristiek; je bent niet mooi, maar je bent een type." Daarmede tekende rector Brans volledig de figuur van Jan Icas van Dijk, en hij overdreef niet, toen hij er aan toevoegde: „Jan Icas, je bent een stuk Haarlem." Spreker huldigde de twee jubilarissen in eerste instantie in het algemeen door hen twee ster ren te noemen, die in de veertig jaar ontzaglijk veel werk voor de Ka mer hebben verzet. Een toneelgroep zo zeide hij is nu eenmaal een groep zeer gevoelige mensen. Als die Het komt het gemeentebestuur nood zakelijk voor meer afdoende maatrege len te treffen om een snelle vestiging van industrie in onze gemeente te be vorderen. Daarom stellen B. en W. voor een „Stichting tot bevordering van de industrievestiging te Haarlem" in het leven te roepen. Aan de totstandkoming daarvan zijn de minst tijdrovende for maliteiten verbonden, terwijl enige an dere vorm om practische of juridische redenen niet geboden is. Het bestuur zal bestaan uit minstens vijf leden, &ie voor dc tijd van drie jaar door B. en W zullen worden benoemd. De direc teur van openbare werken zal een ad viserende stem hebben. Het kapitaal wordt formeel op tien gulden gesteld. B. en W. stellen voor de volgende re geling voor het verlenen van bijslag op premie voor een vrijwillige zieken fondsverzekering vast te stellen: a. zij, die een ondersteuning krachtens de ge meentelijke steunnorm of een inkomen gelijk daaraan hebben, krijgen de te betalen ziekenfonspremie ten volle ver goed; b. zij, wier inkomen maximaal 23 procent van de gemeentelijke steun norm hoger is dan dat bedrag, ontvan gen een vergoeding van 50 pet. van de te betalen ziekenfondspremie; c. zij, wier inkomen hoger is dan dat bedrag, ontvangen een vergoeding van 25 pet. van de te betalen ziekenfondspremie. Van het R.K. Hockeyfront viel Zondag niet veel te melden. Slechts het eerste damesteam van Aljiance kwaï» in actie bij Groen Geel in Den Haag. De Haar lemse dames kregen haar eerste neder laag te incasseren sinds 1'/, jaar! Met 3-2 bleven de puntjes in Den Haag. De 30-jarige chauffeur A. v. S., die gisteren omstreeks de middag sjouwer werkzaamheden verrichtte op het bouw werk van de N.V. „Albouw" aan de Socrabajastraat, is op onverklaarbare wijze naar beneden gevallen, toen hij van de ene steiger op de andere wilde overstappen. Van een hoogte van 4.5 meter kwam hij terecht op een zich lager bevindende buis, die zijn val brak, zodat hij met slechts een lichte been kneuzing naar het Johannes de Deo- ziekenhuis moest worden vervoerd. Gistermorgen heeft de Franse mode meester Jacques Fath, die in het Victo ria-hotel te Amsterdam enige mode shows geeft, een bezoek gebracht aan het Frans Halsmuseum te Haarlem, alwaar hij werd rondgeleid door de, directeur, de heer H. P. Baard. ONDERTROUWD: C. J. J. te Pas en C. S. M. Kamphuijs A. M. Schulte en M. C. J. Michielsen P. Ziel en A. C. Brugman. GEBOREN: B J. Lutgendorff—Fris, z. M. C. Dytvan Zon, z. J. Krom kampDijkstra, z. A. C. Loerakker Pel, z. H. KlaassenVos, z. A. ScholtenGeldman, z. P. C. Verdel van Elk, d. L. J. VerdoesGerritsen d. J. G. E. van Kesselde Graaff, d OVERLEDEN: M E. Alloman, 81 j., Jansstraat E. M. van Looijvan Ha- melsveld, 85 j., Hagestraat J. Homan 65 j„ Kamperlaan J. van der Pol, 25 j Maerten van Heemkerkstraat J. F. Pelser, 61 j., Sumatrastraat 14. elkaar goed kunnen begrijpen, dan moet de geest bijzonder goed zijn. Rector Brans memoreerde verder, hoe Jan Leeflang steeds een bescheiden, maar daarom niet minder verantwoor delijke functie had vervuld, waardoor hij een groot aandeel had gehad «n de groei van „Alberdingk Thijm". Jan Icas van Dijk mocht een antieke haardpot in ontvangst nemen, Jan Leeflang een meer zakelijk schrijfbureau. De echtgenoten van de jubilarissen mochten volkomen in al die hulde de len en fraaie bloemstukken moesten de dank een concrete vorm geven. Wim Teeuwissen liet zich in zijn hoe danigheid van vice-voorzitter al even min onbetuigd en bood namens de an dere leden van de Kamer na een har telijke toespraak aan Jan Icas een ta bakspot aan cn aan Jan Leeflang een vulpen. Beiden mochten tevens een fraaie oorkonde, getekend door Levinus Tollenaar, in ontvangst nemen als een herinnering aan deze glorieuze avond. Verschillende andere sprekers voerden nog het woord en niemand bleek met lege handen gekomen te zijn. En zo was het geen wonder, dat Jan Icas van Dijk zijn welsprekendheid moest laten varen om al zijn gevoelens samen te vatten in een tot driemaal toe Met de Rederijkerskamer Alberdingk Thijm" jubileerden gisteravond Jan Icas van Dijk en Jan Leeflang. Jan Icas glorieerde in de onvervalste Molière-figuur Sganarelle en zijn collega deed dat niet minder in de rol van een lakei. herhaald „hartelijk dank" en Jan Leef lang nog net bij het scheiden van de markt op gemoedelijke wijze vertelde, wat hij er nou wel van dacht.... Wij schreven reeds, dat „Alberdingk Thijm" met veel fleur en gratie in een kostelijke voorstelling zfjn jubileum heeft gevierd. Die fleur en gratie waren dan ook volop, aanwezig in de „Liefde lessen" van Molière, welke de Kamer voor'het voetlicht bracht. Wij .zouden Molière overigens oneer aandoen, wan neer wij het bij déze vermelding zouden laten. Want van zijn stuk was eigenlijk niet veel meer overgebleven dan de in trige. De vrije Amerikaanse bewerking en de minder gelukkige vertaling van Eduard Verkade waren daar schuldig aan, maar „Alberdingk Thijm" heeft aan het spel een vorm gegeven, zo feestelijk, dat Molière zich er bij geamuseerd moest hebben, alle operette-scènes ten spijt. De historie in dit spel draait om dc brute voogd Sganarelle, die zijn pupil Isabelle een orthodoxe opvoeding geeft, meer uit eigenbelang om met haar te kunnen trouwen dan uit principe. Maar hij kan toch niet voorkomen, dat het meisje de man kiest van haar hart en tegen alle orthodoxie in en met behulp van het be faamde Molière-duo „dienstmeisje-huis knecht" haar doel weet te bereiken. Met veel allure bracht „Alberdingk Thijm" dit spel op de planken en de Franse hoffelijkheid kreeg zelfs haar tra-i gische vorm in de figuur van Sganarelle, welke Jan Icas van Dijk als de ware rou tine ten voeten uit tekende. Mevr. Ans DrenthBolweg, die als gaste deze avond optrad, bewees, dat men door haar uit te nodigen een uitstekende keus had gedaan, want haar spel als Isabelle-was even charmant als bescheiden. (Van avond en Waarschijnlijk morgenavond zal mevr. Jeanne KruyverRubeling deze rol spelen). Henk Boeree was in zijn creatie van Valère een uitstekende tegenspeler van Sganarelle, Cleem Eggink als de huis knecht deed het wat rustiger dan de nadrukkelijke Lisette (mevr. Duitv. d. Haak) en Joop Kruyver gaf een geluk kig beeld van de liberale Ariste. De overige rederijkers sloten zich uitste kend daarbij aan; maar wij zouden te kort schieten, wanneer wij Jan Leef lang niet bij name noemden, die niet met woorden, maar wel met houding en gebaren bewees, dat hii het actieve to neelspel nog niet verleerd heeft. De dans was in goede handen bij mevrouw L. v. d. Reevan Tricht. die terecht een applaus in ontvangst mocht nemen voor naar solodans. Begrijpe lijk is het, dat to neelspelers nu een maal geen zangers zijn, maar het was jammer, dat de mu zikale illustratie door een ensemble onder leiding van Jan Nibbering bij alle perfectie te zwaar onderlijnd werd dpor het cla- vecimbel, waardoor veel van het gespro kene en gezongene verloren ging. Alle eer tenslotte voor de heer Vos kuilen voor het so bere, maar stijlvolle décor en niet op de laatste plaats voor Guus Boersma, die met zijn vrije regie bijzonder goed voor de dag was geko men. Een feestelijke voorstelling met een feestelijk ap plaus, waarbij de bloemen royaal werden rondge deeld. H. Na een urenlange zitting veroordeelde de economische politierechter mr. BQle- veld gistermiddag de 59-jarige genatu raliseerde Amerikaan M. N. uit New York tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek. De Amerikaan, die koopman is en een slagerij had in Brook lyn, werd 14 Augustus 1950 op Schiphol aangehouden, omdat hij ruim zeventien kilo goud clandestien bij zich had. Het was een uitzonderlijke verschij ning daar gistermiddag in het beklaag denbankje. Zijn eerbiedwaardige baard deed aan een pope denken en ook het Duits, dat de man met een sterk Jid disch accent uitsprak, herinnerde aan het verre Oost-Europa. Met veel moeite kwam de politierechter er achter, dat de man van geboorte een Tsjech is en dat hij in 1937 lïaar Amerika is getrok ken. Het was een verward verhaal, dat men te horen kreeg en de omstandig heid, dat alles door middel van een tolk moest worden overgebracht, maakte het er niet gemakkelijker op. Maar eindelijk was het volgende dan toch duidelijk. De koopman had zijn slagerij verkocht voor 8.000 en door middel van enige leningen had hij een groot bedrag bij eengekregen, waarvoor hij zijn reis naar Israël kon betalen en het goud had ge kocht. Vijtien duizend dollar had hij er voor betaald, terwijl het twee en twin tig duizend waard was. „Het was goed koop", zei verdachte, waarop mr. Bijle- veld vroeg of het met goud net zo was als hier te lande vroeger met de sinaas appelen, n.l., dat je er mee doodgegooid werd. De kOopman was dan per vliegtuig van New York naar Schiphol gegaan. Op het vliegveld Shannon had hij het goud van een zekere S., vermoedelijk een Belg, in ontvangst genomen. Hij was er zo onder de indruk van, dat hij op Schiphol niet meer wist wat iftj moest doen en het goud vergat aan te geven. Hij bleef slechts enkele uren in Holland, want hij wilde in Amsterdam de trein naar Parijs nemen en zo naar Israël rei zen. Het goud behoefde dan niet aange geven te worden, aldus verdachte. Overigens was het verdacht, dat hij de goudplaten in een smokkelvest en in de dubbele bodem van zijn koffer had verstopt. Ook had verdachte twee maal de gelegenheid gehad om het goud aan te geven, want de douane had twee maal gevraagd of er niets aan te geven was. Tenslotte wees zijn retourbiljet naar New York er nu niet op, dat hij emigratieplannen naar Is raël had, zoals de koopman verklaar de. Odk de omslachtige reis, n.l. via Pa rijs, vond men vreemd. Maar dit deed verdachte, omdat het goedkoper was. „Dat retour nam ik om mijn vrouw te halen", zei hij. „Want ze durft niet al leen te reizen". „U ging dus maar vast het goud naar Israël brengen", zei de politierechter. „Maar hoe komt het, dat uw vrouw niets van die emigratie-plannen afweet?" Hierop kon verdachte geen antwoord geven. Ook over de waarde was de man het niet met zichzelf eens. Het was 18 ka raats, zei hij. maar een onderzoek wees uit, dat het 23 karaats is. Het feit, dat er enige weken na N.'s aanhouding een man is gearresteerd, die op precies dezelfde wijze goud smokkel de en bovendien de ongewone naam van deze verdachte op een papiertje bij zich had, deed dc Officier van Justitie, mr. Wiarda, in zijn mening stijven, dat er hier sprake wfs van een complot. De tegenstrijdige verklaringen van verdach te en de omstandigheid, dat er in zijn tweede koffer later nog 7 kilo goud ge vonden was, wezen er op, dat hij vaker goud smokkelde. Mr. Wiarda eiste dan één jaar met af trek plus verbeurdverklaring van het goud. Want, aldus de Officier, willen we deze organisatie treffen, dan moeten we het goud afnemen. De verdediger, mr. J? van Dijk, noem de alles gissingen. Deze man is een veel te opvallende figuur voor een smokkel bende, zei hij en hij was zo onvoorbe reid als een lid van een organisatie nooit geweest zou zijn. Hoewel de raadsman een pleidooi van een uur hield, veroor deelde mr. Bijleveld toch. conform. Het valt voor een jongeman niet altijd mee, naar de vaak taaie kost van experts op gebied van b.v. economie of andere zware problemen te luisteren. Daarom houdt de K.J.M.V. a.s. Woensdag 22 Nov. om 8 uur in het R. K. Middenstands bureau (Kruisstraat 25) een ontspan ningsavond, welke door een tweetal leden zelf verzorgd zal worden. Geïnteresseerde jongemannen kunnen op een hoogst amusante avond rekenen. De raad wordt voorgesteld medewer king te verlenen aan de R.K. Muloschool aan de Ged. Oude Gracht voor het aan leggen van een gas- en waterleiding met enig toebehoren in een voor het onder wijs in natuur- en scheikunde te bestem men lokaal. BIOSCOPEN: Rembrandt: Wienff Madeln (14 jaar), 2, 4.15, 7 'en 9.15 uur: Parace: De vlam en de pijl (14 jaar), 2. 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Odette Churchill (14 jaar), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, Frans Hals: Aan de rand van de afgrond (14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur; City: De onsterfelijke wals (14 jaar), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaafne: De koning der wil dernis (14 jaar). 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 21 November Schouwburg: Jubileum ,\Alberdingk Thijm", Liefdelessen van Molière. 8 uur. Concertgebouw: H.O.V.-concert o. 1. V. Toon Verhey. SoKst: Jo Juda, viool, 8 uur. Frans Halstheatcr: „Lè silence est d'or" van René Clair (H.K.G.) 8 Uur. Woensdag 22 November Concertgebouw: H.O.V. jeugdconcert, half 4; Tweede concert pianisten-serie door Cor de Groot, 8 uur. Begijnhofkapel: Voordracht Willem van Kapellen over en uit Peer Gynt. (Inst. v. Arb. ontw.), 8 uur. Men heeft onlangs kunnen lezen, dat het percentage verkeersongevallen in Haarlem, vergeleken met andere grotere steden, zeer jnganstig is. Wat daavan de reden is kan men slechts gissen. Ze ker is, dat de situatie in het centrum van de stad er niets mee te maken heeft, dat het totale busverkeer er slechts geringe invloed op heeft, zodat het waarschijn lijk hierop neerkomt, dat men te Haar lem te nonchalant is en nog niet vol doende verkeersbeschaving kent. Enkele cijfers tonen duidelijk aan hoe het er in onze stad voorstaat. In het eerste kwartaal van 1949 had den 229 verkeersongevallen plaats en in het eerste kwartaal van 1950 314, een stij ging dus van 21 pet. De Nederlandse Bachvereniging on der leiding van Dr. Anthon vanl der Horst gaf gisteravond in samenwerking met de A.V.R.O. in de Gemeentelijke Concertzaal alhier een uitvoering van drie geestelijke cantaten van J. S. Bach. Het is speciaal in deze werken dat de grootheid van de Leipziger cantor tot uiting komt. Het is alsof de muzikale inspiratie in iedere cantate opnieuw een superlatief wordt in het kunnen van de geniale meester. In het bijzon der spreekt de muziek aan, waar de teksten gewagen van verlangen naar sterven, dood en leven bij de Heer. Als krachtnatuur geeft Bach zich .in alle situaties, grandioos is, ook zijn vreugde en temperament, maar nergens werkt zijn muzikale uitdrukkingskracht en zijn kunst met meer energie en over gave, dan wanneer in de teksten de hemelse verlangens in geestelijk op zicht tot uitdrukking komen. De taal, welke hij in zijn muziek hiervoor telkens met andere registers hetzij in zachte of stormachtige tinten kleurt, heeft dan iets fascinerends. De Nederlandse Bachvereniging schonk ons gisteravond een bijna niet te be schrijven ontroering, in de uitvoerin gen van resp. Cantate 146 „Wir mussen durch viel Trübsal in das Reich Gottes eingehen", Cantate 169 voor alt solo „Gott soil allein mein Herze haben" en tot slot de meer bekende cantate no. 80 „Ein feste Burg ist unser Gott". Reeds vanaf de eerste' maten van can tate 146, klonk ons een sereniteit in klank tegen, zowel van koor als orkest dat men zich moeilijk volmaakter voor kan stellen. Anthon van der Horst liet het koor uiterst beheerst en toch met afwisselende nuances zingen. Men merkt ogenblikkelijk de stempel die deze koorleider op zijn koor drukt. Hier zij direct aan toegevoegd de hoogstaan de prestaties der solisten van deze avond: Mea Naberman, sopraan, Kathleen Ferrier, alt, John van Reste ren, tenor en de bas Leo Ketelaars. Vooral Kathleen Ferrier maakte een onvergetelijke indruk in de solo-canta te: Gott soil allein mein Herze haben. Verder moeten wij hier onmiddellijk aan toevoegen het waarlijk meesterlij ke orgelspel van Alb. de Klerk. Spe ciaal in de aria: „Gott'soil allein mein Herze haben", uit de gelijknamige can tate voor alt, was zijn spel, alleen reeds uit fraseringsoogpunt bekeken, uiter mate hoogstaand. Mea Naberman ver dient alle lof voor haar stralende zang, hoewel de hoge noten niet allemaal even stralend blijven. John van Res teren is een fraaie tenor, licht van kleur en met intelligentie, terwijl Leo Ketelaars vooral in het barytonale re gister zijn mooie kwaliteiten ten toon spreidt. De lage tonen dragen iets te weinig. Zo boven gezegd: het koor zong beheerst. Het minst was dit het geval in de laatste cantate no. 80, waar de tenoren speciaal wel eens wat te enthousiast werden. In klankvolume schoot het inleidingskoor uit deze can tate een weinig te kort. Wanneer Bach boven op de zangstemmen, die fuga- tisch lopen, nog een canon bouwt tus sen hobo en bassen en trompet-fanfares als glanzende toppen van het magistrale bouwwerk het stemmenweefsel com pleteert, moet men echter wel een machtig koor hebben, wil de zangstem niet in verdrukking komen. Tenslotte memoreren we het accura te en uiterst verzorgde orkestspel van het Omroepkamerorkest o.m. in de sin- fonia's uit de eerste en tweede gespeel de cantate, en het door en door muzi kale spel van concertmeester Harry Wiggplaar in de aria's met oblifaat viool. Na afloop zong de Ned. Bachvereni ging het slotchoraal uit de Johannes Passion ter memoriam van de één dezer dagen overleden prof. dr. G. van der Leeuw, die o.m. voorzitter van de Ned. Bachvereniging was. Schoner gezang en toepasselijker tekst had men in deze omstandigheden niet kunnen kiezen: Ach Herr, lass dein lieb' Engelein, am letzten End" die Seele mein, in Abra hams Schoss tragen". Een indrukwekkende avond ,yan groot kunstgenot. JAN LAARVELD. In het tweedë kwartaal waren deze cijfers resp. 246 en 391, een stijging van 34 pet. In het derde kwartaal 304 en 481. een stijging van niet minder dan 60 pet. Men hoopt nu, dat de laatste maanden van dit jaar mede door de actie van de verkeerspolitie een beter lijstje zullen tonen. I Iedere Haarlemmer is er voor gewaar schuwd, dat de politie opdracht heeft om bij een overtreding onmiddellijk te bekeuren. Binnen drie weken tijds zijn dan ook 1500 personen op de bon ge gaan, een ontstellend aantal, dat er op wijst, hoe ver we hier nog van het ide ale af zijn. In het eerste kwartaal waren vijf do den te betreuren, werden 52 personen ernstig en 36 licht gewond. In het twee de kwartaal werden geregistreerd vier doden, 70 ernstig gewonden en 41 licht gewonden. De cijfers van het derde kwartaal zijn nog niet uitgewerkt, maar vast staat dat in Haarlem tot en met 20 November van dit jaar 15 doden door een verkeers. ongeval te betreuren zijn. Verleden jaar waren het er over twaalf maanden totaal vijftien. Nu neerrrt het verkeer in de stad en omgeving wel zeer toe, maar dit is al leen een reden lm nog beter uit te kij ken en de zeer stringente verkeersmaat regelen niet maar als overbodig te be schouwen. Nadat het nieuwe gedeelte van de Delflaan in gebruik is genomen, waar door de zeer gevaarlijke Rijksstraatweg ontlast zal worden, heeft de politie een verkeerstelling op het kruispunt van de twee wegen gehouden. Deze telling heeft uitgewezen, dat van de luxe-auto's die van de richting pont komen, de helft afzwaait naar de Delflaan en dat de chauffeurs van de vrachtauto's en de wielrijders voor een vierde deel deze weg prefereren. Geleken is bovendien, dat het verkeer ter plaatse sinds 1949 verdubbeld is, zodat het op de Rijks straatweg even druk is gebleven, zo niet drukker is geworden. De burgemeester van Haarlem, mr. P. 0. F. M. Cremers, de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne, en de hoofdinspecteurs A. F. Suerendonk en 1. .B. Brauckmann, hebben ons in een persconferentie uiteengezet, dat in de komende weken meer dan gewone aan dacht aan de verkeersveiligheid in de stad gewijd moet worden. Het hoofdpunt van de actie moet zijn: Geen ongelukken in Haarlem op 5 December. Dat moet mogelijk zijn. Daar zullen wij het nog nader over hebben! Met het oog op de komende 'feest dagen werd vorig jaar besloten tot het instellen van de z.g. „Decembèr"-markt, welke uitsluitend op de Botermarkt zal worden gehouden. Het publiek krijgt nu ook de gelegenheid, op de z.g. tussen- aagen, n.l. Dinsdag, Woensdag en Vrij dag, te markten. In verband met de St. Nicolaas begint de „December"-mterkt reeds deze week; zij vangt dagelijks 's morgens aan en eindigt op het tijdstip waarop de win kels voor de verkoop wettelijk moeten sluiten. Naar wij vernemen, staan in hel algemeen uitsluitend Haarlemse koop lieden op deze markt. Daar dr. Q. Spoelder per 1 Januari 1951 in verband met zijn pensioengerech tigde leeftijd als rector van het Gym nasium zal aftreden, hebben B. en W. de volgende aanbeveling voor een op volger aan de raad aangeboden: 1. dr. K. Huybregtse, leraar aan het Gymnasium te Haarlem, en 2. dr. A. J. Koster, leraar aan het Gymnasium te Leiden. De burgemeester van Haarlem zal Za terdag 25 November spreekuur houden, in plaats van Vrijdag 24 November. Reeds geruime tijd wordt er gewerkt aan huize „Meerzicht" aan de Achter weg, vlak bij de Laan van lnsulinde, om daarvan een Parochiehuis te ma ken; en dank zij de krachtsinspanning van vrijwel alle parochianen uit de pa rochie van O. L. Vrouwe Hemelvaart, nadert deze verbouwing zijn voltooi ing, zodat Zdhdagavond a.s. de plechti ge inwijding en opening kan geschie den. Het benedengedeelte van deze zeer mooie woning heeft een grote ver andering ondergaan en bevat thans eni ge kleine zaaltjes voor vergaderingen, een garderobe en een koffiekamer, ter wijl daarnaast een kamer is uitgebouwd tot een grote zaal die ongeveer 130 mensen kan bevatten. Het bovenste deel blijft woning voor de concierge, terwijl de zeer grote en fraaie tuin die altijd een sieraad voor de omgeving is geweest, vrijwel geheel intact is ge bleven. Dit nieuwe parochiehuis zal zeer ze ker in een behoefte voorzien, want er zijn ook in dit gedeelte van Heemste de, verschillende katholieke organisa ties die moeilijkheden ondervonden bij het zoeken naar een geschikte gelegen heid voor hun bijeenkomsten. Met de bouw van dit parochiehuis is ook voor deze verenigingen een goede oplossing voor hun zaalprobiemen gevonden. Voor de verbouwing en de bestrijding van de kosten die daaraan nu eenmaal vastzitten, heeft men van de gehele parochie de grootst mogelijke steun ondervonden, zowel in geld als in het zich persoonlijk beschikbaar stellen voor het uitvoeren van diverse werk zaamheden, zodat ieder in de letterlijke zin van het woord zijn steentje heeft bijgedragen. De parochie kan dan ook trots zijn op dit resultaat. De Haarlemse inspecteur van politie G. van S., die zich in opdracht van de voormalige procureur-generaal te Am sterdam, mr. van Thiel, geruime tijd in tensief heeft bezig gehouden met een onderzoek naar de z.g. Velser affaire, is thans zelf in verband met „het bekend maken van een geheim uit dit onder zoek" veroordeeld tot een maand gevan genisstraf. In eerste instantie was deze inspecteur door de rechtbank te Haarlem vrijge sproken. De officier ging echter in appél. Veertien dagen geleden diende de zaak in hoger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam, waar de procureur-generaal vernietiging van het vonnis eiste en het hof verzocht verdachte vijf maanden ge vangenisstraf op te leggen. Het hof heeft vandaag arrest gewezen, daarbij het vonnis van de rechtbank inderdaad ver nietigd en de politie-inspecteur een maand opgelegd. De verdachte had bij zijn onderzoek samengewerkt met mr. W. van der Kuil, een jurist uit Leidschendam, die dank zij zijn illegale werkzaamheden in staat was verdachte vele inlichtingen over de „Velser affaire" te verstrekken. Deze affaire was in de opdracht omschreven als een zaak, die betrekking had op „ver schillende misdrijven, die in verband met de oorlog, vlak voor en vlak na de bevrijding waren gepleegd". Mr. van Thiel zou daarbij speciaal het oog heb ben gehad op de verdwijning van dossiers bij de voormalige P.R.A., zo heeft verdachte tijdens de zitting ver klaard. Kuil nam diverse 'processen-verbaal, die verdachte tijdens zijn onderzoek had opgemaakt, mee naar Leidschendam. Zonder medeweten van verdachte gaf hij deze aan een geschorste politieman in Den Haag. Door toedoen van deze laatste vernam mr. N. J. G. Sikkel, offi cier van justitie te Haarlem, dat deze processen in onbevoegde handen waren gevallen. Tijdens de zitting voor het hof heeft de president tot verdachte o.a. de opmerking gemaakt: „U zag, dat net hele onderzoek gericht was tegen mr. N. J. G. Sikkel, nietwaar?" De raadshian van verdachte, mr. B. W. Stcmps, vroeg tijdens de zitting in zijn pleidooi, waarom bij het Neder landse volk de indruk werd gewekt, dat de „Velser affaire" in de doofpot moest worden gestopt en hij voegde daaraan toe: „Nu is het zo geworden, dat ieder een, die aan de „Velser affaire" komt, met zijn maatschappelijke leven speelt". In het thans door het hof uitgesproken arrest wordt het verzoek van de raads- Voor de ouden van dagen van Heem stede zal op Zaterdag 9 December des middags om half drie in „Het wapen van Heemstede" een feestelijke bijeenkomst worden gehouden. De toneelgroep „Nut en Genoegen" zal medewerking verlenen. O B. en W. zijn verhinderd op Woensdag 22 November des voormiddags spreek uur te houden. De burgemeester is op die dag te spreken van half drie tot half vijf. Men maakt ons er op attent, dat na de wisseling van de leiding der Hartenlust school hel aantal leerlingen niet met 5. maar met 13 is gestegen. Onder deze 13 leerlingen zitten 5 gerepatrieerde kinde ren, van wie nog niet zeker is of zij in Bloemendaal zullen 'olijven wonen. Het patronaatsgebouw van Zandvoort was Zondagavond stampvol ter gelegen heid van de feestelijke heropening van dit gerestaureerde gebouw. Pastoor Van Diepen sprak zijn vreugde uit over de tot stand gekomen verbeteringen welke met grote kosten gepaard zijn gegaan. Spr. beval het meubilair en het schil derwerk in de zorg van de bezoekers aan. „Utile Dulci" voerde daarna enkele een-acters op. Tot slot volgde een geani meerd bal. De burgemeester zal Woensdag 22 No vember geen spreekuur houden. man: de officier in Haarlem niet ont vankelijk te verklaren, omdat hij in hoger beroep is gekomen van een vonnis d.d. 1949 in plaats van 1950, verworpen, „omdat hier kennelijk van een vergis sing sprake is, aangezien verdachte in 1949 niet veroordeeld is". In de over wegingen van 't arrest wordt voorts ver meld, dat van een bedoeling van ver dachte om ruchtbaarheid te geven aan de processen-verbaal niets is gebleken. Wel echter is Verdachte schromelijk te kort geschoten in zijn plicht tot ambte lijke geheimhouding. „Vooral waar het hier een onderzoek betrof naar feiten en geruchten, die in Haarlem en omstreken de publieke opinie toch al hevig hebben verontrust Het hof kwalificeert ten- Slotte biet als bewezen verklaarde mis drijft Jls het opzettelijk bekend maken van een geheim en legde verdachte des wege een maand op. Verdachte heeft acht dagen gelegen heid om van dit vonnis in cassatie te gaan. In de ouderdom van 63 jaren is te Zandvoort overleden de heer G. P. Wij- deman. Met hem is een bekende Zanö- voortse figuur heengegaan, die vooral door de parochianen van St. Agatha zeer zal worden gemist. De heer Wijdeman had een ongekende ijver voor de belan gen van de kerk en hij was een aarts- cumulant van honoraire functies. Hij was voorzitter van het Genootschap van de Stille Omgang, secretaris van het collectantencollege, penningmeester van de Katholieke Actie, hulp-koster, cere- moniarius, ophaler van plaatsengelden en bibliothecaris van de parochiale leesbi bliotheek. Misschien is deze opsomming nog onvolledig. Als de kerk geopend was, dan was de heer' 'IVijdeman daar werkzaam. Bij de Stille Omgang ging nij lopend naar Amsterdam, maar was toch de volgende Zondag in de kerk ip func tie; zelfs nog in dit voorjaar, hoewel hij toen reeds gebukt ging onder de ziekte zÜn krachten ^sloopte. De heer Wijdeman deed dit alles belangeloos uit liefde voor God en de Kerk. Moge hij in vrede rusjten. Voor de gerepatrieerde Knil-miiïtai- ren in hotel „De Schelp", te Zandvoort, hield Zaterdagavond de heer Feuilletau de Bruyn, voorzitter van de „Groot-Ne derland-Actie", een lezing met licht beelden. Ingeleid door burgemeester Van Fenema, die mededeelde, dat de Indonesië-politiek deze avond buiten beschouwing zou blijven, gaf de heer Feuillet5u de Bruyn een uiteenzetting over het Engelse grondnotenplan voor Afrika en hoe dit mislukte hoofdzake lijk door onvoldoende voorbereiding en gebrekkige uitvoering. Na de pauze be sprak de inleider de mogelijkheden, welke Nieuw-Guinea biedt. Eén groot deel van dit uitgestrekte gebied is ge schikt te maken voor cultuurgrond; de inheemse bevolking, de papoea's, heb ben een zekere aanleg voor techniek, zodat zij ingeschakeld kunnen worden bij de gemechaniseerde landbouw. Voor individuele kolonisatie is Nieutv-Guinea ongeschikt; men zaïl dit in groepsver band moeten doen en met .grote land bouwmachines en tractoren. De emi granten moeten zelf hard aanpakken en ook de vrouwen zullen de handen uit de mouwen moeten steken en bijv. de tractors moeten besturen en allerlei handwerk doen als broodbakken e.d. De toekomstige status van Nieuw-Gui nea is nog niet bekend, maar als de be slissing is gevallen, moeten wij gereed zijn om aan de slag te kunnen gaan. Daarom organiseert de „Groot-Neder land-Actie" cursussen in tractorkennis, broodbakken e.d., waarvoor de gerepa- trieerden zich kunnen opgeven. Burge meester Van Fenema dankte de spre ker voor zijn boeiend betoog; uit de lichtbeelden heeft men kunnen zien, hoe de mens het oerwoud bedwingt. Tot de gerepatrieerden, die hun vaderland, In donesië, moesten verlaten, zei spreker, dat voor velen van hen in het overbe volkte moederland Nederland, waar men elkaar, bij wijze van spreken, op de tenen trapt, geen toekomstmogelijk heid bestaat, nog minder voor hun kin deren. Daarom hoopte spr., dat Nieuw- Guinea voor hen perspectieven zal kun nen bieden. op Zondag 26 November Wijk aan Ze©—CSV VelsenDEM VitesseHelder Zandvoortm.TYBB ZaanlarfdiaADO Swift—NAS DSSRipperda EHSOnze Gez. MeerburgLisse VVSB—DOCOS inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemse Courant, N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in. bezoekende ölub is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toe gekend. In de eerste klasse slaagde HBC 1 erim haar belangrijkste tegenstandster Prowa- nol met 7-3 te verslaan, en hierdoor staat het aan de kop van de ranglijst. In de tweede klasse was het deze week rustig. Winfried 4 was kansloos tegen Prowano 2 en verloor met 8-2. HBC 2 handhaafde zich aan de kop en won met 10-0 van TOG 5. HBC 3 deed het in 2 B niet minder en won, met dezelfde cijfers van Hotac 2 en behield daardoor ook de eerste plaats. 3 A: HBC 4GTTC 5 3-7; TYBB TOG 6 10-0; 3B: Winfried 5—ATT 2 4-6; 4A: HBC 6—TYBB 5 10-0; Winfried 6— Togido 3 0-10; 4B: Geel Wit—TYBB 3 7-3; Velsen 2—OZ 4 8-2; 4C: TYBB 4— Togido 5 0-10; 4D: VelsenProwano 4 7-3; TYBB 6—ATT 3 4-6. Dames 3e klas: HBCHeemstede 2-8; Winfried 2—Heemstede 2 2-8. 4A: Vel- senr—TYBB 4 10-0; TYBB 2—Hotac 3-7; HBC 2—Heemstede 4 5-5; 4B: TYBB— Hotac 2 2-8; TYBB 3—VGZ 2 3-7; Win fried 3Heemstede 4 5-5. Junioren; HBC 1—HBC 2 9-1; GTTC— TYBB 10-0; OZ 4—HBC 3 5-5; HBC 4— Winfried 2 1-8; HBC 5—Winfried 3 3-7. Het centrum van Haarlem mocht reeds de heilige man in zijn midden ontvangen, doch Haarlem-Noord wilde d© goede brrfve Sint ook niet over. slaan. Een officiële ontvangst zal Woensdagmiddag om twee uur plaats vinden. De Sint zal dan per boot aan het Spaarne, ter hoogte van de Klop persingel arriveren. Vandaar zal een rondrit gemaakt worden, waarbij jockey's te paard en een muziekcorps voorop zullen gaan. De rit gaat over de Schoterweg en door de Generaal Cron- jéstraat. Het belooft een grootse ont vangst te worden. Op Maandagavond 4 en Woensdag avond 6 December om acht uur organi seert de Gewestelijke Commissie Noord- Holland Centrum van het Nationaal In stituut Steun Wettig Gezag in de grote zaal van Krasnapolsky te Amsterdam contactavonden voor dr vrijwilligers der Resgfve Diensten. De heer L. Kool, burgemeester van Zuidland en gewestelijk secretaris van Zuid-Holland West zal op de eers#e avond het woord voeren. De heer J. Tuin uit Hoogezand, lid van Gedeputeer de Staten van Groningen en lid van de Nationale Raad S.W.G. zal op de tweede avond een korte rede uitspreken. Om het nuttige met het aangename te ver enigen zal de Amsterdamse P.T.T.-caba- retvereniging „De Vuurpijl" een select programma verzorgen. Toegang hebben alle vrijwilligers van de Reserve Dien sten en de leden der plaatselijke com missies. Andere belangstellenden kunnen zich bij hen opgeven, alsmede bij het secretariaat van de gewestelijke commis sie S.W.G.: Roelantstraat 1, Amsterdam, tel. 84734. EMPIRE BRENT (R. Lloyd) 20 Nov. van Port Said n. R'dam. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT pass. 21 Nov. Gibraltar; 25 Nov. 6 u. v.m. te IJmuiden en 9 u. v.m. te Amst. verw. KOTA INTEN 21 Nov. te R'dam. WATERMAN pass. 21 Nov. Gibraltar n. R'dam. Advertentie AMSXERDAMSCHB RIJTUIG MU Advertentie ïllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinHIIIIIIIIIIIIIIU Wp Advertentie op aUe Matrassen-reparaties Bijvullen en Vernieuwen 's Morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF, Grote Houtstraat 193 Telefoon 11485 Advertentie vanaf f3—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2