'J*2* Dwaasheden in telefoonboeken Bloembollenexport heeft honderd millioen gulden overschreden VAL DA FRic de noorman: cCer Steppen I 1 R.K. KERKMUZIE KSCHOOL 'GAAT JUBILEREN lussen neus en De grote misdaden van een kleine man t y Dr. Willem Mengelberg Onlogische rubricering levert lange zoekpartijen op „Niets aan te doen" zegt dir. P.T.T. 17.000 bewoners van Z.-Molukken zijn dakloos Ambonezen vergiftigd De huiszoeking bij de heer Speekenbrink x: s aspirin weer dirigent? Hoge vlucht vooral te danken aan afname x van West-Duitsland Directeur B.V.S. over liberalisatie Geld van scholieren gestolen door propaganda notua PUROL GENEEST 25 jaar geleden in Utrecht gesticht DINSDAG 21 NOVEMBER 1950 PAGINA 3 V\ vi!/ fioorfïtf fats' Italiaanse opera concerten O., K. en W. oordeelt niet over artistieke waarde Neem een doos echte UW HOEST MOEDER FULGENTIAf Drie maanden geëist tegen onderwijzer Wraak op vroegere pensionhoudster Vernieling op grote schaal aangericht NATSIR OVER ZIJN INSPECTIEREIS: COR BUYS ONDERSCHEIDEN Nederl. regering onaange naam getroffen .HOFBOEKERIJ Bibliotheek voor het gezin Klap-kippen dóór LESLIE FORD De verslindende kous Jong geleerd, oud gedaan Ad rem Tekort aan paarden Actueel Advertentie BAVER Bij de behandeling van de Amster damse Gemeentebegroting 1951 in de afdelingen van de Raad stelde een lid blijkens het „Algemeen Verslag" de vraag, of het juist is, dat het bestuur van de N.V. Het Concertgebouw dr. Wil lem Mengelberg uitgenodigd heeft, in het juist aangevangen seizoen drie con certen in Amsterdam te dirigeren. In dien zulke voornemens inderdaad be staan, menen B. en W. dan, dat die in overeenstemming zijn met de gevoelens van de Amsterdamse bevolking en de uitspraak van de Ereraad ten aanzien van dr. Mengelberg? Zo niet, op welke wijze stellen zij zich dan voor, tegen de uitvoering van dit voornemen, zo dit aanwezig is, stelling te nemen? Naar aanleiding van berichten in de Ne derlandse en Italiaanse pers betreffende een verbod van optreden van enkele Italiaanse operazangers in een viertal grote steden wordt van officiële zijde medegedeeld: Ge noemde persberichten zijn afkomstig van de impresario der Italiaanse zangers, de heer Roje. Hoewel er zeer verschillend geoordeeld wordt over de artistieke waarde van de con- certvorm, waarin door deze zangers opera- fragmenten worden uitgevoerd, heeft het de partement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen gemeend zich niet in een der gelijke beoordeling te moeten begeven. Vol komen onjuist en tendentieus is dan ook de bewering, dat het departement van oordeel zou zijn, dat deze voorstellingen voor de grote steden artistiek niet verantwoord zijn, maar goed genoeg zouden zijn voor „de provincie". Het is zonder meer duidelijk, dat het departement van ^OnderWijs, Kun sten en Wetenschappen zich een dergelijke discriminatie niet zal veroorloven tegenover de circa zestig steden in ons land, waar ge noemde zangers zouden optreden. Hierbij zij nog opgemerkt, dat voor het optreden over de keuze dezer plaatsen vol komen overeenstemming was bereikt met het organiserende concertbureau, zodat de thans geopperde bezwaren wel wat merk waardig aandoen. Ook de mededelingen over een ingrijpen der Italiaanse legatie zijn geheel onjuist. Er is geen reden om aan te nemen, dat deze legatie, waarmede het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen een nauw contact onderhoudt, het standpunt van de impresario Roje zou onderschrijven. Met het troepentransportschip „Amara- poora" zijn uit- Indonesië 598 militairen en gezinsleden in ons land aangekomen. Wie in Utrecht het Stads- en Acade misch Ziekenhuis wil bellen en het tele foonnummer niet weet, zal in de gids tevergeefs dit nummer zoeken onder de S van „Stads" of onder de A van „Aca demisch"; hij dient immers ook beter te weten^deze nuttige instelling ressorteert onder de universiteit en dus moet hij bij de R van „Rijks" wezen Deze onlogische rubricering staat geenszins op zichzelf; meft Vindt er staaltjes van in vrijwel alle grote tele foonboeken en speciaal Den Haag met zijn hele overheidsapparaat en alles, wat daarbij behoort, is er zeer sterk in. U wilt weten hoe het met de Huis houdelijke Voorlichting ten Plattelande gesteld is? Zoek het telefoonnummer toch niet onder de H, evenmin onder de V en zeker niet onder de P, want. U heeft hier met een stichting te doen en dus vindt u deze instelling bij de S! Kranten? Het Algemeen Dagblad staat onder de D van „Dagblad", maar het Haags Dagblad onder de H van „Haags" Met de vertegenwoordigingen van vreemde mogendheden is het ook al zo wonderlijk gesteld. Bij de ambassades staan België, Canada, Frankrijk, Enge land, India en de Sovjet-Unie vermeld; zijn de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten soms verbroken" Toch niet; zijn intuïtie had de zoeker dienen te leiden naar „American Em bassy". Onder de gezantschappen ziet het er naar uit. dat het corps diploma tique sterk is ingekrompen; we vinden er slechts de U.nie van Zuid-Afrika en Zwitserland. De overige gezanten zijn bij de L van „Légation" beland. De Australiërs staan onder de A, maar het zou natuurlijk dwaas zijn de Denen dan ook onder de D te zoeken...... Een kwestie voor de rechter en dan zoeken naar een nummer in de gids? Men doet de ontstellende ontdekking, dat een stad als Den Haag geheel van een rechterlijke macht verstoken is De K van Kantongerecht, de G van Gerechtshof, de A van Arrondisse- ments en de R van Rechtbank bicden geen van alle uitkomst; het is ook be paald ach te-lijk, wanneer men nog niet eens door heeft, dat vanzelfspre kend bij de J van Justitie de oplossing van deze puzzle te vinden is! Kort en goed, voor een logische inde ling is men bij de telefoonboeken wjj gaven een enkel voorbeeld van Utrecht en een kleine serie van Den Haag, maar men kan zo doorgaan, ook voor andere plaatsen aan het verkeerde adres. Op de een of andere manier moet in twij felgevallen een keuze worden gedaan en we moeten èr vrede mee hebben, wan neer dan de rubricering wel eens an ders uitvalt,, dan wij persoonlijk voor de hand zouden vinden liggen. Het be zwaar is echter, dat er bij die keuze niet consequent wordt gewerkt: de Ka tholieke Bond van Overheidspersoneel onder R.K., dan niet de Katholieke Bouwvakarbeidersbond onder de K. Men krijgt sterk de indruk, dat bijv bij overheidsinstanties de telefoonnum mers ingedeeld worden louter volgens De befaamde leuze in de bloembollen, wereld „Op naar de 100 millioen gulden in de bollenexport" is thans meer dan werkelijkheid geworden. Deze export heeft tot op heden nameljjk reeds 104 millioen gulden opgebracht. Deze ver heugende mededeling deed de heer J. G. A. Orbaan, directeur Van het B.V.S.. tijdens de vergadering van de bloembol lenkwekers van de L.T.B., toen hij sprak over de liberalisatie in het internatio nale handelsverkeer. Alvorens te putten uit zijn rijk arse naal cijfers besprak de heer Orbaan de liberalisatie als zodanig en hij zeide daar bij nog eens met nadruk, dat het nog Z?i e0nvoudig niet is om de grenzen van alle landen open te gooien en dan maar te zien wat er gebeurt. Het risico is nu eenmaal groot, dat daardoor het econo misch en politiek evenwicht in een be paald land verstoord wordt. Daarom zal dat alles langzaam moeten groeien, tot dat de economische eenheid een feit kan worden. Vroeger regelde men de onderlinge verhoudingen door handelsverdragen, maar dat legde de uitvoer min of meer aan banden, doordat de export gebonden Was aan een bepaald contingent. Van zelfsprekend is het dan ook, dat er thans een streven is naar meer vrijheid. Van de "landen, waarheen onze pro ducten vrij toegevoerd kunnen worden, boemde spreker voordl West-Duitsland (tot 1 November), Noord-Amerika (in clusief Canada), Zweden, België en Zwitserland. Bedraagt de totale export thans 104 millioen gulden, dan is dat een toename van 30 millioen in vergelij king met het vorige jaar, hetgeen voor namelijk te danken is aan de uitvoer naar deze geliberaliseerde landen. Overigens mag die 104 millioen niet als maatstaf genomen worden om onze Uitvoer op de juiste wijze te kwalificeren. devaluatie heeft daarin namelijk een hartig woordje meegesproken. Daarom «an men beter rekenen naar het aanta) tonnen, dat is uitgevoerd. Dat was in 1950 (tot 1 November) 40.000 ton. waar van 26.000 ton naar de geliberaliseerde landen. In 1949 telde men 35.000 ton, Waarvan 19.000 naar de gelib. landen Om de belangrijkheid van\ West- Duitsland voor onze bollenexport aan te tonen, deelde de heer Orbaan mede., dat in deze grote toename sinds 1949 West-Duitsland maar liefst 4000 ton voor zijn rekening had genomen. Zwe den volgde met 1600, daarna Noord- Amerika met 900 en Frankrijk met 400 ton. Helaas is de toestand thans zo, dat htcn nog niet weet, wat West-Duits land in de toekomst zal brengen. De vrees is, dat men zal terugvallen op de contingenten in verband met moei lijkheden van West-Duitsland op be- lalingsgebled. Tpn aanzien van Noord-Amerika Pjerkte hij op, dat de markt daar moei- jbk te veroveren zal zijn zonder in- 'ehsieve reclame. 111^5.n de hand van vele andere cijfers Var rï0 heer Orbaan het belang 63 de liberalisatie, want maar liefst PLt. van de uitvoer (aan tonnage! ging naar de geliberaliseerde landen en 76 pCt. van de geldswaarde. Bij de boomkwekerij-producten nam ae-uitvoer in 1950 met 3 millioen gulden toe vergeleken met 1949. waarvan West- Duitsland 2 millioen betaalde, Noord- Amerika 700.000 en Zweden 300.000 gul den. De moeilijkheden met Frankrijk zijn groot, omdat daar zelf grote boomkwe kerijen zijn en men een zeer protectio nistisch standpunt inneemt. In de bloemisterij noteerde men een toename van 7'/, millioen gulden, waar van 6 millioen van West-Duitsland. Overigens moet men deze toename relatief zien. In Zweden bij voorbeeld werd in 1949 per duizend inwoners 415 kilo bollen ingevoerd, dit jaar was dat getal 600. Tenslotte wees de heer Orbaan er op, dat men de buitenlandse markten zal moeten blijven bestuderen om de export te kunnen vergroten. Advertentie P>-ZXSTIL_LES vOOft de theorie van, laten we zeggen, de ru bricering onder de begroting. Admini stratief, van het kantoor uit bezien, klopt daarmee de zaak uitstekend, maar de gebruiker van een gids heeft het recht geheel andere, veel meer op de practijk afgestemde eisen te stellen en voor hem is bij deze formele methode de logica ten enenmale zoek. Wij waren in de gelegenheid deze kwestie dezer dagqp voor te leggen aan de directeur-generaal van de P.T.T., de heer Ij. Neher. Toen we er over begon nen, maakte hij al een wanhopig gebaar: ook voor d makers van de telefoongid sen is deze indeling een puzzle, over welker oplossing zij allerminst tevredei? zijn. Maar, wat wil men; het zou niet juist zijn, wanneer het P.T.T.-bedrijf het laatste woord had en een abonné tegen zijn zin onder een bepaald hoofd zou kunnen onderbrengen. Ergo, is het laat ste woord aan de telefoon-abonné. En nu kan men praten wat men wil en, zoals voorkomt, aantoneVi, dat„Inlich tingen" zus en zoveel navragen heeft ge had naar nummers, die de vragers onder de A gezocht hadden, maar die onder de B blijken te staan, er blijkt toch een niet zo gering aantal personen en instellin gen te zijn, die zich niet laten raden en tegen de keer in blijven gaan. „Dan is er verder niets aan tc doen", besloot de heer Neher en zo blijft het dus. A propos: wanneer u in Den Haag 777840 draait, antwoordt de telefoniste „Scheepvaart", maar het nummer vindt u niet onder „dircctoraat-generaa'" en stellig niet bij de S; u moet dan neuzen bij het Ministerie van Verkeer. Wel staat natuurlijk de Scheepvaartinspectie bij de S en het directoraat voor Scheepsbouw onder de D, Het leven ij nu eenmaal ingewikkeld. Als de roos ters niet zo overladen waren, zouden wij een nieuw leervak willen voorstellen voor het gebruiken "an telefoonboeken Wordt het trouwens geen tijd, dat er een leerstoel in de toegepaste telefoon- gidskunde komt? Maandagmorgen is in het moederhuis der liefdezusters van de H. Caroltis Borromeus „Onder de Bogen" te Maas tricht overleden de eefw. moeder Ful- gentia, in de wereld mej. A. Verriet, zus. ter van de vorig jaar overleden Aposto lisch Vicaris van Curacao, Mgr. Verriet. Moeder Fulgentia werd in 1910 overste van een weeshuis te Maastricht, bekleed de daarna gedurende zes jaren het ambt vpn novicenmeesteres in de congregatie der zusters Carolus Borromeus, was daarna werkzaam als overste van het klooster Molde-Hamar in Noorwegen en v/erd in 1926 gekozen tot algemene over ste van de congregatie, welke zowel in a^s Indië en Noorwegen zich bezig houdt met bijzonder onderwijs en zieken-verpleging. In 1938 trad zij als algemene overste af en bleef daarna lid van de algemene raad van bestuur der congregatie in Maastricht. De 29-jarige G. M.. thans in dienst bij een verzekeringsmaatschappij in Enschede, werd in September van dit jaar door de Am sterdamse rechtbank veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, omdat hjj in ztfn functie van tijdelijk onderwijzer aan de openbare school in Sneck een bedrag van ruim f 100 had verduisterd uit de spaarkas voor schoolreisjes van de leerlingen. Hij verdween uit Sneek, toen hij bemerkte dat deze diefstal was ontdekt en is daarna ge schorst. Hij heeft het geld intussen terug betaald. Gisteren stond hij in hoger beroep voor het Amsterdams Gerechtshof terecht en verklaarde, dat hij schulden had gehad bij zijn hospita in Sneek en Dij zijn kleerma ker. Bovendien had hij zich zeer eenzaam gevoeld. „Ik was verbitterd, omdat ik ner gens enige genegenheid ontmoette'' zo verklaarde hij. „Ik heb in Sneek Pij die kinderen geen 'liefde gevonden^ Dat was natuurlijk niet hun schuld, inaar de ver bittering samen met de schulden, die ik had, hebben me er toe gebracht het geld weg te nemen uit de spaarkas" Mr. J. Fabius, procureur-generaal, eiste bevestiging van het vonnis. Het hof zal 4 December uitspraak doen. J. R. uit Amersfoort, die enige tijd gele den uit de gevangenis, waar hij twee maan den wegens heling heeft doorgebracht, was ontslagen, heeft in zijn vroegere pension te Warnsveld een vernieling op grote schaal aangericht. Daarmee.;koelde hij zijn wraak op de pensionhoudster de weduwe W., die de deur voor hem gesloten hield, toen hij haar dezer dagen weer om huisvesting wilde verzoeken. Hij kocht in Amsterdam een dolkmes en kgesterde het plan daar mee de vrouw te doden. Toen hij haar niet thuis trof vernielde hij het meubilair. R. is opgesloten in het Huis van Bewaring te Zutphen. Het dolkmes, dat hij heeft weg geworpen, heeft de politie nog niet gevon den. a 44. „Verdedig u!" Die kreet van de Noorman, zo dicht achter hem, deed de Mongool zich bliksemsnel omwenden, juist toen zijn hand zich uitstrekte om de flambouw te doven. Hij zag de lenige gestalte als een panter op zich toeschieten, en in een vertwijfelde poging schoot zijn hand omlaag en rukte het zwaard uit de schede. Het gele licht weer kaatste wreed in het flikkerende lemmet. Doch de toegedachte stoot bereikte Eric nimmer. Ziende dat het ging om zijn eigen leven of dat van de Mongool, stootte de Noorman bliksemsnel toe. Een kort gerochel ontsnapte de Mongool toen 2Ü« beweging plotseling verstarde. Hij zakte in elkaar en bleef in de schaduw liggen. Hijgend keerde Eric, zich om. Zijn optreden was razend snel geweest en alleen aan die snelheid dankte hij z'n overwinning. Terwijl hij terugtrad hoorde hij een dof gekreun en even later richtte Toeghir zich moeilijk op, versuft zijn gekwetste kaak betastend. Toen scheen hij zich alles weer te herinneren, en er verscheen een dodelijke haat in z'n ogen. Alleen het dreigende zwaard hield hem in bedwang. „De Noorman," mompelde hij Het is een weerzien dat ik mij zal weten te herinneren," sprak de Noorman koud. „Lang heb ik getracht er achter tc komen wie Gonor's leven bedreigde. Wie de 'aanslag in de kloof voorbereidde; wie het duivelse plan uitdacht om Gonor voor de aanstormende vaardenkudde te laten struikelen; wie de mannen uitzond om de jonge aanvoerder in de afzondering van de eenzame tent te vermoorden. Thans behoef ik niet langer te zoeken, is het niet, Toeghir, broedermoordenaar, ijver zuchtige, die zelf de plaats van stamhoofd wil innemen desnoods over het lijk van uw eigen broeder!" „Ik beken dood dood dood mij niet!" Tegenover de genadeloze zekerheid van de man daar voor hem, verloor Toeghir zijn zekerheid en werd de lafaard wakker die hij in diepste kern was. Eric haalde minachtend de schouders op. „Persoonlijk zou ik u slechts één straf toedenken, de dood! Doch ge zijt Gonor's broer. De jongen kent uw zwarte achtergrond niet en draagt u de genegenheid toe van een goed, argeloos jong meixs. Het zou een vresc- selijke schok zijn indien hij hoorde wie ge werkelijk waart. Ik zal u niet doden, Toeghir om Gonor's wille. Maar slechts, wanneer ge op mijn voorwaarden ingaat, andersHet blinkende zwaard maakte een veelzeggende beweging. „Wat is uw voorwaarde?" „Ge verlaat vanavond nog de stam, om er nimmer terug te keren. Dit zweert g% bij alles wat u heilig is. Alleen dan ben ik zeker dat Gonor's leven niet opnieuw gevaar zal lopen!" „En als ik weigerToeghir staarde hem berekenend aan. ..Dan berokken ik Gonor liever onvermijdelijk leed dan u de kans te geven Jiem nog eens te bedriegen, en daag u voor de vierschaar als de minste moordenaar!" ..En dacht u soms, dat men u zou geloven!" schamperde Toeghir plotseling sluw. Gc hebt geen getuigen. Het is uw woord tegen het mijne. Het woord van een onbekende vreemdeling tegenover dat van de zoon van een stamhoofd." Als enig antwoord schoóf Eric het lederen gordijn terzijde. Onga trad zwijgend binnen, en zodra Toeghir haar zag, maakte de uitdrukking van triomf plaats voor een dodelijke bleekheid. Na zijn terugkeer uit de Zuid-Moluk- ken te Djakarta heeft Natsir in een on derhoud aan Aneta verklaard, dat 17.000 bewoners thans dakloos zijn en dat leger en bestuur intensief werken om de nood aldaar te lenigen. De „Waingapu" van de KPM arriveerde in de haven van Ambon met kleding en levensmiddelen. „Een urgente taak van de regering is de bevolking van Ambon te doen be seffen, dat de Zuid-Molukken een deel van Indonesië vormen en dat de bevol kingsgroep van Ambon deel uitmaakt van het Indonesische volk, dat met goed resultaat zijn vrijheid bevocht. Bij de omschakeling van de gedachtenwcreld van de gemiddelde Ambonees zal de regering aan de bevolking van Ambon door daden doen blijken van haar wa re bedoelingen, teneinde hierdoor de valse propaganda, waarmee de bevol king van Ambon jarenlang vergiftigd is, te neutraleren", aldus Natsir. Hij noemde de toestand op Ambon nog niet normaal. De bevolking was door de komst der Apri-troepen opgelucht, daar „de weinige maanden van het Zuid-Molukse bewind voor de bevol king gewoonweg een nachtmerrie wa ren" Met de ministers reisden ambtenaren mee, die in verschillende plaatsen aan het werk togen. Op Ambon is een mili tair -bestuur, dat geleidelijk in een bur gerlijk bestuur zal worden omgezet. De minister van Binnenlandse Zaken, Assaat, heeft reeds een burgemeester aangesteld voor Ambon, waar honder den woningen vernield zijn. Behalve enige Zuid-Molukse ministers werd het grootste deel van het ambtenarencorps „onder bedreiging gedwongen tot sa- Cor Ruys is gisteravond jn Den Haag "ehuldird in verband met zijn veertig jarig toneel.iubileum. Mr. J. M. L. Th. Cals. staatssecretaris van O., K. en W„ heeft daarbij medegedeeld dat H. M. de Koningin Cor Ruys benoemd heeft tot officier in de orde van Oranje-Nassau De burgemeester van Den Haag mr F. M. A. Schokking, Fie Carelsen, de heer A. den Hertog, Leo Gimberg en een vertegenwoordiger van het schouwburg- personeel voerden het woörd. 4 avertentie Wol was je VEILIG in menwerking met de rebellenregering". Soumokil is nog in de bossen op Ce- ram. De red en green caps zullen zich naar Natsir's mening doodvechten, doch dit zijn er slechts enkele honderden? De PTT wordt spoedig ingeschakeld bij het interinsulair en internationaal verkeer; Radio-Ambon zal in het ka der van Radio-Nasional Indonesia bin nenkort de programma's hervatten, al dus Natsir. Advertentie ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen Van officiële züde te Den Haag wordt medegedeeld, dat de Nederlandse rege ring onaangenaam was getroffen door het bericht, dat ten huize van de heer Speekenbrink, financicel-economisch ad viseur van de Nederlandse Hoge Com missaris te Djakarta met de rang van gezant, huiszoeking zou zün gehouden. De minister van Buitenlandse Zaken heeft zich terzake gewend tot zijn Indo nesische collega, die als voorzitter van de Indonesische delegatie der tweede conferentie van ministers te Den Haag verblijft. De heer Rum heeft toegezegd terzake door dit bericht onaangenaam getroffen te zijn, omdat, indien het waar zou zijn, deze daad een inbreuk zou zijn op de internationale diplomatieke gebruiken. Op 22 November, feestdag van St. Ce cilia, patrones van de muziek, zal fees telijk. het feit herdacht worden dat 25 jaar geleden te Utrecht de R. K. Kerk- muziekschool in gebruik genomen werd. In het katholieke leven neemt de mu ziek een belangrijke plaats in. Het wordt dikwijls als vanzelfsprekend aan vaard, dat onze kerkelijke hoogtijdagen een feestelijk cachet krijgen door een solemnele Hoogmis of plechtig ,ofDat, om dit mogelijk te maken, een bekwaam musicus als koordirigent en een artis tiek orggnist nodig zijn, wordt dikwijls vergeten of niet op zijn juiste waarde geschat. Toch zijn er tijden geweest dat met uitzondering van een aantal pioniers, velen eigenlijk niet in staat waren tot kerkmuzikale prestaties, die uit litur gisch en kunstzinnig standpunt de toets der critiek konden doorstaan. In de kringen van de Ned. St. Grego- riusvereniging zijn toen de plannen ge rijpt tot het stichten van een R. K. Kerkmuziekschool. Deze heeft dus de dubbele taak, leerlingen te vormen, die op het specifiek kerkmuzikaal terrei» leidinggevend kunnen optreden, en hen tevens een algemeen-muzikale vakont wikkeling te geven. Als we in het No vembernummer van het St. Gregorius- blad, dat speciaal aan dit jubileum ge wijd is, de lijst zien van al degenen, die op de R. K. Kerkmuziekschool een op leiding genoten hebben en daarnaast de positie vermeld vinden die velen van hen in het katholiek en openbaar mu ziekleven innemen, dan is een eresaluut zeker op z'n plaats aan degene, die in de eerste 23 jaar de moeilijke taak heeft gehad, een beginnend instituut vorm te geven en te ontwikkelen. Pater Dr. C. Huigens O.F.M., de eerste directeur, heeft deze begin-taak ondanks talrijke moeilijkheden, met veel energie en optimisme vervuld, en zijn opvolger Pater J. Vollaerts S.J. heeft dit werk zodanig overgenomen, dat in de toe komst veel goeds en ook nog veel nieuws van de K.M.S. verwacht mag worden. Idealisme en practische kijk dienen hier hand in hand te gaan, maar ook interesse en hulp in verscheidene vor men zijn nodig, wil deze instelling, die een belangrijke plaats inneemt in ons katholiek leven, aan haar roeping kunnen beantwoorden. Vele afgestu deerden zijn lid van de R. K. Orga nisten- en Directeurenvereniging, waar zij steun vinden in hun maatschap pelijke omstandigheden; het is echter een gemis, dat zij hun idealen nog te weinig kunnen laten doordringen in alle lagen van de katholieke bevol king. Een stichting als de (neutrale) volksmuziekschool zou voor hen in eigen kring een terrein van werk zaamheid kunnen betekenen en grote instellingen zouden in die richting misschien baanbrekend werk kunnen verrichten Wanneer Woensdag met een plechtige H. Mis, een receptie en een concert dit eerste grote jubileum wordt afgesloten, ..dan moge dank voor het bereikte een belangrijk thema zijn, maar men dient tevens het oog te richten op de toekomst, waarin door veler sympathie en samen werking de Kerkmuziek in het bijzon der en daardoor tevens de Nederlandse muziek in het algemeen gediend kan worden. T. Vr. Vier katholieke uitgevers Paul Brand, H. Nelissen, Het Spectrum en De Toorts werken samen met het Cen trum der Nederlandse Katholieke Vrou wenbeweging bij de uitgave van een serie boeken, die zullen verschijnen in de reeks „HofboekerU, huisbibliotheek voor het katholieke gezin". Men wil er een serie van maken, die eik jaar enkele boeken biedt voor elk lid van het ge zin; goede lectuur, gericht op een niet al te veel eisende smaak, zo laag moge lijk in prijs en bovendien welverzorgd uitgegeven. Het is niet alleen de bedoeling op deze wijze te voorzien in de vraag naar katholieke lectuur voor een gemiddeld publiek, maar ook het lezen in de ka tholieke milieu's tc stimuleren. De laatste taak zal voornamelijk bij het Centrum van de Vrouwenbeweging berusten. De reeks, die dit winterseizoen ver schijnt, vormt, zo wordt aangekondigd, reeds een kleine bibliotheek op zich. Voor de volwassenen verschijnen twee romans, voor het hele gezin een bundel blijmoedige verhalen van bekende ka tholieke auteurs,- voor de jeugd een aan trekkelijk boek van dr. Helène Nolthe- nius over muziek, voor mannen en jon gens een serie boeiende reportages en er is ook nog aan de liefhebbers van spanning gedacht: voor hen verschijnt het knappe boek: „Gejaagd in de nacht" van F. L. Green. Het eerste deel van deze boekerij is inmiddels verschenen: „Michael, een verhaal van de ijzeren monnik" van Owen Francis Dudley. Er is uiterlijk alle zorg aan besteed: het is in linnen band gebonden, heeft een aantrekkelij ke stofomslag van Karei Thole en ziet er typografisch goed uit. Het verhaal is ook onderhoudend. Het is niet altijd even geloofwaardig, maar de schrijver is handig genoeg de merk waardigheden fo sterk aan te zetten, dat men de onwaarschijnlijkheid wel op de koop toe neemt. Hij gebruikt de be kende types uit de, ontspanningslectuur op een eigen manier en geeft ze ook een innerlijk leven mee. Het is jammer, dat hy een wat al te vlot schrijver blijkt, want dat maakt hem wijdlopig en slor dig. De vertaler heeft hem in die slor digheid hardnekkig gevolgd, maar hij heeft het aanmerkelijk minder vlot ge daan. Het Nederlands van dit boek is niet alleen maar stroef en onnauwkeu rig, het is herhaaldelijk rechtuit slecht er. onbegrijpelijk. Eén (willekeurig) voorbeeld: „Hij was daar door de radio uitgezonden op de Amerikaanse vraag- en antwoordstijl; zijn ondervrager had hem overladen met vragen die er op ge richt waren zijn oordeel te vellen over de gang van zaken in Europa" (blz. 132). Ook als men voor een serie als deze niet op de eerste plaats literaire eisen stelt, mag men toch op zijn minst be hoorlijk. leesbaar Nederlands verwach ten. R. 30 „Hoe kwam wie had het daar neer gelegd? Ze schudde haar hoofd. „Daar heb ik geen idee van". „Uw man misschien?" „Ik heb hem er niets van gezegd." Dit keer schudde Lamb zijn hoofd, terwijl hij haar ernstig aan keek. .Waar om wilde u het wapen kwijt?" „Dat heb ik u verteld. Ik wilde het niet in huis hebben". „Waarom niet? Waarom was u bang. het in huis te hebben? Omdat u het ochtendblad gelezen had?" Ze keek snel op. Haar donkere pupil len trokken zich zo snel samen in het plotseling invallende licht, dat het haar een uitdrukking van opperste schrik gaf. „Ik heb seen krant gelezen. Ik moest het ontbijt voor mijn man klaarmaken en ik was ook veel te veel van streek door dat pistool. Ik dacht alleen maar daar aan." „Maar waarom moest u zo van streek zijn. mevrouw Kent? Mij li.ikt het meest voor de hand liggende, dat u uw man waarschuwde. Dat zou tenminste mijn vrouw gedaan hebben." „U weet best, waarom ik dat niet deed". Susan Kent yierp mij een boze blik toe. Ze klemde haar lippen op el kaar. „Zij heeft u natuurlijk verteld waarom. Ik laat me geen tweede keer vangen". Er gloeiden twee vuurrode plekken op haar wangen. „Zij „Ze heeft me niets verteld, mevrouw Kent. U schynt een boel op uw hart te hebben, dat u me beter kon vertellen, jongedame". Ze zat met opeengeklemde lippen. Hij wachtte een ogenblik en begaf zich toen weer naar het portaal. Toen hij terugkwam bracht hij liet kind mee, dat hij bij het hek had horen schreeu wen. Het gezicht van het meisje was inderhaast gewassen en heur haar had een paar streken van de kam gehad Ze had grote bruine ogen, maar er sprak te veel wijsheid uit en op het brutale, pientere gezicht was geen spoor van aarzeling of verlegenheid te bekennen. „Ken je de?e dame. kleine meid?" Kapitein Lamb had haar niet zo va derlijk behoeven toe te spreken. De kleine meid wist veel meer voor haar leeftijd, dan wij voor de onze. „Ja, mijnheer, dat is die dame die haar gisteren na school kwam be zoeken." „Wie kwam ze bezoeken?" „Haar. U weet wel. Die ze vannacht boven van kant hebben gemaakt. Die in alle kranten staat. Het was de enige, die we hadden. Mamma maakte zich er niks sappel over, want Bert heeft toch een baan." Haar gezicht klaarde op. „Maar ik hem d'r niet binnengelaten. „Ze zag er net uit als een sociale werk ster en mamma moet er niks van heb ben, dat ze d'r vieze neus in onze za ken steken." Susan leek minder dan wie ook op een sociale werkster, zoals ze met wijd opengesperde grijsblauwe ogen wezen loos naar het kind staarde. Ze keek van het kind naar kapitein Lamb en toen weer naar het kind. „Wat bedoel je? Waar heb je het over?" Haar blik ver anderde eensklaps van uitdrukking. Ze wendde haar ogen van het kind af en richtte ze door het raam op de straat. - „Alleen zei ze geen Betty Livingsto ne". Het kind, zich haar plotseling overwicht bewust, buitte het uit, als een kleine, zegevierende kwelduivel. „Ze zei iets anders. Maar een heleboel mensen houden er andere namen op na. Dat doen ze altijd op het toneel." Susans gestalte verslapte. „Is is het hier?" vroeg ze langzaam. Alle leven scheen uit haar stem geweken. „Ik heb er niet op gelet waar ze me heen brach ten. Ik dacht, dat het 't politiebureau was. Ikik heb er niets van gemerkt Is ditheeft Bertha Taylor hier ge logeerd?" Ze maakte haar lippen voch tig en keek kapitein Lamb aan. .Wat is er? Wat is er aan de hand? Iser iets met haar gebeurd? Wat is er? Ber tha Taylor is toch niet dood!!!". IX. Een vertederde ijzervreter en een nieuwsgierige millionnairsvrouw. Ze heette geen Bertha Taylor, ze heet- té Betty Livingstone, mevrouw Kent", zei kapitein Lamb kalm. „En ze is dood. Ze is neergeschoten vermoord, mevrouw Kent in haar kamer, hier. In dit huis. kort na middernacht. Waar was u toen?" Susan Kent staarde hem nog aldoor wezenloos aan. „Ik was thuis in my'n bed". „En uw man?" Haar gezicht drukte ontzetting uit ,Mi.jnman?" „Was hij ook in bed?" Ze schokte overeind. „Doe niet zo idioot! Mijn man heeft nog nooit van Bertha Taylor gehoord. Hij weet niets van dat pistool af. Hij heeft geen...." „Ik vroeg alleen maar of hij thuis in bed lag, mevrouw Kent." Ze had iets zeldzaam opgejaagds over zich, zoals ze wild om zich heen keek, de ogen der anderen ontwijkend, als zat ze werkelijk in de val. zo stevig in de val. dat ze niets anders dan de waar heid meer durfde vertellen. „Nee, hij was teruggegaan naar zijn -laboratorium. Hij kwam pas terug toen „Wat toen, mevrouw Kent?" „Ik weet het niet! Ik jveet het niet! Hij was aan het werk in zijn laborato rium!" „Windt u nu niet op", zei kapitein Lamb. „We kunnen het gemakkelijk ge noeg nagaan. U hoeft zich helemaal niet van streek te maken, indien u de waar heid vertelt. U hebt toch geen woorden met uw man gehad, mevrouw Kent?" Susan zakte weer vermoeid op haar stoel en sloot een ogenblik haar ogen „Nee, we hebben geen ruzie gehad. Hij is gewoon weggegaan. Maar het had niets uitstaande met Bertha Taylor. Hij kent Bertha Taylor niet. Kunt u dan niet begrijpen, dat ik probeer u duide lijk te maken? Hij heeft Bertha Taylor nooit gezien". „Lag het pistool vanochtend om drie uur al in het portaal, of toen hij thuis kwam, mevrouw Kent?" „Dat kan niet, dan zou hij het hebben gezien". CWordt vervolgd) Men kent het schertsartikel klapsiga- ren, maar wist u, dat er ook klap-kip pen bestaan of liever hebben bestaan, die voor de eigenaars evenwel aller minst een schertsartikel kunnen worden genoemd? In Lueneburg in Duitsland kwam onlangs een opgewonden boer bij de politie vertellen, dat enkele van zijn kippen plotseling met een klap wa ren „geëxplodeerd", toen zij rustig op zijn erf liepen te pikken. Kort daarop kwamen andere boeren uit de omtrek met soortgelijke verhalen. Het raadsel van dit ongewone knalnieuws is thans opgelost. Men heeft hier niet met een nieuw type raket- of straalkippen te doen, doch met doodgewone hoenders, die behalve de gebruikelijke graantjes ook stukjes carbid hadden opgepikt, welke na de geallieerde herstmanoeu- vres waren achter gebleven Zodra zo'n kip na de consumptie van een stukje carbid een slokje water dronk, ontwik kelde zich in zijn binnenste zoveel gas. dat het arme dier als een granaat uit elkaar barstte. Het is te begrijpen, dat er van deze klap-kippen zelfs geen klap stuk overbleef. Verleden jaar heeft België 38 millioen halfzilveren geldstukken van 1000 fres, 100 fres, 50 fres en 20 fres aange- munt, maar niemand heeft er ooit één gezien, dat al een beetje dof of afgesle ten eruit zag. De hele massa is n.i. prompt in matrassen, oude kousen en spaarvarkens verdwenen, omdat de Bel gen blijkbaar aan een muntstuk, ook al is zijn reële waarde maar de hellt van de nominale, de voorkeur geven boven een stuk papier. Bovendien vrezen zij, ondanks alle door bankiers, de kranten en de regering gegeven verzekeringen van het tegendeel, dat het wel eens tot blokkering van bankbiljetten zou kun nen komen. Paul Graetz, een bekende ontdek kingsreiziger uit het begin van deze eeuw, wil het volgend jaar zijn vijf en zeventigste verjaardag vieren met een .autotocht van Cairo naar de Kaap. Hij is van plan zijn vrouw en achtjarig dochtertje mee te nemen. De Oostenrijkers hebben een onver woestbare zin voor humor. Toen zij uit het gesovjettiseerde Polen een lading steenkool aankregen die met het Sovjet embleem, een sikkel en een hamer wa ren gestempeld, schreef een Weens blad: „De communistische kolen wacht een zelfde lot als communistische kranten, brochures en pamflettenzij gaan de kachel in." In Hollywood kunnen paarden op het ogenblik gemakkelijker een baantje krijgen dan meisjes met alleen maar slanke benen en een lief toetje. Er is n.l. een hausse in Wild Westfilms, ook voor de televisie. Paarden, die natuurlijk alleen maar op het,witte doek moeten worden doodgeschoten verdienen voor hun eigenaar 25 dollar per dag, de an dere 5 dollar. In Hamm in West-Falen bevindt zich een modderige weg, die ondanks het aandringen der burgers door de gemeen te maar niet wordt verbeterd. Een groep verontwaardigde gebruikers van die weg heeft er nu een bordje bij ge plaatst met het opschrift „Korea-weg".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3