SPROOKJESACHTIGE INTOCHT KONINGIN EN PRINS VAN 12 Verdwenen Russische vrouw in Le Havre opgespoord Om de basis Een feest van purper, goud en bloemen KATHOLIEKE VIETNAMEZEN IN VERZET Tot hoofd en hart Ondanks nevel en kille wind Koningin met stralende glimlach KRANSLEGGING IN WESTMINSTER ABBEY HAAGSE REACTIE OP YAMIN'S VERKLARING Aminah als getuige Zes maanden geëist tegen Kamerlid Hermans Haarlemse vader blijft er bij, dat zijn kind hem onrechtmatig ontnomen is Het weer. Uitslagen achtste ronde Vee MORRIS iefwyeu Huif! WOENSDAG 22 NOVEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248228 Onderscheidingen iiiiiiimiiiiiiiiiniittHiiiiiiiimtmiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimimii Kwestie-Nieuw-Guinea Nieuwe dreigbrief Communist en vier helpers staan terecht t r t"r j a échijvenaar en Biesbrouck in Bondsteam Ook Van der Tuyn weer opgesteld Europees leger mèt Duitsers De stand is nu: Bartei BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 37 cents per week. f 1.60 per maand, f 4.80 per kwartaal. De politiek is toch eigenlijk wispel turig als een vrouw. Viel het bij het begin der Algemene Beschou wingen op, hoe mild de partijen tegen over het Regeringsbeleid stonden, waar bij tevens de vriendelijkheden van de fractieleider der P. v. d. A. jegens de K.V.P. niet onopgemerkt bleven, het wan prof. Romme, die plotseling deze milde stemming bedierf door zeer nadrukke lijk de eis te stellen, dat het kabinet er naar behoorde te streven vóór 1952, het jaar waarin nieuwe Kamerverkiezingen zullen worden gehouden, de politieke samenstelling van het kabinet zodanig te herstellen als het zich in 1948 poli tiek had gepresenteerd. Nu had dr. Drees, de minister-president, juist tevo ren te verstaan gegeven, dat hij weinig voor een mutatie op dit moment voelde, maar had hieraan toegevoegd, dat het hem genoegen zou doen als zich in de toekomst de mogelijkheid zou voordoen het kabinet in Chr. Historische richting te versterken. Dit incident heeft onver wachts grote verwarring in politieke kringen veroorzaakt. Een verwarring zó groot, dat de N. R. Crt. van Maandag^ avond zelfs meende te moeten schrijven: „Wij achten de inzichten van prof. Rom me niet alleen onjuist, wij menen, dat zij ook bedenkelijk zijn met het oog op de politieke moraal. De beweegredenen van de r.k. fractieleider zijn ons niet goed duidelijk geworden". Men herinnert zich de oorzaak van dit thans tot een controverse gegroeide incident. Het was de jongste minister wisseling aan het departement van Oor log: het heengaan van de C.H.-minister Schokking en de benoeming van mr. s'Jacob. van wie beweerd wordt, dat hij weliswaar de C.H.-beginselen aanhangt, maar van wie vaststaat, dat hij in ieder geval niet bij deze partij is aangesloten. Nu zou men verwachten, dat in de eerste plaats de C.H. zelf hiertegen be zwaar zou maken. De C.H. echter heeft de benoeming van s'Jacob heel kalm op genomen en denkt er blijkbaar niet aan er consequenties aan te verbinden. De P. v. d. A„ hoewel reeds meermalen bfijk hebbende gegeven ook wel gaarne een vinger in de pap aan dit departe ment te willen hebben, ontving de be noeming van mr. s'Jacob evenmin on vriendelijk, hetgeen te begrijpen is, aan gezien men in politieke kringen de nieuwe minister wel bepaalde sympa thieën voor de P. v. d. A. toedicht. Hoe dit ook zij, het is prof. Romme geweest, die de kat de bel heeft willen aanbinden. Het is altijd uiterst moeilijk de pre cieze bedoelingen van de katho lieke fractieleider te achterhalen. Hij fungeert nu eenmaal gaarne als sfinx, hetgeen in de pol'itiek vaak vele voordelen biedt. Toch willen wij trach ten Romme's bedoelingen te achterhalen. Nu is het geenszins verwonderlijk, dat hij de zgn. brede basis, waarop het kabinet in 1948 tot stand kwam, mede als resultaat van de uitslag der verkiezin gen, wil behouden. De kiezers zouden er terécht aanmerking op kunnen maken, als de samenstelling van het kabinet in de loop van de vier jaar, van brede ba sis, met een meer of minder zwak over- gangetje, toch weer als kabinet op smal le basis de eindstreep in 1952 zou halen. Er is nog een tweede reden, die prof. Romme waarschijnlijk tot zijn optreden heeft genoopt. Zoals men weet, was het kabinet gebaseerd op de K.V.P., P. v. d. A., C.H.U. en V.V.D. Het zgn. brede van de basis zat in het feit, dat de C.H. en de V.V.D. ieder een vertegenwoordiger van hun partij in het kabinet hadden. Nu is reeds herhaaldelijk gebleken, dat noch de C.H.U., noch de V.V.D. erg ge charmeerd is op dit kabinet. Waar schijnlijk zal het optreden hunner eigen ministers in dit kabinet, dat niet altijd etrookte met de opvattingen hunner fracties, hieraan niet geheel vreemd zijn. Wat is nu logischer en voor hen, met het oog op de verkiezingen van 1952, voor deliger, dan zioh nü reeds zoveel mo gelijk van dit kabinet, dat o.a. verant- woordelijk is voor de souvereiniteits- overdracht, te distanciëren? Ziedaar een mogelijke reden, waarom de C.H. en de V.V.D. zich helemaal niet opwinden over s' Jacob's benoeming. Neen. zegt nu prof. Romme, samen uit, «amen thuis. Te meer zal hij dit willen, omdat mr. Oud reeds lang 'n nieuwe com binatie in 1952 beoogt. Deze politicus, die misschien minder sfinxachtig, maar als tacticus zeker geenszins de mindere van prof. Romme is, wenst namelijk een po litieke combinatie te scheppen van A.R.. C.H. en V.V.D., welke als „derde macht'' een belangrijke rol zou kunnen spelen in een volgend kabinet. Of zijn poging om tot een zodanig verbond te komen kans van. slagen heeft, is een andere kwestie. Het is moeilijk anderhalf jaar vooruit te Zien. Wat in de politiek van vandaag nog onwaarschijnlijk lijkt, is morgen soms de meest gewone en zelfs de ideale oplossiftg. Deze „derde macht"- constructie zal, naar mr. Oud hoopt, waarschijnlijk in dezelfde mate groeien als waarin de basis van het kabinet zich versmalt. Uitgaande van bovengenoemde ver onderstellingen kunnen wij ons de motieven van Romme's optreden indenken. Hij wil het kabinet in de poli tieke samenstelling van 1948 handhaven om de partijen, hierin vertegenwoordigd, ook gezamenlijk de medeverantwoorde lijkheid te laten dragen voor het verle den en de toekomst. En dan denken wij aan de souvereiniteitsoverdracht, die, naar men thans algemeen in binnen- en buitenland aanneemt, te vroeg geschied is, en aan hetgeen nog in de toekomst te gebeuren staat, n.l. ten aanzien van Nieuw Guinea. Want al moge dit kabi net nog zovele sociale en economische maatregelen genomen hebben, kernpunt blijft voor de historie, dat dit kabi net de Kamers in een positie heeft ge dwongen, welke voor de souvereiniteits overdracht geen andere uitweg overliet. De C.H.U.- en de V.V.D.-ministers mo gen daar misschien spijt over hebben en hun partijen mogen trachten zich hier van te distanciëren, mede-verantwoor delijk zijn en blijven zij. En ook voor Nieuw Guinea, dat ons nog heel wat zorgen zal kosten, wil prof. Romme te recht hen mede de verantwoordelijkheid laten dragen, ook al zouden ze er thans wie weet hoe graag van af willen. Zo bezien klinken de woorden van Het Vrije Volk. dat dezer dagen suggereer de, dat prof. Romme zich nodeloze zor gen maakt, nogal naïef. De gedachte, dat de P. v. d. A. haar verantwoordelijkheid Bog draagt en geen tekenen van ver moeidheid geeft, zou voor de heer Rom me een geruststelling moeten zijn, zegt het blad. Integendeel zouden wij willen zeggen. Juist dat de P. v. d. A. eventueel zo graag naar de smalle basis met de K.V.P. terug wil, is, dunkt ons, een niet bijster aanlokkelijk beeld voor de katho lieke fractieleider. Medeverant woordelijkheid, ook door de an dere partijen, in het kabinet vertegen woordigd. in de bandjir van de politie ke kwesties, die nog te wachten staar., Is, menen wij, het motief van Romme's houding. De geruststelling van de zijde van de v. d. A. is, naar het ons wil voorko ken, juist niet de geruststelling, die hij (Van onze correspondent) LONDEN, Dinsdag De dag van vandaag had nauwelijks triester kunnen zijn. Weliswaar was de storm gaan liggen, die gedurende de nacht de Theems op verscheidene plaatsen buiten de oevers had gedreven, die langs de Kanaalkust dozijnen vensterruiten had vernield en die in de ochtend aanleiding had gegeven tot geruchten, dat de „Jacob van Hecmskcrck" met vertraging zou arriveren, en de regen, die in de morgen nog voortdruilde als besluit van de wolkbreuken van de voorafgaande dag, hield tegen de middag op, doch de lucht hing laag en lood grijs over Londen en de dag was naargeestig zoals vele Novemberdagen alleen maar triest zijn in de verzen van Jacques Bloem. Toen uw correspondent onge veer anderhalf uur voor de aankomst van de koninklijke gasten nog eenmaal per auto langs de route reed, die de koninklijke optocht zou volgen, was er nog wei nig te bespeuren van de mensenmenigte, die bij beter weer zich reeds vele uren van tevoren zo lijdzaam pleegt te verzamelen langs de Londense straten. In 'if' Mali onder de vlaggemasten, getooid met de Nederlandse driekleur, de Union Jack en de vlag van St. George met het slanke rode kruis op witte grond, zaten hier en daar op de natte banken een aantal vrouwen in regenjassen te kleumen i in de kille wipd. In Victoria Street hing over de daken een grauwe nevel in de richting van Parliament Square en van enkele warenhuizen, banken en winkels woeien de vlaggen lusteloos tegen de donkere gevels en huizenhoge stalen stei gers leunden als skeletten tegen de talrijke gebouwen, die men hier bezig is te restaureren. Slechts op Whitehall was er zo een ongekende overdaad van vlag gen, dat de kleuren inbreuk konden maken op de grauwe eentonigheid. De witte vlaggestokken waren horizontaal van de daken in de wind gestoken en hier zag men inderdaad, dat er feest was, ofschoon de vlaggen aan het eind van de brede weg nauwelijks meer zichtbaar waren door de nevel. Aan de balcons van de ministeries, raam na raam cn gebouw na gebouw, was het scharlaken van de draperieën en van de gouden koorden en kwasten dof geworden van de regen. Op Trafal gar Square speelde de wind met de hoge stralen van de fonteinen, die hartstoch telijk hun best deden, en het stuifwater vloog tegen de tien vlaggemasten, waar aan de vlaggen wapperden voor de ge vel van de National Galery. Toen wij omtrent twee uur in de middag onze plaats opzochten op het Victoria Station, vertoonde het station het beeld van alle roetvergoorde Londense stations op een regenachtige dag, doch op het tweede perron had men een kunstmatige en verblindende glorie geschapen, die aan stonds het verdriet van het stadsbeeld deed vergeten. Op de plaats, waar de koninklijke bezoekers de trein zouden verlaten om begroet te worden door de Koning en Koningin van Engeland, had men over een lengte van vele meters het gehele perron van de muur tot de spoor lijn bedekt met een wijnrood kleed. Te genover de plaats van aankomst was de stationsmuur bedekt met hoge purperen draperieën, versierd met koorden en tressen van blauw en goud, en met vier grote vergulde kransen, die de witte mo nogrammen B en J omsloten boven éen fleurige strik van rood, wit, blauw. In het midden hingen gekruist de vlaggen van Groot-Brittannië en Nederland. Op vier hoge voetstukken stonden vier ma jestueuze bloemstukken van aronskelken en veelkleurige chrysanten, waarin oranje en geel domineerden. En over dit feest van purper en bloe men stroomde een zee van licht uit de talrijke schijnwerpers, gemonteerd in de overkapping ten behoeve van de televi sie- en filmcamera's en persfotografen. Hier was op indrukwekkende wijze een gulden en glorierijke dag geschapen van purper en goud en herfstkleuren en van weldadig licht tegen de achtergrond van de grauwe lucht, die begon, waar de stationsoverkapping ophield en waar op een vale fabrieksmuur een grote adver tentie begon met de ironische zin „The re is no place like home". Terwijl de kille Novemberwind speel de met cfe draperieën en terwijl onder de stationsoverkapping het loeiende ge luid weerklonk van vertrekkende trei nen, het knarsen van remmen en hu en dan het gegil van een stoomfluit, begon op het wijnrode karpet voor ons het statig verkeer van de aankomst van de i hoogwaardigheidsbekleders, die mede de koninklijke gasten kwamen begroeten. Een van de eersten, die wij zagen, was mevrouw Michiels van Verduynen, echtgenote van onze ambassadeur. Wij zagen veldmaarschalk Allan Brooke met zijn maarschalkstaf in de tl^nd, de rij zige jonge Lord Mayor van Londen in zijn donkerblauwe mantel met gourt- brocaat en zijn tricorne van zwarte struisvogelveren. Hij was vergezeld van zijn beide sherifs, beiden gekleed in kar dinaalrode mantels, die reikten tot op het purperen karpet. De goedmoedige ronde Mayor van Westminster was eveneens aanwezig in blauw en goud en eveneens met de tricorne van zwarte struisvogelveren. Dan kwamen de hoof den van het Britse leger, de vloot en de luchtmacht, velmaarschalk Slim, chef van de Imperiale Generale Staf, en de meest martiale figuur van allen gene- raal-maioor Julian Gascoigne, chef van het militaire district Londen, een hoge slanke figuur met de monocle geklemd in zijn rechteroog en met op zijn hoofd een steek, waarvan rondom een pluim neerhing van witte vogelveren en tel kens als hij het hoofd bewoog zag men onder de witte veren nog een laag vuur rode veren. Ook verscheen in het zwart en met hoge hoed Engelands eerste mi nister Attlee en Chuter Ede, de minister van Binnenlandse Zaken. Bevin ver scheen met 'n ..Anthony Eden." Voor de tribune tegenover de onze zagen wij het gehele hogere personeel van onze am bassade met hun dames. Daar zagen wij eveneens generaal Doorman en jhr. Tjarda van Starkcfborgh Stachouwer. Om tien minuten voor drie weer klonken van buiten het station 'n luid hoerageroep en het „God save the King", gespeeld door de militaire ka pel. De Engelse koninklijke familie was gearriveerd en de wachtkamer binnengegaan. Enige minuten later was er plotseling een zenuwachtig be weeg van fotografen, het flitsen van lampen en de Koning schreed door een opening in het midden van de purperen draperieën het perron op, gevólgd door zijn Gemalin en de bei- dee Prinsessen. De Koning droeg de Admiraalsuniform, de Koningin een donkerpaarse fluwelen mantel met bijbehorende hoed met aigrettes. Prin ses Elizabeth en Prinses Margareth waren beiden in fluwelen mantels, de eerste in diep rood, de tweede in glan zend donkerblauw. De schijnwerpers zetten aanstonds de Prinsessen in het felste licht en de bewondering van de aanwezigen werd bijna hoorbaar, toen de twee tengere figuren zij aan zij stonden als in het midden van een fel verlicht toneel. (Vervolg op pag. 3 tweede kolom) Om 4.30 uur legden koningin Juliana en prins Bernhard, die vergezeld waren van hun Nederlandse suite en de voor de duur van het bezoek toegevoegde Britse suite, een krans op het graf van de onbekende soldaat in Westminster Abbey. Zij werden in het portaal ont vangen door de deken van de Abbey en een aantal kanunniken in rood en zwart. Eerst leidde de deken de hoge gasten naar de zwart marmeren grafsteen wel ke, omringd met een rand van klap rozen, dicht bij de hoofdingang ligt. De attaché's van leger, vloot en luchtmacht verbonden aan onze Londense ambas sade droegen een grote lauwerkrans aan, welke was versierd met twee bredë linten in de nationale kleuren, welke de initialen J. en B. droegen onder gouden kronen. De koningin en prins Bernhard legden de krans aan de voet van de graf steen en de deken van de Westminster verzocht hierop om een minuut stilte. Vervolgens sprak hij een kort gebed, waarin hij God bad, dat het offer van de onbekende soldaat en van hen, die met hem voor de verdediging van hun land gevallen waren, niet tevergeefs zou zijn geweest en dat God de vrede mocht geven aan de wereld. Hierop onderhielden zich de koninklijke be zoekers gedurende enige minuten met de deken en de kanunniken. Zij zetten hun naam in het boek bestemd voor hooggeplaatste bezoekers om vervol gens terug te keren naar het Bucking ham Palace. Tijdens de kranslegging bevonden zich in de Abbey slechts de pers er. de fotografen en een klein aantal leerlingen van de aan de Abbey ver bonden eeuwenoude Westminster School die zekere privileges genieten bij koninklijke plechtigheden, zoals bij kroningen en koninklijke huwe lijken, de koning te mogen binnen leiden in de Abbey. Toen koningin Juliana en prins Bernhard vertrokken waren, had uw correspondent even de gelegenheid een blik te werpen in het boek waarin de hoge gasten hun na men hadden gezet. Daar zag hij o.m. cp het midden van een overigens onbe schreven bladzijde bij elkaar de na men van Benesj en Masaryk. ook graag met het oog op de verkiezin gen in 1952 zou hebben. Immers, het lijkt ons meer waarschijnlijk, dat prof. Romme eveneens thans het oog gericht houdt op het ook in eigen kring groei ende aantal ontevredenen over de huidi ge regeringspolitiek. Het bezoek dat de koninklijke gasten om 4.45 uur hadden zullen brengen aan koningin Mary was afgelast wegens een lichte ongesteldheid van laatstgenoemde. Om half zes begaven koningin Juliana en prins Bernhard zich naar het oude paleis van St. James, gelegen tussen St. James' ParK~'en Piccadilly, om er wel komstgroeten in ontvangst te nemen van de voorzitter en de leden van de Londense Graafschapsraad en van de burgemeester en de gemeenteraad van de City van Westminster. iiiiiiiiiimiiKiiHiiiiMiiiiiimmiiiiiiiiiHiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiim Koning George heeft koningin Ju liana de „Royal Victoria Chain" en prins Bernhard de versierselen van Knight Grand Cross of the Victo rian Order" verleend. Koningin Juliana heeft koningin Elizabeth en -prinses Elizabeth be noemd tot Grootkruis in de orde van do Nederlandse Leeuw en de hertog van Gloucester, de broeder des konings, tot Grootkruis in de orde van het huis van Oranje. Bq informatie in bevoegde Nederland se kringen te Den Haag is gebleken, dat men daar niet bekend is met enige om standigheid, die voor Moh. Yamin grond zou kunnen opleveren voor zijn overtui ging, dat de Nederlandse regering de souverciniteit over West-Nieuw-Guinea aan de Indonesische regering zal over dragen. Vandaag is Bertha's pleegmoeder, Aminah, als getuige voor het Hoge Gerechtshof te Singapore opgetreden. Zij deelde mede, dat mevr. Hertogh haar in 1942 in Bandung gezegd had, dat zij Bertha als haar eigen kind kon beschouwen en het kon meenemen waarheen ze wilde. Zij zei verder, dat mevr. Hertogh in de jaren gedurende en na de oorlog nooit geëist had, dat het kind zou worden teruggegeven. Zij vroeg het Hof Bertha, als het huwelijk ongeldig zou worden verklaard, aan haar toe te wijzen. De advocaat van Mansoer Adibi be weerde, dat het buiten de bevoegdheid van het Hof ligt een besluit te nemen inzake de geldigheid van Bertha's hu welijk. De kanselier van het Nederlandse consulaat, F. van Lunteren, tenslotte, heeft verklaard, dat Bertha's huwelijk krachtens de Nederlandse wet ongeldig is. Naar A. P. uit Singapore meldt,, heeft mevr. Hertogh opnieuw een dreigbrief ontvangen, ditmaal niet anoniem Ze is afkomstig van de Maleise communisti sche partij en was geadresseerd aan het Nederlandse consulaat. Tijdens een zitting, die met slechts een korte pauze meer dan zes uur duur de, heeft de Maastrichtse rechtbank gisteren de zaak behandeld tegen het communistische Tweede-Kamerlid J. H. Hermans en vier andere verdachten uit Vaals en Kerkrade, die betrokken waren bij het geruchtmakende geval van desertic in de laatste dagen van Augustus door de militair Anton Roos uit Amsterdam gepleegd. Aan deze vijf verdachten was subsi- dair ten laste gelegd: het opzettelijk be hulpzaam zijn bij een desertie-geval door gelegenheid, middelen en inlich tingen voor het uitwijken naar het bui tenland aan de deserteur Roos te ver schaffen. Deze zaak, die een uitzon derlijke belangstelling van de putflici- teit genoot, deed .aanvankelijk vermoe den, dat men een communistisch com plot op het spoor was gekomen, dat zich op ruime schaal bezig,hield met het illegaal over de grens brengen van gedeserteerde militairen. Tijdens de zitting, die een bijzonder interessant verloop had, is deze zaak volledig uit de doeken gedaar. en is gebleken, dat het hier een individueel geval geldt. Van een complot is dus geen sprake. Tegen het Kamerlid Hermans werd zes maanden geëist en tegen de andere verdachten straffen variërend van één tot negen maanden, alle met aftrekking van voorarrest. v: - v(y«s'v Nadat Koning George VI, Koningin Elizabeth en andere leden van de Britse Koninklijke Familie het Koninklijk Paar op het Victoria-Station hadden verwel komd, werd langg de versierde straten naar Buckingham Palace gereden. H. M. Koningin Juliana en Koning George VI in het koninklijke rijtuig bij het verlaten van het Victoria-Station. Gisteren is in de Franse havenplaats Le Havre het zeiljacht de „Frisia" bin nengelopen, waarop zich bevonden de van Russische afkomst zijnde echtgenote van de Haarlemmer Leyenaar, de 25- jarige Ulana Tschebitok, met haar een jarig zoontje Herman, de Haarlemst S.S.-er Duyn en de Russische zeekapi tein Lawinski. Zoals men gisteravond uitvoerig in ons blad heeft kunnen lezen, was dit gezelschap twee weken geleden uit de haven van IJmuiden vertrokken met onbekende bestemming. De vrouw van Leyenaar werd, nadat haar echtgenoot de politie verzocht had een onderzoek op de boot in te stellen, niet gevonden. Onze veronderstelling, dat zij wel aan boord moest zijn bij het vertrek, is thans wel juist gebleken. In eerste instantie werd door de heer Leye naar vermoed, dat achter dit plotselinge vertrek van de vrouw met het kind een politieke achtergrond zat, maar de kin derpolitie meent te mogen aannemen,, dat zulks niet het geval is. De Haarlem mer heeft zich inmiddels met de politie in verbinding gesteld om het kind m ieder geval terug te krijgen en uit Frankrijk kwam het telegram dat zulks slechts mogelijk zou zijn, wanneer de vader daarvoor de kosten voor zijn rekening nam. Vanmorgen vóór half negen moest hij dan een bedrag van tweehonderd gulden gestort hebben. Intussen is deze kwestie bij lange na nog niet afgedaan. De vraag is immers, wat de Franse politie zal doen. Naar ons gebleken is, is de vrouw statenloos, omdat het hier om een oorlogshuwe lijk gaat. Volgens de Nederlandse wet is het zoontje Nederlands onderdaan en heeft dus de vader het recht het kind op te eisen. Volgens Frans recht behóórt het kind bij de moeder en daar de moeder statenloos is, kan men haar en het kind ofwel asylrecht verlenen De stoet mot open landauers, waarin de Koninklijke Gasten gezeten zijn, trekt door de volle straten naar Buckingham Palace. De Londenaars brachten een ware ovatie aan de Koninklijke Gasten. f of weer met het jacht de zee inzenden. Volgens de opvatting van de Sovjet- Russische regering mogen Russische vrouwen niet trouwen met een buiten, lander eh wanneer zij dat toch doen, behouden zij de Sovjet-Russische na tionaliteit. De kinderen, geboren uit een huwelijk met een buitenlander, wor den als Sovjet-kinderen beschouwd. Men zal zich herinneren, dat de Sov jet-Russische ambassade regelmatig in de kranten oproepen plaatst voor vrij willige repatriëring, welke oproep ook bedoeld is voor de alhier gehuwde Russische vrouwen. De heer Leyenaar blijft e^ bij, dat zijn kind ontvoerd is of althans op on rechtmatige wijze aan hem ontnomen is. Daar hij zeer veel van de vrouw houdt, zou hij haar graag terug willen nemen. Welke motieven de mysterieuze Rus, kapitein Lawinski, heeft gehad om haar te bewegen met hem mee te gaan, zijn voor hem een raadsel. Naar aanleiding van deze ontboezeming, dat de in Haarlem woonachtige Russen niet bepaald grote minnaars van dit lage land zouden zijn. is ons de volgende in teressante uiteenzetting gegeven. Er zijn twee groepen Russen in Holland. Op de eerste plaats Russen, die vóór de laat ste wereldoorlog hier als emigrante» onderdak zochten en kregen, groten deels intellectuelen, van wie er ook nog in Haarlem wonen, en die met grote dankbaarheid vervuld zijn voor het land. dat hen heeft opgenomen. Deze emigranten sterven langzaam uit. De tweede groep bestaat uit Russi sche vrouwen, die na de tweede we reldoorlog voornamelijk in Duitslaód met Nederlanders gehuwd zijn. Dat zijn vrouwen, die van de revolutie en de bloedige strijd, die daarmee verband hield, niets weten. De Haarlemse kolo nie bestaat uit enkle Wit-Russen en een vijftigtal Russische vrouwen, die hier pas enkele jaren met haar Haar lemse echtgenoten wonen. Over het al gemeen hebben zij van geboorte de Grieks-Orthodoxe godsdienst meege kregen, maar regelmatig volgen zij diensten, die een katholiek priester in het St. Jozefkinderhuis aan de Zijl singel verzorgt. Hollandse geestelijken hebben de Russische taal geleerd en zo kan de H. Mis volgens de katholieke Oosterse ritus worden opgedragen. Dat neemt niet weg, dat onder de hier wo nende Russinnen er verschillende zijn, dié hun vaderland nog steeds zien als een ideale staat. Verwachting tot Donderdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot zwakke wind nit Zuidelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 8.1316.40. Maan: 15.367.13, Het voorlopig Nederlands Elftal, dat Woensdag 29 November a.s. in het Feyenoord-Stadion tegen het team van Helsingborg speelt, is als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: De Jong (ADO) en Schi.ive- naar (EDO), Midden: Van Schijndel (SVV). Ter louw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: De Graff (Limburgia), Van der Tuyn (HDVS), Van Melis (Eindhoven), Lenstra (Heerenveen) en Clavan (ADO). Reserves: Saris (BW), Stoffelen (Ajax), Möring (Enschede), Snoek (Eindhoven) en Boonkamp (Blauw Wit). Onze sportredacteur tekent hierbij aan: De opstelling van dit voorlopig Neder lands Elftal kan beschouwd worden <als een zeer reële poging om de stootkracht van de Franse profs met hun voortref felijke techniek en hoog tempo zo goed mogelijk op te vangen. De samenstelling van achterhoede en middenlinie zal op dit moment vrijwel iedereen kunnen bevredigen, temeer nu Möring voor alle eventualiteiten in reservé is gehouden. De opname van Van der Tuyn in de voorhoede beschouwen wij, gezien de huidige conditie van de Schiedammer eveneens als winst. Misschien was er op een enkele plaats in de voorhoede nog wel een wijziging mogelijk geweest (Groeneveld i.p.v. Cla van?), ma ar over het algemeen staat dit team in ieder geval op een hoger niveau dan de verliezers van Deurne. De politieke commissie van de Raad van Europa heeft Dinsdag met 18 tegen een stem bij twee onthoudingen beslo ten een Europees leger, waaronder Duit sers, in het Atlantische verdedigings stelsel aan te bevelen. De clausule over Duitsland werd her zien en luidt thans als volgt: „De ver gadering is van oordeel, dat de verde diging van een gebied, waartoe West- Duitsland behoort, natuurlijkerwijze het deelnemen van Duitsland vereist". De uitslagen van de gisteravond in de Effectenbeurs te Amsterdam ge speelde achtste ronde luiden: O'KellyDonner 10 v. d. Berg—Najdorf afgebr. (Najdorf staat op winst) KottnauerGolombek AA EuweGligoric AA FoltysSzahados AA RossolimoGudmundsson afgebr. (wit staat toren achter) KramerReshevsky afgebr. (winst voor Reshevsky) Tartakowerv. Scheltinga afgebr. (moeilijke stelling) PilnikTrifunovic afgebr. (Pilnik staat beter) PircStahlberg afgebr. (Stahlberg staat beter) Afgebroken partffen (zevende ron de): ReshevskyRossolimo 10 GudmundssonFoltys AA SzabadosEuwe 01 GligoricKottnauer AA Golombek:v. d. Berg 10 I, 2 en 3. Stahlberg. Reshevsky en Najdorf 554 pnt. en 1 afgebr. partij. 4. Gligoric 554 pnt. 5. Euwe 5 pnt. 6. Rossolimo 454 pnt. en 1 afgebr. partij. 7 en 8. Tartakower en Pirc 4 pnt. en 1 afgebr. partij. 9. O'Kelly 4 pnt. 10. Trifunovic 354 pnt. en 1 afgebr. party. II. Kottnauer 354 pnt. 12 cn 13. Pilnik en Gudmundsson 3 pnt. en 1 afgebr. partij. 14 en 15. Szabados en Donner 3 pnt. 16 en 17. Van Scheltinga en Van der Berg 254 pnt. en 1 afgebr. party. 18 cn 19. Golombek en Foltys 254 pnt. 20. Kramer 154 punt en 1 afgebr. partij. Advertentie V-/ LOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 1 L E DER EN KLEDING 1 De Vietnamese katholieken zijn mo menteel in een ware oorlog gewikkeld met de communisten in de delta van de Rode Rivier, zo meldt U.P. De Katholieke Vietnamezen, in totaal meer dan een miilioen zielen tellend, hebben hun eigen leger, dat geleid wordt door een Vietnamese katholieke generaal, terwijl katholieken alle poli tie- en defensie-maatregelen uitvoeren in een gebied van 2500 vierkante tnijl, waar zq in meerdere of mindere mate autonomie genieten onder de. Vietna mese regering. De Fransen, die de katholieken wa pens leveren, geven toe, dat zij niet in staat zouden zijn het rijke rijstgebied tegen de opdringende Vietminhse aan vallen te beschermen, als de Vietnamese katholieken er niet geweest waren. Hun bufferstaat, die ligt langs de zuidelijke monding van de Rode Rivier, vormt 141 uw bouwen is tevergeefs, als gij I by de bouw uw eigen karakter vergeet. een bolwerk tegen de Vietminh, die het heuvelachtige gebied van Laos bevolkt en andersin de delta zou binnenstro men. Franse officieren zeggen dat het ge bied der katholieken het enige gepa cificeerde deel van de delta is, waar de dorpen vrij zijn van aanvallen van de communisten en de terreur. Mobiele katholieke bataljons hand haven recht en orde zonder de hulp van Bao Dai of de Fransen. De Fransen zeggen, dat zij de beste vech tersbazen zijn onder de partisanen. Ho Chi Minh heeft nooit een volle dige oorlog verklaard aan de katholie ken, doch de. neutraliteit, die zolang heeft bestaan tussen de twee groepen, vermindert snel sinds de communisten de controle overnamen van de Viet minhse nationalistische beweging. Toen de rebellen vier jaar geleden bet land overrompelden werden zij door de katholieken geduld doch de troepen van Ho Chi Minh werden, verdreven, toen zij onder communisti sche controle kwamen. Zelfs in de gebieden, die in handen van de Vietminh zijn, tonen de rebel len zich zorgzaam ter bescherming van de eigendommen van de kerk en ver mijden zij de katholieken te vervolgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1