Concept-statuten voor nieuwe werk geversorganisatie goedgekeurd FILM HAARLEMMERS WELKOM IN DEENSE STAD LYNGBY Hartenlustschool in Bloem&ndaal blijft bestaan BLIKSEMAFLEIDERS Monument Jan Gijzenbrug DE HONDERDDUIZEND OP No. 8523 ïliegramp in de Rocky Mountains Choc, letters vanaf 40c Groots plan tot uitwisseling en bezoek zal spoedig verwezenlijkt worden In de schaduw van Kopenhagen Welkom Haarlemmers AGENDA Deken J. J. A. Kuilman kanunnik Gedeputeerde Staten hechten geen goedkeuring aan het raadsbesluit tot opheffing Juridische zelfstandigheid verzekerd binnen het kader van de L.T.B. Sanering keek nog even om de hoek Sanering en B.V-S. Omwenteling in het maatkledingbedrijf 'n stevig zakmes WEBER HERINGA WUTHRICH Ook met LETTERS is voordeliger! St.Nicolaasfeesten WOENSDAG 22 NOVEMBER 195o PAGINA 2 Vrijdagmiddag plechtige onthulling Radio Moors in het zilver F aillissementen Burgerlijke Stand H.O.V. Solist: Jo Juda; Russisch en Frans werk i Piano-avond in Frans Halsmuseum Das Orgelbüchlein Geloof en Wetenschap HEEMSTEDE Stille Armen HAARLEMMERMEER SCHOLENBOUWPLAN Had in 1950 een bevre digend verloop R.K. Toneel HOOFDDORP Wederom aanrijding op de Kruisweg niet door NOORDW1JK K.A.V. VAKGROEP BOLLENKWEKERS L.T.B. TAXI TE WATER; TWEE DODEN CONCERT IN A'DAM Voor de „buitengemeenten" REP A T Rl RIN GS- EN TROEPENSCHEPEN BESOMMINGEN Waterstanden ZANDVOORT JAC. BONSET GERIDDERD Spontane huldiging Politie won bekerwedstrijd Steenlegging flatgebouwen Nederlandse vinding in Parijs aanvaard LUSTELOZE MARKT Beurs van Amsterdam w York 'n nuttig cadeau WIE WINT DE MNCOL-RACE-AUTO? KUNSTHANDEL LEFFELAAR LES MAITRES DE LA PEINTURI Reproducties naar oude en moderne meesters WASSERIJ DUYN Filmbur. Hollandia JANSSTRAAT 11 Tel. 12569 j Wethouder D. J. A. Geluk en de di recteur van Haarlems Bloei, de heer C. va« Gink, zijn dezer dagen teruggeko men Via ec*> w iëntaticreis naar Bene marken en het Zuid-Westelijk gedeelte van Zweden. Zij hebben succes gehad met de plannen om de Denen in groter aantal op een vacantiereis naar Wfcst- Nederland te krijgen. Tot nu toe reden talrijke autobussen van Kopenhagen via Nederland naar Parijs. De wagens kwa men dan in Twente binnen en verlieten het land weer bij Eindhoven of Breda. Dit was de reden waarom de bevorde raars van het Vreemdelingenverkeer in onze stad eens poolshoogte gingen ne men. Niet iedere Deen of West-Zweed is in staat om de dure reis naar Parijs te maken, maar wellicht zullen wel velen een bezoek kunnen brengen aan de ste den in het Westen van ons land, waar van ze alleen wat uit de geschiedenis boekjes weten. De route van Bremen naar Groningen is belangrijk verbeterd, waardoor de autobussen zonder omymgen of moeilijk heden via de onvolp^zen afsluitdijk Alkmaar kunnen bereiken. Vandaar uit kan men dan verder gaan, waarbij ge dacht wordt aan een langer verblijf in Haarlem, dat zo gunstig gelegen is tus sen Amsterdam en Den Haag. Reeds aanstonds bleek in Denemarken, dat er grote belangstelling voor dit ini tiatief bestaat. Het grote Deense dag blad „Politiken" verzorgde een perscon ferentie, die door talrijke vertegenwoor digers van bladen bezocht werd. De reis- bureaux in Kopenhagen en steden in de omgeving zowel als die in Malmö een uurtje varen van Kopenhagen in Zwe den gelegen werden bezocht en ook daar bleek het enthousiasme groot te zijn. De bedoeling is dat ook families uitwisselen. In het eigen land komt het vaak voor dat een familie uit'Haarlem de vacantie doorbrengt in het huis van een familie in het Zuiden van het land, terwijl deze laatste familie dan de wo ning in Haarlem betrekt. Daar de woon verhoudingen in Denemarken en hier op een zelfde grondslag berusten, is er veel te bereiken met een landen-uitwisseling. Haarlem zal een nauwer contact tot stand brengen met Lyngby, een stad van 45.000 inwoners, 14 k.m. ten Noord- Vesten van Kopenhagen. Daar is een slot van het koninklijk huis en de stad ligt aan een riviertje met stroomver snelling, die oorspronkelijk aanleiding gaf tot het bouwen van negen watermo lens. De klein-industrie die daaruit ont stond, heeft nu een grotere betekenis gekregen en daar Lyngby forensen plaats voor de Kopenhagers is, mag de stad zich thans in een grote bloei ver heugen. In de omgeving bevindt zich het oude jachtterrein van de koning, waar op 2500 herten lopen. Een badplaats is aan de stad gegroeid. Het monument aan de Jan Gijzenbrug wordt Vrijdagmiddag 24 November om drie uur onthuld. Mevrouw de weduwe M. Kemper-Divendal zal deze plechtig heid verrichten. Nadat de Haarlemse Politiekapel een koraal van Joh. Seb. Bach heeft ge speeld, zal dr. H. van der Loos een toe spraak houden. Na de onthulling vindt een kranslegging plaats, waarna een minuut stilte wordt betracht. De Haar lemse Politiekapel zal vervolgens het „Wilt heden nu treden" spelen. Na een declamatie van drs. H. Prenën wordt de plechtigheid besloten met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus. Het door Theo van Rheyn ontworpen en vervaardigde monument wordt op gericht ter herdenking van de acht slachtoffers, die bij de fusillade aan de Jan Gijzenbrug op 12 Februari 1945 het leven lieten. Deze Nederlanders zijn: Bastiaan van Beveren, geb. te Rotter dam: Klaas de Boer, geb. te Oostzaan; Bernardus Gerardus Johannes Gene- mans, geb. te Amsterdam; Walraven van Hall, geb. te Amsterdam; Ds. Hendrik Roelof de Jong, geb. te Wijmbritsera- deel; Frederik Nieuwenhuijsen, geb. te Amsterdam; Johannes Oudcnaller, geb. te Hilversum en Egbert Snijder, geb. te Avereest. Zaterdag zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de heer H. A. J. iMoors zijn zaak in radio en electrische artikelen in de Koningstraat vestigde. Vele jaren later, te weten op 6 Dec. 1936. werd de zaak verplaatst naar de Kruisstraat, waar zij nu nog bestaat. Bij die gelegenheid wees de N.H.Crt. op dé mogelijkheid, dat deze overplaatsing van belang kon zijn voor de Kruis straatbewoners; en inderdaad blijkt Radio Moors een kwart eeuw goede service verleend te hebben. De heer Moors, die tot nu toe in radio- en electrische artikelen en rijwielen han delde, weet met zijn tijd mee te gaan; Zaterdag, de dag van het jubileum, zal hij een nieuwe poging wagen het Phi- lips-televisie-programma uit Eindho ven op te vangen. De arrondifesements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 21 November 1950 in staat van faillissement verklaard P. van der Aart, verzekeringsagent, te Haarlem, Timorstraat 8. Rechter-Commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J. G. Bettink te Haar lem. Wegens het verbindend worden der 'enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: J. de Vries, tabaks handelaar te Haarlem. Zijlweg 81.. Rechter-Commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. B. J. de Boer te Zand- voort. Bij beschikking dezer rechtbank d.d. 9 November 1950 is in het faillissement van J. van Leeuwen, mach. looninpak- ker, wonende te Westzaan, Parkstraat 13, (uitgesproken op 31 October 1950), tot mede-curator benoemd mr. J. W. Rutgers te Haarlem. (Van 1821 November) Ondertrouwd: H. Koppers en B. Fiege, J. Schreijers en Damiaans. Getrouwd: B. van Dijk en M. W. Rot teveel. Geboren: A. ScholtenGeldman, z.; J. C. M. Portegiesvan Loenen. z.; C. de Kan Buschman. z.: M. J. EngelDrenth, z.; E. G. FaasSpoel, d.: J. J. van der Wel Bcije, d.; F. de RooBoukes, d.; C. E. J. Hollmannvan Diggelen, d.; A. M. de Wit Rozenhart d.; S. Daviesvan den Bos d.; M. E. van de GraalLodewijk, d. Overleden: J. B. Odenthal, 80 j., Es- tchilderstraat; A. FlinkHeijligers, 75 J., van Zeggelenplein; J. A. Javaux, 66 jaar, Olmenstraat. Een bijzonderheid is, dat er voor het eerst in de geschiedenis een R K. kerk in aanbouw is. Nieuwe sportvelden met een sintelbaan zijn onlangs in gebruik genomen. Er zijn in de stad niet minder dan tien kinderhuizen. Dit komt omdat in Denemarken huizen zijn voor baby's van zes weken tot een jaar, voor kinderen van één tot drie jaar en van vier tot zeven jaar. De werkende vrouw brengt haar baby naar dit onderdak, wat als vanzelfsprekend beschouwt! wordt. De jeugd bezoekt de scholen van haar^ zevende tot haar zeventiende jaar aan één stuk. In één schooi leren 180Ö kin deren en bij die school is een aula ge bouwd, die 's avonds verhuurd wordt voor allerhande doeleinden. Er zijn twee gymnastiekzalen met douche-cellen en badinrichting aan deze een-vormige scholen. Het toeval wil dat de burgemeester van deze stad, Paul Fenneberg, direc teur geweest is van de vereniging voor vreemdelingenverkeer in Kopenhagen. HU was dus onmiddellijk enthousiast over het voorstel van de Haarlemse wethouder en gaf te kennen dat iedere Haarlemmer die daar komt, de volledige hulp van hem persoonlijk mag ver wachten. De uitwisseling zal echter voomamelük op sociaal-culturele grond slag liggen en niet in de eerste plaats op sportgtebied. Om de banden reeds nu wat vaster te maken, bood wethouder Geluk de bur gemeester van Lyngby een ets van de Spaarnestad aan ter plaatsing in het spiksplinternieuwe stadhuis, dat een ju weel is en waarvan de voorgevel is op getrokken van groengrijs gepolijstmarmer uit Groenland. Men kent in Scandinavië zogenaamde vriendschapssteden die alles doen om elkaar van dienst te zijn op welk gebied dan ook. Het is een prach tig resultaat dat Nederland in dit ver band is opgenomen en dat Haarlem er deel van uitmaakt. In het voorjaar zullen vertegenwoor digers der grote Deense bladen naar Haarlem komen. Nederlandse journalis ten zullen omgekeerd naar Denemarken een excursie maken. De gemeentebestu ren, vergezeld van hogere ambtenaren en directeuren van bedrijven, kunnen eveneens een bezoek aan elkander bren gen om daaruit te leren, tot voordeel van beiden. Prettig is dat in Denemarken dezelfde democratische grondslag te constateren is als in ons land. De eerste contacten zijn dus gelegd. Op vrij korte termijn zullen ze verste vigd worden, waarop dan nadere bijzon derheden zullen volgen. De solist Jo Juda had het vioolconcert van Tschaikowsky gekozen en dit was blijkbaar voor dirigent Marinus Adam een aanleiding om het eerste deel te completeren met een ander Russisch werk: „Een nacht op de kale berg" van Moussorgsky. Hierdoor kreeg men het omvangrijkste, tevpns meest doorwroch te orkestwerk van deze Russische com ponist, geheel vrij van Westerse invloe den te horen. Over vele andere Russische componis ten, o.a. Tschaikowsky, merkt men op, dat zij als „het medium der psyche van het beschaafde intellectuele Rusland" kunnen worden beschouwd. Het kan juist zijn, maar dan van die intellectu elen, die niet zuiver Russisch schrjjven. In hun werken merkt men duidelijk West-Eurflpcse invloeden op, het Sla visch karakter domineert niet meer. Moussorgsky's werken daarentegen ver loochenen nimmer zijn landaard. Dit ontdekt men het sterkst in zijn liederen, de opera „Boris Godounov" en het thans uitgevoerde orkestwerk. De componist heeft dit werk meerma len opnieuw bewerkt. Oorspronkelijk was het onder de titel „Joannesnacht" een symphonisch gedicht voor piano en orkest. Later wendde hij er onderdelen van aan in „Mlada", een ballet-sprookjes opera en in het zangspel „De jaarmarkt", waarna het tenslotte zijn tegenwoordige gestalte verkreeg. Ondanks die eigen bewerkingen en die van Rimsky Korsa- kow (inzake instrumentatie) is deze .Nacht" een waar meesterstuk. Mous sorgsky, zo afkerig van elk formalisme, heeft in zijn onbeteugelde fantasie op I sterk suggestieve wijze uitgebeeld een 1 Heksensabbath, met als hoogtepunt de verschijning van de duivel, ingeleid door het bij het invallen van de duister nis verschijnen van de geesten en afge sloten met het aanbreken van de dage raad. De Heksensabbath was bij Marinus Adam in goede handen. De scherpe rhythmiek en felle klanken misten huii uitwerking niet. Daarnevens moet ook de fijne verklanking van de dageraad worden geprezen! Tschaikowsky's concert moge dan niet oer-Russisch zijn, het geeft de solist toch volop gelegenheid, zijn violistische, niet het minst zijn technische hoedanigheden te tonen. Jo Juda s trefzekerheid, kern achtige toonvorming en zeer knappe techniek komen het werk zeer ten goede. Alles, vanaf de tederste lyrische melo die tot de meest ingewikkelde figuratie, uitgezonderd daar, waar hij de tempi te hoog opvoerde, klonk gaaf en mooi. De niet talrijke momenten, waaruit een sterke innerlijkheid spreekt, o.a. in de Canzonetta en het tweede thema in het middendeel van de Finale, voldeden well vormden een goed contrast met de ove rige, meer virtuoos geschreven delen, doch van een zeer diepzinnige verklan king van die thema's kon men niet be paald spreken. Bij Jo Juda domineren enigermate de technische kwaliteiten. De dirigent toonde zich hier bijzonder handig en slagvaardig. Ondanks de ge noemde vrij genomen tempi bleef de zaak kloppen. Na de pauze voerde het orkest de Symphonie van Chausson uit. Dit werk doet voornaam, echt-Frans aan. De com- pc»ist betreedt niet zozeer nieuwe pa den, is voor zijn tijd slechts gematigd modern. De vorm is, evenals bij César Franck cyclisch, de keuze en behande ling van de thema's weloverwogen. Ef fectbejag bespeurt men niet, ook geen emotievolle, wel vele imponerende (b.v. inzet Finale) en ietwat melancholische uitingen (Adagio). Dit werk „ligt" het orkest bijzonder goed. Elke groep gaf prachtvol spel en de tutti's klonken mooi afgerond. Het koper vervulde zijn taak wel uitermate glansrijk en de solo-trompettiste blopk zoals gewoonlijk uit. De dirigent schonk aan de koper- groep bijzondere aandacht, verkreeg mede indrukwekkend homogeen piams- simo-spel en verwaarloosde het fijn lyrisch element niet. Hierin glorieerden vooral de strijkers. Veel succes voor de solist, maar ook hoge waardering voor het orkestspel. OL. KOOP BIOSCOPEN: Rembrandt: Wiener Madeln (14 jaar), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Palace: De vlam en de pijl (14 jaar), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: Odette Churchill (.14 jaar), 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Aan de rand van de afgrond (14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur; City: De onsterfelijke wals (14 jaar), 2.15, 4.30, 7 en 9.15' uur; Spaarne: De koning der wil dernis (14 jaar), 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 22 November Concertgebouw: H.O.V. jeugdconcert, half 4; Tweede concert pianisten-serie door Cor de Groot, 8 uur. Begijnhofkapel: Voordracht Willem van Kapellen over en uit Peer Gynt. (Inst v. Arb. ontw,), 8 uur. Donderdag 23 November V Concertgebouw: Orgelrecital door Dr. Anthon v. d. Horst, 8 uur. Frans Halsmuseum: Comité vnn Jonge Toonkunstenaars 8 uur. Schouwburg: Kameropera Camerata (G. en W.) 8 uur. Naar wij vernemen heeft Z. Hoogw. Exc. Mgr. J. P. Huibers benoemd tot kanunnik van het kathedraal kapittel de, hoogeerw. heer J. J. A. Kuilman, deken van Haarlem en reeds ere-kanun- nik van dat kapittel. Deze eervolle benoeming zal door de katholieken in Haarlem zeker met grote voldoening vernomen worden. In de ruim drie jaren, die kanunnik Kuilman in onze stad heeft doorgebracht, is hij een figuur geworden, die zowel door katholieken als door niet-katholieken gewaardeerd wordt. Talrijke initiatie ven, waarvoor deken Kuilman zich reeds in den beginne interesseerde, zijn mede door zijn stuwkracht tot vrucht bare resultaten gelgid. Dat de bisschop deze energieke en ijverige priester thans in het hoogwaardig kapittel een plaats heeft gegeven, mocht in de lijn der verwachtingen liggen. De pianist Bram Boelee zal Donder dag 23 November in de renaissancezaal van het Frans Halsmuseum een piano recital geven. De avond gaat uit van het comité voor Jonge Toonkunste naars. Uitgevoerd zullen worden wer ken van Beethoven, Robert Schumann, Bach-Busoni, A. Voormolen en J. Ta- kacs. De zesde avond van de serie van het Orgelbüchlein vindt Vrijdag 24 No vember plaats en weer als vanouds in de Waalse Kerk. De organist Dolf Hen- drikse, het Haarlems Motetgezelschap o. 1. v. Maarten Kooy en het Remon strants Kerkkoor o. 1. v. Jan D. Boeke. zullen o.a. de werken „Gottes Sohn ist kommen" en het „Toccata F dur" ten gehore brengen. De Hartenlustschool in Bloemendaal blUft bestaan, want Ged. Staten hebben liet raadsbesluit volgens hetwelk de gemeenteraad van Bloemendaal in de vergadering van 20 Juli j.l. overging tot opheffing van deze school, verworpen. Ged. Staten overwogen, dat voor deze kwestie het voorschrift vervat in art. 19 eerste lid van de Lager Onderwijs wet 1920 van bijzonder belang is. Dit voorschrift houdt o.m. in dat in elke gemeente voldoend onderwijs moet worden gegeven in een genoegzaam aantal scholen. Deze bepaling bedoelt blijkens de titel, waarin zij voorkomt, uitsluitend het openbaar lager onder wijs, waaronder begrepen openbaar uitgebreid lager onderwijs. De beteke nis van deze bepaling wordt mede be licht door het vierde lid van art. 19, luidende dat naburige gemeen ten zich met inachtneming van art. 129 tot en met 146 van de gemeentewet, kunnen verenigen tot het oprichten en in stand houden van gemeenschap pelijke scholen of tot het vaststellen van een regeling omtrent de toelating van kinderen uit de ene gemeente op scholen uit de andere. Uit het onder ling verband van beide bepalingen kan worden afgeleid dat een gemeente aan het voorschrift, vervat in art. 19 lid 1 der Lager Onderwijswet 1920. ook kan voldoen door zich met de naburige ge meente welke dan met het oog op de ligging' van het dorp Bloemendaal de gemeente Haarlem zou ipoeten zijn ta verenigen tot een in art. 18 lid 4 hieruit omschreven doel; daar deze zich niet hebben verenigd tot dit om schreven doel (art. 19. lid 4) en Haar lem zich uitdrukkelijk niet bereid heeft verklaard mede te warken zij het dan ook dat zij tot nader order ge negen is kinderen uit Bloemendaal Op Vrijdag 24 November zal de heer Joh. Beijk voor de Nederlandse Katho lieke Reisvereniging afd. Haarlem een causerie houden over het eiland Cor sica. Zaterdag 16 December zullen er twee films over Canada vertoond wor den, waarin men o.a. kan kennis ma ken met de Niagara, de Rockey Moun tains en Alaska. Beide avonden worden in het Krelagehuis gegeven en begin nen om acht uur. Voor de vereniging Geloof en Weten schap zal op Donderdag 7 December een voordracht worden gehouden door prof. dr. F. van der Ven, die zal spre ken over „Medezeggenschap van de werknemers in de onderneming".- Donderdag 14 December vindt de achtste bijeenkomst plaats, eveneens in de stadsschouwburg. Indra Kamadjojo en zijn gezelschap zullen een aantal In donesische dansen uitvoeren. Men kan dan rituele dansen zien van Java, Su matra en Bali. Het Amsterdams Toneelgezelschap zal op Donderdag 28 December een opvoe ring geven van Shakespeare's stuk „De getemde feeks". Didi Sanders (Mezzo-sopraan) zal met medewerking van Hans Schouw man (vleugel) en Willem Noske (viool) Zaterdag 25 November in de Begijnhof kapel een Nederlandse muziek-avond geven. Het programma bestaat uit wer ken van: De Fesch, Nozeman, Oud-Ne derlandse liederen in de bewerking van Röntgen—Schouwman. Het Comité voor Stille Armen te Heem stede heeft sedert de vorige verantwoor ding de volgende bijdragen ontvangen: H. A, v. O. f 10.—; T. V. f 100.—; wed. R. F. f 5.—; V. d. H. f 5.—; G. H. R. I f 10.—; A. F. B. f 2.50; J. W. V. f 10.—; H. F. H. f 5.—; wed. M. S. H.—S. f 10.— J. K. f 5.—; A. G. P.—M. f 25.—; H. P. v. R. f 5.—; mevr. C. L. W. T. D. f 10.—; G. V. f 10.—; D. D. f 2.50; J. G. W. f 15.—; mevr. E. M. B.—W. f 10.—; R. W. H. f 2.50; J. v. G. f 5.—; P. M. f 10.—; J. W. A. M. f 2.—; J. T. f 5.—; M. J. V. f 3.—; M. J. A. f 2.50; W. J. V. f 2.50; A. v. S. 5.—; N. N. f 5.—; G. D. L.—P. f 5.—; wed. H. G. R.—V. f 2.50; R. A. A. W. S. 5.N. V. 5.—. In totaal ontvangen 302.—. Het Comité is zeer erkentelijk voor deze bijdragen. De penningmeester van het Comité; de heer A. van Wingerde, zal gaarne bijdra gen in ontvangst nemen, zowel thuis An- tonis Duycklaan 12 als ten Raadhuize. Zijn postgironummer is 153308. zonder meer in haar openbare U.L.O.'s toe te laten moet worden geconclu deerd dat opheffing van de Hartenlust school (de enige openbare in Bloemen daal), zomede de eventuele eerdere sluiting van de eerste klasse, eentoe stand doet ontstaan, waarbij het génie ten van openbaar onderwijs door de Bioemendaalse kinderen, die dit wil len, niet verzekerd is. Deze toestand is strijdig met de Lager Onderwijswet. Hieraan doet de tegenwerping, dat Bloemendaal, indien zij over het ge bouw van de Hartenlustschool niet kan beschikken ten behoeve van de christe lijke ULO-school. zich voor het maken van zeer hoge onkosten geplaatst zal zien, niets af. Voor beoordeling van de vraag of het onderhavige besluit in overeen stemming is met de Lager Onderwijs wet 1920, doen overwegingen van fi nanciële aard echter niets terzake. Ged. Staten overwegen daarom dat het raadsbesluit niet voor goedkeuring in aanmerking komt en besloten er geen goedkeuring aan te geven. De grote bevolkingsaanwas in de Haarlemmermeer, stelt het gemeentebe stuur op het gebied van het onderwijs voor grote problemen. Het programma voor 1950, zcals het was bepaald op de begroting, is volledig tot stand geko men. Al de scholen in de verschillende gewesten zijn vergroot en uitgebreid. Ook de R.K. school te Abbenes zal wor den vergroot. In Hoofddorp is de bouw van een B.L.O.-school reeds aanbesteed. Ook de Lisserhoek en Vijfhuizen zijn niet ver geten. De plannen voor de bouw van scholen in deze plaatsen zijn gereed en de voorbereiding der uitvoering is in een vergevorderd stadium. „Het gemeentebestuur", aldus weth. Oudheusden, zal ten opzichte van het onderwijs een vooruitstrevende politiek blijven voeren. Zondag geeft de R.K. toneelvereniging „De Vriendenkring" te Nieuw Vennep een uitvoering in hotel „De Rustende Jager". Opgevoerd zal worden „Geef mij uw hand" van W. du Mont. Gistermorgen omstreeks 11 uur wilde de heer H O. bij het begin van het dorp de z.g. Kleine Kruisweg met zijn Berini afzwenken. Door onverklaarbare oor zaak reed hij recht onder een personen auto, met het gevolg dat het gehele voorwiel van zijn voertuig werd ver nield. Met een vermoedelijke schedelba sis-fractuur werd het slachtoffer in de Mariastichting te Haarlem opgenomen. Concordia-avond gaat De uitvoering voor de leden van „Concordia", waarvan wij in onze week agenda melding hebben gemaakt, gaat Donderdag 23 November niet door. Deze is uitgesteld tot 7 December. Donderdag 23 November des avonds om 8 uur zullen de katholieke arbei dersvrouwen bijeenkomen in de zaal van café „De Zwaan". Als spreekster zal deze avond optreden: mevr. De Graaff, voorzitster van de K.A.V., afd. Voorhout. Zij zal spreken over: „De betekenis van de arbeid en de waarde van de arbeid. Na de pauze zal mej. L. v. d. Berg declameren. Tijdens de vergadering van de bloem- bollcnkwckers van de L.T.B., die Maan dag in Haarlem werd gehouden en waar van wij het openingswoord door de voorzitter, de heer J. Elders, reeds pu bliceerden, kwam als voornaamste punt wel aan de orde dc oprichting van de R.K. Vereniging van ondernemers in het bloembollenbedrUf. Alle meningen in dc vakgroep van de L.T.B. nog eyen ter zijde gelaten, mag het verheugend genoemd worden om met de woor den van rector J. C. van der Hoogte te spreken dat de goedkeuring van het concept-statuten door de afgevaardig- der. in dc vergadering van gisteren er zeer veel toe zal bijdragen om de een heid onder de katholieke kwekers en exporteurs te bewaren, zoals het trou wens ook de wens is van het Nederlands episcopaat. Men kent de kwestie, welka ongeveer hierop neerkomt, dat sommige katholie ke kwekers en exporteurs van mening waren, dat hun belangen in de L.T.B. niet voldoende behartigd werden. Zij besloten een zelfstandige vereniging op te richten, welke zich als standsorgani satie zou aansluiten bij de R.K. Werk geversorganisatie in Den Haag. Om een noodlottige splitsing te voorkomen is het Hoofdbestuur van de L.T.B. in ojder handeling getreden met deze nieuwe groep en teneinde alle bezwaren van die zijde te ondervangen besloot het Hoofd bestuur de vakgroep JiJoembollenkwe- kers te reorganiseren in deze zin, dat zij juridische zelfstandigheid krijgen, met eigeh contributieheffing enz., maar dat zij als R.K. Vereniging van ondernemers in het bloembollenbedrijf binnen het verband van de L.T.B. zou blijven. Daar toe werd een concept-statuten opgesteld, dat aan de vergadering Maandag werd voorgelegd ter goedkeuring. Tijdens de algemene beschouwingen bleek wel, dat de andere groep nog niet geheel accoord was gegaan met de nieu we regeling. Op een desbetreffende vraag deelde de voorzitter mede, dat de leden van de nieuwe vereniging tévens lid zullen moeten zijn van de L.T.B. Rector Van der Hoogte gaf daarna nog een korte uiteenzetting, waarin hij er op wees, dat er inderdaad verschil lende moeilijkheden waren. De expor teurs en kwekers zouden in de huidige vakgroep thuis horen voor hun agra rische belangen, maar commercieel zouden zij het beste terecht kunnen in een werkgeversorganisatie. Daarom moet de reorganisatie zo zijn, dat de nieuwe vereniging in het kader van de L.T.B. alle belangen kan beharti gen. Een eventuele splitsing zou een groot gevaar kunnen betekenen voor de sociale vrede, daar dan de grote tegenover de kleine kwekers zouden komen te staan. Het concept werd daarna artikelsge wijs behandeld, waarbij er op onderde len verschillende opmerkingen werden gemaakt, maar tenslotte kreeg het con cept toch de goedkeuring van de verga dering, zij het dan dat men aangetekend wilde zien, dat de reorganisatie niet di reet van harte was gegaan. Bij de behandeling van vferschlllende voorstellen kwam nog even de sanering aan de orde. In .April van dit jaar im mers was het voorstel goedgekeurd tot afschaffing van de maatregelen in het bedrijf met behoud van het teeltrecht. De afdeling Hillegom wilde daarnaast nog een actie ontplooid zien tot onmid dellijke afschaffing van de prijsklassen voor tulpen. Daar werd nog het nodige over gezegd, totdat de heer Van Leeu wen uit Noordwijkerhout voorstelde het voorstel-Hillegom voor kennisgeving aan te nemen en het in de voorjaarsver gadering nader in behandeling te nemen. Daar waren nogal bezwaren tegen in eerste instantie, maar tenslotte werd toch ,in die geest besloten. Deze ver gadering zal in Maart van het volgend jaar worden gehouden. Enige sensatie bracht daarna het voorstei-Kennemerland, waarin ge» vraagd werd, waarom het bestuur niet gereageerd had, toen de 5 pet. uitbrei ding van tulpen niet progressief werd verdeeld, terwijl men toch algemeen van oordeel was, dat dit billijk zou zün De twee afgevaardigden van de L. T. B. in de Bloembollencommissie- van de Stichting voor de Landbouw, waar deze kwestie aan de orde was geweest, ver telden er het hunne van, maar de kwestie werd bepaald pijnlijk, toen de heer Aardenburg namens de afdeling Kennemerland aan een dier afgevaar digden vroeg, of hij de vergadering in kwestie wel had bezocht. Deze moest toen bekennen, dat zulks niet het geval was geweest en later bleek, dat ook de andere L. T B.-afgevaardigde de be wuste vergadering niet had bezocht. Behalve de nodige hilariteit gaf <^at uiteraard ook hartige critielc van de verschillende afdelingen, ofschoon men het er wel over eens was, dat het be sluit toch reeds door de minister was genomen. De heer Nuyens trok daarna harts tochtelijk van leer tegen het B. V. S. en met alle welsprekendheid, die in hem was, illustreerde hij, hoe alles eigenlijk afgehandeld werd buiten de vakgroepen om, welke steeds meer het Karakter kregen van een marionet tentheater. De voorzitter merkte op, dat het B. V. S. hier helemaal niet ter sprake was, maar de vergadering bleek het niettemin met de heer Nuyens eens te zijn. Nadat het voorstel-Akersloot behan deld was, leverde de rondvraag enkele interessante bijzonderheden op. De af deling Voorhout memoreerde de plan nen tot inrichting var. een zeehaven in Katwijk. Door deze aanleg zou het niet onmogelijk zijn, dat de bollengronden zouden verzilten, hetgeen uiteraard zeer nadelig zou zijn voor de bollen teelt. De heer Van der Weijden, die deze vergadering eveneens bijwoon de, vertelde daarop, dat deze kwestie ook reeds aan de minister was voorgelegd. In de Memorie van Ant woord wordt nu gezegd, dat er vrijwel geen gevaar is voor de bollenteelt, om dat de toekomstige haven afgesloten zou worden door een sluis van het achter land. Donderdag zal er wel meer over gezegd worden tijdens de zitting van de Tweede Kamer. De afdeling Noordwijkerhout liet horen, welk een prachtig resultaat zij had gehad met een wervingsactie voor nieuwe leden. De voorzitter stelde deze afdeling ten voorbeeld en hobpte, dat ook elders een dergelijke actie zou wor den ontplooid. In de middagvergadering kwamen, de bloemisten, boomkwekers en hoveniers bijeen en daar kwam onder meer het voorstel van Aalsmeer aan de orde om aan tq dringen op herziening der be dragen, welke door de belastinginspec teurs voor het gebruik van eigen ge teelde producten bij de inkomsten wor den geteld. De normen voor de bedrij ven in Aalsmeer, welke toch op sier teelt zijn ingesteld, moeten belangrijk lager worden gesteld. Het bestuur ver klaarde daarop, dat de aangewezen weg iin deze zal zijn om in overleg met het Boekhoudbureau van de L. T, B. deze kwestie aanhangig te maken in de com missie van bijstand van de Stichting voor de Landbouw. De honderdduizend is gevallen op lot no. 8523 in de 511de Staatsloterij, vijfde klasse, derde lijst. Men vreest, dat een vliegtuig met 24 personen aan boord vannacht tegen de berg Moran in de Rocky Mountains te pletter is gevlogen. Het toestel was on derweg Van Californië naar Billings, Montana, waar het reeds uren geleden had moeten landen. Het toestel was eigendom van de „New Tribes Mission". De passagiers, onder wie zich vier vrouwen en tien kinderen zouden bevinden, waren op weg naar een religieuze bijeenkomst in Billings. Vannacht omstreeks twee uur is een taxi van de N.V. Maas en Co-tax te Rotterdam in de Spoorweghaven gere den. De twee inzittenden, de 54-jarige chauffeur N. Schoenmaker en de 46- jarige koopman A. M. Ooyens, kwamen hierbij om het leven. Zondag 26 November te 2.30 uur zal in het Concertgebouw te Amsterdam wederom een concert voor „niet-Am- sterdammers" plaatsvinden. Onder leiding van de dirigent Hein Jordans zal het Concertgebouw-Orkest het volgende programma uitvoeren: Brahms: Akademische Festouverture. Tweede pianoconcert in Bes. Beethoven: Zevende Symphonie. Solist is de bekende Zwitserse pianist Adrian Aeschbacher. Voor dit concert zijn o.a. gecombineer de Spoor-Concertgebouw-entreebiljetten aan de stationsloketten verkrijgbaar. WATERMAN, pass. 22 Nov. Bur- lings, naar R'dam. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, pass. 22 Nov. Burlings n. Amst. WILLEM RUYS, pass. 22 Nov. Pe- rim n. Djakarta. ORANJE, pass. 22 Nov. Finisterre n. Amsterdam. IJMU1DEN, 21 November 1950. Stoom trawlers; IJm. 16 f 19.100; RO 15 f 7670; verse haringloggers: IJm. 75 f 3815; IJm. 74 f 905; Sch. 130 f 3600; KW 168 f 2335; KW 151 f 945; KW 48 f 1225; KW 5 f 1650; Kustvissers; IJm. 213 f 80; Ro 3 f 2400; Wr 7 f 1720. Prijzen per kg: heilbot f 1.851.75; gr. tong f 2.152; gr. m. tong f 1.45 1.38; kl. tong f 1.38—1.28; kl. tong I f 1.27 1.15; kl. tong II f 1.17—1.02; tarbot I f 2.02—1.92; per 50 kg: tarbot IV f 46; tongschar f 80; schartong f 34—27; kl. schol II f 4237; verse haring f 14 10.50; makreel f 18—11; gr. schelvis 63 59; gr. m. schelvis f 6357.50; kl. m. schelvis f 4846; kl. schelvis I f 41.50 35; kl. schelvis II f 2914.50; wijting f 22 11; gr. gul f 5046; middelgul f 31 27; kl. gul f 23—22.50; poontjes f 18.50 16; kl. koolvis w. f 31; per 125 kg: gr. kabeljauw f 228186; gr. koolvis zw. f 50—44. Aanvoer 3500 kisten, waarvan 1940 haring en 645 makreel. IJMUIDEN. Woensdag 22 November: Hoog water; 2.17 u. en 14.31 u. Laag water: 10.16 u. en 22.25 u. Donderdag 23 November: Hoog water: 2,52 u. en 15.04 u. Laag water: 10.52 u. en 23.03 u. Zandvoort heeft Jac Bonset ter ge legenheid van zijn gouden toonkunste- naarsjubileum een grootse hulde be reid. De grote zaal van „Monopole" was geheel gevuld me'' notabelen en zang- liefhebbers toen de jubilaris met zijn echtgenote werd binnengeleid. Het pro gramma werd geopend met enkele pit- .Se nummers van de Zandvoortse mu ziekkapel o.l.v. de heer Wildschut. Zandvoorts gemengd koor, dirigent de heer E. Dees, zong „Wandellied" en „Zondagmorgen", composities van de ju bilaris. Mevrouw Riek BonsetHorst declameerde Kinderkruistocht van Nij- hoff en O Gulden Hoofd van Gezelle. Daarna vormde alle Zandvoortse koren een groot gemengd koor, dat onder lei ding van de jubilaris uitvoerde de door hem gecomponeerde „Hymne aan de kunst". Dit magistrale werk van de ju bilaris werd voortreffelijk gezongen; de sopraanpartij werd vertolkt door mevr. van der KooiPlat, een jeugdige, veel belovende zangeres met glasheldere stem. Burgemeester van Fenema nam vervolgens het woord en zei dat Zand voort na de huldiging te Amsterdam en Haarlem niet achter wil blijven. Spr.'s ambtgenoot van Haarlem heeft de heer Bonset een groot Haarlemmer genoemd. Spr. kan niet aannemen dat burgemees ter Cremers Zandvoort tot Groot-Haar lem rekent; met die uitdrukking zal wel bedoeld zijn te zeggen dat de heer Bon set ook onder de Haarlemmers een groot man is. Spr. verheugt er zich over dat in deze tijd van materialisme ook de kunst gehuldigd wordt. Een stormach tige ovatie steeg op toen de burgemees ter mededeelde, dat de heer Bonset door H.M. de Koningin is benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassau. Na mens het gemeentebestuur van Zand voort bood spr.. de versierselen aan. be horende bij deze onderscheiding. Namens het huldigings-comité over handigde de heey C. Kuyper met een waarderende toespraak een album en enveloppe met inhoud. Nog verschillen de sprekers voerden het woord, waarna gelegenheid bestond om de jubilaris persoonlijk geluk te wensen. Het tweede deel van het programma bestond weer uit muziek, zang en de clamatie. Het hoogtepunt werd gevormd door de Scheepspraet van Huygcns. voor mannenkoor gecomponeerd door de heer Bonset. Het Zandvoortse politie-elftal won met 42 een bekerwedstrijd tegen het voetbalelftal van de Bioemendaalse po litie. Het grondwerk voor de te Zandvoort aan de Noord-Boulevard te stichten flat gebouwen is gereed gekomen. A.s. Maandag begint men met het metsel werk. De eerste-steenlegging zal op enigszins feestelijke wijze plaats vin den a.s. Zaterdag, 's middags om 3 uur. (Van een bijzondere correspondent) PARIJS, 18 Nov. Destijds hebben wij bericht van een Nederlandse vinding, die een omwen teling zou betekenen in het maatkle dingbedrijf, het coupe-systeem Huls man. Thans vernemen wU, dat de Fé- dération Nationale de l'Habillement" welke alle Franse organisaties omvat in de kledingindustrie, dit systeem aan een onderzoek heeft onderworpen van een commissie, bestaande uit directeu ren en experts van de allergrootste huizen te Farys op kledinggebied. Deze commissie heeft het maatnemen, con structie van het patroon en vervaardi ging van het costuum nauwkeurig ge controleerd en als resultaat daarvan het systeem aanvaard als geheel nieuw en origineel en voor het maatkleding bedrijf van groot belang. Zoals men zich herinnert berust dit systeem op exacte maten, verwerkt in het patroon, waardoor het tijdrovend ■passen en correcties van betekenis ver der overbodig zijn. Niet alleen zijn de resultaten met dit systeem beter, maar de aflevering wordt er belangrijk door bespoedigd. Amsterdam, 21 Nov. 1950. De beurs heeft vandaag een lusteloos verloop gehad. In vrijwel alle afdelingen werd geklaagd over een groot gebrek aan orders, waardoor de handel uiterst traag verliep. De belangstelling voor aand. Kon. Olie was vandaag weer af nemende en bij opening boekte het fonds een koersverlies van 2%, waarvan het zich later slechts gedeeltelijk kon her stellen. (Niet-ofüciële Koersen) Vorig Opening 314 Nederl. 1948 314 pCt. Ned. 1950 3-3V, Nederland 1941 3 Néd. 62-64 bel.fac. Inschr.Grtbk. '46 3 pCt Ned. Handel Mij eert A.K.U. Van Berlcels Patent Calvè-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. Mij. Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mij. eert. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel slot 22/11 991,4 98 ii 97?» 97% 97 Vz 96 152 Ji 172 173% 115 V. 1271/, 174 ii 147 215% 216 254 228 294% 295% 127 130 171-4 136 136% 152% 153% 114% 116% 105% 101 21/11 20/11 38 38 45'/, 45% 69 09% 49% 49% 461,:, 47% 14% 14'% 71% 71% 66 6474 17 17% 17% 18 45% 46 5444 54 62 62% 43% 43% 33% 33% 40% 40% Advertentie vanaf f 2.75 Gr. Houtstraat 166 b/d Houtbrug. Advertentie 25 November 1950 laatste dag voor inlevering deelnemersbiljet. H. STAM, Dr. Spaarne 20, Haarlem Advertentie Advertentie HAARLEM Advertentie amsteriiamsevaartZO th.11053 Advertentie Reserveer thans uw' voorstellingen voor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2